HexChat - en to fi translation catalogue (907 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
fi: 
    DCC GET <kutsumanimi>                    - hyväksy tarjottu tiedosto
    DCC SEND [-maxcps=#] <knimi> [tiedosto]  - lähetä tiedosto jollekulle
    DCC PSEND [-maxcps=#] <knimi> [tiedosto] - lähetä tiedosto passiivitilaisena
    DCC LIST                                 - näytä DCC-luettelo
    DCC CHAT <kutsumanimi>                   - ehdota DCC-keskustelua jollekulle
    DCC PCHAT <kutsumanimi>                  - ehdota DCC-keskustelua passiivitilaisena
    DCC CLOSE <tyyppi> <knimi> <tiedosto>    - keskeytä DCC-siirto, esimerkiksi:
             /dcc close send jarkkoranta tiedosto.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
fi: 
    Komennolle ei ole saatavissa ohjetta.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
fi: 
    TRAY -f <aika> <tied1> [<tied2>] Vuorottelee kahta kuvaketta ilmoitusalueella (välkyttää).
    TRAY -f <tiedostonimi>           Muuttumaton kuvake ilmoitusalueelle.
    TRAY -i <numero>                 Välkyttää sisäänrakennettua kuvaketta.
    TRAY -t <teksti>                 Asettaa ilmoitusalueen vihjetekstin.
    TRAY -b <otsikko> <teksti>       Asettaa ilmoitusalueen puhekuplan tekstin.

en:   %-20s offline
fi:   %-14s tavoittamattomissa

en:   %-20s online
fi:   %-14s tavoitettavissa

en: !Leave ports at zero for full range.
fi: Jätä nolliksi, jos haluat käyttöön kaikki portit.

en: $ Number
fi: $ Numero

en: $tNotify list is empty.
fi: $tIlmoitusluettelo on tyhjä.

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
fi: %C19*%O$tPoistuit kanavalta %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
fi: %C19*%O$tPoistuit kanavalta %C22$3%O

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
fi: %C20*%O$tNimi on virheellinen tai jo käytössä. Käytä /NICK -komentoa yrittääksesi uudelleen.

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
fi: %C20*%O$tNimimerkkisi on nyt %C18$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
fi: %C23*$t$1 ($3%C23) liittyi

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
fi: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C on poissa (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
fi: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C tuli takaisin

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
fi: %C24*$t$1 ($2%C24) poistui

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
fi: %C24*$t$1 ($2%C24) poistui ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
fi: %C24*$t$1 lopetti ($2)

en: %C29*%O$tConnected.
fi: %C29*%O$tYhdistetty.

en: %UChannel          Users   Topic
fi: %UKanava           Käyttäjät Aihe%O

en: %d bytes
fi: %d tavua

en: %d hours ago
fi: %d tuntia sitten

en: %d minutes ago
fi: %d minuuttia sitten

en: %d nicks selected.
fi: %d nimeä valittu.

en: %d ops, %d total
fi: %d oppia, %d yhteensä

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
fi: %s tarjoaa tiedostoa "%s". Hyväksytäänkö?

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
fi: %s=palvelin %c=kanava %n=verkko.

en: %u minutes ago
fi: %u minuuttia sitten

en: (Disabled)
fi: (Pois käytöstä)

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
fi: * IRCin ajaminen pääkäyttäjänä on typerää!
      Luo tavallinen käyttäjätunnus ja kirjaudu sillä.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
fi: **** LOKIKIRJOITUS ALKAA %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
fi: **** LOKIKIRJOITUS LOPPUU %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
fi: *VAROITUS*
    DCC-siirtojen automaattinen hyväksyminen
    kotihakemistoon voi olla vaarallista. Esim:
    Joku voi lähettää tiedoston .bash_profile.

en: <b>Bold</b>
fi: <b>Lihavoitu</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
fi: <i>(ei ehdotuksia)</i>

en: <i>Italic</i>
fi: <i>Kursiivi</i>

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: <u>Underline</u>
fi: <u>Alleviivattu</u>

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
fi: ADDBUTTON <nimi> <toiminto>, lisää painikkeen käyttäjäluettelon alapuolelle

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
fi: ALLCHAN <komento>, lähettää komennon kaikille kanaville, joilla ollaan

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
fi: ALLSERV <komento>, lähettää komennon kaikille palvelimille, joilla ollaan

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept invalid SSL certificates
fi: Hyväksy virheelliset SSL-varmenteet

en: Account
fi: Tunnus

en: Account unknown
fi: Tuntematon tili

en: Account:
fi: Tili:

en: Action Upon Double Click
fi: Kaksoisnapsautuksen toiminto

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Add
fi: Lisää

en: Add "%s" to Dictionary
fi: Lisää "%s" sanakirjaan

en: Add...
fi: Lisää uusi...

en: Added server %s to network %s.
fi: Lisättiin palvelin %s verkoon %s.

en: Address:
fi: Osoite:

en: Adult Entertainment
fi: Aikuisviihde

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Albanian
fi: Albania

en: Alerts
fi: Hälytykset

en: All downloads combined:
fi: Kaikki lataukset yhteensä:

en: All uploads combined:
fi: Kaikki lähetykset yhteensä:

en: Already marked away: %s
fi: Merkitty jo poissaolevaksi: %s

en: Already marked back.
fi: Merkitty jo läsnäolevaksi.

en: Alternative fonts:
fi: Vaihtoehtoiset fontit:

en: Always
fi: Aina

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: An hour ago
fi: Tunti sitten

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
fi: Onko tämä varmasti SSL:ää tukeva palvelin ja portti?

en: Are you sure you want to quit?
fi: Lopetetaanko varmasti?

