blueman-project - en to id translation catalogue (330 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
id[0]: %(minutes)d Menit

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
id[0]: %(seconds)d Detik

en: %(service)s on %(device)s
id: %(service)s pada %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
id: %d %s %d %s dan %d %s

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
id: <b>Terjadi kesalahan saat memuat suatu pengaya. Harap beritahu para pengembang dengan isi pesan ini ke </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">situs web kami.</a>

en: <b>Author:</b>
id: <b>Pembuat:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
id: <b>Sambung otomatis:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
id: <b>Konflik dengan</b>

en: <b>Connect To:</b>
id: <b>Terhubung ke:</b>

en: <b>Connected</b>
id: <b>Terhubung</b>

en: <b>DUN Support</b>
id: <>Dukungan DUN</b>

en: <b>Depends on:</b>
id: <b>Tergantung pada:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
id: <b>Terputus:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
id: <b>Ter Download:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
id: <b>Berkas yang diterima (objek Push)</b>

en: <b>File:</b>
id: <b>Berkas:</b>

en: <b>GSM settings</b>
id: <>Pengaturan GSM</b>

en: <b>Link Quality: %(lq)u%%</b>
id: <b> Kualitas Link: %(lq)u%%</b>

en: <b>Log duration:</b>
id: <b>Durasi log:</b>

en: <b>Log started:</b>
id: <b>Log dimulai:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
id: <b>Pengaturan NAP</b>

en: <b>Network Settings</b>
id: Pengaturan Jaringan

en: <b>No DHCP servers installed</b>
id: <b>Tidak ada server DHCP yang terpasang</b>

en: <b>PAN Support</b>
id: <b>Dukungan PAN</b>

en: <b>Plugin description:</b>
id: <b>Deskripsi plugin</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
id: <b>Kekuatan Sinyal yang Diterima: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>Services</b>
id: <b>Layanan</b>

en: <b>To:</b>
id: <b>Ke:</b>

en: <b>Transfer Settings</b>
id: <b>Pengaturan transfer</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
id: <b>Tingkat Daya Transmisi: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
id: <b>_Nonaktifkan Bluetooth</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
id: <b>_Aktifkan Bluetooth</b>

en: <b>Uploaded:</b>
id: <b>Ter upload</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
id: <b>Setelan keterlihatan</b>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
id: <span size="small">Argumen dibawah ini akan dikirimkan:
    Alamat, Nama, nama layanan, uuid16, node rfcomm
    Sebagai contoh:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16 akan dikembalikan sebagai comma seperated list
    
    Saat pemutusan perangkat, script akan mengirimkan sinyal HUP</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
id: <span weight="bold" size="large">Mengirim berkas melalui Bluetooth</span>

en: Accept
id: Terima

en: Accept files from trusted devices
id: Terima berkas dari perangkat terpercaya

en: Access point
id: Access Point

en: Adap_ters
id: Adap_ter

en: Adapter
id: Adaptor

en: Adapter Preferences
id: Preferensi Adapter

en: Adapter for this connection is not available
id: Adapter untuk koneksi ini tidak tersedia

en: Adapter selection
id: Pemilihan adapter

en: Adds an exit menu item to quit the applet
id: Menambahkan menu keluar untuk menghentikan applet

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
id: Menambahkan indikasi ikon status ketika Bluetooth sedang aktif dan menampilkan jumlah koneksi pada tooltip.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
id: Menambahkan menu standar pada menu ikon status

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
id: Mengijinkan Anda untuk memonitor penggunaan beban jaringan (mobile broadband) Anda. Berguna untuk akses data secara paket. Plugin ini melacak setiap perangkat secara terpisah.

en: Always
id: Selalu

en: Always accept
id: Selalu terima

en: Always visible
id: Selalu terlihat

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
id: Jumlah waktu dalam detik mode terbuka bertahan

en: Applet's transfer service plugin is disabled
id: Plugin layanan transfer Applet nonaktif

en: Are you sure you want to reset the counter?
id: Apakah Anda yakin hendak mengulang counter?

