ark - en to ja translation catalogue (285 entries)

en:  megabytes
ja: メガバイト

en: %1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル
ja[1]: %1 ファイル

en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: &Automatically create subfolders
ja: 自動的にサブフォルダを作成する(&A)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Preserve paths when extracting
ja: 展開するときにパスを保持する(&P)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
ja: (c) 1997-2019, Ark 開発チーム

en: , %1 folder | , %1 folders
ja[0]: %1 フォルダ
ja[1]: %1 フォルダ

en: <b>Job Description</b>
ja: <b>ジョブの説明</b>

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
ja: 開かない

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
ja: 読み取り専用で開く

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
ja: テキストとしてプレビュー

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
ja: 展開(&E)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
ja: 整合性をテスト(&T)

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
ja: すべて展開(&X)

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
ja: コピーを保存...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
ja: 情報パネルを表示

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
ja: 圧縮

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
ja: ここに展開

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
ja: 展開

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
ja: 圧縮先...

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here
ja: ここにアーカイブを展開

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here, autodetect subfolder
ja: ここにアーカイブをサブフォルダ付きで展開

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive to...
ja: 場所を指定して展開...

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
ja: コメントを編集(&C)

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
ja: コメントを追加(&C)

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
ja: <filename>%1</filename> は既に存在しますが、フォルダではありません。

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
ja: <filename>%1</filename> はディレクトリです。

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
ja: アーカイブは破損しているか十分な権限がありません。

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
ja: Ark はローカルディレクトリにのみアーカイブを展開できます。

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
ja: Ark は現在 UDF ファイルシステムの ISO ファイルをサポートしていません。

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
ja: エントリを圧縮できないため、処理は中止されました。

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
ja[0]: 展開したファイルを展開先のフォルダに移動できませんでした。
ja[1]: 展開したファイルを展開先のフォルダに移動できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
ja: エントリを書き込むためのアーカイブを開けません。

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
ja: <filename>%1</filename> に上書きできませんでした。権限があるか確認してください。

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
ja: 圧縮率を設定できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
ja: アーカイブ方式を設定できませんでした。

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
ja[0]: このファイルを削除すると元に戻せません。本当に削除しますか？
ja[1]: これらのファイルを削除すると元に戻せません。本当に削除しますか？

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
ja: 空き容量がないため展開に失敗しました。

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
ja: 展開に失敗:パスワードが違います

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
ja: データ書き出し用の一時ファイルを作成することができませんでした。

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
ja: 致命的なエラーにより展開を中止しました。

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> の読み取りは次のエラーで失敗しました: <message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は既に存在します。上書きしますか？

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> を読み込めません。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> は存在しないため、指定した場所にコピーできません。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> はパスワードで保護されています。パスワードを入力してください。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> が見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> はファイルを追加次第すぐに作成されます。

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
ja: アーカイブを <filename>%1</filename> に保存できませんでした。他の場所に保存してみてください。

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
ja: このアーカイブは空か、Ark はこのファイルを開くことができません。

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
ja: アーカイブは壊れています。おそらくいくつかのファイルが失われているか破損しています。

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
ja: フォルダ <filename>%1</filename> は既に存在します。本当にここに展開しますか？

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> を作成できませんでした。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました。他のアーカイブは展開されません。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました(<nl/><message>%2</message><nl/>)他のアーカイブは展開されません。

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
ja: エントリを圧縮できません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
ja: ヘッダ暗号化がないパスワード保護されたアーカイブへのファイル追加は現在サポートされていません。<nl/><nl/>ファイルを追加するには、展開後に新しいアーカイブを作成してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
ja: クリックしてコメントの追加または編集を行います

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
ja: クリックして選択したファイルを外部プログラムで開く

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
ja: クリックして選択したファイルをプレビューします

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
ja: クリックしてアーカイブのプロパティを確認します

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
ja: クリックしてアーカイブの整合性をテストします

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
ja: ヘッダ暗号化がないパスワード保護されたアーカイブのテストは現在サポートされていません。

[ctx: @title:group]
en: Extract
ja: 展開

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: @title:tab]
en: Previews
ja: プレビュー

[ctx: @title:window]
en: Add Files
ja: ファイルを追加

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
ja: ファイルを %1 に追加

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
ja: ファイルをプレビューできません

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
ja: 破損したアーカイブ

[ctx: @title:window]
en: Extract
ja: 展開

[ctx: @title:window]
en: File Exists
ja: ファイルが存在します

[ctx: @title:window]
en: File Modified
ja: ファイルは編集されています

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
ja: %1のプロパティ

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
ja: コピーを保存

en: Add &Files...
ja: ファイルを追加(&F)...

