kmail - en to fr translation catalogue (442 entries)

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
fr: Probabilité de %1 % d'être un courrier indésirable avec une assurance de %3 %.
    
    Rapport complet :
    Probabilité = %2
    Assurance = %4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
fr: Ce courriel a %1 % de chance d'être indésirable.
    
    Rapport complet :
    %2

en: %1.
    
    Full report:
    %2
fr: %1.
    
    Rapport complet :
    %2

en: %1: None
fr: %1 : aucun

en: %1: Valid
fr: %1 : valable

en: %1: Valid (Signed by %2)
fr: %1 : valable (signé par « %2 »)

en: &Automatic invitation sending
fr: Envoi d'invitation &automatique

en: &Copy Email Address
fr: &Copier l'adresse électronique

en: &Find in Message...
fr: C&hercher dans le message...

en: &Import
fr: &Importer

en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
fr: Détruire les en-têtes « De : » / « A : » en réponse aux invitations

en: &Minimum font size:
fr: Taille &minimale de police :

en: &Next Card
fr: Carte suiva&nte

en: &Open With '%1'
fr: &Ouvrir avec « %1 »

en: &Open in Address Book
fr: &Ouvrir dans le carnet d'adresses

en: &Previous Card
fr: Carte &précédente

en: &Reset Display Format
fr: &Réinitialiser le format d'affichage

en: &Save Display Format
fr: Enregi&strer le format d'affichage

en: &Save Message...
fr: Enregi&strer le message...

en: &Set Encoding
fr: Utili&ser l'encodage

en: &View Source
fr: Afficher la sour&ce

[ctx: 'Calendar Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />C<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />r<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
fr: <qt><br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /> <br />c<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />i<br />r<br />e</qt>

[ctx: 'HTML Message' with html linebreaks between each letter and in bold text.]
en: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</b></qt>
fr: <qt><b><br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L</b></qt>

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
fr: <qt><br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /> <br />n<br />o<br />n<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L</qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
fr: <qt><b><br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /> <br />b<br />r<br />u<br />t</b></qt>

[ctx: 1 = file name, 2 = error string]
en: <qt>Could not write to the file<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>
fr: <qt>Impossible d'écrire dans le fichier<br/><filename>%1</filename><br/><br/>%2</qt>

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
fr[0]: 1 certificat non modifié.
fr[1]: %1 certificats non modifiés.

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
fr[0]: 1 nouveau certificat importé.
fr[1]: %1 nouveaux certificats importés.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
fr[0]: 1 nouvelle clé secrète importée.
fr[1]: %1 nouvelles clés secrètes importées.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
fr[0]: 1 clé secrète non modifiée.
fr[1]: %1 clés secrètes non modifiées.

en: <b>Note:</b> This HTML message may contain external references to images etc. For security/privacy reasons external references are not loaded. If you trust the sender of this message then you can load the external references for this message <a href='kmail:loadExternal'>by clicking here</a>.
fr: <b>Remarque : </b>Ce message HTML peut contenir des références externes à des images, etc. Pour des raisons de sécurité / confidentialité, les références externes ne sont pas chargées. Si vous avez confiance en l'expéditeur de ce message, vous pouvez alors charger ses références externes en cliquant <a href='kmail:loadExternal'>ici</a>.

en: <b>Note:</b> This is an HTML message. For security reasons, only the raw HTML code is shown. If you trust the sender of this message then you can activate formatted HTML display for this message <a href='kmail:showHTML'>by clicking here</a>.
fr: <b>Nota :</b> Ceci est un message HTML. Pour des raisons de sécurité, seul le code brut HTML est affiché. Si vous avez confiance dans l'expéditeur de ce message, vous pouvez activer l'affichage formaté du code HTML pour ce message en cliquant <a href='kmail:showHTML'>ici</a>.

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
fr: <qt>Les invitations sont normalement envoyées sous forme de pièce jointe à un message. Cette option permet de placer les invitations à envoyer dans le texte du courriel ; ceci est nécessaire pour envoyer des invitations et des réponses à Microsoft Outlook.<br /> Mais lorsque vous sélectionnez cette option, vous ne disposez plus du texte descriptif que les clients de messagerie peuvent analyser ; et donc, pour les utilisateurs de ces applications ne comprenant pas les invitations, les messages obtenus ont une apparence très étrange.<br /> Cependant, les personnes ayant des clients de messagerie comprenant les invitations seront encore en mesure de travailler avec.</qt>

[ctx: @action]
en: Ignore
fr: Ignorer

[ctx: @action]
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: @action]
en: Open folder where attachment was saved
fr: Ouvrir le dossier où la pièce jointe a été enregistrée

[ctx: @action]
en: Send
fr: Envoyer

[ctx: @action]
en: Send Deny
fr: Envoyer « Refuser »

[ctx: @action:button]
en: Store
fr: Enregistrer

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
fr: A&utre...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
fr: Voulez-vous vraiment exécuter la commande <filename>%1</filename> ?

