Xfce Apps - en to fi translation catalogue (279 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
fi: 
    Parole-mediasoitin %s
    
    Osa Xfce Goodies -projektia
    https://goodies.xfce.org
    
    Lisensöity GNU GPL -lisenssillä.
    
    Raportoi bugit osoitteessa <https://bugzilla.xfce.org/>.

en: 16:9 (Widescreen)
fi: 16:9 (Laajakuva)

en: <b>Audio Visualization</b>
fi: <b>Äänen kuvitus</b>

en: <b>Color Balance</b>
fi: <b>Väritasapaino</b>

en: <b>Keyboard</b>
fi: <b>Näppäimistö</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
fi: <b>Soittolistojen asetukset</b>

en: <b>Screensaver</b>
fi: <b>Näytönsäästäjä</b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
fi: <b>Tekstitysasetukset</b>

en: <b>Video Output</b>
fi: <b>Videon ulostulo</b>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
fi: <big><span color='#BBBBBB'><i>artistilta</i></span> <span color='#F4F4F4'>Tuntematon artisti</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
fi: <big><span color='#BBBBBB'><i>albumilta</i></span> <span color='#F4F4F4'>Tuntematon albumi</span></big>

en: <i>by</i>
fi: <i>esittänyt</i>

en: <i>on</i>
fi: <i>levyllä</i>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
fi: <span color='#F4F4F4'><b><big>Tuntematon kappale</big></b></span>

en: A_ngle Menu
fi: _Kuvakulmavalikko

en: About
fi: Tietoja

en: Add
fi: Lisää

en: Add files to playlist
fi: Lisää tiedostoja soittolistaan

en: Add to playlist...
fi: Lisää soittolistalle...

en: Additional software is required.
fi: Lisäohjelmisto tarvitaan.

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All supported files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: Always minimize to tray when window is closed
fi: Pienennä aina ilmoitusalueelle kun ikkuna suljetaan

en: Always replace playlist with opened files
fi: Korvaa soittolista aina avatuilla tiedostoilla

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti tyhjentää viimeisimpien kohteiden historian? Et voi perua tätä toimintoa.

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Audio
fi: Ääni

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Audio Track #%d
fi: Ääniraita %d

en: Audio Track:
fi: Ääniraita:

en: Audio and video
fi: Ääni ja video

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatically show subtitles when playing movie file
fi: Näytä tekstitys automaattisesti elokuvaa toistaessa

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Brightness:
fi: Kirkkaus:

en: Buffering
fi: Puskuroidaan

en: Buffering (0%)
fi: Puskuroidaan (0 %)

en: Cancel
fi: Peru

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Chapter %i
fi: Kappale %i

en: Check and remove duplicate media entries
fi: Tarkista ja poista useampaan kertaan toistuvat kohteet

en: Chinese Simplified
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen

en: Chinese Traditional
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

en: Clear Recent Items
fi: Tyhjennä viimeisimmät kohteet

en: Clear playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Close
fi: Sulje

en: Configure your media player
fi: Muokkaa mediasoittimen asetuksia

en: Continue
fi: Jatka

en: Contrast:
fi: Kontrasti:

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Current Locale
fi: Nykyinen maa-asetus

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: Decrease volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Disable screensaver when playing movies
fi: Estä näytönsäästäjä elokuvia toistaessa

en: Disc Playlist
fi: Levyn soittolista

en: Display
fi: Näyttö

en: Display Parole user manual
fi: Näytä Parolen käyttäjäohje

en: Do not load plugins
fi: Älä lataa liitännäisiä

en: Do you want to continue loading or stop?
fi: Haluatko pysäyttää lataamisen vai jatkaa lataamista?

en: Don't Install
fi: Älä asenna

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Enable keyboard multimedia keys
fi: Käytä näppäimistön multimedianäppäimiä

en: Encoding:
fi: Merkistökoodaus:

en: Error
fi: Virhe

en: Error saving playlist file
fi: Virhe tallennettaessa soittolistatiedostoa

en: Exit fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Extend your media player
fi: Laajenna mediasoitintasi

en: Font:
fi: Fontti:

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: GStreamer Error
fi: GStreamer-virhe

en: GStreamer backend error
fi: GStreamer-taustaosan virhe

en: General
fi: Yleiset

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Go
fi: Siirry

en: Go back 1 minute
fi: Siirry takaisin 1 minuutti

en: Go back 10 minutes
fi: Siirry taaksepäin 10 minuuttia

en: Go back 10 seconds
fi: Siirry taaksepäin 10 sekuntia

en: Go forward 1 minute
fi: Siirry eteen 1 minuutti

en: Go forward 10 minutes
fi: Siirry eteenpäin 10 minuuttia

en: Go forward 10 seconds
fi: Siirry eteenpäin 10 sekuntia

en: Go to position
fi: Siirry sijaintiin

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Gujarati
fi: Gujaratilainen

en: Gurmukhi
fi: Gurmukhilainen

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Hebrew Visual
fi: Visuaalinen heprealainen

en: Hindi
fi: Hindiläinen

en: Hue:
fi: Sävy:

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Increase volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Insert Disc
fi: Syötä levy

en: Install
fi: Asenna

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Leave _Fullscreen
fi: Poistu koko _näytön tilasta

en: Lower volume
fi: Laske äänenvoimakkuutta

en: M3U Playlist (%s)
fi: M3U-soittolista (%s)

en: MPRIS2 remote control
fi: MPRIS2-etäohjaus

en: Media stream is not seekable
fi: Suoratoistovirta ei tue hakemista

en: Media to play
fi: Media joka toistetaan

en: Message
fi: Viesti

en: Mini Mode
fi: Mini-tila

en: Minimize to tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Mute volume
fi: Vaimenna ääni

en: Next Track
fi: Seuraava kappale

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: No available plugin installer was found.
fi: Saatavilla olevaa lisäosien asennusohjelmaa ei löytynyt.

en: No installed plugins found on this system
fi: Asennettuja liitännäisiä ei löytynyt järjestelmästä

en: None
fi: Ei mitään

en: Nordic
fi: Pohjoismainen

en: Notify
fi: Ilmoitukset

en: Open
fi: Avaa

en: Open Containing Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Open Media Files
fi: Avaa mediatiedostoja

en: Open Network Location
fi: Avaa verkkosijainti

en: Open _Location...
fi: Avaa _sijainti...

en: Open _Recent
fi: Avaa _viimeksi käytetty

en: Open a new instance
fi: Avaa uusi instanssi

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open location
fi: Avaa sijainti

en: PLS Playlist (%s)
fi: PLS-soittolista (%s)

en: P_lugins
fi: _Liitännäiset

en: P_revious Track
fi: _Edellinen raita

en: Parole Media Player
fi: Parole-mediasoitin

en: Parole Media Player cannot start.
fi: Parole-mediasoitinta ei voida käynnistää.

en: Parole Plugins
fi: Parole-liitännäiset

en: Parole Settings
fi: Parolen asetukset

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
fi: Parole voidaan pienentää järjestelmän ilmoitusalueelle sen sijaan.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
fi: Parole tukee paikallisten tiedostojen (mukaan lukien tekstitettyjen videoiden), ääni- ja DVD-levyjen toistamista sekä suoratoistoa. Lisäksi se on laajennettavissa lisäosin.

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
fi: Parole on moderni ja yksinkertainen mediasoitin, joka perustuu GStreameriin ja joka sopii hyvin yhteen Xfce-työpöytäympäristön kanssa. Se on suunniteltu pitäen yksinkertaisuus, nopeus ja resurssien käyttö mielessä.

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
fi: Parole on jo käynnissä, käytä valitsinta -i avataksesi uuden instanssin

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
fi: Parole tarvitsee <b>%s</b> -paketin toistaakseen tämän tiedoston.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
fi: Parole tarvitsee <b>%s</b> -paketin toistaakseen tämän tiedoston.
    Se voidaan asentaa automaattisesti.

