Xfce Apps - en to fi translation catalogue (304 entries)

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
fi: Kohdetta %s ei voi lisätä kokoelmaan, koska se ylittää iso9660-standardin tiedostokokorajoituksen.

en: %s is larger than what iso9660 level 2 allows. This can be a problem for old systems or software.
fi: %s on suurempi kuin iso9660 taso 2 sallii. Tämä voi olla ongelma vanhoille järjestelmille tai ohjelmistoille.

en: %s's home
fi: Käyttäjän %s koti

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
fi: %s: %s
    Komento %s --help näyttää listan kaikista komentorivin valitsimista.

en: %s: %s (code %X)
fi: %s: %s (koodi %X)

en: %s: node name not unique
fi: %s: kohteen nimi ei ole uniikki

en: %s: null pointer
fi: %s: olematon osoitin

en: %s: out of memory
fi: %s: muisti loppui

en: <b>Unable to retrieve the speed list for the drive.</b>
    
    This is a known bug for drives. If you're interested in fixing it, please have a look at the libburn library.
    
    Burning should still work, but if there are problems anyways, please let us know.
    
    <i>Thank you!</i>
fi: <b>Aseman nopeuslistaa ei voi noutaa.</b>
    
    Tämä on tunnettu vika joillakin asemilla. Jos sen korjaaminen kiinostaa, voit vilkaista libburn-kirjastoa.
    
    Polttamisen pitäisi toimia tästä huolimatta. Jos ongelmia kuitenkin esiintyy, ole hyvä ja ilmoita niistä meille.
    
    <i>Kiitos!</i>

en: <big>Burn _Image</big>
fi: <big>_Polta levykuva</big>

en: <big>New _Data Composition</big>
fi: <big>_Uusi tiedostokokoelma</big>

en: <big>_Audio CD</big>
fi: <big>_Ääni-CD</big>

en: <big>_Blank Disc</big>
fi: <big>Tyhj_ennä levy</big>

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
fi: <small>Haluatko muuttaa oletusarvoista kokoelman nimeä?</small>

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
fi: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Valitse poltettava levykuva</span>

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
fi: Kansiossa on jo tiedosto "%s", joten tiedostoa ei lisätty.

en: A file with the same name is already present in the composition.
fi: Kokoelmassa on jo tiedosto tällä nimellä.

en: A full, but erasable disc is in the drive
fi: Täysi, mutta tyhjennettävä levy on asemassa

en: A plugin
fi: Liitännäinen

en: A problem with the burn backend occurred.
fi: Polttotaustajärjestelmän virhe.

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Aborting...
fi: Keskeytetään...

en: Add
fi: Lisää

en: Add a new directory to the composition
fi: Lisää uusi kansio kokoelmaan

en: Add the selected file(s) to the composition
fi: Lisää valitut tiedostot kokoelmaan

en: Adding files to the composition
fi: Lisätään tiedostoja kokoelmaan

en: Adding home directory
fi: Lisätään kotikansio

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: An error occured while writing ISO: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa ISOa: %s

en: An error occurred in the burn backend
fi: Polttotaustajärjestelmän virhe

en: An error occurred in the burn backend.
fi: Polttotaustajärjestelmän virhe.

en: An error occurred while identifying '%s' with gstreamer
fi: Tapahtui virhe tunnistettaessa kohdetta '%s' gstreamerin kanssa

en: Another CD burning GUI
fi: CD-levyjen polttosovellus

en: Are you sure you want to abort?
fi: Haluatko varmasti perua?

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Audio CD playable in regular stereos
fi: Ääni-CD, joka käy tavalliseen cd-soittimeen

en: Audio composition
fi: Äänikokoelma

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Blank CD-RW
fi: Tyhjennä CD-RW

en: Blank Disc
fi: Tyhjennä levy

en: Blank mode
fi: Tyhjennystyyppi

en: Blanking disc...
fi: Tyhjennetään levyä...

en: Burn Composition
fi: Polta kokoelma

en: Burn DVD Image
fi: Polta DVD-levykuva

en: Burn Image
fi: Polta levykuva

en: Burn Image (xfburn)
fi: Polta levykuva (xfburn)

en: Burn a prepared compilation, i.e. an .ISO file
fi: Polta kokoelma .ISO-tiedostosta

en: Burn image
fi: Polta levykuva

en: Burn mode is not currently implemented.
fi: Kirjoitustilaa ei vielä tueta.