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>Note that opening an attachment may compromise your system's security.
fr: Ouvrir la pièce jointe <filename>%1</filename> ?<nl/>Remarque : l'ouverture d'une pièce jointe peut compromettre la sécurité de votre système.

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
fr: &Ouvrir avec

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
fr: &Ouvrir avec...

[ctx: @title:window]
en: Add Remote Content
fr: Ajouter un contenu distant

[ctx: @title:window]
en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

[ctx: @title:window]
en: Configure Remote Content
fr: Configurer le contenu distant

[ctx: @title:window]
en: Configure Rule
fr: Configurer une règle

[ctx: @title:window]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @title:window]
en: Edit Remote Content
fr: Modifier le contenu distant

[ctx: @title:window]
en: Message as Plain Text
fr: Message en texte brut

[ctx: @title:window]
en: Modify Rule
fr: Modifier une règle

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
fr: Ouvrir une pièce jointe ?

[ctx: @title:window]
en: Print Document
fr: Imprimer un document

[ctx: @title:window]
en: View Attachment: %1
fr: Afficher les pièces jointes : %1

[ctx: @title:window]
en: vCard Viewer
fr: Afficheur de cartes « vCard »

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: A policy was not met.
fr: Impossible de trouver une politique.

en: A system error occurred.
fr: Une erreur système est survenue.

en: AUID is not in a subdomain of SDID
fr: Le paramètre « AUID » n'est pas dans le sous-domaine de « SDID ».

en: AUID must be in the same domain as SDID (s-flag set in key record).
fr: Le paramètre « AUID » doit être dans le même domaine que le paramètre « SDID » (Le paramètre «  » dans l'enregistrement de la clé).

en: Activate Access Key
fr: Activer la touche d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Add Rule...
fr: Ajouter une règle...

en: Add email to whitelist
fr: Ajouter à la liste blanche

en: Add new Url
fr: Ajouter une nouvelle « URL ».

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Address copied to clipboard.
fr: Adresse copiée dans le presse-papiers.

en: Allow messages to load external references from the Internet
fr: Autoriser le téléchargement des références d'Internet

en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
fr: Toujours déchiffrer les messages à l'affichage, ou demander avant chaque déchiffrage

en: Always show encryption/signature details
fr: Toujours afficher les informations de chiffrement / signature

en: Always show encryption/signature details when we print message
fr: Toujours afficher les informations de chiffrement / signature lors de l'impression d'un message

en: An entry already defines this url. Please modify it.
fr: Une entrée définit déjà cette « URL ». Veuillez la modifier.

en: Attachment: %1
fr: Pièce jointe : %1

en: Attachments:
fr: Pièces jointes :

en: Authorize %1
fr: Autorisé %1

en: Authorize all Urls
fr: Autoriser toutes les « URL »

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Auto
fr: Automatique

en: Automatic collapse &level:
fr: &Niveau de réduction automatique :

en: Automatic collapse level:
fr: Niveau de réduction automatique :

en: Automatic invitation sending
fr: Envoi d'invitation automatique

en: Available CRL is too old.
fr: La liste de révocation de certificats est trop ancienne.

en: BCC:
fr: BCC :

en: BCC:
fr: BCC :

en: Bad signature
fr: Signature incorrecte

en: Bad signature.
fr: Signature incorrecte.

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Body Hash was corrupted.
fr: Le corps du code de hachage était corrompu.

en: CC:
fr: CC :

en: CC:
fr: CC :

en: CRL not available.
fr: Liste de révocation de certificats non disponible.

en: Can be signed
fr: Peut être signé

en: Certificate import details:
fr: Précisions sur l'importation des certificats :

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
fr: Échec : %1 (%2)

en: Certificate import status:
fr: État de l'importation des certificats :

en: Check Phishing URL
fr: Vérifier l'URL contre le hameçonnage

en: Check if url can be a phishing
fr: Vérifier si l'URL peut être de l'hameçonnage

en: Choose display style of attachments
fr: Choix du style d'affichage des pièces jointes

en: Choose display style of message headers
fr: Choisir le style d'affichage des en-têtes de messages

en: Click to toggle between HTML, plain text and calendar.
fr: Cliquez pour basculer entre HTML, texte brut et calendaire.

