processui - en to fi translation catalogue (226 entries)

en: %1 G
fi: %1 Gt

en: %1 K
fi: %1 kt

en: %1 M
fi: %1 Mt

en: %1 P
fi: %1 Pt

en: %1 T
fi: %1 Tt

en: %1%
fi: %1 %

en: &End Process...
fi: &Lopeta prosessi…

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
fi: – Prosessi on pysäytetty eikä se siten vastaa käyttäjän syötteeseen tällä hetkellä.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
fi: – Prosessi on valmis ja kuollut, mutta emoprosessi ei ole siivonnut sitä pois.

en: - Process is doing some work.
fi: – Prosessi tekee jotain.

en: - Process is waiting for something to happen.
fi: – Prosessi odottaa jotain tapahtuvan.

en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Attempt to kill the currently selected process by sending it the SIGTERM signal.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Technical information: </span><br />The SIGTERM signal is sent to the given process. If there are insufficient privileges to do so, by default a password is requested.<br />By running the program <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> you can give certain (or all) users permission to kill any process, without requiring a password. </p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yritä tappaa valittu prosessi lähettämällä sille SIGTERM-signaali.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Teknistä tietoa: </span><br />SIGTERM-signaali lähetetään valitulle prosessille. Elleivät käyttöoikeudet muuten riitä, kysytään oletusarvoisesti salasanaa.<br />Suorittamalla ohjelman <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> voit antaa joillekin (tai kaikille) käyttäjille oikeuden tappaa minkä tahansa prosessin ilman salasanaa.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Eräajovuorottelija</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Alkaen Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> Tämä menettelytapa on samanlainen kuin </span>Normaali<span style=" font-weight:400;">, paitsi tämä menettelytapa aiheuttaa vuorottelijan aina otaksuvan, että prosessi on prosessori-intensiivinen.  Sen seurauksena vuorottelija liitää pienen vuorottelurangaistuksen, jonka ansiosta prosessia lievästi syrjitään vuorottelupäätöksissä. Tämä menettelytapa on hyödyllinen työkuormilla, jotka ovat ei-vuorovaikutteisia, mutta eivät halua alentaa heidän tarkkaa arvoaan ja työkuormille, jotka haluavat deterministista vuorottelumenettelytapaa ilman vuorovaikutteisuuden aiheuttamia ylimääräisiä etuajo-oikeuksia (työkuorman tehtävien välillä).</span></p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tehokkain vuorottelu</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessit korkeimmalla prioriteetilla käyttävät ensisijaisesti kiintolevyä.  Samalla <span style=" font-weight:600;">Tehokkain/Normaali</span>-prioriteetilla suritettavia ohjelmia palvellaan <span style=" font-weight:600;">Kierto</span>-tapaan.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ensimmäinen sisään-Ensimmäinen ulos -vuorottelu</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kun  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>-prosessi tulee suoritettavaksi, se saa aina etuajo-oikeuden kaikkiin nykyisiin suoritettaviin <span style=" font-weight:600;">Normaali</span>- tai <span style=" font-weight:600;">Eräajo</span>-prosesseihin.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Joutoaikavuorottelu</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ohjelma, jota suoritetaan <span style=" font-weight:600;">Joutoaika</span>-siirräntäprioriteetilla, saa levyn käyttöönsä vain kun mikään toinen ohjelma ei ole pyytänyt levysiirräntää käyttöönsä määriteltynä vapaajaksoaikana. <span style=" font-weight:600;">Joutoaika</span>-siirräntäprosessien vaikutus normaaliin järjestelmäaktiviteettin pitäisi olla nolla. Prioriteettia ei ole käytettävissä tälle vuorotteluluokalle.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normaalivuorottelija: Olentus Linux-aikavuorottelija  (Muu)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normaali<span style=" font-weight:400;"> on vakio Linux-aikavuorottelija, joka on tarkoitettu kaikille prosesseille, jotka eivät vaadi mitään erikoisstaattisia prioriteettitosiaikamekanismeja. Suoritettava prosessi valitaan muista</span> Normaali<span style=" font-weight:400;"> tai </span>Eräajo<span style=" font-weight:400;">-prosessine luettelosta, joka perustuu vain tämän luettelon sisällä määriteltyy dynaamiseen prioriteettiin. Dynaaminen prioriteetti perustuu annettuun prioriteettitasoon ja askelkasvaa jokaisella aikamäärällä kun prosessi on valmis suoritettavaksi, mutta vuorottelijan kieltäessä suorituksen. Tämä takaa reilun edistymisen kaikkien Normaaliprosessien joukossa.</span></p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normaali vuorottelu</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tämä on samak uin <span style=" font-weight:600;">Tehokkain</span>-vurottelu, paitsi että prioriteetti lasketaan automaattisesti prosessorin prioriteetin perusteella.  Korkeampiprioriteettiset prosessit saavat etuoikeuden kiintolevyn käytössä.  Samalla <span style=" font-weight:600;">Tehokkain/Normaali</span>-prioriteetilla suoritettavia ohjelmia palvellaan <span style=" font-weight:600;">Kierto</span>vuorottelijan tapaan.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tosiaikavuorottelu</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tosiaika</span>-vuorotteluluokalle annetaan kiintolevy käyttöön ensimmäisenä huolimatta siitä mitä muuta järjestelmässä tapahtuu. Siten <span style=" font-weight:600;">Tosiaika</span>-luokkaa täytyy käyttää tietyllä varovaisuudella, koska se voi näännyttää muut prosessit kuoliaiksi. Kuten <span style=" font-weight:600;">Tehokkaint</span>-luokalla, on määritelty 8 prioriittitasoa ilmaisemaan kuinka suuren aika-annoksen tietty prosessi vastaanottaa jokaisessa vuorotteluikkunassa.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kiertovuorottelija</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kierto</span> on yksinkertainen <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>-laajennus.  Kaikki alla kuvailtu <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>-purskurille pätee myös <span style=" font-weight:600;">Kierto</span>vuorottelijaan, paitsi että jokainen prosessi saa suorittaa vain maksimiaika-annoksen.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessori-intensiivisille ei-vuorovaikutteisile prosesseille.  Prosessi syrjitään lievästi vuorojakamispäätöksissä.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessi voi käyttää kiintolevyä vain kun mikään toinen prosessi ei ole käyttänyt sitä äskettäin.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessi saa välittömästi sitä tarvitessaan kiintolevyn käyttöönsä huolimatta siitä mitä muuta on tapahtumassa.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessille annetaan korkeampi prioriteetti käyttään kiintolevyä kuin Normaali.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessi suoritetaan milloin se on suoritettava.  Korkeampi prioriteetti kun Normaali tai Eräajo.  Käyttää aika-annostelua.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessi suoritetaan milloin se on suoritettava.  Korkeampi prioriteetti kuin Normaali tai Eräajo.  Ei aika-annostelua.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessiprioriteetti perustuu prosessoriprioriteettiin.</p></body></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vakio aikajakovuorottelija prosesseille ilman erikoisvaatimuksia.</p></body></html>

