dconf master - en to id translation catalogue (379 entries)

en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
id[0]:  dan %u operasi dconf ditunda.

en: %s (key erased)
id: %s (kunci dihapus)

en: %s (local keys)
id: %s (kunci lokal)

en: A (simple) string conflicting key that should give a error
id: Suatu kunci berkonflik string (sederhana) yang harus memberikan kesalahan

en: A 1-choice enumeration
id: Suatu enumerasi 1-pilihan

en: A 1-choice integer value
id: Suatu nilai bulat 1-pilihan

en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
id: Bilangan bulat bertanda 16-bit. Lihat juga kunci "integer-16-unsigned".

en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
id: Bilangan bulat tak bertanda 16-bit. Lihat juga kunci "integer-16-signed".

en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
id: Bilangan bulat bertanda 32-bit, didefinisikan oleh skema yang dapat direlokasi.

en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
id: Bilangan bulat bertanda 32-bit. Lihat juga kunci "integer-32-unsigned".

en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
id: Bilangan bulat tak bertanda 32-bit. Lihat juga kunci "integer-32-signed".

en: A 5-choices enumeration
id: Suatu enumerasi 5-pilihan

en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
id: Bilangan bulat bertanda 64-bit. Lihat juga kunci "integer-64-unsigned".

en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
id: Bilangan bulat tak bertanda 64-bit. Lihat juga kunci "integer-64-signed".

en: A D-Bus handle type, type ‘h’
id: Suatu tipe handle D-Bus, tipe "h"

en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
id: Suatu larik path objek D-Bus, bertipe "ao"

en: A D-Bus object path, type ‘o’
id: Suatu path objek D-Bus, tipe "o"

en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
id: Suatu tanda tangan D-Bus adalah string yang dipakai sebagai tipe tanda tangan bagi pesan atau metoda D-Bus. Bila Anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tidak ada alasan untuk memakai tipe ini.

en: A D-Bus signature, type ‘g’
id: Suatu tanda tangan D-Bus, tipe "g"

en: A boolean, type ‘b’
id: Suatu bool, tipe "b"

en: A byte (unsigned), type ‘y’
id: Suatu byte (tanpa tanda), tipe "y"

en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
id: Suatu nilai byte adalah bilangan bulat antara 0 dan 255. Ini dapat dipakai untuk mengangsurkan karakter.

en: A bytestring array, type ‘aay’
id: Suatu larik bytestring, tipe "aay"

en: A bytestring, type ‘ay’
id: Suatu bytestring, tipe "ay"

en: A custom type, here ‘(ii)’
id: Sebuah tipe ubahan, di sini "ii"

en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
id: Entri kamus bertipe ‘{ss}’

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
id: Kamus memetakan nilai dari tipe dasar ke nilai lain (jenis apa pun). A dictionary entry is one such mapping.

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
id: Kamus memetakan nilai dari tipe dasar ke nilai lain (jenis apa pun). Satu kasus penggunaan sederhana adalah memetakan string ke varian.

en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
id: Kamus yang memetakan ID skema dengan spesifikasi path. Ini digunakan untuk memungkinkan pengguna mengaitkan skema yang dapat direlokasi ke path tertentu. Spesifikasi path mungkin berisi wildcard dalam bentuk segmen kosong (mis. /ca/desrt/dconf-editor//), yang menentukan beberapa path. ID skema yang sama dapat dikaitkan dengan beberapa spesifikasi path.

en: A double value could represent any real number.
id: Nilai double dapat merepresentasikan sebarang bilangan riil.

en: A double, type ‘d’
id: Suatu double, tipe "d"

en: A flag for skipping unnecessary subfolders
id: Tanda untuk melewati subfolder yang tidak perlu

en: A flag to check for added or removed schemas
id: Tanda untuk memeriksa skema yang ditambahkan atau dihapus

en: A flag to enable maximized mode
id: Tanda untuk mengaktifkan mode pemaksimalan

en: A flag to enable small rows for bookmarks list
id: Tanda untuk memfungsikan baris kecil bagi daftar markah

en: A flag to enable small rows for keys list
id: Tanda untuk memfungsikan baris kecil bagi daftar kunci

en: A flag to follow system night light
id: Tanda untuk mengikuti cahaya malam sistem

en: A flag to restore the last view
id: Tanda untuk memulihkan tilikan terakhir

en: A flag to sort keys list case-sensitively
id: Tanda untuk mengurutkan daftar kunci yang peka besar kecil huruf

en: A graphical tool for editing the dconf database
id: Alat grafis untuk menyunting basis data dconf

en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
id: Penampil grafis dan penyunting pengaturan internal aplikasi.

