kmouth - en to hne translation catalogue (136 entries)

en: &Configure KMouth...
hne: के-माउथ कान्फिगर करव... (&C)

en: &Copy
hne: नकल (&C)

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
hne: अभी हाल के चुने गे वाक्यांस या वाक्यांस किताब (&C)

en: &Delete
hne: मेटाव (&D)

en: &Delete Dictionary
hne: सब्दकोस मेटाव (&D)

en: &Edit
hne: संपादन (&E)

en: &Edit...
hne: संपादन... (&E)

en: &Export Dictionary...
hne: सब्दकोस निर्यात करव (&E)...

en: &Export...
hne: निर्यात... (&E)

en: &File
hne: फाइल (&F)

en: &Filename:
hne: फाइलनाम (&F):

en: &Import...
hne: आयात... (&I)

en: &Language:
hne: नभाखा (&L):

en: &Merge dictionaries
hne: सब्दकोसों ल मिलाव (&M)

en: &Move Down
hne: नीचे जाव (&M)

en: &Name:
hne: नाम: (&N)

en: &None
hne: कुछ नइ (&N)

en: &Open as History...
hne: इतिहास के रूप मं खोलव... (&O)

en: &Overwrite
hne: मेटाय के लिखव (&O)

en: &Phrase Books
hne: वाक्यांस पुस्तिकाव (&P)

en: &Preferences
hne: वरीयता (&P)

en: &Print History...
hne: इतिहास छापव... (&P)

en: &Selected Dictionary
hne: चुने गे सब्दकोस (&S)

en: &Selection of phrases in the phrase book:
hne: वाक्यांस पुस्तक मं वाक्यांस के चयन (&S)

en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

en: &Speak
hne: बोलव (&S)

en: &Text-to-Speech
hne: पाठ-से-वार्ता (&T)

en: (New Phrase Book)
hne: (नवा वाक्यांस पुस्तक)

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
hne: (c) 2002/2003, गुन्नार स्मिट

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
hne: स्पीच सिंथेसाइजर बर टाइप-करव-व-बोलव फ्रन्ट एन्ड

en: Add D&ictionary...
hne: सब्दकोस जोड़व (&i)...

en: Ask Whether to Save
hne: सहेजे बर पूछव

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
hne: ओपन आफिस.ओर्ग सब्दकोस से तुलना करव (&o) :

en: C&reate new dictionary:
hne: नवा सब्दकोस बनाव (&r):

en: C&ustom
hne: मनमाफिक (&u)

en: Character &encoding:
hne: अक्छर एनकोडिंग: (&e)

en: Closing "Phrase Book" Window
hne: "वाक्यांस पुस्तक" संपादन विंडो बन्द करना

en: Closing the phrase &book edit window:
hne: वाक्यांस पुस्तक संपादन विंडो बन्द करना: (&b)

en: Configuration
hne: कान्फिगरेसन

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
hne: अभी हाल के मं चुने गे प्रविस्टि ल वाक्यांस किताब से नकल कर क्लिपबोर्ड मं रखथे

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
hne: अभी हाल के मं चुने गे वाक्यांस ल इतिहास से नकल कर क्लिपबोर्ड मं रखथे

en: Copies the selected section to the clipboard
hne: चुने हुए अंस ल क्लिपबोर्ड मं नकल करथे

en: Create an &empty wordlist
hne: एक खाली सब्द सूची बनाव (&e)

en: Creating Word List
hne: सब्द सूची बनात हे

en: Cu&t
hne: काटव (&t)

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
hne: अभी हाल के मं चुने गे वाक्यांस ल वाक्यांस किताब से काटथे अउ ओ मन ल क्लिपबोर्ड मं रखथे

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
hne: अभी हाल के मं चुने गे वाक्यांस ल इतिहास से काटथे  अउ ओ मन ल क्लिपबोर्ड मं रखथे

