korganizer - en to hne translation catalogue (262 entries)

en: &Actions
hne: काम (&A)

en: &Add
hne: जोड़व (&A)

en: &Cancel
hne: खारिज करव (&C)

en: &Copy
hne: नकल (&C)

en: &Day
hne: दिन (&D)

en: &Delete
hne: मेटाव (&D)

en: &Delete Event
hne: घटना मेटाव (&D)

en: &Delete To-do
hne: कामसूची मेटाव (&D)

en: &Edit
hne: संपादन (&E)

en: &Edit Event...
hne: घटना के संपादन करव... (&E)

en: &Edit To-do...
hne: कामसूची संपादित करव... (&E)

en: &Edit...
hne: संपादन... (&E)

en: &Event List
hne: घटना सूची (&E)

en: &Events
hne: घटना (&E)

en: &Export
hne: निर्यात (&E)

en: &File
hne: फाइल (&F)

en: &Go
hne: जाव (&G)

en: &Help
hne: मदद (&H)

en: &Import
hne: आयात (&I)

en: &Journal
hne: दैनिकी (&J)

en: &Journals
hne: दैनिकी (&J)

en: &Mail Free Busy Information...
hne: मिलत/व्यस्त जानकारी ईमेल करव... (&M)

en: &Make Sub-to-do Independent
hne: उप-काम-सूची ल स्वतंत्र बनाव (&M)

en: &Month
hne: महिना (&M)

en: &Move
hne: खिसकाव (&M)

en: &New
hne: नवा (&N)

en: &Next Day | &Next %1 Days
hne[0]: अगला दिन (&N)
hne[1]: अगला %1 दिन (&N)

en: &Publish Item Information...
hne: चीज जानकारी प्रकासित करव... (&P)

en: &Refresh
hne: ताजा करव (&R)

en: &Retrieve
hne: वापस निकालव (&R)

en: &Search for:
hne: बर खोजव: (&S)

en: &Send as iCalendar...
hne: आईकलेन्डर के रूप मं भेजव... (&S)

en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

en: &Show
hne: देखाव (&S)

en: &Show Event
hne: घटना देखाव (&S)

en: &Show To-do
hne: कामसूची देखाव (&S)

en: &Sidebar
hne: पार्स्व पट्टी (&S)

en: &To-do List
hne: काम-सूची सूचियाँ (&T)

en: &To:
hne: कोः (&T)

en: &Upload Free Busy Information
hne: मिलत व्यस्त जानकारी अपलोड करव (&U)

en: &View
hne: देखव (&V)

en: &Week
hne: हफ्ता (&W)

en: &Zoom
hne: जूम (&Z)

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
hne: आज मं (&T)

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
hne: ये प्लगइन ल कान्फिगर करे मं अक्छम

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
hne: डिफाल्ट सुरता समय:

[ctx: @label]
en: Event text
hne: घटना पाठ

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
hne: छुट्टी छेत्र परयोग करव:

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
hne: दिन

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
hne: एजेंडा दृस्य के तल मं देखाव

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
hne: कलेन्डर सजावट

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
hne: तारीक नेविगेटर

[ctx: @title:group]
en: Position
hne: स्थिति

[ctx: @title:group]
en: Resources
hne: संसाधन

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
hne: ईमेल सेटिंग

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
hne: एजेंडा दृस्य

[ctx: @title:tab]
en: Colors
hne: रंग

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
hne: डिफाल्ट मूल्य

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
hne: फोंट

[ctx: @title:tab]
en: Month View
hne: महिना दृस्य

[ctx: @title:tab]
en: Regional
hne: छेत्रीय

[ctx: @title:tab]
en: Save
hne: सहेजव

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
hne: कामसूची दृस्य

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
hne: निजी

en: A Personal Organizer
hne: निजी प्रबन्धक

en: Add as new calendar
hne: नवा कलेन्डर के रूप मं जोड़व

en: Agenda view
hne: एजेंडा दृस्य

en: Agenda view background color
hne: एजेंडा दृस्य पिछोत अंगना रंग

en: Allen Winter
hne: एलन विंटर

en: Always ask
hne: हमेसा पूछव

en: Attach &inline
hne: इनलाइन संलग्न करव (&i)

en: Attach as &link
hne: संकली के रुप मं संलग्न करव (&l)

en: Attach complete message
hne: पूरा संदेस संलग्न करव

en: Attach inline &without attachments
hne: संलग्नकों के बिना इनलाइन संलग्न करव (&w)

en: Barry Benowitz
hne: बैरी बेनोविद्ज

en: Bo Thorsen
hne: बो थार्सेन

en: Bram Schoenmakers
hne: ब्रैम सियोनमेकर्स

en: C&ancel
hne: खारिज करव (&a)

en: Calendar
hne: कलेन्डर

en: Calendars Side by Side
hne: आजू बाजू मं कलेन्डर

en: Cannot upload calendar to '%1'
hne:  '%1' ल कलेन्डर अपलोड नइ कर सकिस.

