Xfce Apps - en to id translation catalogue (417 entries)

en: Ad_vanced
id: Ma_hir

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Allow bold te_xt
id: Izinkan te_ks tebal

en: Allows the terminal to play sound to indicate some events.
id: Izinkan terminal memainkan suara untuk menunjukkan even tertentu.

en: Allows the terminal to use WM's capability of urgent hint to indicate some events.
id: Izinkan terminal menggunakan kemampuan petunjuk penting Manajer Jendela untuk menunjukkan beberapa even.

en: Always
id: Selalu

en: Always keep window on _top
id: Jaga jendela tetap di a_tas

en: Appearance and Animation
id: Tampilan dan Animasi

en: Arabic
id: Arab

en: Armenian
id: Armenia

en: Auto-detect
id: Deteksi-otomatis

en: Auto-hi_de mouse pointer
id: Sem_bunyikan secara otomatis penunjuk tetikus

en: Automatically _copy selection to clipboard
id: Se_cara otomatis salin pilihan ke papan klip

en: B_old text color:
id: Warna teks te_bal:

en: Background
id: Latar belakang

en: Background image
id: Gambar latar belakang

en: Baltic
id: Baltik

en: Behavior
id: Perilaku

en: Black
id: Hitam

en: Black on White
id: Hitam di atas Putih

en: Block
id: Blok

en: Blue
id: Biru

en: Brown / Yellow
id: Coklat/Kuning

en: C_ase sensitive
id: Pek_a huruf kapital

en: C_ustom command:
id: Perintah ters_uai:

en: Cell spacing:
id: Spasi sel:

en: Centered
id: Terpusat

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: Chinese Simplified
id: Cina Sederhana

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Choose Terminal Font
id: Pilih Fonta Terminal

en: Choose background color
id: Pilih warna latar belakang

en: Choose bold font color
id: Pilih warna font tebal

en: Choose cursor background color
id: Pilih warna latar belakang kursor

en: Choose cursor foreground color
id: Pilih warna latar depan kursor

en: Choose tab activity color
id: Pilih warna aktivitas tab

en: Choose text color
id: Pilih warna teks

en: Choose text selection background color
id: Pilih warna latar teks terseleksi

en: Choose text selection foreground color
id: Pilih warna latar teks terseleksi

en: Choose title color
id: Pilih warna judul

en: Clipboard
id: Papan klip

en: Close
id: Tutup

en: Close Other Ta_bs
id: Tutup Ta_b lainnya

en: Close T_ab
id: Tutup T_ab

en: Close _Window
id: Tutup _Jendela

en: Close all tabs?
id: Tutup semua tab?

en: Close tab?
id: Tutup tab?

en: Close this tab
id: Tutup tab ini

en: Close window?
id: Tutup jendela?

en: Co_mpatibility
id: Ko_mpatibilitas

en: Color Selector
id: Pemilih Warna

en: Command
id: Perintah

en: Compatibility
id: Kompatibilitas

en: Compose Email
id: Tulis Surel

en: Configure Xfce Terminal
id: Konfigurasi Terminal Xfce

en: Consider the following
    characters part of a _word
    when double clicking:
id: Perhatikan bagian karakter 
    berikut dari kata _ketika
     mengklik ganda:

en: Context Menu
id: Menu Konteks

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
id: Mengontrol apakah teks di terminal diizinkan untuk berkedip ketika kode keluar '\e[5m' digunakan.

en: Copy Email Address
id: Salin Alamat Surel

en: Copy Link Address
id: Salin Alamat Tautan

en: Copy _Input To All Tabs...
id: Salin _Masukan Ke Semua Tab...

en: Copy _Input:
id: Sal_in Masukan:

en: Copy as _HTML
id: Salin sebagai _HTML

en: Copy input
id: Salin masukan

en: Copy to clipboard
id: Salin ke papan klip

en: Copy to clipboard as HTML
id: Salin ke papan klip sebagai HTML

en: Cu_rsor color:
id: Wa_rna kursor:

en: Cursor
id: Kursor

en: Cursor blinks
id: Kedip kursor

en: Cursor shape:
id: Bentuk kursor:

en: Custom Colors
id: Warna Khusus

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: D_uration:
id: D_urasi:

en: Dark Gray
id: Abu-abu gelap

en: Dark Pastels
id: Pastel Hitam

en: Default (%s)
id: Standar (%s)

en: Default character e_ncoding:
id: Karakter bawaan e_nkoding:

en: Default geometry:
id: Geometri baku:

en: Disable _help window shortcut key (F1 by default)
id: Nonaktifkan t_ombol pintas jendela bantuan (F1 secara bawaan)

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
id: Nonaktifkan semua tombol akses me_nu (seperti Alt+f)

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
id: Nonaktifkan dialog (bisa diaktifkan ulang di Preferensi)

en: Disable for 15 minutes
id: Nonaktifkan selama 15 menit

en: Disable for 5 minutes
id: Nonaktifkan selama 5 menit

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
id: Nonaktifkan m_enu tombol pintasan (F10 secara bawaan)

en: Disable until program restart
id: Nonaktifkan sampai program dimulai ulang

en: Disabled
id: Nonaktifkan

en: Display _borders around new windows
id: Tampilkan _batas di sekeliling jendela baru

en: Display _menubar in new windows
id: Tampilkan batang _menu di jendela baru

en: Display _toolbar in new windows
id: Tampilkan mis_tar alat di jendela baru

en: Display help contents
id: Tampilkan isi bantuan

en: Display mismatch
id: Tampilan tidak cocok

en: Do _not ask me again
id: Ja_ngan tanya saya lagi

en: Do not disable dialog
id: Jangan nonaktifkan dialog

en: Double Click
id: Klik Ganda

en: Down
id: Turun

en: Drop-do_wn
id: Surut ke ba_wah

en: Enable _overlay scrolling (Requires Restart)
id: Aktifkan gulir _overlay (Memerlukan Mulai Ulang)

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
id: Aktifkan opsi ini agar aplikasi yang berjalan dalam jendela terminal menggunakan teks tebal.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text to bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
id: Aktifkan opsi ini untuk mengizinkan sekuensi keluar seperti '\e[1;35m' untuk mengubah teks ke warna cerah di samping tebal. Jika dinonaktifkan, warna teks tidak diubah.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
id: Aktifkan pilihan ini untuk mengatur warna tebal modifikasi. Jika tidak aktif maka warna teks akan digunakan.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
id: Aktifkan opsi ini untuk mengatur teks dan warna latar belakang untuk kursor. Jika dinonaktifkan latar belakang dan warna teks akan dibalik.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the selection. If disabled the background and text colors will be reversed.
id: Aktifkan opsi ini untuk mengatur teks dan warna latar belakang pilihan. Jika dinonaktifkan latar belakang dan warna teks akan dibalik.

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
id: Aktifkan opsi ini untuk menunjukkan batang menu di jendela terminal yang baru dibuat.

en: Enable this option to show the toolbar in newly created terminal windows.
id: Aktifkan opsi ini untuk menampilkan mistar alat di jendela baru.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
id: Aktifkan opsi ini untuk menunjukkan dekorasi jendela di sekeliling jendela terminal yang baru dibuat.

en: Enable this option to use system-wide monospace font.
id: Aktifkan opsi ini untuk menggunakan fonta monospace pada seluruh sistem.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
id: Memungkinkan anda untuk menekan tombol apa saja pada papan ketika untuk menggulung ke bawah ke siap ketik perintah pada jendela terminal.

en: Encoding
id: Enkoding

en: Enter the text to be copied to all tabs
id: Masukkan teks yang akan disalin ke semua tab

en: Enter the title for the current terminal tab
id: Masukkan judul untuk tab terminal ini

en: Erase TTY
id: Hapus TTY

en: Escape sequence
id: Sekuensi keluar

en: Failed to connect to session manager: %s
id: Gagal terhubung ke manajer sesi: %s

en: Failed to create the regular expression
id: Gagal membuat ekspresi reguler

en: Failed to execute child
id: Gagal mengeksekusi sub-proses

en: Failed to open the URL '%s'
id: Gagal membuka URL '%s'

en: Failed to save terminal contents
id: Gagal menyimpan konten terminal

en: Failed to set encoding %s
id: Gagal mengatur pengkodean %s

en: Filled
id: Terisi

en: Find
id: Cari

en: Find Ne_xt
id: Cari _Berikutnya

en: Find Pre_vious
id: Cari _Sebelumnya

en: Font
id: Fonta

en: General
id: Umum

en: General Options
id: Opsi Umum

en: Georgian
id: Georgia

en: Go to Tab 1
id: Pergi ke Tab 1

en: Go to Tab 2
id: Pergi ke Tab 2

en: Go to Tab 3
id: Pergi ke Tab 3

en: Go to Tab 4
id: Pergi ke Tab 4

en: Go to Tab 5
id: Pergi ke Tab 5

en: Go to Tab 6
id: Pergi ke Tab 6

en: Go to Tab 7
id: Pergi ke Tab 7

en: Go to Tab 8
id: Pergi ke Tab 8

en: Go to Tab 9
id: Pergi ke Tab 9

en: Goes after initial title
id: Pergi ke setelah judul utama

en: Goes before initial title
id: Pergi ke sebelum judul utama

en: Greek
id: Yunani

en: Green
id: Hijau

en: Green on Black
id: Hijau di atas Hitam

en: He_ight:
id: T_inggi:

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Help
id: Bantuan

en: I-Beam
id: Batang-I

en: If disabled, URLs can be opened by Ctrl + left mouse click.
id: Jika dinonaktifkan, URL dapat dibuka dengan Ctrl + klik kiri tetikus.

en: If disabled, new tab will be opened in the rightmost position.
id: Jika dinonaktifkan, tab baru akan dibuka di posisi paling kanan.

en: If enabled, the shortcut to open and retract the window will give focus, rather than closing it, if it has previously lost focus
id: Jika diaktifkan, pintasan untuk membuka jendela akan memberikan fokus, ketimbang menutupnya

en: Image Files
id: Berkas Gambar

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
id: Argumen tidak valid untuk opsi "--dynamic-title-mode": %s

en: Invalid geometry string "%s"
id: Tali geometri "%s" tidak benar

en: Isn't displayed
id: Tidak ditampilkan

en: Japanese
id: Jepang

en: Keep window open when it loses focus
id: Biarkan jendela tetap terbuka saat kehilangan fokus

en: Korean
id: Korea

en: L_eft
id: Ki_ri

en: Last _Active Tab
id: Tab _Aktif Terakhir

en: Light Blue
id: Biru Muda

en: Light Cyan
id: Cyan Muda

en: Light Gray
id: Abu-abu Muda

en: Light Green
id: Hijau Muda

en: Light Magenta
id: Magenta Muda

en: Light Red
id: Merah Muda

en: Load Presets...
id: Memuat Pra-aturan...

en: Match _entire word only
id: C_ocok dengan keseluruhan kata

en: Match as _regular expression
id: Cocok dengan ekspresi _reguler

en: Misc
id: Rupa-rupa

en: Move Tab _Left
id: Pindah Tab ke K_iri

en: Move Tab _Right
id: Pindah Tab ke Ka_nan

en: Move to monitor with poi_nter
id: Pindahkan ke monitor dengan poi_nter

en: Narrow
id: Sempit

en: Never
id: Tak pernah

en: None (use solid color)
id: Tidak ada (gunakan warna solid)

en: Nordic
id: Nordik

en: Note: Ctrl+click for color editor.
id: Catatan: Ctrl+klik untuk penyunting warna.

en: OPTION
id: OPSI

en: On the left side
id: Di sisi kiri

en: On the right side
id: Di sisi kanan

en: Opacity setting is not available since compositing is either disabled
    or not supported by your Window Manager.
id: Pengaturan kegelapan tidak tersedia karena compositing dinonaktifkan
    atau tidak didukung oleh Manajer Jendela.

en: Open Link
id: Buka Tautan

en: Open T_erminal
id: Buka T_erminal

en: Open _Tab
id: Buka _Tab

en: Open a dialog to specify the color
id: Buka dialog untuk menentukan warna

en: Open a new terminal tab
id: Buka tab terminal baru

en: Open a new terminal window
id: Buka jendela terminal baru

en: Open new tab to the _right of the active tab
id: Buka tab ba_ru di sebelah kanan tab aktif

en: Open the preferences dialog
id: Buka jendela pengaturan

en: Open the shortcuts dialog
id: Buka dialog pintasan

en: Opening New Windows
id: Membuka Jendela Baru

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
id: Opsi "%s" membutuhkan penentuan warna sebagai parameternya

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
id: Opsi "--command/-e" membutuhkan penentuan perintah yang akan dijalankan sebagai parameternya

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
id: Opsi "--default-display" membutuhkan penentuan tampilan X standar sebagai parameternya

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
id: Opsi "--default-working-directory" membutuhkan penentuan direktori kerja standar sebagai parameternya

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
id: Opsi "--display" membutuhkan penentuan tampilan X sebagai parameternya

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
id: Opsi "--dynamic-title-mode" membutuhkan penentuan dinamika mode dinamik sebagai parameternya

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
id: Opsi "--execute/-x" membutuhan penentuan perintah untuk dijalankan di baris perintah lainnya yang terpisah dari "--execute/-x"

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
id: Opsi "--font" mengharuskan menentukan nama fonta sebagai parameternya

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
id: Opsi "--geometry" membutuhkan penentuan geometri jendela sebagai parameternya

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
id: Opsi "--icon/-I" memerlukan nama atau nama berkas ikon sebagai parameternya

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
id: Opsi "--initial-title" membutuhkan penentuan judul awal sebagai parameternya

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
id: Opsi "--role" membutuhkan penentuan peran jendela sebagai parameternya

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
id: Opsi "--sm-client-id" membutuhkan penentuan id sesi sebagai parameternya

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
id: Opsi "--startup-id" membutuhkan penentuan id hidupkan sebagai parameternya

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
id: Opsi "--title/-T" membutuhkan penentuan judul sebagai parameternya

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
id: Opsi "--working-directory" membutuhkan penentuan direktori kerja sebagai parameternya

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
id: Opsi "--zoom" memerlukan spesifikasi zoom (%d .. %d) sebagai parameternya

en: Other
id: Lainnya

en: Paste Clipboard
id: Rekat Papan Klip

en: Paste Selection
id: Rekat Seleksi

en: Paste _Selection
id: Rekat _Seleksi

en: Paste _Selection Alt
id: Rekat _Seleksi Alt

en: Paste from clipboard
id: Rekatkan dari papan klip

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
id: Menempelkan teks ini ke terminal mungkin berbahaya karena sepertinya beberapa perintah mungkin akan dijalankan, dan berpotensial melibatkan akses root ('sudo).

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
id: Menempelkan teks ini ke terminal mungkin akan berbahaya sepertinya beberapa perintah mungkin akan dijalankan.

en: Please report bugs to <%s>.
id: Silakan laporkan kutu ke <%s>.

en: Position
id: Posisi

en: Pr_eferences...
id: P_engaturan...

en: Presets
id: Pengaturan standar

en: Re_wrap terminal contents on resize
id: _Lipat ulang konten terminal saat ukuran jendela diubah

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
id: Menerima data warna yang tidak benar. Salah format (%d) atau panjang (%d)

en: Red
id: Merah

en: Replaces initial title
id: Gantikan judul utama

en: Rese_t
id: A_tur Ulang

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Reset cell spacing values to defaults
id: Kembalikan nilai spasi sel ke standar

en: Reset double click options to defaults
id: Atur ulang pilihan klik ganda ke bawaan

en: Reset tab activity _indicator after
id: Atur ulang _indikator aktivitas tab setelah

en: Right
id: Ka_nan

en: Right click action:
id: Aksi klik kanan:

en: Romanian
id: Romania

en: Run a _custom command instead of my shell
id: Jalankan perintah _tersuai, alih-alih shell saya

en: Sa_ve Contents...
id: S_impan Konten...

en: Save contents...
id: Simpan konten...

en: Scaled
id: Terskala

en: Scr_ollbar is:
id: Batang g_ulung adalah:

en: Scroll on _Output
id: Gulir pada _Keluaran

en: Scroll on _keystroke
id: Gulung pada stroke _kunci

en: Scroll on ou_tput
id: Gu_lung pada keluaran

en: Scroll_back:
id: Gulung _balik:

en: Scrolling
id: Menggulung

en: Search terminal contents
id: Cari konten terminal

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
id: Lihat halaman petunjuk %s untuk penjelasan lengkap tentang opsi di atas.

en: Select Background Image File
id: Pilih Berkas Gambar Latar Belakang

en: Select _All
id: Pilih _Semua

en: Select this option to allow commands that use utmp/wtmp records (such as `write` or `wall`) to work.
id: Pilih opsi ini untuk mengizinkan perintah yang menggunakan catatan utmp/wtmp (seperti `write` atau `wall`).

en: Select this option to force Terminal to run custom command instead of your shell when you open new terminals.
id: Pilih opsi ini untuk memaksa Terminal menjalankan perintah tersuai alih-alih shell Anda saat Anda membuka terminal baru.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
id: Pilih opsi ini untuk memaksa Terminal agar menjalankan shell anda sebagai shell log masuk ketika anda membuka terminal baru. Lihat dokumentasi shell anda untuk detail seputar perbedaan antara menjalankan shell sebagai shell interaktif dan menjalankan shell sebagai shell log masuk.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
id: Pilih opsi ini agar terminal baru (tab atau jendela) menggunakan direktori kerja tersuai. Jika tidak, direktori kerja saat ini akan digunakan.

en: Set Title Co_lor...
id: Tentukan Warna Judu_l...

en: Set _Encoding
id: Atur _Enkode

en: Short_cuts...
id: Pin_tasan...

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Show Window _Borders
id: Tampilkan _Batas Jendela

en: Show _Menubar
id: Tampilkan Batang _Menu

en: Show _Toolbar
id: Tampilkan Mistar Ala_t

en: Show _status icon in notification area
id: Tampilkan ikon _status pada area notifikasi

en: Show a dialog that allows to edit text that is considered unsafe for pasting.
id: Tampilkan sebuah dialog yang mengizinkan untuk menyunting teks yang mungkin berbahaya untuk direkatkan.

en: Show bold text in b_right colors
id: Tampilkan teks tebal dengan warna ce_rah

en: Show unsafe _paste dialog
id: Tampilkan dialog _rekat tak aman

en: Show window _borders
id: Tampilkan _batas jendela

en: Show/hide the menubar
id: Tampilkan/sembunyikan batang menu

en: Show/hide the toolbar
id: Tampil / sembunyikan mistar alat

en: Show/hide the window decorations
id: Tampilkan/sembunyikan dekorasi jendela

en: Solarized (dark)
id: Solarized (gelap)

en: Solarized (light)
id: Solarized (terang)

en: South-Eastern Europe
id: Eropa Timur - Selatan

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
id: Tentukan jumlah baris yang dapat anda gulung balik menggunakan batang gulung.

en: St_yle:
id: Ga_ya:

en: Stretched
id: Tertarik

en: Switch to last active tab
id: Pindah ke tab aktif terakhir

en: Switch to next tab
id: Pindah ke tab berikutnya

en: Switch to previous tab
id: Pindah ke tab sebelumnya

en: T_abs
id: T_ab

en: Tab Options
id: Opsi Tab

en: Tab activit_y color:
id: Warna akti_vitas tab:

en: Tabs
id: Tab

en: Terminal Emulator
id: Emulator Terminal

en: Terminal Preferences
id: Pengaturan Terminal

en: Text _selection color:
id: Warna teks ter_pilih:

en: Text blinks:
id: Teks kedip:

en: Thai
id: Thailand

en: The Xfce development team. All rights reserved.
id: Tim pengembang Xfce. Hak cipta dilindungi undang-undang.

en: The child process exited normally with status %d.
id: Sub-proses keluar secara normal dengan status %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
id: Sub-proses dibatalkan oleh sinyal %d.

en: The child process was aborted.
id: Sub-proses telah dibatalkan.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
id: Warna acak berdasar pada warna latar belakang, dengan tetap menjaga tingkat kecerahan.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
id: Masih ada proses yang berjalan di beberapa tab.
    Menutup jendela ini akan menghentikan mereka semua.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
id: Masih ada proses yang berjalan.
    Menutup tab ini akan menghentikannya.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
id: Masih ada proses yang berjalan.
    Menutup jendela ini akan menghentikannya.

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
id: Opsi ini dapat menyebabkan beberapa aplikasi berperilaku
    tidak seperti seharusnya. Opsi ini dibuat agar anda dapat bekerja
    pada beberapa aplikasi dan sistem operasi tertentu yang mengharapkan
    perilaku terminal yang berbeda.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
id: Pilihan ini mengontrol apakah kursor akan berkedip atau tidak.

en: This option controls whether the scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
id: Opsi ini menentukan apakah bilah gulir ditampilkan sebagai overlay (sembunyi-otomatis) atau tidak.

en: This option controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
id: Opsi ini mengontrol apakah terminal tidak memiliki batas pada gulir balik.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
id: Opsi ini mengendalikan apakah terminal akan menggulung ke bawah secara otomatis tiap kali keluaran baru dibangkitkan oleh perintah yang berjalan di dalam terminal.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
id: Jendela ini memiliki %d tab terbuka, dengan menutupnya
    juga akan menutup semua tab tersebut.

en: Tiled
id: Ubin

en: Title
id: Judul

en: Toggle Drop-down Terminal
id: Aktifkan Drop-down Terminal

en: Toggle fullscreen mode
id: Aktifkan mode layar penuh

en: Toggle read-only mode
id: Jungkitkan mode hanya-baca

en: Toggle scroll on output
id: Jungkitkan gulir pada keluaran

en: Transparent background
id: Latar belakang transparan

en: Turkish
id: Turki

en: U_p
id: Nai_k

en: Unable to determine your login shell.
id: Tidak dapat menentukan shell login anda.

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
id: Tidak dapat menaruh URL Mozilla di terminal: Salah format (%d) atau panjang (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
id: Tidak dapat menaruh senarai URI di terminal: Salah format (%d) atau panjang (%d)

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
id: Tidak dapat menaruh seleksi dari ketikan teks/biasa di terminal: Salah format (%d) atau panjang (%d)

en: Unable to parse color: %s
id: Gagal mengurai warna: %s

en: Unable to register terminal service: %s
id: Tidak dapat mendaftarkan layanan terminal: %s

en: Underline
id: Garis bawah

en: Unknown option "%s"
id: Opsi "%s" tidak dikenal

en: Unknown option "-%c"
id: Opsi tidak diketahui "-%c"

en: Unli_mited scrollback
id: Gulir balik tak terbatas

en: Untitled
id: Tanpa judul

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: Use _middle mouse click to close tabs
id: Gunakan klik tengah tetikus untuk _menutup tab

en: Use custom styling to make tabs _slim (restart required)
id: Gunakan gaya ter_suai untuk membuat tab ramping (nyala ulang dibutuhkan)

en: Use middle mouse click to open _URLs
id: Gunakan klik tengah tetikus untuk membuka _URL

en: Use shortcut to _focus visible window
id: Gunakan pintasan untuk memfokus jendela yang tampak

en: Use system _font
id: Gunakan _fonta sistem

en: User id mismatch
id: ID pengguna tidak cocok

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Visit Xfce Terminal website
id: Kunjungi situs web Terminal Xfce

en: Warning
id: Peringatan

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
id: Peringatan: Penempelan Berpotensi Tidak Aman

en: Western European
id: Eropa Barat

en: When focused
id: Saat fokus

en: When unfocused
id: Saat keluar fokus

en: White
id: Putih

en: White on Black
id: Putih di atas Hitam

en: Wi_dth:
id: Le_bar:

en: Wide
id: Lebar

en: Window Options
id: Opsi Jendela

en: Window or Tab Separators
id: Pemisah Jendela atau Tab

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
id: Ditulis oleh Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal
id: Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
id: Emulator Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Settings
id: Pengaturan Terminal Xfce

en: Yellow
id: Kuning

en: Zoom In Alt
id: Zum Masuk Alt

en: Zoom Out Alt
id: Zum Keluar Alt

en: Zoom _In
id: Zum _Masuk

en: Zoom _Out
id: Zum _Keluar

en: Zoom in with larger font
id: Zum masuk dengan fonta yang lebih besar

en: Zoom out with smaller font
id: Zum keluar dengan fonta yang lebih kecil

en: Zoom to default size
id: Zum ke ukuran bawaan

en: _About
id: _Tentang

en: _Always show tabs
id: Sel_alu tampilkan tab

en: _Ambiguous-width characters:
id: Karakter lebar _ambigu:

en: _Appearance
id: _Tampilan

en: _Audible bell
id: Lonceng Su_ara

en: _Background color:
id: Warna Latar _Belakang:

en: _Backspace key generates:
id: _Bangkitkan tombol spasi mundur:

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Clear Scrollback and Reset
id: _Hapus Riwayat Guliran

en: _Close
id: _Tutup

en: _Colors
id: _Warna

en: _Contents
id: _Isi

en: _Copy
id: _Salin

en: _Delete key generates:
id: _Bangkitkan tombol hapus:

en: _Detach Tab
id: _Lepas Tab

en: _Dynamically-set title:
id: Judul yang ditentukan secara _dinamis:

en: _Edit
id: _Sunting

en: _File
id: _Berkas

en: _File:
id: _Berkas:

en: _Find...
id: _Cari...

en: _Fullscreen
id: Layar _penuh

en: _General
id: _Umum

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Initial title:
id: _Judul utama:

en: _Keep window open when it loses focus
id: Biarkan jendela tetap ter_buka saat tidak difokus

en: _Next
id: Tab Se_lanjutnya

en: _Next Tab
id: Tab _Berikutnya

en: _Normal Size
id: Ukuran _Normal

en: _Normal Size Alt
id: Ukuran _Normal Alt

en: _Opacity:
id: _Opasitas:

en: _Paste
id: _Rekat

en: _Paste Alt
id: _Rekat Alt

en: _Previous
id: Tab Se_belumnya

en: _Previous Tab
id: _Tab Sebelumnya

en: _Read-Only
id: H_anya-Baca

en: _Relaunch
id: Luncu_r Ulang

en: _Reset
id: Tata _ulang

en: _Reset compatibility options to defaults
id: _Atur ulang opsi kompatibilitas ke standar

en: _Run command as login shell
id: Ja_lankan perintah sebagai shell log masuk

en: _Save
id: _Simpan

en: _Search for:
id: _Temukan:

en: _Set Title...
id: Tentukan judu_l...

en: _Shading:
id: _Berbayang:

en: _Terminal
id: Te_rminal

en: _Text color:
id: _Warna teks:

en: _Title:
id: _Judul:

en: _Undo Close Tab
id: Batalkan T_utup Tab

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
id: _Mutakhirkan catatan utmp/wtmp ketika perintah dijalankan

en: _Use system theme colors for text and background
id: Gunakan warna tema sistem untuk teks dan latar belakang

en: _Vary the background color for each tab
id: _Variasikan warna latar tiap tab

en: _View
id: _Tampilan

en: _Visual bell
id: Lonceng _Visual

en: _Working directory:
id: Direktori _Kerja:

en: _Wrap around
id: Lipat tulisan panjang

en: _Zoom
id: _Zum

en: c_olumns
id: k_olom

en: color
id: warna

en: command
id: perintah

en: directory
id: direktori

en: display
id: tampilan

en: font
id: fonta

en: geometry
id: geometri

en: icon
id: ikon

en: role
id: peran

en: row_s
id: bari_s

en: seconds
id: detik

en: string
id: senarai kata

en: title
id: judul

en: x height
id: tinggi x

en: x width
id: lebar x

en: zoom
id: perbesar
