kcalc - en to ja translation catalogue (223 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
ja: 
    	KCalc はディスプレイに表示できる数よりも大きな桁で計算できます。
    	この設定は、KCalc が科学記法 (例 2.34e12) を使わずに表示する
    	最大桁数を決定します。

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
ja: 
                読みやすくするためにそれぞれの数字のペアでグループ化することができます
                例えば、10111001を4桁ごとに空白を入れるように設定した場合、
                1011 1001のように表示することができます。

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
ja: 
                読みやすくするためにそれぞれの数字のペアでグループ化することができます
                例えば、42140213を4桁ごとに空白を入れるように設定した場合、
                4214 0213のように表示することができます。

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
ja: 
                読みやすくするためにそれぞれの数字のペアでグループ化することができます
                例えば、AF1C42を2桁ごとに空白を入れるように設定した場合、
                AF 1C 42のように表示することができます。

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
ja: 
            2進数、8進数、16進数に2の補数による表記を使う場合、このオプションを選択
            します。
            これはコンピュータで10進法以外の負の数を表す際に用いられる表記法です。

en: &Background:
ja: 背景色(&B):

en: &Beep on error
ja: エラー時にビープ音を鳴らす(&B)

en: &Bin
ja: 2進(&B)

en: &Button font:
ja: ボタンのフォント(&B):

en: &Constants
ja: 定数(&C)

en: &Constants:
ja: 定数(&C):

en: &Dec
ja: 10進(&D)

en: &Deg
ja: Deg(&D)

en: &Display font:
ja: ディスプレイのフォント(&D):

en: &Foreground:
ja: 前景色(&F):

en: &Functions:
ja: 関数(&F):

en: &Grad
ja: Grad(&G)

en: &History font:
ja: フォント履歴(&H):

en: &Maximum number of digits:
ja: 小数点以下の最大桁数(&M):

en: &Memory:
ja: メモリ(&M):

en: &Numbers:
ja: 数字(&N):

en: &Rad
ja: RAD(&R)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: 10 to the power of x
ja: 10のx乗

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
ja: 電卓の基本ボタンのみを備えたモード

en: Add display to memory
ja: 表示データをメモリに格納

en: Add to memory
ja: メモリに追加

en: Arc cosine
ja: アークコサイン

en: Arc sine
ja: アークサイン

en: Arc tangent
ja: アークタンジェント

en: Atomic && Nuclear
ja: 原子力

en: Atomic Mass Unit
ja: 原子質量単位

en: Avogadro's Number
ja: アボガドロ定数

en: Background
ja: 背景

en: Backspace
ja: バックスペース

en: Binary
ja: 2進

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ja: 2進数は、X桁ごとに空白で区切られます。

en: Bit %1 = %2
ja: ビット %1 = %2

en: Bitwise AND
ja: ビット AND

en: Bitwise OR
ja: ビット OR

en: Bitwise XOR
ja: ビット XOR

en: Boltzmann Constant
ja: ボルツマン定数

en: Button & Display Colors
ja: ディスプレイとボタンの色

en: Button Colors
ja: ボタンの色

en: Change sign
ja: 符号の変更

en: Choose From List
ja: 一覧から選択

en: Clear
ja: クリア

en: Clear all
ja: すべてクリア

en: Clear data store
ja: データストアをクリア

en: Click on a Bit to toggle it.
ja: ビットをクリックして反転

en: Close parenthesis
ja: 右括弧

en: Colors
ja: 色

en: Constants
ja: 定数

en: Constants &Buttons
ja: 定数ボタン(&B)

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
ja: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, KDE 開発チーム
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Cosine
ja: コサイン

en: Cube
ja: 3乗

en: Cube root
ja: 3乗根

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Define Constants
ja: 定数の定義

en: Degrees, radians or grads
ja: 度、ラジアン、グラード

en: Delete last data item
ja: 最後のデータを除去

en: Display Colors
ja: ディスプレイの色

en: Division
ja: 除算

en: Earth Acceleration
ja: 重力加速度

en: Easy Calculator Mode
ja: 簡単電卓モード

en: Electromagnetism
ja: 電磁気

en: Elementary Charge
ja: 電気素量

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
ja: "=" を押したときに最後の操作を繰り返す

en: Enter data
ja: データを入力

en: Euler Number
ja: オイラー数

en: Exponent
ja: 指数

en: Exponential function
ja: 指数関数

en: Factorial
ja: 階乗

en: Fine-Structure Constant
ja: 微細構造定数

en: Font
ja: フォント

en: Foreground
ja: 前景

en: Gamma
ja: ガンマ

en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 全般設定

en: Golden Ratio
ja: 黄金比

en: Gravitation
ja: 重力

en: Gravitational Constant
ja: 重力定数

en: Group digits
ja: 桁区切りを表示する

en: Grouping
ja: 区切り

en: He&x
ja: 16進(&X)

