texinfo 6.6.90 - en to it translation catalogue (669 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
it: \tUsare «%s --help» per l'elenco completo delle opzioni.

en: 
    Examples:
      info                         show top-level dir menu
      info info-stnd               show the manual for this Info program
      info emacs                   start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers           select buffers menu entry in emacs manual
      info emacs -n Files          start at Files node within emacs manual
      info '(emacs)Files'          alternative way to start at Files node
      info --show-options emacs    start at node with emacs' command line options
      info --subnodes -o out.txt emacs
                                   dump entire emacs manual to out.txt
      info -f ./foo.info           show file ./foo.info, not searching dir
it: 
    Esempi:
      info                       mostra il menù della cartella superiore
      info info-stnd             mostra il manuale specifico di questo programma
      info emacs                 inizia al nodo «emacs» dalla cartella superiore
      info emacs buffers         seleziona la voce di menù dei «buffers» nel manuale di «emacs»
      info emacs -n Files        inizia al nodo «Files» all'interno del manuale di «emacs»  info «(emacs)Files»        modo alternativo per iniziare al nodo «Files»  info --show-options emacs  inizia al nodo con le opzioni di comando di «emacs»
      info --subnodes -o out.txt scrive l'intero manuale nel file «out.txt»
      info -f ./foo.info         mostra il file «./foo.info» senza cercare la cartella

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
it: 
    Per un riepilogo delle associazioni dei tasti, digitare «H» all'interno di Info.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
it: 
    Se presente, il primo argomento non opzionale è la voce di menù da cui parte;
    Viene cercata in tutti i percorsi specificati nella variabile INFOPATH.
    Se non presente, il programma Info unisce tutti i file e mostra il risultato.
    Tutti gli argomenti restanti sono considerati come nomi di voci di menù
    relativi al nodo iniziale visitato.

en:       --subnodes               recursively output menu items
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR
          --version                display version information and exit
      -w, --where, --location      print physical location of Info file
it:       --subnodes               mostra le voci di menù ricorsivamente
      -v, --variable VAR=VALORE    assegna VALORE alla variabile Info VAR
          --version                visualizza le informazioni di versione ed esce
      -w, --where, --location      mostra la locazione fisica del --file Info

en:    Source files groveled to make this file include:
it:    File sorgenti inclusi per generare questo file:

en:   -O, --show-options, --usage  go to command-line options node
it:   -O, --show-options, --usage  vai al nodo delle opzioni della linea di comando

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers
it:   -b, --speech-friendly       compatibilità con il sintetizzatore vocale

en:   -h, --help                   display this help and exit
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE
it:   -h, --help                   visualizza questi messaggi di aiuto ed esce
          --index-search=TESTO     vai al nodo puntato dalla voce dell'indice TESTO
      -n, --node=NOMENODO          specifica i nodi nel primo file Info visitato
      -o, --output=FILE            salva i nodi selezionati nel file FILE

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
it:   L'azione predefinita per gli @if... condizionali dipende dal formato di output:
      se è Docbook, --ifdocbook è attiva e tutte le altre no;
      se è HTML, --ifhtml è attiva e tutte le altre no;
      se è Info, --ifinfo è è attiva e tutte le altre no;
      se è testo semplice, --ifplaintext è attiva e tutte le altre no;
      se è XML, --ifxml è attiva e tutte le altre no;

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
it:  --debug             riporta cosa sta facendo.
     --delete            elimina le voci esistenti per INFO-FILE da DIR-FILE;
     --defsection=TESTO  come --section, ma usa solo TESTO se non ci sono sezioni
                          presenti info INFO-FILE (sostituisce «Vari»).
     --description=TESTO la descrizione della voce è TESTO; usata con l'opzione «--name»
                          diventa sinonimo dell'opzione «--entry».
     --dir-file=NOME     specifica il nome del DIR-FILE;
                          equivale a usare l'argomento DIR-FILE.
     --dry-run           equivale a «--test».

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
it:  --entry=TESTO        inserisci TESTO come una voce nel DIR-FILE;
                           sovrascrivendo qualsiasi voce da DIR-FILE.
                           TESTO viene scritto come una voce di menù seguita da
                            nessuna o più righe che iniziano con uno spazio bianco.
                          Se si specifica più di una voce, sono aggiunte tutte.
                          Se non si specifica alcuna voce, sono determinate
                           dalle informazioni del file Info stesso.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
it:  --help              mostra questa guida ed esce.
     --info-dir=DIR      equivalente a «--dir-file=DIR/dir».
     --info-file=FILE    specifica il file Info da installare nella cartella;
                          equivalente a usare l'argomento INFO-FILE.
     --item-=TESTO       equivalente a «--entry=TESTO».
     --keep-old          non sostituire le voci, o rimuovere le sezioni vuote.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
it:  --maxwidth, --max-width=COL  incolonna la descrizione alla colonna COL.
     --menuentry=TESTO   equivalente a «--name=TESTO».
     --name=TESTO        il nome della voce è TESTO; usato con l'opzione «--description»
                          diventa sinonimo dell'opzione «--entry».
     --no-indent         non formattare le nuove voci nel DIR-FILE.
     --quiet             ignora gli avvertimenti.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
it:  --regex=R           immettere questa voce del file in tutte le sezioni
                          che corrispondono all'espressione regolare R
                          (ignorando maiuscole e minuscole).
     --remove            equivalente a «--delete».
     --remove-exactly    rimuove solo se il nome del file Info coincide esattamente;
                         i suffissi come «.info» e «.gz» non sono ignorati.
     --section=SEZIONE   mettere le voci nella sezione SEZIONE della cartella.
                         Se specifichi più di una sezione, tutte le voci
                          sono aggiunte in ognuna delle sezioni.
                          Se non indichi nessuna sezione, sono determinate
                           dalle informazioni contenute nel file Info in questione;
                           se non presenti, sarà usato il valore di --defsection.
                           Se quest'ultimo non è specificato il valore finale 
                           di default sarà «Vari» --section R SEC     equivalente a «--regex=R--section=SEC --add-once».

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
it:  --silent            ignora gli avvertimenti.
     --test              ignora l'aggiornamento del DIR-FILE.
     --version           mostra le informazioni di versione ed esce.

en:  backward
it:  indietro

en:  case-sensitively
it:  distingue maiuscole/minuscole

en: "%s" is invalid
it: "%s" non è valido

en: "%s", line %u:
it: "%s", riga %u:

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
it: %c%s si aspettava «i» o «j» come argomento, non «%s»

en: %c%s is obsolete.
it: %c%s è obsoleto.

en: %c%s is obsolete; %s
it: %c%s è obsoleto; %s

en: %c%s missing closing brace
it: %c%s parentesi di chiusura mancante

en: %c%s requires a name
it: %c%s richiede un nome

en: %d completion:
     | %d completions:
it[0]: %d completamento:
it[1]: %d completamenti:

en: %s can be invoked via %s
it: %s può essere invocato mediante %s

en: %s can only be invoked via %s
it: %s può essere invocato solo mediante %s

en: %s for %s
it: %s per %s

en: %s is not a valid language code
it: %s non è un codice di lingua valido

en: %s is not a valid region code
it: %s non è un codice di regione valido

en: %s is not a valid split possibility
it: %s non è una valida possibilità di divisione

en: %s is undefined
it: %s non è stato definito

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
it: il puntatore %s «%s» (per il nodo «%s») è diverso dal nome %s «%s»

en: %s reference to nonexistent `%s'
it: %s si riferisce all'inesistente «%s»

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
it: %s richiede un argomento: formattatore per %citem

en: %s requires an argument: the formatter for @item
it: %s richiede un argomento: il formattatore per @item

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
it: %s: l'argomento --footnote-style deve essere «separate» o «end», non «%s».

