caja 1.25.3 - en to fr translation catalogue (1465 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
fr: 
    
    Ajouter un point de montage avec connexion à un serveur

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
fr: 
    
    Parcourt le système de fichiers avec le gestionnaire de fichiers

en:  (another copy)
fr:  (autre copie)

en:  (copy)
fr:  (copie)

en:  (invalid Unicode)
fr:  (Unicode non valide)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
fr: « %s » ne peut pas ouvrir « %s » car « %s » ne peut pas accéder aux fichiers aux emplacements « %s ».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fr: « %s » est introuvable. Il a peut-être été effacé récemment.

en: "%s" is an executable text file.
fr: « %s » est un fichier texte exécutable.

en: "%s" selected
fr: « %s » sélectionné

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
fr: « %s » sera copié si vous sélectionnez la commande « Coller »

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
fr: « %s » sera déplacé si vous sélectionnez la commande « Coller »

en: %'dnd link to %s
fr: %'de lien vers %s

en: %'drd link to %s
fr: %'de lien vers %s

en: %'dst link to %s
fr: %'der lien vers %s

en: %'dth link to %s
fr: %'de lien vers %s

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fr: %A %-d %B %Y à %-H:%M:%S

en: %S of %S
fr: %S sur %S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
fr: %a %-d %b %Y à %-H:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fr: %a %-d %b %Y à %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
fr: %-d %b %Y à %-H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
fr: %-d %b %Y, %-H:%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
fr: %-d/%m/%y, %-H:%M

en: %m/%d/%y
fr: %d/%m/%y

en: %s (%'dnd copy)%s
fr: %s (%'de copie)%s

en: %s (%'drd copy)%s
fr: %s (%'de copie)%s

en: %s (%'dst copy)%s
fr: %s (%'de copie)%s

en: %s (%'dth copy)%s
fr: %s (%'de copie)%s

en: %s (%s bytes)
fr: %s (%s octets)

en: %s (another copy)%s
fr: %s (autre copie)%s

en: %s (copy)%s
fr: %s (copie)%s

en: %s - File Browser
fr: %s - Navigateur de fichiers

en: %s Properties
fr: Propriétés de %s

en: %s Visible Columns
fr: %s colonnes visibles

en: %s document
fr: Document %s

en: %s's Home
fr: Dossier personnel de %s

en: %s, Free space: %s
fr: %s, espace libre : %s

en: (Empty)
fr: (vide)

en: (some contents unreadable)
fr: (certains éléments sont impossibles à lire)

en: --check cannot be used with other options.
fr: --check ne peut pas être utilisé avec d'autres options.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
fr: --la géométrie ne peut pas être utilisée avec plus d'une URI.

en: --quit cannot be used with URIs.
fr: --quit ne peut pas être utilisé avec des URIs.

en: --select must be used with at least an URI.
fr: --select doit être utilisé avec un URI au minimum

en: 00/00/00, 00:00 PM
fr: 00/00/00, 00:00

en: 1 Day
fr: 1 jour

en: 1 GB
fr: 1 Gio

en: 1 GiB
fr: 1 GiO

en: 1 Hour
fr: 1 Heure

en: 1 MB
fr: 1 Mio

en: 1 MiB
fr: 1 MiO

en: 1 Month
fr: 1 mois

en: 1 Week
fr: 1 semain

en: 1 Year
fr: 1 année

en: 10 KB
fr: 10 KO

en: 10 KiB
fr: 10 KiO

en: 10 MB
fr: 10 Mio

en: 10 MiB
fr: 10 MiO

en: 100 KB
fr: 100 Kio

en: 100 KiB
fr: 100 KiO

en: 100 MB
fr: 100 Mio

en: 100 MiB
fr: 100 MiO

en: 100%
fr: 100 %

en: 150%
fr: 150 %

en: 2 GB
fr: 2 Gio

en: 2 GiB
fr: 2 GiO

en: 200%
fr: 200 %

en: 3 MB
fr: 3 Mio

en: 4 GB
fr: 4 Gio

en: 4 GiB
fr: 4 GiO

en: 400%
fr: 400 %

en: 5 MB
fr: 5 Mio

en: 5 MiB
fr: 5 MiO

en: 50%
fr: 50 %

en: 500 KB
fr: 500 Kio

en: 500 KiB
fr: 500 KiO

en: 500 MB
fr: 500 MO

en: 500 MiB
fr: 500 MiO

en: 6 Months
fr: 6 mois

en: <b>Available _Extensions:</b>
fr: <b>Extensions disponibles :</b>

en: <b>Behavior</b>
fr: <b>Comportement</b>

en: <b>Default View</b>
fr: <b>Vue par défaut</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
fr: <b>Fichiers texte exécutables</b>

en: <b>Folders</b>
fr: <b>Dossiers</b>

en: <b>Icon Captions</b>
fr: <b>Libellés des icônes</b>

en: <b>List Columns</b>
fr: <b>Colonnes de la vue en liste</b>

en: <b>Media Handling</b>
fr: <b>Gestion des supports</b>

en: <b>Other Media</b>
fr: <b>Autres supports</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
fr: <b>Autres aperçus de fichiers</b>

en: <b>Size</b>
fr: <b>Taille</b>

en: <b>Sound Files</b>
fr: <b>Fichiers son</b>

en: <b>Text Files</b>
fr: <b>Fichiers texte</b>

en: <b>Trash</b>
fr: <b>Corbeille</b>

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
fr: <big><b>Erreur durant l'exécution automatique du logiciel</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
fr: <big><b>Ce support contient un logiciel prévu pour être lancé automatiquement. Souhaitez-vous le lancer ?</b></big>

en: ? bytes
fr: ? octets

en: ? items
fr: ? éléments

en: A folder with the same name already exists in "%s".
fr: Un dossier portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
fr: Une liste de légendes sous une icône dans la vue en icônes et sur le bureau. Le nombre réel de légendes affichées dépend du niveau de zoom. Les valeurs possibles sont : « size », « type », « date_modified », « date_created », « date_changed », « date_accessed », « owner », « group », « permissions », « octal_permissions » et « mime_type ».

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
fr: Un fichier plus récent portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
fr: Un dossier plus récent portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
fr: Une chaîne contenant la géométrie et les coordonnées enregistrées des fenêtres de navigation.

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
fr: Une chaîne indiquant la manière de raccourcir l'affichage de très longs noms de fichiers par des points de suspension, selon le niveau de zoom. Chaque élément de la liste est de la forme « Niveau de zoom:Nombre entier ». Pour chaque niveau de zoom indiqué, si le nombre entier correspondant est plus grand que 0, le nom de fichier ne dépassera pas ce nombre de lignes. Si le nombre est plus petit ou égal à 0, aucune limite ne s'applique au niveau de zoom indiqué. Il est permis d'ajouter un élément sous la forme « Nombre entier » sans préciser de niveau de zoom. Cela indique le nombre maximum de lignes pour tous les autres niveaux de zoom. Exemples : 0 - affiche toujours les noms en entier ; 3 - abrège les noms de fichiers s'ils dépassent trois lignes ; smallest:5, smaller:4,0 - abrège les noms de fichiers s'ils dépassent respectivement cinq et quatre lignes pour les niveaux de zoom « smallest » et « smaller », mais n'abrège pas les noms de fichiers pour les autres niveaux de zoom. Les niveaux de zoom disponibles sont : smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: A_ll columns have the same width
fr: Toutes les colonnes ont la même _largeur

en: About Caja
fr: À propos de Caja

en: About Extension
fr: À propos de l'extension

en: Access files
fr: Accès aux fichiers

en: Access was denied.
fr: L'accès a été refusé.

en: Access:
fr: Accès :

en: Accessed:
fr: Dernier accès :

en: Acti_on:
fr: Act_ion :

en: Activate next tab
fr: Active l'onglet suivant

en: Activate previous tab
fr: Active l'onglet précédent

en: Add Application
fr: Ajouter une application

en: Add Emblems...
fr: Ajouter des emblèmes...

en: Add _bookmark
fr: _Ajouter un signet

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fr: Ajoute un signet sur l'emplacement actuel dans ce menu

en: Add a new criterion to this search
fr: Ajoute un nouveau critère à cette recherche

en: Add new...
fr: Ajouter un nouveau...

en: All columns have same width
fr: Toutes les colonnes ont la même largeur

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fr: Tous les fichiers exécutables de ce dossier apparaîtront dans le menu Scripts.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
fr: Tous les fichiers exécutables de ce dossier apparaîtront dans le menu Scripts. Si vous choisissez un script dans ce menu, il sera lancé.
    
    Un script exécuté à partir d'un dossier local reçoit en paramètre les noms des fichiers sélectionnés. Quand il est exécuté à partir d'un dossier distant (par exemple un dossier situé sur un serveur Web ou FTP), les scripts ne reçoivent aucun paramètre.
    
    Dans tous les cas, Caja positionne les variables d'environnement suivantes qui peuvent être utilisées par les scripts :
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS : chemins des fichiers sélectionnés séparés par des retours à la ligne (newline) (uniquement pour les fichiers locaux)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS : URI des fichiers sélectionnés séparés par des retours à la ligne (newline)
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI : URI de l'emplacement actuel
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY : position et taille de la fenêtre actuelle
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS : chemins des fichiers sélectionnés dans le panneau inactif d'une fenêtre divisée, séparés par des retours à la ligne (uniquement pour les fichiers locaux)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS : URI des fichiers sélectionnés dans le panneau inactif d'une fenêtre divisée, séparés par des retours à la ligne
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI : URI de l'emplacement actuel dans le panneau inactif d'une fenêtre divisée

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fr: Tous les éléments de la corbeille seront définitivement supprimés.

en: Allow _executing file as program
fr: Autoriser l'e_xécution du fichier comme un programme

en: Always
fr: Toujours

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
fr: Toujours afficher l'emplacement avec un champ texte plutôt qu'avec des boutons

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
fr: Un nombre entier indiquant la manière de raccourcir l'affichage de très longs noms de fichiers par des points de suspension sur le bureau. Si le nombre est plus grand que 0, le nom de fichier ne dépassera pas ce nombre de lignes. Si le nombre est plus petit ou égal à 0, aucune limite n'est appliquée au nombre de lignes affichées.

en: An invalid drag type was used.
fr: Un type de glisser non valide a été utilisé.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
fr: Un fichier plus ancien portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
fr: Un dossier plus ancien portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: Another file with the same name already exists in "%s".
fr: Un autre fichier portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
fr: Un autre dossier portant le même nom existe déjà dans « %s ».

en: Another link to %s
fr: Un autre lien vers %s

en: Any
fr: N'importe quel type

en: Aperture Value
fr: Ouverture focale

en: Application does not accept documents on command line
fr: L'application n'accepte pas les documents en ligne de commande

en: Apply Permissions to Enclosed Files
fr: Appliquer les permissions aux fichiers inclus

en: Apply this action to all files and folders
fr: Appliquer cette action à tous les fichiers et dossiers

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
fr: Souhaitez-vous vraiment vider la liste des emplacements visités ?

en: Are you sure you want to open all files?
fr: Souhaitez-vous vraiment ouvrir tous les fichiers ?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer définitivement « %B » de la corbeille ?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer définitivement « %B » ?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
fr: Voulez-vous vraiment mettre « %B » à la corbeille ?

en: Arran_ge Items
fr: Ran_ger les éléments

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
fr: Demander avant de _vider la corbeille ou de supprimer des fichiers

en: Ask before moving files to the _Trash
fr: Demander une confirmation avant de déplacer les fichiers vers la _corbeille

en: Ask what to do
fr: Demander ce qu'il faut faire

en: Autorun Prompt
fr: Invite d'exécution automatique

en: Azul
fr: Azur

en: B_rowse media when inserted
fr: Pa_rcourir les supports lors de leur insertion

en: Back history
fr: Reculer dans l'historique

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Backgrounds and Emblems
fr: Arrière-plans et emblèmes

en: Basic
fr: Général

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
fr: Avant d'exécuter Caja, veuillez créer ce dossier, ou définir les permissions de telle sorte que Caja puisse le créer.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
fr: Avant d'exécuter Caja, veuillez créer ces dossiers, ou définir les permissions de telle sorte que Caja puisse les créer.

en: Behavior
fr: Comportement

en: Black
fr: Noir

en: Blue Ridge
fr: Stries bleues

en: Blue Rough
fr: Bleu rugueux

en: Blue Type
fr: Caractères bleus

en: Bookmark Name:
fr: Nom du signet :

en: Bookmark for Nonexistent Location
fr: Signet pour emplacement inexistant

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Browse Network
fr: Parcourir le réseau

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fr: Parcourir tous les disques locaux et distants ainsi que les dossiers accessibles depuis cet ordinateur

en: Browse bookmarked and local network locations
fr: Parcourir les emplacements mis en signets et du réseau local

en: Browse in New _Tab
fr: Parcourir dans un nouvel ongle_t

en: Browse in New _Window
fr: Parcourir dans une nouvelle _fenêtre

en: Browse the contents of the network
fr: Parcourt le réseau

en: Browse the file system with the file manager
fr: Parcourir le système de fichiers avec le gestionnaire de fichiers

en: Brushed Metal
fr: Métal brossé

en: Burlap
fr: Toile de jute

en: By Access Date
fr: Par date d'accès

en: By Creation Date
fr: Par date de création

en: By E_xtension
fr: Par e_xtension

en: By Emblems
fr: Par emblèmes

en: By Extension
fr: Par extension

en: By Modification Date
fr: Par date de modification

en: By Modification _Date
fr: Par _date de modification

en: By Name
fr: Par nom

en: By Path
fr: Par chemin d'accès

en: By S_ize on Disk
fr: Par ta_ille sur le disque

en: By Size
fr: Par taille

en: By Size on Disk
fr: Par taille sur le disque

en: By T_rash Time
fr: Par date de mise à la co_rbeille

en: By Trashed Date
fr: Par date de mise à la poubelle

en: By Type
fr: Par type

en: By _Creation Date
fr: Par date de _création

en: By _Emblems
fr: Par _emblèmes

en: By _Name
fr: Par _nom

en: By _Size
fr: Par _taille

en: By _Type
fr: Par t_ype

en: CD _Audio:
fr: CD _audio :

en: C_ancel Remove
fr: A_nnuler la suppression

en: C_olors
fr: _Couleurs

en: C_onfigure Extension
fr: C_onfigurer l'extension

en: C_onnect
fr: C_onnecter

en: Caja cannot handle "%s" locations.
fr: Caja ne reconnaît pas les emplacements « %s ».

en: Caja cannot handle this kind of location.
fr: Caja ne reconnaît pas ce type d'emplacement.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
fr: Caja est incapable de créer les dossiers requis : %s.

en: Caja could not create the required folder "%s".
fr: Caja est incapable de créer le dossier requis « %s ».

