Audacious Plugins - en to ja translation catalogue (827 entries)

en: 
    (Further messages have been hidden.)
ja: 
    (追加のメッセージが隠れているかもしれません。)

en:   (invalid UTF-8)
ja:   (不正な UTF-8)

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
ja: %a: アーティスト
    %b: アルバム
    %c: チャンネル数
    %f: ファイル名 (フルパス)
    %F: 周波数 (Hz)
    %l: 長さ (milliseconds)
    %n または %s: フォーマット化したタイトル (プレイリストの設定を参照)
    %p: 再生中かどうか (1 または 0)
    %r: ビットレート (bps)
    %t: プレイリストの位置
    %T: タイトル (フォーマット化していないもの)

en: %d channel | %d channels
ja[0]: %d チャンネル

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
ja[0]: %d / %d の結果を表示中

en: %d result | %d results
ja[0]: %d 件

en: %d song | %d songs
ja[0]: %d 曲

en: %s (%d of %d)
ja: %s (%d / %d)

en: %s Settings
ja: %s の設定

en: (no description)
ja: (説明なし)

en: (none)
ja: (なし)

en: * no comments available in this MIDI file *
ja: * MIDI ファイル中に有効なコメントがありません *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
ja: * MIDI ファイル中に有効な歌詞がありません *

en: 2SF Decoder
ja: 2SF デコーダー

en: <b>Action:</b>
ja: <b>動作:</b>

en: <b>Advanced</b>
ja: <b>高度な設定</b>

en: <b>Analyzer</b>
ja: <b>アナライザー</b>

en: <b>Bass Boost</b>
ja: <b>バスブースト</b>

en: <b>Channel Mixer</b>
ja: <b>チャンネルミキサー</b>

en: <b>Channels</b>
ja: <b>チャンネル</b>

en: <b>Color</b>
ja: <b>色</b>

en: <b>Commands</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: <b>Compression</b>
ja: <b>コンプレッション</b>

en: <b>Connection</b>
ja: <b>接続</b>

en: <b>Conversion</b>
ja: <b>変換</b>

en: <b>Crossfade</b>
ja: <b>クロスフェード</b>

en: <b>Crystalizer</b>
ja: <b>クリスタライザー</b>

en: <b>Delete Method</b>
ja: <b>削除の方法</b>

en: <b>Device</b>
ja: <b>デバイス</b>

en: <b>Echo</b>
ja: <b>エコー</b>

en: <b>Emulation</b>
ja: <b>エミュレーション</b>

en: <b>Extra Stereo</b>
ja: <b>エクストラステレオ</b>

en: <b>Fonts</b>
ja: <b>フォント</b>

en: <b>Frame Headers</b>
ja: <b>フレームヘッダー</b>

en: <b>ID3 Tags</b>
ja: <b>ID3 タグ</b>

en: <b>Key Binding:</b>
ja: <b>キーバインド:</b>

en: <b>Metadata</b>
ja: <b>メタデータ</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
ja: <b>マウススクロールアクション</b>

en: <b>Note</b>
ja: <b>注意</b>

en: <b>Other Settings</b>
ja: <b>その他の設定</b>

en: <b>Output</b>
ja: <b>出力</b>

en: <b>Pitch</b>
ja: <b>ピッチ</b>

en: <b>Playback time</b>
ja: <b>再生時間</b>

en: <b>Playback</b>
ja: <b>再生</b>

en: <b>Playlist Columns</b>
ja: <b>プレイリスト列</b>

en: <b>Playlist Tabs</b>
ja: <b>プレイリストタブ</b>

en: <b>Preamp</b>
ja: <b>プリアンプ</b>

en: <b>Rate Mappings</b>
ja: <b>レートマッピング</b>

en: <b>Repeat</b>
ja: <b>リピート</b>

en: <b>Resampling</b>
ja: <b>リサンプリング</b>

en: <b>Reverb</b>
ja: <b>リバーブ</b>

en: <b>Sample rate</b>
ja: <b>サンプリングレート</b>

en: <b>Silence Removal</b>
ja: <b>無音部の除去</b>

en: <b>Skin</b>
ja: <b>スキン</b>

en: <b>SoundFont</b>
ja: <b>サウンドフォント</b>

en: <b>Speed</b>
ja: <b>テンポ</b>

en: <b>Surround</b>
ja: <b>サラウンド</b>

en: <b>Synthesizer</b>
ja: <b>シンセサイザー</b>

en: <b>Tip</b>
ja: <b>参考</b>

en: <b>Type</b>
ja: <b>タイプ</b>

en: <b>XSF Configuration</b>
ja: <b>XSF の設定</b>

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
ja: <small>複数のパスはコロンで区切ってください。
    これらのパスが、LADSPA_PATH の他に検索されます。
    パスを追加した後は、新しいプラグインをスキャンするためにEnter キーを押してください。</small>

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
ja: <span size="smaller"> MIDI コメントと歌詞 </span>

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
ja: <span size="smaller"> MIDI 情報 </span>

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
ja: タクトジェネレーター by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    このプラグインを使用するには、URL に次のフォーマットで文字列を入力してください。
    
    tact://beats*num/den
    
    例: 
    tact://77 (77bpmのビートを作る)
    tact://60*3/4 (3/4 拍子で 60 bpmのビートを作る)

en: A plugin that can be used to start playing at a certain time.
    
    Originally written by Adam Feakin and Daniel Stodden.
ja: 設定した時間に再生を開始するためのプラグイン
    
    元の作者: Adam Feakin および Daniel Stodden

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
ja: LIRC リモートコントロールデーモンを用いた、シンプルな Audacious コントロールプラグイン
    Audacious 用に移植:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    派生元: XMMS LIRC プラグイン、作者:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    LIRC についての詳細は http://lirc.org を参照

en: AAC (Raw) Decoder
ja: AAC (Raw) デコーダー

en: ALSA Output
ja: ALSA 出力

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
ja: ALSA 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    ALSA 出力プラグイン NG の作者 William Pitcock に感謝します。ALSA のマニュアルでは不十分な時に参考にさせてもらいました。

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
ja: AMIDI-Plug
    モジュラー MIDI 音楽プレイヤー
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    作者: Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    スペシャルサンクス...
    
