mate-applets 1.25.3 - en to fi translation catalogue (457 entries)

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
fi: 
    ESSID: %s
    Voimakkuus: %d %%

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
fi: %d %s %d %s (%d %%) jäljellä

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
fi: %d %s %d %s kunnes akku on latautunut (%d %%)

en: %s is down
fi: %s ei ole käytössä

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
fi: %s:
    Vastaanotetaan %s
    Lähetetään %s

en: (mounted)
fi: (liitetty)

en: (not mounted)
fi: (ei liitetty)

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
fi: 0 ei otsikkoa, 1 prosentteina ja 2 jäljellä olevana aikana

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
fi: <b>Komennon %s suorittaminen epäonnistui</b>
    %s

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
fi: Arvo 0 näyttää kellotaajuuden, 1 näyttää kellotaajuuden ja yksiköt ja 2 näyttää prosentteja taajuuden sijasta.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
fi: Arvo 0 näyttää sovelman graafisessa tilassa (vain pixmap), 1 näyttää tekstitilassa (ei näytetä pixmappia) ja 2 näyttää sovelman sekä graafisessa että tekstitilassa.

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
fi: MATEn roskakori, joka näkyy paneelissasi. Voit katsoa sen avulla roskakorisi sisältöä tai raahata siihen roskakoriin laitettavia tiedostoja.

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
fi: Hauska silmäpari MATEn paneeliin. Silmät seuraavat hiirtä.

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
fi: Pieni sovelma, joka näyttää tietoja halutun verkkolaitteen liikenteestä

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
fi: Paikallisia sääoloja seuraava sovelma.

en: A set of eyeballs for your panel
fi: Aseta silmäpari paneeliisi

en: A system load indicator
fi: Järjestelmäkuorman ilmaisin

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
fi: Järjestelmän kuorman tarkkailija, joka osaa näyttää käyriä CPU:n, muistin ja välimuistin käytöstä sekä verkon liikenteestä.

en: A_ddress:
fi: _Osoite:

en: About CPU Frequency Scaling Monitor
fi: Tietoja prosessorin kellotaajuuden ilmaisimesta

en: About Character Palette
fi: Tietoja merkkipaletista

en: About Command Applet
fi: Tietoja komentosovelmasta

en: About Disk Mounter
fi: Tietoja levynliittimestä

en: About Eyes
fi: Tietoja silmistä

en: About MATE Netspeed
fi: Tietoja Mate Netspeedista

en: About System Monitor
fi: Tietoja järjestelmän valvonnasta

en: About Weather Report
fi: Tietoja säätiedotteesta

en: About...
fi: Tietoja...

en: AccessX Status
fi: AccessX-tila

en: AccessX Status Applet Factory
fi: AccessX-tilasovelman tehdas

en: Add Palette
fi: Lisää paletti

en: Add button
fi: Lisäyspainike

en: Address Entry
fi: Osoite

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
fi: Sovelma asemien liittämiseksi ja irrottamiseksi.

en: Applet refresh rate in milliseconds
fi: Sovelman päivitystiheys millisekunneissa

en: Auto change device
fi: Vaihda laite automaattisesti

en: Available palettes
fi: Saatavilla olevat paletit

en: Background color for disk load graph
fi: Taustaväri kiintolevyn kuorman käyrälle

en: Battery Charge Monitor
fi: Latausmittari

en: Battery Charge Monitor Preferences
fi: Latausmittarin asetukset

en: Battery Monitor
fi: Latausmittari

en: Battery Notice
fi: Akkuilmoitus

en: Battery Status Utility
fi: Akun latausmittari

en: Battery charged (%d%%)
fi: Akku on nyt täynnä (%d %%)

en: Battery fully re-charged
fi: Akku on täynnä

en: Battery power low
fi: Virta vähissä

en: Battery status unknown
fi: Akun tila tuntematon

en: Battstat Factory
fi: Battstat-tehdas

en: Beaufort scale
fi: Bofori-skaala

en: Beep for warnings
fi: Anna äänimerkki varoitettaessa

en: Beep when displaying a warning.
fi: Piippaa näytettäessä varoitus.

en: Behavior
fi: Toiminta

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
fi: Oletuksena uudet muistilaput saavat otsikokseen nykyisen päiväyksen. Tähän käytetään tässä määriteltyä kaavaa. Mikä tahansa arvo jonka strftime() osaa jäsentää on kelvollinen.