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
hne: चुने गे पाठ काटथे  अउ एला क्लिपबोर्ड मं ले जाथे

en: D&eselect All Entries
hne: सब्बो प्रविस्टि मतचुनव (&e)

en: Deletes the currently selected phrases from the history
hne: इतिहास मं अभी हाल के चुने गे वाक्यांस ल मिटाथे

en: Deletes the selected entries from the phrase book
hne: वाक्यांस किताब से चुने गे प्रविस्टि ल मिटाथे

en: Deselects all phrases in the history
hne: इतिहास मं सब्बो वाक्यांस ल मतचुनव

en: Dictionary
hne: सब्दकोस

en: Discard Changes
hne: बदलाव मन ल फेंक देव

en: Enables/disables the phrasebook bar
hne: फ्रेजबुक पट्टी सक्छम/अक्छम करथे

en: Enables/disables the statusbar
hne: स्थिति-पट्टी सक्छम/अक्छम करव

en: Export Dictionary
hne: सब्दकोस निर्यात करव

en: Export Phrase Book
hne: वाक्यांस पुस्तक निर्यात करव

en: File Exists
hne: फाइल अस्तित्व मं हे

en: From &KDE documentation
hne: केडीई कागद लिखना से (&K)

en: From &file
hne: फाइल से...(&f)

en: From f&older
hne: फोल्डर से (&o)

en: General Options
hne: सामान्य विकल्प

en: Gunnar Schmi Dt
hne: गुन्नार स्मिट

en: History file to open
hne: इतिहास फाइल जऊन ल खोलना हे

en: I&mport Standard Phrase Book
hne: वाक्यांस पुस्तक आयात करव (&m)

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
hne: यदि आप मन एखर डब्बा ल चुनवगे तहां या तो सब्दकोस फाइल ल लोड कर या कोनो पाठ मं सब्दों के गिनती कर एक नवा सब्दकोस बनाय जाही.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
hne: यदि आप मन एखर डब्बा ल चुनथव तहां फोल्डर अउ एखर सारी सब-डिरेक्टरी के फाइल मन ल लोड कर एक नवा सब्दकोस बनाय जाही.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
hne: यदि आप मन एखर डब्बा ल चुनथव तहां अभी हाल के सब्दकोसों ल मिलिसकर एक नवा सब्दकोस बनाय जाही.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
hne: यदि आप मन एखर चेक डब्बा ल चुनथव तहां सब्द मन ल नवा सब्दकोस मं जोड़े से पहिली इनकी हिज्जा जांच की जाही.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
hne: यदि आप मन एखर विकल्प ल चुनथव तहां चुने गे वाक्यांस ल कुंजीपट सार्टकट के साथ ले नइ जा सके.

en: Import Phrasebook
hne: फ्रेजबुक आयात करव

en: Initial Configuration - KMouth
hne: सुरू के कान्फिगरेसन - के-माउथ

en: Initial Phrase Book
hne: सुरू के फ्रेज बुक

en: Insert Into Edit Field
hne: संपादन छेत्र मं भरव

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
hne: ये संपादन छेत्र मं आप मन कोनो वाक्य टाइप कर सकथो . भरे गे वाक्य ल बोलने बर बोलव बटन पर किलिक करव.

en: KDE Documentation
hne: केडीई कागद बनाना

en: KMouth
hne: के-माउथ

en: Language
hne: भाखा

en: Merging dictionaries...
hne: सब्दकोस ल मिलात हे...

en: Move &Up
hne: ऊपर जाव (&U)

en: Name of the &phrase book:
hne: वाक्यांस किताब के नांव (&p):

en: New Phrase &Book
hne: नवा वाक्यांस पुस्तक (&B)

en: Olaf Schmidt
hne: ओलफ स्मिट

en: Open File as History
hne: फाइल ल इतिहास के रूप मं खोलव

en: Opening file...
hne: फाइल खोलत हे...

en: Opens an existing file as history
hne: अभी हाल के फाइल ल इतिहास के रूप मं खोलथे

en: Opens the configuration dialog
hne: कान्फिगरेसन गोठ खोलथे

en: Parsing directory...
hne: डिरेक्टरी ल पारसिंग करत हे...

en: Parsing file...
hne: फाइल ल पारसिंग करत हे...

en: Parsing the KDE documentation...
hne: केडीई कागद पारसिंग करत हे...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
hne: संपादन छेत्र मं अभी हाल के संकेतक जगह मं क्लिपबोर्ड सामान ल चिपकाथे .

en: Phrase
hne: वाक्यांस

en: Phrase Book
hne: वाक्यांस पुस्तक

en: Preferences
hne: प्राथमिकता

en: Printing...
hne: छापत हे...

