orca master - en to fr translation catalogue (1843 entries)

en:  %d column |  %d columns
fr[0]: %d colonne
fr[1]: %d colonnes

en:  dot dot dot
fr:  points de suspension

en:  subscript %s
fr:  indice %s

en:  superscript %s
fr:  exposant %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
fr[0]: %(count)d %(repeatChar)s caractère
fr[1]: %(count)d %(repeatChar)s caractères

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
fr[0]: %(count)d raccourci du lecteur d’écran pour %(application)s trouvé.
fr[1]: %(count)d raccourcis du lecteur d’écran pour %(application)s trouvés.

en: %(index)d of %(total)d
fr: %(index)d sur %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
fr[0]: %(index)d sur %(total)d élément sélectionné
fr[1]: %(index)d sur %(total)d éléments sélectionnés

en: %(role)s level %(level)d
fr: %(role)s niveau %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
fr: lien %(uri)s vers %(file)s

en: %.2f kilobytes
fr: %.2f kilooctets

en: %.2f megabytes
fr: %.2f mégaoctets

en: %H hours and %M minutes
fr: %H heures et %M minutes

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
fr: %H heures, %M minutes et %S secondes

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
fr[0]: %d raccourci par défaut du lecteur d’écran trouvé.
fr[1]: %d raccourcis par défaut du lecteur d’écran trouvés.

en: %d byte | %d bytes
fr[0]: %d octet
fr[1]: %d octets

en: %d character too long | %d characters too long
fr[0]: Trop long de %d caractère
fr[1]: Trop long de %d caractères

en: %d column | %d columns
fr[0]: %d colonne
fr[1]: %d colonnes

en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: il y a %d jour
fr[1]: il y a %d jours

en: %d file found | %d files found
fr[0]: %d fichier trouvé
fr[1]: %d fichiers trouvés

en: %d form | %d forms
fr[0]: %d formulaire
fr[1]: %d formulaires

en: %d heading | %d headings
fr[0]: %d en-tête
fr[1]: %d en-têtes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr[0]: il y a %d heure
fr[1]: il y a %d heures

en: %d item | %d items
fr[0]: %d élément
fr[1]: %d éléments

en: %d item found | %d items found
fr[0]: %d élément trouvé
fr[1]: %d éléments trouvés

en: %d landmark | %d landmarks
fr[0]: %d point de repère
fr[1]: %d points de repère

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: il y a %d minute
fr[1]: il y a %d minutes

en: %d percent of document read | %d percent of document read
fr[0]: %d pour cent du document lu
fr[1]: %d pour cent du document lu

en: %d percent. | %d percent.
fr[0]: %d pour cent.
fr[1]: %d pour cent.

en: %d second ago | %d seconds ago
fr[0]: il y a %d seconde
fr[1]: il y a %d secondes

en: %d space | %d spaces
fr[0]: %d espace
fr[1]: %d espaces

en: %d tab | %d tabs
fr[0]: %d tabulation
fr[1]: %d tabulations

en: %d table | %d tables
fr[0]: %d tableau
fr[1]: %d tableaux

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
fr[0]: %d boîte de dialogue sans focus
fr[1]: %d boîtes de dialogue sans focus

en: %d unvisited link | %d unvisited links
fr[0]: %d lien non visité
fr[1]: %d liens non visités

en: %d value | %d values
fr[0]: %d valeur
fr[1]: %d valeurs

en: %d visited link | %d visited links
fr[0]: %d lien visité
fr[1]: %d liens visités

en: %s default voice
fr: voix par défaut %s

en: %s link
fr: lien %s

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
fr[0]: (%d boîte de dialogue)
fr[1]: (%d boîtes de dialogue)

en: 0 items
fr: 0 élément

en: A ACUTE
fr: A ACCENT AIGU

en: A CIRCUMFLEX
fr: A ACCENT CIRCONFLEXE

en: A E
fr: A E collées

en: A GRAVE
fr: A ACCENT GRAVE

en: A RING
fr: A ROND EN CHEF

en: A UMLAUT
fr: A TRÉMA

en: A channel only if its _window is active
fr: Un canal uniquement si sa _fenêtre est active

en: Active _Profile:
fr: _Profil actif :

en: Actual String
fr: Chaîne réelle

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Adjust selected attribute
fr: Ajuster l’attribut sélectionné

en: Advance live region politeness setting
fr: Avancer le paramètre de politesse de zone dynamique

en: All cha_nnels
fr: Tous les ca_naux

en: All channels when an_y %s window is active
fr: Tous les canaux quand n’im_porte quelle fenêtre %s est active

en: All live regions set to off
fr: Toutes les zones dynamiques sont définies à « désactivé »

en: Alt_L
fr: Alt_G

en: Alt_R
fr: Alt_D

en: Always speak selected spreadsheet range
fr: Toujours lire les plages de classeur sélectionnées

en: Announce _forms during navigation
fr: Annoncer les _formulaires durant la navigation

en: Announce _forms in Say All
fr: Annoncer les _formulaires dans Tout lire

en: Announce _lists during navigation
fr: Annoncer les _listes durant la navigation

en: Announce _panels during navigation
fr: Annoncer les _panneaux durant la navigation

en: Announce _panels in Say All
fr: Annoncer les _panneaux dans Tout lire

en: Announce _tables during navigation
fr: Annoncer les _tableaux durant la navigation

en: Announce _tables in Say All
fr: Annoncer les _tableaux dans Tout lire

en: Announce block_quotes during navigation
fr: Annoncer les _blocs de citation durant la navigation

en: Announce block_quotes in Say All
fr: Annoncer les _blocs de citation dans Tout lire

en: Announce cell _header
fr: Annoncer les _en-têtes de cellule

en: Announce land_marks during navigation
fr: Annoncer les points de _repère durant la navigation

en: Announce land_marks in Say All
fr: Annoncer les points de _repère dans Tout lire

en: Announce li_sts in Say All
fr: Annoncer les li_stes dans Tout lire

en: Announce when your _buddies are typing
fr: Indique si vos con_tacts saisissent un message

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
fr: Une autre instance du lecteur d’écran est déjà lancée pour cette session.
    Lancez « orca --replace » pour remplacer ce processus par un nouveau.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
fr: Ajouter le texte où est le curseur de balayage à la fin du presse-papiers

en: Appended contents to clipboard.
fr: Contenu ajouté à la fin du presse-papiers.

en: Applies to:
fr: S’applique à :

en: Arabic Grade 1
fr: Arabe degré 1

en: Attribute Name
fr: Nom d’attribut

en: Automatic focus mode during caret navigation
fr: Mode focus automatique durant la navigation au curseur

en: Automatic focus mode during native navigation
fr: Mode focus automatique durant la navigation native

en: Automatic focus mode during structural navigation
fr: Mode focus automatique durant la navigation par structure

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
fr: Démarrer automatiquement la lecture d’une page dès qu’elle est _chargée pour la première fois

en: Bee_p updates
fr: Suivi des mises à jour par bi_p

en: Beginning of row.
fr: Début de la ligne.

en: Belgium Dutch Grade 1
fr: Néerlandais belge degré 1

en: Bookmark not found.
fr: Signet non trouvé.

en: Bookmark where am I with respect to current position
fr: Placer un signet à l’endroit où je suis actuellement

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom of column.
fr: Bas de la colonne.

en: Braille Bindings
fr: Raccourcis Braille

en: Braille Indicator
fr: Indicateur de braille

en: Break speech into ch_unks between pauses
fr: Couper la synthèse vocale en morcea_ux entre les pauses

en: Brie_f
fr: _Court

en: Browse mode
fr: Mode navigation

en: Browse mode is sticky.
fr: Le mode navigation est permanent.

en: Bypass mode enabled.
fr: Mode de contournement activé.

en: C CEDILLA
fr: C CÉDILLE

en: C_urrent location
fr: Emplacement a_ctuel

en: Canada French Grade 1
fr: Français canadien degré 1

en: Canada French Grade 2
fr: Français canadien degré 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
fr: Impossible de démarrer le lecteur d’écran parce qu’il ne peut se connecter au bureau.

en: Capitalization style set to icon.
fr: Style de lecture des majuscules défini à icône.

en: Capitalization style set to none.
fr: Style de lecture des majuscules défini à aucun.

en: Capitalization style set to spell.
fr: Style de lecture des majuscules défini à annonce.

en: Caps_Lock
fr: Verr. _maj.

en: Cause the current combo box to be expanded
fr: Provoquer le déroulement de la liste déroulante actuelle

en: Cell %s
fr: Cellule %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
fr[0]: La cellule s’étend sur %d colonne
fr[1]: La cellule s’étend sur %d colonnes

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
fr[0]: La cellule s’étend sur %d ligne
fr[1]: La cellule s’étend sur %d lignes

en: Change spoken number style
fr: Modifier le style de lecture des nombres

en: Clear the dynamic column headers
fr: Effacer les en-têtes dynamiques de colonne

en: Clear the dynamic row headers
fr: Effacer les en-têtes dynamiques de ligne

en: Click on the object with navigator focus.
fr: Cliquer sur l’objet possédant le focus de navigation.

en: Column %s selected
fr: Colonne %s sélectionnée

en: Column %s unselected
fr: Colonne %s désélectionnée

en: Columns %s through %s selected
fr: Colonnes %s à %s sélectionnées

en: Columns %s through %s unselected
fr: Colonnes %s à %s désélectionnées

en: Columns reordered
fr: Colonnes réordonnées

en: Command
fr: Commande

en: Context is %s
fr: Le contexte est %s

en: Contraction _Table:
fr: _Tableau d’abréviation :

en: Control caret navigation
fr: Contrôler la navigation au curseur

en: Copied contents to clipboard.
fr: Contenu ajouté au presse-papiers.

en: Copied selection to clipboard.
fr: Sélection copiée dans le presse-papiers.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
fr: Copier le texte où est le curseur de balayage vers le presse-papiers

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
fr: Impossible d’activer le gestionnaire de paramètres. Sortie.

en: Could not find current location.
fr: Impossible de trouver l’emplacement actuel.

en: Cursor Position
fr: Position du curseur

en: Cursor Routing
fr: Routage du curseur

en: Cut Begin
fr: Début couper

en: Cut Line
fr: Couper ligne

en: Cut selection to clipboard.
fr: Sélection coupée vers le presse-papiers.

en: Cycle the debug level at run time
fr: Afficher successivement les niveaux de débogage à l’exécution

en: Cycle to the next capitalization style
fr: Activer le style de lecture des majuscules suivant

en: Cycle to the next key echo level
fr: Activer le niveau d’écho des touches suivant

en: Cycle to the next settings profile
fr: Activer le profil de paramètres suivant

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
fr: Activer le niveau de lecture de ponctuation suivant

en: Cycle to the next speech synthesizer
fr: Passer au synthétiseur vocal suivant

en: Czech Grade 1
fr: Tchèque degré 1

en: DIR
fr: RÉPERTOIRE

en: D_uration (secs):
fr: Durée (sec) :

en: Dat_e format:
fr: Format d_e la date :

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Decrease the speech pitch
fr: Diminuer la hauteur de la voix

en: Decrease the speech rate
fr: Diminuer le rythme de lecture

en: Decrease the speech volume
fr: Diminuer le volume de lecture

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Synthesizer
fr: Synthétiseur par défaut

en: Default button is %s
fr: Le bouton par défaut est %s

en: Default button is %s. Grayed
fr: Le bouton par défaut est %s. Grisé

en: Default button not found
fr: Bouton par défaut non trouvé

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
fr[0]: Liste descriptive à %d élément
fr[1]: Liste descriptive à %d éléments

en: Disable _end of line symbol
fr: Désactiver le symbole _fin de ligne

en: Display Settings
fr: Paramètres d’affichage

en: Display a list of blockquotes
fr: Afficher la liste des blocs de citation

en: Display a list of buttons
fr: Afficher une liste des boutons

en: Display a list of check boxes
fr: Afficher une liste des cases à cocher

en: Display a list of clickables
fr: Afficher une liste des éléments cliquables

en: Display a list of combo boxes
fr: Afficher une liste des listes déroulantes

en: Display a list of entries
fr: Afficher une liste des zones de saisie

en: Display a list of form fields
fr: Afficher une liste des champs de formulaire

en: Display a list of headings
fr: Afficher une liste des en-têtes

en: Display a list of headings at level %d
fr: Afficher une liste des en-têtes de niveau %d

en: Display a list of images
fr: Afficher une liste des images

en: Display a list of internal frames
fr: Afficher une liste des cadres internes

en: Display a list of landmarks
fr: Afficher une liste des points de repère

en: Display a list of large objects
fr: Afficher une liste des objets importants

en: Display a list of links
fr: Afficher une liste des liens

en: Display a list of list items
fr: Afficher une liste des éléments de liste

en: Display a list of lists
fr: Afficher une liste des listes

en: Display a list of paragraphs
fr: Afficher une liste des paragraphes

en: Display a list of radio buttons
fr: Afficher une liste des boutons radio

en: Display a list of tables
fr: Afficher une liste des tableaux

en: Display a list of unvisited links
fr: Afficher une liste des liens non visités

en: Display a list of visited links
fr: Afficher une liste des liens visités

en: Display the application preferences configuration dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue de configuration des préférences de l’application

en: Display the preferences configuration dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue de configuration des préférences

en: Do not announce when your buddies are typing.
fr: Ne pas annoncer lorsque les contacts saisissent un message.