en: A list of bookmarked paths
id: Daftar path yang dimarkahi

en: A long integer, type ‘x’
id: Suatu long integer, tipe "x"

en: A normal non-conflicting key from Conflict1
id: Suatu kunci tak konflik yang normal dari Conflict1

en: A normal non-conflicting key from Conflict2
id: Suatu kunci tak berkonflik normal dari Conflict2

en: A nullable boolean, type ‘mb’
id: Suatu bool nullable, tipe "mb"

en: A nullable string, type ‘ms’
id: Suatu string nullable, tipe "ms"

en: A nullable-string conflicting key that should give an error
id: Kunci berkonflik nullable-string yang mestinya memberikan kesalahan

en: A number with range
id: Sebuah bilangan dengan rentang

en: A path to restore the last view
id: Path untuk memulihkan tilikan terakhir

en: A path to restore the pathbar state
id: Path untuk memulihkan keadaan pathbar

en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
id: Suatu rentang dapat membatasi suatu bilangan bulat sehingga hanya mengizinkan satu nilai, tapi itu mungkin kesalahan. Penyunting Dconf memperingatkan Anda dalam kasus itu.

en: A short integer, type ‘n’
id: Suatu short integer, tipe "n"

en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
id: Larik string memuat seberapapun banyaknya string dengan panjang sebarang. Dapat juga berisi laring kosong, "[]".

en: A string array, type ‘as’
id: Sebuah larik string, tipe "as"

en: A string, type ‘s’
id: Sebuah string, tipe "s"

en: A variant, type ‘v’
id: Sebuah varian, tipe ‘v’

en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
id: Sebuah "vardict", tipe ‘a {sv}’

en: About
id: Tentang

en: About Dconf Editor
id: Tentang Penyunting Dconf

en: Actions
id: Aksi

en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
id: Suatu enumerasi hanya dapat memuat satu butir, tapi itu mungkin kesalahan. Penyunting Dconf memperingatkan Anda dalam kasus itu.

en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
id: Larik path objek bisa memuat sejumlah berapapun path objek (termasuk nihil: "[]"). Bila Anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tidak ada alasan untuk memakai tipe ini.

en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
id: Path objek dipakai untuk mengidentifikasikan objek D-Bus pada tujuan yang diberikan pada bus. Bila Anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tidak ada alasan untuk memakai tipe ini.

en: An unsigned long integer, type ‘t’
id: Suatu long integer tanpa tanda (unsigned), tipe "t"

en: An unsigned short integer, type ‘q’
id: Suatu short integer tanpa tanda (unsigned), tipe "q"

en: An unsigned usual integer, type ‘u’
id: Suatu integer biasa tanpa tanda (unsigned), tipe "u"

en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
id: Nilai boolean biasa, yang didefinisikan oleh skema yang dapat direlokasi.

en: An usual integer, type ‘i’
id: Suatu integer biasa, tipe "i"

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply all
id: Terapkan semua

en: Arguments description:
id: Keterangan argumen:

en: Bookmark
id: Markah

en: Bookmark this Location
id: Markahi Lokasi Ini

en: Bookmark this Search
id: Markahi pencarian ini

en: Bookmarks
id: Markah

en: Bookmarks will
    be added here
id: Markah akan
    ditambahkan disini

en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
id: Boolean hanya dapat memiliki dua nilai. "true" atau "false".

en: Browse the keys used by installed applications
id: Ramban kunci yang dipakai oleh aplikasi yang terpasang

en: Cannot find key “%s”.
id: Tidak bisa menemukan kunci "%s".

en: Cannot understand second argument in this context.
id: Tidak dapat memahami argumen kedua dalam konteks ini.

en: Cannot understand: given path contains “//”.
id: Tidak bisa memahami: path yang diberikan mengandung "//".

en: Cannot understand: slash character in second argument.
id: Tidak dapat memahami: karakter slash dalam argumen kedua.

en: Cannot understand: space character in argument.
id: Tidak dapat memahami: karakter spasi dalam argumen.

en: Cannot understand: too many arguments.
id: Tidak dapat memahami: terlalu banyak argumen.

en: Change the behaviour of a key value change request
id: Ubah perilaku dari permintaan perubahan nilai kunci

en: Changes will be delayed until you request it.
id: Perubahan akan ditunda sampai Anda memintanya.

en: Close search
id: Tutup pencarian

en: Close search results
id: Tutup hasil pencarian

en: Configuration editor for dconf
id: Penyunting konfigurasi bagi dconf

en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
id: Kunci yang konflik dengan nilai bawaan "1" yang mestinya memberikan suatu galat

en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
id: Kunci yang konflik dengan nilai bawaan "2" yang mestinya memberikan suatu galat

en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
id: Kunci berkonflik dari Conflict1 yang harus memberikan peringatan

en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
id: Kunci berkonflik dari Conflict2 yang harus memberikan peringatan

en: Conflicting key with no range that should give an error
id: Kunci yang konflik tanpa jarak yang mestinya memberikan suatu galat

en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
id: Kunci yang konflik dengan jarak -05 yang mestinya memberikan suatu galat

en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
id: Memuat semua path yang dimarkahi oleh pengguna sebagai larik string.

en: Copied to clipboard
id: Disalin ke papan klip

en: Copy
id: Salin

en: Copy current path
id: Salin path saat ini

en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
id: Hak Cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
id: Hak Cipta © 2010-2014 – Canonical Ltd

en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
id: Hak Cipta © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

en: Creators
id: Pencipta

en: Credits
id: Kredit

en: Current value
id: Nilai saat ini

en: Current view actions
id: Aksi tilikan kini

en: Custom value
id: Nilai ubahan

en: Customize…
id: Suai…

en: DConf backend
id: Backend DConf

en: Dconf Editor
id: Penyunting Dconf

en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
id: Penyunting Dconf dapat memantau jika skema ditambahkan atau dihapus dari beberapa kemungkinan lokasi. Itu dilakukan dengan memeriksa setiap tiga detik jika daftar skema telah berubah. Karena cara ini suboptimal, fungsi ini dapat dinonaktifkan dengan mengatur tanda ini menjadi "false". Perhatikan bahwa pilihan ini akan dihapus bila cara yang lebih baik untuk melakukan ini ditemukan.

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
id: Penyunting Dconf adalah sebuah alat yang dapat menyunting langsung basis data dari konfigurasi dconf. Alat ini berguna bagi pengembang aplikasi yang menggunakan pengaturan ini.

en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
id: Penyunting Dconf memungkinkan Anda menyunting sebarang tipe pengaturan yang didukung oleh GSettings, kembali ke suatu entri string ketika tidak punya cara lain yang lebih baik. Berikut adalah tupel dari dua bilangan bulat 32 bit bertanda.

en: Default
id: Baku

en: Default value
id: Nilai baku

en: Defined by
id: Didefinisikan oleh

en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
id: Mode tunda aktif
    tapi
    tidak ada perubahan yang tertunda

en: Description
id: Keterangan

en: Directly edit your entire configuration database
id: Menyunting langsung seluruh basis data konfigurasi Anda

en: Dismiss
id: Buang

en: Dismiss all
id: Buang semua

en: Dismiss change
id: Buang perubahan

en: Do not erase
id: Jangan hapus

en: Do not show initial warning
id: Jangan tampilkan peringatan awal mula

en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
id: Jangan lupa bahwa beberapa pilihan dapat membuat aplikasi rusak, jadi berhati-hatilah.

en: Edit
id: Sunting

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
id: Menyunting konfigurasi Anda secara langsung adalah fitur tingkat lanjut yang mungkin menyebabkan aplikasi tidak dapat berjalan sebagaimana mestinya.

en: Empty tuple
id: Tupel kosong

en: Enabled relocatable schema mapping facilities
id: Fasilitas pemetaan skema yang dapat dipindah diaktifkan

en: Enter delay mode
id: Masuk mode tunda

en: Enumeration
id: Enumerasi

en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
id: Enumerasi dapat dilakukan dengan atribut "enum", atau dengan tag "choices".

en: Erase key
id: Hapus kunci

en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
id: Setiap pengaturan numeral (bilangan bulat dan bilangan bulat tak bertanda tipe apapun, dan double) dapat dibatasi ke suatu rentang nilai ubahan. Sebagai contoh, bilangan bulat ini hanya bisa menyimpan nilai antara -2 dan 10.

en: Failed to parse as 64-bit integer.
id: Gagal mengurai sebagai bilangan bulat 64-bit.

en: Failed to parse as double.
id: Gagal mengurai sebagai dua kali lipat.

en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
id: Gagal mengurai sebagai bilangan bulat 64-bit tak ditandatangani.

en: Flags
id: Flag

en: Flags could be set by the “enum” attribute.
id: Flag dapat ditata oleh atribut "enum".

en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
id: Tanda untuk fasilitas pemetaan skema yang dapat dipindah. "User" mengaktifkan pemetaan yang didefinisikan oleh kunci "relocatable-schemas-user-paths"; "Built-in" mengaktifkan pemetaan hardcoded yang terkenal ke Dconf Editor; "Internal" disediakan untuk pemetaan Penyunting Dconf sendiri; "Startup" adalah untuk memetakan skema yang dapat dipindah dari baris perintah.

en: Flags: choose-colors-you-love
id: Flag: choose-colors-you-love

en: Folder “%s” is now empty.
id: Folder “%s” sekarang kosong.

en: Folders
id: Folder

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan apakah ada tindakan yang diambil di dalam jendela peramban saat ditekan.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan tombol mana yang membuat perintah "Mundur" menjadi aktif dalam jendela peramban. Nilai yang mungkin antara 6 dan 14.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
id: Bagi pengguna dengan tetikus yang memiliki tombol "Maju" serta "Mundur", kunci ini akan menentukan tombol mana yang membuat perintah "Maju" menjadi aktif dalam jendela peramban. Nilai yang mungkin antara 6 dan 14.

en: Forced range
id: Kisaran paksa

en: GNU General Public License
    version 3 or later
id: GNU General Public License
    versi 3 atau setelahnya

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
id: GSetting mengijinkan tipe yang dapat di-null-kan, yang mirip dengan tipe lain tapi bisa menerima nilai "nothing". Suatu boolean yang dapat di-null-kan bisa menerima tiga nilai, "true", "false", dan "nothing".

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
id: GSetting mengijinkan tipe yang dapat di-null-kan, yang mirip dengan tipe lain tapi dapat menerima nilai "nothing". Suatu string yang dapat di-null-kan dapat menerima sebarang string sebagai nilai, termasuk string kosong "''", atau bisa NULL (nihil).

en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
id: GSettings tidak mengizinkan kunci memakai huruf besar dalam nama mereka, tapi path instalasi skema boleh. Bila berisi "true", daftar kunci diurutkan peka besar kecil huruf, dengan urutan biasa folder huruf besar di awal.

en: Given value is out of range.
id: Nilai yang diberikan di luar jangkauan.

en: Go to this path
id: Pergi ke path ini

en: Go to “%s”
id: Pergi ke "%s"

en: Graphical interface for editing other applications settings.
id: Antarmuka grafis untuk menyunting pengaturan aplikasi lain.

en: Hide bookmarks
id: Sembunyikan markah

en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
id: Jika kunci "restore-view" bernilai "true", Penyunting Dconf mencoba saat diluncurkan untuk menavigasi ke lokasi ini.

en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
id: Jika kunci "restore-view" bernilai "true", dan jika path yang diminta saat awal mula adalah path induk dari path ini, Penyunting Dconf mencoba memulihkan status pathbar di path ini.

en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
id: Bila berisi "true", Penyunting Dconf membuka popup ketika diluncurkan, mengingatkan pengguna agar berhati-hati.

en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
id: Bila "true", Penyunting Dconf mencoba saat diluncurkan untuk menavigasi ke lokasi yang dideskripsikan di kunci "saved-view".

en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
id: Bila "true", daftar markah memakai baris lebih kecil.

en: If “true”, the keys list use smaller rows.
id: Bila "true", daftar kunci memakai baris yang lebih kecil.

en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
id: Bila "true", jendela utama mulai dalam mode pemaksimalan.

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: I’ll be careful.
id: Saya akan berhati-hati.

en: Key erased
id: Kunci dihapus

en: Key erased.
id: Kunci dihapus.

en: Key “%s” has been deleted.
id: Kunci “%s” telah dihapus.