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
ja: 指定されたファイルを filename に追加します。アーカイブが存在しなければ作成します。操作が完了したらプログラムを終了します。

en: Adding comment
ja: コメントを追加中

en: Adding files is not supported for this archive.
ja: このアーカイブへのファイル追加は対応していません。

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

en: Advanced editing functionalities
ja: 高度な編集機能

en: All &files
ja: すべてのファイル(&F)

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive name:
ja: アーカイブ名:

en: Archive type:
ja: アーカイブタイプ:

en: Ark cannot open symlinks.
ja: Ark はシンボリックリンクを開くことができません。

en: Ark does not currently support testing this archive.
ja: 現段階では、Ark はアーカイブのテストをサポートしていません。

en: Ask for password before showing the list of files in the archive
ja: アーカイブ内にあるファイルのリストを表示する前にパスワードを求める

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
ja: 選択された拡張子 (例: rar, tar.gz, zip その他のサポートされているフォーマット) を付けて自動的にファイル名を生成します。

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
ja: BLAKE2チェックサム

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
ja: CRC チェックサム

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
ja: 最初のエントリの場所にカレントディレクトリを変更し、そこからの相対位置に他のすべてのエントリを追加します。

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
ja: クリックして展開ダイアログを開きます。どのようにすべてのファイルを展開するかを指定できます。

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
ja: クリックして展開ダイアログを開きます。すべてのファイルを展開するか選択したファイルのみを展開するかを指定できます。

en: Close &Ark after extraction
ja: 展開後に Ark を閉じる(&A)

en: Close Ark after extraction
ja: 展開後に Ark を閉じる

en: Close Ark after extraction.
ja: 展開後に Ark を閉じる。

en: Closing preview
ja: プレビューを終了中

en: Comment has been modified.
ja: コメントは編集されました。

en: Compress to Archive
ja: アーカイブに圧縮

en: Compressing a file | Compressing %1 files
ja[0]: 1 ファイルを圧縮中
ja[1]: %1 ファイルを圧縮中

en: Compression
ja: 圧縮

[ctx: Compression method]
en: Method
ja: 圧縮方式

en: Compression method(s):
ja: 圧縮方式:

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
ja: 圧縮率

en: Compression ratio:
ja: 圧縮率:

en: Copying a file | Copying %1 files
ja[0]: 1 ファイルをコピー中
ja[1]: %1 ファイルをコピー中

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
ja: <filename>%1</filename> に書き込めません。<nl/>十分な権限があるか確認してください。

en: Create New Archive
ja: 新しいアーカイブを作成

en: Create multi-volume archive
ja: マルチボリュームアーカイブを作成

en: Default action when opening archive entries.
ja: アーカイブを開く際に行う既定の動作

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
ja[0]: 1 ファイルをアーカイブから削除中
ja[1]: %1 ファイルをアーカイブから削除中

en: Description
ja: 説明

en: Destination
ja: 展開先

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
ja: 展開先のフォルダ。指定がなければ現在のパスを使用します。

en: Disable preview for files larger than:
ja: これ以上のサイズのファイルではプレビューを無効化:

en: E&xtraction into subfolder:
ja: サブフォルダに展開(&X):

en: Encryption method:
ja: 暗号化方式:

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
ja: 同じ名前のエントリは同じ場所にペーストできません。

en: Extension:
ja: 拡張子:

en: Extract
ja: 展開

en: Extract All Files
ja: すべてのファイルを展開

en: Extract To...
ja: 場所を指定して展開...

en: Extract here
ja: ここに展開

en: Extract multiple archives
ja: 複数のアーカイブを展開

en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
ja: アーカイブに1つ以上のフォルダがある場合でもサブフォルダに展開

en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
ja: アーカイブに1つ以上のフォルダがある場合、サブフォルダに展開する。

en: Extracting Files
ja: ファイルを展開中

en: Extracting all files
ja: すべてのファイルを展開

en: Extracting one file | Extracting %1 files
ja[0]: 1 ファイルを展開
ja[1]: %1 ファイルを展開

en: Extraction Dialog
ja: 展開ダイアログ

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
ja: 1つ以上のファイルが破損しているため展開できません。

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
ja: サポートされていない圧縮方法 (%1) のため展開に失敗しました。

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
ja: サポートされていない暗号化のため展開に失敗しました。

en: Extraction failed.
ja: 展開に失敗しました。

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
ja: 展開に失敗しました。十分な空き容量があるか確認してください。

