kaddressbook - en to fi translation catalogue (229 entries)

en: &Action
fi: T&oiminto

en: &Configure KAddressBook...
fi: &KAddressBookin asetukset…

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Export
fi: &Vie

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &New
fi: &Uusi

en: &Settings
fi: Asetukset

en: &Themes
fi: &Teemat

en: &Tools
fi: T&yökalut

en: &View
fi: &Näytä

en: (All)
fi: (Kaikki)

en: (Groups)
fi: (Ryhmät)

en: (None)
fi: (Ei mitkään)

en: (One year old) | (%1 years old)
fi[0]: (Vuoden vanha)
fi[1]: (%1 vuotta vanha)

en: (Untagged)
fi: (Tunnisteettomat)

en: (c), 2016-2021 Laurent Montel
fi: © 2016–2021 Laurent Montel

en: (c), 2020-2021 Laurent Montel
fi: © 2020–2021 Laurent Montel

en: ...
fi: …

en: <qt>Category filter: %1
fi: <qt>Luokkasuodatin: %1

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin kokonaan. Saat sen uudelleen näkyviin painamalla %1.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
fi: Tyhjennä luokkasuodatin

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
fi: Nollaa luokkasuodatin

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
fi: Uusi yhteystietoryhmä…

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
fi: Uusi yhteystieto…

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
fi: Pelkistetty (yksi sarake)

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
fi: Kolme saraketta

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
fi: Kaksi saraketta

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
fi: %1/%2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
fi: Kaikki yhteystiedot valitusta osoitekirjasta

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
fi: Kaikki yhteystiedot kaikista osoitekirjoistasi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
fi: Vie työkentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
fi: Vie näyttönimi koko nimenä

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
fi: Vie salausavaimet

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
fi: Vie muut kentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
fi: Vie kuvat

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
fi: Vie omat kentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
fi: Siirry luettelon seuraavaan yhteystietoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
fi: Siirry luettelon edelliseen yhteystietoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
fi: Vain nyt valitut yhteystiedot

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
fi: Etsi yhteystietoja luettelosta

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
fi: Valitse kaikki alikansiot sekä ylimmän tason kansio

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
fi: Valitse ensisijainen lajittelukenttä

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
fi: Valitse tulostustyyli

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
fi: Valitse lajittelujärjestys

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystiedoissa olevat työkentät vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat viedä yhteystietojen näyttönimet vCardin koko nimi -kenttiin. Tämä voi olla tarpeen, jotta nimet näkyvät oikein GMailissä tai Androidissa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen salausavaimet vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen muut kentät vietävät vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen valokuvat vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystiedoissa olevat omat kentät vietävät vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
fi: Valitse tämä valintaruutu, jos haluat valita kaikki tämän kansion ja kaikkien alikansioiden yhteystiedot. Jos haluat yhteystiedot vain ylimmän tason kansiosta, jätä ruutu valitsematta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
fi: Valitse, haluatko lajitella yhteystiedot nousevasti vai laskevasti. Lajitteluehto määrittää, minkä kentän perusteella yhteystiedot lajitellaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat vain nyt käyttöliittymässä valittuina olevat ytheystiedot.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat valita kaikki yhteystiedot vain yhdestä osoitekirjastasi. Kun asetus on valittu, tulee näkyviin pudotusvalintakenttä, josta voit valita haluamasi osoitekirjan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat valita kaikki yhteystiedot kaikista osoitekirjoistasi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
fi: Valitse haluamasi tulostustyyli. Esikatselukuva auttaa sinua päättämään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
fi: Tästä luettelosta voit valitut kentän, jonka mukaan yhteystietosi lajitellaan tulosteessa. Lajittelujärjestysvalinnalla voit vaihtaa järjestyksen nousevaksi tai laskevaksi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
fi: Siirry luettelon seuraavaan yhteystietoon painamalla tätä painiketta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
fi: Siirry luettelon edelliseen yhteystietoon painamalla tätä painiketta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
fi: Tulosta koko osoitekirja tai valitut yhteystiedot.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
fi: Ala kirjoittaa hakujonoa tähän ruutuun, jolloin hakuun sopivat yhteystiedot näytetään. Tämä on nopea tapa etsiä yhteystietoja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
fi: Saat näkyviin kyselyikkunan, jossa voit määrittää sovelluksenlaajuiset pikanäppäimet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit luoda uuden yhteystietoryhmän.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit luoda uuden yhteystiedon.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
fi: Määrittämätön

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
fi: Nouseva

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
fi: Laskeva

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
fi: (Esikatselua ei saatavissa.)

