juk - en to it translation catalogue (316 entries)

en: %1 Format
it: Formato di %1

en: %1 to %2
it: %1 a %2

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
it: Opzioni di %1

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
it: JuK non riesce a riprodurre il file audio<nl/><filename>%1</filename><nl/>per questo motivo:<nl/><message>%2</message>

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Add category:
it: &Aggiungi categoria:

en: &Artist name:
it: Nome dell'&artista:

en: &Comment:
it: &Commento:

en: &Configure scrobbling...
it: &Configura lo scrobbling...

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Delete Cover
it: &Elimina copertina

en: &Delete Covers
it: &Elimina copertine

en: &Delete files instead of moving them to the trash
it: &Elimina i file invece di cestinarli

en: &Disable Random Play
it: &Disattiva la riproduzione casuale

en: &Dock in System Tray
it: A&ggiungi al vassoio di sistema

en: &Empty Playlist...
it: Scaletta &vuota...

en: &File Renamer...
it: Rinominatore dei &file...

en: &Genre:
it: &Genere:

en: &Guess Tag Information
it: &Rileva informazioni dei tag

en: &Ignore this tag when renaming the file
it: &Ignora questo tag nella rinomina del file

en: &Length:
it: &Lunghezza:

en: &Loop Playlist
it: Scaletta in cic&lo

en: &Modify
it: &Modifica

en: &Multimedia keys
it: Tasti &multimediali

en: &No keys
it: &Nessun tasto

en: &Play
it: Ri&produci

en: &Player
it: &Lettore

en: &Random Play
it: Riproduzione &casuale

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Rename File
it: &Rinomina file

en: &Rename...
it: &Rinomina...

en: &Resize Playlist Columns Manually
it: &Ridimensiona manualmente le colonne della scaletta

en: &Save
it: &Salva

en: &Search Playlist...
it: Scaletta da &ricerca...

en: &Send to Trash
it: Invia al ce&stino

en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: &Show Columns
it: &Mostra colonne

en: &Standard keys
it: Tasti &standard

en: &Stay in System Tray on Close
it: &Resta nel vassoio di sistema alla chiusura

en: &Stop
it: &Interrompi

en: &Tag Guesser...
it: Rilevatore di &tag...

en: &Tagger
it: &Tag

en: &View
it: &Visualizza

en: &View Cover
it: &Mostra la copertina

en: &Year:
it: A&nno:

en: 1 item | %1 items
it[0]: %1 oggetto
it[1]: %1 oggetti

en: <All Artists>
it: <Tutti gli artisti>

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
it[0]: <b>%1</b> file selezionato.
it[1]: <b>%1</b> file selezionati.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
it: <br /><br /><i>Testo fornito da <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: <i>Loading...</i>
it: <i>Caricamento...</i>

en: <i>Lyrics are currently unavailable for %1 (no available lyrics provider)</i>
it: <i>I testi sono attualmente non disponibili per %1 (nessun fornitore di testi disponibile)</i>

en: <i>No file playing.</i>
it: <i>Nessun file in lettura.</i>

en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
it: <qt><p>Se questa casella è segnata, i file saranno <b>rimossi definitivamente</b> invece di essere cestinati.</p>
    
    <p><em>Usa questa opzione con prudenza</em>: la maggior parte dei filesystem non sono in grado di ripristinare con affidabilità i file eliminati.</p></qt>

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
it: <qt>Chiudendo la finestra principale JuK resterà aperto nel vassoio di sistema. Usa Esci dal menu File per chiudere l'applicazione.</qt>

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
it: <qt>Questi elementi saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal disco fisso.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
it: <qt>Questi elementi saranno cestinati.</qt>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
it: <span style='color:red'>Errore nel recupero del testo.</span>

[ctx: @title:window]
en: Album not Found
it: Album non trovato

[ctx: @title:window]
en: Could not download cover art
it: Impossibile scaricare la copertina

[ctx: @title:window]
en: Cover not Available
it: Cover non disponibile

en: About to delete selected files
it: In procinto di eliminare i file selezionati

en: Add Folder...
it: Aggiungi cartella...

en: Add a new scheme
it: Aggiungi un nuovo schema

en: Add to Play Queue
it: Aggiungi alla coda di riproduzione

en: Album &name:
it: Nome dell'albu&m:

en: Album '%1' not found.
it: Album «%1» non trovato.

en: Album Tag
it: Tag dell'album

en: Album cover manager
it: Gestore delle copertine degli album

en: Albums
it: Album

en: All Visible
it: Tutti i visibili

en: Are you sure that you want to remove these items?
it: Sei sicuro di voler eliminare questi elementi?

en: Are you sure you want to delete these covers?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste copertine?