en: Bytes in:
fi: Saapunut (tavuja):

en: Bytes out:
fi: Lähtenyt (tavuja):

en: CPU Frequency Monitor Preferences
fi: Prosessorin kellotaajuusnäytön asetukset

en: CPU Frequency Scaling Monitor
fi: Prosessorin kellotaajuuden ilmaisin

en: CPU Load
fi: Kuorma

en: CPU frequency scaling unsupported
fi: Prosessorin kellotaajuuden skaalaus ei ole tuettu

en: CPU graph background color
fi: CPU-käyrän taustaväri

en: CPU to Monitor
fi: Tarkkailtava prosessori

en: C_ommand:
fi: Ko_mento:

en: Cach_ed
fi: _Välimuistissa

en: Can not launch the eyes applet.
fi: Silmäsovelman käynnistäminen epäonnistui.

en: Cannot execute Caja
fi: Ei voida suorittaa Cajaa

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
fi: Kohteita ei voida siirtää roskakoriin, haluatko poistaa ne pysyvästi heti?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
fi: Kohteita ei voida siirtää roskakoriin, haluatko poistaa ne pysyvästi heti?

en: Change CPU Frequency scaling
fi: Muuta prosessorin kellotaajuuden asetuksia.

en: Change icon
fi: Vaihda kuvake

en: Character Palette
fi: Merkkipaletti

en: Character Palette Preferences
fi: Merkkipaletin asetukset

en: Characters shown on applet startup
fi: Sovelman käynnistyessä näytettävät merkit

en: Charpicker Applet Factory
fi: Merkkivalitsimen tehdas

en: Choose a base color to use for all sticky notes
fi: Valitse perusväri, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Choose a color for the note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Choose a font for the note
fi: Valitse muistilapun fontti

en: Choose a font to use for all sticky notes
fi: Valitse fontti, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Choose if notes are visible on all workspaces
fi: Valitse näkyvätkö muistilaput kaikilla työpöydillä

en: Choose if the default style is forced on all notes
fi: Pakotetaanko oletusulkonäkö kaikkiin muistilappuihin

en: City:
fi: Kaupunki:

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
fi: Kaupunki: %s
    Taivas: %s
    Lämpötila: %s

en: Click to Enter Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Click to add a new palette
fi: Napsauta lisätäksesi uuden paletin

en: Click to delete the selected palette
fi: Napsauta poistaaksesi valitun paletin

en: Click to edit the selected palette
fi: Napsauta muokataksesi valittua palettia

en: Colors
fi: Värit

en: Command
fi: Komento

en: Command Applet
fi: Komentosovelma

en: Command Applet Preferences
fi: Komentosovelman asetukset

en: Command Factory
fi: Komentotehdas

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: Command to execute to activate the device
fi: Komento, joka käynnistää laitteen

en: Command to execute to shut down the device
fi: Komento, joka sammuttaa laitteen

en: Command/script to execute to get the output
fi: Ajettava komento tai komentosarja tulosteen saamiseksi

en: Conditions:
fi: Sääolot:

en: Could not open help document
fi: Ohje-dokumenttia ei voitu avata

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
fi: Luo, näytä ja hallitse muistilappuja työpöydällä

en: Current Conditions
fi: Tämänhetkiset sääolot

en: Date format of note's title
fi: Lapun otsikon päiväysmuoto

en: Default Note Properties
fi: Oletusmuistilapun ominaisuudet

en: Default color for font
fi: Fontin oletusväri

en: Default color for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusväri

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
fi: Uusien muistilappujen oletusväri. Tämä tulisi esittää HTML:n heksamuodossa. Esimerkiksi ”#30FF50”.

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
fi: Uusien muistilappujen fontin oletusväri. Tämä tulisi esittää HTML:n heksamuodossa,  esimerkiksi ”#000000”.

en: Default font for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusfontti

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
fi: Uusien muistilappujen oletusfontti. Tämän tulisi olla Pango-fonttinimi, esimerkiksi ”Sans Italic 10”.

en: Default height for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus

en: Default height for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus pikseleinä.

en: Default width for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys

en: Default width for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys pikseleinä.

en: Delete Immediately?
fi: Poistetaanko heti?

en: Delete all sticky notes?
fi: Poista kaikki muistilaput?

en: Delete button
fi: Poistopainike

en: Delete this sticky note?
fi: Poistetaanko tämä muistilappu?

