caja 1.25.3 - en to ja translation catalogue (1573 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
ja: 
    
    サーバ・アプリへの接続を追加する

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ja: 
    
    ファイルマネージャを使ってファイルシステムを閲覧します

en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ja[0]: (%'d 個を含む)

en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ja[0]: (合計で %'d 個を含む)

en:  (copy)
ja:  (コピー)

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
ja: "%s" は "%s" を開けません (理由: "%s" は "%s" にあるファイルにアクセスできないため)。

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ja: "%s" が見つかりませんでした。最近削除されたようです。

en: "%s" is an executable text file.
ja: "%s" は実行可能なテキストファイルです。

en: "%s" selected
ja: "%s" を選択しました

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ja: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると "%s" をコピーします

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ja: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると "%s" を移動します

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ja[0]: 削除できるファイルが %'d 個あります

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ja[0]: ゴミ箱に %'d 個のファイルがあります

en: %'d file operation active | %'d file operations active
ja[0]: %'d 個のファイル操作を実行中です

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ja[0]: %'d 個のフォルダを選択しました

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: %'d item selected | %'d items selected
ja[0]: %'d 個を選択しました

en: %'d item, with size %s (%s on disk) | %'d items, totalling %s (%s on disk)
ja[0]: %'d 個のアイテム、合計で %s (ディスク上は %s)

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d other item selected | %'d other items selected
ja[0]: 他に %'d 個を選択しました

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'dnd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'drd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'dst link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'dth link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'u file | %'u files
ja[0]: %'u 個のファイル

en: %'u folder | %'u folders
ja[0]: %'u 個のフォルダ

en: %'u item | %'u items
ja[0]: %'u 個のアイテム

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ja: %Y年 %B%e日 %Aの %p %-I:%M:%S

en: %S of %S
ja: %S / %S

en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ja[0]: %S / %S ー 残り %T (%S/秒)

en: %T left | %T left
ja[0]: 残り %T

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d (%a) %p%-I:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ja: %Y/%-m/%-d (%a) %p%-I:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d %p%-I:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d %p%-I:%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ja: %y/%-m/%-d %p%-I:%M

en: %m/%d/%y
ja: %y/%m/%d

en: %s (%'dnd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'drd copy)%s
ja: %s (%'d番目のコピー)%s

en: %s (%'dst copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'dth copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%s bytes)
ja: %s (%s バイト)

en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: %s - File Browser
ja: %s - ファイルブラウザ

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: %s Visible Columns
ja: %s で表示する項目

en: %s document
ja: %s の文書

en: %s's Home
ja: %s のホーム

en: %s, %s
ja: %s、%s

en: %s, Free space: %s
ja: %s、%s 空き

en: (Empty)
ja: (空)

en: (some contents unreadable)
ja: (いくつかのファイルは読み込み不可です)

en: --check cannot be used with other options.
ja: --check オプションには他のオプションを指定できません。

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ja: --geometry オプションには複数の URI を指定できません。

en: --quit cannot be used with URIs.
ja: %s オプションには URI を指定できません。

en: --select must be used with at least an URI.
ja: --select オプションでは少なくとも1つのURIを指定する必要があります。

en: 00/00/00, 00:00 PM
ja: 00/00/00 午後00:00

en: 1 Day
ja: 1 日

en: 1 GB
ja: 1G バイト

en: 1 GiB
ja: 1 ギガバイト

en: 1 Hour
ja: 1 時間

en: 1 MB
ja: 1M バイト

en: 1 MiB
ja: 1 メガバイト

en: 1 Month
ja: 1 月

en: 1 Week
ja: 1 週間

en: 1 Year
ja: 1年

en: 10 KB
ja: 10 キロバイト

en: 10 KiB
ja: 10 キロバイト

en: 10 MB
ja: 10M バイト

en: 10 MiB
ja: 10 メガバイト

en: 100 KB
ja: 100K バイト

en: 100 KiB
ja: 100 キロバイト

en: 100 MB
ja: 100M バイト

en: 100 MiB
ja: 100 メガバイト

en: 2 GB
ja: 2G バイト

en: 2 GiB
ja: 2 ギガバイト

en: 3 MB
ja: 3M バイト

en: 4 GB
ja: 4G バイト

en: 4 GiB
ja: 4 ギガバイト

en: 5 MB
ja: 5M バイト

en: 5 MiB
ja: 5 メガバイト

en: 500 KB
ja: 500K バイト

en: 500 KiB
ja: 500 キロバイト

en: 500 MB
ja: 500 メガバイト

en: 500 MiB
ja: 500 メガバイト

en: 6 Months
ja: 6ヶ月

en: <b>Available _Extensions:</b>
ja: <b>有効な拡張(_E):</b>

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>動作</b>

en: <b>Date</b>
ja: <b>日付</b>

en: <b>Default View</b>
ja: <b>デフォルトの表示</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
ja: <b>実行可能なテキストファイル</b>

en: <b>Folders</b>
ja: <b>フォルダー</b>

en: <b>Height:</b> %d pixel | <b>Height:</b> %d pixels
ja[0]: <b>高さ:</b> %d ピクセル

en: <b>Icon Captions</b>
ja: <b>アイコンのタイトル</b>

en: <b>List Columns</b>
ja: <b>一覧の項目</b>

en: <b>Media Handling</b>
ja: <b>メディアの取り扱い</b>

en: <b>Other Media</b>
ja: <b>その他のメディア</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
ja: <b>プレビュー可能なその他のファイル</b>

en: <b>Size</b>
ja: <b>サイズ</b>

en: <b>Sound Files</b>
ja: <b>サウンドファイル</b>

en: <b>Text Files</b>
ja: <b>通常のファイル</b>

en: <b>Trash</b>
ja: <b>ゴミ箱</b>

en: <b>Width:</b> %d pixel | <b>Width:</b> %d pixels
ja[0]: <b>幅:</b> %d ピクセル

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ja: <big><b>オートランのエラー</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ja: <big><b>このメディアには自動的に起動することを意図したソフトウェアが含まれています。実行してみますか?</b></big>

en: ? bytes
ja: ? バイト

en: ? items
ja: ? 個のアイテム

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前のフォルダーが既に "%s" にあります。

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
ja: アイコン表示およびデスクトップのアイコンの下に表示される見出しの一覧です。実際に表示される見出しの数は、拡大率によって異なります。利用可能な値は以下です："size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前の新しいファイルが既に "%s" にあります。

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前の新しいフォルダーが既に "%s" にあります。

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
ja: ナビゲーションウィンドウの大きさと位置を保存する文字列です。

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
ja: ズームレベルに応じ、ファイル名の一部を省略記号 (...) で置き換えるべき長さを指定したリストです (すなわち、n 行に収まらないファイル名を省略文字で置き換えて表示するか、それともそのまま複数行にまたがって表示するかを、ズームレベル毎に指定します)。リストの各要素は "ズームレベル:整数値" という形式にして下さい。それぞれ指定したズームレベルに対して整数値が 0 より大きい場合、ファイル名は指定した行数を超えて表示されることはありません。整数値が 0 以下の場合、そのズームレベルでは無制限で表示されることになります。ズームレベルを指定せずに "整数値" の形式で指定することも可能です。この場合、既に指定しているズーム以外のレベルに対してその整数値が表示する際の最大行数になります。例: "0" (常にすべてのファイル名を表示する)、"3" (3 行を越えて表示されるファイル名を 3 行に納めるように省略記号で置き換える)、"smallest:5,smaller:4,0" というリスト (ズームレベルが "smallest" の場合には 5 行を越えて表示されるファイル名を 5 行に納めるように省略記号で置き換え、ズームレベルが "smaller" の場合には 4 行を越えて表示されるファイル名を 4 行に納めるように省略記号で置き換え、それ以外のズームレベルではすべてのファイル名を表示する); ズームレベルで指定可能な値: smallest (33%)、smaller (50%)、small (66%)、standard (100%)、large (150%)、larger (200%)、largest (400%)

en: A_ll columns have the same width
ja: すべての列を同じ幅にする(_L)

en: About Caja
ja: Caja について

en: About Extension
ja: 拡張について

en: Access files
ja: アクセスのみ

en: Access was denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Access:
ja: アクセス:

en: Accessed:
ja: アクセス日時:

en: Acti_on:
ja: アクション(_O):

en: Activate next tab
ja: 次にあるタブを開きます

en: Activate previous tab
ja: 前にあるタブを開きます

en: Add Application
ja: アプリケーションの追加

en: Add Emblems...
ja: エンブレムの追加...

en: Add _bookmark
ja: ブックマークを追加(_B)

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ja: この場所をブックマークメニューに追加します

en: Add a new criterion to this search
ja: この検索に新しい条件を追加します

en: Add new...
ja: 新規追加...

en: All columns have same width
ja: 列をすべて同じ幅にする

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ja: このフォルダーにある実行可能なすべてのファイルが [スクリプト] メニューに表示されます。

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
ja: このフォルダーにある実行可能なすべてのファイルが [スクリプト] メニューに表示されます。メニューからスクリプトを選択すると、スクリプトが実行されます。
    
    ローカルフォルダーで実行すると、選択したファイル名がスクリプトの引数になります。リモートフォルダー (例: Web や FTP の内容を表示するフォルダー) で実行すると、スクリプトには何も渡されません。
    
    すべてに共通することとして、スクリプトは Caja がセットした次の環境変数を使用します:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: 選択したパス名を改行で区切ったもの (ローカルのみ)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: 選択した URI を改行で区切ったもの
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: 現在位置を示す URI
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: ウィンドウの現在位置とサイズ
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: スプリット表示ウィンドウの、アクティブでないペイン中の選択したファイルのパスを改行で区切ったもの (ローカルのみ)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: スプリット表示ウインドウの、アクティブでないペイン中の選択したファイルの URI を改行で区切ったもの
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI:  スプリット表示ウインドウの、アクティブでないペイン中の現在位置を示す URI

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ja: このアイテムを削除すると元に戻すことはできません。

en: Allow _executing file as program
ja: プログラムとして実行できる(_E)

en: Always
ja: 常に

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
ja: 常に場所エントリを使用する (パスバーは使わない)

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
ja: デスクトップで、ファイル名の一部を省略記号 (...) で置き換えるべき長さを指定します (すなわち、n 行に収まらないファイル名を省略文字で置き換えて表示するか、それともそのまま複数行にまたがって表示するかを指定します)。ここで指定した整数値が 0 より大きい場合、ファイル名は指定した行数を超えて表示されることはありません。整数値が 0 以下の場合は制限なしで表示されます。

en: An invalid drag type was used.
ja: 使用したドラッグの種類は無効です。

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前の古いファイルが既に "%s" にあります。

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前の古いフォルダーが既に "%s" にあります。

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ja: %s にはすでに同じ名前のファイルがあります

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ja: 同じ名前の他のフォルダーが "%s" にあります。

en: Another link to %s
ja: %s への別のリンク

en: Any
ja: 任意

en: Aperture Value
ja: 絞り

en: Apparition
ja: アパリッション

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからは、文書にアクセスできません

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ja: これらの権限をフォルダー内のすべてのファイルに適用する

en: Apply this action to all files and folders
ja: このアクションを全てのファイルとフォルダーに適用する

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ja: 本当に訪問した場所の一覧をクリアしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to open all files?
ja: すべてのファイルを開いてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ja: ゴミ箱から "%B" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ja: "%B" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to trash "%B"?
ja: "%B" をゴミ箱に入れてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to trash the %'d selected item? | Are you sure you want to trash the %'d selected items?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムをゴミ箱に入れてもよろしいですか？

en: Arran_ge Items
ja: アイテムの並び替え(_G)

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ja: ゴミ箱を空にする/ファイルを削除する前に確認する(_E)

en: Ask before moving files to the _Trash
ja: ゴミ箱に移動する前に確認する(_T)

en: Ask what to do
ja: アクションを問い合わせる

en: Autorun Prompt
ja: オートランの問い合わせ

en: Azul
ja: アズル

en: B_rowse media when inserted
ja: メディアを挿入したら表示する(_R)

en: Back history
ja: 前の履歴に戻ります

en: Background
ja: 背景

en: Backgrounds and Emblems
ja: 背景とエンブレム

en: Basic
ja: 基本

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
ja: Caja を起動する前にこのフォルダーを生成するか、Caja がフォルダーを生成できるように適切なパーミッションを設定してください。

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
ja: Caja を起動する前にこれらのフォルダーを作成するか、Caja がそれらのフォルダーを作成できるように適切なパーミッションを設定してください。

en: Behavior
ja: 動作

en: Black
ja: 黒

en: Blue Ridge
ja: ブルー・リッジ

en: Blue Rough
ja: ブルー・ラフ

en: Blue Type
ja: ブルー・タイプ

en: Bookmark Name:
ja: ブックマーク名:

en: Bookmark for Nonexistent Location
ja: 存在しない場所のブックマーク

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Browse Network
ja: ネットワークを参照

