mate-utils 1.25.1 - en to id translation catalogue (667 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
id: 
    ... pesan error terlampau banyak ...

en:  (invalid Unicode)
id:  (Unicode salah)

en:  - Browse and monitor logs
id:  - Cari dan pantau log

en:  - Look up words in dictionaries
id:  - Cari kata dalam kamus

en: "%s" in %s
id: "%s" dalam %s

en: "%s" is not a valid folder
id: "%s" bukan folder yang valid

en: %'d File Found | %'d Files Found
id[0]: %'d Berkas Ditemukan

en: %'d file found | %'d files found
id[0]: %'d berkas ditemukan

en: %5d item | %5d items
id[0]: %5d butir

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
id: %A, %-d %B %y pukul %H:%M:%S

en: %d lines (%s) - %s
id: %d baris (%s) - %s

en: %s - Dictionary
id: %s - Kamus

en: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE developers.
id: %s - Versi %s
    Hak cipta (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi, dan lainnya.
    Hak cipta (C) 2011-2021 para pengembang MATE.

en: (stopped)
id: (dihentikan)

en: - the MATE Search Tool
id: - Alat Pencarian MATE

en: A definition found | %d definitions found
id[0]: %d definisi ditemukan

en: A dictionary for MATE Desktop
id: Kamus untuk Desktop MATE

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
id: Perangkat analisa penggunaan disk untuk Desktop MATE

en: A file searching tool for MATE Desktop
id: Aplikasi pencarian berkas Desktop MATE

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
id: Daftar URI partisi yang dikeluarkan dari pemindaian.

en: A locate database has probably not been created.
id: Database 'locate' belum ada.

en: A screenshot utility for MATE Desktop
id: Utilitas screenshot Desktop MATE

en: A_vailable options:
id: Pilihan _tersedia:

en: About Dictionary
id: Tentang Kamus

en: About Disk Usage Analyzer
id: Tentang Penganalisa Penggunaan Disk

en: About System Log Viewer
id: Tentang Penampil Log Sistem

en: Active Chart
id: Diagram Aktif

en: Add Dictionary Source
id: Tambahkan Sumber Kamus

en: Add a new dictionary source
id: Tambahkan sumber kamus baru

en: Add new filter
id: Tambah tapis baru

en: Add search option
id: Tambah pilihan pencarian

en: All Files
id: Semua Berkas

en: All_ocated Space
id: Ruang Terpaka_i

en: Allow writing to the image
id: Mengizinkan menulis ke image

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: Analyze your disk usage through a graphical tool.
id: Analisa penggunaan diska Anda memakai sebuah perkakas grafis.

en: Another search is in progress
id: Pencarian yang lain lagi berjalan

en: Application does not accept documents on command line
id: Aplikasi tidak menerima dokumen pada baris perintah

en: Apply _effect:
id: Terapkan _efek:

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
id[0]: Anda yakin hendak membuka %d dokumen?

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
id[0]: Anda yakin hendak membuka %d folder?

en: As its name implies, Disk Usage Analyzer is a graphical utility that you can use to view and monitor your disk usage and folder structure. It displays summary information in ring or treemap charts.
id: Sesuai dengan namanya, Disk Usage Analyzer adalah utilitas grafis yang dapat digunakan untuk melihat dan memonitor penggunaan disk dan struktur folder Anda. Ini menampilkan ringkasan informasi dalam bagan peta pohon atau cincin.

en: Attach and mount one or more disk image files
id: Mencantol dan mengait satu atau lebih berkas image diska

en: Attach and mount one or more disk image files.
id: Cantol dan kait satu atau lebih berkas image diska.

en: Automatically start a search
id: Lakukan pencarian secara otomatis

en: Available
id: Tersedia

en: Available St_rategies
id: St_rategi yang Tersedia

en: Available _Databases
id: Basis _data Tersedia

en: Available dictionaries
id: Kamus tersedia

en: Available options
id: Pilihan tersedia

en: Available strategies
id: Strategi tersedia

en: Background:
id: Latar Belakang:

en: Bad command '%s'
id: Perintah salah '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
id: Parameter salah untuk perintah '%s'

en: Bigger text size
id: Ukuran teks lebih besar

en: Border
id: Batas

en: Border Effect
id: Efek Bingkai

en: Browse
id: Rambah

en: C_opy to Clipboard
id: Salin ke Clipb_oard

en: Calculating percentage bars...
id: Menghitung batang persentasi...

en: Can't access source file
id: Tak bisa mengakses berkas sumber

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
id: Tidak dapat melewatkan URI dokumen pada entri desktop 'Type=Link'

en: Can't read from "%s"
id: Tak bisa membaca dari "%s"

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
id: Tak Bisa Menyambung ke Server. Anda mesti memasukkan sebuah nama bagi server.

en: Cannot check an excluded folder!
id: Tak bisa mencontreng folder yang tak disertakan

en: Cannot create pixbuf image!
id: Tidak bisa membuat gambar pixbuf!

en: Cannot open `%s' - maybe the volume isn't mounted?
id: Tidak bisa membuka '%s' - mungkin volume tidak dikait?

en: Cannot scan location "%s"
id: Tak bisa memindai lokasi "%s"

en: Changes to your home folder will not be monitored.
id: Perubahan pada direktori home tak akan dipantau.

en: Character set conversion failed for "%s"
id: Konversi gugus karakter gagal dilakukan untuk "%s"

en: Chart model
id: Model diagram

en: Chart root node
id: Titik akar diagram

en: Check folder sizes and available disk space
id: Periksa ukuran folder dan ruang disk yang tersedia

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
id: Cari penjelasan dan pengejaan kata di dalam kamus online

en: Cl_ear
id: Ber_sih

en: Clear definition
id: Bersihkan penjelasan

en: Clear the definitions found
id: Bersihkan penjelasan yang ditemukan

en: Clear the list of available databases
id: Bersihkan daftar dari basis data tersedia

en: Clear the list of available strategies
id: Bersihkan daftar strategi tersedia

en: Clear the list of similar words
id: Bersihkan daftar kata yang sama

en: Clear the search string
id: Bersihkan string pencarian

en: Clear the text of the definition
id: Bersihkan teks penjelasan

en: Click to add the selected available search option.
id: Klik untuk memasukkan pilihan pencarian yang tersedia.

