Quod Libet 4.3 - en to he translation catalogue (1369 entries)

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
he[0]: שיר %(count)d (%(time)s)
he[1]: %(count)d שירים (%(time)s)

en: %(count)d station | %(count)d stations
he[0]: %(count)d תחנה
he[1]: %(count)d תחנות

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
he: %(current)d/%(total)d שירים נשמרו
    (%(remaining)s remaining)

en: %(current)s of %(all)s
he: %(current)s מ %(all)s

en: %(file-name)s changed while the program was running. Saving without refreshing your library may overwrite other changes to the song.
he: %(file-name)s השתנה בזמן שהתוכנית רצה. שמירה ללא רענון הספריה עשויים לדרוס שינויים אחרים שבוצעו לשיר.

en: %(n)d time | %(n)d times
he[0]: פעם %(n)d
he[1]: %(n)d פעמים

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
he[0]: %(title)s ו %(count)d נוסף
he[1]: %(title)s ו %(count)d נוספים

en: %(title)s and %(count)s more | %(title)s and %(count)s more
he[0]: %(title)s ו %(count)s נוסף
he[1]: %(title)s ו %(count)s נוספים

en: %.1f seconds
he: %.1f שניות

en: %d album | %d albums
he[0]: %d אלבום
he[1]: %d אלבומים

en: %d day | %d days
he[0]: %d יום
he[1]: %d ימים

en: %d disc | %d discs
he[0]: %d תקליטור
he[1]: %d תקליטורים

en: %d duplicate group | %d duplicate groups
he[0]: %d שכפול קבוצה
he[1]: %d שכפול קבוצות

en: %d hour | %d hours
he[0]: %d שעה
he[1]: %d שעות

en: %d kbps
he: %d קב/ש

en: %d minute | %d minutes
he[0]: %d דקה
he[1]: %d דקות

en: %d second | %d seconds
he[0]: %d שניה
he[1]: %d שניות

en: %d selected | %d selected
he[0]: %d נבחר
he[1]: %d נבחרו

en: %d song | %d songs
he[0]: שיר %d
he[1]: %d שירים

en: %d song with no album | %d songs with no album
he[0]: שיר %d ללא אלבום
he[1]: %d שירים ללא אלבום

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
he[0]: שיר %d ללא אמן
he[1]: %d שירים ללא אמן

en: %d tasks running
he: %d משימות רצות

en: %d track | %d tracks
he[0]: %d רצועה
he[1]: %d רצועות

en: %d year | %d years
he[0]: %d שנה
he[1]: %d שנים

en: %r is not a unique prefix.
he: %r אינה תחילית יִחוּדִית.

en: %s could not be added. The server may be down, or the location may not be an audio feed.
he: לא ניתן להוסיף את %s. ייתכן שהשרת מושבת, או שהמיקום אינו הזנת שמע.

en: %s is not a valid location.
he: %s אינו מיקום תָקֵף.

en: %s second | %s seconds
he[0]: %s שניה
he[1]: %s שניות

en: %s uses an unsupported protocol.
he: %s משתמש בפרוטוקול שאינו נתמך.

en: '%(column-id)s' is not a valid column name (%(all-column-ids)s).
he: '%(column-id)s' אינו שם עמודה תקין (%(all-column-ids)s).

en: (optional) Please provide a short description of what happened when the error occurred:
he: (אופציונלי) תיאור קצר של מה שארע בעת התרחשות השגיאה:

en: (unknown)
he: (לא ידוע)

en: A new version %(new-version)s is available
    
    You are currently using version %(old-version)s
    
    Visit the <a href='%(url)s'>website</a>
he: גרסה חדשה %(new-version)s זמינה
    
    הגרסה שבשימוש היא %(old-version)s
    
    בקרו ב <a href='%(url)s'>אתר</a>

en: A restart is required for any changes to take effect
he: נדרש אתחול על מנת שהשינויים ייכנסו לתוקף

en: A set of separators to use when extracting subtags from tags in the tag editor. The list is space-separated, and each entry must only contain two characters.
he: סדרת תווי הפרדה לשימוש בעת פיצול תגי משנה מתגים בעורך התגים. הרשימה מופרדת ברווח, וכל רשומה אמורה להכיל שני תווים בלבד.

en: A set of separators to use when splitting tag values in the tag editor. The list is space-separated.
he: סדרת תווי הפרדה לשימוש בעת פיצול ערכים בעורך התגים. ערכי הרשימה מופרדים בפסיקים.

en: APEv2 to ID3v2
he: APEv2 ל ID3v2

en: API Key Missing
he: חסר מפתח API

en: API _key:
he: מפתח_ API:

en: Accepts QL Patterns e.g. %s
he: מתקבלים דפוסי קוודליבט, כלומר %s

en: Accepts QL tag expressions like <tt>~artist~title</tt> or <tt>musicbrainz_track_id</tt>
he: מתקבלים ביטויי תג קוודליבט כמו <tt>~artist~title</tt> or <tt>musicbrainz_track_id</tt>

en: Access all tags, including machine-generated ones e.g. MusicBrainz or Replay Gain tags
he: גישה לכל התגים, לרבות תגי ממוכנים כגון מוזיקבריינז או ריפליי גאיין

en: Account
he: חשבון

en: Accounts:
he: חשבונות:

en: AcoustID Web Service
he: שרות רשת אקוסטיקאיידי

en: Acoustic Fingerprint Lookup
he: חיפוש טביעות אצבע שמע

en: Active tasks
he: משימות פעילות

en: Add '[paused]'
he: הוספה '[מושהה]'

en: Add Music
he: הוספת מוזיקה

en: Add a Location
he: הוספת מיקום

en: Add a QL query or free text to be &ed together
he: הוספת שאילתת קוואדליבט או מלל חופשי &שיחוברו יחד

en: Add a Tag
he: הוספת תג

en: Add a file or directory to the library
he: הוספת קובץ או מחיצה לספריה

en: Add a tag value
he: הוספת ערך תג

en: Add or remove additional column headers
he: הוספה או הסרה של עמודות

en: Add query
he: הוספת שאילתה

en: Add the column to the list of columns to sort by
he: הוספת עמודה לרשימת העמודות למיון

en: Add to Favorites
he: הוספה למועדפים

en: Add to _Queue
he: הו_ספה לתור השמעה

en: Added more recently
he: נוספו לאחרונה

en: Additional
he: נוסף

en: Advanced Preferences
he: העדפות מתקדמות

en: Al_bum
he: אל_בום

en: Alarm Clock
he: שעון מעורר

en: Album Art
he: עטיפת אלבום

en: Album Art Downloader
he: מוריד עטיפות אלבום

en: Album Collection
he: אוסף אלבומים

en: Album Collection Preferences
he: מאפייני אוסף אלבומים

en: Album Display
he: מַצָּג אלבום

en: Album List
he: רשימת אלבומים

en: Album List Preferences
he: מאפייני רשימת אלבומים

en: Album Mode
he: מצב אלבום

en: Album _Collection
he: אוסף _אלבומים

en: Album art
he: עטיפת אלבום

en: Album includes _disc subtitle
he: אלבום כולל כתוביות _תקליטור

en: All
he: הכל

en: All Albums
he: כל האלבומים

en: All Stations
he: כל התחנות

en: All _Headers
he: כל _הכותרות

en: All _Songs
he: כל _השירים

en: All information about the selected playlist will be deleted and can not be restored.
he: כל המידע לגבי רשימת ההשמעה שנבחרה ימחק ולא יהיה בר שחזור.

en: All stations listed are already in your library.
he: כל התחנות שברשימה נמצאות כבר בספריה.

en: Allow _ALL-CAPS in tags
he: אפשור _רישיות לכל בתגים

en: Allow editing of advanced config settings.
he: אפשור עריכת תצורה מתקדמות.

en: Allows GNOME Shell to search the library.
he: מתן אפשרות למעטפת גנום לבצע חיפוש בספריה.

en: Allows control of Quod Libet using the MPRIS 2 D-Bus Interface Specification.
he: שליטה בקְווֹדְלִיבֵּט תוך שימוש בהגדרות ממשק 2 MPRIS D-Bus.

en: Allows remote control of Quod Libet using an MPD Client. Streaming, playlist and library management are not supported.
he: מאפשר שלט רחוק של קְווֹדְלִיבֵּט תוך שימוש בלקוח MPD. הזרמה, רשימת השמעה וניהול ספריה אינם נתמכים.

en: Allows setting the rating of songs with a number.
he: אפשרות להגדרת דרוג שיר בשימוש במספרים.

en: Already up-to-date.
he: מעודכן כבר.

en: Also list programmatic tags
he: הצגת תגי תכנות

en: Alternative
he: אלטרנטיב

en: Alternative Seek Bar
he: סרגל הזחה חלופי

en: Alternative seek bar which is always visible and spans the whole window width.
he: סרגל הזחה חלופי המוצג תמיד ומשתרע על פני כל רוחב החלוון.

en: Ambient
he: אמביינט

en: An Error Occurred
he: ארעה שגיאה

en: An Example Album
he: אלבום דוגמה

en: Analyzing
he: מנתח

en: Animated On-Screen Display
he: מַצָּג צג מאויר

en: Application Information
he: מידע יישומון

en: Apply current configuration to song list, adding new columns to the end
he: החלת התצורה הנוכחית על רשימת שירים, הוספת עמודות חדשות לסוף

en: Apply this query in addition to all others
he: החלת שאילתה זו בנוסף לכל האחרות

en: Are you sure you want to change the rating of all %d songs?
he: האם לשנות דרוג לכל %d השירים?

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
he: האם למחוק רשימת השמעה '%s'?

en: Are you sure you want to remove %d duplicate song? | Are you sure you want to remove %d duplicate songs?
he[0]: האם להסיר %d שיר כפול?
he[1]: האם להסיר %d שירים כפולים?

en: Are you sure you want to remove all songs?
he: האם להסיר את כל השירים?

en: Artist
he: אמן

en: Artist includes all _people
he: אמן כולל את כל _האנשים

en: Artwork URL Cover Source
he: URL מקור תמונות עטיפה

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
he: בקשת אישור לפני שינוי הדֵּרוּג של שירים מרובים בו-זמנית

en: Audio Backend
he: רכיב שרת שמע

en: Audio Compressor
he: דוחס שמע

en: Audio Feeds
he: ערוצי שמע

en: Audio Pitch / Speed
he: שיא / מהירות שמע

en: Audio metadata editor
he: עורך ערכי מטה-דטה שמע

en: Audio tag editor
he: עורך תגי שמע

en: AudioScrobbler Submission
he: הגשת אודיוסקרובלר

en: Audioscrobbler client for Last.fm, Libre.fm and other Audioscrobbler services.
he: לקוח אודיוסקרובלר עבור Last.fm ושרותי אודיוסקרובלר אחרים.

en: Authentication failed: Invalid username '%s' or bad password.
he: ההזדהות כשלה: שם משתמש '%s' או הססמה שגויים.

en: Authentication failed: invalid URL.
he: ההזדהות כשלה: URL שגוי.

en: Authentication successful.
he: ההזדהות צלחה.

en: Auto-save tag changes
he: שמירת שינויים אוטומטית בתגים

en: Auto_matic
he: אוטו_מטי

en: Automatic Library Update
he: עדכון ספריה אוטומטי

en: Automatic Masking
he: מסוך אוטומטי

en: Automatic Rating
he: דֵּרוּג אוטומטי

en: Automatically displays tag or file-based lyrics in a sidebar.
he: תצוגת תג או תַּמְלִיל מבוסס קובץ אוטומטית בחלון צד.

en: Automatically masks and unmasks drives when they are unmounted or mounted.
he: ממסך ומבטל מיסוך אוטומטי לכוננים כאשר הם מועלים או מורדים.

en: BPM
he: קצב סיביות לדקה

en: BPM:
he: קצב סיביות לדקה:

en: Background:
he: רקע:

en: Banshee Import
he: יבוא בנשי

en: Bayesian Average factor (C) for aggregated ratings.
    0 means a conventional average, higher values mean that albums with few tracks will have less extreme ratings. Changing this value triggers a re-calculation for all albums.
he: גורם ממוצע בייסיאני (C) לדֵּרוּגים מצטברים.
    0 פירושו ממוצע קונבנציונאלי, ערכים גבוהים יותר פירושם שלאלבומים עם רצועות מעטות יהיו דֵּרוּגים פחות קיצוניים. שינוי ערך זה מפעיל חישוב מחדש עבור כל האלבומים.

en: Begin playing immediately
he: השמעה מיידית

en: Beginning
he: התחלה

en: Behavior
he: התנהגות

en: Blues
he: בלוז

en: Bookmark Name
he: שם סימניה

en: Bookmark name for point A
he: שם סימניה לנקודה א

en: Bookmark name for point B
he: שם סימניה לנקודה ב

en: Bookmark name to check for when a track is started, and if found the player seeks to that timestamp
he: שם הסימניות לבדיקה עם החתלת השמעת הרצועה, ואם נמצא נגן, תתבצע הזחה עד לחותמת הזמן

en: Bookmark name to use each tick during play of a track if it exist. If the current position exceeds the timestamp, seek to the end of the track.
he: שם הסימניה, במידה וקיימת, בה יעשה שימוש בכל רגע במהלך השמעת הרצועה. אם המיקום הנוכחי עולה על חותמת הזמן, תתבצע הזחה לסוף הרצועה.

