mate-calc 1.25.0 - en to fi translation catalogue (232 entries)

en: 16-bit
fi: 16-bittinen

en: 32-bit
fi: 32-bittinen

en: 64-bit
fi: 64-bittinen

en: 8-bit
fi: 8-bittinen

en: Absolute Value
fi: Itseisarvo

en: Absolute value [|]
fi: Itseisarvo [|]

en: Accuracy value
fi: Tarkkuusarvo

en: Add [+]
fi: Lisää [+]

en: Algerian Dinar
fi: Algerian dinaari

en: Angle units
fi: Kulmayksiköt

en: Argument --solve requires an equation to solve
fi: Argumentti --solve vaatii ratkaistavan yhtälön

en: Australian Dollar
fi: Australian dollari

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Avogadro constant
fi: Avogadron vakio

en: Bahraini Dinar
fi: Bahrainin dinaari

en: Binary
fi: Binääri

en: Boolean AND
fi: Totuusarvo JA

en: Boolean AND is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo JA on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

en: Boolean NOT
fi: Totuusarvo EI

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo EI on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

en: Boolean OR
fi: Totuusarvo TAI

en: Boolean OR is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo TAI on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo XOR on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

en: Botswana Pula
fi: Pula

en: Brazilian Real
fi: Brasilian real

en: Brunei Dollar
fi: Brunein dollari

en: Bulgarian Lev
fi: Bulgarian leva

en: Button mode
fi: Painiketila

en: CFA Franc
fi: CFA-frangi

en: C_alculate
fi: _Laske

en: C_ost:
fi: K_ustannus:

en: Calculate Result
fi: Laske tulos

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
fi: Laskee toistuvan lainanmaksun kokonaissumman, kun lyhennykset tehdään joka maksujakson lopuksi.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fi: Laskee sallitun vähennyksen hankinnalle annetulle aikajaksolle käyttäen vuosipoistomenetelmää. Tämä menetelmä kiihdyttää vähennysvauhtia, joten suurempi vähennyskustannus tapahtuu aiemmissa jaksoissa. Hyödyllinen käyttöilka on jaksojen lukumäärä, tyypillisesti vuosia, jonka aikana hankinta poistetaan.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
fi: Laskee vähennysten määrän hankinnalle tietylle aikajaksolle kaksoispienennysten tasapainotusmenetelmää.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fi: Laskee sijoituksen tulevan arvon tasasuuruisten maksujen sarjan pohjalta jaksottaisella korkotasolla maksujaksojen määrän yli.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
fi: Laskee yhteenlasketun korkojaksojen määrän, joka tarvitaan kasvattamaan sijoituksen nykyarvo tulevaan arvoon kiinteällä korkotasolla korkojaksojen yli.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
fi: Laskee maksujaksojen määrän, joka tarvitaan annuiteetin ajan kasvamaan tulevaan arvoon jaksottaisella korkotasolla.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
fi: Laskee tarvittavan jaksottaisen koron, jolla sijoitus kasvaa tulevaan arvoon korkojaksojen määrän aikana.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fi: Laskee sijoituksen nykyisen arvon pohjautuen sarjaan tasasuuruisia maksuja vähennettynä jaksottaisella korkotasolla maksujaksojen ajanjakson aikana.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
fi: Laskee tuotteen jälleenmyyntihinnan pohjautuen tuotteen hintaan ja haluttuun bruttokatteeseen.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fi: Laskee tasapoiston vähennykset hankinnasta yhdelle jaksolle. Tasapoiston menetelmässä vähennykset jakautuvat tasaisiin vähennyskuluihin hankinnan hyödyllisen eliniän ajaksi. Hyödyllinen elinikä on jaksojen määrä, tyypillisesti vuosia, jonka aikana hankinta poistetaan.

en: Calculator
fi: Laskin

en: Canadian Dollar
fi: Kanadan dollari

en: Ch_aracter:
fi: _Kirjain:

en: Chilean Peso
fi: Chilen peso

en: Chinese Yuan
fi: Renminbi

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Colombian Peso
fi: Kolumbian peso

en: Compounding Term
fi: Korkojakso

en: Cosine
fi: Kosini

en: Croatian Kuna
fi: Kroatian kuna

en: Czech Koruna
fi: Tšekin koruna

en: Danish Krone
fi: Tanskan kruunu

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Degrees
fi: Asteet

en: Divide [/]
fi: Jaa [/]

en: Division by zero is undefined
fi: Nollalla jakamista ei ole määritelty

en: Double-Declining Depreciation
fi: Kahdestialeneva arvonalennus

en: Engineering
fi: Insinööri

en: Estonian Kroon
fi: Viron kruunu

en: Euler’s Number
fi: Neperin luku

en: Exponent
fi: Eksponentti

en: Exponent [^ or **]
fi: Eksponentti [^ tai **]

en: Factorial
fi: Kertoma

en: Factorial [!]
fi: Kertoma [!]

