Quod Libet 0.22 - en to it translation catalogue (1270 entries)

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
it[0]: %(count)d brano (%(time)s)
it[1]: %(count)d brani (%(time)s)

en: %(count)d station | %(count)d stations
it[0]: %(count)d stazione
it[1]: %(count)d stazioni

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
it: %(current)d/%(total)d brani salvati
    (%(remaining)s rimanenti)

en: %(current)s of %(all)s
it: %(current)s di %(all)s

en: %(file-name)s changed while the program was running. Saving without refreshing your library may overwrite other changes to the song.
it: %(file-name)s  è cambiato mentre il programma era in esecuzione. Salvare senza aggiornare la tua libreria potrebbe sovrascrivere gli altri cambiamenti al brano.

en: %(n)d time | %(n)d times
it[0]: %(n)d volta
it[1]: %(n)d volte

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
it[0]: %(title)s e %(count)d altro
it[1]: %(title)s e altri %(count)d

en: %(title)s and %(count)s more | %(title)s and %(count)s more
it[0]: %(title)s e %(count)s altro
it[1]: %(title)s e altri %(count)s

en: %.1f seconds
it: %.1f secondi

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d disc | %d discs
it[0]: %d disco
it[1]: %d dischi

en: %d duplicate group | %d duplicate groups
it[0]: %d gruppo duplicato
it[1]: %d gruppi duplicati

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d selected | %d selected
it[0]: %d selezionato
it[1]: %d selezionati

en: %d song | %d songs
it[0]: %d brano
it[1]: %d brani

en: %d song with no album | %d songs with no album
it[0]: %d brano senza album
it[1]: %d brani senza album

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
it[0]: %d brano senza artista
it[1]: %d brani senza artista

en: %d tasks running
it: %d operazioni in esecuzione

en: %d track | %d tracks
it[0]: %d traccia
it[1]: %d tracce

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni

en: %r is not a unique prefix.
it: %r non è un prefisso unico.

en: %s could not be added. The server may be down, or the location may not be an audio feed.
it: %s non è stato aggiunto. Il server potrebbe essere irraggiungibile, o potrebbe non contenere un feed audio.

en: %s is not a valid location.
it: %s non è una posizione valida.

en: %s second | %s seconds
it[0]: %s secondo
it[1]: %s secondi

en: %s uses an unsupported protocol.
it: %s usa un protocollo non supportato.

en: '%(column-id)s' is not a valid column name (%(all-column-ids)s).
it: '%(column-id)s' non è un nome di colonna valido (%(all-column-ids)s).

en: (optional) Please provide a short description of what happened when the error occurred:
it: (opzionale) Per favore fornisci una breve descrizione di cosa è accaduto quando è avvenuto l'errore:

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: A new version %(new-version)s is available
    
    You are currently using version %(old-version)s
    
    Visit the <a href='%(url)s'>website</a>
it: Una nuova versione %(new-version)s è disponibile
    
    Stai attualmente usando la versione %(old-version)s
    
    Visita il <a href='%(url)s'>sito web</a>

en: A restart is required for any changes to take effect
it: È richiesto un riavvio per essere effettivo ogni cambiamento

en: APEv2 to ID3v2
it: Da APEv2 a ID3v2

en: API Key Missing
it: Chiave API mancante

en: API _key:
it: _Chiave API:

en: Accepts QL Patterns e.g. %s
it: Accetta Modelli QL ad es. %s

en: Accepts QL tag expressions like <tt>~artist~title</tt> or <tt>musicbrainz_track_id</tt>
it: Accetta espressioni di tag QL come <tt>~artist~title</tt> o <tt>musicbrainz_track_id</tt>

en: Access all tags, including machine-generated ones e.g. MusicBrainz or Replay Gain tags
it: Accedi a tutti i tag, inclusi quelli generati da macchine ad es. tag MusicBrainz o Replay Gain

en: Accounts:
it: Account:

en: AcoustID Web Service
it: Web Service AcoustID

en: Acoustic Fingerprint Lookup
it: Ricerca impronta acustica

en: Active tasks
it: Operazioni attive

en: Add '[paused]'
it: Aggiungi '[in pausa]'

en: Add Music
it: Aggiungi musica

en: Add a Location
it: Aggiungi una posizione

en: Add a Tag
it: Aggiungi un tag

en: Add a file or directory to the library
it: Aggiungi un file o una directory alla libreria

en: Add a tag value
it: Aggiungi il valore di un tag

en: Add or remove additional column headers
it: Aggiungi o rimuovi intestazioni di colonna addizionali

en: Add the column to the list of columns to sort by
it: Aggiungi la colonna alla lista di colonne sulle quali ordinare

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai pre_feriti

en: Add to _Queue
it: Metti in _coda

en: Added more recently
it: Aggiunti più recentemente

en: Additional
it: Addizionale

en: Advanced Preferences
it: Preferenze avanzate

en: Alarm Clock
it: Sveglia

en: Album Art
it: Grafica album

en: Album Art Downloader
it: Scaricatore grafica album

en: Album Collection
it: Collezione album

en: Album Collection Preferences
it: Preferenze della collezione di album

en: Album Display
it: Visualizzazione album

en: Album List
it: Lista degli album

en: Album List Preferences
it: Preferenze lista album

en: Album Mode
it: Modalità Album

en: Album _Collection
it: Colle_zione album

en: Album art
it: Grafica album

en: Album includes _disc subtitle
it: L'album includ_e il sottotitolo del disco

en: All
it: Tutti

en: All Albums
it: Tutti gli album

en: All Stations
it: Tutte le stazioni

en: All _Headers
it: Tutte le _intestazioni

en: All _Songs
it: _Tutti i brani

en: All information about the selected playlist will be deleted and can not be restored.
it: Tutte le informazioni sulla scaletta selezionata saranno eliminate e non potranno essere ripristinate.

en: All stations listed are already in your library.
it: Tutte le stazioni elencate sono già nella tua libreria.

en: Allow _ALL-CAPS in tags
it: _Consenti tutte maiuscole nel titolo

en: Allow editing of advanced config settings.
it: Consenti la modifica delle impostazioni di configurazione avanzate.

en: Allows GNOME Shell to search the library.
it: Consente a GNOME Shell di cercare nella libreria

en: Allows remote control of Quod Libet using an MPD Client. Streaming, playlist and library management are not supported.
it: Consente il controllo remoto di Quod Libet usando un client MPD. La gestione dello streaming, scalette e libreria non sono supportati.

en: Allows setting the rating of songs with a number.
it: Consente l'impostazione del giudizio dei brani con un numero.

en: Already up-to-date.
it: Già aggiornato.

en: Also list programmatic tags
it: Elenca anche i tag programmatici

en: Alternative
it: Alternativa

en: Alternative Seek Bar
it: Barra di posizionamento alternativa

en: Alternative seek bar which is always visible and spans the whole window width.
it: Barra di posizionamento alternativa sempre visibile e che si estende all'intera larghezza della finestra.

en: Ambient
it: Ambiente

en: An Error Occurred
it: È avvenuto un errore

en: An Example Album
it: Un album di esempio

en: Analyzes and updates <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a> information, using GStreamer. Results are grouped by album.
it: Analizza ed aggiorna informazioni <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a>, usando GStreamer. I risultati sono raggruppati per album.

en: Analyzing
it: Analisi

en: Animated On-Screen Display
it: On-Screen Display animato

en: Application Information
it: Informazioni applicazione

en: Apply current configuration to song list, adding new columns to the end
it: Applica la configurazione corrente all'elenco dei brani, aggiungendo le nuove colonne alla fine

en: Apply this query in addition to all others
it: Applica questa interrogazione in aggiunta alle altre

en: Are you sure you want to change the rating of all %d songs?
it: Stai per modificare il voto di %d tracce.
    Desideri proseguire?

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
it: Sei sicuro che vuoi eliminare la scaletta '%s'?

en: Are you sure you want to remove %d duplicate song? | Are you sure you want to remove %d duplicate songs?
it[0]: Sei sicuro di voler rimuovere %d brano duplicato?
it[1]: Sei sicuro di voler rimuovere %d brani duplicati?

en: Are you sure you want to remove all songs?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i brani?

en: Artist
it: Artista

en: Artist includes all _people
it: L'artista incl_ude tutte le persone

en: Artwork URL Cover Source
it: URL Opera d'arte sorgente copertina

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
it: Chiedi conferma prima di cambiare il giudizio di più canzoni assieme

en: Audio Backend
it: Backend audio

en: Audio Compressor
it: Compressore audio

en: Audio Feeds
it: Feed audio

en: Audio Pitch / Speed
it: Intonazione audio / Velocità

en: Audio metadata editor
it: Editor di metadati audio

en: Audio tag editor
it: Editor di tag audio

en: AudioScrobbler Submission
it: Invio AudioScrobbler

en: Audioscrobbler client for Last.fm, Libre.fm and other Audioscrobbler services.
it: Client AudioScrobbler per Last.fm, Libre.fm e altri servizi Audioscrobbler.

en: Authentication failed: Invalid username '%s' or bad password.
it: Autenticazione fallita: Nome utente '%s' non valido o password errata.

en: Authentication failed: invalid URL.
it: Autenticazione fallita: URL non valido.

en: Authentication successful.
it: Autenticazione riuscita.

en: Auto-save tag changes
it: Salvataggio automatico _modifiche dei tag

en: Auto_matic
it: Auto_matico

en: Automatic Library Update
it: Aggiornamento automatico libreria

en: Automatic Masking
it: Mascheramento automatico

en: Automatic Rating
it: Giudizio automatico

en: Automatically displays tag or file-based lyrics in a sidebar.
it: Mostra automaticamente tag o testi basati su file in una barra laterale.

en: Automatically masks and unmasks drives when they are unmounted or mounted.
it: Maschera e smaschera automaticamente le unità quando sono montate o smontate.

en: Background:
it: _Sfondo:

en: Bayesian Average factor (C) for aggregated ratings.
    0 means a conventional average, higher values mean that albums with few tracks will have less extreme ratings. Changing this value triggers a re-calculation for all albums.
it: Fattore di media Bayesiana per giudizi accorpat.i.
    0 significa una media convenzionale, valori alti significano che gli album con poche tracce avranno voti meno estremi. Il cambiamento di questo valore avvia il ricalcolo per tutti gli album.

en: Begin playing immediately
it: Comincia a riprodurre immediatamente

en: Beginning
it: Inizio

en: Behavior
it: Comportamento

en: Bookmark Name
it: Nome del segnalibro

en: Bookmark name for point A
it: Nome del segnalibro per il punto A

en: Bookmark name for point B
it: Nome del segnalibro per il punto B

en: Bookmark name to check for when a track is started, and if found the player seeks to that timestamp
it: Nome del segnalibro da controllare quando un brano è avviato, e se trovato, il riproduttore si posiziona a tale tempo

en: Bookmark name to use each tick during play of a track if it exist. If the current position exceeds the timestamp, seek to the end of the track.
it: Segnalibro a usare ad ogni tick durante la riproduzione di un brano se esiste. Se la posizione corrente eccede il tempo, posiziona alla fine del brano.