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
fr: Caja n'a aucune visionneuse installée capable d'afficher le dossier.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: Caja est distribué dans l'espoir qu'il vous sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de VALEUR MARCHANDE ou D'ADÉQUATION À UN BESOIN PARTICULIER. Consultez la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails.

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
fr: Caja est extensible grâce à un système de plugins, similaire à celui de GNOME Nautilus, dont Caja est un fork.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Caja est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou (à votre discrétion) toute version ultérieure.

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
fr: Caja est le gestionnaire de fichiers officiel pour le bureau MATE. Il permet de parcourir les répertoires, ainsi que de prévisualiser les fichiers et de lancer les applications qui leur sont associées. Il est également responsable de la gestion des icônes sur le bureau MATE. Il fonctionne sur les systèmes de fichiers locaux et distants.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
fr: Caja permet d'organiser vos fichiers et vos dossiers, aussi bien sur votre ordinateur que dans un réseau.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
fr: Caja utilise le dossier personnel des utilisateurs comme bureau

en: Caja will exit when last window destroyed.
fr: Caja quitte quand la dernière fenêtre est détruite.

en: Camera Brand
fr: Marque de l'appareil photo

en: Camera Model
fr: Modèle de l'appareil photo

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
fr: Impossible de charger la liste des méthodes prises en charge par le serveur.
    Veuillez vérifier votre installation de GVfs.

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fr: Impossible de passer les URI de documents vers une entrée .desktop de type « Type=Link »

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Group Change?
fr: Annuler le changement de groupe ?

en: Cancel Owner Change?
fr: Annuler le changement de propriétaire ?

en: Cannot create the link to %s
fr: Impossible de créer un lien vers %s

en: Cannot find the autorun program
fr: Impossible de trouver le programme de lancement automatique

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
fr: Impossible de mettre le fichier à la corbeille. Voulez-vous le supprimer immédiatement ?

en: Chalk
fr: Craie

en: Change Desktop _Background
fr: Changer l'_arrière-plan du bureau

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
fr: Changer le comportement et l'apparence des fenêtres du gestionnaire de fichiers

en: Change the visibility of this window's location bar
fr: Modifie la visibilité de la barre d'emplacement de cette fenêtre

en: Change the visibility of this window's main toolbar
fr: Modifie la visibilité de la barre d'outils principale de la fenêtre

en: Change the visibility of this window's side pane
fr: Modifie la visibilité du panneau latéral de cette fenêtre

en: Change the visibility of this window's statusbar
fr: Modifie la visibilité de la barre d'état de cette fenêtre

en: Charcoal
fr: Charbon de bois

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fr: Vérifiez que l'orthographe ainsi que vos paramètres de serveur mandataire sont corrects.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
fr: Vérifiez que vous avez la permission de supprimer l'emblème.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
fr: Vérifiez que vous avez la permission de supprimer le motif.

en: Choose a program with which to open the selected item
fr: Choisit une application avec laquelle l'élément sélectionné est ouvert

en: Choose another application with which to open the selected item
fr: Choisit une autre application pour ouvrir l'élément sélectionné

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
fr: Choisissez l'ordre des informations apparaissant sous le nom des icônes. Plus vous zoomez sur un élément et plus les informations qui apparaîtront seront nombreuses.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
fr: Choisissez l'ordre des informations apparaissant dans la vue en liste.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
fr: Choisissez l'ordre des informations apparaissant dans ce dossier :

en: Choose what application to launch.
fr: Choisissez une application à lancer.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
fr: Choisissez l'action à effectuer lors de l'insertion d'un support ou de la connexion d'un appareil au système

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
fr: Si vous choisissez un script dans ce menu, il sera lancé avec les éléments sélectionnés en entrée.

en: Clea_r History
fr: _Vider l'historique

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
fr: Efface le contenu du menu Aller et des listes Précédent/Suivant

en: Click on a color to remove it
fr: Cliquez sur une couleur pour la supprimer

en: Click on a pattern to remove it
fr: Cliquez sur un motif pour le supprimer

en: Click on an emblem to remove it
fr: Cliquez sur un emblème pour le supprimer

en: Clos_e All Folders
fr: Fermer tous les _dossiers

en: Close P_arent Folders
fr: Fermer tous les dossiers p_arents

en: Close _All Windows
fr: Fermer _toutes les fenêtres

en: Close all Navigation windows
fr: Ferme toutes les fenêtres de navigation

en: Close all folder windows
fr: Ferme toutes les fenêtres de dossier

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Close the side pane
fr: Ferme le panneau latéral

en: Close this folder
fr: Ferme ce dossier

en: Close this folder's parents
fr: Ferme les parents de ce dossier

en: Color _name:
fr: _Nom de la couleur :

en: Color _value:
fr: _Valeur de couleur :

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
fr: Couleur par défaut de l'arrière-plan des dossiers. Utilisée uniquement si background_set est vrai.

en: Colors:
fr: Couleurs :

en: Command
fr: Commande

en: Comment
fr: Commentaire

en: Compact View
fr: Vue compacte

en: Compact _Layout
fr: _Agencement compact

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Computer icon visible on desktop
fr: Icône du poste de travail visible sur le bureau

en: Concrete
fr: Béton

en: Connect To This Server
fr: Se connecter à ce serveur

en: Connect to Server
fr: Connexion au serveur

en: Connect to Server %s
fr: Connexion au serveur %s

en: Connect to _Server...
fr: Se connecter à un _serveur...

en: Connect to a remote computer or shared disk
fr: Se connecte à un serveur distant ou à un disque partagé

en: Connect to the drive associated with the open folder
fr: Se connecte au volume associé au dossier ouvert

en: Connect to the selected drive
fr: Se connecte au volume sélectionné

en: Connecting...
fr: Connexion en cours...

en: Contained text
fr: Contenu du texte

en: Content View
fr: Vue du contenu

en: Contents:
fr: Contenu :

en: Continue
fr: Continuer

en: Cop_y to
fr: Copier _vers

en: Copy %d items to '%s'
fr: Copier %d éléments vers « %s »

en: Copy '%s' to '%s'
fr: Copier « %s » vers « %s »

en: Copy _Anyway
fr: Copier _quand même

en: Copy the current selection to the desktop
fr: Copie la sélection actuelle vers le bureau

en: Copy the current selection to the home folder
fr: Copie la sélection actuelle vers le dossier personnel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
fr: Copie la sélection actuelle vers l'autre panneau de cette fenêtre

en: Copy the selected text to the clipboard
fr: Copie le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: Copying "%B" to "%B"
fr: Copie de « %B » vers « %B »

en: Copying Files
fr: Copie des fichiers

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
fr: Copyright © 1999-2009 Les auteurs de Nautilus
    Copyright © 2011-2021 Les auteurs de Caja

en: Cork
fr: Liège

en: Could not add application
fr: Impossible d'ajouter l'application

en: Could not add application to the application database: %s
fr: Impossible d'ajouter l'application à la base de données des applications : %s

en: Could not determine original location of "%s"
fr: Impossible de déterminer l'emplacement d'origine de « %s »

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
fr: Impossible d'afficher « %s », car l'hôte ne peut être trouvé.

en: Could not display "%s".
fr: Impossible d'afficher « %s ».

en: Could not find "%s".
fr: Impossible de trouver « %s ».

en: Could not find '%s'
fr: Impossible de trouver « %s »

en: Could not find application
fr: Impossible de trouver l'application

en: Could not remove application
fr: Impossible d'enlever l'application

en: Could not remove emblem with name '%s'.
fr: Impossible de supprimer l'emblème nommé « %s ».

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
fr: Impossible de supprimer les fichiers du dossier préexistant %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
fr: Impossible de supprimer le fichier préexistant « %F ».

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
fr: Impossible de supprimer le fichier préexistant portant le même nom dans %F.

en: Could not remove the folder %B.
fr: Impossible de supprimer le dossier %B.

en: Could not remove the source folder.
fr: Impossible de supprimer le dossier source.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
fr: Impossible de renommer l'emblème nommé « %s ».

en: Could not run application
fr: Impossible de lancer l'application

en: Could not set application as the default: %s
fr: Impossible de définir l'application en tant qu'application par défaut : %s

en: Could not set as default application
fr: Impossible de définir l'application en tant qu'application par défaut

en: Count _number of items:
fr: Afficher le _nombre d'éléments :

en: Countertop
fr: Formes arrondies

en: Create Document from template "%s"
fr: Crée un document à partir du modèle « %s »

en: Create L_auncher...
fr: Créer un _lanceur...

en: Create _Document
fr: Créer un d_ocument

en: Create _Folder
fr: Créer un _dossier

en: Create a New Color:
fr: Créer une nouvelle couleur :

en: Create a New Emblem
fr: Créer un nouvel emblème

en: Create a new empty file inside this folder
fr: Crée un nouveau fichier vide dans ce dossier

en: Create a new empty folder inside this folder
fr: Crée un nouveau dossier vide dans ce dossier

en: Create a new folder '%s'
fr: Créer un nouveau répertoire « %s »

en: Create a new launcher
fr: Crée un nouveau lanceur

en: Create a symbolic link for each selected item
fr: Crée un lien symbolique pour chaque élément sélectionné

en: Create an empty file '%s'
fr: Créer un fichier vide « %s »

en: Create and delete files
fr: Création et suppression des fichiers

en: Create link to '%s'
fr: Créer un lien vers « %s »

en: Create links to %d items
fr: Créer des liens vers %d éléments

en: Create new file '%s' from template
fr: Créer un nouveau fichier « %s » depuis un modèle

en: Create the initial window with the given geometry.
fr: Crée la fenêtre initiale avec la géométrie donnée.

en: Created:
fr: Créé le :

en: Creating Properties window.
fr: Création de la fenêtre Propriétés.

en: Creating links in "%B"
fr: Création des liens dans « %B »

en: Creator
fr: Auteur

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cursor Position
fr: Position du curseur

en: Custom Background
fr: Arrière-plan personnalisé

en: Custom Side Pane Background Set
fr: Ensemble personnalisé d'arrière-plan du panneau latéral

en: Cut the selected text to the clipboard
fr: Coupe le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: D_efault zoom level:
fr: Niveau de _zoom par défaut :

en: D_uplicate
fr: _Dupliquer

en: Dark Cork
fr: Liège foncé

en: Dark GNOME
fr: GNOME foncé

en: Date Accessed
fr: Date d'accès

en: Date Created
fr: Date de création

en: Date Digitized
fr: Numérisée le

en: Date Format
fr: Format de date

en: Date Modified
fr: Date de modification

en: Date Taken
fr: Prise le

en: Date when file was moved to the Trash
fr: Date à laquelle le fichier a été mis à la corbeille

en: Decrease the view size
fr: Diminue l'affichage

en: Deep Teal
fr: Turquoise foncé

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan par défaut

en: Default Background Filename
fr: Nom par défaut du fichier d'arrière-plan

en: Default Side Pane Background Color
fr: Couleur par défaut de l'arrière-plan du panneau latéral

en: Default Side Pane Background Filename
fr: Nom par défaut du fichier d'arrière-plan du panneau latéral

en: Default Thumbnail Icon Size
fr: Taille par défaut des icônes des vignettes

en: Default _zoom level:
fr: Niveau de _zoom par défaut :

en: Default column order in the list view
fr: Ordre par défaut des colonnes pour la vue en liste

en: Default column order in the list view.
fr: Ordre par défaut des colonnes pour la vue en liste.

en: Default compact view zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut pour la vue compacte

en: Default folder viewer
fr: Visionneuse de dossiers par défaut

en: Default icon zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut pour les icônes

en: Default list of columns visible in the list view
fr: Liste des colonnes visibles par défaut pour la vue en liste

en: Default list of columns visible in the list view.
fr: Liste des colonnes visibles par défaut pour la vue en liste.

en: Default list zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut pour les listes

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: Default zoom level used by the compact view.
fr: Niveau de zoom par défaut utilisé par la vue compacte.

en: Default zoom level used by the icon view.
fr: Niveau de zoom par défaut utilisé par la vue en icônes.

en: Default zoom level used by the list view.
fr: Niveau de zoom par défaut utilisé par la vue en liste.