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
ja: 展開に失敗しました。パスワードが合っていることと、十分な空き容量があるか確認してください。

en: Failed to add entry: %1
ja: エントリの追加に失敗しました: %1

en: Failed to copy entry: %1
ja: エントリをコピーできません: %1

en: Failed to create directory: %1
ja: ディレクトリの作成に失敗しました: %1

en: Failed to delete entry: %1
ja: エントリの削除に失敗しました: %1

en: Failed to find all archive volumes.
ja: すべてのアーカイブボリュームの検索に失敗しました。

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
ja: このファイルタイプに対応するプラグインを読み込めませんでした。必要な実行ファイルがインストールされていることを確認してください。

en: Failed to locate entry: %1
ja: エントリを見つけられません: %1

en: Failed to move entry: %1
ja: エントリを移動できません: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
ja: '%1'の読み込みに失敗しました: <nl/>%2

en: Failed to open archive: %1
ja: アーカイブの読み込みに失敗: %1

en: Failed to open file for writing: %1
ja: 書き込みを行うファイルの読み込みに失敗しました: %1

en: Failed to read data for entry: %1
ja: エントリのデータの読み込みに失敗しました: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
ja: エントリのメタデータの読み込みに失敗しました: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
ja: エントリへの圧縮オプションの設定に失敗しました: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
ja: エントリにメタデータを設定できません: %1

en: Failed to write archive.
ja: アーカイブの書き込みに失敗しました。

en: Failed to write data for entry: %1
ja: エントリへのデータの書き込みに失敗しました: %1

[ctx: File permissions]
en: Mode
ja: モード

[ctx: File version]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: File's group]
en: Group
ja: グループ

[ctx: File's owner username]
en: Owner
ja: 所有者

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
ja: ファイル名は / を含むものや "." や ".." にできません

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
ja: 指定したパスには既にファイルが存在します。上書きしますか？

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
ja: 指定したパスには既にファイルが存在します。上書きする場合、それを削除してください。

en: Files/Folders to Compress
ja: 圧縮するファイル/フォルダ

en: Folder exists
ja: フォルダは存在します

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Folders can't be moved into themselves.
ja: フォルダを自身の中に移動できません。

en: Former Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Group:
ja: グループ:

en: Has comment:
ja: コメント付き:

en: How the main window is divided.
ja: メインウィンドウを分割する方法

en: Icons
ja: アイコン

en: Ideas, help with the icons
ja: アイデア、アイコンの手伝い

en: Incorrect password, please try again.
ja: パスワードが違います。やり直してください。

en: Incorrect password.
ja: パスワードが違います。

en: Information Panel
ja: 情報パネル

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
ja: フォーマット %1に圧縮レベルを指定することはできません。

en: Job Tracker
ja: ジョブの追跡

en: KDE Archiving tool
ja: KDE アーカイブツール

en: Last modified:
ja: 最終編集:

en: Level:
ja: レベル:

en: List supported MIME types.
ja: サポートされている MIME タイプを表示。

en: Listing the archive failed.
ja: アーカイブ一覧の取得に失敗しました。

en: Loading archive
ja: アーカイブを読み込み中

en: MD5 hash:
ja: MD5ハッシュ:

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Maintainer, KF5 port
ja: メンテナ、KF5 ポート

en: Max
ja: 最大

en: Method:
ja: 方式:

en: Mime-type:
ja: MIME タイプ:

en: Min
ja: 最小

en: Moving a file | Moving %1 files
ja[0]: 1 ファイルを移動中
ja[1]: %1 ファイルを移動中

en: Moving a folder into itself
ja: フォルダをそれの中に移動中

en: Multi-volume Archive
ja: マルチボリュームアーカイブ

en: Multi-volume:
ja: マルチボリューム:

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
ja: 名前

en: No archive loaded
ja: アーカイブが読み込まれていません

en: No input files were given.
ja: 入力ファイルが与えられていません。

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
ja: このファイルタイプに対応するプラグインがありません。Ark はこのファイルタイプをサポートしていないようです。

en: Not enough memory for loading the archive.
ja: アーカイブの読み取りに十分なメモリがありません。

en: Number of entries:
ja: 項目数:

en: One file selected | %1 files selected
ja[0]: 1 ファイル選択済み
ja[1]: %1 ファイル選択済み

en: One or more wrong checksums
ja: 1つ以上の間違ったチェックサム

en: Open &destination folder after extraction
ja: 展開後に保存先のフォルダを開く(&D)

en: Open destination folder after extraction
ja: 展開後に保存先のフォルダを開く

en: Open destination folder after extraction.
ja: 展開後に保存先のフォルダを開きます。

en: Open the fi&le with associated application
ja: 関連付けされたアプリケーションでファイルを開く(&L)

en: Opened read-only:
ja: 読み取り専用で開きました:

en: Options
ja: オプション

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Packed size:
ja: パック後サイズ:

en: Password Protection
ja: パスワード保護

en: Password-protected:
ja: パスワード保護:

en: Please check your permissions to create it.
ja: それを作成する権限があるか確認してください。

en: Please wait while the preview is being closed...
ja: プレビューが終了するまでお待ちください...