en: Audio Profile
id: Profil Audio

en: Audio Sink
id: Sink Audio

en: Audio Source
id: Sumber Audio

en: Authorization request for:
id: Permintaan otorisasi untuk:

en: Auto power-on
id: Otomatis Menyala

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
id: Secara otomatis tersambung ke %(service)s pada %(device)s

en: Automatically power on adapters
id: Otomatis menyalakan adapter

en: Barcode Scanner
id: Pemindai Barcode

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
id: Blueman adalah sebuah manajer Bluetooth GTK+

en: Bluetooth Active
id: Bluetooth Aktif

en: Bluetooth Adapters
id: Adapter Bluetooth

en: Bluetooth Authentication
id: Otentikasi Bluetooth

en: Bluetooth Device
id: Perangkat bluetooth

en: Bluetooth Devices
id: Perangkat bluetooth

en: Bluetooth Disabled
id: Bluetooth Nonaktif

en: Bluetooth Enabled
id: Bluetooth Aktif

en: Bluetooth File Transfer
id: Transfer Berkas Bluetooth

en: Bluetooth Network
id: Jaringan Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
id: Bluetooth Mati

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
id: Bluetooth perlu diaktifkan agar manager adapter bekerja

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
id: Bluetooth harus diaktifkan agar manajer perangkat bisa bekerja

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
id: Daemon BlueZ tidak berjalan, blueman-manager tidak bisa melanjutkan.
    Hal ini berarti tidak ada adapter Bluetooth yang terdeteksi atau daemon Bluetooth belum dijalankan.

en: Camera
id: Kamera

en: Cancel Operation
id: Batalkan Operasi

en: Cancelling
id: Membatalkan

en: Car audio
id: Audio mobil

en: Cellular
id: Selular

en: Computer
id: Komputer

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Configure Bluetooth Network
id: Konfigurasi Jaringan Bluetooth

en: Configure selected plugin's preferences
id: Konfigurasi preferensi plugin terpilih

en: Configured directory for incoming files does not exist
id: Direktori terkonfigurasi untuk berkas yang datang tidak ada

en: Configuring networking requires privileges
id: Mengkonfigurasi jaringan membutuhkan hak akses

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm value for authentication:
id: Konfirmasi nilai untuk otentikasi:

en: Connected
id: Tersambung

en: Connected to %s
id: Tersambung ke %s

en: Connected:
id: Terhubung:

en: Connecting
id: Menyambung

en: Connecting…
id: Menyambung…

en: Connection Failed:
id: Sambungan Gagal

en: Connection to BlueZ failed
id: Koneksi ke BlueZ gagal

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
id: Menyambungkan profil sambungan otomatis A2DP, A2DP sink, dan HID

en: Controller
id: Kontroler

en: Controls Bluetooth adapter power states
id: Mengendalikan status sumber daya adapter Bluetooth

en: Create pairing with the device
id: Lakukan pemasangan dengan perangkat

en: DHCP server type:
id: Tipe server DHCP:

en: Data activity indication
id: Indikasi aktivitas data

en: Deny
id: Abaikan

en: Dependency issue
id: Masalah ketergantungan

en: Device Manager
id: Manajer Perangkat

en: Device did not respond
id: Perangkat tidak merespons

en: Dialup Settings
id: Setting Dialup

en: Disconnect %s
id: Memutuskan %s

en: Disconnected
id: Memutuskan

en: Disconnection Failed:
id: Pemutusan Gagal:

en: Discoverable timeout
id: Waktu timeout

en: Discoverable… %ss
id: Dapat ditemukan... %ss

en: Discovering…
id: Menemukan…

en: Display
id: Layar

en: Doll
id: Boneka

en: ETA:
id: Waktu Perkiraan:

en: Enable Bluetooth
id: Aktifkan Bluetooth

en: Enter PIN code for authentication:
id: Masukan kode PIN untuk otentikasi:

en: Enter passkey for authentication:
id: Masukan passkey untuk otentikasi:

en: Error occurred
id: Terjadi galat

en: Error occurred while sending file %s
id: Terjadi galat ketika mengirimkan berkas %s

en: Exit
id: Keluar

en: Failed
id: Gagal

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
id: Gagal memulai otomatis layanan obex. Pastikan bahwa daemon obex berjalan