en: <i>Technical information:</i> This is often referred to as "Proportional Set Size" and is the closest approximation of the real amount of total memory used by a process. Note that the number of applications sharing shared memory is determined per shared memory section and thus can vary per memory section.
fi: <i>Teknistä tietoa:</i> Tähän viitataan usein ”suhteellisesti asetettuna kokona”, ja se on lähin vastine prosessin yhteensä käyttämän todelliselle määrälle. Huomaa, että jaettua muistia jakavien sovellusten määrä määritetään jaetussa muistissa osioittain, ja se voi siten vaihdella.

en: <qt><i>Technical information: </i>For each X11 window, the X11 property _NET_WM_PID is used to map the window to a PID.  If a process' windows are not shown, then that application incorrectly is not setting _NET_WM_PID.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> X11:n ominaisuutta _NET_WM_PID käytetään yhdistämään kukin X11-ikkuna prosessin tunnisteeseen. Ellei prosessin ikkunoita näy, sovellus ei virheellisesti aseta _NET_WM_PIDiä.

en: <qt><i>Technical information: </i>The flag is retrieved from /proc/[pid]/status
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Kerätty /proc/[pic]/status-tiedostosta

en: <qt><i>Technical information: </i>The kernel process name is a maximum of 8 characters long, so the full command is examined.  If the first word in the full command line starts with the process name, the first word of the command line is shown, otherwise the process name is used.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Ydinprosessin nimen enimmäispituus on 8 merkkiä, joten tarkastelussa on koko komento. Jos komentorivin ensimmäinen sana alkaa prosessin nimellä, näytetään se, muuten prosessin nimi.

en: <qt><i>Technical information: </i>The underlying value (clock ticks since system boot) is retrieved from /proc/[pid]/stat
fi: <qt><i>Teknistä tietoa: </i>Raaka arvo (kellojaksoja järjestelmän käynnistymisestä) haetaan tiedostosta /proc/[pid]/stat

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Private memory usage, calculated as VmRSS - Shared, from /proc/*/statm.  This tends to underestimate the true Private memory usage of a process (by not including i/o backed memory pages), but is the best estimation that is fast to determine.  This is sometimes known as URSS (Unique Resident Set Size). For an individual process, see "Detailed  Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Private memory usage.
fi: <qt><i>Tekniset tiedot: </i>Tämä on yksityisen muistikäytön likiarvo, laskettuna arvona VmRSS - Shared, tiedostosta /proc/*/statm.  Tällä on taipumus aliarvioida prosessin todellisen yksityismuistikäytön (koska siirräntätaustaisia muistisivuja ei ole sisällytetty), mutta se on paras arvio, jonka voi nopeasti määritellä.  Tämä tunnetaan toisinaan URSS (Uniikki vakinaisjoukkokoko) -arvona. Yksittäisille prosesseille, katso "Detailed  Memory Information" tarkempaa, mutta hitaampaa, tosi yksityismuistikäytön laskentaan.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Shared memory, called SHR in top.  It is the number of pages that are backed by a file (see kernel Documentation/filesystems/proc.txt).  For an individual process, see "Detailed Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Shared memory usage.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Tämä on jaettu muisti, jota top-ohjelmassa kutsutaan SHR:ksi. Se on tiedoston tukemien sivujen määrä (katso ytimen dokumentaatio/filesystems/proc.txt.) Yksittäiselle prosessille, katso "Detailed Memory Information" tarkempia, mutta hitaampia, todellisen jaetun muistikäytön laskemiseksi.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Kerätty /proc/*/cmdline-puusta

