synaptic - en to fi translation catalogue (706 entries)

en: 	%s %s but %s is to be installed
fi: 	%s %s, mutta versiota %s ollaan asentamassa

en: 	%s %s but it is not installable
fi: 	%s %s mutta se ei ole asennettavissa

en: 	%s but it is a virtual package
fi: 	%s mutta se on virtuaalipaketti

en: 	%s but it is not going to be installed
fi: 	%s mutta sitä ei olla asentamassa

en: 
    %s have to be downloaded
fi: 
    %s täytyy noutaa

en: 
    Completely removed the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit poistettiin kokonaan:

en: 
    Downgraded the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit vaihdettiin vanhempaan versioon:

en: 
    Installed the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit asennettiin:

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
fi: 
    Kaikki muutokset ja päivitykset eivät onnistuneet. Lisätietoja epäonnistumisesta laajentamalla alla oleva ”Yksityiskohdat”-paneeli.

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
fi: 
    Paketista %s ei ole saatavilla yhtäkään versiota, mutta se on tietokannassa.
    Tämä tarkoittaa yleensä sitä  että paketti oli mainittu riippuvuutena toisessa paketissa eikä sitä koskaan lisätty pakettiarkistoon, paketti on vanhentunut ja poistettu tai pakettia ei ole saatavilla tiedoston sources.list pakettivarastoista.

en: 
    Reinstalled the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit asennettiin uudestaan:

en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
fi: 
    Seuraavat VÄLTTÄMÄTTÖMÄT paketit poistettiin:

en: 
    Removed the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit poistettiin:

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
fi: 
    Muutokset toteutettiin onnistuneesti. Voit nyt sulkea tämän ikkunan.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
fi: 
    Kaikki paketit valitulta medialta asennettiin onnistuneesti. Sulje tämä ikkuna, jos haluat jatkaa asennusta seuraavalta medialta.

en: 
    Upgraded the following packages:
fi: 
    Seuraavat paketit päivitettiin:

en: 
    While installing package %s:
fi: 
    Asennettaessa pakettia %s:

en: 
    While preparing for installation:
fi: 
    Valmisteltaessa asennusta:

en:  %s: %s %s but %s is to be installed
fi:  %s: %s %s, mutta versiota %s ollaan asentamassa

en:  or
fi:  tai

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
fi[0]: asennetaan %d uusi paketti
fi[1]: asennetaan %d uutta pakettia

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
fi[0]: asennetaan uudestaan %d paketti
fi[1]: asennetaan uudestaan %d pakettia

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
fi[0]: %d paketti on lukittu
fi[1]: %d pakettia on lukittu

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
fi[0]: vaihdetaan %d paketti <b>vanhempaan</b> versioon
fi[1]: vaihdetaan %d pakettia <b>vanhempaan</b> versioon

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
fi[0]: %d paketti säilytetään eikä sitä päivitetä
fi[1]: %d pakettia säilytetään eikä niitä päivitetä

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
fi[0]: poistetaan %d paketti
fi[1]: poistetaan %d pakettia

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
fi[0]: päivitetään %d paketti
fi[1]: päivitetään %d pakettia

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
fi: %i pakettia listattu, %i asennettua, %i rikkinäistä, %i asennettavaa tai päivitettävää, %i poistettavaa

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
fi: %i pakettia listattu, %i asennettua, %i rikkinäistä, %i asennettavaa tai päivitettävää, %i poistettavaa: %s vapautetaan

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
fi: %i pakettia listattu, %i asennettua, %i rikkinäistä, %i asennettavaa tai päivitettävää, %i poistettavaa: %s lisätilaa käytetään

en: %s Changelog
fi: Paketin %s muutosloki

en: %s Properties
fi: %s ominaisuudet

en: %s of extra space will be freed
fi: %s tilaa vapautuu

en: %s of extra space will be used
fi: %s lisätilaa käytetään

en: %s: %s but it is a virtual package
fi: %s: %s mutta se on virtuaalipaketti

en: %s: %s but it is not going to be installed
fi: %s: %s mutta sitä ei olla asentamassa

en: (no vendor)
fi: (ei valmistajaa)

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
fi: --add-cdrom Lisää CD-ROM käynnistyksessä (vaatii polun CD-ROMiin)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
fi: --ask-cdrom Kysy CD-ROMin lisäyksestä ja lopeta

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
fi: --dist-upgrade-mode  Kutsu komentoa "Päivitä kaikki" ja näytä muutokset

en: --non-interactive Never prompt for user input
fi: --non-interactive Älä koskaan pyydä käyttäjältä syötettä

en: --task-window Open with task window
fi: --task-window Avaa tehtäväikkuna

en: --test-me-harder  Run test in a loop
fi: --test-me-harder Suorita loputon testi

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
fi: --update-at-startup  Suorita komento "Päivitä" käynnistettäessä

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
fi: --upgrade-mode  Kutsu komentoa "Päivitä" ja näytä muutokset

en: -f=? Give an alternative filter file
fi: -f=? Anna vaihtoehtoinen suodatintiedosto

en: -h   This help text
fi: -h   Tämä ohje

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
fi: -i=? Käynnistä annetun nimisellä sisäisellä suodattimella

en: -r   Open in the repository screen
fi: -r   Avaa pakettivarastoikkuna

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
fi: -t    Aseta vaihtoehtoinen pääikkunan otsikko (esim. isäntänimi `uname -n`)

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
fi: <b>%s</b> (<b>välttämätön</b>) poistetaan

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
fi: <b>%s</b> (versio <i>%s</i>) asennetaan

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
fi: <b>%s</b> (versio <i>%s</i>) asennetaan uudestaan

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
fi: <b>%s</b> (versio <i>%s</i>) päivitetään versioon <i>%s</i>

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
fi: <b>%s</b> vaihdetaan <b>vanhempaan</b> versioon

en: <b>%s</b> will be removed
fi: <b>%s</b> poistetaan

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
fi: <b>%s</b> poistetaan asetustiedostoineen

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
fi: <b>(VÄLTTÄMÄTÖN) paketti ollaan poistamassa</b>

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
fi: <b><big>Merkitäänkö päivitykset älykkäästi?</big></b>
    
    Päivityksen oletusmenetelmä ohittaa päivitykset, jotka aiheuttaisivat ristiriitoja tai vaatisivat uusien pakettien asentamista.
    
    Älykäs päivitys (dist-upgrade) yrittää ratkaista ristiriidat ja täyttää kaikki päivitysten riippuvuudet älykkäästi.
    