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Broker port
he: פִּתְחָת מתוך

en: Browsers
he: דפדפנים

en: Buffering
he: חציצה

en: Cache Directory
he: מחיצת מטמון

en: Can not set %r
he: %r לא ניתן להגדרה

en: Can't combine '--all' with '--regexp'
he: לא ניתן לאחד '--all' עם '--regexp'

en: Can't copy tag {tagname} to file: {filename}
he: לא ניתן להעתיק תג {tagname} לקובץ: {filename}

en: Can't remove {tagname} from {filename}
he: לא ניתן להסיר {tagname} מ {filename}

en: Case _Insensitive
he: רגישות _לרישיות

en: Center
he: מרכז

en: Change Language
he: החלפת שפה

en: Change _Rating
he: שינוי _דֵּרוּג

en: Change the user interface language.
he: החלפת שפה בממשק משתמש.

en: Changes Gajim status message according to what you are currently listening to.
he: שינוי מצב הודעות Gajim בהתאם למוזיקה המושמעת.

en: Changes the active GTK+ theme.
he: שינוי ערכת הנושא הפעילה של GTK+.

en: Changes the amplitude of all samples above a specific threshold with a specific ratio.
he: שינוי המִשְׂרַעַת של כל הדגימות מעל סף מסוים ביחס מסוים.

en: Charts
he: רשימות

en: Check for changes in your library
he: בדיקת שינויים בספרית השירים

en: Checking for Updates
he: בדיקת עדכונים

en: Checking mount points
he: בודק מחיצות מעוגנות

en: Checks for file changes and reloads / removes the songs if needed.
he: בדיקת שינויים בקןבץ, טוען מחדש / מסיר את השירים במידת הצורך.

en: Choose Squeezebox player
he: בחירת נגן סקוויזבוקס

en: Choose to use artwork embedded in the audio (where available) over other sources
he: בחירה בשימוש בתמונות עטיפה משובצות (ככל שהן זמינות) על פני תמונות אחרות

en: Chu Moy
he: צ'ו מוי

en: Classic
he: קלאסי

en: Classical
he: קלסי

en: Client is banned. Contact the author.
he: חשבון לקוח מוחרם. נא ליצור קשר אם המחבר.

en: Close to Chu Moy's crossfeeder (popular)
he: סגירת הצלבת ערוצים של Chu Moy (עממי)

en: Close to Jan Meier's CORDA amplifiers (little change)
he: קרוב למגברי CORDA של ז'אן מאיר (שונה במקצת)

en: Closest to virtual speaker placement (30°, 3 meter)
he: הצבה קרובה ביותר לרמקול מדומה (30°, 3 מטר)

en: Club
he: מועדון

en: Collapse / Expand all
he: כיווץ / הרחבה הכל

en: Collapses the element or select the parent element
he: כיווץ רכיב או בחירת רכיב האב

en: College Radio
he: רדיו מכללות

en: Colors
he: צבעים

en: Column Preferences
he: העדפות עמודות

en: Column content
he: תוכן עמודה

en: Column layout
he: פריסת עמודה

en: Columnar
he: עמודות

en: Columns to display and order in terse mode (%s)
he: עמודות וסדר עמודות לתצוגה באפן מצומצם (%s)

en: Command
he: פקודה

en: Compression ratio
he: יחס דחיסה

en: Conditional Query
he: שאילתה מותנית

en: Configuration Directory
he: מחיצת תְּצוּרָה

en: Configure Plugins…
he: תיצור מתקעים…

en: Configure Searches…
he: תיצור חיפוש…

en: Confirm _multiple ratings
he: אישור דֵּרוּג _מרובה

en: Confirm action for playlist "%s"
he: אישור פעולה לרשימת השמעה "%s"

en: Connected
he: מחובר

en: Connected to broker at %(host)s:%(port)d
he: חיבור למתוך %(host)s:%(port)d

en: Connection
he: חיבור

en: Connection Error
he: שגיאת התחברות

en: Connection error
he: שגיאת חיבור

en: Connection failed
he: חיבור כשל

en: Controls Quod Libet from the system tray.
he: שליטה בקְווֹדְלִיבֵּט ממגש המערכת.

en: Controls the pitch of an audio stream.
he: שולט על גובה הצליל של זרם שמע.

en: Controls the tone of your music with an equalizer.
    Click or use keys to customise levels (right-click resets the band).
he: שליטה בטון המוזיקה בעזרת שויין.
    השויין ניתן לתיצור על ידי הקשה או שימוש במקלדת (הקשה ימנית תאפס את הרצועה).

en: Convert Encodings
he: המרת קידוד

en: Converts album and artist names to sort names, poorly.
he: המרת שמות אלבום ואמנים לשמות מיון, לא להיט.

en: Converts kana/kanji to romaji before renaming.
he: ממיר Kana/Kanji ל romaji לפני שינוי שם.

en: Converts your APEv2 tags to ID3v2 tags. This will delete the APEv2 tags after conversion.
he: המרת תגי APEv2 לתגי ID3v2. פעולה זו תמחק את תגי APEv2 לאחר ההמרה.

en: Copy tags from one file to another
he: העתקת תגים מקובץ אחד למשנהו

en: Could not contact service '%s'.
he: לא ניתן להתחבר לשרות '%s'.

en: Couldn't connect to %(host)s:%(port)d (%(msg)s)
he: לא ניתן להתחבר למתווך %(host)s:%(port)d (%(msg)s

en: Couldn't connect to %s
he: לא ניתן להתחבר ל %s

en: Couldn't connect to notification daemon.
he: לא ניתן להתחבר לשרת ההתראות.

en: Couldn't find GStreamer element '{element}'.
he: לא ניתן למצוא רכיב ג'סטרימר '{element}'.

en: Couldn't find module '{module}'. Perhaps you need to install the package?
he: לא נמצאה פִּרְקָן '{module}'. אולי צריך להתקין את החבילה?

en: Couldn't find the 'Kanji Kana Simple Inverter' (kakasi).
he: לא נמצא ממיר 'Kanji Kana' פשוט kakasi).

en: Couldn't run visualisations using '%s'
he: לא ניתן להריץ הדמיות המשתמשות ב '%s'

en: Country
he: קאונטרי

en: Cover Art
he: תמונות עטיפה

en: Cover Art Download
he: הורדת תמונת עטיפות

en: Cover Grid
he: שבכת תמונות עטיפה

en: Cover Grid Preferences
he: מאפייני שבכת תמונות עטיפה

en: Cover Magnification
he: הגדלת תמונת עטיפה

en: Covers
he: תמונות עטיפה

en: Create Sort Tags
he: יצירת תגי מיון

en: Creates a search query based on tags of the selected songs.
he: יצירת שאילתת חיפוש המבוססת על תגי השירים שנבחרו.

en: Crossfeed
he: הצלבת ערוצים

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Custom Commands
he: פקודות מותאמות אישית

en: Custom presets
he: הגדרות מראש מותאמות אישית

en: Custom settings
he: הגדרות מותאמות אישית

en: Dance
he: דאנס

en: Data to be sent:
he: מועד שליחה:

en: Debug
he: ניפוי תקלים

en: Decrease rating of playing song by one star
he: הסרת כוכב אחד מדרוג השיר המושמע

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Default Theme
he: ערכת נושא ברירת מחדל

en: Default filename pattern:
he: דפוס שם קובץ ברירת מחדל:

en: Default presets
he: הגדרות מראש ברירת מחדל

en: Delay:
he: השהיה:

en: Delete %(file_count)d file permanently? | Delete %(file_count)d files permanently?
he[0]: מחיקת %(file_count)d קובץ לצמיתות?
he[1]: מחיקת %(file_count)d קובצים לצמיתות?

en: Delete the selected songs
he: מחיקת השירים שנבחרו

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
he: מוחק %(current)d/%(total)d.

en: Deleting one or more files failed.
he: מחיקת אחד או יותר קבצים כשלה.

en: Description
he: תיאור

en: Destination folder:
he: תיקית יעד:

en: Disable _gapless playback
he: נטרול השמעת _נטול פערים

en: Disable queue - the queue will be ignored when playing
he: נטרול התור - הנגן יתעלם מהתור בזמן ההשמעה

en: Disabled
he: מנוטרל

en: Disabling gapless playback can avoid track changing problems with some GStreamer versions
he: השבתת השמעת נטול פערים עשוי למנוע בעיות בהחלפת רצועה בעלת מספר גרסאות ג'סטרימר

en: Disc
he: תקליטור

en: Disc %s
he: תקליטור %s

en: Discard tag changes?
he: שמיטת שינויים בתג?

en: Discogs Cover Source
he: מקור תמונות עטיפה דיסקוגז

en: Display
he: מַצָּג

en: Display brief usage information
he: הצגת מידע קצר על השימוש

en: Display help information
he: מַצָּג עזרה

en: Display remaining time
he: הצגת זמן נותר

en: Display version and copyright
he: מצג גרסה וזכויות יוצרים

en: Displays a notification when the song changes.
he: הצגת התראה כאשר השיר מתחלף.

en: Displays song information on your screen when it changes.
he: הצגת מידע אודות השיר על הצג כאשר השיר מתחלף.

en: Don't show any windows on start
he: לא להציג כל חלון בהפעלה

en: Done
he: בוצע

en: Done. %(to-send)d/%(all)d songs to submit.
he: בוצע.  %(to-send)d/%(all)d שירים לשגור.

en: Download Album Art
he: הורדת עטיפות אלבום

en: Download Cover Art
he: הורדת עטיפות אלבום

en: Downloading station list
he: מוריד רשימת תחנות

en: Downloads album covers from various websites.
he: הורדת עטיפות אלבום מאתרים שונים.

en: Downloads covers from Discogs.
he: הורדת תמונות עטיפה מ דיסקוגז.

en: Downloads covers from Last.fm's cover art archive.
he: הורדת תמונות עטיפה מארכיב תמונות Last.fm.

en: Downloads covers from MusicBrainz's cover art archive.
he: הורדת תמונות עטיפה מארכיב תמונות מוזיקבריינז.

en: Downloads high-quality album covers using cover plugins.
he: הורדת תמונות עטיפה באיכות גבוהה תוך שימוש במתקעי תמונות עטיפה.

en: Downmixes audio channels to mono.
he: ערבול ערוצים למונו.

en: Duplicate Key
he: מפתח כפול

en: Duplicate key expression is '%s'
he: ביטוי מפתח כפול הוא '%s'

en: Duplicates Browser
he: דפדפן כפולים

en: Duration totals
he: סך כל משך

en: Ed_it Display Pattern…
he: ער_יכת דפוס מַצָּג…

en: Edit Bookmarks…
he: עריכת סימניות…

en: Edit Columns
he: עריכת עמודות

en: Edit Custom Commands
he: עריכת פקודות מותאות אישית

en: Edit Display
he: עריכת מַצָּג

en: Edit Embedded Images
he: עריכת תמונות משובצות

en: Edit Playcount
he: עריכת מספר השמעות

en: Edit Tags
he: עריכת תגים

en: Edit _Tags
he: עריכת _תגים

en: Edit saved patterns…
he: עריכת דפוסים שמורים…

en: Edit saved searches…
he: עריכת חיפושים שמורים…

en: Edit saved values…
he: עריכת ערכים שמורים…

en: Edit search URLs
he: עריכת חיפוש URLים

en: Edit tags in a text editor
he: עריכת תגים במעבד תמלילים

en: Edit tags in your audio files
he: עריכת תגים בקובצי השמע

en: Editing
he: ערכיה

en: Editing aborted
he: ערכיה נזנחה

en: Effects
he: פַּעֲלוּלִים

en: Electronic
he: אלקטרוני

en: Embedded album covers
he: עטיפות אלבום משובצות

en: Enable _one-click ratings
he: אפשור דרוג בהקשה _אחת

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
he: אפשור דרוג על ידי לחיצה על עמודת הדרוג ברשימת השירים

en: Enabled
he: מאופשר

en: Enqueue a file or query
he: הוספת קובץ או שאילתה לתור

en: Enqueue comma-separated files
he: הוספת קבצים לתור, מופרדים בפסיק

en: Ensure the following is in your rygel config file (~/.config/rygel.conf):
he: נא לוודא שהמשפט הבא כלול בקובץ התצורה(~/.config/rygel.conf):

en: Ensure you have write access to the destination.
he: נא לוודא כי קימות הרשאות כתיבה ליעד.