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Delete %d copied items
fr: Effacer %d éléments copiés

en: Delete %d duplicated items
fr: Effacer %d éléments dupliqués

en: Delete '%s'
fr: Effacer « %s »

en: Delete _All
fr: Tout _supprimer

en: Delete all items in the Trash
fr: Supprime tous les éléments de la corbeille

en: Delete all selected items permanently
fr: Supprime définitivement tous les éléments sélectionnés

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fr: Supprime tous les éléments sélectionnés, sans les mettre à la corbeille

en: Delete link to '%s'
fr: Effacer le lien vers « %s »

en: Delete links to %d items
fr: Effacer les liens vers %d éléments

en: Delete the open folder permanently
fr: Supprime définitivement le dossier ouvert

en: Delete this folder, without moving to the Trash
fr: Supprime ce dossier, sans le mettre à la corbeille

en: Deleting Files
fr: Suppression des fichiers

en: Deleting files
fr: Suppression de fichiers

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop View
fr: Vue du bureau

en: Desktop computer icon name
fr: Nom de l'icône du poste de travail du bureau

en: Desktop font
fr: Police du bureau

en: Desktop home icon name
fr: Nom de l'icône du dossier personnel du bureau

en: Desktop trash icon name
fr: Nom de l'icône de la corbeille du bureau

en: Details:
fr: Détails :

en: Detect media in the selected drive
fr: Détecte le média dans le lecteur sélectionné

en: Devices
fr: Appareils

en: Differences...
fr: Différences...

en: Disable connection to session manager
fr: Désactive la connexion au gestionnaire de sessions

en: Disconnect the drive associated with the open folder
fr: Déconnecte le volume associé au dossier ouvert

en: Disconnect the selected drive
fr: Déconnecte le volume sélectionné

en: Display
fr: Affichage

en: Display Caja help
fr: Affiche l'aide de Caja

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fr: Affiche une fenêtre qui permet de modifier les signets de ce menu

en: Display credits for the creators of Caja
fr: Affiche la liste des créateurs de Caja

en: Display icons in the opposite order
fr: Affiche les éléments dans l'ordre inverse

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
fr: Affiche les motifs, couleurs, et emblèmes qui peuvent être utilisés pour personnaliser l'apparence

en: Display this location with the compact view.
fr: Affiche cet emplacement avec la vue compacte.

en: Display this location with the desktop view.
fr: Afficher cet emplacement avec la vue du bureau.

en: Display this location with the empty view.
fr: Afficher cet emplacement avec la vue vide.

en: Display this location with the icon view.
fr: Affiche cet emplacement avec la vue icône.

en: Display this location with the list view.
fr: Affiche cet emplacement avec la vue liste.

en: Display this location with the widget view.
fr: Afficher cet emplacement avec la vue du widget.

en: Do Nothing
fr: Ne rien faire

en: Do _not Empty Trash
fr: Ne _pas vider la corbeille

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
fr: Ne pas gérer le bureau (ignore l'option choisie dans la boîte de dialogue Préférences).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
fr: Souhaitez-vous vider la corbeille avant de démonter ?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
fr: Voulez-vous supprimer de votre liste tous les signets pointant sur cet emplacement inexistant ?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
fr: Voulez-vous lancer « %s » ou afficher son contenu ?

en: Domain Name:
fr: Nom de domaine :

en: Dots
fr: Points

en: Download location?
fr: Télécharger l'emplacement ?

en: Drag a color to an object to change it to that color
fr: Glissez une couleur sur un objet pour lui donner cette couleur

en: Drag a pattern tile to an object to change it
fr: Glissez un motif sur un objet pour le changer

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
fr: Glissez un emblème sur un objet pour le lui ajouter

en: Drag and drop is not supported.
fr: Le glisser-déposer n'est pas pris en charge.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
fr: Le glisser-déposer n'est pris en charge que sur les systèmes de fichiers locaux.

en: Duplicate '%s' in '%s'
fr: Dupliquer « %s » dans « %s »

en: Duplicate each selected item
fr: Duplique chaque élément sélectionné

en: Duplicate of %d items in '%s'
fr: Duplicata de %d éléments dans « %s »

en: Duplicating "%B"
fr: Duplication de « %B »

en: E_mpty Trash
fr: _Vider la corbeille

en: E_xecute
fr: E_xécution

en: E_xtra Pane
fr: P_anneau supplémentaire

en: Eclipse
fr: Éclipse

en: Edit
fr: Édition

en: Edit Bookmarks
fr: Édition des signets

en: Edit Caja preferences
fr: Modifie les préférences de Caja

en: Edit the saved search
fr: Modifie la recherche enregistrée

en: Eject the selected volume
fr: Éjecte le volume sélectionné

en: Eject the volume associated with the open folder
fr: Éjecte le volume associé au dossier ouvert

en: Eject the volume associated with this folder
fr: Éjecte le volume associé à ce dossier

en: Emblems
fr: Emblèmes

en: Emblems:
fr: Emblèmes :

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: Empty View
fr: Vue vide

en: Empty _Trash
fr: _Vider la corbeille

en: Empty all items from Trash?
fr: Supprimer tous les éléments de la corbeille ?

en: Emptying Trash
fr: Vidage de la corbeille

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
fr: Active le comportement classique de Caja, où toutes les fenêtres sont des navigateurs

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fr: Saisissez un nom descriptif à côté de chaque emblème. Ce nom sera utilisé aux autres endroits pour identifier l'emblème.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fr: Saisissez un nom descriptif à côté de l'emblème. Ce nom sera utilisé aux autres endroits pour identifier l'emblème.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
fr: Saisissez un nouveau nom pour l'emblème affiché :

en: Envy
fr: Jalousie

en: Erase
fr: Effacer

en: Error starting autorun program: %s
fr: Erreur lors du lancement automatique du programme : %s

en: Error while copying "%B".
fr: Erreur lors de la copie de « %B ».

en: Error while copying to "%B".
fr: Erreur lors de la copie vers « %B ».

en: Error while copying.
fr: Erreur lors de la copie.

en: Error while creating directory %B.
fr: Erreur lors de la création du répertoire %B.

en: Error while creating file %B.
fr: Erreur lors de la création du fichier %B.

en: Error while creating link to %B.
fr: Erreur lors de la création du lien vers %B.

en: Error while deleting.
fr: Erreur lors de la suppression.

en: Error while moving "%B".
fr: Erreur lors du déplacement de « %B ».

en: Error while moving files to trash.
fr: Erreur lors de la mise à la corbeille des fichiers.

en: Error while moving.
fr: Erreur lors du déplacement.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
fr: Erreur : %s
    Sélectionnez une autre visionneuse et essayez à nouveau.

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Execute:
fr: Exécuter :

en: Exposure Program
fr: Mode d'exposition

en: Exposure Time
fr: Temps de pose

en: FILE
fr: FICHIER

en: FTP (with login)
fr: FTP (avec identification)

en: Failed to load image information
fr: Impossible de charger les informations de l'image

en: Fibers
fr: Fibres

en: File Browser
fr: Navigateur de fichiers

en: File Management
fr: Gestion des fichiers

en: File Management Preferences
fr: Préférences du gestionnaire de fichiers

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: File Operations
fr: Opérations sur les fichiers

en: File Permissions:
fr: Permissions du fichier :

en: File System
fr: Système de fichiers

en: File Type
fr: Type de fichier

en: File access:
fr: Accès au fichier :

en: File and Folder conflict
fr: Conflit de fichier et de dossier

en: File conflict
fr: Conflit de fichier

en: File is not a valid .desktop file
fr: Le fichier n'est pas un fichier .desktop valable

en: File manager for the MATE desktop environment
fr: Gestionnaire de fichiers pour l'environnement de bureau MATE

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
fr: Nom par défaut du fichier de l'arrière-plan du panneau latéral. Utilisé uniquement si side_pane_background_set est vrai.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
fr: Impossible de copier les fichiers du dossier « %B » car vous n'avez pas la permission de les lire.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
fr: Les fichiers dans le dossier « %B » ne peuvent être supprimés car vous n'avez pas la permission de les lire.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
fr: Impossible de traiter les fichiers du dossier « %B » car vous n'avez pas la permission de les lire.

en: Filesystem type:
fr: Type de système de fichiers :

en: Fire Engine
fr: Pompe à incendie

en: Flash Fired
fr: Avec flash

en: Fleur De Lis
fr: Fleur de Lys

en: Focal Length
fr: Distance focale

en: Folder Permissions:
fr: Permissions du dossier :

en: Folder access:
fr: Accès au dossier :

en: Folder:
fr: Répertoire :

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
fr: Pour les utilisateurs qui ont une souris avec des boutons « Suivant » et « Précédent », cette clé détermine si une action doit être effectuée dans Caja lorsque l'un d'eux est appuyé.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fr: Pour les utilisateurs qui ont une souris avec des boutons « Suivant » et « Précédent », cette clé détermine quel bouton active la commande « Précédent » dans une fenêtre de navigation. Les valeurs possibles vont de 6 à 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fr: Pour les utilisateurs qui ont une souris avec des boutons « Suivant » et « Précédent », cette clé détermine quel bouton active la commande « Suivant » dans une fenêtre de navigation. Les valeurs possibles vont de 6 à 14.

en: Format the selected volume
fr: Formate le volume sélectionné

en: Format the volume associated with the open folder
fr: Formate le volume associé au dossier ouvert

en: Format the volume associated with this folder
fr: Formate le volume associé à ce dossier

en: Forward history
fr: Avancer dans l'historique

en: Fossil
fr: Fossile

en: Free space:
fr: Espace libre :

en: Free space: %s
fr: Espace libre : %s

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: Go
fr: Lancer

en: Go To:
fr: Aller à :

en: Go to the location specified by this bookmark
fr: Va à l'emplacement indiqué par ce signet

en: Go to the next visited location
fr: Va à l'emplacement visité suivant

en: Go to the previous visited location
fr: Va à l'emplacement visité précédent

en: Go to the same location as in the extra pane
fr: Se place au même endroit que dans le panneau supplémentaire

en: Granite
fr: Granit

en: Grapefruit
fr: Pamplemousse

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur(e) ou égal à

en: Green Weave
fr: Armature verte

en: Group
fr: Groupe

en: Group:
fr: Groupe :

en: History
fr: Historique

en: Home Folder
fr: Dossier personnel

en: Home icon visible on desktop
fr: Icône du dossier personnel visible sur le bureau

en: ISO Speed Rating
fr: Vitesse ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
fr: _Inclure une commande Supprimer qui ignore la corbeille

en: Ice
fr: Glace

en: Icon
fr: Icône

en: Icon View
fr: Vue en icônes

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
fr: Si défini à la valeur « after-current-tab » (après l'onglet actuel), les nouveaux onglets sont insérés après l'onglet actif. Si défini à la valeur « end » (fin), les nouveaux onglets sont ajoutés à la fin de la liste des onglets.

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
fr: Si vrai, Caja n'affiche que les dossiers dans le panneau latéral. Sinon, il affiche les dossiers et les fichiers.

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
fr: Si vrai, Caja affichera les notifications du bureau.

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
fr: Si réglé à vrai, les tailles de fichiers sont affichées en utilisant les unités IEC (base 1024), avec des suffixes de style « KiO », plutôt que les unités SI.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
fr: Si vrai, la barre d'emplacement sera visible pour les fenêtres nouvellement ouvertes.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
fr: Si vrai, le panneau latéral sera visible pour les fenêtres nouvellement ouvertes.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
fr: Si vrai, la barre d'état sera visible pour les fenêtres nouvellement ouvertes.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
fr: Si vrai, les barres d'outils seront visibles pour les fenêtres nouvellement ouvertes.

en: If set to true, show file icons in list view.
fr: Si la valeur est vraie, afficher les icônes de fichier dans la vue liste.

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
fr: Si vrai, la fenêtre de navigation de Caja utilise toujours un champ de saisie textuel dans la barre d'emplacement, au lieu de la barre de chemin.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
fr: Si vrai, Caja vous laisse modifier et afficher les permissions d'une manière plus traditionnelle (style unix), vous permettant d'accéder aux options les plus ésotériques.

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
fr: Si vrai, Caja affiche les dossiers avant les fichiers, dans les vues par icônes et par liste.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
fr: Si vrai, Caja demande une confirmation lorsque vous tentez de supprimer des fichiers ou de vider la corbeille.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
fr: Si vrai, Caja demande une confirmation lorsque vous tentez de déplacer des fichiers vers la corbeille.

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
fr: Si vrai, Caja monte automatiquement les supports tels que les disques durs visibles par l'utilisateur et les supports amovibles, au démarrage et à l'insertion des supports.

