partitionmanager - en to fi translation catalogue (481 entries)

en:  sectors
fi:  sektoria

[ctx: %2 is either empty or says Invalid passphrase.]
en: %2Enter passphrase for %1:
fi: %2Anna salasana kohteelle %1:

en: &Cylinder alignment
fi: S&ylinterikohdistus

en: &Label
fi: &Nimiö:

en: &Logical
fi: &Looginen

en: (icon)
fi: (kuvake)

en: <b>Warning:</b> This will destroy all data on the device!
fi: <b>Varoitus:</b> Tämä tuhoaa kaiken tiedon laitteelta!

[ctx: @action:button]
en: &Advanced
fi: &Lisäasetukset

[ctx: @action:button]
en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

[ctx: @action:button]
en: Apply Pending Operations
fi: Suorita odottavat toimenpiteet

[ctx: @action:button]
en: Change the Backend
fi: Vaihda taustaosaa

[ctx: @action:button]
en: Change the File System
fi: Muuta tiedostojärjestelmää

[ctx: @action:button]
en: Clear Pending Operations
fi: Poista odottavat toimenpiteet

[ctx: @action:button]
en: Create &New Partition Table
fi: Luo uusi &osiotaulukko

[ctx: @action:button]
en: Create MS-Dos Type
fi: Luo MS-DOS-osiotaulukko

[ctx: @action:button]
en: Delete It
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the Backend
fi: Älä vaihda taustaosaa

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the File System
fi: Älä muuta tiedostojärjestelmää

[ctx: @action:button]
en: Do Not Recreate the File System
fi: Älä luo tiedostojärjestelmää uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Partition
fi: Korvaa osio

[ctx: @action:button]
en: Quit <application>%1</application>
fi: Lopeta <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Recreate existing file system
fi: Luo olemassa oleva tiedostojärjestelmä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Recreate the File System
fi: Luo tiedostojärjestelmä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Rescan Devices
fi: &Etsi laitteet uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Rescan Support
fi: Etsi tuki uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Save SMART Report
fi: Tallenna SMART-raportti

[ctx: @action:button]
en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: @action:button]
en: Yes, Cancel Operations
fi: Kyllä, peru toimenpiteet

[ctx: @action:button advanced settings button]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @action:inmenu]
en: About KPMcore Library
fi: Tietoa KPMcore-kirjastosta

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
fi: Varmuuskopioi

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
fi: Tarkista

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
fi: Tyhjennä loki

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action:inmenu]
en: Deactivate Volume Group
fi: Passivoi taltioryhmä

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Mount Point
fi: Muokkaa liitospistettä

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Partition Table
fi: Vie osiotaulukko

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
fi: Tiedostojärjestelmätuki

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Partition Table
fi: Tuo osiotaulukko

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
fi: Liitä

[ctx: @action:inmenu]
en: New Partition Table
fi: Uusi osiotaulukko

[ctx: @action:inmenu]
en: New Volume Group
fi: Uusi taltioryhmä

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Volume Group
fi: Poista taltioryhmä

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize Volume Group
fi: Muuta taltioryhmän kokoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
fi: Muuta kokoa tai siirrä

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
fi: Palauta

[ctx: @action:inmenu]
en: SMART Status
fi: SMART-tila

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
fi: Tallenna loki

[ctx: @action:inmenu]
en: Shred
fi: Hävitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock
fi: Poista lukitus

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
fi: Suorita

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
fi: Peru

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action:inmenu refresh list of devices]
en: Refresh Devices
fi: Päivitä laitteet

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Changing the file system on a partition already on disk will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filename>%1</filename> will unrecoverably be lost.</para>
fi: <para><warning>Ollaan poistamassa kaikkea dataa osiolta <filename>%1 </filename>.</warning></para><para>Jo levylle kirjoitetun osion tiedostojärjestelmän muuttaminen poistaa sen koko sisällön. Jos jatkat pääikkunassa odottavaa toimenpidettä, kaikki data osiolta <filename>%1 </filename> poistetaan pysyvästi.</para>

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Overwriting one partition with another (or with an image file) will destroy all data on this target partition.</para><para>If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data currently stored on <filename>%1</filename> will unrecoverably be overwritten.</para>
fi: <para><warning>Ollaan poistamassa kaikkea dataa osiolta <filename>%1</filename>.</warning></para> <para>Osion korvaaminen toisella (tai levykuvalla) tuhoaa kaiken datan kohdeosiolta.</para><para>Jos jatkat pääikkunassa odottavaa toimenpidettä, kaikki osion <filename>%1</filename> data poistetaan pysyvästi.</para>