en: He&xadecimals:
ja: 16進数(&X):

en: Hexadecimal
ja: 16進数

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ja: 16進数は、X桁ごとに空白で区切られます。

en: Hyperbolic cosine
ja: ハイパボリックコサイン

en: Hyperbolic mode
ja: ハイパボリックモード

en: Hyperbolic sine
ja: ハイパボリックサイン

en: Hyperbolic tangent
ja: ハイパボリックタンジェント

en: Impedance of Vacuum
ja: 真空中のインピーダンス

en: Integer division
ja: 整除算

en: Inverse hyperbolic cosine
ja: アークハイパボリックコサイン

en: Inverse hyperbolic sine
ja: アークハイパボリックサイン

en: Inverse hyperbolic tangent
ja: アークハイパボリックタンジェント

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
ja: KCalc はディスプレイに表示できる数よりも大きな桁で計算できます。この設定は、KCalc が科学記法 (例 2.34e12) を使わずに表示する最大桁数を決定します。

en: KDE Calculator
ja: KDE 電卓

en: Last stat item erased
ja: 直前の統計項目は消去されました

en: Left bit shift
ja: 左へビットシフト

en: Light Speed
ja: 光速度

en: List of user programmable constants
ja: ユーザ定義定数の一覧

en: Logarithm to base 10
ja: 常用対数

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Mathematics
ja: 数学

en: Maximum number of digits displayed
ja: 表示する最大桁数

en: Maximum number of digits displayed.
ja: 表示する最大桁数

en: Mean
ja: 平均値

en: Median
ja: 中央値

en: Memory clear
ja: メモリをクリア

en: Memory recall
ja: メモリを呼び出し

en: Memory store
ja: メモリに格納

en: Minus
ja: 減算

en: Misc
ja: その他

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
ja: 追加の統計ボタンとオプションの定数ボタンを備えたモード

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
ja: 論理ボタンを備え、基数を選べるモード。オプションでビット単位の編集も可能。

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
ja: 科学計算ボタンとオプションで定数ボタンを備えたモード

en: Modulo
ja: モジュロ

en: Molar Gas Constant
ja: 気体定数

en: Multiplication
ja: 乗算

en: Name of the user programmable constants.
ja: ユーザ定義定数の名前

en: Natural log
ja: 自然対数

en: New Name for Constant
ja: 定数の新しい名前

en: New name:
ja: 新しい名前:

en: Number of data entered
ja: 入力データ数

en: Number of fixed decimal digits
ja: 固定小数位桁数

en: Number of fixed decimal digits.
ja: 固定小数位桁数

en: Numeral System Mode
ja: 数値システムモード

en: Numeric base
ja: 基数

en: O&perations:
ja: 演算子(&P):

en: Oc&t
ja: 8進

en: Octal
ja: 8進

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ja: 8進数は、X桁ごとに空白で区切られます。

en: One's complement
ja: 1 の補数

en: Open parenthesis
ja: 左括弧

en: Percent
ja: パーセント

en: Permeability of Vacuum
ja: 真空中の透磁率

en: Permittivity of Vacuum
ja: 真空中の誘電率

en: Pi
ja: 円周率

en: Planck's Constant
ja: プランク定数

en: Plus
ja: 加算

en: Precision
ja: 精度

en: Predefined
ja: 定義済み

en: Reciprocal
ja: 逆数

en: Repeat operation for each result
ja: それぞれの結果で処理を繰り返す

en: Result
ja: 結果

en: Right bit shift
ja: 右へビットシフト

en: Sample standard deviation
ja: 標準偏差抽出

en: Science Calculator Mode
ja: 科学電卓モード

en: Science Mode
ja: 科学モード

en: Second button function
ja: その他の関数

en: Select Display Font
ja: ディスプレイのフォントを選択

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
ja: 2進数、8進数、16進数に2の補数による表記を使う場合、このオプションを選択します。これはコンピュータで10進法以外の負の数を表す際に用いられる表記法です。