en: Close message window after replying or forwarding
fr: Fermer la fenêtre du message après réponse ou suivi

en: Collapse quoted text.
fr: Réduire la citation.

en: Configure
fr: Configurer

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Email Address
fr: Copier l'adresse électronique

en: Copy Image Location
fr: Copier l'emplacement de l'image

en: Copy Key
fr: Copier une clé

en: Copy Link Address
fr: Copier l'adresse du lien

en: Copy Text
fr: Copier du texte

en: Could not decrypt the data.
fr: Impossible de déchiffrer les données.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
fr: Impossible de lancer le gestionnaire de certificats. Veuillez vérifier votre installation.

en: DKIM Key
fr: Clé « DKIM »

en: DKIM: Not signed
fr: DKIM : non signé

en: DKIM: Should Be Signed by %1
fr: DKIM : devrait être signé par « %1 »

en: DKIM: invalid
fr: DKIM : non valable

en: DKIM: valid (signed by %1)
fr: DKIM : valable (signé par « %1 »)

en: Date:
fr: Date :

en: Date:
fr: Date :

en: Decrypt Message
fr: Déchiffrer le message

en: Decrypt message.
fr: Déchiffrer le message.

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Delete Attachment
fr: Supprimer la pièce jointe

en: Delete Key | Delete Keys
fr[0]: Supprimer une clé
fr[1]: Supprimer des clés

en: Delete Keys
fr: Supprimer les clés

en: Delete Rule
fr: Supprimer une règle

en: Delete Rules
fr: Supprimer les règles

en: Delete invitation emails after the reply to them has been sent
fr: Supprimer les courriels d'invitations après qu'une réponse a été envoyée

en: Deleting an attachment from an encrypted or old-style mailman message is not supported.
fr: L'effacement d'une pièce jointe depuis un message « mailman » chiffré ou de type ancien n'est pas pris en charge.

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
fr: La suppression de cette pièce jointe peut rendre non valable la signature numérique de ce message.

en: Details:
fr: Détails :

en: Different results for signatures
fr: Résultats différents pour les signatures

en: Disable Emoticon
fr: Désactiver les émoticônes

en: Disable scam detection for all messages
fr: Désactiver la détection de l'aspect frauduleux pour tous les messages

en: Do Not Keep
fr: Ne pas conserver

en: Do not ask again
fr: Ne plus poser la question

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
fr: Ne pas envoyer d'accusés de réception en réponse à des messages chiffrés

en: Do not show attachments in the message viewer
fr: Ne pas afficher les pièces jointes dans l'afficheur de messages

en: Do you want to delete all keys?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les clés ?

en: Do you want to delete all the rules?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les règles ?

en: Do you want to delete this key? | Do you want to delete these keys?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer cette clé ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer ces clés ?

en: Do you want to delete this rule '%1'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle « %1 » ?

en: Do you want to delete this rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle ?

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Duplicate Rule
fr: Dupliquer une règle

en: Edit with:
fr: Modifier avec :

en: Enable access key
fr: Activer la touche d'accès

en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
fr: Activer cette option pour afficher les différents niveaux de citations. Désactivez-la pour les cacher.

en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
fr: Activer cette option pour afficher les citations dans une police plus petite.

en: Enabled
fr: Activé

en: Encapsulated Message
fr: Message encapsulé

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
fr: Message encapsulé (sujet : %1)

en: Encapsulated message
fr: Message encapsulé

en: Encrypted message
fr: Message chiffré

en: Encrypted message (decryption not possible)
fr: Message chiffré (déchiffrage indisponible)

en: End of encapsulated message
fr: Fin du message encapsulé

en: End of encrypted message
fr: Fin du message chiffré

en: End of signed message
fr: Fin du message signé

en: Error evaluating spam score
fr: Erreur lors de l'évaluation du résultat de niveau de courrier indésirable

en: Error loading message
fr: Erreur lors du chargement du message

en: Error saving attachment
fr: Erreur d'enregistrement des pièces jointes

en: Error saving message
fr: Erreur de sauvegarde du message

en: Error verifying the signature
fr: Erreur en vérifiant la signature

en: Error: Signature not verified
fr: Erreur : signature non vérifiée

en: Exchange-compatible invitation &naming
fr: &Nommage des invitations compatible avec Exchange

en: Exchange-compatible invitation naming
fr: Nommage des invitations compatible avec Exchange

en: Execute
fr: Exécuter

en: Expand all quoted text.
fr: Déplier toutes les citations.

en: Export Rules
fr: Exporter des règles

en: Export...
fr: Exporter...