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセスできるすべてのローカルとリモートにあるディスクとフォルダーを閲覧する

en: Browse bookmarked and local network locations
ja: ブックマークやローカルネットワークの場所を閲覧する

en: Browse in %'d New _Tab | Browse in %'d New _Tabs
ja[0]: %'d 個の新しいタブで表示する(_T)

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
ja[0]: %'d 個の新しいウィンドウで表示する(_W)

en: Browse in New _Tab
ja: 新しいタブで表示する(_T)

en: Browse in New _Window
ja: 新しいウィンドウで表示する(_W)

en: Browse the contents of the network
ja: ネットワークの内容を表示する

en: Browse the file system with the file manager
ja: ファイルマネージャを使ってファイルシステムを閲覧します

en: Brushed Metal
ja: ブラッシュド・メタル

en: Bubble Gum
ja: バブル・ガム

en: Burlap
ja: バーラップ

en: By Access Date
ja: アクセス日

en: By Creation Date
ja: 作成日順

en: By E_xtension
ja: 拡張子順(_X)

en: By Emblems
ja: エンブレム順

en: By Extension
ja: 拡張子別

en: By Modification Date
ja: 更新日時順

en: By Modification _Date
ja: 更新日時順(_D)

en: By Name
ja: 名前順

en: By Path
ja: パス

en: By S_ize on Disk
ja: ディスクのサイズ順(_I)

en: By Size
ja: サイズ順

en: By Size on Disk
ja: ディスクのサイズ別

en: By T_rash Time
ja: ゴミ箱への移動日時順(_R)

en: By Trashed Date
ja: ゴミ箱に移動した日

en: By Type
ja: 種類順

en: By _Creation Date
ja: 作成日順(_C)

en: By _Emblems
ja: エンブレム順(_E)

en: By _Name
ja: 名前順(_N)

en: By _Size
ja: サイズ順(_S)

en: By _Type
ja: 種類別(_T)

en: CD _Audio:
ja: オーディオ CD(_A):

en: C_ancel Remove
ja: 削除のキャンセル(_A)

en: C_olors
ja: 色(_O)

en: C_onfigure Extension
ja: 拡張の設定(_O)

en: C_onnect
ja: 接続する(_O)

en: Caja
ja: Caja ファイルマネージャ

en: Caja cannot handle "%s" locations.
ja: Caja では "%s:" という場所を扱うことはできません。

en: Caja cannot handle this kind of location.
ja: Caja ではこの種類の場所を扱えません。

en: Caja could not create the following required folders: %s.
ja: Caja は必要なフォルダーを生成できませんでした: %s

en: Caja could not create the required folder "%s".
ja: 指定したフォルダー "%s" を生成できませんでした。

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
ja: Caja でフォルダーを表示できるビューアがインストールされていません。

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Caja は有用であると考えたうえで配布されていますが、完全に無保証です。商用利用または特定の目的における適合性の保証は一切ありません。詳細は GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
ja: Caja は派生元の GNOME Nautilus と同様、プラグインシステムによって拡張することができます。

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Caja は自由ソフトウェアです; フリーソフトウェア財団が発行する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第2版またはそれ以降の版の下で改変・修正・再配布が認められています。

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
ja: Caja は MATE デスクトップの公式ファイルマネージャーです。ディレクトリの参照やファイルのプレビュー、関連付けられたアプリケーションの起動が可能です。また、MATE デスクトップのアイコンの管理も行っています。Cajaはローカルのファイルシステムでもリモートのファイルシステムでも動作します。

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ja: Caja はお使いのコンピュータとリモートのコンピュータにあるいろいろなファイルやフォルダーを整理してくれます。

en: Caja uses the users home folder as the desktop
ja: Caja がユーザーのホームフォルダーをデスクトップとして使用する

en: Caja will exit when last window destroyed.
ja: 最後のウィンドウが削除された時に、Caja を終了します。

en: Camera Brand
ja: カメラのブランド

en: Camera Model
ja: カメラのモデル

en: Camouflage
ja: カモフラージュ

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
ja: サーバのサポートしているメソッド一覧を読み出せませんでした。
    GVfsがインストールされているか確認してください。

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーには文書の URI を渡せません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Group Change?
ja: グループの変更をキャンセルしますか?

en: Cancel Owner Change?
ja: 所有者の変更をキャンセルしますか?

en: Cannot create the link to %s
ja: %sへのリンク作成ができません

en: Cannot find the autorun program
ja: オートランのプログラムがありません

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除しますか？

en: Chalk
ja: チョーク

en: Change Desktop _Background
ja: 背景の変更(_B)

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
ja: ファイルマネージャの動きとウィンドウの外観を変更します

en: Change the visibility of this window's location bar
ja: 場所バーの表示/非表示を切り替えます

en: Change the visibility of this window's main toolbar
ja: メインツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: Change the visibility of this window's side pane
ja: サイドペインの表示/非表示を切り替えます

en: Change the visibility of this window's statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: Charcoal
ja: チャーコール

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ja: つづりとプロキシの設定が正しいか確認してください。

en: Check that you have permission to delete the emblem.
ja: エンブレムを削除する権限があるか確認してください。

en: Check that you have permission to delete the pattern.
ja: パターンを削除する権限があるか確認してください。

en: Choose a program with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを開くプログラムを選びます

en: Choose another application with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを開く別のアプリケーションを選びます

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ja: アイコン名の下に表示する情報の順序を選択してください。拡大するとより多くの情報が表示されます。

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ja: 一覧表示で表示する情報の順番を選択してください。

en: Choose the order of information to appear in this folder:
ja: このフォルダーで表示する項目の順番を選択してください:

en: Choose what application to launch.
ja: 起動するアプリケーションを選択してください。

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
ja: メディアを挿入したりデバイスをシステムに接続したら実行するアクションを選択してください:

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
ja: メニューからスクリプトを選択すると、選択したアイテムを入力値としてスクリプトを実行します。

en: Clea_r History
ja: 履歴のクリア(_R)

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ja: "ジャンプ" メニューと "戻る/進む" の一覧の内容をクリアします

en: Click on a color to remove it
ja: 削除する色をクリックしてください

en: Click on a pattern to remove it
ja: 削除するパターンをクリックしてください

en: Click on an emblem to remove it
ja: 削除するエンブレムをクリックしてください

en: Clos_e All Folders
ja: すべてのフォルダーを閉じる(_E)

en: Close P_arent Folders
ja: すべての親フォルダーを閉じる(_A)

en: Close _All Windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる(_A)

en: Close all Navigation windows
ja: すべてのナビゲーションウィンドウを閉じます

en: Close all folder windows
ja: すべてのフォルダーウィンドウを閉じます

en: Close tab
ja: タブを閉じます

en: Close the side pane
ja: サイドペインを閉じます

en: Close this folder
ja: このフォルダーを閉じます

en: Close this folder's parents
ja: このフォルダの親フォルダーを閉じます

en: Color _name:
ja: 色の名前(_N):

en: Color _value:
ja: 色の値(_V):

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
ja: フォルダーの背景に使用するデフォルトの色 (背景色) で、background_set が TRUE の場合にのみ指定可能です。

en: Colors:
ja: 色:

en: Command
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Compact View
ja: コンパクト表示

en: Compact _Layout
ja: 小さいレイアウト(_L)

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Computer icon visible on desktop
ja: デスクトップにコンピュータのアイコンを表示する

en: Concrete
ja: コンクリート

en: Connect To This Server
ja: このサーバへの接続

en: Connect to Server
ja: サーバへの接続

en: Connect to Server %s
ja: サーバ %s への接続

en: Connect to _Server...
ja: サーバへ接続(_S)...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ja: リモートのコンピュータや共有ディスクへ接続します

en: Connect to the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブに接続します

en: Connect to the selected drive
ja: 選択したドライブに接続します

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Contained text
ja: 含まれるテキスト

en: Content View
ja: 内容表示

en: Contents:
ja: 内容:

en: Continue
ja: 続行

en: Cop_y to
ja: 指定先にコピー(_Y)

en: Copy %d items to '%s'
ja: %d 個のアイテムを '%s' にコピー

en: Copy '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' にコピー

en: Copy _Anyway
ja: とにかくコピーする(_A)

en: Copy the current selection to the desktop
ja: 現在選択されているものをデスクトップへコピーします

en: Copy the current selection to the home folder
ja: 現在選択されているものをホームフォルダーへコピーします

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ja: 現在選択されているものをウィンドウの他のペインへコピーします

en: Copy the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードへコピーします

en: Copying "%B" to "%B"
ja: "%B" から "%B" へコピー中

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" から "%B" へコピー中

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" へコピー中

en: Copying Files
ja: ファイルをコピー中

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
ja: Copyright © 1999-2009 Nautilus 作成者
    Copyright © 2011-2020 Caja 作成者

en: Cork
ja: コーク

en: Could not add application
ja: アプリケーションを追加できませんでした

en: Could not add application to the application database: %s
ja: 次のアプリケーションをアプリケーション・データベースに追加できませんでした: %s

en: Could not determine original location of "%s"
ja: "%s" があった元の場所を特定できませんでした

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ja: ホストが見つからなかったので "%s" を表示できませんでした。

en: Could not display "%s".
ja: "%s" を表示できませんでした。

en: Could not find "%s".
ja: "%s" を見つけられませんでした。

en: Could not find '%s'
ja: '%s' が見つかりませんでした

en: Could not find application
ja: アプリケーションが見つかりませんでした

en: Could not remove application
ja: アプリケーションを削除できませんでした

en: Could not remove emblem with name '%s'.
ja: '%s' というエンブレムを削除できませんでした。

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ja: 既に存在している %F というフォルダーからファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove the already existing file %F.
ja: 既に存在しているファイル %F を削除できませんでした。

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ja: %F の中にある同名のファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove the folder %B.
ja: %B というフォルダーを削除できませんでした。

en: Could not remove the source folder.
ja: 転送元のフォルダーを削除できませんでした。

en: Could not rename emblem with name '%s'.
ja: エンブレムの名前を '%s' に変更できませんでした。

en: Could not run application
ja: アプリケーションを実行できませんでした

en: Could not set application as the default: %s
ja: デフォルトのアプリケーションとして指定できませんでした: %s

en: Could not set as default application
ja: デフォルトのアプリケーションとして指定できませんでした

en: Count _number of items:
ja: アイテム数のカウント(_N):

en: Countertop
ja: カウンタートップ

en: Create Document from template "%s"
ja: テンプレート "%s" からドキュメントを生成する

en: Create L_auncher...
ja: ランチャの生成(_A)...