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Ask for confirmation
fi: Kysy vahvistusta

en: Ask for download folder
fi: Kysy tallennuskansiota

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
fi: Tiedustelee osoittettasi IRC-palvelimelta. Rastita, mikäli osoitteesi on esimerkiksi muotoa 192.168.*.*!

en: Austria
fi: Itävalta

en: Auto Copy Behavior
fi: Automaattisen kopioinnin toiminta

en: Auto Open DCC Windows
fi: Avaa DCC-ikkunat automaattisesti

en: Auto accept file offers:
fi: Hyväksy tarjotut tiedostot automaattisesti:

en: Auto join delay:
fi: Automaattisen liittymisen viive:

en: Auto reconnect delay:
fi: Automaattisen yhdistämisen viive:

en: Autojoin Channel
fi: Liity kanavalle automaattisesti

en: Autojoin channels
fi: Liity kanaville automaattisesti

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatically change status when hiding to tray.
fi: Vaihda tilaa automaattisesti ilmoitusalueelle piilottaessa.

en: Automatically copy selected text
fi: Kopioi automaattisesti valittu teksti

en: Automatically include color information
fi: Sisällytä väritiedot automaattisesti

en: Automatically mark away/back
fi: Päivitä paikalla/poissa -statuksesi automaattisesti

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
fi: Yhdistä palvelimeen uudestaan automaattisesti

en: Automatically unmark away
fi: Lopeta oma poissaolo automaattisesti

en: Away
fi: Poissaolo

en: Away Msg:
fi: Poissaoloviesti:

en: Away Reason
fi: Poissaolon syy

en: Away reason
fi: Poissaolon syy

en: Away user:
fi: Poissaolijat:

en: Away:
fi: Poissaolo:

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzan

en: Azerbaijani
fi: Azerbaidzan

en: BACK, sets you back (not away)
fi: BACK, merkitsee läsnäolevaksi

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
fi: BAN <peite> [<bannityyppi>], bannaa jokaisen peitteeseen täsmäävän käyttäjän nykyiseltä kanavalta. Jos käyttäjät ovat jo kanavalla, tämä komento ei potkaise heitä (vaatii opit)

en: Background image:
fi: Taustakuva:

en: Background:
fi: Taustaväri:

en: Bad arguments for user command.
fi: Virheelliset argumentit käyttäjäkomennolle.

en: Bahamas
fi: Bahamasaaret

en: Ban
fi: Bannaa

en: Ban List
fi: Banniluettelo

en: Ban time
fi: Bannausaika

en: Banmask
fi: Bannipeite

en: Bans
fi: Bannaa

en: Beep on _Message
fi: Anna ääni_merkki kun uusi viesti saapuu

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
fi: Aloita pienennettynä. Taso: 0=tavallinen, 1=kuvakkeena, 2=ilmoitusalueella

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belarusian
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bind to:
fi: Sido osoitteeseen:

en: Blink task bar on:
fi: Välkytä tehtäväpalkkia, kun tulee:

en: Blink tray icon on:
fi: Välkytä ilmoitusalueella, kun tulee:

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Herzegovina

en: Both
fi: Molemmat

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Bouvet Island
fi: Bouvet'n saari

en: Brazil
fi: Brasilia

en: British Channel Isles
fi: Englannin kanaalin saaret

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Businesses
fi: Liike-elämä

en: Bypass proxy server
fi: Ohita välityspalvelin

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
fi: COUNTRY [-s] <koodi|jokeri>, etsii maakoodin, esim. au = Australia.

en: CPS
fi: t/s

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
fi: CTCP <käyttäjä> <viesti>, lähettää CTCP-viestin käyttäjälle, yleiset viestit ovat VERSION ja USERINFO

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
fi: CTCP-vastaukset - Erikoiskoodit:
    
    %d  =  data (koko ctcp)
    %e  =  nykyinen verkko
    %m  =  koneen tiedot
    %s  =  ctcp:n lähettäjän nimimerkki
    %t  =  aika/päiväys
    %2  =  2. sana
    %3  =  3. sana
    &2  =  2. sanasta rivin loppuun
    &3  =  3. sanasta rivin loppuun

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
fi: CYCLE, poistuu nykyiseltä kanavalta ja palaa heti takaisin

en: C_lear Text
fi: P_yyhi teksti

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot access %s
fi: Tiedostoa %s ei voi käyttää

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
fi: Tiedostoa ei voi käsitellä: %s
    %s.
    Jatkaminen ei ole mahdollista.

en: Cannot assign that address
fi: Osoitetta ei voi asettaa

en: Cannot read sound file:
    %s
fi: Äänitiedostoa ei voi lukea:
    %s

en: Cannot read that file.
fi: Antamaasi tiedostoa ei voi lukea.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
fi: Isäntänimen %s selvitys ei onnistu
    Tarkista IP-asetukset!

en: Cannot resume the same file from two people.
fi: Saman tiedoston siirtoa ei voi jatkaa kahdelta käyttäjältä.

en: Cannot write to that file.
fi: Antamaasi tiedostoon ei voi kirjoittaa.

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Catalan
fi: Katalaani

en: Categories
fi: Asetusryhmät

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Chad
fi: Tšad

en: Channel
fi: Kanava

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
fi: Kanavan jäsenyys/"on IRC-operaattori"

en: Channel Message
fi: Kanavaviesti

en: Channel Name
fi: Kanavanimi

en: Channel name
fi: Kanavanimi

en: Channel name too short, try again.
fi: Kanavan nimi on liian lyhyt. Yritä uudestaan.

en: Channel switcher
fi: Kanavavalitsin

en: Channel:
fi: Kavavia:

en: Character Chart
fi: Merkistökartta

en: Character set:
fi: Merkistö:

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Chat window
fi: Kanavaikkuna

en: Chat with other people online
fi: Keskustele muiden kanssa verkossa

en: Chatting
fi: Keskustelu

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Claim you are at this address when offering files.
fi: Tiedostoja väitetään lähetettävän tästä osoitteesta.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Raw Log
fi: Tyhjennä raakaloki

en: Clear list
fi: Tyhjennä luettelo

en: Close to tray
fi: Sulje ilmoitusalueelle

en: Cocos Islands
fi: Kookossaaret

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Color nicknames in userlist
fi: Väritä nimimerkit käyttäjäluettelossa

en: Colored nick names
fi: Väritä nimimerkit

en: Colors
fi: Värit

en: Colors 0-7
fi: Värit 0–7

en: Colors 8-15
fi: Värit 8–15

en: Comma separated list of networks is accepted.
fi: Pilkuilla eroteltu luettelo IRC-verkkoja.

en: Commands Available:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: Comoros
fi: Komorit

en: Congo
fi: Kongo

en: Connect
fi: Yhdistetty

en: Connect commands
fi: Yhdistämiskomennot

en: Connect to selected server only
fi: Yhdistä vain valittuun palvelimeen

en: Connect to this network automatically
fi: Yhdistä tähän verkkoon automaattisesti

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttu

en: Connection reset by peer
fi: Vastapää katkaisi yhteyden

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistu

en: Connection to %s complete.
fi: Yhteys palvelimeen %s on valmis.

en: Cook Islands
fi: Cooksaaret

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Selected Link
fi: Kopioi valittu linkki

en: Copy _Topic Text
fi: Kopioi kanavan aihepiiriteksti

en: Copy selected URL
fi: Kopioi valittu URL

en: Cote d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Couldn't connect to session bus
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä

en: Couldn't connect to session bus: %s
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä: %s

en: Country:
fi: Maa:

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Crop
fi: Poista muut

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Cycle Channel
fi: Liity kanavalle uudelleen

en: Cycling to next server in %s...
fi: Siirrytään seuraavalle %s-verkon palvelimelle...