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Broker port
it: Porta del mediatore

en: Browsers
it: Navigatori

en: Cache Directory
it: Directory cache

en: Can not set %r
it: Impossibile impostare %r

en: Can't combine '--all' with '--regexp'
it: Impossibile combinare '-all' con '--regexp'

en: Can't copy tag {tagname} to file: {filename}
it: Impossibile copiare il tag {tagname} al file: {filename}

en: Can't remove {tagname} from {filename}
it: Impossibile rimuovere {tagname} da {filename}

en: Case _Insensitive
it: _Insensibile alle maiuscole

en: Center
it: Centro

en: Change Language
it: Cambia lingua

en: Change _Rating
it: Cambia _giudizio

en: Change the user interface language.
it: Cambia la lingua dell'interfaccia utente.

en: Changes Gajim status message according to what you are currently listening to.
it: Cambia il messaggio di stato di Gajim in accordo con quello che stai ascoltando.

en: Changes the active GTK+ theme.
it: Cambia il tema GTK+ attivo.

en: Changes the amplitude of all samples above a specific threshold with a specific ratio.
it: Cambia l'ampiezza di tutti i campioni sopra una specifica soglia con un rapporto specifico.

en: Charts
it: Classifiche

en: Check for changes in your library
it: Controlla cambiamenti nella tua libreria

en: Checking for Updates
it: Controllo aggiornamenti

en: Checking mount points
it: Controllo dei punti di mount

en: Checks for file changes and reloads / removes the songs if needed.
it: Controlla per cambiamenti del file e ricarica / rimuove i brani se necessario.

en: Choose Squeezebox player
it: Scegli riproduttore Squeezebox

en: Choose to use artwork embedded in the audio (where available) over other sources
it: Scegli di usare l'opera d'arte incorporata nell'audio (quando disponibile) al posto di altre sorgenti

en: Classic
it: Classico

en: Classical
it: Classica

en: Client is banned. Contact the author.
it: Il client è stato bannato. Contatta l'autore.

en: Close to Chu Moy's crossfeeder (popular)
it: Vicino al crossfeeder Chu Moy (popolare)

en: Close to Jan Meier's CORDA amplifiers (little change)
it: Vicino agli amplificatori CORDA di Jan Meier (piccolo cambiamento)

en: Closest to virtual speaker placement (30°, 3 meter)
it: Più vicino al piazzamento virtuale degli altoparlanti (30°, 3 metri)

en: Collapse / Expand all
it: Collassa / espandi tutto

en: Collapses the element or select the parent element
it: Collassa l'elemento o seleziona l'elemento padre

en: Colors
it: Colori

en: Column Preferences
it: Preferenze colonna

en: Column content
it: Contenuto colonne

en: Column layout
it: Layout colonne

en: Columns to display and order in terse mode (%s)
it: Colonne da mostrare e ordine in modalità breve (%s)

en: Command
it: Comando

en: Compression ratio
it: Rapporto di compressione

en: Conditional Query
it: Interrogazione condizionale

en: Configuration Directory
it: Directory configurazione

en: Configure Plugins…
it: _Configura i plugin…

en: Configure Searches…
it: Configura ricerche…

en: Confirm _multiple ratings
it: Conferma giudizi _multipli

en: Confirm action for playlist "%s"
it: Conferma azione per la scaletta "%s"

en: Connected
it: Connesso

en: Connected to broker at %(host)s:%(port)d
it: Connesso al mediatore presso %(host)s:%(port)d

en: Connection
it: Connessione

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Connection error
it: Errore di connessione

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Controls Quod Libet from the system tray.
it: Controlla Quod Libet dal cassetto di sistema.

en: Controls the pitch of an audio stream.
it: Controlla l'intonazione di un flusso audio.

en: Controls the tone of your music with an equalizer.
    Click or use keys to customise levels (right-click resets the band).
it: Controlla il tono della tua musica con un equalizzatore.
    Clicca o usa i tasti per personalizzare i livelli (il clic destro reimposta la banda).

en: Convert Encodings
it: Converti codifiche

en: Converts album and artist names to sort names, poorly.
it: Converte nomi di album e artista in nomi di ordinamento, poveramente.

en: Converts kana/kanji to romaji before renaming.
it: Converte kana/kanji a romaji prima di rinominare

en: Converts your APEv2 tags to ID3v2 tags. This will delete the APEv2 tags after conversion.
it: Converte i tuoi tag APEv2 in tag ID3v2. Questo eliminerà i tag APEv2 dopo la conversione.

en: Copy tags from one file to another
it: Copia tag da un file all'altro

en: Could not contact service '%s'.
it: Impossibile contattare il servizio '%s'.

en: Couldn't connect to %(host)s:%(port)d (%(msg)s)
it: Impossibile connettersi a %(host)s:%(port)d (%(msg)s)

en: Couldn't connect to %s
it: Impossibile connettersi a %s

en: Couldn't connect to notification daemon.
it: Impossibile connettersi al demone di notifica.

en: Couldn't find GStreamer element '{element}'.
it: Impossibile trovare l'elemento di GStreamer '{element}'.

en: Couldn't find module '{module}'. Perhaps you need to install the package?
it: Impossibile trovare il modulo '{module}'. Hai forse bisogno di installare il pacchetto?

en: Couldn't find the 'Kanji Kana Simple Inverter' (kakasi).
it: Impossibile trovare 'Semplice inverter Kanji Kana' (kakasi).

en: Couldn't run visualisations using '%s'
it: Impossibile eseguire visualizzazioni usando '%s'

en: Cover Art
it: Grafica copertina

en: Cover Art Download
it: Scaricamento grafica copertina

en: Cover Grid
it: Griglia copertine

en: Cover Grid Preferences
it: Preferenze della griglia copertine

en: Cover Magnification
it: Ingrandimento copertina

en: Covers
it: Copertine

en: Create Sort Tags
it: Crea tag di ordinamento

en: Creates a search query based on tags of the selected songs.
it: Crea un'interrogazione di ricerca basata sui tag dei brani selezionati.

en: Current _Song
it: Brano cor_rente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Commands
it: Comandi personalizzati

en: Custom presets
it: Preset personalizzati

en: Custom settings
it: Impostazioni personalizzate

en: Data to be sent:
it: Dati da inviare:

en: Debug
it: _Debug

en: Default
it: Predefinito

en: Default Theme
it: Tema predefinito

en: Default filename pattern:
it: Modello del nome di file predefinito:

en: Default presets
it: Preset predefiniti

en: Delay:
it: Ritardo:

en: Delete %(file_count)d file permanently? | Delete %(file_count)d files permanently?
it[0]: Eliminare %(file_count)d file definitivamente?
it[1]: Eliminare %(file_count)d file definitivamente?

en: Delete the selected songs
it: Elimina i brani selezionati

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
it: Cancellazione di %(current)d/%(total)d.

en: Deleting one or more files failed.
it: Non è stato possibile eliminare uno o più file.

en: Description
it: Descrizione

en: Destination folder:
it: Cartella destinazione:

en: Disable _gapless playback
it: Disabilita riproduzione _senza pause

en: Disabled
it: Disattivato

en: Disc
it: Disco

en: Disc %s
it: Disco %s

en: Discard tag changes?
it: Tralasciare le modifiche ai tag?

en: Discogs Cover Source
it: Sorgente copertina Discogs

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display brief usage information
it: Mostra brevi informazioni sull'utilizzo

en: Display help information
it: Mostra informazioni di aiuto

en: Display remaining time
it: _Mostra il tempo rimanente

en: Display version and copyright
it: Mostra versione e copyright

en: Displays a notification when the song changes.
it: Mostra una notifica quando cambia il brano.

en: Displays song information on your screen when it changes.
it: Mostra informazioni brano sul tuo schermo quando cambia.

en: Don't show any windows on start
it: Non mostrare alcuna finestra all'avvio

en: Done
it: Fatto

en: Done. %(to-send)d/%(all)d songs to submit.
it: Fatto.%(to-send)d/%(all)d brani da inviare.

en: Download Album Art
it: Scarica grafica album

en: Download Cover Art
it: Scarica grafica copertina

en: Downloading station list
it: Scarica lista stazioni

en: Downloads album covers from various websites.
it: Scarica copertine degli album da vari siti web.

en: Downloads covers from Discogs.
it: Scarica le copertine da Discogs.

en: Downloads covers from Last.fm's cover art archive.
it: Scarica copertine dall'archivio di copertine di Last.fm.

en: Downloads covers from MusicBrainz's cover art archive.
it: Scarica copertine dall'archivio di copertine di MusicBrainz.

en: Downloads high-quality album covers using cover plugins.
it: Scarica copertina di alta qualità usando i plugin copertina.

en: Downmixes audio channels to mono.
it: Rimissa i canali audio in mono.

en: Duplicate Key
it: Chiave duplicata

en: Duplicate key expression is '%s'
it: L'espressione chiave duplicata è '%s'

en: Duplicates Browser
it: Duplica il navigatore

en: Duration totals
it: _Totali durata

en: Ed_it Display Pattern…
it: Modifica modello _visualizzazione…

en: Edit Bookmarks…
it: Modifica segnali_bri…

en: Edit Columns
it: Modifica colonne

en: Edit Custom Commands
it: _Modifica comandi personalizzati

en: Edit Display
it: Modifica visualizzazione

en: Edit Embedded Images
it: Modifica immagini incorporate

en: Edit Playcount
it: Modifica conteggio riproduzioni

en: Edit Tags
it: Modifica i tag

en: Edit _Tags
it: Modifica i _tag

en: Edit saved patterns…
it: Modifica modelli salvati…

en: Edit saved searches…
it: Modifica ricerche salvate…

en: Edit saved values…
it: Modifica i valori salvati…

en: Edit search URLs
it: Modifica _URL di ricerca

en: Edit tags in a text editor
it: Modifica i tag in un editor di testo

en: Edit tags in your audio files
it: Modifica i tag dei tuoi file audio.

en: Editing
it: Modifica

en: Editing aborted
it: Modifica annullata

en: Effects
it: Effetti

en: Electronic
it: Elettronica

en: Embedded album covers
it: Copertine dell'album incorporate

en: Enable _one-click ratings
it: Abilita giudizi con un _click

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
it: Abilita il giudizio cliccando sulla colonna del voto della lista dei brani

en: Enabled
it: Attivo

en: Enqueue a file or query
it: Accoda un file o interrogazione

en: Enqueue comma-separated files
it: Accoda i file separati dalla virgola

en: Ensure the following is in your rygel config file (~/.config/rygel.conf):
it: Assicurati che il seguente sia nel tuo file di configurazione rygel  (~/.config/rygel.conf):

en: Enter Soundcloud auth code:
it: Inserisci il codice di autenticazione di Soundcloud

en: Enter a name for the new folder:
it: Inserire un nome per la nuova cartella:

en: Enter a name for the new playlist:
it: Inserisci un nome per la nuova scaletta:

en: Enter code…
it: Inserisci il codice…

en: Enter new tag
it: Inserisci nuovo tag

en: Enter the location of an Internet radio station:
it: Inserire l'indirizzo di una stazione radio Internet

en: Enter the location of an audio feed:
it: Inserire la posizione di un feed audio:

en: Enter the location of an audio file:
it: Inserire la posizione di un file audio:

en: Equal pane width
it: Larghezza uguale del pannello

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Error
it: Errore

en: Error details:
it: Dettagli errore:

en: Error encountered. Please retry.
it: Incontrato errore. Per favore riprova.