en: Create _Document
ja: 文書の生成(_D)

en: Create _Folder
ja: フォルダーの生成(_F)

en: Create a New Color:
ja: 新しい色を作成:

en: Create a New Emblem
ja: 新しいエンブレムの作成

en: Create a new empty file inside this folder
ja: このフォルダーの中に空のファイルを新規に作成します

en: Create a new empty folder inside this folder
ja: このフォルダーの中に空のフォルダーを新規に作成します

en: Create a new folder '%s'
ja: 新しいフォルダー '%s' を作成

en: Create a new launcher
ja: 新しい独自のランチャを生成します

en: Create a symbolic link for each selected item
ja: 選択した各アイテムのシンボリックリンクを作成します

en: Create an empty file '%s'
ja: 空のファイル '%s' を作成

en: Create and delete files
ja: 作成と削除

en: Create link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを作成

en: Create links to %d items
ja: %d 個のアイテムへのリンクを作成

en: Create new file '%s' from template
ja: 空のファイル '%s' をテンプレートから作成

en: Create the initial window with the given geometry.
ja: 指定した大きさでウィンドウを起動する

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Creating Properties window.
ja: プロパティウィンドウを生成しています

en: Creating links in "%B"
ja: "%B" でリンクの作成中

en: Creator
ja: 作成者

en: Cu_t
ja: 切取り(_T)

en: Cursor Position
ja: カーソル位置

en: Custom Background
ja: 背景のカスタマイズ

en: Custom Side Pane Background Set
ja: サイドペインの背景のカスタマイズ

en: Cut the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストを切り取ってクリップボードに格納します

en: D_efault zoom level:
ja: 標準の拡大率(_E):

en: D_uplicate
ja: 複製(_U)

en: Danube
ja: ドナウ

en: Dark Cork
ja: ダーク・コーク

en: Dark GNOME
ja: ダーク GNOME

en: Date Accessed
ja: アクセス日

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date Digitized
ja: 保存日時

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Date Modified
ja: 変更日時

en: Date Taken
ja: 撮影日時

en: Date when file was moved to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動した日時です。

en: Decrease the view size
ja: 表示サイズを小さくします

en: Deep Teal
ja: ディープ・ティール

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Background Color
ja: 背景色 (デフォルト値)

en: Default Background Filename
ja: 背景のファイル名 (デフォルト値)

en: Default Side Pane Background Color
ja: サイドペインの背景色 (デフォルト値)

en: Default Side Pane Background Filename
ja: サイドペインの背景のファイル名 (デフォルト値)

en: Default Thumbnail Icon Size
ja: デフォルトのサムネイルの大きさ

en: Default _zoom level:
ja: デフォルトのズームレベル(_Z):

en: Default column order in the list view
ja: 一覧表示の項目に対するデフォルトの順番

en: Default column order in the list view.
ja: 一覧表示の中にある項目に対するデフォルトの順番です。

en: Default compact view zoom level
ja: デフォルトのコンパクト表示のズームレベル

en: Default folder viewer
ja: デフォルトのフォルダー表示形式

en: Default icon zoom level
ja: デフォルトのアイコン表示のズームレベル

en: Default list of columns visible in the list view
ja: 一覧表示に表示する項目 (デフォルト値)

en: Default list of columns visible in the list view.
ja: 一覧表示にデフォルトで表示する項目のリストです。

en: Default list zoom level
ja: デフォルトの一覧表示のズームレベル

en: Default sort order
ja: デフォルトの配置方式

en: Default zoom level used by the compact view.
ja: コンパクト表示に適用するデフォルトのズームレベルです。

en: Default zoom level used by the icon view.
ja: アイコン表示に適用するデフォルトのズームレベルです。

en: Default zoom level used by the list view.
ja: 一覧表示に適用するデフォルトのズームレベルです。

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Delete %d copied items
ja: コピーした %d 個のファイルを削除

en: Delete %d duplicated items
ja: 複製した %d 個のアイテムを削除

en: Delete '%s'
ja: '%s' を削除

en: Delete _All
ja: すべて削除する(_A)

en: Delete all items in the Trash
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを削除します

en: Delete all selected items permanently
ja: 選択したすべてのアイテムを完全に削除します

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ja: ゴミ箱へ移動せずに選択したアイテムを削除します

en: Delete link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを削除

en: Delete links to %d items
ja: %d 個のアイテムへのリンクを削除

en: Delete the open folder permanently
ja: 開いたフォルダーを完全に削除します

en: Delete this folder, without moving to the Trash
ja: ゴミ箱へ移動せずに、このフォルダーを削除します

en: Deleting Files
ja: ファイルを削除中

en: Deleting files
ja: ファイルを削除中

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop View
ja: デスクトップビュー

en: Desktop computer icon name
ja: デスクトップにある "コンピュータ" アイコンの名前

en: Desktop font
ja: デスクトップのフォント

en: Desktop home icon name
ja: デスクトップにある "ホーム" アイコンの名前

en: Desktop trash icon name
ja: デスクトップにある "ゴミ箱" アイコンの名前

en: Details:
ja: 詳細:

en: Detect media in the selected drive
ja: 選択したドライブのメディアを検出します

en: Devices
ja: デバイス

en: Differences...
ja: 差分...

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブを切断します

en: Disconnect the selected drive
ja: 選択したドライブを切断します

en: Display
ja: 表示

en: Display Caja help
ja: Caja のヘルプを表示します

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ja: ブックマーク編集ウィンドウを表示します

en: Display credits for the creators of Caja
ja: Caja を開発した人たちのクレジットを表示します

en: Display icons in the opposite order
ja: アイコンを逆順で表示します

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ja: パターン、色、エンブレムなどの外観をカスタマイズします

en: Display this location with the compact view.
ja: この場所をコンパクト表示で表示します

en: Display this location with the desktop view.
ja: この場所をデスクトップビューで表示します。

en: Display this location with the empty view.
ja: この場所を空白ビューで表示します。

en: Display this location with the icon view.
ja: この場所をアイコン表示で表示します

en: Display this location with the list view.
ja: この場所を一覧表示で表示します

en: Display this location with the widget view.
ja: この場所をウィジェット表示で示します。

en: Do Nothing
ja: 何もしない

en: Do _not Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にしない(_N)

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ja: デスクトップを管理しない (設定ダイアログの設定を無視します)

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ja: アンマウントする前にゴミ箱を空にしますか?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ja: 一覧から存在しない場所をもつブックマークを削除しますか?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ja: "%s" を実行しますか? それとも内容を表示しますか?

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ja[0]: %dという場所を表示しますか？

en: Documents
ja: 文書

en: Domain Name:
ja: ドメイン名:

en: Dots
ja: ドット

en: Download location?
ja: 場所をダウンロードしますか?

en: Drag a color to an object to change it to that color
ja: 色を変更する場合はオブジェクトに色をドラッグしてください

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ja: パターンを変更する場合はオブジェクトにパターンタイルをドラッグしてください

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ja: エンブレムをオブジェクトに付与する場合はオブジェクトにドラッグしてください

en: Drag and drop is not supported.
ja: ドラッグ&ドロップはサポートしていません。

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ja: ドラッグ&ドロップはローカルのファイルシステムでのみサポートしています。

en: Duplicate '%s' in '%s'
ja: '%s' を '%s' に複製

en: Duplicate each selected item
ja: 選択したアイテムの複製を作成します

en: Duplicate of %d items in '%s'
ja: %d 個のアイテムを '%s' に複製

en: Duplicating "%B"
ja: "%B" の複製を生成中

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを複製中

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
ja[0]: %'d 個のファイルの複製を "%B" に生成中

en: E_mpty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_M)

en: E_xecute
ja: 実行(_X)

en: E_xtra Pane
ja: エクストラペイン(_X)

en: Eclipse
ja: エクリプス

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集

en: Edit Caja preferences
ja: Caja の設定を編集します

en: Edit the saved search
ja: 保存した検索結果を編集します

en: Eject the selected volume
ja: 選択したボリュームを取り出します

en: Eject the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームを取り出します

en: Eject the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームを取り出します

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Emblems:
ja: エンブレム:

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Empty View
ja: 空白ビュー

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: Empty all items from Trash?
ja: ゴミ箱のすべてのアイテムを空にしてもよろしいですか？

en: Emptying Trash
ja: ゴミ箱を空にするには

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
ja: すべてのウィンドウがブラウザに統一されている旧バージョンの Caja の動作を有効にする

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ja: 各エンブレムの隣にわかりやすい名前を入力してください。この名前はエンブレムを識別するために他の場所で使用します。

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ja: 各エンブレムの隣にわかりやすい名前を入力してください。この名前はエンブレムを識別するために他の場所で使用します。

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ja: 表示されているエンブレムの新しい名前を入力してください:

en: Envy
ja: エンビー

en: Erase
ja: 削除

en: Error starting autorun program: %s
ja: オートランのプログラムを起動する際にエラーが発生しました: %s

en: Error while copying "%B".
ja: "%B" のコピー中にエラーが発生しました。

en: Error while copying to "%B".
ja: "%B" へコピー中にエラーが発生しました。

en: Error while copying.
ja: コピー中にエラーが発生しました。

en: Error while creating directory %B.
ja: %B というフォルダーの作成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating file %B.
ja: %B というファイルの作成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating link to %B.
ja: %B へのリンクの生成中にエラーが発生しました。

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Error while moving "%B".
ja: "%B" の移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving files to trash.
ja: ファイルをゴミ箱へ移動する際にエラーが発生しました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーが発生しました。

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ja: エラー: %s
    別のビューアを選択して再試行してください。

en: Examples:
ja: 例:

en: Execute:
ja: 実行:

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Extension
ja: 拡張

en: Extensions
ja: 拡張

en: FILE
ja: ファイル

en: FTP (with login)
ja: FTP (ログイン有り)

en: Failed to load image information
ja: 画像情報の読み込みに失敗しました

en: Fibers
ja: ファイバー

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: File Management
ja: ファイル管理

en: File Management Preferences
ja: ファイル管理の設定

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: File Operations
ja: ファイルの操作

en: File Permissions:
ja: ファイルのアクセス権:

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File Type
ja: ファイルの種類

en: File access:
ja: ファイルのアクセス権:

en: File and Folder conflict
ja: ファイルとフォルダーの衝突

en: File conflict
ja: ファイルの衝突

en: File is not a valid .desktop file
ja: ファイルは無効な .desktop ファイルです

en: File manager for the MATE desktop environment
ja: MATE デスクトップ環境向けのファイルマネージャー

en: File not found
ja: ファイルがありません

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ja: サイドペインの背景に使用するデフォルトのファイル名 (背景画像) で、side_pane_background_set が TRUE の場合にのみ指定可能です。

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ja: "%B" というフォルダーの中にあるファイルを参照する権限がないため、ファイルをコピーできません。

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ja: "%B" というフォルダーの中にあるファイルを参照する権限がないため、これらのファイルを削除できません。

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ja: "%B" というフォルダーの中にあるファイルを参照する権限がないため、それらをファイルを操作できません。

en: Filesystem type:
ja: ファイルシステムの種類:

en: Fire Engine
ja: ファイア・エンジン

en: Flash Fired
ja: フラッシュあり

en: Fleur De Lis
ja: フルール・デ・リス

en: Floral
ja: フローラル

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Folder Permissions:
ja: フォルダーのアクセス権:

en: Folder access:
ja: フォルダーのアクセス権:

en: Folder:
ja: フォルダー:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるマウスを使う場合、Caja 中においてそれらのボタンを押した時に何らかのアクションを実行するかどうか、このキーによって 決定します

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使う場合、ブラウザウィンドウで「戻る」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は6と14の間です。

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使う場合、ブラウザウィンドウで「進む」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は6と14の間です。<

en: Format the selected volume
ja: 選択したボリュームをフォーマットします

en: Format the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームをフォーマットします

en: Format the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームをフォーマットします

en: Forward history
ja: 次の履歴に進みます

en: Fossil
ja: 化石

en: Free space:
ja: 空き容量:

en: Free space: %s
ja: 空き容量: %s

en: GEOMETRY
ja: ジオメトリ

en: Go
ja: 移動

en: Go To:
ja: 移動:

en: Go to the location specified by this bookmark
ja: このブックマークに指定されている場所に移動します

en: Go to the next visited location
ja: 次に訪問したレベルへ移動します

en: Go to the previous visited location
ja: 前に訪問したレベルへ移動します

en: Go to the same location as in the extra pane
ja: エクストラペインで同じ場所に移動

en: Granite
ja: グラナイト

en: Grapefruit
ja: グレープフルーツ

en: Greater than or equal to
ja: 以上の場合

en: Green Weave
ja: グリーン・ウィーブ

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: History
ja: コマンドの履歴です

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: Home icon visible on desktop
ja: デスクトップにホームアイコンを表示する

en: ISO Speed Rating
ja: ISO スピード率

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ja: ゴミ箱を経由しないで削除する(_N)

en: Ice
ja: 氷

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
ja: "after-current-tab" にすると、新しいタブが現在フォーカスが当たっているタブの後ろに挿入されるようになります。"end" にすると、新しいタブは常に一番最後に追加されます。

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
ja: TRUE にすると、Caja はツリー式サイドペインの中にフォルダーのみ表示します。それ以外はフォルダーとファイルの両方を表示します。

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
ja: true に設定すると、Caja はデスクトップ通知を表示します。

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
ja: TRUE に設定すると、デフォルトの SI 単位系の代わりに、IEC 単位系(1024区切り)と "KiB" 形式のサフィックスでファイルのサイズを表示します。

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウに場所バーが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにサイドペインが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにステータスバーが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにツールバーが表示されます。

en: If set to true, show file icons in list view.
ja: true に設定すれば、一覧にファイルアイコンを表示します。

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
ja: TRUE にすると、Caja ブラウザの場所バーはパスバーのスタイルではなく、キーボードから入力するスタイルを使用します。

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
ja: TRUE にすると、UNIX 形式でファイルのアクセス権限を編集したり表示します。さらにいろいろな秘密のオプションにもアクセスできるようになります。

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
ja: TRUE にすると、アイコン表示と一覧表示でファイルの前にフォルダーを表示します。

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
ja: TRUE にすると、ファイルを削除したりゴミ箱に移動するたびに確認ダイアログを表示します。

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
ja: TRUE にすると、ファイルをゴミ箱に移動する前に確認ダイアログを表示します。

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
ja: TRUE にすると、MATE デスクトップを起動した時やメディアを挿入した時に、ユーザーに表示することが可能なハードディスクやリムーバブルメディアなどを自動的にマウントします。

