mate-power-manager 1.25.0 - en to it translation catalogue (396 entries)

en: %.0f second | %.0f seconds
it[0]: %.0f secondo
it[1]: %.0f secondi

en: %.1f day | %.1f days
it[0]: %.1f giorno
it[1]: %.1f giorni

en: %.1f hour | %.1f hours
it[0]: %.1f ora
it[1]: %.1f ore

en: %.1f minute | %.1f minutes
it[0]: %.1f minuto
it[1]: %.1f minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %i hour | %i hours
it[0]: %i ora
it[1]: %i ore

en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti

en: %id
it: %ig

en: %id%02ih
it: %ig%02ih

en: %s %s remaining (%.1f%%)
it: %s, %s rimanenti (%.1f%%)

en: %s %s until charged (%.1f%%)
it: %s, %s alla carica completa (%.1f%%)

en: %s %s until charged (%.1f%%)
    Provides %s battery runtime
it: %s, %s alla carica completa (%.1f%%)
    Fornisce %s di attività

en: %s charging (%.1f%%)
it: %s in carica (%.1f%%)

en: %s discharging (%.0f%%)
it: %s in fase di scarica (%.0f%%)

en: %s discharging (%.1f%%)
it: %s in fase di scarica (%.1f%%)

en: %s empty
it: %s vuoto

en: %s is fully charged
it: %s, carica completata

en: %s not present
it: %s non presente

en: %s of UPS backup power remaining (%.0f%%)
it: %s di carica dell'UPS rimanenti (%.0f%%)

en: %s of battery power remaining (%.0f%%)
it: %s di carica della batteria rimanente (%.0f%%)

en: %s remaining
it: %s rimanenti

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
it: %s in attesa di essere caricata (%.1f%%)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
it: %s in attesa di essere scaricata (%.1f%%)

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 2 hours
it: 2 ore

en: 6 hours
it: 6 ore

en: AC adapter | AC adapters
it[0]: Alimentatore
it[1]: Alimentatori

en: About Power Manager Brightness Applet
it: Informazioni su Applet luminosità del Gestore dell'alimentazione

en: About Power Manager Inhibit Applet
it: Informazioni su Applet di inibizione di Gestore alimentazione

en: Actions
it: Azioni

en: Adjusts laptop panel brightness.
it: Modifica la luminosità del pannello LCD.

en: Allow backlight brightness adjustment
it: Permette la regolazione della retroilluminazione

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
it: Abilita/disabilita velocemente il risparmio energetico automatico.

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS backup power (%.0f%%)
it: Approssimativamente <b>%s</b> rimanenti di energia dell'UPS (%.0f%%)

en: Approximately <b>%s</b> of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
it: La durata residua della carica dell'UPS è circa del <b>%s</b> (%.0f%%). Per evitare perdite di dati è necessario ripristinare l'alimentazione.

en: Approximately <b>%s</b> remaining (%.0f%%)
it: Approssimativamente <b>%s</b> rimanenti (%.0f%%)

en: Ask me
it: Chiedi

en: Attached computer battery low
it: Carica della batteria del computer collegato bassa

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
it: Il computer collegato è quasi scarico (%.0f%%)

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
it: La carica della batteria del computer collegato è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo verrà spento.

en: Attribute
it: Attributo

en: Automatic sleep enabled
it: Sospensione automatica abilitata

en: Automatic sleep inhibited
it: Sospensione automatica disabilitata

en: Battery Charged | Batteries Charged
it[0]: Batteria carica
it[1]: Batterie cariche

en: Battery Discharging
it: Batteria in fase di scarica

en: Battery critical low action
it: Azione per il livello critico della batteria

en: Battery critically low
it: Carica della batteria critica

en: Battery has a very low capacity (%1.1f%%), which means that it may be old or broken.
it: La batteria ha una capacità di carica molto bassa (%1.1f%%). Potrebbe essere vecchia o danneggiata.