en: Error finding %s. Please check settings
it: Errore trovando %s. Per favore controlla le impostazioni

en: Error finding Squeezebox server
it: Errore trovando il server Squeezebox

en: Error showing files, or no program available to show them.
it: Errore nel mostrare i file, o nessun programma disponibile per mostrarli.

en: Error uploading
it: Errore mentre carico

en: Events
it: Eventi

en: Ex Falso Preferences
it: Preferenze di Ex Falso

en: Ex Falso is a tag editor with the same tag editing interface as Quod Libet. It lets you display and edit any tags you want in the file, for all the file formats it supports.
it: Ex Falso è un editor di tag con la stessa interfaccia di modifica di tag di Quod Libet. Ti permette di mostrare e modificare qualunque tag tu voglia nel file, per tutti i formati di file che supporta.

en: Example Playlist
it: Scaletta di esempio

en: Exclude _filter:
it: _Filtro di esclusione:

en: Existing Tags
it: Tag esistenti

en: Exit Quod Libet
it: Esci da Quod Libet

en: Expands the element
it: Espande l'elemento

en: Export Playlist to Folder
it: Esporta scaletta nella cartella

en: Export playlist to Squeezebox
it: Esporta scaletta a Squeezebox

en: Export to HTML
it: Esporta HTML

en: Export to Squeezebox
it: Esporta a Squeezebox

en: Export to Squeezebox playlist
it: Esporta a scaletta Squeezebox

en: Exports a playlist by copying files to a folder.
it: Esporta una scaletta copiando i file in una cartella.

en: Exports songs to an M3U or PLS playlist.
it: Esporta brani su una scaletta M3U o PLS.

en: Exports the selected song list to HTML.
it: Esporta l'elenco di brani selezionati in HTML.

en: Exposes all albums to the Rygel UPnP Media Server through the MediaServer2 D-Bus interface.
it: Espone tutti gli album al Server Media UPnP Rygel attraverso l'interfaccia D-Bus MediaServer2.

en: Extract embedded images to %(filepath)s
it: Estrai le immagini incorporate su %(filepath)s

en: Fades out and pauses your music.
it: Sfuma e mette in pausa la tua musica.

en: Failed to load file: %r
it: Fallito caricamento file: %r

en: Failed to load image file: %r
it: Fallito caricamento file immagine: %r

en: Favorites
it: Preferiti

en: Feed _level:
it: _Livello di feed:

en: Feed level
it: Livello di feed

en: Fetching chart for week of %s.
it: Ottenimento classifica per la settimana di %s.

en: File System
it: File system

en: File exists
it: Il file esiste

en: File names
it: Nomi dei file

en: File_name:
it: _Nome del file:

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename includes _folder
it: Il nome del file include la _cartella

en: Filename pattern:
it: Modello del nome di file:

en: Files
it: File

en: Files:
it: File:

en: Filesystem cover
it: Copertina filesystem

en: Fill tags based on the file path
it: Riempi i tag basandosi sul percorso del file

en: Fill tracknumbers for all files
it: Riempi i numeri di traccia per tutti i file

en: Filter _band:
it: _Banda filtro:

en: Filter _width:
it: Larghezza _filtro:

en: Filter by plugin name or description
it: Filtra per nome plugin o descrizione

en: Filter by plugin state / tag
it: Filtra per stato plugin / tag

en: Filter by plugin type
it: Filtra per tipo plugin

en: Filter on Any Tag
it: Filtro per qualsiasi tag

en: Filter on Directory
it: Filtro per directory

en: Filter on a random value
it: Filtro su un valore casuale

en: Filter on a tag value
it: Filtro su un tag

en: Filter preset
it: Preset filtro

en: Filter tag:
it: Tag filtro:

en: Filters on directory in a new browser window.
it: Filtro per directory in una nuova finestra del navigatore.

en: Finds and displays similarly tagged versions of songs.
it: Trova e mostra versioni dei brani taggate similmente.

en: Fingerprints:
it: Impronte:

en: Fit image to _window
it: Adatta i_mmagine alla finestra

en: Fixes misinterpreted tag value encodings in the tag editor.
it: Corregge codifiche errate dei valori dei tag nell'editor dei tag.

en: Focus the running player
it: Dai il fuoco al riproduttore in esecuzione

en: Focus the search entry
it: Dai il fuoco al campo di ricerca

en: Folders
it: Cartelle

en: Follow Cursor
it: Segui selezione

en: Font
it: Carattere

en: Found Squeezebox server.
    Please choose the player
it: Trovato server Squeezebox.
    Per favore scegli il riproduttore.

en: GNOME Search Provider
it: Fornitore di ricerca GNOME

en: GStreamer plugin '%(name)s' could not be initialized
it: Il plugin GStreamer '%(name)s' non può essere inizializzato

en: Gain
it: Guadagno

en: Gajim Status Message
it: Messaggio di stato di Gajim

en: Generates acoustic fingerprints using chromaprint and submits them to acoustid.org.
it: Genera impronte acustiche usando chromaprint e le invia a acoustid.org.

en: Generating fingerprints:
it: Generazione impronte:

en: Go to %s
it: Vai a %s

en: Go to Bookmark
it: Vai al segnalibro

en: Gothic
it: Gotica

en: Greek
it: Greca

en: Grou_ping
it: Raggru_ppamento

en: Group by directory
it: Raggruppa per directory

en: Grouping is applied only if the filter tag is defined.
    A song with an undefined filter tag will be treated as
    a group consisting only of itself. Typically the filter
    tag should match or partially match the grouping tag.
it: Il raggruppamento è applicato solo se è definito il tag filtro.
    Un brano con un tag filtro non definito verrà trattato come 
    un gruppo consistente solo in se stesso. Tipicamente il tag filtro
    dovrebbe corrispondere o corrispondere parzialmente al tag 
    di raggruppamento.

en: Grouping tag:
it: Tag di raggruppamento:

en: Headphones
it: Cuffie

en: Hidden Songs
it: Brani nascosti

en: Hide main window
it: Nascondi la finestra principale

en: Hide main window on close
it: _Nascondi la finestra principale alla chiusura

en: Hostname:
it: Nome dell'_host:

en: I know what I'm doing
it: _So quello che sto facendo

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
it: Se non è disponibile l'informazione Replay Gain per un brano, scala il volume a questo valore

en: If set, this will remove duplicate computed values of the pattern
it: Se impostato, questo rimuoverà i duplicati dei valori calcolati del modello

en: If specified, a parameter whose occurrences in the command will be substituted with a user-supplied value, e.g. by using 'PARAM' all instances of '{PARAM}' in your command will have the value prompted for when run
it: Se specificato, un parametro le cui occorrenze nel comando verranno sostituite con un valore fornito dell'utente, ad es. usando PARAM tutte le istanze di '{PARAM}' nel tuo comando avranno il valore richiesto all'esecuzione

en: Ignore Error
it: Ignora l'errore

en: Ignore _All Errors
it: Ignora _tutti gli errori

en: Image editing not supported for %(file_name)s (%(file_format)s)
it: Modifica dell'immagine non supportata per %(file_name)s (%(file_format)s)

en: Import
it: Importa

en: Import Failed
it: Importazione fallita

en: Import Playlist
it: Importa una scaletta

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
it: Sto importando la scaletta.
    
    %(current)d/%(total)d brani aggiunti.

en: Imports ratings and song statistics from Rhythmbox.
it: Importa giudizi brani e statistiche da Rythmbox.

en: In Order
it: In ordine

en: Include Saved Search
it: Includi ricerca salvata

en: Include empty tags
it: _Include tag vuoti

en: Indian
it: Indiana

en: Information
it: Informazioni

en: Inhibit Screensaver
it: Inibisce salvaschermo

en: Inline _search includes people
it: La ricerca in linea include le persone

en: Input value
it: Valore di ingresso

en: Interactive Python console sidebar, that follows the selected songs in the main window.
it: Barra laterale console Python interattiva, questa segue i brani selezionati nella finestra principale.

en: Interactive Python console. Opens a new window.
it: Console Python interattiva. Apre una nuova finestra.

en: Internet Radio
it: Radio Internet

en: Internet Radio Log
it: Registro radio Internet

en: Invalid GStreamer output pipeline
it: Pipeline di output di GStreamer non valida

en: Invalid argument for '%s'.
it: Argomento non valido per '%s'.

en: Invalid pattern
it: Modello non valido

en: Invalid tag
it: Tag non valido

en: Invalid tag <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing this tag.
it: Tag <b>%s</b> non valido
    
    I file attualmente selezionati non supportano la modifica di questo tag.

en: Invalid tags
it: Tag non validi

en: Invalid tags <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
it: Tags <b>%s</b> non validi
    
    I file attualmente selezionati non supportano la modifica di questi tag.