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Device _Details
fi: Laitteen _yksityiskohdat

en: Device to monitor
fi: Valvottava laite

en: Dew point:
fi: Kastepiste:

en: Directory in which the theme is located
fi: Hakemisto, josta teema löytyy

en: Disk
fi: Levy

en: Disk Load
fi: Levyn kuorma

en: Disk Mounter
fi: Levynliitin

en: Display
fi: Näyttö

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: Displays current state of keyboard accessibility features
fi: Näyttää nykyiset näppäimistön esteettömyystoiminnot

en: Do you want to connect %s now?
fi: Haluatko yhdistää laitteen %s?

en: Do you want to disconnect %s now?
fi: Haluatko katkaista laitteen %s?

en: Down command
fi: Sammutuskomento

en: Drive Mount Applet Factory
fi: Levynliitossovelman tehdas

en: Edit Palette
fi: Muokkaa palettia

en: Edit button
fi: Muokkauspainike

en: Empty all of the items from the trash?
fi: Poista kaikki roskakorissa olevat tiedostot?

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
fi: Tyhjät muistilaput poistetaan aina ilman varmistusta.

en: Emptying the Trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

en: Enable CPU load graph
fi: Näytä CPU:n kuormituskäyrä

en: Enable _radar map
fi: Kä_ytä sääkarttoja

en: Enable disk load graph
fi: Näytä kiintolevyn kuormituskäyrä

en: Enable load average graph
fi: Näytä keskimääräisen kuorman käyrä

en: Enable memory load graph
fi: Näytä muistinkulutuskäyrä

en: Enable network load graph
fi: Näytä verkkoliikennekäyrä

en: Enable swap load graph
fi: Näytä sivutuskäyrä

en: Enter the URL
fi: Anna URL

en: Error while spawning caja:
    %s
fi: Virhe käynnistettäessä cajata:
    %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Eyes
fi: Silmät

en: Eyes Applet Factory
fi: Silmäsovelmatehdas

en: Eyes Preferences
fi: Silmien asetukset

en: F_ree
fi: _Vapaana

en: Factory for creating the weather applet.
fi: Tehdas säätietosovelman luomiseksi

en: Factory for drive mount applet
fi: Tehdas levynliitossovelmalle

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
fi: Sijaintien XML-tietokantaa ei voitu ladata. Ole hyvä ja raportoi tämä virhe.

en: Feels like:
fi: Tuntuu:

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Font C_olor:
fi: Fontin _väri:

en: Font Co_lor:
fi: Fontin _väri:

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
fi: Vaakasuorille paneeleille käyrien leveys pikseleinä. Pystysuorille paneeleille käyrien korkeus.

en: Force _default color and font on notes
fi: Pakotetaanko _oletusväri ja -fontti kaikkiin muistilappuihin

en: Forecast
fi: Ennuste

en: Forecast Report
fi: Ennustetiedot

en: Forecast not currently available for this location.
fi: Ennustetta ei ole juuri nyt saatavana tälle sijainnille.

en: Frequency Scaling Unsupported
fi: Kellotaajuuden skaalaus ei ole tuettu

en: From:
fi: Mistä:

en: Full Battery Notification
fi: Huomautus täydestä akusta

en: General
fi: Yleiset

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Go to Trash
fi: Avaa roskakori

en: Graph color for buffer memory
fi: Puskurimuistin käyrän väri

en: Graph color for cached memory
fi: Välimuistin käyrän väri

en: Graph color for disk read
fi: Levyltä luvun käyrän väri

en: Graph color for disk write
fi: Levylle kirjoitusten käyrän väri

en: Graph color for input network activity
fi: Saapuvan verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for iowait related CPU activity
fi: IOwait:iin liittyvän CPU-toiminnan käyrän väri

en: Graph color for load average
fi: Keskikuorman käyrän väri

en: Graph color for loopback network usage
fi: Paikallisen (loopback) verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for nice-related CPU activity
fi: Nice-toimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for output network activity
fi: Lähtevän verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for shared memory
fi: Jaetun muistin käyrän väri

en: Graph color for system-related CPU activity
fi: Järjestelmätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for user-related CPU activity
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for user-related memory usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän muistinkäytön käyrän väri

en: Graph color for user-related swap usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän sivutuskäytön käyrän väri

