kcalc - en to id translation catalogue (210 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
id: 
    	KCalc dapat melakukan komputasi dengan lebih banyak digit angka
    	ketimbang yang ditampilkan Setelan ini menentukan banyaknya
    	digit maksimal yang bisa ditampilkan, sebelum KCalk memakai notasi ilmiah,
    	sebagai contoh 2.34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
id: 
                 Untuk keterbacaan yang lebih mudah, dimungkinkan untuk mengelompokkan digit individu
                 menjadi sandingan misal alih-alih 10111001 kamu bisa menampilkan 1011 1001, dengan mengatur
                 pengaturan ke 4, dengan demikian menyisipkan spasi putih setelah setiap digit ke-4.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
id: 
                 Untuk keterbacaan yang lebih mudah, dimungkinkan untuk mengelompokkan digit individu
                 menjadi sandingan misal alih-alih 42140213 kamu bisa menampilkan 4214 0213, dengan mengatur
                 pengaturan ke 4, dengan demikian menyisipkan spasi putih setelah setiap digit ke-4.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
id: 
                 Untuk keterbacaan yang lebih mudah, dimungkinkan untuk mengelompokkan digit individu
                 menjadi sandingan misal alih-alih AF1C42 kamu bisa menampilkan AF 1C 42, dengan mengatur
                 pengaturan ke 2, dengan demikian menyisipkan spasi putih setelah setiap digit ke-2.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
id: 
    ........Pilih untuk menggunakan notasi Komplemen Dua untuk angka-angka Biner,
            Oktal dan Heksadesimal. Ini adalah notasi umum untuk mewakili angka negatif untuk
            bilangan non-desimal di komputer.

en: &Background:
id: Latar &belakang:

en: &Beep on error
id: &Berbunyi bip saat galat

en: &Button font:
id: Font tom&bol:

en: &Constants
id: &Konstanta

en: &Constants:
id: &Konstanta:

en: &Dec
id: &Des

en: &Deg
id: &Der

en: &Display font:
id: Font ta&mpilan:

en: &Foreground:
id: Latar &depan:

en: &Functions:
id: &Fungsi:

en: &History font:
id: Font &histori:

en: &Maximum number of digits:
id: Banyak digit &maksimal:

en: &Memory:
id: &Memori:

en: &Numbers:
id: A&ngka

en: &Settings
id: Peng&aturan

en: 10 to the power of x
id: 10 pangkat x

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
id: Display Hasil

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
id: Sebuah mode yang sangat sederhana dimana hanya menampilkan tombol-tombol kalkulator yang dasar

en: Add display to memory
id: Menambahkan yang di display ke memori

en: Add to memory
id: Tambahkan ke memori

en: Arc cosine
id: Kosinus busur

en: Arc sine
id: Arc sinus

en: Atomic && Nuclear
id: Atom && Nuklir

en: Atomic Mass Unit
id: Satuan Masa Atom

en: Avogadro's Number
id: Bilangan Avogadro

en: Background
id: Latar belakang

en: Binary
id: Biner

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
id: Angka biner akan dipisahkan oleh spasi putih setelah setiap digit ke-X.

en: Bitwise AND
id: Bitwisa AND

en: Bitwise OR
id: Bitwisa OR

en: Bitwise XOR
id: Bitwisa XOR

en: Boltzmann Constant
id: Konstanta Boltzmann

en: Button & Display Colors
id: Warna Tombol & Tampilan

en: Button Colors
id: Warna Tombol

en: Change sign
id: Mengubah tanda

en: Choose From List
id: Pilih Dari Daftar

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear all
id: Bersihkan semua

en: Clear data store
id: Membersihkan simpanan data

en: Click on a Bit to toggle it.
id: Klik pada Bit untuk menggunakannya.

en: Close parenthesis
id: Kurung tutup

en: Colors
id: Warna

en: Constants
id: Konstanta

en: Constants &Buttons
id: Tombol-tombol Konstanta

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
id: Hak Cipta © 2008-2013, Evan Teran
    Hak Cipta © 2000-2008, The KDE Team
    Hak Cipta © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Hak Cipta © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Cosine
id: Kosinus

en: Cube
id: Kubus

en: Cube root
id: Akar pangkat tiga

en: Decimal point
id: Titik desimal

en: Define Constants
id: Menentukan Konstanta

en: Degrees, radians or grads
id: Derajat, radian atau gradien

en: Delete last data item
id: Hapus item data terakhir

en: Display Colors
id: Warna Tampilan

en: Division
id: Pembagian

en: Earth Acceleration
id: Akselerasi Bumi

en: Easy Calculator Mode
id: Mode Kalkulator Mudah

en: Electromagnetism
id: Elektromagnetisme

en: Elementary Charge
id: Biaya Dasar

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
id: Memfungsikan operasi yang terakhir akan diulangi ketika "=" ditekan