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the Process ID.  A multi-threaded application is treated a single process, with all threads sharing the same PID.  The CPU usage etc will be the total, accumulated, CPU usage of all the threads.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Tämä on prosessin tunniste (PID). Useampisäikeistä sovellusta kohdellaan yhtenä prosessina, jonka kaikilla säikeillä on sama PID. Keskusyksikön käyttö tarkoittaa näin kaikkien säikeiden yhteenlaskettua käyttöä.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the amount of memory used by the Xorg process for images for this process.  This is memory used in addition to Memory and Shared Memory.<br><i>Technical information: </i>This only counts the pixmap memory, and does not include resource memory used by fonts, cursors, glyphsets etc.  See the <code>xrestop</code> program for a more detailed breakdown.
fi: <qt><i>Tekniset tiedot: </i>Tämä on Xorg-prosessin käyttämä muistimäärä tämän prosessin muistivedokselle.  Tämä on muisti, joka käytetään muistin ja jaetun muistin lisäksi.<br /><i>Tekniset tiedot: </i>Tämä laskee vain pixmap-muistin, ja ei sisällä fonttien, kohdistimien, kirjoitusmerkkijoukkojen jne. käyttämiä resurssimuisteja.  Katso lisätietoja <code>xrestop</code>-ohjelmasta.

en: <qt><i>Technical information: </i>This shows Linux Control Group (cgroup) membership, retrieved from /proc/[pid]/cgroup. Control groups are used by Systemd and containers for limiting process group's usage of resources and to monitor them.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Tämä näyttää /proc/[pid]/cgroupista luetun cgroup-jäsenyyden. SystemD ja sovellussäiliöt (container) käyttävät cgroupeja rajoittamaan ja valvomaan resurssien käyttöä.<qt><i>Teknistä tietoa:</i> Tämä näyttää /proc/[pid]/cgroupista luetun cgroup-jäsenyyden. SystemD ja sovellussäiliöt (container) käyttävät cgroupeja rajoittamaan ja valvomaan resurssien käyttöä.

en: <qt><i>Technical information: </i>This shows Mandatory Access Control (SELinux or AppArmor) context, retrieved from /proc/[pid]/attr/current.
fi: <qt><i>Teknistä tietoa:</i> Näyttää pakollisen käyttöoikeuksienhallinnan (SELinux- tai AppArmor) kontekstin tiedostosta /proc/[pid]/attr/current.

en: <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> this process?  Any unsaved work may be lost. | <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
fi[0]: <qt>Haluatko varmasti <b>tappaa tämän prosessin väkisin?</b> Tallentamattomat muutokset menetetään.
fi[1]: <qt>Haluatko varmasti <b>tappaa nämä %1 prosessia väkisin</b>? Tallentamattomat muutokset menetetään.

en: <qt>Change which processes are shown, and how they are shown.  The processes can be further filtered by using the Quick Search text filter.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>All Processes, tree</td><td>Show all the processes on the system, in a hierarchical manner using the parent PID information.</td></tr>
    <tr><td>System Processes</td><td>Show processes running as root and as a user who cannot login.</td></tr>
    <tr><td>User Processes</td><td>Show processes running as a non-root user who can login.</td></tr>
    <tr><td>Own Processes</td><td>Show processes owned by the same user that this process is owned by.</td></tr>
    <tr><td>Programs Only</td><td>Show processes which are running as a user who can login and are either attached to a TTY or have at least one X11 Window.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Technical Information:</i><br>
    Processes with multiple threads are just shown as a single process, and not treated any differently.<br>
    Kernel threads are shown as normal processes, but are actually running inside the kernel and are not real processes.  As such, many of the fields (such as Username) do not apply.
fi: <qt>Muuta sitä, mitkä prosessit näytetään ja miten ne näytetään. Prosesseja voi suodattaa lisää pikahakukentän tekstisuodattimella.<p>
    <table>
    <tr><td>Kaikki prosessit</td><td>Näytä järjestelmän kaikki prosessit.</td></tr>
    <tr><td>Kaikki prosessit, puu</td><td>Näytä järjestelmän kaikki prosessit hierarkkisesti emon PID-tiedon mukaan.</td></tr>
    <tr><td>Järjestelmän prosessit</td><td>Näytä prosessit, joita suoritetaan root-tunnuksella ja tunnuksilla, jotka eivät voi kirjautua järjestelmään.</td></tr>
    <tr><td>Käyttäjän prosessit</td><td>Näytä niiden ei-root-käyttäjien, jotka voivat kirjautua järjestelmään.</td></tr>
    <tr><td>Omat prosessit</td><td>Näytä sen käyttäjän prosessit, joka omistaa tämän prosessin.</td></tr>
    <tr><td>Vain ohjelmat</td><td>Näytä prosessit, joita ajaa käyttäjä, joka voi kirjautua järjestelmään, ja jotka on kytketty joko päätteeseen (TTY) tai joilla on vähintään yksi X11-ikkuna.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Teknistä tietoa:</i><br />
    Useampisäikeiset prosessit näytetään yhtenä prosessina eikä niitä kohdella erityisesti.<br />
    Ytimen säikeet näytetään tavallisina prosesseina, vaikka ne suoritetaan ytimessä eivätkä ole oikeita prosesseja. Siten monet kentistä (kuten käyttäjätunnus) eivät päde niihin.