en: Graph size
fi: Käyrän koko

en: Graphic
fi: Graafisena

en: Graphic and Text
fi: Graafisena ja tekstinä

en: Grid line color
fi: Ruudukon väri

en: H_eight:
fi: Ko_rkeus:

en: Harddisk
fi: Kiintolevy

en: Hardware Address:
fi: Laiteosoite:

en: Help
fi: Ohje

en: Hi_de Notes
fi: _Piilota muistilaput

en: I_dle
fi: Va_paa

en: If applet icon is shown or not
fi: Näytetäänkö sovelmakuvake

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletusvärinä voidaan käyttää mukautettua väriä.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletusfonttina voidaan käyttää mukautettua fonttia.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
fi: Jos tämä asetus on päällä, eri muistilapuille asetetut mukautetut värit ja fontit jätetään huomiotta ja käytetään oletusarvoja.

en: If true, change automatically the selected device.
fi: Jos tosi, vaihda valittu laite automaattisesti.

en: If true, change the icon due to selected device.
fi: Jos tosi, vaihda kuvake valitun laitteen vuoksi.

en: If true, show main icon.
fi: Jos tosi, näytä pääkuvake.

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
fi: Jos tosi, näytä nopeus bitteinä tavujen sijasta.

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
fi: Jos tosi, näytä saapuvan/lähtevän nopeuden summa erillisten sijaan.

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
fi: Jos tyhjennät roskakorin, tuhotaan kaikki siellä olevat tiedostot pysyvästi. Huomaa että voit poistaa roskakorista tiedostoja myös yksitellen.

en: In color
fi: Syöteväri

en: Insert "%s"
fi: Lisää ”%s”

en: Insert characters
fi: Lisää merkkejä

en: Insert special character
fi: Lisää erikoismerkki

en: Interval for the command
fi: Aikaväli komennolle

en: Interval to execute the command (in seconds)
fi: Aikaväli komennon suorittamiselle (sekunneissa)

en: Keyboard Accessibility Status
fi: Näppäimistön esteettömyystila

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
fi: Näppäimistön esteettömyystila -sovelman tehdas

en: KiB/s
fi: KB/s

en: Last update:
fi: Päivitetty:

en: List of available palettes
fi: Luettelo saatavilla olevista paleteista

en: List of strings containing the available palettes.
fi: Luettelo merkkijonoista, jotka sisältävät saatavilla olevat paletit.

en: Load
fi: Verkkokuorma

en: Load Average
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Load graph background color
fi: Kuormakäyrän taustaväri

en: Location
fi: Sijainti

en: Location view
fi: Sijaintinäkymä

en: Lock/Unlock note
fi: Lukitse/Avaa muistilappu

en: Low Battery Notification
fi: Huomautus matalasta akun latauksesta

en: MATE Documentation Team
fi: MATE-dokumentointitiimi

en: MATE Weather
fi: MATEn säätiedot

en: Mateweather Applet Factory
fi: Matesään sovelmatehdas

en: Memory
fi: Muisti

en: Memory Load
fi: Muistinkulutus

en: Memory graph background color
fi: Muistikäyrän taustaväri

en: MiB/s
fi: MB/s

en: Minutes Remaining
fi: minuuttia jäljellä

en: Mode to show CPU usage
fi: Prosessorin käytön näyttötila

en: Modify a palette by adding or removing characters
fi: Muokkaa palettia lisäämällä tai poistamalla merkkejä

en: Monitor Settings
fi: Näytön asetukset

en: Monitor a laptop's remaining power
fi: Seuraa kannettavan tietokoneen käytettävissä olevaa virtaa

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
fi: Tarkkaile prosessorin kellotaajuuden muutoksia

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
fi: Seuraa sääoloja ja ennusteita

en: Monitored Resources
fi: Valvotut resurssit

en: Mount local disks and devices
fi: Liitä paikallisia levyjä ja asemia

en: Net Load
fi: Verkkokuorma

en: Netmask:
fi: Verkkopeite:

en: Netspeed Applet
fi: Verkkonopeussovelma

en: Netspeed Applet Factory
fi: Verkkonopeussovelman tehdas

en: Network
fi: Verkko

en: Network Monitor
fi: Verkon tarkkailija

en: Network _device:
fi: Verkko_laite:

en: Network graph background color
fi: Verkkokäyrän taustaväri

en: No Items in Trash
fi: Roskakori on tyhjä

en: No battery present
fi: Ei akkua kytketty

en: Note C_olor:
fi: Muistilapun _väri:

en: Note _Color:
fi: Muistilapun _väri:

en: Notifications
fi: Huomautukset

en: Notify user when the battery is full.
fi: Huomauta akun ollessa täysi.