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
fr: Si vrai, Caja ouvre automatiquement un dossier quand un support est monté automatiquement. Ceci s'applique uniquement aux supports où un contenu de type x-content/* inconnu est détecté ; pour les supports où un contenu de type x-content connu est détecté, l'action personnalisée de l'utilisateur est utilisée à la place.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
fr: Si vrai, Caja quitte quand toutes les fenêtres sont détruites. C'est le paramétrage par défaut. Si faux, il peut être démarré sans fenêtres, Caja sert alors de service pour surveiller le montage automatique de média ou pour d'autres tâches similaires.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
fr: Si vrai, Caja propose une fonctionnalité permettant de supprimer un fichier immédiatement sur place au lieu de le mettre à la corbeille. Cette fonctionnalité peut être dangereuse, utilisez-la avec précaution.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
fr: Si vrai, Caja ne demande jamais, ni ne lance automatiquement les programmes lorsqu'un support est inséré.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
fr: Si vrai, Caja utilise le dossier personnel de l'utilisateur comme bureau. Si faux, il utilise ~/Bureau comme bureau.

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
fr: Si vrai, toutes les fenêtres de Caja sont des fenêtres de navigation. C'est de cette façon que Nautilus se comportait avant la version 2.6, et certaines personnes préfèrent ce comportement.

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
fr: Si vrai (coché), le gestionnaire de fichiers affiche par défaut les fichiers backup (sauvegardes). Les fichiers backup soit des fichiers de sauvegarde, leur nom se termine par un tilde (~).

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
fr: Si vrai, le gestionnaire de fichiers affiche les fichiers cachés. Les fichiers cachés sont soit listés commençant par un point, ou sont soit listés dans le fichier .hidden du dossier.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
fr: Si défini, coupe les lignes si le texte devient trop grand.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
fr: Si vrai, une icône permettant d'afficher les serveurs réseaux est présente sur le bureau.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
fr: Si vrai, une icône pointant sur le poste de travail est présente sur le bureau.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
fr: Si vrai, une icône pointant sur le dossier personnel est présente sur le bureau.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
fr: Si vrai, une icône pointant sur la corbeille est présente sur le bureau.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
fr: Si vrai, les icônes pointant sur les volumes montés sont présentes sur le bureau.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
fr: Si ce paramètre est activé, toutes les colonnes dans la vue compacte possèdent la même largeur. Sinon la largeur de chaque colonne est déterminée séparément.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
fr: Si vrai, les fichiers dans les nouvelles fenêtres sont triés dans l'ordre inverse. C'est-à-dire, s'ils sont triés par nom, ils sont classés de « z » à « a » au lieu d'être classés de « a » à « z ». S'ils sont triés par taille, ils sont classés par ordre décroissant au lieu de l'être par ordre croissant.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
fr: Si vrai, les icônes sont rangées par défaut de manière compacte dans les nouvelles fenêtres.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
fr: Si vrai, cela active la possibilité de basculer entre des onglets en utilisant les raccourcis [ctrl + tab] et [ctrl + shift + tab].

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
fr: Si vrai, les étiquettes sont placées à côté des icônes au lieu d'être au-dessous d'elles.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez un élément, il sera définitivement perdu.

en: Illustration
fr: Figure

en: Image Type:
fr: Type d'image :

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
fr: Les images plus grandes que cette taille ne sont pas mises en vignette. L'objectif de ce paramètre est d'éviter la mise en vignette d'images trop grandes qui seraient trop longues à charger ou utiliseraient trop de mémoire.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
fr: Afin de récupérer de l'espace libre sur ce périphérique, la corbeille doit être vidée. Tous les éléments dans la corbeille seront définitivement supprimés.

en: Increase the view size
fr: Agrandit l'affichage

en: It is now safe to remove the drive
fr: Vous pouvez maintenant retirer le périphérique de stockage en toute sécurité

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
fr: Les éléments déplacés dans la corbeille peuvent être restaurés jusqu'à ce que la corbeille soit vidée.

en: Items:
fr: Objets:

en: Keep icons lined up on a grid
fr: Les icônes restent alignées sur une grille

en: Keep icons sorted by creation date in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par date de création

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par utilisation de disque

en: Keep icons sorted by emblems in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par emblème

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par date de modification

en: Keep icons sorted by name in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par nom

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
fr: Garder les icônes triées par segments d'extension inversés dans les lignes

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
fr: Garder les icônes triées par segments d'extension inversés dans les lignes

en: Keep icons sorted by size in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par taille

en: Keep icons sorted by trash time in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par date de mise à la corbeille

en: Keep icons sorted by type in rows
fr: Les icônes apparaissent triées par type

en: Keywords
fr: Mots-clé

en: Last changed:
fr: Dernier changement :

en: Last modified:
fr: Dernière modification :

en: Leaf
fr: Feuille

en: Leave icons wherever they are dropped
fr: Les icônes restent là où elles sont déposées

en: Lemon
fr: Citron

en: Less common media formats can be configured here
fr: Les formats de supports moins courants peuvent être configurés ici

en: Less than or equal to
fr: Inférieur(e) ou égal à

en: Line wrap
fr: Coupure des lignes

en: Link Creation Failed
fr: La création de lien a échoué

en: Link _name:
fr: _Nom du lien :

en: Link target:
fr: Cible du lien :

en: Link to %s
fr: Lien vers %s

en: List Columns
fr: Colonnes des listes

en: List View
fr: Vue en liste

en: List files only
fr: Lister seulement les fichiers

en: List of extensions in disabled state.
fr: Liste d'extensions en état désactivé

en: List of possible captions on icons
fr: Liste des légendes possibles sur les icônes

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels l'utilisateur a choisi « Ne rien faire » dans le capplet de préférence. Aucune fenêtre ne sera affichée, ni aucune action démarrée à l'insertion d'un support correspondant à ces types.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels l'utilisateur a choisi « Ouvrir le dossier » dans le capplet de préférence. Un dossier sera ouvert à l'insertion d'un support correspondant à ces types.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels l'utilisateur a choisi de démarrer une application dans le capplet de préférence. L'application préférée pour le type donné sera démarrée à l'insertion d'un support correspondant à ces types.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels il ne faut rien faire

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels il faut ouvrir un dossier

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
fr: Liste des types x-content/* pour lesquels l'application préférée est lancée

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Files Only
fr: Uniquement les fichiers locaux

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
fr: Localiser les documents et dossiers de cet ordinateur par leur nom ou leur contenu

en: Location
fr: Emplacement

en: Location _Bar
fr: Barre d'_emplacement

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lock the drive associated with the open folder
fr: Verrouille le volume associé au dossier ouvert

en: Lock the selected drive
fr: Verrouille le volume sélectionné

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: M_ove to
fr: _Déplacer vers

en: Make a _Link
fr: Créer un _lien

en: Make a permanent connection to this server
fr: Établit une connexion permanente à ce serveur

en: Make the selected icon resizable
fr: Autorise le changement de taille de l'icône sélectionnée

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
fr: Gérer le bureau indépendamment des préférences définies de l'environnement (sur un nouveau démarrage seulement)

en: Mango
fr: Mangue

en: Manila Paper
fr: Papier de Manille

en: Mark as _Trusted
fr: Marquer comme _fiable

en: Matches files that contains specified text.
fr: Correspond aux fichiers contenant du texte spécifique.

en: Maximum image size for thumbnailing
fr: Taille d'image maximale pour les vignettes

en: Media
fr: Supports

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge Folder
fr: fusionner dossier

en: Merge _All
fr: Tout f_usionner

en: Merge folder "%s"?
fr: Fusionner le dossier « %s » ?

en: Merge with
fr: fusionner avec

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
fr: La fusion demandera une confirmation avant chaque remplacement de fichier qui entre en conflit avec les fichiers en cours de copie dans le dossier.

en: Metering Mode
fr: Mode de mesure

en: Mo_ve to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Modification Time
fr: Heure de modification

en: Modified:
fr: Modifié le :

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
fr: Lun 00 Oct 0000 à 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
fr: Lun 00 Oct 0000 à 00:00:00

en: Moss Ridge
fr: Stries de mousse

en: Mount and open %s
fr: Monter et ouvrir %s

en: Mount the selected volume
fr: Monte le volume sélectionné

en: Mount the volume associated with the open folder
fr: Monte le volume associé au dossier ouvert

en: Mount the volume associated with this folder
fr: Monte le volume associé à ce dossier

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
fr: Bouton de la souris qui active la commande « Précédent » dans une fenêtre de navigation

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
fr: Bouton de la souris qui active la commande « Suivant » dans une fenêtre de navigation

en: Move %d items back to '%s'
fr: Faire revenir %d éléments dans « %s »

en: Move %d items back to trash
fr: Retourner %d éléments dans la corbeille

en: Move %d items to '%s'
fr: Déplacer %d éléments vers « %s »

en: Move %d items to trash
fr: Déplacer %d éléments dans la corbeille

en: Move '%s' back to '%s'
fr: Faire revenir « %s » dans « %s »

en: Move '%s' back to trash
fr: Retourner « %s » dans la corbeille

en: Move '%s' to '%s'
fr: Déplacer « %s » vers « %s »

en: Move '%s' to trash
fr: Déplacer « %s » dans la corbeille

en: Move Dow_n
fr: Déplacer vers le _bas

en: Move Tab _Left
fr: Déplacer l'onglet vers la _gauche

en: Move Tab _Right
fr: Déplacer l'onglet vers la _droite

en: Move _Up
fr: _Monter

en: Move current tab to left
fr: Déplace l'onglet actuel vers la gauche

en: Move current tab to right
fr: Déplace l'onglet actuel vers la droite

en: Move each selected item to the Trash
fr: Met chaque élément sélectionné à la corbeille

en: Move focus to the other pane in a split view window
fr: Active l'autre panneau d'une fenêtre divisée

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
fr: Déplace ou copie les fichiers précédemment sélectionnés avec la commande « Couper » ou « Copier »

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
fr: Déplace ou copie les fichiers précédemment sélectionnés avec la commande « Couper » ou « Copier » dans le dossier sélectionné

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
fr: Déplace ou copie les fichiers précédemment sélectionnés avec la commande « Couper » ou « Copier » dans ce dossier

en: Move the current selection to the desktop
fr: Déplace la sélection actuelle vers le bureau

en: Move the current selection to the home folder
fr: Déplace la sélection actuelle vers le dossier personnel

en: Move the current selection to the other pane in the window
fr: Déplace la sélection actuelle vers l'autre panneau de cette fenêtre

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
fr: Déplace le dossier ouvert hors de la corbeille vers « %s »

en: Move the open folder to the Trash
fr: Met le dossier ouvert à la corbeille

en: Move this folder to the Trash
fr: Met ce dossier à la corbeille

en: Move to _Trash
fr: Mettre à la _corbeille

en: Moving "%B" to "%B"
fr: Déplacement de « %B » vers « %B »

en: Moving Files
fr: Déplacement des fichiers

en: Moving files to trash
fr: Mise à la corbeille des fichiers

en: Mud
fr: Boue

en: Music
fr: Musique

en: Name
fr: Nom

en: Network
fr: Réseau

en: Network Servers
fr: Serveurs réseau

en: Network Servers icon visible on the desktop
fr: Icône Serveurs Réseaux visible sur le bureau

en: Network servers icon name
fr: Nom de l'icône des serveurs réseaux

en: Never
fr: Jamais

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fr: Ne jamais demander ou lancer automatiquement les programmes quand un support est inséré

en: New _Tab
fr: Nouvel _onglet

en: New _Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: No applications found
fr: Aucune application trouvée

en: No applications selected
fr: Aucune application sélectionnée

en: No bookmarks defined
fr: Aucun signet n'est défini

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
fr: Aucune autre action n'est disponible pour visionner ce fichier. Si vous copiez ce fichier sur votre ordinateur, vous pourrez peut-être l'ouvrir.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
fr: Aucune autre application n'est disponible pour visionner ce fichier. Si vous copiez ce fichier sur votre ordinateur, vous pourrez peut-être l'ouvrir.

en: No templates installed
fr: Aucun modèle installé

en: None
fr: Aucun

en: None of the files could be added as emblems.
fr: Aucun des fichiers ne peut être ajouté comme emblème.

en: Normal Si_ze
fr: Taille _normale

en: Not a launchable item
fr: L'élément ne peut pas être lancé

en: Not allowed to set group
fr: Vous n'êtes pas autorisé à définir le groupe

en: Not allowed to set owner
fr: Vous n'êtes pas autorisé à définir le propriétaire

en: Not allowed to set permissions
fr: Vous n'êtes pas autorisé à définir les permissions

en: Numbers
fr: Nombres

en: Ocean Strips
fr: Bandes d'océan

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
fr: 00 Oct 0000 à 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
fr: 00 Oct 0000, 00:00

en: Octal Permissions
fr: Permissions en octal

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fr: Ne crée de nouvelles fenêtres que pour les URIs explicitement précisés.

en: Only show folders in the tree side pane
fr: Afficher uniquement les dossiers dans l'arborescence du panneau latéral