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
it: %s: l'argomento --paragraph-indent deve essere numerico/«none»/«asis», non «%s».

en: %s: Specify the Info file only once.
it: %s: Specificare il file Info solo una volta.

en: %s: already have dir file: %s
it: %s: ha già un DIR-FILE: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
it: %s: impossibile aprire %s per la scrittura: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
it: %s: impossibile leggere (%s) e creare (%s)

en: %s: empty file
it: %s: file vuoto

en: %s: error on closing %s: %s
it: %s: errore durante la chiusura %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
it: %s: errore durante la chiusura del file dei collegamenti interni %s: %s

en: %s: invalid option -- '%c'
it: %s: opzione non valida: «%c»

en: %s: missing file argument.
it: %s: nome file mancante.

en: %s: no such variable
it: %s: variabile inesistente

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione «%s%s» non accetta argomenti

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
it: %s: l'opzione "%s%s" è ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
it: %s: l'opzione «%s%s» è ambigua; possibilità:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
it: %s: l'opzione «%s%s» richiede un argomento

en: %s: option requires an argument -- '%c'
it: %s: l'opzione richiede un argomento: «%c»

en: %s: output incompatible with split
it: %s: output incompatibile con la divisione

en: %s: unknown variable %s
it: %s: variabile %s sconosciuta

en: %s: unknown variable %s
it: %s: variabile %s sconosciuta

en: %s: unrecognized option '%s%s'
it: %s: opzione non riconosciuta «%s%s»

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
it: %s: quando si produce %s, può essere specificato con l'opzione «-o» un solo FILE di input

en: '%s' is invalid
it: «%s» non è valido

en: '%s' is not on any keys
it: «%s» non è su alcun tasto

en: ---------- Footnotes ----------
it: ---- Note a piè di pagina ----

en: -----Info: (), lines ----,
it: -----Info: (), righe ----,

en: --Xopt option without printed output
it: opzione «--Xopt» senza stampa dell'output

en: --css-include ended in comment
it: l'opzione «--css-include» termina con un commento

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
it: 1...9       Seleziona la prima...nona voce di menù di questo nodo.

en: @%s `%s' previously defined
it: @%s «%s» già definita precedentemente

en: @%s after the first element
it: @%s dopo il primo elemento

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
it: l'argomento @%s deve essere «on», «off» oppure «odd», non «%s»

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
it: l'argomento @%s deve essere «separate» o «end», non «%s»

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
it: l'argomento @%s deve essere «top» o «bottom», non «%s»

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
it: nome del riferimento incrociato @%s non dovrebbe contenere «:»

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
it: @%s definito con zero o più di un argomento dovrebbe essere invocato con {}

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
it: @%s nome del nodo della voce di menù «%s» diverso dal nome %s «%s»

en: @%s expected braces
it: @%s si aspettava le parentesi graffe

en: @%s has text but no @item
it: @%s ha testo ma non @item

en: @%s in empty multitable
it: @%s nella multitabella vuota

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
it: @%s non è significativo al difuori dell'ambiente «@float»

en: @%s is obsolete.
it: @%s è obsoleto.

en: @%s is obsolete; %s
it: @%s è obsoleto; %s

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
it: @%s porta %s a unirsi in se stesso, ignorato

en: @%s missing argument
it: argomento mancante per @%s

en: @%s missing closing brace
it: @%s parentesi di chiusura mancante

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
it: sequenza di delimitazione di chiusura mancante in @%s: %s}

en: @%s missing first argument
it: primo argomento mancante per @%s

en: @%s node name should not contain `%s'
it: il nome del nodo @%s non dovrebbe contenere «%s»

en: @%s node name should not contain `:'
it: il nome del nodo @%s non dovrebbe contenere «:»

en: @%s not allowed inside `@%s' block
it: @%s non accettato all'interno del blocco «@%s»

en: @%s not allowed inside `@copying' block
it: @%s non accettato all'interno del blocco «@copying»

en: @%s not empty
it: @%s non vuoto

en: @%s not meaningful inside @%s block
it: @%s è privo di significato all'interno del blocco @%s

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
it: @%s è privo di significato all'interno del blocco «@%s»

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
it: @%s è privo di significato al difuori degli ambienti «@titlepage» e «@quotation»

en: @%s only meaningful on a @multitable line
it: @%s ha senso solo su una riga @multitable

en: @%s output more than once: %s
it: output di @%s più di una volta: %s

en: @%s outside of any node
it: @%s non presente in alcun nodo

en: @%s outside of table or list
it: @%s fuori da tabella o lista

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
it: %s si riferisce al nodo inesistente «%s»

en: @%s requires a name
it: @%s richiede un nome

en: @%s seen before @%s closing brace
it: @%s visto prima delle parentesi di chiusura @%s

en: @%s seen before @end %s
it: @%s visto prima di @end %s

en: @%s should be right below `@float'
it: @%s dovrebbe essere subito sotto «@float»

en: @%s should not appear in @%s
it: @%s non dovrebbe apparire in @%s

en: @%s should only accept an @-command as argument, not `%s'
it: @%s dovrebbe accettare solo un @-comando come argomento, non «%s»

en: @%s should only appear at the beginning of a line
it: @%s dovrebbe apparire solo all'inizio di una riga

en: @%s should only appear in an index entry
it: @%s dovrebbe apparire in una voce di indice

en: @%s should only appear in heading or footing
it: @%s dovrebbe apparire solo in intestazione o a piè di pagina

en: @%s should only appear in math context
it: @%s dovrebbe apparire solo in contesti matematici

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
it: @%s a «%s», diverso dal nome %s «%s»

en: @%s without associated character
it: @%s senza carattere associato

en: @%s: could not find %s
it: @%s: impossibile trovare %s

en: @%s: could not open %s: %s
it: @%s: impossibile aprire %s: %s

en: @\ should only appear in math context
it: @\ dovrebbe apparire solo in contesti matematici

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
it: l'argomento @allowcodebreaks deve essere «true» o «false», non «%s»

en: @author not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
it: @author è privo di significato al difuori degli ambienti «@titlepage» e «@quotation»

en: @clear requires a name
it: @clear richiede un nome

en: @clickstyle should only accept an @-command as argument, not `%s'
it: @clickstyle dovrebbe accettare solo un @-comando come argomento, non «%s»

en: @columnfractions only meaningful on a @multitable line
it: @columnfractions ha senso solo su una riga @multitable

en: @dircategory after first node
it: @dircategory dopo il primo nodo

en: @direntry after first node
it: @direntry dopo il primo nodo

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%c'
it: @dotless si aspettava «i» o «j» come argomento, non «%c»

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%s'
it: @dotless si aspettava «i» o «j» come argomento, non «%s»

en: @end %s seen before @%s closing brace
it: @end %s visto prima delle parentesi di chiusura @%s

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
it: @end %s dovrebbe apparire solo all'inizio di una riga

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
it: l'argomento @exampleindent deve essere numerico/«asis», non «%s»

en: @firstparagraph arg must be `none' or `insert', not `%s'
it: l'argomento @firstparagraph deve essere «none» o «insert», non «%s»

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
it: l'argomento @firstparagraphindent deve essere «none» o «insert», non «%s»

en: @footnotestyle arg must be `separate' or `end', not `%s'
it: l'argomento @footnotestyle deve essere «separate» o «end», non «%s».

