kdelibs4 - en to it translation catalogue (225 entries)

en: 1 download | %1 downloads
it[0]: 1 scaricamento
it[1]: %1 scaricamenti

en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
it: <a href="https://opendesktop.org">Pagina Web</a>

en: <br />Provider: %1
it: <br />Fornitore: %1

en: <br />Version: %1
it: <br />Versione: %1

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e controllare la validità del file. Assicurati che <i>gpg</i> sia installato altrimenti non sarà possibile la verifica delle risorse scaricate.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e ottenere l'elenco delle chiavi disponibili. Assicurati che <i>gpg</i> sia installato, altrimenti la verifica delle risorse scaricate non sarà possibile.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e firmare il file. Assicurati che <i>gpg</i>sia installato altrimenti non sarà possibile firmare le risorse.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
it: <qt>Immetti la frase segreta per la chiave <b>0x%1</b>, che appartiene a <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

[ctx: @action:button]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
it: Configura...

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
it: Installa

[ctx: @action:inmenu]
en: More
it: Altro

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
it: Non sono disponibili ulteriori informazioni.

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
it: Non installati:

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
it: Visita la pagina web

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
it: %1 - tutti i dispositivi

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
it: %1 - dispositivo attuale

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
it: %1 - cartella attuale

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
it: Carica novità: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
it: Per caricare nuove voci o aggiungere contenuto a una voce esistente sul KDE Store, apri il sito web e accedi. Una volta fatto ciò, sarai in grado di trovare la voce I miei prodotti nel menu che si apre quando fai clic sull'icona dell'utente. Fai clic su questa voce per accedere al sistema di gestione del prodotto, dove è possibile lavorare sui tuoi prodotti.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
it: Per caricare nuove voci o aggiungere il contenuto a una voce esistente, apri il sito web del fornitore e segui le istruzioni. Probabilmente dovrai creare un utente e accedere a un sistema di gestione del prodotto, dove dovrai seguire le istruzioni su come aggiungere. In alternativa, potrebbe essere necessario contattare direttamente i gestori del sito per aggiungere nuovi contenuti.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
it: Un URL kns da cui mostrare le informazioni. Il formato per un URL kns è kns://knsrcfile/idfornitore/idvoce
    'knsrcfile'
    è il nome di un file knsrc che potrebbe essere passato direttamente attraverso  l'argomento knsrcfile di questo strumento
    'idfornitore'
    è il nome host del fornitore su cui dovrebbe esistere la voce
    'idvoce'
    è l'ID univoco di una voce trovata nel fornitore specificata dal file knsrc.
    Un esempio di un URL di questo tipo è kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
it: Fai una donazione

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
it: Pagina Web

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
it[0]: Deposito delle esperienze (nessuna voce)
it[1]: Deposito delle esperienze (%1 voci)

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
it: %1 revisioni e commenti

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
it: Scopri come donare a questo progetto

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
it: Apri la pagina principale per %1

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
it: Impossibile trovare la voce che hai tentato di visualizzare, identificata dall'ID univoco %1.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
it: Installazione %1 da %2

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
it: Scarica le novità

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
it: Caricamento di altro...

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
it: Aggiornamento delle informazioni...

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Providers
it: Tutti i fornitori

en: All categories are missing
it: Mancano tutte le categorie

en: Alphabetical
it: Ordine alfabetico

en: An error occurred during the installation process:
    %1
it: Si è verificato un errore durante il processo di installazione:
    %1

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
it: Non sei autorizzato a ottenere le novità. Se pensi sia un errore, contatta la persona che gestisce in tuoi permessi.

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
it: Il tuo fornitore

en: Author:
it: Autore:

en: Become a Fan
it: Diventa fan

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
it: Impossibile installare «%1» perché punta a una pagina web. Fai clic <a href='%2'>qui</a> per terminare l'installazione.

en: Category:
it: Categoria:

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
it: %1 da %2

en: Comments and Reviews:
it: Commenti e revisioni:

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
it: Il file di configurazione esiste, ma non può essere aperto: «%1»

en: Configuration file is invalid: "%1"
it: File di configurazione non valido: «%1»

en: Configure menu
it: Configura il menu

en: Configure menu - %1
it: Configura il menu - %1

en: Contribute your own…
it: Contribuisci...

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
it: Impossibile creare un programma di installazione del pacchetto per il tipo di servizio %1: il programma di installazione non ha una struttura valida

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
it: Impossibile determinare il tipo di archivio del file scaricato %1

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
it: Impossibile inizializzare il gestore di installazione per %1
    Questo è un errore grave e deve essere segnalato all'autore dell'applicazione

en: Could not install "%1": file not found.
it: Impossibile installare «%1»: file non trovato.

en: Could not install %1
it: Impossibile installare %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
it: Impossibile caricare i fornitori delle Novità dal file: %1

en: Could not open %1 for reading
it: Impossibile aprire %1 in lettura

en: Could not open %1 for writing
it: Impossibile aprire %1 in scrittura

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
it: Impossibile eseguire un'installazione della voce %1 in quanto non dispone di elementi scaricabili definiti. Contatta gli autori in modo che possano risolvere il problema.

en: Detailed Tiles View Mode
it: Modalità di visualizzazione con piastrelle dettagliate

en: Details
it: Dettagli

en: Details for %1
it: Dettagli di %1

en: Details view mode
it: Modalità dettagliata

en: Download New %1...
it: Scarica nuove %1...

en: Download New Stuff...
it: Scarica le novità...

en: Download of "%1" failed, error: %2
it: Scaricamento di «%1» non riuscito, errore: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
it: Scaricamento di elemento non riuscito: nessun URL da scaricare per «%1».

