Xfce4-session - en to hi translation catalogue (165 entries)

en: (Unknown program)
hi: (अज्ञात प्रोग्राम)

en: (Unknown)
hi: (अज्ञात)

en: <b>Compatibility</b>
hi: <b>संगतता</b>

en: <b>Logout Settings</b>
hi: <b>लॉगआउट सेटिंग्स</b>

en: <b>Security</b>
hi: <b>सुरक्षा</b>

en: <b>Session Chooser</b>
hi: <b>सत्र चयन</b>

en: <b>Shutdown</b>
hi: <b>सिस्टम बंद</b>

en: Ad_vanced
hi: विस्तृत (_v)

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add application
hi: अनुप्रयोग जोड़ें

en: All Xfce cache files could not be cleared
hi: सभी एक्सएफसीई कैश फाइल रिक्त करना विफल

en: Always
hi: सदैव

en: Always save the session when logging out
hi: लॉगआउट होने पर सदैव सत्र संचित करें

en: An error occurred
hi: एक त्रुटि हुई

en: App_lication Autostart
hi: अनुप्रयोग स्वतः आरंभ (_l)

en: Are you sure you want to empty the session cache?
hi: क्या आप निश्चित ही सत्र कैश रिक्त करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
hi: क्या आप निश्चित ही "%s" को बंद करना चाहते हैं?

en: Automatically save session on logo_ut
hi: लॉगआउट होने पर सत्र स्वतः संचित करें (_u)

en: Can only terminate clients when in the idle state
hi: केवल अकर्मण्य स्थिति में ही साधन निरस्त करना संभव है

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
hi: लॉगिन प्रयास निरस्त कर लॉगिन स्क्रीन पर वापस जाएँ।

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
hi: पुनः स्थापना हेतु सत्र चुनें। इस हेतु इच्छित सत्र नाम पर दो बार क्लिक करें।

en: Clear Save_d Sessions
hi: संचित सत्र रिक्त करें

en: Clear sessions
hi: सभी सत्र बंद करें

en: Command:
hi: कमांड :

en: Continue anyway
hi: फिर भी जारी रखें

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
hi: %s हेतु इंटरनेट पता खोज विफल।
    इससे एक्सएफसीई कार्यक्षमता प्रभावित हो सकती है।
    सिस्टम में %s  को /etc/hosts फाइल में जोड़कर
    इस समस्या का समाधान संभव है।

en: Create a new session.
hi: नया सत्र बनाएँ।

en: Current Sessio_n
hi: वर्तमान सत्र (_n)

en: Currently active session:
hi: वर्तमान में सक्रिय सत्र :

en: Currently active session: <b>Default</b>
hi: वर्तमान में सक्रिय सत्र : <b>डिफ़ॉल्ट</b>

en: Customize desktop startup
hi: डेस्कटॉप आरंभ अनुकूलन

en: Delete a saved session.
hi: संचित सत्र हटाएँ।

en: Delete the selected session
hi: चयनित सत्र हटाएँ

en: Description:
hi: विवरण :

en: Disable binding to TCP ports
hi: टीसीपी पोर्ट हेतु संबंध निष्क्रिय करें

en: Display the session chooser every time Xfce starts
hi: एक्सएफसीई के प्रत्येक आरंभ पर सत्र चयन दिखाएँ

en: Edit
hi: संपादन

en: Edit application
hi: अनुप्रयोग संपादित करें

en: Failed adding "%s"
hi: "%s" जोड़ने में विफल

en: Failed to create file %s
hi: %s फाइल बनाना विफल

en: Failed to edit item
hi: वस्तु संपादन विफल

en: Failed to edit item "%s"
hi: "%s" वस्तु संपादन विफल

en: Failed to hibernate session
hi: सत्र स्थगित करना विफल

en: Failed to hybrid sleep session
hi: सत्र समग्र सुप्त करना विफल

en: Failed to open %s for reading
hi: रीड हेतु %s खोलना विफल

en: Failed to open %s for writing
hi: राइट हेतु %s खोलना विफल

en: Failed to remove item
hi: वस्तु हटाना विफल

en: Failed to set run hook
hi: संपादन स्थान का निष्पादन सेट करना विफल

en: Failed to suspend session
hi: सत्र सुप्त करना विफल

en: Failed to switch user
hi: उपयोक्ता परिवर्तन विफल

en: Failed to toggle item
hi: वस्तु चालू/बंद विफल

en: Failed to unlink %s: %s
hi: पृथक करना विफल %s : %s

en: Failed to write file %s
hi: %s राइट करना विफल

en: H_ybrid Sleep
hi: समग्र सुप्त (_y)

