Xfce Apps - en to ie translation catalogue (255 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
ie: 
    Reproductir de medie Parole %s
    
    Un parte del Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Ples raportar defectes a <https://bugzilla.xfce.org/>.

en: 16:9 (Widescreen)
ie: 16∶9 (Larg-ecran)

en: 4:3 (TV)
ie: 4∶3 (TV)

en: <b>Audio Visualization</b>
ie: <b>Visualisation de audio</b>

en: <b>Author</b>
ie: <b>Autor</b>

en: <b>Color Balance</b>
ie: <b>Balancie de colores</b>

en: <b>Description</b>
ie: <b>Descrition</b>

en: <b>Keyboard</b>
ie: <b>Tastatura</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
ie: <b>Parametres de playlist</b>

en: <b>Screensaver</b>
ie: <b>Garda-ecran</b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
ie: <b>Parametres de subtitules</b>

en: <b>Video Output</b>
ie: <b>Exeada de video</b>

en: <big><b>Open Network Location</b></big>
ie: <big><b>Aperter un localisation in rete</b></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
ie: <big><span color='#BBBBBB'><i>de un</i></span> <span color='#F4F4F4'>ínconosset artist</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
ie: <big><span color='#BBBBBB'><i>ex un</i></span> <span color='#F4F4F4'>ínconosset album</span></big>

en: <i>by</i>
ie: <i>de</i>

en: <i>on</i>
ie: <i>ex</i>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
ie: <span color='#F4F4F4'><b><big>Ínconosset canzone</big></b></span>

en: A_ngle Menu
ie: Menú de a_ngules

en: Add
ie: Adjunter

en: Add files to playlist
ie: Adjunter files a un playlist

en: Add to playlist...
ie: Adjunter a un playlist...

en: Additional software is required.
ie: Additional programmas es besonat.

en: Advanced Stream Redirector
ie: Formate ASR

en: All files
ie: Omni files

en: All supported files
ie: Omni suportat files

en: Always minimize to tray when window is closed
ie: Minimisar al area de notificationes quande on clude li fenestre.

en: Always replace playlist with opened files
ie: Substituer li playlist per apertet files

en: Are you sure you want to quit?
ie: Esque vu vole remover surtir?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
ie: Esque vu vole efaciar li liste del recent elementes? On ne posse defar to.

en: Audio Track #%d
ie: Audio-track nró %d

en: Audio Track:
ie: Audio-track:

en: Audio and video
ie: Audio e video

en: Automatically show subtitles when playing movie file
ie: Automaticmen monstrar subtitules reproductente un file de medie

en: Brightness:
ie: Luciditá:

en: Buffering
ie: Buffrisation

en: Buffering (0%)
ie: Buffrisation (0%)

en: By Extension
ie: Secun extension

en: Cancel
ie: Anullar

en: Central European
ie: Central Europan

en: Chapter %i
ie: Capitul %i

en: Check and remove duplicate media entries
ie: Controlar e remover duplicat elementes de medie

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Clear
ie: Vacuar

en: Clear History
ie: Vacuar li diarium

en: Clear Recent Items
ie: Efaciar li recent elementes

en: Clear playlist
ie: Vacuar li playlist

en: Close
ie: Cluder

en: Configure your media player
ie: Configurar li reproductor

en: Continue
ie: Continuar

en: Contrast:
ie: Contraste:

en: Current Locale
ie: Locale actual

en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Cyrillic/Russian
ie: Cirilic/Russ

en: Cyrillic/Ukrainian
ie: Cirilic/Ucrainan

en: Decrease volume
ie: Diminuer li volúmine

en: Disable screensaver when playing movies
ie: Inhibir li garda-ecran durante reproduction de filmes

en: Disc Playlist
ie: Playlist de disco

en: Display
ie: Monstrar

en: Display Parole user manual
ie: Monstrar li manuale de Parole

en: Do not load plugins
ie: Ne cargar plugines.

en: Do you want to continue loading or stop?
ie: Esque vu vole continuar o interrupter?