en: Do not provide chat room specific message histories.
fr: Ne pas donner les historiques de messages par salon de discussion.

en: Do not speak chat room name.
fr: Ne pas lire le nom du salon de discussion.

en: Dot _7
fr: Point _7

en: Dot _8
fr: Point _8

en: Dots 7 an_d 8
fr: Points 7 e_t 8

en: Dynamic column header cleared.
fr: En-tête dynamique de colonne effacé.

en: Dynamic column header set for row %d
fr: En-tête dynamique de colonne défini pour la ligne %d

en: Dynamic row header cleared.
fr: En-tête dynamique de ligne effacé.

en: Dynamic row header set for column %s
fr: En-tête dynamique de ligne défini pour la colonne %s

en: E ACUTE
fr: E ACCENT AIGU

en: E CIRCUMFLEX
fr: E ACCENT CIRCONFLEXE

en: E GRAVE
fr: E ACCENT GRAVE

en: E UMLAUT
fr: E TRÉMA

en: Echo
fr: Écho

en: Echo set to None.
fr: Écho défini à aucun.

en: Echo set to key and word.
fr: Écho défini à touche et mot.

en: Echo set to key.
fr: Écho défini par touche.

en: Echo set to sentence.
fr: Écho défini par phrase.

en: Echo set to word and sentence.
fr: Écho défini à mot et phrase.

en: Echo set to word.
fr: Écho défini par mot.

en: Enable Braille _support
fr: Activer la _prise en charge du braille

en: Enable _alphabetic keys
fr: Activer les touches _alphabétiques

en: Enable _function keys
fr: Activer les touches de _fonction

en: Enable _key echo
fr: Activer l’é_cho des touches

en: Enable _modifier keys
fr: Activer les touches de _modification

en: Enable _navigation keys
fr: Activer les touches de _navigation

en: Enable _punctuation keys
fr: Activer les touches de _ponctuation

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
fr: Activer le _retour et l’avance rapide en mode tout lire

en: Enable _space
fr: Activer l’e_space

en: Enable _structural navigation
fr: Activer la navigation par structure

en: Enable _structural navigation in Say All
fr: Activer la navigation par structure en mode tout lire

en: Enable _word wrap
fr: Activer la césure par _mot

en: Enable ac_tion keys
fr: Activer les touches d’_action

en: Enable echo by _sentence
fr: Activer l’écho par _phrase

en: Enable echo by _word
fr: Activer l’écho par _mot

en: Enable echo by cha_racter
fr: Active_r l’écho par caractère

en: Enable flash _messages
fr: Activer les _messages flash

en: Enable layout mode for content
fr: Activer le mode disposition pour le contenu

en: Enable n_umeric keys
fr: Activer les touches n_umériques

en: Enable non-spacing _diacritical keys
fr: Activer les touches _diacritiques de non-espacement

en: Enable sticky browse mode
fr: Activer le mode navigation permanent

en: Enable sticky focus mode
fr: Activer le mode focus permanent

en: End of container.
fr: Fin du conteneur.

en: End of row.
fr: Fin de la ligne.

en: End of table
fr: Fin du tableau

en: Enter and exit flat review mode
fr: Activer et désactiver le mode curseur de balayage

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
fr: Activer le mode d’apprentissage. Appuyez sur Échap pour quitter ce mode

en: Entering flat review.
fr: Activation du curseur de balayage.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
fr: Mode d’apprentissage activé. Appuyez sur une touche pour entendre sa fonction. Pour afficher la documentation du lecteur d’écran, appuyez sur F1. Pour obtenir la liste des raccourcis clavier par défaut du lecteur d’écran, appuyez sur F2. Pour obtenir la liste des raccourcis clavier du lecteur d’écran pour l’application actuelle, appuyez sur F3. Pour quitter le mode d’apprentissage, appuyez sur Échap.

en: Error: Could not create list of objects.
fr: Erreur : impossible de créer la liste des objets.

en: Exiting learn mode.
fr: Fin du mode d’apprentissage.

en: FILE
fr: FICHIER

en: Feed of unknown size
fr: Flux de taille inconnue

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
fr[0]: Flux contenant %d article
fr[1]: Flux contenant %d articles

en: Find
fr: Recherche

en: Find Options
fr: Options de recherche

en: Finished loading %s.
fr: Chargement de %s terminé.

en: Finished loading.
fr: Chargement terminé.

en: Flash Message Settings
fr: Paramètres des messages flash

en: Flat review
fr: Curseur de balayage

en: Flat review contents
fr: Contenus du curseur de balayage

en: Flat review restricted to the current object
fr: Curseur de balayage restreint à l’objet courant

en: Flat review unrestricted
fr: Curseur de balayage non restreint

en: Focus mode
fr: Mode focus

en: Focus mode is sticky.
fr: Le mode focus est permanent.

en: Force use of option
fr: Force l’utilisation de l’option

en: France French Grade 1
fr: Français degré 1

en: France French Grade 2
fr: Français degré 2

en: Freeze
fr: Geler

en: General
fr: Général

en: German Grade 0
fr: Allemand degré 0

en: German Grade 1
fr: Allemand degré 1

en: German Grade 2
fr: Allemand degré 2

en: Global Voice Settings
fr: Paramètres globaux pour la voix

en: Go down one cell
fr: Se déplacer d’une cellule vers le bas

en: Go left one cell
fr: Se déplacer d’une cellule vers la gauche

en: Go right one cell
fr: Se déplacer d’une cellule vers la droite

en: Go to bookmark
fr: Aller au signet

en: Go to end of container
fr: Aller à la fin du conteneur

en: Go to next blockquote
fr: Aller au bloc de citation suivant

en: Go to next bookmark location
fr: Aller à l’emplacement du signet suivant

en: Go to next button
fr: Aller au bouton suivant

en: Go to next character
fr: Aller au caractère suivant

en: Go to next check box
fr: Aller à la case à cocher suivante

en: Go to next clickable
fr: Aller à l’élément cliquable suivant

en: Go to next combo box
fr: Aller à la liste déroulante suivante

en: Go to next entry
fr: Aller à la zone de saisie suivante

en: Go to next form field
fr: Aller au champ de formulaire suivant

en: Go to next heading
fr: Aller à l’en-tête suivant

en: Go to next heading at level %d
fr: Aller à l’en-tête de niveau %d suivant

en: Go to next image
fr: Aller à l’image suivante

en: Go to next internal frame
fr: Aller au cadre interne suivant

en: Go to next landmark
fr: Aller au point de repère suivant

en: Go to next large object
fr: Aller vers le prochain objet important

en: Go to next line
fr: Aller à la ligne suivante

en: Go to next link
fr: Aller au lien suivant

en: Go to next list
fr: Aller à la liste suivante

en: Go to next list item
fr: Aller à l’élément de liste suivant

en: Go to next live region
fr: Aller à la zone dynamique suivante

en: Go to next paragraph
fr: Aller au paragraphe suivant

en: Go to next radio button
fr: Aller au bouton radio suivant

en: Go to next separator
fr: Aller au séparateur suivant

en: Go to next table
fr: Aller au tableau suivant

en: Go to next unvisited link
fr: Aller au prochain lien non visité

en: Go to next visited link
fr: Aller au prochain lien visité

en: Go to next word
fr: Aller au mot suivant

en: Go to previous blockquote
fr: Aller au bloc de citation précédent

en: Go to previous bookmark location
fr: Aller à l’emplacement du signet précédent

en: Go to previous button
fr: Aller au bouton précédent

en: Go to previous character
fr: Aller au caractère précédent

en: Go to previous check box
fr: Aller à la case à cocher précédente

en: Go to previous clickable
fr: Aller à l’élément cliquable précédent

en: Go to previous combo box
fr: Aller à la liste déroulante précédente

en: Go to previous entry
fr: Aller à la zone de saisie précédente

en: Go to previous form field
fr: Aller au champ de formulaire précédent

en: Go to previous heading
fr: Aller à l’en-tête précédent

en: Go to previous heading at level %d
fr: Aller à l’en-tête de niveau %d précédent

en: Go to previous image
fr: Aller à l’image précédente

en: Go to previous internal frame
fr: Revenir au cadre interne précédent

en: Go to previous landmark
fr: Aller au point de repère précédent

en: Go to previous large object
fr: Revenir à l’objet important précédent

en: Go to previous line
fr: Aller à la ligne précédente

en: Go to previous link
fr: Revenir au lien précédent

en: Go to previous list
fr: Revenir à la liste précédente

en: Go to previous list item
fr: Revenir à l’élément de liste précédent

en: Go to previous live region
fr: Revenir à la zone dynamique précédente

en: Go to previous paragraph
fr: Revenir au paragraphe précédent

en: Go to previous radio button
fr: Revenir au bouton radio précédent

en: Go to previous separator
fr: Revenir au séparateur précédent

en: Go to previous table
fr: Revenir au tableau précédent

en: Go to previous unvisited link
fr: Revenir au lien non visité précédent

en: Go to previous visited link
fr: Revenir au lien visité précédent

en: Go to previous word
fr: Aller au mot précédent

en: Go to start of container
fr: Aller au début du conteneur

en: Go to the beginning of the line
fr: Aller au début de la ligne

en: Go to the bottom of the file
fr: Aller à la fin du fichier

en: Go to the end of the line
fr: Aller à la fin de la ligne

en: Go to the first cell in a table
fr: Aller à la première cellule d’un tableau

en: Go to the first child of the object with navigator focus.
fr: Aller au premier enfant de l’objet possédant le focus de navigation.

en: Go to the last cell in a table
fr: Aller à la dernière cellule d’un tableau

en: Go to the last live region which made an announcement
fr: Revenir à la dernière zone dynamique qui a effectué une annonce

en: Go to the next object
fr: Aller à l’objet suivant

en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
fr: Aller à l’objet frère suivant l’objet possédant le focus de navigation.

en: Go to the parent of the object with navigator focus.
fr: Aller au parent de l’objet possédant le focus de navigation.

en: Go to the previous object
fr: Aller à l’objet précédent

en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
fr: Aller à l’objet frère précédent l’objet possédant le focus de navigation.

en: Go to the top of the file
fr: Aller au début du fichier

en: Go up one cell
fr: Se déplacer d’une cellule vers le haut

en: Greek Grade 1
fr: Grec degré 1

en: Hindi Grade 1
fr: Hindi degré 1

en: Hungarian 8 dot computer
fr: Hongrois ordinateur 8 points

en: Hungarian Grade 1
fr: Hongrois degré 1

en: Hungarian Grade 2
fr: Hongrois degré 2

en: Hyperlink
fr: Hyperlien

en: Hyperlink Indicator
fr: Indicateur d’hyperlien

en: I ACUTE
fr: I ACCENT AIGU

en: I CIRCUMFLEX
fr: I ACCENT CIRCONFLEXE

en: I GRAVE
fr: I ACCENT GRAVE

en: I UMLAUT
fr: I TRÉMA

en: Icon panel
fr: Volet d’icônes

en: Increase the speech pitch
fr: Augmenter la hauteur de la voix

en: Increase the speech rate
fr: Augmenter le rythme de lecture

en: Increase the speech volume
fr: Augmenter le volume de lecture

en: Insert
fr: Insertion

en: Italian Grade 1
fr: Italien degré 1

en: Key Binding
fr: Raccourci

en: Key Bindings
fr: Raccourcis clavier

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
fr: Raccourci supprimé. Appuyez sur Entrée pour confirmer.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
fr: Touche capturée : %s. Appuyez sur Entrée pour confirmer.

en: Keyboard Layout
fr: Agencement du clavier

en: LEVEL %d
fr: NIVEAU %d

en: Last row deleted.
fr: Dernière ligne supprimée.

en: Latvian Grade 1
fr: Lituanien degré 1

en: Layout mode.
fr: Mode mise en page

en: Learn mode.  Press escape to exit.
fr: Mode d’apprentissage. Appuyez sur Échap pour quitter.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
fr[0]: Sortie de %d bloc de citation.
fr[1]: Sortie de %d blocs de citation.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
fr[0]: Sortie de %d liste.
fr[1]: Sortie de %d listes.

en: Leaving flat review.
fr: Désactivation du curseur de balayage.

en: Line
fr: Ligne

en: Line Down
fr: Ligne en bas

en: Line Left
fr: Ligne à gauche

en: Line Right
fr: Ligne à droite

en: Line Up
fr: Ligne en haut

en: List of unknown size
fr: Liste de taille inconnue

en: List with %d item | List with %d items
fr[0]: Liste à %d élément
fr[1]: Liste à %d éléments

en: Live region support is off
fr: La prise en charge des zones dynamiques est désactivée

en: Live regions monitoring off
fr: Surveillance des zones dynamiques désactivée

en: Live regions monitoring on
fr: Surveillance des zones dynamiques activée

en: Load profile
fr: Charge le profil

en: Load user profile
fr: Chargement du profil utilisateur

en: Loading.  Please wait.
fr: Chargement en cours. Veuillez patienter.

en: M_ost
fr: La plupar_t

en: Mark in braille
fr: Marquer en braille

en: Mark the beginning of a text selection
fr: Marquer le début d’une sélection de texte

en: Mark the end of a text selection
fr: Marquer la fin d’une sélection de texte

en: Match _entire word only
fr: Mots _entiers seulement

en: Message from chat room %s
fr: Message du salon de discussion %s

en: Messages are _detailed
fr: Les messages sont _détaillés

en: Messages are _persistent
fr: Les messages sont _persistants

en: Minimum length of matched text:
fr: Longueur minimale du texte correspondant :

en: Misspelled word: %s
fr: Mot mal orthographié : %s

en: Monitor live regions
fr: Surveiller les zones dynamiques

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse over object not found.
fr: L’objet généré par le survol du pointeur n’a pas été trouvé.

