mate-control-center 1.25.1 - en to hi translation catalogue (927 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
hi: "%s" कोई वैध प्रसंग नहीं दिखता है.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
hi: "%s" कोई वैध प्रसंग नहीं दिखता है. यह एक प्रसंग इंजन हो सकता है जो आपको कंपाइल करने की जरूरत है.

en: - MATE Default Applications
hi: - गनोम तयशुदा अनुप्रयोग

en: - MATE Keyboard Preferences
hi: - गनोम कुंजी पटल वरीयताएँ

en: - MATE Mouse Preferences
hi: - MATE माउस वरीयता

en: <Unknown Action>
hi: <अज्ञात क्रिया>

en: <b>Di_rect internet connection</b>
hi: <b>सीधा इंटरनेट कनेक्शन (_r)</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
hi: <b>स्वचालित प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन (_A)</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
hi: <b> हस्तचालित प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन (_M)</b>

en: <b>_Use authentication</b>
hi: <b>प्रामाणीकरण उपयोग में लें (_U)</b>

en: A computer break reminder.
hi: कम्प्यूटर ब्रेक स्मरण.

en: A system error has occurred
hi: सिस्टम त्रुटि पैदा हुआ

en: About %s
hi: के बारे में %s

en: About Me
hi: के बारे में

en: Accel Mode
hi: त्वरक मोड

en: Accelerator key
hi: त्वरक कुंजी

en: Accelerator keycode
hi: त्वरक कुंजीकोड

en: Accelerator modifiers
hi: त्वरक परिवर्धक

en: Accessibility
hi: अभिगम्यता

en: Accessible Lo_gin
hi: एक्सेसिबिलिटी लॉगिन

en: Action
hi: कार्य

en: Add Wallpaper
hi: वालपेपर जोड़ें

en: Add to Favorites
hi: मनपसंद में जोड़ें

en: Add to Startup Programs
hi: आरंभन प्रोग्राम में जोड़ें

en: Africa/Abidjan
hi: अफ्रीका/अबीड्जन

en: Africa/Accra
hi: अफ्रीका/अक्रा

en: Africa/Addis_Ababa
hi: अफ्रीका/एदिस_अबाबा

en: Africa/Algiers
hi: अफ्रीका/अलजियर्स

en: Africa/Asmara
hi: अफ्रीका/असमारा

en: Africa/Bamako
hi: अफ्रीका/बामाको

en: Africa/Bangui
hi: अफ्रीका/बंगुई

en: Africa/Banjul
hi: अफ्रीका/बंजल

en: Africa/Bissau
hi: अफ्रीका/बिसू

en: Africa/Blantyre
hi: अफ्रीका/ब्लेनतरी

en: Africa/Brazzaville
hi: अफ्रीका/ब्राजाविल

en: Africa/Bujumbura
hi: अफ्रीका/बुजमबुरा

en: Africa/Cairo
hi: अफ्रीका/कैरो

en: Africa/Casablanca
hi: अफ्रीका/कासाब्लांका

en: Africa/Ceuta
hi: अफ्रीका/सियूटा

en: Africa/Conakry
hi: अफ्रीका/कोनाक्री

en: Africa/Dakar
hi: अफ्रीका/डकर

en: Africa/Dar_es_Salaam
hi: अफ्रीका/दार_एस_स्लेम

en: Africa/Djibouti
hi: अफ्रीका/ड्जिबोटी

en: Africa/Douala
hi: अफ्रीका/डूअला

en: Africa/El_Aaiun
hi: अफ्रीका/एल_ऐन

en: Africa/Freetown
hi: अफ्रीका/फ्रीटाउन

en: Africa/Gaborone
hi: अफ्रीका/गैब्रोन

en: Africa/Harare
hi: अफ्रीका/हरारे

en: Africa/Johannesburg
hi: अफ्रीका/जोहांन्सबर्ग

en: Africa/Kampala
hi: अफ्रीका/कम्पाला

en: Africa/Khartoum
hi: अफ्रीका/खार्तुम

en: Africa/Kigali
hi: अफ्रीका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
hi: अफ्रीका/किंसासा

en: Africa/Lagos
hi: अफ्रीका/लागोस

en: Africa/Libreville
hi: अफ्रीका/लिबरविल

en: Africa/Lome
hi: अफ्रीका/लोम

en: Africa/Luanda
hi: अफ्रीका/लुआंडा

en: Africa/Lubumbashi
hi: अफ्रीका/लुबूंबशी

en: Africa/Lusaka
hi: अफ्रीका/लुसाका

en: Africa/Malabo
hi: अफ्रीका/मलाबो

en: Africa/Maputo
hi: अफ्रीका/मपुतो

en: Africa/Maseru
hi: अफ्रीका/मैसेरु

en: Africa/Mbabane
hi: अफ्रीका/मेबाबाने

en: Africa/Mogadishu
hi: अफ्रीका/मोगाडीशू

en: Africa/Monrovia
hi: अफ्रीका/मोनरोविया

en: Africa/Nairobi
hi: अफ्रीका/नैरोबी

en: Africa/Ndjamena
hi: अफ्रीका/नजेमेना

en: Africa/Niamey
hi: अफ्रीका/नेमै

en: Africa/Nouakchott
hi: अफ्रीका/नाकचाट

en: Africa/Ouagadougou
hi: अफ्रीका/ऊगोदूगो

en: Africa/Porto-Novo
hi: अफ्रीका/पोर्टो_नोवो

en: Africa/Sao_Tome
hi: अफ्रीका/सावो टोम

en: Africa/Tripoli
hi: अफ्रीका/त्रिपोली

en: Africa/Tunis
hi: अफ्रीका/ट्यूनिस

en: Africa/Windhoek
hi: अफ्रीका/विंडहॉक

en: All Files
hi: सभी फ़ाइलें

en: All files
hi: सभी फ़ाइलें

en: All_ow postponing of breaks
hi: ब्रेक स्थगित करना स्वीकारें (_o)

en: America/Adak
hi: अमेरिका/अदक

en: America/Anchorage
hi: अमेरिका/एंकरेज

en: America/Anguilla
hi: अमेरिका/अंग्यूला

en: America/Antigua
hi: अमेरिका/एंटीगुआ

en: America/Araguaina
hi: अमेरिका/अराग्वेना

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/ब्युनसआयर्स

en: America/Argentina/Catamarca
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/कैटामारका

en: America/Argentina/Cordoba
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/कारडोबा

en: America/Argentina/Jujuy
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/जुजै

en: America/Argentina/La_Rioja
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/लारियोजा

en: America/Argentina/Mendoza
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/मेनडोजा

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/रियो गैलियस

en: America/Argentina/Salta
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/साल्टा

en: America/Argentina/San_Juan
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/सान जुआन

en: America/Argentina/San_Luis
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/सान_लुइस

en: America/Argentina/Tucuman
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/टकमैन