en: <qt>End the selected process. Warning - you may lose unsaved work.<br>Right click on a process to send other signals.<br>See What's This for technical information.
fi: <qt>Lopeta valittu prosessi. Varoitus: voit menettää tallentamattomat työt.<br>Lähetä muu signaali napsauttamalla prosessia hiiren oikealla painikkeella.<br>Katso tekniset tiedot kohdasta ”Mikä tämä on?”.

en: <qt>Linux flag NoNewPrivileges, if set the process can't gain further privileges via setuid etc.</qt>
fi: <qt>Linux-lippu NoNewPrivileges: jos asetettu, prosessi ei voi saada lisää käyttölikeuksia setuidin tms. kautta.</qt><qt>Linux-lippu NoNewPrivileges: jos asetettu, prosessi ei voi saada lisää käyttölikeuksia setuidin tms. kautta.</qt>

en: <qt>Mandatory Access Control (SELinux or AppArmor) context for this process.</qt>
fi: <qt>Tämän prosessi pakollisen käyttöoikeuksienhallinnan (SELinux- tai AppArmor-) konteksti.</qt><qt>Tämän prosessi pakollisen käyttöoikeuksienhallinnan (SELinux- tai AppArmor-) konteksti.</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
fi: <qt>Tämän prosessin käyttämän pixmap-muistin määrä.</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
fi: <qt>Komento, jolla tämä prosessi käynnistettiin.</qt>

en: <qt>The control group (cgroup) where this process belongs.</qt>
fi: <qt>cgroup, johon tämä prosessi kuuluu.</qt>

en: <qt>The elapsed time since the process was started.</qt>
fi: <qt>Prosessin käynnistymisestä kulunut aika.</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
fi: <qt>Tämän prosessin näyttämien ikkunoiden otsikot.</qt>

en: <qt>The total system and user time that a process and all of its threads have been running on the CPU for. This can be greater than the wall clock time if the process has been across multiple CPU cores.
fi: <qt>Kokonaisjärjestelmä- ja -käyttäjäaika, jotka prosessi ja kaiki sen säikeet ovat suorittanee prosessorilla. Tämä voi olla suurempi kuin seinäkelloaika, jos prosessi on käyttänyt useita prosessoriytimiä.

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
fi: <qt>Kokonaiskäyttäjä- ja -järjestelmäaika, jona tätä prosessia on suoritettu, näytettynä minuutteina:sekunteina.

en: <qt>The user who owns this process.  If the effective, setuid etc user is different, the user who owns the process will be shown, followed by the effective user.  The ToolTip contains the full information.  <p><table><tr><td>Login Name/Group</td><td>The username of the Real User/Group who created this process</td></tr><tr><td>Effective User/Group</td><td>The process is running with privileges of the Effective User/Group.  This is shown if different from the real user.</td></tr><tr><td>Setuid User/Group</td><td>The saved username of the binary.  The process can escalate its Effective User/Group to the Setuid User/Group.</td></tr><tr><td>File System User/Group</td><td>Accesses to the filesystem are checked with the File System User/Group.  This is a Linux specific call. See setfsuid(2) for more information.</td></tr></table>
fi: <qt>Käyttäjä, joka omistaa tämän prosessin.  Jos todellinen-, setuid (jne) -käyttäjä on eri, näytettään käyttäjä, joka omistaa prosessin ja sitä seuraa prosessin todellinen käyttäjä.  Työkaluvihje sisältää täydelliset tiedot.  <p><table><tr><td>Kirjautumisnimi/Ryhmä</td><td>Oikean käyttäjän/ryhmän käyttäjätunnus, joka loi tämän prosessin</td></tr><tr><td>Todellinen käyttäjä/ryhmä</td><td>Prosessia suoritetaan todellisen käyttäjän/ryhmän käyttöoikeuksilla.  Tämä näytettään, jos se on eri kuin oikea käyttäjä.</td></tr><tr><td>Setuid-käyttäjä/ryhmä</td><td>Binaarin tallennettu käyttäjätunnus.  Prosessi voi laajentaa sen todellisen käyttäjän/ryhmän Setuid-käyttäjään/ryhmään.</td></tr><tr><td>Tiedostojärjestelmäkäyttäjä/ryhmä</td><td>Pääsyt tiedostojärjestelmään tarkistetaan tiedostojärjestelmäkäyttäjästä/ryhmästä.  Tämä on Linux-kohtainen kutsul. Katso lisätietoja setfsuid(2).</td></tr></table>

