gwenview - en to ja translation catalogue (261 entries)

en: %1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル
ja[1]: %1 ファイル

en: %1 folder | %1 folders
ja[0]: %1 フォルダ
ja[1]: %1 フォルダ

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Fit image to page
ja: 画像をページに合わせる(&F)

en: &No scaling
ja: 拡大縮小なし(&N)

en: &Rating
ja: 評価(&R)

en: &Scale to:
ja: このサイズに拡大縮小する(&S):

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flip
ja: 反転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror
ja: 鏡像

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
ja: サイズ変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Left
ja: 左に回転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate Right
ja: 右に回転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Transform
ja: 変形

en: <b>Thumbnail Bar</b>
ja: サムネイルバー

en: <i>Type text or click the items below to customize the format</i>
ja: テキストを入力するか下のアイテムをクリックして形式をカスタマイズします

[ctx: @action]
en: Edit Tags
ja: タグを編集

[ctx: @action]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: @action]
en: Sidebar
ja: サイドバー|/|$[~setProps ~full 'サイドバーを表示']

[ctx: @action]
en: Start Page
ja: 開始ページ

[ctx: @action Go to first image]
en: First
ja: 最初

[ctx: @action Go to last image]
en: Last
ja: 最後

[ctx: @action Go to next image]
en: Next
ja: 次へ(&N)|/|$[~setProps ~full '次の画像に移動']

[ctx: @action Go to previous image]
en: Previous
ja: 前へ(&P)|/|$[~setProps ~full '前の画像に移動']

[ctx: @action Rating value of zero]
en: Zero
ja: 星なし

[ctx: @action reload the currently viewed image]
en: Reload
ja: 再読み込み(&R)

[ctx: @action:button]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes and Reload
ja: 変更を破棄して再読み込み

[ctx: @action:button]
en: Link
ja: リンク

[ctx: @action:button]
en: Move
ja: 移動

[ctx: @action:button Zoom to fit, shown in status bar, keep it short please]
en: Fit
ja: 自動

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Folder to Places
ja: フォルダを場所に追加

[ctx: @action:inmenu]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @action:inmenu]
en: File Size
ja: ファイルサイズ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Date
ja: 日付によるフィルタ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Name
ja: 名前によるフィルタ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Rating
ja: 評価によるフィルタ

[ctx: @action:inmenu]
en: Filter by Tag
ja: タグによるフィルタ

[ctx: @action:inmenu]
en: Image Size
ja: 画像サイズ

[ctx: @action:inmenu]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ja: ソート

[ctx: @action:inmenu]
en: Thumbnail Details
ja: サムネイルの詳細

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Edit Location
ja: 場所を編集

[ctx: @action:intoolbar Switch to file list]
en: Browse
ja: ブラウズ(&B)

[ctx: @action:intoolbar Switch to image view]
en: View
ja: 表示

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Date
ja: 日付で

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Name
ja: 名前で

[ctx: @addAction:inmenu]
en: Size
ja: サイズで

[ctx: @info]
en: Could not open file %1
ja: ファイル %1 を開けません

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing, check that you have the necessary rights in <filename>%1</filename>.
ja: ファイルを書き込みのために開けませんでした。<filename>%1</filename> にアクセス許可があるか確認してください。

[ctx: @info]
en: Could not open file for writing.
ja: ファイルを書き込みのために開けませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not overwrite file, check that you have the necessary rights to write in <filename>%1</filename>.
ja: ファイルを上書きできませんでした。<filename>%1</filename> に書き込み権限があるか確認してください。

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot display documents of type %1.
ja: Gwenview は %1 の文書を表示できません。

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot edit this kind of image.
ja: Gwenview はこの種類の画像を編集できません。

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save images as %1.
ja: Gwenview は画像を %1 として保存できません。

[ctx: @info]
en: Gwenview cannot save this kind of documents.
ja: Gwenview はこの種類の文書を保存できません。

[ctx: @info]
en: Loading image failed.
ja: 画像の読み込みに失敗しました。

[ctx: @info]
en: Loading meta information failed.
ja: メタ情報の読み込みに失敗しました。

[ctx: @info]
en: No data to store.
ja: 保存するデータがありません。

[ctx: @info]
en: One document could not be saved: | %1 documents could not be saved:
ja[0]: 文書を保存できませんでした:
ja[1]: %1 個の文書を保存できませんでした:

[ctx: @info]
en: This image has been modified. Reloading it will discard all your changes.
ja: この画像は変更されています。再読み込みすると変更はすべて破棄されます。

[ctx: @info:progress saving all image changes]
en: Saving...
ja: 保存しています...

