kmail - en to it translation catalogue (1249 entries)

en:  Column: %1
it:  Colonna: %1

en:  day |  days
it[0]:  giorno
it[1]:  giorni

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
it: Benvenuti in KMail %1

en: %1 match | %1 matches
it[0]: %1 corrispondenza
it[1]: %1 corrispondenze

en: %1 of %2 used
it: %1 su %2 usati

en: %1 seconds
it: %1 secondi

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
it: %1 (predefinito)

en: %p% full
it: piena al %p%

en: &Add Account...
it: &Aggiungi account...

en: &Add...
it: &Aggiungi...

en: &Address Book
it: &Rubrica indirizzi

en: &All Fields
it: &Tutti i campi

en: &Archive File:
it: File &archivio:

en: &Archive Folder...
it: &Archivia cartella...

en: &Ask for action after dragging messages to another folder
it: Richiedi un'&azione dopo il trascinamento dei messaggi in un'altra cartella

en: &Assign Shortcut...
it: &Assegna scorciatoia...

en: &Attach
it: A&llega

en: &Attach file
it: &Allega file

en: &Automatic Spellchecking
it: Controllo ortografico &automatico

en: &BCC addresses:
it: Indirizzi CC&N:

en: &CC addresses:
it: Indirizzi &CC:

en: &Clear Akonadi Cache...
it: Pulis&ci cache di Akonadi...

en: &Configure Automatic Archiving...
it: &Configura l'archiviazione automatica...

en: &Configure KMail...
it: &Configura KMail...

en: &Configure Summary View...
it: &Configura vista sommario...

en: &Confirm action
it: &Conferma azione

en: &Copy Global Templates
it: &Copia modelli globali

en: &Create Filter
it: &Crea filtro

en: &Cryptographic Message Format
it: Formato &crittografico del messaggio

en: &Debug Sieve...
it: Sieve &debug...

en: &Delete Search
it: &Elimina ricerca

en: &Delete folder and subfolders after completion
it: &Elimina la cartella e le sottocartelle quando finisci

en: &Dictionary
it: &Dizionario

en: &Dictionary:
it: &Dizionario:

en: &Display Message
it: &Visualizza il messaggio

en: &Do not change color from original HTML mail
it: Non mo&dificare il colore del messaggio di posta originale in HTML

en: &Drafts folder:
it: Cartella delle &bozze:

en: &Duplicate existing identity
it: &Duplica un'identità esistente

en: &Duplicate existing vCard
it: &Duplica una vCard esistente

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Edit As New
it: Modifica com&e nuovo

en: &Edit Recipients
it: &Modifica destinatari

en: &Email address:
it: Indirizzo di posta &elettronica:

en: &Encrypt Message
it: &Cifra il messaggio

en: &Existing identities:
it: Identità &esistenti:

en: &Expiration Settings
it: Impostazioni &scadenza

en: &Expire
it: Effettua &scadenza

en: &Expire All Folders
it: Effettua &scadenza di tutte le cartelle

en: &Find Messages...
it: Trova &messaggi...

en: &Find in Message...
it: &Trova nel messaggio...

en: &Folder:
it: &Cartella:

en: &Forward
it: &Inoltra

en: &From
it: &Da

en: &From existing vCard
it: &Da una vCard esistente

en: &Go
it: &Vai

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Identity
it: &Identità

en: &Identity:
it: &Identità:

en: &Ignore Thread
it: &Ignora conversazione

en: &Import Messages...
it: &Importa messaggi...

en: &Import from another Email Client...
it: &Importa da un altro programma di posta elettronica...

en: &Include sub-folders
it: I&ncludi sottocartelle

en: &Insert Recent Text File
it: &Inserisci file recente di testo

en: &Insert Text File...
it: &Inserisci file di testo...

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
it: &Mantieni l'insieme di caratteri originale nella risposta o nell'inoltro (se possibile)

en: &Mail Transport
it: &Trasporto posta

en: &Mail transport:
it: Trasporto &posta:

en: &Mailing List Management...
it: Gestione &mailing list...

en: &Message
it: Messa&ggio

en: &Modify...
it: &Modifica...

en: &Move All Messages to Trash
it: &Cestina tutti i messaggi

en: &Move to Trash
it: Cestin&a

en: &New Composer
it: &Nuovo compositore

en: &New Message...
it: &Nuovo messaggio...

en: &New identity:
it: &Nuova identità:

en: &Next Message
it: Messaggio &successivo

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Previous Message
it: Messaggio &precedente

en: &Remind me later
it: &Ricordamelo più tardi

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Rename
it: &Rinomina

en: &Reply-To address:
it: Indirizzo a cui &rispondere:

en: &Reply...
it: &Rispondi...

en: &Request Delivery Confirmation
it: &Richiedi conferma della consegna

en: &Request Disposition Notification
it: &Richiedi notifica delle disposizioni

en: &Save as Draft
it: &Salva come bozza

en: &Select All
it: &Seleziona tutto

en: &Send Mail
it: &Spedisci messaggio

en: &Send Mail Via
it: &Spedisci messaggio attraverso

en: &Send Now
it: Spedisci &ora

en: &Send Queued Messages
it: Spedisci messaggi in &attesa

en: &Send as Is
it: &Spedisci così com'è

en: &Sent-Mail Folder
it: Cartella della po&sta inviata

en: &Sent-Mail folder:
it: Cartella della posta &inviata:

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: &Sign Message
it: &Firma il messaggio

en: &Snippets
it: &Frammenti

en: &Specify the Subject
it: &Specifica l'oggetto

en: &Specify the To field
it: &Specifica il campo A

en: &Spellchecker...
it: Controllo &ortografico...

en: &Templates folder:
it: Car&tella dei modelli:

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Undo: "%1"
it: &Annulla: «%1»

en: &Use System Settings values
it: &Usa i valori delle Impostazioni di sistema

en: &Use custom colors
it: &Utilizza colori personalizzati

en: &Use custom fonts
it: &Utilizza caratteri personalizzati

en: &Use custom message templates for this identity
it: &Usa modelli personalizzati di messaggio per questa identità

en: &Use custom message-id suffix
it: &Utilizza suffisso message-id personalizzato

en: &Validate certificates using CRLs
it: Con&valida i certificati utilizzando un CRL

en: &Value:
it: &Valore:

en: &View
it: &Visualizza

en: &Watch Thread
it: &Sorveglia conversazione

en: &With empty fields
it: &Con campi vuoti

en: &Wordwrap
it: A &capo automatico

en: &Your name:
it: &Il tuo nome:

en: &vCard path:
it: Percorso &vCard:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
it: «Content-Type» non è una stringa autorizzata. Questa intestazione non sarà salvata.

en: (Current system setting: %1)
it: (Impostazione di sistema attuale: %1)

en: (c) 2003-2021 The Kontact developers
it: (c) 2003-2021 Gli sviluppatori di Kontact

en: (c), 2004 Tobias Koenig
it: ©, 2004 Tobias Koenig

en: (no templates)
it: (nessun modello)

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
it[0]: un allegato (%2)
it[1]: %1 allegati (%2)

en: 1 unread message | %1 unread messages
it[0]: Un messaggio non letto
it[1]: %1 messaggi non letti

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
it: <b>ATTENZIONE:</b> Permettere l'uso dell'HTML nella posta elettronica può aumentare il rischio che il sistema venga compromesso da attacchi presenti o futuri. <a href="whatsthis1">Informazioni sui messaggi in HTML...</a> <a href="whatsthis2">Informazioni sui riferimenti esterni...</a>

en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs...</a>
it: <b>ATTENZIONE:</b> l'uso incondizionato delle conferme potrebbe compromettere la tua privacy. <a href="whatsthis-mdn">Maggiori informazioni sugli MDN...</a>

en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
it: <qt>
    <h1>Memorizza i messaggi cifrati</h1>
    Quando questa casella è selezionata, i messaggi inviati saranno conservati in forma cifrata, come sono stati spediti. Ciò non è raccomandato, perché se il certificato utilizzato per la cifratura scade non sarà più possibile leggere i messaggi.
    <p>
    Ci potrebbero essere, comunque, delle ragioni per poter tenere questa opzione attiva. Se in dubbio, consulta il tuo amministratore locale.
    </p></qt>

en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
it: <qt>
    <h1>Avverti se un certificato nella catena è in scadenza</h1>
    Seleziona il numero minimo di giorni nei quali tutti certificati nella catena dovrebbero essere validi prima di mostrare un avvertimento.
    <p>
    L'impostazione SPHINX raccomandata è di 14 giorni.
    </p></qt>

en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
it: <qt>
    <h1>Avverti se il certificato di cifratura è in scadenza</h1>
    Seleziona il numero minimo di giorni nei quali il certificato di cifratura dovrebbe essere valido prima di mostrare un avvertimento.
    <p>
    L'impostazione SPHINX raccomandata è di 14 giorni.
    </p></qt>

en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
it: <qt>
    <h1>Avverti se il certificato di radice è in scadenza</h1>
    Seleziona il numero minimo di giorni nei quali il certificato di radice dovrebbe essere valido prima di mostrare un avvertimento.
    <p>
    L'impostazione SPHINX raccomandata è di 14 giorni.
    </p></qt>

en: <qt>
    <h1>Warn If own Certificates Expires</h1>
    Select the minimum number of days own certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 30 days.
    </p></qt>
it: <qt>
    <h1>Avverti se i tuoi certificati scadono</h1>
    Seleziona il numero minimo di giorni nei quali il certificato dovrebbe essere valido prima di mostrare un avvertimento.
    <p>
    L'impostazione SPHINX consigliata è di 30 giorni.
    </p></qt>

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
it: <qt><a href="whatsthis1">Informazioni formato personalizzato...</a></qt>

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
it: <qt><b>%1</b><br/>Totali: %2<br/>Non letti: %3</qt>

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
it: <qt> <h3>Indirizzi CCN (copia carbone nascosta)</h3><p>Gli indirizzi che inserirai qui saranno aggiunti per ogni messaggio in uscita che sarà spedito con questa identità. Essi non saranno visibili agli altri destinatari.</p> <p>Questa funzionalità è utilizzata comunemente per inviare ogni messaggio spedito ad un'altra delle tue caselle di posta.</p><p>Per specificare più di un indirizzo, utilizza le virgole per separare i destinatari.</p><p>Se sei un dubbio, lascia il campo vuoto.</p></qt>

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
it: <qt> <h3>Indirizzi CC (copia carbone)</h3><p>Gli indirizzi che inserirai qui saranno aggiunti per ogni messaggio in uscita che sarà spedito con questa identità. </p> <p>Questa funzionalità è utilizzata comunemente per inviare una copia di ogni messaggio spedito ad un'altra delle tue caselle di posta.</p><p>Per specificare più di un indirizzo, utilizza le virgole per separare i destinatari.</p><p>Se sei un dubbio, lascia il campo vuoto.</p></qt>

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
it: <qt><h3>Indirizzo di posta elettronica</h3><p>Questo campo dovrebbe contenere il tuo indirizzo di posta elettronica.</p><p>Questo indirizzo è quello primario, usato per tutta la posta in uscita. Se hai più di un indirizzo di posta elettronica, puoi creare una nuova identità o aggiungere ulteriori alias di posta nel campo sottostante</p><p>Se lo lasci vuoto o lo inserisci in maniera errata, i destinatari avranno dei problemi a risponderti.</p></qt>

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
it: <qt><h3>Alias di posta elettronica</h3><p>Questo campo contiene degli indirizzi di tipo alias che devono essere considerati parte dell'identità attuale (in altre parole non rappresentano una identità diversa).</p><p>Esempio:</p><table><tr><th>Indirizzo primario:</th><td>nome.cognome@dominiodiesempio.org</td></tr><tr><th>Alias:</th><td>nome@dominiodiesempio.org<br>cognome@dominiodiesempio.org</td></tr></table><p>Digita un indirizzo alias in ogni riga.</p></qt>

en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
it: <qt> <h3>Politica di notifica delle disposizioni sul messaggio (MDN)</h3> <p>Le notifiche delle disposizioni sul messaggio (MDN), sono una generalizzazione delle più comuni <b>ricevute di lettura</b>. L'autore del messaggio richiede l'invio di una notifica delle disposizioni ed il programma di posta del destinatario genera una risposta dalla quale il mittente può venire a conoscenza di cosa è accaduto al suo messaggio. Le disposizioni più comuni sono <b>visualizzato</b> (es. letto), <b>eliminato</b> e <b>diffuso</b> (es. inoltrato).</p> <p>Sono disponibili le seguenti opzioni per l'invio di MDN:</p> <ul> <li><em>Ignora</em>: ignora ogni richiesta di notifica delle disposizioni. Nessun MDN verrà inviato automaticamente (raccomandato).</li> <li><em>Chiedi</em>: risponde alle richieste solo dopo aver chiesto all'utente. In questo modo puoi inviare le MDN solo per alcuni messaggi e rifiutare o ignorare gli altri.</li> <li><em>Nega</em>: invia sempre una notifica <b>negato</b>. Questo è solo <em>un po'</em> meglio che inviare sempre una MDN. L'autore del messaggio è sempre in grado di conoscere che il messaggio è stato visualizzato, egli però non può sapere se è stato eliminato o letto, ecc...</li> <li><em>Invia sempre</em>: invia sempre la notifica delle disposizioni richiesta. Ciò significa che l'autore del messaggio può sempre sapere quando il messaggio è stato letto ed in più cosa gli è accaduto (visualizzato, eliminato, ecc...). Questa opzione è fortemente sconsigliata, ma dato che può avere senso nei rapporti fra clienti, è stata resa disponibile.</li></ul></qt>