en: Don't Install
ie: Ne installar

en: Empty
ie: Vacui

en: Enable keyboard multimedia keys
ie: Activar tastes de multimedia

en: Encoding:
ie: Codification:

en: Error
ie: Errore

en: Error saving playlist file
ie: Un errore evenit gardante li file de playlist

en: Exit fullscreen
ie: Surtir plen-ecran:

en: Extend your media player
ie: Extender vor reproductor

en: File Type
ie: Tip de file

en: Font:
ie: Fonde:

en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

en: GStreamer Error
ie: Errore de GStreamer

en: GStreamer backend error
ie: Errore de backend GStreamer

en: Go
ie: Ear

en: Go back 1 minute
ie: Ear 1 minute retro

en: Go back 10 minutes
ie: Ear 10 minutes retro

en: Go back 10 seconds
ie: Ear 10 secondes retro

en: Go forward 1 minute
ie: Ear 1 minute avan

en: Go forward 10 minutes
ie: Ear 10 minutes avan

en: Go forward 10 seconds
ie: Ear 10 secondes avan

en: Go to position
ie: Ear a un position

en: Greek
ie: Grec

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Hebrew Visual
ie: Hebreic visual

en: Hide Playlist
ie: Celar li playlist

en: Hue:
ie: Color:

en: Icelandic
ie: Islandesi

en: Increase volume
ie: Augmentar li volúmine

en: Insert Disc
ie: Inserter un disco

en: Install
ie: Installar

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Leave Fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

en: Leave _Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

en: Lower volume
ie: Diminuer li volúmine

en: M3U Playlists
ie: Playlist M3U

en: MPRIS2 remote control
ie: Telecomande MPRIS2

en: Media stream is not seekable
ie: Li fluvie de medie ne es navigabil

en: Media to play
ie: Medie a reproducter

en: Message
ie: Anuncie

en: Mini Mode
ie: Mode minimal

en: Minimize to tray
ie: Minimisar a panel

en: Move Down
ie: Mover a-bass

en: Move Up
ie: Mover ad-up

en: Mute
ie: Assurdar

en: Mute volume
ie: Assurdar

en: Next Track
ie: Sequent track

en: Next track
ie: Sequent track

en: No available plugin installer was found.
ie: Null disponibil installator de plugines esset trovat.

en: No installed plugins found on this system
ie: Null installat plugines trovat sur ti-ci sistema

en: None
ie: Null

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: Notify
ie: Notificar

en: Open
ie: Aperter

en: Open Containing Folder
ie: Aperter li contenent fólder

en: Open Media Files
ie: Aperter files de medies

en: Open Network Location
ie: Aperter un localisation in rete

en: Open _Location...
ie: Aperter un _localisation...

en: Open _Recent
ie: Aperter _recentis

en: Open a new instance
ie: Aperter un nov instantie

en: Open file
ie: Aperter un file

en: Open location
ie: Aperter un localisation

en: PLS Playlists
ie: Playlist PLS

en: P_lugins
ie: P_lugines

en: P_revious Track
ie: P_recedent track

en: Parole Media Player
ie: Reproductor de medie Parole

en: Parole Media Player cannot start.
ie: Reproductor de medie Parole ne posse lansar se.

en: Parole Plugins
ie: Plugines de Parole

en: Parole Settings
ie: Parametres de Parole

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
ie: On posse anc minimisar Parole al area de notificationes.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
ie: Parole supporta reproduction de files de medie local, includente videos con subtitules, audio-CDs, DVDs e fluvies in li internet. Parole es anc extensibil per plugines.

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
ie: Parole es un modern, simplic reproductor de medies que usa li infrastructura GStreamer e que acorda al ambientie Xfce. It esset designat con cuida por simplicitá, velocitá e sparniada de ressurses.

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
ie: Parole es ja lansat, usa -i por aperter un nov instantie

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
ie: Parole besona <b>%s</b> por reproducter ti-ci file.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
ie: Parole besona <b>%s</b> por reproducter ti-ci file.
    It posse esser installat automaticmen.

en: Pause
ie: Pausar

en: Permission denied
ie: Permission refusat

en: Play
ie: Reproducter

en: Play Disc
ie: Reproducter un disco

en: Play opened files
ie: Reproducter apertet files

en: Play or pause if already playing
ie: Reproducter o pausar si on reproducte nu

en: Play your media
ie: Reproducter vor medies

en: Play/Pause
ie: Reproducter/pausar

en: Playback
ie: Reproduction

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
ie[0]: Playlist (%i capitul)
ie[1]: Playlist (%i capitules)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
ie[0]: Playlist (%i element)
ie[1]: Playlist (%i elementes)

en: Playlist files
ie: Files de playlistes

en: Please check your installation
ie: Ples controlar vor installation

en: Please check your installation.
ie: Ples controlar vor installation.

en: Please choose a supported playlist format
ie: Ples selecter un suportat formate de playlist

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
ie: Navigar a https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs por raportar li defecte.

en: Please restart Parole for this change to take effect.
ie: Ples restartar Parole por applicar ti-ci modification.

en: Plugin failed to load
ie: Ne successat cargar un plugin

en: Previous Track
ie: Precedent track

en: Previous track
ie: Precedent track

en: Print version information and exit
ie: Monstra li information del version, poy salir

en: Quit
ie: Surtir

en: Raise volume
ie: Augmentar li volúmine

en: Remember my choice
ie: Memorar mi selection

en: Remember playlist
ie: Memorar li playlist

en: Remove
ie: Remover

en: Remove selected item
ie: Remover li selectet element

en: Remove selected media
ie: Remover li selectet medie

en: Repeat
ie: Repetir

en: Replace playlist when opening files
ie: Substituer li playlist per apertet files

en: Reset to defaults
ie: Predefinit valores

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Save Playlist as...
ie: Gardar li playlist quam...

en: Select File Types (By Extension)
ie: Selecter tipes de file (secun extension)

en: Select Subtitle File
ie: Selecter un file de subtitules

en: Select Text Subtitles...
ie: Selecter textual subtitules...

en: Select next item
ie: Selecter li sequent element

en: Select previous item
ie: Selecter li precedent element

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
ie: Provide un rute de aparate Audio-CD/VCD/DVD

en: Shareable Playlist
ie: Formate XSPF

en: Show Playlist
ie: Monstrar li playlist

en: Show icon in the system tray
ie: Monstrar icone in li area de notificationes

en: Show menubar
ie: Panel de _menú

en: Show notifications for currently playing tracks
ie: Monstrar notificationes por reproductent tracks

en: Show visual effects when an audio file is played
ie: Monstrar efectes visual durante reproduction de audio

en: Shuffle
ie: Mixter

en: South European
ie: Sud-Europan

en: Square
ie: Quadrat

en: Start in embedded mode
ie: Lansar inbedat

en: Start in fullscreen mode
ie: Lansar in li mode plen-ecran

en: Start playing opened files
ie: Reproducter apertet files

en: Stop
ie: Stoppar

en: Subtitle #%d
ie: Subtitul nró %d

en: Subtitle Files
ie: Files de subtitules

en: Subtitles
ie: Subtitules

en: Subtitles:
ie: Subtitules:

en: This is a minor translations-only release.
ie: Ti es un minori version solmen por actualisation de traductiones.

en: Toggle fullscreen
ie: (Des)activar mode plen-ecran

en: Toggle menubar
ie: Panel de menú

en: Toggle playlist
ie: Monstrar li playlist

en: Tray icon
ie: Icone de notification

en: Tray icon plugin
ie: Icone de notification

en: Turkish
ie: Turcian

en: Unable to install missing codecs.
ie: Ne successat installar li mancant codecs.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
ie: Ne successat cargar plugin «%s», ples controlar vor installation de GStreamer

en: Unable to open default web browser
ie: Ne successat aperter li navigator web predefinit

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unknown Album
ie: Ínconosset album

en: Unknown Artist
ie: Ínconosset artist

en: Unknown Song
ie: Ínconosset canzone

en: Unknown playlist format
ie: Ínconosset formate de playlist

en: Unmute
ie: Restituer

en: Unmute (restore) volume
ie: Restituer li volúmine

en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: View
ie: Vise

en: Visit Parole website
ie: Visitar li website de Parole

en: Visit Website
ie: Visitar li website

en: Visualization type:
ie: Tip de visualisation:

en: Volume
ie: Volúmine

en: Volume _Down
ie: _Diminuer li volúmine

en: Volume _Up
ie: A_ugmentar li volúmine

en: Western
ie: Occidental

en: X Window System (No Xv)
ie: X Window System (Sin Xv)

en: [FILES...] - Play movies and songs
ie: [FILES...] - Reproducter filmes e canzones

en: _About
ie: _Pri

en: _Aspect Ratio
ie: _Aspecte

en: _Audio Menu
ie: Menú de _audio

en: _Audio Track
ie: _Audio-track

en: _Chapter Menu
ie: Menú de _capitules

en: _Chapters
ie: _Capitules

en: _Clear recent items...
ie: _Efaciar li recentis...

en: _Contents
ie: _Contenete

en: _DVD Menu
ie: Menú de _DVD

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Leave Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

en: _Media
ie: _Medies

en: _Mute
ie: A_ssurdar

en: _Next
ie: _Sequent

en: _Next Track
ie: _Sequent track

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Open...
ie: _Aperter...

en: _Pause
ie: _Pausar

en: _Play
ie: Re_producter

en: _Playback
ie: Re_production

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Previous
ie: Pre_cedent

en: _Quit
ie: S_urtir

en: _Repeat
ie: _Repetir

en: _Report a Bug...
ie: _Raportar un defecte...

en: _Save Playlist...
ie: _Gardar li playlist...

en: _Shuffle
ie: Mi_xter

en: _Subtitles
ie: _Subtitules

en: _Title Menu
ie: Menú de _titules

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: by
ie: de

en: on
ie: ex
