kmouth - en to fi translation catalogue (197 entries)

en: &Configure KMouth...
fi: &KMouthin asetukset…

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
fi: &Nykyinen fraasi tai fraasisanakirja

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Delete Dictionary
fi: &Poista sanakirja

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: &Engine:
fi: &Moottori:

en: &Export Dictionary...
fi: &Vie sanakirja…

en: &Export...
fi: &Vie…

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Filename:
fi: &Tiedostonimi:

en: &Import...
fi: &Tuo…

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: &Merge dictionaries
fi: &Yhdistä sanakirjoja

en: &Move Down
fi: &Siirrä alas

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &New Phrase
fi: &Uusi fraasi

en: &None
fi: &Ei mitään

en: &Open as History...
fi: &Avaa historiana…

en: &Overwrite
fi: &Korvaa

en: &Phrase Books
fi: &Fraasisanakirjat

en: &Preferences
fi: &Asetukset

en: &Print History...
fi: &Tulosta historia…

en: &Selected Dictionary
fi: &Valittu sanakirja

en: &Selection of phrases in the phrase book:
fi: Fraasien &valinta fraasikirjassa:

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Speak
fi: &Puhu

en: &Text-to-Speech
fi: &Tekstistä puheeksi

en: &Use default speech system
fi: Käytä &oletuspuhesyntetisaattoria

en: &Voice:
fi: &Ääni:

en: (New Phrase Book)
fi: (Uusi fraasisanakirja)

en: (New Phrase)
fi: (Uusi fraasi)

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
fi: © 2002/2003 Gunnar Schmi Dt

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
fi: <qt>Ohjelmassa on tallentamattomia muutoksia. <br />Haluatko lisätä muutokset ennenkuin suljet "fraasisanakirjan" ikkunan vai haluatko hylätä muutokset?</qt>

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
fi: Kirjoita ja sano -puhesyntetisaattorikäyttöliittymä

en: Add
fi: Lisää

en: Add D&ictionary...
fi: Lisää &sanakirja…

en: Adds a new phrase
fi: Lisää uuden fraasin

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
fi: Lisää uuden fraasisanakirjan, johon muut kirjat ja fraasit voidaan sijoittaa

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
fi: Kaikki tiedostot (*);;Fraasisanakirjat (*.phrasebook);;Tekstitiedostot (*.txt)

en: Alternative
fi: Vaihtoehto

en: As Phrasebook
fi: Fraasisanakirjana

en: As Plain Text
fi: Paljaana tekstinä

en: Ask Whether to Save
fi: Kysy, tallennetaanko vai ei

en: Book
fi: Kirja

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
fi: Napsauttamalla tätä painiketta voit valita tälle fraasille pikanäppäimen.

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
fi: Vertaa &OpenOffice.org-sanakirjaan:

en: C&reate new dictionary:
fi: &Luo uusi sanakirja:

en: C&ustom
fi: &Oma

en: Character &encoding:
fi: &Merkistö:

en: Character encodin&g:
fi: &Merkistö:

en: Closes the window
fi: Sulkee ikkunan

en: Closing "Phrase Book" Window
fi: Sulkee "Fraasisanakirja"-ikkunan

en: Closing the phrase &book edit window:
fi: Sulkee fraasisana&kirjan muokkausikkunan

en: Command for speaking &texts:
fi: &Komento tekstien puhumiseen:

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
fi: Kopioi valitun fraasin fraasisanakirjasta leikepöydälle

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
fi: Kopioi valitut fraasit historiasta ja vie ne leikepöydälle

en: Copies the selected section to the clipboard
fi: Kopioi valitun osion leikepöydälle

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
fi: Kopioi valitun tekstiosan leikepöydälle. Jos muokkauskentän tekstiä on valittu,kopioidaan valinta leikepöydälle. Muussa tapauksessa valitut lauseet (jos on) kopioidaan leikepöydälle.

en: Create an &empty wordlist
fi: Luo &tyhjä sanaluettelo

en: Creating Word List
fi: Luodaan sanaluetteloa

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
fi: Leikkaa valitut fraasit fraasikirjasta ja vie ne leikepöydälle