en: Burn speeds supported by the device
fi: Laitteen tukemat polttonopeudet

en: Burn_Free
fi: Vi_rhesuojaus

en: Burning composition...
fi: Poltetaan kokoelmaa...

en: Burning device
fi: Polttava asema

en: Burning image...
fi: Kirjoitetaan levykuvaa...

en: Burning track %2d/%d...
fi: Kirjoitetaan raitaa %2d/%d...

en: CD Reader device
fi: CD-lukulaite

en: CD and DVD burning application
fi: CD- ja DVD-polttosovellus

en: CD copying finished successfully.
fi: CD-kopiointi valmistui onnistuneesti.

en: Can burn Blu-ray
fi: Polttaa Blu-ray-levyjä

en: Can burn CDR
fi: Polttaa CDR-levyjä

en: Can burn CDRW
fi: Polttaa CDRW-levyjä

en: Can burn DVDPLUSR
fi: Polttaa DVDPLUSR-levyjä

en: Can burn DVDR
fi: Polttaa DVDR-levyjä

en: Can burn DVDRAM
fi: Polttaa DVDRAM-levyjä

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Cannot access drive (it might be in use)
fi: Asemaa ei voi käyttää (se voi olla varattu)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
fi: Voit jatkaa tallennusta usean polttokerran levylle ainoastaan TAO-tilassa.

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
fi: Voit jatkaa tallennusta usean polttokerran levylle ainoastaan TAO-tilassa.

en: Cannot burn audio onto a DVD.
fi: Musiikkia ei voi polttaa DVD-levylle.

en: Cannot determine disc status - hit enter to try again.
fi: Levyn tilan tunnistus ei onnistu – yritä uudelleen painamalla enteriä.

en: Cannot open image.
fi: Levykuvaa ei voi avata.

en: Cannot recognize state of drive and disc
fi: Aseman ja levyn tilan tunnistus ei onnistu

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
fi: Aseman ja levyn tilan tunnistus ei onnistu.

en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
fi: Sovellus täytyy käynnistää uudelleen, jotta asetus tulee voimaan.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the content of the composition
fi: Tyhjennä kokoelman sisältö

en: Close composition
fi: Sulje kokoelma

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
fi: Suljettu datalevy tunnistettu. Tarvitaan tyhjä tai avoin levy.

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
fi: Suljettu datalevy tunnistettu. Tarvitaan tyhjä tai avoin levy.

en: Closing session...
fi: Suljetaan istuntoa...

en: Closing track...
fi: Suljetaan raitaa...

en: Completed
fi: Valmis

en: Composition name
fi: Kokoelman nimi

en: Contents
fi: Sisältö

en: Continue to _show this notice
fi: _Näytä ilmoitus myös jatkossa

en: Copy Data CD
fi: Kopioi data-CD

en: Copy data CD
fi: Kopioi data-CD

en: Copy data DVD
fi: Kopioi data-DVD

en: Could not create ISO source structure.
fi: ISO-lähderakenteen luominen epäonnistui.

en: Could not create destination ISO file: %s
fi: ISO-kohdetiedostoa ei voi luoda: %s

en: Could not open %s.
fi: Ei voi avata kohdetta %s.

en: Could not open %s: %s
fi: Ei voi avata kohdetta %s: %s

en: Could not stat %s: %s
fi: Kohdetta %s ei löydy: %s

en: Create ISO from CD
fi: Luo ISO CD-levystä

en: Create a new data disc with the files of your choosing
fi: Tallenna haluamasi tiedostot levylle

en: Create directory
fi: Luo kansio

en: Currently selected device
fi: Valittu laite

en: DVD Reader device
fi: DVD-lukulaite

en: DVD+RW does not need blanking
fi: DVD+RW-levyä ei tarvitse tyhjentää

en: Data %s~%d
fi: Data %s-%d

en: Data Composition
fi: Tiedostokokoelma

en: Data composition
fi: Tiedostokokoelma

en: Default value for eject checkbox
fi: Oletus levyn poistovalinnalle

en: Detected devices
fi: Havaitut laitteet

en: Determine whether the close button is visible
fi: Määrittää, näytetäänkö sulkemispainike

en: Device address
fi: Laitteet

en: Device buffer:
fi: Laitteen välimuisti:

en: Devices
fi: Laitteet

en: Disc is not erasable.
fi: Levyä ei voi tyhjentää.