en: <qt>This column shows the IO statistics for each process. The tooltip provides the following information:<br><table><tr><td>Characters Read</td><td>The number of bytes which this task has caused to be read from storage. This is simply the sum of bytes which this process passed to read() and pread(). It includes things like tty IO and it is unaffected by whether or not actual physical disk IO was required (the read might have been satisfied from pagecache).</td></tr><tr><td>Characters Written</td><td>The number of bytes which this task has caused, or shall cause to be written to disk. Similar caveats apply here as with Characters Read.</td></tr><tr><td>Read Syscalls</td><td>The number of read I/O operations, i.e. syscalls like read() and pread().</td></tr><tr><td>Write Syscalls</td><td>The number of write I/O operations, i.e. syscalls like write() and pwrite().</td></tr><tr><td>Actual Bytes Read</td><td>The number of bytes which this process really did cause to be fetched from the storage layer. Done at the submit_bio() level, so it is accurate for block-backed filesystems. This may not give sensible values for NFS and CIFS filesystems.</td></tr><tr><td>Actual Bytes Written</td><td>Attempt to count the number of bytes which this process caused to be sent to the storage layer. This is done at page-dirtying time.</td></table><p>The number in brackets shows the rate at which each value is changing, determined from taking the difference between the previous value and the new value, and dividing by the update interval.<p><i>Technical information: </i>This data is collected from /proc/*/io and is documented further in Documentation/accounting and Documentation/filesystems/proc.txt in the kernel source.
fi: <qt>Tässä sarakkeessa näkyvät kunkin prosessin siirräntätilastot. Työkaluvihjeessä näkyvät seuraavat tiedot:<br /><table><tr><td>Merkkejä luettu</td><td>Tämän tehtävän luetuttama tavumäärä. Tämä on prosessin read()- ja pread()-kutsuille välittämien tavujen summa. Siihen sisältyy päätesiirräntä, eikä siihen vaikuta, vaadittiinko todellista levysiirräntää (pyyntö on voitu täyttää sivuvälimuistista).</td></tr><tr><td>Merkkejä kirjoitettu</td><td>Tämän tehtävän kirjoituttama tavumäärä. Ks. huomautuksia Merkkejä luettu -kohdasta. </td></tr><tr><td>Järjestelmäkutsuja luettu</td><td>Lukusiirräntäkutsujen, esim. read()- ja pread()-järjestelmäkutsujen, määrä.</td></tr><tr><td> Järjestelmäkutsuja kirjoitettu</td><td>Kirjoitus-I/O-kutsujen, esim. write()- ja pwrite()-järjestelmäkutsujen, määrä.</td></tr><tr><td>Todellisia tavuja luettu</td><td>Prosessin todella varastotasolta luetuttamien tavujen määrä. Laskettu submit_bio()-tasolla, joten määrä on tarkka lohkoperustaisille tiedostojärjestelmille. NFS- ja CIFS-tiedostojärjestelmille ei välttämättä anna mielekkäitä arvoja.</td></tr><tr><td>Todellisia tavuja kirjoitettu</td><td> Yrittää laskea prosessin varastotasolle kirjoittamien tavujen määrä.</td></table><p>Hakasulkeissa oleva numero kertoo nopeuden, jolla arvo muuttuu; luku on laskettu uuden ja edellisen arvon erotuksesta jaettuna virkistysvälillä.<p><i> Teknistä tietoa:</i> Tiedot kerätään /proc/*/io-puusta. Lisätietoa löytyy ytimen lähdekoodin kohdista Documentation/accounting ja Documentation/filesystems/proc.txt.

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
fi: <qt>Tämä on likimäärin todellisen fyysisen muistin määrä, jota prosessin jaetut kirjastot käyttävät.<br />Muisti on jaettu kaikkien kirjastoa käyttävien prosessien välillä.</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
fi: <qt>Tämä on prosessin itsensä käyttämä todellisen fyysisen muistin määrä.<br />Se ei sisällä sivutusmuistia eikä jaettujen kirjastojen koodin kokoa.<br />Tästä on usein eniten apua ohjelman muistinkäyttöä selvitettäessä.</qt>

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
fi: <qt>Tämä on prosessin käyttämän virtuaalimuistin määrä, johon sisältyvät jaetut kirjastot, näyttömuisti, levyllä olevat tiedostot jne. Luvulla ei ole juurikaan merkitystä.</qt>

en: <qt>This is the size of allocated address space - not memory, but address space. This value in practice means next to nothing. When a process requests a large memory block from the system but uses only a small part of it, the real usage will be low, VIRT will be high. <p><i>Technical information: </i>This is VmSize in proc/*/status and VIRT in top.
fi: <qt>Tämä on varatun muistitilan koko - ei muistin, vaan osoitetilan. Tämä arvo ei käytännössä tarkoita mitään. Kun prosessi vaatii laajoja muistilohkoja järjestelmästä, mutta käyttää siitä pienen osan, todellinen käyttö on alhainen, VIRT on korkea. <p><i>Tekniset tiedot: </i>Tämä on VmSize kohteessa proc/*/status ja VIRT päällimmäisenä.

[ctx: @action:button]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed Information...
fi: Yksityiskohtaiset tiedot…

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window
fi: Tapa ikkuna

[ctx: @info:status]
en: %1: Failed to list directory contents
fi: %1: Kansion tietojen luetteleminen epäonnistui

[ctx: @info:status]
en: No data matching the filter
fi: Ei suodatinta vastaavaa tietoa

[ctx: @info:status]
en: No data to display
fi: Ei näytettävää tietoa

[ctx: @info:status]
en: The "%1" (PID: %2) process has stopped executing
fi: Prosessi ”%1” (PID: %2) on lopettanut suorituksensa

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis strong='true'>Memory usage:</emphasis> %1<br />
fi: <emphasis strong='true'>Muistinkäyttö:</emphasis> %1<br />

