mate-calc 1.25.0 - en to id translation catalogue (395 entries)

en:  in
id:  dalam

en: %d place | %d places
id[0]: %d posisi

en: 1.2566370614×10⁻⁶ N/A²
id: 1,2566370614×10⁻⁶ N/A²

en: 1.6021766208(98)×10⁻¹⁹ C
id: 1,6021766208(98)×10⁻¹⁹ C

en: 1.672621898(21)×10⁻²⁷ kg
id: 1,672621898(21)×10⁻²⁷ kg

en: 299,792,458 m/s
id: 299.792.458 m/s

en: 6.02214086×10²³ mol⁻¹
id: 6,02214086×10²³ mol⁻¹

en: 6.62607004×10⁻³⁴ m²kg/s
id: 6,62607004×10⁻³⁴ m²kg/s

en: 6.67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)
id: 6,67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)

en: 8.85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg
id: 8,85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg

en: 9.10938356×10⁻³¹ kg
id: 9,10938356×10⁻³¹ kg

en: About MATE Calculator
id: Tentang Kalkulator MATE

en: Absolute Value
id: Nilai Absolut

en: Absolute value [|]
id: Nilai absolut [|]

en: Accuracy value
id: Nilai akurasi

en: Add [+]
id: Tambah [+]

en: Additional Functions
id: Fungsi Tambahan

en: Additional constants
id: Konstanta tambahan

en: Algerian Dinar
id: Dinar Aljazair

en: Angle
id: Sudut

en: Angle units
id: Satuan sudut

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
id: Opsi Aplikasi:
      -s, --solve <equation>          Memecahkan persamaan

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
id: Fungsi arctangen tidak didefinisikan untuk nilai i dan -i

en: Area
id: Luas

en: Argument --solve requires an equation to solve
id: Argumen --solve harus diikuti persamaan untuk diselesaikan

en: Argument not defined for zero
id: Argumen tidak didefinisikan untuk nol

en: Astronomical Units
id: Satuan Astronomi

en: Australian Dollar
id: Dolar Australia

en: Automatic
id: Otomatis

en: Avogadro constant
id: Konstanta Avogadro

en: Bahraini Dinar
id: Dinar Bahrain

en: Binary
id: Biner

en: Boolean AND
id: Boolean AND (DAN)

en: Boolean AND is only defined for positive integers
id: Boolean AND hanya untuk bilangan integer positif

en: Boolean Exclusive OR
id: Boolean Eksklusif OR

en: Boolean NOT
id: Boolean NOT (BUKAN/TIDAK)

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
id: Boolean NOT hanya untuk bilangan integer positif

en: Boolean OR
id: Boolean OR (ATAU)

en: Boolean OR is only defined for positive integers
id: Boolean OR hanya untuk bilangan integer positif

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
id: Boolean XOR hanya untuk bilangan integer positif

en: Botswana Pula
id: Pula Bostwana

en: Brazilian Real
id: Real Brasil

en: Brunei Dollar
id: Dolar Brunei

en: Bulgarian Lev
id: Lev Bulgaria

en: Button mode
id: Mode tombol

en: CFA Franc
id: Franc CFA

en: C_alculate
id: _Hitung

en: C_ost:
id: _Biaya:

en: Calculate Result
id: Hitung Hasil

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
id: Menghitung banyaknya pembayaran periodik dari suatu pinjaman, dimana pembayaran dilakukan di akhir setiap perioda pembayaran.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
id: Menghitung jatah depresiasi dari suatu aset untuk perioda waktu yang dinyatakan, memakai metoda Sum-of-the-Years-Digit. Metoda penyusutan ini mempercepat laju penyusutan, sehingga lebih banyak pengeluaran penyusutan yang terjadi di perioda-perioda awal daripada di akhir. Masa hidup adalah banyaknya perioda, biasanya dalam tahun, dimana sepanjang masa itu aset disusutkan.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
id: Menghitung jatah depresiasi atas suatu aset bagi perioda waktu yang dinyatakan, memakai metoda keseimbangan menurun ganda.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
id: Menghitung nilai masa depan dari suatu investasi yang didasarkan atas sejumlah pembayaran yang sama besar dengan bunga periodik selama cacah perioda pembayaran dalam masanya.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
id: Menghitung cacah perioda kompon yang diperlukan untuk meningkatkan investasi dari nilai kini ke nilai masa depan, dengan bunga tetap per perioda kompon.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
id: Menghitung cacah perioda pembayaran yang diperlukan selama term dari suatu anuitas biasa, untuk mengakumulasi suatu nilai di masa mendatang, pada suatu tingkat bunga periodik.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
id: Menghitung suku bunga periodik yang diperlukan untuk meningkatkan suatu investasi ke suatu nilai di masa depan, sepanjang sejumlah perioda kompon.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
id: Menghitung nilai kini dari suatu investasi berdasar pada sejumlah pembayaran yang sama yang diberi potongan pada suatu suku bunga periodik atas sejumlah perioda pembayaran dalam jangka waktu.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
id: Menghitung harga jual ulang suatu produk, berdasarkan pada biaya produk dan marjin keuntungan kotor yang diinginkan.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
id: Menghitung depresiasi garis lurus dari suatu aset untuk satu perioda. Metoda penyusutan garis lurus membagi biaya penyusutan sama besar sepanjang masa hidup dari suatu aset. Masa hidup adalah banyaknya perioda, biasanya dalam tahun, dimana aset disusutkan.

en: Calculating
id: Sedang menghitung

en: Calculator
id: Kalkulator

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
id: Kalkulator dengan mode finansial dan ilmiah.
    Memakai GNU MPFR %s dan GNU MPC %s

en: Canadian Dollar
id: Dolar Kanada

en: Ceiling
id: Pembulatan naik

en: Centimeters
id: Sentimeter

en: Ch_aracter:
id: K_arakter:

en: Chilean Peso
id: Peso Chili

en: Chinese Yuan
id: Yuan Cina

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear Display [Escape]
id: Hapus [Escape]

en: Colombian Peso
id: Peso Kolombia

en: Complex argument
id: Argumen kompleks

en: Complex conjugate
id: Konjugasi kompleks

en: Compounding Term
id: Bunga Berjangka

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1986–2010 para penulis GCalctool
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: Cosine
id: Kosinus

en: Croatian Kuna
id: Kuna Kroasia

en: Cubic Meters
id: Meter Kubik

en: Currency
id: Mata Uang

en: Currency of the current calculation
id: Mata uang untuk perhitungan saat ini

en: Currency to convert the current calculation into
id: Mata uang sebagai tujuan konversi

en: Czech Koruna
id: Koruna Ceko

en: Danish Krone
id: Krone Denmark

en: Days
id: Hari

en: Decimal
id: Desimal

en: Degrees
id: Derajat

en: Displayed value not an integer
id: Nilai yang ditampilkan bukan integer

en: Divide [/]
id: Bagi [/]

en: Division by zero is undefined
id: Pembagian oleh nol tidak didefinisikan<

en: Double Declining Depreciation
id: Depresiasi Penurunan Ganda

en: Double-Declining Depreciation
id: Depresiasi Penurunan Ganda

en: Duration
id: Waktu

en: Electric constant
id: Konstanta elektrik

en: Electron mass
id: Massa elektron

en: Elementary charge
id: Muatan elementer

en: End Group [)]
id: Akhir Kelompok/Himpunan [)]

en: Engineering
id: Teknik

en: Error: the number of periods must be positive
id: Galat: cacah perioda mesti positif

en: Estonian Kroon
id: Kroon Estonia

en: Euler’s Number
id: Bilangan Euler

en: Exponent
id: Eksponen

en: Exponent [^ or **]
id: Eksponen [^ atau **]

en: Factorial
id: Faktorial

en: Factorial [!]
id: Faktorial [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
id: Faktorial hanya didefinisikan untuk bilangan riil bukan negatif

