korganizer - en to is translation catalogue (207 entries)

en: &All journal entries
is: &Allar dagbókarfærslur

en: &Attendees
is: Þáttt&akendur

en: &Descriptions
is: &Lýsingar

en: &End date:
is: &Lokadagur:

en: &End month:
is: &Endamánuður:

en: &Notes, subitems
is: Mi&nnisatriði, undiratriði

en: &Priority
is: &Forgangur

en: &Start date
is: &Upphafsdagur:

en: &Start date:
is: &Upphafsdagur:

en: &Title:
is: &Titill:

en: &Use colors
is: &Nota liti

en: &Year:
is: Á&r:

en: 1 Attachment: | %1 Attachments:
is[0]: 1 viðhengi:
is[1]: %1 viðhengi:

en: 1 Attendee: | %1 Attendees:
is[0]: 1 þátttakandi:
is[1]: %1 þátttakendur:

en: 1 Subitem: | %1 Subitems:
is[0]: 1 undiratriði:
is[1]: %1 undiratriði:

en: 1 day | %1 days
is[0]: 1 dagur
is[1]: %1 dagar

en: 1 hour | %1 hours
is[0]: 1 klukkustund
is[1]: %1 klukkustundir

en: 1 hour  | %1 hours
is[0]: 1 klukkustund
is[1]: %1 klukkustundir

en: 1 minute | %1 minutes
is[0]: 1 mínúta
is[1]: %1 mínútur

en: 1 minute  | %1 minutes
is[0]: 1 mínúta
is[1]: %1 mínútur

[ctx: @action:button]
en: &Archive
is: S&afnskrá

[ctx: @action:button]
en: &Preview
is: &Forskoðun

[ctx: @action:button]
en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @action:button]
en: Save
is: Vista

[ctx: @info:tooltip]
en: Free Period
is: Laus tími

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the type of print
is: Veldu tegund útprentunar

[ctx: @info:tooltip period duration]
en: Duration:
is: Tímalengd:

[ctx: @info:tooltip period end time]
en: End:
is: Endir:

[ctx: @info:tooltip period start time]
en: Start:
is: Upphaf:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Landscape
is: Lárétt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Portrait
is: Lóðrétt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Printer Default
is: Nota sjálfgefnar stillingar prentara

[ctx: @item:inlistbox expiration in monthly units]
en: Month(s)
is: mánuður/mánuðir

[ctx: @item:inlistbox expiration in weekly units]
en: Week(s)
is: vika/vikur

[ctx: @item:inlistbox expires in daily units]
en: Day(s)
is: dagur/dagar

[ctx: @label]
en: Archive &file:
is: Safns&krá:

[ctx: @label]
en: Page &orientation:
is: Stefna &blaðsíðu:

[ctx: @label A time period duration. It is preceded/followed (based on the orientation) by the name of the week, see the message above. example: 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1 %2, %3 to %4
is: %1. %2, %3 til %4

[ctx: @label A time period duration. KLocale is used to format the components. example: Monday, 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1, %2 %3, %4 to %5
is: %1, %2. %3, %4 til %5

[ctx: @label filter for KUrlRequester]
en: *.ics|iCalendar Files
is: *.ics|dagatalsskrár

[ctx: @label specify the text for this note]
en: Text:
is: Texti:

[ctx: @label specify the title for this note]
en: Title:
is: Titill:

[ctx: @label to-do categories]
en: Tags
is: Merki

[ctx: @label to-do due date]
en: Due
is: Lokadagur

[ctx: @label to-do percentage complete]
en: Complete
is: Fullklárað

[ctx: @label to-do start date]
en: Start
is: Upphaf

[ctx: @option sort by due date/time]
en: Due Date
is: Lokadagur

[ctx: @option sort by percent completed]
en: Percent Complete
is: Prósent lokið

[ctx: @option sort by priority]
en: Priority
is: Forgangur

[ctx: @option sort by start date/time]
en: Start Date
is: Upphafsdagur

[ctx: @option sort by summary]
en: Summary
is: Samantekt

[ctx: @option sort by tags]
en: Tags
is: Merki

[ctx: @option sort in descreasing order]
en: Descending
is: Lækkandi

[ctx: @option sort in increasing order]
en: Ascending
is: Rísandi

[ctx: @title general print settings]
en: General
is: Almennt

[ctx: @title:group]
en: Print Style
is: Prentstíll

[ctx: @title:window]
en: Create Note
is: Búa til minnispunkt

[ctx: @title:window]
en: Print
is: Prenta

[ctx: @title:window]
en: Printing error
is: Villa við prentun

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar
is: Veldu dagatal

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Archive events
is: Afrita gamla atburði í safnskrá

en: Archive old events to a separate file
is: Afrita gamla atburði í sér skrá

en: Attach&ments
is: Við&hengi

en: Attendee
is: Þátttakandi

en: Blocked Reminders:
is: Hindraðar áminningar:

en: Busy
is: Upptekið

en: Check this option to automatically determine the required time range, so all events will be shown.
is: Hakaðu við þetta til að ákvarða sjálfkrafa nauðsynlegt tímasvið til að allir atburðir séu sýndir.