en: Click to close "Search for Files".
id: Klik untuk menutup "Cari Berkas".

en: Click to display the help manual.
id: Klik untuk menampilkan layar bantuan.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
id: Kembangkan atau tutup daftar pilihan pencarian.

en: Click to perform a search.
id: Klik untuk mulai pencarian.

en: Click to remove the "%s" search option.
id: Klik untuk menghapus pilihan "%s"

en: Click to stop a search.
id: Klik untuk menghentikan pencarian

en: Click to view the dictionary window
id: Klik untuk menampilkan jendela kamus

en: Client Name
id: Nama Klien

en: Close this log
id: Tutup log ini

en: Conflicting options: --clipboard and --interactive should not be used at the same time.
id: Opsi yang bertentangan: --clipboard dan --interactive tidak boleh dipakai bersama.

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
id: Opsi bertentangan: --window dan --area tak boleh dipakai bersama.

en: Connect to Server
id: Sambungkan ke Server

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
id: Sambungan gagal ke server kamus pada %s:%d

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
id: Sambungan habis waktu ke server kamus pada '%s:%d'

en: Contains the _text
id: Berisi _teks

en: Contents
id: Isi

en: Context
id: Isi

en: Copy _Path
id: Salin _Path

en: Copy the selection
id: Menyalin yang dipilih

en: Copyright © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Hak Cipta © 2011-2021 para pengembang MATE

en: Could not analyze disk usage.
id: Tak bisa menganalisa penggunaan disk.

en: Could not delete "%s".
id: "%s" tidak dapat dihapus.

en: Could not detect any mount point.
id: Tak dapat mendeteksi titik kait manapun.

en: Could not initialize monitoring
id: Tak dapat menginisialisasi pemantauan

en: Could not move "%s" to the Trash
id: Tidak dapat memindahkan "%s" ke Tempat Sampah

en: Could not move "%s" to trash.
id: Tidak dapat memindahkan "%s" ke tempat sampah.

en: Could not move file to the Trash
id: Tak dapat memindahkan berkas ke Tempat Sampah

en: Could not open document "%s".
id: Dokumen "%s" tidak dapat dibuka.

en: Could not open folder "%s"
id: Folder "%s" tidak dapat dibuka.

en: Could not open folder "%s".
id: Folder "%s" tidak dapat dibuka.

en: Could not open help document.
id: Tidak dapat membuka berkas bantuan

en: Could not open the following files:
id: Tak dapat membuka berkas berikut:

en: Could not save "%s" document to "%s".
id: Dokumen "%s" tidak dapat disimpan ke "%s".

en: Could not save document.
id: Dokumen tidak dapat disimpan.

en: Custom Location
id: Lokasi Gubahan

en: Database
id: Basis Data

en: Database `%s' selected
id: Basis Data `%s' terpilih

en: Database to use
id: Basis Data yang digunakan

en: Date Modified
id: Tanggal Diubah

en: Date modified more than
id: Tanggal modifikasi lebih tua dari

en: Default
id: Standar

en: Default Dictionary Server
id: Server Kamus Default

en: Default Window Height
id: Tinggi Default Jendela

en: Default Window Maximized
id: Pembesaran Default Jendela

en: Default Window Width
id: Lebar Default Jendela

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
id: Penjelasan untuk '%s'
      Dari '%s':
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
id: "%s" tidak dapat dihapus: %s.

en: Description
id: Deskripsi:

en: Details: %s
id: Rincian: %s

en: Device
id: Perangkat

en: Dictionaries
id: Kamus

en: Dictionary
id: Kamus

en: Dictionary Applet Factory
id: Pabrik Aplet Kamus

en: Dictionary Look up
id: Pencarian di Kamus

en: Dictionary Preferences
id: Pengaturan Kamus

en: Dictionary Sources
id: Sumber Kamus

en: Dictionary entry
id: Masukan kamus

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
id: Sumber kamus '%s' memiliki transport '%s' yang salah

en: Dictionary source `%s' selected
id: Sumber kamus '%s' dipilih

en: Dictionary source does not have name
id: Sumber kamus tidak memiliki nama

en: Dictionary source to use
id: Sumber kamus untuk digunakan

en: Dictionary sources
id: Sumber kamus

en: Dictionary sources found
id: Sumber kamus ditemukan

en: Disable Quick Search
id: Matikan Pencarian Cepat

en: Disable Quick Search Second Scan
id: Matikan Pencarian Cepat Tahap Kedua

en: Disable _Quick Search
id: Matikan _Pencarian Cepat

en: Disable connection to session manager
id: Menonaktifkan koneksi ke manajer sesi

en: Disk Images (*.img, *.iso)
id: Image diska (*.img, *.iso)

en: Disk Usage Analyzer
id: Penganalisa Penggunaan Disk

en: Disk Usage Analyzer Preferences
id: Preferensi Penganalisa Penggunaan Disk

en: Do you want to delete "%s" permanently?
id: Apakah benar ingin menghapus "%s" secara permanen?

en: Double-click on the database to use
id: Klik ganda pada basis data untuk menggunakan

en: Double-click on the matching strategy to use
id: Klik ganda pada strategi yang cocok untuk dipakai

en: Double-click on the source to use
id: Klik ganda pada sumber yang akan dipakai

en: Double-click on the word to look up
id: Klik ganda pada kata untuk menemukan

en: Drop shadow
id: Bayangan jatuh

en: Edit Dictionary Source
id: Sunting Sumber Kamus

en: Edit filter
id: Sunting tapis

en: Edit the currently selected dictionary source
id: Edit sumber kamus yang sedang terpilih

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
id: Efek yang ditambahkan pada batas (bayangan, batas, atau tak ada)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
id: Efek yang ditambahkan diluar batas tepi. Nilai yang mungkin adalah "shadow", "none", dan "border".

en: Effect:
id: Efek:

en: Effects
id: Efek

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
id: Masukkan nama berkas atau potongan nama berkas dengan atau kode wildcard.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
id: Masukkan teks untuk pilihan "%s".