en: Battery is full
it: Batteria carica

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
it: La batteria è completamente carica.
    Fornisce %s di attività

en: Battery is low
it: Carica della batteria bassa

en: Battery is very low
it: La carica della batteria è molto bassa

en: Battery low
it: Carica della batteria bassa

en: Battery may be broken
it: La batteria potrebbe essere danneggiata

en: Blank screen
it: Schermo nero

en: Brightness Applet
it: Applet luminosità

en: Brightness Applet Factory
it: Fabbrica applet luminosità

en: Cannot connect to mate-power-manager
it: Impossibile connettersi a mate-power-manager

en: Cannot get laptop panel brightness
it: Impossibile verificare la luminosità del pannello LCD

en: Capacity
it: Capacità

en: Capacity:
it: Capacità:

en: Cell charge
it: Carica della cella

en: Cell phone | Cell phones
it[0]: Telefono cellulare
it[1]: Telefoni cellulari

en: Cell phone battery low
it: Carica della batteria del telefono cellulare bassa

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
it: Il telefono cellulare è quasi scarico (%.0f%%)

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica del telefono cellulare è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Charge
it: Carica

en: Charge accuracy
it: Precisione della carica

en: Charge profile
it: Profilo di carica

en: Charge rate:
it: Tasso di carica:

en: Charge time:
it: Tempo di carica:

en: Charged
it: Carica

en: Charging
it: In carica

en: Check CPU load before sleeping
it: Controlla il carico della CPU prima di mettere in pausa

en: Computer failed to hibernate.
it: Ibernazione del computer non riuscita.

en: Computer failed to suspend.
it: Sospensione del computer non riuscita.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
it: Il computer verrà ibernato a breve se non viene collegato alla rete elettrica.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
it: Il computer verrà spento a breve se non viene collegato alla rete elettrica.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
it: Il computer verrà sospeso a breve se non viene collegato alla rete elettrica.

en: Configure power management
it: Configura la gestione dell'alimentazione

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
it: Copyright © 2006 Benjamin Canou
    Copyright © 2011-2021 Gli sviluppatori di MATE

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
it: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
    Copyright © 2011-2021 Gli sviluppatori di MATE

en: Copyright © 2011-2021 MATE developers
it: Copyright © 2011-2021 Gli sviluppatori di MATE

en: Correction factor
it: Fattore di correzione

en: Could not get the maximum value of the backlight
it: Impossibile ottenere il valore massimo della retroilluminazione

en: Could not get the value of the backlight
it: Impossibile ottenere il valore della retroilluminazione

en: Could not set the value of the backlight
it: Impossibile impostare il valore della retroilluminazione

en: Current charge:
it: Carica attuale:

en: Data length:
it: Lunghezza dati:

en: Description
it: Descrizione

en: Design charge:
it: Carica di fabbrica:

en: Details
it: Dettagli

en: Device
it: Dispositivo

en: Device History
it: Cronologia sul dispositivo

en: Device Information
it: Informazioni sul dispositivo

en: Device Profile
it: Profilo del dispositivo

en: Di_m display when idle
it: Oscura lo scher_mo quando inattivo

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
it: Oscura lo schermo dopo un periodo di inattività quando alimentato dalla rete elettrica

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
it: Oscura lo schermo dopo un periodo di inattività quando alimentato dalla batteria

en: Discharge accuracy
it: Precisione della scarica

en: Discharge profile
it: Profilo di scarica

en: Discharge time:
it: Tempo di scarica:

en: Discharging
it: In scaricamento

en: Display
it: Schermata

en: Display DPMS activated
it: DPMS del display attivato

en: Display options for the notification icon.
it: Opzioni di visualizzazione dell'icona di notifica.