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Recreating a file system will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filesystem>%1</filesystem> will unrecoverably be lost.</para>
fi: <para><warning>Ollaan poistamassa kaikkea dataa osiolta <filename>%1 </filename>.</warning></para><para>Tiedostojärjestelmän luominen uudelleen poistaa sen koko sisällön. Jos jatkat pääikkunassa odottavaa toimenpidettä, kaikki osion <filesystem>%1</filesystem> data poistetaan pysyvästi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure you want to save the changes you made to the system table file <filename>/etc/fstab</filename>?</para><para><warning>This will overwrite the existing file on your hard drive now. This <emphasis strong='1'>can not be undone</emphasis>.</warning></para>
fi: <para>Haluatko varmasti tallentaa järjestelmän taltiotiedostoon <filename>/etc/fstab</filename> tekemäsi muutokset?</para><para><warning>Tämä korvaa levyllä jo olemassa olevan tiedoston, mitä <emphasis strong='1'>>ei voi kumota</emphasis>. </warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to apply the pending operations listed below?</para><para><warning>This will permanently modify your disks.</warning></para>
fi: <para>Haluatko varmasti suorittaa jonoon asetetut toimenpiteet?</para> <para><warning>Tämä muuttaa levyjen sisältöä.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to change the backend?</para><para><warning>This will also rescan devices and thus clear the list of pending operations.</warning></para>
fi: <para>Haluatko varmasti vaihtaa taustaosaa?</para><para><warning>Myös laitteet tarkistetaan uudelleen ja odottavien toimien jono tyhjennetään.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to create an MS-Dos partition table on <filename>%1</filename>?</para><para>This device has more than 2^32 sectors. That is the most the MS-Dos partition table type supports, so you will not be able to use the whole device.</para>
fi: <para>Haluatko varmasti luoda MS-DOS-osiotaulukon laitteelle <filename>%1</filename>?</para><para>Laitteella on yli 2^32 sektoria, mikä on enemmän kuin mitä MS-DOS-osiojärjestelmä tukee, joten et saa koko laitteen tilaa käyttöön.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There is still an operation pending.</para> | <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There are still %1 operations pending.</para>
fi[0]: <para>Haluatko varmasti lopettaa sovelluksen?</para><para>Toimenpide on yhä jonossa odottamassa.</para>
fi[1]: <para>Haluatko varmasti lopettaa sovelluksen?</para><para>%1 toimenpidettä on yhä jonossa odottamassa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to rescan the devices?</para><para><warning>This will also clear the list of pending operations.</warning></para>
fi: <para>Haluatko varmasti etsiä laitteet uudelleen?</para><para><warning>Tämä poistaa myös jonoon asetetut toimenpiteet.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>It is not possible to create the target partition large enough to hold the source.</para><para>This may happen if not all partitions on a device are correctly aligned or when copying a primary partition into an extended partition.</para>
fi: <para>Ei ole mahdollista luoda lähteen kokoista kohdeosiota.</para><para>Näin voi käydä, elleivät kaikki laitteen osiot ole oikein kohdistettu tai kopioitaessa ensiöosiota laajennetulle osiolle.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Neither the configured ("%1") nor the default ("%2") backend plugin could be loaded.</para><para>Please check your installation.</para>
fi: <para>Sen paremmin asetettua (”%1”) kuin oletustaustaosaliitännäistäkään (”%2”) ei voida ladata.</para><para>Tarkista asennuksesi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No support tools were found for file systems currently present on hard disks in this computer:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Partition</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>File System</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Support Tools</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>URL</td></tr>%1</table><para>As long as the support tools for these file systems are not installed you will not be able to modify them.</para><para>You should find packages with these support tools in your distribution's package manager.</para>
fi: <para>Tietokoneen kiintolevyiltä löytyneiden tiedostojärjestelmien tukityökaluja ei löytynyt:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Osio</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Tiedostojärjestelmä</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Tukityökalut</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Osoite</td></tr>%1</table><para>Ellei näiden tiedostojärjestelmien tukityökaluja ole asennettu, et voi tehdä niihin muutoksia.</para><para>Tukityökalut löytynevät jakelusi paketinhallinnasta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The configured backend plugin "%1" could not be loaded.</para><para>Loading the default backend plugin "%2" instead.</para>
fi: <para>Asetettua taustaosaliitännäistä ”%1” ei voida ladata.</para><para>Ladataan sen sijaan oletustaustaosaliitännäinen ”%2”.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The partition <filename>%1</filename> cannot currently be deleted because one or more partitions with higher logical numbers are still mounted.</para><para>Please unmount all partitions with higher logical numbers than %2 first.</para>
fi: <para>Osiota <filename>%1</filename> ei voi juuri nyt poistaa, koska yksi tai useampi loogisesti suurempinumeroinen osio on yhä liitetty.</para><para>Irrota ensin kaikki osiot, joilla on suurempi looginen numero kuin %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The selected partition is not large enough to hold the source partition or the backup file.</para><para>Pick another target or resize this partition so it is as large as the source.</para>
fi: <para>Valittu osio ei ole tarpeeksi suuri lähdeosiolle tai varmuuskopiotiedostolle.</para><para>Valitse toinen kohde tai kasvata tämä osio lähteen kokoiseksi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>There is already one primary partition on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para> | <para>There are already %1 primary partitions on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para>
fi[0]: <para>Laitteella on jo yksi ensiöosio. Tämä on enimmäismäärä, jota sen osiotaulukkotyyppi voi hallita.</para><para>Et voi luoda, liittää tai palauttaa sille ensiöosiota, ennen kuin poistat olemassaolevan.</para>
fi[1]: <para>Laitteella on jo %1 ensiöosiota. Tämä on enimmäismäärä, jota sen osiotaulukkotyyppi voi hallita.</para><para>Et voi luoda, liittää tai palauttaa sille ensiöosiota, ennen kuin poistat olemassaolevan.</para>

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file <filename>%1</filename> for writing.
fi: Väliaikaistiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu luoda kirjoitettavaksi.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file when trying to save to <filename>%1</filename>.
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda yritettäessä tallentaa tiedostoon <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary output file to save <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu luoda väliaikaista tulostiedostoa tiedoston <filename>%1</filename> tallentamiseksi.