    <b>Huomautus:</b> Päivitykset ainoastaan merkitään ja ne täytyy erikseen vielä asentaa jälkeenpäin.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
fi: <b><big>Sulje ja hylkää merkityt muutokset?</big></b>
    
    Kaikkia merkittyjä muutoksia ei ole vielä toteutettu. Jos nyt suljet pakettienhallinnan, nämä muutokset unohdetaan.

en: <b>Appearance</b>
fi: <b>Ulkoasu</b>

en: <b>Applying Changes</b>
fi: <b>Muutosten toteuttaminen</b>

en: <b>Colors</b>
fi: <b>Värit</b>

en: <b>Columns</b>
fi: <b>Sarakkeet</b>

en: <b>Current</b>
fi: <b>Nykyinen</b>

en: <b>Fonts</b>
fi: <b>Kirjasimet</b>

en: <b>History files</b>
fi: <b>Historiatiedostot</b>

en: <b>Installed Version</b>
fi: <b>Asennettu versio</b>

en: <b>Latest Available Version</b>
fi: <b>Viimeisin saatavilla oleva versio</b>

en: <b>Maintainer:</b>
fi: <b>Ylläpitäjä:</b>

en: <b>Marked</b>
fi: <b>Merkitty</b>

en: <b>Marking Changes</b>
fi: <b>Muutosten merkitseminen</b>

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
fi: <b>Huomio:</b> Muutokset eivät tule voimaan välittömästi. Merkitse halutut muutokset ja ota ne käyttöön painamalla Käytä-painiketta.

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
fi: <b>Huomautus:</b> Asentaaksesi paketista muun kuin oletusarvoisen version, valitse <b>Paketti -> Pakota versio...</b> valikosta.

en: <b>Other</b>
fi: <b>Muu</b>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
fi: <b>Pakettien päivitystapa (oletusjakelu)</b>

en: <b>Package:</b>
fi: <b>Paketti:</b>

en: <b>Priority:</b>
fi: <b>Tärkeys:</b>

en: <b>Proxy Server</b>
fi: <b>Välipalvelin</b>

en: <b>Section:</b>
fi: <b>Ryhmä:</b>

en: <b>Status:</b>
fi: <b>Tila:</b>

en: <b>Summary</b>
fi: <b>Yhteenveto</b>

en: <b>Tags:</b>
fi: <b>Tunnisteet:</b>

en: <b>Temporary Files</b>
fi: <b>Väliaikaistiedostot</b>

en: <b>Terminal Output:</b>
fi: <b>Päätteen tuloste:</b>

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
fi: <b>Seuraavia kuvakkeita käytetään kuvaamaan paketin tilaa:</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
fi: <b>Vaihdetaan VANHEMPAAN versioon</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
fi: <b>Poistetaan kokonaan (asetustiedostoineen)</b>

en: <b>To be removed</b>
fi: <b>Poistetaan</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
fi[0]: <b>Varoitus:</b> %d välttämätön paketti poistetaan
fi[1]: <b>Varoitus:</b> %d välttämätöntä pakettia poistetaan

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
fi: <big><b>Kaikkia tarvittavia pakettitietoja ei voi noutaa</b></big>
    
    Haluamaasi paketin versiota ei ehkä ole enää saatavilla pakettivarastosta, tai paketin lähteessä on jotain ongelmia. Päivitä pakettilista ja tarkista paketin lähde (CD tai verkkoyhteys)

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
fi: <big><b>Kaikkien ohjelmalähteiden hakemistoja ei voi noutaa</b></big>
    
    Ohjelmalähde on saattanut poistua käytöstä tai siihen ei saatu yhteyttä verkko-ongelmien vuoksi. Noutamatta jääneen hakemiston sijaan käytetään vanhempaa versiota, jos sellainen on saatavilla. Muussa tapauksessa kyseinen ohjelmalähde jätetään huomiotta. Tarkista verkkoyhteytesi ja varmista, että asetuksissa annettu ohjelmalähteen osoite on oikein.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
fi: <big><b>Kirjoita haluamasi varaston koko APT-rivi</b></big>
    
    APT-rivi sisältää ohjelmalähteen tyypin, sijainnin ja sisällön, esimerkiksi <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Lisätietoja aiheesta löydät ohjeista.

en: <i>Can't close while running</i>
fi: <i>Ei voida sulkea kesken suorituksen</i>

en: <i>Finished</i>
fi: <i>Valmis</i>

en: <i>Preparing packages...</i>
fi: <i>Valmistellaan paketteja...</i>

en: <i>Running...</i>
fi: <i>Käynnissä...</i>

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
fi: <span size="large" weight="bold">Aseta sisäinen valitsin</span>

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
fi: <span size="large" weight="bold">Nämä asetukset vaikuttavat tietokoneen perustoimintaan. Harkitse muutoksia tarkkaan.</span>

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
fi: <span size="large" weight="bold">Mitä tehtäviä haluat tietokoneesi suorittavan?</span>
    
    Nämä ovat esivalittuja pakettiryhmiä valitun tehtävän suorittamiseksi. Jos valitset tehtävän, siihen liittyvät paketit merkitään asennettavaksi.

en: <span size="small">Copyright (c) 2001-2004 Connectiva S/A 
    Copyright (c) 2002-2012 Michael Vogt</span>
fi: <span size="small">Tekijänoikeus (c) 2001-2004 Connectiva S/A 
    Tekijänoikeus (c) 2002-2012 Michael Vogt</span>

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
fi: <span size="xx-large" weight="bold">Synapticin versio</span>

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
fi: <span weight="bold" size="large">Toteutetaanko seuraavat muutokset?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
fi: <span weight="bold" size="larger">Kaikkia paketteja ei voi merkitä asennettavaksi tai päivitettäväksi</span>
    
    Seuraavien pakettien riippuvuuksia ei voi selvittää. Tarkista, että kaikki tarvittavat pakettivarastot on määritelty asetuksissa.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
fi: <span weight="bold" size="larger">Anna nimike tälle CD-levylle</span>
    
    Nimikettä käytetään asennettaessa paketteja tältä CD-levyltä. On suositeltavaa kirjoittaa nimike myös CD-levyyn, jotta se olisi helposti löydettävissä.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Syötä CD-levyn nimi</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Merkitäänkö vaaditut lisämuutokset?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
fi: <span weight="bold" size="larger">Pakettitietosi eivät ole ajan tasalla</span>
    
    Pakettitietosi ovat vanhemmat kuin 48 tuntia. Saatavilla saattaa olla tärkeitä turvallisuuspäivityksiä. On suositeltavaa, että päivität pakettien tiedot säännöllisesti.