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
id: Masukkan isian %s pada pilihan "%s".

en: Entry changed called for a non entry option!
id: Isian yang berubah dipanggil pada setiap pilhan isian!

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
id: Galat saat mencantol image diska: %s (%s, %d)

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
id: Galat saat menyambung ke daemon udisks: %s (%s, %d)

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
id: Terjadi galat saat memuat berkas definisi UI untuk program cuplikan layar:
    %s
    
    Coba periksa instalasi mate-utils Anda/

en: Error loading the help page
id: Error saat membuka layar bantuan

en: Error opening `%s': %m
id: Galat saat membuka '%s': %m

en: Error parsing the search command.
id: Error saat menguraikan perintah pencarian.

en: Error running the search command.
id: Error saat menjalankan perintah pencarian.

en: Error while looking up definition
id: Error saat mencari penjelasan

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
id: Salah ketika mencari penjelasan dari "%s":
    %s

en: Error while matching
id: Error saat mencocokkan

en: Error while reading reply from server:
    %s
id: Salah saat sedang membaca balasan dari server:
    %s

en: Error while retrieving the definition
id: Salah selagi menerima penjelasan

en: Error while saving screenshot
id: Galat saat menyimpan cuplikan layar

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
id: Galat ketika mengembangkan log ter-GZip. Berkas mungkin rusak.

en: Error while writing to '%s'
id: Error saat menulis ke: '%s'

en: Error: %s
id: Salah: %s

en: Exclude other filesystems
id: Tanpa sistem berkas lain

en: Excluded partitions URIs
id: URI partisi yang dikecualikan

en: FILE
id: BERKAS

en: FTP (with login)
id: FTP (dengan login)

en: F_ind:
id: _Temukan:

en: Factory for the dictionary applet
id: Pabrik untuk aplet kamus

en: Failed to parse command line arguments: %s
id: Gagal mengurai argumen baris perintah: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
id: Penetapan kode proses kelompok anak %d gagal dilakukan: %s.

en: File already exists
id: Berkas sudah ada.

en: File is empty
id: Berkasnya kosong

en: File is not a valid .desktop file
id: berkas .desktop tidak sah

en: Filename
id: Nama Berkas

en: Filesystem Type
id: Tipe Sistem Berkas

en: Filter name is empty!
id: Nama tapis kosong!

en: Filter name may not contain the ':' character
id: Nama penyaring tak boleh memuat karakter ':'

en: Filters
id: Tapis

en: Find Ne_xt
id: Cari Se_lanjutnya

en: Find Next
id: Mencari Selanjutnya

en: Find Pre_vious
id: Cari Se_belumnya

en: Find Previous
id: Mencari Sebelumnya

en: Find a word or phrase in the document
id: Mencari kata atau frasa dalam dokumen

en: Find a word or phrase in the log
id: Cari kata atau frasa dalam log

en: Find next occurrence of the search string
id: Menuju string yang ditemukan sebelumnya

en: Find previous occurrence of the search string
id: Menuju string yang ditemukan sebelumnya

en: Follow symbolic links
id: Ikuti taut simbolik

en: Foreground:
id: Latar depan:

en: GDict Options
id: Opsi GDict

en: GDict debugging flags to set
id: Flag debug GDict yang akan ditata

en: GDict debugging flags to unset
id: Flag debug GDict yang akan dibebaskan

en: Go to the first definition
id: Ayo ke penjelasan pertama

en: Go to the last definition
id: Ayo ke penjelasan terakhir

en: Go to the next definition
id: Ayo ke penjelasan selanjutnya

en: Go to the previous definition
id: Pergi ke penjelasan sebelumnya

en: Grab _after a delay of
id: Ambil setel_ah tundaan

en: Grab a window instead of the entire screen
id: Ambil gambar pada jendela saja (jangan keseluruhan layar)

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
id: Tentukan wilayah layar, bukan seluruh layar

en: Grab the current _window
id: Ambil _jendela kini

en: Grab the whole _desktop
id: Ambil seluruh _desktop

en: H_ostname:
id: Nama H_ost:

en: Height of the main window in pixels
id: Tinggi dari jendela utama dalam piksel

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Highlight
id: Sorot

en: Hostname
id: Nama host

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don't want the underlying disk image to be modified
id: Bila dicentang, kait akan hanya baca. Ini berguna bila Anda tidak ingin image diska yang mendasari diubah

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
id: Bila Anda menimpa suatu berkas, isinya yang lama akan ditimpa.

en: Impossible to open the file %s
id: Tak mungkin membuka berkas %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
id: Tak mungkin menyimpan cuplikan layar ke %s.
     Galatnya %s.
     Silakan pilih lokasi lain dan coba lagi.

en: Include Border
id: Tampilkan Bingkai

en: Include Pointer
id: Sertakan Penunjuk

en: Include _pointer
id: Sertakan _penunjuk

en: Include the pointer in the screenshot
id: Sertakan penunjuk pada cuplikan layar

en: Include the window _border
id: Sertakan _bingkai jendela

en: Include the window border with the screenshot
id: Ambil juga gambar bingkai jendelanya

en: Include the window manager border along with the screenshot
id: Tampilkan bingkai jendela pada gambar layar

en: Interactively set options
id: Menata opsi secara interaktif

en: Invalid database '%s'
id: Basis data salah '%s'

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
id: Pilihan yang salah diberikan pada argumen perintah sortby

en: Invalid strategy '%s'
id: Strategi salah '%s'

en: Invalid transport type '%d'
id: Jenis transport salah '%d'

en: List View
id: Tampilan Tabel

en: List of saved filters
id: Daftar filter yang tersimpan

en: List of saved regexp filters
id: Daftar filter regexp yang tersimpan

en: Loading...
id: Memuat...

