akonadi-kcal - en to ja translation catalogue (184 entries)

en: &All journal entries
ja: 日記のすべてのエントリ(&A)

en: &Attendees
ja: 参加者(&A)

en: &End date:
ja: 終了日(&E):

en: &End month:
ja: 終了月(&E):

en: &Notes, subitems
ja: 備考、サブアイテム(&N)

en: &Priority
ja: 優先度(&P)

en: &Start date:
ja: 開始日(&S):

en: &Title:
ja: タイトル(&T):

en: &Use colors
ja: カテゴリ色を使う(&U)

en: 1 Attachment: | %1 Attachments:
ja[0]: 添付ファイル 1 個:
ja[1]: 添付ファイル %1 個:

en: 1 Attendee: | %1 Attendees:
ja[0]: 参加者 1 名:
ja[1]: 参加者 %1 名:

en: 1 Subitem: | %1 Subitems:
ja[0]: 1 サブアイテム:
ja[1]: %1 サブアイテム:

en: 1 day | %1 days
ja[0]: 1 日
ja[1]: %1 日

en: 1 hour | %1 hours
ja[0]: 1 時間
ja[1]: %1 時間

en: 1 hour  | %1 hours
ja[0]: 1 時間
ja[1]: %1 時間

en: 1 minute | %1 minutes
ja[0]: 1 分
ja[1]: %1 分

en: 1 minute  | %1 minutes
ja[0]: 1 分
ja[1]: %1 分

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print day options:</span></p></body></html>
ja: 日単位印刷のオプション:

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print incidence options:</span></p></body></html>
ja: イベント印刷のオプション:

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print journal options:</span></p></body></html>
ja: 日記印刷のオプション:

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print month options:</span></p></body></html>
ja: 月単位印刷のオプション:

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print to-dos options:</span></p></body></html>
ja: To-Do 印刷のオプション:

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print week options:</span></p></body></html>
ja: 週単位印刷のオプション:

en: <placeholder>undefined</placeholder>
ja: <placeholder>未定義</placeholder>

[ctx: @action:button]
en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

[ctx: @info]
en: The archive file name is not valid.
ja: 有効なアーカイブファイル名ではありません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can select which items should be archived. Events are archived if they ended before the date given above; to-dos are archived if they were finished before the date.
ja: ここでアーカイブするアイテムの種類を選択できます。イベントは上で指定した日付より前に終了していればアーカイブされます。To-Do についてはその日付よりも前に完了していればアーカイブされます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to delete old events and to-dos without saving them. It is not possible to recover the events later.
ja: 古いイベントや To-Do をアーカイブに保存せずに削除するには、このオプションを選択します。こちらを選択すると、イベントや To-Do を後で復元することはできません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: The age of the events and to-dos to archive. All older items will be saved and deleted, the newer will be kept.
ja: イベントや To-Do がアーカイブされるまでの寿命です。これよりも古くなったイベントはアーカイブに保存された後にすべて削除されます。これより新しいものはそのまま残ります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: The date before which items should be archived. All older events and to-dos will be saved and deleted, the newer (and events exactly on that date) will be kept.
ja: いつより古いアイテムをアーカイブするかを設定します。この日付より古いイベントや To-Do はアーカイブに保存された後にすべて削除されます。この日付以降のもの (その日付のものを含む) はそのまま残ります。

[ctx: @item:inlistbox expiration in monthly units]
en: Month(s)
ja: カ月

[ctx: @item:inlistbox expiration in weekly units]
en: Week(s)
ja: 週間

[ctx: @item:inlistbox expires in daily units]
en: Day(s)
ja: 日

[ctx: @item:intext delimiter for joining holiday names]
en: ,
ja: 、

[ctx: @label]
en: Archive &file:
ja: アーカイブファイル(&F):

[ctx: @label filter for KUrlRequester]
en: *.ics|iCalendar Files
ja: *.ics|iCalendar ファイル

[ctx: @label to-do due date]
en: Due
ja: 締切

[ctx: @label to-do percentage complete]
en: Complete
ja: 進捗率

[ctx: @option sort by due date/time]
en: Due Date
ja: 締切日

[ctx: @option sort by percent completed]
en: Percent Complete
ja: 進捗率

[ctx: @option sort by priority]
en: Priority
ja: 優先度

[ctx: @option sort by start date/time]
en: Start Date
ja: 開始日

[ctx: @option sort in descreasing order]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: @option sort in increasing order]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: @option:check]
en: &Delete only, do not save
ja: 古いアイテムを保存せずに削除する(&D)

[ctx: @option:radio]
en: Archive now items older than:
ja: 次の日付より古いアイテムを今すぐアーカイブ:

[ctx: @option:radio]
en: Automaticall&y archive items older than:
ja: 次の期間が経過したアイテムを自動的にアーカイブ(&Y):

[ctx: @title:group]
en: Type of Items to Archive
ja: アーカイブするアイテムのタイプ

[ctx: @title:window]
en: Archive/Delete Past Events and To-dos
ja: 過去のイベントと To-Do をアーカイブ/削除

en: Archive events
ja: イベントをアーカイブ

en: Archive old events to a separate file
ja: 古いイベントを別のファイルにアーカイブ

en: Archive to-dos
ja: To-Do をアーカイブ

en: Attach&ments
ja: 添付ファイル(&M)

en: Cannot write archive file %1. %2
ja: アーカイブファイル ‘%1’ に書き込めません: %2

en: Cannot write archive. %1
ja: アーカイブに書き込めません: %1

en: Check this box to enable automatic generation of mails when creating, updating or deleting events (or to-dos) involving other attendees. You should check this box if you want to use the groupware functionality (e.g. Configuring Kontact as a KDE Kolab client).
ja: 他の参加者にかかわるイベントや To-Do を作成、更新、削除したときにメールを自動生成させるには、このボックスをチェックしてください。グループウェア機能を使う場合 (KDE Kolab クライアントとして Kontact を設定している場合) は、このオプションを有効にしておく必要があります。

en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
ja: このボックスをチェックすると、休日には色付きの勤務時間帯は表示されません。

en: Check this box to use the KDE-wide e-mail settings, which are defined using the System Settings "About Me" Module. Uncheck this box to be able to specify your full name and e-mail.
ja: KDE システム設定の「個人情報」に定義されている KDE 共通のメール設定を使う場合、このボックスをチェックします。フルネームとメールアドレスをここで指定する場合は、チェックを外してください。

en: Check this option to automatically determine the required time range, so all events will be shown.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのイベントを表示するために必要な時間範囲が自動的に決定されます。

en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
ja: サブ To-Do を親と連結する(&N)

en: Date && Time Range
ja: 日付と時間の範囲

en: Date &range:
ja: 日付範囲(&R):

en: Default appointment time
ja: デフォルトのイベント開始時間

en: Default duration of new appointment (HH:MM)
ja: デフォルトのイベント継続時間 (HH:MM)

en: Default reminder time
ja: デフォルトのリマインダ時間

en: Default time for reminders
ja: リマインダのデフォルトの時間

en: Default time unit for reminders
ja: リマインダのデフォルトの時間単位

en: Delete Old Items
ja: 古いアイテムを削除

en: Delete all items before %1 without saving?
    The following items will be deleted:
ja: %1 以前のすべてのアイテムを保存せずに削除しますか？
    以下が削除されます:

en: Delete old events
ja: 古いイベントを削除

en: Description:
ja: 説明:

en: Detai&ls (visiblility, secrecy, etc.)
ja: 詳細(&L) (秘密度など)

en: Due date:
ja: 締切日:

en: Duration:
ja: 継続時間:

en: E&mail address
ja: メールアドレス(&M)

en: E&xtend time range to include all events
ja: すべてのイベントを含めるために時間範囲を広げる(&X)

en: Enable reminders for new Events
ja: 新しいイベントに対してリマインダを有効にする

en: Enable reminders for new To-dos
ja: 新しい To-Do に対してリマインダを有効にする

en: Enable this to print week numbers at the left of each row.
ja: 各行の左に週番号を印刷するには、これを有効にします。

en: End date:
ja: 終了日:

en: End ti&me:
ja: 終了時間(&M):

en: Enter default duration for events here. The default is used if you do not supply an end time.
ja: イベントのデフォルトの継続時間を設定します。これは終了時間を指定しないイベントに使用されます。

en: Enter here your e-mail address. This e-mail address will be used to identify the owner of the calendar, and displayed in events and to-dos you create.
ja: あなたのメールアドレスを入力します。このメールアドレスはカレンダーの所有者を識別するために使用され、あなたが作成するイベントや To-Do に表示されます。

en: Enter the default time for events here. The default is used if you do not supply a start time.
ja: イベントのデフォルトの開始時間を設定します。これは開始時間を指定しないイベントに使用されます。

en: Enter your full name here. This name will be displayed as "Organizer" in to-dos and events you create.
ja: あなたのフルネームを入力します。この名前はあなたが作成する To-Do とイベントの「主催者」として表示されます。

en: Exclude c&onfidential
ja: 内密のイベントを除く(&O)

en: Exclude holidays
ja: 休日を除く

en: Exclude pri&vate
ja: 個人的なイベントを除く(&V)

en: Full &name
ja: 氏名(&N)

en: Holiday
ja: 休日

en: If auto-archiving is enabled, events older than this amount will be archived. The unit of this value is specified in another field.
ja: 自動アーカイブを有効にした場合、この量より古いイベントがアーカイブされます。この値の単位は他のフィールドで指定します。

en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>End date</i> option. This option is used to define the start date.
ja: 複数の日を一度に印刷する場合、このオプションと「終了日」オプションを用いて日付の範囲を指定します。こちらは開始日を設定します。

en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>Start date</i> option. This option is used to define the end date.
ja: 複数の日を一度に印刷する場合、このオプションと「開始日」オプションを用いて日付の範囲を指定します。こちらは終了日を設定します。

en: In days
ja: 日で

en: In months
ja: 月で

en: In weeks
ja: 週で

en: Include Information
ja: 印刷に含める情報

en: Include to-&dos that are due on the printed day(s)
ja: 印刷する日に締切が到来する To-Do を含める(&L)

en: Journal entries
ja: 日記のエントリ

en: Limit events in each day to a &single line
ja: 各イベントを 1 行に制限する(&S)

en: Location:
ja: 場所:

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
ja: 終了後 %1

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
ja: 開始後 %1

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
ja: 終了前 %1

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
ja: 開始前 %1

en: No Attachments
ja: 添付ファイルなし

en: No Attendees
ja: 参加者なし

en: No Subitems
ja: サブアイテムなし

en: No due date
ja: 締切なし

en: No end date
ja: 終了日なし

en: No reminders
ja: リマインダなし

en: No start date
ja: 開始日なし

en: Notes:
ja: 備考:

en: Organizer:
ja: 主催者:

en: Person: %1
ja: 人: %1

en: Print &all to-dos
ja: すべての To-Do(&A)

en: Print &incidence
ja: イベント印刷(&I)

en: Print &journal
ja: 日記印刷(&J)

en: Print &week
ja: 週単位印刷(&W)

en: Print &year
ja: 年単位印刷(&Y)

en: Print Layout
ja: 印刷レイアウト

en: Print da&y
ja: 日単位印刷(&N)

en: Print mont&h
ja: 月単位印刷(&H)

en: Print only to-dos due in the &range:
ja: 指定した期間中に締切が到来する To-Do のみ(&R):

en: Print to-&dos
ja: To-Do 印刷(&D)

en: Print week &numbers
ja: 週番号を印刷する(&N)

en: Prints a calendar for an entire year
ja:  1 年のカレンダーを印刷します

en: Prints all events of a single day on one page
ja: 1 ページに 1 日のすべてのイベントを印刷します

en: Prints all events of one month on one page
ja: 1 ページに 1 カ月のすべてのイベントを印刷します

en: Prints all events of one week on one page
ja: 1 ページに 1 週間のすべてのイベントを印刷します

en: Prints all journals for a given date range
ja: 指定された日付範囲のすべての日記を印刷します

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
ja: すべての To-Do をツリー形式のリストに印刷します

en: Prints an incidence on one page
ja: 1 ページに 1 つのイベントを印刷します

en: Priority
ja: 優先度

en: Regularly archive events
ja: 定期的にイベントをアーカイブ

en: Reminder:  | %1 reminders:
ja[0]: リマインダ:
ja[1]: %1 個のリマインダ:

en: Repeats:
ja: 繰り返し:

en: Secrecy: %1
ja: 秘密度: %1

en: Security Exclusions
ja: セキュリティのために除外するイベント

en: Settings:
ja: 設定:

en: Show as: Busy
ja: 表示: 予定あり

en: Show as: Free
ja: 表示: 空き

en: Show timezone selectors in the event and todo editor dialog.
ja: イベント/To-Do エディタにタイムゾーン選択ウィジェットを表示

en: Similar to "Print daily recurring to-dos and events". Weekly to-dos and events will be omitted when making a print of the selected month.
ja: 「毎日繰り返す To-Do やイベントを印刷する」と同様です。選択した月を印刷するときに、毎週繰り返される To-Do とイベントを除外します。

en: Sort direction:
ja: ソート方向:

en: Sort field:
ja: 基準フィールド:

en: Sorting Options
ja: ソートのオプション

en: Start &time:
ja: 開始時間(&T):

en: Start date:
ja: 開始日:

en: Status: %1
ja: 状態: %1

en: Text
ja: テキスト

en: The Filofax format prints the information for the days selected without a timeline.
ja: Filofax フォーマットは選択された日の情報を時間軸なしで印刷します。

en: The unit in which the expiry time is expressed.
ja: アーカイブするアイテムの古さを表す単位。

en: There are no items before %1
ja: %1 より前のアイテムはありません

en: This printing style does not have any configuration options.
ja: この印刷スタイルには、設定可能なオプションはありません。

en: This task is overdue!
ja: このタスクの締切が過ぎました!

en: Time Boxes
ja: タイムボックス

en: To-do List
ja: To-Do リスト

en: To-do list
ja: To-Do リスト

en: To-do: %1
ja: To-Do: %1

en: To-dos to Print
ja: 印刷する To-Do

en: URL of the file where old events should be archived
ja: 古いイベントをアーカイブするファイルの URL

en: Use Groupware communication
ja: グループウェア通信を使う

en: Use email settings from System Settings
ja: システム設定のメール設定を使用

en: What to do when archiving
ja: アーカイブ時の動作

en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the first month to be printed. Use the option <i>End month</i> to define the last month in this range.
ja: 数カ月分を一度に印刷する場合、月の範囲を指定します。こちらで最初の月を設定し、最後の月は「終了月」オプションで設定します。

en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the last month to be printed. Use the option <i>Start month</i> to define the first month in this range.
ja: 数カ月分を一度に印刷する場合、月の範囲を指定します。こちらで最後の月を設定し、最初の月は「開始月」オプションで設定します。

en: With this option it is possible to leave out the daily recurring to-dos and events in the print. They take a lot of space and make the month view needlessly complicated.
ja: このオプションを用いると、毎日繰り返される To-Do やイベントを印刷時に除外できます。これらは多くのスペースを取り、月ビューを不必要に複雑にします。

en: You should check this option if you want to print to-dos which are due on one of the dates which are in the supplied date range.
ja: 指定した範囲に締切が到来する To-Do を印刷するには、このオプションをチェックしてください。

[ctx: except for listed dates]
en:  except
ja:  例外:

[ctx: no status]
en: none
ja: なし

[ctx: print date: formatted-datetime]
en: printed: %1
ja: 印刷日: %1

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
ja: 原因不明

[ctx: starttime - endtime summary, location]
en: %1-%2 %3, %4
ja: %1-%2 %3 (%4)

[ctx: subitem Secrecy: secrecyString]
en: Secrecy: %1
ja: 秘密度: %1

[ctx: subitem Status: statusString]
en: Status: %1
ja: 状態: %1

[ctx: subitem due date]
en: Due Date: %1
ja: 締切日: %1

[ctx: subitem due time]
en: Due Time: %1
ja: 締切時間: %1

[ctx: subitem start date]
en: Start Date: %1
ja: 開始日: %1

[ctx: subitem start time]
en: Start Time: %1
ja: 開始時間: %1

[ctx: summary, location]
en: %1, %2
ja: %1 (%2)

[ctx: to-do summary (Due: date)]
en: %1 (Due: %2)
ja: %1 (締切: %2)

[ctx: to-do summary (Due: datetime)]
en: %1 (Due: %2)
ja: %1 (締切: %2)

[ctx: unknown status]
en: unknown
ja: 不明