    Clemens Ladisch および Jaroslav Kysela
    　彼らの創った素晴らしいプログラム
    　aplaymidi  amixerについて。
    　実に便利で、alsa-lib の文書に沿っており、
    　ALSA API の習得に適っている。
    
    Alfredo Spadafina
    　彼の、素敵な MIDI キーボードのロゴについて。
    
    Tony Vroon
    　アルファテスト時にとてもよく手伝ってくれた。

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
ja: AMIDI-Plug (MIDI プレイヤー)

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
ja: AMIDI-Plug - サウンドフォント ファイルの選択

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
ja: ASXv1/ASXv2 プレイリスト

en: ASXv3 Playlists
ja: ASXv3 プレイリスト

en: A_bout ...
ja: プログラムの情報(_B)

en: About ...
ja: 情報

en: AdPlug (AdLib Player)
ja: AdPlug (AdLib プレイヤー)

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Add Files ...
ja: ファイルを追加

en: Add Folder ...
ja: フォルダーを追加

en: Add URL ...
ja: URLを追加

en: Add U_RL ...
ja: URL を追加(_R)

en: Additional Command
ja: 追加コマンド

en: Advance in playlist when scrolling upward
ja: 上にスクロールしたらプレイリストを進める

en: Alarm
ja: アラーム

en: Alarm at (default):
ja: アラーム時刻 (デフォルト)

en: Album
ja: アルバム

en: Album Art
ja: アルバムアート

en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: Album artist
ja: アルバムアーティスト

en: Album:
ja: アルバム:

en: Algorithm quality:
ja: アルゴリズム品質:

en: Allow aliasing
ja: エイリアシングを許可

en: Always on Top
ja: 常に最前面に配置する

en: Always show notification
ja: 常に通知を表示する

en: Always show tabs
ja: 常にタブを表示する

en: Ampache Browser
ja: Ampache ブラウザー

en: Analyzer
ja: アナライザー

en: Animation
ja: アニメーション

en: Archived Winamp 2.x skin
ja: Archived Winamp 2.x スキン

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Audacious Equalizer
ja: Audacious イコライザー

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
ja: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    作者 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    一部は Evan Martin 作の Ghosd ライブラリーに基づきます:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
ja: Audacious Ogg Vorbis デコーダー
    
    派生元: Xiph.org Foundation の Ogg Vorbis プラグイン
    http://www.xiph.org/
    
    元のコードの作者:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    貢献者:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Audacious Playlist Editor
ja: Audacious プレイリストエディター

en: Audacious Playlists (audpl)
ja: Audacious プレイリスト (audpl)

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
ja: Pitxyoki による、 Audacious Scrobbler プラグイン 2.0 です。\n\n
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>\n\n
    プロジェクト開始時に手助けしてくれた John Lindgren に感謝します。\n\n

en: Audacious is not playing.
ja: Audacious は曲を再生していません。

en: Audacious is now using an improved version of the Last.fm Scrobbler.
    Please check the Preferences for the Scrobbler plugin.
ja: Audacious は Last.fm Scrobbler のバージョンを更新しました。
    Scrobbler プラグインの設定をご確認ください。

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Audio CD Menu Items
ja: オーディオ CD メニュー項目

en: Audio CD Plugin
ja: オーディオ CD プラグイン

en: Audio Settings ...
ja: オーディオの設定...

en: Audio _Settings ...
ja: オーディオの設定... (_S)

en: Audio device:
ja: オーディオデバイス:

en: Audio mode:
ja: オーディオモード:

en: Auto
ja: 自動

en: Automatically connect to output ports
ja: 出力ポートに自動接続する

en: Automatically toggle queue for matching entries
ja: マッチした項目のキューを自動的にトグルする

en: Available columns
ja: 利用できる列

en: Available plugins:
ja: 利用可能なプラグイン:

en: Average bitrate:
ja: 平均ビットレート:

en: Balance: %d%% left
ja: バランス: %d%% 左

en: Balance: %d%% right
ja: バランス: %d%% 右

en: Balance: center
ja: バランス: 中央

en: Bars
ja: バー

en: Bass:
ja: ベース:

en: Bauer Stereophonic-to-Binaural (BS2B)
ja: バウアー ステレオ-バイノーラル変換 (BS2B)

en: Best sinc interpolation
ja: 高品質 sinc 補間

en: Binding mouse buttons
ja: マウスボタンの割り当て

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Blues
ja: ブルース

en: Blur Scope
ja: ブラースコープ

en: Buffering ...
ja: バッファ中 ...

en: By Al_bum
ja: アルバム(_L)

en: By Albu_m Artist
ja: アルバムアーティスト(_M)

en: By Album
ja: アルバム

en: By Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: By Artist
ja: アーティスト

en: By C_omment
ja: コメント(_O)

en: By Comment
ja: コメント

en: By Custom Title
ja: カスタムタイトル

en: By File Name
ja: ファイル名

en: By File Path
ja: ファイルパス

en: By File _Path
ja: パス(_P)

en: By Genre
ja: ジャンル

en: By Length
ja: 長さ

en: By Release Date
ja: リリース日

en: By Release _Date
ja: リリース日(_D)

en: By Title
ja: タイトル

en: By Track Number
ja: トラック番号

en: By Track _Number
ja: トラックナンバー(_N)

en: By _Artist
ja: アーティスト(_A)

en: By _Custom Title
ja: カスタムタイトル(_C)

en: By _File Name
ja: ファイル名(_F)

en: By _File Path
ja: ファイルパス(_F)

en: By _Genre
ja: ジャンル(_G)

en: By _Length
ja: 曲の長さ(_L)

en: By _Title
ja: タイトル(_T)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
ja: トラック %d の LSN (論理セクタ番号) の開始または終了が読み取れませんでした。

en: Center volume:
ja: センター音量:

en: Change playing song
ja: 再生曲の変更

en: Change volume
ja: 音量の変更

en: Channel Mixer
ja: チャンネルミキサー

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
ja: チャンネルミキサープラグイン for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Check Permission
ja: 許可を確認

en: Checking Last.fm access ...
ja: Last.fm に接続しています…

en: Choose Folder
ja: フォルダーを選択

en: Choose the days for the alarm to come on
ja: アラームが鳴る曜日

en: Classical
ja: クラシカル

en: Clear A-B Repeat
ja: A-B リピートをクリア

en: Clear Queue
ja: キューのクリア

en: Clear previous selection before searching
ja: 検索前に前回の選択をクリアする

en: Clock speed:
ja: クロック速度:

en: Close to the system tray
ja: システムトレイに収納する

en: Color %i:
ja: 色 %i:

en: Coloring:
ja: 色付け:

en: Colors
ja: 色

en: Command to run at the end of a song:
ja: 曲の終了時に実行するコマンド:

en: Command to run at the end of the playlist:
ja: プレイリストの終了時に実行するコマンド:

en: Command to run when song title changes (for network streams):
ja: 曲タイトルが替わったときに実行するコマンド (ネットワークストリーミング用):

en: Command to run when starting a new song:
ja: 新しい曲の再生時に実行するコマンド:

en: Comment
ja: コメント

en: Composite extension not loaded
ja: コンポジット拡張が読み込まれていません

en: Composite manager detected
ja: コンポジットマネージャーが検出されました

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
ja: コンポジットマネージャーが検出されませんでした。
    動作させているかわからなければ、Composite マネージャーを有効にしてください。そうしなければ OSD は正常に動作しないでしょう。

en: Composite manager not required for fake transparency
ja: 擬似的な透明化の場合コンポジットマネージャーは不要です

en: Compression ratio:
ja: 圧縮率:

en: Concave Rectangle
ja: 凹矩形

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
ja: コンソール音楽デコーダーエンジン based on Game_Music_Emu 0.5.2
    対応形式: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Copy
ja: コピー