en: America/Argentina/Ushuaia
hi: अमेरिका/अर्जेंटीना/उशुआहिया

en: America/Aruba
hi: अमेरिका/अरुबा

en: America/Asuncion
hi: अमेरिका/असनशियन

en: America/Atikokan
hi: अमेरिका/एटिकोकान

en: America/Bahia
hi: अमेरिका/विस्ता

en: America/Bahia_Banderas
hi: अमेरिका/वाहिया_बैंडरेस

en: America/Barbados
hi: अमेरिका/बारबाडोस

en: America/Belem
hi: अमेरिका/बेलेम

en: America/Belize
hi: अमेरिका/बेलिज़

en: America/Blanc-Sablon
hi: अमेरिका/ब्लांक-सैब्लॉन

en: America/Boa_Vista
hi: अमेरिका/बोआ_विस्ता

en: America/Bogota
hi: अमेरिका/बोगोटा

en: America/Boise
hi: अमेरिका/बोइस

en: America/Cambridge_Bay
hi: अमेरिका/कैम्बरीज़_बे

en: America/Campo_Grande
hi: अमेरिका/कंपो ग्रैंड

en: America/Cancun
hi: अमेरिका/कानकुन

en: America/Caracas
hi: अमेरिका/कैराकस

en: America/Cayenne
hi: अमेरिका/कैयेन

en: America/Cayman
hi: अमेरिका/कैमेन

en: America/Chicago
hi: अमेरिका/शिकागो

en: America/Chihuahua
hi: अमेरिका/चिहूआहुआ

en: America/Costa_Rica
hi: अमेरिका/कोस्टा_रिका

en: America/Cuiaba
hi: अमेरिका/क्यूबा

en: America/Curacao
hi: अमेरिका/कुराकाओ

en: America/Danmarkshavn
hi: अमेरिका/डेनमार्कशान

en: America/Dawson
hi: अमेरिका/डॉशन

en: America/Dawson_Creek
hi: अमेरिका/डॉशन_क्रीक

en: America/Denver
hi: अमेरिका/डेनवर

en: America/Detroit
hi: अमेरिका/डेट्रोइट

en: America/Dominica
hi: अमेरिका/डोमिनिका

en: America/Edmonton
hi: अमेरिका/एड्मनटन

en: America/Eirunepe
hi: अमेरिका/युरीनएप

en: America/El_Salvador
hi: अमेरिका/एल_सेल्वाडोर

en: America/Fortaleza
hi: अमेरिका/फोर्टलेजा

en: America/Glace_Bay
hi: अमेरिका/ग्लेस_बे

en: America/Godthab
hi: अमेरिका/गाडथब

en: America/Goose_Bay
hi: अमेरिका/गूस_बे

en: America/Grand_Turk
hi: अमेरिका/ग्रैंड_टर्क

en: America/Grenada
hi: अमेरिका/ग्रैंनेडा

en: America/Guadeloupe
hi: अमेरिका/ग्वाडेलोपे

en: America/Guatemala
hi: अमेरिका/ग्वाटेमाला

en: America/Guayaquil
hi: अमेरिका/गुआयाकिल

en: America/Guyana
hi: अमेरिका/गयाना

en: America/Halifax
hi: अमेरिका/हैलीफेक्स

en: America/Havana
hi: अमेरिका/हवाना

en: America/Hermosillo
hi: अमेरिका/हरमोसिलो

en: America/Indiana/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियाना/इंडियानापोलिस

en: America/Indiana/Knox
hi: अमेरिका/इंडियाना/नाक्स

en: America/Indiana/Marengo
hi: अमेरिका/इंडियाना/मेरेंगो

en: America/Indiana/Petersburg
hi: अमेरिका/इंडियाना/पीटर्सवर्ग

en: America/Indiana/Tell_City
hi: अमेरिका/इंडियाना/टेल_सिटी

en: America/Indiana/Vevay
hi: अमेरिका/इंडियाना/वेवे

en: America/Indiana/Vincennes
hi: अमेरिका/इंडियाना/विंसिनेस

en: America/Indiana/Winamac
hi: अमेरिका/इंडियाना/विनामेक

en: America/Inuvik
hi: अमेरिका/इनुविक

en: America/Iqaluit
hi: अमेरिका/इकालूइत

en: America/Jamaica
hi: अमेरिका/जमैका

en: America/Juneau
hi: अमेरिका/जूनो

en: America/Kentucky/Louisville
hi: अमेरिका/कैंटकी/लुईविल

en: America/Kentucky/Monticello
hi: अमेरिका/कैंटकी/मोनटिकलो

en: America/La_Paz
hi: अमेरिका/ला_पाज

en: America/Lima
hi: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
hi: अमेरिका/लॉस_एंजिल्स