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech
fi: Tsekki

en: Czech Republic
fi: Tšekinmaa

en: DCC IP address:
fi: DCC:n IP-osoite:

en: DCC String
fi: DCC-merkkijono

en: DCC Type
fi: DCC-tyyppi

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEHOP <käyttäjä>, poistaa puoliopit käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
fi: DELBUTTON <nimi>, poistaa painikkeen käyttäjäluettelon alta

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEOP <käyttäjä>, poistaa opit käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEVOICE <käyttäjä>, poistaa puheoikeuden käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DISCON, Disconnects from server
fi: DISCON, Katkaisee yhteyden palvelimelle

en: Date
fi: Päiväys

en: DeOp
fi: Opit pois

en: Default Messages
fi: Oletusilmoitukset

en: Delete
fi: Poista

en: Democratic Republic of Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Denmark
fi: Tanska

en: Description
fi: Kuvaus

en: Destination filename
fi: Kohdetiedostonimi

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Dialog
fi: Keskustele

en: Dialog with
fi: Keskustelijana

en: Dictionaries to use:
fi: Käytettävät sanakirjat:

en: Display MODEs in raw form
fi: Näytä tilat raakamuodossa

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
fi: Näkyvillä on %d/%d käyttäjää %d/%d kanavalla.

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Don't ask next time.
fi: Älä kysy jatkossa.

en: Don't auto connect to servers
fi: ei ota yhteyttä palvelimiin

en: Don't auto load any plugins
fi: ei lataa liitännäisiä

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
fi: Älä yritä yhdistää muihin palvelimiin, jos valittuun palvelimeen ei saada yhteyttä.

en: Done
fi: Valmis

en: Download files to:
fi: Lataa hakemistoon:

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Dutch
fi: Hollanti

en: ECHO <text>, Prints text locally
fi: ECHO <teksti>, tulostaa tekstiä paikallisesti

en: ETA
fi: Arvioitu aika

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
fi: EXEC [-o] <komento>, ajaa komennon. Käytettäessä valitsinta -o tuloste lähetetään nykyiselle kanavalle, muutoin nykyiseen ikkunaan

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
fi: EXECCONT, lähettää prosessille signaalin SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
fi: EXECKILL [-9], tappaa nykyisestä istunnosta käynnistetyn ohjelman. Käytettäessä valitsinta -9, prosessille lähetetään signaali SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
fi: EXECSTOP, lähettää prosessille signaalin SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
fi: EXECWRITE, lähettää dataa prosessin vakiosyötteeseen

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Edit Events
fi: Muokkaa tapahtumatekstejä

en: Educational Institution
fi: Koulutuksellinen laitos (Yhdysvallat)

en: Egypt
fi: Egypti

en: Enable system tray icon
fi: Ota ilmoitusalueen kuvake käyttöön

en: English (British)
fi: Englanti (Brittiläinen)

en: Enter Channel to Join:
fi: Anna liityttävän kanavan nimi:

en: Enter mask to ignore:
fi: Anna peite huomiotta jätettäville:

en: Enter new nickname:
fi: Anna uusi nimimerkki:

en: Enter nickname to add:
fi: Anna lisättävä nimimerkki:

en: Enter reason to kick %s:
fi: Anna syy miksi %s potkaistaan:

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Error
fi: Virhe

en: Estonia
fi: Viro

en: Estonian
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: European Union
fi: Euroopan unioni

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Execute command:
fi: Suorita komento:

en: Extra words to highlight:
fi: Muut korostettavat sanat:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
fi: FLUSHQ, tyhjentää nykyisen palvelimen lähetysjonon

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to acquire %s: %s
fi: Virhe palvelussa %s: %s

en: Failed to complete Command
fi: Komennon suoritus epäonnistui

en: Failed to complete NameHasOwner
fi: NameHasOwner-komennon suoritus epäonnistui

en: Failed to open font:
    
    %s
fi: Kirjasimen avaaminen ei onnistunut:
    
    %s

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Fiji
fi: Fidzi

en: File
fi: Tiedosto

en: File Transfers
fi: Tiedostojen siirrot

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
fi: Tiedosto latauskansiossa on suurempi kuin tarjottu tiedosto. Jatkaminen ei ole mahdollista.

en: File transfers
fi: Tiedostonsiirrot

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Files and Directories
fi: Tiedostot ja hakemistot

en: Filter Colors
fi: Suodata värit

en: Find:
fi: Etsi:

en: Finland
fi: Suomi

en: Finnish
fi: Suomi

en: Focus new tabs:
fi: Uudet välilehdet etualalle:

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Foreground:
fi: Edustaväri:

en: Former USSR
fi: Entinen Neuvostoliitto

en: France
fi: Ranska

en: French
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset maa-alueet

en: From
fi: Keneltä

en: Full name
fi: Koko nimi

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
fi: GATE <isäntä> [<portti>], käyttää isäntää välipalvelimena, oletusportti 23

en: Galician
fi: Galego

en: General
fi: Yleiset

en: German
fi: Saksa

en: Germany
fi: Saksa

en: Get my address from the IRC server
fi: Hae IP-osoite IRC-palvelimelta

en: Give Ops
fi: Anna opit

en: Give Voice
fi: Anna puheoikeus

en: Give each person on IRC a different color
fi: Anna kullekin käyttäjälle oma väri.

en: Government
fi: Valtio (Yhdysvallat)

en: Graph
fi: Graafinen

en: Great Britain
fi: Iso-Britannia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greek
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
fi: HOP <käyttäjä>, antaa puoliopit käyttäjälle (vaatii opit)

en: Heard and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: HexChat Theme Manager
fi: HexChat-teemojen hallinta