en: Enter Soundcloud auth code:
he: הזנת קוד אימות סאונדקלאוד:

en: Enter a name for the new folder:
he: הזנת שם לתיקיה החדשה:

en: Enter a name for the new playlist:
he: הזנת שם חדש לרשימת ההשמעה:

en: Enter code…
he: הזנת קוד…

en: Enter new tag
he: הזנת תג חדש

en: Enter the location of an Internet radio station:
he: הזנת הכתובת של תחנת רדיו מרשתת:

en: Enter the location of an audio feed:
he: הזנת מיקום ערוץ שמע:

en: Enter the location of an audio file:
he: הזנת המיקום של קובץ שמע:

en: Ephemeral
he: בר-חלוף

en: Equal pane width
he: רוחב חלונית שווה

en: Equalizer
he: שוין

en: Error
he: שגיאה

en: Error details:
he: פרטי שגיאה:

en: Error encountered. Please retry.
he: אירעה שגיאה. נא לנסות שוב.

en: Error finding %s. Please check settings
he: אירעה שגיאה במציאת %s. נא לבדוק הגדרות

en: Error finding Squeezebox server
he: אירעה שגיאה במציאת שרת סקוויזבוקס

en: Error showing files, or no program available to show them.
he: שגיאה בהצגת קבצים, או שאין תכנית זמינה להציגם.

en: Error uploading
he: שגיאת ההעלאה

en: Events
he: ארועים

en: Ex Falso
he: אקס פאלסו

en: Ex Falso Preferences
he: מאפייני אקס פאלסו

en: Ex Falso is a tag editor with the same tag editing interface as Quod Libet. It lets you display and edit any tags you want in the file, for all the file formats it supports.
he: אקס פאלסו הוא עורך תגים עם ממשק עריכת תגים זהה לקְווֹדְלִיבֵּט. דבר המאפשר הצגת ועריכת כל התגים בקובץ, בכל תבניות הקבצים הנתמכות.

en: Example Playlist
he: רשימת השמעה לדוגמה

en: Exclude _filter:
he: _מסנן החרגה:

en: Existing Tags
he: תגים קימים

en: Exit Quod Libet
he: יציאה מקְווֹדְלִיבֵּט

en: Expands the element
he: הרחבת הרכיב

en: Export Playlist to Folder
he: יצוא רשימת השמעה לתקיה

en: Export playlist to Squeezebox
he: יצוא רשימת השמעה לסקוויזבוקס

en: Export to HTML
he: יצוא ל HTML

en: Export to Squeezebox
he: יצוא לסקוויזבוקס

en: Export to Squeezebox playlist
he: יצוא רשימת השמעה לסקוויזבוקס

en: Exports a playlist by copying files to a folder.
he: יצוא רשימת שמע תוך העתקת קבצים לתיקיה.

en: Exports songs to an M3U or PLS playlist.
he: יצוא שירים לרשימת השמעה M3U או PLS.

en: Exports the selected song list to HTML.
he: יצוא השירים שנבחרו לרשימת HTML.

en: Exposes all albums to the Rygel UPnP Media Server through the MediaServer2 D-Bus interface.
he: חשיפת כל האלבומים לשרת מדיה Rygel UPnP ממשק MediaServer2 D-Bus.

en: Extract embedded images to %(filepath)s
he: חילוץ תמונות משובצות ל %(filepath)s

en: Fades out and pauses your music.
he: עמעום והשהיית מוזיקה.

en: Failed to load file: %r
he: טעינת קובץ כשלה: %r

en: Failed to load image file: %r
he: לא ניתן לטעון קובץ תמונה: %r

en: Favorites
he: מועדפים

en: Feed _level:
he: _רמת הזנה:

en: Feed level
he: רמת הזנה

en: Fetching chart for week of %s.
he: אחזור לוח שידורים לשבוע %s.

en: File
he: קובץ

en: File System
he: מערכת קבצים

en: File exists
he: הקובץ קיים

en: File names
he: שמות קובצים

en: File:
he: קובץ:

en: File_name:
he: שם _קובץ:

en: Filename
he: שם קובץ

en: Filename includes _folder
he: שם קובץ כולל _תקיה

en: Filename pattern:
he: דפוס שם קובץ:

en: Files
he: קבצים

en: Files:
he: קבצים:

en: Filesystem cover
he: עטיפת רשימת ספריות

en: Fill tags based on the file path
he: הזנת תגים על פי נתיב הקובץ

en: Fill tracknumbers for all files
he: הזנת מספר רצועה בכל הקבצים

en: Filter _band:
he: סינון לפי _הרכב:

en: Filter _width:
he: רוחב _מסנן:

en: Filter by plugin name or description
he: סינון לפי שם או תאור מתקע

en: Filter by plugin state / tag
he: סינון לפי תג /מצב מתקע

en: Filter by plugin type
he: סינון לפי סוג מתקע

en: Filter on Any Tag
he: סינון לפי תג כלשהוא

en: Filter on Directory
he: סינון על פי מחיצה

en: Filter on a random value
he: סינון לפי ערך אקראי

en: Filter on a tag value
he: סינון לפי ערך תג

en: Filter preset
he: מסנן מוגדר מראש

en: Filter tag:
he: תג סינון:

en: Filters on directory in a new browser window.
he: סינון לפי מחיצה בחלון דפדוף חדש.

en: Finds and displays similarly tagged versions of songs.
he: חיפוש והצגת גרסאות שירים המתויגים דומה.

en: Fingerprints:
he: טביעות אצבע:

en: Fit image to _window
he: התאמת תמונה _לחלון

en: Fixes misinterpreted tag value encodings in the tag editor.
he: מתקן ערכי תג בלתי מובנים בעורך התגים.

en: Flat
he: שטוח

en: Focus the running player
he: מיקוד על הנגן שבשימוש כעת

en: Focus the search entry
he: מיקוד על רשומת החיפוש

en: Folders
he: תיקיות

en: Follow Cursor
he: עקיבה אחר הסמן

en: Font
he: גופן

en: Found Squeezebox server.
    Please choose the player
he: נמצא שרת סקוויזבוקס.
    נא לבחור נגן

en: Full Bass
he: באס מלא

en: Full Bass & Treble
he: באס וטרבל מלא

en: Full HD
he: HD מלא

en: Full Treble
he: טרבל מלא

en: Funk
he: פונק

en: GNOME Search Provider
he: ספק חיפוש גנום

en: GStreamer plugin '%(name)s' could not be initialized
he: לא ניתן לאתחל מתקע ‏ג'סטרימר '%(name)s'

en: Gain
he: הגברה

en: Gajim Status Message
he: מצב הודעות Gajim

en: Generates acoustic fingerprints using chromaprint and submits them to acoustid.org.
he: חלול טביעות אצבע שמע באמצעות כרומאפרינט ושיגורם ל acoustid.org.

en: Generating fingerprints:
he: חילול טביעות אצבע:

en: Go to %s
he: מעבר ל %s

en: Go to Bookmark
he: מעבר לסמניה

en: Gothic
he: גותי

en: Greek
he: יווני

en: Grou_ping
he: קי_בוץ

en: Group by directory
he: קיבוץ על פי מחיצה

en: Grouping is applied only if the filter tag is defined.
    A song with an undefined filter tag will be treated as
    a group consisting only of itself. Typically the filter
    tag should match or partially match the grouping tag.
he: קיבוץ מיושם רק אם תג המסנן מוגדר.
    שיר עם תג מסנן לא מוגדר יטופל כקבוצה
    המורכבת מעצמה בלבד. בדרך כלל את המסנן
    אמור להתאים או להתאים באופן חלקי לתג הקיבוץ.

en: Grouping tag:
he: תג קיבוץ:

en: Headphones
he: אוזניות

en: Hidden Songs
he: שירים מוסתרים

en: Hide main window
he: הסתרת חלון ראשי

en: Hide main window on close
he: הסתרת חלון ראשי בסגירה

en: Hip Hop / Rap
he: היפ הופ /ראפ

en: Hostname:
he: שם מארח:

en: I know what I'm doing
he: תסמכו עלי, אני בשליטה

en: If checked, '[paused]' will be added to status message on pause
he: אם סומן, '[משהה]' יתווסף למצב הודעה בזמן השהיה

en: If music is playing on shutdown, automatically start playing on next startup
he: אם מושמעת מוזיקה בעת כיבוי, היא תמשיך להתנגן מיד לאחר האתחול

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
he: אם אין מידע ריפליי גאיין זמין להשמעה, עוצמת הקול תושווה לערך זה

en: If set, this will remove duplicate computed values of the pattern
he: במידה והוגדר, פעולה זו תסיר ערכים כפולים של הדפוס

en: If specified, a parameter whose occurrences in the command will be substituted with a user-supplied value, e.g. by using 'PARAM' all instances of '{PARAM}' in your command will have the value prompted for when run
he: במידה והוגדר, פרמטר שהמופע שלו בפקודה יוחלף עם ערך שסופק על ידי המשתמש, לדוגמה בהזנת '{PARAM}' כל המופעים של '{PARAM}' בפקודה יקבלו את הערך הנחוץ בעת ההפעלה

en: Ignore Error
he: להתעלם מהשגיאה

en: Ignore _All Errors
he: להתעלם _מכל השגיאות

en: Image editing not supported for %(file_name)s (%(file_format)s)
he: עריכת תמונות לא נתמכת עבור %(file_name)s (%(file_format)s)

en: Import
he: יבוא

en: Import Failed
he: יבוא כשל

en: Import Playlist
he: ייבא רשימת השמעה

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
he: מייבא רשימת השמעה
    %(current)d/%(total)d שירים נוספו.

en: Imports ratings and song statistics from Banshee.
he: יבוא דרוג וסטטיסטיקת השמעות מבנשי.

en: Imports ratings and song statistics from Rhythmbox.
he: יבוא דרוג וסטטיסטיקת השמעות מ ריטמבוקס.

en: In Order
he: לפי הסדר

en: Include Saved Search
he: הכללת ערכי חיפוש שמורים

en: Include empty tags
he: כולל תגים ריקים

en: Increase rating of playing song by one star
he: הוספת כוכב אחד לדרוג השיר המושמע

en: Indian
he: הודית

en: Indie
he: אינדי

en: Information
he: מידע

en: Inhibit Screensaver
he: עיכוב שומר צג

en: Inline _search includes people
he: _חיפוש שורה כולל אנשים

en: Input value
he: הזנת ערך

en: Interactive Python console sidebar, that follows the selected songs in the main window.
he: מסוף פייטון הידודי, שעוקב אחר השירים שנבחרו בחלון הראשי.

en: Interactive Python console. Opens a new window.
he: מסוף פייטון הִדּוּדִי. פתיחה בחלון חדש.

en: Internet Radio
he: רדיו מרשתת

en: Internet Radio Log
he: רישומי יומן רדיו מרשתת

en: Invalid GStreamer output pipeline
he: פלט צנרת ג'סטרימר שגויה

en: Invalid argument for '%s'.
he: ערך לא תקין עבור '%s'.

en: Invalid pattern
he: דפוס שגוי

en: Invalid tag
he: תג שגוי

en: Invalid tag <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing this tag.
he: תג שגוי <b>%s</b>
    
    הקבצים שנבחרו אינם תומכים בעריכת התג זה.

en: Invalid tags
he: תגים שגויים

en: Invalid tags <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
he: תגים שגויים <b>%s</b>
    
    הקבצים שנבחרו אינם תומכים בעריכת התגים אלו.

en: Invalid value
he: ערך שגוי

en: Invalid value: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s
he: ערך שגוי: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s

en: Jan Meier
he: יאן מאיר

en: Japanese
he: יפנית

en: Jazz
he: ג'ז

en: Jump to next song
he: מעבר לשיר הבא

en: Jump to previous song
he: מעבר לשיר הקודם

en: Jump to previous song or restart if near the beginning
he: מעבר לשיר הקודם או השמעה מבראשית במידה וסמוך לתחילת השיר

en: Kana/Kanji Simple Inverter
he: ממיר Kana/Kanji פשוט

en: Karaoke
he: קאראוקי

en: Keep songs in the queue after playing them
he: השארת שירים בתור לאחר השמעתם

en: Keeps your library up to date with inotify. Requires %s.
he: שמירה על עדכניות ספרית המוזיקה באמצעות אינוטיפיי. נדרש %s.