en: America/Maceio
hi: अमेरिका/मैसियो

en: America/Managua
hi: अमेरिका/मेनेगुआ

en: America/Manaus
hi: अमेरिका/मैनास

en: America/Marigot
hi: अमेरिका/मैरिगोट

en: America/Martinique
hi: अमेरिका/मॉरटिनिक

en: America/Matamoros
hi: अमेरिका/मेटामोरोस

en: America/Mazatlan
hi: अमेरिका/मेजेटलेन

en: America/Menominee
hi: अमेरिका/मेनोमिनी

en: America/Merida
hi: अमेरिका/मेरीडा

en: America/Mexico_City
hi: अमेरिका/मैक्सिको_सिटी

en: America/Miquelon
hi: अमेरिका/मिक्लॉन

en: America/Moncton
hi: अमेरिका/मोंकटन

en: America/Monterrey
hi: अमेरिका/मांटेरी

en: America/Montevideo
hi: अमेरिका/मांटेविडीयो

en: America/Montserrat
hi: अमेरिका/मांटेसेराट

en: America/Nassau
hi: अमेरिका/नसो

en: America/New_York
hi: अमेरिका/न्यू_यार्क

en: America/Nipigon
hi: अमेरिका/निपीगन

en: America/Nome
hi: अमेरिका/नोम

en: America/Noronha
hi: अमेरिका/नोरोंहा

en: America/North_Dakota/Center
hi: अमेरिका/उत्तर_डकोटा/मध्य

en: America/North_Dakota/New_Salem
hi: अमेरिका/उत्तर_डकोटा/नया_सलेम

en: America/Ojinaga
hi: अमेरिका/ओजीनागा

en: America/Panama
hi: अमेरिका/पनामा

en: America/Pangnirtung
hi: अमेरिका/पैंगनीरटंग

en: America/Paramaribo
hi: अमेरिका/पारामारीबो

en: America/Phoenix
hi: अमेरिका/फिनिक्स

en: America/Port-au-Prince
hi: अमेरिका/पोर्ट_ओ_प्रिंस

en: America/Port_of_Spain
hi: अमेरिका/पोर्ट_आफ_स्पेन

en: America/Porto_Velho
hi: अमेरिका/पोर्टो_वेलो

en: America/Puerto_Rico
hi: अमेरिका/प्यूरिटो_रिको

en: America/Rainy_River
hi: अमेरिका/रैनी_रिवर

en: America/Rankin_Inlet
hi: अमेरिका/रेनकीन_इनलेट

en: America/Recife
hi: अमेरिका/रिसीफ

en: America/Regina
hi: अमेरिका/रेजीना

en: America/Resolute
hi: अमेरिका/रिजॉल्यूट

en: America/Rio_Branco
hi: अमेरिका/राये_ब्रानको

en: America/Santarem
hi: अमेरिका/संतारेम

en: America/Santiago
hi: अमेरिका/सेंटीयगो

en: America/Santo_Domingo
hi: अमेरिका/सेंटो_डोमिंगो

en: America/Sao_Paulo
hi: अमेरिका/सावो_पोलो

en: America/Scoresbysund
hi: अमेरिका/स्कोर्सबायसंड

en: America/St_Barthelemy
hi: अमेरिका/सेंट_बार्थेलेमे

en: America/St_Johns
hi: अमेरिका/सेंट_जाँस

en: America/St_Kitts
hi: अमेरिका/सेंट_किट्स

en: America/St_Lucia
hi: अमेरिका/सेंट_लुसिया

en: America/St_Thomas
hi: अमेरिका/सेंट_थामस

en: America/St_Vincent
hi: अमेरिका/सेंट_विंसेंट

en: America/Swift_Current
hi: अमेरिका/स्विफ्ट_करंट

en: America/Tegucigalpa
hi: अमेरिका/तेगुसीगालपा

en: America/Thule
hi: अमेरिका/थुले

en: America/Thunder_Bay
hi: अमेरिका/थंडर_बे

en: America/Tijuana
hi: अमेरिका/तीजुना

en: America/Toronto
hi: अमेरिका/टोरोंटो

en: America/Tortola
hi: अमेरिका/टोर्टोला

en: America/Vancouver
hi: अमेरिका/वेंकोवेर

en: America/Whitehorse
hi: अमेरिका/व्हाइटहॉर्स

en: America/Winnipeg
hi: अमेरिका/विनीपेग

en: America/Yakutat
hi: अमेरिका/यकुटेट

en: America/Yellowknife
hi: अमेरिका/यलोनाइफ

en: Antarctica/Casey
hi: अंटार्कटिका/केसे

en: Antarctica/Davis
hi: अंटार्कटिका/डेविस

en: Antarctica/DumontDUrville
hi: अंटार्कटिका/डूमांटडरविल

en: Antarctica/Macquarie
hi: अंटार्कटिका/मेकुरी

en: Antarctica/Mawson
hi: अंटार्कटिका/मॉसन

en: Antarctica/McMurdo
hi: अंटार्कटिका/मेकमुरडो

en: Antarctica/Palmer
hi: अंटार्कटिका/पामर

en: Antarctica/Rothera
hi: अंटार्कटिका/रोथेरिया

en: Antarctica/Syowa
hi: अंटार्कटिका/सय्वा

en: Antarctica/Vostok
hi: अंटार्कटिका/वोस्तोक

en: Appearance
hi: दिखावट

en: Appearance Preferences
hi: प्रकटन वरीयताएँ

en: Apply Background
hi: पृष्ठभूमि लागू करें

en: Apply Font
hi: फ़ॉन्ट्स लागू करें

en: Apply New Theme
hi: नया थीम लागू करें

en: Arctic/Longyearbyen
hi: आर्किटक/लांगईयरबायेन

en: Asia/Aden
hi: एशिया/अदन

en: Asia/Almaty
hi: एशिया/अलमटी

en: Asia/Amman
hi: एशिया/अम्मान

en: Asia/Anadyr
hi: एशिया/अनाडिर

en: Asia/Aqtau
hi: एशिया/एकतो

en: Asia/Aqtobe
hi: एशिया/अकतूब

en: Asia/Ashgabat
hi: एशिया/अशगाबट

en: Asia/Baghdad
hi: एशिया/बगदाद

en: Asia/Bahrain
hi: एशिया/बहरीन

en: Asia/Baku
hi: एशिया/बाकू

en: Asia/Bangkok
hi: एशिया/बैंकाक

en: Asia/Beirut
hi: एशिया/बेरुट

en: Asia/Bishkek
hi: एशिया/बिशकेक

en: Asia/Brunei
hi: एशिया/ब्रुनेई

en: Asia/Choibalsan
hi: एशिया/छोईबलसन

en: Asia/Colombo
hi: एशिया/कोलोंबो

en: Asia/Damascus
hi: एशिया/डमस्कस

en: Asia/Dhaka
hi: एशिया/ढाका

en: Asia/Dili
hi: एशिया/दिली

en: Asia/Dubai
hi: एशिया/दुबई

en: Asia/Dushanbe
hi: एशिया/दुसानबे

en: Asia/Gaza
hi: एशिया/गाजा

en: Asia/Ho_Chi_Minh
hi: एशिया/हो ची मिन्ह

en: Asia/Hong_Kong
hi: एशिया/हांग_कांग

en: Asia/Hovd
hi: एशिया/हावड

en: Asia/Irkutsk
hi: एशिया/इरकुट्स्क

en: Asia/Jakarta
hi: एशिया/जकार्ता

en: Asia/Jayapura
hi: एशिया/जयपुर

en: Asia/Jerusalem
hi: एशिया/जेरुशलम

en: Asia/Kabul
hi: एशिया/काबुल

en: Asia/Kamchatka
hi: एशिया/कमचटका

en: Asia/Karachi
hi: एशिया/कराची

en: Asia/Kathmandu
hi: एशिया/काठमांडू

en: Asia/Kolkata
hi: एशिया/कोलकाता

en: Asia/Krasnoyarsk
hi: एशिया/क्रस्नोयास्क

en: Asia/Kuala_Lumpur
hi: एशिया/क्वालामपुर

en: Asia/Kuching
hi: एशिया/कुचिंग

en: Asia/Kuwait
hi: एशिया/कुवैत

en: Asia/Macau
hi: एशिया/मकाउ

en: Asia/Magadan
hi: एशिया/मगाडन

en: Asia/Makassar
hi: एशिया/मकस्सर

en: Asia/Manila
hi: एशिया/मनीला

en: Asia/Muscat
hi: एशिया/मस्कट

en: Asia/Nicosia
hi: एशिया/निकोसिया

en: Asia/Novokuznetsk
hi: एशिया/नोवोकुजनेत्स्क

en: Asia/Novosibirsk
hi: एशिया/नोवोसिब्रिस्क

en: Asia/Omsk
hi: एशिया/ओमस्क

en: Asia/Oral
hi: एशिया/ओरल

en: Asia/Phnom_Penh
hi: एशिया/नॉम_पेन्ह

en: Asia/Pontianak
hi: एशिया/पोनट्यानक

en: Asia/Pyongyang
hi: एशिया/प्योंगयांग

en: Asia/Qatar
hi: एशिया/कतार

en: Asia/Qyzylorda
hi: एशिया/कैजीलोरडा

en: Asia/Riyadh
hi: एशिया/रियाद

en: Asia/Sakhalin
hi: एशिया/साखालीन

en: Asia/Samarkand
hi: एशिया/समरकंड

en: Asia/Seoul
hi: एशिया/सियोल

en: Asia/Shanghai
hi: एशिया/शंघाई

en: Asia/Singapore
hi: एशिया/सिंगापुर

en: Asia/Taipei
hi: एशिया/ताईपे

en: Asia/Tashkent
hi: एशिया/ताशकंद

en: Asia/Tbilisi
hi: एशिया/तबीलिसी

en: Asia/Tehran
hi: एशिया/तेहरान

en: Asia/Thimphu
hi: एशिया/थिंफू

en: Asia/Tokyo
hi: एशिया/टोक्यो

en: Asia/Ulaanbaatar
hi: एशिया/उलानबतर

en: Asia/Urumqi
hi: एशिया/उरुमकी

en: Asia/Vientiane
hi: एशिया/वेटीयेन

en: Asia/Vladivostok
hi: एशिया/व्लाडीवास्टक

en: Asia/Yakutsk
hi: एशिया/यकुट्स्क

en: Asia/Yekaterinburg
hi: एशिया/येकातरीनबर्ग

en: Asia/Yerevan
hi: एशिया/येराविन

en: Assign shortcut keys to commands
hi: कमांड हेतु शार्टकट कुंजियाँ नियत करें

en: Assistive Technologies
hi: सहायक तकनालॉज़ी

en: Assistive Technologies Preferences
hi: सहायक तकनालॉज़ी वरीयताएँ

en: Atlantic/Azores
hi: अटलांटिक/अजोर्स

en: Atlantic/Bermuda
hi: अटलांटिक/बरमुडा

en: Atlantic/Canary
hi: अटलांटिक/कैनेरी

en: Atlantic/Cape_Verde
hi: अटलांटिक/कैप_वर्द

en: Atlantic/Faroe
hi: अटलांटिक/फराओ

en: Atlantic/Madeira
hi: अटलांटिक/मेडिरा

en: Atlantic/Reykjavik
hi: अटलांटिक/रिक्याज्विक

en: Atlantic/South_Georgia
hi: अटलांटिक/दक्षिण_जार्जिया

en: Atlantic/St_Helena
hi: अटलांटिक/सेंट_हेलेना

en: Atlantic/Stanley
hi: अटलांटिक/स्टेनली

en: Audio _Feedback...
hi: ऑडियो फीडबैक (_F)...

en: Australia/Adelaide
hi: ऑस्ट्रेलिया/एडीलेड

en: Australia/Brisbane
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रिसबेन

en: Australia/Broken_Hill
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रोकन_हिल

en: Australia/Currie
hi: ऑस्ट्रेलिया/क्यूरी

en: Australia/Darwin
hi: ऑस्ट्रेलिया/डारविन

en: Australia/Eucla
hi: ऑस्ट्रेलिया/यूक्ला

en: Australia/Hobart
hi: ऑस्ट्रेलिया/होबर्ट

en: Australia/Lindeman
hi: ऑस्ट्रेलिया/लिंडेमेन

en: Australia/Lord_Howe
hi: ऑस्ट्रेलिया/लार्ड_होव

en: Australia/Melbourne
hi: ऑस्ट्रेलिया/मेलबॉर्न

en: Australia/Perth
hi: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

en: Australia/Sydney
hi: ऑस्ट्रेलिया/सिडनी

en: Authenticated!
hi: सत्यापित!

en: Autoconfiguration _URL:
hi: स्व-कॉन्फ़िगरेशन यूआरएल (_U) :

en: Back
hi: पीछे

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
hi: कुंजी पटल से जब विशेषताओं को प्रारंभ या बन्द करें तो बीप बजाएँ (_a)

en: Beep when a _modifier key is pressed
hi: जब परिवर्धक कुंज दबाएँ तो बीप बजाएँ (_m)

en: Beep when a _toggle key is pressed
hi: जब टागल कुंजी को दबाएँ तो बीप बजाएँ (_t)

en: Beep when a key is pr_essed
hi: जब कुंजी दबाएँ तो बीप बजाएँ (_e)

en: Beep when a key is reje_cted
hi: जब कुंजी अस्वीकृत हो तो बीप बजाएँ (_c)

en: Beep when key is _accepted
hi: बीप बजाएँ जब कुंजी  स्वीकरा हो (_a)

en: Beep when key is _rejected
hi: जब कुंजी अस्वीकृत हो तो बीप बजाएँ (_r)

en: Best _shapes
hi: अच्छे आकार (_s)

en: Best co_ntrast
hi: अच्छा कंट्रास्ट (_n)

en: Bounce Keys
hi: उछलती (बाउंस) कुंजियाँ

en: By _country
hi: देश के आधार पर (_c)

en: By _language
hi: भाषा के आधार पर (_l)

en: C_olors:
hi: रंग (_o):

en: C_ommand:
hi: कमांड: (_o):

en: C_ustomize...
hi: पसंदीदा बनाएं (_u)...