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import
fi: Syötetiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata tuontia varten:

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import: %2
fi: Syötetiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata tuontia varten: %2

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file <filename>%1</filename> while trying to import from <filename>%2</filename>.
fi: Väliaikaistiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata yritettäessä tuoda osiotaulukkoa tiedostosta <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not save mount points to file <filename>/etc/fstab</filename>.
fi: Liitospisteiden tallennus tiedostoon <filename>/etc/fstab</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
fi: Haluatko varmasti perua?

[ctx: @info]
en: Do you really want to clear the list of pending operations?
fi: Haluatko varmasti poistaa suoritustaan odottavat toimenpiteet jonosta?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the partition that is currently in the clipboard? It will no longer be available for pasting after it has been deleted.
fi: Haluatko varmasti poistaa nyt leikepöydällä olevan osion? Sitä ei tämän jälkeen voi enää liittää.

[ctx: @info]
en: Found more than one partition table type in import file (line %1).
fi: Tuontitiedostossa (riviltä %1) löytyi useampia osiotaulukon tyyppejä.

[ctx: @info]
en: Found partition but no partition table type (line %1).
fi: Löytyi osio muttei osiotaulukon tyyppiä (rivillä %1).

[ctx: @info]
en: No valid partition table was found on this device.
fi: Laitteelta ei löytynyt kelvollista osiotaulukkoa.

[ctx: @info]
en: Partition %1 has end before start sector (line %2).
fi: Osio %1 päättyy ennen alkusektoria (rivillä %2).

[ctx: @info]
en: Partition Manager requires privileges in order to work. Please refresh the devices and authenticate when prompted.
fi: Osionhallinta vaatii toimiakseen lisäkäyttöoikeuksia. Virkistä laitteet ja tunnistaudu pyydettäessä.

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is not supported for import (line %2).
fi: Osiotaulukon tyyppiä ”%1” ei tueta tuonnissa (rivillä %2).

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is unknown (line %2).
fi: Osiotaulukon tyyppi ”%1” on tuntematon (rivillä %2).

[ctx: @info]
en: Please select a device.
fi: Valitse laite.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be locked.
fi: Osion <filename>%1</filename> salattua tiedostojärjestelmää ei voitu lukita.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be unlocked.
fi: Osion <filename>%1</filename> salatun tiedostojärjestelmän lukitusta ei voitu avata.

[ctx: @info]
en: The file system in the image file <filename>%1</filename> is too large to be restored to the selected partition.
fi: Levykuvan <filename>%1</filename> tiedostojärjestelmä on liian suuri mahtuakseen palautettavaksi valitulle osiolle.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be mounted.
fi: Osion <filename>%1</filename> tiedostojärjestelmää ei voitu liittää.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be unmounted.
fi: Osion <filename>%1</filename> tiedostojärjestelmää ei voitu irrottaa.

[ctx: @info]
en: The import file <filename>%1</filename> does not contain a valid partition table.
fi: Tuotavassa tiedostossa <filename>%1</filename> ei ole kelvollista osiotaulukkoa.

[ctx: @info]
en: The partition table type "%1" does not support extended partitions, but one was found (line %2).
fi: Osiotaulukon tyyppi ”%1” ei tue laajennettuja osioita, vaikka sellainen löytyi (rivillä %2).

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized device "%1"
fi: Tuntematon laite ”%1”

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized partition "%1"
fi: Tuntematon osio ”%1”

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Could not create file system "%1" for partition %2 (line %3).
fi: Ei voitu luoda tiedostojärjestelmää ”%1” osiolle %2 (rivillä %3).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: No parent partition or partition table found for partition %1 (line %2).
fi: Osiolle %1 ei löydy emo-osiota tai osiotaulukkoa (rivillä %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Partition %1 would be outside the device's boundaries (line %2).
fi: Osio %1 olisi laitteen rajojen ulkopuolella (rivillä %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Unrecognized partition role "%1" for partition %2 (line %3).
fi: Tuntematon osion rooli ”%1” osiolle %2 (rivillä %3).

[ctx: @info:credit]
en: Former Calamares maintainer
fi: Aiempi Calamares-ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Former maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Improved SMART support
fi: Parannettu SMART-tuki

[ctx: @info:credit]
en: LVM support
fi: LVM-tuki

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Partition Widget Design
fi: Osiosovelman suunnittelu

[ctx: @info:credit]
en: UDF support
fi: UDF-tuki

[ctx: @info:credit]
en: © 2008-2013 Volker Lanz
    © 2012-2020 Andrius Štikonas
fi: © 2008–2013 Volker Lanz
    © 2012–2020 Andrius Štikonas

[ctx: @info:progress]
en: All operations successfully finished.
fi: Kaikki toimenpiteet suoritettu onnistuneesti.

[ctx: @info:progress]
en: Operations cancelled.
fi: Toimenpiteet peruttu.

[ctx: @info:progress]
en: Scan finished.
fi: Etsintä valmis.

[ctx: @info:progress]
en: Scanning devices...
fi: Etsitään laitteita…

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
fi: Valmistellaan…

[ctx: @info:progress]
en: There were errors while applying operations. Aborted.
fi: Toimia suoritettaessa sattui virheitä. Keskeytetty.