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Empty
it: Vuoto

en: Energy
it: Energia

en: Energy (design)
it: Energia (di fabbrica)

en: Energy when empty
it: Energia quando scarica

en: Energy when full
it: Energia quando carica

en: Excellent
it: eccellente

en: Exit after a small delay (for debugging)
it: Esce dopo una breve attesa (per il debug)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
it: Esce dopo l'avvio del gestore (per il debug)

en: Failed to hibernate
it: Ibernazione non riuscita

en: Failed to suspend
it: Sospensione non riuscita

en: Failure was reported as:
it: Il problema è stato segnalato come:

en: Fair
it: normale

en: General
it: Generale

en: Get the current brightness
it: Ottieni la luminosità attuale

en: Get the number of brightness levels supported
it: Ottieni il numero di livelli di luminosità supportati

en: Good
it: buono

en: Graph type:
it: Tipo di grafico:

en: Hibernate
it: Iberna

en: Hibernate button action
it: Azione del pulsante di ibernazione

en: History
it: Cronologia

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
it: Indica se un messaggio di notifica deve essere visualizzato dopo una sospensione o ibernazione non riuscita.

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
it: Indica se un messaggio di notifica deve essere visualizzato quando la batteria è completamente carica.

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
it: Indica se un messaggio di notifica deve essere visualizzato quando la batteria si sta scaricando.

en: If preferences and statistics items should be shown in the context menu
it: Indica se gli elementi per le preferenze e le statistiche devono essere visualizzati nel menù contestuale

en: If sounds should be used
it: Indica sei devono essere utilizzati suoni

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
it: Indica se devono essere utilizzati suoni quando la carica è critica o le richieste di inibizione hanno interrotto l'azione.

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
it: Indica se il carico della CPU deve essere controllato prima di eseguire l'azione per l'inattività.

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
it: Indica se l'evento relativo alla batteria deve avvenire con il coperchio del computer chiuso e l'alimentazione dalla rete elettrica disconnessa

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
it: Indica se l'evento relativo alla batteria con il coperchio del computer chiuso (per esempio "Sospendi con il coperchio del computer chiuso e alimentazione dalla batteria") deve avvenire quando il coperchio del computer è stato precedentemente chiuso e successivamente è stato scollegato l'alimentatore elettrico.

en: If the keyboard backlight brightness should be reduced when the computer is on battery power
it: Indica se la luminosità della tastiera deve essere diminuita con l'alimentazione dalla batteria

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
it: Indica se la luminosità dello schermo deve essere regolata passando dall'alimentazione da rete elettrica a quella a batteria e viceversa.

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
it: Indica se lo schermo deve essere oscurato per risparmiare energia quando il computer è inattivo con alimentazione dalla rete elettrica.

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
it: Indica se lo schermo deve essere oscurato per risparmiare energia quando il computer è inattivo con alimentazione dalla batteria.

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
it: Indica se la luminosità dello schermo deve essere diminuita con l'alimentazione dalla batteria.

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
it: Indica se l'utente deve essere avvisato quando l'alimentatore elettrico è rimosso.

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
it: Indica se devono essere usate le notifiche basate sul tempo. Se impostato a "falso", viene utilizzato la variazione di percentuale che potrebbe risolvere problemi con alcuni BIOS con ACPI non funzionante correttamente.

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
it: Indica se mostrare l'avviso di bassa capacità per una batteria danneggiata

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
it: Indica se mostrare l'avviso di bassa capacità per una batteria danneggiata.

en: Image
it: Immagine

en: Inhibit Applet
it: Applet di inibizione

en: Inhibit Applet Factory
it: Fabbrica applet inibizione

en: Keyboard | Keyboards
it[0]: Tastiera
it[1]: Tastiere

en: Keyboard backlight brightness when on AC power.
it: Luminosità della tastiera con alimentazione dalla rete elettrica

en: Keyboard battery low
it: Carica della batteria della tastiera bassa

en: LCD brightness : %d%%
it: Luminosità LCD: %d%%

en: LCD brightness when on AC
it: Luminosità LCD con alimentazione dalla rete elettrica

en: LCD dimming amount when on battery
it: Oscuramento LCD con alimentazione dalla batteria

en: Laptop battery | Laptop batteries
it[0]: Batteria del portatile
it[1]: Batterie del portatile

en: Laptop battery critically low
it: La carica della batteria è critica

en: Laptop battery low
it: Carica della batteria del portatile bassa

en: Laptop lid close action on battery
it: Azione chiusura coperchio computer con alimentazione dalla batteria