en: A package failed to install.  Trying to recover:
fi: Jonkin pakkauksen asennus epäonnistui. Yritän toipua:

en: AND
fi: JA

en: APT line:
fi: APT-rivi:

en: APT system reports:
    %s
fi: APT-järjestelmä ilmoitti:
    %s

en: A_pplication Font
fi: Sovelluksen _kirjasin

en: A_pply Marked Changes
fi: _Toteuta merkityt muutokset

en: About Synaptic
fi: Tietoja Synapticista

en: Add
fi: Lisää

en: Add downloaded packages
fi: Lisää noudetut paketit

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
fi: Lisää järjestelmään paketit, jotka on noudettu "Luo pakettien noutoskripti"-ominaisuudella

en: All
fi: Kaikki

en: Alphabetic
fi: Aakkosjärjestyksessä

en: Always Ask
fi: Kysy aina

en: Always prefer the highest version
fi: Suosi aina suurinta versiota

en: Always prefer the installed version
fi: Suosi aina asennettua versiota

en: Amateur Radio
fi: Radioamatööriohjelmat

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: An error occurred while saving configurations.
fi: Asetuksia tallennettaessa tapahtui virhe.

en: Another synaptic is running
fi: Toinen synaptic on jo käynnissä

en: Apply
fi: Toteuta

en: Apply all marked changes
fi: Toteuta kaikki merkityt muutokset

en: Apply changes in a terminal window
fi: Toteuta muutokset pääteikkunassa

en: Applying Changes
fi: Toteutetaan muutokset

en: Applying marked changes. This may take a while...
fi: Toteutetaan merkityt muutokset. Tämä voi kestää hetken...

en: Architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
fi: Pyydä vahvistus muutoksille, jotka vaikuttavat muihin paketteihin

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
fi: Varmista lopetus, kun kaikki muutokset on toteutettu onnistuneesti

en: Authentication
fi: Varmennus

en: Authentication is required to run the Synaptic Package Manager
fi: Synaptic-pakettihallinnan käynnistäminen vaatii tunnistautumisen

en: Automatic install
fi: Automaattinen asennus

en: Automatic removable
fi: Automaattisesti poistettavissa

en: Automatically
fi: Automaattisesti

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
fi: Sulje automaattisesti, kun kaikki muutokset on onnistuneesti toteutettu

en: Automatically installed
fi: Automaattisesti asennettu

en: Available versions:
fi: Saatavilla olevat versiot:

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke '%s' PienempiNäkymä-tiedostossa.

en: Base System
fi: Perusjärjestelmä

en: Binary (deb)
fi: Binääri (deb)

en: Boolean operator between property criterias:
fi: Totuusarvo-operaattori ominaisuuskriteereille:

en: Breaks
fi: Rikkoo

en: Broken
fi: Rikki

en: Broken dependencies
fi: Virheelliset riippuvuudet

en: Broken:
fi: Rikki:

en: Can't read %s
fi: Ei voi lukea kohdetta %s

en: Can't write %s
fi: Ei voi kirjoittaa %s

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot find filename or size tag
fi: Tiedostonimen tai koon tunnistetta ei löydy

en: Cannot read vendors.list file
fi: Tiedostoa vendors.list ei voida lukea

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
fi: Asetustyökalua ei voi käynnistää!
    Asenna ensin tarvittava paketti "libgnome2-perl".

en: Changes applied
fi: Muutokset toteutettu

en: Choose font
fi: Valitse kirjasin

en: Choose the action from the context menu of the package.
fi: Valitse toiminto paketin kohdalta ponnahdusvalikosta.

en: Cleaning package lists...
fi: Siistitään pakettilistaa...

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
fi: Napsauta tilakuvaketta avataksesi valikon, josta löydät kaikki toiminnot.

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
fi: Tilakuvakkeen napsautus merkitsee todennäköisimmän toimenpiteen

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
fi: Sulje tämä ikkuna, kun kaikki muutokset on toteutettu onnistuneesti

en: Color
fi: Väri

en: Color packages by their status
fi: Väritä paketit niiden tilan mukaan

en: Color selection
fi: Valitse väri

en: Colors
fi: Värit

en: Columns and Fonts
fi: Sarakkeet ja kirjasimet

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
fi: Pilkuilla erotettu lista palvelimista ja aluenimistä, joihin ei oteta yhteyttä välityspalvelimen kautta. (Esimerkiksi localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Common
fi: Yleiset

en: Communication
fi: Tiedonvälitys

en: Community Maintained (installed)
fi: Yhteisön ylläpitämä (asennettu)

en: Complete changelog of the latest version:
fi: Loki viimeisimmän version kaikista muutoksista:

en: Completely
fi: Kokonaan

en: Component
fi: Komponentti

en: Conflicting packages
fi: Ristiriitaiset paketit

en: Conflicts
fi: Ristiriidassa

en: Consider recommended packages as dependencies
fi: Käsittele suositeltuja paketteja riippuvuuksina

en: Converted From RPM by Alien
fi: Muunnettu RPM-paketista Alienilla

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copying package lists...
fi: Kopioidaan pakettilistoja...

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
fi: Muutoksia ei voi toteuttaa!
    Korjaa ensin rikkinäiset paketit.

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
fi: Järjestelmää ei voi päivittää!
    Korjaa ensin rikkinäiset paketit.

en: Couldn't identify disc.
fi: Levyä ei voi tunnistaa.

en: Credits
fi: Kiitokset

en: Cross Platform
fi: Muut käyttöjärjestelmät

en: Ctrl-c pressed
fi: Ctrl-c painettu

en: Currently in broken policy state
fi: Parhaillaan sääntöjä rikottu -tilassa

en: Custom
fi: Omat

en: Databases
fi: Tietokannat

en: Debtag support is enabled.
fi: Debtag-tuki on käytössä.

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Default Upgrade
fi: Tavallinen päivitys

en: Delete _History files older than:
fi: Poista _historiatiedostot, jotka ovat vanhempia kuin:

en: Delete all cache package files now.
fi: Poista kaikki pakettitiedostot välimuistista heti.

en: Dependants
fi: Riippuvaiset

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Dependencies of the Latest Version
fi: Viimeisimmän version riippuvuudet

en: Dependency of
fi: Riippuvuus paketille

en: Dependent packages
fi: Riippuvaiset paketit

en: Depends
fi: Riippuvuus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description %s
fi: Kuvaus %s

en: Description and Name
fi: Kuvaus ja nimi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Development
fi: Kehittäminen

en: Difference between the files
fi: Tiedostojen väliset erot

en: Direct connection to the Internet
fi: Suora yhteys Internetiin

en: Disc Label
fi: Levyn nimi

en: Disc label:
fi: Levyn nimi:

en: Disc not successfully scanned.
fi: Levyä ei voi tutkia onnistuneesti.

en: Distribution
fi: Jakeluversio

en: Distribution:
fi: Jakeluversio:

en: Do you want to add another CD-ROM?
fi: Haluatko lisätä CD-levyn?