en: Calculator
hi: गणक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Cannot install theme
hi: प्रसंग स्थापित नहीं कर सकता है

en: Center
hi: केंद्र

en: Change Passwo_rd...
hi: कूटशब्द बदलें (_r)...

en: Change pa_ssword
hi: कूटशब्द बदलें (_s)

en: Change password
hi: कूटशब्द बदलें

en: Change your password
hi: अपना कूटशब्द बदलें

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
hi: ये परिवर्तन अगली बार लॉगइन करने पर ही प्रभाव शील होंगे

en: Check if breaks are allowed to be postponed
hi: जाँचें कि क्या ब्रेक स्थगित करने हेतु स्वीकार्य हैं

en: Checking password...
hi: कूटशब्द जांच रहा है...

en: Child exited unexpectedly
hi: संतति अप्रत्याशित रूप से बाहर निकल गया

en: Choose a Keyboard Model
hi: कुंजीपटल मॉडल चुनें

en: Choose a Layout
hi: एक लेआउट चुनें

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
hi: चुनें कि आपकी लॉगिन के दौरान किस पहुँच फीचर को सक्रिय करना है

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
hi: कूटशब्द बदलने के लिये <b>कूटशब्द बदलें</b> पर क्लिक करें.

en: Close and _Log Out
hi: बंद कर लॉगआउट करें (_L)

en: Close the control-center when a task is activated
hi: control-center बंद करें जब कार्य सक्रिय हो

en: Colors
hi: रंग

en: Command
hi: कमांड

en: Common Tasks
hi: साझा कार्य

en: Compositing Manager
hi: कंपोजिटिंग प्रबंधक

en: Control Center
hi: नियंत्रण केंद्र

en: Controls
hi: नियंत्रक

en: Copying '%s'
hi: '%s' कॉपी कर रहा है

en: Copying file: %u of %u
hi: फाइल कॉपी कर रहा है: %u %u का

en: Copying files
hi: फ़ाइलें प्रतिलिपि कर रहे

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Could not access '%s' device
hi: '%s' युक्ति की पहुँच नहीं ले सका

en: Could not access any fingerprint readers
hi: कोई फिंगरप्रिंट रीडर की पहुँच नहीं ले सका

en: Could not detect displays
hi: प्रदर्शन पता नहीं कर सका

en: Could not get screen information
hi: स्क्रीन सूचना नहीं पा सका

en: Could not get session bus while applying display configuration
hi: प्रदर्शन विन्यास लागू करने के दौरान सत्र बस नहीं पा सका

en: Could not install theme engine
hi: प्रसंग इंजन संस्थापित नहीं कर सका

en: Could not save the monitor configuration
hi: मॉनिटर विन्यास सहेज नहीं सका

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
hi: backend_stdin IO चैनल बंद नहीं कर सका: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
hi: backend_stdout IO चैनल बंद नहीं कर सका: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
hi: '%s' युक्ति पर फिंगर पकड़ नहीं आरंभ कर सका

en: Current URI index
hi: वर्तमान यूआरआई अनुक्रमणिका

en: Current URI index - starts from 1
hi: वर्तमान यूआरआई अनुक्रमणिका - 1 से प्रारंभ

en: Current _password:
hi: मौजूदा कूटशब्द (_p):

en: Cursor Blinking
hi: संकेतक टिमटिमाना

en: Cursor _blinks in text fields
hi: पाठ बक्सा में संकेतक टिमटिमाएँ (_b)

en: Cursor blinks speed
hi: कर्सर ब्लिंक गति

en: Custom
hi: अनुकूलित

en: Custom Shortcut
hi: मनपसंद शार्टकट

en: Custom Shortcuts
hi: पसंदीदा शार्टकट

en: Customize Theme
hi: अनुकूलित प्रसंग

en: Customize the look of the desktop
hi: डेस्कटॉप रूप पंसदीदा करें

en: D_elay:
hi: देरी (_e):

en: D_etails...
hi: विवरण... (_t)

en: Date
hi: तिथि

en: Default
hi: मूलभूत

en: Default Pointer
hi: तयशुदा संकेतक

en: Delete registered fingerprints?
hi: पंजीकृत फिंगरप्रिंट मिटाएँ?

en: Des_ktop font:
hi: डेस्कटॉप फ़ॉन्ट: (_k)

en: Description
hi: विवरण

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
hi: निष्क्रिय करें यदि दो कुंजी एक साथ दबाया जाए (_b)

en: Disable _Fingerprint Login...
hi: फिंगरप्रिंट लॉगिन निष्क्रिय करें (_F)...

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
hi: क्या आफ अपना पंजीकृत फिंगरप्रिंट को मिटाना चाहते हैं ताकि फिंगरप्रिंट लॉगिन निष्क्रिय हो जाए?

en: Document Viewer
hi: लेखपत्र प्रदर्शक

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Don't check whether the notification area exists
hi: मत जाँच कि क्या अधिसूचना क्षेत्र मौजूद है

en: Done!
hi: संपन्न!

en: Double-Click Timeout
hi: दोहरा क्लिक टाइमआउट

en: Drag and Drop
hi: खींचें और गिराएँ

en: Duration of the break when typing is disallowed
hi: जब टाइपिंग स्वीकार्य नहीं है तो ब्रेक की अवधि

en: Duration of work before forcing a break
hi: ब्रेक बाध्य करने से पहले कार्यावधि

en: Edit
hi: संपादन

en: Eject
hi: बाहर करें

en: Enable Fingerprint Login
hi: फिंगरप्रिंट लॉगिन सक्रिय करें

en: Enable _Fingerprint Login...
hi: फिंगरप्रिंट लॉगिन सक्रिय करें (_F)...

en: Enable debugging code
hi: डिबगिंग कोड सक्रिय करें

en: Error saving the new shortcut
hi: नए शॉर्टकट सहेजने में त्रुटि

en: Europe/Amsterdam
hi: यूरोप/एम्स्टरडेम

en: Europe/Andorra
hi: यूरोप/एंडोरा

en: Europe/Athens
hi: यूरोप/एथेंस

en: Europe/Belgrade
hi: यूरोप/बेलग्रेड

en: Europe/Berlin
hi: यूरोप/बर्लिन

en: Europe/Bratislava
hi: यूरोप/ब्रटिसलेवा

en: Europe/Brussels
hi: यूरोप/ब्रस्सेल्स

en: Europe/Bucharest
hi: यूरोप/बुखारेस्ट

en: Europe/Budapest
hi: यूरोप/बुडापेस्ट

en: Europe/Chisinau
hi: यूरोप/चीसीनो

en: Europe/Copenhagen
hi: यूरोप/कोपनहेगन

en: Europe/Dublin
hi: यूरोप/डब्लिन

en: Europe/Gibraltar
hi: यूरोप/जिब्राल्टर

en: Europe/Guernsey
hi: यूरोप/गुयेर्न्से

en: Europe/Helsinki
hi: यूरोप/हेलसिंकी

en: Europe/Isle_of_Man
hi: यूरोप/आइल_ऑफ_मैन

en: Europe/Istanbul
hi: यूरोप/इस्तांबुल

en: Europe/Jersey
hi: यूरोप/जर्सी

en: Europe/Kaliningrad
hi: यूरोप/कालिनीग्राड

en: Europe/Kiev
hi: यूरोप/कीव

en: Europe/Lisbon
hi: यूरोप/लिसबन

en: Europe/Ljubljana
hi: यूरोप/लजुबलजाना

en: Europe/London
hi: यूरोप/लंदन

en: Europe/Luxembourg
hi: यूरोप/लक्समबर्ग

en: Europe/Madrid
hi: यूरोप/मेड्रिड

en: Europe/Malta
hi: यूरोप/माल्टा

en: Europe/Mariehamn
hi: यूरोप/मेरीहैम

en: Europe/Minsk
hi: यूरोप/मिंसक

en: Europe/Monaco
hi: यूरोप/मोनाको

en: Europe/Moscow
hi: यूरोप/मॉस्को

en: Europe/Oslo
hi: यूरोप/ओसलो

en: Europe/Paris
hi: यूरोप/पेरिस

en: Europe/Podgorica
hi: यूरोप/पॉडगोरिका

en: Europe/Prague
hi: यूरोप/प्राग

en: Europe/Riga
hi: यूरोप/रिगा

en: Europe/Rome
hi: यूरोप/रोम

en: Europe/Samara
hi: यूरोप/समारा

en: Europe/San_Marino
hi: यूरोप/सेन_मरीनो

en: Europe/Sarajevo
hi: यूरोप/सराजेवो

en: Europe/Simferopol
hi: यूरोप/सिमफेरोपोल

en: Europe/Skopje
hi: यूरोप/स्कपजे

en: Europe/Sofia
hi: यूरोप/सोफिया

en: Europe/Stockholm
hi: यूरोप/स्टॉकहोम

en: Europe/Tallinn
hi: यूरोप/तालीन

en: Europe/Tirane
hi: यूरोप/तिरेन

en: Europe/Uzhgorod
hi: यूरोप/उर्गोराड

en: Europe/Vaduz
hi: यूरोप/वाडूज

en: Europe/Vatican
hi: यूरोप/वेटीकेन

en: Europe/Vienna
hi: यूरोप/वियेना

en: Europe/Vilnius
hi: यूरोप/विलनियस

en: Europe/Volgograd
hi: यूरोप/वोल्गोग्रैड

en: Europe/Warsaw
hi: यूरोप/वारसो

en: Europe/Zagreb
hi: यूरोप/जेगरीब

en: Europe/Zaporozhye
hi: यूरोप/जपोरोजाई

en: Europe/Zurich
hi: यूरोप/ज्यूरिख

en: Exit shell on add or remove action performed
hi: किए क्रिया जोड़ने या हटाने के लिए शेल से निकलें