en: Language must be an ISO 639-2 three-letter code
he: שפה חייבת להיות קוד ISO 639-2 בן שלושה תווים

en: Laptop
he: מחשב נייד

en: Large
he: גדול

en: Large Hall
he: אולם גדול

en: Last.fm Cover Source
he: מקור עטיפות Last.fm

en: Last.fm Sync
he: סנכרון Last.fm

en: Latin
he: לטינית

en: Launch Visualisations
he: השקת הדמיות

en: Launch external visualisations.
he: השקת הדמיות חיצוניות.

en: Left
he: שמאל

en: Left click on a column header
he: הקשה שמאלית על כותרת עמודה

en: Level of the effect
he: רמת פעלול

en: Library
he: ספריה

en: Library Browser
he: דפדפן ספריה

en: Library directory the server connects to
he: מחיצת הספריה אליה מתחבר השרת

en: Library path:
he: נתיב ספריה:

en: List accounts, separated by spaces, for changing status message. If none are specified, status message of all accounts will be changed.
he: רשימת חשבונות, מופרדים ברווח, לשינוי מצב הודעות. אם לא הוגדרו חשבונות, מצב ההודעות ישתנה בכל החשבונות.

en: List all common tags
he: הצגת כל התגים המשותפים

en: List available browsers
he: רשימת דפדפנים זמינים

en: List file information
he: הצגת נתוני קובץ

en: List tags
he: הצגת תגים

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
he: האזנה, עיון ועריכה של אוסף השמע

en: Live
he: חי

en: Loading %(source)s - %(dimensions)s…
he: טעינת %(source)s - %(dimensions)s…

en: Loading files
he: טעינת קבצים

en: Loading result…
he: טעינת תוצאת…

en: Local _IP:
he: _IP מקומי:

en: Log in to %s
he: התחברות ל %s

en: Log out of %s
he: התנתקות מ %s

en: Longer albums
he: אלבומים ארוכים יותר

en: Looks up song metadata through acoustic fingerprinting.
he: חיפוש מטה-דטה של שיר על ידי טביעת אצבע שמע.

en: Lookup
he: איתור

en: Lounge
he: לאונג'

en: Low-pass filter cut frequency
he: קיצוץ תדר מסנן מעבר נמוך

en: Lullaby
he: לולובאיי

en: Lyrics
he: תַּמְלִיל

en: MPD Server
he: שרת MPD

en: MPRIS D-Bus Support
he: תמיכת MPRIS D-Bus

en: MQTT Configuration
he: תצור MQTT

en: MQTT Publisher
he: מפרסם MQTT

en: Main Window
he: חלון ראשי

en: Makes Logitech Squeezebox mirror Quod Libet output, provided both read from an identical library.
he: הפיכת פלט לוג'טק סקוויזבוקס לתמונת מראה של קְווֹדְלִיבֵּט, בתנאי ששניהם קוראים מספריה זהה.

en: Manages bookmarks in the selected files.
he: ניהול סימניות בקבצים שנבחרו.

en: Matches songs without the given tag.
he: התאמת שירים ללא התג הנתון.

en: Matching options
he: אפשרויות התאמה

en: Media format: %(format-description)s
he: תבנית המדיה: %(format-description)s

en: Merge
he: מיזוג

en: Metal
he: מטאל

en: Missing Query
he: שאילתה חסרה

en: Mixes the left and right channel in a way that simulates a speaker setup while using headphones, or to adjust for early Stereo recordings.
he: ערבול הערוץ השמאלי והימני באופן המדמה הגדרת רמקול בעת שימוש באזניות, או דימוי הקלטות סטריאו מוקדמות.

en: Mode
he: מצב

en: Mono Downmix
he: ערבול למונו

en: Move %(file_count)d file to the trash? | Move %(file_count)d files to the trash?
he[0]: העברת %(file_count)d קובץ לסל האשפה?
he[1]: העברת %(file_count)d קבצים לסל האשפה?

en: Moving %(current)d/%(total)d.
he: מעביר %(current)d/%(total)d.

en: Moving one or more files to the trash failed.
he: העברת קובץ אחד או יותר לפח האשפה כשלה.

en: Multiple %s Values
he: ערכי %s מרובים

en: Music Files
he: קובצי מוזיקה

en: Music Player
he: נגן מוזיקה

en: Music is playing
he: מוזיקה מושמעת

en: Music player and music library manager
he: מנהל ספרית מוזיקה ונגן

en: MusicBrainz Cover Source
he: מקור תמונות עטיפה מוזיקבריינז

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
he: רצועות בעלות סימול מוזיקבריינז חייבות להיות בתסדיר UUID.

en: MusicBrainz Lookup
he: חיפוש מוזיקבריינז

en: MusicBrainz TRM ID
he: סימון TRM של מוזיקבריינז

en: MusicBrainz album status
he: סימון מוזיקבריינז של מצב אלבום

en: MusicBrainz album type
he: סימון סוג אלבום של מוזיקבריינז

en: MusicBrainz artist ID
he: מזהה אמן מוזיקבריינז

en: MusicBrainz lookup
he: חיפוש מוזיקבריינז

en: MusicBrainz recording ID
he: מזהה הקלטה מוזיקבריינז

en: MusicBrainz release ID
he: מזהה רצועה מוזיקבריינז

en: MusicBrainz release artist ID
he: מזהה מהדורת אמן מוזיקבריינז

en: MusicBrainz release group ID
he: מזהה קבוצת מהדורה מוזיקבריינז

en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
he: סטטוס של מוזיקבריינז יכול להיות 'official' (רשמי), 'promotional' (לצרכי קידום) או 'bootleg' (לא רשמי).

en: MusicBrainz release track ID
he: מזהה מהדורת רצועה מוזיקבריינז

en: MusicIP PUID
he: סימון PUID של MusicIP

en: Mute Radio Ads
he: השתקת פרסומות רדיו

en: Mutes output while radio advertisements are playing.
    Stations: di.fm.
he: השתקת פלט כאשר מושמעות פרסומות רדיו.
    תחנות: di.fm.

en: My tracks
he: הרצועות שלי

en: N/A
he: לא זמין

en: Never
he: מעולם לא

en: New
he: חדש

en: New %s
he: חדש %s

en: New Feed
he: ערוץ חדש

en: New Folder
he: תיקיה חדשה

en: New Name
he: שם חדש

en: New Playlist
he: רשימת השמעה חדשה

en: New Station
he: תחנה חדשה

en: News
he: חדשות

en: Next
he: הבא

en: No Bookmarks
he: אין סימניות

en: No Category
he: ללא קטגוריה

en: No GNOME Shell search provider for Quod Libet installed.
he: לא מותקנת מעטפת ספק חיפוש גנום עבור קְווֹדְלִיבֵּט.

en: No GStreamer element found to handle media format
he: לא נמצא רכיב ג'סטרימר לטיפול בתבנית המדיה

en: No Internet radio stations were found at %s.
he: לא נמצאו תחנות רדיו מרשתת ב %s.

en: No Songs
he: ללא שירים

en: No active song
he: אין שיר פעיל

en: No category
he: ללא קטגוריה

en: No changes detected
he: לא זוהו שינויים

en: No covers found
he: לא נמצאו עטיפות

en: No iFP device found
he: לא נמצא התקן iFP

en: No lyrics found for
     %s
he: לא נמצא תַּמְלִיל עבור
     %s

en: No lyrics found for this song.
he: לא נמצא תַּמְלִיל לשיר.

en: No plugins found.
he: לא נמצאו מתקעים.

en: No results found.
he: לא נמצאו תוצאות.

en: No song:
he: אין שיר:

en: No songs are selected.
he: לא נבחרו שירים.

en: No stations found
he: לא נמצאו תחנות

en: No time information
he: נתוני זמן חסרים

en: No-song Text
he: אין מלל שיר

en: Not enough arguments
he: אין מספיק ארגומנטים

en: Not playing
he: לא מנגן

en: Nothing found for albums:
    <i>%(albums)s</i>.
    
    Providers used:
    <tt>%(providers)s</tt>
he: לא נמצאו אלבומים:
    <i>%(albums)s</i>.
    
    על ידי ספקים:
    <tt>%(providers)s</tt>

en: Notification text
he: מלל התראה

en: Number of times to play each song:
he: מספר הפעמים להשמעת כל שיר:

en: Oldies
he: אולדיז

en: On <i>a_ll</i> song changes
he: שיר מתחלף ב <i>_הכל</i>

en: On Current Al_bum
he: לפי אל_בום נוכחי

en: On Current _Artist(s)
he: לפי _אמן(נים) נוכחי

en: On Current _Genre(s)
he: לפי _סוגה(ות) נוכחית

en: Online Help
he: עזרה מקוונת

en: Only on <i>_automatic</i> song changes
he: שיר מתחלף רק בשינוי <i>_אוטומטי</i>

en: Only on <i>_manual</i> song changes
he: שיר מתחלף רק בשינוי <i>_ידני</i>

en: Only use year for "date" tag
he: שימוש בשנה בלבד בתג תאריך

en: Only when the main window is not _focused
he: רק כאשר החלון הראשי אינו _במוקד

en: Open _Browser
he: פתיחת _דפדפן

en: Open a new browser
he: פתיחת דפדפן חדש

en: Open the information window for the selected songs
he: פתיחת חלון המידע לשירים שנבחרו

en: Open the tag editor for the selected songs
he: פתיחת תגי השירים שנבחרו בעורך התגים

en: Opens a browser window with the Wikipedia article on the selected song's corresponding tag.
he: פתיחת חלון דפדפן, עם מאמרים מויקיפדיה, על פי תגי השיר שנבחר.

en: Option %r not recognized.
he: אפשרות %r לא זוהתה.

en: Option %r requires an argument.
he: אפשרות %r צריכה ארגומנט.

en: Options
he: אפשרויות

en: Other…
he: אחר…

en: Output Configuration
he: תְּצוּרָת פלט

en: Override foreground color:
he: עֲקִיפָת צבע קִדְמָה:

en: Override hover color:
he: עֲקִיפָת צבע רחוף:

en: Override remaining color:
he: עֲקִיפָת צבע נותר:

en: P_assword:
he: ס_סמה:

en: P_ause
he: ה_שהיה

en: Paned Browser
he: חלוניות דפדפן

en: Paned Browser Preferences
he: העדפות חלוניות דפדפן

en: Party
he: מסיבה

en: Password:
he: סיסמה:

en: Path Patterns
he: דפוס נתיב

en: Path is not absolute
he: הנתיב אינו מלא

en: Path to where the images will be saved to (defaults to the working directory)
he: הנתיב למיקום בו יישמרו התמונות (ברירות מחדל למחיצת העבודה)

en: Pattern:
he: דפוס:

en: Pause on Headphone Unplug
he: השהייה עם ניתוק אוזניות

en: Pause playback
he: השהיית השמעה

en: Paused Pattern
he: דפוס מושהה

en: Paused:
he: מושהה:

en: Pauses in case headphones get unplugged and unpauses in case they get plugged in again.
he: השהיה בזמן ניתוק אזניות וביטול השהיה עם חיבורן מחדש.

en: Pauses playback while the GNOME screensaver is active.
he: השהיית השמעה כאשר שומר צג של גנום פעיל.

en: Peak
he: שיא

en: Per engine 'at best' results limit
he: הגבלת התוצאות לפי מנוע 'לכל היותר'

en: Persistent
he: התמדה

en: Picture Saver
he: שמירת תמונה

en: Plain text for status when there is no current song
he: מלל פשוט כשלא מושמע שיר

en: Plain text for when there is no current song
he: מלל פשוט כשלא מושמע שיר

en: Play Count
he: מונה השמעות

en: Play Order
he: סדר השמעה

en: Play a file
he: השמעת קובץ

en: Play some albums more than others
he: השמעת אלבומים מסוימים יותר מאחרים

en: Play/Pause
he: השמעה/השהייה

en: Play_lists
he: רשימות _השמעה

en: Playback
he: השמעה

en: Playback Error
he: שגיאת השמעה

en: Playcount Equalizer
he: שוין מספר השמעות

en: Played more often
he: הושמעו בתכיפות

en: Played more recently
he: הושמעו יותר לאחרונה

en: Playing Pattern
he: דפוס השמעה

en: Playing:
he: מושמע:

en: Playlist Browser Preferences
he: מאפייני דפדפן רשימת השמעה

en: Playlist display
he: מַצָּג רשימות השמעה

en: Playlist name (will overwrite existing)
he: שם רשימת שמע (ידרוס שם קיים)

en: Playlists
he: רשימות השמעה

en: Playlists must have a name
he: רשימת ההשמעה חייבת שם

en: Please enter a query.
he: נא להזין שאילתה.

