ark - en to ie translation catalogue (232 entries)

en:  megabytes
ie: megaoctetes

en: &Automatically create subfolders
ie: &Automaticmen crear subfólderes

en: &Help
ie: Au&xilie

en: &Preserve paths when extracting
ie: &Preservar li rutes durant li extraction

en: &Settings
ie: &Parametres

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
ie: (c) 1997-2019, Li developatores de Ark

en: , %1 folder | , %1 folders
ie[0]: , %1 fólder
ie[1]: , %1 fólderes

en: <b>Job Description</b>
ie: <b>Descrition de tache</b>

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
ie: Pri li componente de visor

[ctx: @action]
en: Remove from Archive
ie: Remover ex li archive

[ctx: @action:button]
en: Add
ie: Adjunter

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
ie: Ne aperter

[ctx: @action:button]
en: Ignore
ie: Ignorar

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
ie: Aperter solmen por letion

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
ie: Previder quam textu

[ctx: @action:button]
en: Update
ie: Actualisar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
ie: &Extraher

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
ie: &Proprietás

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
ie: &Provar li integritá

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
ie: E&xtraer omni

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
ie: Gardar un copie quam...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
ie: Monstrar li panel de information

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
ie: Compresser

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
ie: Extraer ad ci

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
ie: Extraer

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
ie: Compresser a...

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Here as "%1"
ie: Ci quam «%1»

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here
ie: Extraer li archive ad ci

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive to...
ie: Extraer li archive a...

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
ie: Redacter li &comenta

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
ie: Adjunter un &comenta

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
ie: <filename>%1</filename> ja existe, ma it ne es un fólder.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
ie: <filename>%1</filename> es un folder.

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
ie: Ark posse extracter archives solmen a local destinationes.

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
ie: Actualmen, Ark ne supporta files ISO con li sistema de files UDF.

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
ie: Ne successat compresser un element, li operation anullat.

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
ie: Ne successat aperter li archive por scrir elementes.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
ie: Ne successat assignar li nivelle de compression.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
ie: Ne successat assignar li metode de compression.

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
ie: Extraction ne successat pro que li disco es plen.

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
ie: Extraction ne successat: Contrasigne es íncorect

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
ie: Ne successat trovar li programma <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ie: Li archive <filename>%1</filename> ja existe. Esque vu vole superscrir it?

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
ie: Li archive <filename>%1</filename> es protectet per un contrasigne. Ples provider li contrasigne.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
ie: Li archive <filename>%1</filename> va esser creat quande vu va adjunter un file.

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
ie: Li archive ne posset esser extraet a <filename>%1</filename> pro que Ark posse extraer solmen a local destinationes.

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
ie: Li archive ne posser esser gardat quam <filename>%1</filename>. Prova gardar it a un altri loc.

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
ie: Li archive es vacui o Ark ne posse aperter su contenete.

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
ie: Li fólder <filename>%1</filename> ja existe. Esque vu vole extraer a ci?

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
ie: Li fólder <filename>%1</filename> ne posset esser creat.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
ie: Un errore evenit extraente <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
ie: Un errore evenit extraente <filename>%1</filename>. Omni sequent archives ne va esser extraet.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
ie: Un errore evenit extraente <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
ie: Un errore evenit extraente <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Omni sequent archives ne va esser extraet.

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
ie: Ne successat compresser un element.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
ie: Adjunter files al archive

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
ie: Adjunter o redacter un comenta

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
ie: Previder li selectet file

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
ie: Monstrar proprietás del archive

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
ie: Provar li integritá del archive

[ctx: @title:group]
en: Extract
ie: Extraction

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
ie: Extration

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ie: Plugines

[ctx: @title:tab]
en: Previews
ie: Previder

[ctx: @title:window]
en: Add Files
ie: Adjunter files

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
ie: Adjunter files a %1

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
ie: Ne successat previder un file

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
ie: Archive corruptet

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
ie[0]: Remover un file
ie[1]: Remover files

[ctx: @title:window]
en: Extract
ie: Extraer

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ie: Li file ja existe

[ctx: @title:window]
en: File Exists
ie: File ja existe

[ctx: @title:window]
en: File Modified
ie: File sta modificat

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
ie: Proprietás de %1

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
ie: Gardar un copie quam

en: ARJ old
ie: Old ARJ

en: Add &Files...
ie: Adjunter &files...

en: Adding comment
ie: Adjuntente un comenta

en: Adding files is not supported for this archive.
ie: Adjuntion de files ne es supportat por ti archive.

en: Advanced Options
ie: Optiones avansat

en: All &files
ie: Omni &files

en: Archive name:
ie: Nómine de archive:

en: Archive type:
ie: Tip de archive:

en: Ark cannot open symlinks.
ie: Ark ne posse aperter simbolic ligamentes.

en: Ark does not currently support testing this archive.
ie: Actualmen Ark ne supporta prova de ti archive.

en: Ask for password before showing the list of files in the archive
ie: Demandar li contrasigne ante que monstrar li liste de files in li archive

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
ie: Summa BLAKE2

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
ie: Summa CRC

en: Calculating...
ie: Calculante…

en: Close &Ark after extraction
ie: Cluder &Ark pos extraction

en: Close Ark after extraction
ie: Cluder Ark pos extraction

en: Close Ark after extraction.
ie: Cluder Ark pos extraction.

en: Comment
ie: Comenta

en: Comment has been modified.
ie: Comenta sta modificat.

en: Compress to Archive
ie: Compresser a un archive

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
ie: Compresset grandore

en: Compressing a file | Compressing %1 files
ie[0]: Compressente ún file
ie[1]: Compressente %1 files

[ctx: Compression method]
en: Method
ie: Metode

en: Compression method(s):
ie: Metode(s) de compression:

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
ie: Percentage

en: Compression ratio:
ie: Proportion de compression:

en: Copying a file | Copying %1 files
ie[0]: Copiante ún file
ie[1]: Copiante %1 file

en: Create New Archive
ie: Crear un nov archive

en: Create New Archive...
ie: Crear un nov archive...

en: Create multi-volume archive
ie: Crear un archive in multiplic tomes

en: Default action when opening archive entries.
ie: Predefinit action por aperter elementes de archive.

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
ie[0]: Removente ún file del archive
ie[1]: Removente %1 files

en: Description
ie: Descrition

en: Don't ask again.
ie: Ne questionar denov.

en: E&xtraction into subfolder:
ie: E&xtraction a un sub-fólder:

en: Encryption method:
ie: Metode de ciffration:

en: Extract
ie: Extraer

en: Extract All Files
ie: Extraer omni files

en: Extract To...
ie: Extraer a...

en: Extract here
ie: Extraer ad ci

en: Extract multiple archives
ie: Extraer multiplic archives

en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
ie: Extraer a un subfólder si li archive have plu quam ún element superiori

en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
ie: Extraer a un subfólder si li archive have plu quam ún element superiori.

en: Extracting Files
ie: Extraente files

en: Extracting all files
ie: Extraente omni files

en: Extracting one file | Extracting %1 files
ie[0]: Extraente ún file
ie[1]: Extraente %1 files

en: Extraction Dialog
ie: Dialog de extraction

en: Extraction failed due to an unknown error.
ie: Extraction ne successat pro que un ínconosset errore evenit.

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
ie: Extraction ne successat pro ínconosset metode de compression (%1).

en: Extraction failed.
ie: Extration ne successat.

en: Failed to add entry: %1
ie: Ne successat adjunter un element: %1

en: Failed to copy entry: %1
ie: Ne successat copiar un element: %1

en: Failed to create directory: %1
ie: Ne successat crear un fólder: %1

en: Failed to delete entry: %1
ie: Ne successat remover un element: %1

en: Failed to find all archive volumes.
ie: Ne successat trovar omni tomes del archive.

en: Failed to locate entry: %1
ie: Ne successat trovar un element: %1

en: Failed to move entry: %1
ie: Ne successat mover un element: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
ie: Ne successat aperter «%1»:<nl/>%2

en: Failed to open archive: %1
ie: Ne successat aperter un archive: %1

en: Failed to open file for writing: %1
ie: Ne successat aperter un file por scrition: %1

en: Failed to read data for entry: %1
ie: Ne successat leer data de un element: %1

en: Failed to write archive.
ie: Ne successat scrir li archive.

en: Failed to write data for entry: %1
ie: Ne successat scrir data de un element: %1

[ctx: File's group]
en: Group
ie: Gruppe

[ctx: File's owner username]
en: Owner
ie: Possessor

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
ie: Un nómine de file ne posse contener obliqui strecs o esser «.» o «..»

en: Filename:
ie: Fil-nómine:

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
ie: Files con li sequent rutes ja existe. Esque vu vole substituer les?