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
ja: TRUE にすると、メディアがマウントされたら自動的にフォルダーとして開きます。この機能は未知の x-content/* 型が検出されたメディアにのみ適用されます。

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
ja: TRUE にすると、全てのウィンドウを閉じた時に Caja を終了します。これはデフォルトの設定です。FALSE にすると、ウィンドウなしで起動することができます。これにより、Caja はメディアの自動マウントなどのタスクを提供するデーモンとして振る舞います。

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
ja: TRUE にすると、Caja はファイルをゴミ箱に移動するかわりに直ちに削除する権限を得ます。この機能は危険なので、注意深く設定してください。

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
ja: TRUE にすると、メディアを挿入してもオートラン/オートスタート・プログラムを起動したり確認ダイアログを表示しなくなります。

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
ja: TRUE にすると、ユーザーのホームフォルダーをデスクトップとして利用します。FALSE の場合は、~/Desktop をデスクトップとして利用します。

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
ja: TRUE にすると、すべての Caja ウィンドウがブラウザ型式のウィンドウになります。これはバージョン 2.6 以前の Nautilus の動作を再現するものです (このスタイルを好むユーザーがいるために残してある機能です)。

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
ja: true に設定すれば、ファイルマネージャにバックアップファイルが標準で表示されます。バックアップファイルとは、ファイル名がチルダ(~)で終わるファイルのことです。

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
ja: true に設定すれば、ファイルマネージャに隠しファイルが標準で表示されます。隠しファイルは、ドットファイルか、フォルダの .hidden ファイルにリストされます。

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ja: これを有効にすると、テキストが長くなった場合に行を折り返します。

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ネットワークサーバ表示にリンクしたアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、コンピュータの場所を指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ホームフォルダーを指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ゴミ箱を指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、マウント済みのボリュームを指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
ja: TRUE にすると、コンパクト表示の列をすべて同じ幅にします。FALSE にすると、列毎に幅が変化します。

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
ja: TRUE にすると、ウィンドウに表示されるファイルが逆順に並びます。つまり、名前順の場合は "a" 〜 "z" でファイルを並び替えるかわりに、"z" 〜 "a" の順番で並べます。サイズ順にすると、大きい順のかわりに小さい順で並べます。

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
ja: TRUE にすると、新しいウィンドウの中にデフォルトでアイコンが小さく配置されます。

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ja: trueの場合、[ctrl + tab]および[ctrl + shift + tab]を使用してタブを切り替えることができます。

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
ja: TRUE にすると、ラベルをアイコンの下ではなく横に配置します。

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: このアイテムを削除すると元に戻すことはできません。

en: Illustration
ja: 絵/イラスト

en: Image
ja: 画像

en: Image Type:
ja: 画像の種類:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
ja: サムネイル表示の際に画像サイズがこのサイズ (バイト単位) を越えるものは表示しません。この設定の意図は表示するまでに時間がかかり、多くのメモリを消費する大きな画像のサムネイル表示を制限するためです。

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ja: このデバイス上の空き領域を増やすにはゴミ箱を空にしなければなりません。空にすると、ゴミ箱の中にあるすべてのアイテムが完全に消去されます。

en: Increase the view size
ja: 表示サイズを大きくします

en: Indigo
ja: インディゴ

en: Information
ja: 情報

en: It is now safe to remove the drive
ja: 安全に取り外しできます

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
ja: ゴミ箱に移動したアイテムは、ゴミ箱が空になる前なら元に戻すことができます。

en: Items:
ja: アイテム:

en: Justification
ja: 行端揃え

en: Keep icons lined up on a grid
ja: アイコンの並びをグリッドに合わせます

en: Keep icons sorted by creation date in rows
ja: アイコンを作成日順に並び替えます

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
ja: アイコンをディスク使用量順に並び替えます

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ja: アイコンをエンブレム順に並び替えます

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ja: アイコンを更新日時順に並び替えます

en: Keep icons sorted by name in rows
ja: アイコンを名前順に並び替えます

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
ja: アイコンを逆方向の拡張セグメント順に並べる

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
ja: アイコンを拡張セグメントの逆順に並べる

en: Keep icons sorted by size in rows
ja: アイコンをサイズ順で並び替えます

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ja: 各行のアイコンをゴミ箱へ移動した順にする

en: Keep icons sorted by type in rows
ja: アイコンを種類別に並び替えます

en: Keywords
ja: キーワード

en: Last changed:
ja: 前回の変更:

en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

en: Leaf
ja: リーフ

en: Leave icons wherever they are dropped
ja: ドロップした場所にアイコンを配置します

en: Lemon
ja: レモン

en: Less common media formats can be configured here
ja: あまり一般的ではない形式のメディアをここで設定してください:

en: Less than or equal to
ja: 以下の場合

en: Line wrap
ja: 行ラップ

en: Link Creation Failed
ja: リンクの作成失敗

en: Link _name:
ja: リンクの名前(_N):

en: Link target:
ja: リンク先:

en: Link to %s
ja: %s へのリンク

en: List Columns
ja: 一覧の項目

en: List View
ja: 一覧表示

en: List files only
ja: 表示のみ

en: List of extensions in disabled state.
ja: 無効化されている拡張のリストです。

en: List of possible captions on icons
ja: アイコンの下に表示する見出し

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
ja: メディアの取り扱いで "何もしない" を選択している場合に参照される x-content/* 型の並びです。この並びに一致するメディアをドライブに挿入した場合は何も問い合わせが行われないか、もしくは何もアプリケーションが起動されません。

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
ja: メディアの取り扱いで "フォルダーを開く" を選択している場合に参照される x-content/* 型の並びです。この並びに一致するメディアをドライブに挿入するとフォルダーウィンドウを開きます。

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
ja: メディアの取り扱いで何かアプリケーションを起動するような選択をしている場合に参照される x-content/* 型の並びです。この並びに一致するメディアをドライブに挿入すると指定した型に対してお気に入りのアプリケーションを起動します。

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
ja: "何もしない" x-content/* 型のリスト

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
ja: "フォルダーを開く" x-content/* 型のリスト

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
ja: お気に入りのアプリを起動する x-content/* 型のリスト

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Files Only
ja: ローカルファイルのみ

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ja: このコンピュータから名前や内容でドキュメントとフォルダーを特定します

en: Location
ja: 場所

en: Location _Bar
ja: 場所バー(_B)

en: Location:
ja: 場所:

en: Lock the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブをロックします

en: Lock the selected drive
ja: 選択したドライブをロックします

en: MIME Type
ja: MIME 型

en: M_ove to
ja: 指定先に移動(_O)

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ja[0]: リンクの作成(_K)

en: Make a _Link
ja: リンクを作成する(_L)

en: Make a permanent connection to this server
ja: このサーバへ永続的に接続します

en: Make the selected icon resizable
ja: 選択したアイコンを伸び縮みできるようにします

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルへのリンクを作成中

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
ja: 設定や環境に関係なくデスクトップを管理する (新しい起動時のみ)

en: Mango
ja: マンゴー

en: Manila Paper
ja: マニラ麻

en: Mark as _Trusted
ja: 信用する(_T)

en: Matches files that contains specified text.
ja: 指定された文字列を含むファイルにマッチします。

en: Maximum image size for thumbnailing
ja: サムネイル表示が可能な画像の最大サイズ

en: Media
ja: メディア

en: Merge
ja: マージする

en: Merge Folder
ja: フォルダーをマージする

en: Merge _All
ja: すべてマージする(_A)

en: Merge folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" をマージしますか?

en: Merge with
ja: マージするフォルダー

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ja: マージする際に、コピーするファイルと衝突するフォルダー内のファイルを置き換える時に確認します。

en: Metering Mode
ja: 測光方式

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: Modification Time
ja: 変更時刻

en: Modified:
ja: 変更日時:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
ja: 0000/10/00 (月) 午後00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
ja: 0000/10/00 (月) 午後00:00:00

en: Moss Ridge
ja: モス・リッジ

en: Mount and open %s
ja: "%s" をマウントして開く

en: Mount the selected volume
ja: 選択したボリュームをマウントします

en: Mount the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームをマウントします

en: Mount the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームをマウントします

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
ja: ブラウザウィンドウで「戻る」コマンドを実行するマウスのボタン

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
ja: ブラウザウィンドウで「進む」コマンドを実行するマウスのボタン

en: Move %d items back to '%s'
ja: %d 個のアイテムを '%s' に戻す

en: Move %d items back to trash
ja: %d 個のアイテムをゴミ箱に戻す

en: Move %d items to '%s'
ja: %d 個のアイテムを '%s' に移動

en: Move %d items to trash
ja: %d 個のアイテムをゴミ箱に移動

en: Move '%s' back to '%s'
ja: '%s' を '%s' に戻す

en: Move '%s' back to trash
ja: '%s' をゴミ箱に戻す

en: Move '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に移動

en: Move '%s' to trash
ja: '%s' をゴミ箱へ移動

en: Move Dow_n
ja: 下げる(_N)

en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

en: Move _Up
ja: 上に移動(_U)

en: Move current tab to left
ja: このタブを左へ移動します

en: Move current tab to right
ja: このタブを右へ移動します

en: Move each selected item to the Trash
ja: 選択したアイテムをゴミ箱へ移動します

en: Move focus to the other pane in a split view window
ja: スプリットビュー・ウィンドウの他のペインにフォーカスを移動する

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ja: 以前、ファイルの切り取りまたはコピーで指定したファイルを移動またはコピーします

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ja: ファイルの切り取りまたはファイルのコピーで指定したファイルを選択したフォルダーへ移動またはコピーします

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ja: 切り取りまたはコピーコマンドで選択したファイルをこのフォルダーの中に移動またはコピーします

en: Move the current selection to the desktop
ja: 現在選択されているものをデスクトップへ移動します

en: Move the current selection to the home folder
ja: 現在選択されているものをホームフォルダーへ移動します

en: Move the current selection to the other pane in the window
ja: 現在選択されているものをウィンドウの他のペインへ移動します

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ja: 開いたフォルダーをゴミ箱から "%s" へ移動します

en: Move the open folder to the Trash
ja: 開いたフォルダーをゴミ箱へ移動します

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
ja[0]: 選択したファイルをゴミ箱から移動します

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したファイルをゴミ箱から "%s" へ移動します

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
ja[0]: 選択したフォルダをゴミ箱から移動します

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したフォルダをゴミ箱から "%s" へ移動します

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
ja[0]: 選択したアイテムをゴミ箱から移動します

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したアイテムをゴミ箱から "%s" へ移動します

en: Move this folder to the Trash
ja: このフォルダーをゴミ箱へ移動します

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱に移動(_T)

en: Moving "%B" to "%B"
ja: "%B" から "%B" へ移動中

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" から "%B" へ移動中

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" へ移動中

en: Moving Files
ja: ファイルを移動中

en: Moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: Mud
ja: マッド

en: Music
ja: 音楽

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Servers
ja: ネットワークサーバー

en: Network Servers icon visible on the desktop
ja: デスクトップにネットワークサーバのアイコンを表示する

en: Network servers icon name
ja: ネットワークサーバのアイコン名

en: Never
ja: 確認しない

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ja: メディアの挿入時にオートラン・プログラムを起動したり問い合わせはしない

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: No applications found
ja: アプリケーションが見つかりませんでした

en: No applications selected
ja: アプリケーションが選択されていません

en: No bookmarks defined
ja: ブックマークは定義されていません

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ja: このファイルを参照できるアクションが他にありません。このファイルをお使いのコンピュータへコピーすると、開くことができるかもしれません。

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ja: このファイルを参照できるアプリケーションがありません。このファイルをお使いのコンピュータへコピーすると、開くことができるかもしれません。

en: No templates installed
ja: テンプレートがインストールされていません

en: None
ja: なし

en: None of the files could be added as emblems.
ja: エンブレムとして追加できるファイルがありません。

en: Normal Si_ze
ja: 通常サイズ(_Z)

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Not allowed to set group
ja: グループを設定できません

en: Not allowed to set owner
ja: 所有者を設定できません

en: Not allowed to set permissions
ja: アクセス権を設定できません

en: Notes
ja: メモ

en: Numbers
ja: 数値

en: Ocean Strips
ja: オーシャン・ストリップ

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
ja: 0000/10/00 午後00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
ja: 0000/10/00 午後00:00

en: Octal Permissions
ja: 8 進数表記のアクセス権

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ja: 明示的に指定した URI のウィンドウだけを起動する

en: Only show folders in the tree side pane
ja: ツリー式サイドペインではフォルダーのみ表示する

en: Onyx
ja: オニキス

en: Open %s
ja: "%s" を開く

en: Open %s and other "%s" files with:
ja: %s と "%s" に属するファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Open %s and other %s document with:
ja: %s や他の %s のファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Open %s with:
ja: %s を次のアプリケーションで開く:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
ja: ファイルを開けませんでした。別のアクションを指定しますか?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
ja: ファイルを開けませんでした。他のアプリケーションを選択しますか?