en: Laptop lid close action when on AC
it: Azione chiusura coperchio computer con alimentazione dalla rete elettrica

en: Laptop lid is closed
it: Il coperchio del computer è chiuso

en: Last full charge:
it: Ultima carica completa:

en: Lead acid
it: Batteria al piombo

en: Lid has closed
it: Il coperchio è stato chiuso

en: Lid has opened
it: Il coperchio è stato aperto

en: Lithium Ion
it: Ioni di litio

en: Lithium Iron Phosphate
it: Fosfato di ferro e litio

en: Lithium Polymer
it: Polimeri di litio

en: Lock GNOME keyring on sleep
it: Blocca il portachiavi GNOME quando in pausa

en: Lock screen on hibernate
it: Blocca lo schermo all'ibernazione

en: Lock screen on suspend
it: Blocca lo schermo alla sospensione

en: Lock screen when blanked
it: Blocca lo schermo quando viene spento

en: MATE Power Manager
it: Gestore alimentazione di MATE

en: MATE Power Manager Backlight Helper
it: Programma di aiuto per la retroilluminazione di Gestore alimentazione di MATE

en: MATE Power Preferences
it: Preferenze di alimentazione di MATE

en: Make Default
it: Rendi predefinita

en: Manual inhibit
it: Inibizione manuale

en: Media player | Media players
it[0]: Lettore multimediale
it[1]: Lettori multimediali

en: Media player battery low
it: Carica della batteria del lettore multimediale bassa

en: Media player is low in power (%.0f%%)
it: Il lettore multimediale è quasi scarico (%.0f%%)

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica del lettore multimediale è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Method used to blank screen on AC
it: Metodo usato per spegnere lo schermo con alimentazione dalla rete elettrica

en: Method used to blank screen on battery
it: Metodo usato per spegnere lo schermo con alimentazione dalla batteria

en: Missing
it: mancante

en: Model
it: Modello

en: Model:
it: Modello:

en: Monitor | Monitors
it[0]: Schermo
it[1]: Schermi

en: Mouse battery low
it: Carica della batteria del mouse bassa

en: Never
it: Mai

en: Nickel Cadmium
it: Nichel Cadmio

en: Nickel metal hydride
it: Nichel metallo idruro

en: No backlights were found on your system
it: Non è stata trovata alcuna retroilluminazione su questo sistema

en: No valid option was specified
it: Non è stata specificata alcuna opzione valida

en: Notification Area
it: Area di notifica

en: Notify on a low power
it: Notifica quando la carica è bassa

en: Notify on a sleep failure
it: Notifica quando una pausa non riesce

en: Notify on low capacity of mouse battery
it: Notifica la bassa capacità della batteria del mouse

en: Notify when AC adapter is disconnected
it: Notifica quando l'alimentatore è rimosso

en: Notify when fully charged
it: Notifica quando la batteria è completamente carica

en: Observe power management
it: Osserva la gestione dell'alimentazione

en: On AC Power
it: Alimentazione da rete elettrica

en: On Battery Power
it: Alimentazione da batteria

en: On UPS Power
it: Alimentazione da UPS

en: On battery power
it: Alimentazione dalla batteria

en: Online
it: In linea

en: Only display an icon when a battery is p_resent
it: Visualizza l'icona quando è p_resente una batteria

en: Only display an icon when charging or _discharging
it: Visualizza l'icona solo in _fase di carica o scarica

en: PDA | PDAs
it[0]: Palmare
it[1]: Palmari

en: PDA battery low
it: Carica della batteria del palmare bassa

en: PDA is low in power (%.0f%%)
it: Il palmare è quasi scarico (%.0f%%)

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica del palmare collegato è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Percent brightness to set keyboard backlight at when on AC power. Legal values are between 0 and 100.
it: Luminosità della tastiera in percentuale con alimentazione dalla rete elettrica. I valori possibili vanno da 0 a 100.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when idle.
it: Percentuale di riduzione retroilluminazione tastiera quando inattiva.

en: Percent to reduce keyboard backlight by when on battery power.
it: Percentuale di riduzione retroilluminazione tastiera con l'alimentazione dalla batteria.