en: File %1 could not be created.
fr: Impossible de créer le fichier %1.

en: File %1 could not be loaded.
fr: Le message %1 ne peut être chargé.

en: Found no attachments to save.
fr: Aucune pièce jointe à enregistrer n'a été trouvée.

en: From
fr: De

en: From:
fr: De :

en: From:
fr: De :

en: Good signature
fr: Signature correcte

en: Good signature.
fr: Signature correcte.

en: Grantlee theme "%1" is not valid.
fr: Le thème Grantlee « %1 » n'est pas valable.

en: Groupware Compatibility && Legacy Options
fr: Compatibilité avec les logiciels de groupe de travail et options héritées

en: HTML code for displaying the message to the user
fr: Code HTML pour afficher le message à l'utilisateur

en: Hash Algorithm is unsupported.
fr: L'algorithme de hachage est non pris en charge.

en: Hash Algorithm unsafe (sha1)
fr: Algorithme de hachage non sûr (sha1)

en: Hide Details
fr: Masquer les détails

en: Hide encryption details.
fr: Masquer les détails de chiffrement.

en: Hide signature details.
fr: Masquer le détail de la signature.

en: How attachments are shown
fr: Comment les pièces jointes sont affiché

en: How much of headers should be displayed
fr: Combien d'en-têtes devraient être affiché

en: I confirm it's not a scam
fr: Je confirme qu'il n'est pas frauduleux

en: Ignore if not signed
fr: Ignorer si non signé

en: Import Rules
fr: Importer des règles

en: Import...
fr: Importer...

en: Impossible to download key.
fr: Impossible de télécharger la clé.

en: Impossible to expand '%1'.
fr: Impossible d'agrandir « %1 ».

en: Impossible to verify signature.
fr: Impossible de vérifier la signature.

en: Inserted
fr: Inséré

en: Invalid body canonicalization.
fr: Corps de type « Canonical » non valable.

en: Invalid header canonicalization.
fr: En-tête de type « Canonical » non valable.

en: Invalid query method.
fr: Méthode de recherche non valable.

en: Invalid signature.
fr: Signature non valable.

en: KMail Error
fr: Erreur de KMail

en: KMail Question
fr: KMail - Question

en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
fr: KMail peut analyser les messages pour détecter les courriers électroniques suspectés comme frauduleux en recherchant des techniques couramment employées pour vous tromper

en: KMail is unable to detect when the chosen editor is closed. To avoid data loss, editing the attachment will be aborted.
fr: KMail n'arrive pas à détecter si l'éditeur sélectionné est fermé. Pour éviter la perte de données, la modification de la pièce jointe est abandonnée.

en: KMail was unable to open the attachment.
fr: Il a été impossible d'ouvrir la pièce jointe avec KMail.

en: Keep Encryption
fr: Conserver le chiffrement

en: Keep Signature
fr: Conserver la signature

en: Key Changed
fr: Clé modifiée

en: Last Used
fr: Derniers utilisés

en: List of emails in scam white list
fr: Liste des courriers électroniques dans la liste blanche des messages frauduleux

en: List-ID
fr: ID de la liste

en: List-Id:
fr: ID de la liste :

en: Load external references
fr: Charger des références externes

en: Load external references from the Internet for this message.
fr: Charger les références externes depuis Internet pour ce message.

en: Loading message...
fr: Chargement des messages...

en: Lookup the contact in KAddressbook
fr: Rechercher le contact dans KAddressBook

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
fr: Source HTML

en: Make account online.
fr: Mettre le compte en ligne.

en: Malware
fr: Malveillant

en: Mangle From:/To: headers in replies to replies
fr: Inverser les champs expéditeur et destinataire lors des réponses aux réponses

en: Message Structure Viewer
fr: Affichage de la structure du message

en: Message contains form element. This is often the case in scam emails.
fr: Ce courrier électronique contient un élément de formulaire. C'est souvent le cas dans les messages frauduleux.

en: Message loading failed: %1.
fr: Impossible de charger le message : %1.

en: Message not found.
fr: Impossible de trouver le message.

en: Message was signed by %1.
fr: Le message a été signé par « %1 ».

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
fr: Le message a été signé par « %2 » (clé numéro : %1).

en: Message was signed by %2 with key %1.
fr: Le message a été signé par « %2 » avec la clé « %1 ».

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
fr: Le message a été signé par « %3 » le %1 avec la clé « %2 ».

en: Message was signed on %1 with key %2.
fr: Le message a été signé le %1 avec la clé « %2 ».