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
fi: Etsi… <%1>

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
fi: Ehto:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
fi: Järjestys:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
fi: Miltä tulosteen tulisi näyttää?
    KAddressBookissa on useita eri tarkoitukseen suunniteltuja tulostustyylejä.
    Valitse tarpeisiisi sopiva alta.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
fi: Työkentät

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
fi: Näytä koko nimi

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
fi: Salausavaimet

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
fi: Myös alikansiot

[ctx: @option:check]
en: Other fields
fi: Muut kentät

[ctx: @option:check]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: @option:check]
en: Private fields
fi: Omat kentät

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
fi: Kaikki yhteystiedot

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
fi: Kaikki yhteystiedot kohteesta:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
fi: Valitut yhteystiedot

[ctx: @title:group]
en: Export options
fi: Vientiasetukset

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
fi: Vietävät kentät

[ctx: @title:group]
en: Print Style
fi: Tulostustyyli

[ctx: @title:group]
en: Sorting
fi: Lajittelu

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
fi: Valitse tulostustyyli

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
fi: Kokoa yhteystiedot

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
fi: Tuo yhteystietoja

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
fi: Tulosta yhteystietoja

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
fi: Tulostus: käynnissä

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
fi: Osoitekirjakansion %1 ominaisuudet

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
fi: Valitse osoitekirja

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
fi: Valitse yhteystiedot

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: All EMails
fi: Kaikki sähköpostit

en: Alternating the background color
fi: Vuorottele taustaväriä

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Appearance Page
fi: Ulkoasusivu

en: Assistant
fi: Avustaja

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Blog Feed
fi: Blogin syöte

en: Business Address
fi: Työosoite

en: Category filter
fi: Luokkasuodatin

en: Change the background color of every row
fi: Vaihda joka rivin taustaväriä

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista syntymäpäivät.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista sähköpostiosoitteet.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista huomautukset.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista organisaatiot.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista puhelinnumerot.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat tulostaa yhteystiedoista postiosoitteet.

en: Choose Contacts to Print
fi: Valitse tulostettavat yhteystiedot

en: Choose Printing Style
fi: Valitse tulostustyyli

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
fi: Käynnistä tästä painikkeesta värivalitsin, jolla voit asettaa otsakkeiden taustavärin.

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
fi: Käynnistä tästä painikkeesta värivalitsin, jolla voit asettaa otsakkeiden tekstivärin.

en: Compact Printing Style
fi: Tiivis tulostustyyli

en: Compact Style
fi: Tiivis tyyli

en: Configure Plugins
fi: Liitännäisten asetukset

en: Configure User FeedBack
fi: Käyttäjäpalautteen asetukset

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Contact Headers
fi: Yhteystietojen otsikot

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
fi: Tekijänoikeudet © 2007–%1 KAddressBookin tekijät

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Detailed Print Style - Appearance
fi: Yksityiskohtainen tulostustyyli – Ulkoasu

en: Detailed Style
fi: Yksityiskohtainen tyyli

en: Display the specified contact (by URL)
fi: Näytä verkko-osoitteena annettu yhteystieto

en: Documentation (2019)
fi: Ohjeistus (2019)

en: Domestic Address
fi: Kotimainen osoite:

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email addresses
fi: Sähköpostiosoitteet

en: Email addresses:
fi: Sähköpostiosoitteet:

en: Email: %1
fi: Sähköposti: %1

en: Emails
fi: Sähköpostit

en: Export
fi: Vie

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Fetch Contacts
fi: Nouda yhteystietoja

en: Fields
fi: Kentät

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
fi: Tiedostot tai URLit. Käyttäjää pyydetään vahvistamaan tuonti

[ctx: Finished printing]
en: Done
fi: Valmis

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
fi: Sähköposti (4)

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Headline background color:
fi: Otsakkeen taustaväri:

en: Headline text color:
fi: Otsakkeen tekstiväri:

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Import
fi: Tuo

en: Import the given file
fi: Tuo annettu tiedosto

en: Import/Export Plugins
fi: Tuonti- ja vientiliitännäiset

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
fi[0]: Tuodaan yksi yhteystieto kohteeseen %2
fi[1]: Tuodaan %1 yhteystietoa kohteeseen %2

en: International Address
fi: Kansainvälinen osoite:

en: Lists the available options for user feedback
fi: Luettele käyttäjäpalautteelle käytettävissä olevat valinnat

en: Loading contacts details ...
fi: Ladataan yhteystietoja…

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Manager
fi: Johtaja

en: Mike's Printing Style
fi: Miken tulostustyyli

en: Note
fi: Huomautus

en: Note:
fi: Huomautus:

en: Notes:
fi: Merkinnät:

en: Office
fi: Toimisto

en: Open the 'New Contact' dialog
fi: Avaa ”Uusi yhteystieto” -ikkuna

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organization:
fi: Organisaatio:

en: Original Author (1998)
fi: Alkuperäinen tekijä (1998)

en: Parcel Address
fi: Pakettien toimitusosoite

en: Phone Numbers
fi: Puhelinnumerot

en: Phone numbers
fi: Puhelinnumerot

en: Phone: %1
fi: Puhelin: %1

en: Postal Address
fi: Postiosoite

en: Postal addresses
fi: Postiosoitteet

en: Preferred Address
fi: Ensisijainen osoite

en: Preferred EMail
fi: Ensisijainen sähköposti

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
fi: Sähköposti (ensisijainen)

en: Previous maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

en: Print Contact's Information
fi: Tulosta henkilön tiedot

en: Print Progress
fi: Tulostus käynnissä

en: Print contact birthdays
fi: Tulosta syntymäpäivät

en: Print contact email addresses
fi: Tulosta sähköpostiosoitteet

en: Print contact notes
fi: Tulosta huomautukset

en: Print contact organizations
fi: Tulosta organisaatiot

en: Print contact phone numbers
fi: Tulosta puhelinnumerot

en: Print contact street addresses
fi: Tulosta postiosoitteet

en: Print the birthday
fi: Tulosta syntymäpäivä

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
fi: Tulosta kotiosoite sekä koti- ja matkapuhelinnumerot

en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
fi: Tulosta ensi- ja toissijaiset sähköpostikentät

en: Printing
fi: Tulostetaan

en: Printout for Ring Binders
fi: Tulosta kansioita varten

en: Profession
fi: Ammatti

en: Progress
fi: Eteneminen

en: Quick search
fi: Pikahaku

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
fi: Yksityiskohtainen tulostuksen tyyli – Ulkoasu

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
fi: Sähköposti (2)

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all contacts in the current address book view.
fi: Valitsee kaikki nykyisen näkymän yhteystiedot.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
fi: Valitse osoitekirja, johon tuotavat yhteystiedot tallennetaan:

en: Select the headline text background color
fi: Valitse otsaketekstin taustaväri

en: Select the headline text color
fi: Valitse otsakkeen tekstiväri

en: Serverside Subscription...
fi: Palvelinpuolen tilaus…

en: Set Focus to Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

en: Setting up colors
fi: Alustaa värejä

en: Setting up document
fi: Alustaa tiedostoa

en: Setting up fields
fi: Alustaa kenttiä

en: Show QR Codes
fi: Näytä QR-koodit

en: Show QR Codes in the contact.
fi: Näytä yhteystietojen QR-koodit.

en: Show a simple mode of the address book view.
fi: Näyttää yksinkertaisen muunnelman osoitekirjanäkymästä.

en: Spouse
fi: Puoliso

en: Telephone:
fi: Puhelin:

en: Telephones:
fi: Puhelimet:

en: The KDE Address Book Application
fi: KDE:n osoitekirjasovellus

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
fi: Sähköposti (3)

en: Title
fi: Otsikko

en: Tools Plugins
fi: Työkaluliitännäiset

en: Web page:
fi: Verkkosivu:

en: Website
fi: Sivusto

en: Which contacts do you want to print?
fi: Mitkä yhteystiedot haluat tulostaa?

en: Work Address
fi: Työosoite

en: first color
fi: ensimmäinen väri

en: print the business address, with business phone number
fi: tulosta työosoite ja työpuhelinnumero

en: second color
fi: toinen väri

en: the first color, if alternating color is checked
fi: ensimmäinen väri, jos värien vuorottelu on valittu

en: the second color, if alternating color is checked
fi: toinen väri, jos värien vuorottelu on valittu

en: with birthday
fi: myös syntymäpäivä

en: with business address
fi: myös työosoite

en: with e-mail
fi: myös sähköposti

en: with home address
fi: myös kotiosoite