en: Failed to change profile to %s
id: Gagal mengubah profil ke %s

en: Failed to connect
id: Gagal terhubung

en: Failed to obtain an IP address on %s
id: Gagal mendapatkan alamat IP pada %s

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
id: Berkas %(0)s dari %(1)s sukses diterima

en: File Sender
id: Pengirim Berkas

en: File received
id: Berkas diterima

en: Files received
id: Berkas diterima

en: Forcefully disconnect the device
id: Memaksa pemutusan perangkat

en: GSM Settings
id: Settingan GSM

en: Game
id: gim

en: Gaming/Toy
id: Gim / Mainan

en: Generic Barcode Scanner
id: Pemindai Barcode Generik

en: Generic Blood Pressure
id: Tekanan Darah Generik

en: Generic Clock
id: Jam Generik

en: Generic Computer
id: Komputer Biasa

en: Generic Display
id: Display Generik

en: Generic Eye-glasses
id: Kacamata Mata Generik

en: Generic Heart rate Sensor
id: Sensor Detak Jantung Generik

en: Generic Keyring
id: Keyring Generik

en: Generic Media Player
id: Media Player Generik

en: Generic Phone
id: Ponsel biasa

en: Generic Remote Control
id: Remote Kontrol Generik

en: Generic Tag
id: Tag Generik

en: Generic Thermometer
id: Termometer Generik

en: Generic Watch
id: Jam Tangan Generik

en: Glasses
id: Kacamata

en: Group Network
id: Kelompok Jaringan

en: Handheld
id: Gawai genggam

en: Headphones
id: Headphone

en: Heart Rate Sensor: Heart Rate Belt
id: Sensor Denyut Jantung: Sabuk Detak Jantung

en: Helmet
id: Helm

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Hide _unnamed devices
id: Sembunyikan _perangkat tanpa nama

en: High
id: Tinggi

en: IP Address:
id: Alamat IP:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
id: Alamat IP konflik dengan antarmuka %s yang memiliki alamat yang sama

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
id: Alamat IP tumpang tindih dengan subnet dari antarmuka %s, yang memiliki konfigurasi berikut %s/%s
    Hal ini bisa menyebabkan perilaku jaringan yang tidak benar

en: Imaging
id: Pencitraan

en: Incoming Folder:
id: Folder Masuk:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
id: Menerima berkas %(0)s dari %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
id: Menerima berkas dari Bluetooth

en: Input/output error
id: Galat input/output

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
id: Antarmuka %(0)s terikat pada alamat IP %(1)s

en: Invalid IP address
id: Alamat IP tidak valid

en: Jacket
id: Jaket

en: Launch DHCP client
id: Jalankan klien DHCP

en: Launch PPP daemon
id: Luncurkan daemon PPP

en: Launching DHCP client requires privileges
id: Menjalankan klien DHCP membutuhkan hak akses

en: Launching PPP daemon requires privileges
id: Meluncurkan daemon PPP memerlukan hak khusus

en: Link Quality: %(lq)u%%
id: Kualitas Link: %(lq)u%%

en: Local Services
id: Layanan Lokal

en: Loudspeaker
id: Pengeras suara

en: Low
id: Rendah

en: Make the default adapter temporarily visible
id: Membuat adapter default secara temporer terlihat

en: Manages local network services, like NAP bridges
id: Mengelola layanan jaringan lokal, seperti NAP bridge

en: Mark/Unmark this device as trusted
id: Tandai/Hapus tanda perangkat ini sebagai terpercaya

en: Maximum items
id: Item maksimal

en: Microphone
id: Mikrofon

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: More
id: Tambahan

en: Much
id: Banyak

en: Network
id: Jaringan

en: Network _Usage
id: _Pemakaian Jaringan

en: No
id: Tidak

en: No audio endpoints registered
id: Tidak ada audio endpoint yang terdaftar

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
id: Tidak ada statistik penggunaan. Coba bangun koneksi terlebih dahulu dan periksa halaman ini.