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
it: <qt><h3>Organizzazione</h3> <p>Questo campo dovrebbe contenere il nome della tua organizzazione se vuoi che venga visualizzato nell'intestazione del messaggio.</p><p>È sicuro (e normale) lasciarlo vuoto.</p></qt>

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
it: <qt> <h3>Indirizzo a cui rispondere</h3> <p>Questo campo imposta l'intestazione <tt>Rispondi a:</tt> in modo da contenere un differente indirizzo di posta rispetto al normale <tt>Da:</tt>.</p> <p>Ciò può essere utile quando hai un gruppo di persone che lavorano insieme avendo simili mansioni. Potresti volere, per esempio, che ogni messaggio abbia il tuo indirizzo di posta nel campo <tt>Da:</tt>, ed invece le risposte ad un indirizzo di gruppo.</p><p>Se sei un dubbio, lascia questo campo vuoto.</p></qt>

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
it: <qt> <h3>Il tuo nome</h3> <p> Questo campo dovrebbe contenere il tuo nome così come vuoi venga visualizzato nell'intestazione del messaggio;</p> <p>Se lo lasci vuoto, apparirà solo il tuo indirizzo di posta.</p></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
it: <qt><p><strong>Per la visualizzazione della data possono essere utilizzati i seguenti formati:</strong></p><ul><li>d - il giorno come numero senza lo zero iniziale (1 - 31)</li><li>dd - il giorno come numero con lo zero iniziale (01 - 31)</li><li>ddd - l'abbreviazione del giorno della settimana (lun - dom)</li><li>dddd - il giorno della settimana in modo esteso (lunedì - domenica)</li><li>M - il mese come numero senza lo zero iniziale (1 - 12)</li><li>MM - il mese come numero con lo zero iniziale (01 - 13)</li><li>MMM - l'abbreviazione del mese (gen - dic)</li><li>MMMM - il mese in modo esteso (gennaio - dicembre)</li><li>yy - l'anno come numero a due cifre (00 - 99)</li><li>yyyy - l'anno come numero a quattro cifre (0000 - 9999)</li></ul><p><strong>Per la visualizzazione dell'ora possono essere utilizzati i seguenti formati:</strong></p><ul><li>h - l'ora senza lo zero iniziale (0 - 23 oppure 1 - 12 in caso di visualizzazione AM/PM)</li><li>hh - l'ora con lo zero iniziale (00 - 23 oppure 01 - 12 in caso di visualizzazione AM/PM)</li><li>m - i minuti senza lo zero iniziale (0 - 59)</li><li>mm - i minuti con lo zero iniziale (00 - 59)</li><li>s - i secondi senza lo zero iniziale (0 - 59)</li><li>ss - i secondi con lo zero iniziale (00 - 59)</li><li>z - i millisecondi senza gli zero iniziali (0 - 999)</li><li>zzz - i millisecondi con gli zero iniziali (000 - 999)</li><li>ap - passa al formato AM/PM. ap sarà sostituito da "am" oppure da "pm".</li><li>Z - fuso orario in forma numerica (-0500)</li></ul> <p><strong>Tutti gli altri caratteri saranno ignorati.</strong></p></qt>

en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
it: <qt><p>Abilita questa opzione se vuoi che KMail richieda le notifiche delle disposizioni sul messaggio (Message Disposition Notifications, MDN) per ogni tuo messaggio in uscita.</p><p>Questa opzione interviene solo sul modo predefinito, puoi sempre abilitare o disabilitare le notifiche per ogni messaggio nel compositore alla voce di menu: <em>Opzioni</em>→<em>Richiedi notifica delle disposizioni</em>.</p></qt>

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
it: <qt> <p>Per essere in grado di firmare questo messaggio devi prima definire la chiave di firma (OpenPGP o S/MIME) da utilizzare.</p> <p>Scegli la chiave da utilizzare nella finestra di configurazione identità.</p></qt>

en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
it: <qt><p>I messaggi qualche volta sono in entrambi i formati. Questa opzione permette di scegliere se visualizzare la parte HTML o quella in testo semplice.</p><p>Se scegli la parte HTML, il messaggio verrà visualizzato in maniera migliore, ma allo stesso tempo può aumentare la probabilità che il tuo sistema venga compromesso da attacchi presenti o futuri.</p> <p>Se scegli invece la parte in testo semplice, si perderanno gran parte delle formattazioni del messaggio, ma ciò renderà <em>impossibile</em> sfruttare buchi di sicurezza nel programma che si occupa di visualizzare l'HTML (QtWebEngine).</p><p>L'opzione seguente permette di evitare un utilizzo improprio dei messaggi HTML, ma non può nulla contro i problemi di sicurezza non conosciuti al momento in cui KMail è stato scritto.</p><p>È, comunque, consigliato di <em>non</em> preferire l'HTML al testo semplice.</p> <p><b>Nota bene:</b> puoi impostare questa opzione cartella per cartella dal menu <i>Cartella</i> dalla finestra principale di KMail.</p></qt>

en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
it: <qt><p>Scegli se vuoi che KMail spedisca tutti i messaggi in «posta in uscita» al controllo manuale di nuova posta o al controllo di tutte le caselle, oppure se non vuoi che siano spediti automaticamente.</p></qt>

en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
it: <qt><p> Alcuni messaggi pubblicitari sono in formato HTML e contengono collegamenti a immagini sulla rete che potrebbero essere usate dal mittente per capire che hai letto il loro messaggio (&quot;web bugs&quot;).</p><p>Non c'è nessun valido motivo per caricare queste immagini dalla rete, dato che il mittente avrebbe potuto inviartele in allegato.</p><p>Per salvaguardarsi da questo tipo di uso dei messaggi in HTML, questa opzione è <em>disabilitata</em> in modo predefinito.</p><p>Se vuoi vedere comunque le immagini HTML che non sono state allegate, puoi abilitare questa opzione ma dovresti fare molta attenzione.</p></qt>

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
it: <qt><p>La chiave OpenPGP che scegli qui sarà utilizzata per firmare digitalmente i messaggi. Puoi utilizzare anche chiavi GnuPG.</p><p>È possibile lasciare questo campo vuoto, ma in questo modo KMail non sarà in grado di firmare digitalmente i messaggi; le funzionalità normali di posta elettronica non verranno influenzate.</p><p>Puoi saperne di più sulle chiavi a <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
it: <qt><p>La chiave OpenPGP che scegli qui sarà utilizzata per cifrare i messaggi per te stesso e per utilizzare la funzionalità «Allega la mia chiave pubblica» del compositore. Puoi utilizzare anche chiavi GnuPG.</p> <p>È possibile lasciare questo campo vuoto, ma in questo modo KMail non sarà in grado di cifrare le copie dei tuoi messaggi in uscita utilizzando OpenPGP; le funzionalità normali di posta elettronica non verranno influenzate.</p><p>Puoi saperne di più sulle chiavi presso <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
it: <qt><p>Il certificato S/MIME (X.509) che scegli qui sarà utilizzata per firmare digitalmente i messaggi.</p><p>È possibile lasciare questo campo vuoto, ma in questo modo KMail non sarà in grado di firmare digitalmente i messaggi utilizzando S/MIME; le funzionalità normali di posta elettronica non verranno influenzate.</p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
it: <qt> <p>Il certificato S/MIME che scegli qui sarà utilizzato per cifrare i messaggi per te stesso e per utilizzare la funzionalità "Allega il mio certificato" del compositore.</p><p>È possibile lasciare questo campo vuoto, ma in questo modo KMail non sarà in grado di cifrare le copie dei tuoi messaggi in uscita utilizzando S/MIME; le funzionalità normali di posta elettronica non verranno influenzate.</p> </qt>

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
it: <qt> <p>Il dominio predefinito è utilizzato per il completamento degli indirizzi di posta elettronica costituiti solo dal nome utente.</p></qt>

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
it: <qt> <p>Hai richiesto che i messaggi siano cifrati anche per te stesso, ma l'identità attualmente selezionata non definisce una chiave di cifratura (OpenPGP o S/MIME) da usare.</p> <p>Scegli una chiave da utilizzare nel pannello di configurazione Identità.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler eliminare la cartella vuota <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler eliminare la cartella vuota <resource>%1</resource> e tutte le sue sotto-cartelle? Queste sotto-cartelle potrebbero non essere vuote ed il loro contenuto verrà perso.<p><b>Attenzione:</b> i messaggi cancellati non saranno salvati nel cestino ma eliminati in maniera permanente.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler eliminare la cartella <resource>%1</resource> e tutte le sue sotto-cartelle, perdendone il contenuto? <p><b>Attenzione:</b> i messaggi cancellati non saranno salvati nel cestino ma eliminati in maniera permanente.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler eliminare la cartella <resource>%1</resource>, perdendone il contenuto? <p><b>Attenzione:</b> i messaggi cancellati non saranno salvati nel cestino ma eliminati in maniera permanente.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler eliminare la ricerca <b>%1</b>? <br />Tutti i messaggi visualizzati saranno comunque disponibili nelle cartelle originali.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler effettuare la scadenza della cartella <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler cestinare tutti i messaggi della cartella <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
it[0]: <qt>Vuoi davvero eliminare il messaggio selezionato?<br />Una volta eliminato, non potrà essere ripristinato.</qt>
it[1]: <qt>Vuoi davvero eliminare i %1 messaggi selezionati?<br />Una volta eliminati, non potranno essere ripristinati.</qt>

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Vuoi davvero rimuovere l'identità <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
it: <qt>Questo nasconderà completamente la barra dei menu. Potrai mostrarla nuovamente digitando %1.</qt>

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
it: <qt>Per scegliere un tasto o combinazione di tasti che selezionano la cartella attuale, fai clic sul pulsante sotto e premi i tasti che vuoi associare a questa cartella.</qt>

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

[ctx: @action]
en: Archive
it: Archivia

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:button]
en: Attach
it: Allega

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
it: Annulla modifica

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
it: Non allegare

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
it: Non annullare

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
it: Non importare

[ctx: @action:button]
en: Import
it: Importa

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
it: N&uovo

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
it: Ce&rca

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
it: Nuovo messaggio...

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
it: Sincronizza posta

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
it: &In linea...

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
it: &Urgente

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
it: &In linea...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
it: Come &allegato...

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
it: &Oggetto

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
it: Tutto

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
it: Cestino

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
it: Vuoi davvero annullare l'operazione?

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
it: È stato raggiungo il totale dei destinatari possibili. L'elenco viene limitato a %1.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
it: Mostra il percorso completo per ogni cartella

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
it: Scegli questa opzione per sincronizzare la tua posta elettronica di groupware.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
it: Scegliendo questa sarà visualizzata una finestra di dialogo da cui puoi selezionare quali sommari vuoi mostrare, e inoltre ti consente di configurare i sommari come meglio credi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
it: Abilita questa opzione se vuoi visualizzare il percorso completo per ogni cartella elencata nel sommario. Se questa opzione non è abilitata, sarà mostrato solo il percorso per la cartella di base.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
it: Ti sarà mostrata una finestra di dialogo da cui puoi creare ed inviare un nuovo messaggio di posta elettronica.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
it: In linea

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
it: &Nome:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
it: &Oggetto:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
it: Valore

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
it: Nome dell'estensione della vista sommario

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: @title:group]
en: Autosave
it: Salvataggio automatico

[ctx: @title:group]
en: Format
it: Formato

[ctx: @title:group]
en: Recipients
it: Destinatari

[ctx: @title:group]
en: Signature
it: Firma

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
it: Mailing list

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
it: Scorciatoia

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
it: Ricezione

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
it: Spedizione

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
it: Identità

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
it: Server LDAP

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
it: Vista

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
it: Aggiungi cartella preferita

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
it: Aggiungi alla rubrica

[ctx: @title:window]
en: Composer
it: Compositore

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
it: Conferma

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
it: Copia messaggi nella cartella

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
it: Crea la propria vCard

[ctx: @title:window]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
it: Modifica identità

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
it: Modifica identità «%1»

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
it: Modifica la propria vCard

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
it: Trova messaggi

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
it: Impostazioni GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Indexing
it: Indicizzazione

[ctx: @title:window]
en: Insert File
it: Inserisci file

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
it: Passa alla cartella

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
it: Sposta messaggi nella cartella

[ctx: @title:window]
en: New Identity
it: Nuova identità

[ctx: @title:window]
en: Notification
it: Notifica

[ctx: @title:window]
en: Please wait
it: Attendere prego

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
it: Proprietà della cartella %1

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
it: Rimuovi etichetta

[ctx: @title:window]
en: Save File as
it: Salva file come

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
it: Seleziona contatto

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
it: Seleziona etichette

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
it: Archivia cartella

en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
it: Una copia di sicurezza del testo contenuto nella finestra di composizione può essere creata ad intervalli regolari. L'intervallo può essere impostato qui. Puoi disabilitare il salvataggio automatico impostandolo al valore 0.

en: A list of all the recently used URLs
it: Un elenco di tutti gli URL usati recentemente

en: A list of all the recently used encodings
it: Un elenco di tutte le codifiche usate recentemente

en: A&dd...
it: &Aggiungi...

en: A&pply Filter
it: A&pplica filtro

en: A&vailable Tags
it: Etic&hette disponibili

en: Abort Current Operation
it: Annulla l'operazione attuale

en: About to send email...
it: Spedizione messaggio...

en: Account &Settings
it: Impo&stazioni account

en: Account information
it: Informazioni account

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
it: L'account attualmente è in modalità non in linea. Fai clic <a href="kmail:goResourceOnline">qui</a> per andare in linea . . .</p>

en: Action Item Message
it: Compiti

en: Add
it: Aggiungi

en: Add 'header' to message. This can be repeated
it: Aggiungi «intestazione» al messaggio. Questa opzione può essere ripetuta

en: Add Charset:
it: Aggiungi insieme di caratteri:

en: Add Favorite Folder...
it: Aggiungi cartella preferita...

