kaddressbook - en to it translation catalogue (224 entries)

en: &Action
it: &Azioni

en: &Configure KAddressBook...
it: &Configura KAddressBook...

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Export
it: &Esporta

en: &New
it: &Nuovo

en: &Settings
it: &Impostazioni

en: &Themes
it: &Temi

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &View
it: &Visualizza

en: (All)
it: (tutti)

en: (Groups)
it: (gruppi)

en: (None)
it: (nessuno)

en: (One year old) | (%1 years old)
it[0]: (un anno)
it[1]: (%1 anni)

en: (Untagged)
it: (senza etichetta)

en: <qt>Category filter: %1
it: <qt>Filtro categoria: %1

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
it: <qt>Questo comando nasconderà completamente la barra dei menu. Puoi visualizzarla di nuovo digitando %1.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
it: Pulisci filtro categoria

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
it: Azzera filtro categoria

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
it: Nuovo gruppo di contatti...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
it: Nuovo contatto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
it: Semplice (una colonna)

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
it: Tre colonne

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
it: Due colonne

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
it: %1 su %2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
it: Tutti i contatti da una rubrica prescelta

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
it: Tutti i contatti da tutte le rubriche degli indirizzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
it: Esporta i campi affari

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
it: Esporta il nome visualizzato come nome completo

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
it: Esporta le chiavi di cifratura

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
it: Esporta gli altri campi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
it: Esporta le immagini

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
it: Esporta i campi privati

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
it: Spostati al contatto successivo nell'elenco

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
it: Spostati al contatto precedente nell'elenco

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
it: Solo i contatti attualmente selezionati

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
it: Cerca contatti nell'elenco

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
it: Seleziona tutte le sotto cartelle, incluso quella di primo livello

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
it: Seleziona il campo primario per l'ordinamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
it: Seleziona lo stile di stampa

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
it: Seleziona il tipo di ordine

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare i campi affari del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare il nome visualizzato del contatto nel campo Nome completo della vCard.  Ciò potrebbe essere richiesto per una corretta visualizzazione in GMail o Android.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare le chiavi di cifratura del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare gli «altri campi» del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare l'immagine del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare i campi privati del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
it: Attiva questa casella se vuoi selezionare tutti i contatti da questa cartella, incluse tutte le sotto cartelle. Se desideri solo i contatti della cartella di primo livello, non attivare questa casella.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
it: Scegli se ordinare i tuoi contatti in modo ascendente o discendente. Usa il criterio di ordinamento per specificare in base a quale campo del contatto l'ordinamento sarà eseguito.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
it: Scegli questa opzione se vuoi solo i contatti che hai già selezionato nell'interfaccia grafica.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
it: Scegli questa opzione se vuoi selezionare tutti i contatti da una sola rubrica. Una volta scelta questa opzione, ti verrà proposto un elenco a discesa contenente tutte le rubriche, in cui selezionare quella desiderata.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
it: Scegli questa opzione se vuoi selezionare tutti i contatti da tutte le tue rubriche degli indirizzi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
it: Scegli lo stile di stampa. L'anteprima immagine ti facilita la scelta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
it: Da questo elenco puoi selezionare il campo da cui i tuoi contatti vengono ordinati nella stampa. Usa l'opzione del criterio di ordinamento per determinare un ordine ascendente o discendente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
it: Premi questo pulsante per spostarti al contatto successivo nell'elenco.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
it: Premi questo pulsante per spostarti al contatto precedente nell'elenco.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
it: Stampa la rubrica degli indirizzi completa o solo i contatti selezionati.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
it: Inizia a digitare del testo nella casella di ricerca e verrà visualizzato un elenco di contatti che corrispondono al testo. Questo è un modo rapido per ricercare i tuoi contatti.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
it: Comparirà una finestra di dialogo dove potrai configurare le scorciatoie a livello di applicazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
it: Ti sarà mostrata una finestra di dialogo da cui puoi creare un nuovo gruppo di contatti.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
it: Ti sarà mostrata una finestra di dialogo da cui puoi creare un nuovo contatto.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
it: Non definito

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
it: (Anteprima non disponibile)