en: Not Connected
id: Tidak Terhubung

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not currently supported with this setup
id: Tidak mendukung pengaturan ini

en: Not specified
id: Tidak terdefinisi

en: Number:
id: Nomor:

en: Pair
id: Pasang

en: Pairing PIN code for
id: Permintaan kode PIN untuk

en: Pairing passkey for
id: Permintaan passkey untu

en: Pairing request
id: Permintaan pemasangan

en: Pairing request for %s
id: Permintaan penyambungan untuk %s

en: Pairing request for device:
id: Permintaan pemasangan perangkat:

en: Pairing request for:
id: Permintaan sambungan untuk:

en: Peripheral
id: Periferal

en: Phone
id: Ponsel

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
id: Mohon pastikan direktori "<b>%s</b>" ada atau konfigurasikan dengan blueman-services. Sebelum itu dilakukan baku "%s" akan dipakai

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
id: Plugin <b>"%(0)s"</b> tergantung pada <b>%(1)s</b>. Tidak dimuat <b>%(1)s</b> juga akan tidak dimuat <b>"%(0)s"</b>.
    Lanjutkan?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
id: Plugin <b>%(0)s</b> Betrok dengan <b>%(1)s</b>. Memuat <b>%(1)s</b> Tidak akan dimuat <b>%(0)s</b>.
    Lanjutkan?

en: Plugins
id: Pengaya

en: Pointing
id: Penunjuk

en: Poor
id: Jelek

en: Portable audio
id: Audio portabel

en: Proprietary
id: Proprietari

en: Provides DBus API for other Blueman components
id: Menyediakan DBus API untuk komponen Blueman lainnya

en: Provides OBEX file transfer capabilities
id: Menyediakan kemampuan transfer berkas OBEX

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
id: Menyediakan klien dhcp dasar untuk koneksi PAN Bluetooth.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
id: Menyediakan menu untuk applet dan API untuk plugin lain untuk memanipulasinya

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
id: Menyediakan menu untuk membuat adapter default secara temporer tampak ketika diset sebagai tersembunyi secara default

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
id: Menyediakan menu yang berisi koneksi yang terakhir kali dipakai untuk akses cepat

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
id: Menyediakan dukungan dasar untuk menghubungkan ke Internet via profil DUN.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
id: Menyediakan passkey, layanan otentikasi untuk daemon BlueZ

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
id: Sediakan dukungan untuk Jaringan Dial Up (DUN) dengan ModemManager dan NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
id: Menyediakan dukungan untuk Personal Area Networking (PAN) diperkenalkan pada NetworkManager 0.8

en: R_ename device…
id: U_bah nama perangkat…

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
id: Kekuatan Sinyal yang Diterima: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiving file
id: Menerima berkas

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
id: Menerima berkas %(0)s dari %(1)s

en: Recent _Connections
id: _Koneksi Terkini

en: Recommended
id: Disarankan

en: Reject
id: Tolak

en: Remove
id: Hapus

en: Remove this device from the known devices list
id: Hapus perangkat ini dari daftar perangkat yang dikenali

en: Rename device
id: Ubah nama perangkat

en: Renew IP Address
id: Perbaharui Alamat IP

en: Resource temporarily unavailable
id: Sumber daya tidak tersedia untuk sementara

en: Retry
id: Coba kembali

en: S_ort By
id: _Urutkan Berdasarkan

en: Scanner
id: Pemindai

en: Script to execute on connection
id: Script yang dieksekusi pada saat koneksi

en: Search
id: Cari

en: Search for nearby devices
id: Cari perangkat terdekat

en: Searching
id: Mencari

en: Select Device
id: Pilih Perangkat

en: Select audio profile for PulseAudio
id: Memilih profil audio untuk PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
id: Pilih folder untuk transfer berkas masuk

en: Send File
id: Kirim Berkas

en: Send _Files to Device
id: Kirim _Berkas ke Perangkat

en: Send _note
id: Kirim catata_n

en: Send a _File…
id: Kirim _Berkas…

en: Send a text note
id: Kirim sebuah catatan teks

en: Send file(s) to the device
id: Kirim berkas ke perangkat

en: Send note
id: Kirim catatan

en: Sending File
id: Mengirimkan Berkas

en: Serial Port %s
id: Port Serial %s

en: Serial port connected
id: Port serial tersambung

en: Serial port connection script failed
id: Script koneksi port serial gagal

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
id: Layanan port serial pada perangkat <b>%s</b> akan tersedia via <b>%s</b>

en: Service Preferences
id: Preferensi Layanan

en: Service:
id: Layanan:

en: Set RfKill State
id: Atur Keadaan RfKill

en: Set-top box
id: Kotak Set-top

en: Setting RfKill State requires privileges
id: Mengatur Keadaan RfKill memerlukan hak khusus