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
ja: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>と
    libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>に感謝します。
    
    メンターとして導いてくれた Tony Vroon にも感謝します。
    
    このプラグインは、Google Summer of Code 2007 のプロジェクトです。

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
ja: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    プラグインのコードの一部は Miles Egan によるものです。

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
ja: CoreAudio 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
     Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: CoreAudio output
ja: CoreAudio 出力

en: Country
ja: カントリー

en: Create a new playlist with matching entries
ja: マッチした項目で新しいプレイリストを作成する

en: Crossfade
ja: クロスフェード

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
ja: クロスフェードプラグイン for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren

en: Crystalizer
ja: クリスタライザー

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cue Sheet Plugin
ja: Cue シートプラグイン

en: Current
ja: 現在の音量

en: Custom Title
ja: カスタムタイトル

en: Custom title
ja: カスタムタイトル

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut frequency:
ja: カット周波数

en: Cutoff:
ja: カットオフ:

en: Day
ja: 曜日

en: Days
ja: 曜日

en: Decoration
ja: 装飾

en: Decouple from pitch
ja: ピッチと別々に指定

en: Default
ja: デフォルト

en: Default PCM device
ja: デフォルト PCM デバイス

en: Default device
ja: デフォルトデバイス

en: Default mixer device
ja: デフォルトミキサーデバイス

en: Default song length:
ja: デフォルトの曲の長さ:

en: Delay:
ja: 遅延:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Files
ja: ファイルの削除

en: Delete Selected Files
ja: 選択したファイルの削除

en: Description
ja: 説明

en: Desktop Notifications
ja: デスクトップ通知

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ja: デスクトップ通知プラグイン for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    このプログラムはフリーソフトウェアです。あなたはこれを、フリーソフ トウェア財団によって発行されたGNU一般公衆利用許諾書(バージョン3か、それ以降のバージョンのうちどれか)が定める条件の下で再頒布または改変することができます。
    
    このプログラムは有用であることを願って頒布されますが、*全くの無保証 *です。商業可能性の保証や特定目的への適合性は、言外に示されたものも含め、全く存在しません。詳しくはGNU一般公衆利用許諾書をご覧ください。
    
    あなたはこのプログラムと共に、GNU一般公衆利用許諾書のコピーを一部受け取っているはずです。もし受け取っていなければ、<http://www.gnu.org/licenses/> をご覧ください。
    
    （このGPLの翻訳は非公式なもので、フリーソフトウェアファウンデーションによって法的効力があると承認されたものではありません。何が許可されているか厳密に確認するためには、(英語で書かれた)オリジナルのGPLを参照してください。）

en: Details about %s
ja: %s の詳細

en: Device (blank for default):
ja: デバイス (空白の場合はデフォルト)

en: Disable
ja: 無効

en: Disable 'Always On Top'
ja: 「常に最前面に配置」無効

en: Disable the popup window
ja: ポップアップウィンドウを無効にする

en: Display OSD using:
ja: OSD を表示するモニター:

en: Display:
ja: 表示:

en: Displayed columns
ja: 表示された列

en: Do not automatically select chip model
ja: チップ型式を自動選択しない

en: Do not automatically select clock speed
ja: クロック速度を自動選択しない

en: Do you want to move %d files to the trash?
ja: %d 個のファイルをゴミ箱に移動しますか？

en: Do you want to move %s to the trash?
ja: %s をゴミ箱に移動しますか？

en: Do you want to permanently delete %d files?
ja: %d 個のファイルを完全に削除しますか？

en: Do you want to permanently delete %s?
ja: %s を完全に削除しますか？

en: Dock at Bottom
ja: 下部にドッキング

en: Dock at Left
ja: 左側にドッキング

en: Dock at Right
ja: 右側にドッキング

en: Dock at Top
ja: 上部にドッキング

en: Dots
ja: 点

en: Double Size
ja: 2倍の大きさで表示

en: Drive is empty.
ja: ドライブにディスクがありません。

en: Drum shift:
ja: ドラムシフト:

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
ja: ダイナミックレンジ圧縮プラグイン for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren

en: Dynamic Range Compressor
ja: ダイナミックレンジコンプレッサー

en: Dynamic range:
ja: ダイナミックレンジ:

en: E_ffects ...
ja: エフェクト(_E)

en: Easy Listening
ja: イージーリスニング

en: Echo
ja: エコー

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
ja: エコープラグイン
    By Johan Levin, 1999
    サラウンドエコー by Carl van Schaik, 1999
    Audacious用に更新 by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014

en: Echo:
ja: エコー:

en: Effects ...
ja: エフェクト...

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
ja: MOS 8580 をエミュレート (デフォルト: MOS 6581)

en: Emulate filter
ja: フィルターをエミュレートする

en: Enable
ja: 有効

en: Enable 'Always On Top'
ja: 「常に最前面に配置」有効

en: Enable VBR/ABR
ja: VBR/ABR を有効にする

en: Enable audio resampling
ja: オーディオリサンプリングを有効にする

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
ja: バーチャルミキシングを防ぐために排他的モード (exclusive mode) を有効にする

en: Enable format conversions made by the OSS software.
ja: OSS ソフトウェアのフォーマット変換を有効にする

en: Enable subtunes
ja: subtunes を有効にする

en: Enable trigger
ja: 有効にする

en: Enabled plugins:
ja: 有効なプラグイン:

en: Enforce strict ISO compliance
ja: 厳格な ISO 遵守を強制する

en: Entries
ja: 項目数

en: Entry Number
ja: 項目数

en: Entry number
ja: リスト番号

en: Error
ja: エラー

en: Error connecting to MMS server
ja: MMS サーバーへの接続エラー

en: Error opening %s:
    %s
ja: %s を開く際にエラー:
    %s

en: Error parsing URL
ja: URL 処理のエラー

en: Error parsing redirect
ja: リダイレクト処理のエラー

en: Error protection
ja: エラー保護

en: Error reading audio CD.
ja:  オーディオ CD の読み込み中にエラーが発生しました。

en: Event
ja: イベント

en: Export Playlist ...
ja: プレイリストのエクスポート

en: Extra Stereo
ja: エクストラステレオ

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
ja: エクストラステレオプラグイン
    
    By Johan Levin, 1999

en: FFmpeg Plugin
ja: FFmpeg プラグイン

en: FLAC Decoder
ja: FLAC デコーダー

en: Fade in:
ja: フェードイン:

en: Fade out:
ja: フェードアウト:

en: Fading
ja: フェード

en: Failed to connect to JACK port %s.
ja: JACK ポート %s への接続に失敗

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
ja: JACK サーバへの接続に失敗しました。JACK サーバは本当に動いていますか?

en: Failed to create the CDDB connection.
ja: CDDB コネクションの作成に失敗しました。

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
ja: オープンされた CD ドライブの初期化が完了できませんでした。

en: Failed to initialize cdio subsystem.
ja: cdio サブシステムの初期化に失敗しました。

en: Failed to open CD device %s.
ja: CD デバイス %s のオープンに失敗しました。

en: Failed to query the CDDB server
ja: CDDB サーバへのクエリに失敗しました。

en: Failed to query the CDDB server: %s
ja: CDDB サーバへのクエリに失敗しました: %s

en: Failed to read the CDDB info: %s
ja: CDDB 情報の読み取りに失敗しました: %s

en: Failed to retrieve first/last track number.
ja: 最初または最後のトラックナンバーを取得できませんでした。

en: Fake transparency
ja: 擬似的な透明化

en: Falloff:
ja: 降下速度:

en: Fast
ja: 早い

en: Fast sinc interpolation
ja: 高速 sinc 補間

en: Fastest
ja: 最も早い

en: Feed level:
ja: フェードレベル:

en: Feedback:
ja: フィードバック:

en: File Info Box
ja: ファイル情報ボックス

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: File Path
ja: ファイルパス

en: File name
ja: ファイル名

en: File path
ja: ファイルパス

en: FileWriter Plugin
ja: ファイル出力プラグイン

en: Final
ja: フェード終了音量

en: Fire
ja: ファイア

en: Folk
ja: フォーク

en: Font %i:
ja: フォント %i:

en: Fonts
ja: フォント

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
ja: より効果的なクロスフェードのために
    無音部の除去プラグインも有効にしてください。

en: Force addition of version 2 tag
ja: v2 タグを強制的に付加する

en: Format:
ja: 形式:

en: Friday
ja: 金曜日

en: GIO Plugin
ja: GIO プラグイン

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
ja: GIO プラグイン for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren

en: GTK Interface
ja: GTK インターフェイス

en: Game Console Music Decoder
ja: ゲームコンソール音楽デコーダー

en: General
ja: 一般

en: Generate file name from:
ja: ファイルネームを次から生成:

en: Genre
ja: ジャンル

en: Global Hotkeys
ja: グローバルホットキー

en: Help
ja: ヘルプ

en: High
ja: 高品質

en: Hotkeys:
ja: ホットキー:

en: Ice
ja: アイス

en: Ignore length from SPC tags
ja: SPC タグの曲の長さを無視する

en: Ignore length from file
ja: ファイルに記録されている再生時間を無視

en: Ignore subtunes shorter than:
ja: 次の時間よりも短い subtunes を無視する

en: Import Playlist ...
ja: プレイリストのインポート

en: Include album name in notification
ja: アルバムの名前も通知に含める

en: Increase reverb
ja: リバーブを増やす

en: Information
ja: 情報

en: Intensity:
ja: 明るさ:

en: Intermediate
ja: 中間

en: Invalid URI %s.
ja: 次の URI は無効です。%s

en: Invalid open mode
ja: 無効なオープンモード

en: Invert Selection
ja: 選択範囲の反転

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
ja: 修飾キーなしでプライマリーマウスのボタンに割り当てるのはお勧めしません。
    
    本当によろしいですか？

en: JACK Output
ja: JACK 出力

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
ja: JACK は浮動小数点のオーディオにのみ対応しています。Audacious のオーディオ出力の設定で、ビット深度を浮動小数点に変更する必要があります。

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Joint Stereo
ja: ジョイントステレオ

en: Jump to Song ...
ja: 指定した曲にジャンプ

en: Jump to Time ...
ja: 指定した時間へジャンプ

en: Jump to _Time ...
ja: 指定した時間にジャンプ(_T)

en: Jump to file
ja: 指定したファイルへ移動

en: LADSPA Host
ja: LADSPA ホスト

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
ja: LADSPA ホスト for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren

en: LIRC Plugin
ja: LIRC プラグイン

en: Length
ja: 長さ

en: Length (msec):
ja: 長さ (ミリ秒):

en: Level:
ja: レベル:

en: Library
ja: ライブラリー

en: Line
ja: 線

en: Linear
ja: 線形

en: Linear (fast)
ja: リニア (高速)

en: Linear interpolation
ja: 線形補間

en: Lines
ja: ライン

en: Looking for lyrics ...
ja: 歌詞を検索しています ...

en: Low
ja: 低品質

en: M3U Playlists
ja: M3U プラグイン

en: MMS Plugin
ja: MMS プラグイン

en: MPG123 Plugin
ja: MPG123 プラグイン

en: MPRIS 2 Server
ja: MPRIS 2 サーバー

en: Mark as copyright
ja: 著作権物としてマーク

en: Mark as original
ja: オリジナルとしてマーク

en: Max OSD width:
ja: 最大 OSD 幅:

en: Maximum bitrate:
ja: 最大ビットレート:

en: Medium
ja: 中

en: Medium sinc interpolation
ja: sinc 補間

en: Metal
ja: メタル

en: Method:
ja: 方法

en: Minimum
ja: 最小限

en: Minimum bitrate:
ja: 最小ビットレート:

en: Misc
ja: その他

en: Mixer device:
ja: ミキサーデバイス:

en: Mixer element:
ja: ミキサーエレメント

en: Module paths:
ja: モジュールのパス:

en: Monday
ja: 月曜日

en: Mono
ja: モノラル

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動する

en: Move to trash instead of deleting immediately
ja: ただちに削除するかわりにゴミ箱に移動

en: Multi-Monitor options
ja: マルチモニターオプション

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
ja: マルチフォーマット オーディオデコードプラグイン for Audacious using
    FFmpeg マルチメディアフレームワーク (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Multiplier:
ja: 倍率

en: Mute
ja: ミュート

en: N_o Playlist Advance
ja: 1 曲リピート(_O)

en: Name:
ja: 名前:

en: Nearest (fastest)
ja: 近傍 (最高速)

en: Neon HTTP/HTTPS Plugin
ja: Neon HTTP/HTTPS プラグイン

en: New Age
ja: ニューエイジ

en: New Playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Next
ja: 次へ

en: Next Album
ja: 次のアルバム

en: Next Playlist
ja: 次のプレイリスト

en: Next track
ja: 次のトラック

en: No Playlist Advance
ja: 次の曲に進まない

en: No audio capable CD drive found.
ja: オーディオが利用可能な CD ドライブが見つかりません。

en: No files are selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: No. of Tracks:
ja: トラック番号:

en: Noise reduction
ja: ノイズリダクション

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Now Playing
ja: 再生中

en: Number of results to show:
ja: 検索結果の表示件数:

en: OSS3 Output
ja: OSS3 出力

en: OSS4 Output
ja: OSS4 出力

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
ja: OSS4 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    #audacious の人々、特に Tony Vroon および John Lindgren、そしてもちろん、OSS plugin の前作者に感謝します。

en: Off
ja: オフ

en: Ogg Vorbis Decoder
ja: Ogg Vorbis デコーダー

en: Omit Xing VBR header
ja: Xing VBR ヘッダを除く

en: On
ja: オン

en: On All Workspaces
ja: 全ワークスペースに配置する

en: On automatic song change
ja: 曲が自動的に替わったとき

en: On seek or manual song change
ja: シークや任意に曲を替えたとき

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
ja: %d 個の JACK 出力ポートが見つかりましたが、 %d 個必要です。

en: Only add v1 tag
ja: v1 タグのみ付加する

en: Only add v2 tag
ja: v2 タグのみ付加する

en: Open Containing Folder
ja: この項目を含むフォルダーを開く

en: Open Files
ja: ファイルを開く

en: Open Files ...
ja: ファイルを開く

en: Open Folder ...
ja: フォルダを開く

en: Open URL ...
ja: URLを開く

en: Open _URL ...
ja: URL を開く(_U)

en: OpenGL Spectrum Analyzer
ja: OpenGL スペクトラムアナライザー

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
ja: OpenGL スペクトラムアナライザー for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    派生元: XMMS プラグイン:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    ライセンス: GPLv2+

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
ja: OpenPSF PSF1/PSF2 デコーダー

en: Options
ja: オプション

en: Options Menu
ja: オプションメニュー

en: Original file name
ja: 元のファイル名

en: Original file name (no suffix)
ja: オリジナルのファイル名 (拡張子なし)

en: Original file tag
ja: 元のファイルのタグ

en: Output
ja: 出力

en: Output channels:
ja: 出力チャンネル:

en: Output file format:
ja: 出力ファイルフォーマット:

en: Overlap:
ja: オーバーラップ:

en: Override default chorus:
ja: デフォルトのコーラスを上書き:

en: Override default gain:
ja: デフォルトのゲインを上書き:

en: Override default polyphony:
ja: デフォルトのポリフォニーを上書き:

en: Override default reverb:
ja: デフォルトのリバーブを上書き:

en: Override device:
ja: 上書きデバイス

en: Oversample
ja: オーバーサンプリング

en: PCM device:
ja: PCM デバイス:

en: PLS Playlists
ja: PLS プレイリスト

en: P_laylist
ja: プレイリスト(_L)

en: Parameters passed to the shell should be enclosed in quotation marks.  Unquoted parameters may lead to unexpected results.
ja: シェルに渡すパラメーターは引用符でくくってください。引用符がない場合、思わぬ結果が起きることがあります。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste at End
ja: 末尾に貼り付け

en: Paste at _End
ja: 末尾に貼り付け(_E)

en: Path:
ja: パス:

en: Paus_e
ja: 一時停止(_E)

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause Off
ja: 再生の再開

en: Pause On
ja: 一時停止

en: Pause/Resume
ja: 一時停止/再開

en: Peak falloff:
ja: ピークの降下速度:

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
ja: 許可がありません。以下の URL をブラウザーで開いて Audacious にアクセス権を与えた後、再度 '許可を確認' をクリックしてください。

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
ja: 許可が与えられました。ユーザー %s に scrobble しています。

en: Phase:
ja: 位相応答:

en: Pla_y CD
ja: CD を再生 (_Y)

en: Placement
ja: 位置

en: Play
ja: 再生

en: Play Amiga MODs
ja: Amiga MOD を再生する

en: Play/Resume
ja: 再生/再開

en: Playback
ja: 演奏

en: Playback Start
ja: 再生開始

en: Player:
ja: プレイヤー:

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist (optional)
ja: プレイリスト (オプション)

en: Playlist Manager
ja: プレイリストマネージャー

en: Playlist Manager ...
ja: プレイリストマネージャー

en: Playlist _Manager ...
ja: プレイリストマネージャー(_M)

en: Playlist mode.
ja: プレイリストモード

en: Playlist:
ja: プレイリスト:

en: Please wait ...
ja: お待ちください...

en: Polyphase (best)
ja: ポリフェーズ (最高品質)

en: Pop
ja: ポップ

en: Port:
ja: ポート:

en: Position
ja: 位置

en: Pre_vious
ja: 前の曲へ(_V)

en: Preamp
ja: プリアンプ

en: Prepend track number to file name
ja: ファイル名の前にトラック番号を付ける

en: Presets:
ja: プリセット:

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
ja: テキストフィールド内でキーコンビネーションを押してください。
    マウスボタンを組み合わせることもできます。