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Permission denied
fi: Pääsy estetty

en: Persian
fi: Persialainen

en: Play
fi: Toista

en: Play Disc
fi: Toista levy

en: Play opened files
fi: Toista avatut tiedostot

en: Play or pause if already playing
fi: Toista tai pysäytä jos toisto on jo käynnissä

en: Play your media
fi: Toista mediasi

en: Play/Pause
fi: Toista/keskeytä

en: Playback
fi: Toisto

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
fi[0]: Soittolista (%i kappale)
fi[1]: Soittolista (%i kappaletta)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
fi[0]: Soittolista (%i kohde)
fi[1]: Soittolista (%i kohdetta)

en: Playlist files
fi: Soittolistatiedostot

en: Please check your installation
fi: Tarkista asennus

en: Please check your installation.
fi: Tarkista asennus.

en: Please choose a supported playlist format
fi: Valitse tuettu soittolistamuoto

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
fi: Ilmoita vioista ja ongelmista osoitteeseen https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs.

en: Please restart Parole for this change to take effect.
fi: Käynnistä Parole uudelleen ottaaksesi tämän muutoksen käyttöön.

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Plugin failed to load
fi: Liitännäisen lataaminen epäonnistui

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Previous Track
fi: Edellinen kappale

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: Quit
fi: Lopeta

en: Raise volume
fi: Nosta äänenvoimakkuutta

en: Remember my choice
fi: Muista valinta

en: Remember playlist
fi: Muista soittolista

en: Remove
fi: Poista

en: Remove selected item
fi: Poista valittu kohde

en: Remove selected media
fi: Poista valittu media

en: Repeat
fi: Kertaa

en: Replace playlist when opening files
fi: Korvaa soittolista tiedostoja avattaessa

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Saturation:
fi: Värikylläisyys:

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Playlist as...
fi: Tallenna soittolista nimellä...

en: Select Subtitle File
fi: Valitse tekstitystiedosto

en: Select Text Subtitles...
fi: Valitse tekstitys...

en: Select next item
fi: Valitse seuraava kohde

en: Select previous item
fi: Valitse edellinen kohde

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
fi: Aseta ääni-CD-/VCD-/DVD-laitteen polku

en: Shareable Playlist (%s)
fi: Jaettava soittolista (%s)

en: Show Playlist
fi: Näytä soittolista

en: Show icon in the system tray
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

en: Show menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show notifications for currently playing tracks
fi: Näytä ilmoitukset toistetuille kappaleille

en: Show visual effects when an audio file is played
fi: Näytä kuvitukset kun äänitiedosto toistetaan

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Square
fi: Neliö

en: Start in embedded mode
fi: Käynnistä sulautetussa tilassa

en: Start in fullscreen mode
fi: Käynnistä koko näytön tilassa

en: Start playing opened files
fi: Aloita toistamaan avattuja tiedostoja

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Subtitle #%d
fi: Tekstitys %d

en: Subtitle Files
fi: Tekstitystiedostot

en: Subtitles
fi: Tekstitykset

en: Subtitles:
fi: Tekstitys:

en: The stream is taking too much time to load
fi: Tämän suoratoistovirran lataaminen kestää liian kauan

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
fi: Tämä kehitysversio lisää uuden pienoiskokoisen tilan ja mahdollisuuden toistaa (uudelleen) sisältöä ympyrän muotoisia kuvakkeita napsauttamalla. Teemoitus on yksinkertaistettu ja tiedostonimet näytetään kun ID3-tageja ei löydy.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
fi: Tämä kehitysversio korjaa useita bugeja, kirjoitusvirheitä ja dokumentaatiosta löytyviä historiallisia yksityiskohtia. Tagit prosessoidaan nyt HTTP/S-protokollan yli lähetettävillä tiedostoilla. Clutter video -taustapalvelu on kytketty pois päältä GTK+:n versioille 3.22 ja uudemmat merkittävien rajapinnan muutosten takia.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
fi: Tämä kehitysversio on puhdistaa koodia laajalti, tehden Parolesta kevyemmän ja helpomman parannella. Kaikki verkko-osoitteet on päivitetty käyttämään HTTPS-protokollaa. Iso määrä bugeja on korjattu ja uusi työkalu pikanäppäinten muokkaamiseen on lisätty.