en: Mouse review
fr: Mode lecture sous la souris

en: Mouse review disabled.
fr: Mode lecture sous la souris désactivé.

en: Mouse review enabled.
fr: Mode lecture sous la souris activé.

en: Move _down one
fr: Déplacer vers le _bas

en: Move _up one
fr: Déplacer vers le _haut

en: Move flat review to the beginning of the next line
fr: Déplacer le curseur de balayage au début de la ligne suivante

en: Move flat review to the beginning of the previous line
fr: Déplacer le curseur de balayage au début de la ligne précédente

en: Move flat review to the bottom left
fr: Déplacer le curseur de balayage en bas à gauche

en: Move flat review to the end of the line
fr: Déplacer le curseur de balayage à la fin de la ligne

en: Move flat review to the end position
fr: Déplacer le curseur de balayage à la fin de l’écran

en: Move flat review to the home position
fr: Déplacer le curseur de balayage au début de l’écran

en: Move flat review to the next character
fr: Déplacer le curseur de balayage au caractère suivant

en: Move flat review to the next item or word
fr: Déplacer le curseur de balayage au prochain élément ou mot

en: Move flat review to the previous character
fr: Déplacer le curseur de balayage au caractère précédent

en: Move flat review to the previous item or word
fr: Déplacer le curseur de balayage à l’élément ou mot précédent

en: Move flat review to the word above the current word
fr: Déplacer le curseur de balayage au-dessus du mot actuel

en: Move flat review to the word below the current word
fr: Déplacer le curseur de balayage en dessous du mot actuel

en: Move focus into and away from the current mouse over
fr: Déplacer le focus dans ou hors de l’objet survolé par le pointeur de la souris

en: Move to _bottom
fr: Déplacer tout en ba_s

en: Move to _top
fr: Déplacer tout en hau_t

en: NAME
fr: NOM

en: Nesting level %d
fr: Niveau d’imbrication %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
fr: Néerlandais degré 1

en: New chat tab %s
fr: Nouvel onglet de discussion %s

en: New item has been added
fr: Un nouvel objet a été ajouté

en: No actions found on: %s
fr: Aucune action trouvée sur : %s

en: No application has focus.
fr: Aucune application n’est active.

en: No bookmarks found.
fr: Aucun signet trouvé.

en: No children.
fr: Aucun enfant.

en: No files found.
fr: Aucun fichier trouvé.

en: No focus
fr: Aucun focus

en: No landmark found.
fr: Il n’y a aucun point de repère.

en: No more blockquotes.
fr: Plus aucun bloc de citation.

en: No more buttons.
fr: Plus aucun bouton.

en: No more check boxes.
fr: Plus aucune case à cocher.

en: No more clickables.
fr: Plus aucun élément cliquable.

en: No more combo boxes.
fr: Plus aucune liste déroulante.

en: No more entries.
fr: Plus aucune zone de saisie.

en: No more form fields.
fr: Plus aucun champ de formulaire.

en: No more headings at level %d.
fr: Plus aucun en-tête au niveau %d.

en: No more headings.
fr: Plus aucun en-tête.

en: No more images.
fr: Plus aucune image.

en: No more internal frames.
fr: Plus aucun cadre interne.

en: No more large objects.
fr: Plus aucun objet important.

en: No more links.
fr: Plus aucun lien.

en: No more list items.
fr: Plus aucun élément de liste.

en: No more lists.
fr: Plus aucune liste.

en: No more live regions.
fr: Plus aucune zone dynamique.

en: No more paragraphs.
fr: Plus aucun paragraphe.

en: No more radio buttons.
fr: Plus aucun bouton radio.

en: No more separators.
fr: Plus aucun séparateur.

en: No more tables.
fr: Plus aucun tableau.

en: No more unvisited links.
fr: Plus aucun lien non visité.

en: No more visited links.
fr: Plus aucun lien visité.

en: No next.
fr: Aucun suivant.

en: No notification messages
fr: Aucun message de notification

en: No parent.
fr: Aucun parent.

en: No previous.
fr: Aucun précédent.

en: No profiles found.
fr: Aucun profil trouvé.

en: No selected text.
fr: Pas de texte sélectionné.

en: Non-uniform
fr: Non uniforme

en: Norwegian Grade 0
fr: Norvégien degré 0

en: Norwegian Grade 1
fr: Norvégien degré 1

en: Norwegian Grade 2
fr: Norvégien degré 2

en: Norwegian Grade 3
fr: Norvégien degré 3

en: Not in a container.
fr: Pas dans un conteneur.

en: Not in a dialog
fr: Pas dans une boîte de dialogue

en: Not in a table.
fr: Pas dans un tableau.

en: Not on a link.
fr: Pas sur un lien.

en: Not using flat review.
fr: Curseur de balayage non utilisé.

en: Notification presenter
fr: Présentateur de notification

en: O ACUTE
fr: O ACCENT AIGU

en: O CIRCUMFLEX
fr: O ACCENT CIRCONFLEXE

en: O GRAVE
fr: O ACCENT GRAVE

en: O STROKE
fr: O BARRÉ

en: O UMLAUT
fr: O TRÉMA

en: Object details
fr: Détails des objets

en: Object mode.
fr: Mode objet

en: Object navigation
fr: Navigation dans les objets

en: Onl_y speak changed lines during find
fr: Lire _uniquement les lignes changées durant la recherche

en: Only speak displayed text
fr: Ne lire que le texte affiché

en: Open the Find dialog
fr: Ouvrir la fenêtre de recherche

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
fr: Correction orthographique

en: Optional arguments
fr: Paramètres facultatifs

en: Options:
fr: Options :

en: Orca Screen Reader
fr: Lecteur d’écran Orca

en: Page Navigation
fr: Navigation à travers la page

en: Page has %s.
fr: La page possède %s.

en: Pan the braille display to the left
fr: Décaler l’afficheur braille vers la gauche

en: Pan the braille display to the right
fr: Décaler l’afficheur braille vers la droite

en: Pass the next command on to the current application
fr: Transmettre la commande suivante à l’application actuelle

en: Pasted contents from clipboard.
fr: Contenu collé à partir du presse-papiers.

en: Perform left click on current flat review item
fr: Effectuer un clic gauche sur l’élément où est le curseur de balayage

en: Perform right click on current flat review item
fr: Effectuer un clic droit sur l’élément où est le curseur de balayage

en: Perform the basic Where Am I operation
fr: Effectuer l’opération « Où suis-je ? » de base

en: Perform the detailed Where Am I operation
fr: Effectuer l’opération « Où suis-je ? » détaillée

en: Phonetically speak the current flat review character
fr: Lire phonétiquement le caractère où est le curseur de balayage

en: Phonetically spell the current flat review item or word
fr: Épeler phonétiquement l’élément ou le mot actuel où est le curseur de balayage

en: Phonetically spell the current flat review line
fr: Épeler phonétiquement la ligne où est le curseur de balayage

en: Pi_tch:
fr: Hau_teur :

en: Pointer moved to object.
fr: Pointeur déplacé sur l’objet

en: Polish Grade 1
fr: Polonais degré 1

en: Portuguese Grade 1
fr: Portugais degré 1

en: Present Unless
fr: Prononcé sauf si

en: Present _context of error
fr: Présenter le _contexte d’erreur

en: Present current date
fr: Présenter la date actuelle

en: Present current time
fr: Présenter l’heure actuelle

en: Present last notification message
fr: Présenter le dernier message de notification

en: Present next notification message
fr: Présenter le message de notification suivant

en: Present notification messages list
fr: Présenter la liste des messages de notification

en: Present previous notification message
fr: Présenter le message de notification précédent

en: Present size and location of current object
fr: Présenter la taille et la position de l’objet courant

en: Present the contents of the input line
fr: Présenter le contenu de la ligne de saisie

en: Present the default button
fr: Présenter le bouton par défaut

en: Present the status bar
fr: Présenter la barre d’état

en: Present the title bar
fr: Présenter la barre de titre

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
fr: Appuyez sur Alt+F6 pour donner le focus aux fenêtres filles.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
fr: Appuyez sur espace pour développer, et utiliser haut et bas pour sélectionner un élément.

en: Press space to toggle.
fr: Appuyez sur espace pour changer d’état.

en: Prevent use of option
fr: Empêche l’utilisation de l’option

en: Print the known running applications
fr: Affiche les applications lancées connues

en: Process a cursor routing key
fr: Traiter une touche de routage du curseur

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
fr: Le profil %s existe déjà.
    Faut-il continuer de mettre à jour le profil existant avec ces nouvelles modifications ?

en: Profile could not be loaded: %s
fr: Le profil n’a pas pu être chargé : %s

en: Profile set to %s.
fr: Profil défini à %s.

en: Profiles
fr: Profils

en: Progress Bar Updates
fr: Mises à jour des barres de progression

en: Progress bar %d.
fr: Barre de progression %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
fr: Toutes

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
fr: Fréquence (sec) :

[ctx: ProgressBar]
en: Window
fr: Fenêtre

en: Pronunciation
fr: Prononciation

en: Pronunciation Dictionary
fr: Dictionnaire de prononciation

en: Provide chat room specific _message histories
fr: Donner les historiques de _messages par salon de discussion.

en: Provide chat room specific message histories.
fr: Donner les historiques de messages par salon de discussion.

en: Punctuation Level
fr: Niveau de ponctuation

en: Punctuation level set to all.
fr: Niveau de ponctuation défini à tous.

en: Punctuation level set to most.
fr: Niveau de ponctuation défini à la plupart.

en: Punctuation level set to none.
fr: Niveau de ponctuation défini à aucun.

en: Punctuation level set to some.
fr: Niveau de ponctuation défini à quelques.

en: Quit the screen reader
fr: Quitter le lecteur d’écran

en: Read the attributes associated with the current text character
fr: Lire les attributs associés avec le caractère de texte actuel

en: Remove user profile
fr: Suppression du profil utilisateur

en: Replace a currently running instance of this screen reader
fr: Remplace une instance actuellement lancée de ce lecteur d’écran

en: Replacement String
fr: Chaîne de remplacement

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
fr: Rapportez les bogues à orca-list@gnome.org.

en: Return to object with keyboard focus
fr: Revenir à l’objet possédant le focus du clavier

en: Review live region announcement
fr: Revoir les annonces des zones dynamiques

en: Route the pointer to the current item
fr: Placer le pointeur sur l’élément actuel

en: Row %(row)d, column %(column)d.
fr: Ligne %(row)d, colonne %(column)d.

en: Row %s selected
fr: Ligne %s sélectionnée

en: Row %s unselected
fr: Ligne %s désélectionnée

en: Row deleted.
fr: Ligne supprimée.

en: Row inserted at the end of the table.
fr: Ligne ajoutée à la fin du tableau.

en: Row inserted.
fr: Ligne ajoutée.

en: Rows %s through %s selected
fr: Lignes %s à %s sélectionnées

en: Rows %s through %s unselected
fr: Lignes %s à %s désélectionnées

en: Rows reordered
fr: Lignes réordonnées

en: S_peak colors as names
fr: Lire les _couleurs selon leur nom

en: Save Profile As
fr: Enregistrer le profil sous

en: Save Profile As Conflict
fr: Enregistrer le profil comme « en conflit »

en: Save _As
fr: Enregistrer _sous

en: Save bookmarks
fr: Enregistrer les signets

en: Say All
fr: Tout lire

en: Say All B_y:
fr: To_ut lire par :

en: Screen Reader Find Dialog
fr: Boîte de dialogue de recherche du lecteur d’écran

en: Screen Reader Preferences
fr: Préférences du lecteur d’écran

en: Screen Reader Preferences for %s
fr: Préférences du lecteur d’écran pour %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
fr: Touche(s) de _modification du lecteur d’écran :

en: Screen reader off.
fr: Lecteur d’écran désactivé.

en: Screen reader on.
fr: Lecteur d’écran activé.

en: Screen reader settings reloaded.
fr: Paramètres du lecteur d’écran rechargés.

en: Screen reader version %s.
fr: Version du lecteur d’écran %s.

en: Search _backwards
fr: Recherche en _arrière

en: Search complete.
fr: Recherche terminée.

en: Search direction:
fr: Sens de la recherche :

en: Search for the next instance of a string
fr: Rechercher la prochaine occurrence d’une chaîne

en: Search for the previous instance of a string
fr: Rechercher l’occurrence précédente d’une chaîne

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Searching.
fr: Recherche.

en: Selected text is: %s
fr: Le texte sélectionné est : %s

en: Selection Indicator
fr: Indicateur de sélection

en: Selection deleted.
fr: La sélection a été supprimée.

en: Selection restored.
fr: La sélection a été restaurée.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
fr: Envoie la sortie de débogage dans debug-AAAA-MM-JJ-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
fr: Envoie la sortie de débogage dans le fichier indiqué

en: Sentence
fr: Phrase

en: Set default live region politeness level to off
fr: Définir le niveau de politesse de zone dynamique par défaut à aucun

en: Set the column to use as dynamic row headers
fr: Définir la colonne à utiliser comme en-têtes dynamiques de ligne

en: Set the row to use as dynamic column headers
fr: Définir la ligne à utiliser comme en-têtes dynamiques de colonne

en: Set up user preferences (GUI version)
fr: Définit les préférences utilisateur (mode graphique)

en: Set up user preferences (text version)
fr: Définit les préférences utilisateur (mode texte)

en: Shift
fr: Majuscule

en: Show actions menu
fr: Afficher le menu des actions

en: Show flat review contents
fr: Afficher les contenus du curseur de balayage

en: Show this help message and exit
fr: Montrer ce message d’aide et quitter

en: Simplified navigation disabled.
fr: Navigation simplifiée désactivée.