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
it: Cerca... <%1>

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
it: Criterio:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
it: Ordine:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
it: Che aspetto deve avere la stampa?
    KAddressBook ha diversi stili di stampa, progettati per usi diversi.
    Scegli qui sotto lo stile che fa per te.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
it: Campi affari

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
it: Nome visualizzato come nome completo

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
it: Chiavi di cifratura

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
it: Includi sotto cartelle

[ctx: @option:check]
en: Other fields
it: Altri campi

[ctx: @option:check]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: @option:check]
en: Private fields
it: Campi privati

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
it: Tutti i contatti

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
it: Tutti i contatti da:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
it: Contatti selezionati

[ctx: @title:group]
en: Export options
it: Esporta le opzioni

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
it: File da esportare

[ctx: @title:group]
en: Print Style
it: Stile di stampa

[ctx: @title:group]
en: Sorting
it: Ordinamento in corso

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
it: Scegli lo stile di stampa

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
it: Raccogli contatti

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
it: Importa contatti

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
it: Stampa contatti

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
it: Stampa: avanzamento

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
it: Proprietà della cartella della Rubrica %1

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
it: Seleziona la rubrica indirizzi

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
it: Seleziona contatti

en: Address Book
it: Rubrica indirizzi

en: All EMails
it: Tutti gli indirizzi di posta elettronica

en: Alternating the background color
it: Colori di sfondo alternati

en: Appearance
it: Aspetto

en: Appearance Page
it: La pagina aspetto

en: Assistant
it: Assistente

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Blog Feed
it: Fonte blog

en: Business Address
it: Indirizzo di lavoro

en: Category filter
it: Filtro categoria

en: Change the background color of every row
it: Cambia il colore di sfondo di ciascuna riga

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare le date di nascita dei contatti.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare gli indirizzi di posta elettronica dei contatti.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare le note del contatto.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare le organizzazioni dei contatti.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare i numeri di telefono dei contatti.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
it: Attiva questa casella se vuoi stampare gli indirizzi postali dei contatti.

en: Choose Contacts to Print
it: Scegli i contatti da stampare

en: Choose Printing Style
it: Scegli lo stile di stampa

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
it: Premi questo pulsante per avviare la scelta del colore di sfondo dell'intestazione.

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
it: Premi questo pulsante per avviare la scelta del colore del testo di intestazione.

en: Compact Printing Style
it: Stile di stampa compatto

en: Compact Style
it: Stile compatto

en: Configure Plugins
it: Configura estensioni

en: Configure User FeedBack
it: Configura i commenti utente

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Headers
it: Intestazioni contatto

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
it: Copyright © 2007–%1 Gli autori di KAddressBook

en: Current maintainer
it: Responsabile attuale

en: Detailed Print Style - Appearance
it: Stile di stampa dettagliato - aspetto

en: Detailed Style
it: Stile dettagliato

en: Display the specified contact (by URL)
it: Visualizza il contatto specificato (per URL)

en: Documentation (2019)
it: Documentazione (2019)

en: Domestic Address
it: Indirizzo domestico

en: Email
it: Posta elettronica

en: Email address:
it: Indirizzo di posta elettronica:

en: Email addresses
it: Indirizzi di posta elettronica

en: Email addresses:
it: Indirizzi di posta elettronica:

en: Email: %1
it: Posta elettronica: %1

en: Emails
it: Posta elettronica

en: Export
it: Esporta

en: Family Name
it: Cognome

en: Fetch Contacts
it: Recupera contatti

en: Fields
it: Campi

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
it: File o URL. All'utente verrà chiesto se importare o no.

[ctx: Finished printing]
en: Done
it: Fatto

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
it: Posta elettronica (4)

en: Full Name
it: Nome completo

en: Given Name
it: Nome

en: Headline background color:
it: Colore di sfondo intestazione:

en: Headline text color:
it: Colore del testo intestazione:

en: Hide menu bar
it: Nascondi barra dei menu

en: Home Address
it: Indirizzo casa

en: Import
it: Importa

en: Import the given file
it: Importa il file specificato

en: Import/Export Plugins
it: Importa/Esporta estensioni

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
it[0]: Importazione in corso di un contatto in %2
it[1]: Importazione in corso di %1 contatti in %2

en: International Address
it: Indirizzo internazionale

en: Lists the available options for user feedback
it: Elenca le opzioni disponibili per le segnalazioni dell'utente

en: Loading contacts details ...
it: Caricamento dettagli contatti...