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
it[0]: Aggiungi file come &allegato
it[1]: Aggiungi file come &allegati

en: Add Followup Reminder...
it: Aggiungi avviso per un'azione da seguire...

en: Add Mail Account...
it: Aggiungi account di posta...

en: Add Markup Plain Text
it: Aggiungi testo semplice con marcatori

en: Add New Tag...
it: Aggiungi nuova etichetta...

en: Add Note...
it: Aggiungi nota...

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
it[0]: Aggiungi l'URL nel messaggio
it[1]: Aggiungi gli URL nel messaggio

en: Add a new identity
it: Aggiungi una nuova identità

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
it: Aggiungi un allegato al messaggio. Questa opzione può essere ripetuta

en: Add as &Attachment
it: Aggiungi come &allegato

en: Add as &Inline Image
it: Aggiungi come immagine &in linea

en: Add new tag
it: Aggiungi nuova etichetta

en: Add new tag...
it: Aggiungi nuova etichetta...

en: Add to Address Book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Add to Existing Contact
it: Aggiungi ad un contatto esistente

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Added Check DKIM
it: Aggiunta la verifica DKIM

en: Added Check for Phishing URL
it: Aggiunta la verifica del phishing per l'URL

en: Added Grammar Plugin Support
it: Aggiunto il supporto per l'estensione di verifica della grammatica

en: Added Markdown Editing Support
it: Aggiunto il supporto per la modifica del formato Markdown

en: Added Microsoft Exchange Web Services resource support
it: Aggiunto il supporto per risorse Microsoft Exchange Web Services

en: Added etesync resource support
it: Aggiunto il supporto per risorse etesync

en: Added maildir support
it: Aggiunta del supporto per maildir

en: Added spam status to fancy headers
it: Aggiunta dello stato dello spam alle intestazioni eleganti

en: Address type:
it: Tipo di indirizzo:

en: Akonadi Agents
it: Agenti Akonadi

en: Akonadi restarted.
it: Akonadi riavviato.

en: Alerts
it: Avvisi

en: All folders selected are empty or were not indexed.
it: Tutte le cartelle selezionate sono vuote o non state indicizzate.

en: Allow deleting messages without confirmation
it: Permetti l'eliminazione dei messaggi senza conferma

en: Allow local flags in read-only folders
it: Permetti contrassegni locali in cartelle a sola lettura

en: Allow messages to load external references from the Internet
it: Permetti ai messaggi di caricare riferimenti esterni da Internet

en: Allow to start specific folder
it: Permette di avviare con una cartella specifica

en: Always
it: Sempre

en: Always approve encryption keys before send
it: Approva sempre le chiavi di cifratura prima dell'invio

en: Always send
it: Invia sempre

en: An informative text about the current mode!
it: Un testo informativo sulla modalità corrente.

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
it: Un altro programma di posta elettronica è stato trovato nel sistema. Vuoi importarne i dati?

en: Anti-virus support
it: Supporto Anti-virus

en: Append S&ignature
it: Inserisci la &firma in fondo

en: Appl&y All Filters
it: Appl&ica tutti i filtri

en: Apply &to:
it: Applica &a:

en: Apply All Filters
it: Applica tutti i filtri

en: Apply Filters on Folder
it: Applica filtri ad una cartella

en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
it: Applica filtri ad una cartella ed alle sue sottocartelle

en: Archive Mail Agent was not registered.
it: L'agente di archiviazione della posta non era registrato.

en: Archive all subfolders
it: Archivia tutte le sottocartelle

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
it: Cartella di archiviazione non definita. Verifica le impostazioni dell'account %1

en: Are you sure you want to delete this vCard?
it: Vuoi veramente eliminare questa vCard?

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
it: Vuoi davvero svuotare il cestino?

en: Are you sure you want to expire all old messages?
it: Vuoi davvero effettuare la scadenza di tutti i vecchi messaggi?

en: As Attachment
it: Come allegato

en: As icons
it: Come icone

en: As list
it: Come elenco

en: Ask
it: Chiedi

en: Ask Before Sending
it: Chiedi prima di salvare

en: Attach Folder
it: Allega cartella

en: Attach my vCard to message
it: Allega la mia vCard al messaggio

en: Attachment Word:
it: Parola per «allegato»:

en: Attachment name can't be empty
it: Il nome dell'allegato non può essere vuoto

en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
it: Decifra automaticamente i messaggi alla visualizzazione

en: Auto Resize Image
it: Ridimensionamento automatico immagine

en: Autocorrection
it: Correzione automatica

en: Autocorrection language:
it: Lingua della correzione automatica:

en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. This key is not verified.
it: Viene usata una chiave «gossip» Autocrypt per questo destinatario. La chiave non è verificata.

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
it: Viene usata una chiave Autocrypt per questo destinatario. La chiave non è verificata. Il destinatario ha una preferenza per le risposte cifrate.

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
it: Viene usata una chiave Autocrypt per questo destinatario. La chiave non è verificata. Il destinatario preferisce risposte cifrate.

en: Automated recipient selection
it: Seleziona automatica del destinatario

en: Automatically import keys and certificate
it: Importa automaticamente le chiavi e i certificati

en: Automatically insert the configured signature when starting to compose a message
it: Inserisci automaticamente la firma configurata quando si inizia a scrivere un messaggio

en: Automatically request &message disposition notifications
it: Richiedi automaticamente le notifiche delle disposizioni sul &messaggio

en: Automatically save the message at this specified interval
it: Salva automaticamente il messaggio dopo questo intervallo di tempo

en: Autosave Message Failed
it: Salvataggio automatico del messaggio non riuscito

en: Autosave interval:
it: Intervallo del salvataggio automatico:

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
it: Archivio Tar compresso in formato BZ2 (.tar.bz2)

en: Before sending:
it: Prima di inviare:

en: Beta testing of PGP 6 support
it: Beta testing del supporto per PGP 6

en: Bookmark This Link
it: Salva questo collegamento nei segnalibri

en: Browser
it: Navigatore

en: Bug fixes
it: Correzione di bug

en: Bug fixes, cleaned up context menus
it: Correzione di bug, pulitura dei menu contestuali

en: Bug fixes, code cleanup
it: Correzione di bug, pulitura del codice

en: Bugzilla maintenance
it: Manutenzione di Bugzilla

en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
it: GnuPG, utilizza in modo predefinito il file ~/.gnupg/policies.txt per controllare se una politica di certificato è permessa. Se questa opzione è selezionata, le politiche non verranno controllate.

en: By default, request an MDN when starting to compose a message. You can select this on a per-message basis using "Options - Request Disposition Notification"
it: Richiedi in modo predefinito un MDN quando inizi la composizione di un messaggio. Puoi abilitare questa opzione sui singoli messaggi usando «Opzioni - Richiedi notifica delle disposizioni»

en: C&ustom format:
it: F&ormato personalizzato:

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot copy item. %1
it: Impossibile copiare l'elemento. %1

en: Cannot fetch collection. %1
it: Impossibile recuperare la collezione. %1

en: Cannot get search result. %1
it: Impossibile ottenere il risultato della ricerca. %1

en: Cannot move message. %1
it: Impossibile spostare il messaggio. %1

en: Cannot move messages.
it: Impossibile spostare il messaggio.

en: Certificate && Key Bundle Attachments
it: Certificati e gruppi di chiavi in allegato

en: Certificate Manager
it: Gestore certificati

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
it: Modificare le impostazioni globali dell'HTML sovrascriverà tutte le opzioni specifiche delle cartelle.

en: Charset
it: Insieme di caratteri

en: Check &Mail
it: Controlla p&osta

en: Check Before Send Plugins
it: Estensioni di verifica prima dell'invio

en: Check Mail
it: Controlla posta

en: Check Mail In
it: Controlla posta in

en: Check URL With Phishing Google System
it: Verifica URL con il servizio di Google di controllo del phishing

en: Check mail on startup
it: Controlla la posta all'avvio

en: Check spelling
it: Controllo ortografico

en: Check spelling before send
it: Controlla l'ortografia prima di spedire

en: Check to store messages encrypted
it: Seleziona questa opzione per memorizzare i messaggi cifrati

en: Checking index status...
it: Verifica stato dell'indice...

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
it: Scelta dei caratteri per i messaggi nuovi/non letti/importanti

en: Cl&ean Spaces
it: Pulisci spa&zi

en: Clear Selection
it: Pulisci selezione

en: Close Composer
it: Chiudi compositore

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
it: Chiudi la finestra del messaggio separata quando rispondi o inoltri il messaggio

en: Close to quota threshold:
it: Prossima alla soglia della quota:

en: Collapse all threads in the current folder
it: Riduci tutte le conversazioni nella cartella attuale

en: Collapse the current thread or group
it: Riduci l'attuale conversazione o gruppo

en: Colors
it: Colori

en: Composer
it: Compositore

en: Composer Plugins
it: Estensioni di tipo compositore

en: Compressed Zip Archive (.zip)
it: Archivio compresso Zip (.zip)

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
it: Allegati

en: Configure &Filters...
it: Configura &filtri...

en: Configure &Notifications...
it: Configura &notifiche...

en: Configure Completion...
it: Configura completamento...

en: Configure KMail...
it: Configura KMail...

en: Configure Unified Mailbox
it: Configura la casella di posta unificata

en: Configure shortcut
it: Configura scorciatoia

en: Configure the summary view
it: Configura la vista sommario

en: Confirm &before send
it: Conferma &prima di spedire

en: Confirm Deleting Emails Plugins
it: Estensione per la conferma dell'eliminazione dei messaggi

en: Contact cannot be stored: %1
it: Il contatto non può essere memorizzato:  %1

en: Contact created successfully
it: Contatto creato con successo

en: Contact modified successfully
it: Contatto modificato con successo

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
it: Contatta il gestore

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
it: Una condizione di tipo «contiene» non può essere usata con meno di quattro caratteri.

en: Copy Decrypted To...
it: Copia dati decifrati in...

en: Copy Message | Copy %1 Messages
it[0]: Copia messaggio
it[1]: Copia %1 messaggi

en: Copy Message To...
it: Copia messaggio in...

en: Copy Message to Folder
it: Copia messaggio nella cartella

en: Copying messages canceled.
it: Copia messaggi annullata.

en: Copying messages failed.
it: Copia messaggi non riuscita.

en: Copying messages...
it: Copia messaggi...

en: Copyright © %1, KMail authors
it: Copyright © %1, gli autori di KMail

en: Core developer
it: Sviluppatore principale

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
it: Impossibile avviare il programma «PIM Data Exporter» (Esportatore dai dati di PIM). Controlla l'installazione.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
it: Impossibile avviare il gestore dei certificati; assicurati che Kleopatra sia correttamente installato.

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
it: Impossibile avviare la procedura guidata per l'importazione. Assicurati che ImportWizard sia correttamente installato.

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
it: Impossibile avviare la procedura guidata per la creazione di account. Assicurati che Account	Wizard sia correttamente installato.

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
it: Impossibile avviare la procedura guidata per l'importazione. Controlla l'installazione.