en: Open File and Close window
ja: ファイルを開いてウィンドウを閉じます

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Open Folder W_indow
ja: フォルダーウィンドウで開く(_I)

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Open URIs in tabs.
ja: URI をタブで開きます。

en: Open Wit_h
ja: 開く(_H)

en: Open With
ja: 開き方

en: Open With %s
ja: %sで開く

en: Open With Other _Application...
ja: 別のアプリで開く(_A)...

en: Open _Location...
ja: 場所を開く(_L)...

en: Open _Parent
ja: 親フォルダーを開く(_P)

en: Open a browser window.
ja: ブラウザーウィンドウを開きます。

en: Open a folder window for the displayed location
ja: この場所をフォルダーウィンドウで開きます

en: Open all "%s" files with:
ja: すべての "%s" ファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Open all %s documents with:
ja: すべての %s のファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Open all files of type "%s" with:
ja: "%s" に属するすべてのファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Open an extra folder view side-by-side
ja: エクストラフォルダービューを並べて開く

en: Open another Caja window for the displayed location
ja: この場所を別の Caja ウィンドウで開きます

en: Open another tab for the displayed location
ja: この場所を別のタブで開きます

en: Open each _folder in its own window
ja: 各フォルダーをそれぞれ別のウィンドウで開く(_F)

en: Open each selected item in a folder window
ja: 選択したアイテムをフォルダーウィンドウの中に開きます

en: Open each selected item in a navigation window
ja: 選択したアイテムをナビゲーションウィンドウの中に開きます

en: Open each selected item in a new tab
ja: 選択したアイテムを新しいタブの中に開きます

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ja[0]: %'d 個の新しいタブの中に開く(_T)

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ja[0]: %'d 個の新しいウィンドウの中に開く(_W)

en: Open in Navigation Window
ja: 新しいナビゲーションウィンドウで開く

en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブの中に開く(_T)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open in _Folder Window
ja: フォルダーウィンドウの中で開く(_F)

en: Open parent location
ja: 親の場所を開く

en: Open parent location for the selected item
ja: 選択したアイテムの親の場所を開く

en: Open the contents of the File System
ja: ファイルシステムの内容を開く

en: Open the contents of your desktop in a folder
ja: フォルダー内にあるデスクトップの内容を開きます

en: Open the parent folder
ja: 親フォルダーを開きます

en: Open the selected item in this window
ja: 選択したアイテムを開きます

en: Open the trash
ja: ゴミ箱を開く

en: Open this folder in a folder window
ja: このフォルダーをフォルダウィンドウの中に開きます

en: Open this folder in a navigation window
ja: このフォルダーをナビゲーションウィンドウの中に開きます

en: Open this folder in a new tab
ja: このフォルダーを新しいタブの中に開きます

en: Open with other Application...
ja: 別のアプリケーションで開く...

en: Open your personal folder
ja: 個人用フォルダーを開く

en: Open your personal templates folder
ja: ユーザー専用のテンプレートフォルダーを開きます

en: Open your personal trash folder
ja: ユーザー専用のゴミ箱フォルダーを開きます

en: Opening "%s".
ja: "%s" を開いています。

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ja[0]: %d 個のアイテムを開いています。

en: Orange
ja: 橙

en: Original Location
ja: 元の場所

en: Original file
ja: 元のファイル

en: Original folder
ja: 元のフォルダー

en: Original location of file before moved to the Trash
ja: ファイルがゴミ箱に移動される前にあった場所です。

en: Other Type...
ja: 他の種類...

en: Other _Application...
ja: 別のアプリケーション(_A)...

en: Others
ja: その他

en: Others:
ja: その他:

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Pale Blue
ja: ペール・ブルー

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paste the text stored on the clipboard
ja: クリップボードに格納したテキストを貼り付けます

en: Patterns:
ja: パターン:

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pdf / Postscript
ja: PDF/PostScript

en: Perform a quick set of self-check tests.
ja: 簡易自己診断テストセットを実行する

en: Perform or update the search
ja: 検索を実行または更新します

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Picture
ja: 写真

en: Places
ja: 場所

en: Please check the spelling and try again.
ja: つづりを確認して再試行してください。

en: Please choose a different emblem name.
ja: 別のエンブレム名を選択してください。

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ja: 画像を一つだけカスタマイズするアイコンにドラッグしてください。

en: Please verify your user details.
ja: ユーザーの詳細を確認してください。

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
ja: シングルクリックでアイテムを起動する場合は "single"、ダブルクリックでアイテムを起動する場合は "double" です。

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ja: 選択したファイルを "ファイルの貼り付け" コマンドでコピーする準備を行います

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ja: 選択したファイルを "ファイルの貼り付け" コマンドで移動する準備を行います

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ja: このフォルダーを "貼り付け" コマンドでコピーする準備を行います

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ja: このフォルダーを "貼り付け" コマンドで移動する準備を行います

en: Preparing
ja: 準備中

en: Preparing to Move to "%B"
ja: "%B" へ移動する準備中

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) をコピーする準備中です

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を削除する準備中...

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを移動する準備中...

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を移動する準備中です

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱に移動する準備中...

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Prevent repositioning icons
ja: アイコンの再配置を禁止する

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview _sound files:
ja: サウンドファイルの演奏(_S):

en: Process completed
ja: 完了

en: Properties
ja: プロパティ

en: Public FTP
ja: 公開 FTP

en: Purple Marble
ja: パープル・マーブル

en: Put labels beside icons
ja: アイコンの横にラベルを配置する

en: Queue
ja: キュー

en: Quit Caja.
ja: Caja を強制終了する

en: Rating
ja: 評価

en: Re_name
ja: 名前の変更(_N)

en: Re_versed Order
ja: 逆順(_V)

en: Read and write
ja: 読み書き

en: Read-only
ja: 読み込み専用

en: Redo
ja: 繰返す

en: Redo change group of %d item | Redo change group of %d items
ja[0]: %d 個のグループ変更をやり直す

en: Redo change owner of %d item | Redo change owner of %d items
ja[0]: %d 個の所有者変更をやり直す

en: Redo change permissions of %d item | Redo change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のパーミッション変更をやり直す

en: Redo recursive change permissions of %d item | Redo recursive change permissions of %d items
ja[0]: %d 個の再帰的なパーミッション変更をやり直す

en: Redo the last undone action
ja: 最後に実行しようとした操作をやり直す

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Reload the current location
ja: この場所をもう一度読み込みます

en: Remember this password
ja: このパスワードを記憶させる

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this criterion from the search
ja: この検索条件を削除します

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename '%s' as '%s'
ja: '%s' の名前を '%s' に変更

en: Rename Emblem
ja: エンブレム名の変更

en: Rename selected item
ja: 選択したアイテムの名前を変更します

en: Rename...
ja: 名前の変更...

en: Renaming "%s" to "%s".
ja: "%s" から "%s" に変更中

en: Replace
ja: 置換

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: Replace file "%s"?
ja: ファイル "%s" を置き換えますか?

en: Replace folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" を置き換えますか?

en: Replace with
ja: 置き換えるファイル

en: Replacing it will overwrite its content.
ja: 置き換えると内容が上書きされます。

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ja: 置き換えるとフォルダー中のすべてのファイルが削除されます。

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ja: ウィンドウに合わせてアイコンを並び替えて、重ならないようにします

en: Reset
ja: リセット

en: Reset View to _Defaults
ja: デフォルト表示にリセット(_D)

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
ja: リセットは削除できない特別な画像です。

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ja: 並び替えとズームレベルをこのビューの設定にリセットします

en: Resize Icon...
ja: アイコンのリサイズ...

en: Restore %d items from trash
ja: %d 個のアイテムをゴミ箱から戻す

en: Restore '%s' from trash
ja: '%s' をゴミ箱から復元

en: Restore '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に戻す

en: Restore Icon's Original Si_ze
ja: アイコンを元のサイズに戻す(_Z)

en: Restore Icons' Original Si_zes
ja: アイコンを元のサイズへ戻す(_Z)

en: Restore Selected Items
ja: 選択したアイテムを戻す

en: Restore each selected icon to its original size
ja: 選択したアイコンを元のサイズに戻します

en: Restore group of '%s' to '%s'
ja: '%s' のグループを '%s' に復元

en: Restore original permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを復元

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内のファイルのパーミッションを復元

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ja: '%s' の所有者を '%s' に復元

en: Restore selected items to their original position
ja: 選択したアイテムを元あった場所に戻します

en: Resume
ja: 再開

en: Reverse sort order in new windows
ja: 新しいウィンドウの中で逆順に並べ替える

en: Ridged Paper
ja: リッジ・ペーパー

en: Rough Paper
ja: ラフ・ペーパー

en: Ruby
ja: ルビー

en: Run "%s" on any selected items
ja: 選択したアイテムを "%s" で実行します

en: Run in _Terminal
ja: 端末内で実行する(_T)

en: Run or manage scripts from %s
ja: %s にあるスクリプトの実行したり管理します

en: SELinux Context
ja: SELinux のコンテキスト

en: SELinux context:
ja: SELinux のコンテキスト:

en: S_how Search
ja: 検索を表示(_H)

en: S_kip All
ja: すべてスキップする(_K)

en: S_witch to Other Pane
ja: 他のペインへ切替(_W)

en: Sa_me Location as Other Pane
ja: 同じ場所を他のペインで(_M)

en: Sa_ve Search
ja: 検索結果の保存(_V)

en: Sa_ve Search As...
ja: 検索結果を別名で保存(_V)...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブを安全に取り出します

en: Safely remove the selected drive
ja: 選択したドライブを安全に取り出します

en: Save Search as
ja: 検索結果の保存

en: Save the current search as a file
ja: この検索結果に名前を付けて保存します

en: Save the edited search
ja: 編集した検索結果を保存します

en: Saved search
ja: 検索結果の保存

en: Sea Foam
ja: シー・フォーム

en: Search
ja: 検索

en: Search Folder
ja: 検索フォルダー

en: Search _name:
ja: 検索名(_N):

en: Search documents and folders by name
ja: 名前で文書やフォルダーを検索します

en: Search for "%s"
ja: "%s" の検索結果

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search:
ja: 検索:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ja: セキュア WebDAV (HTTPS)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Custom Icon
ja: アイコンの選択

en: Select Folder to Save Search In
ja: 検索結果を保存するフォルダーの選択

en: Select I_tems Matching...
ja: パターンによる選択(_T)

en: Select Items Matching
ja: パターンを指定することによるアイテムの選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select a Category:
ja: カテゴリの選択

en: Select a Color to Add
ja: 追加する色の選択

en: Select a new name for the _destination
ja: 置き換え先の新しい名前を選択(_D)

en: Select all and only the items that are not currently selected
ja: 現在選択されていないすべてのアイテムを選択状態にします

en: Select all items in this window
ja: このウィンドウの中にあるすべてのアイテムを選択します

en: Select all the text in a text field
ja: テキストフィールドにあるすべてのテキストを選択します

en: Select an Application
ja: アプリケーションの選択

en: Select an Image File for the New Emblem
ja: 新しいエンブレムにする画像ファイルの選択

en: Select an Image File to Add as a Pattern
ja: パターンとして追加する画像ファイルの選択

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
ja: %s と "%s" に属するファイルを開くアプリケーションを選択してください:

en: Select an application to view its description.
ja: 説明を表示するアプリケーションを選択してください

en: Select folder to search in
ja: 検索するフォルダーの選択

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ja: "%s" を開く方法と、このアクションを今後 "%s" というメディアに対して適用するかを選択してください。

en: Select items in this window matching a given pattern
ja: このウィンドウの中から指定されたパターンに一致するすべてのアイテムを選択します

en: Select specified URI in parent folder.
ja: 親フォルダ内の特定のURIを選択します。

en: Select the columns visible in this folder
ja: このフォルダーで表示する項目を選択してください

en: Select type
ja: 種類の選択

en: Selection Bound
ja: 選択範囲の境界線

en: Server Details
ja: サーバーの詳細

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Set _user ID
ja: ユーザー ID をセットする(_U)

en: Set as _Background
ja: 背景としてセット(_B)

en: Set as background for _all folders
ja: すべてのフォルダーの背景にセット(_A)

en: Set as background for _this folder
ja: このフォルダーの背景にセット(_T)

en: Set gro_up ID
ja: グループ ID をセットする(_U)

en: Set group of '%s' to '%s'
ja: '%s' のグループを '%s' に設定

en: Set owner of '%s' to '%s'
ja: '%s' の所有者を '%s' に設定

en: Set permissions of '%s'
ja: '%s' のアクセス権の設定

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内のアイテムのパーミッションを設定

en: Set the zoom level of the current view
ja: 現在のビューのズームレベルを設定します

en: Setting permissions
ja: アクセス権の設定中

en: Shale
ja: シェール

en: Share:
ja: 共有:

en: Show Bac_kup Files
ja: バックアップファイルを表示

en: Show Emblems
ja: エンブレムの表示

en: Show History
ja: 履歴の表示

en: Show Information
ja: 情報の表示

en: Show Notes
ja: メモの表示

en: Show Places
ja: 場所の表示

en: Show Tree
ja: ツリーの表示

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Show _only folders
ja: フォルダーのみ表示する(_O)

en: Show _thumbnails:
ja: サムネイルの表示(_T):

en: Show a list of your personal bookmarks
ja: パーソナルブックマークの一覧を表示する

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ja: デスクトップ背景のパターンや色を設定します

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ja: ファイルのプロパティダイアログに拡張版のアクセス権限を表示する

en: Show backup files
ja: バックアップファイルを表示(_B)

en: Show folders first in windows
ja: ウィンドウの中でフォルダーを最初に表示する

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Show location bar in new windows
ja: 新しいウィンドウに場所バーを表示する

en: Show more _details
ja: 詳細表示(_D)

en: Show mounted volumes on the desktop
ja: デスクトップにマウントしたボリュームを表示する

en: Show search
ja: 検索を行う

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Show side pane in new windows
ja: 新しいウィンドウにサイドペインを表示する

en: Show status bar in new windows
ja: 新しいウィンドウにステータスバーを表示する

en: Show te_xt in icons:
ja: アイコン内のテキスト表示(_X):