en: Simplified navigation enabled.
fr: Navigation simplifiée activée.

en: Six Dots
fr: Six points

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
fr: Taille : %d, %d. Position : %d, %d.

en: Skip _blank cells
fr: Ignorer les lignes _vides

en: So_me
fr: _Quelques

en: Spanish Grade 1
fr: Espagnol degré 1

en: Spea_k object mnemonics
fr: Lire le ra_ccourci des objets

en: Speak
fr: À lire

en: Speak _cell
fr: Lire la _cellule

en: Speak _cell coordinates
fr: Lire les coordonnées des _cellules

en: Speak _description
fr: Lire la _description

en: Speak _indentation and justification
fr: Lire l’_indentation et la justification

en: Speak _misspelled-word indicator
fr: Lire l’indicateur de mot _mal orthographié

en: Speak _multiple cell spans
fr: Lire l’éten_due des cellules chevauchant plusieurs lignes/colonnes

en: Speak _none
fr: Ne _rien lire

en: Speak _numbers as digits
fr: Lire les _nombres comme des chiffres

en: Speak and braille a previous chat room message
fr: Lire et afficher le braille pour le message précédent du salon de discussion

en: Speak blank lines
fr: Lire les lignes vides

en: Speak cell
fr: Lire la cellule

en: Speak child p_osition
fr: Lire le _rang d’un élément dans une liste

en: Speak entire document
fr: Lire le document entier

en: Speak entire window using flat review
fr: Lire la fenêtre entière avec le curseur de balayage

en: Speak full row in _GUI tables
fr: Lire la li_gne complète dans les tableaux d’interface

en: Speak full row in _document tables
fr: Lire la ligne complète dans les tableaux de _documents

en: Speak full row in sp_readsheets
fr: Li_re la ligne complète dans les tableurs

en: Speak link details
fr: Lire les détails du lien

en: Speak messages from
fr: Lire les messages provenant de

en: Speak multicase strings as wor_ds
fr: Lire les chaînes à casse mélangée comme des _mots

en: Speak numbers as digits.
fr: Lire les nombres comme des chiffres.

en: Speak numbers as words.
fr: Lire les nombres comme des mots.

en: Speak object under mo_use
fr: Lire l’objet sous la so_uris

en: Speak results during _find
fr: Lire les résultats durant la _recherche

en: Speak row
fr: Lire la ligne

en: Speak spreadsheet cell coordinates
fr: Lire les coordonnées des cellules du classeur

en: Speak the current flat review character
fr: Lire le caractère où est le curseur de balayage

en: Speak the current flat review item or word
fr: Lire l’élément ou le mot actuel où est le curseur de balayage

en: Speak the current flat review line
fr: Lire la ligne actuelle où est le curseur de balayage

en: Speak the current flat review object
fr: Lire l’objet actuel où est le curseur de balayage

en: Speak the current selection
fr: Lire la sélection actuelle

en: Speak tutorial messages
fr: Lire les messages du tutoriel

en: Speak unicode value of the current flat review character
fr: Lire la valeur Unicode du caractère où est le curseur de balayage

en: Speaking of indentation and justification disabled.
fr: Lecture de l’indentation et de la justification désactivée.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
fr: Lecture de l’indentation et de la justification activée.

en: Speech
fr: Synthèse vocale

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
fr: Niveau de verbosité : court

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
fr: Niveau de verbosité : bavard

en: Speech _system:
fr: Système de _synthèse vocale :

en: Speech and verbosity
fr: Verbosité de la voix

en: Speech disabled.
fr: Synthèse vocale désactivée.

en: Speech enabled.
fr: Synthèse vocale activée.

en: Speech is unavailable.
fr: La synthèse vocale n’est pas disponible.

en: Speech synthesi_zer:
fr: S_ynthétiseur vocal :

en: Spell _error
fr: Épeler l’_erreur

en: Spell _suggestion
fr: Épeler la _suggestion

en: Spell the current flat review item or word
fr: Épeler l’élément ou le mot actuel où est le curseur de balayage

en: Spell the current flat review line
fr: Épeler la ligne où est le curseur de balayage

en: Spoken Context
fr: Contexte parlé

en: Start from:
fr: Démarrer depuis :

en: Start-up Profile:
fr: Profil au démarrage :

en: Status bar not found
fr: Barre d’état non trouvée

en: Structural navigation keys off.
fr: Touches de navigation par structure désactivées.

en: Structural navigation keys on.
fr: Touches de navigation par structure activées.

en: Swedish Grade 1
fr: Suédois degré 1

en: Switch between browse mode and focus mode
fr: Basculer entre le mode navigation et le mode focus

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
fr: Basculer entre le mode de navigation au curseur natif et celui du lecteur d’écran

en: System
fr: Système

en: TREE LEVEL %d
fr: NIVEAU DE L’ARBORESCENCE %d

en: Table Navigation
fr: Navigation à travers les tableaux

en: Text Attributes
fr: Attributs de texte

en: Text attributes
fr: Attributs de texte

en: Text unselected.
fr: Texte désélectionné

en: The application is controlling the caret.
fr: L’application contrôle le curseur.

en: The following are not valid:
fr: Ce qui suit n’est pas valide :

en: The key entered is already bound to %s
fr: La touche saisie est déjà liée à %s

en: The keybinding has been removed.
fr: Le raccourci a été enlevé.

en: The new key is: %s
fr: La nouvelle touche est : %s

en: The screen reader is controlling the caret.
fr: Le lecteur d’écran contrôle le curseur.

en: Time and Date
fr: Heure et date

en: To activate press return.
fr: Pour activer, appuyez sur la touche Entrée.

en: To activate press space.
fr: Pour activer appuyez sur Espace.

en: To collapse, press shift plus left.
fr: Pour réduire la branche, appuyez sur Maj et gauche.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
fr: Pour diminuer appuyez sur la flèche gauche, pour augmenter sur la flèche droite. Pour le minimum appuyez sur Origine et pour le maximum sur Fin.

en: To enable focus mode press %s.
fr: Pour activer le mode focus appuyez sur %s.

en: To enter sub menu, press right arrow.
fr: Pour entrer dans le sous-menu, appuyez sur la flèche droite.

en: To expand, press shift plus right.
fr: Pour déplier la branche, appuyez sur Maj et droite.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
fr: Pour atteindre les menus du système, appuyez sur les touches Alt+F1.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
fr: Utilisez les touches fléchées ou saisissez des lettres pour vous déplacer d’un élément à l’autre.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
fr: Pour naviguer, appuyez sur les flèches gauche et droite. Pour vous déplacer à travers les éléments, appuyez sur les flèches haut ou bas.

en: Toggle layout mode
fr: Basculer le mode mise en page

en: Toggle mouse review mode
fr: Activer ou désactiver le mode lecture sous la souris

en: Toggle restricting flat review to the current object
fr: Activer ou désactiver la restriction du curseur de balayage à l’objet courant

en: Toggle simplified object navigation.
fr: Activer ou désactiver la navigation dans les objets.

en: Toggle speech verbosity level
fr: Activer ou désactiver le niveau de verbosité de la voix

en: Toggle structural navigation keys
fr: Activer ou désactiver les touches de navigation par structure

en: Toggle the silencing of speech
fr: Activer ou désactiver l’amortissement du son à la lecture

en: Toggle the speaking of indentation and justification
fr: Activer ou désactiver la lecture de l’indentation et de la justification

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
fr: Déterminer s’il faut lire uniquement la cellule actuelle du tableau ou la ligne entière

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
fr: Indiquer s’il faut annoncer que les contacts saisissent un message

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
fr: Indiquer s’il faut faire précéder les messages par le nom du salon de discussion

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
fr: Indiquer s’il faut donner les historiques de messages par salon de discussion

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top of column.
fr: Haut de la colonne.

en: Top of window
fr: Haut de la fenêtre

en: Turn contracted braille on and off
fr: Activer ou désactiver le braille abrégé

en: Type in text.
fr: Saisissez du texte.

en: U ACUTE
fr: U ACCENT AIGU

en: U CIRCUMFLEX
fr: U ACCENT CIRCONFLEXE

en: U GRAVE
fr: U ACCENT GRAVE

en: U UMLAUT
fr: U TRÉMA

en: U.K. English Grade 1
fr: Anglais britannique degré 1

en: U.K. English Grade 2
fr: Anglais britannique degré 2

en: U.S. English Grade 1
fr: Anglais américain degré 1

en: U.S. English Grade 2
fr: Anglais américain degré 2

en: Unable to get calculator display
fr: Impossible d’obtenir l’affichage de la calculatrice

en: Unbound
fr: Non liée

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Usage:
fr: Utilisation :

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
fr: Utilisez les flèches haut et bas pour parcourir la liste. Appuyez sur Échap pour quitter.

en: Use alternate directory for user preferences
fr: Utilise un répertoire alternatif pour les préférences des utilisateurs

en: Use arrow keys to change.
fr: Utilisez les flèches pour changer.

en: Use left and right to view other tabs.
fr: Utilisez les flèches gauche et droite pour afficher les autres onglets.

en: Use up and down to select an item.
fr: Utilisez les flèches haut et bas pour sélectionner un élément.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
fr: Utilisez les flèches haut et bas pour choisir une valeur. Ou saisissez la valeur numérique désirée.

en: User Profile Conflict!
fr: Conflit de profil utilisateur !

en: Ver_bose
fr: Ver_beux

en: Verbosity
fr: Verbosité

en: Version of this application
fr: Version de cette application

en: Vo_lume:
fr: _Volume :

en: Voice
fr: Voix

en: Voice Type Settings
fr: Paramètres pour le type de voix

[ctx: VoiceType]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
fr: Hyperlien

[ctx: VoiceType]
en: System
fr: Système

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Welsh Grade 1
fr: Gallois degré 1

en: Welsh Grade 2
fr: Gallois degré 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
fr: Largeur : %d. Hauteur : %d. %d de la gauche. %d du haut.

en: Window
fr: Fenêtre

en: Wrapping to bottom.
fr: Poursuivre d’en bas.

en: Wrapping to top.
fr: Poursuivre d’en haut.

en: Y ACUTE
fr: Y ACCENT AIGU

en: Y UMLAUT
fr: Y TRÉMA

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
fr: Vous avez déjà ouvert une boîte de dialogue des préférences d’Orca.
    Veuillez la fermer avant d’en ouvrir une nouvelle.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
fr: Vous êtes sur le point de modifier le profil actif. Si vous
    avez simplement modifié certaines préférences, elles seront
    perdues au chargement du profil.
    
    Faut-il charger le profil, ce qui annulera les modifications récentes ?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le profile %s. Tous les paramètres non enregistrés et enregistrés dans ce profil seront perdus. Voulez-vous vraiment continuer et supprimer ce profil et tous les paramètres associés ?

en: _Abbreviated role names
fr: Descriptions des objets _abrégés

en: _Activate
fr: _Activer

en: _All
fr: _Tout

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: _Braille updates
fr: Suivi des mises à jour en _braille

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Capitalization style:
fr: Style de le_cture des majuscules :

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Desktop
fr: _Bureau

en: _Enable Contracted Braille
fr: _Activer le braille abrégé

en: _Enable speech
fr: _Activer la synthèse vocale

en: _Find
fr: _Rechercher

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Jump to
fr: _Sauter vers

en: _Language:
fr: _Langue :

en: _Laptop
fr: Ordinateur _portable

en: _Load
fr: _Charger

en: _Match case
fr: _Respecter la casse

en: _New entry
fr: _Nouvelle zone de saisie

en: _OK
fr: _Valider

en: _Person:
fr: _Personne :

en: _Present summary of a page when it is first loaded
fr: _Présente le résumé d’une page lorsqu’elle est chargée pour la première fois

en: _Present tooltips
fr: _Présentation des infobulles

en: _Profile Name:
fr: Nom du _profil :

en: _Rate:
fr: Dé_bit :

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: _Reset
fr: _Réinitialiser

en: _Search for:
fr: Re_chercher :

en: _Speak Chat Room name
fr: _Lire le nom du salon de discussion

en: _Speak all
fr: _Tout lire

en: _Speak updates
fr: Lire les mi_ses à jour

en: _System messages are detailed
fr: Les messages _systèmes sont détaillés

en: _Time format:
fr: Forma_t de l’heure :

en: _Top of window
fr: _Haut de la fenêtre

en: _Voice type:
fr: Type de _voix :

en: _Wrap around
fr: Recherche _circulaire

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
fr: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliett, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : x-ray, y : yankee, z : zulu

en: a acute
fr: a accent aigu

en: a circumflex
fr: a accent circonflexe

en: a e
fr: a e collées

en: a grave
fr: a accent grave

en: a ring
fr: a rond en chef

en: a umlaut
fr: a tréma

en: acute
fr: accent aigu

en: all items selected
fr: tous les éléments sélectionnés

en: and
fr: et

en: announce when your buddies are typing.
fr: Annoncer lorsque les contacts saisissent un message.