en: Exit shell on help action performed
hi: किए गए मदद क्रिया पर निकास शेल

en: Exit shell on start action performed
hi: किए गए आरंभ क्रिया पर निकास शेल

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
hi: किए क्रिया के उन्नयन या विसंस्थापन के लिए शेल से निकलें

en: Eye candy added by Anders Carlsson
hi: आई कैण्डी जोड़ा गया है ऑन्देर्स कार्लसन द्वारा

en: Failed to create temporary directory
hi: अस्थायी निर्देशिका बनाने में विफल

en: Fast
hi: तेज

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
hi: '%s' फ़ाइल पहले से मौजूद है. क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं?

en: File Manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक

en: File System
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Flash _window titlebar
hi: विंडो शीर्षक-पट्टी को चमकाएँ (_w)

en: Flash entire _screen
hi: पूरा स्क्रीन चमकाएँ (_s)

en: Font Rendering Details
hi: फ़ॉन्ट रेंडरिंग विवरण

en: Font Viewer
hi: फंट प्रदर्शक

en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

en: Fraction completed
hi: अंश पूर्ण

en: Fraction of transfer currently completed
hi: वर्तमान में पूर्ण हुए स्थानांतरण का अंश

en: From URI
hi: URI से

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: General
hi: सामान्य

en: Get more backgrounds online
hi: अधिक पृष्ठभूमि छवि लाएँ

en: Get more themes online
hi: अधिक प्रसंग ऑनलाइन पाएँ

en: Gra_yscale
hi: श्वेत-श्याम (_r)

en: Groups
hi: समूह

en: HTTP Proxy Details
hi: एचटीटीपी प्रॉक्सी विवरण

en: H_TTP proxy:
hi: एचटीटीपी प्रॉक्सी:ः (_H)

en: H_yper
hi: हाइपर (_y)

en: Help
hi: मदद

en: Hide on start (useful to preload the shell)
hi: आरंभ में छिपाएँ (शेल को फिर लोड करने के लिए उपयोगी)

en: High
hi: उच्च

en: Hinting
hi: हिंटिंग

en: Home folder
hi: घर फ़ोल्डर

[ctx: Home folder]
en: Home
hi: घर

en: Horizontal gradient
hi: क्षैतिज ढाल

en: Icons
hi: चिह्न

en: Icons only
hi: केवल आइकॉन्स

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
hi: यदि आप "%s" को फिर नियत करते हैं, "%s" शॉर्टकट को निष्क्रिय किया जाएगा.

en: Ignore Host List
hi: मेजबान सूची अनदेखा करें

en: Ignored Hosts
hi: अनदेखा किया मेजबान

en: Image
hi: छवि

en: Image Viewer
hi: छवि प्रदर्शक

en: Images
hi: बिंब

en: Include _panel
hi: पटल शामिल करें (_p)

en: Indian/Antananarivo
hi: इंडियन/अंतानानरिवो

en: Indian/Chagos
hi: इंडियन/चागोस

en: Indian/Christmas
hi: इंडियन/क्रिसमस

en: Indian/Cocos
hi: इंडियन/कोकोस

en: Indian/Comoro
hi: इंडियन/कोमोरो

en: Indian/Kerguelen
hi: इंडियन/करगलन

en: Indian/Mahe
hi: इंडियन/माहे

en: Indian/Maldives
hi: इंडियन/मालदीव

en: Indian/Mauritius
hi: इंडियन/मॉरीसस

en: Indian/Mayotte
hi: इंडियन/मायोट

en: Indian/Reunion
hi: इंडियन/रियूनियन

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
hi: बताएँ कि क्या शेल को बंद करना है जब मदद क्रिया करनी है.

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
hi: बताएँ कि क्या शेल को बंद करना है जब आरंभ क्रिया करनी है.

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
hi: बताएँ कि क्या शेल को बंद करना है जब जोड़ने या हटाने की क्रिया करनी है.

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
hi: बताएँ कि क्या शेल को बंद करना है जब उन्नयन या विसंस्थापन की क्रिया करनी है.

en: Install
hi: संस्थापित करें

en: Install Failed
hi: संस्थापन विफल

en: Installation for theme "%s" failed.
hi: प्रसंग "%s" के लिए स्थापना विफल.

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
hi: डेस्कटॉप के विभिन्न भाग हेतु प्रसंग संस्थापित करें

en: Instant Messenger
hi: इंसटैंट मैसेंजर

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
hi: इसमें थीम देने में अपर्याप्त अनुमति:
    %s

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Internet
hi: इंटरनेट

en: Jump to Preferred Applications dialog
hi: पसन्दीदा अनुप्रयोग संवाद में जाएं

en: Jump to the Accessible Login dialog
hi: अभिगम्य लॉगिन संवाद पर जाएं

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
hi: कुंजीपटल एक्सेसिबिलिटी संवाद में जाएं

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
hi: माउस एक्सेसिबिलिटी संवाद में जाएं

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
hi: विन्यास लागू करें और बाहर हों (सिर्फ उपयुक्तता, अब डेमन द्वारा संभाला जाएगा)

en: Keep Current Theme
hi: मौजूदा थीम रखें

en: Key presses _repeat when key is held down
hi: जब कुंजी दबा कर रखा जाए तो कुंजी दोहराना (_r)

en: Keyboard
hi: कुंजीपटल

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
hi: कुंजीपटल एक्सेसिबिलिटी ऑडियो फीडबैक

en: Keyboard Layout Options
hi: कुंजीपटल लेआउट विकल्प

en: Keyboard Preferences
hi: कुंजी पटल वरीयताएँ

en: Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपटल शार्टकट

en: Keyboard _model:
hi: कुंजीपटल मॉडलः (_m)

en: Large
hi: बड़ा

en: Launch calculator
hi: कैलकुलेटर लॉन्च करें

en: Launch email client
hi: ई-मेल क्लाइंट लॉन्च करें

en: Launch help browser
hi: मदद ब्राउज़र लॉन्च करें

en: Launch media player
hi: मीडिया प्लेयर लॉन्च करें

en: Launch web browser
hi: वेब ब्राउज़र चलाएँ

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Layouts
hi: अभिन्यास

en: Left
hi: बायाँ

en: Left index finger
hi: बाईं तर्जनी

en: Left little finger
hi: बाईं तर्जनी

en: Left middle finger
hi: बाईं मध्य अंगुली

en: Left ring finger
hi: बाईं अनामिका

en: Left thumb
hi: बायां थंब

en: Less than one minute until the next break
hi: अगले ब्रेक के लिए एक मिनट से भी कम समय

en: Lock screen
hi: स्क्रीन पर ताला

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
hi: बारंबार कुंजीपटल उपयोग चोट से बचने हेति स्क्रीन को एक निश्चित अवधि के पश्चात् तालाबन्द करें

en: Log out
hi: लॉग आउट

en: Long
hi: लंबा

en: Low
hi: निम्न

en: MATE Theme %s correctly installed
hi: Mate थीम %s ठीक से अधिष्ठापित है

en: Mail Reader
hi: मेल रीडर

en: Mate Theme Package
hi: गनोम प्रसंग संकुल

en: Maximize
hi: अधिकतम

en: Maximize Horizontally
hi: क्षैतिज रूप से अधिकतम करें

en: Maximize Vertically
hi: लंबवत रूप से अधिकतम करें

en: Minimize
hi: छोटा करें

en: Mirror Screens
hi: मिरर स्क्रीम

en: Mobility
hi: गतिशीलता

en: Models
hi: मॉडल

en: Monitor
hi: मॉनीटर

en: Monitor: %s
hi: मॉनिटर: %s

en: More backgrounds URL
hi: अधिक पृष्ठभूमि URL

en: More themes URL
hi: अधिक प्रसंग URL

en: Mouse
hi: माउस

en: Mouse Keys
hi: माउस कुंजियाँ

en: Mouse Orientation
hi: माउस ओरिएंटेशन

en: Mouse Preferences
hi: माउस वरीयताएँ

en: Move _Up
hi: ऊपर जाएँ (_U)

en: Movement Key
hi: गतिविधि कुंजी

en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: Multimedia Player
hi: मल्टीमीडिया प्लेयर

en: N_one
hi: कुछनहीं (_o)

en: Name
hi: नाम

en: Network Proxy
hi: नेटवर्क प्रॉक्सी

en: Network Proxy Preferences
hi: नेटवर्क प्रॉक्सी वरीयताएँ

en: Network Servers
hi: संजाल सर्वर

en: New Document
hi: नया दस्तावेज़

en: New Spreadsheet
hi: नया स्प्रेड शीट

en: New shortcut...
hi: नया शार्टकट...