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
fi: Leikkaa valitun fraasin historiasta ja vie sen leikepöydälle

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
fi: Leikkaa valitun osion ja laittaa sen leikepöydälle

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
fi: Leikkaa valitun alueen ja vie sen leikepöydälle. Jos edit-kentässä on tekstiä valittuna se viedään leikepöydälle. Muussa tapauksessa valitut lauseet historiasta (jos on lauseita) viedään leikepöydälle.

en: D&eselect All Entries
fi: &Poista kaikkien tietueiden valinta

[ctx: Default dictionary]
en: Default
fi: Oletus

en: Deletes the currently selected phrases from the history
fi: Poistaa valitut fraasit historiasta

en: Deletes the selected entries from the phrase book
fi: Poistaa valitut fraasit fraasikirjasta

en: Deselects all phrases in the history
fi: Poistaa kkaikki fraasit historiasta

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

en: Do Not Add
fi: Älä lisää

en: Enables/disables the phrasebook bar
fi: Näyttää/piilottaa työkalurivin

en: Enables/disables the statusbar
fi: Näyttää/piilottaa tilarivin

en: Export Dictionary
fi: Vie sanakirja

en: Export Phrase Book
fi: Vie fraasisanakirja

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
fi: Vie nyt valitut fraasit tai fraasikirjat tiedostoon

en: File Exists
fi: TIedosto on olemassa

en: File Extension
fi: Tiedostopääte

en: From &KDE documentation
fi: &KDE:n dokumentaatiosta

en: From &file
fi: Tie&dostosta

en: From f&older
fi: &Kansiosta

en: General Options
fi: Yleisasetukset

en: History file to open
fi: Avattava historiatiedosto

en: I&mport Standard Phrase Book
fi: &Tuo vakiofraasisanakirja

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
fi: Tällä valinnalla luot uuden tyhjän sanakirjan. Koska KMouth lisää automaattisesti sanakirjaan kaikki uudet sanat, oppii ohjelma vähitellen käyttämäsi sanaston.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
fi: Tällä valinnalla luot uuden sanakirjan joko lataamalla sanakirjatiedoston tai laskemalla tekstin sisältämät yksittäiset sanat.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
fi: Tällä valinnalla uusi sanakirja luodaan tiedostosta. Voit valita joko XML-tiedoston, normaalin tekstitiedoston tai sanojen täydennyssanakirjan. Jos valitset tekstitiedoston tai XML-tiedoston, yksittäisten sanojen esiintymistiheydet tunnistetaan yksinkertaisesti laskemalla kunkin sanan esiintymiskerrat.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
fi: Tällä valinnalla uusi sanakirja luodaan lataamalla kaikki tiedostot kansiosta ja sen alikansioista.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
fi: Tällä valinnalla luot uuden sanakirjan lomittamalla olemassa olevat sanakirjat.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
fi: Tällä valinnalla uusi sanakirja luodaan analysoimalla KDE:n dokumentaatiota. Sanojen esiintymistaajuus havaitaan laskemalla kunkin sanan esiintymiskerrat.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
fi: Tällä valinnalla sanat oikoluetaan ennen sanakirjaan lisäämistä.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
fi: Tällä valinnalla KDE:n dokumentaatiosta haettujen sanojen oikeinkirjoitus tarkistetaan ennen lisäämistä uuteen sanakirjaan.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
fi: Valitsemalla tämän valittu fraasi voidaan tavoittaa pikanäppäimellä. Voit vaihtaa pikanäppäintä viereisellä painikkeella.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
fi: Valitsemalla tämän valittu fraasi ei ole tavoitettavissa pikanäppäimellä.

en: Import Phrasebook
fi: Tuo fraasisanakirja

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
fi: Tuo tiedoston ja lisää sen sisällön fraasisanakirjaan

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
fi: Tuo vakiofraasisanakirjan ja lisää sen sisällön fraasisanakirjaan

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
fi: Tyhjä lista

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
fi: &Hakemisto:

en: Initial Configuration - KMouth
fi: Alkuasetukset – KMouth

en: Initial Phrase Book
fi: Alkuperäinen fraasikirja

en: Insert Into Edit Field
fi: Lisää muokkauskenttään

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
fi: Tässä muokkauskentässä voit kirjoittaa uuden fraasin. Napsauta Puhu-painikettahalutessasi puhua syötetyn fraasin.