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
it: file immagine «%s» (per il formato HTML) non trovato, verrà usato «%s»

en: @image file `%s' not found, using `%s'
it: file @image «%s» non trovato, verrà usato «%s»

en: @image file `%s' unreadable: %s
it: file @image «%s» non leggibile: %s

en: @image missing filename argument
it: @image non ha riferimento ad alcun file

en: @import not finished in css file
it: @import non terminato nel file CSS

en: @include: could not find %s
it: @include: impossibile trovare %s

en: @include: could not open %s:
it: @include: impossibile aprire %s:

en: @itemx must follow @item
it: @itemx deve seguire @item

en: @itemx should not begin @%s
it: @itemx non dovrebbe iniziare @%s

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
it: l'argomento @kbdinputstyle deve essere «code»/«example»/«distinct», non «%s»

en: @menu in invalid context
it: @menu in un contesto non valido

en: @node name should not contain `,': %s
it: il nome @node non dovrebbe contenere «,»: %s

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
it: @node precede @%s, ma alcune parti potrebbero non essere associati con dei nodi

en: @node precedes @part, but parts may not be associated with nodes
it: @node precede @part, ma alcune parti potrebbero non essere associati con dei nodi

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
it: l'argomento @paragraphindent deve essere numerico/«none»/«asis», non «%s»

en: @part should not be associated with @top
it: @part non dovrebbe essere associato con @top

en: @set requires a name
it: @set richiede un nome

en: @setchapternewpage arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
it: l'argomento @setchapternewpage deve essere «on», «off» oppure «odd», non «%s»

en: @setfilename after the first element
it: @setfilename dopo il primo elemento

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
it: l'argomento @sp deve essere un numero, non «%s»

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
it: @strong{Nota...} produce un riferimento falso; riscrivilo per evitare che non succeda

en: @subentry should only occur in an index entry
it: @subentry dovrebbe apparire solo in un una voce di indice

en: @tab before @item
it: @tab prima di @item

en: @unmacro requires a name
it: @unmacro richiede un nome

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
it: l'argomento @urefbreakstyle deve essere «after»/«before»/«none», non «%s»

en: @verb without associated character
it: @verb senza carattere associato

en: Accept (or force completion of) this line
it: Accetta questa riga (o ne forza il completamento)

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
it: Aggiungi o rimuovi voci nel file INFO-FILE dal file DIR-FILE.

en: Add this digit to the current numeric argument
it: Aggiungi questa cifra all'argomento numerico attuale

en: Basic Info command keys
it: Comandi base per Info

en: Building completions...
it: Creazione dei completamenti...

en: CSS file %s not found
it: file CSS %s non trovato

en: Cancel current operation
it: Annulla l'operazione corrente

en: Cancel or quit operation
it: Annulla o esci dall'operazione

en: Cannot delete a permanent window
it: Impossibile eliminare una finestra permanente

en: Cannot delete the last window
it: Impossibile eliminare l'ultima finestra

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
it: Impossibile eseguire un comando «echo-area» qui

en: Cannot find '%s'
it: Impossibile trovare «%s»

en: Cannot find a window!
it: Impossibile trovare una finestra!

en: Cannot find node '%s'
it: Impossibile trovare il nodo «%s»

en: Cannot find node '(%s)%s'
it: Impossibile trovare il nodo «(%s)%s».

en: Cannot open pipe to '%s'
it: Impossibile incanalare su «%s»

en: Clear displayed search matches
it: Pulisci le corrispodenze di ricerca visualizzate

en: Commands available in Info windows:
it: Comandi disponibili per Info:

en: Commands available in the echo area:
it: Comandi disponibili nell'area echo:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
it: Elaborazione condizionale in input:
      --ifdocbook       elebora @ifdocbook e @docbook anche quando il formato non è Docbook.
      --ifhtml          elebora @ifhtml e @html anche quando il formato non è HTML.
      --ifinfo          elebora @ifinfo anche quando il formato non è Info.
      --ifplaintext     elebora @ifplaintext anche quando il formato non è testo.
      --iftex           elebora @iftex e @tex; implica l'opzione «--no-split».
      --ifxml           elebora @ifxml e @xml.
      --no-ifdocbook    non eleborare @no-ifdocbook e @ifdocbook.
      --no-ifhtml       non eleborare @ifhtml e @html.
      --no-ifinfo       non eleborare @ifinfo.
      --no-ifplaintext  non eleborare @ifplaintext.
      --no-iftex        non eleborare @iftex e @tex.
      --no-ifxml        non eleborare @ifxml e @xml.
    
      Inoltre, per le opzioni «--no-ifFORMAT» elebora il testo @ifnotFORMAT.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
it: Controlla cosa succede quando è richiesto uno scorrimento alla fine di un nodo

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
it: Controlla se «scroll-behaviour» influenza i comandi del movimento cursore

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
it: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licenza GPLv3+: GNU GPL versione 3 o successive <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Questo è software libero: siete liberi di modificarlo e ridistribuirlo.
    Non c'è ALCUNA GARANZIA, per quanto consentito dalle leggi vigenti.

en: Could not create output file '%s'
it: Impossibile creare il file «%s»

en: Could not read %s.
it: impossibile leggere %s.

en: Couldn't manipulate the file %s.
it: Il file %s non può essere manipolato.

en: Delete all other windows
it: Elimina tutte le altre finestre

en: Delete the character behind the cursor
it: Elimina il carattere dietro il cursore

en: Delete the character under the cursor
it: Elimina il carattere sotto il cursore

en: Delete the current window
it: Elimina la finestra attuale

en: Describe command:
it: Descrizione comando:

en: Describe key: %s
it: Descrizione della chiave: %s

en: Describe variable:
it: Descrive la variabile:

en: Display help message
it: Visualizza il messaggio di aiuto

en: Display version of Info being run
it: Mostra le informazioni di Info in esecuzione

en: Divide the available screen space among the visible windows
it: Dividi lo spazio sullo schermo tra le finestre visibili

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
it: END-INFO-DIR-ENTRY senza la corrispondente START-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
it: Per segnalare un bug inviare un'email a bug-texinfo@gnu.org,
    per domande generali e discussioni: help-texinfo@gnu.org.
    Sito web di Texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error converting file character encoding
it: Errore durante la conversione della codifica del file di caratteri

en: Error in regular expression `%s': %s
it: Errore nell'espressione regolare «%s»: %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
it: Esempi:
      makeinfo foo.texi                      scrive in formato Info; il nome viene ricavato dalla variabile @setfilename di foo
      makeinfo --html foo.texi               scrive in formato HTML; il nome viene ricavato dalla variabile @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                scrive in formato Texinfo XML; il nome viene ricavato dalla variabile @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            scrive in formato DocBook XML; il nome viene ricavato dalla variabile @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          scrive in formato testo sullo standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                scrive in formato PDF usando texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  scrive in formato HTML senza righe per i nodi e i menù
      makeinfo --number-sections foo.texi    scrive in formato Info con le sezioni numerate
      makeinfo --no-split foo.texi           scrive in un solo file Info

en: Exclude default directories from file search path
it: Escludi le directory di default dal percorso di ricerca del file

en: Explain the use of a variable
it: Spiega l'uso di una variabile

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
it: Espressione regolare specificata in più, ignoro «%s»

en: Failing
it: Fallita

en: Find Invocation node of [%s]:
it: Cerca il nodo di invocazione di [%s]:

en: Find file:
it: Cerca un file:

en: Find the node describing program invocation
it: Cerca il nodo che descrive l'invocazione del programma in questione

en: Finding index entries...
it: Ricerca delle voci dell'indice...

en: Follow menus:
it: Segui i menù:

en: Follow xref (%s):
it: Segui collegamento (%s):

en: Follow xref:
it: Segui collegamento:

en: Footnotes could not be displayed
it: Le note a piè di pagina non possono essere visualizzate

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
it: «%s» trovato in %s. «\[next-index-match]» tenta di cercare il prossimo.

en: Frequently-used options:
      -a, --all                    use all matching manuals
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit
it: Opzioni usate frequentemente:
      -a, --all                    usa tutti i manuali che hanno una corrispondenza
      -k, --apropos=TESTO          cerca TESTO in tutti gli indici di tutti i manuali
      -d, --directory=CARTELLA     aggiunge CARTELLA alla variabile INFOPATH
      -f, --file=MANUALE           specifica il manuale Info da visitare

en: GNU Info version %s
it: GNU Info versione %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
it: Opzioni generali:
          --document-language=STR localizzazione da usare nella traduzione delle
                                    parole chiave di Texinfo per il documento di
                                    output (predefinito C).
          --error-limit=NUM       esce dopo NUM errori (predefinito %d).
          --force                 genera il documento di output anche in presenza di errori.
          --help                  mostra questa guida ed esce.
          --no-validate           disabilita la la validazione dei riferimenti incrociati dei nodi.
          --no-warn               disabilita gli avvertimenti (ma non gli errori).
          --conf-dir=DIR          cerca anche file di inizializzazione in DIR.
          --init-file=FILE        carica il file FILE per modificare il comportamento predefinito.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL   imposta la variabile di
                                    personalizzazione VAR al valore VAL.
      -v, --verbose               spiega cosa sta facendo.
          --version               mostra le informazioni di versione ed esce.