en: New themes have been successfully installed.
hi: नया थीम सफलतापूर्वक संस्थापित किया गया है.

en: Next track
hi: अगला ट्रैक

en: No Desktop Background
hi: कोई डेस्कटॉप पृष्ठभूमि नहीं है

en: No Image
hi: कोई छवि नहीं

en: No matches found.
hi: कोई जोड़ नहीं मिला.

en: No theme file location specified to install
hi: संस्थापित करने हेतु कोई प्रसंग फ़ाइल स्थान निर्दिष्ट नहीं किया है

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Normal
hi: सामान्य

en: Off
hi: बंद

en: Office
hi: कार्यालय

en: On
hi: चालू

en: Open a dialog to specify the color
hi: रंग निर्दिष्ट करने हेतु एक संवाद खोलें

en: Other
hi: अन्य

en: Other finger:
hi: दूसरी अंगुली:

en: Overwrite _All
hi: मिटाकर लिखें (_A)

en: Pacific/Apia
hi: प्रशांत/एपिया

en: Pacific/Auckland
hi: प्रशांत/आकलैंड

en: Pacific/Chatham
hi: प्रशांत/चाथम

en: Pacific/Chuuk
hi: प्रशांत/चूक

en: Pacific/Easter
hi: प्रशांत/इस्टर

en: Pacific/Efate
hi: प्रशांत/इफेट

en: Pacific/Enderbury
hi: प्रशांत/इनडरबरी

en: Pacific/Fakaofo
hi: प्रशांत/फकाओफो

en: Pacific/Fiji
hi: प्रशांत/फिजी

en: Pacific/Funafuti
hi: प्रशांत/फुनाफुटी

en: Pacific/Galapagos
hi: प्रशांत/गलपगोस

en: Pacific/Gambier
hi: प्रशांत/गेम्बियर

en: Pacific/Guadalcanal
hi: प्रशांत/गुवादलकनल

en: Pacific/Guam
hi: प्रशांत/गुआम

en: Pacific/Honolulu
hi: प्रशांत/होनोलूलू

en: Pacific/Kiritimati
hi: प्रशांत/किर्तीमति

en: Pacific/Kosrae
hi: प्रशांत/कसरे

en: Pacific/Kwajalein
hi: प्रशांत/क्वाजालेन

en: Pacific/Majuro
hi: प्रशांत/मजूरो

en: Pacific/Marquesas
hi: प्रशांत/मार्कसास

en: Pacific/Midway
hi: प्रशांत/मिडवे

en: Pacific/Nauru
hi: प्रशांत/नोरु

en: Pacific/Niue
hi: प्रशांत/नीयू

en: Pacific/Norfolk
hi: प्रशांत/नारफोक

en: Pacific/Noumea
hi: प्रशांत/नामिया

en: Pacific/Pago_Pago
hi: प्रशांत/पैगो_पैगो

en: Pacific/Palau
hi: प्रशांत/पलाउ

en: Pacific/Pitcairn
hi: प्रशांत/पिटकेरीन

en: Pacific/Pohnpei
hi: प्रशांत/पोह्न्पी

en: Pacific/Port_Moresby
hi: प्रशांत/पोर्ट_मोर्सबी

en: Pacific/Rarotonga
hi: प्रशांत/ररोतंगा

en: Pacific/Saipan
hi: प्रशांत/सैपेन

en: Pacific/Tahiti
hi: प्रशांत/ताहिटी

en: Pacific/Tarawa
hi: प्रशांत/तारावा

en: Pacific/Tongatapu
hi: प्रशांत/टंगटपू

en: Pacific/Wake
hi: प्रशांत/वेक

en: Pacific/Wallis
hi: प्रशांत/वालिस

en: Panel icon
hi: पटल प्रतीक

en: Parent Window
hi: जनक विंडो

en: Parent window of the dialog
hi: संवाद का जनक विंडो

en: Pause playback
hi: प्लेबैक रोकें

en: Place finger on reader
hi: रीडर पर अपनी अंगुली रखें

en: Play (or play/pause)
hi: बजाएँ (या बजाएँ/ठहरें)

en: Please contact your system administrator for help.
hi: मदद के लिए तंत्र प्रशासक से संपर्क करें.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
hi: <b>नया कूटशब्द फिर टाइफ करें</b> क्षेत्र में अपना कूटशब्द टाइप फिर करें.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
hi: <b>नया कूटशब्द</b> क्षेत्र में अपना कूटशब्द टाइप करें.

en: Pointer
hi: पाइंटर

en: Pointer Speed
hi: संकेतक गति

en: Port:
hi: पोर्टः

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Preferred Applications
hi: पसन्दीदा अनुप्रयोग

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Preview:
hi: पूर्वावलोकनः

en: Previous track
hi: पिछला ट्रैक

en: Proxy Configuration
hi: प्रोक्सी विन्यास

en: R_otation:
hi: घूर्णन (_o):

en: Re_fresh rate:
hi: ताज़ा करने का दर (_f):

en: Remove from Favorites
hi: मनपसंद से हटाएं

en: Remove from Startup Programs
hi: आरंभन प्रोग्राम से हटाएं

en: Rendering
hi: रेंडर कर रहा है

en: Repeat Keys
hi: दुहराव कुंजी

en: Repeat keys speed
hi: दुहराने वाली कुंजी गति

en: Reset to De_faults
hi: डिफ़ॉल्ट में रीसेट करें (_f)

en: Revert Font
hi: फॉन्ट वापस लें

en: Right
hi: दाहिना

en: Right index finger
hi: दाहिनी तर्जनी

en: Right little finger
hi: दाहिनी तर्जनी

en: Right middle finger
hi: दाहिनी मध्य अंगुली

en: Right ring finger
hi: दाहिनी तर्जनी

en: Right thumb
hi: दाहिना अंगूठा

en: Roll up
hi: रोल अप

en: Run at st_art
hi: आरंभ पर चलाएं

en: SIZE
hi: आकार

en: S_ocks host:
hi: साक्स होस्ट: (_o)

en: S_peed:
hi: गति (_p):

en: S_uper (or "Windows logo")
hi: सुपर (या "विंडोज़ लोगो") (_u)

en: Save Theme As...
hi: प्रसंग सहेजें ऐसे...

en: Save _As...
hi: इस रूप में सहेजें... (_A)

en: Save _background image
hi: पृष्ठभूमि बिंब सहेजें (_b)

en: Scale
hi: पैमाना

en: Scrolling
hi: स्क्रॉल कर रहे

en: Search
hi: खोजें

en: Select Image
hi: छवि चुनें

en: Select Theme
hi: प्रसंग चुनें

en: Select finger
hi: अंगुली चुनें

en: Select your default applications
hi: अपने डिफ़ॉल्ट अनुप्रयोग चुनें

en: Select your photo
hi: अपना फोटो चुनें

en: Set your keyboard preferences
hi: कुंजी पटल की वरीयताएँ नियत करें

en: Set your mouse preferences
hi: अपने माउस की वरीयताएँ नियत करें

en: Set your network proxy preferences
hi: नेटवर्क प्रॉक्सी वरीयताएँ सेट करें

en: Set your personal information
hi: निजी सूचना सेट करें

en: Set your window properties
hi: अपना विंडो गुण सेट करें

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
hi: Control कुंजी दबाए जाने पर प्वाइंटर की स्थिति दिखाएँ (_o)

en: Short
hi: छोटा

en: Shortcut
hi: शार्टकट

en: Show _visual feedback for the alert sound
hi: चेतावनी ध्वनि के लिए दृश्य फ़ीडबैक दिखाएँ (_v)

en: Show icons on buttons
hi: बटनो पर आइकन्स दिखाएँ

en: Slide Show
hi: स्लाइड शो

en: Slow
hi: धीमा

en: Slow Keys
hi: धीमी कुंजी

en: Small
hi: छोटा

en: Smoothing
hi: स्मूदिंग

en: Solid color
hi: ठोस रंग

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Span
hi: स्पैन

en: Specify the filename of a theme to install
hi: संस्थापित करने हेतु कोई प्रसंग फ़ाइल स्थान निर्दिष्ट नहीं किया है