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Error initializing provider.
it: Errore nell'inizializzazione del fornitore.

en: Everything
it: Tutto

en: Failed to adopt '%1'
    %2
it: Adozione di «%1» non riuscita
    %2

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
it: Impossibile creare un processo per l'attività di gestione dei pacchetti. Questo di solito succede perché il pacchetto non è valido. Abbiamo tentato di operare sul pacchetto %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
it: Apertura del file di archivio %1 non riuscita. L'errore restituito è stato: %2

en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
it: Per questo menu ci sono altri strumenti consigliati che non sono attualmente installati:

en: Get Hot New Stuff
it: Scarica le novità

en: Get Hot New Stuff!
it: Scarica le novità!

en: Go to...
it: Vai a...

en: Homepage:
it: Pagina principale:

en: How To Donate:
it: Come donare:

en: Icons
it: Icone

en: Icons Only View Mode
it: Modalità di visualizzazione con sole icone

en: Icons view mode
it: Modalità a icone

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Install
it: Installa

en: Install Again
it: Reinstalla

en: Installation of %1 failed: %2
it: Installazione di %1 non riuscita: %2

en: Installed
it: Installato

en: Installing
it: Installazione

en: Invalid item.
it: Elemento non valido.

en: Key used for signing:
it: Chiave utilizzata per firmare:

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
it: Tutte le voci

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
it: Indietro

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
it: In primo piano

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
it: Pagina principale

[ctx: Knewstuff5]
en: New
it: Nuovo

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
it: Popolari

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
it: Consigliate

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
it: Cerca preimpostazione: %1

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
it: Mensola

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
it: Su

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
it: In lavorazione...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
it: Aggiornamento...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
it: Installazione...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
it: Stato non valido o sconosciuto. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Segnalalo alla comunità di KDE in una segnalazione di bug</a>.

en: Large Preview View Mode
it: Modalità di visualizzazione con anteprima grande

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
it: Scopri come aggiungere le tue novità nuove a questo elenco

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
it: Solo installati

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
it: Mostra solo le voci degli installati

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
it: Mostra solo le voci degli aggiornabili

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
it: Solo aggiornabili

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
it: Mostra tutte le voci

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
it: Mostra tutto

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
it: Mostra prima i più scaricati

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
it: Mostra prima i più scaricati

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
it: Mostra prima i più valutati

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
it: Mostra prima i più valutati

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
it: Mostra prima i più recenti

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
it: Mostra prima i più recenti

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
it: Ordine alfabetico dei nomi

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
it: Ordine alfabetico

en: Loading Preview
it: Caricamento dell'anteprima

en: Loading data
it: Caricamento dei dati

en: Loading data from provider
it: Caricamento dei dati dal fornitore

en: Loading of providers from file: %1 failed
it: Caricamento dei fornitori dal file: %1 non riuscito

en: Loading one preview | Loading %1 previews
it[0]: Caricamento di un'anteprima
it[1]: Caricamento di %1 anteprime

en: Loading provider information
it: Caricamento delle informazioni sul fornitore

en: Main section
it: Principale

en: More section
it: Altro

en: More tools...
it: Altri strumenti...

en: Most downloads
it: Più scaricati

en: Move down
it: Sposta in giù

en: Move to Main section
it: Sposta in Principale

en: Move to More section
it: Sposta in Altro

en: Move up
it: Sposta in su

en: Network error %1: %2
it: Errore di rete %1: %2

en: Newest
it: Più recenti

en: None
it: Nessuno

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Overwrite File
it: Sovrascrivi file

en: Pick Update Item
it: Scegli elemento di aggiornamento

en: Pick Your Installation Option
it: Scegli le tue opzioni di installazione

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
it: <i>(nessun titolo)</i>

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
it: Scegli l'elemento dall'elenco seguente che dovrebbe essere utilizzato per applicare questo aggiornamento. Non è stato possibile identificare quale elemento selezionare, sulla base dell'elemento originale, il cui nome era %1

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
it: Seleziona l'opzione che desidero installare dall'elenco seguente degli elementi scaricabili. Se non è chiaro quale delle opzioni disponibili dovresti scegliere, contatta l'autore di questo elemento e chiedi un chiarimento tramite l'assegnazione di nomi agli elementi.

en: Please try again later.
it: Riprova più tardi.

en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
it: Installatore di componenti aggiuntivi per %1

en: Provider information
it: Informazioni sul fornitore

en: Provider:
it: Fornitore:

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Rating: %1%
it: Valutazione: %1%

en: Recent
it: Recenti

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
it: Installa

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
it: Installa

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
it: Disinstalla

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
it: Aggiorna

en: Reset
it: Ripristina

en: Search...
it: Cerca...

en: Search:
it: Cerca:

en: Select Signing Key
it: Seleziona la chiave per firmare

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
it: Installa...

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
it: Di <i>%1</i>

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
it: <br />Dimensione: %1

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
it: <p>Dimensione: %1</p>

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
it: Attualmente in lavorazione sull'elemento %1 da %2. Attendi...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
it: Aggiornamento dell'elemento %1 da %2 in corso. Attendi...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
it: Questo elemento è attualmente in uno stato non valido o sconosciuto. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Segnalalo alla comunità di KDE in una segnalazione di bug</a>.

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
it: Di <i>%1</i>

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
it: Apri il sito web: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
it: Invia messaggio di posta a: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
it: Il file KNSRC che desideri mostrare. Se non viene passato alcun file, ti sarà presentata una finestra che consente di alternare tra tutti i file di configurazione installati nella posizione del file knsrc a livello di sistema

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
it: L'istanza Open Collaboration Services %1 non supporta la funzione richiesta.

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
it: %1 <i>(autore)</i>

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
it: Il contenuto disponibile qui è stato caricato da utenti come te, e non è stato esaminato dal tuo distributore per un verifica di funzionalità e stabilità.

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
it: Scarica nuovi/e %1

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
it: L'installazione non è riuscita durante il tentativo di eseguire il comando:
    %1
    
    Il risultato restituito è stato:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
it: L'installazione non è riuscita con codice %1 durante il tentativo di eseguire il comando:
    %2
    
    Il risultato restituito è stato:
    %3

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
it: L'installazione di %1 non è riuscita a creare la nuova cartella prevista %2

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
it: L'installazione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto scaricato non contiene una struttura KPackage corretta.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
it: L'installazione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto scaricato non contiene alcuna meta informazione utile, il che significa che non è un KPackage valido.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
it: L'installazione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto scaricato non elenca un tipo di servizio.

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
it: L'installazione di %1 non è riuscita, poiché il tipo di servizio %2 non è stato accettato dal sistema (hai dimenticato di installare l'estensione di supporto di KPackage per questo tipo di pacchetto?)

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
it: %1 scaricamenti

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché non è stato possibile rimuovere automaticamente il file scaricato %2.

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché il file installato %2 non può essere rimosso automaticamente. Puoi provare a eliminarlo manualmente, se credi sia un errore.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto installato non contiene una struttura KPackage corretta.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto installato non contiene alcuna meta informazione utile, il che significa che non è un KPackage valido.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché il pacchetto installato non è un tipo supportato (hai dimenticato di installare l'estensione di supporto di KPackage per questo tipo di pacchetto?)

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
it: La rimozione di %1 non è riuscita, poiché sembra che in qualche modo sia installata più di un oggetto, cosa che non dovrebbe essere possibile per le voci basate su KPackage.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
it: La rimozione di %1 non è riuscita a causa del file KPackage non installato. Il file in questione era %2 e puoi provare da solo a eliminarlo, se sei sicuro che non sia necessario.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
it: Il servizio è attualmente in fase di manutenzione e dovrebbe essere ripristinato tra %1.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
it: Il tipo di servizio %1 non è stato compreso dal programma di installazione KPackage

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
it: Categorie sconosciute

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
it: Il processo di disinstallazione non è riuscito a eseguire correttamente il comando %1
    Il risultato è stato:
    %2
    Se ritieni che ciò non sia corretto, puoi continuare o annullare il processo di disinstallazione

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
it: Ruolo CommentsModel sconosciuto

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
it: Questo file esiste già sul disco (probabilmente a causa di un precedente tentativo di scaricamento non riuscito). Continuare significa sovrascriverlo. Vuoi sovrascrivere il file esistente?

en: Tiles
it: Piastrelle

en: Timeout. Check Internet connection.
it: Tempo scaduto. Controlla la connessione a Internet.

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
it: Si è verificato un errore

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
it: Mostra tutti commenti

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
it: Mostra revisioni e risposte

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
it: Mostra solo le revisioni

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
it: Commenti e revisioni per %1

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
it: Troppe richieste al server. Riprova tra qualche minuto.

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
it: Apre in una finestra del browser

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
it: Impossibile spostare il file %1 nella destinazione desiderata %2

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
it: Errore sconosciuto dell'API del servizio di collaborazione aperta. (%1)

en: Update
it: Aggiorna

en: Updateable
it: Aggiornabili

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Upload...
it: Carica...

en: Use
it: Utilizza

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
en: Stuff
it: Novità

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
it: Non siamo riusciti a identificare un buon collegamento per l'aggiornamento di %1 e non siamo in grado di eseguire l'aggiornamento

en: You are now a fan.
it: Adesso sei un fan.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
it: Il saldo del tuo conto è troppo basso:
    Bilancio: %1
    Prezzo: %2

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
it[0]: 1 fan
it[1]: %1 fan

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
it: Questo elemento costa %2 %1.
    Vuoi comprarlo?

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
it: Il tuo voto è stato registrato.