en: Please give your desired rating on a scale from 0.0 to 1.0
he: דרוג מבוקש בסולם בין 0.0 ל 1.0

en: Please visit the Plugins window to set QLScrobbler up. Until then, songs will not be submitted.
he: נא להגדיר את QLScrobbler בחלון המתקעים. עד אז השירים לא ישוגרו.

en: Plugin Errors
he: שגיאות מתקע

en: Plugins
he: מתקעים

en: Pop
he: פופ

en: Port:
he: פורט:

en: Pre_vious
he: הקו_דם

en: Prefer _embedded art
he: העדפת _תמונה משובצת

en: Prefer dark theme version
he: העדפת גרסת ערכת נושא כהה

en: Prefer higher rated
he: העדפת דרוג גבוהה יותר

en: Prefer less played
he: העדפת שירים שהושמעו פחות

en: Preferences
he: העדפות

en: Preset name for saving:
he: שם הגדרה מראש לשמירה:

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Preview size
he: גודל תצוגה מקדימה

en: Previous
he: הקודם

en: Print debugging information
he: הדפסת נתוני ניפוי תקלים

en: Print filenames of results of query to stdout
he: הדפסת שמות קבצים של תוצאות שאילתה ל- stdout

en: Print player status
he: הדפסת מצב נגן

en: Print tags based on the given pattern
he: הדפסת תגים על פי דפוס נתון

en: Print terse output
he: הדפסת פלט מצומצם

en: Print the active text query
he: הדפסת מלל שאילתה נוכחית

en: Print the contents of the queue
he: הדפסת תוכן תור ההשמעה

en: Print the current playlist
he: הדפסת רשימת הדמעה נוכחית

en: Print the playing song and exit
he: הדפסת השיר המושמע ויציאה

en: Produced by %s
he: הופק על ידי %s

en: Progress
he: התקדמות

en: Properties
he: מאפיינים

en: Publishes status messages to an MQTT topic.
he: פרסום מצב הודעות לנושא MQTT.

en: Punk
he: פאנק

en: Python Console
he: מסוף פייטון

en: Python Console Sidebar
he: סרגל צד מסוף פייטון

en: Python Query
he: שאילתת פייטון

en: Querying album art providers
he: תחקור ספקי תמונות לעטיפות אלבום

en: Queue Only
he: תור בלבד

en: Queue the selected songs
he: הוספת השירים שנבחרו לתור

en: Queued
he: נוספו לתור

en: Quod Libet
he: קְווֹדְלִיבֵּט

en: Quod Libet can only import playlists in the M3U/M3U8 and PLS formats.
he: קְווֹדְלִיבֵּט יכולה לייבא רק רשימות השמעה בתבנית M3U או PLS.

en: Quod Libet is a music management program. It provides several different ways to view your audio library, as well as support for Internet radio and audio feeds. It has extremely flexible metadata tag editing and searching capabilities.
he: קְווֹדְלִיבֵּט היא תכנה לניהול מוזיקה. המספקת דרכים שונות להצגת ספריית השמע, כמו גם תמיכה ברדיו מרשתת והזנות שמע. התכנה בעלת גמישות מרבית לעריכת תגי מטה-דטה ויכולות חיפוש.

en: Quod Libet is not running (add '--run' to start it)
he: קְווֹדְלִיבֵּט אינה פועלת (הוספת '--run' לאתחול)

en: R_ate:
he: ד_רוג:

en: R_atio:
he: י_חס:

en: Random
he: אקראי

en: Random Al_bum
he: אל_בום אקראי

en: Random Album
he: אלבום אקראי

en: Random Album Playback
he: השמעת אלבום אקראי

en: Random _Artist
he: א_מן אקראי

en: Random _Genre
he: ס_וגה אקראית

en: Randomly shuffles a playlist.
he: השמעת שירים אקראית ברשימת השמעה.

en: Rated higher
he: דרוג גבוהה

en: Rates songs automatically when they are played or skipped. This uses the 'accelerated' algorithm from vux by Brian Nelson.
he: דרוג שירים אוטומטית במהלך השמעתם או דלוגום. המתקע משתמש באלוגריטם 'האצה' מאת vox שנכתב על ידי בריאן נלסון.

en: Rating _scale:
he: סרגל _דרוג:

en: Ratings
he: דרוג

en: Ratings and play counts will be saved in tags for this email address
he: הדֵּרוּג ומספר ההשמעות ישמרו בתגים עבור כותבת דוא"ל זו

en: Re-tags an album based on a MusicBrainz search.
he: תיוג מחודש של אלבום בעת חיפוש ב מוזיקבריינז.

en: Re_build Library
he: בנ_ית הספריה מחדש

en: Recently _Added
he: נוספו _לאחרונה

en: Recently _Played
he: הושמעו _לאחרונה

en: Records the last 10 songs played on radio stations, and lists them in the seek context menu.
he: תיעוד עשרת השירים האחרונים שהושמעו בתחנות הרדיו, שיוצגו כרשימה בתפריט תכולת הזחה.

en: Redo the last undone change
he: אחזור מחודש של שינויים אחרונים

en: Refresh and rescan library
he: רענון ספרית שירים

en: Regex Substitution
he: שיחלוף ביטוי רגיל

en: Reggae
he: רגאיי

en: Reggae / Dancehall
he: רגאיי / אולם ריקודים

en: Reggaeton
he: רגאטון

en: Release
he: מהדורה

en: Religious
he: דתי

en: Reload
he: טעינה מחודשת

en: Reload album _cover | Reload album _covers
he[0]: טעינה חוזרת של עטיפת _אלבום
he[1]: טעינה חוזרת של עטיפות _אלבומים

en: Reload all songs in your library. This can take a long time.
he: טעינה חוזרת של כל השירים בספריה. הפעולה עשויה לארוך זמן ממושך.

en: Remove Playlist Duplicates
he: הסרת כפולים מרשימת ההשמעה

en: Remove _Diacritics
he: הסרת _סִימָן דִּיאָקְרִיטִי

en: Remove _Punctuation
he: הסרת _פיסוק

en: Remove _Whitespace
he: הסרת _רווח לבן

en: Remove a tag value
he: הסרת ערך תג

en: Remove active browser filters
he: הסרת מסנן דפדפן פעיל

en: Remove all embedded images
he: הסרת כל התמונות המשובצות

en: Remove all tags
he: הסרת כל התגים

en: Remove from Favorites
he: הסרה ממועדפים

en: Remove from Library
he: הסרה מהספריה

en: Remove songs from the queue after playing them
he: הסרת שירים מהתור לאחר השמעתם

en: Remove tags
he: _הסרת תגים

en: Remove track: "%%(title)s" from library? | Remove %(count)d tracks from library?
he[0]: הסרת רצועה: "%%(title)s" מהספריה?
he[1]: הסרת רצועות: %(count)d מהספריה?

en: Removes duplicate entries in a playlist.
he: הסרת רשומות כפולות מרשימת ההשמעה.

en: Removes main vocals from audio.
he: הסרת קול ראשי מהשמע.

en: Removes or replaces embedded images.
he: הסרת או החלפת תמונות משובצות.

en: Rename Files
he: שינוי שמות קבצים

en: Rename files based on tags
he: שינוי שמות קבצים על פי תגים

en: Renaming <b>%(old-name)s</b> to <b>%(new-name)s</b> failed. Possibly the target file already exists, or you do not have permission to make the new file or remove the old one.
he: שינוי שם מ <b>%(old-name)s</b> ל <b>%(new-name)s</b> כשל. יתכן ששם היעד קיים כבר או שחסרה הרשאה מתאימה ליצור או למחוק קובץ קודם.

en: Repeat Each Track
he: חזרה על כל רצועה

en: Repeat all
he: חזרה על הכל

en: Repeat this track
he: חזרה על הרצועה

en: Replace %(file-name)s?
he: החלפת %(file-name)s?

en: Replace _underscores with spaces
he: החלפת _קווים תחתיים ברווחים

en: Replace spaces with _underscores
he: החלפת _רווחים בקווים תחתיים

en: Replay Gain
he: ריפליי גאיין

en: Replay Gain Volume Adjustment
he: כיוונון עוצמת ריפליי גאיין

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
he: יש להזין עצמת ריפליי גאיין בתבנית 'x.yy dB'.

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
he: יש להזין עצמה מרבית ריפליי גאיין בתבנית 'x.yy dB'.

en: ReplayGain Analyzer
he: מנתח ReplayGain

en: Request API key
he: בקשה למפתח API

en: Rescan Songs
he: סריקת שירים חוזרת

en: Rescan songs
he: סריקת שירים חוזרת

en: Reset
he: איפוס

en: Reset filters and jump to the playing song
he: איפוס מסננים ודלוג לשיר המושמע

en: Reset to defaults
he: איפוס לברירת מחדל

en: Resolution: %s
he: רָמַת הפרדה: %s

en: Results <i>(drag to reorder)</i>
he: תוצאות <i>(גרירה למיון מחדש)</i>

en: Reverse
he: הסגה

en: Revert to default pattern
he: הסגה לדפוס ברירת מחדל

en: Rhythmbox Import
he: יבוא ריטמבוקס

en: Right
he: ימין

en: Rock
he: רוק

en: Romanize _Japanese text
he: המרת מלל _יפני לאותיות לטיניות

en: Rou_nded Corners
he: פינו_ת מעוגלות

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d album? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d albums?
he[0]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)d אלבום?
he[1]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)d אלבומים?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d song? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d songs?
he[0]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)d שיר?
he[1]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)d שירים?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlist? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlists?
he[0]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)s רשימת השמעה?
he[1]: הפעלת מתקע "%(name)s" על %(count)s רשימות השמעה?

en: Runs custom commands (in batches if required) on songs using any of their tags.
he: הפעלת פקודות מותאמות אישית (באצווה אם נדרש) על שירים תוך שימוש תג כלשהו.

en: S_earch
he: ח_יפוש

en: Save changes to tags without confirmation when editing multiple files
he: שמירת שינויים בתגים ללא בקשת אישור בעת עריכת מספר קבצים

en: Save destination
he: יעד לשמירה

en: Save ratings and play _counts in tags
he: שמירת דֵּרוּג ומספר _השמעות בתגים

en: Saved Searches
he: ערכי חיפוש שמורים

en: Saved Values
he: ערכים שמורים

en: Saves the cover image of the current song to a file.
he: שמירת תמונת העטיפה של השיר הנוכחי לקובץ.

en: Saving %(file-name)s failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
he: שמירת %(file-name)s כשלה. יתכן והקובץ הוא לקריאה בלבד או שחסרה הרשאה מתאימה לעריכתו.

en: Saving <b>%s</b> failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
he: שמירת <b>%s</b> כשלה. יתכן שהקובץ מוגדר לקריאה בלבד, פגום, או שחסרות ההרשאות המתאימות לעריכה.

en: Saving failed
he: פעולת השמירה כשלה

en: Saving the songs you changed.
he: שמירת שירים ששונו.

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
he: סולם עצמה עבור כל השירים לפי ערך זה, כל עוד התוצאה לא מקוצצת

en: Scan Directories
he: סריקת מחיצות

en: Scan library _on start
he: סריקת ספריה _באתחול

en: Scanning %s
he: סורק %s

en: Scanning library
he: ספרית השירים נסרקת

en: Schlager
he: שלאגר

en: Screensaver Pause
he: השהיית שומר צג

en: Scroll _Wheel
he: גלגל _הגלילה

en: Scroll wheel adjusts volume
he: גלגל הגלילה מכוונן עצמה

en: Scroll wheel changes song
he: גלגל הגלילה מחליף שיר

en: Search
he: חיפוש

en: Search Help
he: חיפוש עזרה

en: Search Tag in Wikipedia
he: חיפוש תג בויקיפדיה

en: Search URL patterns
he: חיפוש דפוסי URL

en: Search after _typing
he: חיפוש לאחר _הקלדה

en: Search at %(website)s
he: חיפוש ב %(website)s

en: Search failed
he: פעולת חיפוש כשלה

en: Search your audio library
he: חיפוש בספרית השמע

en: Search your library, using free text or QL queries
he: חיפוש בספריה תוך שימוש במלל חופשי או שאילתות QL

en: Searching…
he: חיפוש…

en: See '[albumart] filenames' config entry for image search strings
he: ראו הזנות תצור של שמות קובץ [albumart] למחרוזות חיפוש תמונה

en: See '[plugins] cover_filenames' config entry for image filename strings
he: ראו תצורת '[plugins] cover_filenames'] עבור מחרוזות קובצי תמונות

en: Seek amount when scrolling (milliseconds):
he: משך הזחה בעת גלילה (מילי-שניות):

en: Seek backwards by 10 seconds
he: הזחה אחורה ב 10 שניות

en: Seek forward by 10 seconds
he: הזחה קדימה ב 10 שניות

en: Seek within the playing song
he: הזחה בתוך השיר המתנגן

en: Seekpoint Bookmarks
he: סימניות נקודת הזחה

en: Select Directories
he: בחר ספריות

en: Select _All
he: בחירת _הכל

en: Select all songs in all panes
he: בחירת כל השירים בכל החלוניות

en: Selected Discography
he: דיסקוגרפיה נבחרת

en: Select…
he: בחירה…

en: Send to iFP
he: שליחה ל iFP

en: Set Exact Rating
he: הגדרת אקזקט רייטינג

en: Set a tag and remove existing values
he: הגדרת תג והסרת ערכים קימים

en: Set or toggle shuffle mode
he: הגדרת או החלפת מצב אקראי

en: Set rating of playing song
he: דרוג השיר המתנגן

en: Set repeat mode type
he: הגדרת סוג מצב חזרה

en: Set shuffle mode type
he: הגדרת סוג מצב אקראי

en: Set the current browser
he: קביעת הדפדפן הנוכחי

en: Set the provided image as primary embedded image and remove all other embedded images
he: קביעת התמונה שסופקה כתמונה משובצת עיקרית והסרת יתר התמונות המשובצות

en: Set the volume
he: קביעת העוצמה

en: Set up library directories?
he: הגדרת מחיצות בספריה?