en: General output options:
      -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
          --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
          --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
          --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
      -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                     and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                     a directory or ends with a /,
                                     put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
it: Opzioni generali di output:
      -E, --macro-expand=FILE     scrive un file FILE con i sorgenti delle macro espanse,
                                    ignorando qualunque @setfilename.
          --no-headers            disabilita i separatori dei nodi, Node: le
                                    righe Node e i menù nell'output Info
                                    (generando così un file di testo)
                                    o dal formato HTML (generando così un
                                    file più corto).
                                    Inoltre, se genera il formato Info,
                                    scrive sullo standard output in
                                    modo predefinito 
          --no-split              ignora la scrittura multipagina dell'output;
                                    genera un solo file di output.
          --[no-]number-sections  scrive capitoli e numeri di sezione;
                                    il valore predefinito è on.
      -o, --output=DEST       scrive su DEST.
                                 Con la scrittura multipagina, crea
                                   DEST come una directory e posiziona lì
                                   il file di output.
                                 Senza la scrittura multipagina, se
                                   DEST è già una directory o termina
                                   con uno «/», posiziona lì il file
                                   di output.
                                 Altrimenti, DEST dà il nome al file
                                   di output.

en: Get Manpage:
it: Cerca pagina di manuale:

en: Go to next match in Info sub-tree
it: Vai alla prossima corrispondenza nel sottoalbero di Info

en: Go to previous match in Info sub-tree
it: Vai alla precedente corrispondenza nel sottoalbero di info

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
it: Vai alla successiva voce corrispondente dell'indice dall'ultimo comando «\[index-search]»

en: Going back to last match from %s
it: Torna indietro all'ultima corrispondenza da %s

en: Goto node:
it: Vai al nodo:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
it: Trova un testo in tutti i file Info disponibili e genera il menù

en: Grow (or shrink) this window
it: Ingrandisci (o riduci) questa finestra

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
it: Il seguente è il menù dei nodi che hai visitato recentemente.
    Seleziona un nodo da questo menù o usa «\[history-node]» in un'altra finestra.

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
it: Nascondi alcune sintassi del file Info nel testo dei nodi

en: Highlight search matches
it: Evidenzia le corrispondenze di ricerca

en: How to follow a cross-reference
it: Come seguire un riferimento incrociato

en: How to print the information line at the start of a node
it: Come stamapare le informazioni di riga all'inizio di un nodo

en: I-search backward:
it: Ricerca incrementale all'indietro:

en: I-search:
it: Ricerca incrementale:

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
it: INFO-FILE e DIR-FILE sono richiesti, a meno che vengono date le opzioni «--info-file»
    o «--dir-file» (o «--info-dir»), rispettivamente.

en: Index apropos
it: Apropos indice

en: Index entries containing '%s':
it: Nessuna voce dell'indice contiene «%s»:

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
it: La voce dell'indice in @%s con : ha prodotto Info non valido: %s

en: Index entry:
it: Voce dell'indice:

en: Index topic
it: Argomento indice

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  does nothing, retained for compatibility.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -D 'VAR VAL'                  define VAR to VAL (one shell argument).
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
it: Opzioni file input:
          --commands-in-node-names  non fare niente, mantenuto per compatibilità.
      -D VAR                        definisci la variabile VAR, simile a @set.
      -D «VAR VAL»                  definisci la variabile VAR al valore VAL (un argomento della shell)  -I DIR                        aggiungi DIR al percorso di ricerca @include.
      -P DIR                        anteponi DIR al percorso di ricerca @include.
      -U VAR                        rimuovi la definizione della variabile VAR, simile a @clear.

en: Insert a TAB character
it: Inserisci un carattere di tabulazione

en: Insert completion
it: Inserisci completamento

en: Insert next character verbatim
it: Inserisci il successivo carattere letterale

en: Invalid back reference
it: Riferimento indietro non valido

en: Invalid character class name
it: Nome classe del carattere non valida

en: Invalid collation character
it: Carettere di collazione non valido

en: Invalid content of \{\}
it: Contenuto di \{\} non valido

en: Invalid preceding regular expression
it: Espressione regolare precedente non valida

en: Invalid range end
it: Fine intervallo non valido

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare non valida

en: Kill ring is empty
it: L'anello di eliminazione è vuoto

en: Kill the word following the cursor
it: Elimina la parola che segue il cursore

en: Kill the word preceding the cursor
it: Elimina la parola che precede il cursore

en: Kill to the beginning of the line
it: Elimina fino all'inizio della riga

en: Kill to the end of the line
it: Elimina fino alla fine della riga

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
it: Intervallo di tempo in millisecondi da attendere per il prossimo byte in una sequenza indicante che un tasto è stato premuto

en: List all matches of a string in the index
it: Elenca tutte le occorrenze di una stringa nell'indice

en: List possible completions
it: Elenca i completamenti possibili

en: Look up a string in the index for this file
it: Cerca un testo nell'indice di questo file

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
it: Crea una finestra con un menù che contiene tutti i nodi visitati finora

en: Memory exhausted
it: Memoria esaurita

en: Menu item (%s):
it: Voce di menù (%s):

en: Menu item:
it: Voce di menù:

en: Method to use to track mouse events
it: Metodo da usare per tracciare gli eventi del mouse

en: Minimal length of a search string
it: Lunghezza minima di una stringa di ricerca

en: Move backward a character
it: Indietro di un carattere

en: Move backward a word
it: Indietro di una parola

en: Move backwards or up through node structure
it: Vai indietro o in alto attraverso la struttura del nodo

en: Move down to the next line
it: Vai alla riga successiva

en: Move forward a character
it: Avanti di un carattere

en: Move forward a word
it: Avanti di una parola

en: Move forwards or down through node structure
it: Vai avanti o in basso attraverso la struttura del nodo

en: Move the cursor to a specific line of the window
it: Sposta il cursore a una riga specifica della finestra

en: Move to the end of the line
it: Vai alla fine della riga

en: Move to the end of this line
it: Vai alla fine di questa riga

en: Move to the end of this node
it: Vai alla fine di questo nodo

en: Move to the next cross reference
it: Vai al riferimento incrociato successivo

en: Move to the previous cross reference
it: Vai al riferimento incrociato precedente

en: Move to the start of the line
it: Vai all'inizio della riga

en: Move to the start of this line
it: Vai all'inizio di questa riga

en: Move to the start of this node
it: Vai all'inizio di questo nodo

en: Move to the start of this node's menu
it: Vai al menù principale di questo nodo

en: Move up to the previous line
it: Vai alla riga precedente

en: NUL character (\000) not permitted
it: carattere NUL (\000) non permesso

en: NUL character (^%c) not permitted
it: carattere NUL (^%c) non permesso

en: No '%s' pointer for this node
it: Nessun puntatore a «%s» per questo nodo

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
it: Questo nodo non contiene nessun «Prev» o «Up» in questo documento

en: No active search
it: Nessuna ricerca attiva

en: No available info files have '%s' in their indices
it: Nessun file Info disponibile ha «%s» negli indici

en: No completions
it: Nessun completamento

en: No cross references in this node
it: Nessun riferimento incrociato in questo nodo

en: No dir file specified; try --help for more information.
it: File di indice non specificato; usare «--help» per maggiori informazioni.

en: No earlier node in history
it: Nessun nodo precedente nella cronologia

en: No file index
it: Nessun file indice

en: No footnotes in this node
it: Nessun piè di pagina in questo nodo

en: No index entries containing '%s'
it: Nessuna voce dell'indice contiene «%s»

en: No index entries containing '%s'.
it: Nessuna voce dell'indice contiene «%s».

en: No indices found
it: Nessun indice trovato

en: No indices found.
it: Nessun indice trovato.

en: No input file specified; try --help for more information.
it: Nessun file in entrata specificato; usare «--help» per maggiori informazioni.