en: KDE Documentation
fi: KDE:n ohjeet

en: Language
fi: Kieli

[ctx: Local characterset]
en: Local
fi: Paikallinen

en: Merge result
fi: Yhdistämisen tulos

en: Merging dictionaries...
fi: Yhdistetään sanakirjoja…

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylös

en: Name of the &phrase book:
fi: &fraasikirjan nimi

en: New Phrase &Book
fi: Uusi fraasisana&kirja

en: Open File as History
fi: Avaa tiedosto historiana

en: Opening file...
fi: Avataan tiedostoa…

en: Opens an existing file as history
fi: Avaa tiedosto historiana

en: Opens the configuration dialog
fi: Avaa asetusikkunan

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Parsing directory...
fi: Analysoidaan hakemistoa…

en: Parsing file...
fi: Analysoidaan tiedostoa…

en: Parsing the KDE documentation...
fi: Analysoidaan KDE:n dokumentaatiota…

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
fi: Siirtää tekstiä leikepöydältä muokkauskenttään kohdistimen kohdalle.

en: Pastes the clipboard contents to current position
fi: Liittää leikepöydän sisällön nykyiseen kohtaan

en: Performing spell check...
fi: Suoritetaan oikolukua…

en: Phrase
fi: Fraasi

en: Phrase Book
fi: Fraasisanakirja

en: Phrase Books (*.phrasebook)
fi: Fraasisanakirjat (*.phrasebook)

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
fi: Fraasisanakirjat (*.phrasebook);;Tekstitiedostot (*.txt);;Kaikki tiedostot (*)

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
fi: Fraasisanakirjat (*.phrasebook);Tekstitiedostot (*.txt);Kaikki tiedostot (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
fi: Tekstitiedostot (*.txt);;Fraasisanakirjat (*.phrasebook);;Kaikki tiedostot (*)

en: Please decide which phrase books you need:
fi: Valitse haluamasi fraasisanakirja:

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Printing...
fi: Tulostetaan…

en: Prints out the actual history
fi: Tulostaa historian

en: Quits the application
fi: Sammuttaa ohjelman

en: Save &History As...
fi: Tallenna &historia nimellä…

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save Phrase Book
fi: Tallenna fraasisanakirja

en: Saves the actual history as...
fi: Tallenna historia nimellä…

en: Saves the phrase book onto the hard disk
fi: Tallettaa fraasisanakirjan kovalevylle

en: Saving history with a new filename...
fi: Talleta historia tiedostoon…

en: Select &All Entries
fi: Valitse kaikki &kohdat

en: Selects all phrases in the history
fi: Valitse kaikki fraasit historiassa

en: Send the data as standard &input
fi: Lähetä puhuttava teksti standard&isyötteenä (näppäimistö)

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shortcut for the phrase:
fi: Fraasin pikanäppäin:

en: Show P&hrasebook Bar
fi: Näytä &fraasisanaston työkalurivi

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
fi: Lopetetaan…

en: Source of New Dictionary (1)
fi: Uuden sanakirjan lähde (1)

en: Source of New Dictionary (2)
fi: Uuden sanakirjan lähde (2)

en: Speak Immediately
fi: Puhu välittömästi

en: Speaks the currently active sentence(s)
fi: Puhuu tällä hetkellä aktiivisena olevat lauseet

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
fi: Puhuu aktiiviset lauseen (lauseet). KMouth puhuu editointikentässä olevan tekstin. Jos sitä ei ole, puhutaan valitut lauseet historiasta (jos löytyy).

en: Speaks the currently selected phrases in the history
fi: Puhuu valitut lauseet