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
fi: Haluatko jatkaa ja olla huomioimatta näitä paketteja?

en: Do you want to quit Synaptic?
fi: Haluatko sulkea Synapticin?

en: Documentation
fi: Ohjeet ja oppaat

en: Documented by
fi: Dokumentointi

en: Done
fi: Valmis

en: Done!
fi: Valmis!

en: Double click on the package name.
fi: Kaksoisnapsauta paketin nimeä.

en: Download
fi: Nouda

en: Download Size
fi: Noudettava koko

en: Download rate: %s/s - %s remaining
fi: Noutonopeus: %s/s - %s jäljellä

en: Download rate: ...
fi: Latausnopeus: ...

en: Download:
fi: Nouda:

en: Downloading Changelog
fi: Noudetaan muutoslokia

en: Downloading Package Files
fi: Noudetaan pakettitiedostoja

en: Downloading Package Information
fi: Noudetaan pakettitietoja

en: Downloading file %li of %li
fi: Noudetaan tiedostoa %li/%li

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
fi: VIRHE: ylläpitäjän salasanaa ei voi lukea

en: ERROR: could not create configuration directory %s
fi: VIRHE: asetuskansiota %s ei voi luoda

en: ERROR: could not create log directory %s
fi: VIRHE: lokikansiota %s ei voi luoda

en: ERROR: could not create state directory %s
fi: VIRHE: tilakansiota %s ei voi luoda

en: ERROR: could not create tmp directory %s
fi: VIRHE: väliaikaiskansiota %s ei voi luoda

en: ERROR: couldn't open %s for writing
fi: VIRHE: tiedostoa %s ei voi avata kirjoitettavaksi

en: Editors
fi: Editorit

en: Education
fi: Koulutus

en: Electronics
fi: Elektroniikka

en: Email
fi: Sähköposti

en: Embedded Devices
fi: Sulautetut järjestelmät

en: Empty disc name.
fi: Levyn nimi on tyhjä.

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Enhances
fi: Parantaa

en: Error failed to fork pty
fi: Virhe: pty:n haarautuminen (fork) epäonnistui

en: Error in package %s
fi: Virhe paketissa %s

en: Error parsing file record
fi: Virhe tulkittaessa tiedoston tietuetta

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
fi: Välttämättömiä paketteja poistetaan.
    Tämä voi tehdä järjestelmästäsi käyttökelvottoman!

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Exclude selected sections
fi: Jätä pois valitut ryhmät

en: Excludes
fi: Ei sisällä

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
fi: Lauseke löytyi, etsi vastaavia kohtia vasemmalla olevasta listasta.

en: Extra output was generated during Package Manager operation
fi: Pakettihallinan toiminnan aikana syntyi ylimääräistä tulostetta

en: FTP proxy:
fi: FTP-välipalvelin:

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to fetch %s
      %s
fi: Tiedostoa %s ei voi noutaa
      %s

en: Failed to mark all available upgrades!
fi: Kaikkia saatavilla olevia päivityksiä ei voitu merkitä!

en: Failed to mount the cdrom.
fi: CD-ROMin liittäminen epäonnistui.

en: Failed to open %s.new
fi: Tiedoston %s.new avaus epäonnistui

en: Failed to rename
fi: Uudelleenimeäminen epäonnistui

en: Failed to rename %s.new to %s
fi: Tiedoston %s.new nimeäminen tiedostoksi %s epäonnistui

en: Failed to reopen fd
fi: Tiedostokuvaajan uudelleenavaus epäonnistui

en: Failed to resolve dependency problems!
fi: Riippuvuusongelmien korjaus epäonnistui!

en: Failed to stat %s%s
fi: Stat epäonnistui kohteelle %s%s

en: Field
fi: Kenttä

en: File
fi: Tiedosto

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Find
fi: Etsi

en: FingerPrint
fi: Sormenjälki

en: Fonts
fi: Fontit

en: For installation or upgrade
fi: Asennettavaksi tai päivitettäväksi

en: For removal
fi: Poistettavaksi

en: Force version:
fi: Pakota versio:

en: Found %i packages
fi: Löytyi %i pakettia

en: GNOME Desktop Environment
fi: Gnome-työpöytäympäristö

en: GNU R statistical system
fi: GNU R -tilastojärjestelmä

en: Games and Amusement
fi: Pelit ja viihde

en: General
fi: Yleisasetukset

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
fi: Luo komentosarja jolla voit noutaa valitut paketit toisella tietokoneella

en: Generate package download script
fi: Luo komentosarja pakettien noutamiseksi

en: Get Changelog
fi: Hae muutosloki

en: Get Screenshot
fi: Nouda kuvakaappaus

en: Gnustep Desktop Environment
fi: Gnustep-työpöytäympäristö

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: HTTP authentication
fi: HTTP-todentaminen

en: HTTP proxy:
fi: HTTP-välipalvelin:

en: Haskell Programming Language
fi: Haskell-ohjelmointikieli

en: History
fi: Historia

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
fi: Historia asennetuista, päivitetyistä ja poistetuista paketeista.

en: Hit
fi: Osuma

en: Hold Current Version
fi: Pidä nykyinen versio

en: IP address or host name of the ftp proxy server
fi: FTP-välipalvelimen IP-osoite tai verkkonimi

en: IP address or host name of the http proxy server
fi: HTTP-välipalvelimen IP-osoite tai verkkonimi

en: Icon Legend
fi: Kuvakkeiden selitykset

en: Icon _Legend
fi: Kuvakkeiden _selitykset

en: Identifying disc...
fi: Tunnistetaan levyä...

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
fi: Jätetään huomioimatta virheelliset sources.list-tiedoston rivit!

en: Include
fi: Sisällytä

en: Include selected sections only
fi: Sisällytä ainoastaan valitut ryhmät

en: Includes
fi: Sisältää

en: Insert a disc in the drive.
fi: Laita levy asemaan.

en: Install, remove and upgrade software packages
fi: Asenna, poista ja päivitä ohjelmistopaketteja

en: Installed
fi: Asennettu

en: Installed (auto removable)
fi: Asennettu (poistettavissa tarpeettomina)

en: Installed (local or obsolete)
fi: Asennettu (paikallinen tai vanhentunut)

en: Installed (locked to the current version)
fi: Asennettu (lukittu nykyiseen versioon)

en: Installed (locked):
fi: Asennettu (lukittu):

en: Installed (manual)
fi: Asennettu (käsin)

en: Installed (unsupported)
fi: Asennettu (ei tuettu)

en: Installed (upgradable)
fi: Asennettu (päivitettävissä)

en: Installed Files
fi: Asennetut tiedostot

en: Installed Version
fi: Asennettu versio

en: Installed packages that are up-to-date
fi: Asennetut paketit, jotka ovat ajan tasalla

en: Installed packages that are upgradable
fi: Asennetut paketit, jotka ovat päivitettävissä

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
fi: Asennetut paketit, jotka ovat päivitettävissä uudempaan ohjelman versioon

en: Installed:
fi: Asennettu:

en: Installing and removing software
fi: Asennetaan ja poistetaan ohjelmia

en: Installing software
fi: Asennetaan ohjelmia

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
fi: Sisäinen virhe. AllUpgrade rikkoi asioita, raportoi tämä virhe, kiitos.

en: Internal Error, non-zero counts
fi: Sisäinen virhe, laskuri ei ole nolla

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
fi: Sisäinen virhe avattaessa välimuistia (%d). Ole hyvä ja raportoi.

en: Internationalization and localization
fi: Kotoistus ja kielipaketit

en: Interpreted Computer Languages
fi: Tulkatut ohjelmointikielet

en: Invalid disc name!
fi: Virheellinen levyn nimi!