[ctx: @info:tooltip]
en: Assign this tag to all selected images
ja: 選択したすべての画像にこのタグを付けます

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure full screen mode
ja: フルスクリーンモードを設定

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to first image
ja: 最初の画像に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to last image
ja: 最後の画像に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to next image
ja: 次の画像に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to previous image
ja: 前の画像に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide sidebar
ja: サイドバーを隱す

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate image to the left
ja: 画像を左に回転

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sidebar
ja: サイドバーを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Trash
ja: ごみ箱

[ctx: @info:tooltip]
en: View selected images
ja: 選択した画像を表示

[ctx: @info:tooltip of custom toolbar button]
en: %1
ja: %1|/|$[~stripAccel $[~getForm %1 ~full]]

[ctx: @item:inmenu toggle loop in slideshow]
en: Loop
ja: 繰り返し

[ctx: @item:inmenu toggle random order in slideshow]
en: Random
ja: ランダム

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ja: ファイルサイズ

[ctx: @item:intable]
en: File Time
ja: ファイルの日時

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ja: 画像サイズ

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @label]
en: %1 file selected | %1 files selected
ja[0]: %1 ファイル選択済み
ja[1]: %1 ファイル選択済み

[ctx: @label]
en: %1 folder selected | %1 folders selected
ja[0]: 1 フォルダ選択済み
ja[1]: %1 フォルダ選択済み

[ctx: @label. The two parameters are strings like '2 folders' and '1 file'.]
en: %1 and %2 selected
ja: %1と %2選択済み

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
en: Browse
ja: ブラウズ(&B)

[ctx: @option:radio action on mouse wheel]
en: Scroll
ja: スクロール(&L)

[ctx: @title actions category]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @title actions category]
en: File
ja: ファイル

[ctx: @title actions category - means actions changing image]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @title actions category - means actions changing smth in interface]
en: View
ja: 表示

[ctx: @title:column]
en: Property
ja: プロパティ

[ctx: @title:column]
en: Value
ja: 値

[ctx: @title:group General info about the image]
en: General
ja: 一般

[ctx: @title:window]
en: Image Information
ja: 画像情報

[ctx: @title:window]
en: Import Finished
ja: インポート完了

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ja: 画像を開く

[ctx: @title:window]
en: Rename
ja: 名前変更

en: A list of filename extensions Gwenview should not try to
                load. We exclude *.new as well because this is the extension
                used for temporary files by KSaveFile.
ja: Gwenview が読み込むべきでないファイルの拡張子。
    			これは TIFF や JPEG と認識されてしまう RAW ファイルを除外するのに便利です。
    			*.new を除外するのは、この拡張子が KSaveFile の一時ファイルとして
    			使われているからです。

en: Add Filter
ja: フィルタを追加

en: Advanced
ja: 詳細

en: An Image Viewer
ja: 画像ビューア

en: Animations:
ja: アニメーション:

en: Browsing by tags is not available. Make sure Nepomuk is properly installed on your computer.
ja: タグによる検索は利用できません。Nepomuk が正しくインストールされているか確認してください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Copy Here
ja: ここにコピー

en: Could not create destination folder.
ja: 行き先フォルダを作成できませんでした。

en: Could not load document %1
ja: 文書 %1 を読み込めませんでした

en: Create Folder...
ja: フォルダを作成...