en: Disc status
fi: Levyn tila

en: Disk Burning
fi: Levyn kirjoitus

en: Display information about Xfburn
fi: Näytä tietoja Xfburnista

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Do you want to blank the disc, so that it can be used for the upcoming burn process?
fi: Haluatko tyhjentää levyn, jotta sitä voidaan käyttää tulevaa kirjoitusprosessia varten?

en: Done
fi: Valmis

en: Drive can't burn on the inserted disc
fi: Asema ei osaa polttaa tälle levylle

en: Drive is empty
fi: Asema on tyhjä

en: Duplicate filename '%s' for '%s'
fi: Päällekkäinen nimi "%s" kohteelle "%s"

en: E_ject disk
fi: Poi_sta levy

en: Eject the disc
fi: Poista levy

en: Empty speed list
fi: Nopeuslista on tyhjä

en: Error determining disc
fi: Levyn tunnistus ei onnistu

en: Error(s) occured while adding files
fi: Virhe/virheitä tapahtui lisätessa tiedostoja

en: Estimated writing speed:
fi: Arvioitu kirjoitusnopeus:

en: FIFO buffer size (in kb)
fi: FIFO-välimuistin koko (kb):

en: FIFO buffer:
fi: FIFO-välimuisti:

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to change songs while transcoding
fi: Kappaleen vaihto muunnoksen aikana epäonnistui

en: Failed to get image size
fi: Levykuvan koon selvitys epäonnistui

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
fi: Muunninta "%s" ei voi alustaa: %s
    	(käytetään vaihtoehtoista tapaa)

en: Failure
fi: Epäonnistui

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
fi: Tiedoston %s sisältö ei ole pakkaamattomassa PCM-muodossa

en: File %s does not have a .wav extension
fi: Tiedoston %s pääte ei ole .wav

en: File browser
fi: Tiedostoselain

en: File(s) to add to composition
fi: Kokoelmaan lisättävät tiedostot

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Flushing cache...
fi: Tyhjennetään välimuistia...

en: Folder
fi: Kansio

en: Formatted.
fi: Alustettu.

en: Formatting failed.
fi: Alustaminen epäonnistui.

en: Formatting...
fi: Alustetaan...

en: Full Blank (slow)
fi: Täysi tyhjennys (hidas)

en: Full Deformat (slow)
fi: Täysi tietojen palautus

en: Full Format
fi: Täysi alustus

en: General
fi: Yleiset

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
fi: Gstreamer ei halunnut aloittaa muunnosta (aikakatkaisu)

en: ISO images
fi: ISO-levykuvat

en: Image
fi: Levykuvat

en: Image file '%s' does not exist.
fi: Levykuvaa "%s" ei ole olemassa.

en: Image to burn
fi: Poltettava levykuva

en: Initializing...
fi: Valmistellaan...

en: Inserted disc is already blank
fi: Levy on jo tyhjä

en: Inserted disc is full
fi: Levy on täynnä

en: Inserted disc is unsuitable
fi: Vääränlainen levy

en: Is it a valid combination
fi: Kelpaako yhdistelmä

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
fi: Soveltuvatko sekä laite että levy kokoelman polttamiseen?

en: Is the disc erasable
fi: Levyn voi tyhjentää

en: Label
fi: Nimike

en: Length
fi: Kesto

en: List of devices
fi: Laiteluettelo

en: Local Path
fi: Paikallinen polku

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
fi: Varmista, että valitsit kelvollisen tiedoston, ja että sinulla on sen käyttöön tarvittavat oikeudet.

en: Max
fi: Maksimi

en: Min. fill was %2d%%
fi: Alin täyttöaste %2d%%

en: Name
fi: Nimi

en: New audio composition
fi: Uusi äänikokoelma

en: New data composition
fi: Uusi tiedostokokoelma

en: New directory
fi: Uusi kansio

en: No burners are currently available
fi: Asemia ei ole saatavilla

en: No disc detected in drive
fi: Asemassa ei ole levyä

en: No disc detected in drive.
fi: Asemassa ei ole levyä.

en: No disc detected in the drive.
fi: Asemassa ei ole levyä.

en: Node
fi: Laite

en: Number of burners in the system
fi: Polttavien asemien määrä

en: Number of drives in the system
fi: Asemien määrä

en: Number of drives in the system (readers and writers)
fi: Asemien määrä yhteensä (lukevat sekä polttavat)

en: On the _fly
fi: _Lennossa

en: Only create _ISO
fi: Luo pelkkä _ISO

en: Options
fi: Asetukset

en: Please insert a recordable disc and hit enter
fi: Syötä levy, jolle voi tallentaa, ja paina enteriä

en: Please insert a recordable disc.
fi: Syötä levy, jolle voi tallentaa.

en: Pos
fi: Nro

en: Possibly the disc(s) are in use, and cannot get accessed.
    