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Keys not defined by a schema
id: Kunci tidak didefinisikan oleh skema

en: Known schemas installed:
id: Skema yang diketahui terpasang:

en: Known schemas skipped:
id: Skema yang diketahui dilewati:

en: Local keys not defined by a schema
id: Kunci lokal tidak didefinisikan oleh skema

en: Location bookmarked
id: Lokasi telah dimarkahi

en: Manage your bookmarks
id: Kelola markah

en: Mapping of paths to manually associated schemas
id: Pemetaan path ke skema yang terkait secara manual

en: Maximum
id: Maksimum

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan fungsi "Balik" pada jendela peramban

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan fungsi "Maju" pada jendela peramban

en: Name
id: Nama

en: No
id: Tidak

en: No change
id: Tidak berubah

en: No description provided
id: Tidak disediakan deskripsi

en: No keys in this path
id: Tak ada kunci dalam path ini

en: No known schemas installed.
id: Tidak ada skema yang diketahui terpasang.

en: No known schemas skipped.
id: Tidak diketahui skema yang dilewati.

en: No matches
id: Tidak ada yang cocok

en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
id: Tidak tersedia skema. Suatu skema adalah apa yang menjelaskan penggunaan suatu kunci, dan Penyunting DConf tak bisa menemukan suatu skema yang berasosiasi dengan kunci ini. Bila aplikasi yang memakai kunci ini telah dibongkar, atau kunci ini usang, mungkin Anda ingin menghapusnya.

en: No schema found
id: Tak ada skema yang ditemukan

en: No summary provided
id: Tidak disediakan ringkasan

en: No unknown schemas.
id: Tidak ada skema yang tidak diketahui.

en: Nothing
id: Nihil

en: Nothing to reset.
id: Tidak ada yang direset.

en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
id[0]: %u operasi dconf ditunda.

en: One gsettings operation | %u gsettings operations
id[0]: %u operasi gsettings

en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
id[0]: %u operasi gsettings ditunda.

en: Only one window can be opened for now.
id: Hanya satu jendela yang bisa dibuka untuk saat ini.

en: Open
id: Buka

en: Open parent folder
id: Buka folder induk

en: Open path entry
id: Buka entri path

en: Other actions
id: Aksi lainnya

en: Page on GNOME wiki
id: Halaman di wiki GNOME

en: Pause night mode
id: Jeda mode malam

en: Pending
id: Tertunda

en: Print release version and exit
id: Cetak versi rilis dan keluar

en: Print relocatable schemas and exit
id: Cetak skema yang dapat dipindah dan keluar

en: Properties
id: Properti

en: Quit mode
id: Mode keluar

en: Read keys descriptions and edit their values
id: Baca deskripsi kunci dan sunting nilai mereka

en: Refresh
id: Segarkan

en: Refresh search results
id: Segarkan hasil pencarian

en: Reload
id: Muat ulang

en: Relocatable schema
id: Skema yang dapat direlokasi

en: Reset recursively
id: Reset secara rekursif

en: Reset view recursively
id: Reset tampilan secara rekursif

en: Reset visible keys
id: Reset kunci yang tampak

en: Reuse night mode
id: Gunakan kembali mode malam

en: Rule all
id: Aturan semua

en: Schema
id: Skema

en: Schema is not installed on given path.
id: Skema tidak dipasang pada path yang diberikan.

en: Schema is relocatable, a path is needed.
id: Skema direlokasi, dibutuhkan path.

en: Schema path should start and end with a “/”.
id: Path skema harus dimulai dan diakhiri dengan "/".

en: Schema with path
id: Skema dengan path

en: Search
id: Cari

en: Search everywhere
id: Cari kemana-mana

en: Search in “%s” folder
id: Cari di folder "%s"

en: Search keys
id: Cari kunci

en: Select
id: Pilih

en: Set to default
id: Jadikan baku

en: Show bookmarks
id: Tampilkan markah

en: Show details…
id: Tampilkan rincian‪‪…

en: Show initial warning
id: Tmpilkan peringatan awal mula

en: Show properties
id: Tampilkan rincian‪‪

en: Show this dialog next time.
id: Tampilkan dialog ini saat selanjutnya.

en: Signed 16-bit integer
id: Bilangan bulat 16-bit ditandatangani

en: Signed 32-bit integer
id: Bilangan bulat 32-bit ditandatangani

en: Signed 64-bit integer
id: Bilangan bulat 64-bit ditandatangani

en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
id: Preferensi pengurutan telah berubah. Apakah Anda ingin menyegarkan tampilan?

en: Startup mappings are disabled.
id: Pemetaan awal mula dinonaktifkan.

en: String array
id: Larik string

en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
id: String, tanda tangan, dan path objek mesti diapit oleh tanda kutip.

en: Subfolders
id: Subfolder

en: Summary
id: Ringkasan

en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
id: Terimakasih telah menggunakan Penyunting Dconf untuk menyunting pengaturan Anda!