en: Local Only
id: Hanya Lokal

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
id: Tentukan lokasi dokumen atau folder pada komputer ini sesuai nama ataupun isinya

en: Log File Viewer
id: Penilik Berkas Log

en: Log Viewer
id: Penampil Log

en: Log file to open up on startup
id: Berkas log yang dibuka saat program dijalankan

en: Log files to open up on startup
id: Berkas log yang dibuka saat program dimulai

en: Longdo Thai-English Dictionaries
id: Kamus Thailan-Inggris Longdo

en: Look _up:
id: _Cari:

en: Look in Folder
id: Cari dalam Folder

en: Look in folder
id: Cari dalam folder

en: Look up words in a dictionary
id: Cari kata dalam kamus

en: Look up words in dictionaries
id: Cari kata dalam kamus

en: Look up words or terms in a dictionary source.
id: Cari kata atau istilah dalam sebuah sumber kamus.

en: Lookup failed for host '%s': %s
id: Pencarian gagal untuk host '%s': %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
id: Pencarian gagal untuk host '%s': tidak ditemukan

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
id: Pencarian gagal untuk nama host '%s'. Tidak menemukan sumber yang benar

en: MATE Dictionary
id: Kamus MATE

en: MATE Dictionary allows you to look up words in on-line dictionaries. It comes preconfigured with a list of Dict servers (RFC 2229), to which you can add your own sources, while you can select specific servers for a specific query.
id: Kamus MATE mengizinkan Anda mencari kata dalam kamus daring. Itu datang terprakonfigurasi dengan suatu daftar server Dict (RFC 2229), yang bisa Anda tambahi sumber Anda sendiri, sambil Anda dapat memilih server tertentu untuk kuiri tertentu.

en: MATE Disk Image Mounter
id: Pengait Image Diska MATE

en: MATE Disk Usage Analyzer
id: Penganalisa Penggunaan Disk MATE

en: MATE Documentation Team
id: Tim Dokumentasi MATE

en: MATE Screenshot
id: Cuplikan Layar MATE

en: MATE Screenshot is a simple utility that lets you capture screenshots of your desktop or of application windows. You can select to copy them to the system clipboard or save them in Portable Network Graphics (.png) image format.
id: Cuplikan Layar MATE adalah utilitas yang mampu menangkap cuplikan layar dari desktop atau jendela aplikasi Anda. Anda bisa memilih untuk menyalin pada papan klip sistem atau menyimpannya pada format Portable Network Graphics (.png).

en: MATE Search Tool
id: Alat Pencarian MATE

en: MATE Search Tool is a simple but powerful utility that allows you to search for files and folders on any mounted file system. Its interface gives you instant access to a wide variety of parameters for each search, such as text contained within a file, ownership, date of modification, file size, folder exclusion, etc..
id: MATE Search Tool adalah utilitas yang sederhana namun berguna yang memungkinkan Anda untuk mencari berkas atau folder pada sembarang sistem berkas yang sudah di-mount. Antarmukanya memberikan akses yang instan pada berbagai macam parameter untuk setiap pencarian, seperti teks yang terkandung dalam sebuah berkas, kepemilikan, tanggal modifikasi, ukuran berkas, pengecualian, dll..

en: MATE;check;disk;usage;analyze;size;space;
id: MATE;periksa;disk;penggunaan;analisis;ukuran;ruang;bebas;

en: MATE;dictionary;applet;thesaurus;spelling;definitions;online;
id: MATE;kamus;aplet;tesaurus;ejaan;definisi;daring;

en: MATE;monitor;view;system;log;files;logviewer;
id: MATE;pantau;tilik;sistem;log;berkas;file;penampil log;

en: MATE;screenshot;snapshot;desktop;window;image;
id: MATE;cuplikan layar;tangkapan layar;snapshot;desktop;jendela;citra;

en: MATE;search;files;locate;documents;folders;computer;name;content;find;tool;
id: MATE;cari;berkas;temukan;dokumen;folder;komputer;nama;isi;alat;perkakas;

en: Manage Filters
id: Kelola Tapis

en: Manage filters
id: Kelola tapis

en: Maximum depth
id: Kedalaman maksimum

en: Mo_ve to Trash
id: Pi_ndahkan ke Tempat Sampah

en: Monitor Home
id: Monitor Rumah

en: Mount Point
id: Titik Kait

en: Move to parent folder
id: Pindahkan ke folder induk

en: Moving "%s" failed: %s.
id: "%s" tidak dapat dipindahkan: %s

en: Na_me does not contain
id: Na_ma tidak berisi

en: Name
id: Nama

en: Name contains
id: Nama berisi

en: Name matches regular e_xpression
id: Nama cocok dengan e_kspresi reguler

en: New look up
id: Cari baru

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
id: Tidak ada kelompok '%s' ditemukan dalam penjelasan sumber kamus

en: No Files Found
id: Tidak Ada Berkas Yang Ditemukan

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
id: Tiada sambungan ke server kamus pada '%s:%d'

en: No context available for source '%s'
id: Tidak ada konteks tersedia untuk sumber '%s'

en: No databases found on dictionary server at '%s'
id: Tidak menemukan basis data pada server kamus pada '%s'

en: No definitions found
id: Tidak menemukan penjelasan

en: No definitions found for '%s'
id: Tidak menemukan penjelasan untuk '%s'

en: No dictionary source available with name '%s'
id: Tidak ada sumber kamus dengan nama '%s'

en: No files found
id: Tidak ada berkas yang ditemukan

en: No hostname defined for the dictionary server
id: Tiada penjelasan nama host untuk server kamus

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
id: Tidak menemukan strategi pada kamus kata pada '%s'

en: None
id: Nihil

en: Normal text size
id: Ukuran teks normal

en: Not a launchable item
id: Bukan butir yang dapat diluncurkan

en: Not found
id: Tak ditemukan

en: Only show lines that match one of the given filters
id: Hanya tampilkan baris-baris yang cocok dengan penyaring yang diberikan

en: Open Containing _Folder
id: Buka _Folder

en: Open Log
id: Buka Log

en: Open Wit_h
id: Buka _Dengan

en: Open a log from file
id: Buka log dari sebuah berkas

en: Open the help contents for the log viewer
id: Buka daftar isi bantuan

en: Open with %s
id: Buka dengan %s

en: Optional information:
id: Informasi pilihan:

en: Owned by _group
id: Dimiliki oleh _grup

en: Owned by _user
id: Dimiliki oleh pengg_una

en: Owner is unrecognized
id: Pemilik tidak dikenal

en: PATH
id: LOKASI

en: P_review...
id: P_ratilik...

en: Paths
id: Lokasi

en: Please enter a name and try again.
id: Silahkan berikan nama dan coba lagi.

en: Please specify either foreground or background color!
id: Silakan nyatakan warna latar depan atau latar belakang!

en: Please wait until the current search ends.
id: Coba tunggu sampai pencarian sekarang selesai.