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
it: Impossibile avviare la procedura guidata per l'importazione. Assicurati che ImportWizard sia correttamente installato.

en: Create Follow Up Reminder...
it: Crea avviso per un'azione da seguire...

en: Create...
it: Crea...

en: Crypto support
it: Supporto crittografia

en: Cryptography
it: Crittografia

en: Custom Account...
it: Account personalizzato...

en: Custom Templates
it: Modelli personalizzati

en: Custom message-&id suffix:
it: Suffisso personalizzato message-&id:

en: Customize accounts order...
it: Personalizza l'ordine degli account...

en: Cut Message | Cut %1 Messages
it[0]: Taglia messaggio
it[1]: Taglia %1 messaggi

en: D&ictionary:
it: D&izionario:

en: Date
it: Data

en: Date Display:
it: Visualizzazione data:

en: Decrease tag priority
it: Riduci priorità dell'etichetta

en: Defa&ult send method:
it: Meto&do di spedizione predefinito:

en: Defaul&t domain:
it: Dominio predefini&to:

en: Default aggregation:
it: Aggregazione predefinita:

en: Default forwarding type:
it: Tipo di inoltro predefinito:

en: Default theme:
it: Tema predefinito:

en: Define custom mime header fields:
it: Definisci intestazioni MIME personalizzate:

en: Delayed Messages...
it: Messaggi differiti...

en: Delete Folder
it: Elimina cartella

en: Delete Message
it: Elimina messaggio

en: Delete Messages
it: Elimina messaggi

en: Delete Search
it: Elimina ricerca

en: Delete T&hread
it: Elimina &conversazione

en: Delete an entire thread
it: Eliminazione di un'intera conversazione

en: Delete current vCard
it: Elimina la vCard corrente

en: Delete messages without confirmation
it: Elimina messaggi senza conferma

en: Delete vCard
it: Elimina vCard

en: Deleting and moving messages to trash...
it: Eliminazione e cestinamento messaggi...

en: Deleting messages
it: Eliminazione messaggi

en: Deleting messages canceled.
it: Eliminazione messaggi annullata.

en: Deleting messages failed.
it: Eliminazione messaggi non riuscita.

en: Deleting messages...
it: Eliminazione messaggi...

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
it: Annullata operazione di eliminazione o cestinamento dei messaggi.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
it: Eliminazione o cestinamento messaggi non riuscito.

en: Deny
it: Nega

en: Deta&iled new mail notification
it: Notifica dettagl&iata di nuova posta

en: Detect Automatically
it: Rileva automaticamente

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
it: Il dizionario non è stato trovato. Verifica che userai un dizionario corretto.

en: Display KMail's Welcome Page
it: Mostra la pagina di benvenuto di KMail

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
it[0]: La lista di distribuzione %2 è vuota, non può essere usata.
it[1]: Le liste di distribuzione %2 sono vuote, non possono essere usate.

en: Do not Loop
it: Non iterare

en: Do not check certificate policies
it: Non controllare le politiche dei certificati

en: Do not perform any HTTP requests
it: Non effettuare alcuna richiesta HTTP

en: Do not perform any LDAP requests
it: Non effettuare alcuna richiesta LDAP

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
it: Non spedire MDN in risposta a messaggi cifrati

en: Do not show a message preview pane
it: Non mostrare il pannello di anteprima messaggio

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
it[0]: Vuoi davvero rimuovere questa identità?
it[1]: Vuoi davvero rimuovere queste %1 identità?

en: Do you want to attach this folder "%1"?
it: Vuoi davvero allegare la cartella «%1»?

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
it: Vuoi inoltrare i messaggi selezionati come allegati in un messaggio (come un digest MIME) o come messaggi separati?

en: Do you want to remove forward prefix?
it: Vuoi rimuovere il prefisso di inoltro?

en: Do you want to remove reply prefix?
it: Vuoi rimuovere il prefisso di risposta?

en: Do you want to remove tag '%1'?
it: Vuoi rimuovere l'etichetta «%1»?

en: Do you want to remove this attachment word?
it: Vuoi rimuovere questa parola per l'identificazione degli allegati?

en: Do you want to remove this email address?
it: Vuoi rimuovere questo indirizzo di posta elettronica?

en: Do you want to remove this selected charset?
it: Vuoi rimuovere questo insieme di caratteri selezionato?

en: Do you want to restart Akonadi?
it: Vuoi riavviare Akonadi?

en: Do you want to save the message for later or discard it?
it: Vuoi salvare il messaggio per utilizzarlo più tardi, oppure vuoi abbandonarlo?

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation, still active
it: Documentazione, ancora in attività

en: Don't send
it: Non inviare

en: Done
it: Fatto

en: E&mpty Trash
it: S&vuota il cestino

en: E&nable detection of missing attachments
it: A&bilita rilevamento di allegati mancanti

en: E&xclude important messages from expiry
it: E&scludi messaggi importanti dalla procedura di scadenza

en: E-mails Scams
it: Messaggi di posta truffaldini

en: Edit "Out of Office" Replies...
it: Modifica risposte «fuori ufficio»...

en: Edit Note...
it: Modifica nota...

en: Edit Search...
it: Modifica ricerca...

en: Edit contact...
it: Modifica contatto...

en: Edit...
it: Modifica...

en: Editor Plugins
it: Estensioni di tipo editor

en: Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
it: Indirizzo di posta non trovato nella chiave/certificati

en: Email Address:
it: Indirizzo di posta elettronica:

en: Email a&liases:
it: A&lias di posta elettronica:

en: Email added successfully.
it: Messaggio di posta aggiunto correttamente.

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Empty local &trash folder on program exit
it: Svuota il &cestino locale all'uscita del programma

en: Empty the local trash folder on program exit
it: Svuota il cestino locale all'uscita del programma

en: Enable Autocrypt
it: Abilita Autocrypt

en: Enable Undo Send
it: Abilita annullamento invio

en: Enable Unified Mailboxes
it: Abilita caselle di posta unificate

en: Enable Unified Mailboxes?
it: Abilita caselle di posta unificate?

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
it: Imposta il ritorno a capo automatico alla larghezza specificata

en: Enable external reference loading for a whole folder
it: Abilitazione del caricamento dei riferimenti esterni per una cartella intera

en: Enable folders drag and drop
it: Abilita trascinamento e rilascio delle cartelle

en: Enable system tray icon
it: Abilita icona del vassoio di sistema

en: Encry&pt sent messages
it: Cifra i messaggi in&viati

en: Encrypt
it: Cifra

en: Encrypt all messages when possible
it: Cripta tutti i messaggi quando possibile

en: Encrypt draft messages
it: Cifra i messaggi in bozza

en: Encrypt messages when possible
it: Cifra i messaggi quando possibile

en: Encrypted Messages
it: Messaggi cifrati

en: Encryption
it: Cifratura

en: Encryption indicators
it: Indicatori di cifratura

en: Enhanced configuration dialogs
it: Finestre di configurazione migliorate

en: Enter charset:
it: Inserisci un insieme di caratteri:

en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
it: Inserisci qui l'indirizzo del server per la convalida in linea dei certificati. L'indirizzo del collegamento in genere inizia con http://.

en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
it: Inserisci qui l'indirizzo del tuo proxy HTTP, che sarà usato per tutte le richieste HTTP relative a S/MIME. La sintassi è host:porta, per esempio ilmioproxy.paperopoli.com:176671.

en: Enter new forward prefix:
it: Inserisci nuovo prefisso per l'inoltro:

en: Enter new key word:
it: Inserisci una nuova parola chiave:

en: Enter new reply prefix:
it: Inserisci nuovo prefisso per la risposta:

en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
it: Inserire qui un server LDAP farà andare le richieste LDAP a quel server per primo. Più precisamente, questa impostazione cambia qualsiasi host e porta specificati in un URL LDAP e sarà usata anche se l'host e la porta sono stati omessi dall'URL. Gli altri server LDAP saranno usati solo se la connessione al "proxy" non riesce.
    La sintassi è "HOST" o "HOST:PORTA". Se PORTA viene omesso, viene usata la porta 389 (la porta standard LDAP).

en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
it: Disabilita completamente l'utilizzo di HTTP per S/MIME.

en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
it: Disabilita completamente l'utilizzo di LDAP per S/MIME.

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
it: Errore durante la rimozione di messaggi di posta duplicati: «%1»

en: Error while generating new key pair: %1
it: Errore durante la generazione di una nuova coppia di chiavi: %1

en: Error while removing duplicates
it: Errore durante la rimozione dei duplicati

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
it: Esempi sono disponibili all'indirizzo <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Expand all threads in the current folder
it: Espandi tutte le conversazioni nella cartella attuale

en: Expand the current thread or group
it: Espandi l'attuale conversazione o gruppo

en: Expire
it: Effettua scadenza

en: Expire Folder
it: Effettua scadenza della cartella

en: Expire Old Messages?
it: Effettua scadenza dei vecchi messaggi?

en: Expire...
it: Effettua scadenza...

en: Export to PDF
it: Esporta come PDF

en: Export to PDF...
it: Esporta come PDF...

en: Extend Selection to Next Message
it: Estendi selezione al messaggio successivo

en: Extend Selection to Previous Message
it: Estendi seleziona al messaggio precedente

en: External editor was started.
it: È stato eseguito un editor esterno.

en: F&older
it: &Cartella

en: F&ormat:
it: F&ormato:

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
it: Apertura del file di salvataggio automatico in %1 non riuscita.
    Motivo: %2

en: Failed to reduce image size to fit in header.
it: Impossibile ridurre la dimensione dell'immagine per farla entrare nell'intestazione.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
it: Impossibile ridurre la dimensione dell'immagine per farla entrare nell'intestazione. Installa pngquant per ottenere migliori risultati di compressione.

en: Failed to store contact
it: Impossibile memorizzare il contatto

en: Fetch missing issuer certificates
it: Scarica i certificati emittente mancanti

en: Filter %1
it: Filtro %1

en: Filter &Log Viewer...
it: Visualizzatore dei &log di filtro...

en: Filter on &Cc...
it: Filtro su «&CC:»...

en: Filter on &From...
it: Filtro su «&Da:»...

en: Filter on &Subject...
it: Filtro su «&Oggetto»...

en: Filter on &To...
it: Filtro su «&A:»...

en: Filter on Mailing-&List...
it: Filtro su «mailing &list»...

en: Filter on Mailing-List %1...
it: Filtro su «mailing list» %1...

en: Filter on Mailing-List...
it: Filtro su «mailing list»...

en: Filtering message %1 of %2
it: Filtraggio messaggio %1 di %2

en: Filtering messages
it: Filtraggio dei messaggi

en: Fix Quick Search keyboard navigation
it: Correzione della navigazione di tastiera per la ricerca veloce

en: Fix drag and drop from address book to composer
it: Correzione trascinamento e rilascio dalla rubrica al compositore

en: Fixed Width Font
it: Carattere a dimensione fissa

en: Fixed many IMAP bugs
it: Risoluzione di molti bug di IMAP

en: Fixed widget styles
it: Correzione stile degli oggetti

en: Focus on First Folder
it: Evidenzia la prima cartella

en: Focus on Last Folder
it: Evidenzia l'ultima cartella

en: Focus on Next Folder
it: Evidenzia la cartella successiva

en: Focus on Next Message
it: Evidenzia il messaggio successivo

en: Focus on Previous Folder
it: Evidenzia la cartella precedente

en: Focus on Previous Message
it: Evidenzia il messaggio precedente

en: Folder List
it: Elenco delle cartelle

en: Folder Shortcut %1
it: Scorciatoia della cartella %1

en: Folder Tooltips
it: Suggerimenti cartelle

en: Folder holds a mailing list
it: La cartella contiene una mailing list

en: Folder name not defined.
it: Nome della cartella non definito.

en: Folders
it: Cartelle

en: Followup Reminder Agent was not registered.
it: L'agente per gli avvisi delle azioni da seguire non era registrato.

en: Followup Reminder Messages...
it: Avvisi delle azioni da seguire...

en: Fonts
it: Caratteri

en: For &root certificates:
it: Per i certificati di &radice:

en: For end-user certificates/&keys:
it: Per i certificati/c&hiavi degli utilizzatori finali:

en: For intermediate CA certificates:
it: Per i certificati CA intermedi:

en: For own certificates:
it: Per i propri certificati:

en: For&ward Subject Prefixes
it: Prefissi nell'oggetto dell'i&noltro

en: Form
it: Modulo

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup. Bold, italic and underlined text, lists, and external references are supported.
it: Formatta la sezione in testo semplice di un messaggio in base ai marcatori HTML. Il testo grassetto, corsivo e sottolineato, gli elenchi e i riferimenti esterni sono supportati.

en: Former co-maintainer
it: Ex co-responsabile

en: Former core developer
it: Ex sviluppatore principale

en: Former maintainer
it: Responsabile precedente

en: Forward Inline As Default.
it: Inoltra in linea in modo predefinito.

en: Forward Prefix:
it: Prefisso di inoltro:

en: Forward To...
it: Inoltra a...