    Please unmount and restart the application.
    
    If no disc is in the drive, check that you have read and write access to the drive with the current user.
fi: Levy saattaa olla varattu, sillä sitä ei voi käyttää.
    
    Irrota taltio ja käynnistä sovellus uudelleen.
    
    Jos asemassa ei ole taltiota, varmista että käyttäjälläsi on sekä luku- että kirjoitusoikeudet asemaan.

en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
fi: Tyhjennä uudelleenpoltettava levy

en: Proceed to Burn
fi: Polta levylle

en: Profile name as reported by libburn
fi: libburnin ilmoittama profiilin nimi

en: Profile no. as reported by libburn
fi: libburnin ilmoittama profiilin nro.

en: Quick Blank
fi: Pikatyhjennys

en: Quick Deformat
fi: Tietojen pikapalautus

en: Quick Format
fi: Pika-alustus

en: Quit Xfburn
fi: Lopeta Xfburn

en: Reading CD...
fi: Luetaan CD-levyltä...

en: Ready
fi: Valmis

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh file list
fi: Päivitä tiedostolista

en: Remove
fi: Poista

en: Remove the selected file(s) from the composition
fi: Poista valitut tiedostot kokoelmasta

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename Artist
fi: Vaihda esittäjä

en: Rename Title
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename the artist of the selected file
fi: Muokkaa valitun kappaleen esittäjän nimeä

en: Rename the selected file
fi: Nimeä valittu tiedosto uudelleen

en: Rename the title of the selected file
fi: Muokkaa valitun kappaleen nimeä

en: Sc_an for devices
fi: _Etsi laitteita

en: Select command
fi: Valitse komento

en: Show _hidden files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: Show a text entry for the name of the volume
fi: Näytä tekstikenttä levyn nimeä varten

en: Show close button
fi: Näytä sulkemispainike

en: Show file browser
fi: Näytä tiedostoselain

en: Show human_readable filesizes
fi: Näytä _helppotajuiset tiedostokoot

en: Show mode selection
fi: Näytä tilavalinta

en: Show mode selection combo
fi: Näytä tilavalintalaatikko

en: Show preferences dialog
fi: Näytä asetusdialogi

en: Show speed selection
fi: Näytä nopeusvalinta

en: Show speed selection combo
fi: Näytä nopeusvalintalaatikko

en: Show toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show volume name
fi: Näytä levyn nimi

en: Show warning on _empty speed list
fi: _Varoita tyhjästä nopeuslistasta

en: Show writers only
fi: Näytä vain kirjoittavat

en: Show/hide the file browser
fi: Näytä tai piilota tiedostoselain

en: Show/hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Size
fi: Koko

en: Sorry, multisession is not yet supported
fi: Useassa erässä polttamista ei vielä tueta

en: Stream _Recording
fi: Virran _tallennus

en: Temporary directory
fi: Väliaikaiskansio

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
fi: Sovellus sisältää vakiomuuntimen,
    joka ei vaadi erillisiä kirjastoja.
    Se osaa tosin käsitellä ainoastaan
    pakkaamattomia .wav-tiedostoja.
    
    Jos haluat luoda äänikokoelmia jonkin
    muun tyyppisistä tiedostoista, käännä
    sovellus gstreamer-tuella.

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
fi: Tyhjennystila raportoi levyn tilasta eri tavoin kuin polttotila

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
fi: GStreamer-muunnin käyttää gstreamer-kirjastoa
    äänikokoelmien luomiseen.
    