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Album
ja: 前のアルバム

en: Previous Playlist
ja: 前のプレイリスト

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: PulseAudio Output
ja: PulseAudio 出力

en: Qt Interface
ja: Qt インターフェイス

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
ja: QtMultimedia Audio 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    派生元: SDL 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: QtMultimedia Output
ja: QtMultimedia 出力

en: Quality
ja: 音質

en: Quality (0-1):
ja: 品質 (0-1):

en: Quality:
ja: 品質:

en: Queue Manager ...
ja: キューマネージャー

en: Queue Position
ja: キューの位置

en: Queue position
ja: キューの位置

en: Queue/Unqueue
ja: キュー/アンキュー

en: Quick
ja: 高速

en: Quiet after:
ja: 静かになるまでの時間:

en: Quit
ja: 終了

en: R_everse Order
ja: 逆順にする(_E)

en: Raise player window(s)
ja: プレイヤウィンドウを表示する

en: Randomize List
ja: プレイリストをランダムにする

en: Rap
ja: ラップ

en: Rate:
ja: レート:

en: Read speed:
ja: 読み込み速度:

en: Read-and-append mode not supported
ja: リードアンドアペンドモードには対応していません

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
ja: 真の透明化 (X コンポジット拡張が必要)

en: Reconnect to LIRC server
ja: LIRC サーバーへ再接続する

en: Record Stream
ja: ストリームの録音

en: Recording off
ja: 録音停止

en: Recording on
ja: 録音中

en: Rectangle
ja: 矩形

en: Refresh Playlist
ja: プレイリストの更新

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Relative X offset:
ja: 相対 X オフセット:

en: Relative Y offset:
ja: 相対 Y オフセット:

en: Reminder
ja: リマインダー

en: Remo_ve
ja: 削除(_V)

en: Remove All
ja: 全て削除

en: Remove Duplicates
ja: 重複エントリの削除

en: Remove Playlist
ja: プレイリストを削除

en: Remove Selected
ja: 選択したエントリの削除

en: Remove Unavailable Files
ja: 利用できないファイルの削除

en: Remove Unselected
ja: 選択していないエントリの削除

en: Remove _Duplicates
ja: 重複している曲を削除(_D)

en: Remove _Unavailable Files
ja: 再生できないファイルを削除(_U)

en: Ren_ame
ja: 名前の変更(_A)

en: Ren_ame ...
ja: 名前の変更(_A)

en: Rename Playlist ...
ja: プレイリストの名前を変更

en: Render Style
ja: 描画形式

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat count:
ja: リピート回数:

en: Repeat point A set.
ja: リピートポイントAを設定します。

en: Repeat point B set.
ja: リピートポイントBを設定します。

en: Repeat points cleared.
ja: リピートポイントがクリアされました。

en: Repeat song in endless loop
ja: 曲を無限に繰り返す

en: Rescan library at startup
ja: 起動時にライブラリーを再スキャンする

en: Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Reverse List
ja: プレイリストを逆順にする

en: Revoke Permission
ja: 許可を取り消す

en: Rock
ja: ロック

en: Roll Up Equalizer
ja: イコライザーをたたむ

en: Roll Up Player
ja: プレイヤーをたたむ

en: Roll Up Playlist Editor
ja: プレイリストエディターをたたむ

en: Rounded Rectangle
ja: 角丸矩形

en: SDL Output
ja: SDL 出力

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
ja: SDL 出力プラグイン for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: SID Player
ja: SID プレイヤー

en: S_huffle
ja: シャッフル(_H)

en: Sample Rate Converter
ja: サンプリング周波数コンバーター

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
ja: サンプリング周波数コンバータープラグイン for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren

en: Sample rate
ja: サンプリングレート

en: Sample rate:
ja: サンプリングレート:

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save and restore volume:
ja: 音量を保存し復元:

en: Save into custom directory:
ja: カスタムディレクトリーに保存:

en: Save into original directory
ja: 元のディレクトリーに保存する

en: Save volume between sessions.
ja: セッション間で音量を保存する

en: Scope
ja: スコープ

en: Scope Style:
ja: スコープのスタイル:

en: Scroll on song change
ja: 曲が変わったらスクロールする

en: Scroll song title
ja: 曲のタイトルをスクロール

en: Scroll song title in both directions
ja: 曲のタイトルを両方向にスクロールする

en: Se_ttings ...
ja: 設定(_T)

en: Search
ja: 検索

en: Search Library
ja: ライブラリーを検索

en: Search Tool
ja: 検索ツール

en: Search _Library
ja: ライブラリーを検索(_L)

en: Search and Select
ja: 検索と選択

en: Search entries in active playlist
ja: 有効になっているプレイリストのエントリを検索

en: Search library
ja: ライブラリーを検索

en: Search playlist
ja: プレイリストを検索

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
ja: %d:%-2.2d / %d:%-2.2d へシークする

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select None
ja: 未選択にする

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select a playlist
ja: プレイリストを選択

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
ja: 1 つ以上の項目を入力すると、プレイリストのエントリーが選択できます。項目には正規表現が使え、大文字と小文字を区別しません。正規表現の動作がわからない場合は、検索したい文字をそのまま入力してください。

en: Select main player window font:
ja: メインウィンドウで使用するフォントの選択

en: Select playlist font:
ja: プレイリストで使用するフォントの選択

en: Server:
ja: サーバー:

en: Services
ja: サービス

en: Set A-B Repeat
ja: A-B リピートをセット

en: Set Alarm ...
ja: アラームをセット

en: Set Repeat Point _A
ja: リピートポイントAを設定(_A)

en: Set Repeat Point _B
ja: リピートポイントBを設定(_B)

en: Set maximum playback time:
ja: 最長の再生時間を設定

en: Set minimum playback time:
ja: 最短の再生時間を設定

en: Settings
ja: 設定:

en: Settings ...
ja: 設定

en: Shadow
ja: 影

en: Show
ja: 表示する

en: Show Equalizer
ja: イコライザーを表示する

en: Show I_nfo Bar
ja: 情報バーを表示(_N)

en: Show Info Bar Vis_ualization
ja: 情報バーに視覚効果を表示(_U)

en: Show On-Screen-Display
ja: On-Screen-Display を表示する

en: Show Playlist Editor
ja: プレイリストエディターを表示する

en: Show Remaining Time
ja: 残り時間を表示する

en: Show _Menu Bar
ja: メニューバーを表示(_M)

en: Show _Remaining Time
ja: 残り時間を表示(_R)

en: Show _Status Bar
ja: ステータスバーを表示(_S)

en: Show close buttons
ja: 閉じるボタンを表示する

en: Show column headers
ja: 列のヘッダーを表示する

en: Show entry counts
ja: 項目の総数を表示する

en: Show peaks
ja: ピークを表示

en: Show playback controls
ja: 再生コントロールを表示する

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Shuffle by Albu_m
ja: アルバムごとにシャッフル (_M)

en: Shuffle by Album
ja: アルバムごとにシャッフル

en: Silence Removal
ja: 無音部の除去

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
ja: 無音部の除去プラグイン for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
ja: サイン音色 (sine tone) ジェネレータ by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    このプラグインを使用するには、URL に次のフォーマットで文字列を入力してください。
    
    tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    
    例:
    tone://2000;2005 (2000Hz と 2005Hz のトーンを再生する)

en: Single mode.
ja: シングルモード

en: Size (bytes)
ja: サイズ (バイト)

en: Skip leading silence
ja: 先頭の無音をスキップ

en: Skip trailing silence
ja: 末尾の無音をスキップ

en: Skip/repeat samples
ja: サンプルのスキップ/繰り返し

en: Slow
ja: 遅い

en: Slowest
ja: 最も遅い

en: Smooth
ja: スムーズ

en: Sndfile Plugin
ja: Sndfile プラグイン

en: Sndio Output
ja: Sndio 出力

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
ja: Sndio エラー: サポートしていないオーディオ形式 (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
ja: Sndio エラー: sio_open() に失敗

en: Sndio error: sio_setpar() failed
ja: Sndio エラー: sio_setpar() に失敗

en: Sndio error: sio_start() failed
ja: Sndio エラー: sio_start() に失敗

en: SoX Resampler
ja: SoX リサンプラー

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
ja: SoX リサンプラープラグイン for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    派生元: サンプリング周波数コンバータプラグイン
    Copyright 2010-2012 John Lindgren

en: Solid
ja: ソリッド

en: Song Change
ja: 楽曲の変更通知

en: Song Info
ja: 曲の情報

en: Song Info ...
ja: 曲の情報

en: Song _Info ...
ja: 曲の情報(_I)

en: Sort List
ja: プレイリストをソート

en: Sort Se_lected
ja: 選択したトラックをソート(_L)

en: Sort Selected
ja: 選択範囲をソート

en: Spectrum Analyzer
ja: スペクトラムアナライザー

en: Speed and Pitch
ja: テンポとピッチ

en: Spline (good)
ja: スプライン曲線 (高品質)

en: Start at
ja: フェード開始音量

en: Status Icon
ja: ステータスアイコン

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
ja: ステータスアイコンプラグイン
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    このプラグインはステータスアイコンを
    ウインドウマネージャが定めるシステムトレイ内に表示する

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
ja: ステータスアイコンプラグイン (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    このプラグインはウィンドウマネージャーの
    システムトレイにアイコンを表示します。

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Stop
ja: 停止

en: Stop A_fter This Song
ja: 曲の再生後に停止(_A)

en: Stop After This Song
ja: 曲の再生後に停止

en: Stopped
ja: 停止しました

en: Stopping after song.
ja: 曲の再生後に停止する

en: Strictly enforce minimum bitrate
ja: 最小ビットレートを厳格に強制する

en: Style:
ja: スタイル:

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Surround
ja: サラウンド

en: Tact Generator
ja: タクトジェネレーター

en: Tact generator: %d bpm
ja: タクトジェネレーター: %d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
ja: タクトジェネレーター: %d bpm %d/%d

en: Tags
ja: タグ

en: Test
ja: テスト

en: Text
ja: 文字

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
ja: JACK サーバには %d Hzのサンプリング周波数が必要ですが、 Audacious は %d Hz で再生しています。サンプリング周波数コンバーターを用いて周波数を合わせてください。

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
ja: Scrobbler プラグインを起動できませんでした。\n
    インストール方法に問題がある可能性があります。

en: There was a problem contacting Last.fm.
ja: Last.fm へ接続中にエラーが発生しました。

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
ja: これらの設定は、Audacious の再起動後に反映されます。

en: This is your wakeup call.
ja: 目覚ましです。

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時刻

en: Time
      Alarm at:
        The time for the alarm to come on.
    
      Quiet after:
        Stop alarm after this amount of time.
           (if the wakeup dialog is not closed)
    
    
    Days
      Day:
        Select the days for the alarm to activate.
    
      Time:
        Choose the time for the alarm on each day,
        or select the toggle button to use the default
        time.
    
    
    Volume
      Fading:
        Fade the volume up to the chosen volume
        for this amount of time.
    
      Start at:
        Start fading from this volume.
    
      Final:
        The volume to stop fading at.  If the fading
        time is 0 then set volume to this and start
        playing.
    
    
    Options:
      Additional Command:
        Run this command at the alarm time.
    
      Playlist:
        Load this playlist. If no playlist
        is given, the current one will be used.
        The URL of an mp3/ogg stream
        can also be entered here.
    
      Reminder:
        Display a reminder when the alarm goes off.
        Type the reminder in the input field and enable
        the checkbox if you want it to be shown.
ja: 時刻
    アラーム時刻(デフォルト):
    アラームが鳴る時刻です。
    
    静かになるまでの時間
    アラームが鳴り止むまでの時間です。
    (めざましダイアログを閉じなかった場合)
    
    
    曜日
    曜日:
    アラームが鳴る曜日を選択します。
    
    時刻:
    それぞれの曜日のアラーム時刻を選択するか、
    トグルボタンを選択し、デフォルト時刻に設定します。
    
    
    音量:
    フェード:
    指定した時間をかけて、音量を徐々に変更します。
    
    開始:
    この音量からフェードを始めます。
    
    終了:
    この音量でフェードを終わります。
    フェード時間が 0 のときには、
    この音量で再生を始めます。
    
    
    オプション:
    追加コマンド:
    アラーム時刻になると、このコマンドを実行します。
    
    プレイリスト:
    このプレイリストをロードします。
    プレイリストを指定しなかった場合には、
    現在のものが使われます。
    mp3 または ogg ストリームの URL を
    指定することもできます。
    
    リマインダー:
    アラームが止まった時にリマインダを表示します。
    表示するには、入力フィールドにリマインダーを入力し、
    チェックボックスを有効にしてください。

en: Time Div:
ja: 時間軸:

en: Timing (ms)
ja: タイミング (ミリ秒)

en: Title
ja: タイトル

en: Title Change
ja: タイトル変更

en: Title:
ja: タイトル:

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
ja: タイトル: %t
    作者: %a
    由来: %f
    トラッカー: %T
    コメント: %C
    チップ型式: %c
    ステレオ: %s
    ループ: %l
    チップ周波数: %F
    プレイヤー周波数: %P
    年: %y

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
ja: 音楽ライブラリーを Audacious へインポートするには、フォルダを選択し、"再読み込み" アイコンをクリックしてください。