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
fi: Virheellinen tietue asetustiedostossa: tietue ei ole pakettiotsake

en: Java Programming Language
fi: Java-ohjelmointikieli

en: KDE Desktop Environment
fi: KDE-työpöytäympäristö

en: Keep Configuration
fi: Pidä asetukset

en: Kernel and modules
fi: Ydin ja ytimen moduulit

en: Label:
fi: Nimike:

en: Latest Version
fi: Viimeisin versio

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
fi: Anna synapticin valita paras versio. Jos olet epävarma, valitse tämä.

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Libraries - Development
fi: Kirjastot - Kehitys

en: Libraries - Old
fi: Kirjastot - vanhat

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
fi: Kirjastopaketit, joita ei enää tarvita (poistoon tarvitaan deborphan)

en: Line %u too long in markings file.
fi: Rivi %u on liian pitkä.

en: Lisp Programming Language
fi: Lisp-ohjelmointikieli

en: Local
fi: Paikallinen

en: Localization
fi: Kotoistus

en: Look in:
fi: Etsi kohteesta:

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Malformed line %u in markings file
fi: Virheellinen rivi %u merkintätiedostossa

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
fi: Man-sivu:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Ohjekirja:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Manual installed
fi: Käsin asennettu

en: Manual proxy configuration
fi: Välipalvelimen määritys

en: Mark All Upgrades
fi: Merkitse kaikki päivitykset

en: Mark Packages by _Task...
fi: Merkitse paketit _tehtävän mukaan...

en: Mark Recommended for Installation
fi: Merkitse suositellut asennettavaksi

en: Mark Suggested for Installation
fi: Merkitse ehdotetut asennettavaksi

en: Mark all possible upgrades
fi: Merkitse kaikki mahdolliset päivitykset

en: Mark for Co_mplete Removal
fi: Merkitse _kokonaan poistettavaksi

en: Mark for Complete Removal
fi: Merkitse kokonaan poistettavaksi

en: Mark for Installation
fi: Merkitse asennettavaksi

en: Mark for R_einstallation
fi: Merkitse asennettavaksi _uudestaan

en: Mark for Reinstallation
fi: Merkitse asennettavaksi uudestaan

en: Mark for Removal
fi: Merkitse poistettavaksi

en: Mark for Upgrade
fi: Merkitse päivitettäväksi

en: Mark for _Installation
fi: Merkitse _asennettavaksi

en: Mark for _Removal
fi: Merkitse _poistettavaksi

en: Mark for _Upgrade
fi: Merkitse päi_vitettäväksi

en: Marked Changes
fi: Merkityt muutokset

en: Marked for complete removal
fi: Merkitty kokonaan poistettavaksi

en: Marked for complete removal:
fi: Merkitty poistettavaksi kokonaan:

en: Marked for downgrade
fi: Merkitty vaihdettavaksi vanhempaan versioon

en: Marked for downgrade:
fi: Merkitty vaihdettavaksi vanhaan versioon:

en: Marked for installation
fi: Merkitty asennettavaksi

en: Marked for installation:
fi: Merkitty asennettavaksi:

en: Marked for re-installation
fi: Merkitty uudestaan asennettavaksi

en: Marked for reinstallation:
fi: Merkitty asennettavaksi uudestaan:

en: Marked for removal
fi: Merkitty poistettavaksi

en: Marked for removal:
fi: Merkitty poistettavaksi:

en: Marked for upgrade
fi: Merkitty päivitettäväksi

en: Marked for upgrade:
fi: Merkitty päivitettäväksi:

en: Marking all available upgrades...
fi: Merkitään saatavilla olevat päivitykset...

en: Mathematics
fi: Matematiikka

en: Meta Packages
fi: Metapaketit

en: Miscellaneous  - Graphical
fi: Sekalaiset - Grafiikka

en: Miscellaneous - Text Based
fi: Sekalaiset - tekstipohjaiset ohjelmat

en: Missing Recommends
fi: Puuttuvia suositeltuja paketteja

en: Mono/CLI Infrastructure
fi: Mono/CLI-infrastruktuuri

en: Mounting CD-ROM...
fi: Liitetään CD-ROM-levyä...

en: Move D_own
fi: Siirrä _alas

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: N/A
fi: -

en: NOT AUTHENTICATED
fi: EI TODENNETTU

en: Name
fi: Nimi

en: Network
fi: Verkko

en: Networking
fi: Verkot

en: Never show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
fi: Älä koskaan päivitä uuteen versioon automaattisesti. Ole _hyvin_ varovainen tämän asetuksen kanssa, sillä järjestelmääsi ei asenneta turvallisuuspäivityksiä automaattisesti! Jos pakotat manuaalisesti käyttöön jonkin version, paketin versio seuraa valittua jakelua.

en: New Filter %i
fi: Uusi suodatin %i

en: New in repository
fi: Uusi pakettivarastossa

en: New in repository:
fi: Uusia ohjelmalähteessä:

en: Newsgroup
fi: Uutisryhmät

en: No package is selected.
fi: Yhtäkään pakettia ei ole valittu.

en: No proxy for:
fi: Älä käytä välimuistia:

en: No valid records were found.
fi: Kelvollisia tietueita ei löytynyt.