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
fi: Kokonaisaika: %1

[ctx: @info:progress]
en: Using backend plugin: %1 (%2)
fi: Käytetty taustaosaliitännäinen: %1 (%2)

[ctx: @info:progress]
en: Waiting for operation to finish...
fi: Odotetaan toimien valmistumista…

[ctx: @info:progress]
en: [%1/%2] - %3: %4
fi: [%1/%2] – %3: %4

[ctx: @info:shell]
en: Device to manage
fi: Hallittava laite

[ctx: @info:status]
en: Apply the pending operations in the list.
fi: Suorittaa jonoon asetetut toimenpiteet.

[ctx: @info:status]
en: Applying operations...
fi: Suoritetaan toimenpiteitä…

[ctx: @info:status]
en: Backup a partition to an image file.
fi: Varmuuskopioi osion levykuvatiedostoon.

[ctx: @info:status]
en: Check a filesystem on a partition for errors.
fi: Tarkistaa osion tiedostojärjestelmän virheiden varalta.

[ctx: @info:status]
en: Clear the log output panel.
fi: Tyhjentää lokitulosteen paneelin.

[ctx: @info:status]
en: Clearing the list of pending operations.
fi: Tyhjennetään odottavien toimenpiteiden jonoa.

[ctx: @info:status]
en: Copy an existing partition.
fi: Kopioi olemassa olevan osion.

[ctx: @info:status]
en: Could not parse line %1 from import file. Ignoring it.
fi: Ei voitu jäsentää tuontitiedoston riviä %1: ohitetaan se.

[ctx: @info:status]
en: Create a new LVM Volume Group as a device.
fi: Luo laitteelle uusi LVM-taltioryhmä.

[ctx: @info:status]
en: Create a new and empty partition table on a device.
fi: Luo laitteelle uuden, tyhjän osiotaulukon.

[ctx: @info:status]
en: Create a new partition.
fi: Luo uuden osion.

[ctx: @info:status]
en: Deactivate selected Volume Group before unplugging removable devices.
fi: Passivoi valittu taltioryhmä ennen irrotettavien tietovälineiden irrottamista.

[ctx: @info:status]
en: Delete a partition.
fi: Poistaa osion.

[ctx: @info:status]
en: Edit a partition's mount point and options.
fi: Muokkaa osion liitospisteitä ja valitsimia.

[ctx: @info:status]
en: Empty the list of pending operations.
fi: Tyhjentää suoritettavien toimien jonon.

[ctx: @info:status]
en: Export the device's partition table to a text file.
fi: Vie laitteen osiotaulukko tekstitiedostoon.

[ctx: @info:status]
en: Extend or reduce selected Volume Group.
fi: Kasvata tai pienennä valittua taltioryhmää.

[ctx: @info:status]
en: Import a partition table from a text file.
fi: Tuo osiotaulukko tekstitiedostosta.

[ctx: @info:status]
en: Mount or unmount a partition.
fi: Liittää tai irrottaa osion.

[ctx: @info:status]
en: One pending operation | %1 pending operations
fi[0]: Yksi odottava toimenpide
fi[1]: %1 odottavaa toimenpidettä

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has been copied to the clipboard.
fi: Osio <filename>%1</filename> on kopioitu leikepöydälle.

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has the same position and size after resize/move. Ignoring operation.
fi: Osiolla <filename>%1</filename> olisi sama sijainti ja koko toimenpiteenjälkeen: ohitetaan toimenpide.

[ctx: @info:status]
en: Paste a copied partition.
fi: Liittää kopioidun osion.

[ctx: @info:status]
en: Remove selected Volume Group.
fi: Poista valittu taltioryhmä.

[ctx: @info:status]
en: Remove the last operation from the list.
fi: Poistaa jonon viimeisimmän toimenpiteen.

[ctx: @info:status]
en: Renew the devices list.
fi: Päivitä laiteluettelo.

[ctx: @info:status]
en: Restore a partition from an image file.
fi: Palauttaa osion levykuvatiedostosta.

[ctx: @info:status]
en: Save the log output to a file.
fi: Tallentaa lokitulosteen tiedostoon.

[ctx: @info:status]
en: Show About KPMcore dialog.
fi: Näytä Tietoa KPMcoresta -ikkuna.

[ctx: @info:status]
en: Show information about supported file systems.
fi: Näyttää tietoa tuetuista tiedostojärjestelmistä.

[ctx: @info:status]
en: Show the device's SMART status if supported
fi: Näytä laitteen SMART-tila, jos tuettu

[ctx: @info:status]
en: Shred a partition so that its contents cannot be restored.
fi: Hävittää osion niin, ettei sen sisältöä voi palauttaa.

[ctx: @info:status]
en: Shrink, grow or move an existing partition.
fi: Pienennä, suurenna tai siirrä olemassa olevaa osiota.

[ctx: @info:status]
en: Undoing operation: %1
fi: Kumotaan toimenpide: %1

[ctx: @info:status]
en: Unlock or lock encrypted partition.
fi: Lukitse salattu osio tai poista sen lukitus.

[ctx: @info:status]
en: View and modify device properties
fi: Tarkastele ja muokkaa laitteen ominaisuuksia

[ctx: @info:status]
en: View and modify partition properties (label, partition flags, etc.)
fi: Näyttää ja antaa muuttaa osion ominaisuuksia (nimiö, valitsimet jne.).

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
fi: Suorita kaikki toimenpiteet

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup partition
fi: Varmuuskopioi osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Check partition
fi: Tarkista osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all operations
fi: Peru kaikki toimenpiteet

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the log output
fi: Tyhjennä lokituloste

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy partition
fi: Kopioi osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new LVM Volume Group
fi: Luo uusi LVM-taltioryhmä

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new partition table
fi: Luo uusi osiotaulukko

[ctx: @info:tooltip]
en: Deactivate selected Volume Group
fi: Passivoi valittu taltioryhmä

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
fi: Poista osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit mount point
fi: Muokkaa liitospistettä

[ctx: @info:tooltip]
en: Export a partition table
fi: Vie osiotaulukko

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a partition table
fi: Tuo osiotaulukko

[ctx: @info:tooltip]
en: Mount or unmount partition
fi: Liitä tai irrota osio

[ctx: @info:tooltip]
en: New partition
fi: Uusi osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste partition
fi: Liitä osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh all devices
fi: Päivitä kaikki laitteet

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected Volume Group
fi: Poista valittu taltioryhmä

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize or move partition
fi: Muuta osion kokoa tai siirrä sitä

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize selected Volume Group
fi: Muuta valitun taltioryhmän kokoa

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore partition
fi: Palauta osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the log output
fi: Tallenna lokituloste

[ctx: @info:tooltip]
en: Show About KPMcore dialog
fi: Näytä Tietoa KPMcoresta -ikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Show SMART status
fi: Näytä SMART-tila

[ctx: @info:tooltip]
en: Show device properties dialog
fi: Näytä laitteen ominaisuusikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Show partition properties dialog
fi: Näytä osion ominaisuusikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Shred partition
fi: Hävitä osio

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
fi: Kumoa viimeisin toimi

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock or lock encrypted partition
fi: Lukitse salattu osio tai poista sen lukitus

[ctx: @info:tooltip]
en: View file system support information
fi: Näytä tietoa tiedostojärjestelmätuesta

[ctx: @item mountpoint]
en: (none found)
fi: (mitään ei löytynyt)

[ctx: @item uuid]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: @item:intable]
en: Offline
fi: Ei verkossa

[ctx: @item:intable]
en: Old-Age
fi: Vanhuus

[ctx: @item:intable]
en: Online
fi: Verkossa

[ctx: @item:intable]
en: Pre-Failure
fi: Vian edellä

[ctx: @item:intable Encrypted file systems, e.g. btrfs[Encrypted]]
en: %1 [Encrypted]
fi: %1 [salattu]

[ctx: @label]
en: &Flags:
fi: &Liput:

[ctx: @label]
en: &Label:
fi: &Nimiö:

[ctx: @label]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: @label]
en: Align partitions per default
fi: Kohdista osiot oletusarvoisesti

[ctx: @label]
en: Backend plugin
fi: Taustaosaliitännäinen

[ctx: @label]
en: File system colors
fi: Tiedostojärjestelmävärit

[ctx: @label]
en: First sector:
fi: Ensimmäinen sektori:

[ctx: @label]
en: Hide log messages below
fi: Piilota alla olevat lokiviestit

[ctx: @label]
en: Is this the first time KDE Partition Manager is being run?
fi: Onko tämä KDE:n osiohallinnan ensimmäinen käyttökerta?

[ctx: @label]
en: Label:
fi: Nimike:

[ctx: @label]
en: Last sector:
fi: Viimeinen sektori:

[ctx: @label]
en: Maximum size:
fi: Enimmäiskoko:

[ctx: @label]
en: Minimum size:
fi: Vähimmäiskoko:

[ctx: @label]
en: Mount point:
fi: Liitospiste:

[ctx: @label]
en: Number of sectors:
fi: Sektorien määrä:

[ctx: @label]
en: Partition sector alignment
fi: Osioiden sektorikohdistus

[ctx: @label]
en: Partition type:
fi: Osiotyyppi:

[ctx: @label]
en: Preferred unit:
fi: Suosittu yksikkö:

[ctx: @label]
en: Scanning device: <filename>%1</filename>
fi: Etsitään laitetta: <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Scanning...
fi: Etsitään…

[ctx: @label]
en: Show the application's menu bar
fi: Näytä sovelluksen valikkorivi

[ctx: @label]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @label]
en: Status:
fi: Tila:

[ctx: @label]
en: This file system does not support setting a label.
fi: Tälle tiedostojärjestelmälle ei voi asettaa nimiötä.

[ctx: @label]
en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
fi: Kohdista sylinteriperustaisesti (Windows XP -yhteensopiva)

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
fi: HUONO

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
fi: hyvä

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
fi: ei yhtään

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
fi: %1 (vain luku)

[ctx: @label device]
en: Allocated PE:
fi: Varattu PE

[ctx: @label device]
en: Array Size:
fi: Taulukon koko:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

[ctx: @label device]
en: Chunk Size:
fi: Lohkokoko:

[ctx: @label device]
en: Free PE:
fi: Vapaa PE:

[ctx: @label device]
en: LVM Volume Group
fi: LVM-taltioryhmä

[ctx: @label device]
en: Logical sector size:
fi: Looginen sektorikoko:

[ctx: @label device]
en: PE Size:
fi: PE:n koko:

[ctx: @label device]
en: Path:
fi: Polku:

[ctx: @label device]
en: Physical sector size:
fi: Fyysinen sektorikoko:

[ctx: @label device]
en: Primaries/Max:
fi: Ensiöosioita/enintään:

[ctx: @label device]
en: RAID Level:
fi: RAID-taso:

[ctx: @label device]
en: Software RAID Device
fi: Ohjelmisto-RAID-laite

[ctx: @label device]
en: Total Chunk:
fi: Kokonaislohko:

[ctx: @label device]
en: Total PE:
fi: PE yhteensä:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
fi: Sektoreja kaikkiaan:

[ctx: @label device]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @label device]
en: Volume Manager Device
fi: Taltionhallintalaite

[ctx: @label device]
en: Volume Type:
fi: Taltiotyyppi:

[ctx: @label partition]
en: Allocated PE:
fi: Varattu PE:

[ctx: @label partition]
en: Available:
fi: Vapaana:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

[ctx: @label partition]
en: Cipher mode:
fi: Salaustila:

[ctx: @label partition]
en: Cipher name:
fi: Salauksen nimi:

[ctx: @label partition]
en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
fi: Ensimmäinen sektori:

[ctx: @label partition]
en: Free PE:
fi: Vapaa PE:

[ctx: @label partition]
en: Hash:
fi: Tiiviste:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
fi: Avaimen koko:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
fi: Viimeinen sektori:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
fi: Sektorien määrä:

[ctx: @label partition]
en: PE Size:
fi: PE:n koko:

[ctx: @label partition]
en: Payload offset:
fi: Sisällön alku:

[ctx: @label partition]
en: Total PE:
fi: PE yhteensä:

[ctx: @label partition]
en: Used:
fi: Käytössä:

[ctx: @label partition capacity available]
en: Available:
fi: Vapaana:

[ctx: @label partition capacity used]
en: Used:
fi: Käytössä:

[ctx: @label partition state]
en: At least one logical partition is mounted.
fi: Ainakin yksi looginen osio on liitetty.

[ctx: @label partition state]
en: idle
fi: jouten

[ctx: @label partition state]
en: mounted
fi: liitetty

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
fi: liitetty kansioon <filename>%1</filename>

[ctx: @label:listbox]
en: F&ree space before:
fi: Vapaa tila &ennen:

[ctx: @label:listbox]
en: File syste&m:
fi: Tiedosto&järjestelmä:

[ctx: @label:listbox]
en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

[ctx: @label:listbox]
en: First sector:
fi: Ensimmäinen sektori:

[ctx: @label:listbox]
en: Free space after:
fi: Vapaa tila jälkeen:

[ctx: @label:listbox]
en: Last sector:
fi: Viimeinen sektori:

[ctx: @label:listbox]
en: Partition type:
fi: Osiotyyppi:

[ctx: @label:listbox]
en: Si&ze:
fi: &Koko:

[ctx: @title]
en: <application>KDE Partition Manager</application>
fi: <application>KDE:n osionhallinta</application>

[ctx: @title]
en: Manage your disks, partitions and file systems
fi: Levyjen, osioiden ja tiedostojärjestelmien asetukset

[ctx: @title:column Severity of a log entry / log level. Text must be very short.]
en: Sev.
fi: Vak.

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
en: Time
fi: Aika

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
en: Message
fi: Viesti

[ctx: @title:menu]
en: Columns
fi: Sarakkeet

[ctx: @title:menu]
en: Device
fi: Laite

[ctx: @title:menu]
en: Panels Shown
fi: Näytetyt paneelit

[ctx: @title:menu]
en: Partition
fi: Osio

[ctx: @title:menu]
en: Partition Manager Toolbar
fi: Osionhallinnan työkalurivi

[ctx: @title:menu]
en: Select Current Device
fi: Valitse nykyinen laite

[ctx: @title:menu]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
fi: Tiedostojärjestelmävärit

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @title:window]
en: Apply Pending Operations?
fi: Suoritetaanko odottavat toimenpiteet?

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
fi: Peru käynnissä olevat toimenpiteet

[ctx: @title:window]
en: Cannot Create Target Partition.
fi: Kohdeosiota ei voi luoda.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Partition.
fi: Osiota ei voi poistaa.

[ctx: @title:window]
en: Clear Pending Operations?
fi: Poistetaanko odottavat toimenpiteet?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
fi: Selainta ei voitu käynnistää.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Lock Encrypted File System.
fi: Salattua tiedostojärjestelmää ei voitu lukita.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Mount File System.
fi: Tiedostojärjestelmää ei voitu liittää.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save Report.
fi: Raporttia ei voitu tallentaa.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save SMART Report.
fi: SMART-raportin tallennus epäonnistui.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unlock Encrypted File System.
fi: Salatun tiedostojärjestelmän lukitusta ei voitu avata.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unmount File System.
fi: Tiedostojärjestelmää ei voitu irrottaa.

[ctx: @title:window]
en: Create a New Partition Table on <filename>%1</filename>
fi: Luo uusi osiotaulukko laitteelle <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
fi: Luo uusi osio

[ctx: @title:window]
en: Create new Volume Group
fi: Luos uusi taltioryhmä

[ctx: @title:window]
en: Device Information
fi: Laitteen tiedot

[ctx: @title:window]
en: Device Properties: <filename>%1</filename>
fi: Laitteen ominaisuudet: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: @title:window]
en: Discard Pending Operations and Quit?
fi: Hylätäänkö odottavat toimenpiteet ja lopetetaan?