en: Prints out the actual history
hne: सही इतिहास छापथे

en: Quits the application
hne: अनुपरयोग से बाहिर होथे

en: Save &History As...
hne: इतिहास अइसन सहेजव (&H)...

en: Save As
hne: अइसन सहेजव

en: Save Phrase Book
hne: वाक्यांस पुस्तक सहेजव

en: Saves the actual history as...
hne: सही इतिहास अइसन सहेजव...

en: Saving history with a new filename...
hne: इतिहास ल नवा फाइलनाम के साथ सहेजत हे...

en: Select &All Entries
hne: सब्बो प्रविस्टि मन ल चुनव (&A)

en: Selects all phrases in the history
hne: इतिहास मं सब्बो वाक्यांस ल चुनव

en: Send the data as standard &input
hne: डाटा ल मानक इनपुट के रूप मं भेजव (&i)

en: Shortcut for the phrase:
hne: वाक्यांस बर सार्टकट:

en: Show P&hrasebook Bar
hne: फ्रेजबुक पट्टी देखाव (&h)

en: Speak Immediately
hne: तुरंत बोलव

en: Speaks the currently active sentence(s)
hne: अभी हाल के सक्रिय वाक्य ल बोलव

en: Speaks the currently selected phrases in the history
hne: इतिहास मं अभी हाल के चुने गे वाक्यांस ल बोलथे

en: Text of the &phrase:
hne: वाक्यांस के पाठ (&p):

en: Text-to-Speech
hne: पाठ-से-वार्ता

en: Text-to-Speech Configuration
hne: पाठ-से-वार्ता कान्फिगरेसन

en: There was an error loading file
    %1
hne: फाइल लोड करे मं गलती होइस
    %1

en: There was an error saving file
    %1
hne: फाइल सहेजे के समय एक गलती होइस
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
hne: ये चेक डब्बा निरधारित करथे  कि का पाठ ल स्पीच सिंथेसाइजर ल मानक इनपुट के रूप मं भेजा जाए.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
hne: ये काम्बो डब्बा निरधारित करथे  कि जब संपादन विंडो ल बन्द करे जाय तहां वाक्यांस पुस्तक अपने अपन सहेजे जाए.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
hne: ये काम्बो डब्बा निरधारित करथे  कि पाठ ल पास करे बर कोन वाले अक्छर एनकोडिंग उपयोग मं ले जाए.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
hne: ये सूची मं बोले गे वाक्यांस के इतिहास हे. फिर से बोलने बर वाकाबर ल चुन कर बोलव बटन को दबाव.

en: Tips, extended phrase books
hne: युक्तियाँ, विस्तारित वाक्यांस पुस्तक

en: Toggle the statusbar...
hne: स्थिति पट्टी टागल करव...

en: Toggling menubar...
hne: मेन्यूपट्टी टागल करत हे...

en: Toggling phrasebook bar...
hne: फ्रेजबुक पट्टी टागल करत हे...

en: Toggling toolbar...
hne: औजार-पट्टी टागल करत हे...

en: Unicode
hne: युनिकोड

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
hne: ये बटन के साथ आप मन मिलत सब्दकोसों के सूची मं नवा सब्दकोस जोड़ सकथो .

en: With this button you delete the selected dictionary.
hne: ये बटन के साथ चुने गे सब्दकोस ल मेटाव.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
hne: ये बटन के साथ चुने गे सब्दकोस फाइल ल निर्यात कर सकथो .

en: With this button you move the selected dictionary down.
hne: ये बटन के साथ आप मन चुने गे सब्दकोस ल नीचे   खिसका सकथो .

en: With this button you move the selected dictionary up.
hne: ये बटन के साथ आप मन चुने गे सब्दकोस ल ऊपर खिसका सकथो .

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
hne: ये काम्बो डब्बा के साथ आप मन चुने गे सब्दकोस से संबंधित भाखा ल चुनथव .

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
hne: ये इनपुट छेत्र के साथ आप मन चुने गे सब्दकोस के नाम निरधारित करथो .

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
hne: ये लाइन संपादन से आप मन उप-वाक्यांस पुस्तक या वाक्यांस के सामान के नाम परिभासित करथो .

en: Word Completion
hne: सब्द पूरा

en: without name
hne: बिना नाम के