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
fi: HexChat on helppokäyttäinen IRC-asiakassovellus, joka on helposti laajennettavissa. Sen avulla voit liittyä lukuisiin eri verkkoihin ja keskustella muiden kanssa kanavilla tai yksityiskeskusteluissa. Voit myös siirtää tiedostoja muiden käyttäjien kanssa.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
fi: HexChat tukee muun muassa seuraavia ominaisuuksia: DCC, SASL, välityspalvelimet, oikoluku, hälytykset, lokitus, mukautettavat teemat ja Python-/Perl-skriptit.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Hide Version
fi: Piilota versionumero

en: Hide channel join/part messages by default.
fi: Piilota oletuksena kanavan liittymis- ja poistumisviestit.

en: Hide join and part messages
fi: Piilota liittymis- ja poistumisviestit

en: Hide nick change messages
fi: Piilota nimimerkin vaihtamisesta aiheutuvat viestit

en: Highlight:
fi: Korostus:

en: Highlighted Message
fi: Korostettu viesti

en: Highlighted Messages
fi: Korostettu viesti

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
fi: Viesti korostetaan, kun siinä mainitaan nimimerkkisi tai:

en: Hindi
fi: Intia

en: Hong Kong
fi: Hongkong

en: Host
fi: Isäntä

en: Host unknown
fi: Tuntematon isäntä

en: Hostmask
fi: Isännän peite

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Hostname:
fi: Isäntänimi:

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Hungary
fi: Unkari

en: I need /bin/sh to run!
fi: Ajamiseen vaaditaan /bin/sh!

en: I'm busy
fi: Olen kiireinen

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
fi: ID <salasana>, tunnistautuu NickServ-palvelulle.

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
fi: IGNORE <peite> <tyypit..> <valitsimet..>
        peite - peite, jonka mukaan jätetään huomiotta, esim: *!*@*.aol.com
        tyypit - viestityypit, jotka jätetään huomiotta, yksi tai useampi:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        valitsimet - NOSAVE, QUIET

en: IM;Chat;
fi: IM;Chat;pikaviestin;keskustelu;

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
fi: INVITE <käyttäjä> [<kanava>], kutsuu käyttäjän kanavalle, oletuksena nykyiselle (vaatii opit)

en: IP address
fi: IP-osoite

en: IRC Client
fi: IRC-asiakassovellus

en: Iceland
fi: Islanti

en: Identd Server
fi: Identd-palvelin

en: Identified text
fi: Korostettava teksti

en: Idle time
fi: Joutenoloaika

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
fi: Jos tiedät mille kanavalle haluat liittyä, kirjoita sen nimi tähän.

en: Ignore Stats:
fi: Huomioimattomuustilastot:

en: Indent nick names
fi: Sisennä nimimerkit

en: India
fi: Intia

en: Informational
fi: Tiedotuksellinen

en: Input Box
fi: Syötekenttä

en: Input box
fi: Syötekenttä

en: Insert Attribute or Color Code
fi: Lisää määre tai värikoodi

en: Insert a red line after the last read text.
fi: Erottaa luetun ja lukemattoman tekstin punaisella viivalla.

en: Insert timestamps in logs
fi: Lisää lokeihin aikaleimat

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Interface Colors
fi: Käyttöliittymän värit

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Internic Commercial
fi: Kaupallinen

en: Internic Network
fi: Verkko

en: Internic Non-Profit Organization
fi: Aatteellinen järjestö

en: Invite
fi: Kutsut

en: Invite Only
fi: Vain kutsutuille

en: Invite:
fi: Kutsuja:

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Isle of Man
fi: Mansaari

en: Italian
fi: Italia

en: Italy
fi: Italia

en: JOIN <channel>, joins the channel
fi: JOIN <kanava>, liittyy kanavalle

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Japanese
fi: Japani

en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: Join Channel...
fi: Liity kanavalle...

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Key (Password)
fi: Avain (salasana)

en: Keyword
fi: Tunnussana

en: Kick
fi: Potkaise

en: Kick/Ban
fi: Potkaise/Bannaa

en: KickBan
fi: Potkaise ja bannaa

en: Korean
fi: Korea

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: LAGCHECK, forces a new lag check
fi: LAGCHECK, pakottaa uuden viivetarkistuksen

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
fi: LOAD [-e] <tiedosto>, lataa liitännäisen tai komentotiedoston.

en: Language:
fi: Kieli:

en: Last Msg:
fi: Puhunut kanavalla:

en: Last Seen
fi: Nähty viimeksi

en: Last-spoke order
fi: Puhumisajankohdan mukaan

en: Latvian
fi: Latvia

en: Leave Channel
fi: Poistu kanavalta

en: Leave channel:
fi: Kanavalta poistuminen:

en: Leaving
fi: Lähdössä

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Left message
fi: Vasen viesti

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Load From...
fi: Lataa...

en: Loaded log from
fi: Loki luettiin tiedostosta

en: Local colors:
fi: Omat värit

en: Log filename:
fi: Lokitiedoston nimi:

en: Log timestamp format:
fi: Lokitiedoston aikaleiman muoto:

en: Logging
fi: Lokiasetukset

en: Login method:
fi: Kirjautumistapa:

en: Look in:
fi: Käy läpi:

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
fi: MDEHOP, poistaa opit kaikilta nykyisen kanavan puoliopeilta (vaatii opit)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
fi: MDEOP, poistaa opit kaikilta nykyisen kanavan opeilta (vaatii opit)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
fi: ME <toiminta>, lähettää toiminnan nykyiselle kanavalle (toiminnat kirjoitetaan kolmannessa persoonassa, kuten /me hyppää)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
fi: MKICK, potkaisee kaikki muut kanavalta (vaatii opit)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
fi: MOP, antaa kanavaoperaattorin oikeudet kanavan kaikille käyttäjille (vaatii opit)

en: M_ode Buttons
fi: Tila_painikkeet

en: Macau
fi: Macao

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Macedonian
fi: Makedonia

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Main font:
fi: Pääfontti:

en: Make a beep sound on:
fi: Piipauta, kun tulee:

en: Make nick names right-justified
fi: Tasaa nimimerkit oikealle.

en: Malay
fi: Malesia

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Mark or unmark this network as a favorite.
fi: Merkitse tämä verkko suosikiksi tai poista suosikkimerkintä.

en: Marker line:
fi: Lukumerkkiviiva:

en: Marshall Islands
fi: Marshallsaaret

en: Mask
fi: Peite

en: Mat_ch case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Maximum speed for all files
fi: Yhteenlaskettujen siirtojen suurin sallittu nopeus.

en: Maximum speed for one transfer
fi: Yksittäisen siirron suurin sallittu nopeus.