en: Halt without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही रोकें

en: Hibernate without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही स्थगित करें

en: Hybrid Sleep without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही समग्र सुप्त करें

en: If running
hi: यदि कार्यरत है

en: Immediately
hi: तुरंत

en: Last accessed
hi: अंतिम बार प्रयुक्त

en: Launch GN_OME services on startup
hi: आरंभ पर गनोम सेवाएँ चालू करें (_O)

en: Launch _KDE services on startup
hi: आरंभ पर केडीई सेवाएँ चालू करें (_K)

en: Launch screensaver and locker program
hi: स्क्रीनसेवर व लॉक प्रोग्राम आरंभ करें

en: Lock screen be_fore sleep
hi: सुप्त पूर्व स्क्रीन लॉक करें

en: Log Out
hi: लॉगआउट

en: Log out %s
hi: लॉगआउट %s

en: Log out of the Xfce Desktop
hi: Xfce डेस्कटॉप से लॉगआउट करें

en: Log out quickly; don't save the session
hi: त्वरित लॉगआउट; सत्र संचित न करें

en: Log out without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही लॉगआउट करें

en: Manage _remote applications
hi: दूरस्थ अनुप्रयोग प्रबंधन (_r)

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
hi: नेटवर्क द्वारा दूरस्थ अनुप्रयोग प्रबंधन (इससे सुरक्षा संबंधी समस्या संभव है)

en: Name for the new session
hi: नए सत्र हेतु नाम

en: Name:
hi: नाम :

en: Never
hi: कभी नहीं

en: OK
hi: ठीक है

en: PID
hi: पीआईडी

en: Please report bugs to <%s>.
hi: समस्याएँ आदि <%s> पर दर्ज करें।

en: Print version information and exit
hi: संस्करण सूचना दिखाएँ व बंद करें

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Pro_mpt on logout
hi: लॉगआउट पर सूचित करें (_m)

en: Program
hi: प्रोग्राम

en: Prompt for confirmation when logging out
hi: लॉगआउट पर पुष्टिकरण हेतु सूचित करें

en: Reboot without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही पुनः आरंभ करें

en: Received error while trying to log out
hi: लॉगआउट प्रयास करते समय त्रुटि

en: Received error while trying to log out, error was %s
hi: लॉगआउट प्रयास करते समय त्रुटि, %s त्रुटि

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove application
hi: अनुप्रयोग हटाएँ

en: Restart Style
hi: शैली पुनः आरंभ

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
hi: सिस्टम सुप्त या स्थगित करने पूर्व xflock4 निष्पादित करें

en: SOCKET ID
hi: सॉकेट आईडी

en: Save Sess_ion
hi: सत्र संचित करें (_i)

en: Saved _Sessions
hi: संचित सत्र (_S)

en: Saving Session
hi: सत्र संचित हो रहा है

en: Screensaver
hi: स्क्रीनसेवर

en: Select a command
hi: कमांड चुनें

en: Session
hi: सत्र

en: Session Manager
hi: सत्र प्रबंधक

en: Session Manager Error
hi: सत्र प्रबंधक त्रुटि

en: Session Save Error
hi: सत्र संचय त्रुटि

en: Session and Startup
hi: सत्र व आरंभ

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
hi: जाँच बिंदु अनुरोध हेतु सत्र प्रबंधक का अकर्मण्य स्थिति में होना आवश्यक है

en: Session manager must be in idle state when requesting a restart
hi: सिस्टम पुनः आरंभ अनुरोध हेतु सत्र प्रबंधक का अकर्मण्य स्थिति में होना आवश्यक है

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
hi: सिस्टम बंद अनुरोध हेतु सत्र प्रबंधक का अकर्मण्य स्थिति में होना आवश्यक है

en: Settings manager socket
hi: सेटिंग्स प्रबंधक सॉकेट

en: Shut _Down
hi: बंद करें (_D)

en: Shutdown Failed
hi: बंद करना विफल

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
hi: कीओस्क सेटिंग्स द्वारा सिस्टम बंद करना अवरुद्ध

en: Start
hi: आरंभ

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
hi: gnome-keyring जैसी गनोम सेवाएँ चालू करें

en: Start KDE services, such as kdeinit
hi: kdeinit जैसी केडीई सेवाएँ चालू करें

en: Start an existing session.
hi: मौजूदा सत्र आरंभ करें।

en: Sus_pend
hi: सुप्त (_p)

en: Suspend without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही सुप्त करें

en: Switch _User
hi: उपयोक्ता बदलें (_U)

en: Switch user without displaying the logout dialog
hi: लॉगआउट विंडो दिखाएँ बिना ही उपयोक्ता बदलें

en: Terminate Program
hi: प्रोग्राम बंद करें

en: The Xfce development team. All rights reserved.
hi: एक्सएफसीई विकासकर्ता टीम। सर्वाधिकार सुरक्षित।