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preview this document
id: Pratilik dokumen ini

en: Print
id: Cetak

en: Print definition
id: Cetak Penjelasan

en: Print result to the console
id: Cetak hasil ke konsol

en: Print the definitions found
id: Cetak penjelasan yang ada

en: Print the text of the definition
id: Cetak teks dari penjelasan

en: Print this document
id: Mencetak dokumen ini

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi dan keluar

en: Public FTP
id: FTP Publik

en: Quick Search Excluded Paths
id: Path Yang Tidak Dicari Dalam Pencarian Cepat

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
id: Path Yang Tidak Dicari Dalam Pencarian Cepat Tahap Kedua

en: Quit the log viewer
id: Keluar dari penampil log ini

en: Ready
id: Siap

en: Refresh
id: Perbarui

en: Regular expression is empty!
id: Ekspresi reguler kosong!

en: Regular expression is invalid: %s
id: Ekspresi reguler tak valid: %s

en: Reload the list of available databases
id: Baca ulang daftar basis data yang tersedia

en: Reload the list of available sources
id: Muat ulang daftar sumber yang tersedia

en: Reload the list of available strategies
id: Muat ulang daftar strategi yang tersedia

en: Remove "%s"
id: Hapus "%s"

en: Remove "%s"?
id: Hapus "%s"?

en: Remove the currently selected dictionary source
id: Buang sumber kamus yang sedang terpilih

en: Remove the window border from the screenshot
id: Buang bingkai dari cuplikan layar

en: Rescan your home folder?
id: Pindai ulang folder rumah Anda?

en: S_can Remote Folder...
id: Pindai Folde_r Jauh...

en: S_earch results:
id: Hasil p_encarian:

en: S_ize at least
id: Ukuran pal_ing tidak

en: S_tatusbar
id: Panel S_tatus

en: Save Screenshot
id: Simpan Gambar Layar

en: Save Search Results As...
id: Simpan Hasil Pencarian Sebagai...

en: Save Snapshot
id: Simpan Snapshot

en: Save a Copy
id: Simpan Salinan

en: Save definition
id: Simpan penjelasan

en: Save images of your desktop or individual windows
id: Simpan gambar dari desktop atau suatu jendela anda

en: Save in _folder:
id: Simpan dalam _folder:

en: Save screenshot
id: Simpan cuplikan layar

en: Save the definitions found
id: Simpan penjelasan yang ada

en: Save the text of the definition to a file
id: Simpan teks penjelasan ke suatu berkas

en: Saving file...
id: Menyimpan berkas...

en: Scan
id: Pindai

en: Scan F_older...
id: Pindai F_older...

en: Scan Filesystem
id: Pindai Sistem Berkas

en: Scan Folder
id: Pindai Folder

en: Scan Home
id: Pindai Home

en: Scan Remote Folder
id: Pindai Folder Jauh

en: Scan _Filesystem
id: Pindai Sistem _Berkas

en: Scan _Home Folder
id: Pindai Folder _Home

en: Scan a folder
id: Pindai suatu folder

en: Scan a remote folder
id: Pindai suatu folder jauh

en: Scan filesystem
id: Pindai sistem berkas

en: Scan home folder
id: Pindai folder home

en: Scanning...
id: Memindai...

en: Screenshot at %s - %d.png
id: Cuplikan layar pada %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
id: Cuplikan layar pada %s.png

en: Screenshot delay
id: Tundaan cuplikan layar

en: Screenshot directory
id: Direktori cuplikan layar

en: Screenshot taken
id: Cuplikan layar telah diambil

en: Screenshot.png
id: Gambar-Layar.png

en: Search Result Columns Order
id: Urutan Kolom Hasil Pencarian

en: Search for Files
id: Cari Berkas

en: Search history
id: Cari Sejarah

en: Search paths used by this object
id: Cari lokasi yang digunakan objek ini

en: Searching for '%s'...
id: Mencari '%s'...

en: Searching...
id: Pencarian sedang dilakukan...

en: Secure WebDAV (HTTPS)
id: WebDAV Aman (HTTPS)

en: See mate-dictionary --help for usage
id: Lihat kamus mate - bantuan untuk penggunaan

en: Select Disk Image(s) to Mount
id: Pilih Image Diska yang akan Dikait

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Select _All
id: Pilih _Semua

en: Select _area to grab
id: Pilih wil_ayah untuk diambil

en: Select _devices to include in filesystem scan:
id: Pilih perangkat yang akan _diikutkan dalam pemindaian sistem berkas:

en: Select a folder
id: Pilih sebuah folder

en: Select a search option from the drop-down list.
id: Pilih aturan pencarian dari dalam menu.

en: Select and set the "%s" search option
id: Pilih dan aktifkan pilihan "%s"

en: Select more _options
id: Pilih pilihan lainn_ya

en: Select more options
id: Pilih pilihan lainnya

en: Select the "%s" search option
id: Pilih pilihan "%s"

en: Select the entire log
id: Tampilkan seluruh isi log

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
id: Isikan nama folder tempat hendak dimulainya pencarian.

en: Send grabbed area directly to the clipboard
id: Kirim area yang ditangkap secara langsung ke papan klip

en: Service _type:
id: _Jenis server:

en: Session management options:
id: Opsi manajemen sesi:

en: Set sort order to descending, the default is ascending
id: Urutkan terbalik, standarnya mengurutkan menaik

en: Set the font used for printing the definitions
id: Tentukan jenis huruf untuk pencetakan penjelasan

en: Set the model of the chart
id: Tata model diagram

en: Set the root node from the model
id: Tata titik akar dari model

en: Set the text of "Look in folder" search option
id: Isi teks pada 'Cari dalam folder'

en: Set the text of "Name contains" search option
id: Isi teks pada 'Nama berisi'

en: Set up _read-only mount
id: Siapkan kait _hanya baca

en: Show Additional Options
id: Tampilkan Pilihan Lainnya

en: Show GDict Options
id: Tampilkan Opsi GDict

en: Show Side Pane
id: Tampilkan Panel Samping

en: Show Status Bar
id: Tampilkan Panel Status

en: Show hidden and backup files
id: Tampilkan berkas dan folder yang tersembunyi

en: Show matches only
id: Hanya tampilkan yang cocok

en: Show more _details
id: Tunjukan lebih _detail

en: Show or hide the definition window
id: Tampil atau sembunyikan jendela definisi

en: Show session management options
id: Menampilkan opsi manajemen sesi

en: Show the about dialog for the log viewer
id: Tampilkan dialog tentang aplikasi penampil log

en: Show the application's version
id: Tampilkan versi aplikasinya

en: Show version
id: Tampilkan versi

en: Show version of the application
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Si_ze at most
id: Ukuran paling be_sar

en: Side _Pane
id: Panel _Samping

en: Similar _Words
id: Kata _Serupa

en: Similar words
id: Kata yang sama

en: Size
id: Ukuran

en: Size of the font used to display the log
id: Ukuran huruf yang digunakan untuk menampilkan log

en: Smaller text size
id: Ukuran teks lebih kecil

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
id: Urutkan berkas berdasarkan salah satu dari: nama, folder, ukuran, tipe, tanggal

en: Source
id: Sumber

en: Source Name
id: Nama sumber

en: Sources
id: Sumber

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
id: Tentukan berkas log yang akan dibuka saat program dijalankan. Daftar default dibuat dengan membaca /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
id: Tentukan tinggi jendela utama penampil log dalam piksel.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
id: Tentukan berkas log yang dibuka saat program dijalankan. Biasanya bernilai/var/adm/messages atau /var/log/messages bergantung pada sistem operasi.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
id: Tentukan ukuran dari huruf lebar-tetap yang digunakan menampilkan log pada tampilan pohon utama. Defaultnya diambil dari ukuran huruf default terminal.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
id: Tentukan lebar jendela utama penampil log dalam piksel.

en: Specify file containing saved configuration
id: Nyatakan berkas yang memuat konfigurasi tersimpan

en: Specify session management ID
id: Tentukan ID manajemen sesi

en: St_atusbar
id: Bil_ah status

en: Starting %s
id: Memulai %s

en: Statusbar is Visible
id: Statusbar Tampak

en: Stop scanning
id: Berhenti memindai

en: Strategies
id: Strategi

en: Strategy
id: Strategi

en: Strategy `%s' selected
id: Strategi '%s' dipilih

en: Subfolder tips visible
id: Tips sub folder tampak

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
id: Tim Dokumentasi Sun GNOME <gdocteam@sun.com>

en: System Log Viewer
id: Penampil Log Sistem

en: Take Screenshot
id: Ambil Cuplikan

en: Take _Screenshot
id: Ambil _Cuplikan Layar

en: Take a picture of the screen
id: Ambil gambar layar

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
id: Mulai ambil gambar setelah jeda waktu (dalam detik)

en: Thai
id: Thailand

en: The GdictContext bound to this source
id: GdictContext melekat ke sumber ini

en: The GdictContext object used to get the word definition
id: Objek GdictContext digunakan untuk mendapatkan penjelasan kata

en: The caja file manager is not running.
id: Pengatur berkas caja sedang tidak jalan.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
id: Proses penyimpanan tiba-tiba mati. Gambar layar gagal disimpan.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
id: Isi dari folder rumah Anda telah berubah. Pilih pindai ulang untuk memperbarui rincian pemakaian disk.

en: The database used to query the GdictContext
id: Basis data yang digunakan untuk mencari GdictContext

en: The default database of this dictionary source
id: Basis data default untuk sumber kamus ini

en: The default database to use
id: Basis data default yang digunakan

en: The default search strategy to use
id: Strategi pencarian yang digunakan

en: The default strategy of this dictionary source
id: Strategi default untuk sumber kamus ini

en: The description of this dictionary source
id: Penjelasan sumber kamus ini

en: The directory the last screenshot was saved in.
id: Direktori dimana cuplikan layar terakhir disimpan.

en: The display name of this dictionary source
id: Nama untuk sumber kamus ini

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
id: Dokumen "%s" sudah ada. Timpa saja?

en: The document does not exist.
id: Dokumen tidak ada.

en: The document name you selected is a folder.
id: Nama dokumen yang Anda pilih adalah folder.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Timpa saja?

en: The file is not a regular file or is not a text file.
id: Berkas bukan berkas biasa atau bukan berkas teks.

en: The filename used by this dictionary source
id: Nama berkas yang digunakan oleh sumber kamus

en: The folder does not exist.
id: Folder tidak ada.

en: The font to be used when printing
id: Jenis huruf yang digunakan ketika mencetak

en: The font to be used when printing a definition.
id: Jenis huruf yang dipergunakan ketika mencetak definisi.

en: The hostname of the dictionary server to connect to
id: Nama host dari server kamus yang mau disambungkan

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
id: Kedalaman maksimum penggambaran diagram dari akar

en: The name of the client of the context object
id: Nama klien dari objek konteks

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
id: Nama basis data tunggal atau meta-basis data yang digunakan pada sumber kamus. Tanda eksklamasi ("!") berarti seluruh basis data yang ada dalam sumber kamus harus dicari.

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
id: Nama dari strategi pencarian untuk dipergunakan pada sumber kamus, jika tersedia. Strategi defaultnya adalah 'pasti', yaitu pasti cocok katanya.

en: The name of the dictionary source used
id: Nama sumber kamus yang digunakan

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
id: Nama sumber kamus yang dipergunakan untuk menerima definisi kata.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
id: Berapa detik mesti menunggu sebelum mengambil cuplikan layar.

en: The port of the dictionary server to connect to
id: Port dari server kamus yang mau disambungkan

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
id: Hasil pencarian mungkin keliru. Ada error saat melakukan pencarian.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
id: Hasil pencarian mungkin keliru atau kadaluwarsa. Matikan fasilitas pencarian cepat?

en: The status code as returned by the dictionary server
id: Kode status yang dikembalikan oleh server kamus

en: The strategy used to query the GdictContext
id: Strategi digunakan untuk membaca GdictContext

en: The transport mechanism used by this dictionary source
id: Mekanisme transport yang digunakan oleh sumber kamus ini

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
id: Tidak ada pembaca berkas yang dapat membaca dokumen ini.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
id: Tidak ada penilik yang dapat mampu menampilkan folder ini.

en: There was an error displaying help.
id: Ada kesalahan saat menampilkan bantuan.

en: There was an error displaying help: %s
id: Terjadi error ketika menampilkan layar bantuan: %s

en: There was an error while displaying help
id: Ada error saat menampilkan bantuan

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
id: Kunci ini menentukan nilai bawaan bagi widget "Cari di Folder".

en: This key defines the items which were searched for in the past.
id: Kunci ini mendefinisikan item yang telah dicari di masa lalu.

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
id: Kunci ini menjelaskan urutan kolom dalam hasil pencarian. Kunci ini harus tidak diubah oleh pengguna.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
id: Kunci ini berisi path yang tidak akan dicari pada model pencarian cepat. Kode '*' dan '?' dapat dipergunakan disini. Nilai awalnya adalah /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, dan /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
id: Kunci ini berisi path yang tidak akan dicari pada model pencarian cepat tahap kedua. Pencarian tahap dua ini menggunakan perintah 'find' untuk melakukan proses pencarian. Gunanya adalah untuk mencari berkas yang belum diindeks. Kode '*' dan '?' diperbolehkan untuk digunakan. Nilai awalnya adalah /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
id: Kunci ini menjelaskan tinggi jendela, dan dipergunakan untuk mengingat ukuran alat pencarian diantara sesi. Buat menjadi -1 akan menjadikan alat pencarian menggunakan tinggi default.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
id: Kunci ini menjelaskan lebar jendela, dan dipergunakan untuk mengingat ukuran alat pencarian diantara sesi. Buat menjadi -1 akan menjadikan alat pencarian menggunakan lebar default.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Berisi teks" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Tanggal lebih muda dari" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Tanggal lebih tua dari" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Tanpa sistem berkas lain" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Berkas kosong" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Ikuti taut simbolik" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Nama tidak berisi" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Nama cocok dengan ekspresi reguler" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Dimiliki kelompok" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Dimiliki pengguna" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Pemilik tidak diketahui" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Tampilkan berkas dan folder tersembunyi" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Ukuran paling tidak" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
id: Kunci ini menentukan apakah pilihan "Ukuran terbesar" dipilih saat program pencari mulai dijalankan.

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
id: Kunci ini menentukan apakah program pencari mematikan fungsi perintah 'find' setelah melakukan pencarian cepat.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
id: Kunci ini menentukan apakah program pencari mematikan fungsi perintah 'locate' setelah melakukan pencarian cepat.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
id: Kunci ini menentukan apakah jendela alat pencari akan dimulai dalam keadaan besar.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Program ini disebarluaskan dengan harapan akan berguna, tapi TANPA JAMINAN APAPUN; bahkan tanpa jaminan tersirat atas KELAYAKAN JUAL atau KECOCOKAN BAGI KEPERLUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih jauh.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Program ini adalah perangkat lunak bebas: Anda dapat menyebarluaskannya dan/atau mengubahnya di bawah syarat dari GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation, bisa Lisensi versi 2, atau (sesuai pilihan Anda) sebarang versi setelahnya.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
id: Versi Log Sistem tak mendukung log ter-GZip.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
id[0]: Ini akan membuka %d jendela yang terpisah.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
id: Ini akan menghapus sumber kamus dari daftar untuk selamanya.

en: Toggle dictionary window
id: Ganti jendela kamus

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
id: Terlalu banyak argumen. Hanya bisa menyatakan satu direktori.

en: Toolbar is Visible
id: Bilah Alat Nampak

en: Total Size
id: Ukuran Total

en: Total filesystem capacity
id: Kapasitas total sistem berkas

en: Total filesystem capacity:
id: Kapasitas total sistem berkas:

en: Total filesystem usage
id: Total pemakaian sistem berkas

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
id: Tempat Sampah tidak tersedia. Tidak dapat memindahkan "%s" ke tempat sampah.

en: Type
id: Tipe

en: Type the word you want to look up
id: Tuliskan kata yang ingin anda cari

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
id: Tidak dapat membersihkan folder sementara:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
id: Tidak bisa menyambung ke server kamus pada '%s:%d'

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
id: Tidak bisa tersambung ke server kamus pada '%s:%d'. Server menjawab dengan kode %d (server mati)

en: Unable to create a context
id: Tidak dapat membuat konteks

en: Unable to create a source file
id: Tidak dapat membuat berkas sumber

en: Unable to create socket
id: Tidak dapat membuat socket

en: Unable to create the data directory '%s': %s
id: Tidak dapat membuat direktori data '%s': %s

en: Unable to display the preview: %s
id: Tak bisa menampilkan pratilik: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
id: Tidak bisa menemukan sumber kamus yang cocok

en: Unable to find dictionary source
id: Gagal menemukan sumber kamus

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
id: Gagal mendapatkan kunci '%s' dalam berkas penjelasan sumber kamus: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
id: Gagal mendapatkan kunci '%s' dalam penjelasan sumber kamus: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
id: Tidak bisa memproses balasan server kamus 
    : '%s'

en: Unable to remove source '%s'
id: Tidak dapat membuang sumber '%s'

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
id: Gagal mengganti nama berkas '%s' ke '%s': %s

en: Unable to save source file
id: Tidak dapat menyimpan berkas sumber

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
id: Tidak bisa membuat kanal sebagai tanpa-halangan: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
id: Tak bisa mengambil cuplikan layar dari jendela kini

en: Unknown error saving screenshot to disk
id: Ada error yang tidak diketahui terjadi saat menyimpan gambar layar

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
id: Berkas desktop Versi '%s' tak dikenal

en: Unrecognized launch option: %d
id: Opsi peluncuran tak dikenal: %d

en: Untitled document
id: Dokumen belum berjudul

en: Usage
id: Cara pakai

en: Version:
id: Versi:

en: View as Rings Chart
id: Tilik Sebagai Diagram Cincin

en: View as Treemap Chart
id: Tilik Sebagai Diagram Peta Pohon

en: View or monitor system log files
id: Lihat atau pantau berkas log sistem

en: View, monitor or analyze your system logs in a gradual manner.
id: Lihat, pantau, atau analisa log sistem Anda secara bertahap.

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
id: Apakah setiap perubahan pada direktori home harus dipantau.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
id: Apakah konteks menggunakan hanya kamus lokal saja atau tidak

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
id: Apakah bilah status pada bagian bawah jendela utama harus nampak.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
id: Apakah tooltip subfolder dari folder yang dipilih digambar.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
id: Apakah panel harus kelihatan pada jendela utama.

en: Which type of chart should be displayed.
id: Jenis bagan yang harus ditampilkan.

en: Width of the main window in pixels
id: Lebar jendela utama dalam piksel

en: Windows share
id: Windows berbagi

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
id: Tanpa titik kait penggunaan disk tak dapat dianalisis.

en: Word `%s' selected
id: Kata `%s' terpilih

en: Words to look up
id: Kata untuk dicari

en: Words to match
id: Kata untuk dicocokkan

en: Wrapped
id: Dilipat

en: You can perform scans on a file system, your home or any other folder - local or remote. There is also an option to constantly monitor any external changes to the home directory and warn the user if a file is added/removed.
id: Anda melakukan pemindaian terhadap sistem berkas, rumah Anda, atau folder lain - lokal atau remote. Terdapat juga sebuah opsi untuk secara konstan memonitor adanya perubahan eksternal pada direktori home dan memperingatkan pengguna apabila terdapat sebuah berkas yang ditambahkan/dihapus.

en: You did not select a document name.
id: Nama dokumen belum dipilih.

en: You don't have enough permissions to read the file.
id: Anda tidak memiliki cukup hak untuk membaca berkas ini.

en: You may not have write permissions to the document.
id: Kemungkinan Anda tidak memiliki hak untuk menulis ke berkas ini.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
id: Anda seharusnya menerima salinan GNU General Public License bersamaan dengan program ini. Jika tidak, silakan kunjungi <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: Zoom _In
id: Perbesar Tamp_ilan

en: Zoom _Out
id: P_erkecil

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom out
id: Perkecil

en: [DIRECTORY]
id: [DIREKTORI]

en: _About
id: _Tentang

en: _Analyzer
id: Peng_analisa

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Close
id: _Tutup

en: _Collapse All
id: _Lipat Semua

en: _Contents
id: _Isi

en: _Copy
id: _Salin

en: _Date modified less than
id: Tanggal modifikasi lebih mu_da dari

en: _Description:
id: _Deskripsi:

en: _Domain Name:
id: Nama _Domain:

en: _Expand All
id: K_embangkan Semua

en: _File
id: _Berkas

en: _Filters
id: _Tapis

en: _Find
id: _Cari

en: _Find...
id: _Cari...

en: _Find:
id: _Cari:

en: _First Definition
id: _Penjelasan Pertama

en: _Folder:
id: _Folder

en: _Go
id: _Jalan

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Image type:
id: Tipe c_itra:

en: _Last Definition
id: Penje_lasan Terakhir

en: _Location (URI):
id: _Lokasi (URI):

en: _Look Up Selected Text
id: _Terjemahkan Teks

en: _Look in folder:
id: Cari da_lam folder:

en: _Monitor changes to your home folder
id: Pantau perubahan pada folder ho_me Anda

en: _Mount
id: _Kait

en: _Name contains:
id: _Nama berisi:

en: _Name:
id: _Nama:

en: _New
id: _Baru

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: _Next Definition
id: Penjelasa_n Selanjutnya

en: _Normal Size
id: Ukuran _Normal

en: _Open
id: B_uka

en: _Open Folder
id: Buka F_older

en: _Open with %s
id: _Buka dengan %s

en: _Open...
id: B_uka...

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Previous
id: _Sebelumnya

en: _Previous Definition
id: _Penjelasan Sebelumnya

en: _Print
id: _Cetak

en: _Print font:
id: Huruf _Pencetakan:

en: _Print...
id: _Cetak...

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Regular Expression:
id: Ekspresi _Reguler:

en: _Replace
id: Gant

en: _Rescan
id: _Pindai ulang

en: _Save
id: _Simpan

en: _Save Results As...
id: _Simpan Hasil sebagai...

en: _Save a Copy...
id: _Simpan Salinan...

en: _Scan
id: _Pindai

en: _Select a dictionary source for looking up words:
id: Pilih _sumber kamus untuk mencari kata:

en: _Share:
id: _Bagi:

en: _Show hidden folders
id: Tampilkan folder ter_sembunyi

en: _Sidebar
id: Panel _samping

en: _Statusbar
id: _Status panel

en: _Toolbar
id: _Bilah Alat

en: _User Name:
id: _Nama Pengguna:

en: _View
id: _Tampilan

en: available:
id: tersedia:

en: contains hardlinks for:
id: mengandung hardlink untuk:

en: days
id: hari

en: effect
id: Efek

en: kilobytes
id: kilobyte

en: last update: %s
id: pembaruan terakhir: %s

en: link (broken)
id: taut (terputus)

en: link to %s
id: taut ke %s

en: seconds
id: detik

en: source
id: sumber

en: today at %-I:%M %p
id: hari ini pukul %-H:%M

en: used:
id: digunakan:

en: word
id: kata

en: yesterday at %-I:%M %p
id: kemarin pukul %-H:%M