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ja: スクリプトフォルダーへ移動します

en: Show the package installer for unknown MIME types
ja: 未知の MIME 型にはパッケージインストーラーを表示する

en: Show the version of the program.
ja: バージョンを表示する

en: Show toolbar in new windows
ja: 新しいウィンドウにツールバーを表示する

en: Side pane view
ja: サイドペインの表示

en: Silver
ja: シルバー

en: Size
ja: サイズ

en: Size on Disk
ja: ディスク上のサイズ

en: Size on Disk:
ja: ディスク上のサイズ:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Sky
ja: 天候

en: Sky Ridge
ja: スカイ・リッジ

en: Slashes are not allowed in filenames
ja: ファイル名にスラッシュは使えません

en: Snow Ridge
ja: スノー・リッジ

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Some of the files could not be added as emblems.
ja: エンブレムとしていくつかのファイルを追加できませんでした。

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
ja: 画像ファイル '%s' は利用できません。

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
ja: %s というエンブレムを削除できませんでした。

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ja: 文字、スペース、数字だけがエンブレムのキーワードにできます。

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
ja: %s というパターンを削除できませんでした。

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
ja: %s というパターンをインストールできませんでした。

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
ja: 既に "%s" というエンブレムは存在します。

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ja: リモートサイトからコマンドを実行することはできません。

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
ja: リセットされた画像を置き換えることはできません。

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ja: 新しいエンブレムには空白以外のキーワードを指定してください。

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ja: 新しい色は空白以外の名前を指定してください。

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
ja: 新しい色には使用していない色の名前を指定してください。

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ja: "%s" のグループを変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ja: "%s" の所有者を変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ja: "%s" のアクセス権を変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ja: "%s" のすべての内容を表示できませんでした: %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ja: "%s" から "%s" へ名前を変更できませんでした: %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
ja: カスタマイズしたエンブレムの名前を保存できません。

en: Sorry, unable to save custom emblem.
ja: カスタマイズしたエンブレムを保存できません。

en: Sort _folders before files
ja: フォルダーをファイルより前に配置する(_F)

en: Special flags:
ja: 特別なフラグ:

en: Specified group '%s' doesn't exist
ja: 指定した '%s' というグループは存在しません

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ja: 指定した '%s' という所有者は存在しません

en: Specify a location to open
ja: 開く場所を指定してください

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
ja: ファイルのアイコンの上にマウスを移動した時、サウンドファイルをどういう場合にプレビュー再生するかです。指定内容により、処理速度のトレードオフがあります。"always" にすると、リモートサーバ上にあるファイルであってもサウンドを再生します。"local-only" にすると、ローカルのファイルシステムにあるサウンドファイルのみ再生します。"never" にすると再生しません。

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
ja: テキストファイルの中身をどういう時にファイルアイコンの中にプレビュー表示するかどうかです。指定内容により、処理速度のトレードオフがあります。"always" にすると、リモートサーバ上にあるファイルであってもプレビューを表示します。"local-only" にすると、ローカルのファイルシステムについてのみプレビューを表示します。"never" にするとわざわざプレビュー表示のためにファイルを読み込んだりしません。

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
ja: 画像ファイルをどういう時にサムネイル表示するかどうかです。指定内容により処理速度のトレードオフがあります。"always" にすると、リモートサーバ上にあるファイルでも常にサムネイル表示します。"local-only" にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみサムネイル表示します。"never" にすると、サムネイル表示せずに一般的なアイコン表示になります。

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
ja: フォルダーの中にあるアイテムの総数をどういう時に表示するかです。指定内容により処理速度のトレードオフがあります。"always" にすると、リモートサーバ上にあるファイルもカウントします。"local-only" にすると、ローカルのファイルシステム上にあるファイルのみカウントします。"never" にすると、わざわざアイテムの総数をカウントしません。

en: Spreadsheet
ja: 表計算

en: St_atusbar
ja: ステータスバー(_A)

en: Start the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームを起動します

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているマルチディスク・ドライブを起動します

en: Start the selected drive
ja: 選択したドライブを起動します

en: Start the selected multi-disk drive
ja: 選択したマルチディスク・ドライブを起動します

en: Start the selected volume
ja: 選択したボリュームを起動します

en: Start the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームを開始します

en: Start the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームを開始します

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Stop loading the current location
ja: この場所の読み込みを停止します

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているマルチディスク・ドライブを停止します

en: Stop the selected drive
ja: 選択したドライブを停止します

en: Stop the selected multi-disk drive
ja: 選択したマルチディスク・ドライブを停止します

en: Stop the selected volume
ja: 選択したボリュームを停止します

en: Stop the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームを停止します

en: Stop the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームを停止します

en: Stucco
ja: スタッコ

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ja: [ctrl] + [tab]でタブを切り替えます

en: Symbolic links only supported for local files
ja: シンボリックリンクはローカルのファイルのみサポートしています。

en: T_emplates
ja: テンプレート(_E)

en: Tags
ja: タグ

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
ja: スペースで区切られたタグ (指定されたすべてのタグを含むファイルと一致します)

en: Tangerine
ja: タンジェリン

en: Terracotta
ja: テラコッタ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Ellipsis Limit
ja: ファイル名を省略する際の上限

en: Text File
ja: 通常のファイル

en: Text view:
ja: 文字形式:

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
ja[0]: 貼り付けコマンドを選択すると、選択した %'d 個の項目がコピーされます。

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
ja[0]: 貼り付けコマンドを選択すると、選択した %'d の項目を移動します

en: The Link "%s" is Broken.
ja: このリンク "%s" は無効です。

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ja: このリンク "%s" は存在しません。ごみ箱に移動しますか?

en: The SELinux security context of the file.
ja: SELinux のセキュリティコンテキストです。

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ja: 相互に関連するラベルのテキストの中にある行の調整です。これはラベルの中の調整には効果がありません。詳細は GtkMisc::xalign を参照してください。

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ja: "%s" というランチャーの安全性が確認されていません。提供元が不明で信用できないファイルや実行形式を起動すると、セキュリティ上の安全性が損なわれる可能性があります。

en: The color cannot be installed.
ja: 色をインストールできません。

en: The compact view encountered an error while starting up.
ja: 起動する際にコンパクト表示でエラーが発生しました。

en: The compact view encountered an error.
ja: コンパクト表示でエラーが発生しました。

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ja: 挿入カーソルの現在位置です。

en: The date the file was accessed.
ja: ファイルにアクセスした日付です。

en: The date the file was created.
ja: ファイルが作成された日です。

en: The date the file was modified.
ja: ファイルが変更された日付です。

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
ja: デフォルトのアクションでは "%s" を開けません (理由: "%s" にあるファイルにアクセスできないため)。

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
ja: アイコン表示でサムネイルとして表示するアイコンの大きさ (デフォルト値) です。

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
ja: アイコン表示でアイテムを並べるデフォルトの順番です。利用可能な値: "name", "size", "type", "mtime", "emblems"

en: The default width of the side pane in new windows.
ja: 新しいウィンドウに表示するサイドペインのデフォルトの幅です。

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ja: 起動する際にデスクトップ表示でエラーが発生しました。

en: The desktop view encountered an error.
ja: デスクトップ表示にする際にエラーが発生しました。

en: The destination folder is inside the source folder.
ja: 転送先のフォルダーが転送元のフォルダーの中にあります。

en: The destination is not a folder.
ja: その場所はフォルダーではありません。

en: The destination is read-only.
ja: コピー先は読み込み専用です。

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ja: ドラッグしたファイルは正しい画像として表示されません。

en: The emblem cannot be added.
ja: エンブレムを追加できません。

en: The emblem cannot be installed.
ja: エンブレムをインストールできません。

en: The emblems do not appear to be valid images.
ja: エンブレムは正しい画像として表示されません。

en: The empty view encountered an error.
ja: 空のビューでエラーが発生しました。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子です。

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: "%B" というファイルを参照する権限がないため、そのファイルを操作できません。

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ja: "%B" というファイルをゴミ箱へ移動できません。

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ja: ファイル '%s' は正しい画像として表示されません。

en: The file is not an image.
ja: そのファイルは画像ではありません。

en: The file is of an unknown type
ja: ファイルの種類を特定できません

en: The file that you dropped is not an image.
ja: ドロップしたファイルは画像ではありません。

en: The file that you dropped is not local.
ja: ドロップしたファイルはローカルのものではありません。

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ja: "%B" というフォルダーをコピー先に生成する権限がないため、このフォルダーをコピーできません。

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ja: "%B" というフォルダーを参照する権限がないため、フォルダーをコピーできません。

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ja: "%B" というフォルダーを参照する権限がないため、このフォルダーを削除できません。

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: "%B" というフォルダーを参照する権限がないため、そのフォルダーを操作できません。

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ja: フォルダー "%s" を "%s" 上で開けません。

en: The folder contents could not be displayed.
ja: フォルダーの内容を表示できませんでした。

en: The font description used for the icons on the desktop.
ja: デスクトップ上にあるアイコンに使用するフォントの説明です。

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
ja: ファイルの日付の書式です。利用可能な値: "locale", "iso", "informal"

en: The geometry string for a navigation window.
ja: ナビゲーションウィンドウの座標を表す文字列です。

en: The group could not be changed.
ja: グループを変更できませんでした。

en: The group of the file.
ja: ファイルが所属するグループです。

en: The history location doesn't exist.
ja: 履歴にある場所が存在しません。

en: The icon view encountered an error while starting up.
ja: 起動する際にアイコン表示でエラーが発生しました。

en: The icon view encountered an error.
ja: アイコン表示でエラーが発生しました。

en: The item cannot be restored from trash
ja: このアイテムはゴミ箱から戻せません

en: The item could not be renamed.
ja: アイテムの名前を変更できませんでした。

en: The list view encountered an error while starting up.
ja: 起動する際に一覧表示でエラーが発生しました。

en: The list view encountered an error.
ja: 一覧表示でエラーが発生しました。

en: The location "%s" does not exist.
ja: 場所 "%s" はもはや存在しません。

en: The location cannot be displayed with this viewer.
ja: その場所はこのビューアで表示できません。

en: The location is not a folder.
ja: その場所はフォルダーではありません。

en: The location of the file.
ja: ファイルの場所です。

en: The media contains digital photos.
ja: このメディアにはデジタル写真が含まれています。

en: The media contains software.
ja: このメディアにはソフトウェアが含まれています。

en: The media has been detected as "%s".
ja: このメディアは "%s" として検出されました。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルの MIME 型です。

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" は既にこのフォルダー内で使われています。別の名前を使ってください。

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ja: 名前 "%s" の中に "/" 文字があるので適切ではありません。別の名前を使って下さい。