en: This is a minor translations-only release.
fi: Tämä on pieni, vain käännöksiä päivittävä julkaisu.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
fi: Tämä julkaisu sisältää täydellisen siirtymän Gtk+3-kirjastoon, parannuksia käyttöliittymään (keveämmät valikot) ja paremmat soittolistat. Lisäksi olemassa olevia liitännäisiä on paranneltu ja uusi liitännäinen lisätty (MPRIS2). Suurin osa ulkoasusta on päivitetty tätä versiota varten. GStreamer1.0-kirjasto on nyt käytössä oletuksena.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
fi: Tämä julkaisu korjaa ongelman DVD-asemien sijaintien paikantamisessa.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
fi: Tämä julkaisu parantaa kääntöprosessia ja sisältää muutamia bugikorjauksia. Tämä uusi vakaa julkaisu on suositeltava päivitys kaikille käyttäjille.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
fi: Tämä julkaisu on ensimmäinen vakaa julkaisu 1.0-sarjassa. Uusi automaattinen videontoistovalinta lisättiin parantamaan käyttöä virtuaalikoneissa ja pieniresurssisissa koneissa. Myös iso määrä bugeja korjattiin, tehden tämän julkaisun sopivan kaikille käyttäjille.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
fi: Tämä epävakaa kehitysversio lisää uuden Clutter-taustapalvelun ja puhdistaa käytöstä poistettuja Gtk3-symboleita. Se lisää myös "siirry sijaintiin" -toiminnon ja korjaa muutamia virheitä.

en: Toggle fullscreen
fi: Koko näytön tila

en: Toggle menubar
fi: Valikkopalkki

en: Toggle playlist
fi: Soittolista

en: Track %i
fi: Raita %i

en: Tray icon
fi: Ilmoitusaluekuvake

en: Tray icon plugin
fi: Ilmoitusaluelisäosa

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Type %s --help to list all available command line options
fi: Kirjoita %s --help nähdäksesi kaikki saatavilla olevat komentoriviasetukset

en: Unable to install missing codecs.
fi: Puuttuvia koodekkeja ei voitu asentaa.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
fi: Ei voida ladata lisäosaa "%s", tarkista GStreamer-asennuksesi.

en: Unable to open default web browser
fi: Oletusselaimen avaaminen epäonnistui

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown Song
fi: Tuntematon kappale

en: Unknown playlist format
fi: Tuntematon soittolistan muoto

en: Unmute
fi: Palauta ääni

en: Unmute (restore) volume
fi: Kytke ääni päälle (palauta)

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: Visit Parole website
fi: Vieraile Parolen verkkosivustolla

en: Visualization type:
fi: Kuvituksen tyyppi:

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume _Down
fi: _Hiljemmalle

en: Volume _Up
fi: _Kovemmalle

en: Western
fi: Länsimainen

en: X Window System (No Xv)
fi: X-ikkunointijärjestelmä (ei Xv:tä)

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
fi: X-ikkunointijärjestelmä (X11/XShm/Xv)

en: [FILES...] - Play movies and songs
fi: [TIEDOSTOT...] - Toista elokuvia ja musiikkikappaleita

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Aspect Ratio
fi: _Kuvasuhde

en: _Audio
fi: _Ääni

en: _Audio Menu
fi: _Äänivalikko

en: _Audio Track
fi: Ääni_raita

en: _Chapter Menu
fi: Kappale_valikko

en: _Chapters
fi: _Kappaleet

en: _Clear recent items...
fi: _Tyhjennä äskettäiset kohteet...

en: _Contents
fi: _Sisällys

en: _DVD Menu
fi: _DVD-valikko

en: _Fullscreen
fi: Koko _näyttö

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Leave Fullscreen
fi: Poistu _koko näytön tilasta

en: _Mute
fi: _Vaimenna

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Next Track
fi: _Seuraava raita

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: _Play
fi: _Toista

en: _Playback
fi: _Toista

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Repeat
fi: _Kertaa

en: _Report a Bug...
fi: _Ilmoita ongelmasta...

en: _Save Playlist...
fi: _Tallenna soittolista...

en: _Shuffle
fi: _Sekoita

en: _Subtitles
fi: _Tekstitykset

en: _Title Menu
fi: _Nimikevalikko

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: by
fi: esittänyt

en: on
fi: levyllä