en: Set &decimal precision
ja: 小数部の精度を固定する(&D)

en: Set Name
ja: 名前を設定

en: Shift
ja: シフト

en: Show &History
ja: 履歴を表示(&H)

en: Show &result in window title
ja: 結果をウィンドウのタイトルに表示する(&R)

en: Show B&it Edit
ja: ビット編集を表示(&O)

en: Simple Mode
ja: シンプルモード

en: Sine
ja: サイン

en: Square
ja: 2乗

en: Square root
ja: 平方根

en: St&atistic functions:
ja: 統計関数(&A):

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: Stat mem cleared
ja: 統計メモリはクリアされました

en: Statistic Calculator Mode
ja: 統計電卓モード

en: Statistic Mode
ja: 統計モード

en: Stefan-Boltzmann Constant
ja: ステファン-ボルツマン定数

en: Subtract from memory
ja: メモリから控除

en: Sum of all data items
ja: 総和

en: Sum of all data items squared
ja: 平方和

en: Switch base to binary.
ja: 2進数表記

en: Switch base to decimal.
ja: 10進数表記

en: Switch base to hexadecimal.
ja: 16進数表記

en: Switch base to octal.
ja: 8進数表記

en: Tangent
ja: タンジェント

en: The background color of the display.
ja: 背景色

en: The color of constants buttons.
ja: 定数ボタンの色

en: The color of constants fonts.
ja: 定数の文字色

en: The color of function buttons.
ja: 関数ボタンの色

en: The color of function fonts.
ja: 関数の文字色

en: The color of hex buttons.
ja: 16進ボタンの色

en: The color of hex fonts.
ja: 16進の文字色

en: The color of memory buttons.
ja: メモリボタンの色

en: The color of memory fonts.
ja: メモリの文字色

en: The color of number buttons.
ja: 数字ボタンの色

en: The color of number fonts.
ja: 数字の文字色

en: The color of operation buttons.
ja: 演算ボタンの色

en: The color of operation font.
ja: 演算の文字色

en: The color of statistical buttons.
ja: 統計ボタンの色

en: The color of statistical fonts.
ja: 統計の文字色

en: The font to use for the buttons
ja: ボタンに使うフォント

en: The font to use for the buttons.
ja: ボタンに使うフォント

en: The font to use in the display
ja: ディスプレイに使うフォント

en: The font to use in the display.
ja: ディスプレイに使うフォント

en: The font to use in the history
ja: 履歴に使うフォント

en: The font to use in the history.
ja: 履歴に使うフォント

en: The foreground color of the display.
ja: 前景色

en: Thermodynamics
ja: 熱力学

en: Third power
ja: 3乗

en: Two's complement
ja: 2 の補数

en: Whether to beep on error
ja: エラー時にビープ音を鳴らすかどうか

en: Whether to beep on error.
ja: エラー時にビープ音を鳴らすかどうか

en: Whether to group digits
ja: 桁区切り記号を表示するかどうか

en: Whether to group digits.
ja: 桁区切り記号を表示するかどうか

en: Whether to show constant buttons.
ja: 定数ボタンを表示するかどうか

en: Whether to show the bit edit widget.
ja: ビット編集ウィジェットを表示するかどうか

en: Whether to show the history window.
ja: 履歴ウィンドウを表示するかどうか

en: Whether to show the result in the window title
ja: 結果をウィンドウのタイトルに表示するかどうか

en: Whether to show the result in the window title.
ja: 結果をウィンドウのタイトルに表示するかどうか

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
ja: 10進法以外の数に2の補数を使うかどうか

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
ja: 10進法以外の数に2の補数を使うかどうか

en: Whether to use fixed decimal places
ja: 小数位桁数を固定するかどうか

en: Whether to use fixed decimal places.
ja: 小数位桁数を固定するかどうか

en: Write display data into memory
ja: 表示データをメモリに格納

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
ja: 格納

en: n Choose m
ja: 二項係数

en: x to the power of 1/y
ja: xの1/y乗

en: x to the power of y
ja: xのy乗

en: x2
ja: x²