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Open %s and other "%s" files with:
fr: Ouvrir %s et les autres fichiers « %s » avec :

en: Open %s and other %s document with:
fr: Ouvrir %s et les autres documents %s avec :

en: Open %s with:
fr: Ouvrir %s avec :

en: Open Failed, would you like to choose another action?
fr: L'ouverture a échoué, voulez-vous choisir une autre action ?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
fr: L'ouverture a échoué, voulez-vous choisir une autre application ?

en: Open File and Close window
fr: Ouvrir le fichier et fermer la fenêtre

en: Open Folder
fr: Ouvrir un dossier

en: Open Folder W_indow
fr: Ouvrir une fenêtre de _dossier

en: Open Location
fr: Ouverture d'un emplacement

en: Open URIs in tabs.
fr: Ouvre les URIs dans des onglets.

en: Open Wit_h
fr: Ouvrir _avec

en: Open With
fr: Ouvrir avec

en: Open With %s
fr: Ouvrir avec %s

en: Open With Other _Application...
fr: Ouvrir avec une autre _application...

en: Open _Location...
fr: Ouvrir un _emplacement...

en: Open _Parent
fr: Ouvrir le dossier _parent

en: Open a browser window.
fr: Ouvrir une fenêtre de navigateur.

en: Open a folder window for the displayed location
fr: Ouvre une fenêtre de dossier pour cet emplacement

en: Open all "%s" files with:
fr: Ouvrir tous les fichiers « %s » avec :

en: Open all %s documents with:
fr: Ouvrir tous les documents « %s » avec :

en: Open all files of type "%s" with:
fr: Ouvrir tous les fichiers de type « %s » avec :

en: Open an extra folder view side-by-side
fr: Affiche une vue supplémentaire du dossier dans un nouveau panneau disposé côte à côte

en: Open another Caja window for the displayed location
fr: Ouvre une autre fenêtre de Caja pour cet emplacement

en: Open another tab for the displayed location
fr: Ouvre un nouvel onglet de Caja pour cet emplacement

en: Open each _folder in its own window
fr: Ouvrir chaque dossier dans sa _propre fenêtre

en: Open each selected item in a folder window
fr: Ouvre chaque élément sélectionné dans une fenêtre de dossier

en: Open each selected item in a navigation window
fr: Ouvre chaque élément sélectionné dans une fenêtre de navigation

en: Open each selected item in a new tab
fr: Ouvre chaque élément sélectionné dans un nouvel onglet

en: Open in Navigation Window
fr: Ouvrir dans une fenêtre de navigation

en: Open in New _Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel on_glet

en: Open in New _Window
fr: Ouvrir dans une _nouvelle fenêtre

en: Open in _Folder Window
fr: Ouvrir dans une _fenêtre de dossier

en: Open parent location
fr: Ouvrir l'emplacement parent

en: Open parent location for the selected item
fr: Ouvrir l'emplacement parent pour l'élément sélectionné

en: Open the contents of the File System
fr: Ouvre le contenu du système de fichiers

en: Open the contents of your desktop in a folder
fr: Ouvre le contenu de votre bureau dans un dossier

en: Open the parent folder
fr: Ouvre le dossier parent

en: Open the selected item in this window
fr: Ouvre l'élément sélectionné dans cette fenêtre

en: Open the trash
fr: Ouvre la corbeille

en: Open this folder in a folder window
fr: Ouvre ce dossier dans une fenêtre de dossier

en: Open this folder in a navigation window
fr: Ouvre ce dossier dans une fenêtre de navigation

en: Open this folder in a new tab
fr: Ouvre ce dossier dans un nouvel onglet

en: Open with other Application...
fr: Ouvrir avec une autre application...

en: Open your personal folder
fr: Ouvrir votre dossier personnel

en: Open your personal templates folder
fr: Ouvrir le dossier des modèles personnels

en: Open your personal trash folder
fr: Ouvrir votre dossier de corbeille personnel

en: Opening "%s".
fr: Ouverture de « %s ».

en: Original Location
fr: Emplacement d'origine

en: Original file
fr: Fichier original

en: Original folder
fr: Dossier original

en: Original location of file before moved to the Trash
fr: Emplacement d'origine du fichier avant sa mise à la corbeille

en: Other Type...
fr: Autre type...

en: Other _Application...
fr: Autre _application...

en: Others
fr: Autres

en: Others:
fr: Autres :

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Pale Blue
fr: Bleu pâle

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Paste the text stored on the clipboard
fr: Colle le texte contenu dans le presse-papiers

en: Patterns:
fr: Motifs :

en: Perform a quick set of self-check tests.
fr: Effectue des rapides tests de cohérence.

en: Perform or update the search
fr: Effectue ou met à jour la recherche

en: Picture
fr: Image

en: Places
fr: Emplacements

en: Please check the spelling and try again.
fr: Vérifiez l'orthographe et essayez à nouveau.

en: Please choose a different emblem name.
fr: Veuillez choisir un nom d'emblème différent.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fr: Ne faites glisser qu'une seule image pour faire une icône personnalisée.

en: Please verify your user details.
fr: Veuillez vérifier vos paramètres utilisateur.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
fr: Les valeurs possibles sont « single » pour lancer les fichiers avec un simple clic, ou « double » pour les lancer avec un double-clic.

en: Prefere_nces
fr: _Préférences

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
fr: Prépare la copie des fichiers sélectionnés avec la commande « Coller »

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
fr: Prépare le déplacement des fichiers sélectionnés avec la commande « Coller »

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
fr: Prépare ce dossier à être copié avec la commande « Coller »

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
fr: Prépare ce dossier à être déplacé avec la commande « Coller »

en: Preparing
fr: Préparation

en: Preparing to Move to "%B"
fr: Préparation du déplacement vers « %B »

en: Presentation
fr: Présentation

en: Prevent repositioning icons
fr: Empêcher repositionnement des icônes

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview _sound files:
fr: Aperçu des fichiers _sons :

en: Process completed
fr: Processus terminé

en: Properties
fr: Propriétés

en: Public FTP
fr: FTP public

en: Purple Marble
fr: Marbre violet

en: Put labels beside icons
fr: Mettre les étiquettes sous les icônes

en: Queue
fr: File

en: Quit Caja.
fr: Quitte Caja.

en: Rating
fr: Classement

en: Re_name
fr: Re_nommer

en: Re_versed Order
fr: _Ordre inversé

en: Read and write
fr: Lecture et écriture

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Redo
fr: Restaurer

en: Redo the last undone action
fr: Restaure la dernière action annulée

en: Reload
fr: Actualiser

en: Reload the current location
fr: Actualise l'emplacement actuel

en: Remember this password
fr: Se souvenir de ce mot de passe

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove this criterion from the search
fr: Supprime ce critère de la recherche

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename '%s' as '%s'
fr: Renommer « %s » en « %s »

en: Rename Emblem
fr: Renommer l'emblème

en: Rename selected item
fr: Renomme l'élément sélectionné

en: Rename...
fr: Renommer...

en: Renaming "%s" to "%s".
fr: Renommage de « %s » en « %s ».

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace _All
fr: Rempl_acer tout

en: Replace file "%s"?
fr: Remplacer le fichier « %s » ?

en: Replace folder "%s"?
fr: Remplacer le dossier « %s » ?

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Replacing it will overwrite its content.
fr: Le remplacer écrasera son contenu.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
fr: Le remplacer supprimera tous les fichiers qu'il contient.

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fr: Repositionne les icônes afin de les adapter harmonieusement à la fenêtre et d'éviter tout chevauchement

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset View to _Defaults
fr: Réinitialiser la vue aux valeurs par _défaut

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
fr: Réinitialiser est une image spéciale qui ne peut pas être supprimée.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fr: Applique l'ordre de tri et le niveau de zoom indiqués dans les préférences à cette vue

en: Resize Icon...
fr: Redimensionner l'icône...

en: Restore %d items from trash
fr: Restaurer %d éléments depuis la corbeille

en: Restore '%s' from trash
fr: Restaurer « %s » depuis la corbeille

en: Restore '%s' to '%s'
fr: Restaurer « %s » vers « %s »

en: Restore Icon's Original Si_ze
fr: Restaurer la taille _initiale de l'icône

en: Restore Icons' Original Si_zes
fr: Restaurer la _taille initiale des icônes

en: Restore Selected Items
fr: Restaurer les éléments sélectionnés

en: Restore each selected icon to its original size
fr: Restaure chaque icône sélectionnée à sa taille initiale

en: Restore group of '%s' to '%s'
fr: Restaurer le groupe de « %s » en « %s »

en: Restore original permissions of '%s'
fr: Restaurer les permissions initiales de « %s »

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
fr: Restaurer les permissions initiales des éléments contenus dans « %s »

en: Restore owner of '%s' to '%s'
fr: Restaurer le propriétaire de « %s » en « %s »

en: Restore selected items to their original position
fr: Restaure chaque icône sélectionnée à sa position initiale

en: Resume
fr: Reprendre

en: Reverse sort order in new windows
fr: Inverser l'ordre de tri dans les nouvelles fenêtres

en: Ridged Paper
fr: Papier strié

en: Rough Paper
fr: Papier rugueux

en: Ruby
fr: Rubis

en: Run "%s" on any selected items
fr: Lance « %s » pour tous les éléments sélectionnés

en: Run in _Terminal
fr: Lancer dans un _terminal

en: Run or manage scripts from %s
fr: Exécute ou organise les scripts dans %s

en: SELinux Context
fr: Contexte SELinux

en: SELinux context:
fr: Contexte SELinux :

en: S_how Search
fr: Affic_her la recherche

en: S_kip All
fr: Tout i_gnorer

en: S_witch to Other Pane
fr: Ba_sculer vers l'autre panneau

en: Sa_me Location as Other Pane
fr: E_mplacement identique à l'autre panneau

en: Sa_ve Search
fr: Enre_gistrer la recherche

en: Sa_ve Search As...
fr: Enre_gistrer la recherche sous...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
fr: Retire sans risque le volume associé au dossier ouvert

en: Safely remove the selected drive
fr: Retire le volume sélectionné sans risque

en: Save Search as
fr: Enregistrer la recherche sous

en: Save the current search as a file
fr: Enregistre la recherche actuelle dans un fichier

en: Save the edited search
fr: Enregistre la recherche modifiée

en: Saved search
fr: Recherche enregistrée

en: Sea Foam
fr: Mousse de mer

en: Search
fr: Recherche

en: Search Folder
fr: Dossier de recherche

en: Search _name:
fr: _Nom de la recherche :

en: Search documents and folders by name
fr: Recherche des documents et des dossiers par leur nom

en: Search for "%s"
fr: Recherche de « %s »

en: Search results
fr: Résultats de recherche

en: Search:
fr: Recherche :

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fr: WebDAV sécurisé (HTTPS)

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Custom Icon
fr: Sélectionnez une icône personnalisée

en: Select Folder to Save Search In
fr: Sélectionnez le dossier d'enregistrement de la recherche

en: Select I_tems Matching...
fr: Sélectionner les _éléments correspondants à...

en: Select Items Matching
fr: Sélection d'éléments selon un motif

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select a Category:
fr: Sélectionner une catégorie :

en: Select a Color to Add
fr: Sélectionnez une couleur à ajouter

en: Select a new name for the _destination
fr: Sélectionnez un nouveau nom de _destination

en: Select all and only the items that are not currently selected
fr: Sélectionne tous les éléments sauf ceux actuellement sélectionnés

en: Select all items in this window
fr: Sélectionne tous les éléments de cette fenêtre

en: Select all the text in a text field
fr: Sélectionne tout le texte dans une zone de texte

en: Select an Application
fr: Sélectionner une application

en: Select an Image File for the New Emblem
fr: Sélectionnez un fichier image pour le nouvel emblème

en: Select an Image File to Add as a Pattern
fr: Sélectionnez un fichier image à ajouter comme motif

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
fr: Sélectionnez une application pour ouvrir %s et les autres fichiers du même type (« %s »)

en: Select an application to view its description.
fr: Sélectionnez une application pour voir sa description.

en: Select folder to search in
fr: Sélectionnez le dossier dans lequel rechercher

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
fr: Sélectionnez comment ouvrir « %s » et si cette action doit être effectuée par la suite pour les autres supports de type « %s ».

en: Select items in this window matching a given pattern
fr: Sélectionne tous les éléments de cette fenêtre correspondant à un motif donné

en: Select specified URI in parent folder.
fr: Sélectionner l'URI spécifié dans le dossier parent

en: Select the columns visible in this folder
fr: Sélectionne les colonnes visibles dans ce dossier

en: Select type
fr: Sélectionnez le type

en: Selection Bound
fr: Limite de la sélection

en: Server Details
fr: Paramètres du serveur

en: Session management options:
fr: Options de gestion de sessions :

en: Set _user ID
fr: Forcer l'ID de l'_utilisateur

en: Set as _Background
fr: Définir comme _arrière-plan

en: Set as background for _all folders
fr: Définir comme arrière-plan pour _tous les dossiers

en: Set as background for _this folder
fr: Définir comme arrière-plan pour _ce dossier

en: Set gro_up ID
fr: Forcer l'ID du _groupe

en: Set group of '%s' to '%s'
fr: Définir le groupe de « %s » comme « %s »

en: Set owner of '%s' to '%s'
fr: Définir le propriétaire de « %s » comme « %s »

en: Set permissions of '%s'
fr: Définir les permissions de « %s »