en: Pre&view the file with internal previewer
ja: 内蔵プレビュー機能でプレビューする(&V)

en: Preserve paths when extracting
ja: 展開するときにパスを保持する

en: Preserve paths when extracting.
ja: 展開するときにパスを保持する。

en: Preview file size limit in megabytes.
ja: プレビューするファイルサイズの制限(メガバイト)。

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
ja: %1フォーマットにおいてアーカイブのパスワードでの保護は不可能です。

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
ja: ユーザにアーカイブのファイル名を尋ね、指定されたファイルを追加します。操作が完了したらプログラムを終了します。

en: Quick Extract To...
ja: クイック展開...

en: Retry
ja: 再試行

en: SHA-1 hash:
ja: SHA-1ハッシュ:

en: SHA-256 hash:
ja: SHA-256ハッシュ:

en: Save
ja: 保存

en: Sele&cted files only
ja: 選択したファイルのみ(&C)

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
ja: 操作 (展開/追加) のオプションを指定するためのダイアログを表示します。

en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
ja: AES 暗号化で ZIP アーカイブを作成するときに警告を表示

en: Some Information about the job
ja: ジョブに関する情報

en: Source archive
ja: ソースアーカイブ

en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

en: Target:
ja: ターゲット:

en: Test Results
ja: テスト結果

en: Testing archive
ja: アーカイブをテスト中

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
ja: %1 フォーマットはマルチボリュームアーカイブをサポートしていません。

en: The archive failed the integrity test.
ja: アーカイブの整合性テストが失敗しました。

en: The archive passed the integrity test.
ja: アーカイブの整合性テストが正常に完了しました。

en: The archive reader could not be initialized.
ja: アーカイブの読み取りコンポーネントを初期化できませんでした。

en: The archive writer could not be initialized.
ja: アーカイブの書き込みコンポーネントを初期化できませんでした。

en: The chosen password does not match the given verification password.
ja: 選択されたパスワードは指定した検証パスワードと一致しません。

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
ja: Ark は %1 圧縮方式をサポートしていません。

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
ja: 与えられた最初ファイルのパスが展開先の引数として指定されます。

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は編集されています。本当にアーカイブを更新しますか？

en: The following files could not be extracted:
ja: 以下のファイルを展開できませんでした:

en: The internal viewer cannot preview this file.
ja: 内蔵ビューアはこのファイルのプレビューを表示できません。

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ja: 内蔵ビューアはこの形式のファイル <nl/>(%1)<nl/> のプレビューを表示できません。<nl/>このファイルをテキストファイルとして表示しますか？

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ja: 内蔵ビューアはこの不明な形式のファイルのプレビューを表示できません。<nl/><nl/>このファイルをテキストファイルとして表示しますか？

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
ja: このプラグインで必要な実行ファイルが見つかりません。正常にインストールされたか確認してください。

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
ja: サブフォルダの名前にスラッシュ (/) を含めることはできません。

en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
ja: この暗号化方式は旧式のアーカイブソフトではサポートされていないかもしれません。

[ctx: Timestamp]
en: Date
ja: 日付

en: Type to search...
ja: 検索...

en: Type:
ja: 種類:

en: URLs to open.
ja: 開く URL

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
ja: Ark の KPart コンポーネントが見つかりません。正常にインストールされたか確認してください。

en: Unknown file type
ja: 不明なファイルタイプ

en: Unknown size
ja: サイズ不明

en: Unpacked size:
ja: 展開後サイズ:

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
ja: 通常のダイアログの代わりに一括操作用のインターフェースを使用します。複数の URL が与えられた場合、暗示的にこのオプションが指定されます。

en: Volume size:
ja: ボリュームサイズ:

en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
ja: アーカイブ内でファイルをクリックしたか Enter キーを押した時:

en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
ja: アーカイブに1つ以上のフォルダがある場合、既定で展開ダイアログの'サブフォルダに展開'のチェックボックスをオンにする

en: Wrong password.
ja: パスワードが違います。

en: You can only add local files to an archive.
ja: ローカルファイルのみこのアーカイブに追加できます。

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
ja: unrar 実行ファイルのバージョンは %1 であり、このファイルを扱うには古すぎます。より新しいバージョンに更新してください。

en: bkisofs code
ja: bkisofs コード

[ctx: extraction folder]
en: Destination
ja: 展開先

en: no
ja: いいえ

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
ja: アプリケーションで開く(&W)...

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
ja: 自動的に .%1 を追加

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
ja: アーカイブを開く

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
ja: プレビュー(&V)

en: yes
ja: はい

en: yes (%1)
ja: はい (%1)