    Periaatteessa kaikkien äänitiedostojen pitäisi
    kelvata, jos tarvittavat koodekit on asennettu.
    Jos äänitiedostoa ei tunnisteta, varmista, että
    olet asentanut gstreamerin liitännäispaketit
    "good", "bad" ja "ugly".

en: The inserted disc is already blank.
fi: Levy on jo tyhjä.

en: The selected image does not fit on the inserted disc
fi: Valittu levykuva ei mahdu asemassa olevalle levylle

en: The text of the label
fi: Nimikkeen teksti

en: The write mode is not supported currently.
fi: Tätä kirjoitustilaa ei tueta tällä hetkellä.

en: There is not enough space available on the inserted disc.
fi: Asemassa olevalla levyllä ei ole tarpeeksi tilaa.

en: Time total:
fi: Aikaa yhteensä:

en: Title
fi: Nimi

en: Toolbar Editor
fi: Työkalupalkin muokkain

en: Tune how Xfburn behaves
fi: Säädä Xfburnin käytöstä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unable to determine image size.
fi: Levykuvan koon tunnistus ei onnistu.

en: Unable to grab the drive.
fi: Aseman kaappaus ei onnistu.

en: Unable to initialize the burning backend.
fi: Polttotaustajärjestelmää ei voi alustaa.

en: User Aborted
fi: Käyttäjä keskeytti

en: Volume name :
fi: Levyn nimi:

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to Xfburn!
fi: Tervetuloa Xfburniin!

en: What files can get burned to an audio CD?
fi: Mitä tiedostoja ääni-CD:lle voi polttaa?

en: Write Blu-ray
fi: Kirjoita Blu-ray

en: Write CD-R
fi: CD-R -tuki

en: Write CD-RW
fi: CD-RW -tuki

en: Write DVD-R
fi: DVD-R -tuki

en: Write DVD-RAM
fi: DVD-RAM -tuki

en: Write _mode:
fi: Poltto_tapa:

en: Write-once disc, no blanking possible
fi: Kertapolttoista levyä ei voi tyhjentää

en: Writing CD...
fi: Kirjoitetaan CD-levyä...

en: Writing ISO...
fi: Kirjoitetaan ISOa...

en: Writing Lead-In...
fi: Kirjoitetaan aloitusraitaa...

en: Writing Lead-Out...
fi: Kirjoitetaan lopetusraitaa...

en: Writing pregap...
fi: Kirjoitetaan välitilaa...

en: Xfburn is a simple CD/DVD burning tool based on libburnia libraries. It can blank CD/DVD(-RW)s, burn and create iso images, audio CDs, as well as burn personal compositions of data to either CD or DVD. It is stable and under ongoing development.
fi: Xfburn on yksinkertainen CD-/DVD-levyjen kirjoitussovellus, joka pohjautuu libburnia-kirjastoihin. Se voi tyhjentää CD-/DVD(-RW)-levyjä, kirjoittaa ISO-levykuvia, äänilevyjä, sekä kirjoittaa henkilökohtaisia tietokokoelmia joko CD- tai DVD-levylle. Se on vakaa ja sitä kehitetään jatkuvasti.

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
fi: Olet lisäämässä kotikansiosi sisällön kokoelmaan. Toimenpide voi kestää pitkään eikä kaikki tieto ehkä mahdu yhdelle levylle.
    
    Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
fi: Yrität polttaa levylle enemmän kuin sille mahtuu.

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
fi: Raitoja voi olla enintään 99.

en: You must give a name to the file.
fi: Tiedostolle täytyy antaa nimi.

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Actions
fi: T_oiminnot

en: _Blank
fi: _Tyhjennä

en: _Burn Composition
fi: _Polta kokoelma

en: _Burn image
fi: P_olta levykuva

en: _Clean temporary directory on exit
fi: _Tyhjennä kansio, kun sovellus suljetaan

en: _Copy CD
fi: _Kopioi CD

en: _Copy DVD
fi: _Kopioi DVD

en: _Dummy write
fi: _Valepoltto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Help
fi: O_hje

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Quit after success
fi: _Lopeta valmistumisen jälkeen

en: _Speed:
fi: _Nopeus:

en: _View
fi: _Näytä

en: abandoned
fi: hylätty

en: aborted
fi: keskeytetty

en: addr:
fi: osoite:

en: basic
fi: vakio

en: default
fi: oletus

en: ended
fi: lopetettu

en: ending
fi: lopettaa

en: failing
fi: virhe

en: length
fi: pituus

en: libburn PACKET block types
fi: libburnin PACKET-lohkotyypit

en: libburn RAW block types
fi: libburnin RAW-lohkotyypit

en: libburn SAO block types
fi: libburnin SAO-lohkotyypit

en: libburn TAO block types
fi: libburnin TAO-lohkotyypit

en: no info
fi: ei tietoa

en: not implemented
fi: toteutus puuttuu

en: see console
fi: katso pääte

en: standby
fi: valmiustila

en: unknown
fi: tuntematon

en: unused
fi: ei käytössä