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Not installable
fi: Ei asennettavissa

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Not installed (locked)
fi: Asentamatta (lukittu)

en: Not installed (locked):
fi: Asentamatta (lukittu):

en: Not installed (new in repository)
fi: Asentamatta (uusi ohjelmalähteessä)

en: Not installed (residual config)
fi: Asentamatta (asetusten rippeet)

en: Not installed (unsupported)
fi: Asentamatta (ei tuettu)

en: Not installed packages
fi: Asentamattomat paketit

en: Not installed:
fi: Asentamatta:

en: Not marked
fi: Merkitsemättömät

en: Number of undo operations:
fi: Perumisaskelten lukumäärä:

en: OCaml Programming Language
fi: OCaml-ohjelmointikieli

en: OR
fi: TAI

en: Obsoletes
fi: Poistaa käytöstä

en: Only experts should use this.
fi: Vain asiantuntijoiden tulisi käyttää tätä.

en: Open changes
fi: Avaa muutokset

en: Operator
fi: Toiminto

en: Origin
fi: Lähde

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
fi: Alkuperäinen kirjoittaja:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Ylläpitäjät:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Avustajat:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Orphaned
fi: Orpopaketti

en: PHP Programming Language
fi: PHP-ohjelmointikieli

en: Package
fi: Paketti

en: Package Manager
fi: Pakettienhallinta

en: Package Manager output
fi: Pakettienhallinnan tuloste

en: Package Name
fi: Paketin nimi

en: Package changes
fi: Muutokset paketteihin

en: Package is supported
fi: Paketti on tuettu

en: Package management software using apt.
fi: Pakettienhallintaohjelma, joka käyttää aptia.

en: Package name
fi: Paketin nimi

en: Package with Debconf
fi: Debconfia tukeva paketti

en: Packages installed automatically as part of a dependency
fi: Automaattisesti riippuvuuksien kautta asennetut paketit

en: Packages installed automatically but no longer required by any other package
fi: Automaattisesti asennetut paketit, joita muut paketit eivät enää tarvitse

en: Packages installed manually (not as a dependency of something else)
fi: Manuaalisesti asennetut paketit (ei riippuvuuksina tai muuten)

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
fi: Paketit, jotka ovat uusia pakettivarastossa edellisen pakettitietojen päivityksen jälkeen

en: Packages that are not available in any repository
fi: Paketit, joita ei löydy mistään ohjelmalähteestä

en: Packages that will be installed or upgraded
fi: Paketit, jotka asennetaan tai päivitetään

en: Packages that will be removed
fi: Paketit, jotka poistetaan

en: Packages that will never be upgraded
fi: Paketit, joita ei koskaan päivitetä

en: Packages that won't be changed
fi: Paketit, joita ei muuteta

en: Packages with broken dependencies
fi: Paketit, joilla on rikkinäisiä riippuvuuksia

en: Password
fi: Salasana

en: Pattern
fi: Malli

en: Perl Programming Language
fi: Perl-ohjelmointikieli

en: Pinned
fi: Kiinnitetty

en: Please insert a disc in the drive.
fi: Aseta levy asemaan.

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
fi: Aseta levy:
    %s
    asemaan %s

en: Please select a directory
fi: Ole hyvä ja valitse kansio

en: Policy broken
fi: Sääntöjä rikottu

en: Port number of the ftp proxy server
fi: FTP-välipalvelimen porttinumero

en: Port number of the http proxy server
fi: HTTP-välipalvelimen porttinumero

en: Port:
fi: Portti:

en: PreDepends
fi: Esiriippuvuus

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
fi: Suosi valitun jakeluversion pakettiversioita kun paketteja päivitetään. Jos itse pakotat version toisesta jakeluversiosta, paketin versio seuraa tätä toista jakeluversiota kunnes se päätyy oletusjakeluversioon.

en: Prefer versions from:
fi: Suosi versioita lähteestä:

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preparing...
fi: Valmistellaan...

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Provided Packages
fi: Tarjotut paketit

en: Provided packages
fi: Tarjotut paketit

en: Provides
fi: Tarjoaa

en: Python Programming Language
fi: Python-ohjelmointikieli

en: Queued
fi: Jonossa

en: Quick Introduction
fi: Lyhyt esittely

en: Quick filter
fi: Pikasuodatin

en: Rebuilding search index
fi: Rakennetaan hakuindeksiä uudelleen

en: Recommendations
fi: Suositukset

en: Recommends
fi: Suosittelee

en: Reduced View
fi: Rajattu näkymä

en: ReducedView
fi: PienempiNäkymä

en: Registering disc...
fi: Rekisteröidään levyä...

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
fi: Joidenkin pakettivarastojen Release-tiedostoja ei voi hakea tai varmentaa. Nämä pakettivarastot jätetään huomioimatta.

en: Reload
fi: Päivitä

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
fi: Lataa pakettien tiedot uudelleen saadaksesi tietää uusista, poistetuista tai päivitetyistä paketeista.

en: Reloading outdated package information:
fi: Vanhentuneiden pakettitietojen päivitys:

en: Reloading package information...
fi: Päivitetään pakettien tietoja...

en: Remember my answer for future upgrades
fi: Muista vastaukseni myöhemmissä päivityksissä

en: Remember the answer
fi: Muista vastaus

en: Removal of packages:
fi: Pakettien poisto:

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Including Orphaned Dependencies
fi: Poista tämä ja käyttämättömiksi jäävät riippuvuudet

en: Removed packages that have left configuration files on the system
fi: Poistetut paketit, joista on jäänyt asetustiedostoja järjestelmään

en: Removing software
fi: Poistetaan ohjelmia

en: Replace configuration file
    '%s'?
fi: Korvataanko asetustiedosto
    "%s"?

en: Replaced packages
fi: Korvatut paketit

en: Replaces
fi: Korvaa

en: Repositories
fi: Ohjelmalähteet

en: Repositories changed
fi: Pakettivarastot muuttuneet

en: Residual config
fi: Jäljelle jääneitä asetuksia

en: Restricted On Export
fi: Rajoitettu vienti USA:sta

en: Return to the main screen
fi: Palaa pääikkunaan

en: ReverseDepends
fi: KäänteinenRiippuvuus

en: Ruby Programming Language
fi: Ruby-ohjelmointikieli

en: S
fi: T

en: S_earch Results
fi: _Hakutulokset

en: S_tatus
fi: _Tila

en: Save Markings _As...
fi: Tallenna merkinnät _nimellä...