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: No menu in node '%s'
it: Nessun menù nel nodo «%s»

en: No menu in this node
it: Nessun menù in questo nodo

en: No menu item '%s' in node '%s'
it: Nessuna voce di menù «%s» nel nodo «%s»

en: No more index entries containing '%s'
it: Nessun'altra voce dell'indice contiene «%s»

en: No more matches
it: No ulteriori corrispondenze

en: No more nodes within this document
it: Nessun altro nodo in questo documento

en: No previous index search string
it: Nessun precedente testo di ricerca dell'indice

en: No previous regular expression
it: Nessuna espressione regolare precedente

en: No previous search string
it: Nessun testo di ricerca precedente

en: No program name given
it: Nessun nome programma specificato

en: Not complete
it: Non completo

en: Not enough room for a help window, please delete a window
it: Non c'è abbastanza spazio per visualizzare una finestra di aiuto. Eliminare una finestra

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
it: Solo @%s "10" o "11" è supportata, non «%s»

en: Only @fonttextsize 10 or 11 is supported, not `%s'
it: Solo @fonttextsize "10" o "11" è supportata, non «%s»

en: Only one window
it: Solo una finestra

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
it: Opzioni per DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPZ              passa OPZ a texi2dvi; può essere ripetuto.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
it: Opzioni per HTML:
          --css-include=FILE      includi il file FILE nell'output HTML <style>;
                                    legge lo standard input se FILE è «-».
          --css-ref=URL           genera un riferimento al file CSS per URL.
          --internal-links=FILE   genera una lista dei collegamenti interni nel file FILE.
          --split=SPLIT           dividi a SPLIT, dove SPLIT può essere
                                    «chapter», «section» oppure «node».
          --transliterate-file-names  usa nomi di file nella traslitterazione ASCII.
          --node-files            genera file di redirezione per nodi e 
                                    ancore; in modo predefinito
                                    è abilitato solo con l'opzione «--split».

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
it: Opzioni per il formato Info e testo:
          --disable-encoding      non scrivere gli accenti e i caratteri speciali
                                    nel file in formato Info basati su @documentencoding.
          --enable-encoding       ignora l'opzione «--disable-encoding» (predefinito).
          --fill-column=NUM       non generare un file con righe maggiori di NUM caratteri (predefinito %d).
          --footnote-style=STILE  scrivi le note a piè di pagina in accordo con lo stile STILE:
                                    «separate» situato su nodo a sé;
                                    «end» situato alla fine di ogni nodo nei quali sono stati definiti
                                    (predefinito).
          --paragraph-indent=VAL  rientra i paragrafi di VAL spazi (predefinito %d). Se il numero è «none»,
                                    non rientra; se è «asis» mantiene il rientro esistente.
          --split-size=NUM        genera un documento multipagina di dimensioni NUM (predefinito %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     does nothing, retained for compatibility.
it: Opzioni per XML e Docbook:
          --output-indent=VAL     non fare nulla, mantenuto per compatibilità.

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
it: Opzioni:
     --add-once           aggiunge solo alla prima sezione corrispondente, non a tutte.
     --align=COL          inizia la descrizione delle nuove voci alla colonna COL.
     --calign=COL         formatta la seconda e le successive righe di
                            descrizione per iniziare alla colonna COL.

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
it: Selezione del formato di output (predefinito Info):
          --docbook               genera un file in formato Docbook XML.
          --html                  genera un file in formato HTML.
          --plaintext             genera un file in formato testo.
          --xml                   genera un file in formato Texinfo.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  chiama texi2dvi per generare l'output passato.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
it: Incanala i contenuti di questo nodo mediante INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
it: Il cursore non appare nel nodo di questa finestra!

en: Premature end of regular expression
it: Fine anticipata dell'espressione regolare

en: Print documentation for KEY
it: Stampa la documentazione per la chiave CHIAVE

en: Quit
it: Esci

en: Quit using Info
it: Esci dal programma Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
it: Leggi il nome di un comando nell'area echo ed eseguilo

en: Read a footnote or cross reference and select its node
it: Leggi una nota a piè di pagina o un riferimento incrociato e seleziona il nodo corrispondente

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
it: Leggi l'elenco dei menù a partire dalla cartella specificata e seguili

en: Read a manpage reference and select it
it: Leggi un riferimento alla pagina del manuale e selezionala

en: Read a menu item and select its node
it: Leggi una voce di menù e seleziona il nodo corrispondente

en: Read a node name and select it
it: Leggi il nome di un nodo e selezionalo

en: Read a string and search backward for it
it: Leggi un testo e cerca all'indietro

en: Read a string and search for it
it: Leggi e cerca un testo

en: Read a string and search for it case-sensitively
it: Leggi e cerca un testo (distinguendo le lettere maiuscole/minuscole)

en: Read the name of a file and select it
it: Leggi il nome di un file e selezionalo

en: Read the name of an Info command and describe it
it: Leggi il nome di un comando Info e mostra la descrizione

en: Redraw the display
it: Ridisegna lo schermo

en: Regexp I-search backward:
it: Ricerca incrementale all'indietro mediante espressione regolare:

en: Regexp I-search:
it: Ricerca incrementale mediante espressione regolare:

en: Regexp search
it: Cerca espressione regolare

en: Regular expression too big
it: Espressione regolare troppo grande

en: Repeat last search in the reverse direction
it: Ripeti l'ultima ricerca nella direzione opposta

en: Repeat last search in the same direction
it: Ripeti l'ultima ricerca nella stessa direzione

en: Resulting window would be too small
it: La finestra risultante sarebbe troppo piccola

en: Run command bound to this key's lowercase variant
it: Esegui il comando associato alla variante minuscola di questo tasto

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
it: START-INFO-DIR-ENTRY senza la corrispondente END-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
it: Come «scroll-behaviour»

en: Scanning indices of '%s'...
it: Scansione indici di «%s»...

en: Scroll backward in this window
it: Indietro in questa finestra

en: Scroll backward in this window and set default window size
it: Indietro in questa finestra e imposta la dimensione predefinita della finestra

en: Scroll backward in this window staying within node
it: Indietro in questa finestra e resta all'interno del nodo

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
it: Indietro in questa finestra, resta all'interno del nodo e imposta
    la dimensione predefinita della finestra

en: Scroll down by half screen size
it: Vai giù per metà schermo

en: Scroll down by lines
it: Vai giù per righe

en: Scroll forward in this window
it: Avanti in questa finestra

en: Scroll forward in this window and set default window size
it: Avanti in questa finestra e imposta la dimensione predefinita della finestra

en: Scroll forward in this window staying within node
it: Avanti in questa finestra e resta all'interno del nodo

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
it: Avanti in questa finestra, resta all'interno del nodo e imposta
    la dimensione predefinita della finestra

en: Scroll the completions window
it: Scorri la finestra dei completamenti

en: Scroll the other window
it: Scorri l'altra finestra

en: Scroll the other window backward
it: Scorri indietro l'altra finestra

en: Scroll up by half screen size
it: Vai su per metà schermo

en: Scroll up by lines
it: Vai su per righe

en: Search
it: Cerca

en: Search continued from the beginning of the document
it: Ricerca continuata a partire dall'inizio del documento

en: Search continued from the end of the document
it: Ricerca continuata a partire dalla fine del documento

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Search interactively for a string as you type it
it: Cerca interattivamente un testo durante la digitazione

en: Search string too short
it: Stringa di ricerca troppo breve

en: Search this node and subnodes for a string
it: Cerca la stringa in questo nodo e nei sottonodi

en: Search under %s:
it: Cerca sotto il nodo %s ...