[ctx: @title:window]
en: Edit additional mount options
fi: Muokkaa lisäliitospisteitä

[ctx: @title:window]
en: Edit mount point for <filename>%1</filename>
fi: Muokkaa laitteen <filename>%1</filename> liitospistettä

[ctx: @title:window]
en: Error Exporting Partition Table
fi: Osiotaulukon vienti epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Error Importing Partition Table
fi: Virhe tuotaessa osiotaulukkoa

[ctx: @title:window]
en: Error Saving Log File
fi: Virhe tallennettaessa lokitiedostoa

[ctx: @title:window]
en: Error While Importing Partition Table
fi: Virhe tuotaessa osiotaulukkoa

[ctx: @title:window]
en: Error While Saving Mount Points
fi: Virhe tallennettaessa liitospisteitä

[ctx: @title:window]
en: Error opening partition
fi: Virhe avattaessa osiota

[ctx: @title:window]
en: Error: Could Not Load Backend Plugin
fi: Virhe: Ei voida ladata taustaosaliitännäistä

[ctx: @title:window]
en: File System Support
fi: Tiedostojärjestelmätuki

[ctx: @title:window]
en: Information
fi: Tietoa

[ctx: @title:window]
en: Insert a partition
fi: Lisää osio

[ctx: @title:window]
en: KDE Partition Manager
fi: KDE:n osionhallinta

[ctx: @title:window]
en: Log Output
fi: Lokitulos

[ctx: @title:window]
en: Missing File System Support Packages
fi: Puuttuvia tiedostojärjestelmätukipaketteja

[ctx: @title:window]
en: Not Enough Space to Restore File System.
fi: Tiedostojärjestelmän palauttamiseen ei ole tarpeeksi tilaa.

[ctx: @title:window]
en: Partition Information
fi: Osion tiedot

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
fi: Osion ominaisuudet: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Pending Operations
fi: Odottavat toimenpiteet

[ctx: @title:window]
en: Really Change Backend?
fi: Vaihdetaanko taustaosaa varmasti?

[ctx: @title:window]
en: Really Create MS-Dos Partition Table Type?
fi: Luodaanko varmasti MS-DOS-tyyppinen osiotaulukko?

[ctx: @title:window]
en: Really Delete Partition in the Clipboard?
fi: Haluatko varmasti poistaa leikepöydällä olevan osion?

[ctx: @title:window]
en: Really Overwrite Existing Partition?
fi: Korvataanko olemassa oleva osio varmasti?

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate <filename>%1</filename> with File System %2?
fi: Luodaanko osiolle <filename>%1</filename> todella uusi tiedostojärjestelmä %2?

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate File System on <filename>%1</filename>?
fi: Luodaanko varmasti osion <filename>%1</filename> tiedostojärjestelmä uudelleen?

[ctx: @title:window]
en: Really Rescan the Devices?
fi: Etsitäänkö laitteet uudelleen?

[ctx: @title:window]
en: Really save changes?
fi: Tallennetaanko muutokset varmasti?

[ctx: @title:window]
en: Resize Volume Group
fi: Muuta taltioryhmän kokoa

[ctx: @title:window]
en: Resize/move partition: <filename>%1</filename>
fi: Muuta osion kokoa tai siirrä: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: SMART Properties: <filename>%1</filename>
fi: SMART-ominaisuudet: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Scanning devices...
fi: Etsitään laitteita…

[ctx: @title:window]
en: Target Not Large Enough
fi: Kohde ei riittävän suuri

[ctx: @title:window]
en: Too Many Primary Partitions.
fi: Liikaa ensiöosioita

en: Active backend:
fi: Aktiivinen taustaosa:

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Align partition
fi: Kohdista osio

en: Align partitions per default
fi: Kohdista osiot oletusarvoisesti

en: Allow everyone to write and read on this device
fi: Salli kaikkien kirjoittaa ja lukea tätä laitetta

en: Allow only root to write and read on this device, you will need to setup per-folder permissions
fi: Salli vain pääkäyttäjän kirjoittaa ja lukea laitetta: käyttöoikeudet on määritettävä kansioittain

en: Assessment
fi: Arvio

en: Attribute
fi: Määrite

en: Available
fi: Vapaana

en: Backend
fi: Taustaosa

en: Backup
fi: Varmuuskopioi

en: Bad sectors:
fi: Huonoja sektoreja:

en: Byte
fi: Tavu

en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

en: Check
fi: Tarkista

en: Choose the type of partition table you want to create:
fi: Valitse luotavan osiotaulukon tyyppi:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Create
fi: Luo

en: Current
fi: Nykyinen

en: De&vice Node
fi: Laites&olmu:

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

en: Default file system:
fi: Oletustiedostojärjestelmä:

en: Dump &Frequency:
fi: &Vedostustaajuus:

en: E&xtended
fi: L&aajennettu

en: Edit Mount Options
fi: Muokkaa liitosvalitsimia

en: Edit the mount options for this file system:
fi: Muokkaa tämän tiedostojärjestelmän liitosvalitsimia:

en: Encrypt with LUKS
fi: Salaa LUKSilla

en: Error
fi: Virhe

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Failure Type
fi: Vian tyyppi