en: arw
fr: flch

en: at
fr: arobase

en: backslash
fr: barre oblique inverse

en: backspace
fr: retour arrière

en: begin
fr: début

en: black diamond
fr: losange noir

en: black square
fr: carré noir

en: blank
fr: vide

en: bold
fr: gras

en: bookmark entered
fr: signet repéré

en: bookmarks could not be saved
fr: les signets ne peuvent être enregistrés

en: bookmarks saved
fr: signets enregistrés

[ctx: braille dots]
en: _None
fr: _Aucun

en: broken bar
fr: barre verticale discontinue

en: btn
fr: bout

en: bullet
fr: puce

en: c cedilla
fr: c cédille

[ctx: capitalization style]
en: Icon
fr: Icône

[ctx: capitalization style]
en: None
fr: Aucun

[ctx: capitalization style]
en: Spell
fr: Annoncer

[ctx: capitalization style]
en: icon
fr: icône

[ctx: capitalization style]
en: none
fr: aucun

[ctx: capitalization style]
en: spell
fr: annonce

en: caps lock
fr: verr. maj.

en: caret
fr: circonflexe

en: cbo
fr: lstd

en: cedilla
fr: cédille

[ctx: cell]
en: %s selected
fr: %s sélectionnée

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
fr: De %s à %s sélectionnées

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
fr: De %s à %s désélectionnées

[ctx: cell]
en: %s unselected
fr: %s désélectionnée

en: check mark
fr: signe de vérification

[ctx: checkbox]
en: checked
fr: cochée

[ctx: checkbox]
en: not checked
fr: non cochée

[ctx: checkbox]
en: partially checked
fr: partiellement cochée

en: chk
fr: coch

en: circumflex
fr: accent circonflexe

en: clickable
fr: cliquable

[ctx: clipboard]
en: copied
fr: copié

[ctx: clipboard]
en: cut
fr: coupé

[ctx: clipboard]
en: pasted
fr: collé

en: clrchsr
fr: selcoul

en: colhdr
fr: têtecol

en: collapsed
fr: réduit

en: colon
fr: deux-points

[ctx: color name]
en: alice blue
fr: bleu alice

[ctx: color name]
en: antique white
fr: blanc antique

[ctx: color name]
en: aquamarine
fr: aigue-marine

[ctx: color name]
en: azure
fr: azur

[ctx: color name]
en: black
fr: noir

[ctx: color name]
en: blanched almond
fr: amande mondée

[ctx: color name]
en: blue
fr: bleu

[ctx: color name]
en: blue violet
fr: bleu violet

[ctx: color name]
en: brown
fr: brun

[ctx: color name]
en: cadet blue
fr: bleu cadet

[ctx: color name]
en: chocolate
fr: chocolat

[ctx: color name]
en: coral
fr: corail

[ctx: color name]
en: cornflower blue
fr: bleu vif

[ctx: color name]
en: crimson
fr: cramoisi

[ctx: color name]
en: dark blue
fr: bleu foncé

[ctx: color name]
en: dark cyan
fr: cyan foncé

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
fr: jaune paille foncé

[ctx: color name]
en: dark gray
fr: gris foncé

[ctx: color name]
en: dark green
fr: vert foncé

[ctx: color name]
en: dark khaki
fr: kaki foncé

[ctx: color name]
en: dark magenta
fr: magenta foncé

[ctx: color name]
en: dark olive green
fr: vert olive sombre

[ctx: color name]
en: dark orange
fr: orange foncé

[ctx: color name]
en: dark orchid
fr: orchidée foncé

[ctx: color name]
en: dark red
fr: rouge foncé

[ctx: color name]
en: dark salmon
fr: saumon foncé

[ctx: color name]
en: dark sea green
fr: vert océan foncé

[ctx: color name]
en: dark slate blue
fr: bleu ardoise foncé

[ctx: color name]
en: dark slate gray
fr: gris ardoise foncé

[ctx: color name]
en: dark turquoise
fr: turquoise foncé

[ctx: color name]
en: dark violet
fr: violet foncé

[ctx: color name]
en: deep pink
fr: rose profond

[ctx: color name]
en: deep sky blue
fr: bleu ciel profond

[ctx: color name]
en: dim gray
fr: gris rabattu

[ctx: color name]
en: dodger blue
fr: bleu dodger

[ctx: color name]
en: fire brick
fr: rouge brique

[ctx: color name]
en: floral white
fr: blanc floral

[ctx: color name]
en: forest green
fr: vert forêt

[ctx: color name]
en: gainsboro
fr: gris gainsboro

[ctx: color name]
en: ghost white
fr: blanc spectral

[ctx: color name]
en: gold
fr: or

[ctx: color name]
en: goldenrod
fr: jaune paille

[ctx: color name]
en: gray
fr: gris

[ctx: color name]
en: green
fr: vert

[ctx: color name]
en: green yellow
fr: vert jaune

[ctx: color name]
en: honeydew
fr: miellat

[ctx: color name]
en: hot pink
fr: rose passion

[ctx: color name]
en: indian red
fr: rouge indien

[ctx: color name]
en: ivory
fr: ivoire

[ctx: color name]
en: khaki
fr: brun kaki

[ctx: color name]
en: lavender
fr: bleu lavande

[ctx: color name]
en: lavender blush
fr: blanc lavande

[ctx: color name]
en: lawn green
fr: vert prairie

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
fr: beige citron soie

[ctx: color name]
en: light blue
fr: bleu clair

[ctx: color name]
en: light coral
fr: corail clair

[ctx: color name]
en: light cyan
fr: cyan clair

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
fr: jaune paille clair

[ctx: color name]
en: light gray
fr: gris clair

[ctx: color name]
en: light green
fr: vert clair

[ctx: color name]
en: light pink
fr: rose clair

[ctx: color name]
en: light salmon
fr: saumon clair

[ctx: color name]
en: light sea green
fr: vert océan clair

[ctx: color name]
en: light sky blue
fr: bleu ciel clair

[ctx: color name]
en: light slate gray
fr: gris ardoise clair

[ctx: color name]
en: light steel blue
fr: bleu acier clair

[ctx: color name]
en: light yellow
fr: jaune clair

[ctx: color name]
en: lime
fr: vert citron

[ctx: color name]
en: lime green
fr: vert citron foncé

[ctx: color name]
en: linen
fr: tissu de lin

[ctx: color name]
en: maroon
fr: bordeaux

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
fr: aigue-marine moyen

[ctx: color name]
en: medium blue
fr: bleu moyen

[ctx: color name]
en: medium orchid
fr: orchidée moyen

[ctx: color name]
en: medium purple
fr: pourpre moyen

[ctx: color name]
en: medium sea green
fr: vert océan moyen

[ctx: color name]
en: medium slate blue
fr: bleu ardoise moyen

[ctx: color name]
en: medium spring green
fr: vert printemps moyen

[ctx: color name]
en: medium turquoise
fr: turquoise moyen

[ctx: color name]
en: medium violet red
fr: rouge violet

[ctx: color name]
en: midnight blue
fr: bleu nuit

[ctx: color name]
en: mint cream
fr: blanc menthe

[ctx: color name]
en: misty rose
fr: rose brumeux

[ctx: color name]
en: moccasin
fr: mocassin

[ctx: color name]
en: navajo white
fr: blanc navajo

[ctx: color name]
en: navy
fr: bleu marine

[ctx: color name]
en: old lace
fr: blanc dentelle

[ctx: color name]
en: olive
fr: jaune olive

[ctx: color name]
en: olive drab
fr: vert olive

[ctx: color name]
en: orange red
fr: rouge orange

[ctx: color name]
en: orchid
fr: orchidée

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
fr: jaune paille pâle

[ctx: color name]
en: pale green
fr: vert pâle

[ctx: color name]
en: pale turquoise
fr: turquoise pâle

[ctx: color name]
en: pale violet red
fr: rouge-violet pâle

[ctx: color name]
en: papaya whip
fr: beige papaye

[ctx: color name]
en: peach puff
fr: beige pêche

[ctx: color name]
en: peru
fr: brun pérou

[ctx: color name]
en: pink
fr: rose

[ctx: color name]
en: plum
fr: prune

[ctx: color name]
en: powder blue
fr: bleu poudre

[ctx: color name]
en: purple
fr: pourpre

[ctx: color name]
en: red
fr: rouge

[ctx: color name]
en: rosy brown
fr: brun rosé

[ctx: color name]
en: royal blue
fr: bleu roi

[ctx: color name]
en: saddle brown
fr: cuir

[ctx: color name]
en: salmon
fr: saumon

[ctx: color name]
en: sandy brown
fr: brun sable

[ctx: color name]
en: sea green
fr: vert océan

[ctx: color name]
en: seashell
fr: coquillage

[ctx: color name]
en: sienna
fr: terre de Sienne

[ctx: color name]
en: silver
fr: gris argent

[ctx: color name]
en: sky blue
fr: bleu ciel

[ctx: color name]
en: slate blue
fr: bleu ardoise

[ctx: color name]
en: slate gray
fr: gris ardoise

[ctx: color name]
en: snow
fr: blanc neigeux

[ctx: color name]
en: spring green
fr: vert printemps

[ctx: color name]
en: steel blue
fr: bleu acier

[ctx: color name]
en: tan
fr: brun roux

[ctx: color name]
en: teal
fr: sarcelle

[ctx: color name]
en: thistle
fr: chardon

[ctx: color name]
en: tomato
fr: rouge tomate

[ctx: color name]
en: violet
fr: parme

[ctx: color name]
en: wheat
fr: blé

[ctx: color name]
en: white
fr: blanc

[ctx: color name]
en: white smoke
fr: blanc fumée

[ctx: color name]
en: yellow
fr: jaune

[ctx: color name]
en: yellow green
fr: vert jaunâtre

en: column %(index)d of %(total)d
fr: colonne %(index)d sur %(total)d

en: column %d
fr: colonne %d

en: comma
fr: virgule

[ctx: command]
en: redo
fr: rétablir

[ctx: command]
en: undo
fr: annuler

[ctx: content]
en: deletion end
fr: fin de suppression

[ctx: content]
en: deletion start
fr: début de suppression

[ctx: content]
en: highlight end
fr: fin de mise en évidence

[ctx: content]
en: highlight start
fr: début de mise en évidence

[ctx: content]
en: insertion end
fr: fin d’insertion

[ctx: content]
en: insertion start
fr: début d’insertion

[ctx: content]
en: suggestion end
fr: fin de suggestion

en: cptn
fr: étiq

en: cube root of
fr: racine cubique de

en: currency sign
fr: signe monétaire

en: dagger
fr: obèle

en: dash
fr: tiret

en: degrees
fr: degrés

en: delete
fr: supprimer

en: details for %s
fr: détails pour %s

en: diaeresis
fr: tréma

en: different site
fr: site différent

en: dip
fr: vlt

en: divided by
fr: divisé par

en: document selected from cursor position
fr: document sélectionné depuis la position du curseur

en: document selected to cursor position
fr: document sélectionné jusqu’à la position du curseur

en: document unselected from cursor position
fr: document désélectionné depuis la position du curseur

en: document unselected to cursor position
fr: document désélectionné jusqu’à la position du curseur

en: dot
fr: point

en: double click
fr: double-clic

en: double dagger
fr: double obèle

en: double low quote
fr: guillemet bas double

en: down
fr: bas

en: draw
fr: dess

en: e acute
fr: e accent aigu

en: e circumflex
fr: e accent circonflexe

en: e grave
fr: e accent grave

en: e umlaut
fr: e tréma

en: editable combo box
fr: liste déroulante modifiable

en: editable content
fr: contenu modifiable

en: edtbr
fr: baredt

en: empty
fr: vide

en: en dash
fr: tiret cadratin

en: end
fr: fin

en: enter
fr: entrée

en: enter new key
fr: saisissez une nouvelle touche

en: entire document selected
fr: document entier sélectionné

en: entire document unselected
fr: document entier désélectionné

en: equals
fr: égal à

[ctx: error]
en: grammar
fr: grammaire

[ctx: error]
en: invalid
fr: non valable

[ctx: error]
en: invalid entry
fr: saisie non valable

[ctx: error]
en: invalid grammar
fr: faute grammaticale

[ctx: error]
en: invalid spelling
fr: mauvaise orthographe

[ctx: error]
en: spelling
fr: orthographe

en: escape
fr: échap

en: exclaim
fr: point d’exclamation

en: expanded
fr: étendu

en: faster.
fr: plus rapide.

en: fchsr
fr: selfi

en: flr
fr: remp

en: fnt
fr: pol

en: fraction end
fr: fin de fraction

en: fraction start
fr: début de fraction

en: fraction without bar, start
fr: début de fraction sans barre

en: frm
fr: cadr

en: ftr
fr: pdp

en: gpn
fr: panver

en: grave
fr: accent grave

en: grayed
fr: grisé

en: greater
fr: supérieur à

en: has details in %s
fr: des détails sont dans %s

en: has formula
fr: contient une formule

en: has long description
fr: a une description longue

en: hdng
fr: tête

en: hdr
fr: tête

en: heavy check mark
fr: gros signe de vérification

en: help
fr: aide

en: higher.
fr: plus haut.

