Xfce Apps - en to is translation catalogue (306 entries)

en: Ad_vanced
is: _Nánar

en: All Files
is: Allar skrár

en: Allow bold te_xt
is: Leyfa feitletraðan te_xta

en: Always
is: Alltaf

en: Always keep window on _top
is: Ával_t halda glugga efst

en: Appearance and Animation
is: Útlit og myndlífgun

en: Arabic
is: Arabískt

en: Armenian
is: Armenskt

en: Auto-detect
is: Finna sjálfkrafa

en: Auto-hi_de mouse pointer
is: Fela músar_bendil sjálfvirkt

en: Automatically _copy selection to clipboard
is: Afrita val sjálfvir_kt á klippispjald

en: B_old text color:
is: Litur feitletraðs te_xta:

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Background image
is: Bakgrunnsmynd

en: Baltic
is: Baltneskt

en: Behavior
is: Hegðun

en: Black
is: Svart

en: Black on White
is: Svart á hvítu

en: Block
is: Reitur

en: Blue
is: Blátt

en: Brown / Yellow
is: Brúnt / Gult

en: C_ase sensitive
is: _Háð há/lágstöfum

en: C_ustom command:
is: Sérsniðin skip_un

en: Cell spacing:
is: Millibil reita:

en: Celtic
is: Keltneskt

en: Centered
is: Miðjað

en: Central European
is: Mið-evrópskt

en: Chinese Simplified
is: Einfaldað kínverskt

en: Chinese Traditional
is: Hefðbundið kínverskt

en: Choose Terminal Font
is: Velja letur fyrir skjáhermi

en: Choose background color
is: Veldu bakgrunnslit

en: Choose bold font color
is: Veldu lit á feitletur

en: Choose text color
is: Veldu lit texta

en: Choose text selection background color
is: Veldu bakgrunnslit fyrir valinn texta

en: Choose title color
is: Veldu lit á titil

en: Clipboard
is: Klippispjald

en: Close
is: Loka

en: Close Other Ta_bs
is: Loka öðrum fli_pum

en: Close T_ab
is: L_oka flipa

en: Close _Window
is: Lo_ka glugga

en: Close all tabs?
is: Loka öllum flipum?

en: Close tab?
is: Loka flipa?

en: Close this tab
is: Loka þessum flipa

en: Close window?
is: Loka glugga?

en: Co_mpatibility
is: Sa_mhæfni

en: Color Selector
is: Litaval

en: Command
is: Skipun

en: Compatibility
is: Samhæfni

en: Compose Email
is: Semja tölvupóst

en: Configure Xfce Terminal
is: Stilla Xfce skjáhermi

en: Context Menu
is: Samhengisvalmynd

en: Copy Email Address
is: Afrita netfang

en: Copy Link Address
is: Afrita vistfang tengils

en: Copy _Input To All Tabs...
is: Afrita _inntak á alla flipa...

en: Copy _Input:
is: Afrita _inntak:

en: Copy as _HTML
is: Afrita sem _HTML

en: Copy input
is: Afrita inntak

en: Copy to clipboard
is: Afrita á klippispjald

en: Copy to clipboard as HTML
is: Afrita á klippispjald sem HTML

en: Cu_rsor color:
is: Litu_r bendils:

en: Cursor
is: Bendill

en: Cursor blinks
is: Bendill blikkar

en: Cursor shape:
is: Lögun bendils:

en: Custom Colors
is: Sérsniðnir litir

en: Cyan
is: Blágrænt

en: Cyrillic
is: Kýrílískt

en: D_uration:
is: Tímalengd:

en: Dark Gray
is: Dökkgrátt

en: Dark Pastels
is: Dökkir pastel

en: Default (%s)
is: Sjálfgefið (%s)

en: Default character e_ncoding:
is: Sjálf_gefin stafatafla:

en: Default geometry:
is: Sjálfgefin lögun:

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Display _borders around new windows
is: Teikna _jaðar í kringum nýja glugga

en: Display _menubar in new windows
is: Sýna val_myndastiku í nýjum gluggum

en: Display _toolbar in new windows
is: Sýna verkfæras_tiku í nýjum gluggum

en: Display help contents
is: Birta efnisyfirlit hjálpar

en: Display mismatch
is: Ósamræmi skjáa

en: Do _not ask me again
is: E_kki spyrja mig aftur

en: Double Click
is: Tvísmellt

en: Down
is: Niður

en: Drop-do_wn
is: _Fellilisti

en: Drop-down Terminal
is: Skjáhermir í fellilista

en: Encoding
is: Kóðun

en: Erase TTY
is: Hreinsa TTY

en: Escape sequence
is: Lausnarruna

en: Failed to open the URL '%s'
is: Mistókst að opna URL-slóð '%s'

en: Failed to save terminal contents
is: Mistókst að vista efni skjáhermis

en: Find
is: Finna

en: Find Ne_xt
is: Finna _næsta

en: Find Pre_vious
is: Finna f_yrri

en: Font
is: Letur

en: General
is: Almennt

en: General Options
is: Almennar stillingar

en: Georgian
is: Georgískt

en: Goes after initial title
is: Fer á eftir upphaflegum titli

en: Goes before initial title
is: Fer á undan upphaflegum titli

en: Greek
is: Grískt

en: Green
is: Grænt

en: Green on Black
is: Grænt á svörtu

en: He_ight:
is: _Hæð:

en: Hebrew
is: Hebreskt

en: Help
is: Hjálp

en: I-Beam
is: I-biti

en: Image Files
is: Myndskrár

en: Isn't displayed
is: Er ekki birt

en: Japanese
is: Japanskt

en: Keep window open when it loses focus
is: Halda glugga opnum þegar hann missir virkni

en: Korean
is: Kóreskt

en: L_eft
is: _Vinstri

en: Last _Active Tab
is: Síð_asti virki flipi

en: Light Blue
is: Ljósblátt

en: Light Cyan
is: Ljósblágrænt

en: Light Gray
is: Ljósgrátt

en: Light Green
is: Ljósgrænt

en: Light Magenta
is: Ljósblárautt

en: Light Red
is: Ljósrautt

en: Load Presets...
is: Hlaða inn forstillingum...

en: Magenta
is: Blárautt

en: Match _entire word only
is: Máta einungis h_eil orð

en: Match as _regular expression
is: Samsvara _reglulegri segð

en: Misc
is: Ýmislegt

en: Move Tab _Left
is: Færa flipa til _vinstri

en: Move Tab _Right
is: Fæ_ra flipa til hægri

en: Move to monitor with poi_nter
is: Færa á skjá með músarbendli

en: Narrow
is: Grannt

en: Never
is: Aldrei

en: None (use solid color)
is: Ekkert (nota heillit)

en: Nordic
is: Norrænt

en: OPTION
is: VALKOSTUR

en: On the left side
is: Vinstra megin

en: On the right side
is: Hægra megin

en: Open Link
is: Opna tengil

en: Open T_erminal
is: O_pna skjáhermi

en: Open _Tab
is: Opna _flipa

en: Open a dialog to specify the color
is: Opna glugga til að tilgreina lit

en: Open a new terminal tab
is: Opna nýjan flipa í skjáhermi

en: Open a new terminal window
is: Opna nýjan glugga í skjáhermi

en: Open new tab to the _right of the active tab
is: Opna nýja flipa til hæg_ri við virkan flipa

en: Open the preferences dialog
is: Opna valmynd fyrir stillingar

en: Opening New Windows
is: Opna nýja glugga

en: Other
is: Annað

en: Palette
is: Litaspjald

en: Paste _Selection
is: _Líma valið

en: Paste from clipboard
is: Líma af klippiborði

en: Please report bugs to <%s>.
is: Tilkynntu villur til <%s>.

en: Position
is: Staða

en: Pr_eferences...
is: E_iginleikar...

en: Presets
is: Forstillingar

en: Red
is: Rautt

en: Replaces initial title
is: Kemur í stað upphaflegs titils

en: Rese_t
is: Endurs_tilla

en: Reset
is: Frumstilla

en: Reset tab activity _indicator after
is: _Endurstilla ástandsvísi flipa eftir

en: Right
is: Hægri

en: Romanian
is: Rúmenskt

en: Sa_ve Contents...
is: _Vista innihald...

en: Save contents...
is: Vista innihald...

en: Scaled
is: Kvarðað

en: Scr_ollbar is:
is: Skru_nsláin er:

en: Scroll on _Output
is: Skr_una með úttaki

en: Scroll on _keystroke
is: Skruna á _lykilslátti

en: Scroll on ou_tput
is: Skruna með ú_ttaki

en: Scrolling
is: Skrun

en: Search terminal contents
is: Leita í efni skjáhermis

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
is: Skoðaðu man-síðu %s til að sjá útskýringar á atriðunum hér að ofan.

en: Select Background Image File
is: Velja bakgrunnsmynd

en: Select _All
is: Velja _allt

en: Set Title Co_lor...
is: Stilla _lit á titli...

en: Set _Encoding
is: _Setja stafatöflu

en: Shortcuts
is: Flýtilyklar

en: Show Window _Borders
is: Sýna glugga_jaðra

en: Show _Menubar
is: Sýna _valmyndaslá

en: Show _Toolbar
is: _Birta verkfærastiku

en: Show _status icon in notification area
is: Birta _stöðutákn á tilkynningasvæði

en: Show window _borders
is: Sýna glugga_jaðra

en: Show/hide the menubar
is: Birta/Fela valmyndaslá

en: Show/hide the toolbar
is: Sýna/Fela verkfærastikuna

en: Show/hide the window decorations
is: Sýna/Fela gluggaskreytingar

en: Solarized (dark)
is: Sólaríserað (dökkt)

en: Solarized (light)
is: Sólaríserað (ljóst)

en: South-Eastern Europe
is: Suð-austur evrópskt

en: St_yle:
is: S_tíll:

en: Stretched
is: Teygt

en: Switch to last active tab
is: Skipta yfir í síðast virka flipa

en: Switch to next tab
is: Fara á næsta flipa

en: Switch to previous tab
is: Fara á síðasta flipa

en: T_abs
is: _Flipar

en: Tab Options
is: Stillingar flipa

en: Tab activit_y color:
is: V_irknilitur flipa

en: Tabs
is: Flipar

en: Tango
is: Tangó

en: Terminal
is: Skjáhermir

en: Terminal Emulator
is: Skjáhermir

en: Terminal Preferences
is: Kjörstillingar skipanalínu

en: Text _selection color:
is: Litur _valins texta:

en: Text blinks:
is: Texti blikkar:

en: Thai
is: Taílenskt

en: The Xfce development team. All rights reserved.
is: Xfce þróunarteymið. Allur réttur áskilinn.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
is: Enn eru ferli í gangi í einhverjum flipum.
    Ef þú lokar glugganum muntu drepa ferlin.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
is: Enn er ferli í gangi.
    Ef þú lokar flipanum muntu drepa ferlið.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
is: Enn er ferli í gangi.
    Ef þú lokar skjáherminum muntu drepa ferlið.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
is: Þessi gluggi er með %d flipa opna. Ef glugganum
    er lokað, er öllum flipum lokað.

en: Tiled
is: Flísalagt

en: Title
is: Titill

en: Toggle Drop-down Terminal
is: Víxla skjáhermi í fellilista af/á

en: Toggle fullscreen mode
is: Víxla heilskjásham

en: Toggle read-only mode
is: Víxla lesham/skrifham af/á

en: Toggle scroll on output
is: Víxla skruna með úttaki af/á

en: Transparent background
is: Gegnsær bakgrunnur

en: Turkish
is: Tyrkneskt

en: U_p
is: U_pp

en: Underline
is: Undirstrikað

en: Unknown option "%s"
is: Óþekktur möguleiki "%s"

en: Untitled
is: Ónefnt

en: Usage:
is: Notkun:

en: Use system _font
is: Nota _kerfisletur

en: User id mismatch
is: Ósamræmi notenda

en: Vietnamese
is: Víetnamskt

en: Visit Xfce Terminal website
is: Fara á heimasíðu Xfce-terminal skjáhermisins

en: Warning
is: Aðvörun

en: Western European
is: Vesturevrópskt

en: When focused
is: Þegar er virkt

en: When unfocused
is: Þegar er óvirkt

en: White
is: Hvítt

en: White on Black
is: Hvítt á svörtu

en: Wi_dth:
is: _Breidd:

en: Wide
is: Breitt

en: Window Options
is: Valkostir glugga

en: Window or Tab Separators
is: Aðgreinar fyrir flipa eða glugga

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
is: Skrifað af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal
is: Xfce skjáhermir

en: Xfce Terminal Emulator
is: Xfce skjáhermir með skipanalínu

en: Yellow
is: Gult

en: Zoom _In
is: Renna _að

en: Zoom _Out
is: Renna _frá

en: Zoom in with larger font
is: Renna að með stærra letri

en: Zoom out with smaller font
is: Renna að með minna letri

en: Zoom to default size
is: Renna ða sjálfgefinni stærð

en: _About
is: _Um forritið

en: _Always show tabs
is: _Alltaf sýna flipa

en: _Appearance
is: Út_lit

en: _Audible bell
is: _Hljóðbjalla

en: _Background color:
is: _Bakgrunnslitur:

en: _Backspace key generates:
is: _Backspace lykilinn framkallar:

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Clear Scrollback and Reset
is: Hreinsa afturrakningu og frumstilla

en: _Close
is: _Loka

en: _Colors
is: _Litir

en: _Contents
is: _Innihald

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Delete key generates:
is: _Delete lykillinn framkallar:

en: _Detach Tab
is: _Aftengja flipa

en: _Edit
is: _Breyta

en: _File
is: _Skrá

en: _File:
is: _Skrá:

en: _Find...
is: _Finna...

en: _Fullscreen
is: _Heilskjár

en: _General
is: _Almennt

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Initial title:
is: Upphaflegur _titill:

en: _Keep window open when it loses focus
is: Halda glugga opnum þegar hann missir vir_kni

en: _Next
is: _Næsta

en: _Next Tab
is: _Næsti flipi

en: _Normal Size
is: Ve_njuleg Stærð

en: _Opacity:
is: Ó_gegnsæi:

en: _Paste
is: _Líma

en: _Previous
is: _Fyrra

en: _Previous Tab
is: _Fyrri flipi

en: _Read-Only
is: Sk_rifvarið

en: _Relaunch
is: Endur_ræsa

en: _Reset
is: F_rumstilla

en: _Run command as login shell
is: _Keyra skipun sem innskráningar skel

en: _Save
is: Vi_sta

en: _Search for:
is: _Leita að:

en: _Set Title...
is: _Setja titil...

en: _Shading:
is: _Skygging:

en: _Terminal
is: S_kjáhermir

en: _Text color:
is: _Textalitur:

en: _Title:
is: _Titill:

en: _Undo Close Tab
is: Aftur_kalla að loka flipa

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
is: _Uppfæra utmp/wtmp færslur þegar skipun er keyrð

en: _Vary the background color for each tab
is: Breytilegur bakgrunnur fyrir hvern flipa

en: _View
is: S_koða

en: _Visual bell
is: _Myndræn bjalla

en: _Working directory:
is: _Vinnumappa:

en: _Wrap around
is: Um_brjóta í kringum

en: _Zoom
is: _Aðdráttur

en: c_olumns
is: _dálkar

en: color
is: litur

en: command
is: skipun

en: directory
is: mappa

en: display
is: skjár

en: font
is: letur

en: geometry
is: lögun

en: icon
is: táknmynd

en: mode
is: hamur

en: ms
is: msek

en: role
is: hlutverk

en: row_s
is: _raðir

en: seconds
is: sekúndur

en: string
is: strengur

en: title
is: titill

en: x height
is: x-hæð

en: x width
is: x-breidd

en: zoom
is: aðdráttur