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
hi: दिखाने के लिए पृष्ठ का नाम बताएँ (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
hi: दिखाने के लिए पृष्ठ का नाम निर्दिष्ट करें (theme|background|fonts|interface)

en: Start %s
hi: आरंभ %s

en: Start the page with the accessibility settings showing
hi: पहुँच सेटिंग दिखाते हुए पृष्ठ प्रारंभ करें

en: Start the page with the typing break settings showing
hi: टाइपिंग ब्रेक विन्यास दिखाते हुए पृष्ठ प्रारंभ करें

en: Sticky Keys
hi: स्टिकी कुंजी

en: Stop playback
hi: प्लेबैक रोकें

en: Sub_pixel (LCDs)
hi: सब-पिक्सल (एलसीडीस्) (_p)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
hi: सब-पिक्सल चिकनापन (LCDs) (_p)

en: Subpixel Order
hi: उप-पिक्सल अनुक्रम

en: Swipe finger on reader
hi: रीडर पर अंगुली स्वाइप करें

en: System
hi: तंत्र

en: System error: %s.
hi: सिस्टम त्रुटि: %s.

en: Take a break!
hi: एक ब्रेक लें!

en: Task names and associated .desktop files
hi: कार्य नाम या संबद्ध .desktop फ़ाइल

en: Terminal Emulator
hi: टर्मिनल एमुलेटर

en: Text
hi: पाठ

en: Text Editor
hi: पाठ संपादक

en: Text below items
hi: मद के नीचे पाठ

en: Text beside items
hi: मद के साथ पाठ

en: Text only
hi: केवल पाठ

en: Text to thumbnail (default: Aa)
hi: पाठ से लघुचित्र (default: Aa)

en: That password was incorrect.
hi: कूटशब्द गलत था

en: The %s utility is not installed.
hi: %s उपयोगिता अधिष्ठापित नहीं है.

en: The MATE configuration tool
hi: गनोम कॉन्फ़िगरेशन उपकरण

en: The current controls theme does not support color schemes.
hi: मौजूदा नियंत्रण प्रसंग रंग योजना का समर्थन नहीं करता है.

en: The current theme suggests a background and a font.
hi: यह प्रसंग एक पृष्ठभूमि हेतु राय देता है:

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hi: मौजूदा प्रसंग एक पृष्ठभूमि व फॉन्ट की सलाह देती है. साथ ही, अंतिम लागू फॉन्ट सलाह को वापस लिया जा सकता है.

en: The current theme suggests a background.
hi: यह प्रसंग एक पृष्ठभूमि हेतु राय देता है:

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hi: मौजूदा प्रसंग एक पृष्ठभूमि की सलाह देती है. साथ ही, अंतिम लागू फॉन्ट सलाह को वापस लिया जा सकता है.

en: The current theme suggests a font.
hi: यह प्रसंग एक फ़ॉन्ट हेतु राय देता है:

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hi: मौजूदा प्रसंग फॉन्ट की सलाह देती है. साथ ही, अंतिम लागू फॉन्ट सलाह को वापस लिया जा सकता है.

en: The device is already in use.
hi: यह युक्ति पहले से प्रयोग में है.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
hi: अंतिम लागू फॉन्ट सलाह को वापस लिया जा सकता है.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
hi: नया कूटशब्द को जरूर संख्या या विशेष संप्रतीक शामिल रखना चाहिये.

en: The old and new passwords are the same.
hi: पुराना व नया कूटशब्द समान है

en: The old and new passwords are too similar.
hi: पुराना व नया कूटशब्द काफी समान है

en: The password is too short.
hi: कूटशब्द काफी छोटा है

en: The password is too simple.
hi: कूटशब्द काफी आसान है

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
hi: शॉर्टकट "%s" प्रयोग नहीं की जा सकती है क्योंकि इस कुंजी के प्रयोग से इसे टाइप करना असंभव होगा.
    कृपया Control, Alt या Shift कुंजी को एक साथ कोशिश करें.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
hi: यह शार्टकट "%s" पहले से ही:
     "%s" हेतु प्रयुक्त है

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
hi: control-center में दिखाया जाने वाला कार्य नाम जो ";" पृथक्कारक के साथ आता है और फिर किसी संबद्ध .desktop फ़ाइल को उस कार्य के लिए लॉन्च करने के लिए.

en: The theme "%s" has been installed.
hi: प्रसंग "%s" स्थापित किया जा रहा है.

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
hi: थीम पहले से मौजूद है. क्या आप इसे स्थानांतरित करना चाहते हैं?

en: The two passwords are not equal.
hi: दो कूटशब्द समान नहीं है.

en: The type of accelerator.
hi: त्वरक प्रकार

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
hi: टाइपिंग निरीक्षक सूचना दिखाने के लिये सूचना क्षेत्र का प्रयोग करती है. आप अपने पटल पर सूचना क्षेत्र को नहीं रखता प्रतीत होते हैं. आप अपने पटल पर दाहिने क्लिक करके और 'पटल में जोड़ें' चुनकर, सूचना क्षेत्र और जोड़ें पर क्लिक करके.

en: Theme
hi: प्रसंग

en: Theme Installer
hi: प्रसंग स्थापक

en: Theme Packages
hi: प्रसंग संकुल

en: Theme cannot be deleted
hi: प्रसंग मिटाया नहीं जा सकता

en: Theme name must be present
hi: प्रसंग नाम मौज़ूद होना ही चाहिए

en: There was a problem while extracting the theme.
hi: इस प्रसंग के निकास के दौरान समस्या थी.

en: There was an error displaying help: %s
hi: मदद दिखाने में त्रुटि हुई: %s

en: There was an error installing the selected file
hi: चयनित फ़ाइल के संस्थापन में त्रुटि थी

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
hi: यह प्रसंग वांछित रूप में दिखेगा क्योंकि जरूरी GTK+ प्रसंग '%s' संस्थापित नहीं है.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
hi: यह प्रसंग वांछित रूप में दिखेगा क्योंकि जरूरी प्रतीक प्रसंग '%s' संस्थापित नहीं है.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
hi: यह प्रसंग वांछित रूप में दिखेगा क्योंकि जरूरी विंडो मैनेजर प्रसंग '%s' संस्थापित नहीं है.

en: Thr_eshold:
hi: देहलीज़:  (_e)

en: Time
hi: समय

en: Time Zone
hi:  समय क्षेत्र

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Titlebar Action
hi: शीर्षक-पट्टी क्रिया

en: To URI
hi: यूआरआई को

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
hi: अपना कूटशब्द बदलने के लिए, नीचे दिए क्षेत्र में अपना मौजूदा कूटशब्द दें और <b>सत्यापित करें</b> क्लिक करें.
    आपके द्वारा सत्यापित किये जाने के बाद, अपना नया कूटशब्द दें, इसे प्रमाणित करने के लिए फिर टाइप करें और <b>कूटशब्द बदलें</b> क्लिक करें.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
hi: फिंगरप्रिंट लॉगिन के लिए समर्थ करने में, आप अपने एक फिंगरप्रिंट को सहेजने की जरूरत है, '%s' युक्ति के प्रयोग से.

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
hi: किसी विंडो को खिसकाने हेतु इस कुंजी को दबाए रखें फिर विंडो पकड़ें

en: Too many custom shortcuts
hi: कई मनपसंद शॉर्टकट

en: Total URIs
hi: कुल यूआरआई

en: Total number of URIs
hi: कुल यूआरआई क्रमांक

en: Touchpad
hi: टचपैड

en: Type
hi: प्रकार

en: Typing Break
hi: ब्रेक टाइप कर रहे

en: Typing Monitor
hi: टाइपिंग मॉनीटर

en: URI currently transferring from
hi: यूआरआई वर्तमान में यहाँ से स्थानांतरित कर रहे

en: URI currently transferring to
hi: यूआरआई वर्तमान में यहाँ स्थानांतरित कर रहे

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
hi: URL जहाँ से अधिक डेस्कटॉप पृष्ठभूमि पाना है. यदि रिक्त स्ट्रिंग पर सेट किया जाता है कड़ी प्रकट नहीं होगा.