en: Short description…
he: תיאור מקוצר…

en: Show "All Albums" Item
he: הצגת כל האלבומים

en: Show "_Next" button
he: הצגת לחצן "_הבא"

en: Show _Errors
he: הצג שגיא_ות

en: Show _programmatic tags
he: הצגת _תגים תָכנותִיים

en: Show album _covers
he: הצגת עטיפות _אלבום

en: Show album _text
he: הצגת _מלל אלבום

en: Show changes, don't apply them
he: הצגת שינויים, לא להחיל אותם

en: Show current position
he: הצגת מיקום נוכחי

en: Show main window
he: הצגת חלון ראשי

en: Show notifications
he: הצגת התראות

en: Show or hide the queue
he: הצגת או הסתרת התור

en: Show search results after the user stops typing
he: הצגת תוצאות חיפוש מיד לאחר סיום הקלדה

en: Show the inline search entry
he: הצגת ערך החיפוש

en: Show time labels
he: הצגת תוויות זמן

en: Shuffle Playlist
he: רשימת השמעה אקראית

en: Shuffle by Grouping
he: אקראי לפי קיבוץ

en: Shuffle by grouping
he: אקראי לפי קיבוץ

en: Size (px):
he: גודל (px):

en: Size: %s
he: גודל: %s

en: Skip Count
he: דִּלּוּג ספירה

en: Skip tags that can't be written
he: דִּלּוּג על תגים שאינם ניתנים לכתיבה

en: Skipped more often
he: דולגו יותר לאחרונה

en: Slavic
he: סלבי

en: Small
he: קטן

en: Soft
he: רך

en: Soft Rock
he: רוק רך

en: Song List
he: רשימת שירים

en: Song Notifications
he: התראות שירים

en: Songs
he: שירים

en: Songs either need a <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, or <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> tags to get submitted.
he: על מנת שהשירים ישוגרו, נדרש <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, או <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i>.

en: Songs in the listed folders will be added to the library during a library refresh
he: שירים בתקיות המוצגות יתווספו לספריה בעת רענונה

en: Songs matching this filter will not be submitted
he: שירים התואמים למסנן זה לא ישוגרו

en: Songs not in an album
he: שירים ללא אלבום

en: Songs to submit:
he: שירים לשגור:

en: Songs with MBIDs:
he: שירים בעלי MBIDs:

en: Songs with sufficient tags:
he: שירים בעלי תגים מספקים:

en: Sort _by…
he: מיון _לפי…

en: Soul
he: נשמה

en: Sound_cloud
he: סאונד_קלאוד

en: Soundcloud Browser
he: דפדפן סאונדקלאוד

en: Soundcloud authorisation
he: אימות סאונדקלאוד

en: Sources
he: מקורות

en: Specified Banshee database is malformed or missing
he: מסד הנתונים של בנשי שצוין פגום או חסר

en: Split Album
he: פיצול האלבום

en: Split Arranger out of Ar_tist
he: פיצול _אמרגן מתוך אמן

en: Split Disc out of _Album
he: פיצול תקליטור מתוך _אלבום

en: Split Tags
he: פיצול תגים

en: Split _Originalartist out of Title
he: פיצול _אמרגן מתוך כותרת

en: Split _Performer out of Artist
he: פיצול מ_בצע מתוך אמן

en: Split _Performer out of Title
he: פיצול _מבצע מתוך כותרת

en: Split _Version out of Title
he: פיצול _גרסה מתוך שם

en: Split _subtag on:
he: פיצול תג _משנה עם:

en: Split _tag on:
he: פיצול _תג עם:

en: Split into _Multiple Values
he: פיצול לערכים _מרובים

en: Split into multiple _values
he: פיצול לערכים _מרובים

en: Split out disc number.
he: פיצול מספר תקליטור.

en: Splits the disc number from the album and the version from the title at the same time.
he: פיצול בו זמני של מספר התקליטור מהאלבום והגרסה מהכותרת.

en: Squeezebox OK. Using the only player (%s).
he: סקוויזבוקס OK. שימוש בנגן היחיד (%s).

en: Squeezebox Server
he: שרת סקוויזבוקס

en: Squeezebox Sync
he: סנכרון סקוויזבוקס

en: Squeezebox server at {hostname}:{port}
he: שרת סקוויזבוקס ב {hostname}:{port}

en: Start Import
he: יבוא

en: Start Quod Libet if it isn't running
he: אתחול קְווֹדְלִיבֵּט במידה ואינה פועלת

en: Start fro_m:
he: התחל _מ:

en: Start playback
he: התחלת השמעה

en: Start without plugins
he: הפעלה ללא מתקעים

en: Started more recently
he: התחלו יותר לאחרונה

en: Starting text editor '%(editor-name)s' failed.
he: הפעלת מעבד תמלילים ''%(editor-name)s' כשלה.

en: Starts a random album when your playlist reaches its end. It requires that your active browser supports filtering by album.
he: הפעלת אלבום אקראי כאשר רשימת ההשמעה מגיעה לסיומה. נדרש שהדפדפן הפעיל יתמוך בסינון לפי אלבום.

en: Startup
he: אתחול

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
he: רשימות תחנות יכולות להכיל רק תחנות ולא רשימת תחנות אחרת או רשימת השמעה. הנתיבים הבאים אינם יכולים להיטען: /n%s

en: Status
he: מצב

en: Status Patterns
he: דפוסי מצב

en: Status Text
he: מלל מצב

en: Status text when a song is paused. Accepts QL Patterns e.g. %s
he: מלל מצב בעת השהיית שיר. תומך בדפוסי QL לדוגמה %s

en: Status text when a song is started.
he: מלל מצב בעת השמעת שיר.

en: Status text when a song is started. Accepts QL Patterns e.g. %s
he: מלל מצב בעת השמעת שיר. תומך בדפוסי QL לדוגמה %s

en: Statuses for which message will be changed
he: המצבים בהם ההודעה תשתנה

en: Stop After This Song
he: עצירה לאחר השיר זה

en: Stop _After This Song
he: עצירה _לאחר השיר הנוכחי

en: Stop after the playing song
he: עצירה לאחר השיר המושמע

en: Stop at End
he: עצירה בסוף

en: Stop playback
he: עצירת השמעה

en: Stream
he: הזרמה

en: Strip _Windows-incompatible characters
he: הסרת _תווים שאינם נתמכים בחלונות

en: Strip _diacritical marks
he: הסרת _סִימָים דִּיאָקְרִיטִיים

en: Strip non-_ASCII characters
he: ה_סרת תווים שאינם תווי ASCII

en: Submission
he: שגור

en: Submit Acoustic Fingerprints
he: שגור טביעות אצבע שמע

en: Submit Error Report
he: שיגור דוח שגיאה

en: Submitting fingerprints:
he: שגור טביעות אצבע:

en: Submitting…
he: שגור…

en: Successfully imported ratings and statistics for %d song | Successfully imported ratings and statistics for %d songs
he[0]: דרוג וסטטיסטיקה יובא בהצלחה עבור %d שיר
he[1]: דרוג וסטטיסטיקה יובאו בהצלחה עבור %d שירים

en: Successfully imported ratings and statistics for %d songs
he: דרוג וסטטיסטיקה יובאו בהצלחה עבור  %d שירים

en: Supported Formats
he: תבניות נתמכות

en: Supported file formats include Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.
he: תבניות קבצים נתמכים כוללים OG Vorbis / Opus / Speex / FLAC, MP3, FLAC, MOD / XM / IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.

en: Sync complete.
he: סנכרון הושלם.

en: Synchronized Lyrics
he: סנכרון תַּמְלִיל

en: System Default
he: ברירת מחדל מערכת

en: Tag
he: תג

en: Tag "%s" not found.
he: תג "%s" לא נמצא.

en: Tag Editing
he: עריכת תגים

en: Tag expression
he: ביטוי תג

en: Tag expression e.g. people:real or ~album~year
he: ביטוי תג לדוגמה, אנשים: אמיתי או ~album~year

en: Tag may not be accurate
he: התג עשוי להיות לא מדוייק

en: Tag pattern with optional markup e.g. <tt>composer</tt> or
    <tt>%s</tt>
he: דפוס תיוג עם סימון אופציונלי כמו <tt>composer</tt> או
    <tt>%s</tt>

en: Tag to group songs by
he: תג קיבוץ שירים

en: Tags
he: תגים

en: Tags From Path
he: דפוסי תגים

en: Tags are added to existing ones
he: תגים יתווספו לקיים

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
he: תגים שונו אך לא נשמרו. נא לשמור שינויים, או לחזור למקור ולשמוט שינויים?

en: Tags replace existing ones
he: תגים יחליפו את הקיים

en: Talk / News
he: שיח / חדשות

en: Tap
he: הקשה

en: Tap BPM
he: הקשה לקבלת קצב סיביות לדקה

en: Techno
he: טכנו

en: Telepathy Status Messages
he: הודעות מצב טלהפאטי

en: Tested Clients
he: לקוחות שנבדקו

en: Text
he: מלל

en: Text Entries
he: הזנות מלל

en: Text when a song is paused.
he: מלל בעת השהיית שיר.

en: Text:
he: מלל:

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
he: 40 השירים שהושמעו מספר הפעמים הרב ביותר (ניתן לבחור יותר מ 40 שירים אם ישנם קשרים בינם)

en: The Frequency band of the filter
he: פס התדר של המסנן

en: The Frequency width of the filter
he: רוחב פס התדר של המסנן

en: The GStreamer output pipeline used for playback. Leave blank for the default pipeline. In case the pipeline contains a sink, it will be used instead of the default one.
he: פלט צנרת ג'סטרימר המשמש להשמעה. נא להשאיר ריק עבור צנרת ברירת המחדל. במידה והצנרת מחוברת ליעד, יעשה בה שימוש במקום בברירת המחדל.

en: The QL pattern, e.g. <~filename>, to use to compute a value for the command. For playlists, this also supports virtual tags <~playlistname> and <~#playlistindex>.
he: דפוס ה QT לדוגמה <~filename>, משמש לחישוב ערך עבור הפקודה. עבור רשימת ההשמעה, תומך גם בתגים מְדֻמים <~playlistname> ו <~#playlistindex>.

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
he: התקן השמע %r לא נמצא. נא לבדוק את תצורת Xine ב- ~/.quodlibet/config.

en: The current audio backend does not support URLs, Audio Feeds browser disabled.
he: רכיב השרת הנוכחי אינו תומך ב URL, דפדפן הזנות שמע נוטרל.

en: The current backend does not support equalization.
he: השרת הנוכחי אינו תומך בשויון ניחות.

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
he: יש להזין תאריך בתבנית YYYY, YYYY-MM-DD או YYYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: The duplicate songs will be removed from the playlist '%s'.
he: השירים הכפולים יוסרו מרשימת השמעה '%s'.

en: The files currently selected do not support multiple values for <b>%s</b>.
he: הקבצים שנבחרו אינם תומכים ערכים מרובים ב <b>%s</b>.

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
he: לא ניתן להעתיק את הקבצים שנבחרו לרשימת השמעה אחרת או לתור.

en: The maximum number of argument to pass to the command at one time (like xargs)
he: המספר המרבי של ארגומנטים להעברת הפקודה לפעם אחת (כמו xargs)

en: The name of this command
he: שם פקודה זו

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
he: הדפוס
    	<b>%s</b>
    מכיל / אך אינה מתחיל מספרית השורש. על מנת למנוע שמות תיקיה שגויים על הדפוס להתחיל מ / או מ /~.