en: home
fr: origine

en: horizontal scroll bar
fr: barre de défilement horizontale

en: horizontal slider
fr: curseur horizontal

en: horizontal splitter
fr: séparateur horizontal

en: hyphen bullet
fr: tiret

en: i acute
fr: i accent aigu

en: i circumflex
fr: i accent circonflexe

en: i grave
fr: i accent grave

en: i umlaut
fr: i tréma

en: icn
fr: icon

en: ifrm
fr: cadrint

en: image map link
fr: lien d’image à zones cliquables

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
fr: Désactivée

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
fr: Activée

en: inverted exclamation point
fr: point d’exclamation inversé

en: inverted question mark
fr: point d’interrogation inversé

en: item %(index)d
fr: élément %(index)d

[ctx: key echo]
en: None
fr: Aucun

[ctx: key echo]
en: key
fr: touche

[ctx: key echo]
en: key and word
fr: touche et mot

[ctx: key echo]
en: sentence
fr: phrase

[ctx: key echo]
en: word
fr: mot

[ctx: key echo]
en: word and sentence
fr: mot et phrase

[ctx: keybindings]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: keybindings]
en: Learn mode
fr: Mode d’apprentissage

[ctx: keybindings]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: keyboard]
en: Control
fr: Contrôle

[ctx: keyboard]
en: Shift
fr: Majuscule

en: lbl
fr: étiq

en: leaving blockquote.
fr: sortie du bloc de citation.

en: leaving details.
fr: sortie des détails.

en: leaving form.
fr: sortie du formulaire.

en: leaving list.
fr: sortie de la liste.

en: leaving panel.
fr: sortie du panneau.

en: leaving table.
fr: sortie du tableau.

en: leaving tooltip.
fr: sortie de l’infobulle.

en: left
fr: gauche

en: left alt
fr: alt gauche

en: left brace
fr: accolade ouvrante

en: left bracket
fr: crochet ouvrant

en: left control
fr: contrôle gauche

en: left double angle bracket
fr: guillemet français ouvrant

en: left double quote
fr: guillemet double ouvrant

en: left meta
fr: méta gauche

en: left paren
fr: parenthèse ouvrante

en: left shift
fr: maj gauche

en: left single quote
fr: guillemet simple ouvrant

en: left super
fr: touche Super gauche

en: left tab
fr: tab gauche

en: less
fr: inférieur à

en: line selected down from cursor position
fr: ligne sélectionnée au-dessous de la position du curseur

en: line selected from start to previous cursor position
fr: ligne sélectionnée du début jusqu’à la position précédente du curseur

en: line selected to end from previous cursor position
fr: ligne sélectionnée de la position précédente du curseur jusqu’à la fin

en: line selected up from cursor position
fr: ligne sélectionnée au-dessus de la position du curseur

en: line unselected down from cursor position
fr: ligne désélectionnée au-dessous de la position du curseur

en: line unselected up from cursor position
fr: ligne désélectionnée au-dessus de la position du curseur

en: link
fr: lien

[ctx: link state]
en: unvisited
fr: non visité

[ctx: link state]
en: visited
fr: visité

[ctx: listitem]
en: not selected
fr: non sélectionné

en: live regions politeness levels restored
fr: niveaux de politesse des zones dynamiques restaurés

en: lnk
fr: lien

[ctx: location]
en: Not found
fr: Non trouvé

[ctx: locking key state]
en: off
fr: désactivé

[ctx: locking key state]
en: on
fr: activé

en: logical not
fr: négation logique

en: louder.
fr: plus fort.

en: lower.
fr: moins haut.

en: lstitm
fr: élémlst

en: lyrdpn
fr: vltcouch

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
fr: Entouré par : %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
fr: une boîte

[ctx: math enclosure]
en: a circle
fr: un cercle

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
fr: une barre diagonale vers le bas

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
fr: une barre horizontale

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
fr: une ligne en bas

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
fr: une ligne en haut

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
fr: une ligne à gauche

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
fr: une ligne à droite

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
fr: un symbole de division longue

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
fr: une flèche vers le nord-est

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
fr: un angle de phase

[ctx: math enclosure]
en: a radical
fr: un radical

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
fr: une boîte arrondie

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
fr: une barre verticale

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
fr: un symbole actuariel

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
fr: un symbole de factorielle arabe

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
fr: une barre diagonale vers le haut

[ctx: math enclosure]
en: and
fr: et

[ctx: math fraction]
en: over
fr: divisé par

[ctx: math script]
en: pre-subscript
fr: pré-indice

[ctx: math script]
en: pre-superscript
fr: pré-exposant

[ctx: math script generic]
en: overscript
fr: indice suscrit

[ctx: math script generic]
en: subscript
fr: indice

[ctx: math script generic]
en: superscript
fr: exposant

[ctx: math script generic]
en: underscript
fr: indice souscrit

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
fr: %s avec barre oblique

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
fr: %s avec soulignement

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
fr: %s avec ligne verticale

[ctx: math symbol]
en: all equal to
fr: entièrement égal à

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
fr: presque égal ou égal à

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
fr: presque égal à

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
fr: intégrale de contour dans le sens antihoraire

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
fr: tend vers la limite

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
fr: approximativement mais non strictement égal à

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
fr: approximativement égal à

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
fr: approximativement égal à ou image de

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
fr: opérateur astérisque

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
fr: asymptotiquement égal à

[ctx: math symbol]
en: because
fr: parce que

[ctx: math symbol]
en: between
fr: entre

[ctx: math symbol]
en: black circle
fr: cercle noir

[ctx: math symbol]
en: black diamond
fr: losange noir

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
fr: carré noir moyen

[ctx: math symbol]
en: black square
fr: carré noir

[ctx: math symbol]
en: bold %s
fr: %s gras

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
fr: %s gothique gras

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
fr: %s italique gras

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
fr: %s script gras

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
fr: accolade inférieure

[ctx: math symbol]
en: bowtie
fr: nœud papillon

[ctx: math symbol]
en: breve
fr: brève

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
fr: opérateur puce

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
fr: opérateur astérisque cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled dash
fr: tiret cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
fr: barre oblique de division cerclée

[ctx: math symbol]
en: circled dot
fr: cercle pointé

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
fr: opérateur point cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled equals
fr: égal cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled minus
fr: moins cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled plus
fr: plus cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
fr: opérateur rond cerclé

[ctx: math symbol]
en: circled times
fr: multiplié par cerclé

[ctx: math symbol]
en: circumflex
fr: circonflexe

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
fr: intégrale de contour dans le sens horaire

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
fr: intégrale dans le sens horaire

[ctx: math symbol]
en: colon equals
fr: deux-points égal

[ctx: math symbol]
en: complement
fr: complément

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
fr: contient comme élément

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
fr: contient comme sous-groupe normal

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
fr: contient comme sous-groupe normal ou égal à

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
fr: contient avec long trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
fr: contient avec trait en chef

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
fr: contient avec barre verticale au bout du trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: contour integral
fr: intégrale de contour

[ctx: math symbol]
en: coproduct
fr: coproduit

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
fr: correspond à

[ctx: math symbol]
en: cube root
fr: racine cubique

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
fr: et logique recourbé

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
fr: ou logique recourbé

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
fr: égal delta

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
fr: opérateur losange

[ctx: math symbol]
en: difference between
fr: différence entre

[ctx: math symbol]
en: divides
fr: est un diviseur de

[ctx: math symbol]
en: division slash
fr: barre oblique de division

[ctx: math symbol]
en: division times
fr: divisé multiplié

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
fr: ne contient pas comme élément

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
fr: ne contient pas comme sous-groupe normal

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
fr: ni égal ni contenant comme sous-groupe normal

[ctx: math symbol]
en: does not divide
fr: n’est pas un diviseur de

[ctx: math symbol]
en: does not force
fr: n’oblige pas

[ctx: math symbol]
en: does not precede
fr: ne précède pas

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
fr: ni précédant ni égal à

[ctx: math symbol]
en: does not prove
fr: ne prouve pas

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
fr: ne suit pas

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
fr: ni suivant ni égal à

[ctx: math symbol]
en: dot
fr: point

[ctx: math symbol]
en: dot minus
fr: moins pointé

[ctx: math symbol]
en: dot operator
fr: opérateur point

[ctx: math symbol]
en: dot plus
fr: plus pointé

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
fr: %s sans point

[ctx: math symbol]
en: double integral
fr: intégrale double

[ctx: math symbol]
en: double intersection
fr: intersection double

[ctx: math symbol]
en: double subset
fr: sous-ensemble double

[ctx: math symbol]
en: double superset
fr: sur-ensemble double

[ctx: math symbol]
en: double union
fr: union double

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
fr: barre verticale double avec tourniquet à droite double

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
fr: double ligne verticale

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
fr: %s double-trait

[ctx: math symbol]
en: down arrow
fr: flèche vers le bas

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
fr: flèche à talon vers le bas

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
fr: double flèche vers le bas

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
fr: trois points diagonaux vers le coin bas à droite

[ctx: math symbol]
en: down tack
fr: taquet vers le bas

[ctx: math symbol]
en: element of
fr: appartient à

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
fr: appartient à avec point en chef

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
fr: appartient à avec long trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
fr: appartient à avec trait en chef

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
fr: appartient à avec deux traits horizontaux

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
fr: appartient à avec trait souscrit

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
fr: appartient à avec barre verticale au bout du trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: empty set
fr: ensemble vide

[ctx: math symbol]
en: end of proof
fr: ce qu’il fallait démontrer

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
fr: égal et parallèle à

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
fr: égal par définition à

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
fr: égal ou plus grand que

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
fr: égal ou plus petit que

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
fr: égal ou précède

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
fr: égal ou suit

[ctx: math symbol]
en: equals colon
fr: égal deux-points

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
fr: équiangulaire à

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
fr: équivalent à

[ctx: math symbol]
en: estimates
fr: estime

[ctx: math symbol]
en: excess
fr: excès

[ctx: math symbol]
en: for all
fr: pour tous

[ctx: math symbol]
en: forces
fr: oblige

[ctx: math symbol]
en: fourth root
fr: racine quatrième

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
fr: %s gothique

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
fr: proportion géométrique

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
fr: géométriquement égal à

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
fr: géométriquement équivalent à

[ctx: math symbol]
en: greater than
fr: plus grand que

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
fr: plus grand mais pas égal à

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
fr: plus grand mais non équivalent à

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
fr: plus grand ou égal ou plus petit que

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
fr: supérieur ou égal à

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
fr: plus grand ou équivalent à

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
fr: plus grand ou plus petit que

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
fr: plus grand que par-dessus égal à

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
fr: plus grand que pointé

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
fr: matrice hermitienne conjuguée

[ctx: math symbol]
en: homothetic
fr: homothétique

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
fr: trois points horizontaux

[ctx: math symbol]
en: háček
fr: hatchek

[ctx: math symbol]
en: identical to
fr: identique à

[ctx: math symbol]
en: image of
fr: image de

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
fr: image de ou approximativement égal à

[ctx: math symbol]
en: increment
fr: incrément

[ctx: math symbol]
en: infinity
fr: infini

[ctx: math symbol]
en: integral
fr: intégrale

[ctx: math symbol]
en: intercalate
fr: intercale

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
fr: S couché renversé

[ctx: math symbol]
en: italic %s
fr: %s italique

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
fr: chevron ouvrant

[ctx: math symbol]
en: left arrow
fr: flèche vers la gauche

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
fr: flèche à talon vers la gauche

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
fr: plafond à gauche

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
fr: double flèche vers la gauche

[ctx: math symbol]
en: left floor
fr: plancher à gauche

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
fr: produit semi-direct à gauche de facteur normal

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
fr: flèche bidirectionnelle horizontale

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
fr: double flèche bidirectionnelle horizontale

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
fr: produit semi-direct à gauche

[ctx: math symbol]
en: left tack
fr: taquet gauche

[ctx: math symbol]
en: less than
fr: plus petit que

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
fr: plus petit mais pas égal à

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
fr: plus petit mais non équivalent à

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
fr: plus petit ou égal ou plus grand que

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
fr: inférieur ou égal à

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
fr: plus petit ou équivalent à

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
fr: plus petit ou plus grand que

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
fr: plus petit que par-dessus égal à

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
fr: plus petit que pointé

[ctx: math symbol]
en: logical and
fr: et logique

[ctx: math symbol]
en: logical or
fr: ou logique

[ctx: math symbol]
en: measured angle
fr: angle mesuré

[ctx: math symbol]
en: measured by
fr: mesuré par

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
fr: trois points médians

[ctx: math symbol]
en: minus
fr: moins

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
fr: moins ou plus

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
fr: moins tilde

[ctx: math symbol]
en: models
fr: modélise

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
fr: %s monospace

[ctx: math symbol]
en: much greater than
fr: beaucoup plus grand que

[ctx: math symbol]
en: much less than
fr: beaucoup plus petit que

[ctx: math symbol]
en: multimap
fr: multijection

[ctx: math symbol]
en: multiset
fr: multiensemble

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
fr: multiplication de multiensemble

[ctx: math symbol]
en: multiset union
fr: union de multiensemble

[ctx: math symbol]
en: nand
fr: non et

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
fr: non-barre verticale double avec tourniquet à droite double

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
fr: ni un sous-ensemble ni égal à

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
fr: ni un sur-ensemble ni égal à

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
fr: ni approximativement ni strictement égal à

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
fr: ni plus grand ni égal à

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
fr: ni plus grand ni équivalent à

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
fr: ni plus grand ni plus petit que

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
fr: ni plus petit ni égal à

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
fr: ni plus petit ni équivalent à

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
fr: ni plus petit ni plus grand que

[ctx: math symbol]
en: nor
fr: non ou

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
fr: sous-groupe normal de

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
fr: sous-groupe normal ou égal à