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save full state, not only changes
fi: Tallenna muutosten lisäksi koko tila

en: Save script
fi: Tallenna komentosarja

en: Scanning CD-ROM
fi: Tutkitaan CD-levyä

en: Scanning disc...
fi: Tutkitaan levyä...

en: Science
fi: Tiede

en: Search
fi: Etsi

en: Search Filter
fi: Hakusuodatin

en: Search History
fi: Etsi historiasta

en: Search for packages
fi: Etsi paketteja

en: Search:
fi: Etsi:

en: Searching
fi: Etsitään

en: Section
fi: Osio

en: Section(s)
fi: Osio(t)

en: Section(s):
fi: Ryhmä(t):

en: Sections
fi: Osiot

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select directory
fi: Valitse kansio

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
fi: Valitse ensin paketti ja sitten toiminto "Paketti"-valikosta

en: Select the version of %s that should be forced for installation
fi: Valitse paketin %s versio, jonka haluat pakottaa asennettavaksi

en: Setting markings...
fi: Asetetaan merkintöjä...

en: Setup Vendors
fi: Määrittele valmistajat

en: Shells
fi: Komentotulkit

en: Show individual files
fi: Näytä yksittäiset tiedostot

en: Show package properties in the main window
fi: Näytä paketin ominaisuudet pääikkunassa

en: Show this dialog at startup
fi: Näytä tämä ikkuna käynnistettäessä

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Smart Upgrade
fi: Älykäs päivitys

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
fi: Joitain paketeista ei voi hakea palvelimilta.

en: Source (deb-src)
fi: Lähdekoodi (deb-src)

en: Starting "Synaptic Package Manager" without administrative privileges
fi: Käynnistetään Synaptic-pakettihallinta ilman ylläpito-oikeuksia

en: Starting help viewer...
fi: Käynnistetään ohjeselain...

en: Starting package configuration tool...
fi: Käynnistetään paketin asetustyökalu...

en: Starting package documentation viewer...
fi: Käynnistetään paketin dokumentaatioselain...

en: Stat failed for %s
fi: Komento stat epäonnistui tiedostolle %s

en: Status
fi: Tila

en: Successfully fixed dependency problems
fi: Riippuvuusongelmat korjattiin onnistuneesti

en: Successfully marked available upgrades
fi: Saatavilla olevat päivitykset merkittiin onnistuneesti

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: Suggests
fi: Ehdottaa

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Supported
fi: Tuettu

en: Synaptic Package Manager
fi: Synaptic-pakettienhallinta

en: Synaptic Package Manager
fi: Synaptic-pakettienhallinta

en: Syntax error in line %s
fi: Syntaksivirhe rivillä %s

en: System Administration
fi: Järjestelmänhallinta

en: System upgrade:
fi: Järjestelmän päivitys:

en: Tags
fi: Merkit

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: TeX Authoring
fi: TeX-kirjoittaminen

en: Text Be_side Icons
fi: Teksti kuvakkeiden _vierellä

en: Text _Below Icons
fi: Teksti kuvakkeiden _alla

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
fi: Muutosloki sisältää tietoja paketin eri versioissa tehdyistä muutoksista ja korjatuista bugeista.

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
fi: Valittu toimenpide vaikuttaa myös muihin paketteihin. Seuraavat muutokset vaaditaan, jotta toimenpidettä voidaan jatkaa.

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
fi: Asetustiedostoa %s on muokattu joko käsin tai ohjelmallisesti. Tämän paketin mukana tulee päivitetty versio tiedostosta. Jos haluat säilyttää nykyisen version, valitse 'Pidä'. Haluatko korvata nykyisen tiedoston ja asentaa paketin mukana tulevan version?

en: The following details are provided:
fi: Tarkemmat tiedot:

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
fi: Tätä nimeä käytetään CD-levyn tunnistamiseen, jos haluat asentaa siltä paketteja myöhemmin.

en: The list of installed files is only available for installed packages
fi: Lista asennetuista tiedostoista on saatavilla vain asennetuille paketeille

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
fi: Lähdelistaa ei voi lukea.
    Siirry ohjelmalähteiden hallintaikkunaan ja korjaa tilanne.

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
fi: Merkittyjä muutoksia toteutetaan. Se voi viedä jonkin aikaa, odota kärsivällisesti.

en: The package files will be downloaded, but not installed
fi: Pakettitiedostot noudetaan, mutta niitä ei asenneta

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
fi: Pakettilistoja tai tilatiedostoa ei voi tulkita tai avata.

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
fi: Pakettienhallinta valitsee paketista aina sopivimman version. Muun kuin oletusversion pakottaminen saattaa aiheuttaa ongelmia pakettien riippuvuuksissa.

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
fi: Ohjelmalähteistä etsitään uusia, poistettuja ja päivitettyjä paketteja.

en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
fi: Pakettivarastotiedot ovat muuttuneet. Sinun täytyy napsauttaa "Päivitä"-painiketta, jotta muutokset tulevat voimaan

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
fi: Tietokoneesi ohjelmistot on järjestetty <i>paketteihin</i>. Pakettienhallinnalla voit asentaa, päivittää tai poistaa ohjelmistopaketteja.

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
fi: Toinen synaptic on käynnissä interaktiivisessa tilassa. Sulje se ensin.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
fi: Toinen synaptic on käynnistä tausta-ajona. Odota ensin että se lopettaa.

en: This application is supported by the distribution
fi: Jakelu ei tue tätä sovellusta

en: This behavior can be changed in the preferences later.
fi: Tätä toimintatapaa voi muuttaa myöhemmin asetuksista.

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
fi: Tämä on viimeinen mahdollisuutesi tutkia merkittyjen muutosten listaa ennen niiden toteuttamista.

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
fi: Tämä ohjelma on julkaistu GNU General Public License -lisenssin version 2 alaisuuteen

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
fi: Tämä yleensä tarkoittaa, että joku toinen paketinhallintaohjelma (kuten apt-get tai aptitude) on jo käynnissä. Sulje tämä sovellus ensin.

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
fi: Tämä keskeyttää toiminnon ja saattaa jättää järjestelmän rikkinäiseen tilaan. Haluatko varmasti tehdä sen?

en: To be downgraded
fi: Vaihdetaan vanhempaan versioon

en: To be installed
fi: Asennetaan

en: To be kept
fi: Säilytetään

en: To be re-installed
fi: Asennetaan uudelleen

en: To be removed
fi: Poistetaan

en: To be upgraded
fi: Päivitetään

en: Translated by
fi: Suomentaja

en: Trying to recover from package failure
fi: Yritetään toipua pakettivirheestä

en: Type
fi: Tyyppi

en: U_nmark
fi: P_oista merkintä

en: U_nmark All
fi: P_oista kaikki merkinnät

en: Unable to change to %s
fi: Kohteeseen %s ei voi siirtyä

en: Unable to correct dependencies
fi: Virhe korjattaessa riippuvuuksia

en: Unable to correct missing packages
fi: Puuttuvia paketteja ei voi korjata

en: Unable to create a tmp file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voi luoda

en: Unable to get exclusive lock
fi: Pakettien hallintajärjestelmää ei voi lukita

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
fi: Pakettitiedostoja ei löytynyt. Tämä ei ehkä ole APTille tehty levy.

en: Unable to lock the download directory
fi: Tiedostojen noutokansiota ei voi lukita

en: Unable to lock the list directory
fi: Listakansion lukitus epäonnistui

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
fi: Päivityksiä ei voi merkitä
    Tarkista järjestelmäsi virheiden varalta.