en: The GNOME Project
id: Projek GNOME

en: The bookmarks list is not editable.
id: Daftar markah tidak dapat disunting.

en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
id: Tipe bytestring biasanya dipakai untuk mengangsurkan string yang mungkin bukan utf8 yang valid. Dalam hal itu, konvensinya adalah bahwa karakter berakhiran null mesti disertakan sebagai karakter terakhir dalam larik.

en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
id: Perubahan akan diterapkan bila diminta atau Anda keluar dari tilikan ini.

en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
id: Perubahan akan dibuang bila Anda keluar dari tilikan ini tanpa menerapkan.

en: The empty tuple, type and value “()”
id: Tuple kosong, tipe dan nilai “()”

en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
id: Tipe handle adalah nilai bulat bertanda 32-bit yang, sesuai konvensi, dipakai sebagai indeks ke larik deskriptor berkas yang dikirim bersamaan dengan suatu pesan D-Bus. Bila Anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tidak ada alasan untuk memakai tipe ini.

en: The height of the main window in pixels.
id: Tinggi dari jendela utama dalam piksel.

en: The height of the window
id: Tinggi jendela

en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
id: Tombol tetikus yang sama diatur untuk mundur dan maju. Tidak melakukan apapun.

en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
id: Tipe string dapat menerima sebarang string utf8. Sebagai catatan bahwa string kosong "''" tidak sama dengan NULL (nihil); lihat juga kunci "string-nullable".

en: The value is invalid.
id: Nilai tak valid.

en: The width of the main window in pixels.
id: Lebar jendela utama dalam piksel.

en: The width of the window
id: Lebar jendela

en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
id: Nilai "unsafe" (tidak aman) tidak disarankan: untuk kunci yang memiliki tipe bukan-kasus-khusus, itu memutakhirkan nilai kunci setiap kali terjadi perubahan dalam entri, sehingga termasuk keadaan antara. Nilai "safe" (aman) meminta konfirmasi dalam kasus ini, namun memungkinkan perubahan seketika untuk boolean dan boolean nullable, enum, dan flag. Nilai "always-confirm-implicit" dan "always-confirm-explicit" selalu meminta konfirmasi, tapi yang pertama menerapkan perubahan jika Anda mengubah path sedangkan yang kedua menolaknya. Nilai "always-delay" menambahkan setiap perubahan dalam mode tunda, yang memungkinkan untuk menerapkan beberapa kunci sekaligus.

en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
id: Ada definisi yang bertentangan atas kunci ini, mendapatkan nilai akan bermasalah atau tak bermakna.

en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
id: Ada perubahan yang tertunda. Gunakan Shift+Ctrl+Q untuk menerapkan perubahan dan keluar, atau Alt+F4 untuk mengabaikan perubahan dan keluar.

en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
id: Ada jenis tupel kosong (kadang-kadang disebut “triv”) yaitu tupel tanpa konten, dan hanya dapat mengambil “()” sebagai nilai.

en: There’s nothing in requested folder “%s”.
id: Tidak ada apapun dalam folder "%s" yang diminta.

en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
id: Enumerasi ini hanya menawarkan satu pilihan. Itu mungkin kesalahan aplikasi yang memasang skema ini. Bila mungkin, bukalah suatu kutu tentang itu.

en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
id: Isi folder ini telah berubah. Apakah Anda ingin memuat ulang tampilan?

en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
id: Kunci bilangan bulat hanya bisa memiliki satu nilai. Itu mungkin kesalahan aplikasi yang memasang skema ini. Bila mungkin, bukalah suatu kutu tentang itu.

en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
id: Ini adalah tipe larik bytestring. Tipe bytestring biasanya dipakai untuk mengangsurkan string yang mungkin bukan utf8 yang valid.

en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
id: Kunci ini memiliki tipe "tupel kosong" khusus. Itu mungkin kesalahan aplikasi yang memasang skema ini. Bila mungkin, bukalah suatu kutu tentang itu.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
id: Kunci ini adalah suatu uji bagi berbagai skema dalam path yang sama dengan kunci-kunci yang konflik. Ini dapat disunting, karena tipe-tipenya kompatibel, tetapi masih menjadi masalah.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
id: Kunci ini adalah suatu uji bagi berbagai skema dalam path yang sama dengan kunci-kunci yang konflik. Mestinya tidak dapat disunting karena suatu kunci yang dipetakan ke path yang sama memiliki nilai bawaan berbeda.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
id: Kunci ini adalah suatu uji bagi berbagai skema dalam path yang sama dengan kunci-kunci yang konflik. Mestinya tidak dapat disunting karena suatu kunci yang dipetakan ke path yang sama memiliki jarak yang berbeda.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
id: Kunci ini adalah suatu uji bagi berbagai skema dalam path yang sama dengan kunci-kunci yang konflik. Mestinya tidak dapat disunting karena suatu kunci yang dipetakan ke path yang sama memiliki tipe yang berbeda.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
id: Kunci ini adalah suatu uji bagi berbagai skema dalam path yang sama dengan kunci-kunci yang konflik. Kunci-kunci yang tak konflik mestinya tak punya masalah.

en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
id: Kunci ini didefinisikan dan digunakan oleh lebih dari satu skema. Hal ini dapat menyebabkan masalah. Sunting nilai dan tanggung risiko Anda sendiri.

en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
id: Kunci ini didefinisikan dan digunakan secara tidak kompatibel oleh lebih dari satu skema. Tidak mungkin untuk bekerja dengan nilainya dengan cara yang berarti.

en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
id: Properti kunci ini telah berubah. Apakah Anda ingin memuat ulang tampilan?

en: This value is invalid for the key type.
id: Nilai ini tak valid bagi tipe kunci tersebut.

en: Toggle to bookmark this location
id: Jungkitkan untuk memarkahi lokasi Ini

en: Translators
id: Penerjemah

en: Type
id: Tipe

en: Type code
id: Tipe kode

en: Type name
id: Tipe nama

en: Unbookmark
id: Hilangkan markah

en: Unknown schema “%s”.
id: Skema “%s” tidak diketahui.

en: Unknown schemas:
id: Skema tidak diketahui:

en: Unsigned 16-bit integer
id: Bilangan bulat 16-bit tak ditandatangani

en: Unsigned 32-bit integer
id: Bilangan bulat 32-bit tak ditandatangani

en: Unsigned 64-bit integer
id: Bilangan bulat 64-bit tak ditandatangani

en: Use
id: Gunakan

en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
id: Gunakan pengaturan cahaya malam GNOME untuk mengaktifkan mode malam.

en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
id: Gunakan titik sebagai tanda desimal dan tidak ada pemisah ribuan. Anda bisa menggunakan notasi X.Ye+Z.

en: Use default value
id: Pakai nilai baku

en: Use night mode
id: Gunakan mode malam

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
id: Gunakan kata kunci "nothing" untuk menata suatu tipe mungkin (diawali dengan "m") ke nilai kosongnya.

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
id: Gunakan kata kunci "nothing" untuk menata suatu tipe mungkin (diawali dengan "m") ke nilai kosongnya. String, tanda tangan, dan path objek mesti diapit dengan tanda kutip.

en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
id: Gunakan kejadian tombol tetikus "Mundur" dan "Maju"

en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
id: Gunakan API gsettings dari pustaka glib, diantara yang lain.

en: Variant
id: Varian

en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
id: Konten varian harus dikelilingi oleh braket XML (‘<’ dan ‘>’). Lihat https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html  untuk dokumentasi lengkap.

en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
id: Varian dapat disimpan di dalam varian, dan akibatnya sebagai tipe GSettings. Representasinya menggunakan tanda kurung XML (karakter ‘<’ dan ‘>’, dalam berkas gschema masing-masing “&#60;” dan “&#62;”), dengan representasi yang dapat diuraikan dari konten mereka di dalamnya. Jika tidak jelas, tipe dapat diberikan dalam nilai dengan anotasi awalan seperti "@x" (di mana "x" adalah string tipe) atau "int64". Lihat https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html untuk dokumentasi lengkap.

en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
id: Ketika folder hanya berisi satu subfolder dan tidak ada kunci, Penyunting Dconf dapat melompat ke subfolder itu secara langsung. Tanda ini memungkinkan perilaku itu.

en: Yes
id: Ya

en: a folder path or a key path
id: path folder atau path kunci

[ctx: capitalized]
en: D-Bus handle type
id: Tipe handle D-Bus

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path
id: Path objek D-Bus

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path array
id: Larik path objek D-Bus

[ctx: capitalized]
en: D-Bus signature
id: Tanda tangan D-Bus

en: conflict
id: konflik

en: conflicting keys
id: kunci-kunci yang konflik

en: dconf Editor
id: Penyunting dconf

en: empty tuple
id: tupel kosong

en: enumeration
id: enumerasi

en: erased
id: dihapus

en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
id: contoh: “/org/gnome/” atau “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

en: example: “bookmarks”
id: contoh: “bookmarks”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
id: contoh: “ca.desrt.dconf-editor.Markah:/ca/desrt/dconf-editor/”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
id: contoh: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

en: flags
id: flag

en: integer
id: bilangan bulat

en: key erased
id: kunci dihapus

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus handle type
id: Tipe handle D-Bus

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path
id: Path objek D-Bus

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path array
id: Larik path objek D-Bus

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus signature
id: Tanda tangan D-Bus

en: nothing
id: hampa

en: nothing (%s)
id: hampa (%s)

en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
id: lihat daftar dengan opsi “--list-relocatable-schemas”

en: settings;configuration;
id: pengaturan;konfigurasi;

[ctx: shortcut window]
en: About
id: Tentang

[ctx: shortcut window]
en: Actions
id: Aksi

[ctx: shortcut window]
en: Actions menu
id: Menu aksi

[ctx: shortcut window]
en: Apply pending changes and quit
id: Terapkan perubahan yang tertunda dan keluar

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark this path
id: Markahi lokasi ini

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks menu
id: Menu markah

[ctx: shortcut window]
en: Browse keys tree
id: Telusuri pohon kunci

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
id: Papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Contextual menu
id: Menu kontekstual

[ctx: shortcut window]
en: Copy descriptor
id: Salin deskriptor

[ctx: shortcut window]
en: Copy path
id: Salin path

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss modification
id: Abaikan perubahan

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss pending changes and quit
id: Buang perubahan tertunda dan keluar

[ctx: shortcut window]
en: Edit parent path
id: Sunting path induk

[ctx: shortcut window]
en: Edit path
id: Sunting path

[ctx: shortcut window]
en: Edit root path
id: Sunting path induk

[ctx: shortcut window]
en: Generic
id: Generik

[ctx: shortcut window]
en: Keys list actions
id: Aksi daftar kunci

[ctx: shortcut window]
en: Modifications list actions
id: Aksi daftar modifikasi

[ctx: shortcut window]
en: Next line
id: Baris berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Open active direct child
id: Buka anak langsung yang aktif

[ctx: shortcut window]
en: Open active last child
id: Buka anak terakhir yang aktif

[ctx: shortcut window]
en: Open parent folder
id: Buka folder induk

[ctx: shortcut window]
en: Open root folder
id: Buka folder akar

[ctx: shortcut window]
en: Open selected row key
id: Buka kunci baris yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search
id: Tempel sebagai pencarian

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search (force)
id: Tempel sebagai pencarian (paksa)

[ctx: shortcut window]
en: Path bar menu
id: Menu path bar

[ctx: shortcut window]
en: Path bar navigation
id: Navigasi bilah path

[ctx: shortcut window]
en: Previous line
id: Baris sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Quit if there’s no pending changes
id: Keluar jika tidak ada perubahan yang tertunda

[ctx: shortcut window]
en: Search again
id: Cari lagi

[ctx: shortcut window]
en: Search again, locally
id: Cari lagi, secara lokal

[ctx: shortcut window]
en: Search options
id: Opsi pencarian

[ctx: shortcut window]
en: Set to default
id: Jadikan baku

[ctx: shortcut window]
en: Show this help
id: Tampilkan bantuan ini

[ctx: shortcut window]
en: Toggle boolean value
id: Jungkitkan nilai bool

[ctx: shortcut window]
en: Toggle folder properties
id: Jungkitkan properti folder

[ctx: shortcut window]
en: Toggle local search
id: Jungkitkan pencarian lokal

[ctx: shortcut window]
en: Toggle modifications list
id: Jungkitkan daftar modifikasi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle search
id: Jungkitkan pencarian

[ctx: shortcut window]
en: Unbookmark this path
id: Hilangkan markah path ini

en: string array
id: larik string

en: the name of a key from the schema
id: nama kunci dari skema

en: the name of a schema with fixed path
id: nama skema dengan path tetap

en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
id: nama skema "relocatable", tanpa path tetap

en: the path where to map the relocatable schema
id: path tempat memetakan skema yang dapat dipindahkan

en: type “%s”
id: tipe "%s"

en: variant
id: varian
