kwin - en to he translation catalogue (189 entries)

en: &All Activities
he: &כל הפעילויות

en: &All Desktops
he: &כל שולחנות העבודה

en: &Close
he: &סגור

en: &Extensions
he: &הרחבות

en: &Fullscreen
he: &מסך מלא

en: &More Actions
he: פעולות נוספות

en: &Move
he: ה&זז

en: &Resize
he: &שנה גודל

en: &Terminate Application %1
he: &הפסק את פעולת היישום %1

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
he: ‏<b>%1</b> כבר בשימוש

[ctx: @info]
en: <b>Application "%1" is not responding</b>
he: <b>הישום "%1" לא מגיב</b>

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
he: מסך &%1 (%2)

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
he: כפתור

[ctx: A key press event]
en: Key Press
he: לחיצה על מקש

[ctx: A key release event]
en: Key Release
he: שחרור מקש

[ctx: A keyboard modifier]
en: Control
he: Ctrl

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
he: מחליף קבוצות

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
he: לוח מקשים

[ctx: A keyboard modifier]
en: Meta
he: Meta (כפתור חלון)

[ctx: A mouse button]
en: Back
he: אחורה

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
he: כפתור נוסף 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
he: כפתור נוסף 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
he: כפתור נוסף 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
he: כפתור נוסף 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
he: כפתור נוסף 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
he: כפתור נוסף 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
he: כפתור נוסף 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
he: כפתור נוסף 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
he: כפתור נוסף 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
he: כפתור נוסף 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
he: כפתור נוסף 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
he: כפתור נוסף 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
he: כפתור נוסף 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
he: כפתור נוסף 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
he: כפתור נוסף 24

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
he: כפתור נוסף 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
he: כפתור נוסף 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
he: כפתור נוסף 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
he: כפתור נוסף 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
he: כפתור נוסף 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
he: כפתור נוסף 9

[ctx: A mouse button]
en: Forward
he: קדימה

[ctx: A mouse button]
en: Left
he: שמאל

[ctx: A mouse button]
en: Middle
he: אמצע

[ctx: A mouse button]
en: Right
he: ימין

[ctx: A mouse button]
en: Task
he: משימה

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
he: תנועת הסמן

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
he: בעת הנגיעה

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
he: נגיעה זזה

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
he: נגיעה מפסיקה

en: Activate Window (%1)
he: הפעל חלון (%1)

en: Activate Window Demanding Attention
he: הפעל את החלון הדורש התמקדות

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
he: אופקי

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
he: אנכי

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
he: (לא מגיב)

en: Caption of the window to be terminated
he: כותרת החלון של החלון שיש להרוג

en: Close Window
he: סגור חלון

en: Desktop %1
he: שולחן עבודה %1

en: Desktop effects have been suspended by another application.<br/>You can resume using the '%1' shortcut.
he: השזירה נכנסה למצב המתנה ע"י יישום אחר. <br />באפשרותך להוציאה ממצב זה ע"י שימוש בקיצור הדרך '%1'.

en: Disable configuration options
he: בטל אפשרויות הגדרה

en: Hostname on which the application is running
he: שם המארח בן היישום רץ

en: ID of resource belonging to the application
he: זיהוי המשאב השייך ליישום

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
he: מראה כי KWin קרס לאחרונה כמה פעמים

en: Input Device
he: התקני קלט

en: Input method that KWin starts.
he: שיטת הקלט בה KWin יתחיל

en: KDE window manager
he: מנהל החלונות של KDE

en: KWin
he: מנהל החלונות

en: KWin helper utility
he: שירותית עזרה של KWin

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
he: מנהל החלונות KWin לא יציב.
    נראה כי הוא קרס כמה פעמים ברציפות.
    ניתן לבחור מנהל חלונות אחר להפעלה:

en: Keep &Above Others
he: השאר &מעל כולם

en: Keep &Below Others
he: השאר מ&תחת לכולם

en: Keep Window Above Others
he: השאר חלון מעל כולם

en: Keep Window Below Others
he: השאר חלון מתחת כולם

en: Keep Window on All Desktops
he: השאר חלון בכל שולחנות עבודה

en: Kill Window
he: חסל חלון

en: Lower Window
he: הבא חלון אחורה

en: Ma&ximize
he: &הגדל

en: Make Window Fullscreen
he: הפוך חלון למסך מלא

en: Maximize Window
he: הגדל חלון

en: Maximize Window Horizontally
he: הגדל חלון אופקית

en: Maximize Window Vertically
he: הגדל חלון אנכית

en: Mi&nimize
he: &מזער

en: Minimize Window
he: מזער חלון

[ctx: Mouse Button]
en: back
he: אחורה

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
he: תוספת 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
he: תוספת 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
he: תוספת 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
he: תוספת 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
he: תוספת 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
he: תוספת 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
he: תוספת 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
he: תוספת 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
he: תוספת 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
he: תוספת 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
he: תוספת 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
he: תוספת 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
he: תוספת 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
he: תוספת 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
he: תוספת 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
he: תוספת 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
he: תוספת 24

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
he: תוספת 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
he: תוספת 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
he: תוספת 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
he: תוספת 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
he: תוספת 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
he: תוספת 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
he: תוספת 9

[ctx: Mouse Button]
en: forward
he: הקודם

[ctx: Mouse Button]
en: left
he: שמאל

[ctx: Mouse Button]
en: middle
he: אמצע

[ctx: Mouse Button]
en: right
he: ימין

[ctx: Mouse Button]
en: task
he: משימה

en: Move Window
he: הזז חלונות

en: Name of the application to be terminated
he: שם היישום שיש להרוג

en: PID of the application to terminate
he: זיהוי היישום (PID) של היישום שיש להרוג

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
he: הדבק את החלון לצד השמאלי מלמטה

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
he: הדבק את החלון לצד הימני מלמטה

en: Quick Tile Window to the Left
he: הדבק את החלון לצד השמאלי

en: Quick Tile Window to the Right
he: הדבק את החלון לצד הימני

en: Quick Tile Window to the Top Left
he: הדבק את החלון לצד השמאלי מלמעה

en: Quick Tile Window to the Top Right
he: הדבק את החלון לצד הימני מלמעה

en: Raise Window
he: הבא חלון לקדמה

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
he: החלף מנהל חלונות תואם ICCCM2.0 קיים

en: Resize Window
he: שנה גודל חלון

en: Setup Window Shortcut
he: תצורת מקשי קיצור לחלונות

en: Shade Window
he: גלול חלון

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
he: הצג את שולחן העבודה

en: Suspend Compositing
he: השהה שזירה

en: Switch One Desktop Down
he: עבור שולחן עבודה אחד למטה

en: Switch One Desktop Up
he: עבור שולחן עבודה אחד למעלה

en: Switch One Desktop to the Left
he: עבור שולחן עבודה אחד שמאלה

en: Switch One Desktop to the Right
he: עבור שולחן עבודה אחד ימינה

en: Switch to Desktop %1
he: עבור לשולחן עבודה %1

en: Switch to Next Desktop
he: עבור אל שולחן העבודה הבא

en: Switch to Next Screen
he: עבור אל המסך הבא

en: Switch to Previous Desktop
he: עבור אל שולחן העבודה הקודם

en: Switch to Screen %1
he: עבור למסך %1

en: Switch to Window Above
he: עבור לחלון מעל

en: Switch to Window Below
he: עבור לחלון מתחת

en: Switch to Window to the Left
he: עבור אל החלון משמאל

en: Switch to Window to the Right
he: עבור אל החלון מימין

[ctx: The code as read from the input device]
en: Scan code
he: סרוק קוד

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
he: מיקום גלובלי

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
he: מיקום גלובלי

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
he: גובה למצב חלון. גובה ברירת המחדל הוא 1024

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
he: כיוון

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
he: UTF8

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
he: רוחב למצב חלון. רוחב ברירת המחדל הוא 1024

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
he: לא ניתן להפעיל שירותית זו ישירות.

en: Time of user action causing termination
he: זמן פעולת המשתמש שגרסה לחיסול

en: Timestamp
he: חתימת זמן

en: Timestamp (µsec)
he: חתימת זמן (מילישניות)

en: Toggle Window Raise/Lower
he: העבר חלון קדימה או אחורה

en: Wait Longer
he: המתן יותר

en: Walk Through Desktop List
he: עבור בין רשימת שולחנות העבודה

en: Walk Through Desktop List (Reverse)
he: עבור בין רשימת שולחנות העבודה (הפוך)

en: Walk Through Desktops
he: עבור בין שולחנות העבודה

en: Walk Through Desktops (Reverse)
he: עבור בין שולחנות העבודה (הפוך)

en: Walk Through Windows
he: עבור בין החלונות

en: Walk Through Windows (Reverse)
he: עבור בין החלונות (הפוך)

en: Walk Through Windows Alternative
he: עבור בין החלונות (חלופי)

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
he: עבור בין החלונות (חלופי הפוך)

en: Walk Through Windows of Current Application
he: עבור בין החלונות של היישום הנוכחי

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
he: עבור בין החלונות של היישום הנוכחי (הפוך)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
he: עבור בין החלונות של היישום הנוכחי (חלופי)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
he: עבור בין החלונות של היישום הנוכחי (חלופי הפוך)

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
he: חזרה

en: Window Manager
he: מנהל החלונות של KDE

en: Window One Desktop Down
he: עבור שולחן עבודה אחד למטה

en: Window One Desktop Up
he: עבור שולחן עבודה אחד מעלה

en: Window One Desktop to the Left
he: עבור שולחן עבודה אחד שמאלה

en: Window One Desktop to the Right
he: עבור שולחן עבודה אחד ימינה

en: Window Operations Menu
he: תפריט פעולות חלון

en: Window to Desktop %1
he: העבר חלון לשולחן עבודה %1

en: Window to Next Desktop
he: העבר חלון אל שולחן העבודה הבא

en: Window to Next Screen
he: חלון אל שולחן העבודה הבא

en: Window to Previous Desktop
he: העבר חלון אל שולחן העבודה הקודם

en: Window to Screen %1
he: חלון לשולחן עבודה %1

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
he: בחרת להראות חלון במצב מסך מלא.
    אם התוכנה אינה כוללת אפשרות לביטול המסך המלא, לא תוכל להציג חזרה את המסגרת עם העכבר בלבד: בכדי להשתמש בתפריט פעולת החלון, יש להשתמש בקיצור מקשים %1.

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
he: בחרת להציג חלון ללא המסגרת שלו.
    ללא המסגרת, לא תוכל להציג חזרה את המסגרת עם העכבר בלבד: בכדי להשתמש בתפריט פעולת החלון, יש להשתמש בקיצור מקשים %1.

en: hostname
he: שם השרת (hostname)

en: id
he: מזהה

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
he: ‏<b>%1</b> כבר בשימוש על ידי %2 ב־%3

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
he: אין אפשרות לתפוס פיקוד על ניהול חלונות, אולי מנהל חלונות אחר מופעל במקביל? (נסה להשתמש ב־‎--replace‏‏).

en: name
he: שם

en: pid
he: מזהה תהליך

en: time
he: שעה