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
hi: URL जहाँ से अधिक डेस्कटॉप प्रसंग पाना है. यदि रिक्त स्ट्रिंग पर सेट किया जाता है कड़ी प्रकट नहीं होगा.

en: U_sername:
hi: उपयोगकर्ता का नाम:

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
hi: टाइपिंग ब्रेक गुण संवाद लाने में निम्न त्रुटि के साथ असफल: %s

en: Unable to launch %s: %s
hi: %s लांच करने में असमर्थ: %s

en: Unable to launch backend
hi: बैकेंड शुरू करने में विफल

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
hi: सेटिंग प्रबंधक 'mate-settings-daemon' प्रारंभ करने में अक्षम.
    गनोम सेटिंग प्रबंधक प्रारंभ न रहने पर कुछ वरीयताएँ परिणाम नहीं देंगी. यह DBus के साथ समस्या दे सकती है या गैर गनोम (जैसे केडीई) सेटिंग प्रबंधक पहले से ही प्रारंभ हो और गनोम सेटिंग प्रबंधक परस्पर विरोध कर रहा होगा.

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Upside Down
hi: उलटा नीचे

en: Upside-down
hi: उलटा नीचे

en: User name:
hi: उपयोक्ता नामः

en: VB_GR
hi: वीबी-जीआर (_G)

en: Vendors
hi: विक्रेता

en: Version
hi: संस्करण

en: Vertical gradient
hi: लंवबत ढाल

en: Video Player
hi: वीडियो प्लेयर

en: Visual
hi: दृष्टि

en: Visual cues for sounds
hi: ध्वनि के लिए दृश्य संकेत

en: Volume down
hi: आवाज कम करें

en: Volume mute
hi: आवाज मौन

en: Volume up
hi: आवाज बढ़ाएँ

en: Web Browser
hi: वेब ब्राउज़र

en: Window Border
hi: विंडो किनारा

en: Window Preferences
hi: विंडो वरीयताएँ

en: Window Selection
hi: विन्डो चयन

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
hi: विंडो प्रबंधक "%s" ने कॉन्फ़िगरेशन उपकरण रजिस्टर नहीं किया है

en: Windows
hi: विंडोज

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
hi: क्या आप इसे अभी लागू करना चाहेंगे या मौजूदा थीम रखना चाहेंगे?

en: Would you like to delete this theme?
hi: क्या आप यह थीम मिटाना पसंद करते हैं?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
hi: रिचर्ड हुल्ट द्वारा लिखित <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
hi: आपको युक्ति के अभिगम की अनुमति नहीं है. अपने तंत्र प्रशासक से संपर्क करें.

en: Your filter "%s" does not match any items.
hi: आपका "%s" फ़िल्टर किसी मद में मेल नहीं खाती है.

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
hi: आपका फिंगरप्रिंट सफलतापूर्वक सहेजा गया था. आपको अब अपने फिंगरप्रिंट रीडर के प्रयोग से लॉगिन में समर्थ होना चाहिए.

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
hi: आपका कूटशब्द बदला गया है क्योंकि आप आरंभिक रूप से सत्यापित किया गये हैं! फिर सत्यापित करें.

en: Your password has been changed.
hi: आपका कूटशब्द बदला गया है.

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: _Acceleration:
hi: त्वरक (_A):

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
hi: कुंजी पटल से जब अभिगम फीचर को टॉगल किया जा सकता है (_A)

en: _Add...
hi: जोड़ें (_A)...

en: _Application font:
hi: अनुप्रयोग फ़ॉन्ट: (_A)

en: _Authenticate
hi: सत्यापित किया (_A)

en: _BGR
hi: बीजीआर (_B)

en: _Break interval lasts:
hi: ब्रेक अंतराल टिकता है: (_B)

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Country:
hi: देश (_C):

en: _Delay:
hi: देरीः (_D)

en: _Delete
hi: मिटाएँ (_D)

en: _Delete Fingerprints
hi: फिंगरप्रिंट मिटाएँ (_D)

en: _Description:
hi: वर्णन (_D):

en: _Details
hi: विवरण (_D)

en: _Document font:
hi: दस्तावेज फ़ॉन्ट: (_D)

en: _Enable assistive technologies
hi: सहायक तकनालॉज़ी सक्षम करें (_E)

en: _FTP proxy:
hi: एफटीपी प्रॉक्सी:ः (_F)

en: _File
hi: फ़ाइल (_F)

en: _Fixed width font:
hi: सटीक चौड़ाई फ़ॉन्ट  (_F)

en: _Full
hi: पूरा (_F)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Ignore fast duplicate keypresses
hi: तेज नक़ल कीप्रेस अनदेखा करें (_I)

en: _Input boxes:
hi: इनपुट बाक्स (_I):

en: _Install...
hi: अधिष्ठापित करें (_I)

en: _Keyboard Accessibility
hi: कुंजीपट एक्सेसिबिलिटी (_K)

en: _Language:
hi: भाषा (_L):

en: _Left-handed
hi: वाम-हस्त (_L)

en: _Lock screen to enforce typing break
hi: टाइपिंग ब्रेक बाध्य करने हेतु स्क्रीन तालाबन्द करें (_L)

en: _Medium
hi: मध्यम (_M)

en: _Meta
hi: मेटा (_M)

en: _Models:
hi: मॉडल (_M):

en: _Monochrome
hi: एकरंग (_M)

en: _Mouse Accessibility
hi: माउस अभिगम्यता (_M)

en: _Name:
hi: नाम (_N):

en: _New password:
hi: नया पासवर्ड (_N):

en: _None
hi: कुछ नहीं (_N)

en: _Only accept long keypresses
hi: सिर्फ लंबा कीप्रेस स्वीकार करें (_O)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: _Overwrite
hi: मिटाकर लिखें (_O)

en: _Password:
hi: कूटशब्द (_P):

en: _Pointer can be controlled using the keypad
hi: कुंजीपैड के प्रयोग से प्वाइंटर नियंत्रित किया जा सकता है (_P)

en: _Postpone Break
hi: ब्रेक स्थगित करें (_P)

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: _Preferred Applications
hi: पसन्दीदा अनुप्रयोग (_P)

en: _RGB
hi: आरजीबी  (_R)

en: _Reassign
hi: फिर नियत करें (_R)

en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: _Reset to Defaults
hi: डिफ़ॉल्ट में रीसेट करें

en: _Resolution:
hi: रेज़ोल्यूशन (_R):

en: _Retype new password:
hi: नया पासवर्ड फिर टाइप करें (_R):

en: _Right-handed
hi: दाहिने हाथ से काम करने वाला

en: _Run at start
hi: आरंभ पर चलाए

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: _Secure HTTP proxy:
hi: सुरक्षित एचटीटीपी प्रॉक्सी:ः (_S)

en: _Select windows when the mouse moves over them
hi: जब माउस विंडोज़ पर घूमेगा तो उन्हें चुनें (_S)

en: _Selected items:
hi: चयनित मद (_S):

en: _Sensitivity:
hi: संवेदनशीलता:  (_S)

en: _Simulate simultaneous keypresses
hi: एकसाथ कुंजीप्रेस सिमुलेट करें (_S)

en: _Size:
hi: आकार (_S):

en: _Skip
hi: छोड़ें (_S)

en: _Slight
hi: अल्प (_S)

en: _Speed:
hi: गतिः (_S)

en: _Style:
hi: शैली: (_S)

en: _Take a Break
hi: एक ब्रेक लें (_T)

en: _Timeout:
hi: टाइमआउट (_T):

en: _Tooltips:
hi: टूलटिप (_T):

en: _Type to test settings:
hi: विन्यास जांचने हेतु टाइप करें: (_T)

en: _VRGB
hi: वीआरजीबी (_V)

en: _Variants:
hi: चर (_V):

en: _Vendors:
hi: विक्रेता (_V):

en: _Window title font:
hi: विंडो शीर्षक फ़ॉन्ट  (_W)

en: _Windows:
hi: विंडोज़ (_W):

en: _Work interval lasts:
hi: कार्य अंतराल टिकता है:

en: filename
hi: फाइलनाम

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
hi: यदि सत्य है, control-center बंद होगा जब "Common Task" सक्रिय किया जाता है.

en: minutes
hi: मिनट

en: multiple sizes
hi: बहुत आकार

en: page
hi: पृष्ठ

en: seconds
hi: सेकण्ड्स

en: unknown
hi: अज्ञात