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage action is taken
it: L'azione della percentuale è eseguita

en: Percentage charge:
it: Percentuale di carica:

en: Percentage considered critical
it: Percentuale considerata critica

en: Percentage considered low
it: Percentuale considerata bassa

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
it: Collegarsi alla rete elettrica per non perdere i dati.

en: Poor
it: Scarso

en: Power
it: Potenza

en: Power Information
it: Informazioni di alimentazione

en: Power Management
it: Gestione alimentazione

en: Power Management Preferences
it: Preferenze di Gestione alimentazione

en: Power Manager
it: Gestore alimentazione

en: Power Manager Brightness Applet
it: Applet luminosità di Gestore alimentazione

en: Power Manager Inhibit Applet
it: Applet di inibizione di Gestore alimentazione

en: Power Manager is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Gestore di alimentazione di MATE è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: Power Manager is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Gestore di alimentazione è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License, come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a vostra scelta) una versione più recente.

en: Power Statistics
it: Statistiche energetiche

en: Power button action
it: Azione del pulsante di alimentazione

en: Power management daemon
it: Demone di gestione dell'alimentazione

en: Power plugged in
it: Alimentazione da rete elettrica collegata

en: Power unplugged
it: Alimentazione da rete elettrica scollegata

en: Predicted time
it: Tempo stimato

en: Prediction accuracy
it: Precisione stimata

en: Present
it: Disponibile

en: Product:
it: Prodotto:

en: Put _display to sleep when inactive for:
it: Spegni lo _schermo se inattivo per:

en: Put computer to _sleep when inactive for:
it: Sospendi il sistema se inattivo per:

en: Rate
it: Tasso

en: Rechargeable
it: Ricaricabile

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
it: Riduce la retroilluminazione con l'alimentazione dalla batteria

en: Reduce the keyboard backlight when on battery power
it: Riduce la retroilluminazione della tastiera con l'alimentazione dalla batteria

en: Refreshed
it: Aggiornato

en: Resumed
it: Ripristino

en: Select this device at startup
it: Seleziona questo dispositivo all'avvio

en: Serial number
it: Numero di serie

en: Serial number:
it: Numero di serie:

en: Set display _brightness to:
it: L_uminosità dello schermo:

en: Set the current brightness
it: Imposta la luminosità attuale

en: Show data points
it: Mostra i punti delle letture

en: Show version of installed program and exit
it: Mostra la versione del programma ed esce

en: Shutdown
it: Arresta

en: Sleep timeout computer when on AC
it: Timeout per la messa in pausa del computer con l'alimentazione dalla rete elettrica

en: Sleep timeout computer when on UPS
it: Timeout per la messa in pausa del computer con l'alimentazione dall'UPS

en: Sleep timeout computer when on battery
it: Timeout per la messa in pausa del computer con l'alimentazione dalla batteria

en: Sleep timeout display when on AC
it: Timeout per lo spegnimento dello schermo con l'alimentazione dalla rete elettrica

en: Sleep timeout display when on UPS
it: Timeout per lo spegnimento dello schermo con l'alimentazione dall'UPS

en: Sleep timeout display when on battery
it: Timeout per lo spegnimento dello schermo con l'alimentazione dalla batteria

en: State
it: Stato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status:
it: Stato:

en: Supply
it: Alimentazione

en: Suspend
it: Sospendi

en: Suspend button action
it: Azione del pulsante di sospensione

en: Suspend failed
it: Sospensione non riuscita

en: Suspend started
it: Avvio sospensione

en: Tablet battery low
it: Carica della batteria della tavoletta bassa

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
it: La tavoletta è quasi scarica (%.0f%%)

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della tavoletta è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Technology
it: Tecnologia

en: Technology:
it: Tecnologia:

en: The DPMS method used to blank the screen when on AC power.
it: Il metodo DPMS usato per spegnere lo schermo quando è attiva l'alimentazione AC.