en: Factorize
id: Pemfaktoran

en: Factorize [Ctrl+F]
id: Pemfaktoran [Ctrl+F]

en: Farenheit
id: Fahrenheit

en: Fathoms
id: Depa

en: Feet
id: Kaki

en: Financial Term
id: Istilah Finansial

en: Fixed
id: Tetap

en: Floor
id: Pembulatan turun

en: Fractional Component
id: Komponen Fraksional

en: Function '%s' is not defined
id: Fungsi '%s' belum didefinisikan

en: Future Value
id: Nilai Mendatang

en: Future _Value:
id: Nilai _Mendatang

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
id: Opsi GTK+:
      --class=CLASS                   Kelas program yang dipakai oleh manajer jendela
      --name=NAME                     Nama program yang dipakai oleh manajer jendela
      --screen=SCREEN                 Layar X yang hendak dipakai
      --sync                          Membuat panggilan X yang sinkronus
      --gtk-module=MODULES            Memuat modul GTK+ tambahan
      --g-fatal-warnings              Membuat semua peringatan menjadi fatal

en: Gallons
id: Galon

en: Gradians
id: Gradian

en: Grams
id: Gram

en: Gross Profit Margin
id: Margin Keuntungan Bruto

en: Hectares
id: Hektar

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
id: Opsi Bantuan:
      -v, --version                   Menampilkan rilis versi
      -h, -?, --help                  Menampilkan opsi bantuan
      --help-all                      Menampilkan semua opsi bantuan
      --help-gtk                      Menampilkan opsi GTK+

en: Hexadecimal
id: Heksadesimal

en: Hong Kong Dollar
id: Dolar Hong Kong

en: Hours
id: Jam

en: Hungarian Forint
id: Forint Hongaria

en: Hyperbolic Cosine
id: Cosinus Hiperbola

en: Hyperbolic Sine
id: Sinus Hiperbola

en: Hyperbolic Tangent
id: Tangen Hiperbola

en: Icelandic Krona
id: Krona Islandia

en: Imaginary Component
id: Komponen Imajiner

en: Inches
id: Inci

en: Indian Rupee
id: Rupee India

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
id: Menentukan nol setelah koma untuk ditampilkan atau tidak pada nilai hasil perhitungan.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
id: Menentukan untuk memakai pemisah ribuan.

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Insert Character
id: Sisip Karakter

en: Insert Character Code
id: Sisipkan Kode Karakter

en: Integer Component
id: Komponen Integer

en: Inverse Cosine
id: Cosine Inverse

en: Inverse Sine
id: Sin Inverse

en: Inverse Tangent
id: Tangen Inverse

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
id: Inverse cosinus tidak didefinisikan untuk nilai di luar [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
id: Inverse cosinus hiperbola tidak didefinisikan untuk nilai kurang dari satu

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
id: Inverse tangen hiperbola tidak didefinisikan untuk nilai di luar (-1, 1)

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
id: Inverse sinus tidak didefinisikan untuk nilai di luar [-1, 1]

en: Iranian Rial
id: Rial Iran

en: Israeli New Shekel
id: Shekel Baru Israel

en: Japanese Yen
id: Yen Jepang

en: Kazakhstani Tenge
id: Tenge Kazakhstan

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Kilometers
id: Kilometer

en: Kuwaiti Dinar
id: Dinar Kuwait

en: Latvian Lats
id: Lats Latvia

en: Length
id: Panjang

en: Libyan Dinar
id: Dinar Libya

en: Light Years
id: Tahun Cahaya

en: Lithuanian Litas
id: Litas Lituania

en: Litres
id: Liter

en: Logarithm
id: Logaritma

en: Logarithm of zero is undefined
id: Logaritma nol tidak didefinisikan

en: MATE Calc
id: Kalkulator MATE

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
id: Kalkulator MATE merupakan fork dari Kalkulator GNOME dan bagian dari Lingkungan Desktop MATE. Bila Anda ingin tahu lebih banyak tentang MATE dan Kalkulator MATE, silakan kunjungi laman beranda proyek.

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
id: Kalkulator MATE adalah kalkulator grafis yang bertenaga dengan mode keuangan, logika, dan ilmiah. Menggunakan paket presisi ganda untuk melakukan aritmatika yang memberikan tingkat akurasi yang tinggi.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Kalkulator MATE didistribusikan dengan harapan dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN; termasuk tanpa jaminan DAYA JUAL atau KELAIKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Kalkulator MATE adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebarluaskannya dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik versi 2 dari Lisensi, atau (terserah pilihan Anda) versi setelahnya.

en: MATE Desktop calculator
id: Kalkulator destop MATE

en: MATE Documentation Team
id: Tim Dokumentasi MATE

en: Magnetic constant
id: Konstanta magnetik

en: Malaysian Ringgit
id: Ringgit Malaysia

en: Malformed expression
id: Ekspresi salah

en: Malformed expression at token '%s'
id: Ekspresi salah bentuk pada token '%s'

en: Mauritian Rupee
id: Rupee Mauritania

en: Memory
id: Memori

en: Meters
id: Meter

en: Mexican Peso
id: Peso Meksiko

en: Microlitres
id: Mikroliter

en: Micrometers
id: Mikrometer

en: Microseconds
id: Mikrodetik

en: Miles
id: Mil

en: Millilitres
id: Mililiter

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Milliseconds
id: Milidetik

en: Minutes
id: Menit

en: Modulus divide
id: Pembagian modulus

en: Modulus division is only defined for integers
id: Pembagian modulus hanya didefinisikan untuk integer

en: Multiply [*]
id: Kali [*]

en: Nanometers
id: Nanometer

en: Natural Logarithm
id: Logaritma Natural

en: Nautical Miles
id: Mil Laut

en: Need an integer to factorize
id: Perlu nilai integer untuk difaktorkan

en: Nepalese Rupee
id: Rupee Nepal

en: New Romanian Leu
id: Leu Rumania Baru

en: New Turkish Lira
id: Lira Turki Baru

en: New Zealand Dollar
id: Dolar Selandia Baru

en: Newtonian constant of gravitation
id: Konstanta gravitasi Newton

en: No redo history
id: Tidak ada riwayat "jadi lagi"

en: No sane value to bitwise shift
id: Tidak ada nilai yang wajar untuk mengeser bit

en: No sane value to store
id: Belum ada nilai untuk disimpan

en: No undo history
id: Tidak ada riwayat "tak jadi"

en: Norwegian Krone
id: Krone Norwegia

en: Number _Format:
id: _Format Angka:

en: Number format
id: Format angka

en: Numeric Base
id: Basis Numerik

en: Octal
id: Oktal

en: Omani Rial
id: Rial Oman

en: Ones' Complement
id: Satu Komplemen

en: Ounces
id: Ons

en: Overflow. Try a bigger word size
id: Kelebihan data. Cobalah ukuran huruf yang lebih besar

en: Pakistani Rupee
id: Rupee Pakistan

en: Payment Period
id: Masa Pembayaran

en: Percentage [%]
id: Persentase [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
id: Lakukan perhitungan aritmetik, ilmiah, atau finansial

en: Periodic Interest Rate
id: Suku Bunga Berkala

en: Periodic Interest _Rate:
id: Suku Bunga Be_rkala:

en: Periodic Payment
id: Pembayaran Berkala

en: Peruvian Nuevo Sol
id: Nuevo Sol Peru

en: Philippine Peso
id: Peso Filipina

en: Pints
id: Pint

en: Planck constant
id: Konstanta Planck

en: Polish Zloty
id: Zloty Polandia

en: Pounds
id: Pon

en: Preferences
id: Preferensi

en: Present Value
id: Nilai Sekarang

en: Present _Value:
id: Nilai _Sekarang

en: Proton mass
id: Massa proton

en: Qatari Riyal
id: Riyal Qatar

en: Quarts
id: Quart

en: Radians
id: Radian

en: Rate
id: Suku Bunga

en: Real Component
id: Komponen Real

en: Root [Ctrl+R]
id: Akar [Ctrl+R]