en: Searching subfile %s ...
it: Cerca il subfile %s ...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
it: Seleziona un nodo precedentemente visitato

en: Select reference or menu item appearing on this line
it: Seleziona il riferimento o la voce di menù in questa riga

en: Select the Next node
it: Seleziona il nodo successivo

en: Select the Prev node
it: Seleziona il nodo precedente

en: Select the Up node
it: Seleziona il nodo superiore

en: Select the first node in this file
it: Seleziona il primo nodo in questo file

en: Select the last item in this node's menu
it: Seleziona l'ultima voce del menù in questo nodo

en: Select the last node in this file
it: Seleziona l'ultimo nodo in questo file

en: Select the most recently selected node
it: Seleziona il nodo selezionato più recentemente

en: Select the next window
it: Seleziona la finestra successiva

en: Select the node '(dir)'
it: Seleziona il nodo «(dir)»

en: Select the node 'Top' in this file
it: Seleziona il nodo «Principale» in questo file

en: Select the previous window
it: Seleziona la finestra precedente

en: Select this menu item
it: Seleziona questa voce di menù

en: Select visited node:
it: Seleziona il nodo visitato:

en: Set %s to value (%d):
it: Imposta %s al valore (%d):

en: Set %s to value (%s):
it: Imposta %s al valore (%s):

en: Set screen height to (%d):
it: Imposta l'altezza a (%d):

en: Set the height of the displayed window
it: Imposta l'altezza della finestra

en: Set the value of an Info variable
it: Imposta il valore di una variabile per Info

en: Set variable:
it: Imposta variabile:

en: Show all matching files
it: Mostra tutti i file corrispondenti

en: Show full file name of node being displayed
it: Mostra il nome file completo del nodo che viene visualizzato

en: Show the footnotes associated with this node in another window
it: Mostra le note a piè di pagina associate a questo nodo in un'altra finestra

en: Show what to type to execute a given command
it: Mostra cosa digitare per un comando specifico

en: Skip current window when searching
it: Salta la finestra corrente durante la ricerca

en: Sole completion
it: Completamento esclusivo

en: Split the current window
it: Dividi la finestra attuale

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
it: Inizia (o moltiplica per quattro) l'argomento numerico attuale

en: Styles for active links
it: Stili per i collegamenti attivi

en: Styles for links
it: Stili per i collegamenti

en: Styles for search matches
it: Stili per le corrispondenze di ricerca

en: Success
it: Riuscito

en: Terminal cannot be initialized: %s
it: Il terminale non può essere inizializzato: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
it: Il tipo di terminale «%s» non è in grado di avviare il programma Info

en: The current search path is:
it: Percorso di ricerca corrente:

en: The following commands can only be invoked via %s:
it: I seguenti comandi possono solo essere invocati mediante %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
it: I seguenti comandi non possono essere invocati in alcun modo:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
it: Numero di righe da scorrere quando il cursore lascia la finestra

en: The reference disappeared! (%s)
it: Il riferimento è scomparso! (%s)

en: The reference disappeared! (%s).
it: Il riferimento è scomparso! (%s).

en: There is no function named '%s'
it: Non esiste una funzione di nome «%s»

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
it[0]: Non c'è la voce %d in questo menù
it[1]: Non ci sono le voci %d in questo menù

en: This is GNU Info version %s.
it: Questo GNU Info versione %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
it: Questo è il file .../info/dir, che contiene il
    nodo più in alto della gerarchia di Info, chiamata (dir)Top.
    La prima volta che invochi il programma Info si inizia cercando questo nodo.
    %c
    %s	Questo è il nodo più alto dell'albero INFO
    
      Questo (il nodo principale) fornisce un menù che contiene le voci principali.
      Digitando "q" esce, digitando "H" si produce un elenco di tutti i comandi Info,
      "d" ritorna alla presente schermata, "h" fornisce informazioni ai nuovi utenti,
      "mEmacs<Return>" visualizza il manuale di Emacs, ecc.
    
      All'interno di Emacs, puoi cliccare con il pulsante destro del mouse su una voce di menù
      o su un riferimento incrociato per selezionarlo.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
it: Questa finestra non ha nodi aggiuntivi

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
it: Attiva o disattiva la modalità a capo automatico nella finestra corrente

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
it: Attiva o disattiva l'uso delle espressioni regolari nelle ricerche

en: Trailing backslash
it: Rimozione barra inversa

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
it: Tradurre il sorgente della documentazione di Texinfo in vari altri formati,
    per impostazione predefinita i file Info sono adatti alla lettura online con
    Emacs oppure con GNU Info.
    
    Questo programma è solitamente installato come «makeinfo» e «texi2any»;
    il comportamento è identico, e non dipende dal nome installato.

en: Transpose characters at point
it: Trasponi caratteri al punto

en: Try --help for more information.
it: Usare «--help» per maggiori informazioni.

en: Try `%s --help' for more information.
it: Usare «%s --help» per maggiori informazioni.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
it: Impossibile trovare il nodo referenziato da «%s» in «%s»

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help
it: Comando Info «%c» sconosciuto; usare «?» per l'aiuto

en: Unknown command (%s)
it: Comando sconosciuto (%s)

en: Unknown system error
it: Errore di sistema sconosciuto

en: Unmatched ( or \(
it: ( o \( non accoppiate

en: Unmatched ) or \)
it: ) \) non accoppiate

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
it: [, [^, [:, [., o [= non accoppiate

en: Unmatched \{
it: \{ non accoppiate

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
it: Uso: %s [OPZIONE]... FILE-TEXINFO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
it: Uso: %s [OPZIONE]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
it: Uso: %s [OPZIONE]... [VOCE DI MENÙ...]
    
    Legge la documentazione nel formato Info.

en: Using literal strings for searches
it: Usa il testo letterale nelle ricerche

en: Using regular expressions for searches
it: Usa le espressioni regolari nelle ricerche

en: Virtual Index
    *************
    
    Index entries that match '%s':
it: Voce dell'indice che corrisponde a «%s»:

en: Visit Info node '(info)Help'
it: Visita il nodo «(info)Help»

en: Visit as many menu items at once as possible
it: Visita in una sola volta quante più voci di menù possibile

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
it: Questo è Info, versione %s. Digitare \[get-help-window] per l'aiuto, \[get-info-help-node] per il tutorial.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
it: Cosa fare quando un comando di scorrimento viene eseguito alla fine dell'ultimo nodo

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
it: Quando è attivato, il programma Info accetta e mostra i caratteri della famiglia ISO Latin

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
it: Quando è attivato, elimina i file Info inutilizzati

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
it: Quando è attivato, la creazione o l'eliminazione di una finestra ridimensiona le altre

en: When "On", errors cause the bell to ring
it: Quando è attivato, gli errori producono un effetto sonoro

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
it: Quando è attivato, lampeggia lo schermo anziché utilizzare l'effetto sonoro

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
it: Quando è attivato, le note a piè di pagina appaiono e scompaiono automaticamente

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
it: Quando è attivato, la porzione del testo cercato viene evidenziata

en: Where is command:
it: Dov'è il comando:

en: Yank back a previous kill
it: Recupera l'eliminazione precedente

en: Yank back the contents of the last kill
it: Recupera il contenuto dell'ultima eliminazione

en: You are already at the first page of this node
it: Questa è già la prima pagina del nodo corrente

en: You are already at the last page of this node
it: Sei già all'ultima pagina di questo nodo

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
it: \ nell'espansione della macro @%s seguita da «%s» anziché dal nome del parametro oppure \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
it: \%-10[abort-key]  Annulla l'operazione corrente.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
it: \%-10[beginning-of-node]  Vai all'inizio di questo nodo.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
it: \%-10[dir-node]  Vai al nodo principale della «cartella».