en: Unable to read %s
fi: Kohdetta %s ei voi lukea

en: Unable to read the cdrom database %s
fi: CD-ROM-tietokantaa %s ei voi lukea

en: Unchanged
fi: Ei muutoksia

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown source type
fi: Tuntematon lähdetyyppi

en: Unmark
fi: Poista merkintä

en: Unmounting CD-ROM...
fi: Irrotetaan CD-ROM...

en: Upgradable
fi: Päivitettävissä

en: Upgradable (upstream)
fi: Päivitettävissä (upstream)

en: Upgradable:
fi: Päivitettävissä:

en: Usage: synaptic [options]
fi: Käyttö: synaptic [valitsimet]

en: Use custom application font
fi: Käytä omaa sovelluksen kirjasinta

en: Use custom terminal font
fi: Käytä omaa päätteen kirjasinta

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Value:
fi: Arvo:

en: Variable:
fi: Muuttuja:

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Vendor block %s is invalid
fi: Valmistajalohko %s on virheellinen

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
fi: Valmistajat allekirjoittavat pakettinsa, jotta niiden alkuperä ja eheys voidaan varmistaa. Varmennuksen käytöstä poistaminen on tietoturvariski.

en: Vendors...
fi: Valmistajat...

en: Version
fi: Versio

en: Version Control Systems
fi: Versionhallintajärjestelmät

en: Version number
fi: Versionumero

en: Version:
fi: Versio:

en: Versions
fi: Versiot

en: Video software
fi: Video-ohjelmisto

en: View package properties
fi: Näytä paketin ominaisuudet

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Visit Homepage
fi: Siirry verkkosivustolle

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
fi: Käy ohjelman kotisivuilla osoitteessa 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Waiting for disc...
fi: Odotetaan levyä...

en: Warning
fi: Varoitus

en: Web servers
fi: WWW-palvelimet

en: Word Processing
fi: Tekstinkäsittely

en: Writing sources list...
fi: Kirjoitetaan lähdeluetteloa...

en: Written by
fi: Ohjelmoijat

en: Xfce Desktop Environment
fi: Xfce-työpöytäympäristö

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
fi: Olet asentamassa ohjelmia, joita <b>ei voida todentaa</b>! Tämä saattaa mahdollistaa sen, että joku pahantahtoinen taho sotkee järjestelmäsi tai ottaa sen haltuunsa.

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
fi: Olet lisäämässä "universe"-ohjelmalähdettä.
    
     Tämän osan paketeille ei anneta tukea. Oletko varma?

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
fi: Voit merkitä paketteja asennettavaksi, päivitettäväksi tai poistettavaksi monin eri tavoin:

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
fi[0]: Järjestelmässäsi on %d rikkinäinen paketti!
    
    Etsi rikkinäinen paketti suodattimella "Rikki".
fi[1]: Järjestelmässäsi on %i rikkinäistä pakettia!
    
    Etsi rikkinäiset paketit suodattimella "Rikki".

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
fi: Paketti "dwww" täytyy asentaa, jotta voit selata pakettien dokumentaatioita

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
fi: Pakettilistat tulisi päivittää säännöllisesti. Muussa tapauksessa tärkeitä turvallisuuspäivityksiä saattaa jäädä asentamatta.

en: Zope/Plone Environment
fi: Zope/Plone-ympäristöt

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add CD-ROM...
fi: Lisää CD-levy...

en: _Add Repository
fi: _Lisää ohjelmalähde

en: _Architecture
fi: _Arkkitehtuuri

en: _Browse Documentation
fi: _Selaa dokumentaatiota

en: _Configure...
fi: _Asetukset...

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Custom Filters
fi: _Muut suotimet

en: _Default Upgrade
fi: _Tavallinen päivitys

en: _Delete Cached Package Files
fi: _Poista pakettitiedostot välimuistista

en: _Delete downloaded packages after installation
fi: _Poista noudetut pakettitiedostot asennuksen jälkeen

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Deselect All
fi: _Poista kaikki valinnat

en: _Download Changelog
fi: _Nouda muutosloki

en: _Download package files only
fi: _Nouda vain pakettitiedostot

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filters
fi: _Suodattimet

en: _Fix Broken Packages
fi: Korjaa _rikkinäiset paketit

en: _Force Version
fi: _Pakota versio

en: _Force Version...
fi: _Pakota versio...

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Hide
fi: _Piilota

en: _Hide Details
fi: _Piilota yksityiskohdat

en: _History
fi: _Historia

en: _Icons Only
fi: _Vain kuvakkeet

en: _Invert All
fi: _Käänteinen valinta

en: _Keep
fi: _Pidä

en: _Keep history
fi: _Säilytä historia

en: _Leave all downloaded packages in the cache
fi: _Jätä kaikki noudetut pakettitiedostot välimuistiin

en: _Lock Version
fi: _Lukitse versio

en: _Mark
fi: _Merkitse

en: _Mark All Upgrades...
fi: _Merkitse kaikki päivitykset...

en: _Only delete packages which are no longer available
fi: _Poista vain paketit, joita ei enää ole saatavilla

en: _Package
fi: _Paketti

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Quick Introduction
fi: _Lyhyt esittely

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Read Markings...
fi: _Lue merkinnät...

en: _Redo
fi: Tee uu_delleen

en: _Reload
fi: _Päivitä

en: _Reload Package Information
fi: _Päivitä pakettien tiedot

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Repositories
fi: _Ohjelmalähteet

en: _Save Markings
fi: _Tallenna merkinnät

en: _Search
fi: _Haku

en: _Search...
fi: _Hae...

en: _Sections
fi: _Ryhmät

en: _Select All
fi: _Valitse kaikki

en: _Set Internal Option...
fi: _Aseta sisäinen valitsin...

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Show Details
fi: Näytä _yksityiskohdat

en: _Smart Upgrade
fi: _Älykäs päivitys

en: _Terminal Font
fi: _Päätteen kirjasin

en: _Text Only
fi: Vain _teksti

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: _Undo
fi: Per_u

en: _Verify package signatures
fi: _Tarkista pakettien allekirjoitukset

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
fi: bzip2 epäonnistui, levy on ehkä täynnä.

en: couldn't open %s for writing
fi: tiedostoa %s ei voi avata kirjoitettavaksi

en: days
fi: päivää

en: dist upgrade Failed
fi: dist upgrade epäonnistui

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
fi: gzip epäonnistui, levy on mahdollisesti täynnä.

en: non free
fi: epävapaa

en: or dependency
fi: tai riippuvuus

en: translators-credits
fi: Timo Jyrinki, 2007
    Jari Rahkonen, 2006.
    Ilkka Tuohela, 2005.
    
    http://www.gnome.fi/