en: Message
fi: Viesti

en: Messages
fi: Viestit

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Military
fi: Sotilaallinen (Yhdysvallat)

en: Minimize to tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Mobile Devices
fi: Mobiililaitteet

en: Mode char
fi: Tilamerkki

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: Modes string
fi: Tilamerkkijono

en: More...
fi: Lisää...

en: Morocco
fi: Marokko

en: Move completed files to:
fi: Siirrä valmiit tiedostot hakemistoon:

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
fi: NAMES [kanava], luettelee kanavalla olevat käyttäjät

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
fi: NCTCP <käyttäjä> <viesti>, lähettää CTCP-tiedotteen

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
fi: NEWSERVER [-noconnect] <isäntä> [<portti>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
fi: NICK <kutsumanimi>, asettaa oman kutsumanimesi

en: NO
fi: EI

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
fi: NOTIFY [-n verkko1[,verkko2]] [<kutsumanimi>], näyttää ilmoitusluettelon tai lisää siihen jonkun

en: Name
fi: Nimi

en: Nato Fiel
fi: NATO

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: Network
fi: Verkko

en: Network send queue: %d bytes
fi: Verkon lähetysjonossa on %d tavua.

en: Network setup
fi: Verkkoasetukset

en: Networks
fi: IRC-verkot

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: New Filename
fi: Uusi tiedostonimi

en: New Network
fi: Uusi verkko

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: New data:
fi: Uusi data:

en: New message:
fi: Uusi viesti:

en: New nickname
fi: Uusi nimimerkki

en: Nick
fi: Nimimerkki

en: Nick Completion
fi: Nimimerkin täydennys

en: Nick being tried
fi: Kokeiltava nimimerkki

en: Nick completion sorted:
fi: Nimimerkkitäydennys aakkosjärjestyksessä:

en: Nick completion suffix:
fi: Täydennyksen jälkiliite:

en: Nick names not to highlight:
fi: Älä korosta viestejä käyttäjiltä:

en: Nick names to always highlight:
fi: Korosta aina viestit käyttäjiltä:

en: Nick of person who changed the topic
fi: Aihetta muuttaneen henkilön nimimerkki

en: Nick of person who have been invited
fi: Kutsutun henkilön nimimerkki

en: Nick of person who invited you
fi: Sinut kutsuneen henkilön nimi

en: Nickname
fi: Nimimerkki

en: Nickname in use
fi: Nimimerkki on käytössä

en: No active DCCs
fi: Ei aktiivisia DCC-yhteyksiä

en: No channel joined. Try /join #<channel>
fi: Millekään kanavalle ei ole liitytty. Kokeile /join #<kanava>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
fi: Ei hexchat_plugin_init-symbolia; onko varmasti kyseessä HexChat-liitännäinen?

en: No outside messages
fi: Ei ulkopuolisia viestejä

en: No results found.
fi: Ei osumia.

en: No route to host
fi: Ei reititystä isäntään

en: No such command.
fi: Komentoa ei ole.

en: No such plugin found.
fi: Liitännäistä ei löydy.

en: No topic is set
fi: Kanavalla ei ole aihetta.

en: Norfolk Island
fi: Norfolkin saari

en: Normal
fi: Tavallinen

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Norwegian (Bokmal)
fi: Norja (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
fi: Norja (Nynorsk)

en: Not connected.
fi: Palvelimeen ei ole yhteyttä.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
fi: Mihinkään palvelimeen ei ole yhteyttä. Kokeile /server <isäntä> [<portti>]

en: Notice
fi: Tiedotteet

en: Notice:
fi: Ilmoituksia:

en: Notify on these networks:
fi: Ilmoita seuraavissa verkoissa:

en: Number of notify items
fi: Ilmoitusmerkintöjen määrä

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
fi: OP <käyttäjä>, antaa kanavaoperaattorin oikeudet käyttäjälle (vaatii opit)

en: Off
fi: Poissa

en: Offline
fi: Tavoittamattomissa

en: Old Filename
fi: Vanha tiedostonimi

en: Old School ARPAnet
fi: Vanha ARPAnet

en: Old nickname
fi: Vanha nimimerkki

en: On channels smaller than:
fi: kun kanavalla on käyttäjiä alle:

en: One download:
fi: Yksittäinen lataus:

en: One upload:
fi: Yksittäinen lähetys:

en: Online
fi: Tavoitettavissa

en: Only requested tabs
fi: Vain itse avatut

en: Only useful for computers with multiple addresses.
fi: Käyttökelpoinen vain, kun tietokoneessa on monta osoitetta.

en: Op
fi: Oppaa

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
fi: DCC:t, huomioimattomuudet, ilmoitukset jne.

en: Open Data Folder
fi: Avaa datakansio

en: Open Dialog
fi: Aloita keskustelu

en: Open Folder...
fi: Avaa kansio...

en: Open Link in Browser
fi: Avaa linkki selaimeen

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
fi: Avaa URL tai suorita komento käynnissä olevassa HexChatissa

en: Open a new tab when you receive a private message
fi: Avaa uusi välilehti yksityisviestin saapuessa

en: Open an extra tab for server messages
fi: Palvelinviestit omaan välilehteensä

en: Open an irc://server:port/channel URL
fi: avaa URLin (irc://palvelin:portti/kanava)

en: Open channels in:
fi: Kanavien avaamispaikka:

en: Open dialogs in:
fi: Keskusteluiden avaamispaikka:

en: Open utilities in:
fi: Apuvälineiden avaamispaikka:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
fi: PART [<kanava>] [<syy>], poistuu kanavalta, oletuksena nykyiseltä

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
fi: PING <käyttäjä | kanava>, CTCP-pingaa käyttäjää tai kanavaa

en: Palestinian Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Part Channel
fi: Poistu kanavalta

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
fi: Kirjautumiseen käytettävä salasana. Jätä tyhjäksi, jos et ole varma.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Pathname
fi: Polku

en: Pattern Match (Wildcards)
fi: Hakulauseke (jokerimerkit)

en: Perform a case-sensitive search.
fi: Suorita kirjainkoon huomioiva haku.