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" が正しくありません。別の名前を使ってください。

en: The name and icon of the file.
ja: ファイルの名前とアイコンです。

en: The owner could not be changed.
ja: 所有者を変更できませんでした。

en: The owner of the file.
ja: ファイルの所有者です。

en: The permissions could not be changed.
ja: アクセス権を変更できませんでした。

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ja: "%s" のアクセス権を確定できませんでした。

en: The permissions of the file, in octal notation.
ja: 8進数表記のファイルのアクセス権です。

en: The permissions of the file.
ja: ファイルのアクセス権です。

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ja: 指定したファイルのアクセス権を決定できませんでした。

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ja: カーソル位置から選択範囲の終点です。

en: The selection rectangle
ja: 選択範囲

en: The server at "%s" cannot be found.
ja: サーバー "%s" が見つかりません。

en: The side pane view to show in newly opened windows.
ja: 新規に開いたウィンドウにサイドペインを表示するかどうかです。

en: The size of the file on disk.
ja: ディスク上のファイルのサイズ

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズです。

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ja: "%s" というメディアからソフトウェアをそのまま実行します。ソフトウェアが信用できない場合は絶対に実行しないでください。
    
    信用できない場合はキャンセルを選択してください。

en: The source file would be overwritten by the destination.
ja: 転送元のファイルが転送先で上書きされます。

en: The target doesn't support symbolic links.
ja: リンクの作成先はシンボリックリンクをサポートしていません。

en: The text of the label.
ja: ラベルの文字列です。

en: The type of the file.
ja: ファイルの種類です。

en: The widget view encountered an error while starting up.
ja: 起動時にウィジェット・ビューでエラーが発生しました。

en: The widget view encountered an error.
ja: ウィジェット表示でエラーが発生しました。

en: There is %S available, but %S is required.
ja: 利用可能な %S はありますが、%S が必要です。

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ja: このフォルダーに "%s" はありません。おそらく移動したか削除したのでしょう?

en: There is no application installed for %s files
ja: %s という種類のファイルを扱えるアプリケーションはインストールされていません

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
ja: %s という種類のファイルを扱えるアプリケーションがインストールされていません。
    このファイルを開くことができるアプリケーションを検索してみますか？

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ja: 転送先に十分な空き容量がありません。容量を増やすためにファイルを削除してみてください。

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ja: 貼り付けるものがクリップボードにはありません。

en: There was an error copying the file into %F.
ja: ファイルを %F へコピーする際にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the directory in %F.
ja: %F にフォルダーを作成する際にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the folder "%B".
ja: "%B" というフォルダーを生成する際にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the symlink in %F.
ja: %F でシンボリックリンクを作成する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting %B.
ja: %B を削除する際にエラーが発生しました。

en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: There was an error displaying help: 
    %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: 
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
ja: "%B" の情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: There was an error getting information about the destination.
ja: 転送先の情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ja: "%B" というフォルダーの中にあるファイルの情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: There was an error launching the application.
ja: アプリケーションを起動する際にエラーが発生しました。

en: There was an error moving the file into %F.
ja: %F の中にファイルを移動する際にエラーが発生しました。

en: There was an error reading the folder "%B".
ja: "%B" というフォルダーを読み込んでいる際にエラーが発生しました。

en: There was an internal error trying to search for applications:
ja: アプリケーションの検索中に内部エラーが起こりました:

en: These files are on a Photo CD.
ja: これらのファイルはフォト CD にあります。

en: These files are on a Picture CD.
ja: これらのファイルはピクチャー CD にあります。

en: These files are on a Super Video CD.
ja: これらのファイルはスーパービデオ CD にあります。

en: These files are on a Video CD.
ja: これらのファイルはビデオ CD にあります。

en: These files are on a Video DVD.
ja: これらのファイルはビデオ DVD にあります。

en: These files are on a digital audio player.
ja: これらのファイルは携帯オーディオプレイヤーにあります。

en: These files are on an Audio CD.
ja: これらのファイルはオーディオ CD にあります。

en: These files are on an Audio DVD.
ja: これらのファイルはオーディオ DVD にあります。

en: This drop target only supports local files.
ja: アイテムのドロップはローカルのファイルシステムでのみサポートしています。

en: This file cannot be ejected
ja: このファイルは取り出せません

en: This file cannot be mounted
ja: このファイルはマウントできません

en: This file cannot be started
ja: このファイルは起動できません

en: This file cannot be stopped
ja: このファイルは停止できません

en: This file cannot be unmounted
ja: このファイルはアンマウントできません

en: This is disabled due to security considerations.
ja: セキュリティを考慮してこれを無効にします。

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
ja: これは、おそらく絶対に削除することも追加することもできないエンブレムかもしれません。

en: This link cannot be used, because it has no target.
ja: このリンクはリンク先が存在しないので使用できません。

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ja: このリンクはリンク先である "%s" が存在しないので使用できません。

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
ja: このリストには現在非活性な拡張が含まれます。

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
ja: デスクトップにある "コンピュータ" アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
ja: デスクトップにある "ホーム" アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
ja: デスクトップにある "ネットワーク" アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
ja: デスクトップにある "ゴミ箱" アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ja[0]: %'d 個のタブを別々に開きます。

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ja[0]: %'d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ja[0]: %d 個のタブを別々に開きます。

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ja[0]: %d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ja: そのファイルを一度ローカルフォルダーにコピーしてから再ドロップしてください。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ja: そのファイルを一度ローカルフォルダーにコピーしてから再ドロップしてください。ドロップしたローカルファイルは既に開かれています。

en: Toggle between button and text-based location bar
ja: ロケーションバーのテキスト表示とボタン表示を切り替える

en: Toggle the display of backup files in the current window
ja: 現在のウィンドウでバックアップファイルの表示を切り替えます

en: Toggle the display of hidden files in the current window
ja: このウィンドウにある隠しファイルの表示を切り替えます

en: Toggle using a tighter layout scheme
ja: アイコンを小さいレイアウトに切り替えます

en: Toplevel files cannot be renamed
ja: トップレベルのファイル名を変更できません

en: Total capacity:
ja: 合計:

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash icon visible on desktop
ja: デスクトップにゴミ箱アイコンを表示する

en: Trashed On
ja: 削除日時

en: Trashing Files
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: Tree
ja: ツリー

en: Tree View
ja: ツリービュー

en: Try Again
ja: 再試行

en: Type
ja: 種類

en: Type of click used to launch/open files
ja: アイテムを起動したり開いたりする際に使用するクリックの種類

en: Type:
ja: 種類:

en: U_nlock Drive
ja: ドライブのロック解除(_N)

en: Unable to eject %V
ja: %V を取り出せません

en: Unable to eject %s
ja: %s を取り出せません

en: Unable to eject location
ja: 場所を取り出せません

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ja: ランチャー (実行形式) の安全性を確認できません

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Unable to mount location
ja: 場所をマウントできません

en: Unable to mount the location.
ja: この場所をマウントできません。

en: Unable to poll %s for media changes
ja: メディアの変更で %s を監視できません

en: Unable to rename desktop file
ja: デスクトップのファイル名を変更できません

en: Unable to rename desktop icon
ja: デスクトップのアイコン名を変更できません

en: Unable to search for application
ja: アプリケーションを検索できません

en: Unable to start %s
ja: %s を起動できません

en: Unable to start location
ja: 場所を起動できません

en: Unable to stop %s
ja: %s を停止できません

en: Unable to stop drive
ja: ドライブを停止できません

en: Unable to unmount %V
ja: %V をアンマウントできません

en: Unable to unmount location
ja: 場所をアンマウントできません

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo change group of %d item | Undo change group of %d items
ja[0]: %d 個のグループ変更を取り消す

en: Undo change owner of %d item | Undo change owner of %d items
ja[0]: %d 個の所有者変更を取り消す

en: Undo change permissions of %d item | Undo change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のパーミッション変更を取り消す

en: Undo recursive change permissions of %d item | Undo recursive change permissions of %d items
ja[0]: %d 個の再帰的なパーミッション変更を取り消す

en: Undo the last action
ja: 最後に実行した操作を元に戻す

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unlock the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブのロックを解除します

en: Unlock the selected drive
ja: 選択したドライブのロックを解除します

en: Unmount the selected volume
ja: 選択したボリュームをアンマウントします

en: Unmount the volume associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているボリュームをアンマウントします

en: Unmount the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連づけられているボリュームをアンマウントします

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Untrusted application launcher
ja: 信用できないアプリケーションのランチャー

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
ja: フォルダーの背景に使用するデフォルトのファイル名です。background_set が TRUE の場合にのみ指定可能です。

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ja: サイドペインの背景に使用するデフォルトのファイル名です。side_pane_background_set が TRUE の場合にのみ指定可能です。

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ja[0]: 選択したアイテムを "%s" で開きます

en: Use De_fault
ja: デフォルトに戻す(_F)

en: Use _Default Background
ja: デフォルトの背景(_D)

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
ja: Caja のブラウザウィンドウでマウスの特別なボタンを使う

en: Use the normal view size
ja: 通常のサイズに戻します

en: Use tighter layout in new windows
ja: 新しいウィンドウの中で小さく配置する

en: User Details
ja: ユーザーの詳細

en: User Name:
ja: ユーザー名:

en: Video
ja: ビデオ

en: View _new folders using:
ja: 新しいフォルダーの表示形式(_N):

en: View of the current folder
ja: このフォルダーを表示します

en: View or modify the properties of each selected item
ja: 選択したアイテムのプロパティを表示または変更します

en: View or modify the properties of the open folder
ja: 開いたフォルダーのプロパティを表示または変更します

en: View or modify the properties of this folder
ja: このフォルダーのプロパティを表示または変更します

en: Views
ja: 表示

en: Violet
ja: バイオレット

en: Visible _Columns...
ja: 表示する項目(_C)...

en: Volume:
ja: ボリューム:

en: Wavy White
ja: ウェービー・ホワイト

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
ja: 0000年9月00日 水曜日 午後00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
ja: 実行型式のテキストファイルをクリックした際の扱い方

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
ja: (シングル/ダブルクリックで) 実行型式のテキストファイルをクリックした際にどのように扱うかです。利用可能な値: "launch" にするとプログラムとして起動、"ask" にするとダイアログ表示、"display" にするとテキストファイルとして表示

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
ja: フォルダーを開いたら、特定のフォルダーで別の表示形式を選択していない限り、デフォルトで使用する表示形式です。指定可能な値: "list-view", "icon-view"、"compact-view"

en: When to show number of items in a folder
ja: フォルダーの中にあるアイテム数を表示する条件

en: When to show preview text in icons
ja: テキストをアイコン内でプレビューする際の条件

en: When to show thumbnails of image files
ja: サムネイル表示する際の条件

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
ja: ブラウザウィンドウで新しいタブを開く位置です。

en: Whether a custom default folder background has been set.
ja: デフォルトで使用するフォルダーの背景をカスタマイズできるかどうかです。

en: Whether a custom default side pane background has been set.
ja: サイドペインの背景をカスタマイズできるかどうかです。

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
ja: ナビゲーションウィンドウをデフォルトで最大化するかどうかです。

en: Whether the navigation window should be maximized.
ja: ナビゲーションウィンドウを最大化するかどうかです。

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
ja: ファイルを削除したりゴミ箱へ移動する度に確認するかどうか

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に起動する際に確認ダイアログを表示するかどうか

en: Whether to automatically mount media
ja: メディアを自動的にマウントするかどうか

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
ja: マウントしたメディアを自動的にフォルダーとして開くかどうか

en: Whether to enable immediate deletion
ja: ファイルの即削除を有効にするかどうか

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
ja: サウンドファイルを演奏するかどうか

en: Whether to show backup files
ja: バックアップファイルを表示するかどうか

en: Whether to show desktop notifications
ja: デスクトップ通知を表示するかどうか

en: Whether to show file sizes with IEC units
ja: ファイルサイズをIEC単位系で表示するかどうか

en: Whether to show hidden files
ja: 隠しファイルを表示するかどうか

en: Whether to show icons in list view
ja: 一覧へのアイコン表示の有無

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
ja: 未知の MIME 型のファイルが開かれた際、ファイルを取り扱えるアプリケーションを探す代わりにパッケージインストーラーを表示するかどうかです。

en: White
ja: 白

en: Widget View
ja: ウィジェット表示

en: Width of the side pane
ja: サイドペインの幅

en: Windows share
ja: Windows 共有

en: Writing data to the drive -- do not unplug
ja: ドライブに書き込んでいます - 取り外さないでください

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ja: あなたは所有者ではありません (これらのアクセス権を変更することはできません)。

en: You can choose another view or go to a different location.
ja: 他の表示方法を選択するか、別の場所に移動してください。

en: You can download it or make a link to it.
ja: そのまま、あるいは、その場所のリンクをダウンロードできます。

en: You can only use images as custom icons.
ja: カスタマイズするアイコンに指定できるのは画像だけです。

en: You can only use local images as custom icons.
ja: カスタマイズするアイコンに指定できるのはローカルの画像だけです。