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
fi: &Puhu

en: Text of the &phrase:
fi: &Fraasin teksti

en: Text-to-Speech
fi: Tekstistä puheeksi

en: Text-to-Speech Configuration
fi: Puhesyntetisaattorin asetukset

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

[ctx: The job is done]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: There was an error loading file
    %1
fi: Tapahtui virhe ladattaessa tiedostoa
    %1

en: There was an error saving file
    %1
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa tiedostoa
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
fi: Tämä valinta määrittelee lähetetäänkö näppäimistöltä kirjoitettu teksti (standard input) puhesyntetisaattorille.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
fi: Tämä valinta määrittelee, sanotaanko valitut fraasit heti vai liitetäänkö ne muokkauskenttään.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
fi: Tämä valinta tallettaa fraasisanakirjan automaattisesti kun suljet muokkausikkunan.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
fi: Tämä valinta määrittelee teksteissä käytetyn merkistön

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
fi: Tämä kenttä määrittelee sekä puhumiseen käytetyn komennon ja sen parametrit. KMouth korvaa automaattisesti seuraavat ilmaisut:
    %t -- puhuttavaksi tarkoitettu teksti %f -- tiedostonnimi, teksti tiedostosta
    %l -- kielikoodi
    %% -- prosenttimerkki

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
fi: Tämä luettelo sisältää sanakirjat, joita voidaan käyttää sanantäydennystä varten.KMouth näyttää muokkauskentän vieressä valintalaatikon, jos luettelossa on useita sanakirjoja. Voit valita sanakirjan, jota käytetään sanojen täydentämiseen.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
fi: Tämä lista näyttää fraasikirjan puumaisena. Voit valita ja muuttaa yksittäisiä fraaseja ja alifraasikirjoja.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
fi: Tämä lista sisältää puhuttujen lauseitten historian. Voit valita lauseita ja painaa Puhu-painiketta toistaaksesi puhumisen.

en: Tips, extended phrase books
fi: Vihjeet, laajennettu fraasisanakirja

en: Toggle the statusbar...
fi: Näytä/piilota tilarivi…

en: Toggling menubar...
fi: Näytä/piilota valikoiden työkalurivi

en: Toggling phrasebook bar...
fi: Näytä/piilota fraasisanakirjan työkalurivi…

en: Toggling toolbar...
fi: Näytä/piilota työkalurivi…

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
fi: Tällä painikkeella voit lisätä uuden sanakirjan käytössä olevien sanakirjojen luetteloon.

en: With this button you delete the selected dictionary.
fi: Tällä painikkeella voit poistaa valitun sanakirjan.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
fi: Tällä painikkeella viet sanakirjan tiedostoon.

en: With this button you move the selected dictionary down.
fi: Tällä painikkeella siirrät valitun sanakirjan alas.

en: With this button you move the selected dictionary up.
fi: Tällä painikkeella siirät valitun sanakirjan ylös.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
fi: Tällä yhdistelmäkentällä voit valita kansioon liittyvän kielen.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
fi: Tällä valinnalla valitset käytetyn merkistön tiedostojen luvussa. Tätä yhdistelmäkenttää ei käytetä XML-tiedostoille eikä sanakirjoille.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
fi: Tällä yhdistelmälaatikolla valitset valitun hakemiston kielen.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
fi: Tässä yhdistelmäruudussa voit valita, mistä asennetuista kielistä luodaan uusi hakemisto. KMouth analysoi ainoastaan valitulla kielellä laaditut tiedostot.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
fi: Tällä kentällä valitset OpenOffice.org-kansion sanojen oikeinkirjoitustarkistukselle.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
fi: Tällä kentällä voit antaa valitulle sanakirjalle nimen.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
fi: Tähän kenttään voit määrittää, mihin kansioon uusi hakemisto luodaan.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
fi: Anna tähän kenttään sen tiedoston nimi, johon haluat tallentaa uuden sanakirjan.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
fi: Tässä tekstinmuokkauskentässä määrität alifraasisanakirjan nimen tai fraasin sisällön.

en: Word Completion
fi: Sanantäydennys

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
fi: Valitsemassasi tiedostonimessä <i>%1</i> on muu pääte kuin <i>.phrasebook</i>. Haluatko lisätä <i>.phrasebook</i> nimeen?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
fi: Valitsemassasi tiedostonimessä <i>%1</i> on pääte <i>.phrasebook</i>. Haluatko tallentaa tiedoston fraasisanakirjamuodossa?

en: without name
fi: ilman nimeä