en: Factorize
fi: Jaa tekijöihin

en: Function '%s' is not defined
fi: Funktiota '%s' ei ole määritelty

en: Future Value
fi: Tuleva arvo

en: Future _Value:
fi: Tuleva _arvo:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
fi: GTK+-valitsimet:
      --class=LUOKKA                  Ikkunointiohjelman käyttämä ohjelmaluokka
      --name=NIMI                     Ikkunointiohjelman käyttämä ohjelman nimi
      --screen=RUUTU                  Käytettävä X-ruutu
      --sync                          Tee X-kutsut synkronisesti
      --gtk-module=MODUULIT           Lataa lisäksi GTK+-moduulit
      --g-fatal-warnings              Tee kaikista varoituksista kuolettavia

en: Gpm
fi: kate

en: Gradians
fi: Gradiaanit

en: Gross Profit Margin
fi: Bruttokate

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
fi: Ohjevalitsimet:
      -v, --version                   Näytä julkaisun versio
      -h, -?, --help                  Näytä ohjevalitsimet
      --help-all                      Näytä kaikki ohjevalitsimet
      --help-gtk                      Näytä GTK+-valitsimet

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Hong Kong Dollar
fi: Hongkongin dollari

en: Hungarian Forint
fi: Unkarin forintti

en: Hyperbolic Cosine
fi: Hyperbolinen kosini

en: Hyperbolic Sine
fi: Hyperbolinen sini

en: Hyperbolic Tangent
fi: Hyperbolinen tangentti

en: Icelandic Krona
fi: Islannin kruunu

en: Imaginary Component
fi: Imaginäärikomponentti

en: Inches
fi: tuuma

en: Indian Rupee
fi: Intian rupia

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fi: Ilmoittaa näytetäänkö desimaalierottimen jälkeisiä nollia arvolle.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fi: Ilmoittaa näytetäänkö suurilla luvuilla tuhaterottimet.

en: Indonesian Rupiah
fi: Indonesian rupia

en: Insert Character
fi: Syötä merkki

en: Inverse
fi: Käänteisluku

en: Inverse [Ctrl+I]
fi: Käänteisluku [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fi: Kosinin käänteisarvoa ei ole määritelty muualla kuin välillä [-1, 1]

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fi: Sinin käänteisarvoa ei ole määritelty muualla kuin välillä [-1, 1]

en: Iranian Rial
fi: Iranin rial

en: Israeli New Shekel
fi: Uusi Israelin sekeli

en: Japanese Yen
fi: Japanin jeni

en: Kazakhstani Tenge
fi: Kazakstanin tenge

en: Kuwaiti Dinar
fi: Kuwaitin dinaari

en: Latvian Lats
fi: Latvian lati

en: Libyan Dinar
fi: Libyan dinaari

en: Lithuanian Litas
fi: Liettuan liti

en: Logarithm
fi: Logaritmi

en: Logarithm of zero is undefined
fi: Nollan logaritmia ei ole määritelty

en: MATE Calculator
fi: MATE Laskin

en: MATE Desktop calculator
fi: MATE Työpöytä laskin

en: MATE Documentation Team
fi: MATE-dokumentointitiimi

en: Malaysian Ringgit
fi: Malesian ringgit

en: Malformed expression
fi: Virheellinen lauseke

en: Mauritian Rupee
fi: Mauritiuksen rupia

en: Memory
fi: Muisti

en: Mexican Peso
fi: Meksikon peso

en: Millimeters
fi: millimetri

en: Modulus divide
fi: Modulusjakolasku

en: Modulus division is only defined for integers
fi: Modulusjakolasku on määritelty vain kokonaisluvuille

en: Multiply [*]
fi: Kerro [*]

en: Nanometers
fi: Nanometriä

en: Natural Logarithm
fi: Luonnollinen logaritmi

en: Need an integer to factorize
fi: Tekijöihin jakamiseen vaaditaan kokonaisluku

en: Nepalese Rupee
fi: Nepalin rupia

en: New Romanian Leu
fi: Romanian leu

en: New Turkish Lira
fi: Turkin liira

en: New Zealand Dollar
fi: Uuden-Seelannin dollari

en: No sane value to bitwise shift
fi: Ei järkevää arvoa bittisiirrolle

en: No sane value to store
fi: Ei kelpoa arvoa tallennettavaksi

en: No undo history
fi: Ei perumishistoriaa

en: Norwegian Krone
fi: Norjan kruunu

en: Number _Format:
fi: Luku_muoto:

en: Number format
fi: Lukumuoto

en: Numeric Base
fi: Lukukanta

en: Octal
fi: Oktaali

en: Omani Rial
fi: Omanin rial

en: Overflow. Try a bigger word size
fi: Ylivuoto. Kokeile suurempaa sanakokoa

en: Pakistani Rupee
fi: Pakistanin rupia

en: Payment Period
fi: Maksuaika

en: Percentage [%]
fi: Prosentti [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fi: Suorita aritmeettisia, tieteellisiä tai talouslaskutoimituksia