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
fr: Définir les permissions des éléments contenus dans « %s »

en: Set the zoom level of the current view
fr: Définit le niveau de zoom de la vue actuelle

en: Setting permissions
fr: Définition des permissions

en: Shale
fr: Schiste

en: Share:
fr: Partage :

en: Show Bac_kup Files
fr: Afficher les fichiers de sauvegardes

en: Show Emblems
fr: Afficher les emblèmes

en: Show History
fr: Afficher l'historique

en: Show Information
fr: Affiche des informations

en: Show Notes
fr: Afficher les notes

en: Show Places
fr: Afficher les emplacements

en: Show Tree
fr: Afficher l'arborescence

en: Show _Hidden Files
fr: Afficher les fic_hiers cachés

en: Show _only folders
fr: _Afficher uniquement les dossiers

en: Show _thumbnails:
fr: Afficher les _vignettes :

en: Show a list of your personal bookmarks
fr: Voir une liste de votre marque-pages personnel

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
fr: Affiche une fenêtre qui vous permet de définir les motifs et couleurs de l'arrière-plan de votre bureau

en: Show advanced permissions in the file property dialog
fr: Afficher les permissions avancées dans la boîte de dialogue des propriétés du fichier

en: Show backup files
fr: Afficher les fichiers de sauvegardes

en: Show folders first in windows
fr: Afficher les dossiers en premier dans les fenêtres

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show location bar in new windows
fr: Afficher la barre d'emplacement dans les nouvelles fenêtres

en: Show more _details
fr: Afficher plus de _détails

en: Show mounted volumes on the desktop
fr: Afficher les volumes montés sur le bureau

en: Show search
fr: Afficher la recherche

en: Show session management options
fr: Afficher les options de gestion de sessions

en: Show side pane in new windows
fr: Afficher le panneau latéral dans les nouvelles fenêtres

en: Show status bar in new windows
fr: Afficher la barre d'état dans les nouvelles fenêtres

en: Show te_xt in icons:
fr: Afficher le te_xte dans les icônes :

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
fr: Affiche le dossier qui contient les scripts listés dans ce menu

en: Show the package installer for unknown MIME types
fr: Afficher le gestionnaire de paquets pour les types MIME inconnus

en: Show the version of the program.
fr: Affiche la version du programme.

en: Show toolbar in new windows
fr: Afficher la barre d'outils dans les nouvelles fenêtres

en: Side pane view
fr: Vue du panneau latéral

en: Silver
fr: Argent

en: Size
fr: Taille

en: Size on Disk
fr: Taille sur le disque

en: Size on Disk:
fr: Taille sur le disque :

en: Size:
fr: Taille :

en: Sky
fr: Ciel

en: Sky Ridge
fr: Stries de ciel

en: Slashes are not allowed in filenames
fr: Les barres obliques ne sont pas autorisées dans les noms de fichiers

en: Snow Ridge
fr: Stries de neige

en: Software
fr: Logiciel

en: Some of the files could not be added as emblems.
fr: Certains des fichiers n'ont pas pu être installés comme emblèmes.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
fr: Désolé, mais « %s » n'est pas un fichier image utilisable.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
fr: Désolé, mais l'emblème %s n'a pas pu être supprimé.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
fr: Désolé, mais un mot-clé d'emblème ne peut contenir que des lettres, des espaces et des nombres.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
fr: Désolé, mais le motif %s n'a pas pu être supprimé.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
fr: Désolé, mais le motif %s n'a pas pu être installé.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
fr: Désolé, mais il y a déjà un emblème nommé « %s ».

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
fr: Désolé, mais vous ne pouvez pas exécuter des commandes à partir d'un site distant.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
fr: Désolé, mais vous ne pouvez pas remplacer l'image Réinitialiser.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
fr: Désolé, mais vous devez indiquer un mot-clé non vide pour le nouvel emblème.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
fr: Désolé, mais vous devez donner un nom à la nouvelle couleur.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
fr: Désolé, mais vous devez donner un nom de couleur inutilisé pour la nouvelle couleur.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
fr: Désolé, impossible de changer le groupe de « %s » : %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
fr: Désolé, impossible de changer le propriétaire de « %s » : %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
fr: Désolé, impossible de changer les permissions de « %s » : %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
fr: Désolé, impossible d'afficher tout le contenu de « %s » : %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
fr: Désolé, impossible de renommer « %s » en « %s » : %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
fr: Désolé, impossible d'enregistrer le nom de l'emblème personnalisé.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
fr: Désolé, impossible d'enregistrer l'emblème personnalisé.

en: Sort _folders before files
fr: Trier les _dossiers avant les fichiers

en: Special flags:
fr: Indicateurs spéciaux :

en: Specified group '%s' doesn't exist
fr: Le groupe indiqué « %s » n'existe pas

en: Specified owner '%s' doesn't exist
fr: Le propriétaire indiqué « %s » n'existe pas

en: Specify a location to open
fr: Indique un emplacement à ouvrir

en: Specify file containing saved configuration
fr: Indique le fichier contenant la configuration enregistrée

en: Specify session management ID
fr: Indique l'ID de la gestion de sessions

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
fr: Compromis de rapidité pour la lecture d'un fichier son lors que le pointeur de la souris reste sur son icône. Défini à « always », le son est toujours joué, même si le fichier est sur un serveur distant. Défini à « local-only », le son n'est joué que si le fichier est sur un système de fichiers local. Défini à « never », le système ne se soucie pas de lire les données.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
fr: Compromis de rapidité pour l'affichage de l'aperçu du contenu d'un fichier texte dans l'icône du fichier. Défini à « always », l'aperçu est toujours affiché, même si le dossier est sur un serveur distant. Défini à « local-only », l'aperçu n'est affiché que pour les systèmes de fichiers locaux. Défini à « never », le système ne se soucie pas de lire les données.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
fr: Compromis de rapidité pour l'affichage d'une image en tant que miniature. Défini à « always », l'aperçu est toujours affiché, même si le dossier est sur un serveur distant. Défini à « local-only », l'aperçu n'est affiché que pour les systèmes de fichiers locaux. Défini à « never », le système ne se soucie pas de lire les données et utilise une icône générique.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
fr: Compromis de rapidité pour l'affichage du nombre d'éléments dans un dossier. Défini à « always », le nombre d'éléments est toujours affiché, même si le dossier est sur un serveur distant. Défini à « local-only », le nombre d'éléments n'est affiché que pour les systèmes de fichiers locaux. Défini à « never », le système ne se soucie pas de compter les éléments.

en: Spreadsheet
fr: Feuille de calcul

en: St_atusbar
fr: Barre d'ét_at

en: Start the drive associated with the open folder
fr: Démarre le volume associé au dossier ouvert

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
fr: Démarre le volume multidisque associé au dossier ouvert

en: Start the selected drive
fr: Démarre le volume sélectionné

en: Start the selected multi-disk drive
fr: Démarre le volume multidisque sélectionné

en: Start the selected volume
fr: Démarre le volume sélectionné

en: Start the volume associated with the open folder
fr: Démarre le volume associé au dossier ouvert

en: Start the volume associated with this folder
fr: Démarre le volume associé à ce dossier

en: Starting %s
fr: Démarrage de %s

en: Stop loading the current location
fr: Arrête le chargement de l'emplacement actuel

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
fr: Arrête le volume multidisque associé au dossier ouvert

en: Stop the selected drive
fr: Arrête le volume sélectionné

en: Stop the selected multi-disk drive
fr: Arrête le volume multidisque sélectionné

en: Stop the selected volume
fr: Arrête le volume sélectionné

en: Stop the volume associated with the open folder
fr: Arrête le volume associé au dossier ouvert

en: Stop the volume associated with this folder
fr: Arrête le volume associé à ce dossier

en: Stucco
fr: Stuc

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
fr: Basculer entre onglets avec [ctrl] + [tab]

en: Symbolic links only supported for local files
fr: Les liens symboliques ne sont pris en charge que pour des fichiers locaux.

en: T_emplates
fr: _Modèles

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
fr: Étiquettes séparées par des espaces. Trouve les fichiers correspondant à TOUTES les étiquettes spécifiées.

en: Tangerine
fr: Mandarine

en: Terracotta
fr: Terre cuite

en: Text
fr: Texte

en: Text Ellipsis Limit
fr: Limite d'abréviation de texte

en: Text File
fr: Fichier texte

en: Text view:
fr: Vue texte :

en: The Link "%s" is Broken.
fr: Le lien « %s » est cassé.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
fr: Le lien « %s » est cassé. Voulez-vous le mettre à la corbeille ?

en: The SELinux security context of the file.
fr: Le contexte de sécurité SELinux du fichier.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
fr: L'alignement des lignes dans le texte de l'étiquette relativement aux autres. Cela n'affecte pas l'alignement de l'étiquette à l'intérieur de son allocation. Voir GtkMisc::xalign pour cela.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
fr: Le lanceur d'application « %s » n'est pas marqué comme fiable. Si vous ne connaissez pas la provenance de ce fichier, son lancement est potentiellement dangereux.

en: The color cannot be installed.
fr: Impossible d'installer la couleur.

en: The compact view encountered an error while starting up.
fr: La vue compacte a rencontré une erreur lors de son démarrage.

en: The compact view encountered an error.
fr: La vue compacte a rencontré une erreur.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
fr: La position actuelle du curseur d'insertion, en caractères.

en: The date the file was accessed.
fr: La date à laquelle le fichier a été accédé.

en: The date the file was created.
fr: La date à laquelle le fichier a été créé.

en: The date the file was modified.
fr: La date à laquelle le fichier a été modifié.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
fr: L'action par défaut ne peut pas ouvrir « %s » car elle ne peut pas accéder aux fichiers aux emplacements « %s ».

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
fr: La taille par défaut d'une icône de vignette dans la vue en icônes.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
fr: L'ordre de tri par défaut pour les éléments de la vue en icônes. Les valeurs possibles sont « name », « size », « type », « mtime » et « emblems ».

en: The default width of the side pane in new windows.
fr: La largeur par défaut du panneau latéral dans les nouvelles fenêtres.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
fr: La vue sous forme de bureau a rencontré une erreur lors de son démarrage.

en: The desktop view encountered an error.
fr: La vue sous forme de bureau a rencontré une erreur.

en: The destination folder is inside the source folder.
fr: Le dossier de destination se trouve à l'intérieur du dossier source.

en: The destination is not a folder.
fr: La destination n'est pas un dossier.

en: The destination is read-only.
fr: La destination est en lecture seule.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
fr: Le fichier déposé ne semble pas être une image valide.

en: The emblem cannot be added.
fr: Impossible d'ajouter l'emblème.

en: The emblem cannot be installed.
fr: Impossible d'installer l'emblème.

en: The emblems do not appear to be valid images.
fr: Les emblèmes ne semblent pas être des images valides.

en: The empty view encountered an error.
fr: La vue vide a rencontré une erreur.

en: The extension of the file.
fr: L'extension du fichier.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fr: Impossible de traiter le fichier « %B » car vous n'avez pas la permission de le lire.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
fr: Impossible de mettre le fichier « %B » à la corbeille.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
fr: Le fichier « %s » ne semble pas être une image valide.

en: The file is not an image.
fr: Le fichier n'est pas une image.

en: The file is of an unknown type
fr: Le type du fichier est inconnu

en: The file that you dropped is not an image.
fr: Le fichier que vous avez sélectionné n'est pas une image.

en: The file that you dropped is not local.
fr: Le fichier que vous avez déposé ne se trouve pas sur cet ordinateur.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
fr: Impossible de copier le dossier « %B » car vous n'avez pas la permission de le créer dans la destination.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fr: Impossible de copier le dossier « %B » car vous n'avez pas la permission de le lire.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
fr: Le dossier « %B » ne peut être supprimé car vous n'avez pas la permission de le lire.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fr: Impossible de traiter le dossier « %B » car vous n'avez pas la permission de le lire.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
fr: Le répertoire « %s » n'a pu être ouvert sur « %s ».

en: The folder contents could not be displayed.
fr: Impossible d'afficher le contenu du dossier.

en: The font description used for the icons on the desktop.
fr: La description de la police utilisée pour les icônes du bureau.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
fr: Le format des dates de fichiers. Les valeurs possibles sont « locale », « iso », et « informal ».

en: The geometry string for a navigation window.
fr: La chaîne contenant la géométrie d'une fenêtre de navigation.

en: The group could not be changed.
fr: Impossible de changer le groupe.

en: The group of the file.
fr: Le groupe du fichier.

en: The history location doesn't exist.
fr: L'emplacement de l'historique n'existe pas.

en: The icon view encountered an error while starting up.
fr: La vue icône a rencontré une erreur lors de son démarrage.

en: The icon view encountered an error.
fr: La vue icône a rencontré une erreur.

en: The item cannot be restored from trash
fr: Impossible de restaurer l'élément depuis la corbeille

en: The item could not be renamed.
fr: Impossible de renommer l'élément.

en: The list view encountered an error while starting up.
fr: La vue liste a rencontré une erreur lors de son démarrage.

en: The list view encountered an error.
fr: La vue liste a rencontré une erreur.

en: The location "%s" does not exist.
fr: L'emplacement « %s » n'existe pas.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
fr: Impossible d'afficher l'emplacement avec cette visionneuse.

en: The location is not a folder.
fr: L'emplacement n'est pas un dossier.

en: The location of the file.
fr: L'emplacement du fichier.

en: The media contains digital photos.
fr: Ce support contient des photos numériques.

en: The media contains software.
fr: Ce support contient des logiciels.

en: The media has been detected as "%s".
fr: Le support a été détecté en tant que « %s ».

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fr: Le nom « %s » est déjà utilisé dans ce dossier. Veuillez utiliser un nom différent.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fr: Le nom « %s » n'est pas valide car il contient le caractère « / ». Veuillez utiliser un nom différent.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fr: Le nom « %s » n'est pas valide. Veuillez utiliser un nom différent.

en: The name and icon of the file.
fr: Le nom et l'icône du fichier.

en: The owner could not be changed.
fr: Impossible de changer le propriétaire.

en: The owner of the file.
fr: Le propriétaire du fichier.

en: The permissions could not be changed.
fr: Impossible de changer les permissions.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fr: Les permissions de « %s » ne peuvent pas être déterminées.

en: The permissions of the file, in octal notation.
fr: Les permissions du fichier, en notation octale.

en: The permissions of the file.
fr: Les permissions du fichier.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fr: Les permissions du fichier sélectionné ne peuvent pas être déterminées.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
fr: La position du coin opposé de la sélection depuis le curseur, en caractères.

en: The selection rectangle
fr: Le rectangle de sélection

en: The server at "%s" cannot be found.
fr: Le serveur sur « %s » n'a pu être trouvé.

en: The side pane view to show in newly opened windows.
fr: La vue de panneau latéral à afficher dans les nouvelles fenêtres ouvertes.

en: The size of the file on disk.
fr: La taille du fichier sur le disque.

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
fr: Ce logiciel se lancera directement depuis le support « %s ». Vous ne devriez jamais lancer un logiciel en lequel vous n'avez pas confiance.
    
    En cas de doute, cliquez sur Annuler.

en: The source file would be overwritten by the destination.
fr: Le fichier source serait écrasé par la destination.

en: The target doesn't support symbolic links.
fr: La cible ne prend pas en charge les liens symboliques.

en: The text of the label.
fr: Le texte de l'étiquette.

en: The type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The widget view encountered an error while starting up.
fr: L'affichage du widget a rencontré une erreur lors du démarrage.

en: The widget view encountered an error.
fr: L'affichage du widget a rencontré une erreur.

en: There is %S available, but %S is required.
fr: %S est disponible, mais %S est requis.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fr: Il n'y a pas de « %s » dans ce dossier. Peut-être vient-il juste d'être déplacé ou supprimé ?

en: There is no application installed for %s files
fr: Aucune application n'est installée pour les fichiers %s

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
fr: Aucune application n'est installée pour les fichiers %s.
    Voulez-vous rechercher une application pour ouvrir ce fichier ?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
fr: La destination n'a plus assez d'espace libre. Essayez de supprimer des fichiers pour libérer de l'espace.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fr: Il n'y a rien à coller dans le presse-papiers.

en: There was an error copying the file into %F.
fr: Erreur lors de la copie du fichier dans %F.

en: There was an error creating the directory in %F.
fr: Erreur lors de la création du répertoire dans %F.

en: There was an error creating the folder "%B".
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du dossier « %B ».

en: There was an error creating the symlink in %F.
fr: Erreur lors de la création du lien symbolique dans %F.

en: There was an error deleting %B.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de %B.

en: There was an error displaying help.
fr: Une erreur est survenue durant l'affichage de l'aide.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fr: Il y a eu une erreur lors de l'affichage de l'aide : 
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
fr: Erreur lors de l'obtention d'informations concernant « %B ».

en: There was an error getting information about the destination.
fr: Erreur lors de l'obtention d'informations concernant la destination.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
fr: Une erreur est survenue lors de l'obtention des informations concernant les fichiers dans le dossier « %B ».

en: There was an error launching the application.
fr: Erreur lors du lancement de l'application.

en: There was an error moving the file into %F.
fr: Erreur lors du déplacement du fichier dans %F.

en: There was an error reading the folder "%B".
fr: Une erreur s'est produite lors de la lecture du dossier « %B ».

en: There was an internal error trying to search for applications:
fr: Une erreur interne s'est produite en essayant de chercher des applications :

en: These files are on a Photo CD.
fr: Ces fichiers sont sur un CD Photo.

en: These files are on a Picture CD.
fr: Ces fichiers sont sur un Picture CD.

en: These files are on a Super Video CD.
fr: Ces fichiers sont sur un Super Video CD (SVCD).

en: These files are on a Video CD.
fr: Ces fichiers sont sur un CD vidéo.

en: These files are on a Video DVD.
fr: Ces fichiers sont sur un DVD vidéo.

en: These files are on a digital audio player.
fr: Ces fichiers sont sur un baladeur audio.

en: These files are on an Audio CD.
fr: Ces fichiers sont sur un CD audio.

en: These files are on an Audio DVD.
fr: Ces fichiers sont sur un DVD audio.

en: This drop target only supports local files.
fr: La cible de glisser/déposer prend uniquement les fichiers locaux en charge.

en: This file cannot be ejected
fr: Impossible d'éjecter ce fichier

en: This file cannot be mounted
fr: Impossible de monter ce fichier

en: This file cannot be started
fr: Impossible de démarrer ce fichier

en: This file cannot be stopped
fr: Impossible de stopper ce fichier

en: This file cannot be unmounted
fr: Impossible de démonter ce fichier

en: This is disabled due to security considerations.
fr: Ceci est désactivé pour des raisons de sécurité.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
fr: Cela est sûrement dû au fait qu'il s'agit d'un emblème permanent, et non d'un emblème ajouté par vous-même.

en: This link cannot be used, because it has no target.
fr: Impossible d'utiliser ce lien car il ne pointe sur rien.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
fr: Impossible d'utiliser ce lien car sa cible « %s » n'existe pas.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
fr: Cette liste contient les extensions qui sont actuellement désactivées.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
fr: Ce nom peut être défini pour donner un nom particulier à l'icône du poste de travail sur le bureau.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
fr: Ce nom peut être défini pour donner un nom particulier à l'icône du dossier personnel sur le bureau.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
fr: Ce nom peut être défini pour donner un nom particulier à l'icône des serveurs réseaux sur le bureau.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
fr: Ce nom peut être défini pour donner un nom particulier à l'icône de la corbeille du bureau.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fr: Pour ouvrir des fichiers distants, copiez les dans un dossier local puis glissez-les de nouveau.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fr: Pour ouvrir des fichiers distants, copiez les dans un dossier local puis glissez-les de nouveau. Les fichiers locaux que vous avez glissés sont déjà ouverts.

en: Toggle between button and text-based location bar
fr: Basculer entre le texte et les boutons pour la barre d'emplacement

en: Toggle the display of backup files in the current window
fr: Affiche ou non les fichiers de sauvegarde dans la fenêtre actuelle

en: Toggle the display of hidden files in the current window
fr: Affiche ou non les fichiers cachés dans la fenêtre actuelle

en: Toggle using a tighter layout scheme
fr: Utilise un agencement plus compact

en: Toplevel files cannot be renamed
fr: Impossible de renommer les fichiers racines

en: Total capacity:
fr: Capacité totale :

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash icon visible on desktop
fr: Icône de la corbeille visible sur le bureau

en: Trashed On
fr: Mis à la corbeille le

en: Trashing Files
fr: Mise à la corbeille des fichiers

en: Tree
fr: Arborescence

en: Tree View
fr: Vue arborescente

en: Try Again
fr: Essayer à nouveau

en: Type of click used to launch/open files
fr: Type de clic utilisé pour lancer/ouvrir les fichiers

en: Type:
fr: Type :

en: U_nlock Drive
fr: Dé_verrouiller le volume

en: Unable to eject %V
fr: Impossible d'éjecter %V

en: Unable to eject %s
fr: Impossible d'éjecter %s

en: Unable to eject location
fr: Impossible d'éjecter l'emplacement

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
fr: Impossible de marquer ce lanceur comme fiable (exécutable)

en: Unable to mount %s
fr: Impossible de monter %s

en: Unable to mount location
fr: Impossible de monter l'emplacement

en: Unable to mount the location.
fr: Impossible de monter l'emplacement.

en: Unable to poll %s for media changes
fr: Impossible de vérifier des changements sur le support %s

en: Unable to rename desktop file
fr: Impossible de renommer le fichier de bureau

en: Unable to rename desktop icon
fr: Impossible de renommer l'icône de bureau

en: Unable to search for application
fr: Impossible de rechercher l'application

en: Unable to start %s
fr: Impossible de démarrer %s

en: Unable to start location
fr: Impossible de démarrer l'emplacement

en: Unable to stop %s
fr: Impossible d'arrêter %s

en: Unable to stop drive
fr: Impossible d'arrêter le volume

en: Unable to unmount %V
fr: Impossible de démonter %V

en: Unable to unmount location
fr: Impossible de démonter l'emplacement

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo the last action
fr: Annuler la dernière action

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unlock the drive associated with the open folder
fr: Déverrouille le volume associé au dossier ouvert

en: Unlock the selected drive
fr: Déverrouille le volume sélectionné

en: Unmount the selected volume
fr: Démonte le volume sélectionné

en: Unmount the volume associated with the open folder
fr: Démonte le volume associé au dossier ouvert

en: Unmount the volume associated with this folder
fr: Démonte le volume associé à ce dossier

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fr: Version « %s » du fichier .desktop non reconnue

en: Unrecognized launch option: %d
fr: Option de lancement non reconnue : %d

en: Untrusted application launcher
fr: Lanceur d'application non fiable

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
fr: URI de l'arrière-plan par défaut des dossiers. Utilisé uniquement si background_set est vrai.

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
fr: URI de l'arrière-plan par défaut du panneau latéral. Utilisé uniquement si side_pane_background_set est vrai.

en: Use De_fault
fr: _Utiliser les valeurs par défaut

en: Use _Default Background
fr: Utiliser l'arrière-plan par _défaut

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
fr: Utiliser les événements de boutons supplémentaires de la souris dans la fenêtre de navigation de Caja

en: Use the normal view size
fr: Affiche les éléments avec la taille normale

en: Use tighter layout in new windows
fr: Utiliser un agencement compact dans les nouvelles fenêtres

en: User Details
fr: Paramètres de l'utilisateur

en: User Name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Video
fr: Vidéo

en: View _new folders using:
fr: Afficher les _nouveaux dossiers en utilisant :

en: View of the current folder
fr: Vue du dossier actuel

en: View or modify the properties of each selected item
fr: Affiche ou modifie les propriétés de chaque élément sélectionné

en: View or modify the properties of the open folder
fr: Affiche ou modifie les propriétés du dossier ouvert

en: View or modify the properties of this folder
fr: Affiche ou modifie les propriétés de ce dossier

en: Views
fr: Vues

en: Visible _Columns...
fr: _Colonnes visibles...

en: Volume:
fr: Volume :

en: Wavy White
fr: Blanc onduleux

en: Website
fr: Site Internet

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
fr: Vendredi 00 septembre 0000 à 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
fr: Que faire avec les fichiers textes exécutables lorsqu'ils sont activés

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
fr: Indique quoi faire avec les fichiers texte exécutables lorsqu'ils sont activés (simple ou double clic). Les valeurs possibles sont « launch » pour les exécuter comme des programmes, « ask » pour demander quoi faire dans une boîte de dialogue, et « display » pour les afficher comme des fichiers texte.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
fr: Quand un dossier est exploré, un affichage de ce type est utilisé sauf si vous avez sélectionné un autre type de vue pour ce dossier particulier. Les valeurs possibles sont « list-view », « icon-view » et « compact-view ».

en: When to show number of items in a folder
fr: Quand afficher le nombre d'éléments d'un dossier

en: When to show preview text in icons
fr: Quand afficher un texte d'aperçu dans les icônes

en: When to show thumbnails of image files
fr: Quand afficher des vignettes pour les fichiers images

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
fr: Indique où positionner les nouveaux onglets ouverts dans les fenêtres du navigateur.

en: Whether a custom default folder background has been set.
fr: Indique si un arrière-plan de dossier par défaut personnalisé est défini.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
fr: Indique si un arrière-plan personnalisé par défaut de panneau latéral a été défini.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
fr: Indique si la fenêtre de navigation doit être maximisée par défaut.

en: Whether the navigation window should be maximized.
fr: Indique si la fenêtre de navigation doit être maximisée.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
fr: Indique s'il faut demander confirmation lorsque des fichiers sont supprimés ou lorsque la corbeille est vidée.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
fr: Indique s'il faut demander une confirmation lors d'un déplacement vers la corbeille

en: Whether to automatically mount media
fr: Indique s'il faut monter automatiquement les supports

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
fr: Indique s'il faut ouvrir un dossier pour les supports montés automatiquement.

en: Whether to enable immediate deletion
fr: Indique s'il faut activer la suppression immédiate

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
fr: Indique s'il faut préécouter les sons lorsque la souris est au-dessus d'une icône

en: Whether to show backup files
fr: Indique s'il faut afficher les fichiers de sauvegarde

en: Whether to show desktop notifications
fr: Indique si les notifications seront affichées

en: Whether to show file sizes with IEC units
fr: Visualiser ou non la taille des fichiers en unités IEC

en: Whether to show hidden files
fr: Indique s'il faut afficher les fichiers cachés

en: Whether to show icons in list view
fr: Indique si les icônes doivent être affichées dans la liste

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
fr: Indique s'il faut afficher le gestionnaire de paquets lorsqu'un fichier de type MIME inconnu est ouvert, pour chercher une application capable de le gérer.

en: White
fr: Blanc

en: Widget View
fr: Affichage du widget

en: Width of the side pane
fr: Largeur du panneau latéral

en: Windows share
fr: Partage Windows

en: Writing data to the drive -- do not unplug
fr: Écriture de données sur le périphérique de stockage -- ne pas débrancher

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
fr: Vous n'êtes pas le propriétaire de cet élément, vous ne pouvez donc pas en changer les permissions.

en: You can choose another view or go to a different location.
fr: Vous pouvez choisir une autre vue ou aller à un emplacement différent.

en: You can download it or make a link to it.
fr: Vous pouvez le télécharger ou créer un lien vers lui.

en: You can only use images as custom icons.
fr: Seules des images peuvent être utilisées comme icônes personnalisées.

en: You can only use local images as custom icons.
fr: Seules des images locales peuvent être utilisées comme icônes personnalisées.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
fr: Vous pouvez arrêter cette opération en cliquant sur annuler.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
fr: Vous ne pouvez pas attribuer plus d'une icône personnalisée à la fois !