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ja: [キャンセル] をクリックすると、この操作を取り消せます。

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ja: 一度に二つ以上のアイコンをカスタマイズできません!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
ja: 一度に二つ以上のアイコンをカスタマイズできません。

en: You cannot copy a file over itself.
ja: ファイルを自分自身にコピーすることはできません。

en: You cannot copy a folder into itself.
ja: フォルダーを自分自身の中にコピーすることはできません。

en: You cannot move a file over itself.
ja: ファイルを自分自身に移動することはできません。

en: You cannot move a folder into itself.
ja: フォルダーを自分自身の中に移動することはできません。

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ja: 転送先のフォルダーにアクセスする権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ja: "%s" のグループを変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ja: "%s" の名前を変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ja: "%s" の内容を表示するために必要な権限がありません。

en: You have just inserted a Photo CD.
ja: フォト CD を挿入しました。

en: You have just inserted a Picture CD.
ja: ピクチャー CD を挿入しました。

en: You have just inserted a Super Video CD.
ja: スーパービデオ CD を挿入しました。

en: You have just inserted a Video CD.
ja: ビデオ CD を挿入しました。

en: You have just inserted a Video DVD.
ja: ビデオ DVD を挿入しました。

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ja: 空のブルーレイディスクを挿入しました。

en: You have just inserted a blank CD.
ja: 空の CD を挿入しました。

en: You have just inserted a blank DVD.
ja: 空の DVD を挿入しました。

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ja: 空の HD DVD を挿入しました。

en: You have just inserted a digital audio player.
ja: デジタルオーディオプレイヤーを挿入しました。

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ja: デジタル写真が入ったメディアを挿入しました。

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ja: 自動的に起動されることを意図したソフトウェアが入っているメディアを挿入しました。

en: You have just inserted a medium.
ja: メディアを挿入しました。

en: You have just inserted an Audio CD.
ja: オーディオ CD を挿入しました。

en: You have just inserted an Audio DVD.
ja: オーディオ DVD を挿入しました。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ja: 本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA あてに手紙を書いてください。

en: Zoom
ja: 拡大／縮小

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom to Default
ja: デフォルトのレベル

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _About Extension
ja: 拡張について(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(_A)

en: _Add a New Color...
ja: 新しい色の追加(_A)...

en: _Add a New Emblem...
ja: 新しいエンブレムの追加(_A)...

en: _Add a New Pattern...
ja: 新しいパターンの追加(_A)...

en: _Always perform this action
ja: 常にこのアクションを適用する(_A)

en: _Arrange items:
ja: アイテムの配置方式(_A):

en: _Ask each time
ja: 毎回確認する(_A)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Backgrounds and Emblems...
ja: 背景とエンブレム(_B)...

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Browse Folder | _Browse Folders
ja[0]: フォルダの表示(_B)

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

en: _Compact
ja: コンパクト(_C)

en: _Computer
ja: コンピュータ(_C)

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: _Connect Drive
ja: ドライブに接続(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Copy Here
ja: ここへコピー(_C)

en: _DVD Video:
ja: DVD ビデオ(_D):

en: _Default zoom level:
ja: 標準の拡大率(_D):

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Permanently
ja: 完全に抹消する(_D)

en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: _Detect Media
ja: メディアを検出(_D)

en: _Disconnect
ja: 切断する(_D)

en: _Disconnect Drive
ja: ドライブを切断(_D)

en: _Display
ja: 表示する(_D)

en: _Double click to open items
ja: ダブルクリックでアイテムを開く(_D)

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Edit Bookmarks...
ja: ブックマークの編集(_E)...

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: _Emblems
ja: エンブレム(_E)

en: _Empty
ja: 空白(_E)

en: _Empty File
ja: 空のファイル(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: _Format
ja: 初期化(_F)

en: _Format:
ja: 書式(_F):

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Group:
ja: グループ(_G):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: _Home Folder
ja: ホームフォルダー(_H)

en: _Icons
ja: アイコン(_I)

en: _Image:
ja: 画像(_I):

en: _Invert Selection
ja: 選択を反転する(_I)

en: _Jump to
ja: 移動先(_J)

en: _Keep Aligned
ja: 配置を維持する(_K)

en: _Keyword:
ja: キーワード(_K):

en: _Launch Anyway
ja: とにかく起動する(_L)

en: _Link Here
ja: ここへリンクを作る(_L)

en: _List
ja: 一覧(_L)

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: _Location...
ja: 場所(_L)...

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: _Lock Drive
ja: ドライブのロック(_L)

en: _Lock Icons Position
ja: アイコンの位置をロック(_L)

en: _Main Toolbar
ja: メインツールバー(_M)

en: _Manually
ja: 手動(_M)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

en: _Move Here
ja: ここへ移動(_M)

en: _Music Player:
ja: 楽曲プレイヤー(_M):

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Name: | _Names:
ja[0]: 名前:(_N)

en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ja: メディアを挿入してもプログラムを起動したり問い合わせをしない(_N)

en: _New Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: _Next Tab
ja: 次のタブへ(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Only for files smaller than:
ja: ファイルの最大サイズ(_O):

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Scripts Folder
ja: このフォルダーを開く(_O)

en: _Open With %s
ja: %sで開く(_O)

en: _Organize Desktop by Name
ja: デスクトップを名前順に整理(_O)

en: _Organize by Name
ja: 名前順に整理(_O)

en: _Other pane
ja: 他のペイン(_O)

en: _Owner:
ja: 所有者(_O):

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Paste Into Folder
ja: フォルダーへ貼り付け(_P)

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: _Patterns
ja: パターン(_P)

en: _Photos:
ja: 写真(_P):

en: _Places
ja: 場所(_P)

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: _Power On
ja: 電源オン(_P)

en: _Previous Tab
ja: 前のタブへ(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Read
ja: 読み込み(_R)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
ja[0]: %d 個のコピーをやり直す(_R)

en: _Redo create link to %d item | _Redo create link to %d items
ja[0]: %d 個へのリンク作成をやり直す(_R)

en: _Redo creation of %d folder | _Redo creation of %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダ作成をやり直す(_R)

en: _Redo creation of a file from template
ja: テンプレートからファイルを再度作成する(_R)

en: _Redo creation of an empty file
ja: 空のファイルを再度作成する(_R)

en: _Redo delete of %d item | _Redo delete of %d items
ja[0]: %d 個の削除をやり直す(_R)

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
ja[0]: %d 個のコピーをやり直す(_R)

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
ja[0]: %d 個の移動をやり直す(_R)

en: _Redo move to trash of %d item | _Redo move to trash of %d items
ja[0]: %d 個のゴミ箱への移動をやり直す(_R)

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
ja[0]: %d 個の名前変更をやり直す(_R)

en: _Redo restore from trash of %d item | _Redo restore from trash of %d items
ja[0]: %d 個のゴミ箱からの復活をやり直す(_R)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: _Remember this application for "%s" files
ja: これを "%s" のファイルを開くアプリケーションとして記憶する(_R)

en: _Remember this application for %s documents
ja: これを %s のドキュメントを開くアプリケーションとして記憶する(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Remove a Color...
ja: 色の削除(_R)...

en: _Remove a Pattern...
ja: パターンの削除(_R)...

en: _Remove an Emblem...
ja: エンブレムの削除(_R)...

en: _Remove...
ja: 削除(_R)

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: _Run executable text files when they are opened
ja: クリックしたら実行する(_R)

en: _Safely Remove Drive
ja: ドライブの安全な取り出し(_S)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Scripts
ja: スクリプト(_S)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for Files...
ja: ファイルの検索(_S)...

en: _Search for:
ja: 検索文字列(_S):

en: _Select Application
ja: アプリケーションの選択(_S)

en: _Server:
ja: サーバ(_S):

en: _Show file sizes with IEC units
ja: ファイルサイズをIEC単位系で表示する(_S)

en: _Show icons
ja: アイコンを表示(_S)

en: _Side Pane
ja: サイドペイン(_S)

en: _Single click to open items
ja: シングルクリックでアイテムを開く(_S)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Skip files
ja: ファイルをスキップ(_S)

en: _Software:
ja: ソフトウェア(_S):

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: _Start Multi-disk Device
ja: マルチディスク・デバイスを起動(_S)

en: _Start Multi-disk Drive
ja: マルチディスク・ドライブを起動(_S)

en: _Sticky
ja: Sticky ビットを立てる(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Stop Multi-disk Device
ja: マルチディスク・デバイスを停止(_S)<

en: _Stop Multi-disk Drive
ja: マルチディスク・ドライブの停止(_S)

en: _Stop the drive associated with the open folder
ja: オープンするフォルダーに関連づけられているドライブを停止(_S)

en: _Tabs
ja: タブ(_T)

en: _Text beside icons
ja: アイコンの横にラベルを配置する(_T)

en: _Trash
ja: ゴミ箱(_T)

en: _Type:
ja: キーの型(_T):

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのコピーを取り消す(_U)

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
ja[0]: %d 個へのリンク作成を取り消す(_U)

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダの作成を取り消す(_U)

en: _Undo creation of a file from template
ja: テンプレートからのファイルの作成を取り消す(_U)

en: _Undo creation of an empty file
ja: 空のファイルの作成を取り消す(_U)

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
ja[0]: %d 個の削除を取り消す(_U)

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの複製を取り消す(_U)

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの移動を取り消す(_U)

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
ja[0]: %d個のゴミ箱への移動を取り消す(_U)

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
ja[0]: %d 個の名前を元に戻す(_U)

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
ja[0]: %d個のゴミ箱からの復元を取り消す(_U)

en: _Unlock Drive
ja: ドライブのロック解除(_U)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Use a custom command
ja: コマンドを直接指定する(_U)

en: _Use compact layout
ja: コンパクトな配置にする(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _View As
ja: 表示方法(_V)

en: _View executable text files when they are opened
ja: クリックしたら中身を表示する(_V)

en: _Widget View
ja: ウィジェット表示(_W)

en: _Write
ja: 書き込み(_W)

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: access
ja: アクセス

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ja[0]: 約 %'d 時間

en: by E_xtension
ja: 拡張子順(_X)

en: by Modification _Date
ja: 更新日時順(_D)

en: by S_ize on Disk
ja: ディスクのサイズ順

en: by T_rash Time
ja: ゴミ箱への移動順(_R)

en: by _Creation Date
ja: 作成日順(_C)

en: by _Emblems
ja: エンブレム順(_E)

en: by _Name
ja: 名前順(_N)

en: by _Size
ja: サイズ順(_S)

en: by _Type
ja: 種類別(_T)

en: create/delete
ja: 作成/削除

en: dropped data
ja: ドロップしたデータ

en: dropped text.txt
ja: ドロップしたテキスト.txt

en: folder removed
ja: 削除されたフォルダ

en: free
ja: 空き

en: link
ja: リンク

en: link (broken)
ja: リンク (リンク切れ)

en: list
ja: 一覧

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: nd copy)
ja: 番目のコピー)

en: new file
ja: 新しいファイル

en: no
ja: 無し:

en: nothing
ja: 何もありません

en: on the desktop
ja: デスクトップ上

en: paused
ja: 一時停止

en: pausing
ja: 一時停止中

en: pointing at "%s"
ja: "%s" です

en: program
ja: プログラム

en: queued
ja: キューに登録済み

en: queuing
ja: キューに登録中

en: rd copy)
ja: 番目のコピー)

en: read
ja: 読み込み

en: st copy)
ja: 番目のコピー)

en: th copy)
ja: 番目のコピー)

en: today
ja: 今日

en: today at %-I:%M %p
ja: 今日の %p %-I:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
ja: 今日の%p%-I:%M

en: today at 00:00 PM
ja: 今日の午後00:00

en: today at 00:00:00 PM
ja: 今日の午後00:00:00

en: today, %-I:%M %p
ja: 今日の%p%-I:%M

en: today, 00:00 PM
ja: 今日の午後00:00

en: unknown
ja: 不明

en: unknown MIME type
ja: 不明な MIME 型

en: unknown type
ja: 不明な種類

en: unreadable
ja: 読み込み不可

en: untitled folder
ja: 未タイトルのフォルダー

en: used
ja: 使用中

en: write
ja: 書き込み

en: yesterday
ja: 昨日

en: yesterday at %-I:%M %p
ja: 昨日の %p %-I:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ja: 昨日の%p%-I:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
ja: 昨日の午後00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
ja: 昨日の午後00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
ja: 昨日の%p%-I:%M

en: yesterday, 00:00 PM
ja: 昨日の午後00:00