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
it: Sei sicuro di voler rimuovere queste scalette dalla raccolta?

en: Artist
it: Artista

en: Artist Tag
it: Tag dell'artista

en: Artist:
it: Artista:

en: Artists
it: Artisti

en: Assistant superhero, fixer of many things
it: Supereroe assistente, risolutore di molte cose

en: Author, chief dork and keeper of the funk
it: Autore, Catoblepa in capo e guardiano del Funk

en: Automagic track data guessing, bugfixes
it: Rilevamento automagico dei dati di traccia, correzioni

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
it: Correzioni molto necessarie per l'editor dei tag.

en: Case Sensitive
it: Distinzione delle maiuscole

en: Changing Track Tags
it: Cambiamento dei tag delle tracce

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
it: Co-cospiratore nella stregoneria di MusicBrainz

en: Collection
it: Raccolta

en: Collection List
it: Raccolta

en: Comment
it: Commento

en: Configure Shortcuts
it: Configura scorciatoie

en: Configure scrobbling...
it: Configura lo scrobbling...

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
it: Copyright © 2002—2021 di Scott Wheeler, Michael Pyne, e altri

en: Could not delete these files
it: Impossibile eliminare questi file

en: Could not delete these files.
it: Impossibile eliminare questi file.

en: Could not move these files to the Trash
it: Impossibile cestinare questi file

en: Could not save to file %1.
it: Impossibile salvare sul file %1.

en: Cover
it: Copertina

en: Cover Manager
it: Gestore delle copertine

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
it: Copertina recuperata da <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.

en: Cover found
it: Copertina trovata

en: Create Folder Playlist
it: Crea scaletta da cartella

en: Create New Playlist
it: Crea nuova scaletta

en: Create Playlist From Selected Items...
it: Crea scaletta dagli oggetti selezionati...

en: Create Search Playlist
it: Crea scaletta da ricerca

en: Currently used file name schemes
it: Schemi di nomi di file attualmente in uso

en: DCOP interface
it: Interfaccia DCOP

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
it: Preferisci aggiungere questi elementi alla lista corrente o alla raccolta?

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
it: Vuoi eliminare questi file anche dal disco?

en: Do you want to save your changes to:
it: Vuoi salvare le modifiche a:

en: Docking in System Tray
it: Aggiunta al vassoio di sistema

en: Downloading cover. Please Wait...
it: Scaricamento della copertina. Attendi...

en: Dynamic List
it: Lista dinamica

en: Edit
it: Modifica

en: Edit '%1'
it: Modifica '%1'

en: Edit Search...
it: Modifica ricerca...

en: Edit Track Search
it: Modifica la ricerca delle tracce

en: Enable
it: Abilita

en: Enter example tags manually:
it: Inserisci i tag d'esempio manualmente:

en: Error
it: Errore

en: Error %1 when searching for cover:
    %2
it: Errore %1 durante la ricerca di copertine:
    %2

en: Example
it: Esempio

en: Example Tag Selection
it: Selezione di tag d'esempio

en: Example Tags
it: Tag d'esempio

en: F&ile name:
it: Nome del f&ile:

en: FLAC and MPC support
it: Supporto FLAC e MPC

en: Failed to download requested cover art: %1
it: Scaricamento non riuscito della copertina richiesta: %1

en: Fewer
it: Di meno

en: File Exists
it: Il file esiste

en: File Name
it: Nome del file

en: File Name (full path)
it: Nome del file (percorso completo)

en: File Renamer
it: Rinominatore dei file

en: File Renamer Configuration
it: Configurazione del rinominatore dei file

en: File Renamer Options
it: Opzioni del rinominatore dei file

en: File(s) to open
it: File da aprire

en: Folder List
it: Lista cartelle

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
it: Scalette (*%1)

en: Friendly, neighborhood aRts guru
it: L'amichevole guru aRts di quartiere

en: From &File Name
it: Dal nome del &file

en: From &Internet
it: Da &Internet

en: GStreamer port
it: port per GStreamer

en: Genre
it: Genere

en: Genre Tag
it: Tag del genere

en: Genre:
it: Genere:

en: Genres
it: Generi

en: Get Cover From &File...
it: Ottieni copertina da un &file...

en: Get Cover From &Internet...
it: Ottieni copertina da &Internet...

en: Get example tags from this file:
it: Prendi i tag d'esempio da questo file:

en: Gimper of splash screen
it: Esperto Gimp per la schermata iniziale

en: Global Shortcuts
it: Scorciatoie globali

en: Global keybindings support
it: Supporto globale delle scorciatoie

en: Guess Tag Information From &File Name
it: Rileva informazioni tag dal nome del &file

en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
it: Qui puoi vedere gli schemi di nomi di file attualmente configurati che la voce «Rileva informazioni tag dal nome del file» nel menu contestuale della canzone usa per estrarre le informazioni dei tag dal nome di un file. Ogni stringa può contenere uno dei seguenti segnaposto:<ul>
    <li>%t: Titolo</li>
    <li>%a: Artista</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Traccia</li>
    <li>%c: Commento</li>
    </ul>
    Per esempio, lo schema di nomi di file «[%T] %a - %t» corrisponderebbe a «[01] Deep Purple - Smoke on the water» ma non a «(Deep Purple) Smoke on the water». Per quel secondo nome, useresti lo schema «(%a) %t».
    Nota come l'ordine in cui gli schemi appaiono nella lista sia rilevante, siccome il rilevatore dei tag andrà attraverso la lista dalla cima fino in fondo, e userà il primo schema corrispondente.

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
it: Qui puoi selezionare i tasti usati come scorciatoie globali per controllare la riproduzione

en: Hid&e
it: Nascond&i

en: Hide Renamer Test Dialog
it: Nascondi la finestra di prova del rinominatore

en: History
it: Cronologia

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
it: Se segnato, i file saranno rimossi definitivamente invece di essere messi nel cestino

en: Images (*.png *.jpg)
it: Immagini (*.png *.jpg)

en: Import playlists
it: Importa scalette

en: Include in the &filename anyways
it: Includi comunque nel nome del &file

en: Insert Category
it: Inserisci categoria

en: Insert folder separator
it: Inserisci separatore di cartelle

en: JuK Docked
it: JuK nel vassoio di sistema

en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
it: JuK può costringere la traccia usata nel nome di un file ad avere un numero minimo di cifre. Potrebbe essere utile per ordinare meglio i file.

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
it: JuK in esecuzione nel vassoio di sistema
    Usa il menu contestuale del vassoio di sistema per ripristinarlo.

en: Jukebox and music manager by the KDE community
it: Jukebox e gestore di musica della comunità KDE

en: Jump to the currently playing item
it: Vai all'oggetto attualmente in riproduzione

en: KWallet is unavailable
it: KWallet non disponibile

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
it: KWallet non è disponibile; le tue credenziali Last.fm saranno memorizzate in chiaro.

en: Keep
it: Tieni

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks 5.
it: Supporto per lo scrobbling di Last.fm, testi, preparazione per KDE Frameworks 5.

en: Length
it: Lunghezza

en: Login invalid.
it: Accesso non valido.

en: Login valid.
it: Accesso valido.

en: MPRIS2 Interface implementation.
it: Implementazione dell'interfaccia MPRIS2.

en: Main Toolbar
it: Barra principale

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
it: Rendere JuK amichevole verso le persone con terabyte di musica

en: Manage &Folders...
it: Gestisci &cartelle...

en: Manual Column Widths Enabled
it: Larghezze manuali delle colonne abilitate

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
it: Le larghezze manuali delle colonne sono stata abilitate. Puoi tornare alle dimensioni automatiche delle colonne dal menu Visualizza.

en: Match all of the following
it: Trova tutte le corrispondenze seguenti

en: Match any of the following
it: Trova qualsiasi corrispondenza delle seguenti

en: Minimum number of digits:
it: Numero minimo di cifre:

en: Modify scheme
it: Modifica schema

en: More KDE Platform 4 porting efforts
it: Altro lavoro per portare alla piattaforma KDE 4

en: More automagical things, now using MusicBrainz
it: Altre automagie, qui con MusicBrainz

en: Move scheme down
it: Sposta schema in basso

en: Move scheme up
it: Sposta schema in alto

en: Music folder:
it: Cartella della musica:

en: Mute/Unmute
it: Muto/non muto

en: New Name
it: Nome nuovo

en: No Change
it: Nessun cambiamento

en: No available cover for the album '%1'.
it: Nessuna copertina disponibile per l'album «%1».

en: No file selected, or selected file has no tags.
it: Nessun file selezionato, o il file selezionato non ha tag.

en: No lyrics available.
it: Testo non disponibile

en: Normal Matching
it: Corrispondenza normale

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

en: Original Name
it: Nome originale

en: P&ause
it: P&ausa

en: Pattern Matching
it: Corrispondenza di schemi

en: Play / Pause
it: Riproduci / Pausa

en: Play First Track
it: Riproduci la prima traccia

en: Play Next Album
it: Riproduci il prossimo album

en: Play Queue
it: Coda di riproduzione

en: Play Toolbar
it: Barra di riproduzione

en: Playlist
it: Scaletta

en: Playlist From &Folder...
it: Scaletta da &cartella...

en: Playlist name:
it: Nome scaletta:

en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
it: Scegli le cartelle da escludere dalle ricerche di file musicali:

en: Please choose the folders where you keep your music:
it: Scegli le cartelle in cui tieni la musica:

en: Please enter a name for this playlist:
it: Inserisci un nome per questa scaletta:

en: Please enter your <a href="https://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
it: Inserisci le tue credenziali d'accesso per <a href="https://last.fm/">last.fm</a>:

en: Popup &Track Announcement
it: Annuncio a scomparsa della &traccia

en: Porting to KDE Frameworks 5 when no one else was around
it: Conversione a KDE Frameworks 5 quando non c'era nessun altro in giro

en: Porting to KDE Platform 4 when no one else was around
it: Conversione a KDE Platform 4 quando non c'era nessun altro in giro

en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
it: Premi questo pulsante per aggiungere un nuovo schema di nomi di file alla fine della lista.

en: Press this button to modify the currently selected scheme.
it: Premi questo pulsante per modificare lo schema attualmente selezionato.

en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
it: Premi questo pulsante per spostare lo schema selezionato in basso di una posizione.

en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
it: Premi questo pulsante per spostare lo schema selezionato in alto di una posizione.

en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
it: Premi questo pulsante per rimuovere dalla lista lo schema selezionato.

en: R&emove
it: Ri&muovi

en: Redisplay Popup
it: Ridisegna finestra a comparsa

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Reload
it: Ricarica

en: Remove Cover
it: Rimuovi copertina

en: Remove Folder
it: Rimuovi cartella

en: Remove From Playlist
it: Rimuovi dalla scaletta

en: Remove Items?
it: Rimuovere elementi?

en: Remove scheme
it: Rimuovi schema

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
it: Rimuovere un oggetto dalla raccolta lo rimuoverà anche da tutte le scalette. Sei sicuro di voler continuare?
    
    Ricorda che, comunque, se la cartella che contiene questi file è nell'elenco «controlla all'avvio», i file verranno reinseriti all'avvio.

en: Rename
it: Rinomina

en: Replace
it: Sostituisci

en: Save &Play Queue on Exit
it: Salva la coda di ri&produzione all'uscita

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Save Playlist
it: Salva scaletta

en: Search Criteria
it: Criteri di ricerca

en: Search Playlist
it: Scaletta da ricerca

en: Search...
it: Cerca...

en: Searching for cover. Please Wait...
it: Ricerca della copertina. Attendi...

en: Seek Back
it: Cerca indietro

en: Seek Forward
it: Cerca avanti

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
it: L'avanzamento non è supportato su questo file con le tue impostazioni audio.

en: Select Cover Image File
it: Seleziona il file dell'immagine di copertina

en: Separator:
it: Separatore:

en: Show &History
it: Mostra la cronolo&gia

en: Show &Lyrics
it: Mostra i &testi

en: Show &Play Queue
it: Mostra la coda di ri&produzione

en: Show &Search Bar
it: Mostra la barra di &ricerca

en: Show &Tag Editor
it: Mostra l'&editor dei tag

en: Show / Hide
it: Mostra / Nascondi

en: Show Cover &Manager
it: &Mostra il gestore delle copertine

en: Show Playing
it: Mostra la riproduzione

en: Show Renamer Test Dialog
it: Mostra la finestra di prova del rinominatore

en: Substitution Example
it: Esempio di sostituzione

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
it: Inserimento nel vassoio di sistema, modifica «in corsa» dei tag,
    correzioni, supporto morale, evangelizzazione

en: T&rack:
it: T&raccia:

en: Tag Guesser Configuration
it: Configurazione del rilevatore tag

en: Test login...
it: Accesso di prova...

en: The following files were unable to be changed.
it: È stato impossibile cambiare i seguenti file.

en: The following rename operations failed:
it: Le seguenti operazioni di rinomina non sono riuscite:

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
it: La cache dei dati musicali risulta danneggiata. È necessario che JuK la controlli ora. Ciò potrebbe richiedere un po' di tempo.

en: These folders will be scanned on startup for new files.
it: Queste cartelle verranno controllate all'avvio in cerca di nuovi file.

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
it: Questo file esiste già.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: This will edit multiple files. Are you sure?
it: In questo modo modificherai più file. Sei sicuro?

en: Time
it: Ora

en: Title Tag
it: Tag del titolo

en: Trac&k name:
it: Nome della tra&ccia:

en: Track Name
it: Nome traccia

en: Track Position
it: Posizione traccia

en: Track Tag
it: Tag della traccia

en: Track announcement popups
it: Annunci a scomparsa delle tracce

en: Track number:
it: Numero della traccia:

en: Track numbering
it: Numero della traccia

en: Tree
it: Albero

en: Use &Album Random Play
it: Usa la riproduzione casuale dell'&album

en: Use &Random Play
it: Usa la &riproduzione casuale

en: Use &this value:
it: Usa ques&to valore:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Validating login...
it: Validazione dell'accesso...

en: View Modes
it: Modalità di presentazione

en: Volume Down
it: Abbassa volume

en: Volume Up
it: Alza volume

en: Volume: %1% (muted)
it: Volume: %1% (muto)

en: When the Track's %1 is Empty
it: Quando il campo %1 della traccia è vuoto

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
it: Quando usi il rinominatore dei file, i file prenderanno il nome presente nel tag %1 della traccia, a cui puoi aggiungere il testo che inserirai qui sotto.

en: Year
it: Anno

en: Year Tag
it: Tag dell'anno

en: Year:
it: Anno:

en: You are about to change the %1 on these files.
it: Stai per cambiare %1 su questi file.

en: You are about to open directory. Are you sure you want to continue? | You are about to open %1 directories. Are you sure you want to continue?
it[0]: Stai per aprire una cartella. Sei sicuro di voler proseguire?
it[1]: Stai per aprire %1 cartelle. Sei sicuro di voler proseguire?

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
it: Stai per rinominare i file seguenti. Sei sicuro di voler proseguire?

en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
it: Puoi usare i segnaposti seguenti:
    %t: Titolo
    %A: Album
    %a: Artista
    %T: Traccia
    %c: Commento

en: Your album art failed to download.
it: Non è stato possibile scaricare la copertina dell'album.

en: Your album art has finished downloading.
it: La copertina dell'album è stata scaricata.

[ctx: additional search options]
en: More
it: Di più

en: artist
it: artista

en: back to playlist
it: Ritorna alla scaletta

[ctx: cd track number]
en: Track
it: Traccia

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
it: Compatta

[ctx: current playlist]
en: Current
it: Attuale

[ctx: example song title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
it: Opzioni

en: genre
it: genere

[ctx: new playlist]
en: &New
it: &Nuova

[ctx: next track]
en: &Next
it: &Successiva

[ctx: open audio file]
en: Open
it: Apri

[ctx: previous track]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: silence playback]
en: Mute
it: Muto

[ctx: song title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: song title]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
it: Predefinita

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
en: Empty
it: Vuoto

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
it: D&uplica...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
it: Duplica

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
it: Attenzione