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
it: \%-10[end-of-node]  Vai alla fine di questo nodo.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
it: \%-10[get-info-help-node]  Invoca il tutorial di Info.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
it: \%-10[global-next-node]  Vai al successivo nodo del documento.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
it: \%-10[global-prev-node]  Vai al precedente nodo del documento.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
it: \%-10[goto-node]  Vai al nodo indicando il suo nome.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
it: \%-10[history-node]  Torna all'ultimo nodo visitato in questa finestra.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
it: \%-10[index-search]  Cerca un testo specificato nell'indice e
                  seleziona il nodo riferito dalla prima voce trovata.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
it: \%-10[last-menu-item]  Seleziona l'ultima voce di menù di questo nodo.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
it: \%-10[menu-item]  Seleziona una voce di menù indicando il suo nome.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
it: \%-10[move-to-next-xref]  Salta al successivo collegamento ipertestuale.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
it: \%-10[next-line]  Muovi in basso di una riga.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
it: \%-10[next-node]  Vai al successivo nodo su questo livello.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
it: \%-10[prev-line]  Muovi in alto di una riga.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
it: \%-10[prev-node]  Vai al precedente nodo su questo livello.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
it: \%-10[quit-help]  Chiudi questa finestra di aiuto.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
it: \%-10[quit]  Esci completamente da Info.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
it: \%-10[scroll-backward]  Indietro di una schermata.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
it: \%-10[scroll-forward]  Avanti di una schermata.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
it: \%-10[search-next]  Cerca l'occorrenza successiva.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
it: \%-10[search-previous]  Cerca indietro l'occorrenza successiva.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
it: \%-10[search]  Cerca in avanti il testo specificato.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
it: \%-10[select-reference-this-line]  Segui il collegamento ipertestuale sotto il cursore.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
it: \%-10[top-node]  Vai al nodo superiore di questo documento.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
it: \%-10[up-node]  Vai su di un livello.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
it: Sintetizza il menù delle voci nell'indice che corrispondono.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
it: \%-10[xref-item]  Segui il riferimento incrociato indicando il suo nome.

en: `.' or `,' must follow @xref
it: «.» o «,» devono seguire @xref

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
it: «.» o «,» devono seguire @xref, non %s

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
it: «@end» si aspettava il carattere «%s», ma è stato letto il carattere «%s»

en: accent command `@%s' must not be followed by new line
it: il comando per accentare «@%s» non deve essere seguito da una nuova riga

en: accent command `@%s' must not be followed by whitespace
it: il comando per accentare «@%s» non deve essere seguito da spazi

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
it: il comando per accentare «@%s» non è stato accettato come argomento @%s

en: action name too long
it: nome azione troppo lungo

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
it: l'argomento per @U supera il valore massimo Unicode 0x10FFFF: %s

en: bad argument to @%s
it: argomento errato per @%s

en: bad argument to @%s: %s
it: argomento errato per @%s: %s

en: bad argument to @alias
it: argomento errato per @alias

en: bad argument to @definfoenclose
it: argomento errato per @definfoenclose

en: bad argument to @end: %s
it: argomento errato per @end: %s

en: bad argument to @headings: %s
it: argomento errato per @headings: %s

en: bad argument to @need: %s
it: argomento errato per @need: %s

en: bad argument to @printindex: %s
it: argomento errato per @printindex: %s

en: bad name for @%s
it: nome errato per @%s

en: bad name for @clear
it: nome errato per @clear

en: bad name for @set
it: nome errato per @set

en: bad name for @unmacro
it: nome errato per @unmacro

en: bad or empty @%s formal argument:
it: argomento formale @%s errato o vuoto:

en: bad or empty @%s formal argument: %s
it: argomento formale @%s errato o vuoto: %s

en: bad syntax for @%s argument: %s
it: sintassi errata per l'argomento @%s: %s

en: bad syntax for @value
it: sintassi errata per @value

en: cannot bind key sequence to menu-digit
it: impossibile mappare la sequenza di tasti alla cifra di menù

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
it: chm.pm: impossibile aprire %s per la scrittura: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
it: chm.pm: errore durante la chiusura di %s: %s

en: closing %s
it: chiusura %s

en: column fraction not a number: %s
it: la frazione di colonna non è un numero: %s

en: command @%s does not accept arguments
it: il comando @%s non accetta argomenti

en: command @%s missing a node or external manual argument
it: nodo o argomento manuale esterno mancante per il comando @%s

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
it: il comando @%s che non accetta argomento in parentesi graffe, non dovrebbe essere sulla riga @%s

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
it: impossibile creare le directory «%s» o «%s»: %s

en: could not create directory `%s': %s
it: impossibile creare le directory «%s»: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
it: impossibile trovare il file @image «%s.txt» né testo alternativo

en: could not open %s for writing: %s
it: impossibile aprire %s per la scrittura: %s

en: could not open %s for writing: %s
it: Impossibile aprire %s per la scrittura: %s

en: could not open %s: %s
it: impossibile aprire %s: %s

en: could not open --include-file %s: %s
it: impossibile aprire --include-file %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
it: impossibile aprire il file di configurazione dei riferimenti HTML %s: %s

en: could not open init file %s
it: impossibile aprire il file di inizializzazione %s

en: could not protect hash character in @%s
it: impossibile proteggere il carattere hash in @%s

en: could not read %s: %s
it: impossibile leggere %s: %s

en: could not read init file %s
it: impossibile leggere il file di inizializzazione %s

en: document without Top node
it: documento senza il nodo «Top»

en: document without nodes
it: documento senza nodi

en: empty @%s
it: @%s vuoto

en: empty @columnfractions
it: argomento vuoto in @columnfractions

en: empty argument in @%s
it: argomento vuoto in @%s

en: empty index key in @%s
it: chiave indice vuota in @%s

en: empty menu entry name in `%s'
it: nome della voce del menù vuoto in «%s»

en: empty multitable
it: multitabella vuota

en: empty node name after expansion `%s'
it: nome del nodo vuoto dopo l'espansione «%s»

en: empty node name in menu entry
it: nome nodo vuoto nella voce di menù

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
it: la codifica «%s» non è una codifica texinfo canonica

en: entry for index `%s' outside of any node
it: voce per l'indice «%s» non presente in alcun nodo

en: environment command %s as argument to @%s
it: comando d'ambiente %s come argomento per @%s

en: environment command %s as argument to @alias
it: comando d'ambiente %s come argomento per @alias

en: error loading %s: %s
it: errore durante il caricamento di %s: %s

en: error on closing %s: %s
it: errore durante la chiusura di %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file @verbatiminclude %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file CSS %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file TOC frame %s: %s

en: error on closing frame file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file frame %s: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file di configurazione dei riferimenti HTML %s: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file di espansione della macro %s: %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
it: errore durante la chiusura del file del nodo di redirezione %s: %s

en: error writing to %s: %s
it: errore durante la scrittura del file %s: %s

en: excess command line argument `%s'
it: troppi argomenti sulla riga di comando «%s»

en: expected @%s on or off, not `%s'
it: si aspettava la lettura @%s "on" oppure "off", non «%s»

en: expected @end %s
it: si aspettava @end %s

en: extra characters following action `%s'
it: caratteri in più dopo il nome dell'azione «%s»

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
it: meno di quattro cifre esadecimali nell'argomento per @U: %s

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
it: La trasformazione fill_gaps_in_sectioning non ha restituito alcun risultato. Nessuna sezione?

en: finished printing node %s
it: stampa del nodo %s terminata

en: found file %s
it: file %s trovato

en: handler %s of stage %s priority %s failed
it: gestore %s dello stage %s con priorità %s fallito

en: here is the previous definition as @%s
it: ecco la definizione precedente come @%s

en: here is the previous definition of `%s'
it: ecco la definizione precedente di «%s»

en: ignoring @tab outside of multitable
it: ignora @tab fuori della multitabella

en: ignoring multiple @%s
it: @%s multipli ignorati

en: ignoring splitting for format %s
it: scrittura multipagina per il formato %s ignorata

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
it: ignora il valore sconosciuto di TEXINFO_OUTPUT_FORMAT «%s»

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
it: nome del riferimento incrociato vuoto in @%s dopo l'espansione «%s»

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
it: titolo del riferimento incrociato vuoto in @%s dopo l'espansione «%s»

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
it: La trasformazione insert_nodes_for_sectioning_commands non ha restituito alcun risultato. Nessuna sezione?