en: Change...
hne: बदलव...

en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
hne: जब चीज मन ल मेटाय जाय तहां पुस्टिकरन गोठ के प्रदर्सन बर एखर डब्बा ल जांचव.

en: Christian Kirsch
hne: क्रिस्चियन किर्स्च

en: Christopher Beard
hne: क्रिस्टोफर बीयर्ड

en: Configure &Date && Time...
hne: तारीक अउ समय ल कान्फिगर करव... (&D)

en: Confirm deletes
hne: मेटाव के पुस्टि करव

en: Copying Failed
hne: नकल करना फेल

en: Cornelius Schumacher
hne: कार्नेलियस सूमेकर

en: Could not start control module for date and time format.
hne: नियंत्रन माड्यूल ल तारीक अउ समय फारमेट मं चालू नइ कर सकिस.

en: Current-time line
hne: अभी हाल के समय पंक्ति

en: Daily ending hour
hne: प्रतिदिन समापन घंटे

en: Daily starting hour
hne: प्रतिदिन चालू घंटे

en: Dan Pilone
hne: डान पिलोन

en: Date Range
hne: तारीक सीमा

en: Day begins at
hne: दिन आरम्भ होही

en: Declan Houlihan
hne: डेक्लेन हालीहान

en: Default event color
hne: डिफाल्ट घटना रंग

en: Default todo attachment method
hne: डिफाल्ट कामसूची संलग्नक विधि

en: Delete &All
hne: सब्बो मेटाव (&A)

en: Delete All
hne: सब्बो मेटाव

en: Delete C&urrent
hne: अभी हाल के मेटाव (&u)

en: Delete Only This
hne: सिरिफ एला ही मेटाव

en: Desc&riptions
hne: विवरन (&r)

en: Description:
hne: वर्ननः

en: Dissociate future occurrences
hne: भविस्य के पुनरावृत्ति असम्बद्ध करव

en: Dissociate occurrence
hne: पुनरावृत्ति असंबद्ध करव

en: Dissociating Failed
hne: असम्बद्ध करना फेल

en: Dissociating the future occurrences failed.
hne: भविस्य के पुनरावृत्ति असम्बद्ध करना फेल.

en: Dissociating the occurrence failed.
hne: पुनरावृत्ति असम्बद्ध करे मं फेल.

en: Don Sanders
hne: डान सैंडर्स

en: Edit...
hne: संपादन...

en: Enter your groupware server login password here.
hne: इहां अपन ग्रुपवेयर सर्वर लागिन के पासवर्ड भरव.

en: Error
hne: गलती

en: Exclude holidays
hne: अवकास सामिल नइ करव

en: F&ilter
hne: फिल्टर (&i)

en: Fester Zigterman
hne: फेस्तर जिग्तरमन

en: Filter Details
hne: फिल्टर विवरन

en: Filters Toolbar
hne: फिल्टर औजार-पट्टी

en: Former Maintainer
hne: पहिली के मेंटेनर

en: Fr&om:
hne: द्वारा: (&o)

en: Glen Parker
hne: ग्लेन पार्कर

en: Günter Schwann
hne: गुंतर सवान्न

en: Hans-Jürgen Husel
hne:  हेस-जुरगेन हसेल

en: Herwin Jan Steehouwer
hne: हरविन जान स्टीहावर

en: Hide &inactive to-dos
hne: अक्रिय काम-सूची ल लुकाव (&i)

en: Hide &recurring events and to-dos
hne: पुनरावृत्ति के घटना अउ कामसूची ल लुकाव (&r)

en: Hide co&mpleted to-dos
hne: पूरा काम सूची ल लुकाव (&m)

en: Hide to-dos not assigned to me
hne: ओ काम सूची ल लुकाव जऊन मोला आबंटित नहीं हे

en: Highlight color
hne: उभारने के रंग

en: Holiday
hne: अवकास

en: Holiday color
hne: छुट्टी रंग

en: Hour size
hne: घंटे के आकार

en: Ian Dawes
hne: इयान दवास

en: Import &Calendar...
hne: कलेन्डर आयात करव... (&C)