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
ja: ずっとリピートするにはリピート回数を-1にしてください。

en: Toggle player window(s)
ja: プレイヤーウィンドウをトグル

en: Toggle repeat
ja: リピートをトグル

en: Toggle shuffle
ja: シャッフルをトグル

en: Toggle stop after current
ja: 現在の曲の再生後に停止する

en: Tone Generator
ja: トーンジェネレーター

en: Tone Generator:
ja: トーンジェネレーター:

en: Too many redirects
ja: リダイレクトの過剰な繰返し

en: Track
ja: トラック

en: Track %d is a data track.
ja: トラック %d はデータトラックです。

en: Track %d not found.
ja: トラック %d が見つかりません。

en: Transparency
ja: 透明化

en: Transpose:
ja: トランスポーズ:

en: Treble:
ja: トレブル:

en: Trigger
ja: トリガー

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
ja: プレイリストの曲が再生されたときに OSD を表示します。

en: Triggers OSD when playback is paused.
ja: 再生が停止したときに OSD を表示します。

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
ja: 再生が再開したときに OSD を表示します。

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
ja: 曲タイトルが替わったら OSD を表示します (ネットストリーミング向け)。

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type:
ja: タイプ:

en: Ultra High
ja: 究極品質

en: Unable to fetch %s
ja: %s が取得できません

en: Unable to parse %s
ja: %s が解析できません

en: Unarchived Winamp 2.x skin
ja: Unarchived Winamp 2.x スキン

en: Undock
ja: ドッキングを解く

en: Unknown HTTP error
ja: 不明な HTTP エラー

en: Unsupported disk type.
ja: 非対応のディスクです。

en: Use CD-Text
ja: CD-Text を使用する

en: Use CDDB
ja: CDDB を使用する

en: Use HTTP instead of CDDBP
ja: CDDBP の代わりに HTTP を使う

en: Use accurate length calculation (slow)
ja: 正確な長さを計算する(遅い)

en: Use alternate device:
ja: 代替デバイスを使用する:

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
ja: ビットパーフェクトオーディオを使用する (デバイスのサンプリングレートを適合させる)

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
ja: ビットマップフォントを使用する (ASCII のみ対応)

en: Use exclusive mode
ja: 排他モードを用いる

en: Use only when song length is unknown
ja: 曲の長さが不明なときのみ適用する

en: Use rate mappings
ja: レートマッピングを使用する

en: Use steep filter
ja: 急峻なフィルターを使う

en: VBR quality level:
ja: VBR 品質レベル:

en: VTX Decoder
ja: VTX デコーダー

en: VU Meter Style:
ja: VU メーターのスタイル:

en: Vertical lines
ja: 垂直線

en: Very High
ja: 最高品質

en: View
ja: 表示

en: Visualization
ja: 視覚化

en: Visualization type:
ja: 視覚化タイプ:

en: Visualizations
ja: 視覚化

en: Voice Removal
ja: ボーカルの除去

en: Voiceprint / VU meter
ja: 声紋 / VU メーター

en: Voiceprint Coloring:
ja: 声紋の色付け:

en: Volume
ja: 音量

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Volume _Down
ja: 音量を下げる(_D)

en: Volume _Up
ja: 音量を上げる(_U)

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Volume:
ja: 音量:

en: Volume: %d%%
ja: 音量: %d%%

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
ja: Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru> による Vortex ファイル形式プレイヤーです。
    Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru> の in_vtx.dll を基にしています。
    Audacious への実装は、Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz> が行いました。

en: Wait before reconnecting:
ja: 再接続の待機時間:

en: WavPack Decoder
ja: WavPack デコーダー

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: What do these options mean?
ja: オプションの説明

en: Winamp Classic Interface
ja: Winamp クラシックインターフェイス

en: Working ...
ja: 処理中 ...

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
ja: 共有可能な XML プレイリスト (XSPF)

en: Year
ja: 年

en: You can use the following format codes, which will be replaced before running the command (not all are useful for the end-of-playlist command):
ja: 次のフォーマットコードが使用できます。コードはコマンドの実行前に置き換えられます。（プレイリストの最後の曲には使用できないものもあります）

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
ja: Audacious に Last.fm へ曲を scrobble する許可を与える必要があります。

en: Your reminder for today is...
ja: 今日のリマインダー:

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
ja: scrobble を一時的にコンピューター内に保存しました。Audacious がアクセス可能になり次第投稿されます。

en: _Add
ja: 追加 (_A)

en: _Add CD
ja: CD を追加 (_A)

en: _Add Files ...
ja: ファイルを追加(_A)

en: _Add Folder ...
ja: フォルダーを追加(_A)

en: _Add to Playlist
ja: プレイリストに追加(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear Repeat Points
ja: リピートポイントを解除(_C)

en: _Close
ja: プレイリストを閉じる(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Create Playlist
ja: プレイリストを作成(_C)

en: _Equalizer ...
ja: イコライザー... (_E)

en: _Export ...
ja: エクスポート(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Find ...
ja: 検索(_F)

en: _Import ...
ja: インポート(_I)

en: _Jump to Song ...
ja: 指定した曲にジャンプ(_J)

en: _Log Inspector ...
ja: ログ検査(_L)

en: _New
ja: 新しいプレイリスト(_N)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Containing Folder
ja: 保存先フォルダーを開く(_O)

en: _Open Files ...
ja: ファイルを開く(_O)

en: _Open Folder ...
ja: フォルダを開く(_O)

en: _Output
ja: 出力(_O)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: _Play/Resume
ja: 再生/再開(_P)

en: _Playback
ja: 再生(_P)

en: _Queue Manager ...
ja: キューマネージャー(_Q)

en: _Queue/Unqueue
ja: キュー/アンキュー (_Q)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Random Order
ja: ランダムに並べる(_R)

en: _Record Stream
ja: ストリームの録音 (_R)

en: _Refresh
ja: 再読み込み(_R)

en: _Refresh Selected
ja: 選択された項目を再読み込み(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Rename ...
ja: 名前の変更(_R)

en: _Repeat
ja: リピート(_R)

en: _Services
ja: サービス(_S)

en: _Settings ...
ja: 設定(_S)

en: _Sort
ja: ソート(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Visualizations ...
ja: 視覚化(_V)

en: all monitors
ja: 全てのモニター

en: by
ja: アーティスト:

en: enable
ja: 有効

en: hours
ja: 時間

en: lossless
ja: 可逆

en: lossy
ja: 非可逆

en: lossy (hybrid)
ja: 非可逆 (ハイブリッド)

en: minutes
ja: 分

en: monitor %i
ja: モニター %i

en: mono
ja: モノラル

en: note numbers
ja: ノートナンバー

en: of this genre
ja: （このジャンル中で）

en: on
ja: アルバム:

en: seconds
ja: 秒

en: semitones
ja: 半音

en: sequenced
ja: シーケンス

en: stereo
ja: ステレオ

en: variable
ja: 可変