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Ping Server
fi: Pingaa palvelinta

en: Plugin defined commands:
fi: Liitännäisten komennot:

en: Poland
fi: Puola

en: Polish
fi: Puola

en: Port
fi: Portti

en: Port:
fi: Portti:

en: Portugal
fi: Portugali

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Portuguese (Brazilian)
fi: Portugali (Brasilian)

en: Position
fi: Sijainti

en: Print Texts File
fi: Tallenna tekstitiedosto

en: Private
fi: Yksityiset

en: Private Message
fi: Yksityisviesti

en: Private:
fi: Yksityisiä:

en: Proxy Authentication
fi: Välipalvelimelle tunnistautuminen

en: Proxy Server
fi: Välipalvelin

en: Proxy traversal failed.
fi: Välipalvelimen kauttakulku epäonnistui.

en: Push input line into history but doesn't send to server
fi: Lisää syöterivin historiaan, mutta ei lähetä palvelimelle

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
fi: QUIT [<syy>], katkaisee yhteyden nykyiseen palvelimeen

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
fi: QUOTE <teksti>, lähettää tekstin raa'assa muodossa palvelimelle

en: Quit HexChat?
fi: Suljetaanko HexChat?

en: Quit:
fi: Lopetus:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fi: RECONNECT [-ssl] [<isäntä>] [<portti>] [<salasana>], voidaan kutsua /RECONNECT nykyiseen palvelimeen uudelleen yhdistämiseksi, tai /RECONNECT ALL kaikkiin avoimiin palvelimiin uudelleen yhdistämiseksi

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fi: RECONNECT [<isäntä>] [<portti>] [<salasana>], voidaan kutsua /RECONNECT nykyiseen palvelimeen uudelleen yhdistämiseksi, tai /RECONNECT ALL kaikkiin avoimiin palvelimiin uudelleen yhdistämiseksi

en: Rea_l name:
fi: Oikea nimi:

en: Real IP
fi: Todellinen IP

en: Real Name:
fi: Oikea nimi:

en: Real name:
fi: Oikea nimi:

en: Real user@host
fi: Todellinen käyttäjä@isäntä

en: Really remove network "%s" and all its servers?
fi: Haluatko todella poistaa verkon "%s" ja kaikki sen palvelimet?

en: Reason
fi: Syy

en: Receive window
fi: Vastaanottoikkuna

en: Receiver
fi: Vastaanottaja

en: Recv
fi: Saapunut

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Remote host closed socket
fi: Vastapää sulki pistokkeen

en: Remove
fi: Poista

en: Replace with
fi: Korvaava teksti

en: Requested Capabilities
fi: Pyydetyt kyvyt

en: Reset Marker Line
fi: Siirrä lukumerkki loppuun

en: Resume
fi: Jatka

en: Reunion
fi: Réunion

en: Reverse DNS
fi: Käänteisnimipalvelu

en: Right message
fi: Oikea viesti

en: Russian
fi: Venäjä

en: Russian Federation
fi: Venäjän Federaatio

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
fi: SAY <teksti>, lähettää tekstin nykyisen ikkunan kanavalle/henkilölle

en: SEND <nick> [<file>]
fi: SEND <käyttäjä> [<tiedosto>], lähettää käyttäjälle tiedoston

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fi: SERVCHAN <isäntä> <portti> <kanava>, yhdistää ja liittyy kanavalle

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fi: SERVCHAN [-ssl] <isäntä> <portti> <kanava>, yhdistää ja liittyy kanavalle

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
fi: SERVER <isäntä> [<portti>] [<salasana>], yhdistää palvelimelle, oletusportti on 6667

en: S_ettings
fi: A_setukset

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Save
fi: Tallenna

en: Save As...
fi: Tallenna...

en: Save _List...
fi: Tallenna luettelo...

en: Save list to a file
fi: Tallenna luettelo tiedostoon

en: Save nick name in filenames
fi: Liitä lähettäjän nimimerkki tiedostonimiin

en: Save without interaction
fi: Tallenna ilman kyselyitä

en: Scrollback lines:
fi: Vieritettäviä rivejä:

en: Search
fi: Etsi

en: Search Next
fi: Etsi seuraava

en: Search Previous
fi: Etsi edellinen

en: Search buffer is empty.
fi: Hakupuskuri on tyhjä.

en: Search type:
fi: Hakutapa:

en: Second choice:
fi: 2. vaihtoehto:

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Select Download Folder
fi: Valitse latauskansio

en: Select a Plugin or Script to load
fi: Valitse ladattava skripti tai liitännäinen

en: Select a sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Select an Image File
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Select an output filename
fi: Valitse tulostiedoston nimi

en: Select color
fi: Valitse väri

en: Select font
fi: Valitse kirjasin

en: Selected Text
fi: Valittu teksti

en: Send
fi: Lähetä

en: Send file to %s
fi: Lähetä tiedosto käyttäjälle %s

en: Send window
fi: Lähetysikkuna

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Serbian
fi: Serbia

en: Server %s already exists on network %s.
fi: Palvelin %s on jo verkossa %s.

en: Server Capabilities
fi: Palvelimen kyvyt

en: Server Information
fi: Palvelintiedot

en: Server Links
fi: Palvelinlinkit

en: Server Name
fi: Palvelinnimi

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Shorten tab labels to:
fi: Typistä välilehtien nimet:

en: Show away once
fi: Näytä poissaoloviestit kerran

en: Show channel switcher at:
fi: Näytä kanavavalitsin:

en: Show favorites only
fi: Näytä vain suosikit

en: Show hostnames in user list
fi: Näytä isäntänimet käyttäjäluettelossa

en: Show identical away messages only once.
fi: Näyttää identtiset poissaoloviestit vain kerran.

en: Show marker line
fi: Näytä lukumerkki

en: Show number of users
fi: Näytä käyttäjämäärä

en: Show only:
fi: Näytä vain:

en: Show user config directory
fi: näyttää käyttäjän asetushakemiston

en: Show user count in channels
fi: Näytä käyttäjämäärä kanavilla

en: Show user list at:
fi: Näytä käyttäjäluettelo:

en: Show version information
fi: näyttää versiotiedot

en: Signon time
fi: Kirjautumisaika

en: Simple Search
fi: Yksinkertainen haku

en: Size
fi: Koko

en: Skip network list on startup
fi: Aloita ilman verkkoluetteloa

en: Slovak
fi: Slovakki

en: Slovak Republic
fi: Slovakia

en: Slovenian
fi: Sloveeni

en: Solomon Islands
fi: Salomosaaret

en: Some file transfers are still active.
fi: Tiedostonsiirtoja on vielä käynnissä.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
fi: Osa muutoksista tulee voimaan vasta kun ohjelma käynnistetään uudestaan.