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details...)</a>
it: Trovati dei potenziali indirizzi di posta di phishing <a href="phishingdetails">(dettagli...)</a>

en: From
it: Da

en: Full message
it: Messaggio completo

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
it: Archivio Tar compresso in formato GZ (.tar.gz)

en: General
it: Generale

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
it: Generale

en: Generate a new key pair
it: Genera una nuova coppia di chiavi

en: Generating new key pair...
it: Generazione di una nuova coppia di chiavi...

en: GnuPG Configure Module Error
it: Errore di modulo nella configurazione di GnuPG

en: GnuPG Settings...
it: Impostazioni GnuPG...

en: GnuPG support
it: Supporto GnuPG

en: Go to Archive
it: Vai all'archivio

en: Go to the next folder with unread messages
it: Vai alla cartella successiva con messaggi non letti

en: Go to the next message
it: Vai al messaggio successivo

en: Go to the next unread message
it: Vai al messaggio successivo non letto

en: Go to the next unread text
it: Vai al testo successivo non letto

en: Go to the previous folder with unread messages
it: Vai alla cartella precedente con messaggi non letti

en: Go to the previous message
it: Vai al messaggio precedente

en: Go to the previous unread message
it: Vai al messaggio precedente non letto

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
it: &Testo successivo non letto

en: Grammar Checker Plugins
it: Estensioni di verifica della grammatica

en: HTML Messages
it: Messaggi HTML

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
it: Sfondo della barra di stato HTML - Messaggio HTML

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
it: Sfondo della barra di stato HTML - Messaggio non HTML

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
it: Primo piano della barra di stato HTML - Messaggio HTML

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
it: Primo piano della barra di stato HTML - Messaggio non HTML

en: HTML Toolbar
it: Barra degli strumenti HTML

en: HTTP Requests
it: Richieste HTTP

en: Header Style Plugins
it: Estensioni per lo stile dell'intestazione

en: Headers
it: Intestazioni

en: Hide attachment list
it: Nascondi la lista degli allegati

en: Hide menu bar
it: Nascondi la barra dei menu

en: High security encryption will be used for this recipient (the encryption key is fully trusted). Click the icon for details.
it: Sarà usata una cifratura con un alto livello di sicurezza per questo destinatario (la chiave di cifratura è completamente affidabile). Fai clic sull'icona per maggiori informazioni.

en: IM status indicator
it: Indicatore stato MI

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
it: &Non letti:

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
it: &Normale:

en: Identity Name
it: Nome identità

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
it: L'identità non è stata trovata. Verifica che userai un'identità corretta.

en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
it: Se il numero di destinatari è superiore a questo valore, KMail avviserà e chiederà una conferma prima di inviare il messaggio. L'avviso può essere disattivato.

en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
it: Se questa opzione è selezionata, le liste di revoca certificato (CRL) non verranno mai utilizzate per convalidare i certificati S/MIME.

en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
it: Se questa opzione è impostata, i certificati emittente mancanti vengono scaricati secondo necessità (ciò è valido per entrambi i metodi di convalida, CRL e OCSP)

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
it: Se questa opzione è selezionata, i certificati S/MIME saranno convalidati in linea utilizzando il protocollo OCSP (Online Certificates Status Protocol). Inserisci l'indirizzo del collegamento del risponditore OCSP qui sotto.

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
it: Se questa opzione è selezionata, i certificati S/MIME verranno convalidati utilizzando le liste di revoca certificato (CRL).

en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
it: Se questa opzione è selezionata, il valore del proxy HTTP mostrato a destra (che viene dalla variabile d'ambiente http_proxy) sarà usato per ogni richiesta HTTP.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
it: Ignora i punti di distribuzione CRL HTTP dei certificati

en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
it: Ignora i punti di distribuzione CRL LDAP dei certificati

en: Ignore service URL of certificates
it: Ignora l'URL di servizio dei certificati

en: Image
it: Immagine

en: Implemented todo status handling
it: Implementazione della gestione dello stato delle cose da fare

en: Import/Export KMail Data...
it: Importa/esporta dati di KMail...

en: Important Message
it: Messaggio importante

en: Important changes since last version:
it: Modifiche importanti dalla versione precedente:

en: Impossible to send email
it: Impossibile inviare il messaggio di posta

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
it: Miglioramento del menu a comparsa «Segna il messaggio come»

en: Improve configuration dialog
it: Miglioramento finestra di configurazione

en: Improve efficiency and consistency of code
it: Miglioramento dell'efficienza e della consistenza del codice

en: Improve layout of recipients editor
it: Miglioramento dell'aspetto dell'editor dei destinatari

en: Improve status bar messages
it: Miglioramento messaggi nella barra di stato

en: Improved HTML support
it: Miglioramenti al supporto HTML

en: Improved asynchronous processes
it: Miglioramento dei processi asincroni

en: Improved execution speed
it: Miglioramento della velocità di esecuzione

en: Improved icon/image processing
it: Elaborazione migliorata di icone/immagini

en: Improved internal program documentation
it: Miglioramento alla documentazione interna del programma

en: Improved message importing
it: Miglioramento importazione dei messaggi

en: Improved searches
it: Ricerche migliorate

en: Increase tag priority
it: Aumenta priorità dell'etichetta

en: Indexing Collections...
it: Indicizzazione collezioni...

en: Informs if message reading is a suspected email scam
it: Avvisa se il messaggio di posta letto è un potenziale messaggio truffaldino

en: Initiating sending process...
it: Inizializzazione procedura di spedizione...

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Signature At C&ursor Position
it: Inserisci la firma alla posizione del c&ursore

en: Insert clipboard text as attachment
it: Inserisci testo degli appunti come allegato

en: Insert the RFC-compliant signature separator (two dashes and a space on a line) before the signature
it: Inserisce il separatore di firma conforme al RFC (due trattini ed uno spazio su una riga) prima della firma

en: Insert the signature above any quoted text
it: Inserisci la firma sopra ogni testo citato

en: Install pngquant to obtain better image quality.
it: Installa pngquant per ottenere una migliore qualità dell'immagine.

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
it[0]:  minuto
it[1]:  min

en: Invalid Attachment Name
it: Nome di allegato non valido

en: Invalid Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica non valido

en: Invalid Email Alias "%1"
it: Alias di posta elettronica «%1» non valido

en: Invalid header
it: Intestazione non valida

en: Invitations
it: Inviti

en: Invoke Handler
it: Invoca gestore

en: Japanese language support
it: Supporto per la lingua giapponese

en: Jump to First Unread Message
it: Passa al primo messaggio non letto

en: Jump to Folder...
it: Passa alla cartella...

en: Jump to Last Selected Message
it: Passa all'ultimo messaggio selezionato

en: Jump to Newest Message
it: Passa al messaggio più recente

en: Jump to Oldest Message
it: Passa al messaggio più vecchio

en: Jump to original folder
it: Passa alla cartella originale

en: KDE Email Client
it: Programma di posta per KDE

en: KDE Kontact Summary
it: Sommario KDE Kontact

en: KMail &Introduction
it: &Introduzione a KMail

en: KMail Error
it: Errore KMail

en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
it: KMail può analizzare i messaggi alla ricerca di quelli truffaldini, controllando la presenza di alcune tecniche comunemente usate per ingannare l'utente

en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
it: KMail può inviare delle piccole (48×48 pixel) immagini a bassa qualità con ogni messaggio. Per esempio, potrebbe essere una tua foto o un simbolo. Viene mostrata nel programma di posta del destinatario (se supportata).

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
it: KMail ha varie funzionalità potenti che sono descritte nella <a href='help:/kmail2/index.html'>documentazione</a>.

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
it: KMail attualmente è in modalità non in linea. Fai clic <a href="kmail:goOnline">qui</a> per andare in linea . . .</p>

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
it: KMail attualmente è in modalità non in linea. Come vuoi procedere?

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
it: KMail adesso è basato sull'infrastruttura per la gestione delle informazioni personali Akonadi, che porta con sé molti cambiamenti.

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
it: KMail è impostato per essere non in linea; tutte le operazioni di rete sono sospese

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
it: KMail è impostato per essere in linea; tutte le operazioni di rete sono riprese

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
it: KMail è impostato per essere in linea; tutte le operazioni di rete saranno riprese quando verrà trovata una connessione di rete

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
it: KMail è il client di posta elettronica della comunità KDE. È progettato per essere completamente compatibile con gli standard di posta di Internet tra cui IMAP, POP3 e SMTP.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
it: KMail non riuscito a identificare alcuna mailing list in questa cartella.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
it: KMail non è riuscito a identificare con precisione una mailing list in questa cartella. Riempi gli indirizzi a mano.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
it: KMail invierà un'immagine in bianco e nero tramite l'intestazione X-Face.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
it: KMail invierà un'immagine a colori tramite l'intestazione Face.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
it: KMail invierà sia un'immagine a colori sia una in bianco e nero.

en: Key Generation Error
it: Errore nella generazione di chiavi

en: Killed lots of bugs
it: Eliminazione di molti bug

en: Kontact Summary
it: Sommario di Kontact

en: Kontact Summary View
it: Visualizza sommario di Kontact

en: LDAP Requests
it: Richieste LDAP

en: LDAP support, maintenance
it: Supporto per LDAP, manutenzione

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
it: Includi nel controllo manuale della posta

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
it: Passa in modalità non in linea alla chiusura di KMail

en: Last Search
it: Ultima ricerca

en: Layout
it: Aspetto

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
it: Meno blocchi dell'interfaccia utente, il controllo dei messaggi di posta viene effettuato in sottofondo.

en: Let others know you prefer encryption
it: Fai sapere agli altri che preferisci la cifratura

en: Link
it: Collegamento

en: List Archives
it: Archivi lista

en: List Help
it: Aiuto lista

en: List of collections is empty. %1
it: L'elenco delle collezioni è vuoto. %1

en: Lists the available options for user feedback
it: Mostra le opzioni disponibili per le segnalazioni degli utenti

en: Load E&xternal References
it: Carica riferimenti e&sterni

en: Load External References
it: Carica riferimenti esterni

en: Load external reference when mail comes for this contact
it: Carica i riferimenti esterni quando il messaggio arriva da questo contatto

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
it: Caricare riferimenti esterni nelle mail HTML ti rende più vulnerabile allo "spam" e può aumentare la probabilità che il tuo sistema venga compromesso da attacchi presenti o futuri.

en: Locali&zed format (%1)
it: Formato &locale (%1)

en: Long folder list
it: Elenco delle cartelle esteso

en: Loop in All Folders
it: Itera in tutte le cartelle

en: Loop in All Marked Folders
it: Itera in tutte le cartelle marcate

en: Loop in Current Folder
it: Itera nella cartella attuale

en: Lose Formatting
it: Perdi la formattazione

en: Lose the formatting?
it: Perdere la formattazione?

en: Low security encryption will be used for this recipient (the encryption key is untrusted). Click the icon for details.
it: Sarà usata una cifratura con un basso livello di sicurezza per questo destinatario (la chiave di cifratura non è affidabile). Fai clic sull'icona per maggiori informazioni.

en: M&ove Thread to Trash
it: Cestina c&onversazione

en: Mail Merge Agent was not registered.
it: L'agente per l'unione della posta non era registrato.

en: Mail Summary Configuration Dialog
it: Configurazione riepilogo posta

en: Mailing List Name: %1
it: Nome della mailing list: %1

en: Mailing list description:
it: Descrizione mailing list:

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Major contributor
it: Collaboratore principale

en: Major contributor to Akonadi
it: Collaboratore principale di Akonadi

en: Major contributor, still active
it: Collaboratore principale, ancora in attività

en: Manage &Sieve Scripts...
it: Gestisci script &sieve...

en: Many valuable contributions
it: Svariati contributi preziosi

en: Mar&k Message
it: Se&gna messaggio

en: Mar&k selected message as read after
it: Seg&na il messaggio selezionato come letto dopo

en: Mark &Thread
it: Segna &conversazione

en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
it: Segna come letti tutti i messaggi di questa cartella e relative sottocartelle

en: Mark Thread as &Action Item
it: Segna la conversazione come &compito

en: Mark Thread as &Important
it: Segna la conversazione come &importante

en: Mark Thread as &Read
it: Segna la conversazione come &letta

en: Mark Thread as &Unread
it: Segna la conversazione come &non letta

en: Mark all messages in the selected thread as read
it: Segna tutti i messaggi della conversazione selezionata come «letti»

en: Mark all messages in the selected thread as unread
it: Segna tutti i messaggi della conversazione selezionata come «non letti»

en: Maximum Attachment Size:
it: Dimensione massima degli allegati:

en: Maximum recent addresses retained:
it: Numero massimo di indirizzi recenti ricordati:

en: Medium security encryption will be used for this recipient (the encryption key is marginally trusted). Click the icon for details.
it: Sarà usata una cifratura con un livello medio di sicurezza per questo destinatario (la chiave di cifratura è marginalmente affidabile). Fai clic sull'icona per maggiori informazioni.

[ctx: Menu item]
en: Encoding
it: Codifica

en: Message
it: Messaggio

en: Message Body
it: Corpo del messaggio

en: Message Default Format
it: Formato predefinito del messaggio

en: Message Disposition Notifications
it: Notifiche delle disposizioni sul messaggio

en: Message From &Template
it: Messaggio da mo&dello

en: Message List
it: Elenco dei messaggi

en: Message List - Action Item Messages
it: Elenco dei messaggi - Compiti

en: Message List - Important Messages
it: Elenco dei messaggi - Messaggi importanti

en: Message List - Unread Messages
it: Elenco dei messaggi - Messaggi non letti

en: Message Preview Pane
it: Pannello di anteprima messaggio

en: Message Tag: %1
it: Etichetta del messaggio: %1

en: Message Tags
it: Etichette messaggio

en: Message Viewer
it: Visualizzatore del messaggio

en: Message Window
it: Finestra messaggio

en: Message template for forward
it: Modello di messaggio per gli inoltri

en: Message template for new message
it: Modello di messaggio per i nuovi messaggi

en: Message template for reply
it: Modello di messaggio per le risposte

en: Message template for reply to all
it: Modello di messaggio per le risposte a tutti

en: Message will be encrypted
it: Il messaggio sarà cifrato

en: Message will be signed
it: Il messaggio sarà firmato

en: Message will not be encrypted
it: Il messaggio non sarà cifrato

en: Message will not be signed
it: Il messaggio non sarà firmato

[ctx: Message->]
en: &Forward
it: &Inoltra

[ctx: Message->]
en: &Reply
it: &Rispondi

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
it: Mailing &list

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
it: &Redirigi...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
it: Come &allegato...

en: Messages archived
it: Messaggi archiviato

en: Messages copied successfully.
it: Messaggi copiati correttamente.

en: Messages deleted successfully.
it: Messaggi eliminati correttamente.

en: Messages moved successfully.
it: Messaggi spostati correttamente.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
it: Messaggi cestinati o eliminati correttamente

en: Messages moved to trash successfully.
it: Messaggi cestinati correttamente.

en: Misc
it: Varie

en: Mod&ify...
it: Mod&ifica...

en: Modify the selected identity
it: Modifica l'identità selezionata

en: Modify...
it: Modifica...

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
it: Maggiori informazioni presso <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.

en: More...
it: Altro...

en: Move Message | Move Messages
it[0]: Sposta messaggio
it[1]: Sposta messaggi

en: Move Message To...
it: Sposta messaggio in...

en: Move Message to Folder
it: Sposta messaggio nella cartella

en: Move To Trash
it: Cestina

en: Move message to trashcan
it: Cestina il messaggio

en: Move thread to trashcan
it: Cestina conversazione

en: Move to Trash
it: Cestina

en: Moved all messages to the trash
it: Tutti i messaggi sono stati cestinati

en: Moving messages
it: Spostamento messaggi

en: Moving messages canceled.
it: Spostamento messaggi annullato.

en: Moving messages failed.
it: Spostamento messaggi non riuscito.

en: Moving messages to trash canceled.
it: Annullato cestinamento messaggi.

en: Moving messages to trash failed.
it: Cestinamento messaggi non riuscito.

en: Moving messages to trash...
it: Cestinamento messaggi...

en: Moving messages...
it: Spostamento messaggi...

en: Multiple encryption keys per address
it: Chiavi di cifratura multiple per indirizzo

en: Name of the attachment:
it: Nome dell'allegato:

en: Network connection detected, all network jobs resumed
it: Rilevata una connessione di rete, tutte le operazioni di rete sono riprese

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
it: La rete non è connessa. Non è stato possibile aggiornare le informazioni della cartella.

en: Never
it: Mai

en: Never Automatically
it: Mai automaticamente

en: Never consult a CRL
it: Non consultare mai un CRL

en: New AddressBook Contact...
it: Nuovo contatto nella rubrica...

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
it: Nuovo motore HTML (QtWebEngine)

en: New Mail Notification
it: Notifica di nuova posta

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
it: Agente di notifica della nuova posta non registrato. Contatta l'amministratore.

en: New Message From &Template
it: Nuovo messaggio da mo&dello

en: New Message To...
it: Nuovo messaggio per...

en: New Message t&o Mailing-List...
it: Nuovo messaggio &a mailing list...

en: New Message to Recipients...
it: Nuovo messaggio per destinatari...

en: New Messages
it: Nuovi messaggi

en: New Messages In
it: Nuovi messaggi in

en: New message list and new folder tree
it: Nuova lista messaggi e nuovo albero delle cartelle

en: Next &Unread Message
it: Messaggio successivo &non letto

en: Next Selected Folder
it: Cartella selezionata successiva

en: Next Unread &Folder
it: &Cartella successiva non letta

en: No Picture
it: Nessuna immagine

en: No Subject
it: Senza oggetto

en: No Subject Specified
it: Nessun oggetto specificato

en: No To: specified
it: Nessun campo A: specificato

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
it: Non salvare

en: No autosave
it: Disattiva salvataggio automatico

en: No folder returned.
it: Nessuna cartella restituita.

en: No folder selected
it: Nessuna cartella selezionata

en: No image will be sent.
it: Nessuna immagine verrà inviata.

en: No key
it: Nessuna chiave

en: No limit
it: Nessun limite

en: No messages selected.
it: Nessun messaggio selezionato.

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
it: Nessuna connessione di rete rilevata, tutte le operazioni di rete sono sospese

en: No picture set for your address book entry.
it: Nessuna immagine impostata nella voce della rubrica.

en: No unread messages in your monitored folders
it: Non ci sono messaggi non letti nelle cartelle monitorate

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not available.
it: Non disponibile.

en: Notes/calendar integration
it: Integrazione note/calendario

en: Nothing
it: Nulla

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
it: Totale e tipo degli account configurati in KMail (mittente e destinatario).

en: Numerous technical corrections
it: Varie correzioni tecniche

en: OCSP responder URL:
it: Indirizzo del risponditore OCSP:

en: OCSP responder signature:
it: Firma del risponditore OCSP:

en: OVR
it: SSC

en: Offline
it: Non in linea

en: On All Mail Checks
it: In caso di controllo di tutte le caselle

en: On Manual Mail Checks
it: In caso di controllo manuale della posta

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
it: Uno dei certificati di cifratura OpenPGP configurati non contiene alcun identificativo utente con un indirizzo di posta elettronica per questa identità (%1).

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
it: Uno dei certificati di firma OpenPGP configurati non contiene alcun identificativo utente con un indirizzo di posta elettronica per questa identità (%1).
    Ciò può causare dei problemi da parte di chi riceve al momento della verifica delle firme create con questa configurazione.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
it: Uno dei certificati di cifratura S/MIME configurati non contiene un indirizzo di posta elettronica per questa identità (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
it: Uno dei certificati di firma S/MIME configurati non contiene un indirizzo di posta elettronica per questa identità (%1).
    Ciò può causare dei problemi da parte di chi riceve al momento della verifica delle firme create con questa configurazione.

en: Online Certificate Validation
it: Convalida in linea del certificato

en: Online status (unknown)
it: Stato in linea (sconosciuto)

en: Online/Offline
it: In linea/Non in linea

en: Only allow this many recipients to be specified for the message. This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually or using the "Select..." picker.  Setting this limit helps you to avoid accidentally sending a message to too many people.  Note, however, that it does not take account of distribution lists or mailing lists.
it: Permetti al più questo totale di destinatari per il messaggio. Questo si applica all'uso di «Rispondi a tutti», all'inserimento manuale
    dei destinatari o all'uso del selettore «Seleziona...». Impostare questo limite ti aiuta ad evitare l'invio accidentale di un messaggio a troppe
    persone. Nota che, tuttavia, questo limite non considera le liste di distribuzione o le mailing list.

en: Only check for new mail
it: Controlla solo la presenza di nuovi messaggi

en: Only headers
it: Solo intestazioni

en: Only open composer window
it: Apri solo la finestra del compositore

en: Open &Message
it: Apri &messaggio

en: Open &Search Folder
it: Apri cart&ella della ricerca

en: Open Address Book
it: Apri la rubrica degli indirizzi

en: Open Folder: "%1"
it: Apri cartella: «%1»

en: Open Image...
it: Apri immagine...

en: Open Message
it: Apri messaggio

en: Open Message in List Archive
it: Apri messaggio nell'archivio della lista

en: Open in Address Book
it: Apri nella rubrica

en: Open this folder on &startup:
it: Apri questa cartella all'a&vvio:

en: OpenPGP encryption key:
it: Chiave di cifratura OpenPGP:

en: OpenPGP key:
it: Chiave OpenPGP:

en: OpenPGP signing key:
it: Chiave di firma OpenPGP:

en: Opening Autosave File Failed
it: Apertura del file di salvataggio automatico non riuscita

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
it: Ottimizzazione di qt-cast; correzione di QUrl()

en: Optionally compress attachments
it: Compressione opzionale degli allegati

en: Organi&zation:
it: Organi&zzazione:

en: Original author
it: Autore originale

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
it: Supporto iniziale cifratura, supporto PGP 2 e PGP 5

en: Other Actio&ns...
it: Altre azio&ni...

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
it[0]: Risposta fuori sede attiva sul server
it[1]: Risposta fuori sede attiva sui server

en: Outgoing Account:
it: Account di uscita:

en: Outgoing accounts (add at least one):
it: Account di uscita (aggiungine almeno uno):

en: Outlook-compatible attachment naming
it: Nomi degli allegati compatibili con Outlook

en: Overwrite defaults:
it: Sovrascrivi i valori predefiniti:

en: Overwrite global settings for security defaults
it: Sovrascrivi le impostazioni globali per le impostazioni di sicurezza

en: PDF document (*.pdf)
it: Documento PDF (*.pdf)

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
it: Supporto PGP 6 e altri miglioramenti alla cifratura

en: POP filters
it: Filtri POP

en: Paste as Attac&hment
it: Incolla come all&egato

en: Patch Solaris crash
it: Correzione di un crash in Solaris

en: Patch composer configuration
it: Correzione della configurazione del compositore

en: Patch for PGP
it: Patch per PGP

en: Patch for window resizing problem
it: Correzione per un problema di ridimensionamento della finestra

en: Picture
it: Immagine

en: Please select the folder that should be archived.
it: Scegli la cartella da archiviare.

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
it: Riempi i campi richiesti nel pannello di configurazione di KMail in Impostazioni->Configura KMail. È necessario creare almeno un'identità predefinita, un account di posta in entrata ed uno di posta in uscita.

en: Please wait . . .
it: Attendere prego . . .

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
it[0]: Attendi che il messaggio venga trasferito
it[1]: Attendi che i %1 messaggi vengano trasferiti

en: Plugin Editor Information
it: Informazioni sull'estensione editor

en: Plugins Information
it: Informazioni sulle estensioni

en: Plugins support
it: Supporto per le estensioni

en: Plugins used in KMail.
it: Estensioni usate in KMail.

en: Port to MS Windows®
it: Conversione verso MS Windows®

en: Post New Message
it: Invia un nuovo messaggio

en: Post to List
it: Invia alla lista

en: Pr&epend Signature
it: Inserisci la firma prima del m&essaggio

en: Prefer &HTML to Plain Text
it: Preferisci l'&HTML al testo semplice

en: Prefer &Plain Text to HTML
it: Preferisci il &testo semplice all'HTML

en: Prefer HTML to plain text
it: Preferisci l'HTML al testo semplice

en: Preferred handler:
it: Gestore preferito:

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous Selected Folder
it: Cartella selezionata precedente

en: Previous Unread &Message
it: &Messaggio precedente non letto

en: Previous Unread F&older
it: C&artella precedente non letta

en: Primary host for LDAP requests:
it: Host primario per le richieste LDAP:

en: Printing
it: Stampa

en: Printing Output
it: Output di stampa

en: Push email (IMAP IDLE)
it: Tecnologia "push email" (IMAP IDLE)

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
it: Accoda

en: Quote characters
it: Caratteri di citazione

en: Quote original message:
it: Cita il messaggio originale:

en: Quoted Text - First Level
it: Testo citato - primo livello

en: Quoted Text - Second Level
it: Testo citato - secondo livello

en: Quoted Text - Third Level
it: Testo citato - terzo livello

en: Re&move
it: Ri&muovi

en: Re&save as Template
it: &Salva di nuovo come modello

en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
it: Riabilita tutti gli avvertimenti «Non chiedere più»

en: Read message body from 'file'
it: Leggi il corpo del messaggio da «file»

en: Reading
it: Lettura

[ctx: Receiver of the email]
en: To
it: A

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
it: Riconosci una delle seguenti parole chiave come intenzione di allegare un file:

en: Recognize any sequence of the following prefixes (entries are case-insensitive regular expressions):
it: Riconosci ogni sequenza dei seguenti prefissi (le voci sono espressioni regolari senza distinzione tra maiuscole e minuscole):

en: Recycle colors on deep &quoting
it: Riutilizza i colori in caso di &citazioni profonde

en: Reindex
it: Reindicizza

en: Remember recent addresses entered, and offer them for recipient completion
it: Ricorda gli indirizzi recentemente inseriti, e li suggerisce per il completamento dei destinatari

en: Remo&ve
it: Rimuo&vi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove &Action Item Thread Mark
it: Rimuovi il segno «&compito» dalla conversazione

en: Remove &Important Thread Mark
it: Rimuovi il segno «&importante» dalla conversazione

en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
it: Rimuovi i duplicati in questa cartella e relative sottocartelle

en: Remove Identity | Remove Identities
it[0]: Rimuovi identità
it[1]: Rimuovi identità

en: Remove Shortcut
it: Rimuovi scorciatoia

en: Remove selected tag
it: Rimuovi etichetta selezionata

en: Remove the selected identity
it: Rimuovi l'identità selezionata

en: Removing duplicates
it: Rimozione dei duplicati

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename the selected identity
it: Rinomina l'identità selezionata

en: Repl&y Subject Prefixes
it: Prefissi nell'oggetto della r&isposta

en: Reply Prefix:
it: Prefissi di risposta:

en: Reply Special
it: Rispondi speciale

en: Reply To...
it: Rispondi a...

en: Reply Without &Quote...
it: Rispondi senza &citare...

en: Reply to &All...
it: Rispondi a &tutti...

en: Reply to A&uthor...
it: Rispondi all'a&utore...

en: Reply to Mailing-&List...
it: Rispondi a mailing &list...

en: Request Help
it: Richiedi aiuto

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
it: Salva di nuovo il messaggio nella cartella Modelli. Potrà essere utilizzato in un secondo momento.

en: Resource %1 is broken.
    %2
it: La risorsa %1 è danneggiata.
    %2

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart Account
it: Riavvia account

en: Restart Akonadi
it: Riavvia Akonadi

en: Restore default domain name
it: Reimposta il nome di dominio predefinito

en: Retrieval Options
it: Opzioni di recupero

en: Retrieving Folder Contents
it: Recupero dei contenuti della cartella

en: Retrieving folder properties
it: Recupero proprietà della cartelle

en: Rich Text
it: Testo formattato

en: Rich Text Editing
it: Modifica del testo formattato

en: S&end as Is
it: Sp&edisci così com'è

en: S/MIME Validation
it: Convalida S/MIME

en: S/MIME encryption certificate:
it: Certificato di cifratura S/MIME:

en: S/MIME signing certificate:
it: Certificato di firma S/MIME:

en: Safe Browsing
it: Navigazione sicura

en: Save &As...
it: Salva co&me...

en: Save &Distribution List...
it: Salva lista di &distribuzione...

en: Save A&ttachments...
it: &Salva allegati...

en: Save Attachments...
it: Salva allegati...

en: Save Image On Disk...
it: Salva immagine sul disco...

en: Save Link As...
it: Salva collegamento come...

en: Save To File
it: Salva su file

en: Save as &Draft
it: Salva come &bozza

en: Save as &File
it: Salva come &file

en: Save as &Template
it: Salva come &modello

en: Save email as text or html file
it: Salva messaggio di posta come file di testo o HTML

en: Save email in Draft folder
it: Salva messaggio nelle cartella delle bozze

en: Save email in Template folder
it: Salva messaggio nelle cartella dei modelli

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
it: Salva il messaggio nella cartella bozze. In questo modo potrà essere modificato e inviato in un secondo momento.

en: Scan emails for tracking URLs
it: Cerca URL di localizzazione nei messaggi di posta

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
it: Fai scorrere in basso il messaggio attuale. Se sei già alla fine del messaggio attuale, vai al messaggio successivo non letto.

en: Search &only in:
it: Cerca &solo in:

en: Search Anyway
it: Cerca comunque

en: Search complete.
it: Ricerca completata.

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
it: Ricerca non riuscita, sono stati trovati alcuni errori: <ul><li>%1</li></ul>

en: Search failed.
it: Ricerca non riuscita.

en: Search folder &name:
it: &Nome cartella della ricerca:

en: Search in &all folders
it: Cerca in &tutte le cartelle

en: Search stopped.
it: Ricerca interrotta.

en: Search tag...
it: Cerca etichetta...

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Security Warning
it: Avvertimento di sicurezza

en: Security defaults
it: Sicurezza predefinita

en: Select
it: Seleziona

en: Select &All Messages
it: Seleziona &tutti i messaggi

en: Select &Recipients...
it: Seleziona &destinatari...

en: Select Draft Folder
it: Seleziona la cartella delle bozze

en: Select First Message
it: Seleziona il primo messaggio

en: Select Folder with Focus
it: Seleziona cartella evidenziata

en: Select Folders...
it: Seleziona cartelle...

en: Select Last Message
it: Seleziona l'ultimo messaggio

en: Select Message with Focus
it: Seleziona il messaggio evidenziato

en: Select Send-mail Folder
it: Seleziona la cartella della posta inviata

en: Select Templates Folder
it: Seleziona la cartella dei modelli

en: Select a cryptographic format for this message
it: Seleziona un formato crittografico per questo messaggio

en: Select email to put in whitelist:
it: Seleziona il messaggio di posta da aggiungere alla lista bianca:

en: Select specific folders:
it: Seleziona cartelle specifiche:

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
it: Seleziona il dizionario da usare quando effettui il controllo ortografico di questo messaggio

en: Select the number of days here
it: Seleziona il numero dei giorni qui

en: Select the outgoing account to use for sending this message
it: Seleziona l'account in uscita da usare per inviare questo messaggio

en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
it: Seleziona le estensioni delle viste sommario da mostrare sulla pagina del Sommario.

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
it: Seleziona la cartella posta inviata dove sarà salvata una copia di questo messaggio

en: Send
it: Invia

en: Send &Later
it: Spedisci &più tardi

en: Send &Later Via
it: Spedisci &più tardi attraverso

en: Send &messages in outbox folder:
it: Spedisci i &messaggi della «Posta in uscita»:

en: Send A&gain...
it: Spedisci di &nuovo...

en: Send As Digest
it: Spedisci come digest

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
it: Spedisci in BCC: a «indirizzo». Questa opzione può essere ripetuta

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
it: Spedisci in CC: a «indirizzo». Questa opzione può essere ripetuta

en: Send Confirmation
it: Invia conferma

en: Send Email
it: Invia messaggio di posta

en: Send Individually
it: Spedisci singolarmente

en: Send Later
it: Spedisci più tardi

en: Send Later Agent was not registered.
it: L'agente per l'invio posticipato non era registrato.

en: Send Now
it: Spedisci ora

en: Send Queued Messages Via
it: Spedisci messaggi in attesa attraverso

en: Send both
it: Invia entrambe

en: Send color (Face)
it: Invia a colori (Face)

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
it: Spedisci il messaggio a «indirizzo» oppure allega il file a cui punta «URL»

en: Send monochrome (X-Face)
it: Invia in bianco e nero (X-Face)

en: Send picture with every message:
it: Spedisci immagine con ogni messaggio:

en: Send policy:
it: Regole spedizione:

en: Send queued mail on mail check
it: Spedisci messaggi in attesa al controllo della posta

en: Sending Message Failed
it: Spedizione del messaggio non riuscita

en: Sending Without Confirmation
it: Invio senza conferma

en: Sending messages
it: Spedizione messaggi

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
it: Cartella di posta inviata non definita. Deve essere impostata prima di spedire posta.

en: Sent-mail &folder:
it: &Cartella della posta inviata:

en: Serverside Subscription...
it: Sottoscrizione lato server...

en: Set Focus to Quick Search
it: Evidenzia la ricerca veloce

en: Set a subject for this message
it: Imposta l'oggetto del messaggio

en: Set as &Default
it: Imposta come &predefinito

en: Set as Default
it: Imposta come predefinito

en: Set body of message
it: Imposta il corpo del messaggio

en: Set from Address Book
it: Imposta dalla rubrica

en: Set identity name
it: Imposta nome identità

en: Set replyTo to 'address'
it: Imposta replyTo a «indirizzo»

en: Set subject of message
it: Imposta l'oggetto del messaggio

en: Set the "From:" email address for this message
it: Seleziona l'indirizzo di posta elettronica «Da:» per questo messaggio

en: Set the default forwarded message format
it: Imposta il formato predefinito per i messaggi inoltrati

en: Set the maximum number of recipients for the warning
it: Imposta il numero massimo di destinatari per l'avviso

en: Set the text width for automatic word wrapping
it: Imposta la larghezza del testo per il ritorno a capo automatico

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
it: Oggetto

en: Several patches
it: Parecchie patch

en: Share image...
it: Condividi immagine...

en: Short folder list
it: Elenco delle cartelle breve

en: Show Favorite Folders View
it: Mostra vista delle cartelle preferite

en: Show HTML Format
it: Mostra in formato HTML

en: Show HTML format when mail comes from this contact
it: Mostra in formato HTML quando il messaggio arriva da questo contatto

en: Show Unread Email in TaskBar
it: Mostra i messaggi non letti nella barra delle applicazioni

en: Show attachment list
it: Mostra la lista degli allegati

en: Show crypto label indicator
it: Mostra indicatore della crittografia

en: Show crypto ownertrust icons
it: Mostra le icone di fiducia della cifratura del proprietario

en: Show encryption key ownertrust level
it: Mostra il livello di attendibilità del proprietario della chiave di cifratura

en: Show folder quick search field
it: Mostra il campo di ricerca veloce delle cartelle

en: Show folder quick search line edit
it: Mostra casella di testo per la ricerca veloce delle cartelle

en: Show for each folder the number of newly arrived messages
it: Mostra il numero dei nuovi messaggi per ogni cartella

en: Show full path for folders
it: Mostra il percorso completo per le cartelle

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
it: Cerca... <%1>

en: Show sign/encrypt indicator
it: Mostra indicatore di firma/cifratura

en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
it: Mostra la gestione frammenti di testo e il pannello inserimenti nel compositore.

en: Show the message preview pane below the message list
it: Mostra il pannello di anteprima messaggio sotto l'elenco dei messaggi

en: Show the message preview pane next to the message list
it: Mostra il pannello di anteprima messaggio accanto all'elenco dei messaggi

en: Show unread email in Taskbar
it: Mostra i messaggi non letti nella barra delle applicazioni

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
it:  Riga: %1

en: Sign
it: Firma

en: Sign all messages
it: Firma tutti i messaggi

en: Sign messages
it: Firma i messaggi

en: Signature
it: Firma

en: Smart for&mat (%1)
it: For&mato intelligente (%1)

en: Smiley-->emoticons processing
it: Elaborazione faccine-->emoticon

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
it: Una delle cartelle personalizzate per l'identità non esiste (più); pertanto verrà utilizzata la relativa cartella predefinita.

en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
it: Alcune delle cartelle in cui vuoi cercare non sono ancora completamente indicizzate o sono state esclude dall'indicizzazione. Una reindicizzazione prioritaria sarà programmata per tutte le cartelle segnate in basso. Se deselezioni una cartella, questa può essere ancora indicizzata in seguito, a meno che non sia stata manualmente esclusa dall'indicizzazione.

en: Some of the new features in this release of KMail include:
it: Alcune delle nuove caratteristiche di questo rilascio di KMail includono:

en: Specifies the number of custom MIME header fields to be inserted in messages (for internal use only)
it: Specifica il numero di campi intestazione MIME personalizzati che devono essere inseriti nei messaggi (solo per uso interno)

en: Specifies the policy used when displaying policy
it: Specifica la politica usata quando viene mostrata la politica

en: Specifies the width of the collection field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo collezione nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies the width of the date field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo data nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies the width of the folder field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo cartella nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies the width of the receiver field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo destinatario nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies the width of the sender field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo mittente nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies the width of the subject field in the Search Window dialog (for internal use only)
it: Specifica la larghezza del campo oggetto nella finestra di dialogo di ricerca (solo per uso interno)

en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
it: Specifica se le cartelle debbano scadere in sottofondo (solo per uso interno)

en: Specifies whether this is the very first time that the application is run (for internal use only)
it: Specifica se questo è davvero la prima esecuzione del programma (solo per uso interno)

en: Specify e&ditor:
it: Specifica l'e&ditor:

en: Specify the folder to open when the program is started
it: Specifica la cartella da aprire quando il programma viene eseguito

en: Spellcheck: off
it: Controllo ortografico: inattivo

en: Spellcheck: on
it: Controllo ortografico: attivo

en: Spellchecker
it: Controllo ortografico

en: Sta&ndard format (%1)
it: Formato sta&ndard (%1)

en: Standard Templates
it: Modelli standard

en: Start minimized to tray
it: Avvia minimizzato nel vassoio di sistema

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
it: Archivio

en: Starting...
it: Avvio in corso...

en: Status:
it: Stato:

en: Subscribe to List
it: Effettua iscrizione alla lista

en: Substantial contributor
it: Collaboratore significativo

en: Substantial contributor, still active
it: Collaboratore significativo, ancora attivo

en: Summary for %1
it: Sommario per %1

en: Support for adding notes (annotations) to mails
it: Supporto per l'aggiunta di note (annotazioni) ai messaggi di posta

en: Sync All
it: Sincronizza tutto

en: System Tray
it: Vassoio di sistema

en: System tray notification
it: Notifiche nel vassoio di sistema

en: Ta&g Settings
it: Im&postazioni etichette

en: Tag not Found
it: Etichetta non trovata

en: Templates
it: Modelli

en: Text Conversion Plugins
it: Estensioni di conversione del testo

en: Text Direction Toolbar
it: Barra degli strumenti direzione del testo

en: Thank you,
it: Grazie,

en: The KDE Mail Client
it: Il programma di posta per KDE

en: The KMail Team
it: La squadra di KMail

en: The email to this recipient will be encrypted, but the security of the encryption is unknown (the encryption key could not be verified). Click the icon for details.
it: Il messaggio di posta per questo destinatario sarà cifrato, ma il livello di sicurezza della cifratura è sconosciuto (non è stato possibile verificare la chiave di cifratura). Fai clic sull'icona per maggiori informazioni.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
it: Il file contiene più di un messaggio. Verrà mostrato solo il primo.

en: The file does not contain a message.
it: Il file non contiene nessun messaggio.

en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
it: L'altezza della finestra di dialogo Configura KMail (solo per uso interno)

en: The height of the search window (for internal use only)
it: L'altezza della finestra di ricerca (solo per uso interno)

en: The maximum number of recently entered addresses that will be remembered for completion
it: Il numero massimo di indirizzi inseriti recentemente che saranno ricordati e usati per il complemento

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
it: Il messaggio che hai composto sembra riferirsi ad un file allegato, ma non hai allegato nulla. Vuoi allegare un file a questo messaggio?

en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
it: Il modulo non è presente, verifica la tua installazione. È fornito da Kleopatra.

en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
it: La cartella selezionata più recentemente nella finestra di selezione cartelle.

en: The signature file is not valid
it: Il file della firma non è valido

en: The size of the identity dialog (for internal use only)
it: La dimensione della finestra di dialogo dell'identità (solo per uso interno)

en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
it: La soglia superata la quale si deve avvisare l'utente che una cartella è vicina al suo limite di quota.

en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
it: La larghezza della finestra di dialogo Configura KMail (solo per uso interno)

en: The width of the search window (for internal use only)
it: La larghezza della finestra di ricerca (solo per uso interno)

en: There are no unread messages
it: Non ci sono messaggi non letti

en: There is nothing to undo.
it: Non c'è niente da annullare.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
it: Si è verificato un problema rinominando la tua cartella di ricerca. Spesso questo si verifica perché esiste giù un'altra cartella di ricerca con lo stesso nome. L'errore restituito è «%1».

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
it: Questi allegati: <ul><li>%1</li></ul> sono stati aggiunti esternamente. Rimuovili se è un errore.

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
it: Questo allegato: <ul><li>%1</li></ul> è stato aggiunto esternamente. Rimuovilo se è un errore.

en: This charset is not supported.
it: Questo insieme di caratteri non è supportato.

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
it: La cartella %1 è in sola lettura. Verifica le impostazioni dell'account %2

en: This folder does not have any expiry options set
it: Questa cartella non ha nessuna scadenza impostata

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
it[0]: Questa identità è stata modificata per utilizzare il trasporto predefinito:
it[1]: Queste %1 identità sono state modificate per utilizzare il trasporto predefinito:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
it[0]: Questa identità è stata modificata per utilizzare il trasporto modificato:
it[1]: Queste %1 identità sono state modificate per utilizzare il trasporto modificato:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
it: Questo elenco è controllato per ogni messaggio in uscita dall'alto verso il basso per un insieme di caratteri che contenga tutti i caratteri richiesti.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
it: Questa opzione richiede dirmngr >= 0.9.0

en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
it: Questa opzione previene che la scadenza automatica dei vecchi messaggi in una cartella porti all'eliminazione (o allo spostamento in una cartella di archivio) dei messaggi marcati come «Importante» o «Compito»

en: This shortcut allows to send mail directly.
    Mail can be send accidentally.
    What do you want to do?
it: Questa scorciatoia permette di mandare direttamente messaggi di posta.
    Un messaggio di posta può essere inviato accidentalmente.
    Cosa vuoi fare?

en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
it: Questo valore è utilizzato per decidere se deve essere mostrata l'introduzione a KMail.

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
it: Timestamp per i messaggi di stato «Trasmissione completata»

en: To: field is empty. Send message anyway?
it: Il campo A: è vuoto. Spedire comunque il messaggio?

en: Toggle Message Tag: %1
it: Mostra/Nasconde etichetta messaggio: %1

en: Toggle rich text editing mode
it: Passa/esci dalla modalità di modifica del testo formattato

en: Too many recipients
it: Troppi destinatari

en: Tools Plugins
it: Estensioni strumenti

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
it: Il sistema di trasporto non è stato trovato. Verifica che userai un trasporto per la posta corretto.

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
it: Abilita questa opzione per rendere i nomi dei tuoi allegati che contengono caratteri non standard, compatibili con Outlook(tm)

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
it: Disattivando la modalità HTML, il testo perderà la formattazione. Sei sicuro?

en: URL for mailing list posting:
it: URL per invio su mailing list:

en: Unable to create folder. %1
it: Impossibile creare la cartella. %1

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
it: Impossibile prelevare la cartella. Errore restituito: %1.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
it: Impossibile prelevare la cartella genitore. Errore restituito: %1

en: Unable to return list of folders.
it: Impossibile restituire l'elenco delle cartelle.

en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
it: Impossibile avviare il programma «PIM Data Exporter» (Esportatore dei dati di PIM)

en: Unable to start ImportWizard
it: Impossibile eseguire la procedura guidata per l'importazione

en: Unable to start account wizard
it: Impossibile eseguire la procedura guidata per la creazione di account

en: Unable to start import wizard
it: Impossibile eseguire la procedura guidata per l'importazione

en: Uncompressed Archive (.tar)
it: Archivio non compresso (.tar)

en: Undefined Encryption Key
it: Chiave di cifratura non definita

en: Undefined Signing Key
it: Chiave di firma non definita

en: Undo send
it: Annulla invio

en: Unread Message
it: Messaggio non letto

en: Unselect All
it: Deseleziona tutto

en: Unsubscribe From List
it: Cancella iscrizione dalla lista

en: Unsubscribe from List
it: Cancella iscrizione dalla lista

en: Usability tests and improvements
it: Test di usabilità e miglioramenti

en: Usage:
it: Utilizzo:

en: Use &this proxy for HTTP requests:
it: Utilizza ques&to proxy per le richieste HTTP:

en: Use Fi&xed Font
it: Utilizza caratteri a dimensione &fissa

en: Use Global Setting
it: Usa le impostazioni globali

en: Use HTML
it: Utilizza HTML

en: Use custom &icons
it: &Utilizza icone personalizzate

en: Use e&xternal editor instead of composer
it: Utilizza un editor &esterno invece del compositore

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
it: L'utilizzo dell'HTML nei messaggi di posta elettronica ti rende più vulnerabile allo "spam" e può aumentare la probabilità che il tuo sistema venga compromesso da attacchi presenti o futuri.

en: Use s&ystem HTTP proxy:
it: Utilizza il proxy HTTP di &sistema:

en: Use same key for encryption and signing
it: Usa la stessa chiave per la cifratura e per la firma

en: Use the selected identity by default
it: Usa l'identità selezionata come predefinita

en: User Feedback
it: Segnalazioni degli utenti

en: Validate Send Default Shortcut
it: Valida la scorciatoia predefinita per l'invio

en: Validate certificates online (OCSP)
it: Convalida in linea dei certificati (OCSP)

en: Various and sundry bug fixes
it: Correzioni varie ed assortite

en: View the given message file
it: Visualizza il file del messaggio dato

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
it: &Riduci conversazione / gruppo

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
it: &Espandi conversazione / gruppo

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
it: R&iduci tutte le conversazioni

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
it: Es&pandi tutte le conversazioni

en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
it: Avverti se i certificati/chia&vi scadono a breve (configuralo qui sotto)

en: Warn if the number of recipients is more than:
it: Avvisa se il numero di destinatari è maggiore di:

en: Warn if too many recipients are specified
it: Avvisa se sono stati specificati troppi destinatari

en: Warn when trying to send unencrypted messages
it: Avverti prima di spedire messaggi non cifrati

en: Warn when trying to send unsigned messages
it: Avverti prima di spedire messaggi non firmati

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
it: Impossibile creare l'etichetta. Esiste già un'etichetta con lo stesso nome.

en: We cannot delete vCard file.
it: Impossibile eliminare il file della vCard.

en: We hope that you will enjoy KMail.
it: Speriamo che ti troverai bene con KMail.

en: Webengine Plugins
it: Estensioni Webengine

en: What's next?
it: Cosa c'è dopo?

en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
it: Quando è abilitata, i messaggi inviati saranno memorizzati in forma cifrata

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
it: Quando si cerca l'indirizzo di una CRL, il certificato da controllare di solito contiene quelle che sono note come voci "Punto di distribuzione CRL" (DP), che sono URL che descrivono il modo di accedere a un URL. Viene usata la prima voce DP trovata. Con questa opzione tutte le voci che usano lo schema HTTP sono ignorate quando si cerca un DP adatto.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
it: Quando si cerca l'indirizzo di una CRL, il certificato da controllare di solito contiene quelle che sono note come voci "Punto di distribuzione CRL" (DP), che sono URL che descrivono il modo di accedere a un URL. Viene usata la prima voce DP trovata. Con questa opzione tutte le voci che usano lo schema LDAP sono ignorate quando si cerca un DP adatto.

en: When replying or forwarding, quote the message in the original format it was received. If unchecked, the reply will be as plain text by default.
it: Quando rispondi o inoltri, cita il messaggio solo nel formato originale in cui è stato ricevuto; altrimenti, se non marcata, la risposta sarà inviata come testo semplice.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text, even when the line was created by adding an additional line break while word-wrapping the text.
it: Quando rispondi, aggiungi marcatori di citazione all'inizio di tutte le righe del testo citato, anche quando la riga è stata creata spezzando la riga con un'ulteriore ritorno a capo su del testo andato a capo automaticamente.

en: When replying, do not quote any existing signature
it: Quando rispondi, non citare alcuna firma esistente

en: When replying, only quote the selected text (instead of the complete message), if there is text selected in the message window.
it: Quando rispondi, cita solo il testo selezionato (invece del messaggio completo), quando è selezionato del testo nella finestra del messaggio.

en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
it: Se chiedere o meno agli utenti se vogliono abilitare le caselle di posta unificata quando viene trovato più di un account di posta elettronica. Viene chiesto una volta sola.

en: Whitelist:
it: Lista bianca:

en: Work Offline
it: Lavora in modalità non in linea

en: Work Online
it: Lavora in modalità in linea

en: X-Face support
it: Support per X-Face

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
it: Stai cercando di inviare un messaggio di posta a più di %1 destinatari. Inviare comunque il messaggio?

en: You did not selected a valid folder.
it: Non hai selezionato una cartella valida.

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
it: Non hai specificato l'oggetto. Spedire comunque il messaggio?

en: You do not have your own contact defined in the address book.
it: Non hai definito il tuo contatto nella rubrica.

en: You forgot to add conditions.
it: Hai dimenticato di aggiungere una condizione.

en: You forgot to define condition.
it: Non hai definito una condizione.

en: You forgot to select collections.
it: Non hai selezionato delle collezioni.

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
it: Hai scelto di codificare i nomi degli allegati contenenti caratteri non standard in modo da essere compatibili con Outlook(tm) e altri programmi di posta.
    Nota che KMail, in questo modo, potrebbe creare dei messaggi che potrebbero non essere riconosciuti da altri programmi di posta; quindi, si consiglia di non abilitare questa opzione.

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
it: Hai impostato più di un account di posta.
    Vuoi abilitare il supporto alle caselle di posta unificate per mostrare i contenuti unificati delle cartelle di posta in arrivo, di posta inviata e delle bozze?
    Puoi configurare caselle di posta unificate, crearne di personalizzate o
     disabilitare totalmente questa funzione nelle impostazioni delle estensioni di KMail.

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
it: Devi inserire un indirizzo di posta elettronica nel campo "Da:". Dovresti, inoltre, impostare il tuo indirizzo per tutte le identità, in modo da non inserirlo per ogni messaggio.

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
it: Devi specificare almeno un destinatario per poter cifrare una bozza.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
it: Devi specificare almeno un destinatario nel campo «A:», «CC» oppure «CCN».

en: Zoom: %1%
it: Ingrandimento: %1%

en: email
it: posta elettronica

en: no proxy
it: nessun proxy

en: pngquant exited with code %1: %2
it: pngquant è terminato con codice %1: %2

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
it: Formato preferito:

[ctx: sender address field]
en: &From:
it: &Da:

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
en: When &trying to find unread messages:
it: Durante la ricerca di messaggi non le&tti:

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
en: When ente&ring a folder:
it: All'ape&rtura di una cartella:

en: unnamed
it: senza nome

[ctx: what's this help]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quando si passa al successivo messaggio non letto, può accadere che non ce ne siano altri dopo l'attuale messaggio.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Non iterare:</span> La ricerca si fermerà all'ultimo messaggio nella cartella attuale.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Itera nella cartella attuale:</span> La ricerca continuerà dall'inizio dell'elenco dei messaggi ma senza proseguire in un'altra cartella.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Itera in tutte le cartelle:</span> La ricerca continuerà dall'inizio dell'elenco dei messaggi. Se nessun messaggio verrà trovato continuerà nella cartella successiva.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">In maniera analoga, la ricerca del precedente messaggio non letto comincerà dalla fine dell'elenco dei messaggi per poi proseguire nella cartella precedente in base all'opzione selezionata.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Itera in tutte le cartelle marcate: </span>È lo stesso di «Itera in tutte le cartelle», tranne che sono prese in considerazione le solo cartelle che sono state marcate con la proprietà «Azione in caso di posta nuova o non letta in questa cartella».</p></body></html>

en: Ägypten and Kroupware project management
it: Gestione dei progetti Ägypten e Kroupware