en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
is: Te&ngja undirverkþætti við foreldra sína

en: Content type:
is: Tegund efnis:

en: Date && Time Range
is: Dag && tímasvið

en: Date &range:
is: &Tímabil:

en: Date Range
is: Tímabil

[ctx: Date range: Month dayStart - dayEnd]
en: %1 %2–%3
is: %2–%3 %1

[ctx: Date range: monthStart dayStart - monthEnd dayEnd]
en: %1 %2–%3 %4
is: %2. %1–%4. %3

en: Day begins at
is: Dagurinn byrjar klukkan

en: Default appointment time
is: Sjálfgefinn fundartími

en: Default duration of new appointment (HH:MM)
is: Sjálfgefinn lengd nýrra funda (HH:MM)

en: Delete old events
is: Þurrka gamla atburði út

en: Description:
is: Lýsing:

en: Du&e date
is: &Lokadagur

en: Due date:
is: Skiladagur:

en: Duration:
is: Lengd:

en: E&mail address
is: Tölvupóst&fang

en: E&xtend time range to include all events
is: &Teygja tímasvið til að innihalda alla atburði

en: Enable this to print week numbers at the left of each row.
is: Virkjaðu þetta til að prenta vikunúmerið vinstra megin við hverja röð.

en: End date:
is: Lokadagur:

en: End ti&me:
is: Endar klukkan:

en: Exclude holidays
is: Sleppa frídögum

en: Folder type:
is: Tegund möppu

en: Free
is: Laust

en: Full &name
is: Fullt &nafn

en: General
is: Almennt

en: Holiday
is: Hátíðardagur

en: If auto-archiving is enabled, events older than this amount will be archived. The unit of this value is specified in another field.
is: Ef sjálfvirk afritun er virk verða atburðir sem eru eldri en þetta settir í safnskrá. Einingargildið er skilgreint í öðru sviði.

en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>End date</i> option. This option is used to define the start date.
is: Ef þú vilt prenta fleiri daga í einu, getur þú skilgreint svið af dögum með þessum og <i>lokadegi</i> valkostunum. Þessi valkostur er notaður til að skilgreina upphafsdaginn.

en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>Start date</i> option. This option is used to define the end date.
is: Ef þú vilt prenta fleiri daga í einu, getur þú skilgreint svið af dögum með þessum og <i>upphafsdegi</i> valkostunum. Þessi valkostur er notaður til að skilgreina lokadaginn.

en: In days
is: Í dögum

en: In months
is: Í mánuðum

en: In weeks
is: Í vikum

en: Include Information
is: Hafa með upplýsingar

en: Journal entries
is: Dagbókarfærslur

en: Location:
is: Staðsetning:

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
is: %1 eftir enda

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
is: %1 eftir upphaf

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
is: %1 fyrir enda

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
is: %1 fyrir upphaf

en: Name for this to-do list
is: Heiti á þessum verkefnalista

en: No Attachments
is: Engin viðhengi

en: No Attendees
is: Engir þátttakendur

en: No Subitems
is: Engin undiratriði

en: No due date
is: Enginn skiladagur

en: No end date
is: Enginn lokadagur

en: No reminders
is: Engar áminningar

en: No start date
is: Enginn upphafsdagur

en: Notes:
is: Athugasemdir:

en: Num&ber of pages:
is: Fjöl&di síðna:

en: Organizer:
is: Skipuleggjandi:

en: Person: %1
is: Aðili: %1

en: Print &Footer
is: Prenta síðu&fót

en: Print &all to-dos
is: Prenta &alla verkþætti

en: Print &journal
is: Prenta da&gbók

en: Print &week
is: Prenta &viku

en: Print &year
is: Prent&a ár

en: Print Layout
is: Prentuppsetning

en: Print da&y
is: Prenta da&g

en: Print in color
is: Prenta í litum

en: Print mont&h
is: Prenta &mánuð

en: Print only to-dos due in the &range:
is: Einungis p&renta verkþætti með skiladag á sviðinu:

en: Print the attachments
is: Prenta viðhengin

en: Print the attendees
is: Prenta út þátttakendur

en: Print to-&dos
is: Prenta &verkþætti

en: Print week &numbers
is: Prenta viku&númer

en: Print week numbers
is: Birta vikunúmer

en: Prints all events of a single day on one page
is: Prentar alla atburði eins dags á eina síðu

en: Prints all events of one month on one page
is: Prentar alla atburði eins mánaðar á eina síðu

en: Prints all events of one week on one page
is: Prentar alla atburði einnar viku á eina síðu

en: Prints all journals for a given date range
is: Prentar allar dagbækur í uppgefna tímabilinu

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
is: Prenta alla verkþætti í trélista

en: Priority
is: Forgangur

en: Regularly archive events
is: Afrita reglulega í safnskrár

en: Reminder:  | %1 reminders:
is[0]: Áminning:
is[1]: %1 áminningar:

en: Repeats:
is: Endurtekning:

en: Rights:
is: Réttindi:

en: Save Attachment
is: Vista viðhengi

en: Secrecy: %1
is: Leynd: %1

en: Send mails without asking.
is: Senda tölvupóst án þess að spyrja.