en: Enter data
id: Masukkan data

en: Euler Number
id: Bilangan Euler

en: Exponent
id: Eksponen

en: Exponential function
id: Fungsi eksponensial

en: Factorial
id: Faktorial

en: Fine-Structure Constant
id: Konstanta Struktur Halus

en: Foreground
id: Latar depan

en: General
id: Umum

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Golden Ratio
id: Rasio Emas

en: Gravitation
id: Gravitasi

en: Gravitational Constant
id: Konstanta Gravitasi

en: Group digits
id: Kelompokkan digit

en: Grouping
id: Pengelompokan

en: He&x
id: &Heks

en: He&xadecimals:
id: He&ksadesimal:

en: Hexadecimal
id: Heksadesimal

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
id: Angka heksadesimal akan dipisahkan oleh spasi putih setelah setiap digit ke-X.

en: Hyperbolic cosine
id: Hiperbolik cosinus

en: Hyperbolic mode
id: Mode hiperbolik

en: Hyperbolic sine
id: Hiperbolik sinus

en: Hyperbolic tangent
id: Hiperbolik tangen

en: Impedance of Vacuum
id: Impedansi Vakum

en: Integer division
id: Pembagian integer

en: Inverse hyperbolic cosine
id: Inverse hiperbolik cosinus

en: Inverse hyperbolic sine
id: Inverse hiperbolik sinus

en: Inverse hyperbolic tangent
id: Tangen hiperbolik terbalik

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
id: KCalc dapat melakukan komputasi dengan lebih banyak digit angka ketimbang yang ditampilkan. Setelan ini menentukan banyaknya digit maksimal yang bisa ditampilkan, sebelum KCalk memakai notasi ilmiah, sebagai contoh 2.34e12.

en: KDE Calculator
id: Kalkulator KDE

en: Last stat item erased
id: Item stat terakhir dihapus

en: Left bit shift
id: Pergeseran bit kiri

en: Light Speed
id: Kecepatan Cahaya

en: List of user programmable constants
id: Daftar konstanta yang dapat diprogramkan

en: Logarithm to base 10
id: Logaritma basis 10

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Mathematics
id: Matematika

en: Maximum number of digits displayed
id: Banyak maksimal digit yang bisa ditampilkan

en: Maximum number of digits displayed.
id: Banyak maksimal digit yang bisa ditampilkan.

en: Mean
id: Rata-rata

en: Memory clear
id: Membersihkan memori

en: Memory recall
id: Memanggil ulang memori

en: Memory store
id: Menyimpan yang di display ke memori

en: Minus
id: Pengurangan

en: Misc
id: Aneka

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
id: Mode dengan tombol-tombol statistik tambahan dan tombol-tombol konstanta opsional

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
id: Mode dengan tombol-tombol logika dan tombol-tombol konstanta opsional.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
id: Mode dengan tombol-tombol sains dan tombol-tombol konstanta opsional

en: Molar Gas Constant
id: Konstanta Molar Gas

en: Multiplication
id: Perkalian

en: Name of the user programmable constants.
id: Nama konstanta yang dapat diprogramkan.

en: Natural log
id: Log natural

en: New Name for Constant
id: Nama Baru untuk Konstanta

en: New name:
id: Nama baru:

en: Number of data entered
id: Banyaknya data yang dimasukkan

en: Number of fixed decimal digits
id: Angka di belakang koma

en: Number of fixed decimal digits.
id: Angka di belakang koma.

en: Numeral System Mode
id: Mode Sistem Numerik

en: Numeric base
id: Basis angka

en: O&perations:
id: O&perasi:

en: Oc&t
id: Ok&t

en: Octal
id: Oktal

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
id: Angka oktal akan dipisahkan oleh spasi putih setelah setiap digit ke-X.

en: One's complement
id: Komplemen satu

en: Open parenthesis
id: Kurung buka

en: Percent
id: Persen

en: Permeability of Vacuum
id: Permeabilitas Vakum

en: Permittivity of Vacuum
id: Permitivitas Ruang Hampa

en: Planck's Constant
id: Konstanta Planck

en: Plus
id: Penambahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: Predefined
id: Pradefinisi

en: Reciprocal
id: Resiprokal

en: Repeat operation for each result
id: Ulangi operasi untuk setiap hasil

en: Result
id: Hasil

en: Right bit shift
id: Pergeseran bit kanan

en: Sample standard deviation
id: Standar deviasi sederhana

en: Science Calculator Mode
id: Mode Kalkulator Sains

en: Science Mode
id: Mode Sains

en: Second button function
id: Fungsi tombol kedua

en: Select Display Font
id: Memilih Font Tampilan

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
id: Pilih untuk menggunakan notasi Komplemen Dua untuk angka-angka Biner, Oktal dan Heksadesimal. Ini adalah notasi umum untuk mewakili angka negatif untuk bilangan non-desimal di komputer.

en: Set &decimal precision
id: Ketelitian &desimal

en: Set Name
id: Setel Nama

en: Show &History
id: Tampilkan &Histori

en: Show &result in window title
id: Tampilkan hasil pada ba&ris judul

en: Show B&it Edit
id: Tampilkan Edit B&it

en: Simple Mode
id: Mode Sederhana

en: Sine
id: Sinus

en: Square
id: Kuadrat

en: Square root
id: Akar kuadrat

en: St&atistic functions:
id: Fungsi st&atistik:

en: Standard deviation
id: Standar deviasi

en: Stat mem cleared
id: Mem stat dibersihkan

en: Statistic Calculator Mode
id: Mode Kalkulator Statistik

en: Statistic Mode
id: Mode Statistik

en: Stefan-Boltzmann Constant
id: Konstanta Stefan-Boltzmann

en: Subtract from memory
id: Mengeluarkan dari memori

en: Sum of all data items
id: Jumlah semua butir data

en: Sum of all data items squared
id: Akar jumlah semua butir data

en: Switch base to binary.
id: Berpindah ke basis biner.

en: Switch base to decimal.
id: Berpindah ke basis desimal.

en: Switch base to hexadecimal.
id: Berpindah ke basis heksadesimal.

en: Switch base to octal.
id: Berpindah ke basis oktal.

en: Tangent
id: Tangen

en: The background color of the display.
id: Warna latar belakang aplikasi.

en: The color of constants buttons.
id: Warna tombol-tombol konstanta.

en: The color of constants fonts.
id: Warna font-font konstanta.

en: The color of function buttons.
id: Warna tombol fungsi.

en: The color of function fonts.
id: Warna font-font fungsi.

en: The color of hex buttons.
id: Warna tombol heksadesimal.

en: The color of hex fonts.
id: Warna font-font heks.

en: The color of memory buttons.
id: Warna tombol memori.

en: The color of memory fonts.
id: Warna font-font memori.

en: The color of number buttons.
id: Warna tombol anka.

en: The color of number fonts.
id: Warna font-font angka.

en: The color of operation buttons.
id: Warna tombol operasi.

en: The color of operation font.
id: Warna font-font operasi.

en: The color of statistical buttons.
id: Warna tombol statistik.

en: The color of statistical fonts.
id: Warna font-font statistik.

en: The font to use for the buttons
id: Font untuk tombol

en: The font to use for the buttons.
id: Font pada tombol.

en: The font to use in the display
id: Font untuk tampilan aplikasi

en: The font to use in the display.
id: Font pada tampilan aplikasi.

en: The font to use in the history
id: Font yang digunakan di histori

en: The font to use in the history.
id: Font untuk digunakan di histori.

en: The foreground color of the display.
id: Warna latar depan aplikasi.

en: Thermodynamics
id: Termodinamis

en: Third power
id: Pangkat tiga

en: Two's complement
id: Komplemen dua

en: Whether to beep on error
id: Apakah akan berbunyi bip apabila terjadi galat

en: Whether to beep on error.
id: Apakah akan berbunyi bip apabila terjadi galat.

en: Whether to group digits
id: Apakah akan mengelompokkan digit

en: Whether to group digits.
id: Apakah akan mengelompokkan digit.

en: Whether to show constant buttons.
id: Apakah akan menampilkan tombol konstanta.

en: Whether to show the bit edit widget.
id: Apakah akan menampilkan widget edit bit.

en: Whether to show the history window.
id: Apakah akan menampilkan jendela histori.

en: Whether to show the result in the window title
id: Apakah akan menampilkan hasil kalkulasi pada baris judul aplikasi

en: Whether to show the result in the window title.
id: Apakah akan menampilkan hasil kalkulasi pada baris judul aplikasi.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
id: Apakah akan menggunakan Komplemen Dua untuk angka yang tidak disimal

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
id: Apakah akan menggunakan Komplemen Dua untuk angka yang tidak disimal.

en: Whether to use fixed decimal places
id: Apakah akan menentukan banyak bilangan di belakang koma

en: Whether to use fixed decimal places.
id: Apakah akan menentukan banyak bilangan di belakang koma.

en: Write display data into memory
id: Menulis data yang ditampilkan pada memori

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
id: Simpan

en: x to the power of 1/y
id: x pangkat 1/y

en: x to the power of y
id: x pangkat y
