mate-terminal 1.25.0 - en to ie translation catalogue (295 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
ie: "%s" ne es un scale valid

en: <b>Command</b>
ie: <b>Comande</b>

en: <b>Title</b>
ie: <b>Titul</b>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ie: <small><i>Max</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
ie: <small><i>Null</i></small>

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
ie: Un emulator de terminal por li ambientie MATE

en: A_vailable encodings:
ie: Codificationes di_sponibil:

en: Add or Remove Terminal Encodings
ie: Adjunter o remover codificationes del terminal

en: Append initial title
ie: Apender al original titul

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ie: Argument de "%s" ne es un valid comande: %s

en: Background
ie: Funde

en: Background image
ie: Image del funde

en: Background type
ie: Tip del funde

en: Black on light yellow
ie: Nigri sur clar yelb

en: Black on white
ie: Nigri sur blanc

en: Block
ie: Bloc

en: Bol_d color:
ie: Color de _grass textu:

en: Built-in _schemes:
ie: Standard _schemas:

en: Built-in sche_mes:
ie: Standard sche_mas:

en: C_all To…
ie: T_elefonar...

en: C_lose Tab
ie: C_luder li carte

en: C_lose Terminal
ie: C_luder li terminal

en: C_lose Window
ie: C_luder li fenestre

en: C_reate
ie: C_rear

en: Central European
ie: Central Europan

en: Change _Profile
ie: _Cambiar profil

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Choose A Terminal Font
ie: Selecte un fonde del terminal

en: Choose Terminal Background Color
ie: Selecter li color de funde

en: Choose Terminal Text Color
ie: Selecter li color de textu

en: Choose base profile
ie: Selecter un basal profil

en: Click button to choose profile
ie: Fa un clic por selecter li profile

en: Close Tab
ie: Cluder li carte

en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

en: Close tab
ie: Clúder li carte

en: Close this terminal?
ie: Cluder ti-ci terminal?

en: Close this window?
ie: Cluder ti-ci fenestre?

en: Color p_alette:
ie: P_alette de colores:

en: Colors
ie: Colores

en: Compatibility
ie: Compatibilitá

en: Contents
ie: Contenete

en: Contributors:
ie: Contributores:

en: Copy
ie: Copiar

en: Copy selection to clipboard
ie: Copiar li selection al Paperiere

en: Could not open the address “%s”
ie: Ne successat aperter li adresse «%s»

en: Could not save contents
ie: Ne successat gardar li contenete

en: Current Locale
ie: Locale actual

en: Cursor _shape:
ie: _Forma del cursore:

en: Custom
ie: Personalisat

en: Custom co_mmand:
ie: Prsonal co_mande:

en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Cyrillic/Russian
ie: Cirilic/Russ

en: Cyrillic/Ukrainian
ie: Cirilic/Ucrainan

en: DIRNAME
ie: DIR-NÓMINE

en: Default size:
ie: Scale predefinit:

en: Delete Profile
ie: Deleter li profil

en: Delete profile “%s”?
ie: Esque deleter li profil «%s»?

en: Detach Tab
ie: Separar li carte

en: Disable connection to session manager
ie: Despermisser conexion al gerente de session

en: Disabled
ie: Despermisset

en: E_ncodings shown in menu:
ie: C_odificationes monstrat in menú:

en: Edit
ie: Redacter

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ie: Permisser li rapid-taste del m_enu (F10 predefinit)

en: Escape sequence
ie: Sequentie Escape

en: Exit the terminal
ie: Surtir li Terminal

en: Failed to parse arguments: %s
ie: Ne successat analisar argumentes: %s

en: Find
ie: Trovar

en: Find Ne_xt
ie: Trovar se_quent

en: Find Next
ie: Trovar sequent

en: Find Pre_vious
ie: Trovar pre_cedent

en: Find Previous
ie: Trovar precedent

en: Font
ie: Fonde

en: Full Screen
ie: Plen-ecran

en: Full-screen the window
ie: Fenestre plen-ecran

en: GEOMETRY
ie: GEOMETRIE

en: Go to _Line...
ie: Ear a _linea...

en: Gray on black
ie: Gris sur nigri

en: Greek
ie: Grec

en: Green on black
ie: Verdi sur nigri

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Hebrew Visual
ie: Hebreic visual

en: Help
ie: Auxilie

en: Hide and Show menubar
ie: Monstrar o celar li panel de menú

en: Hold the terminal open
ie: Ne cluder li terminal

en: I-Beam
ie: I-trave

en: Icelandic
ie: Islandesi

en: Image _file:
ie: _File de image:

en: Incompatible terminal config file version.
ie: Íncompatibil version de file de configuration.

en: Initial _title:
ie: Inicial _titul:

en: Invalid geometry string "%s"
ie: Ínvalid catene de geometrie "%s"

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Keep initial title
ie: Retener li original titul

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Keyboard shortcut to copy text
ie: Rapid-taste por copiar textu

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ie: Rapid-taste por crear un nov profil

en: L_eave Full Screen
ie: S_urtir mode plen-ecran

en: Linux console
ie: Console Linux

en: List of profiles
ie: Liste de profiles

en: Load a terminal configuration file
ie: Cargar un file de configuration de terminal

en: MATE Terminal
ie: Terminal MATE

en: MATE Terminal Emulator
ie: Emulator de terminal MATE

en: Match _entire word only
ie: _Integri paroles

en: Match as _regular expression
ie: Usar expressiones _regulari

en: Maximize the window
ie: Maximisar li fenestre

en: Move Tab _Left
ie: Mover li carte a _levul

en: Move Tab _Right
ie: Mover li carte a _dextri

en: Move Tab to the Left
ie: Mover un carte a levul

en: Move Tab to the Right
ie: Mover un carte a dextri

en: New Profile
ie: Nov profil

en: New Tab
ie: Nov carte

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: New _Profile…
ie: Crear un _profil...

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: Normal Size
ie: Normal dimension

en: Not a valid terminal config file.
ie: It ne es un file de configuration de terminal valid.

en: On the left side
ie: Al levul latere

en: On the right side
ie: Al dextri latere

en: Open Ta_b
ie: Aperter un c_arte

en: Open _Terminal
ie: Aperter li _Terminal

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ie: Aperter un nov carte in li ultim fenestre con li predefinit profil

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ie: Aperter un nov fenestre con un carte con li predefinit profil

en: PROFILE-NAME
ie: PROFIL-NÓMINE

en: P_rofiles…
ie: P_rofiles...

en: Palette entry %d
ie: Element de palette %d

en: Paste
ie: Collar

en: Paste _Filenames
ie: Collar _fil-nómines

en: Pr_ofile Preferences
ie: Preferenties del pr_ofil

en: Prepend initial title
ie: Prepender al original titul

en: Profile Editor
ie: Redactor de profil

en: Profile _name:
ie: _Nómine de profil:

en: Profile list
ie: Liste de profiles

en: ROLE
ie: ROL

en: Replace initial title
ie: Vicear li original titul

en: Reset
ie: Reverter

en: Reset and C_lear
ie: Reverter e _vacuar

en: Restart the command
ie: Restartar li comande

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ie: La_nsar un personal comande in vice del shell

en: S_hade transparent or image background:
ie: N_uancie del funde transpatent o li image:

en: Save Contents
ie: Salvar li contenete

en: Save as...
ie: Gardar quam...

en: Scroll on _keystroke
ie: Rular pos _tippa

en: Scroll on _output
ie: Rular al _production

en: Scroll_back:
ie: _Buffre de lineas:

en: Scrolling
ie: Rulament

en: Search
ie: Serchar

en: Search _backwards
ie: Serchar re_tro

en: Select All
ie: Selecter omnicos

en: Select Background Image
ie: Selecte un image de funde

en: Select _All
ie: Selecter _omnicos

en: Select-by-_word characters:
ie: Caracteres por selecter _paroles:

en: Session management options:
ie: Optiones de gerentie de session:

en: Set Title
ie: Assignar li titul

en: Set _Character Encoding
ie: _Codification de caracteres

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ie: Activar li providet carte in su fenestre

en: Set the terminal title
ie: Titul del terminal

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ie: Assignar li scale de terminal (1.0 = normal dimension)

en: Set the window role
ie: Rol del fenestre

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ie: Inicial dimension; p. ex.: 80x24, o 80x24+200+200 (COLSxRANGES+X+Y)

en: Set the working directory
ie: Directoria de labor

en: Shortcut _Key
ie: _Rapid-taste

en: Show _Menubar
ie: _Monstrar li panel de menú

en: Show _menubar by default in new terminals
ie: Monstrar li panel de _menú in nov terminales

en: Show per-terminal options
ie: Monstrar optiones de un terminal

en: Show per-window options
ie: Monstrar optiones de un fenestre

en: Show session management options
ie: Monstrar optiones de gerentie de session

en: Show terminal options
ie: Monstrar li optiones de terminal

en: Solarized
ie: Solarisat

en: Solarized dark
ie: Solarisat obscur

en: Solarized light
ie: Solarisat clar

en: South European
ie: Sud-Europan

en: Specify file containing saved configuration
ie: Provider un file contenent un salvat configuration

en: Specify session management ID
ie: Provide li ID de gerentie de session

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
ie: Alterar li cartes per [ctrl] + [tab]

en: Switch to Next Profile
ie: Activar un sequent profil

en: Switch to Next Tab
ie: Ear al sequent carte

en: Switch to Previous Profile
ie: Activar un precedent profil

en: Switch to Previous Tab
ie: Ear al precedent carte

en: Switch to Tab 1
ie: Ear a carte 1

en: Switch to Tab 10
ie: Ear a carte 10

en: Switch to Tab 11
ie: Ear a carte 11

en: Switch to Tab 12
ie: Ear a carte 12

en: Switch to Tab 2
ie: Ear a carte 2

en: Switch to Tab 3
ie: Ear a carte 3

en: Switch to Tab 4
ie: Ear a carte 4

en: Switch to Tab 5
ie: Ear a carte 5

en: Switch to Tab 6
ie: Ear a carte 6

en: Switch to Tab 7
ie: Ear a carte 7

en: Switch to Tab 8
ie: Ear a carte 8

en: Switch to Tab 9
ie: Ear a carte 9

en: Switch to this tab
ie: Ear al ti-ci carte

en: TITLE
ie: TITUL

en: TTY Erase
ie: Erase de TTY

en: Ta_bs
ie: Ca_rtes

en: Tabs
ie: Cartes

en: Terminal _bell
ie: So_nette de terminal

en: The cursor appearance
ie: Li aspecte del cursore

en: There was an error displaying help
ie: Un error ha evenit durante que monstrar auxilie

en: Title and Command
ie: Titul e comande

en: Title for terminal
ie: Titul del terminal

en: Turkish
ie: Turcian

en: Turn off the menubar
ie: Desactivar li panel de menú

en: Turn on the menubar
ie: Activar li panel de menú

en: Two roles given for one window
ie: Du roles providet por un singul fenestre

en: Underline
ie: Substrec

en: Unnamed
ie: Sin nómine

en: Use custom default terminal si_ze
ie: Usar un personalisat di_mension de terminal

en: Use system settings
ie: Usar parametres de sistema

en: Use the command line
ie: Usar li linea de comandes

en: User Defined
ie: Personalisat

en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: View
ie: Vise

en: Western
ie: Occidental

en: When command _exits:
ie: Quande comande _fini se:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ie: Qua_nde comandes assigna lor propri titules de terminal:

en: White on black
ie: Blanc sur nigri

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ie: Vu ja have un profil nominat «%s». Esque vu vole crear un altri profil con li sam nómine?

en: ZOOM
ie: SCALE

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Zoom _In
ie: _Agrandar

en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ie: Scale "%g" es tro grand, %g usat

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ie: Scale "%g" es tro micri, %g usat

en: _%c. %s
ie: _%c) %s

en: _%d. %s
ie: _%d) %s

en: _About
ie: _Pri

en: _Add or Remove…
ie: _Adjunter o remover...

en: _Allow bold text
ie: Permisser _grass textu

en: _Background color:
ie: Color de f_unde:

en: _Background image
ie: _Image de funde

en: _Backspace key generates:
ie: Li retrocla_ve producte:

en: _Base on:
ie: _Basat sur:

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Clear Highlight
ie: Remo_ver coloration

en: _Close
ie: _Clúder

en: _Close Window
ie: _Cluder li fenestre

en: _Contents
ie: _Contenete

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Copy Call Address
ie: _Copiar li númere

en: _Copy E-mail Address
ie: _Copiar li adresse de e-post

en: _Copy Link Address
ie: _Copiar li adresse del ligament

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Delete key generates:
ie: Li taste _Delete producte:

en: _Description
ie: _Descrition

en: _Detach tab
ie: S_eparar li carte

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ie: _Permisser tastes por accesse a menús (tal quam Alt+F por aperter li menú File)

en: _Encoding
ie: Cod_ification

en: _Find
ie: _Trovar

en: _Find...
ie: _Trovar...

en: _Font:
ie: _Fonde:

en: _Full Screen
ie: _Plen-ecran

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Incremental Search...
ie: _Incremental sercha...

en: _Input Methods
ie: Metodes de _intrada

en: _Keyboard Shortcuts…
ie: _Rapid-tastes...

en: _Match case
ie: Correspondentie _exact

en: _New
ie: _Crear

en: _Next Profile
ie: S_equent profil

en: _Next Tab
ie: _Sequent carte

en: _Normal Size
ie: _Normal dimension

en: _Open Link
ie: _Aperter ligament

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Previous Profile
ie: _Precedent profil

en: _Previous Tab
ie: _Precedent carte

en: _Profile Preferences
ie: _Preferenties del profil...

en: _Profile name:
ie: Nómine de _profil:

en: _Profile used when launching a new terminal:
ie: _Profil usat por nov terminales:

en: _Relaunch
ie: _Relansar

en: _Reset
ie: _Reverter

en: _Run command as a login shell
ie: E_xecuter un comande quam un shell del session

en: _Same as text color
ie: _Sam quam li color de textu

en: _Save Contents
ie: _Gardar li contenete...

en: _Scrollbar is:
ie: _Barre de rulament es:

en: _Search
ie: _Serchar

en: _Search for:
ie: _Serchar por:

en: _Send Mail To…
ie: _Inviar e-post a...

en: _Set Title…
ie: A_ssignar li titul...

en: _Shortcut keys:
ie: _Rapid-tastes:

en: _Solid color
ie: Color _solid

en: _Text color:
ie: Color de _textu:

en: _Title:
ie: _Titul:

en: _Transparent background
ie: _Transparent funde

en: _Underline color:
ie: Color de s_ublinea:

en: _Unlimited
ie: Ínl_imitat

en: _Use colors from system theme
ie: _Usar colores del tema del sistema

en: _View
ie: _Vise

en: _Wrap around
ie: _Ciclic sercha

en: columns
ie: columnes

en: lines
ie: lineas

en: rows
ie: ranges

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
ie: 'Predefinit'