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
he: הדפוס
    	<b>%s</b>
    שגוי. עשוי להכיל את אותו התג פעמיים או שהוא אינו סגור במירכאות(&lt; / &gt;).

en: The pattern used to format the artist name for submission. Leave blank for default.
he: הדפוס משמש תִּיבְנוּת שם האמן לשגור. להשאיר ריק לברירת המחדל.

en: The pattern used to format the title for submission. Leave blank for default.
he: הדפוס משמש לתִּיבְנוּת כותרת לשגור. להשאיר ריק לברירת המחדל.

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
he: הדפוס שהוזן שגוי, נא לוודא ש &lt; ו &gt; הוזנו כ \&lt ו \&gt; וכי התגים מאוזנים.
    
    %s

en: The saved ratings will be removed
he: הדרוג השמור יוסר

en: The selected files will be deleted from disk.
he: הקבצים שנבחרו ייחקו מהכונן.

en: The selected files will be moved to the trash.
he: הקבצים שנבחרו יועברו לסל האשפה.

en: The selected songs will be removed from the library and their files deleted from disk.
he: השירים שנבחרו יוסרו מהספריה והקבצים שלהם ימחקו מהכונן.

en: The selected songs will be removed from the library and their files moved to the trash.
he: השירים שנבחרו יוסרו מהספריה והקבצים שלהם יועברו לסל האשפה.

en: The selected songs will be removed from the library.
he: השירים שנבחרו יוסרו מהספריה.

en: The shell command syntax to run
he: תַּחְבִּיר פקודה מַעֲטֶפֶת להרצה

en: Theme Switcher
he: מחליף ערכת נושא

en: There is <b>%(to-process)s</b> album to update (of %(all)s) | There are <b>%(to-process)s</b> albums to update (of %(all)s)
he[0]: יש <b>%(to-process)s</b> אלבום לעדכון (מ %(all)s)
he[1]: ישנם <b>%(to-process)s</b> אלבומים לעדכון (מ %(all)s)

en: Threshold until the filter is activated
he: סף שפעול המסנן

en: Thumb Rating
he: דֵּרוּג אגודל

en: Time
he: זמן

en: Time delay in seconds before starting next group
he: השהיה של שניות לפני תחילת השמעת הקבוצה הבאה

en: Title
he: כותרת

en: Title Case
he: אותיות רישיות

en: Title includes _version
he: כותרת כלולת _גרסה

en: Title-_case Value
he: ערך _אותיות רישיות

en: Title-cases tag values in the tag editor.
he: ערכי תגי אותיות רישיות בעורך התגים.

en: Toggle Menu Bar
he: החלפת סרגל תפריט

en: Toggle main window visibility
he: החלפת מצג חלון ראשי

en: Toggle play/pause mode
he: החלפה בין מצב השמעה/השהייה

en: Toggle queue visibility
he: החלפת מצג תור

en: Toggle repeat mode
he: החלפת מצב חזרה

en: Toggle shuffle mode
he: החלפת מצב אקראי

en: Toggle the menu bar by pressing the Alt key.
he: החלפת סרגל התפריט על ידה לחיצה על מקש ה Alt.

en: Too many arguments
he: יותר מדי ארגומנטים

en: Tooltip Display
he: מַצָּג בלון

en: Topic
he: נושא

en: Total length:
he: משך כללי:

en: Total size:
he: גודל כללי:

en: Track
he: רצועה

en: Track %s
he: רצועה %s

en: Track List
he: רשימת רצועות

en: Track Numbers
he: מספרי רצועות

en: Track unavailable
he: רצועה לא זמינה

en: Tray Icon
he: צלמית מגש המערכת

en: Tree View
he: מצג עץ

en: Try %s --help.
he: נסו %s --help.

en: Turkish
he: תורכית

en: Turn down volume
he: הנמכת עצמה

en: Turn repeat off, on, or toggle it
he: כיבוי, הפעלת, או החלפת מצב חזרה

en: Turn up volume
he: הגברת עצמה

en: UPnP AV Media Server
he: שרת מדיה UPnP AV

en: Unable to add <b>%s</b>
he: לא ניתן להוסיף <b>%s</b>

en: Unable to add feed
he: לא ניתן להוסיף את הערוץ המבוקש

en: Unable to add location
he: לא ניתן להוסיף את הנתיב שצוין

en: Unable to add songs
he: לא ניתן להוסיף שיר או שירים

en: Unable to add tag
he: לא ניתן להוסיף תג

en: Unable to contact your iFP device. Check that the device is powered on and plugged in, and that you have ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) installed.
he: לא ניתן ליצור קשר למכשיר ה- iFP. נא לודא  שהמכשיר מופעל ומחובר, וכי ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) מותקן.

en: Unable to copy songs
he: לא ניתן להעתיק את השיר

en: Unable to create audio output
he: לא ניתן ליצור פלט שמע

en: Unable to create folder
he: לא ניתן ליצור תיקיה חדשה

en: Unable to delete files
he: לא ניתן למחוק קובצים

en: Unable to delete folder
he: לא ניתן למחוק תיקיה

en: Unable to edit song
he: לא ניתן לערוך שיר

en: Unable to export playlist
he: לא ניתן לייצא רשימת ההשמעה

en: Unable to import playlist
he: לא ניתן לייבא את רשימת ההשמעה

en: Unable to move to trash
he: לא ניתן להעביר לסל האשפה

en: Unable to rename file
he: לא ניתן לשנות שם קובץ

en: Unable to rename playlist
he: לא ניתן לשנות שם רשימת ההשמעה

en: Unable to run custom command %s
he: לא ניתן להריץ פקודה מותאמת אישית %s

en: Unable to save "%s".
he: לא ניתן לשמור "%s".

en: Unable to save song
he: לא ניתן לשמור שיר

en: Unable to show files
he: לא ניתן להציג קבצים

en: Unable to upload <b>%s</b>. The device may be out of space, or turned off.
he: לא ניתן לטעון את <b>% s </ b>. ייתכן שהמכשיר כבוי או הזיכרון מלא.

en: Undo the last change
he: ביטול שינויים אחרונים

en: Unhide
he: ביטול הסתרה

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unknown %s
he: %s לא ידוע

en: Unqueue a file or query
he: הסרת קובץ או שאילתה מהתור

en: Update Tags in Files
he: עדכון ערכי התגים בקבצים

en: Update modified tags in files. This will ensure play counts and ratings are up to date.
he: עדכון תגים שהשתנו בקבצים. פעולה זו תבטיח עדכניות מונה השמעות ודרוג.

en: Updates all Telepathy-based IM accounts (as configured in Empathy etc) with a status message based on current song.
he: עדכון כל החשבונות המבוססים על טלהפאטי IM (כפי שתוצר ב אמפאטי וכו') בהודעות מצב המבוססות על השיר הנוכחי.

en: Updates your library's statistics from your Last.fm profile.
he: עדכון הנתונים הסטטיסטיים של הספרייה מפרופיל Last.fm.

en: Updating chart list.
he: עדכון רשימת לוח שידורים.

en: Updating for new ratings
he: עדכונים לדרוג חדש

en: Uploading %(current)d/%(total)d
he: העלאת %(current)d/%(total)d

en: Uploads songs to an iRiver iFP device.
he: מעלה שירים להתקן iRiver iFP.

en: Usage: %(program)s %(usage)s
he: שימוש: %(program)s %(usage)s

en: Use absolute paths
he: שימוש בנתיבים מוחלטים

en: Use only _lowercase characters
he: שימוש _באותיות קטנות בלבד

en: Use relative paths
he: שימוש בנתיבים יחסיים

en: User_name:
he: שם _משתש:

en: Username:
he: שם משתש:

en: Uses common English rules for title casing, as in "Dark Night of the Soul"
he: שימוש בכללים מקובלים של השפה האנגלית לאותיות רישיות, כמו ה "Dark Night of the Soul"

en: Uses commonly named images found in common directories alongside the song.
he: שימוש בתמונות בעלות שמות נפוץ שנמצאו בספריות משותפות לצד השירים.

en: Uses covers embedded into audio files.
he: שימוש בתמונות עטיפה משובצות בקבצים.

en: Value
he: ערך

en: Value for %s?
he: ערך עבור %s?

en: Value is a regular expression
he: ערך הוא ביטוי סדיר

en: Various details regarding the error and your system will be send to a third party online service (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). You can review the data before sending it below.
he: פרטים שונים הנוגעים למערכת ולהודעת השגיאה ישלחו לשרות מקוון של צד ג' (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). ניתן לצפות במטה נתונים טרם שליחתם.

en: Various information about the application and its environment.
he: מידע אודות היישום וסביבת העבודה.

en: View Lyrics
he: מצג תַּמְלִיל

en: Visible Columns
he: עמודות מוצגות

en: Visualiser executable:
he: בָּצִיעַ מדמה:

en: Waiting to start %s
he: בהמתנה ל %s

en: Waiting to start new group…
he: המתנה להתחלת קבוצה חדשה…

en: Wakes you up with loud music.
he: להתעורר לצלילי מוזיקה קולנית.

en: Waveform Seek Bar
he: סרגל הזחה בצורת גל

en: Website Search
he: חיפוש מרשתת

en: Weights
he: משקולות

en: What do you want to do with that %d song? | What do you want to do with those %d songs?
he[0]: מה לעשות עם השיר %d?
he[1]: מה לעשות עם השירים %d?

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
he: כאשר מתחלף שיר מושמע, להציג אותו ברשימת השירים

en: Wide
he: רחב

en: Wide Mode
he: מצב רחב

en: Would you like to load a list of popular radio stations?
he: האם לטעון רשימת תחנות רדיו פופולריות?

en: Write
he: כתיבה

en: Write "_albumartist" when needed
he: כתיבת "_albumartist" כשנדרש

en: Write "labelid" tag
he: כתיבת תג "labelid"

en: Write MusicBrainz tags
he: כתיבת תגי מוזיקבריינז

en: Write _standard MusicBrainz tags
he: כתיבת _תגי מוזיקבריינז סטנדרטיים

en: Write album related tags and try to reduce the number of different album releases
he: כתיבת תגים הקשורים לאלבום תוך ניסיון לצמצם את מספר המהדורות השונות של האלבומים

en: Write sort tags for artist names
he: כתיבת תגי מיון לשמות אמנים

en: Writing to <b>%s</b> failed.
he: כתיבה ל <b>%s</b> כשלה.

en: Wrong system time. Submissions may fail until it is corrected.
he: שעון מערכת שגוי. השגור עשוי להכשל עד שיתוקן.

en: You are already using the newest version %(version)s
he: הגרסה העדכנית ביותר ‏ %(version)s כבר מותקנת

en: You can access the following objects by default:
he: ניתן לגשת לאובייקטים הבאים כברירת מחדל:

en: You can ignore this error, but the application might be unstable until it is restarted. Submitting an error report will only take a few seconds and would help us a lot.
he: ניתן להתעלם משגיאה זו, אבל, היישום עשוי לא להיות יציב עד להפעלתו המחודשת. שיגור דוח שגיאות אורכת מספר שניות ותסייע לנו רבות.

en: You don't have any music library set up. Would you like to do that now?
he: לא הוגדרה ספרית מוזיקה. האם להגדירה כעת?

en: You have to specify an acoustid.org API key in the plugin preferences before you can submit fingerprints.
he: נדרש להגדיר מפחת API של acoustid.org בהעדפות המתקע לפני שיתאפשר לשגר תביעות אצבע.

en: Your current working directory is:
he: המחיצה הפעילה היא:

en: [Invalid Encoding]
he: [קידוד פגום]

en: [albumart] HTTP Error: %s
he: שגיאת [תמונת עטיפה] HTTP: %s

en: [option]
he: [אפשרות]

en: [options]
he: [אפשרויות]

en: _About
he: _אודות

en: _Add
he: _הוספה

en: _Add Files
he: _הוספת קבצים

en: _Add Folders
he: _הוספת תיקיות

en: _Add a File…
he: _הוספת קובץ…

en: _Add a Folder…
he: _הוספת תיקיה…

en: _Add a Location…
he: _הוספת מיקום…

en: _Add to Library
he: _הוספה לספריה

en: _Album Headers
he: כ_ותרות אלבומים

en: _Album List
he: _רשימת אלבומים

en: _Album Mode
he: _מצב אלבום

en: _Align text:
he: _יישור מלל:

en: _Allow multiple queries
he: _אפשור שאילתות מרובות

en: _Apply
he: _החלה

en: _Artist
he: _אמן

en: _Artist pattern:
he: _דפוס אמן:

en: _Audio Feeds
he: _הזנות שמע

en: _Bayesian averaging amount:
he: _סכום ממוצע בייסיאני:

en: _Body:
he: _גוף:

en: _Browse
he: _דפדוף

en: _Browse Library
he: _דפדוף בספריה

en: _Buffer duration:
he: _משך חוצץ:

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Check for Updates…
he: _בדיקת זמינות עדכונים…

en: _Close
he: _סגירה

en: _Configure
he: _תצור

en: _Continue
he: _להמשיך

en: _Continue playback on startup
he: _המשך השמעה לאחר אתחול

en: _Control
he: _בקרה

en: _Convert Encoding…
he: _המרת קידוד…

en: _Copy Value(s)
he: _העתקת ערך(כים)

en: _Cover Grid
he: _שבכת תמונות עטיפה

en: _Cover size:
he: _גודל תמונת עטיפה:

en: _Custom
he: _מותאם אישית

en: _Customize Headers…
he: _כותרות מותאמת אישית…

en: _Database path:
he: _נתיב מסד נתונים:

en: _Date
he: _תאריך

en: _Date Headers
he: כותרות ת_אריך

en: _Default rating:
he: _דֵּרוּג ברירת מחדל:

en: _Delay:
he: _השהיה:

en: _Delete
he: _מחיקה

en: _Delete Files
he: _מחיקת קבצים

en: _Delete selected
he: _מחיקת בחירה

en: _Details
he: _פרטים

en: _Disc
he: _תקליטור

en: _Edit Bookmarks…
he: _עריכת סימניות…

en: _Edit Display…
he: _עריכת מַצָּג…

en: _Edit image after saving
he: _עריכת תמונה לאחר שמירה

en: _Edit…
he: _עריכה…

en: _Email:
he: _דואר אלקטרוני:

en: _Embed Current Image
he: _שיבוץ תמונה נוכחית

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
he: _אפשור כיוונון עוצמת ריפליי גאיין

en: _Expand Column
he: _הרחבת עמודה

en: _Export
he: _יצוא

en: _Fall-back gain (dB):
he: _מרווח עצמה מוצא (dB):

en: _File
he: _קובץ

en: _File Headers
he: _כותרות קבצים

en: _File System
he: _מערכת קבצים

en: _Filename
he: _שם קובץ

en: _Fill:
he: _מילוי:

en: _Filter on %s
he: _מיין לפי %s

en: _Filters
he: _מסננים

en: _Font:
he: _גופן:

en: _Frequency cut:
he: _קיצוץ תדר:

en: _Genre
he: _סוגה

en: _Global filter:
he: _מסנן כללי:

en: _Group duplicates by:
he: _קיבוץ כפולים לפי:

en: _Help
he: _עזרה

en: _Human title case
he: _אותיות רישיות ידי אדם

en: _Import
he: _יבוא

en: _In Order
he: לפי _סדר

en: _Information
he: _מידע

en: _Internet Radio
he: רדיו _מרשתת

en: _Jump to Playing Song
he: _דלוג לשיר מושמע

en: _Jump to playing song automatically
he: _דלוג לשיר המושמע באופן אוטומטי

en: _Keyboard Shortcuts
he: _קיצורי מקלדת

en: _Length
he: _משך

en: _Level:
he: _רמה:

en: _Limit Results
he: _הגבלת תוצאות

en: _Limit:
he: _מגבלה:

en: _Load Stations
he: _טעינת תחנות

en: _More options…
he: _אפשרויות נוספות…

en: _Move album art
he: _העברת עטיפות אלבום

en: _Move to Trash
he: _העברה לסל האשפה

en: _Mute
he: _השתקה

en: _Name:
he: _שם:

en: _New
he: _חדש

en: _New Folder…
he: _תיקיה חדשה…

en: _New Playlist…
he: _רשימת השמעה חדשה…

en: _New Station…
he: _תחנה חדשה…

en: _Next
he: _הבא

en: _Not Now
he: _לא כעת

en: _OK
he: _אוקיי

en: _Offline mode (don't submit anything)
he: _מצב לא מקוון (לא לשגר דבר)

en: _Original Date
he: _תאריך מקורי

en: _Others:
he: _אחרים:

en: _Outline
he: _מתאר

en: _Output pipeline:
he: _פלט צנרת:

en: _Overwrite album art at target
he: _דריסת עטיפת אלבום ביעד

en: _Paned Browser
he: _דפדפן חלוניות

en: _Password:
he: _ססמה:

en: _People Headers
he: כותרות _מבצעים

en: _Pitch:
he: _שיא:

en: _Play
he: _השמעה

en: _Playcount
he: _מספר השמעות

en: _Playlists
he: _רשימות השמעה

en: _Plugins
he: _מתקעים

en: _Port:
he: _פתחה:

en: _Position:
he: _מיקום:

en: _Pre-amp gain (dB):
he: _מרווח קדם-מגבר (dB):

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Preset:
he: _מוגדר מראש:

en: _Preview
he: _תצוגה מקדימה

en: _Process albums:
he: _עיבוד אלבומים:

en: _Production Headers
he: כות_רות הפקה

en: _Program:
he: _תכנית:

en: _Query:
he: _שאילתה:

en: _Queue
he: _סדר השמעה

en: _Quit
he: _יצאה

en: _Random
he: _אקראי

en: _Rating
he: _דרוג

en: _Redo
he: _מחדש

en: _Refresh
he: _רענון

en: _Remove
he: _הסרה

en: _Remove Rating
he: _הסרת דרוג

en: _Remove all Images
he: _הסרת כל התמונות

en: _Remove empty directories
he: _הסרת תיקיות ריקות

en: _Remove from Library…
he: _הסרה מהספריה…

en: _Remove from Playlist
he: _הסרה מרשימת השמעה

en: _Rename
he: _שנוי שם

en: _Repeat
he: _חזרה

en: _Replace File
he: _החלפת קובץ

en: _Replay Gain Mode
he: _מצב ריפליי גאיין

en: _Reset EQ
he: _איפוס שויין

en: _Revert
he: _הסגה

en: _Run Plugin
he: _הרצת מתקע

en: _Save
he: _שמירה

en: _Scan Library
he: _סריקת ספריה

en: _Search
he: _חיפוש

en: _Select all Sub-Folders
he: _בחירת כל תקיות המשנה

en: _Send
he: _שליחה

en: _Service:
he: _שרות:

en: _Set Up
he: _הגדרות

en: _Shadows
he: _צללים

en: _Show %(application-name)s
he: _הצגת %(application-name)s

en: _Show in File Manager | _Show %(total)d Files in File Manager
he[0]: _הצגת קובץ במנהל הקבצים
he[1]: _הצגת %(total)d קבצים במנהל הקבצים

en: _Show notification
he: _הצגת הודעות

en: _Shuffle
he: _אקראי

en: _Song
he: _שיר

en: _Split Tag
he: _פיצול תג

en: _Stop
he: _עצירה

en: _Submit
he: _שגור

en: _Tag:
he: _תג:

en: _Tempo:
he: _קצב:

en: _Text:
he: _מלל:

en: _Theme:
he: _ערכת נושא:

en: _Threshold:
he: _סף:

en: _Title
he: _כותרת

en: _Title pattern:
he: _דפוס שם קובץ:

en: _Title-case tags
he: _החלפה לאות גדולה ראשונה בכל מילה

en: _Title:
he: _כותרת:

en: _Top 40
he: 40 _המובילים

en: _Total tracks:
he: _סך כל רצועות:

en: _Track
he: _רצועה

en: _Track Headers
he: _כותרות רצועות

en: _Track Mode
he: _מצב רצועה

en: _Undo
he: _הסגה

en: _Unhide
he: _ביטול הסתרה

en: _Unknown
he: _לא ידוע

en: _Update Stations
he: _עדכון תחנות

en: _Username:
he: _שם משתש:

en: _Value:
he: _ערך:

en: _Verify account data
he: _אימות נתוני חשבון

en: _Verify settings
he: _אימות הגדרות

en: _View
he: _תצוגה

en: _View online
he: _צפיה מקוונת

en: _Weight
he: _משקל

en: a music library and player
he: ספרית מוזיקה ונגן

en: added
he: נוספו בתאריך

en: album
he: אלבום

en: album artist
he: אמן האלבום

en: album gain
he: הגברת אלבום

en: album peak
he: עוצמת אלבום מקסימלית

en: albums
he: אלבומים

en: always
he: תמיד

en: an audio tag editor
he: עורך תגי שמע

en: and %d more…
he: ו %d יותר…

en: arrangement
he: הסדר

en: arranger
he: אמרגן

en: arrangers
he: אמרגנים

en: artist
he: אמן

en: artists
he: אמנים

en: author
he: מחבר

en: authors
he: מחברים

en: avoid
he: להמנע

en: away
he: לא נוכח

en: bitdepth
he: עומק סיביות

en: bitrate
he: קצב סיביות

en: bookmark
he: סימניה

en: by %s
he: בביצוע %s

en: channel count
he: מונה ערוצים

en: chat
he: צ'אט

[ctx: check]
en: titlecase?
he: רישיות?

en: codec
he: מקודד

en: command
he: פקודה

[ctx: command]
en: filename
he: שם קובץ

[ctx: command]
en: tag
he: תג

en: comment
he: הערה

en: composer
he: מלחין

en: composers
he: מלחינים

en: composition
he: יצירה

en: conducting
he: ניצוח

en: conductor
he: מנצח

en: conductors
he: מנצחים

en: contact
he: איש קשר

en: copyright
he: זכויות יוצרים

en: date
he: תאריך

en: description
he: תיאור

en: different across %d song | different across %d songs
he[0]: שונה בשיר %d
he[1]: חסר ל %d שירים

en: directory
he: מחיצה

en: disc
he: תקליטור

en: disc subtitle
he: כותרת משנה תקליטור

en: discs
he: תקליטורים

[ctx: edittags]
en: _Revert
he: _הסגה

[ctx: edittags]
en: _Save
he: _שמירה

en: empty
he: לרוקן

en: encoding
he: קידוד

en: file format
he: תבנית קובץ

en: file size
he: גודל קובץ

en: filename
he: שם קובץ

en: format
he: תבנית

en: from %(source)s
he: מ %(source)s

en: full name
he: שם מלא

en: genre
he: סוגה

en: genres
he: סגנונות

en: grouping
he: קיבוץ

[ctx: heading]
en: Search
he: חיפוש

en: if <b>album</b> RG tags are missing
he: כאשר חסר תג <b>אלבום</b> RG

en: if <b>any</b> RG tags are missing
he: כאשר חסר תג <b>כלשהו</b> RG

en: invisible
he: מוסתר

en: label ID
he: מזהה תג

en: language
he: שפה

en: last played
he: הושמעו לאחרונה

en: last started
he: הושמעו לאחרונה

en: length
he: משך

en: license
he: רישוי

en: location
he: מיקום

en: lyricist
he: מילים

en: lyricists
he: מילים

en: lyrics
he: תַּמְלִיל

en: max args
he: ארגומנטים מירבים

en: missing from %d song | missing from %d songs
he[0]: חסר לשיר %d
he[1]: חסר ל %d שירים

en: modified
he: שונה לאחרונה

en: mount point
he: נקודת עגינה

en: n/a
he: לא זמין

en: name
he: שם

en: offline
he: לא מקוון

en: online
he: מקוון

en: organization
he: חברת הקלטות

en: original album
he: אלבום מקורי

en: original artist
he: אמן מקורי

en: original release date
he: תאריך הפצה מקורי

en: original release year
he: תאריך מהדורה מקורי

en: parameter
he: מְאַפְיֵן

en: path
he: נתיב

en: pattern
he: דפוס

en: paused
he: מושהה

en: people
he: יוצרים

en: performance
he: תיפקוד

en: performer
he: מבצע

en: performers
he: מבצעים

en: playlists
he: _רשימות השמעה

en: plays
he: השמעות

en: prefer
he: העדפה

en: query
he: שאילתה

en: rating
he: דֵּרוּג

en: recording date
he: הוקלט

en: reference loudness
he: ייחוס עוצמת קול

en: release country
he: ארץ מקור

en: roles
he: תפקידים

en: sample rate
he: קצב דגימה

en: seconds before starting next album
he: שניות לפני תחילת השמעת האלבום הבא

en: skips
he: דולג

en: sort
he: מיון

en: tag=value
he: תג=ערך

en: title
he: שם

en: track
he: רצועה

en: track gain
he: הגברת רצועה

en: track peak
he: עוצמת רצועה מקסימלית

en: tracks
he: רצועות

en: unidentified Squeezebox player: %r
he: נגן סקוויזבוקס לא מוגדר: %r

en: unidentified Squeezebox server
he: שרת סקוויזבוקס לא מוגדר

en: unique
he: יִחוּדִי

en: version
he: גרסה

en: website
he: אתר מרשתת

en: year
he: שנה

en: {plugin_name} for {songs} ({app})
he: {plugin_name} עבור {songs} ({app})