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
fr: Le message a été signé le %1 avec la clé inconnue « %2 ».

en: Message was signed with key %1.
fr: Le message a été signé avec la clé « %1 ».

en: Message was signed with unknown key %1.
fr: Le message a été signé avec la clé inconnue « %1 ».

en: Message was signed with unknown key.
fr: Le message a été signé avec une clé inconnue.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your invitations, try setting this option.
fr: L'implantation du standard iCalendar dans Microsoft Outlook souffre d'imperfections auxquelles cette option tente de pallier. Si certains utilisateurs de ce logiciel ne peuvent pas lire vos invitations, essayez d'activer cette option.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your replies, try setting this option.
fr: L'implantation du standard iCalendar dans Microsoft Outlook souffre d'imperfections auxquelles cette option tente de pallier. Si certains utilisateurs de ce logiciel ne peuvent pas lire vos réponses, essayez d'activer cette option.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server,
    has a problem understanding standards-compliant groupware email.
    Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
fr: Microsoft Outlook, utilisé en combinaison avec le serveur Microsoft Exchange,
    a des problèmes pour analyser des courriels de logiciels de groupe de travail respectant les standards.
    En activant cette option, vous enverrez des invitations que Microsoft Exchange pourra comprendre.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server, has a problem understanding standards-compliant groupware email. Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
fr: Microsoft Outlook, utilisé en combinaison avec le serveur Microsoft Exchange, a des problèmes pour analyser les courriels de logiciels de groupe de travail respectant les standards. En activant cette option, vous enverrez des invitations que Microsoft Exchange pourra comprendre.

en: Missing header From.
fr: En-tête « De » manquante.

en: Missing signature.
fr: Signature manquante.

en: Modify...
fr: Modifier...

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Must be signed
fr: Doit être signé

en: Next Message
fr: Message suivant

en: No Spam agent
fr: Pas d'agent de courrier indésirable

en: No Subject
fr: Pas de sujet

en: No mail address is stored in the %1 used for signing, so we cannot compare it to the sender's address %2.
fr: Aucune adresse électronique n'est stockée dans le « %1 » utilisé pour signer. De ce fait, il est impossible de la comparer avec l'adresse de l'expéditeur « %2 ».

en: No network connection detected, we cannot expand url.
fr: Aucune connexion réseau détectée, impossible d'étendre l'URL.

en: No public key to verify the signature
fr: Pas de clé publique pour vérifier la signature

en: No rules found
fr: Aucune règle trouvée

en: No rules imported.
fr: Aucune règle importée.

en: No secret key found to decrypt the message. The message is encrypted for the following keys:
fr: Aucune clé secrète n'a été trouvée pour déchiffrer le message. Il est chiffré pour les clés suivantes :

en: No signature found
fr: Aucune signature n'a été trouvée

en: No status information available.
fr: Aucune information d'état n'est disponible.

en: Not Signed
fr: Non signé

en: Not enough information to check signature validity.
fr: Pas assez d'informations pour vérifier la signature.

en: Not enough information to check signature. %1
fr: Pas assez d'informations pour vérifier la signature. %1

en: O&verride character encoding:
fr: F&orcer l'encodage de caractères :

en: One key has been revoked.
fr: Une clé a été révoquée.

en: One key has expired.
fr: Une clé a expiré.

en: Only print selected text in viewer
fr: Imprimer uniquement le texte sélectionné dans l'afficheur

en: Open &With...
fr: Ou&vrir avec...

en: Open &with %1
fr: Ouvrir &avec %1

en: Open Documentation
fr: Ouvrir la documentation

en: Open URL
fr: Ouvrir l'URL

en: Open With...
fr: Ouvrir avec...

en: Open folder where PDF file was saved
fr: Ouvrir le dossier où le fichier « PDF » a été enregistrée

en: Open folder where attachment was saved | Open folder where attachments were saved
fr[0]: Ouvrir le dossier où la pièce jointe a été enregistrée
fr[1]: Ouvrir le dossier où les pièces jointes ont été enregistrées

en: Opening URL...
fr: Ouverture de l'URL...