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
fr: flèche vers le nord-est

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
fr: double flèche vers le nord-est

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
fr: flèche vers le nord-ouest

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
fr: double flèche vers le nord-ouest

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
fr: pas un sous-ensemble de

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
fr: pas un sur-ensemble de

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
fr: non presque égal à

[ctx: math symbol]
en: not an element of
fr: n’appartient pas à

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
fr: non asymptotiquement égal à

[ctx: math symbol]
en: not equal to
fr: pas égal à

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
fr: non équivalent à

[ctx: math symbol]
en: not greater than
fr: pas plus grand que

[ctx: math symbol]
en: not identical to
fr: non identique à

[ctx: math symbol]
en: not less than
fr: pas plus petit que

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
fr: pas un sous-groupe normal de

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
fr: ni sous-groupe normal ni égal à

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
fr: n’est pas parallèle à

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
fr: ni image carrée ni égal à

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
fr: ni original carré ni égal à

[ctx: math symbol]
en: not tilde
fr: non tilde

[ctx: math symbol]
en: not true
fr: pas vrai

[ctx: math symbol]
en: original of
fr: original de

[ctx: math symbol]
en: parallel to
fr: parallèle à

[ctx: math symbol]
en: partial differential
fr: dérivée partielle

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
fr: fourche

[ctx: math symbol]
en: precedes
fr: précède

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
fr: précédant mais non équivalant à

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
fr: précède ou est égal à

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
fr: précède ou est équivalent à

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
fr: précède sous relation

[ctx: math symbol]
en: product
fr: produit

[ctx: math symbol]
en: proportional to
fr: proportionnel à

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
fr: égalité en doute

[ctx: math symbol]
en: ratio
fr: rapport

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
fr: tilde renversé

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
fr: moins tilde renversé

[ctx: math symbol]
en: right angle
fr: angle droit

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
fr: chevron fermant

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
fr: angle droit avec arc

[ctx: math symbol]
en: right arrow
fr: flèche vers la droite

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
fr: flèche à talon vers la droite

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
fr: plafond à droite

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
fr: double flèche vers la droite

[ctx: math symbol]
en: right floor
fr: plancher à droite

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
fr: produit semi-direct à droite de facteur normal

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
fr: produit semi-direct à droite

[ctx: math symbol]
en: right tack
fr: taquet droit

[ctx: math symbol]
en: right triangle
fr: triangle rectangle

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
fr: flèche vers la droite

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
fr: pointe de flèche vers la droite

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
fr: égal avec rond en chef

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
fr: rond dans égal

[ctx: math symbol]
en: ring operator
fr: opérateur rond

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
fr: %s sans-sérif

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
fr: %s sans-sérif gras

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
fr: %s sans-sérif italique gras

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
fr: %s sans-sérif italique

[ctx: math symbol]
en: script %s
fr: %s script

[ctx: math symbol]
en: set minus
fr: différence d’ensembles

[ctx: math symbol]
en: sine wave
fr: sinusoïde

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
fr: petit contient comme élément

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
fr: petit contient avec trait en chef

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
fr: petit contient avec barre verticale au bout du trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: small element of
fr: petit appartient à

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
fr: petit appartient à avec trait en chef

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
fr: petit appartient à avec barre verticale au bout du trait horizontal

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
fr: flèche vers le sud-est

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
fr: double flèche vers le sud-est

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
fr: double flèche vers le sud-ouest

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
fr: angle sphérique

[ctx: math symbol]
en: square cap
fr: intersection carrée

[ctx: math symbol]
en: square cup
fr: union carrée

[ctx: math symbol]
en: square image of
fr: image carrée de

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
fr: image carrée ou égal à

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
fr: image carrée ou différent de

[ctx: math symbol]
en: square intersection
fr: intersection carrée

[ctx: math symbol]
en: square original of
fr: original carré de

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
fr: original carré ou égal à

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
fr: original carré ou différent de

[ctx: math symbol]
en: square root
fr: racine carrée

[ctx: math symbol]
en: square union
fr: union carrée

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
fr: opérateur point encadré

[ctx: math symbol]
en: squared minus
fr: moins encadré

[ctx: math symbol]
en: squared plus
fr: plus encadré

[ctx: math symbol]
en: squared times
fr: multiplié par encadré

[ctx: math symbol]
en: star equals
fr: égal avec étoile en chef

[ctx: math symbol]
en: star operator
fr: opérateur étoile

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
fr: strictement équivalent à

[ctx: math symbol]
en: subset of
fr: sous-ensemble de

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
fr: sous-ensemble ou égal à

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
fr: sous-ensemble mais pas égal à

[ctx: math symbol]
en: succeeds
fr: suit

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
fr: suivant mais non équivalent à

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
fr: suit ou est égal à

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
fr: suit ou est équivalent à

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
fr: suit sous relation

[ctx: math symbol]
en: sum
fr: somme

[ctx: math symbol]
en: superset of
fr: sur-ensemble de

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
fr: sur-ensemble ou égal à

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
fr: sur-ensemble mais pas égal à

[ctx: math symbol]
en: surface integral
fr: intégrale de surface

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
fr: il n’existe pas

[ctx: math symbol]
en: there exists
fr: il existe

[ctx: math symbol]
en: therefore
fr: par conséquent

[ctx: math symbol]
en: top brace
fr: accolade supérieure

[ctx: math symbol]
en: triple integral
fr: intégrale triple

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
fr: barre verticale triple avec tourniquet à droite

[ctx: math symbol]
en: true
fr: vrai

[ctx: math symbol]
en: union with dot
fr: union pointé

[ctx: math symbol]
en: union with plus
fr: union avec plus

[ctx: math symbol]
en: up arrow
fr: flèche vers le haut

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
fr: flèche à talon vers le haut

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
fr: double flèche vers le haut

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
fr: flèche bidirectionnelle verticale

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
fr: double flèche bidirectionnelle verticale

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
fr: trois points diagonaux vers le coin haut à droite

[ctx: math symbol]
en: up tack
fr: taquet vers le haut

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
fr: trois points suspendus

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
fr: considérablement plus grand que

[ctx: math symbol]
en: very much less than
fr: considérablement plus petit que

[ctx: math symbol]
en: volume integral
fr: intégrale de volume

[ctx: math symbol]
en: white bullet
fr: petit cercle blanc

[ctx: math symbol]
en: white circle
fr: cercle blanc

[ctx: math symbol]
en: white square
fr: carré blanc

[ctx: math symbol]
en: wreath product
fr: produit couronne

[ctx: math symbol]
en: xor
fr: ou exclusif

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
fr: appartient à un sac en notation z

[ctx: math table]
en: nested table end
fr: fin de tableau imbriqué

[ctx: math table]
en: table end
fr: fin de tableau

en: math table with %d row | math table with %d rows
fr[0]: tableau mathématique avec %d ligne
fr[1]: tableau mathématique avec %d lignes

en: menu button
fr: bouton de menu

en: middle dot
fr: point médian

en: minus
fr: moins

en: misspelled
fr: mal orthographié

en: mnubr
fr: barmnu

en: mnuitm
fr: élémmnu

en: mode switch
fr: changement de mode

en: multi-select
fr: sélection multiple

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
fr[0]: tableau mathématique imbriqué avec %d ligne
fr[1]: tableau mathématique imbriqué avec %d lignes

en: newline
fr: nouvelle ligne

en: no break space
fr: espace insécable

en: no live message saved
fr: aucun message dynamique enregistré

[ctx: notification]
en: Bottom
fr: Bas

[ctx: notification]
en: Top
fr: Haut

[ctx: notification presenter]
en: Received
fr: Reçu

en: num lock
fr: verr. num.

en: number
fr: dièse

[ctx: number style]
en: digits
fr: chiffres

[ctx: number style]
en: words
fr: mots

en: o acute
fr: o accent aigu

en: o circumflex
fr: o accent circonflexe

en: o grave
fr: o accent grave

en: o stroke
fr: o barré

en: o umlaut
fr: o tréma

en: object replacement character
fr: caractère de remplacement d’objet

en: off
fr: désactivé

en: on
fr: activé

en: on %(index)d of %(total)d
fr: sur %(index)d sur %(total)d

en: one fourth
fr: un quart

en: one half
fr: un demi

en: opens dialog
fr: ouvre une boîte de dialogue

en: opens grid
fr: ouvre une grille

en: opens listbox
fr: ouvre une liste à choix

en: opens menu
fr: ouvre un menu

en: opens tree
fr: ouvre une arborescence

en: optnpn
fr: vltopt

en: ordinal
fr: ordinal masculin

en: page down
fr: page suiv.

en: page selected from cursor position
fr: page sélectionnée depuis la position du curseur

en: page selected to cursor position
fr: page sélectionnée jusqu’à la position du curseur

en: page unselected from cursor position
fr: page désélectionnée depuis la position du curseur

en: page unselected to cursor position
fr: page désélectionnée jusqu’à la position du curseur

en: page up
fr: page préc.

en: paragraph marker
fr: pied de mouche

en: paragraph selected down from cursor position
fr: paragraphe sélectionné vers le bas depuis la position du curseur

en: paragraph selected up from cursor position
fr: paragraphe sélectionné vers le haut depuis la position du curseur

en: paragraph unselected down from cursor position
fr: paragraphe désélectionné vers le bas depuis la position du curseur

en: paragraph unselected up from cursor position
fr: paragraphe désélectionné vers le haut depuis la position du curseur

en: per mille
fr: pour mille

en: percent
fr: pour cent

en: pgbar
fr: barprog

en: pgt
fr: ong

en: plus or minus
fr: plus ou moins

en: pnl
fr: tdb

en: politeness level %s
fr: niveau de politesse %s

en: popmnu
fr: mnuctxt

en: pounds
fr: livre

[ctx: punctuation level]
en: _None
fr: _Aucun

en: pwd
fr: pass

en: question
fr: point d’interrogation

en: quote
fr: guillemet

en: radio
fr: boutrad

[ctx: radiobutton]
en: not selected
fr: non sélectionné

[ctx: radiobutton]
en: selected
fr: sélectionné

en: rdmnuitm
fr: élemrad

en: registered
fr: marque déposée

en: required
fr: requis

en: return
fr: entrée

en: right
fr: droite

en: right alt
fr: alt droit

en: right brace
fr: accolade fermante

en: right bracket
fr: crochet fermant

en: right control
fr: contrôle droit

en: right double angle bracket
fr: guillemet français fermant

en: right double quote
fr: guillemet double fermant

en: right meta
fr: méta droit

en: right paren
fr: parenthèse fermante

en: right shift
fr: maj droit

en: right single quote
fr: guillemet simple fermant

en: right super
fr: touche Super droite

en: ring
fr: rond en chef

[ctx: role]
en: QNA
fr: FAQ

[ctx: role]
en: abstract
fr: résumé

[ctx: role]
en: acknowledgments
fr: remerciements

[ctx: role]
en: afterword
fr: postface

[ctx: role]
en: appendix
fr: annexe

[ctx: role]
en: banner
fr: bannière

[ctx: role]
en: bibliography
fr: bibliographie

[ctx: role]
en: bibliography entry
fr: entrée bibliographique

[ctx: role]
en: chapter
fr: chapitre

[ctx: role]
en: complementary content
fr: contenu complémentaire

[ctx: role]
en: cover
fr: couverture

[ctx: role]
en: credit
fr: crédit

[ctx: role]
en: credits
fr: crédits

[ctx: role]
en: dedication
fr: dédicace

[ctx: role]
en: endnote
fr: note finale

[ctx: role]
en: endnotes
fr: notes finales

[ctx: role]
en: epigraph
fr: épigraphe

[ctx: role]
en: epilogue
fr: épilogue

[ctx: role]
en: example
fr: exemple

[ctx: role]
en: feed
fr: flux

[ctx: role]
en: foreword
fr: avant-propos

[ctx: role]
en: glossary
fr: glossaire

[ctx: role]
en: leaving QNA.
fr: sortie de la FAQ.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
fr: sortie du résumé.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
fr: sortie des remerciements.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
fr: sortie de la postface.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
fr: sortie de l’annexe.

[ctx: role]
en: leaving banner.
fr: sortie de la bannière.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
fr: sortie de la bibliographie.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
fr: sortie du chapitre.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
fr: sortie du colophon.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
fr: sortie du contenu complémentaire.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
fr: sortie de la conclusion.

[ctx: role]
en: leaving credit.
fr: sortie du crédit.

[ctx: role]
en: leaving credits.
fr: sortie des crédits.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
fr: sortie de la dédicace.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
fr: sortie des notes finales.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
fr: sortie de l’épigraphe.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
fr: sortie de l’épilogue.

[ctx: role]
en: leaving errata.
fr: sortie des errata.

[ctx: role]
en: leaving example.
fr: sortie de l’exemple.

[ctx: role]
en: leaving feed.
fr: sortie du flux.

[ctx: role]
en: leaving figure.
fr: sortie de la figure.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
fr: sortie de l’avant-propos.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
fr: sortie du glossaire.

[ctx: role]
en: leaving index.
fr: sortie de l’index.

[ctx: role]
en: leaving information.
fr: sortie de l’information.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
fr: sortie de l’introduction.

[ctx: role]
en: leaving main content.
fr: sortie du contenu principal.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
fr: sortie de la navigation.

[ctx: role]
en: leaving page list.
fr: sortie de la liste des pages.

[ctx: role]
en: leaving part.
fr: sortie de la partie.