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Invalid value: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s
it: Valore non valido: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s

en: Japanese
it: Giapponese

en: Jump to next song
it: Salta al prossimo brano

en: Jump to previous song
it: Salta al brano precedente

en: Jump to previous song or restart if near the beginning
it: Salta al brano precedente o riavvia se vicino all'inizio

en: Kana/Kanji Simple Inverter
it: Semplice inverter Kana/Kanji

en: Keep songs in the queue after playing them
it: Tieni i brani in coda dopo averli riprodotti.

en: Keeps your library up to date with inotify. Requires %s.
it: Mantiene la tua libreria aggiornata con inotify. Richiede %s.

en: Language must be an ISO 639-2 three-letter code
it: La lingua dev'essere un codice ISO 639-2 di tre lettere

en: Laptop
it: Portatile

en: Large
it: Ampio

en: Last.fm Cover Source
it: Sorgente Last.fm della copertina

en: Last.fm Sync
it: Sincronizzazione Last.fm

en: Latin
it: Latino americana

en: Launch Visualisations
it: Lancia visualizzazioni

en: Launch external visualisations.
it: Lancia visualizzazioni esterne.

en: Left
it: Sinistra

en: Left click on a column header
it: Clic sinistro su un'intestazione di colonna

en: Level of the effect
it: Livello dell'effetto

en: Library
it: Libreria

en: Library Browser
it: Navigatore libreria

en: Library path:
it: Percorso _libreria:

en: List accounts, separated by spaces, for changing status message. If none are specified, status message of all accounts will be changed.
it: Elenca gli account, separati da spazi, per cambiare il messaggio di stato. Se nessuno è specificato, verrà cambiato il messaggio di stato di tutti gli account.

en: List all common tags
it: Elenca tutti i tag comuni

en: List available browsers
it: Mostra navigatori disponibili

en: List file information
it: Elenca informazioni sul file

en: List tags
it: Elenca tag

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
it: Ascolta, esplora o modifica la tua collezione audio

en: Loading %(source)s - %(dimensions)s…
it: Caricamento di %(source)s - %(dimensions)s…

en: Loading files
it: Caricamento files

en: Loading result…
it: Caricamento risultato…

en: Local _IP:
it: _IP locale:

en: Log in to %s
it: Ingresso in %s

en: Log out of %s
it: Uscita di %s

en: Longer albums
it: Album più lunghi

en: Looks up song metadata through acoustic fingerprinting.
it: Ricerca metadati del brano tramite l'impronta acustica.

en: Lookup
it: Ricerca

en: Low-pass filter cut frequency
it: Frequenza di taglio filtro passa-basso

en: Lullaby
it: Ninna nanna

en: Lyrics
it: Testi

en: MPD Server
it: Server MPD

en: MPRIS D-Bus Support
it: Supporto D-Bus MPRIS

en: MQTT Configuration
it: Configurazione MQTT

en: MQTT Publisher
it: Editore MQTT

en: Main Window
it: Finestra principale

en: Makes Logitech Squeezebox mirror Quod Libet output, provided both read from an identical library.
it: Fa si che Squeezebox di Logitech rispecchi l'uscita di Quod Libet, presupponendo che entrambi leggano da una libreria identica.

en: Manages bookmarks in the selected files.
it: Gestisce i segnalibri nei file selezionati.

en: Matches songs without the given tag.
it: Corrisponde ai brani senza il tag dato.

en: Matching options
it: Opzioni di corrispondenza

en: Media format: %(format-description)s
it: Formato media: %(format-description)s

en: Merge
it: Unisci

en: Missing Query
it: Interrogazione mancanti

en: Mixes the left and right channel in a way that simulates a speaker setup while using headphones, or to adjust for early Stereo recordings.
it: Mixa i canali sinistro e destro in modo da simulare una disposizione di altoparlanti usando le cuffie, o per aggiustare le prime registrazioni stereo.

en: Move %(file_count)d file to the trash? | Move %(file_count)d files to the trash?
it[0]: Spostare %(file_count)d file nel cestino?
it[1]: Spostare %(file_count)d file nel cestino?

en: Moving %(current)d/%(total)d.
it: Spostamento di %(current)d/%(total)d.

en: Moving one or more files to the trash failed.
it: Spostamento di uno o più file nel cestino fallito.

en: Multiple %s Values
it: Valori %s multipli

en: Music Files
it: File musicali

en: Music Player
it: Riproduttore musicale

en: Music is playing
it: Musica in riproduzione

en: Music player and music library manager
it: Riproduttore musicale e gestore libreria musicale

en: MusicBrainz Cover Source
it: Sorgente copertina di MusicBrainz

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
it: L'ID MusicBrainz deve essere nel formato UUID.

en: MusicBrainz Lookup
it: Ricerca MusicBrainz

en: MusicBrainz TRM ID
it: ID MusicBrainz TRM

en: MusicBrainz album status
it: Stato dell'album MusicBrainz

en: MusicBrainz album type
it: Tipo di album MusicBrainz

en: MusicBrainz artist ID
it: ID MusicBrainz dell'artista

en: MusicBrainz lookup
it: Ricerca MusicBrainz

en: MusicBrainz recording ID
it: ID MusicBrainz della registrazione

en: MusicBrainz release ID
it: ID MusicBrainz del rilascio

en: MusicBrainz release artist ID
it: ID MusicBrainz dell'artista del rilascio

en: MusicBrainz release group ID
it: ID MusicBrainz del 
     del rilascio

en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
it: Lo stato del rilascio di MusicBrainz deve essere 'ufficiale', 'promozionale', o 'bootleg'.

en: MusicBrainz release track ID
it: ID MusicBrainz della traccia del rilascio

en: MusicIP PUID
it: PUID MusicIP

en: Mute Radio Ads
it: Pubblicità radio mute

en: Mutes output while radio advertisements are playing.
    Stations: di.fm.
it: Disattiva l'audio durante la riproduzione di annunci radio.
    Stazioni: di.fm.

en: My tracks
it: Le mie tracce

en: N/A
it: N/D

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New %s
it: Nuovo %s

en: New Feed
it: Nuovo Feed

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Name
it: Nuovo nome

en: New Playlist
it: Nuova scaletta

en: New Station
it: Nuova stazione

en: News
it: Notizie

en: Next
it: Prossimo

en: No Bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: No Category
it: Nessuna categoria

en: No GNOME Shell search provider for Quod Libet installed.
it: Nessun fornitore di ricerca GNOME Shell per QuodLibet installato.

en: No GStreamer element found to handle media format
it: Nessun elemento GStreamer trovato per gestire il formato del media

en: No Internet radio stations were found at %s.
it: Nessuna stazione radio Internet trovata su %s.

en: No Songs
it: Nessun brano

en: No active song
it: Nessun brano attivo

en: No category
it: Nessuna categoria

en: No changes detected
it: Nessun cambiamento rilevato

en: No covers found
it: Nessuna copertina trovata

en: No iFP device found
it: Nessun dispositivo iFP trovato

en: No lyrics found for
     %s
it: Nessun testo trovato per
     %s

en: No lyrics found for this song.
it: Nessun testo trovato per questo brano.

en: No plugins found.
it: Nessun plugin trovato.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No song:
it: Nessun brano:

en: No songs are selected.
it: Nessun brano selezionato.

en: No stations found
it: Nessuna stazione trovata

en: No time information
it: Nessuna informazione sulla durata

en: No-song Text
it: Testo su nessun brano

en: Not enough arguments
it: Argomenti insufficienti

en: Not playing
it: Non in riproduzione

en: Nothing found for albums:
    <i>%(albums)s</i>.
    
    Providers used:
    <tt>%(providers)s</tt>
it: Non è stato trovato niente per gli album:
    <i>%(albums)s</i>.
    
    Fornitori usati:
    <tt>%(providers)s</tt>

en: Notification text
it: Testo di notifica

en: Number of times to play each song:
it: Numero di volte da riprodurre ogni brano:

en: Oldies
it: Vecchie glorie

en: On <i>a_ll</i> song changes
it: Su <i>t_utti</i> i cambi di brano

en: On Current Al_bum
it: Su_ll'album corrente

en: On Current _Artist(s)
it: _Sull'artista/i corrente

en: On Current _Genre(s)
it: Sul ge_nere/i corrente

en: Online Help
it: Aiuto in _linea

en: Only on <i>_automatic</i> song changes
it: Solo su cambi di brano <i>_automatici</i>

en: Only on <i>_manual</i> song changes
it: Solo su cambi di brano <i>_manuali</i>

en: Only use year for "date" tag
it: Usa solo l'anno per il tag "date"

en: Only when the main window is not _focused
it: Solo quando la _finestra principale non ha il fuoco

en: Open _Browser
it: Apri na_vigatore

en: Open a new browser
it: Apri un nuovo navigatore

en: Open the information window for the selected songs
it: Apri la finestra di informazioni per i brani selezionati

en: Open the tag editor for the selected songs
it: Apri l'editor di tag per i brani selezionati

en: Opens a browser window with the Wikipedia article on the selected song's corresponding tag.
it: Apre una finestra del browser con l'articolo di Wikipedia sul tag corrispondente al brano selezionato.

en: Option %r not recognized.
it: Opzione %r non riconosciuta.

en: Option %r requires an argument.
it: L'opzione %r richiede un argomento.

en: Options
it: Opzioni

en: Other…
it: Altro…

en: Output Configuration
it: Configurazione uscita

en: Override foreground color:
it: Scavalca colore di primo piano:

en: Override hover color:
it: Scavalca colore svolazzante:

en: Override remaining color:
it: Scavalca colore rimanente:

en: P_ause
it: P_ausa

en: Paned Browser
it: Navigatore a pannelli

en: Paned Browser Preferences
it: Preferenze del navigatore a pannelli

en: Password:
it: Pass_word:

en: Path Patterns
it: Modelli del percorso

en: Path is not absolute
it: Il percorso non è assoluto

en: Path to where the images will be saved to (defaults to the working directory)
it: Percorso sul quale verranno salvate le immagini (la directory di lavoro è la predefinita)

en: Pattern:
it: Modello:

en: Pause on Headphone Unplug
it: Pausa allo scollegamento cuffie

en: Pause playback
it: Metti in pausa

en: Paused Pattern
it: Modello in pausa

en: Paused:
it: In pausa:

en: Pauses in case headphones get unplugged and unpauses in case they get plugged in again.
it: Mette in pausa nel caso le cuffie vengano scollegate e riprende in caso vengano ricollegate nuovamente.

en: Pauses playback while the GNOME screensaver is active.
it: Mette in pausa la riproduzione mentre il salvaschermo GNOME è attivo.

en: Peak
it: Picco

en: Per engine 'at best' results limit
it: Limite di risultati per motore 'al meglio'

en: Picture Saver
it: Salva immagine

en: Plain text for status when there is no current song
it: Testo semplice per lo stato quando non c'è branno corrente

en: Plain text for when there is no current song
it: Testo semplice per quando non è presente una canzone corrente

en: Play Count
it: Conteggio riproduzione

en: Play Order
it: Ordine di riproduzione

en: Play a file
it: Riproduci un file

en: Play some albums more than others
it: Riproduci certi album più di altri

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Play_lists
it: Sca_lette

en: Playback
it: Riproduzione

en: Playback Error
it: Errore di riproduzione

en: Playcount Equalizer
it: Equalizzatore conteggio riproduzione

en: Played more often
it: Riprodotti più spesso

en: Played more recently
it: Riprodotti più recentemente

en: Playing Pattern
it: Modello di riproduzione

en: Playing:
it: In riproduzione:

en: Playlist Browser Preferences
it: Preferenze del navigatore delle scalette

en: Playlist display
it: Visualizzazione scalette

en: Playlist name (will overwrite existing)
it: Nome della scaletta (sovrascriverà esistente)

en: Playlists
it: Scalette

en: Playlists must have a name
it: Le scalette devono avere un nome

en: Please enter a query.
it: Per favore inserisci un'interrogazione.

en: Please give your desired rating on a scale from 0.0 to 1.0
it: Per favore dai il tuo giudizio desiderato su una scala da 0.0 a 1.0

en: Please visit the Plugins window to set QLScrobbler up. Until then, songs will not be submitted.
it: Per favore visita la finestra Plugins per impostare QLScrobbler. Fino ad allora, i brani non verranno inviati.

en: Plugin Errors
it: Errori dei plugin

en: Plugins
it: Plugin

en: Port:
it: _Porta:

en: Pre_vious
it: Prece_dente

en: Prefer _embedded art
it: Pr_eferisci grafica incorporata

en: Prefer dark theme version
it: _Preferisci la versione scura del tema

en: Prefer higher rated
it: Preferisci i _giudicati più alti

en: Prefer less played
it: Preferisci i meno riprodotti

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preset name for saving:
it: Nome del preset per il salvataggio:

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview size
it: Dimensioni _anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Print debugging information
it: Stampa informazioni di debug

en: Print filenames of results of query to stdout
it: Stampa i nomi dei file ottenuti dall'interrogazione sullo standard output

en: Print player status
it: Mostra lo stato attuale

en: Print tags based on the given pattern
it: Stampa tag basandosi su un dato modello

en: Print terse output
it: Stampa uscita breve

en: Print the active text query
it: Stampa l'interrogazione di testo attiva

en: Print the contents of the queue
it: Stampa il contenuto della coda

en: Print the current playlist
it: Stampa la scaletta attuale

en: Print the playing song and exit
it: Stampa il brano in riproduzione ed esci

en: Produced by %s
it: Prodotto da %s

en: Progress
it: Progresso

en: Properties
it: Proprietà

en: Publishes status messages to an MQTT topic.
it: Pubblica messaggi di stato su un argomento MQTT

en: Python Console
it: Console Python

en: Python Console Sidebar
it: Barra laterale console Python

en: Python Query
it: Interrogazione Python

en: Querying album art providers
it: Interrogazione dei fornitori di grafiche degli album

en: Queue Only
it: Accoda solamente

en: Queue the selected songs
it: Accoda i brani selezionati

en: Queued
it: Accodato

en: Quod Libet can only import playlists in the M3U/M3U8 and PLS formats.
it: Quod Libet può importare solo scalette nei formati M3U/M3U8 e PLS.

en: Quod Libet is a music management program. It provides several different ways to view your audio library, as well as support for Internet radio and audio feeds. It has extremely flexible metadata tag editing and searching capabilities.
it: Quod Libet è un programma di gestione della musica. Fornisce diversi modi di visualizzare la tua libreria audio, come anche il supporto per radio Internet e feed audio. Ha capacità di ricerca e modifica estremamente flessibile di metadati tag.

en: Quod Libet is not running (add '--run' to start it)
it: Quod Libet non è in esecuzione (aggiungi '--run' per avviarlo)

en: R_ate:
it: V_oto:

en: R_atio:
it: R_apporto:

en: Random
it: Casuale

en: Random Al_bum
it: Al_bum casuale

en: Random Album
it: Album casuale

en: Random Album Playback
it: Riproduzione album casuale

en: Random _Artist
it: _Artista casuale

en: Random _Genre
it: _Genere casuale

en: Randomly shuffles a playlist.
it: Mischia casualmente una scaletta.

en: Rated higher
it: Giudicati più alti

en: Rates songs automatically when they are played or skipped. This uses the 'accelerated' algorithm from vux by Brian Nelson.
it: Giudica automaticamente i brani quando sono riprodotti o saltati. Questo usa l'algoritmo 'accelerated' da vux di Brian Nelson.

en: Rating _scale:
it: _Scala giudizio

en: Ratings
it: Giudizi

en: Ratings and play counts will be saved in tags for this email address
it: Giudizi e numero dei passaggi saranno salvati nei tag per questo indirizzo email

en: Re-tags an album based on a MusicBrainz search.
it: Ritagga un album in base ad una ricerca su MusicBrainz

en: Re_build Library
it: Ri_costruisci libreria

en: Recently _Added
it: Agg_iunti di recente

en: Recently _Played
it: _Riprodotti di recente

en: Records the last 10 songs played on radio stations, and lists them in the seek context menu.
it: Registra gli ultimi 10 brani riprodotti su stazioni radio, ed elencali nel menu contestuale di ricerca.

en: Redo the last undone change
it: Ripeti l'ultimo cambiamento annullato

en: Refresh and rescan library
it: Aggiorna e riscansiona la libreria

en: Regex Substitution
it: Sostituzione con espressione regolare

en: Release
it: ID rilascio

en: Religious
it: Religioso

en: Reload
it: _Ricarica

en: Reload album _cover | Reload album _covers
it[0]: Ricarica le _copertine dell'album
it[1]: Ricarica le _copertine degli album

en: Reload all songs in your library. This can take a long time.
it: Ricarica tutti i brani nella tua libreria (può richiedere molto tempo).

en: Remove Playlist Duplicates
it: Rimuovi duplicati scaletta

en: Remove _Diacritics
it: Rimuovi segni _diacritici

en: Remove _Punctuation
it: Rimuovi _punteggiatura

en: Remove _Whitespace
it: Rimuovi _spazi bianchi

en: Remove a tag value
it: Rimuovi il valore di un tag

en: Remove active browser filters
it: Rimuovi i filtri attivi del navigatore

en: Remove all embedded images
it: Rimuovi tutte le immagini incorporate

en: Remove all tags
it: Rimuovi tutti i tag

en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai pre_feriti

en: Remove from Library
it: _Rimuovi dalla libreria

en: Remove tags
it: Rimuovi tag

en: Remove track: "%%(title)s" from library? | Remove %(count)d tracks from library?
it[0]: Eliminare traccia : "%%(title)s" dalla libreria?
it[1]: Eliminare %(count)d tracce dalla libreria?

en: Removes duplicate entries in a playlist.
it: Rimuove gli elementi duplicati in una scaletta.

en: Removes main vocals from audio.
it: Rimuove le voci principali dall'audio.

en: Removes or replaces embedded images.
it: Rimuove o rimpiazza le immagini incorporate.

en: Rename Files
it: Rinomina i file

en: Rename files based on tags
it: Rinomina file basandosi sui tag

en: Renaming <b>%(old-name)s</b> to <b>%(new-name)s</b> failed. Possibly the target file already exists, or you do not have permission to make the new file or remove the old one.
it: La rinomina di <b>%(old-name)s</b> in <b>%(new-name)s</b> è fallita. Probabilmente il file esiste già, o non si hanno sufficienti permessi per creare un nuovo file o eliminare quello vecchio.

en: Repeat Each Track
it: Ripeti ogni traccia

en: Repeat all
it: Ripeti tutti

en: Repeat this track
it: _Ripeti questa traccia

en: Replace %(file-name)s?
it: Sostituire %(file-name)s?

en: Replace _underscores with spaces
it: Sostituisci _underscore con spazi

en: Replace spaces with _underscores
it: Sostituisci spazi con _underscore

en: Replay Gain Volume Adjustment
it: Aggiustamento Replay Gain del volume

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
it: I guadagni di Replay Gain devono essere nel formato 'x.yy dB'.

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
it: I valori di picco di Replay Gain devono essere nel formato 'x.yy'.

en: ReplayGain Analyzer
it: Analizzatore Replay Gain

en: Request API key
it: _Richiedi chiave API

en: Rescan Songs
it: Riscansiona brani

en: Rescan songs
it: Riscansiona brani

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset filters and jump to the playing song
it: Reimposta filtri e salta al brano in riproduzione

en: Reset to defaults
it: Ripristina i predefiniti

en: Resolution: %s
it: Risoluzione: %s

en: Results <i>(drag to reorder)</i>
it: Risultati <i>(trascina per riordinare)</i>

en: Reverse
it: Inverti

en: Revert to default pattern
it: Ripristina il modello predefinito

en: Rhythmbox Import
it: Importazione di Rythmbox

en: Right
it: Destra

en: Romanize _Japanese text
it: Romanizza il testo giapponese

en: Rou_nded Corners
it: A_ngoli arrotondati

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d album? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d albums?
it[0]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)d album?
it[1]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)d album?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d song? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d songs?
it[0]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)d brano?
it[1]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)d brani?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlist? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlists?
it[0]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)s scaletta?
it[1]: Eseguire il plugin "%(name)s" su %(count)s scalette?

en: Runs custom commands (in batches if required) on songs using any of their tags.
it: Esegue comandi personalizzati (in gruppo se richiesto) sui brani usando ognuno dei suoi tag.

en: S_earch
it: C_erca

en: Save changes to tags without confirmation when editing multiple files
it: Salvataggio delle modifiche ai tag senza conferma durante la modifica di file multipli

en: Save destination
it: Salva destinazione

en: Save ratings and play _counts in tags
it: Salva i giudizi e il _numero di riproduzioni nei tag

en: Saved Searches
it: Ricerche salvate

en: Saved Values
it: Valori salvati

en: Saves the cover image of the current song to a file.
it: Salva l'immagine di copertina del brano corrente in un file.

en: Saving %(file-name)s failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
it: Salvataggio di %(file-name)s fallito. Il file potrebbe essere di sola lettura, corrotto, oppure non si hanno permessi sufficienti per modificarlo.

en: Saving <b>%s</b> failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
it: Salvataggio di <b>%s</b> fallito. Il file potrebbe essere in sola lettura, corrotto, oppure non si hanno permessi sufficienti per modificarlo.

en: Saving failed
it: Salvatagggio fallito

en: Saving the songs you changed.
it: Salvataggio dei brani che hai modificati.

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
it: Scala il volume di tutti i brani a questo valore, fintanto che il risultato non distorga

en: Scan Directories
it: Scansiona directory

en: Scan library _on start
it: Scansi_ona la libreria all'avvio

en: Scanning %s
it: Scansione di %s

en: Scanning library
it: Scansione della libreria

en: Screensaver Pause
it: Pausa durante salvaschermo

en: Scroll _Wheel
it: Rotella di scorrimento

en: Scroll wheel adjusts volume
it: La rotella di scorrimento cambia il _volume

en: Scroll wheel changes song
it: La rotella di scorrimento cambia il _brano

en: Search
it: Cerca

en: Search Help
it: C_erca nell'aiuto

en: Search Tag in Wikipedia
it: Cerca tag su Wikipedia

en: Search URL patterns
it: Cerca modelli URL

en: Search after _typing
it: Cerca _dopo aver digitato

en: Search at %(website)s
it: _Cerca su %(website)s

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Search your audio library
it: Cerca nella tua libreria audio

en: Search your library, using free text or QL queries
it: Cerca nella tua libreria, usando testo libero o interrogazioni QL

en: Searching…
it: Ricerca…

en: See '[albumart] filenames' config entry for image search strings
it: Vedi la voce di configurazione '[albumart] filenames' per le stringhe di ricerca immagine

en: See '[plugins] cover_filenames' config entry for image filename strings
it: Vedi la voce di configurazione '[plugins] cover_filenames' per le stringhe del nome del file dell'immagine

en: Seek amount when scrolling (milliseconds):
it: Quantità di posizionamento allo scorrimento (millisecondi)

en: Seek backwards by 10 seconds
it: Posiziona all'indietro di 10 secondi

en: Seek forward by 10 seconds
it: Posiziona in avanti di 10 secondi

en: Seek within the playing song
it: Posiziona nel brano in riproduzione

en: Seekpoint Bookmarks
it: Segnalibri punti di posizionamento

en: Select Directories
it: Selezionare le directory

en: Select _All
it: Selezion_a tutto

en: Select all songs in all panes
it: Seleziona tutti i brani in tutti i pannelli

en: Selected Discography
it: Discografia selezionata

en: Select…
it: Seleziona…

en: Send to iFP
it: Invia a iFP

en: Set Exact Rating
it: Imposta giudizio esatto

en: Set a tag and remove existing values
it: Imposta un tag e rimuovi i valori esistenti

en: Set or toggle shuffle mode
it: Imposta o commuta la modalità casuale

en: Set repeat mode type
it: Imposta il tipo di modalità di ripetizione

en: Set shuffle mode type
it: Imposta il tipo di modalità casuale

en: Set the current browser
it: Imposta il navigatore attuale

en: Set the provided image as primary embedded image and remove all other embedded images
it: Imposta l'immagine fornita come immagine incorporata primaria e rimuovi tutte le altre immagini incorporate

en: Set the volume
it: Imposta il volume

en: Set up library directories?
it: Impostare le directory della libreria?