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>  Room Number:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>  Huoneen numero:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>  Work Phone:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>  Työpuhelin:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>CPU time spent running as user:</emphasis> %1 seconds</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Käyttäjäprosessien suorittamiseen käytetty suoritinaika:</emphasis> %1 sekuntia</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>CPU time spent running in kernel:</emphasis> %1 seconds</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Ytimen prosessien suorittamiseen käytetty suoritinaika:</emphasis> %1 sekuntia</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Characters read:</emphasis> %1 (%2 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Characters written:</emphasis> %3 (%4 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Read syscalls:</emphasis> %5 (%6 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Write syscalls:</emphasis> %7 (%8 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Actual bytes read:</emphasis> %9 (%10 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Actual bytes written:</emphasis> %11 (%12 KiB/s)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Merkkejä luettu:</emphasis> %1 (%2 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Merkkejä kirjoitettu:</emphasis> %3 (%4 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Järjestelmäkutsuja luettu:</emphasis> %5 (%6 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Järjestelmäkutsuja kirjoitettu:</emphasis> %7 (%8 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Todellisia tavuja luettu:</emphasis> %9 (%10 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Todellisia tavuja kirjoitettu:</emphasis> %11 (%12 KiB/s)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Clock ticks since system boot:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Seconds since system boot:</emphasis> %2 (System boot time: %3)</para><para><emphasis strong='true'>Absolute start time:</emphasis> %4</para><para><emphasis strong='true'>Relative start time:</emphasis> %5</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Kellojaksoja järjestelmän käynnistymisestä:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Sekunteja järjestelmän käynnistymisestä:</emphasis> %2 (Järjestelmä käynnistynyt: %3)</para><para><emphasis strong='true'>Absoluuttinen käynnistymisaika:</emphasis> %4</para><para><emphasis strong='true'>Suhteellinen käynnistymisaika:</emphasis> %5</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Command:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Komento:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Effective Group:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Käytössä oleva ryhmä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Effective User:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Käytössä oleva käyttäjä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>File System Group:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Tiedostojärjestelmäryhmä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>File System User:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Tiedostojärjestelmän käyttäjä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Group:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Ryhmä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>I/O Class:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>I/O-luokka:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>I/O Nice level:</emphasis> %1 (%2)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>I/O-prioriteetti:</emphasis> %1 (%2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Login Name:</emphasis> %1 (uid: %2)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Käyttäjätunnus:</emphasis> %1 (uid: %2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Login Name:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Käyttäjätunnus:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Muistinkäyttö:</emphasis> %1/%2  (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Nice level:</emphasis> %1 (%2)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Prioriteetti:</emphasis> %1 (%2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Number of children:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Total User CPU usage:</emphasis> %2%</para><para><emphasis strong='true'>Total System CPU usage:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>Total CPU usage:</emphasis> %4%</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Lapsiprosesseja:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Käyttäjäprosessien suoritinaika:</emphasis> %2%</para><para><emphasis strong='true'>Järjestelmäprosessien suoritinaika:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>Suorittimen käyttö kaikkiaan:</emphasis> %4%</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Number of threads:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Säikeiden määrä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Process status:</emphasis> %1 %2</para><para><emphasis strong='true'>User CPU usage:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>System CPU usage:</emphasis> %4%</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Prosessin tila:</emphasis> %1 %2</para><para><emphasis strong='true'>Käyttäjän suoritinkäyttö:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>Järjestelmän suoritinkäyttö:</emphasis> %4%</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>RSS Memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>RSS-muistinkäyttö:</emphasis> %1/%2  (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>RSS Memory usage:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>RSS-muistinkäyttö:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Running on:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Suoritetaan kohteessa:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Scheduler:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Vuorottelija:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Setuid Group:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Setuid-ryhmä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Setuid User:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Setuid-käyttäjä:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Shared library memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Jaettujen kirjastojen muistinkäyttö:</emphasis> %1/%2  (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Shared library memory usage:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Jaettujen kirjastojen muistinkäyttö:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>This is a real time process.</emphasis></para><para><emphasis strong='true'>Scheduler priority:</emphasis> %1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Tämä on tosiaikaprosessi.</emphasis></para><para><emphasis strong='true'>Vuorottelijan prioriteetti:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>This process was run with the following command:</emphasis></para><para>%1</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Prosessi käynnistettiin komennolla:</emphasis></para><para>%1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Total memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Muistin kokonaiskäyttö:</emphasis> %1 / %2  (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Your system does not seem to have this information available to be read.</emphasis></para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Järjestelmä ei tunnu kertovan tätä tietoa.</emphasis></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>This user is not recognized for some reason.</para>
fi: <para>Käyttäjää ei jostakin syystä tunnistettu.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para>
fi: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Prosessitunnus:</emphasis> %2</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Parent's ID:</emphasis> %3</para>
fi: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Prosessin tunniste:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Emon tunniste:</emphasis> %3</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Parent:</emphasis> %3</para><para><emphasis strong='true'>Parent's ID:</emphasis> %4</para>
fi: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Prosessitunnus:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Emo:</emphasis> %3</para><para><emphasis strong='true'>Emon tunnus:</emphasis> %4</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para>The parent of all other processes and cannot be killed.</para><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para>
fi: <title>%1</title><para>Kaikkien prosessien emo, jota ei voi tappaa.</para><para><emphasis strong='true'>Prosessitunnus:</emphasis> %2</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>KThreadd</title><para>Manages kernel threads. The children processes run in the kernel, controlling hard disk access, etc.</para>
fi: <title>KThreadd</title><para>Hallitsee ydinsäikeitä. Ytimessä suoritettavat lapsiprosessit hallitsevat kiintolevysaantia jne.</para>

[ctx: @title:column]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: @title:column]
en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

[ctx: @title:column End of the address space]
en: End
fi: Loppu

[ctx: @title:column File ID]
en: Id
fi: Tunniste

[ctx: @title:column File type]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title:column Offset into the file]
en: Offset
fi: Siirtymä

[ctx: @title:column Process I/O priority]
en: IO Priority
fi: I/O-prioriteetti

[ctx: @title:column Start of the address space]
en: Start
fi: Alku

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:tab]
en: Memory Maps
fi: Muistikartat

[ctx: @title:tab]
en: Open Files
fi: Avaa tiedostoja

[ctx: @title:window]
en: Process Details
fi: Prosessitiedot

en: All Processes
fi: Kaikki prosessit

en: All Processes, Tree
fi: Kaikki prosessit puumuodossa

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
fi[0]: Haluatko varmasti lopettaa tämän prosessin? Tallentamattomat muutokset menetetään.
fi[1]: Haluatko varmasti lopettaa nämä %1 prosessia? Tallentamattomat muutokset menetetään.

en: Batch
fi: Eräajo

en: Best effort
fi: Tehokkain

en: Bytes actually read/written
fi: Todellisia luettuja/kirjoitettuja tavuja

en: CPU Scheduler
fi: Suoritinvuorottelija

en: Change scheduling priority for:
fi: Vaihda vuorotteluprioriteettia prosessille:

en: Characters read/written
fi: Luettuja/kirjoitettuja merkkejä

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
fi[0]: Lopeta prosessi
fi[1]: Lopeta prosessit

en: Continue (CONT)
fi: Jatka (CONT)

[ctx: Device type]
en: Block device
fi: Lohkolaite

[ctx: Device type]
en: Character device
fi: Merkkilaite

[ctx: Device type]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: Device type]
en: Pipe
fi: Putki

[ctx: Device type]
en: Socket
fi: Pistoke

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
fi[0]: Lopeta prosessi
fi[1]: Lopeta %1 prosessia

[ctx: Dialog title]
en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill %1 Processes
fi[0]: Tapa prosessi väkisin
fi[1]: Tapa %1 prosessia väkisin

en: Display Units
fi: Näytä yksikössä

en: Display command line options
fi: Näytä komentoriviparametrit

en: Displayed Information
fi: Näytetyt tiedot

en: Divide CPU usage by number of CPUs
fi: Jaa keskusyksikkökäyttö keskusyksiköiden määrällä

en: End
fi: Lopeta

en: End Process | End Processes
fi[0]: Lopeta prosessi
fi[1]: Lopeta prosessit

en: Filter which processes are shown by the text given here.  The text can be a partial string match of the Name, Command or Window Title of the process.  It can also be a Username or a Process ID number.<p>
    For example:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Show processes containing "<b>ksys</b>" in the name, for example the processes "<i>ksysguard</i>" and "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Show processes owned by <b>root</b>.  For example <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Show the processes with the PID or Parent PID of <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>
fi: Suodata prosesseja tähän kirjoitetulla tekstillä. Teksti voi olla prosessin Nimi-, Komento- tai Ikkunan otsikko -kentän osamerkkijono, käyttäjätunnus tai prosessin tunnistenumero.<p>
    Esimerkiksi:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Näytä prosessit, joiden nimestä löytyy jono ”<b>ksys</b>”, esim. prosessit "<i>ksysguard</i>" ja "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Näytä <b>root</b>-käyttäjän omistamat prosessit. Esim. <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Näytä prosessit, jonka PID tai jonka emon PID on <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>

en: Focus on Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill Processes
fi[0]: Tapa prosessi väkisin
fi[1]: Tapa prosessit väkisin

en: Gigabytes
fi: gigatavua

en: Gigabytes per second
fi: gigatavua sekunnissa

en: Hangup (HUP)
fi: Katkaise (HUP)

en: Hide Column '%1'
fi: Piilota sarake ”%1”

en: High Priority
fi: Suuri prioriteetti

en: I/O Scheduler
fi: Siirräntävuorottelija

en: Idle
fi: Joutoaika

en: Interrupt (INT)
fi: Keskeytä (INT)

en: Jump to Parent Process
fi: Hyppää emoprosessiin

en: Jump to Parent Process (%1)
fi: Hyppää emoprosessiin (%1)

en: Jump to Process Debugging This One
fi: Hyppää tämän prosessin virheitä paikantavaan prosessiin

en: KSysGuard library was compiled without QtWebEngineWidgets, please contact your distribution.
fi: KSysGuard-kirjasto on käännetty ilman QtWebEngineWidgets-tukea. Ota yhteyttä jakelusi valmistajaan.

en: Kill
fi: Tapa

en: Kill (KILL)
fi: Tapa (KILL)

en: Kilobytes
fi: kilotavua

en: Kilobytes per second
fi: kilotavua sekunnissa

en: Low Priority
fi: Pieni prioriteetti

en: Megabytes
fi: megatavua

en: Megabytes per second
fi: megatavua sekunnissa

en: Mixed
fi: automaattinen

en: Normal
fi: Normaali

en: Number of Read/Write operations
fi: Luku/kirjoitusoperaatioiden määrä

en: Own Processes
fi: Omat prosessit

en: Percentage
fi: osuus

en: Programs Only
fi: Vain ohjelmat

en: QtWebEngineWidgets not available
fi: QtWebEngineWidgets ei käytettävissä

en: Quick search
fi: Pikahaku

en: Real time
fi: Tosiaikainen

en: Resume Stopped Process
fi: Jatka keskeytettyjä prosesseja

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
fi: Vuorovaikutteinen

en: Send Signal
fi: Lähetä signaali

en: Set Priority
fi: Aseta prioriteetti

en: Set Priority... | Set Priority...
fi[0]: Aseta prioriteetti…
fi[1]: Aseta prioriteetti…

[ctx: Short description of a process. PID, name, user]
en: %1: %2, owned by user %3
fi: %1: %2, käyttäjä: %3

en: Show Application Window
fi: Näytä ohjelmaikkuna

en: Show Column '%1'
fi: Näytä sarake ”%1”

en: Show I/O rate
fi: Näytä siirräntänopeus

en: Show Tooltips
fi: Näytä työkaluvihjeet

en: Suspend (STOP)
fi: Pysäytä (STOP)

en: System Processes
fi: Järjestelmäprosessit

en: Terminate (TERM)
fi: Lopeta (TERM)

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
fi: Prosessin ja sen kaikkien säikeiden suoritinkäyttö.

en: The amount of private physical memory used by a process, with the amount of shared memory divided by the amount of processes using that shared memory added.
fi: Prosessin käyttämän yksityisen fyysisen muistin määrä sekä jaetun muistin määrä jaettuna sitä käyttävien prosessien määrällä.

en: The controlling terminal on which this process is running.
fi: Hallitseva pääte, jolla tätä prosessia suoritetaan.

en: The current CPU usage of the process.
fi: Prosessin nykyinen suoritinkäyttö.

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
fi[0]: Prosessin nykyinen kokonaissuoritinkäyttö jaettuna koneen %1 suoritinytimellä.
fi[1]: Prosessin nykyinen kokonaissuoritinkäyttö jaettuna koneen %1 suoritinytimellä.

en: The current total CPU usage of the process.
fi: Prosessin nykyinen kokonaissuoritinkäyttö

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
fi: Luettujen tavujen määrä. Lisätietoa löytyy Mikä tämä on? -toiminnolla.

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
fi: Kirjoitettujen tavujen määrä. Lisätietoa löytyy Mikä tämä on? -toiminnolla.

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
fi: Prioriteetti, jolla prosessia suoritetaan. Tavalliselle vuorottelijalle voi olla väliltä 19 (pienin prioriteetti)…–19 (suurin prioriteetti).

en: The process name.
fi: Prosessin nimi.

en: The unique Process ID that identifies this process.
fi: Prosessin ainutkertainen tunniste (PID).

en: The user who owns this process.
fi: Käyttäjä, joka omistaa tämän prosessin.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Type comma separated search terms or regular expressions to filter the process list
fi: Suodata prosesseja antamalla pilkuin erotettu luettelo hakusanoja tai säännöllisiä lausekkeitaSuodata prosesseja antamalla pilkuin erotettu luettelo hakusanoja tai säännöllisiä lausekkeita

en: User 1 (USR1)
fi: Käyttäjä 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
fi: Käyttäjä 2 (USR2)

en: User Processes
fi: Käyttäjäprosessit

en: You do not have the permission to change the CPU Scheduler for the process and there was a problem trying to run as root.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muuttaa prosessin keskusyksikköajastusta, ja yrityksessä käyttää root-oikeuksia oli ongelma.

en: You do not have the permission to change the I/O priority of the process and there was a problem trying to run as root.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muuttaa prosessin I/O-prioriteettia, ja yrityksessä käyttää root-oikeuksia oli ongelma.

en: You do not have the permission to kill the process and there was a problem trying to run as root.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tappaa prosessia, ja yrityksessä käyttää root-oikeuksia oli ongelma.

en: You do not have the permission to renice the process and there was a problem trying to run as root.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muuttaa prosessin prioriteettia, ja yrityksessä käyttää root-oikeuksia oli ongelma.

en: You must select a process first.
fi: Prosessi täytyy valita ensin.

[ctx: process heading]
en: CGroup
fi: cgroup

[ctx: process heading]
en: CPU Time
fi: CPU-aika

[ctx: process heading]
en: Command
fi: Komento

[ctx: process heading]
en: IO Read
fi: Siirräntäluku

[ctx: process heading]
en: IO Write
fi: Siirräntäkirjoitus

[ctx: process heading]
en: MAC Context
fi: MAC-konteksti

[ctx: process heading]
en: Memory
fi: Muisti

[ctx: process heading]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: process heading]
en: Niceness
fi: Prioriteetti

[ctx: process heading]
en: Relative Start Time
fi: Suhteellinen käynnistymisaika

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
fi: Jaettu muisti

[ctx: process heading]
en: Total Memory
fi: Kokonaismuisti

[ctx: process heading]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
fi: Virtuaalinen koko

[ctx: process heading]
en: Window Title
fi: Ikkunan otsikko

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
fi: X11-muisti

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
fi: (Eräajo) %1

[ctx: scheduler]
en: Idle
fi: Joutoaika

[ctx: tooltip. name,pid]
en: This process is being debugged by %1 (%2)
fi: Tämän prosessin virheitä paikantaa %1 (%2)