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
hi: अनुप्रयोग हेतु असंचित स्थिति व आगामी सत्र में पुनः आरंभ निरस्त होगा।

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
hi: बैकअप सत्र हेतु अनुप्रयोग सूची रिक्त है।

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
hi: आगामी लॉगिन उपरांत संचित अनुप्रयोग स्थिति पुनः स्थापित नहीं होंगी।

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
hi: निर्दिष्ट बैकअप सत्र नाम ("%s") बैकअप सत्र के रूप में चिन्हित नहीं है।

en: These applications are a part of the currently-running session,
    and can be saved now or when you log out.
    Changes below will only take effect when the session is saved.
hi: ये अनुप्रयोग वर्तमान में कार्यरत सत्र का भाग हैं,
    व इन्हें अभी या लॉगआउट पर संचित करना संभव है।
    नीचे दिए परिवर्तन सत्र संचित होने पर ही लागू होंगे।

en: Trigger
hi: उत्प्रेरक

en: Trigger:
hi: उत्प्रेरक :

en: Try again
hi: पुनः प्रयास करें

en: Type '%s --help' for usage.
hi: उपयोग निर्देश हेतु "%s --help" टाइप करें।

en: Unable to contact settings server
hi: सेटिंग्स सर्वर से संचार विफल

en: Unable to create user interface from embedded definition data
hi: संलग्न परिभाषा डेटा उपयोग कर उपयोक्ता अंतरफलक बनाना विफल

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
hi: बैकअप सत्र नाम प्राप्ति विफल। संभव कारण : xfconfd कार्यरत नहीं है (D-Bus सेटअप समस्या); वातावरण मान $XDG_CONFIG_DIRS अनुचित है ("%s" सम्मिलित होना आवश्यक), या xfce4-session अनुचित रूप से इंस्टॉल है ।

en: Unable to load a failsafe session
hi: बैकअप सत्र लोड करना विफल

en: Unable to save the session
hi: सत्र संचय विफल

en: Unable to terminate program.
hi: प्रोग्राम बंद नहीं हो सका।

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unknown shutdown method %d
hi: बंद करने हेतु अज्ञात विधि %d

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
hi: इस सत्र द्वारा एक्सएफसीई डेस्कटॉप वातावरण उपयोग करें

en: Version information
hi: संस्करण सूचना

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
hi: निर्माता Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Session
hi: एक्सएफसीई सत्र

en: You might need to delete some files manually in "%s".
hi: आपको "%s" की कुछ फाइलों स्वयं हटानी होंगी।

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
hi: आपका सत्र संचित हो रहा है। यदि आप प्रतीक्षा करना नहीं चाहते तो, विंडो बंद कर सकते हैं।

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Display chooser on login
hi: लॉगिन पर चयन साधन दिखाएँ (_D)

en: _General
hi: सामान्य (_G)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Hibernate
hi: स्थगित (_H)

en: _Log Out
hi: लॉगआउट (_L)

en: _OK
hi: ठीक है (_O)

en: _Proceed
hi: जारी रखें (_P)

en: _Quit
hi: बंद करें (_Q)

en: _Quit Program
hi: प्रोग्राम बंद करें (_Q)

en: _Remove
hi: हटाएँ (_R)

en: _Restart
hi: पुनः आरंभ (_R)

en: _Save session for future logins
hi: भावी लॉगिन हेतु सत्र संचित करें (_S)

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
hi: एवं Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: on hibernate
hi: स्थगित करने पर

en: on hybrid sleep
hi: समग्र सुप्त करने पर

en: on login
hi: लॉगिन पर

en: on logout
hi: लॉगआउट पर

en: on restart
hi: पुनः आरंभ करने पर

en: on shutdown
hi: बंद करने पर

en: on suspend
hi: सुप्त करने पर

en: on switch user
hi: उपयोक्ता परिवर्तन पर

en: session;settings;preferences;manager;startup;login;logout;shutdown;lock screen;application;autostart;launch;services;daemon;agent;
hi: सत्र;सेटिंग्स;विन्यास;प्रबंधक;आरंभ;लॉगिन;लॉगआउट;सिस्टम बंद;लॉक स्क्रीन;अनुप्रयोग;स्वतः आरंभ;निष्पादन;सेवाएँ;प्रोग्राम;साधन;