en: Notify user when the battery is low.
fi: Huomauta akun ollessa lähes tyhjä.

en: Number of characters to display
fi: Esitettävien merkkien määrä

en: Open the keyboard preferences dialog
fi: Avaa näppäimistöasetukset-ikkuna

en: Options
fi: Valinnat

en: Out color
fi: Tulosväri

en: P-t-P Address:
fi: PtP-osoite:

en: Palette entry
fi: Paletti

en: Palettes list
fi: Palettiluettelo

en: Percent
fi: Prosentti

en: Pick a color for the sticky note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Pick a default sticky note color
fi: Valitse muistilappujen oletusväri

en: Pick a default sticky note font
fi: Valitse muistilappujen oletusfontti

en: Pick a font for the sticky note
fi: Valitse muistilapun fontti

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Pressure:
fi: Paine:

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
fi: Prosessorin kellotaajuusasetusten muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: Processor
fi: Suoritin

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Radar Map
fi: Tutkakartta

en: Red value level
fi: Punaisen arvon raja

en: Relative humidity:
fi: Suhteellinen kosteus:

en: Removing item %s of %s
fi: Poistetaan kohdetta %s / %s

en: Removing: %s
fi: Poistetaan: %s

en: Resize note
fi: Venytä muistilappua

en: S_wap Space
fi: Si_vutustila

en: S_ystem
fi: _Järjestelmä

en: See the ForeCast Details
fi: Katso ennusteen yksityiskohtia

en: Select Location from the list
fi: Valitse sijainti luettelosta

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
fi: Valitse tarkkailtava prosessori. Yhden prosessorin laitteissa tätä ei tarvitse muuttaa.

en: Sh_ared
fi: _Jaettu

en: Show CPU frequency as _frequency
fi: Näytä CPU-taajuus _taajuutena

en: Show CPU frequency as _percentage
fi: Näytä nopeus _prosentteina

en: Show _bits instead of bytes
fi: Näytä _bitteinä tavujen sijasta

en: Show _icon
fi: Näytä _kuvake

en: Show _notifications
fi: Näytä _ilmoitukset

en: Show _percentage remaining
fi: Näytä jäljellä olevat _prosentit

en: Show _sum instead of in & out
fi: Näytä _summa saapuvan ja lähtevän sijasta

en: Show _time remaining
fi: Näy_tä jäljellä oleva aika

en: Show bits
fi: Näytä bitit

en: Show frequency _units
fi: Näytä taajuuden _yksiköt

en: Show icon
fi: Näytä kuvake

en: Show signal quality icon
fi: Näytä signaalin vahvuuden kuvake

en: Show sticky notes
fi: Näytä muistilaput

en: Show sum speed
fi: Näytä nopeuden summa

en: Show the time/percent label
fi: Näytä aika- ja prosenttitiedot

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
fi: Näyttää näppäimistön tilan esteettömyysominaisuuksia käytettäessä

en: Shows the output of a command
fi: Näyttää komennon tulosteen

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
fi: Näyttää AccessX-ominaisuuksien (kuten salvattujen muuttujien) tilat

en: Shows the status of keyboard accessibility features
fi: Näyttää näppäimistön esteettömyysominaisuuksien tilan

en: Signal Strength:
fi: Signaalivoimakkuus:

en: Sky:
fi: Taivas:

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
fi: Määrittää ovatko muistilaput lukittuja (eivät muokattavissa) vai eivät.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
fi: Määrittää näytetäänkö muistilaput kaikissa työpöydän työtiloissa vai ei

en: Specify a title for the note
fi: Määrittele muistilapun otsikko

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen korkeus (pikseleinä)