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: Please wait while the message is being decrypted...
fr: Veuillez patienter pendant le déchiffrement du message...

en: Please wait while the signature is being verified...
fr: Veuillez patienter pendant la vérification de la signature...

en: Prefer HTML to plain text
fr: Préférer le HTML au texte brut

en: Previous Message
fr: Message précédent

en: Print background color and images
fr: Imprimer la couleur d'arrière-plan et les images

en: Print only selected text
fr: Imprimer uniquement le texte sélectionné

en: Printing mode
fr: Mode d'impression

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Problem during converting public key
fr: Problème durant la conversion de la clé publique

en: Properties
fr: Propriétés

en: Public Key too small
fr: Clé publique trop petite.

en: Public key is too small.
fr: La clé publique est trop courte.

en: Raw, unmodified mail as it is stored on the filesystem or on the server
fr: Message brut et non modifié tel qu'il est enregistré sur le système de fichiers ou le serveur

en: Reason:
fr: Raison :

en: Reason: %1
fr: Raison : %1

en: Recheck DKIM Signature
fr: Re-vérifier la signature « DKIM »

en: Reduce font size for &quoted text
fr: Réduire la taille de la police pour les &citations

en: Reduce font size for quoted text
fr: Réduire la taille de la police pour les citations

en: Remote Content
fr: Contenu distant

en: Remove Key | Remove Keys
fr[0]: Supprimer une clé
fr[1]: Supprimer des clés

en: Remove Rule
fr: Supprimer une clé

en: Reply To All
fr: Répondre à tous

en: Reply To Author
fr: Répondre à l'auteur

en: Reply To:
fr: Répondre à :

en: Reply to:
fr: Répondre à :

en: Respect &expand/collapse quote marks settings
fr: Respecter les paramètres des marques « Déplier / Réduire »

en: Respect expand/collapse quote mark which is defined in settings during printing.
fr: Respecter le dépliage ou la réduction des citations, défini dans les paramètres, lors de l'impression.

en: Rule type
fr: Type de règle

en: Rule:
fr: Règle :

en: Rules...
fr: Règles...

en: SDID:
fr: SDID :

en: Save &As...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save All Attachments...
fr: Enregistrer toutes les pièces jointes...

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save Attachment
fr: Enregistrer la pièce jointe

en: Save Attachments To
fr: Enregistrer les pièces jointes sous

en: Save Message | Save Messages
fr[0]: Enregistrer le message
fr[1]: Enregistrer les messages

en: Scan emails for tracking URLs
fr: Détecter des URL de pistage dans les courriels

en: Scroll Message Down
fr: Descendre dans le message

en: Scroll Message Down (More)
fr: Descendre dans le message (plus)

en: Scroll Message Up
fr: Remonter dans le message

en: Scroll Message Up (More)
fr: Remonter dans le message (plus)

en: Scroll To
fr: Défiler vers

en: Security:
fr: Sécurité :

en: Select All Text
fr: Sélectionner tout le texte

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Send &invitations in the mail body
fr: Envoyer les &invitations dans le corps du message

en: Send groupware invitations in the mail body
fr: Envoyer les invitations du logiciel de groupe de travail dans le corps du message

en: Sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
fr: L'adresse de l'expéditeur n'est pas stockée dans le %1 utilisé pour signer.

en: Sender:
fr: Expéditeur :

en: Share Text...
fr: Partager du texte...

en: Short url '%1' redirects to '%2'.
fr: L'URL court « %1 » redirige vers « %2 ».

en: Show &expand/collapse quote marks
fr: Afficher les marqu&es « Déplier / Réduire » pour les citations

en: Show Attachments only in the header of the mail
fr: Afficher les pièces jointes seulement dans l'en-tête du courriel

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
fr: Afficher le journal détaillé de GnuPG pour cette opération

en: Show Message Structure
fr: Afficher la structure du message

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
fr: Afficher toutes les pièces jointes en icônes. Cliquez pour les voir.

en: Show all attachments inline (if possible)
fr: Afficher toutes les pièces jointes dans le corps du message (si possible)

en: Show always
fr: Toujours afficher

en: Show attachments as suggested by sender.
fr: Afficher les pièces jointes comme suggéré par l'expéditeur.

en: Show certificate 0x%1
fr: Afficher le certificat 0x%1

en: Show encryption details.
fr: Afficher les détails de chiffrement.

en: Show expand/collapse quote marks
fr: Afficher les marques « Déplier / Réduire » pour les citations

en: Show never
fr: Ne jamais afficher

en: Show signature details.
fr: Afficher le détail de la signature.

en: Signature algorithm is invalid.
fr: L'algorithme de signature est non valable.

en: Signature created in the future
fr: Signature créée pour le futur

en: Signature expired
fr: Signature expirée.

en: Signature is too large.
fr: La signature est trop grande.

en: Signature is valid.
fr: La signature est valable.

en: Signature too small
fr: Signature trop petite.

en: Signed by <a href='mailto:%1'>%1</a>.
fr: Signé par <a href='mailto:%1'>%1</a>.

en: Size
fr: Taille

en: Sorry, certificate could not be imported.
fr: Impossible d'importer le certificat.

en: Sorry, no certificates were found in this message.
fr: Désolé, aucun certificat n'a été trouvé dans ce message.