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
id: Apakah bluetooth perlu difungsikan secara otomatis?

en: Show _Statusbar
id: Tampilkan Batang _Status

en: Show _Toolbar
id: Tampilkan Ba_tang Alat

en: Show device information
id: Tampilkan informasi perangkat

en: Show input
id: Tampilkan masukan

en: Shows network traffic usage
id: Tampilkan penggunaan beban jaringan

en: Skip
id: Lewati

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
id: Standar koneksi profil SPP, mengijinkan eksekusi aksi kustom

en: Sub-optimal
id: Sub-Optimal

en: Success!
id: Berhasil!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
id: Sukses tersambung ke layanan <b>DUN</b> pada <b>%(0)s.</b>
    Jaringan sekarang tersedia melalui <b>%(1)s</b>

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
id: Sementara tangguhkan penghemat layar ketika pengendali permainan bluetooth sedang tersambung.

en: Temporarily visible
id: Terlihat sementara

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
id: Jumlah maksimal pada menu koneksi yang akan ditampilkan.

en: There was a problem launching script %s
    %s
id: Terdapat masalah menjalankan script %s
    %s

en: Thermometer: Ear
id: Termometer: Telinga

en: This should be overwritten
id: Ini mesti ditimpa

en: Too much
id: Terlalu banyak

en: Total data received and rate of transmission
id: Jumlah data yang diterima dan laju transmisi

en: Total data sent and rate of transmission
id: Jumlah data yang dikirim dan laju transmisi

en: Toy
id: Mainan

en: Traffic statistics
id: Statistik lalu lintas

en: Transfer failed
id: Pengiriman gagal

en: Transfer of file %(0)s failed
id: Pengiriman berkas %(0)s gagal

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
id: Tingkat Daya Transmisi: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Trust
id: Dipercaya

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
id: Mencoba mendapatkan suatu alamat IP pada %s
    Harap tunggu...

en: Turn off all adapters
id: Menonaktifkan semua adapter

en: Turn on all adapters
id: Mengaktifkan semua adapte

en: Uncategorized
id: Tidak terkategori

en: Unknown
id: Tidak Dikenali

en: Unspecified
id: Tidak ditentukan

en: Untrust
id: Tidak terpercaya

en: Vehicle
id: Kendaraan

en: Very High
id: Sangat Tinggi

en: Video camera
id: Kamera video

en: Video conferencing
id: Konferensi video

en: Video display and loudspeaker
id: Tampilan video dan pengeras suara

en: Video monitor
id: Monitor video

en: Watch: Sports Watch
id: Jam tangan: Jam Tangan Olahraga

en: Wrist watch
id: Jam tangan

en: Yes
id: Ya

en: _Adapter
id: _Adapte

en: _Added
id: Dit_ambahkan

en: _Close
id: _Tutup

en: _Descending
id: Urut _Turun

en: _Device
id: _Perangkat

en: _Devices
id: _Perangkat

en: _Exit
id: _Keluar

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Local Services
id: Layanan _Lokal

en: _Make Discoverable
id: _Buat Dapat Dicari

en: _Name
id: _Nama

en: _Pair
id: _Menyambung

en: _Plugins
id: _Plugin

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Remove…
id: _Hapus…

en: _Report a Problem
id: _Laporkan Permasalahan

en: _Reset
id: _Atur Ulang

en: _Search
id: _Cari

en: _Trust
id: _Terpercaya

en: _Untrust
id: _Tidak Terpercaya

en: _View
id: _Lihat

en: day | days
id[0]: hari

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: no
id: tidak

en: obexd not available
id: obexd tidak tersedia

en: yes
id: ya