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
fr: Vous ne pouvez pas attribuer plus d'une icône personnalisée à la fois.

en: You cannot copy a file over itself.
fr: Impossible de copier un fichier sur lui-même.

en: You cannot copy a folder into itself.
fr: Impossible de copier un dossier vers lui-même.

en: You cannot move a file over itself.
fr: Impossible de déplacer un fichier sur lui-même.

en: You cannot move a folder into itself.
fr: Impossible de déplacer un dossier vers lui-même.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder au dossier de destination.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fr: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour changer le groupe de « %s ».

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fr: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour renommer « %s ».

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fr: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour afficher le contenu de « %s ».

en: You have just inserted a Photo CD.
fr: Un CD Photo a été inséré.

en: You have just inserted a Picture CD.
fr: Un Picture CD a été inséré.

en: You have just inserted a Super Video CD.
fr: Un Super Vidéo CD (SVCD) a été inséré.

en: You have just inserted a Video CD.
fr: Un Vidéo CD (VCD) a été inséré.

en: You have just inserted a Video DVD.
fr: Un DVD vidéo a été inséré.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
fr: Un disque Blu-Ray vierge a été inséré.

en: You have just inserted a blank CD.
fr: Un CD vierge a été inséré.

en: You have just inserted a blank DVD.
fr: Un DVD vierge a été inséré.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
fr: Un HD-DVD vierge a été inséré.

en: You have just inserted a digital audio player.
fr: Un baladeur audio a été inséré.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
fr: Un support contenant des photos numériques a été inséré.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
fr: Un support contenant un logiciel prévu pour être démarré automatiquement a été inséré.

en: You have just inserted a medium.
fr: Un support a été inséré.

en: You have just inserted an Audio CD.
fr: Un CD audio a été inséré.

en: You have just inserted an Audio DVD.
fr: Un DVD audio a été inséré.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fr: Vous devez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU en même temps que Caja ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _Out
fr: Zoom a_rrière

en: Zoom to Default
fr: Zoom par défaut

en: _About
fr: _À propos

en: _About Extension
fr: _A propos de l'extension

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Add Bookmark
fr: _Ajouter un favori

en: _Add a New Color...
fr: A_jouter une nouvelle couleur...

en: _Add a New Emblem...
fr: A_jouter un nouvel emblème...

en: _Add a New Pattern...
fr: A_jouter un nouveau motif...

en: _Always perform this action
fr: _Toujours effectuer cette action

en: _Arrange items:
fr: _Ranger les éléments :

en: _Ask each time
fr: Demander à _chaque fois

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Backgrounds and Emblems...
fr: _Arrière-plans et emblèmes...

en: _Bookmarks
fr: _Favoris

en: _Browse...
fr: _Parcourir...

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Clear
fr: _Effacer

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Close Tab
fr: _Fermer l'onglet

en: _Computer
fr: _Poste de travail

en: _Connect
fr: _Connecter

en: _Connect Drive
fr: _Connecter le volume

en: _Contents
fr: Sommaire

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Copy Here
fr: _Copier ici

en: _DVD Video:
fr: _DVD vidéo :

en: _Default zoom level:
fr: Niveau de zoo_m par défaut :

en: _Delete
fr: _Effacer

en: _Delete Permanently
fr: Supprimer _définitivement

en: _Desktop
fr: _Bureau

en: _Detect Media
fr: _Détecter le média

en: _Disconnect
fr: _Déconnecter

en: _Disconnect Drive
fr: _Déconnecter le volume

en: _Display
fr: _Afficher

en: _Double click to open items
fr: _Double-clic pour ouvrir les éléments

en: _Download
fr: _Télécharger

en: _Edit
fr: Édit_er

en: _Edit Bookmarks...
fr: Mo_difier les signets...

en: _Eject
fr: É_jecter

en: _Emblems
fr: _Emblèmes

en: _Empty
fr: _Vide

en: _Empty File
fr: Fichier _vierge

en: _File
fr: _Fichier

en: _Folder:
fr: _Dossier :

en: _Format
fr: _Formater

en: _Format:
fr: _Format :

en: _Forward
fr: _Suivant

en: _Go
fr: _Navigation

en: _Group:
fr: _Groupe :

en: _Help
fr: Aide

en: _Home
fr: _Dossier personnel

en: _Home Folder
fr: _Dossier personnel

en: _Icons
fr: _Icônes

en: _Image:
fr: _Image :

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: _Jump to
fr: _Aller à

en: _Keep Aligned
fr: _Garder aligné

en: _Keyword:
fr: _Mot-clé :

en: _Launch Anyway
fr: _Lancer quand même

en: _Link Here
fr: _Lier ici

en: _List
fr: _Liste

en: _Location
fr: _Emplacement

en: _Location...
fr: _Emplacement...

en: _Location:
fr: Emp_lacement :

en: _Lock Drive
fr: Verroui_ller le volume

en: _Lock Icons Position
fr: Verrouiller la position des icônes

en: _Main Toolbar
fr: Barre d'outils _principale

en: _Manually
fr: _Manuellement

en: _Mount
fr: _Monter

en: _Move Here
fr: _Déplacer ici

en: _Music Player:
fr: _Baladeur audio :

en: _Name
fr: _Nom

en: _Network
fr: _Réseau

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fr: _Ne jamais demander ou démarrer des programmes à l'insertion d'un support

en: _New Tab
fr: _Nouvel onglet

en: _Next Tab
fr: Onglet _suivant

en: _Only for files smaller than:
fr: _Uniquement pour les fichiers de taille inférieure à :

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Open Scripts Folder
fr: _Ouvrir le dossier de scripts

en: _Open With %s
fr: _Ouvrir avec %s

en: _Organize Desktop by Name
fr: _Organiser le bureau par nom

en: _Organize by Name
fr: _Organiser par nom

en: _Other pane
fr: _Autre panneau

en: _Owner:
fr: _Propriétaire :

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Paste Into Folder
fr: C_oller dans le dossier

en: _Pattern:
fr: _Motif :

en: _Patterns
fr: _Motifs

en: _Photos:
fr: _Photos :

en: _Places
fr: _Raccourcis

en: _Port:
fr: _Port :

en: _Power On
fr: _Allumer

en: _Previous Tab
fr: Onglet _précédent

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Read
fr: L_ecture

en: _Redo
fr: _Recommencer

en: _Redo creation of a file from template
fr: _Recommencer la création d'un fichier depuis un modèle

en: _Redo creation of an empty file
fr: _Recommencer la création d'un fichier vide

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Remember this application for "%s" files
fr: _Mémoriser cette application pour les fichiers « %s »

en: _Remember this application for %s documents
fr: _Mémoriser cette application pour les documents %s

en: _Remove
fr: Enleve_r

en: _Remove a Color...
fr: _Supprimer une couleur...

en: _Remove a Pattern...
fr: _Supprimer un motif...

en: _Remove an Emblem...
fr: _Supprimer un emblème...

en: _Remove...
fr: _Retirer...

en: _Rename...
fr: _Renommer...

en: _Restore
fr: _Restaurer

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: _Revert
fr: _Rétablir

en: _Run
fr: _Démarrer

en: _Run executable text files when they are opened
fr: _Lancer les fichiers textes exécutables lorsqu'ils sont ouverts

en: _Safely Remove Drive
fr: _Retirer le volume sans risque

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Search
fr: _Recherche

en: _Search for Files...
fr: _Recherche des fichiers...

en: _Search for:
fr: _Rechercher :

en: _Select Application
fr: _Sélectionner une application

en: _Server:
fr: _Serveur :

en: _Show file sizes with IEC units
fr: Afficher la taille des fichiers avec les unité_s CEI

en: _Show icons
fr: _Afficher les icônes

en: _Side Pane
fr: Panneau _latéral

en: _Single click to open items
fr: _Simple clic pour ouvrir les éléments

en: _Skip
fr: _Sauter

en: _Skip files
fr: _Ignorer les fichiers

en: _Software:
fr: L_ogiciel :

en: _Start
fr: _Démarrer

en: _Start Multi-disk Device
fr: Démarrer le périphérique _multidisque

en: _Start Multi-disk Drive
fr: _Démarrer le volume multidisque

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: _Stop Multi-disk Device
fr: Arrêter le périphérique _multidisque

en: _Stop Multi-disk Drive
fr: _Arrêter le volume multidisque

en: _Stop the drive associated with the open folder
fr: A_rrêter le volume associé au dossier ouvert

en: _Tabs
fr: _Onglets

en: _Text beside icons
fr: _Texte à côté des icônes

en: _Trash
fr: _Corbeille

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Undo
fr: A_nnuler

en: _Undo creation of a file from template
fr: _Annuler la création d'un fichier depuis un modèle

en: _Undo creation of an empty file
fr: _Annuler la création d'un fichier vide

en: _Unlock Drive
fr: Déverro_uiller le volume

en: _Unmount
fr: _Démonter

en: _Up
fr: _Haut

en: _Use a custom command
fr: _Utiliser une commande personnalisée

en: _Use compact layout
fr: Utiliser l'agencement com_pact

en: _View
fr: Affichage

en: _View As
fr: _Afficher comme

en: _View executable text files when they are opened
fr: _Afficher les fichiers textes exécutables lorsqu'ils sont ouverts

en: _Widget View
fr: _Affichage du widget

en: _Write
fr: Écri_ture

en: access
fr: accès

en: by E_xtension
fr: par e_xtension

en: by Modification _Date
fr: par _date de modification

en: by S_ize on Disk
fr: par ta_ille sur le disque

en: by T_rash Time
fr: Par date de mise à la co_rbeille

en: by _Creation Date
fr: Par date de _création

en: by _Emblems
fr: par _emblème

en: by _Name
fr: par _nom

en: by _Size
fr: par _taille

en: by _Type
fr: par t_ype

en: column
fr: colonne

en: create/delete
fr: création/suppression

en: dropped data
fr: données déposées

en: dropped text.txt
fr: texte déposé.txt

en: folder removed
fr: dossier retiré

en: free
fr: libre

en: link
fr: lien

en: link (broken)
fr: lien (cassé)

en: list
fr: liste

en: loading...
fr: chargement...

en: nd copy)
fr: e copy)

en: new file
fr: nouveau fichier

en: no
fr: aucun(e)

en: nothing
fr: aucun

en: on the desktop
fr: sur le bureau

en: paused
fr: en pause

en: pausing
fr: mise en pause

en: pointing at "%s"
fr: pointe sur « %s »

en: program
fr: application

en: queued
fr: ajouté à la file

en: queuing
fr: mise en file

en: rd copy)
fr: e copie)

en: read
fr: read (lecture)

en: st copy)
fr: re copy)

en: th copy)
fr: e copie)

en: today
fr: aujourd'hui

en: today at %-I:%M %p
fr: aujourd'hui à %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
fr: aujourd'hui à %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
fr: aujourd'hui à 00:00

en: today at 00:00:00 PM
fr: aujourd'hui à 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
fr: aujourd'hui, %-H:%M

en: today, 00:00 PM
fr: aujourd'hui, 00:00

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown MIME type
fr: type MIME inconnu

en: unknown type
fr: type inconnu

en: unreadable
fr: impossible à lire

en: untitled folder
fr: nouveau dossier

en: used
fr: utilisé

en: write
fr: write (écriture)

en: yesterday
fr: hier

en: yesterday at %-I:%M %p
fr: hier à %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
fr: hier à %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
fr: hier à 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
fr: hier à 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
fr: hier, %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
fr: hier, 00:00