en: Settings:
is: Stillingar:

en: Show &holidays as:
is: Sýna &frídaga sem:

en: Show as: Busy
is: Sýna sem: Upptekið

en: Show as: Free
is: Sýna sem: Laust

en: Sort direction:
is: Röðunarstefna:

en: Sort field:
is: Raða svæði:

en: Sorting Options
is: Röðunarvalkostir

en: Sta&rt month:
is: Upphaf&smánuður:

en: Start &time:
is: &Byrjar klukkan:

en: Start date:
is: Upphafsdagur:

en: Status: %1
is: Staða: %1

en: Ta&gs
is: Mer&ki

en: Tags:
is: Merki:

en: Tentative
is: Með fyrirvara

en: Text
is: Texti

en: The unit in which the expiry time is expressed.
is: Einingin sem á að nota yfir úreldingartímann.

en: This printing style does not have any configuration options.
is: Þessi prentstíll hefur enga stillingarvalkosti.

en: Time Boxes
is: Tímareitir

en: To-do List
is: Verkþáttalisti

en: To-do list
is: Verkþáttalisti

en: To-do: %1
is: Verkþáttur: %1

en: To-dos to Print
is: Verkþættir sem á að prenta

en: URL of the file where old events should be archived
is: Slóðin að skránni sem á að geyma gamla atburði í

en: Unavailable
is: Ekki tiltækt

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Use Groupware communication
is: Nota hópvinnukerfis samskipti

en: What to do when archiving
is: Hvað á að gera þegar afritað er í safnskrá

en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the first month to be printed. Use the option <i>End month</i> to define the last month in this range.
is: Þegar þú vilt prenta fleiri en einn mánuð í einu, getur þú tilgreint mánaðarsvið. Þessi valkostur tilgreinir fyrsta mánuðinn sem á að prenta. Notaðu <i>Endamánuður</i> til að tilgreina seinasta mánuðinn í sviðinu.

en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the last month to be printed. Use the option <i>Start month</i> to define the first month in this range.
is: Þegar þú vilt prenta fleiri en einn mánuð í einu, getur þú tilgreint mánaðarsvið. Þessi valkostur tilgreinir seinasta mánuðinn sem á að prenta. Notaðu <i>Upphafsmánuður</i> til að tilgreina fyrsta mánuðinn í sviðinu.

en: You should check this option if you want to print to-dos which are due on one of the dates which are in the supplied date range.
is: Þú ættir að haka við þennan valkost ef þú vilt prenta verkþætti sem eru með skiladag á einhverjum af völdu dögunum.

[ctx: a virtual folder type]
en: Virtual
is: Sýndar

[ctx: blocking all reminders for this calendar]
en: all
is: allt

[ctx: blocking audio reminders for this calendar]
en: audio
is: hljóð

[ctx: blocking display pop-up dialog reminders for this calendar]
en: display
is: birting

[ctx: blocking email reminders for this calendar]
en: email
is: tölvupóstur

[ctx: blocking run a command reminders for this calendar]
en: procedure
is: ferli

[ctx: blocking unknown type reminders for this calendar]
en: other
is: annað

[ctx: collection has no mimetypes to show the user]
en: none
is: ekkert

[ctx: date from - to (week number)]
en: %1–%2 (Week %3)
is: %1–%2 (vika %3)

[ctx: date from - to\n(week number)]
en: %1–%2
    (Week %3)
is: %1–%2
    (vika %3)

[ctx: except for listed dates]
en:  except
is:  nema

[ctx: label for timetable all-day boxes]
en: All day
is: Heilsdags

[ctx: no status]
en: none
is: ekkert

en: nobody@nowhere
is: enginn@hvergi

[ctx: not blocking any reminder types for this calendar]
en: none
is: ekkert

[ctx: print date: formatted-datetime]
en: printed: %1
is: prentað: %1

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
is: Óþekkt ástæða

[ctx: subitem Priority: N]
en: Priority: %1
is: Forgangur: %1

[ctx: subitem Secrecy: secrecyString]
en: Secrecy: %1
is: Leynd: %1

[ctx: subitem Status: statusString]
en: Status: %1
is: Staða: %1

[ctx: subitem due date]
en: Due Date: %1
is: Lokadagur: %1

[ctx: subitem due time]
en: Due Time: %1
is: Lokatími: %1

[ctx: subitem start date]
en: Start Date: %1
is: Upphafsdagur: %1

[ctx: subitem start time]
en: Start Time: %1
is: Upphafstími: %1

[ctx: the calendar is read and write]
en: read+write
is: lesa-skrifa

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
is: ritvarið

[ctx: this is the default calendar]
en: %1 (Default Calendar)
is: %1 (sjálfgefið dagatal)

[ctx: to-do summary (Due: date)]
en: %1 (Due: %2)
is: %1 (lokadagsetning: %2)

[ctx: to-do summary (Due: datetime)]
en: %1 (Due: %2)
is: %1 (lokadagsetning: %2)

[ctx: unknown status]
en: unknown
is: óþekkt