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
ie: Files con li sequent rutes ja existe. Remove les si vu vole substituer les.

en: Files/Folders to Compress
ie: Files o fólderes a compresser

en: Folder exists
ie: Fólder ja existe

en: Folder:
ie: Fólder:

en: Former Maintainer
ie: Anteyan mantenetor

en: Former maintainer
ie: Anteyan mantenetor

en: Group:
ie: Gruppe:

en: Has comment:
ie: Have un comenta:

en: How the main window is divided.
ie: Qualmen divider li primari fenestre.

en: Icons
ie: Icones

en: Incorrect password, please try again.
ie: Contrasigne es íncorect, ples repena denov.

en: Incorrect password.
ie: Contrasigne es íncorect.

en: Information Panel
ie: Panel de information

en: Job Tracker
ie: Controlero de taches

en: KDE Archiving tool
ie: Gerente de archives de KDE

en: Last modified:
ie: Modificat:

en: Level:
ie: Nivelle:

en: List supported MIME types.
ie: Listar li supportat tipes MIME.

en: MD5 hash:
ie: Hash MD5:

en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

en: Maintainer
ie: Mantenetor

en: Maintainer, KF5 port
ie: Mantenetor, portage a KF5

en: Method:
ie: Metode:

en: Mime-type:
ie: MIME-tip:

en: Moving a file | Moving %1 files
ie[0]: Movente ún file
ie[1]: Movente %1 files

en: Multi-volume Archive
ie: Archive in multiplic tomes

en: Multi-volume:
ie: Multiplic tomes:

en: Name
ie: Nómine

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
ie: Nómine

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
ie: Null apt plugin trovat. Ark ne supporta ti tip de file.

en: Number of entries:
ie: Númere de elementes:

en: One file selected | %1 files selected
ie[0]: Ún file selectet
ie[1]: %1 files selectet

en: Open &destination folder after extraction
ie: Aperter li fólder de &destination pos extraction

en: Open destination folder after extraction
ie: Aperter li fólder de destination pos extraction

en: Open destination folder after extraction.
ie: Aperter li fólder de destination pos extraction.

en: Open the fi&le with associated application
ie: Aperter li fi&le per li associat application

en: Opened read-only:
ie: Apertet solmen por letion:

en: Options
ie: Optiones

en: Owner:
ie: Possessor:

en: Packed size:
ie: Paccat grandore:

en: Password Protection
ie: Protection per un contrasigne

en: Preserve paths when extracting
ie: Preservar li rutes durant li extraction

en: Preserve paths when extracting.
ie: Preservar li rutes durant li extraction.

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
ie: Protection del archive per un contrasigne es ínpossibil in li formate %1.

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
ie: Protection del liste de files es ínpossibil in li formate %1.

en: Quick Extract To...
ie: Rapid extraction a...

en: Retry
ie: Repenar

en: SHA-1 hash:
ie: Hash SHA-1:

en: SHA-256 hash:
ie: Hash SHA-256:

en: Save
ie: Gardar

en: Sele&cted files only
ie: Solmen li sele&ctet files

en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
ie: Avisar quande on crea archives zip con ciffration AES

en: Source archive
ie: Original archive

en: Symbolic Link
ie: Simbolic ligament

en: Target:
ie: Altris:

en: Test Results
ie: Resultates del prova

en: Testing archive
ie: Provante li archive

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
ie: Li formate %1 ne supporte archives con multiplic tomes.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
ie: Li tip de compression de %1 es ínsupportat per Ark.

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
ie: Li file <filename>%1</filename> esset modificat. Esque vu vole actualisar it in li archive?

en: The following files could not be extracted:
ie: Li sequent files ne posset esser extraet:

en: The internal viewer cannot preview this file.
ie: Li intern visor ne posse previder ti file.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ie: Li intern visor ne posse previder ti file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Esque vu vole previder it quam un simplic textu?

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
ie: Li nómine de subfólder ne posse contener li caracter «/».

en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
ie: Ti metode de ciffration posse esser ínsupportat per old programmas de archivation.

en: Type to search...
ie: Tippa por serchar...

en: Type:
ie: Tip:

en: URLs to open.
ie: URLs a aperter.

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
ie: Original grandore

en: Unknown file type
ie: Ínconosset tip de file

en: Unknown size
ie: Ínconosset grandore

en: Unpacked size:
ie: Original grandore:

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
ie: Unrar raportat it quam archive non-RAR. Li installat version de unrar (%1) es old. Prova actualisar vor unrar.

en: Volume size:
ie: Grandore de un tom:

en: Welcome to Ark
ie: Benevenit a Ark

en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
ie: Esque monstrar un avise quande on crea archives zip con ciffration AES.

en: Wrong password.
ie: Contrasigne es ínvalid.

en: You can only add local files to an archive.
ie: On posse adjunter a un archive solmen local files.

en: bkisofs code
ie: code de bkisofs

en: only file contents (%1)
ie: solmen li contenete de file (%1)

[ctx: open a file with external program]
en: &Open in External Application
ie: &Aperter in un extern application

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
ie: Aperter &per...

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
ie: ínconosset

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
ie: Adjunter .%1 automaticmen

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
ie: Aperter un archive

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive...
ie: Aperter un archive...

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
ie: Pre&vider

en: unknown
ie: ínconosset

en: yes (%1 volumes)
ie: yes (%1 tomes)
