colord - en to ja translation catalogue (173 entries)

en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
ja: %Y年%B月%e日 %p %I:%M:%S

en: Add a metadata item to the profile
ja: プロファイルへのメタデータの項目の追加

en: Add a profile to a device that already exists
ja: すでに存在するデバイスにプロファイルを追加する

en: Alias to %s
ja: %s のエイリアス

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Authentication is required to create a color managed device
ja: カラーマネジメントされたデバイスを作成するには認証が必要です。

en: Authentication is required to create a color profile
ja: カラープロファイルを作成するには認証が必要です。

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
ja: デバイスに対して適用中のプロファイルを無効化するには認証が必要です。

en: Authentication is required to install the color profile for all users
ja: すべてのユーザーに対してカラープロファイルをインストールするには認証が必要です。

en: Authentication is required to modify a color profile
ja: カラープロファイルを修正するには認証が必要です。

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
ja: デバイスのカラー設定を変更するには認証が必要です。

en: Authentication is required to remove a color managed device
ja: カラーマネジメントされたデバイスを削除するには認証が必要です。

en: Authentication is required to remove a color profile
ja: カラープロファイルを削除するには認証が必要です。

en: Authentication is required to use the color sensor
ja: カラーセンサーを使用するには認証が必要です。

en: Automatically fix metadata in the profile
ja: プロファイルのメタデータを自動的に修正

en: Blue
ja: 青

en: Calibrate with a 3200K light source.
ja: 3200K 光源で較正する。

en: Calibration
ja: 較正

en: Capabilities
ja: ケイパビリティ

en: Clear any metadata in the profile
ja: プロファイルの全メタデータの消去

en: Client version:
ja: クライアントのバージョン:

en: Color
ja: 色

en: Color Management
ja: カラーマネジメント

en: Colorspace
ja: 色空間

en: Command not found, valid commands are:
ja: コマンドが見つかりません。有効なコマンド:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
ja: Adobe RGB (1998) 互換

en: Crayon Colors
ja: クレヨン色

en: Crayons
ja: クレヨン

en: Create a CCMX from reference and measurement data
ja: 参照データと測定データから CCMX を作成

en: Create a CMF from CSV data
ja: CSV データ から CMF を作成

en: Create a color managed device
ja: カラーマネジメントされたデバイスの作成

en: Create a color profile
ja: カラープロファイルの作成

en: Create a device
ja: デバイスの作成

en: Create a profile
ja: プロファイルの作成

en: Create a spectrum from CSV data
ja: CSV データからスペクトラムを作成

en: Created
ja: 作成日

en: Daemon version:
ja: デーモンのバージョン:

en: Dark Calibration
ja: 暗所較正

en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

en: Default display target whitepoint
ja: 標準のディスプレイターゲットのホワイトポイント

en: Default gamma for the display
ja: ディスプレイの標準ガンマ値

en: Delay between sample intervals
ja: サンプル間隔間の遅延

en: Deletes a device
ja: デバイスの削除

en: Deletes a profile
ja: プロファイルの削除

en: Device ID
ja: デバイスID

en: Dump all debug data to a file
ja: すべてのデバッグデータをファイルにダンプする

en: Embedded
ja: 組み込み

en: Enabled
ja: 有効化

en: Enables or disables the device
ja: デバイスを有効化または無効化します

en: Exit after a small delay
ja: 少し遅延して終了

en: Exit after the engine has loaded
ja: エンジンを読み込んで終了します

en: Export the tag data
ja: タグデータをエクスポート

en: Failed to parse arguments
ja: 引数をパースできませんでした

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filter object properties when displaying
ja: 表示時にオブジェクトのプロパティをフィルタリングする

en: Find a device from the device ID
ja: デバイス ID からデバイスを検索

en: Find a device with a given property value
ja: 指定されたプロパティ値を持つデバイスを検索

en: Find a profile by filename
ja: ファイル名でプロファイルを検索

en: Find a profile from the profile ID
ja: プロファイル ID からプロファイルを検索する

en: Format
ja: 形式

en: Gamma Table
ja: ガンマテーブル

en: Generate the VCGT calibration of a given size
ja: 指定された大きさの VCGT 較正の生成

en: Get a standard colorspace
ja: 標準色空間の取得

en: Gets a reading from a sensor
ja: センサーから読みだした情報を取得

en: Gets a spectral reading from a sensor
ja: センサーからスペクトルの読み取り値を取得する

en: Gets all the available color profiles
ja: 利用可能なすべてのカラープロファイルを取得

en: Gets all the available color sensors
ja: 利用可能なすべてのカラーセンサーを取得

en: Gets all the color managed devices
ja: カラーマネジメントされたデバイスをすべて取得

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
ja: 指定された種類のカラーマネジメントされたデバイスをすべて取得