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen leveys (pikseleinä)

en: Spinbutton for updating
fi: Painike säätietojen päivitykseen

en: Start system-monitor
fi: Käynnistä järjestelmän valvoja

en: Sticky Note
fi: Muistilappu

en: Sticky Note Properties
fi: Muistilapun ominaisuudet

en: Sticky Notes
fi: Muistilaput

en: Sticky Notes Applet Factory
fi: Muistilappusovelman tehdas

en: Sticky Notes Preferences
fi: Muistilappujen asetukset

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
fi: MATE-Työpöytäympäristön muistilaput

en: Sticky notes' locked state
fi: Muistilappujen lukitustila

en: Sticky notes' workspace stickyness
fi: Muistilappujen naulaus työtilojen välillä

en: Sunrise:
fi: Aurinko nousee:

en: Sunset:
fi: Aurinko laskee:

en: Swap Load
fi: Sivutuskuorma

en: Swap Space
fi: Sivutustila

en: Swap graph background color
fi: Sivutuskäyrän taustaväri

en: System Monitor
fi: Järjestelmän valvonta

en: System Monitor Preferences
fi: Järjestelmän valvonnan asetukset

en: System is running on AC power
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa

en: System is running on battery power
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: Text
fi: Teksti

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
fi: Akun lataustila jonka jälkeen akku näytetään punaisena. Arvo on samalla se, jonka jälkeen matalan lataustason varoitus näytetään.

en: The color of the graph of the inbound traffic
fi: Saapuvan liikenteen kaavion väri

en: The color of the graph of the outbound traffic
fi: Lähtevän liikenteen kaavion väri

en: The desktop description file to execute as the system monitor
fi: Työpöydän kuvaustiedosto, joka suoritetaan järjestelmän tarkkailijana

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
fi: Silmät katsovat aina hiiren osoittimen suuntaan

en: The name of the device to monitor
fi: Valvottavan laitteen nimi

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
fi: Merkkijono, jonka käyttäjä valitsi, kun sovelmaa viimeksi käytettiin. Tämä merkkijono näytetään kun sovelma käynnistetään.

en: The system load average is %0.02f
fi: Järjestelmän keskimääräinen kuormitus on %0.02f

en: The type of text to display (if the text is enabled).
fi: Näytettävän tekstin tyyppi (jos tekstin näyttö on käytössä)

en: Themes
fi: Teemat

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
fi: Vakava virhe yritettäessä ladata teemaa.

en: There was an error displaying help:
    %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta:
    %s

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: There was an error executing '%s': %s
fi: Virhe suoritettaessa toimintoa ”%s”: %s

en: There was an error launching the help viewer: %s
fi: Virhe käynnistettäessä ohjeselainta: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
fi: Virhe käynnistettäessä näppäimistön asetusikkunaa: %s

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

en: This note is locked.
fi: Muistilappu on lukittu.

en: This note is unlocked.
fi: Muistilappu ei ole lukittu

en: This utility shows the current CPU Frequency
fi: Tämä ohjelma näyttää prosessorin tämänhetkisen kellotaajuuden.

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
fi: Tämä ohjelma näyttää tämänhetkisen CPU:n kellotaajuuden skaalauksen.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
fi: Tämä ohjelma näyttää kannettavan tietokoneesi akun latauksen.

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fi: Välttääksesi työtiedostojen menetyksen:
     • kytke tietokone virtalähteeseen tai
     • sulje avoimet asiakirjat ja sammuta tietokoneesi.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fi: Välttääksesi työtiedostojen menetyksen:
     • aseta tietokone virransäästötilaan,
     • kytke tietokone virtalähteeseen, tai
     • sulje avoimet asiakirjat ja sammuta tietokoneesi.

en: Trash
fi: Roskakori

en: Trash Applet
fi: Roskakorisovelma

en: Un_mount %s
fi: _Irrota %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown time (%d%%) remaining
fi: Tuntematon määrä (%d %%) jäljellä

en: Unknown time (%d%%) until charged
fi: Akun lataukseen (%d %%) kuluva aika tuntematon

en: Up command
fi: Käynnistyskomento

en: Update
fi: Päivitä

en: Update spin button
fi: Päivityspainike

en: Updating...
fi: Päivittyy…

en: Use _custom address for radar map
fi: Käytä mukau_tettua osoitetta sääkartalle

en: Use co_lor from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman v_äriä

en: Use default co_lor
fi: Käytä oletusv_äriä

en: Use default fo_nt
fi: Käytä oletusfontt_ia

en: Use fo_nt from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman fontt_ia

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
fi: Käytä kohdassa red_value määriteltyä arvoa jäljellä olevan ajan näyttämiseen varoitusikkuna aikana prosenttiluvun sijasta.