en: Periodic Interest Rate
fi: Säännöllinen korkotaso

en: Periodic Interest _Rate:
fi: Säännöllinen _korkotaso:

en: Periodic Payment
fi: Säännöllinen maksu

en: Peruvian Nuevo Sol
fi: Perun sol

en: Philippine Peso
fi: Filippiinien peso

en: Pi [Ctrl+P]
fi: Pii [Ctrl+P]

en: Polish Zloty
fi: Puolan złoty

en: Pound Sterling
fi: Englannin punta

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Present Value
fi: Nykyinen arvo

en: Present _Value:
fi: Nykyinen _arvo:

en: Qatari Riyal
fi: Qatarin rial

en: Radians
fi: Radiaania

en: Rate
fi: Taso

en: Real Component
fi: Reaalikomponentti

en: Russian Rouble
fi: Venäjän rupla

en: Saudi Riyal
fi: Saudi-Arabian rial

en: Scientific
fi: Tiede

en: Scientific Exponent
fi: Tieteellinen eksponentti

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
fi: Tieteellinen eksponentti [Ctrl+E]

en: Shift Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Shift Right
fi: Siirrä oikealle

en: Shift is only possible on integer values
fi: Siirto on mahdollista vain kokonaisluvuille

en: Show History
fi: Näytä kansiohistoria

en: Show Thousands Separators
fi: Näytä tuhaterottimet

en: Show Trailing Zeroes
fi: Näytä nollat lopussa

en: Show _thousands separators
fi: Näytä _tuhaterottimet

en: Show trailing _zeroes
fi: Näytä jälki_nollat

en: Sine
fi: Sini

en: Singapore Dollar
fi: Singaporen dollari

en: Source currency
fi: Lähdevaluutta

en: South African Rand
fi: Etelä-Afrikan randi

en: South Korean Won
fi: Etelä-Korean won

en: Sri Lankan Rupee
fi: Sri Lankan rupia

en: Store
fi: Tallenna

en: Straight-Line Depreciation
fi: Tasainen poistuma

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Subtract [-]
fi: Vähennä [-]

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
fi: Vuosipoistomenetelmän vähennys

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Swedish Krona
fi: Ruotsin kruunu

en: Swiss Franc
fi: Sveitsin frangi

en: Tangent
fi: Tangentti

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fi: Tangenttia ei ole määritelty moninkertoja arvolle π (180°) lähtien arvosta π∕2 (90°)

en: Target currency
fi: Kohdevaluutta

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Term
fi: Ehto

en: Thai Baht
fi: Baht

en: The angle units to use
fi: Käytettävät kulmayksiköt

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fi: Nollan potensseja ei ole määritelty negatiivisilla eksponenteilla

en: Tunisian Dinar
fi: Tunisian dinaari

en: UAE Dirham
fi: Yhdistyneiden arabiemiirikuntien dirhami

en: US Dollar
fi: Yhdysvaltain dollari

en: Unable to open help file
fi: ohjetiedostoa ei voi avata

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo [Ctrl+Z]
fi: Kumoa [Ctrl+Z]

en: Unknown argument '%s'
fi: Tuntematon argumentti ”%s”

en: Unknown conversion
fi: Tuntematon muunnos

en: Unknown variable '%s'
fi: Tuntematon muuttuja '%s'

en: Uruguayan Peso
fi: Uruguayn peso

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
fi: Käyttö:
      %s — Suorita matemaattisia laskelmia

en: Venezuelan Bolívar
fi: Venezuelan bolívar

en: Volume
fi: Määrä

en: Word _size:
fi: Sana_koko:

en: Word size
fi: Sanakoko

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Advanced
fi: _Edistynyt

en: _Angle units:
fi: _Kulmayksikkö:

en: _Basic
fi: _Perustila

en: _Calculator
fi: _Laskin

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Cost:
fi: _Kustannus:

en: _Financial
fi: _Taloustila

en: _Future Value:
fi: _Tuleva arvo:

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Insert
fi: _Lisää

en: _Life:
fi: _Kesto:

en: _Margin:
fi: _Marginaali:

en: _Mode
fi: _Tila

en: _Number of Periods:
fi: Jaksojen _lukumäärä:

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Period:
fi: _Maksujakso:

en: _Periodic Payment:
fi: _Toistuva maksu:

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Principal:
fi: _Peruspääoma:

en: _Programming
fi: _Ohjelmointi

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Redo
fi: Tee _uudelleen

en: _Salvage:
fi: _Maksu:

en: _Term:
fi: _Kausi:

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _View
fi: _Näytä

[ctx: unit-symbols]
en: K
fi: KB