[ctx: role]
en: leaving preface.
fr: sortie de la préface.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
fr: sortie du prologue.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
fr: sortie de la mise en exergue.

[ctx: role]
en: leaving region.
fr: sortie de la région.

[ctx: role]
en: leaving search.
fr: sortie de la recherche.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
fr: sortie de la suggestion.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
fr: sortie de la table des matières.

[ctx: role]
en: main content
fr: contenu principal

[ctx: role]
en: page break
fr: saut de page

[ctx: role]
en: page list
fr: liste des pages

[ctx: role]
en: part
fr: partie

[ctx: role]
en: preface
fr: préface

[ctx: role]
en: pullquote
fr: mise en exergue

[ctx: role]
en: region
fr: région

[ctx: role]
en: search
fr: recherche

[ctx: role]
en: subtitle
fr: sous-titre

[ctx: role]
en: switch
fr: bouton bascule

[ctx: role]
en: table of contents
fr: table des matières

en: root end
fr: fin de racine

en: root of
fr: racine de

en: root start
fr: début de racine

en: row %(index)d of %(total)d
fr: ligne %(index)d sur %(total)d

en: row %d
fr: ligne %d

en: rtpn
fr: vltrac

en: rwhdr
fr: têtelig

en: s sharp
fr: eszett

en: same page
fr: page identique

en: same site
fr: site identique

en: scbr
fr: bardéf

en: scpn
fr: vltdéf

en: scroll lock
fr: arrêt défil.

en: section
fr: paragraphe

en: semicolon
fr: point-virgule

en: setting live region to assertive
fr: définition de la zone dynamique à « affirmative »

en: setting live region to off
fr: définition de la zone dynamique à « désactivée »

en: setting live region to polite
fr: définition de la zone dynamique à « polie »

en: setting live region to rude
fr: définition de la zone dynamique à « péremptoire »

en: shift lock
fr: verr. maj.

en: single low quote
fr: guillemet bas simple

en: slash
fr: barre oblique

en: sldr
fr: glis

en: slide %(position)d of %(count)d
fr: diapositive %(position)d sur %(count)d

en: slower.
fr: moins rapide.

en: soft hyphen
fr: trait d’union conditionnel

en: softer.
fr: moins fort.

en: sorted
fr: trié

en: sorted ascending
fr: trié dans l’ordre croissant

en: sorted descending
fr: trié dans l’ordre décroissant

en: space
fr: espace

en: speak chat room name.
fr: lire le nom du salon de discussion.

en: spin
fr: boutrégl

en: spltpn
fr: vltpar

[ctx: spoken punctuation]
en: All
fr: Tous

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
fr: La plupart

[ctx: spoken punctuation]
en: None
fr: Aucun

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
fr: Quelques

en: square root of
fr: racine carrée de

en: star
fr: astérisque

en: statbr
fr: barétat

[ctx: status bar]
en: Not found
fr: Non trouvée

en: string not found
fr: chaîne non trouvée

en: stroke
fr: barré

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
fr: Bloc de citation

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
fr: Blocs de citation

[ctx: structural navigation]
en: Button
fr: Bouton

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
fr: Boutons

[ctx: structural navigation]
en: Caption
fr: Légende

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
fr: Case à cocher

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
fr: Cases à cocher

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
fr: Élément cliquable

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
fr: Éléments cliquables

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
fr: Liste déroulante

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
fr: Listes déroulantes

[ctx: structural navigation]
en: Entries
fr: Zones de saisie

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

[ctx: structural navigation]
en: Heading
fr: En-tête

[ctx: structural navigation]
en: Headings
fr: En-têtes

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
fr: En-têtes de niveau %d

[ctx: structural navigation]
en: Internal Frame
fr: Cadre interne

[ctx: structural navigation]
en: Internal Frames
fr: Cadres internes

[ctx: structural navigation]
en: Label
fr: Étiquette

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
fr: Point de repère

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
fr: Points de repère

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
fr: Objets importants

[ctx: structural navigation]
en: Level
fr: Niveau

[ctx: structural navigation]
en: Link
fr: Lien

[ctx: structural navigation]
en: Links
fr: Liens

[ctx: structural navigation]
en: List
fr: Liste

[ctx: structural navigation]
en: List Item
fr: Élément de liste

[ctx: structural navigation]
en: List Items
fr: Éléments de liste

[ctx: structural navigation]
en: Lists
fr: Listes

[ctx: structural navigation]
en: Not found
fr: Non trouvé

[ctx: structural navigation]
en: Object
fr: Objet

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
fr: Paragraphe

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
fr: Paragraphes

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
fr: Bouton radio

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

[ctx: structural navigation]
en: Role
fr: Rôle

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
fr: Élément sélectionné

[ctx: structural navigation]
en: State
fr: État

[ctx: structural navigation]
en: Tables
fr: Tableaux

[ctx: structural navigation]
en: Text
fr: Texte

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
fr: Liens non visités

[ctx: structural navigation]
en: Value
fr: Valeur

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
fr: Liens visités

en: subscript 0
fr: indice 0

en: subscript 1
fr: indice 1

en: subscript 2
fr: indice 2

en: subscript 3
fr: indice 3

en: subscript 4
fr: indice 4

en: subscript 5
fr: indice 5

en: subscript 6
fr: indice 6

en: subscript 7
fr: indice 7

en: subscript 8
fr: indice 8

en: subscript 9
fr: indice 9

en: subscript equals
fr: égal en indice

en: subscript left paren
fr: parenthèse gauche en indice

en: subscript minus
fr: moins en indice

en: subscript plus
fr: plus en indice

en: subscript right paren
fr: parenthèse droite en indice

en: superscript 0
fr: exposant 0

en: superscript 1
fr: exposant 1

en: superscript 2
fr: carré

en: superscript 3
fr: cube

en: superscript 4
fr: exposant 4

en: superscript 5
fr: exposant 5

en: superscript 6
fr: exposant 6

en: superscript 7
fr: exposant 7

en: superscript 8
fr: exposant 8

en: superscript 9
fr: exposant 9

en: superscript a
fr: ordinal féminin

en: superscript equals
fr: égal en exposant

en: superscript left paren
fr: parenthèse gauche en exposant

en: superscript minus
fr: moins en exposant

en: superscript n
fr: exposant n

en: superscript plus
fr: plus en exposant

en: superscript right paren
fr: parenthèse droite en exposant

[ctx: switch]
en: off
fr: désactivé

[ctx: switch]
en: on
fr: activé

en: tab
fr: tabulation

en: table of unknown size
fr: tableau de taille inconnue

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
fr[0]: tableau avec %d colonne, nombre de lignes inconnu
fr[1]: tableau avec %d colonnes, nombre de lignes inconnu

en: table with %d row | table with %d rows
fr[0]: tableau avec %d ligne
fr[1]: tableau avec %d lignes

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
fr[0]: tableau avec %d ligne, nombre de colonnes inconnu
fr[1]: tableau avec %d lignes, nombre de colonnes inconnu

[ctx: tablecell]
en: not selected
fr: non sélectionnée

en: tbar
fr: barout

en: tblst
fr: lstong

[ctx: text]
en: rdonly
fr: lectseule

[ctx: text]
en: read only
fr: lecture seule

[ctx: text]
en: selected
fr: sélectionné

[ctx: text]
en: unselected
fr: non sélectionné

[ctx: textattr]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: textattr]
en: Heading
fr: En-têtes

[ctx: textattr]
en: Text body
fr: Corps de texte

[ctx: textattr]
en: background color
fr: couleur d’arrière-plan

[ctx: textattr]
en: background full height
fr: hauteur complète de l’arrière-plan

[ctx: textattr]
en: background stipple
fr: arrière-plan grisé

[ctx: textattr]
en: baseline
fr: sur la ligne de base

[ctx: textattr]
en: black
fr: noir

[ctx: textattr]
en: blink
fr: clignotant

[ctx: textattr]
en: bottom
fr: en bas

[ctx: textattr]
en: bt-lr
fr: bh-gd

[ctx: textattr]
en: bt-rl
fr: bh-dg

[ctx: textattr]
en: center
fr: centre

[ctx: textattr]
en: char
fr: caractère

[ctx: textattr]
en: condensed
fr: condensé

[ctx: textattr]
en: editable
fr: modifiable

[ctx: textattr]
en: emboss
fr: relief

[ctx: textattr]
en: engrave
fr: empreinte

[ctx: textattr]
en: expanded
fr: étendu

[ctx: textattr]
en: extra condensed
fr: très condensé

[ctx: textattr]
en: extra expanded
fr: très étendu

[ctx: textattr]
en: false
fr: faux

[ctx: textattr]
en: family name
fr: famille

[ctx: textattr]
en: fill
fr: justifié

[ctx: textattr]
en: font effect
fr: effet de police

[ctx: textattr]
en: foreground color
fr: couleur d’avant-plan

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
fr: avant-plan grisé

[ctx: textattr]
en: indent
fr: indentation

[ctx: textattr]
en: inherit
fr: hérité

[ctx: textattr]
en: italic
fr: italique

[ctx: textattr]
en: language
fr: langue

[ctx: textattr]
en: left
fr: gauche

[ctx: textattr]
en: left margin
fr: marge de gauche

[ctx: textattr]
en: line height
fr: hauteur de ligne

[ctx: textattr]
en: line through
fr: ligne à travers

[ctx: textattr]
en: low
fr: bas

[ctx: textattr]
en: lr
fr: gd

[ctx: textattr]
en: lr-tb
fr: gd-hb

[ctx: textattr]
en: ltr
fr: gvd

[ctx: textattr]
en: middle
fr: au milieu

[ctx: textattr]
en: mistake
fr: erreur

[ctx: textattr]
en: no justification
fr: sans justification

[ctx: textattr]
en: none
fr: aucun

[ctx: textattr]
en: outline
fr: contour

[ctx: textattr]
en: overline
fr: ligne au-dessus

[ctx: textattr]
en: paragraph style
fr: Style de paragraphe

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
fr: pixels au-dessus des lignes

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
fr: pixels au-dessous des lignes

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
fr: pixels entre les lignes d’un paragraphe

[ctx: textattr]
en: right
fr: droite

[ctx: textattr]
en: right margin
fr: marge de droite

[ctx: textattr]
en: rise
fr: élévation

[ctx: textattr]
en: rl
fr: dg

[ctx: textattr]
en: rl-tb
fr: dg-hb

[ctx: textattr]
en: rtl
fr: dvg

[ctx: textattr]
en: scale
fr: échelle

[ctx: textattr]
en: semi condensed
fr: semi-condensé

[ctx: textattr]
en: semi expanded
fr: semi-étendu

[ctx: textattr]
en: single
fr: simple

[ctx: textattr]
en: size
fr: taille

[ctx: textattr]
en: small caps
fr: petites majuscules

[ctx: textattr]
en: solid
fr: continu

[ctx: textattr]
en: spelling
fr: orthographe

[ctx: textattr]
en: stretch
fr: étendu

[ctx: textattr]
en: strike through
fr: barré

[ctx: textattr]
en: sub
fr: en indice

[ctx: textattr]
en: super
fr: en exposant

[ctx: textattr]
en: tb
fr: hb

[ctx: textattr]
en: tb-lr
fr: hb-gd

[ctx: textattr]
en: tb-rl
fr: hb-dg

[ctx: textattr]
en: text decoration
fr: décoration du texte

[ctx: textattr]
en: text rotation
fr: rotation du texte

[ctx: textattr]
en: text shadow
fr: ombre du texte

[ctx: textattr]
en: text-bottom
fr: aligné en bas

[ctx: textattr]
en: text-top
fr: aligné en haut

[ctx: textattr]
en: top
fr: en haut

[ctx: textattr]
en: true
fr: vrai

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
fr: super condensé

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
fr: super étendu

[ctx: textattr]
en: underline
fr: soulignement

[ctx: textattr]
en: variant
fr: variante

[ctx: textattr]
en: vertical align
fr: alignement vertical

[ctx: textattr]
en: weight
fr: graisse

[ctx: textattr]
en: word
fr: mot

[ctx: textattr]
en: word char
fr: mot puis caractère

[ctx: textattr]
en: wrap mode
fr: mode de césure

[ctx: textattr]
en: writing mode
fr: mode d’écriture

en: tglbtn
fr: boutbsc

en: three fourths
fr: trois quarts

en: times
fr: fois

en: tip
fr: bul

en: toggle
fr: bouton à deux états

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
fr: non pressé

[ctx: togglebutton]
en: pressed
fr: pressé

en: tomnuitm
fr: mnudét

en: trademark
fr: marque déposée

en: tre
fr: arbr

en: tree level %d
fr: niveau d’arborescence %d

en: triangular bullet
fr: puce triangulaire

en: triple click
fr: triple-clic

en: trtbl
fr: tabarb

en: u acute
fr: u accent aigu

en: u circumflex
fr: u accent circonflexe

en: u grave
fr: u accent grave

en: u umlaut
fr: u tréma

en: underline
fr: soulignement

en: unk
fr: inc

en: up
fr: haut

en: vertical bar
fr: barre verticale

en: vertical scroll bar
fr: barre de défilement verticale

en: vertical slider
fr: curseur vertical

en: vertical splitter
fr: séparateur vertical

en: visited %s link
fr: lien %s visité

en: visited link
fr: lien visité

en: vwprt
fr: fen

en: white space
fr: blanc

en: wnd
fr: fen

en: x-shaped bullet
fr: puce en forme de x

en: y acute
fr: y accent aigu

en: y umlaut
fr: y tréma