en: In Horizontally
hne: आड़े मं इन

en: In Vertically
hne: खड़े मं इन

en: Jan-Pascal van Best
hne: जान-पास्कल वान बेस्ट

en: Journal
hne: दैनिकी

en: Journal of %1
hne: %1 के दैनिकी

en: KOrganizer
hne: के-आर्गेनाइजर

en: KOrganizer Confirmation
hne: के-आर्गेनाइजर पुस्टिकरन

en: Kalle Dalheimer
hne: काल दाल्हेमेर

en: Larry Wright
hne: लैरी राइट

en: Laszlo Boloni
hne: लास्जलो बोलोनी

en: Locations
hne: जगह

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Make sub-to-dos independent
hne: उप-काम-सूची ल स्वतंत्र बनाव

en: Manage View &Filters...
hne: दृस्य छनइया उपयोग करव... (&F)

en: Mario Teijeiro
hne: मारियो तेइजेरो

en: Martin Koller
hne: मार्टिन कोलर

en: Merge all calendars into one view
hne: सब्बो कलेन्डरों ल एक दृस्य मं सामिल करव

en: Merge into existing calendar
hne: अभी हाल के कलेन्डर मं सामिल करव

en: Merged calendar
hne: सामिल कलेन्डर

en: Minimum time between uploads (in minutes):
hne: अपलोड के बीच के सबसे कम समय (मिनटों में):

en: Month view
hne: महिना दृस्य

en: Month view background color
hne: महिना दृस्य पिछोत अंगना रंग

en: Month view uses full window
hne: महिना दृस्य पूरा विंडो उपयोग करथे

en: Moving Failed
hne: खिसकाना फेल

en: Neil Hart
hne: नील हार्ट

en: New &Journal...
hne: नवा दैनिकी... (&J)

en: New &To-do...
hne: नवा काम सूची... (&T)

en: New Calendar
hne: नवा कलेन्डर

en: New E&vent...
hne: नवा घटना... (&v)

en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
hne: नवा घटना, कामसूची अउ दैनिकी प्रविस्टि मन को

en: New Su&b-to-do...
hne: नवा उप काम-सूची... (&b)

en: Next x days
hne: अगले x दिन

en: Nick Thompson
hne: निक थाम्पसन

en: No filter
hne: कोई छनइया नइ

en: Only attach link to message
hne: सिरिफ संदेस के संकली संलग्न करव

en: Only calendar
hne: सिरिफ कलेन्डर

en: Original Author
hne: मूल लेखक

en: Out Horizontally
hne: आड़े मं आउट

en: Out Vertically
hne: खड़े मं आउट

en: P&ublish
hne: प्रकासित करव (&u)

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
hne: ये मां से कुछ कोड ल गूगल के समर ओफ कोड २००५ से स्पांसर कर दे गे हे

en: Passwor&d:
hne: पासवर्ड: (&d)

en: Password:
hne: पासवर्ड:

en: Preston Brown
hne: प्रेस्टन ब्राउन

en: Publish
hne: प्रकासित करव

en: Publish your free/&busy information automatically
hne: आप मन के मुक्त/व्यस्त सूची अपने अपन प्रकासित करव (&b)

en: Purge
hne: मेटाव

en: Purge To-dos
hne: काम-सूची अलग करव

en: Rafał Rzepecki
hne: राफल रजेपेकी

en: Re&member password
hne: पासवर्ड याद रखव (&m)

en: Re&quest Update
hne: अपडेट निवेदित करव (&q)

en: Record completed to-dos in journal entries
hne: दैनिकी प्रविस्टि मन मं काम सूची रेकार्न पूरा

en: Redo
hne: दुहराव

en: Reinhold Kainhofer
hne: रेइनहोल्ड केइनहोफर

en: Remember p&assword
hne: पासवर्ड याद रखव (&a)

en: Remove Attachments
hne: संलग्नक निकालव

en: Removing not possible
hne: मिटाना संभव नइ

en: Reset to Defaults
hne: डिफाल्ट मं रीसेट करव

en: Richard Apodaca
hne: रिचर्ड एपोदाका

en: Roman Rohr
hne: रोमन रोहर

en: S&chedule
hne: समय सारनी (&c)

en: Saved calendar '%1'.
hne: सहेजिस गिस कलेन्डर '%1'.

en: Schedule
hne: कारक्रम

en: Search For
hne: बर खोजव

en: Search In
hne: में खोजव

en: Select a month
hne: महिना चुनव

en: Select a year
hne: महिना चुनव

en: Select the Month view background color here.
hne: महिना दृस्य बर इहां पिछोत अंगना रंग चुनव.