en: The DPMS method used to blank the screen when on battery power.
it: Il metodo DPMS usato per spegnere lo schermo durante l'alimentazione a batteria.

en: The ID of the last device selected
it: L'ID dell'ultimo dispositivo selezionato

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
it: La carica dell'UPS è sotto il livello critico e questo computer sta per essere messo in ibernazione.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
it: La carica dell'UPS è sotto il livello critico e questo computer sta per essere spento.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
it: La carica dell'UPS è sotto il livello critico e questo computer <b>si spegnerà</b> quando la carica dell'UPS sarà esaurita.

en: The URI to show to the user on sleep failure
it: L'URI da mostrare all'utente quando si verifica un problema nella pausa

en: The action to take when the UPS is critically low.
it: L'azione da effettuare quando l'UPS è troppo basso.

en: The action to take when the UPS is low.
it: L'azione da effettuare quando l'UPS è basso.

en: The action to take when the battery is critically low.
it: L'azione da effettuare quando la carica della batteria è troppo bassa.

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on AC power.
it: L'azione da eseguire quando viene chiuso il coperchio del computer e il computer è alimentato a corrente.

en: The action to take when the laptop lid is closed and the laptop is on battery power.
it: L'azione da eseguire quando viene chiuso il coperchio del computer e il computer è alimentato a batteria.

en: The action to take when the system hibernate button is pressed.
it: L'azione da eseguire quando viene premuto il tasto per l'ibernazione del sistema.

en: The action to take when the system power button is pressed.
it: L'azione da eseguire quando viene premuto il tasto di accensione del computer.

en: The action to take when the system suspend button is pressed.
it: L'azione da eseguire quando viene premuto il tasto per la sospensione del sistema.

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
it: Il tempo di inattività in secondi prima dello spegnimento dello schermo con alimentazione dalla rete elettrica.

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
it: Il tempo di inattività in secondi prima di mettere in pausa il computer con alimentazione dalla rete elettrica.

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
it: Il tempo di inattività in secondi prima di mettere in pausa il computer con alimentazione dall'UPS.

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
it: Il tempo di inattività in secondi prima dello spegnimento dello schermo con alimentazione dalla batteria.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
it: Il tempo di inattività in secondi prima di mettere in pausa il computer con alimentazione dalla batteria.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
it: Il tempo di inattività in secondi prima dello spegnimento dello schermo con alimentazione dalla batteria.

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
it: Di quanto diminuire la luminosità dello schermo con alimentazione dalla batteria. I valori possibili vanno da 0 a 100.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
it: La batteria è sotto il livello critico; questo computer sta per essere ibernato.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
it: La batteria è sotto il livello critico; questo computer sta per essere spento.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
it: La batteria è sotto il livello critico; questo computer sta per essere messo in sospensione. <br><b>Nota:</b> è richiesta una piccola quantità di energia per mantenere il computer in sospensione.

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
it: La batteria è sotto il livello critico; questo computer <b>si spegnerà</b> quando la batteria sarà completamente scarica.

en: The brightness of the display when on AC power. Possible values are between 0.0 and 100.0.
it: La luminosità dello schermo durante l'alimentazione a corrente. I valori possibili vanno da 0.0 a 100.0.

en: The brightness of the screen when idle
it: Luminosità dello schermo quando inattivo

en: The default amount of time to dim the screen after idle
it: Il tempo predefinito per oscurare lo schermo dopo l'inattività

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
it: Il tempo predefinito per oscurare lo schermo dopo l'inattività.

en: The default graph type to show for history
it: Il tipo di grafico predefinito da mostrare nella cronologia

en: The default graph type to show for stats
it: Il tipo di grafico predefinito da mostrare nelle statistiche

en: The default graph type to show in the history window.
it: Il tipo di grafico predefinito da mostrare nella finestra della cronologia.

en: The default graph type to show in the stats window.
it: Il tipo di grafico predefinito da mostrare nella finestra delle statistiche.