en: Crop
ja: 切り取り

en: Current image modified
ja: 現在の画像は変更されています

en: Current size:
ja: 現在のサイズ:

en: Date <=
ja: 日付 <=

en: Date =
ja: 日付 =

en: Date >=
ja: 日付 >=

en: Delete the imported document from the device? | Delete the %1 imported documents from the device?
ja[0]: インポート済みの文書をデバイスから削除しますか？
ja[1]: インポート済みの %1 個の文書をデバイスから削除しますか？

en: Delete the skipped document from the device? | Delete the %1 skipped documents from the device?
ja[0]: スキップした文書をデバイスから削除しますか？
ja[1]: スキップした %1 個の文書をデバイスから削除しますか？

en: Description
ja: 説明

en: Developer
ja: 開発者

en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

en: Display slide show images in random order
ja: スライドショーの画像をランダムな順序で表示

en: Edit
ja: 編集

en: Enlarge smaller images
ja: ページより小さい画像は拡大する(&E)

en: Enter the import destination
ja: インポート先を入力

en: Failed to delete the document:
    %2 | Failed to delete documents:
    %2
ja[0]: 文書の削除に失敗しました:
    %2
ja[1]: 文書の削除に失敗しました:
    %2

en: File Operations
ja: ファイル操作

en: Flip
ja: 反転

en: Folders
ja: フォルダ

en: General
ja: 全般

en: Go Back to the Document List
ja: 文書一覧に戻る

en: Go back to the original
ja: 元に戻る

en: Go to first modified image
ja: 最初の変更された画像に移動

en: Go to it
ja: 変更された画像に移動

en: Go to the First Document
ja: 最初の文書に移動

en: Go to the Last Document
ja: 最後の文書に移動

en: Gwenview Importer
ja: Gwenview インポートツール

en: Gwenview cannot save images in '%1' format.
ja: Gwenview は画像を %1 フォーマットで保存できません。

en: Gwenview does not know how to display this kind of document
ja: Gwenview はこの種類の文書を表示できません

en: Height
ja: 高さ

en: Height:
ja: 高さ:

en: History has been disabled.
ja: 履歴を無効にしました。

en: History:
ja: 履歴:

en: Horizontal
ja: 横

en: If you quit now, your changes will be lost.
ja: 今終了すると変更は失われます。

en: Ignore
ja: 無視

en: Image Information
ja: 画像情報

en: Image Operations
ja: 画像操作

en: Image Position
ja: 画像の位置

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Image View
ja: 画像ビューア

en: Import All
ja: すべてインポート

en: Import Selected
ja: 選択したものをインポート

en: Import more Documents
ja: インポートを続ける

en: Importing documents...
ja: 文書をインポート中...

en: Inches
ja: インチ

en: Information
ja: 情報

en: Interval between images (in seconds)
ja: 画像間の間隔 (秒)

en: Interval:
ja: 間隔:

en: Keep
ja: 保持

en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ(&K)

en: Keep ratio
ja: アスペクト比を保つ(&K)

en: Last visited: %1
ja: 最終アクセス: %1

en: Link Here
ja: ここにリンク

en: Loading <filename>%1</filename> failed
ja: <filename>%1</filename> の読み込みに失敗しました

en: Loop
ja: 繰り返し

en: Loop on images
ja: 画像を繰り返す

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Mirror
ja: 鏡像

en: Mouse wheel behavior:
ja: マウスホイールの挙動:

en: Move Here
ja: ここに移動

en: Name contains
ja: 名前が含む

en: Name does not contain
ja: 名前が含まない

en: Next
ja: 次へ(&N)|/|$[~setProps ~full '次の画像に移動']

en: Next modified image
ja: 次の変更された画像

en: No document selected
ja: 文書が選択されていません

en: Not Tagged
ja: タグなし

en: One document has been imported. | %1 documents have been imported.
ja[0]: 1 個の文書をインポートしました。
ja[1]: %1 個の文書をインポートしました。

en: One document has been skipped because it had already been imported. | %1 documents have been skipped because they had already been imported.
ja[0]: 既にインポートされているため 1 個の文書をスキップしました。
ja[1]: 既にインポートされているため %1 個の文書をスキップしました。

en: One image has been modified. | %1 images have been modified.
ja[0]: 1 個の画像が変更されています。
ja[1]: %1 個の画像が変更されています。

en: One image modified | %1 images modified
ja[0]: 1 個の画像が変更されています
ja[1]: %1 個の画像が変更されています

en: One of them has been renamed because another document with the same name had already been imported. | %1 of them have been renamed because other documents with the same name had already been imported.
ja[0]: 既に同名の他の文書がインポートされているため 1 個の文書の名前を変更しました。
ja[1]: 既に同名の他の文書がインポートされているため %1 個の文書の名前を変更しました。

en: Open With
ja: アプリケーションで開く

en: Operations
ja: 操作

en: Orientation:
ja: 向き:

en: Original extension
ja: 元の拡張子

en: Original extension, in lower case
ja: 元の拡張子 (小文字)

en: Original filename
ja: 元のファイル名

en: Original filename, in lower case
ja: 元のファイル名 (小文字)

en: Other Application...
ja: その他のアプリケーション...

en: Photo Importer
ja: 写真インポートツール

en: Places
ja: 場所

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Previous
ja: 前へ(&P)|/|$[~setProps ~full '前の画像に移動']

en: Previous modified image
ja: 前の変更された画像

en: Print Image
ja: 画像の印刷

en: Properties
ja: プロパティ

en: Quit
ja: 終了

en: Random
ja: ランダム

en: Rating <=
ja: 評価 <=

en: Rating =
ja: 評価 =

en: Rating >=
ja: 評価 >=

en: Rating:
ja: 評価:

en: Recent Folders
ja: 最近開いたフォルダ

en: Redo
ja: やり直す

en: Remember folders and URLs
ja: フォルダと URL を記憶させる

en: Rename <filename>%1</filename> to:
ja: <filename>%1</filename> の新しい名前:

en: Rename Format:
ja: 名前変更の形式:

en: Rename documents automatically
ja: 自動的に文書の名前を変更する

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Retry
ja: 再試行

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Row count:
ja: 段数/列数:

en: Save All
ja: すべて保存

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存

en: Save using another format
ja: 他のフォーマットで保存

en: Scaling
ja: 拡大縮小

en: Select the documents to import
ja: インポートする文書を選択

en: Settings...
ja: 設定...

en: Shooting date
ja: 撮影日

en: Shooting time
ja: 撮影時間

en: Show slideshow in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードでスライドショーを表示

en: Show thumbnails
ja: サムネイルを表示する

en: Show videos
ja: 動画を表示

[ctx: Singular sentence is actually never used.]
en: Delete the imported or skipped document from the device? | Delete the %1 imported and skipped documents from the device?
ja[0]: インポート済みまたはスキップした文書をデバイスから削除しますか？
ja[1]: インポート済みとスキップした %1 個の文書をデバイスから削除しますか？

en: Size:
ja: サイズ:

en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: Slideshow interval in seconds]
en: %1 sec | %1 secs
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

en: Source folder
ja: インポート元フォルダ

en: Square
ja: 正方形

en: Start Slideshow
ja: スライドショーを開始

en: Start in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで開始

en: Start in slideshow mode
ja: スライドショーモードで開始

en: Stop at last image of folder
ja: フォルダの最後の画像で停止

en: Synchronize
ja: 同期

en: Tag Editor
ja: タグエディタ

en: Tagged
ja: タグあり

en: Tags
ja: タグ

en: Tags:
ja: タグ:

en: The percentage of memory used by Gwenview before it
                warns the user and suggest saving changes.
ja: Gwenview がユーザに保存するよう警告を発する
    			メモリの使用パーセント量。

en: This Screen
ja: このスクリーン

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: Verb]
en: Copy To...
ja: コピー...

[ctx: Verb]
en: Move To...
ja: 移動...

[ctx: Verb]
en: Rename...
ja: 名前変更...

[ctx: Verb]
en: Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: Verb: create link to the file where user wants]
en: Link To...
ja: リンクを作成...

en: Vertical
ja: 縦

en: Videos:
ja: 動画:

en: View Imported Documents with Gwenview
ja: インポートした文書を Gwenview で見る

en: What do you want to do now?
ja: 次に何をしますか？

en: Width
ja: 幅

en: You are now viewing the new document.
ja: 新しい文書を見ています。

en: You have modified many images. To avoid memory problems, you should save your changes.
ja: たくさんの画像が変更されています。メモリ不足による問題を避けるために変更を保存してください。

en: Zoom to Fit
ja: ビューに合わせる(&F)