en: Round
id: Pembulatan

en: Russian Rouble
id: Rouble Rusia

en: Saudi Riyal
id: Riyal Saudi

en: Scientific
id: Ilmiah

en: Scientific Exponent
id: Eksponen Ilmiah

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
id: Eksponen ilmiah [Ctrl+E]

en: Seconds
id: Detik

en: Shift Left
id: Geser Kiri

en: Shift Left [<<]
id: Geser Kiri [<<]

en: Shift Right
id: Geser Kanan

en: Shift Right [>>]
id: Geser Kanan [>>]

en: Shift is only possible on integer values
id: Penggeseran hanya untuk bilangan integer

en: Show %d decimal _places
id: Tam_pilkan %d angka di belakang koma

en: Show History
id: Menampilkan Riwayat

en: Show Thousands Separators
id: Tampilkan Pemisah Ribuan

en: Show Trailing Zeroes
id: Tampilkan Nol Pelengkap

en: Show _thousands separators
id: _Tampilkan pemisah ribuan

en: Show trailing _zeroes
id: Tampilkan nol _pelengkap

en: Shows all recent calculations
id: Tampilkan semua kalkulasi baru-baru ini

en: Sign
id: Tanda

en: Sine
id: Sinus

en: Singapore Dollar
id: Dolar Singapura

en: Source currency
id: Mata uang sumber

en: Source units
id: Satuan sumber

en: South African Rand
id: Rand Afrika Selatan

en: South Korean Won
id: Won Korea Selatan

en: Square Centimeters
id: Sentimeter Persegi

en: Square Meters
id: Meter Persegi

en: Square Millimeters
id: Milimeter Persegi

en: Square [Ctrl+2]
id: Kuadrat [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
id: Akar kuadrat [Ctrl+2]

en: Sri Lankan Rupee
id: Rupee Sri Lanka

en: Start Group [(]
id: Awal Kelompok/Himpunan [(]

en: Store
id: Simpan

en: Straight Line Depreciation
id: Depresiasi Garis Lurus

en: Straight-Line Depreciation
id: Depresiasi Garis Lurus

en: Subscript
id: Subskrip

en: Subscript mode [Alt]
id: Mode subskrip [Alt]

en: Subtract [-]
id: Kurang [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
id: Depresiasi Jumlah dari Digit Tahun (SYD)

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
id: Depresiasi Jumlah dari Digit Tahun (SYD)

en: Superscript
id: Superskrip

en: Superscript mode [Ctrl]
id: Mode superskrip [Ctrl]

en: Swedish Krona
id: Krona Swedia

en: Swiss Franc
id: Franc Swis

en: Switch conversion units
id: Berpindah unit konversi

en: T&T Dollar (TTD)
id: Dolar T&T (TTD)

en: Tangent
id: Tangen

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
id: Tangen tidak didefinisikan untuk sudut kelipatan π (180°) dari π∕2 (90°)

en: Target currency
id: Mata uang target

en: Target units
id: Satuan target

en: Temperature
id: Temperatur

en: Term
id: Masa

en: Thai Baht
id: Baht Thailand

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
id: Fungsi Riemann zeta hanya didefinisikan untuk bilangan riil ≠1

en: The angle units to use
id: Satuan sudut yang hendak dipakai

en: The button mode
id: Mode tombol

en: The error function is only defined for real numbers
id: Fungsi error hanya didefinisikan untuk bilangan riil

en: The format to display numbers in
id: Format bilangan untuk ditampilkan

en: The number of digits displayed after the numeric point
id: Jumlah digit yang ditampilkan setelah titik numerik

en: The numeric base
id: Basis numerik

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
id: Perpangkatan nol tidak didefinisikan untuk eksponen negatif

en: The size of the words used in bitwise operations
id: Ukuran huruf yang dipakai dalam operasi "bitwise"

en: The zeroth root of a number is undefined
id: Akar ke nol dari suatu bilang tidak terdefinisi

en: Tonnes
id: Ton

en: Tunisian Dinar
id: Dinar Tunisia

en: Two's Complement
id: Dua Komplemen

en: UAE Dirham
id: Dirham UAE

en: US Dollar
id: Dolar AS

en: Unable to open help file
id: Tidak dapat membuka berkas bantuan

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Undo [Ctrl+Z]
id: Tak Jadi [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
id: Satuan untuk perhitungan saat ini

en: Units to convert the current calculation into
id: Satuan sebagai tujuan konversi

en: Unknown argument '%s'
id: Argumen '%s' tak dikenal

en: Unknown conversion
id: Konversi tak dikenal

en: Unknown variable '%s'
id: Variabel tak dikenal '%s'

en: Uruguayan Peso
id: Peso Uruguay

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
id: Cara Pakai:
      %s — Melakukan kalkulasi matematika

en: Velocity of Light
id: Kecepatan Cahaya

en: Venezuelan Bolívar
id: Bolívar Venezuela

en: Weight
id: Massa

en: Word _size:
id: _Ukuran huruf:

en: Word size
id: Ukuran huruf

en: Yards
id: Yar

en: Years
id: Tahun

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License bersama Kalkulator MATE; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: _%d place | _%d places
id[0]: _%d posisi

en: _About
id: _Tentang

en: _Advanced
id: L_anjutan

en: _Angle units:
id: S_atuan sudut:

en: _Basic
id: _Dasar

en: _Calculator
id: _Kalkulator

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Clear History
id: _Bersihkan Riwayat

en: _Close
id: _Tutup

en: _Contents
id: _Isi

en: _Copy
id: _Salin

en: _Cost:
id: _Biaya:

en: _Financial
id: _Finansial

en: _Future Value:
id: _Nilai Mendatang

en: _Help
id: _Bantuan

en: _History
id: _Riwayat

en: _Insert
id: _Masukkan

en: _Life:
id: _Hidup:

en: _Number of Periods:
id: _Cacah Perioda:

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Period:
id: _Periode:

en: _Periodic Payment:
id: _Pembayaran Berkala:

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Principal:
id: _Pokok:

en: _Programming
id: _Pemrograman

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: _Term:
id: _Masa:

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: _View
id: _Tampilan

en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
id: kalkulator;MATE;ilmiah;aritmatika;keuangan;finansial;perhitungan;kalkulasi;

[ctx: unit-format]
en: %s days
id: %s hari

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
id: %s derajat

[ctx: unit-format]
en: %s ft
id: %s kaki

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
id: %s depa

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
id: %s gradian

[ctx: unit-format]
en: %s hours
id: %s jam

[ctx: unit-format]
en: %s mi
id: %s mil

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
id: %s menit

[ctx: unit-format]
en: %s nm
id: %s mil laut

[ctx: unit-format]
en: %s oz
id: %s ons

[ctx: unit-format]
en: %s radians
id: %s radian

[ctx: unit-format]
en: %s yd
id: %s yar

[ctx: unit-format]
en: %s years
id: %s tahun

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
id: sentimeter,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
id: hari

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
id: derajat

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
id: depa

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
id: kaki

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
id: galon,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
id: gram,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
id: hektar,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
id: jam

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
id: inci,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
id: kilogram,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
id: kilometer,km

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
id: liter,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
id: meter,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
id: mikrometer,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
id: mikrodetik,mikrosekon,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
id: mil

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
id: mililiter,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
id: milimeter,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
id: milidetik,milisekon,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
id: menit

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
id: nanometer,nm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
id: ons

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
id: pint,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
id: pon,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
id: quart,qt

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
id: detik,sekon,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
id: ton

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
id: yar

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
id: tahun