en: invalid number: %s
it: numero non valido: %s

en: key sequence too long
it: sequenza di tasti troppo lunga

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
it: l2h: la directory L2H_TMP contiene un punto

en: l2h: command did not succeed: %s
it: l2h: comando non riuscito: %s

en: l2h: could not determine the fragment %d for @%s
it: l2h: impossibile determinare il frammento %d per @%s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s with output counter %d from HTML
it: l2h: impossibile estrarre il frammento %d per @%s con il contatore dell'output %d dall'HTML

en: l2h: could not load %s: %s
it: l2h: impossibile caricare %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
it: l2h: impossibile aprire %s per la scrittura: %s

en: l2h: could not open %s: %s
it: l2h: impossibile aprire %s: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
it: l2h: impossibile aprire il file latex %s per la scrittura: %s

en: l2h: current directory contains a dot
it: l2h: la directory corrente contiene un punto

en: l2h: image has invalid extension: %s
it: l2h: l'immagine ha un'estensione non valida: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
it: l2h: rinomina di %s come %s fallita: %s

en: latex2html.pm: end of @%s item %d not found
it: latex2html.pm: fine dell'elemento @%s %d non trovata

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document
it: latex2html.pm: l'elaborazione ha prodotto %d voci in HTML; si aspettava %d, il numero di voci trovate nel documento

en: looking for file "%s"
it: ricerca del file «%s»

en: looking for file %s in %s
it: ricerca del file %s in %s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
it: il livello della sezione di @%s che appare dopo un elemento più basso verrà abbassato

en: macro `%s' called with too many args
it: macro «%s» chiamata con troppi argomenti

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
it: la macro «%s» dichiarata senza argomenti è stata chiamata con un argomento

en: macro `%s' previously defined
it: macro «%s» già definita precedentemente

en: macro call nested too deeply (set MAX_NESTED_MACROS to override; current value %d)
it: troppe chiamate a macro annidate (impostare MAX_NESTED_MACROS per ignorare; valore attuale %d)

en: malformed variable assignment: %s
it: errore nell'assegnamento della variabile: %s

en: memory exhausted
it: memoria esaurita

en: menu entry name should not contain `:'
it: il nome della voce del menù non dovrebbe contenere «:»

en: menu entry node name should not contain `%s'
it: il nome del nodo della voce del menù non dovrebbe contenere «%s»

en: menu entry node name should not contain `:'
it: il nome del nodo della voce del menù non dovrebbe contenere «:»

en: misplaced %c
it: %c fuori luogo

en: misplaced {
it: { fuori luogo

en: misplaced }
it: } fuori luogo

en: missing `=' immediately after variable name
it: carattere «=» assente dopo il nome della variabile

en: missing action name
it: nome dell'azione assente

en: missing category for @%s
it: categoria mancante per @%s

en: missing key sequence
it: sequenza di tasti mancante

en: missing name for @%s
it: nome mancante per @%s

en: missing type
it: tipo mancante

en: missing variable name
it: nome variabile assente

en: multiple @%s
it: @%s multiplo

en: must be after `@%s' to use `@%s'
it: deve essere dopo «@%s» per usare «@%s»

en: must specify a title with a title command or @top
it: è necessario specificare un titolo con un comando «title» o @top

en: no argument specified for @U
it: nessun argomento specificato per @U

en: no chapter-level command before @%s
it: nessun comando a livello di capitolo prima di @%s

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
it: nessuna voce trovata per «%s»; nulla da eliminare

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
it: nessuna voce htmlxref.cnf trovata per «%s»

en: no index entries found for '%s'
it: nessuna voce dell'indice trovata per «%s»

en: no info dir entry in `%s'
it: nessuna voce dell'indice in «%s»

en: no matching `%cend %s'
it: nessun corrispondente «%cend %s»

en: no matching `@end %s'
it: nessun corrispondente «@end %s»

en: no more than two levels of index subentry are allowed
it: Non sono permessi più di due livelli della sottovoce dell'indice

en: no sectioning command associated with @%s
it: nessun comando di sezionamento associato con @%s

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
it: il nodo «%s» è %s per «%s» nel menù, ma non nel sezionamento

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
it: il nodo «%s» non ha alcuna voce di menù per «%s», nonostante sia destinata ad «Up»

en: non-hex digits in argument for @U: %s
it: cifre esadecimali errate nell'argomento per @U: %s

en: printindex before document beginning: @printindex %s
it: printindex prima dell'inizio del documento: @printindex %s

en: printing an index `%s' merged in another one, `%s'
it: stampa di un indice «%s» unito in un altro indice, «%s»

en: printing node %s...
it: stampa nodo %s...

en: raising the section level of @%s which is too low
it: il livello della sezione di @%s che è troppo basso verrà alzato

en: raw format %s is not converted
it: il formato grezzo %s non è convertito

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
it: chiamata ricorsiva della macro %s non accettata; usare @rmacro se necessario

en: redefining Texinfo language command: @%s
it: ridefinizione del comando del linguaggio Texinfo: @%s

en: regexp error: %s
it: errore nell'espressione regolare: %s

en: region %s inside region %s is not allowed
it: regione %s all'interno della regione %s non permessa

en: remaining argument on @%s line: %s
it: argomento restante sulla riga @%s: %s

en: rename %s failed: %s
it: rinomina di %s fallita: %s

en: reserved index name %s
it: nome indice %s riservato

en: string not closed in css file
it: stringa non chiusa nel file CSS

en: superfluous argument to @%s
it: argomento superfluo per @%s

en: superfluous argument to @%s %s: %s
it: argomento superfluo per @%s %s: %s

en: superfluous argument to @end %s: %s
it: argomento superfluo per @end %s: %s

en: superfluous arguments for node
it: argomenti superflui per il nodo

en: syntax for an external node used for `%s'
it: sintassi per un nodo esterno usata per «%s»

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
it: tex4ht.pm: chdir di %s fallita: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
it: tex4ht.pm: comando fallito: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
it: tex4ht.pm: impossibile aprire %s: %s

en: tex4ht.pm: end of @%s item %d not found
it: tex4ht.pm: fine dell'elemento @%s %d non trovata

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
it: tex4ht.pm: file output mancante: %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
it: tex4ht.pm: l'output non ha nessuna voce HTML per @%s %s

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
it: tex4ht.pm: l'elaborazione ha prodotto %d voci in HTML; si aspettava %d, il numero di voci trovate nel documento per @%s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
it: tex4ht.pm: l'elaborazione ha recuperato %d voci in HTML; si aspettava %d, il numero di voci trovate nel documento per @%s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
it: tex4ht.pm: impossibile ritornare alla directory iniziale: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
it: troppe colonne nell'elemento multitabella (massimo %d)

en: undefined flag: %s
it: indicatore non definito: %s

en: unexpected @
it: @ inaspettato

en: unexpected argument on @%s line: %s
it: argomento inaspettato nella riga @%s: %s

en: unknown @end %s
it: @end %s sconosciuto

en: unknown action `%s'
it: azione «%s» sconosciuta

en: unknown command `%s'
it: comando «%s» sconosciuto

en: unknown destination index in @%s: %s
it: indice di destinazione sconosciuto in @%s: %s

en: unknown index `%s' in @printindex
it: indice «%s» sconosciuto in @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
it: indice sorgente sconosciuto in @%s: %s

en: unknown tree transformation %s
it: trasformazione albero %s sconosciuta

en: unmatched `%c%s'
it: «%c%s» senza corrispondenza

en: unmatched `@end %s'
it: «@end %s» senza corrispondenza

en: unmatched `@end'
it: «@end» senza corrispondenza

en: unrecognized encoding name `%s'
it: il nome «%s» non corrisponde ad alcun nome di codifica

en: unrecognized type: %s
it: tipo non riconosciuto: %s

en: use braces to give a command as an argument to @%s
it: usa le parentesi graffe per dare un comando come argomento a @%s

en: value %s is not valid for variable %s
it: il valore %s non è valido per la variabile %s

en: value too long
it: valore troppo lungo

en: variable name too long
it: nome variabile troppo lungo

en: writing node %s...
it: scrittura del nodo %s...