en: Short description…
it: Breve descrizione…

en: Show "All Albums" Item
it: Mostra voce "Tutti gli album"

en: Show "_Next" button
it: Mostra il pulsante "_Prossimo"

en: Show _Errors
it: Mostra _errori

en: Show _programmatic tags
it: Mostra tag programmatici

en: Show album _covers
it: Mostra le _copertine degli album

en: Show album _text
it: Mostra _testo album

en: Show changes, don't apply them
it: Mostra cambiamenti, non applicarli

en: Show current position
it: Mostra la posizione corrente

en: Show main window
it: Mostra la finestra principale

en: Show notifications
it: Mo_stra notifiche

en: Show or hide the queue
it: Mostra o nascondi la coda

en: Show the inline search entry
it: Mostra la ricerca in linea

en: Show time labels
it: Mostra le etichette di tempo

en: Shuffle Playlist
it: Playlist casuale

en: Shuffle by Grouping
it: Mischia raggruppando

en: Shuffle by grouping
it: Mischia raggruppando

en: Size (px):
it: _Dimensione (px):

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Skip Count
it: Conteggio saltati

en: Skip tags that can't be written
it: Salta i tag che non possono essere scritti

en: Skipped more often
it: Saltati più spesso

en: Slavic
it: Slava

en: Small
it: Piccolo

en: Song List
it: Elenco Brani

en: Song Notifications
it: Notifiche brani

en: Songs
it: Brani

en: Songs either need a <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, or <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> tags to get submitted.
it: I brani hanno bisogno di tag o <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, o <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> per essere inviati.

en: Songs in the listed folders will be added to the library during a library refresh
it: I brani nelle cartelle elencate saranno aggiunti alla libreria durante un aggiornamento della stessa

en: Songs matching this filter will not be submitted.
it: I brani corrispondenti a questo filtro non saranno inviati.

en: Songs not in an album
it: Brani non in un album

en: Songs to submit:
it: Brani da inviare:

en: Songs with MBIDs:
it: Brani con MBID:

en: Songs with sufficient tags:
it: Brani con tag sufficienti:

en: Sort _by…
it: Ordina _per…

en: Sound_cloud
it: Soundc_loud

en: Soundcloud Browser
it: Navigatore Soundcloud

en: Soundcloud authorisation
it: Autorizzazione di Soundcloud

en: Sources
it: Sorgenti

en: Split Album
it: Separa album

en: Split Arranger out of Ar_tist
it: Separa l'arrangiatore dall'ar_tista

en: Split Disc out of _Album
it: Separa i dischi dall'_album

en: Split Tags
it: Separa tag

en: Split _Originalartist out of Title
it: Separa l'artista originale dal titolo

en: Split _Performer out of Artist
it: Separa l'e_secutore dall'artista

en: Split _Performer out of Title
it: Separa l'e_secutore dal titolo

en: Split _Version out of Title
it: Separa la _versione dal titolo

en: Split into _Multiple Values
it: Separa in valori _multipli

en: Split into multiple _values
it: Separa in _valori multipli

en: Split out disc number.
it: Separa il numero del disco.

en: Splits the disc number from the album and the version from the title at the same time.
it: Separa il numero del disco dall'album e la versione dal titolo allo stesso tempo.

en: Squeezebox OK. Using the only player (%s).
it: Squeezebox OK. Uso solo il riproduttore (%s).

en: Squeezebox Server
it: Server Squeezebox

en: Squeezebox Sync
it: Sincronizzazione Squeezebox

en: Squeezebox server at {hostname}:{port}
it: Server Squeezebox a {hostname}:{port}

en: Start Import
it: Avvia importazione

en: Start Quod Libet if it isn't running
it: Avvia Quod Libet se non è in esecuzione

en: Start fro_m:
it: Parti _da:

en: Start playback
it: Avvia la riproduzione

en: Start without plugins
it: Avvia senza plugin

en: Started more recently
it: Avviati più recentemente

en: Starting text editor '%(editor-name)s' failed.
it: Avvio dell'editor di testo '%(editor-name)s' fallito.

en: Starts a random album when your playlist reaches its end. It requires that your active browser supports filtering by album.
it: Avvia un album casuale quando la tua scaletta raggiunge la sua fine. Richiede che il tuo navigatore attivo supporti il filtraggio per album.

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
it: Le liste di stazioni possono contenere solo indirizzi di stazioni, non altre liste di stazioni o scalette. I seguenti indirizzi non sono stati aggiunti:
    %s

en: Status
it: Stato

en: Status Patterns
it: Modelli di stato

en: Status Text
it: Testo di stato

en: Status text when a song is paused. Accepts QL Patterns e.g. %s
it: Testo di stato quando un brano è in pausa. Accetta modelli QL ad es. %s

en: Status text when a song is started.
it: Testo di stato quando il brano è avviato.

en: Status text when a song is started. Accepts QL Patterns e.g. %s
it: Testo di stato quando un brano è avviato. Accetta modelli QL ad es. %s

en: Statuses for which message will be changed
it: Stati per i quali il messaggio verrà cambiato

en: Stop After This Song
it: _Ferma dopo questo brano

en: Stop _After This Song
it: _Ferma dopo questo brano

en: Stop after the playing song
it: _Ferma dopo il brano in riproduzione

en: Stop at End
it: _Ferma alla fine

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Stream
it: Flusso

en: Strip _Windows-incompatible characters
it: Elimina i caratteri incompatibili con _Windows

en: Strip _diacritical marks
it: Elimina i segni _diacritici

en: Strip non-_ASCII characters
it: Elimina i caratteri non-_ASCII

en: Submission
it: Invio

en: Submit Acoustic Fingerprints
it: Invia impronte acustiche

en: Submit Error Report
it: Invia rapporto di errore

en: Submitting fingerprints:
it: Invio impronte:

en: Submitting…
it: Invio…

en: Successfully imported ratings and statistics for %d songs
it: Importazione riuscita di giudizi e statistiche per %d brani

en: Supported Formats
it: Formati supportati

en: Supported file formats include Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.
it: I formati di file supportati includono Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC e MIDI.

en: Sync complete.
it: Sincronizzazione completa.

en: Synchronized Lyrics
it: Testi sincronizzati

en: System Default
it: Predefinito di sistema

en: Tag "%s" not found.
it: Tag "%s" non trovato.

en: Tag Editing
it: Modifica dei tag

en: Tag expression
it: Espressione tag

en: Tag may not be accurate
it: Il tag potrebbe non essere accurato

en: Tag pattern with optional markup e.g. <tt>composer</tt> or
    <tt>%s</tt>
it: Modello di tag con markup opzionale es. <tt>composer</tt> o 
    <tt>%s</tt>

en: Tag to group songs by
it: Tagga per ragruppare i brani per

en: Tags
it: Tag

en: Tags From Path
it: Tag dal percorso

en: Tags are added to existing ones
it: I tag sono aggiunti a quelli esistenti

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
it: I tag modificati non sono stati salvati. Salvare i file, o tralasciare i cambiamenti?

en: Tags replace existing ones
it: I tag rimpiazzano quelli esistenti

en: Talk / News
it: Conversazione / Notizie

en: Telepathy Status Messages
it: Messaggi di stato di Telepathy

en: Tested Clients
it: Client testati

en: Text
it: Testo

en: Text Entries
it: Voci di testo

en: Text when a song is paused.
it: Testo quando un brano è in pausa.

en: Text:
it: _Testo:

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
it: I 40 brani più ascoltati (possono essere più di 40 se ci sono dei pari merito)

en: The Frequency band of the filter
it: La banda di frequenza del filtro

en: The Frequency width of the filter
it: La larghezza della frequenza del filtro

en: The GStreamer output pipeline used for playback. Leave blank for the default pipeline. In case the pipeline contains a sink, it will be used instead of the default one.
it: Pipeline GStreamer di uscita utilizzata per la riproduzione. Lascia vuoto la pipeline predefinita. Nel caso in cui la pipeline contenga un sink, questo verrà usato al posto di quello predefinito.

en: The QL pattern, e.g. <~filename>, to use to compute a value for the command. For playlists, this also supports virtual tags <~playlistname> and <~#playlistindex>.
it: Il modello QL, ad es. <~filename>, da usare per calcolare un valore per il comando. Per le scalette, questo supporta i tag virtuali <~playlistname> e <~#playlistindex>.

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
it: Il dispositivo audio %r non è stato trovato. Controlla le tue configurazioni di Xine in ~/.quodlibet/config.

en: The current audio backend does not support URLs, Audio Feeds browser disabled.
it: L'attuale backend audio non supporta gli URL, il navigatore dei feed audio è disabilitato.

en: The current backend does not support equalization.
it: L'attuale backend non supporta l'equalizzazione.

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
it: I formati di data corretti sono: 'AAAA', 'AAAA-MM-GG' oppuure 'AAAA-MM-GG HH:MM:SS'.

en: The duplicate songs will be removed from the playlist '%s'.
it: I brani duplicati verranno rimossi dalla scaletta '%s'.

en: The files currently selected do not support multiple values for <b>%s</b>.
it: I file attualmente selezionati non supportano valori multipli per <b>%s</b>.

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
it: I file selezionati non possono essere copiati ad altre liste o alla coda

en: The maximum number of argument to pass to the command at one time (like xargs)
it: Il numero massimo di argomenti da passare alla linea di comando in una volta (come xargs)

en: The name of this command
it: Il nome di questo comando

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
it: Il modello
    	<b>%s</b>
    contiene / ma non parte dalla directory root. Per evitare cartelle mal nominate, bisogna far partire i modelli con / o con ~/.

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
it: Il modello
    	<b>%s</b>
    non è valido. Probabilmente contiene lo stesso tag due volte o ha parentesi non valide (&lt; / &gt;).

en: The pattern used to format the artist name for submission. Leave blank for default.
it: Autenticazione riuscita.

en: The pattern used to format the title for submission. Leave blank for default.
it: Il modello usato per formattare il titolo per l'invio. Lascia vuoto per il predefinito.

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
it: Il modello inserito non è valido. Fare attenzione ad inserire &lt; e &gt; come \&lt; e \&gt; e che i tuoi tag siano bilanciati.
    
    %s

en: The saved ratings will be removed
it: I giudizi salvati verranno rimossi

en: The selected files will be deleted from disk.
it: I file selezionati verranno eliminati dal disco.

en: The selected files will be moved to the trash.
it: I file selezionati verranno spostati nel cestino.

en: The selected songs will be removed from the library and their files deleted from disk.
it: I brani selezionati verranno rimossi dalla libreria e i loro file eliminati dal disco.

en: The selected songs will be removed from the library and their files moved to the trash.
it: I brani selezionati verranno rimossi dalla libreria e i loro file spostati nel cestino.

en: The selected songs will be removed from the library.
it: I brani selezionati saranno rimossi dalla libreria.

en: The shell command syntax to run
it: La sintassi del comando shell da eseguire

en: Theme Switcher
it: Commutatore di temi

en: There is <b>%(to-process)s</b> album to update (of %(all)s) | There are <b>%(to-process)s</b> albums to update (of %(all)s)
it[0]: C'è <b>%(to-process)s</b> album da aggiornare (di %(all)s)
it[1]: Ci sono <b>%(to-process)s</b> album da aggiornare (di %(all)s)

en: Threshold until the filter is activated
it: Soglia fino alla quale il filtro non viene attivato

en: Time
it: Tempo

en: Time delay in seconds before starting next group
it: Ritardo di tempo in secondi prima di avviare il prossimo gruppo

en: Title
it: Titolo

en: Title Case
it: Maiuscole nel titolo

en: Title includes _version
it: Il titolo include la _versione

en: Title-_case Value
it: Prime lettere maiuscole del valore

en: Title-cases tag values in the tag editor.
it: Valori dei tag con le prime lettere maiuscole nell'editor dei tag.

en: Toggle Menu Bar
it: Commuta barra dei menu

en: Toggle main window visibility
it: Commuta la visibilità della finestra principale

en: Toggle play/pause mode
it: Commuta riproduzione/pausa

en: Toggle queue visibility
it: Commuta visibilità coda

en: Toggle repeat mode
it: Commuta modalità ripetizione

en: Toggle shuffle mode
it: Commuta modalità casuale

en: Toggle the menu bar by pressing the Alt key.
it: Commuta la barra dei menu premendo il tasto Alt.

en: Too many arguments
it: Troppi argomenti

en: Tooltip Display
it: Visualizzazione _suggerimento

en: Topic
it: Argomento

en: Total length:
it: Lunghezza totale:

en: Total size:
it: Dimensioni totali:

en: Track
it: Traccia

en: Track %s
it: Traccia %s

en: Track List
it: Elenco tracce

en: Track Numbers
it: Numeri delle tracce

en: Track unavailable
it: Traccia non disponibile

en: Tray Icon
it: Icona del cassetto

en: Tree View
it: Vista ad albero

en: Try %s --help.
it: Prova %s --help.

en: Turkish
it: Turca

en: Turn down volume
it: Abbassa il volume

en: Turn repeat off, on, or toggle it
it: Attiva, disattiva o commuta la ripetizione

en: Turn up volume
it: Aumenta il volume

en: UPnP AV Media Server
it: Server Media UPnP AV

en: Unable to add <b>%s</b>
it: Impossibile aggiungere <b>%s</b>

en: Unable to add feed
it: Impossibile aggiungere il feed

en: Unable to add location
it: Impossibile aggiungere la posizione

en: Unable to add songs
it: Impossibile aggiungere i brani

en: Unable to add tag
it: Impossibile aggiungere tag

en: Unable to contact your iFP device. Check that the device is powered on and plugged in, and that you have ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) installed.
it: Impossibile contattare il tuo dispositivo iFP. Controlla che il dispositivo sia alimentato e collegato, e che tu abbia ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) installato.

en: Unable to copy songs
it: Impossibile copiare i brani

en: Unable to create audio output
it: Impossibile creare l'uscita audio

en: Unable to create folder
it: Impossibile creare la cartella

en: Unable to delete files
it: Impossibile eliminare i file

en: Unable to delete folder
it: Impossibile eliminare la cartella

en: Unable to edit song
it: Impossibile modificare il brano

en: Unable to export playlist
it: Impossibile esportare la scaletta

en: Unable to import playlist
it: Impossibile importare la scaletta

en: Unable to move to trash
it: Impossibile spostare nel cestino

en: Unable to rename file
it: Impossibile rinominare il file

en: Unable to rename playlist
it: Impossibile rinominare la scaletta

en: Unable to run custom command %s
it: Non riesco ad eseguire il comando personalizzato %s

en: Unable to save "%s".
it: Impossibile salvare "%s".

en: Unable to save song
it: Impossibile salvare il brano

en: Unable to show files
it: Impossibile mostrare i file

en: Unable to upload <b>%s</b>. The device may be out of space, or turned off.
it: Impossibile caricare <b>%s</b>. Il dispositivo potrebbe avere esaurito lo spazio, o essere spento.

en: Undo the last change
it: Annulla l'ultimo cambiamento

en: Unhide
it: Mostra

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown %s
it: %s sconosciuto/i

en: Unqueue a file or query
it: Rimuovi un file o una ricerca dalla coda

en: Update Tags in Files
it: Aggiorna tag nei file

en: Update modified tags in files. This will ensure play counts and ratings are up to date.
it: Aggiorna tag modificati nei file. Questo assicurerà che i conteggi di riproduzione e i voti siano aggiornati.

en: Updates all Telepathy-based IM accounts (as configured in Empathy etc) with a status message based on current song.
it: Aggiorna tutti gli account basati su Telepathy (così come configurati in Empathy, ecc.) con un messaggio di stato basato sul brano corrente.

en: Updates your library's statistics from your Last.fm profile.
it: Aggiorna le tue statistiche di libreria dal tuo profilo Last.fm.

en: Updating chart list.
it: Aggiornamento elenco classifica.

en: Updating for new ratings
it: Aggiornamento per nuovi giudizi

en: Uploading %(current)d/%(total)d
it: Sto caricando %(current)d/%(total)d.

en: Uploads songs to an iRiver iFP device.
it: Carica brani su un dispositivo iFP iRiver.

en: Usage: %(program)s %(usage)s
it: Uso: %(program)s %(usage)s

en: Use absolute paths
it: Usa percorsi assoluti

en: Use only _lowercase characters
it: Usa solo caratteri _minuscoli

en: Use relative paths
it: Usa percorsi relativi

en: User_name:
it: _Nome utente:

en: Username:
it: Nome _utente:

en: Uses common English rules for title casing, as in "Dark Night of the Soul"
it: Usa le comuni regole Inglesi per le maiuscole nel titolo, come in "Dark Night of the Soul"

en: Uses commonly named images found in common directories alongside the song.
it: Usa immagini nominate comunemente trovare in directory comuni insieme al brano.

en: Uses covers embedded into audio files.
it: Usa le copertine incorporate nei file audio.

en: Value
it: Valore

en: Value for %s?
it: Valore per %s?

en: Value is a regular expression
it: Il valore è un'espressione regolare

en: Various details regarding the error and your system will be send to a third party online service (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). You can review the data before sending it below.
it: Dettagli vari riguardanti l'errore e il tuo sistema saranno inviati ad un servizio online di terze parti (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). Qui sotto puoi rivedere i dati prima di inviarli.

en: Various information about the application and its environment.
it: Informazioni varie sull'applicazione e il suo ambiente.

en: View Lyrics
it: Vedi i testi

en: Visible Columns
it: Colonne visibili

en: Visualiser executable:
it: Eseguibile visualizzatore

en: Waiting to start %s
it: In attesa di avviare %s

en: Waiting to start new group…
it: In attesa di avviare un nuovo gruppo…

en: Wakes you up with loud music.
it: Ti sveglia con musica ad alto volume.

en: Waveform Seek Bar
it: Barra di posizionamento a forma d'onda

en: Website Search
it: Cerca nel sito

en: Weights
it: Pesi

en: What do you want to do with that %d song? | What do you want to do with those %d songs?
it[0]: Cosa vuoi fare con questo %d brano?
it[1]: Cosa vuoi fare con questi %d brani?

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
it: Quando cambia il brano in riproduzione, scorri fino ad esso nell'elenco brani

en: Wide Mode
it: Modalità ampia

en: Would you like to load a list of popular radio stations?
it: Vuoi caricare una lista di stazioni radio popolare?

en: Write
it: Scrivi

en: Write "_albumartist" when needed
it: Scrivi "_albumartist" quando neccessario

en: Write "labelid" tag
it: Scrivi tag "labelid"

en: Write MusicBrainz tags
it: Scrivi tag MusicBrainz

en: Write _standard MusicBrainz tags
it: Scrivi tag MusicBrainz _standard.

en: Write album related tags and try to reduce the number of different album releases
it: Scrivi tag relativi all'album e prova a ridurre il numero di rilasci dell'album differenti

en: Write sort tags for artist names
it: Scrivi tag di ordinamento per i nomi di artista

en: Writing to <b>%s</b> failed.
it: Scrittura su <b>%s</b> fallita.

en: Wrong system time. Submissions may fail until it is corrected.
it: Orario di sistema sbagliato. Gli invii potrebbero fallire finché non è corretto.

en: You are already using the newest version %(version)s
it: Stai già usando la versione %(version)s più recente

en: You can access the following objects by default:
it: Puoi accedere ai seguenti oggetti in modo predefinito:

en: You can ignore this error, but the application might be unstable until it is restarted. Submitting an error report will only take a few seconds and would help us a lot.
it: Puoi ignorare questo errore, ma l'applicazione potrebbe essere instabile finché non viene riavviata. L'invio di un rapporto di errore richiederà solo pochi secondi e ci aiuterebbe molto.

en: You don't have any music library set up. Would you like to do that now?
it: Non hai nessuna libreria musicale impostata. Vuoi farlo ora?

en: You have to specify an acoustid.org API key in the plugin preferences before you can submit fingerprints.
it: Devi specificare una chiave APE di acoustid.org nelle preferenze del plugin prima di poter inviare impronte.

en: Your current working directory is:
it: La tua directory di lavoro corrente è:

en: [Invalid Encoding]
it: [Codifica non valida]

en: [albumart] HTTP Error: %s
it: [albumart] Errore HTTP : %s

en: [option]
it: [opzione]

en: [options]
it: [opzioni]

en: _About
it: _A proposito

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Add Files
it: Aggiungi _file

en: _Add Folders
it: Aggiungi _cartelle

en: _Add a File…
it: Aggiungi un _file…

en: _Add a Folder…
it: _Aggiungi una cartella…

en: _Add a Location…
it: Aggiungi una _posizione…

en: _Add to Library
it: _Aggiungi alla libreria

en: _Album Headers
it: Intestazioni degli _album

en: _Album List
it: _Lista degli album

en: _Album Mode
it: Modalità _Album

en: _Align text:
it: _Allinea testo:

en: _Apply
it: _Applica

en: _Artist
it: _Artista

en: _Artist pattern:
it: Modello _artista:

en: _Audio Feeds
it: Feed a_udio

en: _Bayesian averaging amount:
it: Quantità media _Bayesiana

en: _Body:
it: _Corpo:

en: _Browse
it: _Esplora

en: _Browse Library
it: _Esplora libreria

en: _Buffer duration:
it: Durata _buffer:

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Check for Updates…
it: _Controlla per aggiornamenti…

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Continue
it: _Continua

en: _Control
it: _Controllo

en: _Convert Encoding…
it: _Converti codifica…

en: _Copy Value(s)
it: Copia valore/i

en: _Cover Grid
it: _Griglia copertine

en: _Cover size:
it: Dimensioni _copertina:

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Customize Headers…
it: Personali_zza intestazioni…

en: _Date
it: _Data

en: _Date Headers
it: Intestazione della _data

en: _Default rating:
it: Giudizio pre_definito:

en: _Delay:
it: _Ritardo:

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Files
it: Elimina i file

en: _Delete selected
it: _Elimina selezionati

en: _Details
it: _Dettagli

en: _Disc
it: _Disco

en: _Edit Bookmarks…
it: Modifica Segnalibri…

en: _Edit Display…
it: Mod_ifica visualizzazione…

en: _Edit image after saving
it: Modifica immagin_e dopo il salvataggio

en: _Edit…
it: _Modifica…

en: _Embed Current Image
it: Incorpora immagin_e corrente

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
it: Abilita l'aggiustamento del volume _Replay Gain

en: _Expand Column
it: _Espandi colonna

en: _Export
it: _Esporta

en: _Fall-back gain (dB):
it: Guadagno di _fall-back (dB):

en: _File Headers
it: Intestazioni dei _file

en: _File System
it: File s_ystem

en: _Filename
it: Nome del _file

en: _Fill:
it: _Riempimento:

en: _Filter on %s
it: _Filtro su %s

en: _Filters
it: _Filtri

en: _Font:
it: Caratt_ere:

en: _Frequency cut:
it: _Frequenza di taglio:

en: _Genre
it: _Genere

en: _Global filter:
it: Filtro _globale:

en: _Group duplicates by:
it: Ra_ggruppa duplicati per:

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Human title case
it: Maiuscole nel titolo _umano

en: _Import
it: _Importa

en: _In Order
it: _In ordine

en: _Information
it: _Informazioni

en: _Internet Radio
it: Radio _Internet

en: _Jump to Playing Song
it: _Salta al brano in riproduzione

en: _Jump to playing song automatically
it: Salta automaticamente al brano in _riproduzione

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Length
it: _Lunghezza

en: _Level:
it: _Livello:

en: _Limit Results
it: _Limita i risultati

en: _Limit:
it: _Limite:

en: _Load Stations
it: _Carica stazioni

en: _More options…
it: _Più opzioni…

en: _Move album art
it: Sposta grafica dell'albu_m

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel cestino

en: _Mute
it: _Muto

en: _Name:
it: _Nome:

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Folder…
it: _Nuova cartella…

en: _New Playlist…
it: _Nuova scaletta…

en: _New Station…
it: _Nuova stazione…

en: _Next
it: _Prossimo

en: _Not Now
it: _Non ora

en: _Offline mode (don't submit anything)
it: Modalità disc_onnessa (non invia niente).

en: _Others:
it: _Altri:

en: _Outline
it: _Contorno

en: _Output pipeline:
it: Pipeline di _output:

en: _Overwrite album art at target
it: S_ovrascrivi grafica album alla destinazione

en: _Paned Browser
it: Navigatore a _pannelli

en: _People Headers
it: Intestazioni delle pe_rsone

en: _Pitch:
it: _Intonazione:

en: _Play
it: _Riproduci

en: _Playcount
it: Conteggio ri_produzioni

en: _Playlists
it: _Scalette

en: _Plugins
it: P_lugin

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Position:
it: _Posizione:

en: _Pre-amp gain (dB):
it: Guadagno _pre-amp (dB):

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Preview
it: Ante_prima

en: _Process albums:
it: _Elabora album:

en: _Production Headers
it: Intestazioni della _produzione

en: _Program:
it: _Programma:

en: _Query:
it: _Interrogazione:

en: _Queue
it: Co_da

en: _Quit
it: _Esci

en: _Random
it: _Casuale

en: _Rating
it: _Giudizio

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Remove Rating
it: _Rimuovi giudizio

en: _Remove all Images
it: _Rimuovi tutte le immagini

en: _Remove empty directories
it: _Rimuovi directory vuote

en: _Remove from Library…
it: _Rimuovi dalla libreria…

en: _Remove from Playlist
it: _Rimuovi dalla scaletta

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: _Replace File
it: Sostituisci file

en: _Replay Gain Mode
it: Modalità Replay _Gain

en: _Reset EQ
it: _Reimposta EQ

en: _Revert
it: _Ripristina

en: _Run Plugin
it: _Esegui plugin

en: _Save
it: _Salva

en: _Scan Library
it: _Scansiona libreria

en: _Search
it: _Cerca

en: _Select all Sub-Folders
it: _Seleziona tutte le sottocartelle

en: _Send
it: _Invia

en: _Service:
it: _Servizio:

en: _Set Up
it: Impo_sta

en: _Shadows
it: _Ombre

en: _Show %(application-name)s
it: Mo_stra %(application-name)s

en: _Show in File Manager | _Show %(total)d Files in File Manager
it[0]: M_ostra nel gestore file
it[1]: M_ostra %(total)d file nel gestore file

en: _Show notification
it: Mo_stra notifica

en: _Shuffle
it: _Casuale

en: _Song
it: _Brano

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Submit
it: _Invia

en: _Text:
it: _Testo:

en: _Theme:
it: _Tema:

en: _Threshold:
it: _Soglia:

en: _Title
it: _Titolo

en: _Title pattern:
it: Modello per il _titolo:

en: _Title-case tags
it: _Prime lettere maiuscole dei tag

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Top 40
it: Pri_mi 40

en: _Total tracks:
it: _Tracce totali:

en: _Track
it: _Traccia

en: _Track Headers
it: Intestazioni delle _tracce

en: _Track Mode
it: Modalità _Traccia

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Unhide
it: _Non nostrare

en: _Unknown
it: _Sconosciuto

en: _Update Stations
it: _Aggiorna stazioni

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Value:
it: _Valore:

en: _Verify account data
it: _Verifica dati account

en: _Verify settings
it: _Verifica impostazioni

en: _View
it: _Visualizza

en: _View online
it: _Visualizza online

en: _Weight
it: _Peso

en: a music library and player
it: una libreria musicale e riproduttore

en: added
it: aggiunto

en: album artist
it: artista dell'album

en: album gain
it: guadagno dell'album

en: album peak
it: picco dell'album

en: albums
it: album

en: always
it: sempre

en: an audio tag editor
it: un editor di tag audio

en: and %d more…
it: e altri %d…

en: arrangement
it: arrangiamento

en: arranger
it: arrangiatore

en: arrangers
it: arrangiatori

en: artist
it: artista

en: artists
it: artisti

en: author
it: autore

en: authors
it: autori

en: avoid
it: evita

en: away
it: lontano

en: bitdepth
it: profondità di bit

en: bookmark
it: segnalibro

en: by %s
it: di %s

en: channel count
it: Numero del canale

[ctx: check]
en: titlecase?
it: Prime lettere maiuscole nei tag

en: command
it: comando

[ctx: command]
en: filename
it: nome del file

en: comment
it: commento

en: composer
it: compositore

en: composers
it: compositori

en: composition
it: composizione

en: conducting
it: direzione

en: conductor
it: direttore

en: conductors
it: direttori

en: contact
it: contatto

en: date
it: data

en: description
it: descrizione

en: different across %d song | different across %d songs
it[0]: differente in %d brano
it[1]: differente in %d brani

en: disc
it: disco

en: disc subtitle
it: Sottotitolo disco

en: discs
it: dischi

[ctx: edittags]
en: _Revert
it: _Ripristina

[ctx: edittags]
en: _Save
it: _Salva

en: empty
it: vuota

en: encoding
it: codifica

en: file format
it: formato file

en: file size
it: dimensioni file

en: filename
it: nome del file

en: format
it: formato

en: from %(source)s
it: da %(source)s

en: full name
it: nome completo

en: genre
it: genere

en: genres
it: generi

en: grouping
it: raggruppamento

[ctx: heading]
en: Search
it: Cerca

en: if <b>album</b> RG tags are missing
it: se tag RG <b>album</b> sono mancanti

en: if <b>any</b> RG tags are missing
it: se <b>qualunque</b> tag RG è mancante

en: invisible
it: invisibile

en: label ID
it: ID etichetta

en: language
it: lingua

en: last played
it: ultimo passaggio

en: last started
it: ultimo avvio

en: length
it: lunghezza

en: license
it: licenza

en: location
it: posizione

en: lyricist
it: paroliere

en: lyricists
it: parolieri

en: lyrics
it: testi

en: max args
it: massimo argomenti

en: missing from %d song | missing from %d songs
it[0]: mancante da %d brano
it[1]: mancante da %d brani

en: modified
it: modificato

en: mount point
it: punto di mount

en: n/a
it: n/d

en: name
it: nome

en: offline
it: disconnesso

en: online
it: connesso

en: organization
it: etichetta discografica

en: original album
it: album originale

en: original artist
it: artista originale

en: original release date
it: data d'uscita originale

en: original release year
it: anno d'uscita originale

en: parameter
it: parametro

en: path
it: percorso

en: pattern
it: modello

en: paused
it: in pausa

en: people
it: persone

en: performance
it: esecuzione

en: performer
it: esecutore

en: performers
it: esecutori

en: playlists
it: scalette

en: plays
it: riproduzioni

en: prefer
it: preferisci

en: query
it: interrogazione

en: rating
it: giudizio

en: recording date
it: data di registrazione

en: reference loudness
it: volume di riferimento

en: release country
it: Stato di rilascio

en: roles
it: ruoli

en: sample rate
it: frequenza di campionamento

en: seconds before starting next album
it: _secondi prima di avviare il prossimo album

en: skips
it: saltati

en: sort
it: ordina

en: tag=value
it: tag=valore

en: title
it: titolo

en: track
it: traccia

en: track gain
it: guadagno della traccia

en: track peak
it: picco della traccia

en: tracks
it: tracce

en: unidentified Squeezebox player: %r
it: riproduttore Squeezebox non identificato: %r

en: unidentified Squeezebox server
it: server Squeezebox non identificato

en: unique
it: unico

en: version
it: versione

en: website
it: sito web

en: year
it: anno

en: {plugin_name} for {songs} ({app})
it: {plugin_name} per {songs} ({app})