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Mike's Printing Style
it: Stampa Mike-style

en: Note
it: Nota

en: Note:
it: Nota:

en: Notes:
it: Note:

en: Office
it: Ufficio

en: Open the 'New Contact' dialog
it: Apri la finestra di dialogo «Nuovo contatto»

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organization:
it: Organizzazione:

en: Original Author (1998)
it: Autore originale (1998)

en: Parcel Address
it: Recapito pacchi postali

en: Phone Numbers
it: Numeri di telefono

en: Phone numbers
it: Numeri di telefono

en: Phone: %1
it: Telefono: %1

en: Postal Address
it: Indirizzo postale

en: Postal addresses
it: Indirizzi postali

en: Preferred Address
it: Indirizzo preferito

en: Preferred EMail
it: Indirizzo preferito

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
it: Posta elettronica (preferito)

en: Previous maintainer
it: Responsabile precedente

en: Print Contact's Information
it: Stampa informazioni contatto

en: Print Progress
it: Avanzamento stampa

en: Print contact birthdays
it: Stampa date di nascita

en: Print contact email addresses
it: Stampa indirizzi di posta elettronica

en: Print contact notes
it: Stampa note

en: Print contact organizations
it: Stampa organizzazioni

en: Print contact phone numbers
it: Stampa numeri di telefono

en: Print contact street addresses
it: Stampa indirizzi postali

en: Print the birthday
it: Stampa la data di nascita

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
it: Stampa l'indirizzo privato, il numero di telefono privato e il numero di cellulare

en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
it: Stampa i campi di posta elettronica preferiti e secondari

en: Printing
it: In stampa

en: Printout for Ring Binders
it: Stampa per raccoglitore ad anelli

en: Profession
it: Professione

en: Progress
it: Avanzamento

en: Quick search
it: Ricerca veloce

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
it: Stile di stampa ad anelli - aspetto

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
it: Posta elettronica (2)

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all contacts in the current address book view.
it: Seleziona tutti contatti visibili nella rubrica degli indirizzi corrente.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
it: Seleziona la rubrica degli indirizzi dove i contatti importati saranno salvati:

en: Select the headline text background color
it: Seleziona il colore di sfondo del testo intestazione

en: Select the headline text color
it: Seleziona il colore del testo intestazione

en: Serverside Subscription...
it: Iscrizione lato server...

en: Set Focus to Quick Search
it: Rendi attiva la ricerca rapida

en: Setting up colors
it: Imposta colori

en: Setting up document
it: Impostare il documento

en: Setting up fields
it: Impostare i campi

en: Show QR Codes
it: Mostra codici QR

en: Show QR Codes in the contact.
it: Mostra i codici QR nel contatto.

en: Show a simple mode of the address book view.
it: Mostra una vista semplificata della rubrica degli indirizzi.

en: Spouse
it: Coniuge

en: Telephone:
it: Telefono:

en: Telephones:
it: Telefoni:

en: The KDE Address Book Application
it: La rubrica indirizzi di KDE

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
it: Anniversario

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
it: Posta elettronica (3)

en: Title
it: Titolo

en: Tools Plugins
it: Estensioni degli strumenti

en: Web page:
it: Pagina web:

en: Website
it: Sito web

en: Which contacts do you want to print?
it: Quali contatti vuoi stampare?

en: Work Address
it: Indirizzo lavoro

en: first color
it: primo colore

en: print the business address, with business phone number
it: stampa l'indirizzo di lavoro e il numero di lavoro

en: second color
it: secondo colore

en: the first color, if alternating color is checked
it: il primo colore, se il colore alternativo è attivato

en: the second color, if alternating color is checked
it: il secondo colore, se il colore alternativo è attivato

en: with birthday
it: con la data di nascita

en: with business address
it: con l'indirizzo di lavoro

en: with e-mail
it: con indirizzo di posta elettronica

en: with home address
it: con l'indirizzo privato