en: Sort tabs in alphabetical order
fi: Välilehdet aakkosjärjestykseen

en: Sound file
fi: Äänitiedosto

en: Sound file:
fi: Äänitiedosto:

en: Sounds
fi: Äänet

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Spain
fi: Espanja

en: Spanish
fi: Espanja

en: Spell checking
fi: Oikoluku

en: St. Helena
fi: Saint Helena

en: St. Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: Status
fi: Tila

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fi: Svalbard- ja Jan Mayen -saaret

en: Swaziland
fi: Swasimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
fi: TOPIC [<aihe>], asettaa aiheen, jos se annetaan, muutoin näyttää nykyisen aiheen

en: T_ree
fi: P_uuna

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tabs or Windows
fi: Välilehti vai ikkuna

en: Tajikistan
fi: Tadzikistan

en: Take Ops
fi: Poista opit

en: Take Voice
fi: Poista puheoikeus

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Test All
fi: Kokeile kaikki

en: Text
fi: Teksti

en: Text Colors
fi: Tekstin värit

en: Thai
fi: Thaimaa

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: That file is not resumable.
fi: Tämän tiedoston siirtoa ei voi jatkaa.

en: That mask already exists.
fi: Kyseinen peite on jo olemassa.

en: That plugin is refusing to unload.
fi: Liitännäinen ei suostu poistumaan käytöstä.

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
fi: Insert in Buffer -komento lisää Data 1:n sisällön syöteriville kohdistimen kohdalle

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
fi: Last Command -komento asettaa syöteriviksi edellisen annetun komennon - vastaa ylänuolen painamista kuoressa

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
fi: Next Command -komento asettaa syöteriviksi seuraavan annetun komennon - vastaa alanuolen painamista kuoressa

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
fi: Set Buffer -komento asettaa syöteriviksi Data 1:n sisällön

en: The CTCP event
fi: CTCP-tapahtuma

en: The Channel it's going to
fi: Kanava, jolle se on menossa

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
fi: Valikkopalkki on nyt piilossa. Sen saa taas esiin painamalla Ctrl-F9:ää tai hiiren oikeaa painiketta tekstialueen tyhjässä kohdassa.

en: The Packet
fi: Paketti

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
fi: Oikeaa nimeä ei voi jättää tyhjäksi.

en: The action
fi: Toiminto

en: The ban mask
fi: Bannipeite

en: The channel
fi: Kanava

en: The channel being joined
fi: Kanava, jolle liitytään

en: The channel it's being set on
fi: Kanava, jolle se asetetaan

en: The creator
fi: Luoja

en: The exempt mask
fi: Erivapauspeite

en: The host of the person
fi: Henkilön isäntänimi

en: The invite mask
fi: Kutsupeite

en: The key
fi: Tunnussana

en: The limit
fi: Raja

en: The message
fi: Viesti

en: The mode letter
fi: Tilakirjain

en: The mode's sign (+/-)
fi: Tilan etumerkki (+/-)

en: The nick of the joining person
fi: Liittyvän henkilön nimimerkki

en: The nick of the person
fi: Henkilön nimimerkki

en: The nick of the person leaving
fi: Poistuvan henkilön nimimerkki

en: The nick of the person removed the exempt
fi: Erivapauden poistaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person removed the invite
fi: Kutsun poistaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person setting the mode
fi: Tilan asettaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who did the banning
fi: Bannin asettajan nimimerkki

en: The nick of the person who did the exempt
fi: Erivapauden asettaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who did the halfop'ing
fi: Puoliopit antaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who did the invite
fi: Kutsun esittäneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who did the op'ing
fi: Opit antaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who did the voice'ing
fi: Puheoikeuden antaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
fi: Puoliopit poistaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been deop'ed
fi: Opit menettäneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been devoice'ed
fi: Puheoikeuden menettäneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been halfop'ed
fi: Puoliopit saaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been op'ed
fi: Opit saaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who has been voice'ed
fi: Puheoikeuden saaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who set the key
fi: Tunnussanan asettaneen henkilön nimimerkki

en: The nick of the person who set the limit
fi: Rajan asettaneen henkilön nimimerkki

en: The nick who removed the key
fi: Tunnussanan poistajan nimimerkki

en: The nick who removed the limit
fi: Rajan poistajan nimimerkki

en: The nickname of the kicker
fi: Potkaisijan nimimerkki

en: The person being kicked
fi: Potkaistava henkilö

en: The reason
fi: Syy

en: The sound
fi: Ääni

en: The text
fi: Teksti

en: The time
fi: Aika

en: The time in x.x format (see below)
fi: Aika x.x-muodossa (katso alta)

en: There was an error loading key bindings configuration
fi: Virhe ladattaessa näppäinsidonta-asetuksia

en: There was an error parsing the string
fi: Virhe jäsennettäessä merkkijonoa

en: Third choice:
fi: 3. vaihtoehto:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
fi: Tämä komento täydentää syöterivillä osoittimen edellä olevan epätäydellisen kutsumanimen tai komennon. Jos Data 1 on asetettu, kaksi kertaa painaminen valitsee edellisen kutsumanimen, ei seuraavaa

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
fi: Tämä komento vertaa viimeistä annettua sanaa korvauslistaan ja muuttaa sen,jos löytyy täsmäävyys.

en: This command moves the current tab family to the left
fi: Tämä komento siirtää nykyistä välilehtiötä vasemmalle

en: This command moves the current tab family to the right
fi: Tämä komento siirtää nykyistä välilehtiötä oikealle

en: This command moves the front tab left by one
fi: Tämä komento siirtää päällimmäistä välilehteä yhden vasemmalle

en: This command moves the front tab right by one
fi: Tämä komento siirtää päällimmäistä välilehteä yhden oikealle

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
fi: Tämä komento vierittää käyttäjäluetteloa ylös ja alas. Jos Data 1 on asetettu, luetteloa vieritetään ylös, muutoin alas

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
fi: Palvelimelta on edelleen auki %d kanavaa tai keskustelua. Suljetaanko kaikki?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
fi: Tälle signaalille annetaan vain %d argumenttia, $%d on virheellinen

en: Title Bar
fi: Otsikkorivi

en: Too many recursive usercommands, aborting.
fi: Liian monta rekursiivista käyttäjäkomentoa, keskeytetään.

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Topic
fi: Aihe

en: Topic Protection
fi: Aiheensuojaus

en: Topic for %s is: %s
fi: Kanavan %s aihe on: %s

en: Transparency Settings
fi: Läpikuultavuuden säätö

en: Tray Behavior
fi: Ilmoitusalueen toiminta

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turkish
fi: Turkki

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Cairossaaret

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
fi: Lisätietoja saat kirjoittamalla /HELP <komento> tai /HELP -l.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
fi: UNBAN <peite> [<peite>...], poistaa annettujen peitteiden bannin.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
fi: UNIGNORE <peite> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
fi: UNLOAD <nimi>, poistaa käytöstä liitännäisen tai skriptin

en: URL <url>, opens a URL in your browser
fi: URL <url>, avaa URLin selaimeen

en: URLs
fi: URL

en: US Virgin Islands
fi: Neitsytsaaret

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
fi: USELECT [-a] [-s] <nimi1> <nimi2> jne., valitsee nimet kanavan käyttäjäluettelosta

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Unignore
fi: Huomioi toistaiseksi

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiraatit

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: United States Medical
fi: Lääketieteellinen (Yhdysvallat)

en: United States of America
fi: Yhdysvallat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown arg '%s' ignored.
fi: Tuntematonta argumenttia "%s" ei huomioida.

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Uploads
fi: Lähetykset

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
fi: Käytä SSL-yhteyttä tässä verkossa

en: Use a different config directory
fi: käyttää erityistä asetushakemistoa

en: Use global user information
fi: Käytä yleisiä käyttäjätietoja

en: Use proxy for:
fi: Käytä välipalvelinta:

en: Use server time if supported
fi: Käytä palvelimen aikaa jos tuettu

en: Use the Text box font and colors
fi: Käytä tekstilaatikon kirjasinta ja värejä

en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

en: User Limit
fi: Käyttäjäraja

en: User List
fi: Käyttäjäluettelo

en: User defined commands:
fi: Käyttäjän määrittelemät komennot:

en: User limit must be a number!
fi: Käyttäjärajan tulee olla numero!

en: User list
fi: Käyttäjäluettelo

en: User list sorted by:
fi: Lajittelutapa:

en: User name cannot be left blank.
fi: Käyttäjätunnus ei voi olla tyhjä.

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Users
fi: Käyttäjiä

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
fi: VOICE <käyttäjä>, antaa puheoikeuden käyttäjälle (vaatii opit)

en: Vatican City State
fi: Vatikaanivaltio

en: Version
fi: Versio

en: Vietnamese
fi: Vietnam

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
fi: WALLCHAN <viesti>, kirjoittaa viestin kaikille kanaville

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
fi: WALLCHOP <viesti>, lähettää viestin kaikille nykyisen kanavan opeille

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Wallis and Futuna Islands
fi: Wallis ja Futuna

en: Walloon
fi: Valloni

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
fi: Varoitus: merkistö "%s" on tuntematon. Verkossa %s ei käytetä mitään muunnosta.

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: What would you like to do next?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: Who it's from
fi: Keneltä se on

en: Who set the ban
fi: Kuka asetti bannin

en: WhoIs
fi: KukaOn

en: Windows
fi: Ikkunat

en: YES
fi: JAA

en: Yemen
fi: Jemen

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
fi: CTCP-tulva käyttäjältä %s, ei huomioida osoitetta %s

en: You are connected to %i IRC networks.
fi: Ollaan yhteydessä %i IRC-verkkoon.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
fi: Banniluettelon voi avata vain, kun jokin kanavaikkuna on valittuna.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
fi: Puuta ei voi laittaa ylös eikä alas!
    Muuta ensin välilehtiasettelua <b>Näytä</b>-valikosta.

en: You must have two unique nick names.
fi: Nimimerkkien pitää olla uniikkeja.

en: You must select some bans.
fi: Valitse vähintään yksi banni.

en: Your Address
fi: Oma IP-osoite

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: Zambia
fi: Sambia

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add to Friends List
fi: Lisää k_averilistalle

en: _Always show this dialog after connecting.
fi: Näytä tämä valintaikkuna _aina, kun yhteys on muodostettu.

en: _Auto-Connect
fi: _Yhdistä automaattisesti

en: _Autojoin
fi: _Liity automaattisesti

en: _Away
fi: _Poissa

en: _Back
fi: Palaa _takaisin

en: _Blink on
fi: Välkytä kun tulee

en: _Browse...
fi: Selaa...

en: _Change status
fi: _Vaihda tilaa

en: _Channel Switcher
fi: Kanava_valitsin

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy Channel Name
fi: Kopioi kanavanimi

en: _Copy Selection
fi: _Kopioi valinta

en: _Disconnect
fi: Katkaise _yhteys

en: _Download List
fi: Lataa luettelo

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _Favor
fi: _Suosi

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Hide Join/Part Messages
fi: Piilota liittymis- ja poistumisviestit

en: _Hide Window
fi: Pii_lota ikkuna

en: _Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: _Join this channel:
fi: _Liittyä kanavalle:

en: _Load...
fi: _Lataa...

en: _Log to Disk
fi: Tallenna _lokitiedosto levylle

en: _Menu Bar
fi: _Valikkopalkki

en: _Minimize to Tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: _Network Meters
fi: Verkko_mittarit

en: _New
fi: _Uusi

en: _Nick name:
fi: _Nimimerkki:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
fi: _En mitään, liityn kanaville itse.

en: _Open Dialog Window
fi: Avaa keskusteluikkuna

en: _Play
fi: Soita

en: _Preferences
fi: _Ominaisuudet

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Reconnect
fi: Yh_distä uudelleen

en: _Reload
fi: Lataa _uudelleen

en: _Restore Window
fi: _Palauta ikkuna

en: _Search
fi: Hae

en: _Send a File
fi: Lähetä tiedo_sto

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Settings
fi: A_setukset

en: _Sort
fi: Lajittele

en: _Tabs
fi: Välile_htinä

en: _Topic Bar
fi: _Aihepalkki

en: _User Info (WhoIs)
fi: Käyttäjätiedot (Whois)

en: _User List
fi: _Käyttäjäluettelo

en: _User name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: _Usermenu
fi: Käyttä_jävalikko

en: _View
fi: _Näytä

en: _Window
fi: _Ikkuna

en: bye
fi: heihei

en: channels with
fi: kanavat, joilla on

en: letters.
fi: merkin pituisiksi.

en: level
fi: taso

en: mIRC colors:
fi: mIRC-värit:

en: nicks.
fi: nimeä.

en: plugin for remote access using DBUS
fi: Liitännäinen, joka mahdollistaa etäkäytön DBUS-yhteyden yli.

en: remote access
fi: etäkäyttö

en: to
fi: —

en: users.
fi: käyttäjää.
