okular - en to ie translation catalogue (307 entries)

en: %1 Properties
ie: Proprietás de %1

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
ie: &Gardar «%1»...

en: &Add...
ie: &Adjunter...

en: &Align:
ie: &Alignament:

en: &Annotations
ie: &Anotationes

en: &Appearance
ie: &Aspecte

en: &Author:
ie: &Autor:

en: &Bookmarks
ie: &Marca-págines

en: &Continuous
ie: &Continuosi

en: &Copy Path
ie: &Copiar li rute

en: &Delete
ie: &Remover

en: &Embedded Files
ie: Inb&edat files

en: &Fonts
ie: &Fondes

en: &Help
ie: Au&xilie

en: &Magnifier
ie: &Lupe

en: &Name:
ie: &Nómine:

en: &Opacity:
ie: &Opacitá:

en: &Open Containing Folder
ie: &Aperter li contenent fólder

en: &Page:
ie: &Págine

en: &Properties
ie: &Proprietás

en: &Remove
ie: &Remover

en: &Settings
ie: &Parametres

en: &Sign...
ie: &Signar...

en: &Tools
ie: U&tensiles

en: &Type:
ie: &Tip

en: &View
ie: &Vise

en: &Zoom
ie: &Scale

en: *|All Files
ie: *|Omni files

[ctx: @action:button]
en: Sign
ie: Signar

[ctx: @action:button]
en: View
ie: Vise

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
ie: Extraer li &fonde...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
ie: &Gardar quam...

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
ie: Pronunciar

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
ie: Flechette

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
ie: Poligon

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
ie: Rectangul

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
ie: Trastrecar

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
ie: Sublinear

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
ie: Fonde

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
ie: Largore de linea

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
ie: Opacitá

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
ie: Celar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
ie: Largore %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
ie: Nigri

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
ie: Blu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
ie: Cian

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
ie: Gris

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
ie: Verdi

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
ie: Orangi

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
ie: Rubi

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
ie: Blanc

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
ie: Yelb

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
ie: Inverter luma (sRGB lineari)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
ie: Inverter luma (simetric)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
ie: Cliente Emacs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
ie: Cliente LyX

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
ie: Agressiv

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
ie: Voraci

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
ie: Bass

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
ie: Normal

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
ie: Sempre celat

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
ie: Sempre visibil

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
ie: Evanescer

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
ie: &Inverter colores

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
ie: &Normal colores

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
ie: Inverter &luciditá

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
ie: Inverter l&uma (sRGB lineari)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
ie: Inverter luma (&simetric)

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
ie: Usage de CPU:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
ie: Color del apere

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
ie: Color de funde:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
ie: Mode de color:

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
ie: Redactor:

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
ie: Usage de memorie:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
ie: Apuntator del mus:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
ie: Navigation per tuchas:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
ie: Contraste:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
ie: Límite:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
ie: Autor:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
ie: Comande:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
ie: Usar glissid rulament

[ctx: @title:column]
en: Created
ie: Creat

[ctx: @title:column]
en: Description
ie: Descrition

[ctx: @title:column]
en: Modified
ie: Modificat

[ctx: @title:column]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @title:column]
en: Size
ie: Grandore

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
ie: Aspecte:

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
ie: Mode de &color

[ctx: @title:window]
en: Poppler library is too old
ie: Li biblioteca poppler es tro old

[ctx: @title:window]
en: Print
ie: Printar

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: Add Bookmark
ie: Adjuncter un marca-págine

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
ie[0]:  seconde
ie[1]:  secondes

en: All files (*)
ie: Omni files (*)

en: All supported files (%1)
ie: Omni suportat files (%1)

en: Annotation | %1 Annotations
ie[0]: Anotation
ie[1]: %1 anotationes

en: Annotation improvements
ie: Ameliorationes de anotationes

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
ie: Sublinear textu

en: Annotations
ie: Anotationes

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Approved
ie: Aprobat

en: Arrow
ie: Flechette

en: As Is
ie: Quam es

en: Author
ie: Autor

en: Author name
ie: Nómine de autor

en: Author: %1
ie: Autor: %1

en: Back
ie: Retro

en: Black
ie: Nigri

en: Blue
ie: Blu

en: Bookmark
ie: Marca-págine

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: Border &width:
ie: Largore de &borde:

en: CID Type 0
ie: CID Tip 0

en: CID Type 0C
ie: CID Tip 0C

en: Category
ie: Categorie

en: Center
ie: Centre

en: Certificate File (*.cer)
ie: File de certificate (*.cer)

en: Certificate has Expired.
ie: Li certificate ha expirat.

en: Certificate has been Revoked.
ie: Li certificate esset revocat.

en: Circle
ie: Circul

en: Close
ie: Cluder

en: Close Document
ie: Cluder li document

en: Close Tabs
ie: Cluder li cartes

en: Collapse all
ie: Contraer omni

en: Comment
ie: Comenta

en: Common Name(CN)
ie: Nómine comun (CN):

en: Contents
ie: Contenete

en: Continue
ie: Continuar

en: Copy Text
ie: Copiar li textu

en: Copy to Clipboard
ie: Copiar al Paperiere

en: Copyright
ie: Jure editorial

en: Created
ie: Creat

en: Created:
ie: Creat:

en: Decrypt Keys
ie: Deciffrar claves

en: Description
ie: Descrition

en: Description:
ie: Descrition:

en: Details
ie: Detallies

en: Developer
ie: Developator

en: Diamond
ie: Rombe

en: Document Version
ie: Version del document

en: Draft
ie: Esquisse

en: E&xport As
ie: E&xportar quam

en: EMail
ie: E-post

en: Editor
ie: Redactor

en: Embedded: %1
ie: Inbedat: %1

en: Encrypt Keys
ie: Ciffrar claves

en: End of the document
ie: Fin del document

en: Eraser
ie: Erasor

en: Execute '%1'...
ie: Executer «%1»...

en: Expand all
ie: Expander omni

en: Expired
ie: Expirat

en: Export...
ie: Exportar...

en: File Changed
ie: Un file sta modificat

en: File Path
ie: Rute de file

en: File Size
ie: Grandore de file

en: Find...
ie: Trovar...

en: Fingerprints
ie: Fingre-printes

en: First Page
ie: Prim págine

en: Fit Page
ie: Ajustar al págine

en: Fit Width
ie: Ajustar a largore

en: Font:
ie: Fonde:

en: For Comment
ie: Por comentas

[ctx: For Presentation]
en: Pause
ie: Pausar

[ctx: For Presentation]
en: Play
ie: Reproducter

en: For Public Release
ie: Por publication

en: Former maintainer
ie: Anteyan mantenetor

en: Forward
ie: Avan

en: General Options
ie: General parametres

en: Go to Page
ie: Ear a págine

en: Go to page %1
ie: Ear a págine %1

en: Green
ie: Verdi

en: Help
ie: Auxilie

en: Highlight
ie: Marca

en: Icon:
ie: Icone:

en: Insert
ie: Inserter

en: Insert Text
ie: Inserter textu

en: Issued By
ie: Emisset de

en: Issued To
ie: Emisset a

en: Issuer
ie: Emissor

en: JavaScript Script
ie: Scripte JavaScript

en: KPDF developer
ie: Developator de KPDF

en: Keywords
ie: Clav-paroles

en: Last Page
ie: Ultim págine

en: Layers
ie: Strates

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
ie: ex

en: Left
ie: Levul

en: Line end:
ie: Fine del linea:

en: Line start:
ie: Inicie del linea:

en: Location:
ie: Localisation:

en: MIME Type
ie: MIME-tip

en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

en: Modified
ie: Modificat

en: Modified:
ie: Modificat:

en: Modified: %1
ie: Modificat: %1

en: Movie
ie: Film

en: Movie Properties
ie: Proprietás del film

en: Name
ie: Nómine

en: Name:
ie: Nómine:

en: New paragraph
ie: Nov paragraf

en: Next Bookmark
ie: Sequent marca-págine

en: Next Page
ie: Sequent págine

en: Next Tab
ie: Sequent carte

[ctx: Next page]
en: Next
ie: Sequent

en: No Bookmarks
ie: Null marca-págines

en: No description available.
ie: Null descrition disponibil

en: None
ie: Null

en: Not Approved
ie: Ne aprobat

en: Not Available
ie: Índisponibil

en: Not For Public Release
ie: Ne por publication

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
ie: CID Tip 0C (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
ie: Tip 1C (OT)

en: Okular, a universal document viewer
ie: Okular, un universal visor de documentes

en: Open Document
ie: Aperter un document

en: Open external file
ie: Aperter un extern file

en: Organization(O)
ie: Organisation (O):

en: Page
ie: Págine

en: Page %1
ie: Págine %1

en: Page Number
ie: Numeró de págine

en: Page Size
ie: Dimension de págine

en: Pages
ie: Págines

en: Pages: %1
ie: Págines: %1

en: Paragraph
ie: Paragraf

en: Performance
ie: Productivitá

en: Plain &Text...
ie: Simplic &textu...

en: Play sound...
ie: Reproducter un son...

en: Polygon
ie: Poligon

en: Polygon Properties
ie: Proprietás del poligon

en: PostScript files (%1)
ie: Files Postscript (%1)

en: Previous Page
ie: Sequent linea

en: Previous Tab
ie: Precedent carte

[ctx: Previous page]
en: Previous
ie: Precedent

en: Producer
ie: Productor

en: Properties
ie: Proprietás

en: Property
ie: Proprietá

en: Public Key
ie: Clave public

en: Quit
ie: Surtir

en: Reason:
ie: Cause:

en: Reason: %1
ie: Cause: %1

en: Rectangle
ie: Rectangul

en: Red
ie: Rubi

en: Right
ie: Dextri

en: Rotate &Left
ie: Rotar a &levul

en: Rotate &Right
ie: &Rotar a dextri

[ctx: Rotate left]
en: Left
ie: Levul

[ctx: Rotate right]
en: Right
ie: Dextri

en: S&earch:
ie: S&ercha:

en: SHA-1 Fingerprint
ie: Fingre-print SHA-1

en: SHA-256 Fingerprint
ie: Fingre-print SHA-256

en: Save As
ie: Gardar quam

en: Save file
ie: Gardar li file

en: Select text
ie: Selecter textu

en: Serial Number
ie: Nró serial

en: Share
ie: Partir

en: Signature Properties
ie: Proprietás del signatura

en: Signed By:
ie: Signat de:

en: Size
ie: Dimension

en: Sold
ie: Vendit

en: Sound
ie: Son

en: Sound Properties
ie: Proprietás del son

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
ie: chascun

en: Square
ie: Quadrat

en: Squiggle
ie: Sublinea undeatri

en: Stamp Properties
ie: Proprietás del stampa

en: Start Presentation
ie: Iniciar un presentation

en: Straight Line
ie: Rect linea

en: Straight Line Properties
ie: Proprietás del rect linea

en: Strike Out
ie: Trastrec

en: Subject
ie: Subjecte

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
ie: Textu OpenDocument

en: Thumbnails
ie: Miniaturas

en: Title
ie: Titul

en: Title: %1
ie: Titul: %1

en: Tools
ie: Utensiles

en: Top Secret
ie: Ultrasecret

en: Type
ie: Tip

en: Type 1
ie: Tip 1

en: Type 1C
ie: Tip 1C

en: Type 3
ie: Tip 3

en: Type:
ie: Tip:

en: Typewriter
ie: Scri-machine

en: Typewriter Properties
ie: Proprietás del scri-machine

en: Underline
ie: Sublinea

en: Unknown Algorithm
ie: Ínconosset algoritme

en: Unknown File
ie: Ínconosset file

en: Unknown Type
ie: Ínconosset tip

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unknown font
ie: Ínconosset fonde

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
ie: %1_signat.%2

en: Validity
ie: Validitá

en: Value
ie: Valore

en: Warning
ie: Avise

en: Welcome
ie: Benevenit

en: Welcome to Okular
ie: Benevenit a Okular

en: White
ie: Blanc

en: Yellow
ie: Yelb

en: Zoom
ie: Scalar

en: Zoom to 100%
ie: Scale de 100%

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
ie: Ajustar al págine

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
ie: Ajustar a largore

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
ie: Scale predefinit:

[ctx: on welcome screen]
en: Open Document...
ie: Aperter un document...

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
ie: Pausar

en: ps2pdf not found
ie: ps2pdf ne esset trovat

[ctx: start the movie playback]
en: Play
ie: Reproducter

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
ie: Stoppar