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File System Color Settings
fi: Tiedostojärjestelmäväriasetukset

en: File Systems
fi: Tiedostojärjestelmät

en: Firmware revision:
fi: Laiteohjelmiston versio:

en: First Sector
fi: Ensimmäinen sektori

en: Flags
fi: Valitsimet

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: Grow
fi: Suurenna

en: Hide messages below:
fi: Piilota lokiviestit tätä alemmilta tasoilta:

en: Id
fi: Tunniste

en: Identify by:
fi: Tunnistustapa:

en: Information
fi: Ilmoitus

en: Label
fi: Nimiö

en: Last Sector
fi: Viimeinen sektori

en: Linux RAID:
fi: Linux-RAID:

en: Linux Swap:
fi: Linux-sivutus:

en: Logging
fi: Loki

en: Logical Volume Name:
fi: Loogisen taltion nimi:

en: Logical sector size:
fi: Looginen sektorikoko:

en: MS-Dos
fi: MS-DOS

en: Model:
fi: Malli:

en: More...
fi: Lisää…

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Move
fi: Siirrä

en: No automatic mount
fi: Älä liitä automaattisesti

en: No binary execution
fi: Älä suorita binaareja

en: No update of directory access times
fi: Älä verestä kansioiden saantiaikoja

en: No update of file access times
fi: Älä verestä tiedostojen saantiaikoja

en: Number of Sectors
fi: Sektorien määrä

en: Only Root
fi: Vain pääkäyttäjä

en: Open in External Browser
fi: Avaa ulkoisessa selaimessa

en: Operation: %p%
fi: Toimenpide: %p %

en: Operations and Jobs
fi: Toimenpiteet ja työt

en: Option1,Option2
fi: Valitsin1,Valitsin2

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Overall assessment:
fi: Yleisarvio:

en: Overwrite with:
fi: Korvaa:

[ctx: Part of %2Enter passphrase for %1:]
en: Invalid passphrase.
fi: Virheellinen salasana.

en: Partition
fi: Osio

en: Partition Alignment
fi: Osioiden kohdistus

en: Partition Label
fi: Osion nimiö

en: Partition Label:
fi: Osion nimiö:

en: Partition UUID
fi: Osion UUID

en: Partition UUID:
fi: Osion UUID:

en: Partition table:
fi: Osiotaulu:

en: Pass &Number:
fi: K&erta:

en: Path:
fi: Polku:

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Physical Extent Size:
fi: PE:n koko:

en: Physical sector size:
fi: Fyysinen sektorikoko:

en: Power cycles:
fi: Virtajaksoja:

en: Powered on for:
fi: Käynnissä:

en: Preferred unit:
fi: Suosittu yksikkö:

en: Primar&y
fi: &Ensiö

en: Primaries/Max:
fi: Ensiöosioita/enintään:

en: Random data
fi: Satunnaisdatalla

en: Raw
fi: Raaka

en: Read Label
fi: Lue nimiö

en: Read Usage
fi: Lukukäyttö

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Remove
fi: Poista

en: Restore
fi: Palauta

en: SMART status:
fi: SMART-tila:

en: Save
fi: Tallenna

en: Sector alignment:
fi: Sektorikohdistus:

en: Sector based align&ment
fi: Sektoriperustainen k&ohdistus:

en: Select...
fi: Valitse…

en: Self tests:
fi: Itsetestaus:

en: Serial number:
fi: Sarjanumero:

en: Set up encryption for this filesystem with LUKS. You will be asked to provide a passphrase.
fi: Salaa tämä tiedostojärjestelmä LUKSilla. Sinulta pyydetään salasana.

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Shredding
fi: Päällekirjoitus

en: Shrink
fi: Pienennä

en: Size
fi: Koko

en: Status
fi: Tila

en: Support Tools
fi: Tukityökalut

en: Synchronous access
fi: Synkroninen saanti

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: This table shows which file systems are supported and which specific operations can be performed on them.
    Some file systems need external tools to be installed for them to be supported. But not all operations can be performed on all file systems, even if all required tools are installed. Please see the documentation for details.
fi: Tästä taulukosta näkyy, mitä tiedostojärjestelmiä tuetaan ja mitä nimenomaisia toimenpiteitä niille voi tehdä.
    Joidenkin tiedostojärjestelmien tuki vaatii ulkoisten työkalujen asentamista. Kaikkia toimenpiteitä ei kuitenkaan voi toteuttaa kaikille tiedostojärjestelmille, vaikka kaikki vaadittavat työkalut asennettaisiinkin. Katso ohjeista lisätietoja.

en: This will reformat the filesystem, losing all contents, but keeping the same filesystem type.
fi: Tiedostojärjestelmä alustetaan uudelleen. Kaikki tieto menetetään mutta tiedostojärjestelmän tyyppi säilyy samana.

en: Threshold
fi: Kynnys

en: Time Elapsed
fi: Kulunut aika

en: Total LV:
fi: LV yhteensä:

en: Total Sectors:
fi: Sektoreja kaikkiaan:

en: Total Size:
fi: Koko yhteensä:

en: Total Time: 00:00:00
fi: Kokonaisaika: 00:00:00

en: Total sectors:
fi: Sektoreja kaikkiaan:

en: Total: %p%
fi: Kaikkiaan: %p %

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: UU&ID
fi: UUI&D

en: Units
fi: Yksiköt

en: Update Type
fi: Päivityksen tyyppi

en: Update access times relative to modification
fi: Verestä saantiajat suhteessa muutoksiin

en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
fi: Kohdista sylinteriperustaisesti (Windows XP -yhteensopiva)

en: Used
fi: Käytössä

en: Used Size:
fi: Käytetty koko:

en: Users can mount and unmount
fi: Käyttäjä voi liittää ja irrottaa

en: Value
fi: Arvo

en: Volume Group Name:
fi: Taltioryhmän nimi:

en: Volume Group Type:
fi: Taltioryhmän tyyppi:

en: Warning
fi: Varoitus

en: Worst
fi: Huonoin

en: Write Label
fi: Kirjoita nimiö

en: Zeros
fi: Nollilla

en: extended:
fi: laajennettu:

en: unformatted:
fi: alustamaton:

en: unknown:
fi: tuntematon:
