xfdesktop - en to ie translation catalogue (238 entries)

en:     Desktop File Icons:  %s
ie:     Fil-icones sur li Pupitre:  %s

en:     Desktop Icons:       %s
ie:     Icones del Pupitre:         %s

en:     Desktop Menu:        %s
ie:     Menú del Pupitre:           %s

en: %.*s (copy %u)%s
ie: %.*s (copie %u)%s

en: %A at %X
ie: %A ye %X

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ie: %s
    Grandor: %s
    Modificat: %s

en: %x at %X
ie: %x %X

en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
ie: <b>%s</b>
    Tip: %s
    Grandor: %s

en: <b>Appearance</b>
ie: <b>Aspecte</b>

en: <b>Default Icons</b>
ie: <b>Icones predefinit</b>

en: <b>Desktop Menu</b>
ie: <b>Menú del Pupitre</b>

en: <b>Window List Menu</b>
ie: <b>Menú de liste de fenestres</b>

en: <b>Workspace %d</b>
ie: <b>Labor-spacie %d</b>

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
ie: Un normal file con li sam nómine ja exister. Delete o renomina it.

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
ie: Monstrar li sequent tapete sur li actual labor-spacie

en: Amount of time before a different background is selected.
ie: Li témpor inter alteration de funde.

en: Apply
ie: Applicar

en: Apply to all _workspaces
ie: _Applicar a omni labor-spacies

en: Arrange Desktop _Icons
ie: Ordinar li _icones

en: Arrange icons
ie: Ordinar icones

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
ie: Automaticmen ordinar li icones sur li Pupitre

en: Automatically select a different background from the current directory.
ie: Automaticmen selecter un altri tapete ex li actual fólder.

en: B_utton:
ie: B_uton:

en: Bottom Left Horizontal
ie: Bass levul horizontalmen

en: Bottom Left Vertical
ie: Bass levul verticalmen

en: Bottom Right Horizontal
ie: Bass dextri horizontalmen

en: Bottom Right Vertical
ie: Bass dextri verticalmen

en: Build options:
ie: Optiones del construction:

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
ie: Constructet con GTK+ %d.%d.%d, ligat con GTK+ %d.%d.%d.

en: Cause xfdesktop to quit
ie: Terminar xfdesktop

en: Centered
ie: Centrat

en: Change the _background
ie: Alterar li _funde

en: Choose the folder to select wallpapers from.
ie: Selecter li fólder de que on selecte images.

en: Copy _Here
ie: _Copiar ad ci

en: Could not create a new document from the template
ie: Ne posset crear un document secun li modelle

en: Could not create a new file
ie: Ne posset crear un nov file

en: Could not create the desktop folder "%s"
ie: Ne posset crear li fólder del Pupitre «%s»

en: Could not empty the trash
ie: Ne posset vacuar li Paper-corb

en: Create Document Error
ie: Errore de crear un document

en: Create File Error
ie: Errore de crear un file

en: Create _Document
ie: Crear _document

en: Create _Folder...
ie: Crea un _fólder...

en: Create _Launcher...
ie: Crear _lansator...

en: Create _URL Link...
ie: Crear un ligament _URL...

en: Cu_t
ie: Ci_ser

en: Delete Error
ie: Errore de deletion

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Desktop Folder Error
ie: Errore de fólder del Pupitre

en: Desktop Settings
ie: Parametres del Pupitre

en: Desktop _Settings...
ie: _Parametres del Pupitre

en: Disable debug messages
ie: Depermisser debug-anuncies

en: Disks and Drives
ie: Discos e unités

en: Display version information
ie: Monstra li information del version

en: Do not wait for a window manager on startup
ie: Ne atender por un gerente de fenestres

en: Do you really want to remove workspace %d?
    Note: You are currently on workspace %d.
ie: Esque vu vole remover li labor-spacie %d?
    Li actual labor-spacie: %d.

en: Do you really want to remove workspace '%s'?
    Note: You are currently on workspace '%s'.
ie: Esque vu vole remover li labor-spacie «%s»?
    Li actual labor-spacie: «%s».

en: E_ject Volume
ie: E_jecter volume

en: Eject Failed
ie: Ejection ne successat

en: Eject Finished
ie: Ejection es compleet

en: Ejecting device
ie: Ejectente un aparate

en: Enable debug messages
ie: Permisser debug-anuncies

en: Error
ie: Errore

en: Failed to eject "%s"
ie: Ne successat ejecter «%s»

en: Failed to load the desktop folder
ie: Ne posset cargar li fólder del Pupitre

en: Failed to mount "%s"
ie: Ne successat monter li «%s»

en: Failed to parse arguments: %s
ie: Ne successat analisar li argumentes: %s

en: Failed to run "%s"
ie: Ne posset lansar «%s»

en: File Properties Error
ie: Errore de proprietás del file

en: File System
ie: Sistema de files

en: File/launcher icons
ie: Icones de files e lansatores

en: Home
ie: Hem

en: Horizontal gradient
ie: Gradiente horizontal

en: Icon _size:
ie: Dimen_sion de icones:

en: Icon _type:
ie: _Tip de icone:

en: Icons _orientation:
ie: _Orientation de icones:

en: Image files
ie: Files de images

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
ie: On ne posse selecter un image quam li stil de image es «Null».

en: Include applications menu on _desktop right click
ie: Monstrar li menú de applicationes pos un _dextri clic sur li Pupitre

en: Launch Error
ie: Errore de lansa

en: Left
ie: A levul

en: Load Error
ie: Errore de carga

en: Middle
ie: Medial

en: Minimized application icons
ie: Icones de minimisat applicationes

en: Mo_difier:
ie: Mo_dificator:

en: Mo_ve to Trash
ie: Mo_ver in li Paper-corb

en: Modi_fier:
ie: Modi_ficator:

en: Mount Failed
ie: Monte ne successat

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
ie: Move ti-ci dialog al monitor e li labor-spacie quel vu vole personalisar.

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
ie: Move ti-ci dialog al monitor quel vu vole personalisar.

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
ie: Move ti-ci dialog al labor-spacie quel vu vole personalisar.

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ie: Nómine: %s
    Tip: %s
    Grandore: %s
    Modificat: %s

en: Network Shares
ie: Partites de rete

en: No templates installed
ie: Null modelles installat

en: None
ie: Null

en: None of the icons selected support being renamed.
ie: Null selectet icones supporta renomination.

en: Open With
ie: Aperter per

en: Open With "%s"
ie: Aperter per «%s»

en: Open With Other _Application...
ie: Aperter per altri _application...

en: Other Devices
ie: Altri aparates

en: P_roperties...
ie: P_roprietás...

en: Paste Into Folder
ie: Collar ad-in li fólder

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
ie: Monstrar li menú (al apuntator)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
ie: Monstrar li liste de fenestres (al apuntator)

en: Quit
ie: Salir

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
ie: Selecte un altri image ex li sam fólder al hasard quande on altera li tapete.

en: Reload all settings
ie: Recargar omni parametres

en: Removable Devices
ie: Aparates removibil

en: Remove
ie: Remover

en: Remove Workspace %d
ie: Remover li labor-spacie %d

en: Remove Workspace '%s'
ie: Remover labor-spacie «%s»

en: Rename Error
ie: Errore de renomination

en: Right
ie: A dextri

en: SOCKET ID
ie: ID DE SOCKET

en: Scaled
ie: Scalat

en: Select First Color
ie: Selecter li prim color

en: Select Second Color
ie: Selecter li secund color

en: Select a Directory
ie: Selecter un fólder

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
ie: Monstrar previsibil files sur li Pupitre quam miniaturas automaticmen creat.

en: Set _Default Application...
ie: Assignar un application pre_definit...

en: Set desktop background and menu and icon behavior
ie: Selection de funde del Pupitre e de conduida de menú e icones

en: Settings manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: Sh_ow application icons in menu
ie: Monstrar icones de _applicationes in li menú

en: Show _application icons in menu
ie: Monstrar icones de _applicationes in menú

en: Show _window list menu on desktop middle click
ie: Monstrar li liste de _fenestres pos un medial clic sur li Pupitre

en: Show a_dd and remove workspace options in list
ie: Monstrar elementes de _adjunter o remover labor-spacies in li list

en: Show hidden files on the desktop
ie: Monstrar celat files sur Pupitre

en: Show icon tooltips. Size:
ie: Monstrar information de icones. Dimension:

en: Show icons on primary display
ie: Monstrar icones sur li primari monitor

en: Show s_ticky windows only in active workspace
ie: Monstrar fi_xat fenestres solmen in li activ labor-spacie

en: Show t_humbnails
ie: Monstrar _miniaturas

en: Show workspace _names in list
ie: Monstrar _nómines de labor-spacies in li liste

en: Single _click to activate items
ie: Singul _clic por activar elementes

en: Size of the tooltip preview image.
ie: Dimension de miniatura in li panel de information.

en: Solid color
ie: Color solid

en: Spanning Screens
ie: Extender trans ecranes

en: Spanning screens
ie: Extender trans ecranes

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
ie: Li «dextri» o «bass» color del gradiente.

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
ie: Li solid color o li «levul» o «alt» color del gradiente.

en: Specify how often the background will change.
ie: Quam frequentmen it altera li funde.

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
ie: Qualmen on redimensiona li image por adjustar it al dimension del ecran.

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
ie: Li stil del color sub li image de tapete.

en: St_yle:
ie: St_il:

en: Stretched
ie: Extendet

en: The application chooser could not be opened
ie: Li selector de applicationes ne posset esser apertet

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
ie: Li aparate «%s» ha esset securmen removet ex li sistema.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ie: Li aparate «%s» ea ejectet. To postula qualcunc témpor.

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ie: Li aparate «%s» ea demontet per li sistema. Ples ne remover li medie o deconexer li unité

en: The file could not be opened
ie: Li file ne posset esser apertet

en: The file could not be renamed
ie: Li file ne posset esser renominat

en: The file properties dialog could not be opened
ie: Li dialog de proprietás de file ne posset esser apertet

en: The file transfer could not be performed
ie: Li transferte de file ne esset possibil

en: The files could not be renamed
ie: Li files ne posset esser renominat.

en: The folder could not be opened
ie: Li fólder ne posset esser renominat

en: The requested operation could not be completed
ie: Li demandat operation ne posset esser compleet

en: The selected files could not be deleted
ie: Li selectet files ne posset esser deletet

en: The selected files could not be moved to the trash
ie: Li selectet files ne posse esser movet in li Paper-corb

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ie: Hay data que deve esser scrit al aparate «%s» ante que it posse esser removet. Ples ne remover li medie o deconexer li unité

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ie: Ti-ci function besona un activ servicie de gerente de files (un tal providet per Thunar)

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ie: Ti-ci function besona un activ servicie de Paper-corb (un tal providet per Thunar)

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
ie: To ci es %s de version %s, executent in Xfce %s.

en: Tiled
ie: Tegulat

en: Today at %X
ie: Hodie ye %X

en: Top Left Horizontal
ie: Alt levul horizontalmen

en: Top Left Vertical
ie: Alt levul verticalmen

en: Top Right Horizontal
ie: Alt dextri horizontalmen

en: Top Right Vertical
ie: Alt dextri verticalmen

en: Transfer Error
ie: Errore de transferte

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Trash Error
ie: Errore del Paper-corb

en: Trash contains %d items
ie: Paper-corb contene %d elementes

en: Trash contains one item
ie: Paper-corb contene ún element

en: Trash is empty
ie: Paper-corb es vacui

en: Type '%s --help' for usage.
ie: Tippa '%s --help' por li usage.

en: Unable to contact settings server
ie: Ne successat comunicar con li servitore de parametres

en: Unable to launch "%s":
ie: Ne successat lansar «%s»:

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
ie: Non posset lansar «exo-desktop-item-edit» quel es necesse por crear e modificar lansatores e ligamentes sur li Pupitre.

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unmount Finished
ie: Desmontet completmen

en: Unmounting device
ie: Desmontente li aparate

en: Untitled document
ie: Document sin nómine

en: Use _submenus for the windows in each workspace
ie: Usar _submenús por li fenestres in chascun labor-spacie

en: Use custom _font size:
ie: Personalisat dimension de _fonde:

en: Version information
ie: Information del version

en: Vertical gradient
ie: Gradiente vertical

en: Wallpaper for %s
ie: Tapete por li %s

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
ie: Tapete por %s sur li monitor %d

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
ie: Tapete por %s sur li monitor %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
ie: Tapete por li monitor %d

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
ie: Tapete por li monitor %d (%s)

en: Wallpaper for my desktop
ie: Tapete por li Pupitre

en: Window List
ie: Liste del fenestres

en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
ie: Esque vu vole rearangear omni existent
    icones secun li orientation selectet?

en: Writing data to device
ie: Scrition de data al aparate

en: Yesterday at %X
ie: Yer ye %X

en: Zoomed
ie: Agrandat

en: _Add Workspace
ie: _Adjunter un labor-spacie

en: _Applications
ie: _Applicationes

en: _Background
ie: _Funde

en: _Button:
ie: _Buton:

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Close
ie: _Clúder

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Edit Launcher
ie: _Modificar li lansator

en: _Edit desktop menu
ie: _Redacter li menú de Pupitre

en: _Empty File
ie: _Vacui file

en: _Empty Trash
ie: Vacuar li _Paper-corb

en: _Execute
ie: _Executer

en: _Folder:
ie: _Fólder:

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Icons
ie: _Icones

en: _Link Here
ie: _Ligar ad ci

en: _Menus
ie: _Menús

en: _Mount Volume
ie: _Monter volume

en: _Move Here
ie: _Mover ad ci

en: _Next Background
ie: _Sequent funde

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Open With "%s"
ie: _Aperter per «%s»

en: _Open all
ie: _Aperter omnis

en: _Open in New Window
ie: _Aperter in nov fenestre

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Random Order
ie: Órdine _hasardal

en: _Remove Workspace %d
ie: _Remover labor-spacie %d

en: _Remove Workspace '%s'
ie: _Remover labor-spacie «%s»

en: _Rename...
ie: _Renominar...

en: _Stop the Multi-Disk Drive
ie: _Stoppar li unité multidisco

en: _Unmount Volume
ie: _Desmonter volume

en: _Window Actions
ie: Actiones de _fenestres

en: at start up
ie: ye inicie

en: chronologically
ie: cronologicmen

en: disabled
ie: depermisset

en: enabled
ie: permisset

en: every day
ie: chascun die

en: every hour
ie: chascun hor

en: in hours:
ie: pos hores:

en: in minutes:
ie: pos minutes:

en: in seconds:
ie: pos secondes:
