Xfce Apps - en to id translation catalogue (279 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
id: 
    Pemutar Media Parole %s
    
    Bagian dari Proyek Xfce Goodies
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.

en: 16:9 (Widescreen)
id: 16:9 (Layar Lebar)

en: <b>Audio Visualization</b>
id: <b>Visualisasi Audio</b>

en: <b>Author</b>
id: <b>Pengarang</b>

en: <b>Color Balance</b>
id: <b>Keseimbangan Warna</b>

en: <b>Description</b>
id: <b>Deskripsi</b>

en: <b>Keyboard</b>
id: <b>Papan Ketik</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
id: <b>Pengaturan Daftar Putar</b>

en: <b>Screensaver</b>
id: <b><i>Screensaver</i></b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
id: <b>Pengaturan Subtitel</b>

en: <b>Video Output</b>
id: <b>Keluaran Video</b>

en: <big><b>Open Network Location</b></big>
id: <big><b>Buka Lokasi Jaringan</b></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
id: <big><span color='#BBBBBB'><i>oleh</i></span> <span color='#F4F4F4'>Artis Tak Dikenal</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
id: <big><span color='#BBBBBB'><i>di</i></span> <span color='#F4F4F4'>Album Tak Diketahui</span></big>

en: <i>by</i>
id: <i>oleh</i>

en: <i>on</i>
id: <i>di</i>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
id: <span color='#F4F4F4'><b><big>Lagu Tak Dikenal</big></b></span>

en: A_ngle Menu
id: Me_nu Sudut

en: Add
id: Tambah

en: Add files to playlist
id: Tambahkan ke daftar putar

en: Add to playlist...
id: Tambah ke senarai putar...

en: Additional software is required.
id: Diperlukan perangkat lunak tambahan.

en: Advanced Stream Redirector
id: Pengalih Arus Data Terdepan

en: All files
id: Semua berkas

en: All supported files
id: Semua berkas yang didukung

en: Always minimize to tray when window is closed
id: Selalu minimalkan ke baki saat jendela ditutup

en: Always replace playlist with opened files
id: Selalu timpa daftar putar dengan berkas yang dibuka

en: Arabic
id: Arab

en: Are you sure you want to quit?
id: Apakah anda yakin ingin keluar?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
id: Daftar riwayat konten yang pernah dibuka akan dibersihkan dan tidak dapat dibatalkan setelah ini. Apakah anda ingin melanjutkan?

en: Armenian
id: Armenia

en: Audio CD
id: CD Audio

en: Audio Track #%d
id: Trek Audio #%d

en: Audio Track:
id: Trek Audio:

en: Audio and video
id: Audio dan video

en: Auto
id: Otomatis

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatically show subtitles when playing movie file
id: Muat subtitel secara otomatis saat memainkan berkas film

en: Baltic
id: Baltik

en: Brightness:
id: Kecerahan:

en: Buffering
id: Menyangga

en: Buffering (0%)
id: Menyangga (0%)

en: By Extension
id: Berdasarkan Ekstensi

en: Cancel
id: Batal

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: Chapter %i
id: Penggalan %i

en: Check and remove duplicate media entries
id: Periksa dan hilangkan item yang berduplikasi dari daftar putar

en: Chinese Simplified
id: Cina Disederhanakan

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Clear
id: Kosongkan

en: Clear History
id: Hapus Riwayat

en: Clear Recent Items
id: Bersihkan Item Terakhir

en: Clear playlist
id: Bersihkan senarai putar

en: Close
id: Tutup

en: Configure your media player
id: Mengonfigurasi pemutar media anda

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Contrast:
id: Kekontrasan:

en: Croatian
id: Kroasia

en: Current Locale
id: Aturan Lokal Saat Ini

en: Cyrillic/Russian
id: Cyrillic/Rusia

en: Cyrillic/Ukrainian
id: Cyrillic/Ukraina

en: Decrease volume
id: Turunkan volume

en: Disable screensaver when playing movies
id: Nonaktifkan fitur screensaver saat memainkan film

en: Disc Playlist
id: Daftar Putar Cakram

en: Display
id: Tampilan

en: Display Parole user manual
id: Tampilkan manual pengguna Parole

en: Do not load plugins
id: Jangan muat plugin

en: Do you want to continue loading or stop?
id: Apakah ingin melanjutkan proses memuat?

en: Don't Install
id: Jangan dipasang

en: Empty
id: Kosong

en: Enable keyboard multimedia keys
id: Aktifkan tombol multimedia pada papan ketik

en: Encoding:
id: Penyandian:

en: Error
id: Galat

en: Error saving playlist file
id: Galat menyimpan berkas senarai putar

en: Exit fullscreen
id: Keluar layar penuh

en: Extend your media player
id: Memperluas kemampuan pemutar media Anda

en: Extension
id: Ekstensi

en: File Type
id: Tipe Berkas

en: Font:
id: Fonta:

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: GStreamer Error
id: Galat pada GStreamer

en: GStreamer backend error
id: Galat pada GStreamer

en: General
id: Umum

en: Georgian
id: Georgia

en: Go
id: Pergi

en: Go back 1 minute
id: Mundur 1 menit

en: Go back 10 minutes
id: Mundur 10 menit

en: Go back 10 seconds
id: Mundur 10 detik

en: Go forward 1 minute
id: Maju 1 menit

en: Go forward 10 minutes
id: Maju 10 menit

en: Go forward 10 seconds
id: Maju 10 detik

en: Go to position
id: Pergi ke posisi

en: Greek
id: Yunani

en: Gujarati
id: Gujarat

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Hebrew Visual
id: Ibrani Visual

en: Hide Playlist
id: Sembunyikan Senarai Putar

en: Hue:
id: Kesamaran:

en: Icelandic
id: Islandia

en: Increase volume
id: Naikkan volume

en: Insert Disc
id: Masukkan Diska

en: Install
id: Pasang

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Leave Fullscreen
id: Tinggalkan Mode Layar Penuh

en: Leave _Fullscreen
id: Tinggalkan Mode _Layar Penuh

en: Lower volume
id: Kecilkan volume

en: M3U Playlists
id: Senarai Putar M3U

en: MPRIS2 remote control
id: Kontrol remot MPRIS2

en: Media stream is not seekable
id: Arus media tidak ditemukan

en: Media to play
id: Media untuk dimainkan

en: Message
id: Pesan

en: Mini Mode
id: Mode Mini

en: Minimize to tray
id: Sembunyikan ke baki

en: Move Down
id: Pindah ke Bawah

en: Move Up
id: Pindah ke Atas

en: Mute
id: Bisukan

en: Mute volume
id: Diamkan volume

en: Next Track
id: Trek Selanjutnya

en: Next track
id: Trek berikutnya

en: No available plugin installer was found.
id: Tak ditemukan pemasang plugin yang tersedia.

en: No installed plugins found on this system
id: Tak ada plugin terinstal yang ditemukan di sistem ini

en: None
id: Tak ada

en: Nordic
id: Nordik

en: Notify
id: Pemberitahuan

en: Open
id: Buka

en: Open Containing Folder
id: Buka Isi Folder

en: Open Media Files
id: Buka Berkas Media

en: Open Network Location
id: Buka Lokasi Jaringan

en: Open _Location...
id: Buka _Lokasi...

en: Open _Recent
id: Berkas Te_rakhir

en: Open a new instance
id: Jalankan instansiasi baru

en: Open file
id: Buka berkas

en: Open location
id: Buka lokasi

en: PLS Playlists
id: Senarai Putar PLS

en: P_lugins
id: P_lugin

en: P_revious Track
id: Trek Se_belumnya

en: Parole Media Player
id: Pemutar Media Parole

en: Parole Media Player cannot start.
id: Parole tidak dapat dijalankan.

en: Parole Plugins
id: Plugin Parole

en: Parole Settings
id: Pengaturan Parole

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
id: Parole juga dapat disembunyikan ke baki sistem.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
id: Parole menampilkan pemutaran berkas media lokal, termasuk video dengan dukungan teks, Audio CD, DVD, dan siaran langsung. Parole juga bisa diperluas melalui pengaya.

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
id: Parole adalah pemutar media sederhana modern berdasarkan kerangka kerja GStreamer dan ditulis agar sesuai dengan baik di desktop Xfce. Hal ini dirancang dengan kesederhanaan, kecepatan dan penggunaan sumber daya.

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
id: Parole telah berjalan, gunakan argumen perintah "-i" untuk menjalankan instansiasi baru

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
id: Parole membutuhkan <b>%s</b> untuk memainkan berkas ini.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
id: Parole membutuhkan <b>%s</b> untuk memainkan berkas ini.
    Plugin ini dapat diinstal secara otomatis.

en: Pause
id: Jeda

en: Permission denied
id: Hak akses ditolak

en: Persian
id: Persia

en: Play
id: Mainkan

en: Play Disc
id: Putar Cakram

en: Play opened files
id: Mainkan berkas yang dibuka

en: Play or pause if already playing
id: Mainkan atau jeda

en: Play your media
id: Mainkan media anda

en: Play/Pause
id: Mainkan/Jeda

en: Playback
id: Putar

en: Playlist
id: Daftar Putar

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
id[0]: Senarai puter (%i bagian)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
id[0]: Senarai putar (%i item)

en: Playlist files
id: Berkas senarai putar

en: Please check your installation
id: Mohon periksa instalasi perangkat lunak anda

en: Please check your installation.
id: Mohon periksa instalasi perangkat lunak anda.

en: Please choose a supported playlist format
id: Silakan pilih format senarai putar yang didukung

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
id: Mohon pergi ke https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs untuk melaporkan kutu Anda.

en: Please restart Parole for this change to take effect.
id: Silakan nyalakan ulang Parole agar perubahan ini diterapkan.

en: Plugin failed to load
id: Gagal memuat plugin

en: Position:
id: Posisi:

en: Previous Track
id: Trek Sebelumnya

en: Previous track
id: Trek sebelumnya

en: Print version information and exit
id: Tampilkan informasi versi

en: Quit
id: Keluar

en: Raise volume
id: Besarkan volume

en: Remember my choice
id: Ingat pilihan saya

en: Remember playlist
id: Ingat daftar putar

en: Remove
id: Hapus

en: Remove selected item
id: Hapus item terpilih

en: Remove selected media
id: Lepaskan media terpilih

en: Repeat
id: Ulangi

en: Replace playlist when opening files
id: Ganti senarai putar ketika membuka berkas

en: Reset to defaults
id: Kembalikan pada kondisi standar

en: Romanian
id: Romania

en: Saturation:
id: Kejenuhan:

en: Save Playlist as...
id: Simpan Senarai Putar sebagai...

en: Select File Types (By Extension)
id: Pilih Tipe Berkas (Berdasarkan Ekstensi)

en: Select Subtitle File
id: Pilih Berkas Subtitel

en: Select Text Subtitles...
id: Pilih Teks Subtitel...

en: Select next item
id: Pilih item selanjutnya

en: Select previous item
id: Pilih item sebelumnya

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
id: Atur alamat divais CD/ VCD / DVD

en: Shareable Playlist
id: Senarai Putar dapat Dibagikan

en: Show Playlist
id: Tampilkan Daftar Putar

en: Show icon in the system tray
id: Tampilkan ikon di baki sistem

en: Show menubar
id: Tampilkan Mistar Menu

en: Show notifications for currently playing tracks
id: Tampilkan pemberitahuan untuk trek yang sedang dimainkan

en: Show visual effects when an audio file is played
id: Tampilkan efek visual saat audio dimainkan

en: Shuffle
id: Acak

en: South European
id: Eropa Selatan

en: Square
id: Kotak

en: Start in embedded mode
id: Jalankan pada mode lekat

en: Start in fullscreen mode
id: Jalankan di mode layar penuh

en: Start playing opened files
id: Mulai putar berkas yang dibuka

en: Subtitle #%d
id: Subtitel #%d

en: Subtitle Files
id: Berkas Subtitel

en: Subtitles
id: <b>Subtitel</b>

en: Subtitles:
id: Subtitel:

en: Thai
id: Thailand

en: The stream is taking too much time to load
id: Aliran data terlalu lama untuk dimuat

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
id: Rilis pengembangan ini menambahkan mode mini baru dan kemampuan untuk memutar atau memutar ulang konten dengan mengklik ikon lingkaran. Tema disederhanakan dan nama berkas ditampilkan bila tidak ada tag ID3 yang ditemukan.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
id: Rilis pengembangan ini memperbaiki beberapa kutu, kesalahan ketik, dan rincian historis yang ada dalam dokumentasi. Tag sekarang diproses pada berkas yang dikirim melalui HTTP/S. Video backend clutter dinonaktifkan untuk GTK+ 3.22 dan yang lebih baru karena perubahan API yang signifikan.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
id: Rilis pengembangan ini merupakan pembersihan besar basis kode, membuat Parole lebih ringan dan lebih mudah diperbaiki. Semua URL telah diperbarui ke HTTPS. Sejumlah besar kutu telah teratasi dan penunjang pintasan papan tik baru telah diperkenalkan.

en: This is a minor translations-only release.
id: Ini adalah rilis minor dengan pemutakhiran terjemahan saja.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
id: Rilis ini menampilkan transisi yang telah selesai ke toolkit Gtk+ 3, peningkatan pada antarmuka pengguna (menu yang lebih ramping), senarai putar yang lebih baik. Selanjutnya pengaya yang ada telah diperbaiki dan yang baru telah ditambahkan (MPRIS2). Sebagian besar karya seni telah diperbarui untuk rilis ini dan kami menggunakan kerangka GStreamer1.0 sekarang secara bawaan.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
id: Rilis ini memperbaiki masalah dengan mendeteksi lokasi drive DVD.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
id: Rilis ini meningkatkan proses pembuatan dan mencakup beberapa perbaikan kutu. Rilis stabil baru ini adalah pemutakhiran yang direkomendasikan untuk semua pengguna.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
id: Rilis ini menandai rilis stabil pertama dari seri 1.0. Opsi keluaran video otomatis yang baru telah ditambahkan untuk meningkatkan penggunaan pada mesin virtual dan perangkat berdaya rendah. Sejumlah besar kutu juga telah diselesaikan, menjadikan rilis ini sesuai untuk semua pengguna.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
id: Rilis pengembangan yang tidak stabil ini menambahkan backend clutter baru dan membersihkan simbol Gtk3 yang sudah usang. Ini juga menambahkan fitur "pergi ke posisi" dan beberapa kutu telah ditangani.

en: Toggle fullscreen
id: Jungkitkan layar penuh

en: Toggle menubar
id: Jungkitkan bilah menu

en: Toggle playlist
id: Jungkitkan senarai putar

en: Track %i
id: Trek %i

en: Tray icon
id: Ikon baki

en: Tray icon plugin
id: Ikon baki plugin

en: Turkish
id: Turki

en: Type %s --help to list all available command line options
id: Ketik %s --help untuk menampilkan seluruh opsi yang tersedia

en: Unable to install missing codecs.
id: Tak dapat memasang codec yang dibutuhkan.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
id: Gagal memuat plugin "%s", mohon periksa instalasi GStreamer anda.

en: Unable to open default web browser
id: Gagal membuka peramban web

en: Unknown
id: Tak Dikenal

en: Unknown Album
id: Album Tak Dikenal

en: Unknown Artist
id: Artis Tak Dikenal

en: Unknown Song
id: Lagu tak dikenal

en: Unknown playlist format
id: Format daftar putar tak dikenal

en: Unmute
id: Suarakan

en: Unmute (restore) volume
id: Suarakan

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: View
id: Tilik

en: Visit Parole website
id: Kunjungi situs web Parole

en: Visit Website
id: Kunjungi Situs Web

en: Visualization type:
id: Tipe visualisasi:

en: Volume _Down
id: Volume _Turun

en: Volume _Up
id: Volume _Naik

en: Western
id: Barat

en: X Window System (No Xv)
id: Sistem X Window (No Xv)

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
id: Sistem X Window (X11/XShm/Xv)

en: [FILES...] - Play movies and songs
id: [BERKAS...] - Mainkan video dan lagu

en: _About
id: _Tentang

en: _Aspect Ratio
id: Rasio _Aspek

en: _Audio Menu
id: Menu _Audio

en: _Audio Track
id: Trek _Audio

en: _Chapter Menu
id: Menu _Penggalan

en: _Chapters
id: _Penggalan

en: _Clear recent items...
id: _Bersihkan item baru-baru ini...

en: _Contents
id: _Isi

en: _DVD Menu
id: Menu _DVD

en: _Fullscreen
id: _Layar Penuh

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Leave Fullscreen
id: Tinggalkan _Layar Penuh

en: _Mute
id: Dia_m

en: _Next
id: Selanjut_nya

en: _Next Track
id: Trek Se_lanjutnya

en: _Open
id: _Buka

en: _Open...
id: _Buka ...

en: _Pause
id: _Jeda

en: _Play
id: _Mainkan

en: _Playback
id: _Putar

en: _Preferences
id: _Pengaturan

en: _Previous
id: Se_belumnya

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Repeat
id: Ulang_i

en: _Report a Bug...
id: _Laporkan Kutu...

en: _Save Playlist...
id: _Simpan Senarai Putar...

en: _Shuffle
id: A_cak

en: _Subtitles
id: _Subtitel

en: _Title Menu
id: Menu Judul

en: _Tools
id: Ala_t

en: by
id: oleh

en: on
id: di