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Visit Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Warn on low time rather than low percentage
fi: Varoita vähäisestä käyttöajasta matalan latausprosentin sijaan

en: Weather Forecast
fi: Säätiedote

en: Weather Preferences
fi: Säätietosovelman asetukset

en: Weather Report
fi: Säätiedote

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
fi: Määrittää kysytäänkö muistilappua poistettaessa varmistusta

en: Whether to force the default color and font on all notes
fi: Määrittää pakotetaanko oletusväri ja -fontti kaikkiin muistilappuihin

en: Whether to use the default system color
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletusväriä

en: Whether to use the default system font
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletusfonttia

en: Width of output
fi: Tulosteen leveys

en: Wind:
fi: Tuuli:

en: XKB Extension is not enabled
fi: XKB-laajennus ei ole käytössä

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
fi: Akun latauksesta on %d%% jäljellä.

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
fi: Et voi muuttaa tietokoneesi prosessorin kellotaajuutta. Tietokoneesi voi olla väärin määritelty tai sen laitteisto ei tue CPU:n kellotaajuuden säätöä.

en: Your battery is now fully recharged
fi: Akkusi on nyt täynnä

en: Your battery is running low
fi: Akkusi on vähissä

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Appearance:
fi: _Ulkoasu:

en: _Automatically update every:
fi: _Päivitä automaattisesti:

en: _Average
fi: _Keskimääräinen

en: _Background
fi: _Tausta

en: _Buffers
fi: Pu_skurit

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete All
fi: _Poista kaikki

en: _Delete Notes
fi: _Poista muistilaput

en: _Details
fi: _Lisäasetukset

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Eject %s
fi: Levy %s _ulos

en: _Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: _Font:
fi: _Fontti:

en: _Free
fi: _Vapaana

en: _Harddisk
fi: _Kiintolevy

en: _Help
fi: _Ohje

en: _In
fi: _Saapuva

en: _In graph color
fi: _Saapuvan käyrän väri

en: _Keyboard Accessibility Preferences
fi: _Näppäimistön esteettömyysasetukset

en: _Load
fi: _Kuorma

en: _Local
fi: _Paikallinen

en: _Lock Notes
fi: _Lukitse muistilaput

en: _Memory
fi: _Muisti

en: _Monitored CPU:
fi: _Seurattava prosessori:

en: _Mount %s
fi: _Liitä %s

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Network
fi: _Verkko

en: _New Note
fi: _Uusi muistilappu

en: _Notify when battery is fully recharged
fi: _Huomauta kun akku on ladattu täyteen

en: _Open %s
fi: _Avaa %s

en: _Open System Monitor
fi: _Avaa Järjestelmänvalvonta

en: _Open Trash
fi: _Avaa roskakori

en: _Out
fi: _Lähtevä

en: _Out graph color
fi: _Lähtevän käyrän väri

en: _Palette:
fi: _Paletti:

en: _Palettes:
fi: _Paletit:

en: _Play CD
fi: _Soita CD

en: _Play DVD
fi: _Soita DVD

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Pressure unit:
fi: _Paineen yksikkö:

en: _Processor
fi: _Suoritin

en: _Put notes on all workspaces
fi: Näytä laput kaikilla ty_öpöydillä

en: _Read
fi: _Luku

en: _Select a location:
fi: _Valitse sijainti:

en: _Select a theme:
fi: _Valitse teema:

en: _Show time/percentage:
fi: _Näytä aika tai prosentit:

en: _Temperature unit:
fi: _Lämpötilan yksikkö:

en: _Title:
fi: _Arvonimi:

en: _Update
fi: _Päivitä

en: _Used
fi: _Käytetty

en: _User
fi: Käy_ttäjä

en: _Visibility unit:
fi: _Näkyvyyden yksikkö:

en: _Visit Weather.com
fi: _Vieraile Weather.com:ssa

en: _Warn when battery charge drops to:
fi: Va_roita akun latauksen laskiessa arvoon:

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Wind speed unit:
fi: _Tuulennopeuden yksikkö:

en: _Write
fi: _Kirjoitus

en: bytes
fi: tavua

en: insert special character %s
fi: lisää erikoismerkki %s

en: knots
fi: solmua

en: mb
fi: Mbit

en: meters
fi: metriä

en: miles
fi: mailia

en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: none
fi: ei tunnistetta

en: pixels
fi: pikseliä

en: unknown
fi: tuntematon