en: Gets the default profile for a device
ja: デバイス用のデフォルトプロファイルの取得

en: ICC profile creation program
ja: ICC プロファイル生成プログラム

en: ICC profile dump program
ja: ICC プロファイルダンププログラム

en: Import a profile and install it for the user
ja: プロファイルをインポートして、ユーザー用にインストールする

en: Inhibit color profile selection
ja: カラープロファイルの選択の制限

en: Inhibitors
ja: 禁止事項

en: Inhibits color profiles for this device
ja: このデバイスへのカラープロファイルの適用の制限

en: Initialize any metadata for the profile
ja: プロファイルの全メタデータの初期化

en: Install system color profiles
ja: システムのカラープロファイルのインストール

en: Irradiance Calibration
ja: 放射照度較正

en: LCD Generic
ja: 一般的な LCD

en: LCD White LED
ja: LCD ホワイト LED

en: LED Generic
ja: 一般的な LED

en: Locked
ja: ロック中

en: Locks the color sensor
ja: カラーセンサーをロック

en: Makes a profile default for a device
ja: デバイス用のデフォルトプロファイルに設定

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Model
ja: モデル

en: Modified
ja: 更新日

en: Modify a color profile
ja: カラープロファイルの修正

en: Modify color settings for a device
ja: デバイスのカラー設定の修正

en: Native
ja: ネイティブ

en: No connection to colord:
ja: colord への接続がありません:

en: No output filename specified
ja: 出力ファイル名が指定されていません。

en: No spectral capability
ja: スペクトル機能なし

en: Object Path
ja: オブジェクトパス

en: Options
ja: オプション

en: Owner
ja: 所有者

en: Plasma
ja: プラズマ

en: Printer
ja: プリンター

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile ID
ja: プロファイル ID

en: Profile to create
ja: 生成するプロファイル

en: Projector
ja: プロジェクター

en: Put the device in a dark place and press enter.
ja: デバイスを暗い場所に置き、Enter キーを押す。

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
ja: 測定したい色の上にデバイスを置いて、エンダーキーを押す。

en: Qualifier
ja: 修飾子

en: Remove a color managed device
ja: カラーマネジメントされたデバイスの削除

en: Remove a color profile
ja: カラープロファイルの削除

en: Remove a metadata item from the profile
ja: プロファイルのメタデータの項目の削除

en: Returns all the profiles that match a qualifier
ja: 修飾子に合う全てのプロファイルを返す

en: Scope
ja: 範囲

en: Seat
ja: シート

en: Sensor
ja: センサー

en: Sensor ID
ja: センサー ID

en: Serial
ja: シリアル

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Set the ICC profile version
ja: ICC プロファイル・バージョンの作成

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
ja: デバイスを較正位置に設定し、Enter を押す。

en: Set the device to the surface position and press enter.
ja: デバイスを表面位置に設定し、Enter を押してください。

en: Sets extra properties on the profile
ja: プロファイルへの拡張プロパティの追加

en: Sets one or more sensor options
ja: 一つ以上のセンサーオプションを設定

en: Sets the copyright string
ja: 著作権文字列の設定

en: Sets the description string
ja: 説明の文字列の設定

en: Sets the device kind
ja: デバイスの種類の設定

en: Sets the device model
ja: デバイスのモデル名の設定

en: Sets the device serial
ja: デバイスのシリアルの設定

en: Sets the device vendor
ja: デバイスベンダーの設定

en: Sets the manufacturer string
ja: メーカー名の文字列の設定

en: Sets the model string
ja: モデルの文字列の設定

en: Show client and daemon versions
ja: クライアントとデーモンのバージョンを表示する

en: Show debugging information for all files
ja: すべてのファイルのデバッグ情報の表示

en: Show debugging options
ja: デバッグオプションの表示

en: Show extra debugging information
ja: 拡張デバッグ情報の表示

en: Show the value without any header
ja: ヘッダーなしで値を表示

en: Spectral
ja: スペクトル

en: Spot
ja: スポット

en: State
ja: 状態

en: Swapped Red and Green
ja: 交換された赤および緑

en: System Wide
ja: システム全体

en: System model:
ja: システムモデル:

en: System vendor:
ja: システムベンダー:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
ja: ディスプレイ向けの標準ターゲットガンマ値。一般的な値は 1.8、2.2 および 2.4 です。

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
ja: ディスプレイ較正のためのケルビン単位の標準ターゲットホワイトポイント。0 を用いるとディスプレイネイティブを意味します。一般的な値は、D65 向け 6500、D50 向け 5000 です。

en: The locale to use when setting localized text
ja: ローカライズされたテキストを設定するときに使用するロケール

en: There are no supported sensors attached
ja: サポートされているセンサーが接続されていません。

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
ja: この編集スペースは、Adobe RGB よりも彩度の高い色を表示でき、広告でよく使用される彩度の高い色の画像に適しています。

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
ja: この編集スペースは、Adobe RGB よりも彩度の高い色を表示でき、広告でよく使用される彩度の高い色の画像に適しています。 DonRGB4 と非常によく似ていますが、フジクロームベルビアに時々見られる過飽和の赤い色を示すことがあります。

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
ja: この編集スペースは、AdobeRGB よりも彩度の高い色を表示できます。 より多くの影の詳細が保持されますが、ProPhotoRGB と比較して量子化エラーが発生しにくくなります。 ほとんどの場合、ProPhotoRGB がおそらくより良い選択です。

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
ja: この編集スペースは SMPTE-240M として設計されており、CMYK カラープリンターで使用可能なほとんどの色を網羅しています。 これは、すべての SWOP カラーを再現できるため、写真の編集や印刷での使用に人気があります。

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
ja: これは、Adobe Photoshop 5.0 以降で使用するための RGB 編集スペースです。 これは、ColorMatchRGB と AdobeRGB の間の出力中心の妥協案として設計されており、一部の写真印刷サービスで好まれていました。

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
ja: これは、サンプルの色を設定してから測定器にサンプルを採取するように依頼するまでの遅延です。グラフィックドライバとディスプレイ自体の両方が遅延を引き起こすため、これが必要です。

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
ja: このレガシープロファイルは、もともと Photoshop と Illustrator で使用するために Adobe によって作成されました。 オリジナルの Apple13 "RGB モニターに基づいており、sRGB に類似しているため、ディスプレイプロファイルや新しい画像として使用しないでください。

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
ja: この名前付きカラープロファイルには、一般的に使用されているすべてのクレヨラクレヨンカラーが含まれています。 これは、名前付きの色をドキュメントに埋め込むことをテストするために設計されたテストプロファイルです。

en: This profile is free of known copyright restrictions
ja: このプロファイルは既知の著作権からフリーです

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
ja: このプロファイルは、プロの画像編集用の編集スペースとしてECI（European Color Initiative）によって推奨されており、印刷機で印刷できるすべての色をカバーすることを目的としています。 これは、出版社と印刷会社の間のカラーデータ交換フォーマットとして使用されることがあります。

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
ja: このプロファイルは、ポジ製版、用紙タイプ3（LWC）への印刷、ウェブフィードオフセットに使用されます。 このプロファイルは本番環境では使用しないでください。代わりに FOGRA45 を使用してください。

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
ja: このプロファイルは、ポジ製版、用紙タイプ 1 および 2（コーティングまたはマット）への印刷、枚葉オフセットに使用されます。 このプロファイルセットは本番環境では使用しないでください。代わりに FOGRA39L を使用してください。

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
ja: このプロファイルは、PressView モニター用に Radius によって設計されました。 プロファイルは sRGB と大きく異なるわけではないため、このプロファイルは表示プロファイルまたは編集スペースとしてのみ使用してください。 PressView モニターで作成された画像を表示する場合にのみ、このプロファイルを使用する必要があります。

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
ja: このプロファイルは、スキャンした OHP フィルムのアーカイブを保存するために設計されました。 カラーネガからの画像を保存するのに適していますが、最近では ProPhotoRGB がアーカイブ用のより一般的なプロファイルです。

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
ja: このプロファイルは、明度のガンマカーブを使用して設計されています。つまり、モニターも同じ方法でキャリブレーションする必要があります。 このプロファイルは上級ユーザーにのみ役立ち、一般的な使用にはお勧めしません。

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
ja: このテストプロファイルは、ビデオカードのルックアップテーブルを変更することにより、画面上のすべての色を少し青くするために使用されます。 これにより、ユーザーはキャリブレーションが正しく適用されていることを確認できます。

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
ja: この理論的プロファイルは、色の実験で使用するために設計されています。 このプロファイルを編集スペースまたは表示プロファイルとして使用したくない場合があります。

en: Title
ja: 名前

en: Type
ja: 種類

en: Unknown
ja: 不明

en: Use color sensor
ja: カラーセンサーを使用

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Warning
ja: 警告

en: Wide Gamut LCD CCFL
ja: 広色域 LCD CCFL

en: Wide Gamut LCD RGB LED
ja: 広色域 LCD RGB LED

en: Wide Gamut RGB
ja: 高色域 RGB

en: Write embedded creation timestamps
ja: 埋め込み作成タイムスタンプを書き込む

en: X11 Colors
ja: X11 カラー