en: Select the agenda view background color here.
hne: एजेंडा दृस्य पिछोत अंगना बर इहां पिछोत अंगना रंग चुनव.

en: Select the to-do due today color here.
hne: आज सेट कामसूची के रंग इहां चुनव.

en: Select the to-do overdue color here.
hne: कामसूची ओवरड्यू रंग ल इहां चुनव.

en: Select the working hours background color for the Month view here.
hne: मासिक दृस्य बर काम घंटे पिछोत अंगना रंग इहां चुनव.

en: Send &Cancellation to Attendees
hne: उपस्थितों को खारिज करे के सूचना भेजव

en: Send &Invitation to Attendees
hne: उपस्थितों ल निमंत्रन भेजव (&I)

en: Send Status &Update
hne: स्थिति अपडेट भेजव (&U)

en: Server Information
hne: सर्वर जानकारी

en: Server URL:
hne: सर्वर यूआरएल:

en: Setting Default Preferences
hne: डिफाल्ट प्राथमिकता मन ल सेट करत हे

en: Show Date Navigator
hne: तारीक नेविगेटर देखाव

en: Show Item Viewer
hne: चीज प्रदर्सक देखाव

en: Show To-do View
hne: काम सूची देखाव

en: Show all except selected
hne: चुने गे ल छोड़ सब्बो दिखाव

en: Show calendars side by side
hne: कलेन्डरों ल आजू-बाजू मं देखाव

en: Show current-time (Marcus Bains) line
hne: अभी हाल के समय देखाव (मार्कस बेन्स) पंक्ति

en: Show in Context
hne: संदर्भ मं देखाव

en: Show only selected
hne: सिरिफ चुने गे देखाव

en: Su&mmaries
hne: सारांस (&m)

en: Switch between views with tabs
hne: दृस्य अउ टैब्स के बीच स्विच करव

en: Text
hne: पाठ

en: The default way of attaching dropped emails to a task
hne: कोनो काम मं ईमेल ल संलग्न करे के डिफाल्ट तरीका

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
hne: आप मन के अभी हाल के कलेन्डर मं डाउनलोड घटना सामिल होही.

en: Thomas Eitzenberger
hne: थामस एत्जेनबर्गर

en: Thomas Zander
hne: थामस जेंडर

en: Tim Jansen
hne: टिम जानसन

en: Time bar
hne: समय पट्टी

en: Time range selection in agenda view starts event editor
hne: एजेंडा दृस्य मं समय छेत्र चयन घटना संपादक ल चालू करथे

en: Time&line
hne: टाइम-लाइन (&l)

en: To-&dos
hne: काम-सूची (&d)

en: To-do due today color
hne: आज सेट कामसूची के रंग

en: To-do list view uses full window
hne: काम सूची मं पूरा विंडो परयोग होथे

en: To-do overdue color
hne: कामसूची ओवरड्यू रंग

en: Tobias König
hne: टाबियस कोएनिग

en: Today
hne: आज

en: Todo completed: %1 (%2)
hne: कामसूची पूरा: %1 (%2)

en: URL '%1' is invalid.
hne: यूआरएल '%1' अवैध हे.

en: Unable to copy the item to %1.
hne: चीज ल %1 मं नकल करे मं अक्छम.

en: Unable to move the item to  %1.
hne: चीज ल %1 मं खिसकाय मं अक्छम.

en: Unable to save %1 "%2".
hne: सहेजे मं फेल %1 "%2".

en: Unable to save calendar to the file %1.
hne: कलेन्डर ल फाइल %1 मं सहेजे मं अक्छम.

en: Undo
hne: पहिली जइसन

en: Undo: %1
hne: पहिली जइसन: %1

en: Use full email &address for retrieval
hne: लाने बर पूरा ईमेल पता परयोग करव (&a)

en: User&name:
hne: कमइया नामः (&n)

en: Uwe Koloska
hne: उवे कोलोस्का

en: Views
hne: दृस्य

en: W&ork Week
hne: काम हफ्ता (&o)

en: What's &Next
hne: आगू के (&N)

en: Working hours color
hne: काम के घंटों के रंग

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
hne: बदले के निवेदन देव (&g)

en: days of free/busy information
hne: मुक्त/व्यस्त जानकारी के दिन

[ctx: filter name]
en: Name:
hne: नांव:

[ctx: login name on the Kolab server]
en: Username:
hne: कमइया नाम:

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
hne: पीछू जाव (&B)

[ctx: scroll backward]
en: Back
hne: पीछू

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
hne: आगू भेजव (&F)

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
hne: सिरिफ पढ़े जा सके