en: Sorry, no details on certificate import available.
fr: Désolé, il n'y a pas de précisions sur l'importation des certificats.

en: Spam Status:
fr: Niveau de pourriel :

en: Spam filter score could not be extracted from header
fr: Le résultat du filtre de courrier indésirable ne peut être extrait de l'en-tête

en: Spam filter score not a number
fr: Le résultat du filtre de courrier indésirable n'est pas numérique

en: Speak Text
fr: Énoncer le texte

en: Specifies the default policy to use, for the Message Disposition Notifications (for internal use only)
fr: Spécifie la politique par défaut à utiliser pour les notifications de disposition de message (pour un usage interne seul)

en: Specifies the default quoting action to take, when replying to a message (for internal use only)
fr: Spécifie l'action de citation à prendre par défaut lors de la réponse à un message (seulement pour un usage interne)

en: Specifies the font to use for printing
fr: Définit la police à utiliser pour l'impression

en: Specifies the font to use for the message body
fr: Définit la police à utiliser pour le corps du message

en: Specifies whether the background color and images are also drawn when the page is printed.
fr: Spécifie si la couleur d'arrière-plan et les images sont aussi dessinées quand la page est imprimée

en: Specifies whether to reuse the quote color, beyond the 3rd level
fr: Spécifie s'il faut réutiliser la couleur de citation après le troisième niveau

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
fr: Avertissement :

en: Status
fr: État

en: Status:
fr: État :

en: Stored DKIM key is different from the current one. Do you want to store this one too?
fr: La clé enregistrée « DKIM » est différente de celle actuelle. Voulez-vous vraiment enregistrer celle-ci aussi ?

en: Subject:
fr: Sujet :

en: The KDE Mail Client
fr: Le client de messagerie de KDE

en: The URL %1 is not valid.
fr: L'URL %1 n'est pas valable.

en: The domain doesn't exist.
fr: Le domaine n'existe pas.

en: The message is encrypted for the following keys:
fr: Le message est chiffré pour les clés suivantes :

en: The most recent selected folder using for Event.
fr: Dossier dernièrement sélectionné pour les évènements

en: The most recent selected folder using for Notes.
fr: Dossier dernièrement sélectionné pour les notes.

en: The most recent selected folder using for Todo.
fr: Dossier dernièrement sélectionné pour les tâches

en: The network is broken.
fr: Le réseau n'est pas opérationnel.

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
fr: La partie %1 du message est chiffrée. Voulez-vous conserver le chiffrage lors de l'enregistrement ?

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
fr: La partie %1 du message est signée. Voulez-vous conserver la signature en enregistrant ?

en: The public key was revoked.
fr: La clé publique a été révoquée.

en: The signature has expired.
fr: La signature est expirée.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
fr: La signature est valable et la clé est sûre.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
fr: La signature est valable et la clé est moyennement sûre.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
fr: La signature est valable et la clé est totalement sûre.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
fr: La signature est valable mais la clé n'est pas sûre.

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
fr: La signature est valable, mais il est impossible de déterminer la validité de la clé.

en: The signing domain is only testing DKIM.
fr: Le domaine de signature n'est que pour le test « DKIM ».

en: The validity of the signature cannot be verified.
fr: Impossible de vérifier la validité de la signature.

en: This email contains a link (%1) which contains multiple http://. This is often the case in scam emails.
fr: Ce courrier électronique contient un lien (%1) qui contient plusieurs http://. C'est souvent le cas dans les messages frauduleux.

en: This email contains a link (%1) which has a redirection
fr: Ce courrier électronique contient un lien (%1) qui est redirigé

en: This email contains a link which points to a hexadecimal IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
fr: Ce courrier électronique contient un lien qui pointe vers une adresse IP hexadécimale (%1), plutôt qu'une adresse de site web textuelle typique. C'est souvent le cas dans les messages frauduleux.

en: This email contains a link which points to a numerical IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
fr: Ce courrier électronique contient un lien qui pointe vers une adresse IP numérique (%1), plutôt qu'une adresse de site web textuelle typique. C'est souvent le cas dans les messages frauduleux.

en: This email contains a link which reads as '%1' in the text, but actually points to '%2'. This is often the case in scam emails to mislead the recipient
fr: Ce courrier électronique contient un lien qui s'affiche comme « %1 » dans le texte, mais qui en réalité pointe vers « %2 ». C'est souvent le cas dans les messages frauduleux pour tromper l'utilisateur

en: This email contains a shorturl (%1). It can redirect to another server.
fr: Ce courrier électronique contient une URL courte (%1). Elle peut rediriger vers un autre serveur.