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
it: L'identificatore dell'ultimo dispositivo che è usato per restituire il focus al dispositivo corretto.

en: The index of the page number to show by default
it: L'indice del numero di pagina da mostrare in modo predefinito

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
it: L'indice del numero di pagina da mostrare in modo predefinito usato per restituire il focus alla pagina corretta.

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
it: La durata massima del tempo mostrata sull'asse x del grafico della cronologia.

en: The maximum time displayed for history
it: Il tempo massimo mostrato nella cronologia

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
it: La percentuale di batteria che viene considerata critica. Valido solo quando use_time_for_policy è impostato a "falso".

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
it: La percentuale di batteria che viene considerata bassa. Valida solo quando se_time_for_policy è impostato a "falso".

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
it: La percentuale di batteria alla quale viene eseguita l'azione critica. Valido solo quando use_time_for_policy è impostato a "falso".

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when idle. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% when idle. Legal values are between 0 and 100.
it: Percentuale di riduzione retroilluminazione tastiera quando inattiva. Ad esempio se impostata su '60', la retroilluminazione verrà diminuita del 40% quando inattiva. I valori possibili vanno da 0 a 100.

en: The percentage to reduce the keyboard backlight by when on battery power. For example, if set to '60', the backlight will be cut by 40% on battery power. Legal values are between 0 and 100.
it: Percentuale di riduzione retroilluminazione tastiera con l'alimentazione dalla batteria. Ad esempio. se impostata su '60', la retroilluminazione verrà diminuita del 40% sulla carica della batteria. I valori possibili vanno da 0 a 100.

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
it: Il tempo rimanente in secondi della batteria quando viene eseguita un'azione critica. Valido solo quando use_time_for_policy è impostato a "vero".

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
it: Il tempo rimanente in secondi per considerare la batteria critica. Valido solo quando use_time_for_policy è impostato a "vero".

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
it: Il tempo rimanente in secondi della batteria per considerarla di carica bassa. Valido solo quando use_time_for_policy è impostato a "vero".

en: The time remaining when action is taken
it: Il tempo rimanente quando l'azione è eseguita

en: The time remaining when critical
it: Il tempo rimanente quando la carica è critica

en: The time remaining when low
it: Il tempo rimanente quando la carica è bassa

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
it: Il tipo di azione da eseguire quando il computer è inattivo.

en: There is no data to display.
it: Non ci sono dati da visualizzare.

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle. Only valid when use-time-for-policy is true.
it: Questa è la luminosità del pannello dello schermo del computer da usare quando la sessione è inattiva. Valido solo quando l'opzione use-time-for-policy è impostato a "vero".

en: This program can only be used by the root user
it: Questo programma può essere usato solo dall'utente root

en: This program must only be run through pkexec
it: Questo programma deve essere eseguito solamente attraverso pkexec

en: Time elapsed
it: Tempo trascorso

en: Time to empty
it: Tempo all'esaurimento

en: Time to full
it: Tempo alla carica

en: Type
it: Tipo

en: UPS | UPSs
it[0]: Gruppo di continuità
it[1]: Gruppi di continuità

en: UPS Discharging
it: UPS in fase di scarica

en: UPS critical low action
it: Azione per carica UPS critica

en: UPS critically low
it: La carica dell'UPS è critica

en: UPS low
it: Carica dell'UPS bassa

en: UPS low power action
it: Azione per carica UPS bassa

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown state
it: Stato sconosciuto

en: Unknown technology
it: Tecnologia sconosciuta

en: Unknown time
it: Tempo sconosciuto

en: Use mate-screensaver lock setting
it: Usa le impostazioni di blocco di mate-screensaver

en: Use smoothed line
it: Usa una linea arrotondata

en: Value
it: Valore

en: Vendor
it: Produttore

en: Vendor:
it: Produttore:

en: Visit help page
it: Consultare la pagina di aiuto

en: Voltage
it: Voltaggio

en: Waiting to charge
it: In attesa di essere caricata

en: Waiting to discharge
it: In attesa di essere scaricata

en: When UPS power is _critically low:
it: Quando la carica dell'UPS è c_ritica:

en: When UPS power is l_ow:
it: Quando la carica dell'UPS è _bassa:

en: When battery po_wer is critically low:
it: Quando la ca_rica della batteria è critica:

en: When laptop lid is cl_osed:
it: Quando il c_operchio viene chiuso:

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
it: Quando ci sono dei problemi nella pausa è possibile mostrare all'utente un pulsante per aiutarlo a risolvere il problema. Lasciare vuoto se il pulsante non deve essere mostrato.

en: When the _suspend button is pressed:
it: Alla pressione del pulsante di _sospensione:

en: When the power _button is pressed:
it: Alla pressione del pulsante di _accensione:

en: When to show the notification icon
it: Quando mostrare l'icona di notifica

en: Whether NetworkManager should be connected and disconnected on sleep.
it: Indica se il Gestore Di Rete deve essere connesso o disconnesso durante la sospensione.

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
it: Indica se NetworkManager deve disconnettersi prima della sospensione o ibernazione e connettersi al ripristino.

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters hibernate. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
it: Indica se bloccare il portachiavi di GNOME quando il computer va in ibernazione. Il portachiavi deve essere sbloccato al ripristino.

en: Whether the GNOME keyring is locked before the computer enters suspend. This means the keyring will have to be unlocked on resume.
it: Indica se bloccare il portachiavi di GNOME quando il computer va in sospensione. Il portachiavi deve essere sbloccato al ripristino.

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a hibernate. Only used if lock-use-screensaver is false.
it: Indica se lo schermo viene bloccato quando il computer si riattiva da un'ibernazione. Usato solo se lock_use_screensaver_settings è ompistato su "falso".

en: Whether the screen is locked when the computer wakes up from a suspend. Only used if lock-use-screensaver is false.
it: Indica se lo schermo viene bloccato quando il computer si riattiva da una sospensione. Usato solo se lock_use_screensaver_settings è impostato su  "falso".

en: Whether the screen is locked when the screen is turned off. Only used if lock-use-screensaver is false.
it: Indica se lo schermo viene bloccato  quando lo schermo viene spento. Usato solo se lock-use-screensaver è impostato su "falso".

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
it: Indica se ibernare, sospendere o non fare nulla quando inattivo

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
it: Indica se usare l'impostazione del blocco dello schermo di mate-screensaver per decidere se bloccare lo schermo dopo un'ibernazione, una sospensione o lo spegnimento dello schermo.

en: Whether to use time-based notifications
it: Indica se usare notifiche a tempo

en: Whether we should show the history data points
it: Indica se mostrare i punti dei dati storici

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
it: Indica se mostrare i punti dei dati storici nella finestra delle statitiche.

en: Whether we should show the stats data points
it: Indica se mostrare i punti dei dati statistici

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
it: Indica se mostrare i punti dei dati statistici nella finestra delle statistiche.

en: Whether we should smooth the history data
it: Indica se approssimare i dati storici

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
it: Indica se approssimare i dati storici nel grafico

en: Whether we should smooth the stats data
it: Indica se approssimare i dati statistici

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
it: Indica se approssimare i dati statistici nel grafico.

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
it: La tastiera senza fili è quasi scarica (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica della tastiera senza fili è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
it: Il mouse senza fili è quasi scarico (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
it: La carica del mouse senza fili è bassa (%.0f%%). Se non viene ricaricato, il dispositivo smetterà di funzionare.

en: Yes
it: Sì

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
it: Si dovrebbe aver ricevuto una copia della GNU General Public License insieme all'applicazione; in caso contrario, scrivere alla Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: _About
it: _Informazioni

en: _Always display an icon
it: _Visualizza sempre l'icona

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Never display an icon
it: Non visualizzare _mai l'icona

en: _Only display an icon when battery power is low
it: Visualizza l'icona solo se la carica è _bassa

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Reduce backlight brightness
it: Riduci _la retroilluminazione

en: _Reduce keyboard backlight
it: _Riduci la retroilluminazione della tastiera

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti
