kcalc - en to fr translation catalogue (225 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
fr: 
    	KCalc peut calculer avec beaucoup plus de chiffres que ceux affichés à l'écran. 	Ce paramètre indique le nombre maximal
    	de chiffres affichés, avant que KCalc ne commence à utiliser la
    	notation scientifique, c'est-dire une notation du type 2,34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
fr: 
                Pour une lecture plus aisée, il est possible de regrouper les chiffres
                par exemple, « 10111001 » sera affiché « 1011 10001 »  avec le paramétrage de regroupement
                positionné à 4. Cela insère une espace tous les quatre chiffres.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
fr: 
                Pour une lecture plus aisée, il est possible de regrouper les chiffres,
                par exemple, « 42140213 » sera affiché « 4214 0213 »  avec le paramétrage de regroupement
                positionné à 4. Cela insère une espace tous les quatre chiffres.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
fr: 
                Pour une lecture plus aisée, il est possible de regrouper les chiffres par paires
                par exemple, « DE1C42 » sera affiché « DE 1C 42 » avec le paramétrage de regroupement
                positionné à 2. Cela insère une espace tous les deux chiffres.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
fr: 
            Sélectionner pour utiliser la notation
            en complément à deux pour des nombres binaires,
            octaux et hexadécimaux. Il s'agit d'une notation commune
            pour représenter des nombres négatifs dans les ordinateurs.

en: &Background:
fr: &Arrière-plan :

en: &Beep on error
fr: É&mettre une sonnerie en cas d'erreur

en: &Button font:
fr: Police de boutons :

en: &Constants
fr: &Constantes

en: &Constants:
fr: &Constantes :

en: &Dec
fr: &Déc

en: &Display font:
fr: Police &d'affichage :

en: &Foreground:
fr: Premier &plan :

en: &Functions:
fr: &Fonctions :

en: &History font:
fr: Police &de l'historique :

en: &Maximum number of digits:
fr: Nombre &maximum de chiffres :

en: &Memory:
fr: &Mémoires :

en: &Numbers:
fr: &Nombres :

en: &Settings
fr: &Configuration

en: +/−
fr: + / −

[ctx: . calculator button]
en: .
fr: ,

en: 1/X
fr: 1 / X

en: 10 to the power of x
fr: 10 à la puissance x

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
fr: Affichage des résultats

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
fr: Un mode très simple où seuls les boutons d'une calculatrice basique sont affichés

en: AND
fr: ET

en: Add display to memory
fr: Ajouter au contenu de la mémoire

en: Add to memory
fr: Ajouter au contenu de la mémoire

en: Arc cosine
fr: Arc cosinus

en: Arc sine
fr: Arc sinus

en: Arc tangent
fr: Arc tangente

en: Atomic && Nuclear
fr: Atome et nucléaire

en: Atomic Mass Unit
fr: Unité de masse atomique

en: Avogadro's Number
fr: Nombre d'Avogadro

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Backspace
fr: Retour arrière

en: Binary
fr: Binaire

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fr: Les nombres binaires seront séparés par une espace après « n » chiffres.

en: Bitwise AND
fr: « ET » bit à bit

en: Bitwise OR
fr: « OU » bit à bit

en: Bitwise XOR
fr: « OU exclusif » bit à bit

en: Boltzmann Constant
fr: Constante de Boltzmann

en: Button & Display Colors
fr: Couleurs des boutons et d'affichage

en: Button Colors
fr: Couleurs des boutons

en: Change sign
fr: Changer le signe

en: Choose From List
fr: Choisir dans la liste

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear all
fr: Tout effacer

en: Clear data store
fr: Effacer les données enregistrées

en: Click on a Bit to toggle it.
fr: Cliquez sur un bit pour le faire changer de valeur.

en: Close parenthesis
fr: Parenthèse fermante

en: Colors
fr: Couleurs

en: Constants
fr: Constantes

en: Constants &Buttons
fr: &Boutons des constantes

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
fr: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, l'équipe de KDE
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Ctrl+2
fr: « Ctrl » + « 2 »

en: Cube
fr: Cubique

en: Cube root
fr: Racine cubique

en: Decimal point
fr: Séparateur décimal

en: Define Constants
fr: Définir les constantes

en: Degrees, radians or grads
fr: Degrés, radians ou grades

en: Delete last data item
fr: Effacer le dernier élément

en: Display Colors
fr: Couleurs d'affichage

en: Earth Acceleration
fr: Accélération terrestre

en: Easy Calculator Mode
fr: Mode « Calculatrice facile »

en: Electromagnetism
fr: Électromagnétisme

en: Elementary Charge
fr: Charge élémentaire

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
fr: La dernière opération est répétée lorsque la touche « = » est enfoncée

en: Enter data
fr: Saisissez des données

en: Euler Number
fr: Nombre d'Euler

en: Exponent
fr: Exposant

en: Exponential function
fr: Fonction exponentielle

en: Factorial
fr: Factorielle

[ctx: Factorial]
en: x!
fr: x !

en: Fine-Structure Constant
fr: Constante de structure fine

en: Font
fr: Police

en: Foreground
fr: Premier plan

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Golden Ratio
fr: Nombre d'or

en: Gravitational Constant
fr: Constante de gravitation

en: Group digits
fr: Grouper les chiffres

en: Grouping
fr: Grouper les chiffres

en: He&xadecimals:
fr: &Hexadécimaux :

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fr: Les nombres hexadécimaux seront séparés par une espace après « n » chiffres.

en: Hyperbolic cosine
fr: Cosinus hyperbolique

en: Hyperbolic mode
fr: Mode « Hyperbolique »

en: Hyperbolic sine
fr: Sinus hyperbolique

en: Hyperbolic tangent
fr: Tangente hyperbolique

en: Impedance of Vacuum
fr: Impédance du vide

en: Integer division
fr: Division entière

[ctx: Integer division]
en: IntDiv
fr: Div Ent

en: Inverse hyperbolic cosine
fr: Cosinus hyperbolique inverse

en: Inverse hyperbolic sine
fr: Sinus hyperbolique inverse

en: Inverse hyperbolic tangent
fr: Tangente hyperbolique inverse

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
fr: KCalc peut calculer avec beaucoup plus de chiffres que ceux pouvant être affichés à l'écran. Ce paramètre indique le nombre maximal de chiffres affichés, avant que KCalc ne commence à utiliser la notation scientifique, c'est-à-dire une notation du type 2,34e12.

en: KDE Calculator
fr: Calculatrice pour KDE

en: Last stat item erased
fr: Dernier élément statistique effacé

en: Left bit shift
fr: Décalage de bits à gauche

en: Light Speed
fr: Vitesse de la lumière

en: List of user programmable constants
fr: Liste des constantes programmables par l'utilisateur

en: Logarithm to base 10
fr: Logarithme en base 10

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Mathematics
fr: Mathématiques

en: Maximum number of digits displayed
fr: Nombre maximum de chiffres affichés.

en: Maximum number of digits displayed.
fr: Nombre maximum de chiffres affichés.

en: Mea
fr: Moy

en: Mean
fr: Moyenne

[ctx: Mean]
en: Mea
fr: Moy

en: Med
fr: Méd

en: Median
fr: Médiane

en: Memory clear
fr: Effacement de mémoire

en: Memory recall
fr: Rappel de mémoire

en: Memory store
fr: Enregistrer en mémoire

en: Minus
fr: Moins

en: Misc
fr: Divers

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
fr: Mode comportant des boutons supplémentaires de statistiques et en option les boutons de constantes

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
fr: Mode comportant des boutons logiques et une base sélectionnable. Modification des bits disponible en option.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
fr: Mode comportant des boutons des sciences et en option les boutons de constantes

en: Molar Gas Constant
fr: Constante des gaz parfaits

en: Name of the user programmable constants.
fr: Nom des constantes programmables par l'utilisateur.

en: Natural log
fr: Logarithme naturel

en: New Name for Constant
fr: Nouveau nom pour une constante

en: New name:
fr: Nouveau nom :

en: Number of data entered
fr: Nombre de données saisies

en: Number of fixed decimal digits
fr: Nombre fixe de chiffres après la virgule.

en: Number of fixed decimal digits.
fr: Nombre fixe de chiffres après la virgule.

en: Numeral System Mode
fr: Mode « Système numérique »

en: Numeric base
fr: Base numérique

en: O&perations:
fr: O&pérations :

en: OR
fr: OU

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
fr: Les nombres octaux seront séparés par une espace après « n » chiffres.

en: One's complement
fr: Complément à un

en: Open parenthesis
fr: Parenthèse ouvrante

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Permeability of Vacuum
fr: Perméabilité du vide

en: Permittivity of Vacuum
fr: Permittivité du vide

en: Planck's Constant
fr: Constante de Planck

en: Precision
fr: Précision

en: Predefined
fr: Prédéfini

en: Reciprocal
fr: Inverse

[ctx: Reciprocal]
en: 1/x
fr: 1 / x

en: Repeat operation for each result
fr: Répéter l'opération pour chaque résultat

en: Result
fr: Résultat

en: Right bit shift
fr: Décalage de bits à droite

en: Sample standard deviation
fr: Écart-type de l'échantillon

en: Science Calculator Mode
fr: Mode « Calculatrice scientifique »

en: Science Mode
fr: Mode « Scientifique »

en: Second button function
fr: Second bouton de fonction

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
fr: MAJ

en: Select Display Font
fr: Choix de la police d'affichage

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
fr: Sélectionne l'usage de la notation en complément à deux pour les nombres binaires, octaux ou hexadécimaux. Il s'agit d'une notation commune pour représenter des nombres négatifs pour les nombres non décimaux dans les ordinateurs.

en: Set &decimal precision
fr: Définir la précision &décimale

en: Set Name
fr: Définir le nom

en: Shift
fr: Majuscule

en: Show &History
fr: Afficher l'&historique

en: Show &result in window title
fr: Afficher le &résultat dans la barre de titre de la fenêtre

en: Show B&it Edit
fr: Afficher la modification des b&its

en: Simple Mode
fr: Mode « Simple »

en: Sine
fr: Sinus

en: Square
fr: Au carré

en: Square root
fr: Racine carrée

en: St&atistic functions:
fr: Fonctions de &statistiques :

en: Standard deviation
fr: Écart-type

en: Stat mem cleared
fr: Mém. de stat. effacée

en: Statistic Calculator Mode
fr: Mode « Calculatrice statistique »

en: Statistic Mode
fr: Mode « Statistique »

en: Stefan-Boltzmann Constant
fr: Constante de Stefan-Boltzmann

en: Subtract from memory
fr: Soustraire au contenu de la mémoire

en: Sum of all data items
fr: Somme des données saisies

en: Sum of all data items squared
fr: Somme des données saisies au carré

en: Switch base to binary.
fr: Basculer en base binaire.

en: Switch base to decimal.
fr: Basculer en base décimale.

en: Switch base to hexadecimal.
fr: Basculer en base hexadécimale.

en: Switch base to octal.
fr: Basculer en base octale.

en: Tangent
fr: Tangente

en: The background color of the display.
fr: La couleur d'arrière-plan pour l'affichage.

en: The color of constants buttons.
fr: La couleur des boutons de constantes.

en: The color of constants fonts.
fr: La couleur des polices de constantes.

en: The color of function buttons.
fr: La couleur des boutons de fonctions.

en: The color of function fonts.
fr: La couleur des polices des fonctions.

en: The color of hex buttons.
fr: La couleur des boutons hexadécimaux.

en: The color of hex fonts.
fr: La couleur des polices hexadécimales.

en: The color of memory buttons.
fr: La couleur des boutons de mémoires.

en: The color of memory fonts.
fr: La couleur des polices des mémoires.

en: The color of number buttons.
fr: La couleur des boutons de nombres.

en: The color of number fonts.
fr: La couleur des polices des nombres.

en: The color of operation buttons.
fr: La couleur des boutons d'opérations.

en: The color of operation font.
fr: La couleur des polices des opérations.

en: The color of statistical buttons.
fr: La couleur des boutons de statistiques.

en: The color of statistical fonts.
fr: La couleur des polices des statistiques.

en: The font to use for the buttons
fr: La police à utiliser pour les boutons

en: The font to use for the buttons.
fr: La police à utiliser pour les boutons.

en: The font to use in the display
fr: La police à utiliser pour l'affichage

en: The font to use in the display.
fr: La police à utiliser pour l'affichage.

en: The font to use in the history
fr: La police à utiliser pour l'historique

en: The font to use in the history.
fr: La police à utiliser pour l'historique.

en: The foreground color of the display.
fr: La couleur de premier-plan pour l'affichage.

en: Thermodynamics
fr: Thermodynamique

en: Third power
fr: Puissance trois

en: Two's complement
fr: Complément à deux

en: Whether to beep on error
fr: Émettre ou non une sonnerie en cas d'erreur

en: Whether to beep on error.
fr: Faut-il émettre ou non une sonnerie en cas d'erreur ?

en: Whether to group digits
fr: Grouper ou non les chiffres

en: Whether to group digits.
fr: Faut-il grouper ou non les chiffres ?

en: Whether to show constant buttons.
fr: Faut-il afficher ou non les boutons de constantes ?

en: Whether to show the bit edit widget.
fr: Afficher ou non le composant graphique de modification des bits.

en: Whether to show the history window.
fr: Afficher ou non la fenêtre d'historique.

en: Whether to show the result in the window title
fr: Afficher ou non le résultat dans la barre de titre de la fenêtre

en: Whether to show the result in the window title.
fr: Faut-il afficher ou non le résultat dans la barre de titre de la fenêtre ?

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
fr: Utiliser ou non le complément à deux pour les nombres non décimaux

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
fr: Utiliser ou non le complément à deux pour des nombres non décimaux.

en: Whether to use fixed decimal places
fr: Faut-il utiliser ou non le point décimal fixe ?

en: Whether to use fixed decimal places.
fr: Faut-il utiliser ou non le point décimal fixe ?

en: Write display data into memory
fr: Écrire les données affichées en mémoire

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
fr: Enregistrer

en: n Choose m
fr: n parmi m

[ctx: n Choose m]
en: nCm
fr: Choix de m parmi n

en: pow
fr: puiss

en: x to the power of 1/y
fr: x à la puissance 1 / y

[ctx: x to the power of 1/y]
en: x<sup>1/y</sup>
fr: x<sup>1 / y</sup>

en: x to the power of y
fr: x à la puissance y

en: x!
fr: x !