en: This message is encrypted.
fr: Ce message est chiffré.

en: This message may be a scam. <a href="scamdetails">(Details...)</a>
fr: Ce message est peut-être frauduleux. <a href="scamdetails">(Détails...)</a>

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
fr: Le site web est malveillant, voulez-vous continuer à l'afficher ?

en: Threshold could not be extracted from header
fr: Le seuil ne peut être extrait de l'en-tête

en: Threshold not a valid number
fr: Ce seuil n'est pas un nombre correct

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
fr: À :

en: To:
fr: À :

en: Toggle HTML Display Mode
fr: Changer le mode d'affichage HTML

en: Toggle display mode between HTML and plain text
fr: Échange le mode d'affichage entre le HTML et le texte brut

en: Turn on HTML rendering for this message.
fr: Activer le rendu HTML pour ce message.

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
fr: Activer cette option pour rendre vos réponses aux invitations compréhensibles pour le programme Outlook (marque déposée)

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
fr: Activer cette option pour rendre vos réponses aux invitations compréhensibles pour le programme Outlook (marque déposée)

en: URL copied to clipboard.
fr: URL copiée dans le presse-papiers.

en: Unable to edit attachment
fr: Impossible de modifier la pièce jointe

en: Unable to verify: key missing.
fr: Impossible de vérifier : clé manquante.

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
fr: Source brute

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Body Hash Algorithm.
fr: Algorithme inconnu pour le corps du code de hachage.

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Unknown signature state
fr: État inconnu de la signature

en: Unnamed attachment
fr: Pièce jointe sans nom

en: Update DKIM key
fr: Mettre à jour la clé « DKIM »

en: Use '*' to specify all emails from domain
fr: Utiliser « * » pour spécifier tous les courriels du domaine

en: Use Fi&xed Font
fr: Utiliser une police à largeur fi&xe

[ctx: View->]
en: &Attachments
fr: &Pièces jointes

[ctx: View->]
en: &Headers
fr: &En-têtes

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
fr: En &icônes

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
fr: &Cachées

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
fr: &Dans le corps du message

[ctx: View->attachments->]
en: &Smart
fr: Élé&gantes

[ctx: View->attachments->]
en: In Header Only
fr: Dans l'en-tête seulement

en: Viewer settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Warning: The signature is bad.
fr: Attention : la signature n'est pas valable.

en: We cannot save message.
fr: Impossible d'enregistrer le message.

en: What style of headers should be displayed
fr: Quel type d'en-tête devrait être affiché

en: When this is checked, received invitation emails that have been replied to will be moved to the Trash folder, once the reply has been successfully sent.
fr: Lorsque cette option est activée, les courriels d'invitations auxquels vous avez répondus seront déplacés dans le dossier corbeille, une fois la réponse envoyée correctement.

en: When this is checked, you will not see the mail composer window. Instead, all invitation mails are sent automatically. If you want to see the mail before sending it, you can uncheck this option. However, be aware that the text in the composer window is in iCalendar syntax, and you should not try modifying it by hand.
fr: Lorsque cette option est cochée, vous ne verrez plus l'éditeur du courriel. À la place, tous les courriers électroniques d'invitations sont envoyés automatiquement. Si vous souhaitez consulter le courriel avant de l'envoyer, vous pouvez décocher cette option. Cependant, soyez conscient que le texte dans l'éditeur utilise la syntaxe iCalendar, et que vous ne devriez pas essayer de le retoucher à la main.

en: When this is on, the user will not see the mail composer window. Invitation mails are sent automatically.
fr: Lorsque ceci est activé, l'utilisateur ne voit pas la fenêtre de l'éditeur de courriel. Les courriers électroniques d'invitation sont envoyés automatiquement

en: When we render html do not use font size inferior to minimum size.
fr: Lors d'un rendu HTML, ne pas utiliser de taille de police inférieure à la taille minimale.

en: Work online.
fr: Travailler en ligne.

en: [vcard]
fr: [vCard]

en: body part
fr: partie du corps

en: certificate
fr: certificat

en: email messages (*.mbox);;all files (*)
fr: courriers électronique (*.mbox);;tous les fichiers (*)

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
fr: pièce jointe 1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
fr: pièce jointe %1

[ctx: method name: info about it from parsing]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: resent from:
fr: renvoyé depuis :

en: resent to:
fr: renvoyé à :

en: sender:
fr: Expéditeur :

en: stored:
fr: stocké :

[ctx: to open]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: to view something]
en: View
fr: Afficher

en: unknown key
fr: clé inconnue
