kcmkwinrules - en to ja translation catalogue (151 entries)

en: %1 %
ja: %1%

en: %1 selected | %1 selected
ja[0]: %1 選択済み
ja[1]: %1 選択済み

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
ja: <p><h1>ウィンドウ固有の設定</h1>ここで一部のウィンドウに対してのみ有効となるウィンドウの設定をカスタマイズすることができます。</p><p>【注意】 ここでの設定はウィンドウマネージャに KWin を使用している場合にのみ有効です。他のウィンドウマネージャでのウィンドウの挙動のカスタマイズ方法については、それぞれのドキュメントを参照してください。</p>

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add New...</interface> button below to add some
ja: 下の<interface>新規追加...</interface>ボタンをクリックして追加します

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
ja: 下の<interface>プロパティを追加...</interface>ボタンをクリックして、ルールの影響を受けるウィンドウプロパティを追加します

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
ja: このアプリケーションはウィンドウクラスを提供していません。そのため、KWin はウィンドウクラスを利用してルールを適用することができません。ウィンドウタイトルのような、他のプロパティを利用してルールの適用を試みてください。<nl/><nl/>アプリケーションの開発者にこのバグを報告することも検討してください。

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
ja: すべてのアクティビティでウィンドウを利用可能にする

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
ja: すべてのデスクトップでウィンドウを利用可能にする

en: Accept focus
ja: フォーカスを受け付ける

en: Active opacity
ja: アクティブの不透明度

en: Activities
ja: アクティビティ

en: Add New...
ja: 新規追加...

en: Add Property...
ja: プロパティを追加...

en: Add property to the rule
ja: ルールにプロパティを追加

en: After %1 second | After %1 seconds
ja[0]: %1 秒後
ja[1]: %1 秒後

en: All Activities
ja: すべてのアクティビティ

en: All Desktops
ja: すべてのデスクトップ

en: All Window Types
ja: すべてのウィンドウタイプ

en: All selected
ja: 全選択

en: Appearance & Fixes
ja: 外観と改善

en: Application settings for %1
ja: %1 のアプリケーション設定

en: Apply Initially
ja: 初めに適用

en: Apply Now
ja: 今すぐ適用

en: Arrangement & Access
ja: アレンジとアクセス

en: Author
ja: 作者

en: Block compositing
ja: コンポジットをブロック

en: Cancel Export
ja: エクスポートをキャンセル

en: Centered
ja: 中央に配置

en: Close
ja: 閉じる

en: Closeable
ja: 閉じることが可能

en: Copy of %1
ja: %1 のコピー

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
ja: ウィンドウプロパティを検出できませんでした。このウィンドウは KWin によって管理されていません。

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop file name
ja: デスクトップファイルの名前

en: Detect Window Properties
ja: ウィンドウのプロパティを検出

en: Dialog Window
ja: ダイアログウィンドウ

en: Do Not Affect
ja: 作用しない

en: Dock (panel)
ja: ドック (パネル)

en: Duplicate
ja: 複製

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Window-Specific Settings
ja: ウィンドウ固有の設定を編集

en: Eg. terminals or video players can ask to keep a certain aspect ratio
    or only grow by values larger than one
    (eg. by the dimensions of one character).
    This may be pointless and the restriction prevents arbitrary dimensions
    like your complete screen area.
ja: 例: ターミナルまたは動画プレーヤーは、特定のアスペクト比を維持するか、
    1より大きい値 (例えば、1つの文字の寸法) だけ大きくなるように要求できます。
    これは無意味である可能性があり、制限によって画面領域全体のような
    任意のサイズが妨げられます。

en: Exact Match
ja: 完全一致

en: Export Rules
ja: ルールをエクスポート

en: Export...
ja: エクスポート...

en: Extreme
ja: 最高

en: Focus protection
ja: フォーカス保護

en: Focus stealing prevention
ja: フォーカスの移動を防止

en: Force
ja: 強制

en: Force Temporarily
ja: 一時的に強制

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: High
ja: 高

en: Ignore global shortcuts
ja: グローバルショートカットを無視

en: Ignore requested geometry
ja: 要求されたジオメトリを無視

en: Import Rules
ja: ルールをインポート

en: Import...
ja: インポート...

en: In Top-Left Corner
ja: 左上隅

en: Inactive opacity
ja: 非アクティブの不透明度

en: Initial placement
ja: 初期配置

en: Instantly
ja: すぐに

en: KWin Rules (*.kwinrule)
ja: KWin ルール (*.kwinrule)

en: KWin id of the window for special window settings.
ja: 特殊なウィンドウ設定に使用するウィンドウの KWin id です。

en: KWin tries to prevent windows from taking the focus
    ("activate") while you're working in another window,
    but this may sometimes fail or superact.
    "None" will unconditionally allow this window to get the focus while
    "Extreme" will completely prevent it from taking the focus.
ja: KWin は、別のウィンドウで作業しているときにウィンドウがフォーカスを奪う
    ("アクティブ化") ことを防ごうとしますが、これが失敗したり、機能しなくなったりすることがあります。
    "なし" は無条件にこのウィンドウがフォーカスを取得できるようにしますが、
    "最高" は完全にフォーカスを取得できないようにします。

en: KWinRules KCM launcher
ja: KWinRules KCM ランチャー

en: Keep above other windows
ja: 他のウィンドウより上に保持

en: Keep below other windows
ja: 他のウィンドウより下に保持

en: Low
ja: 低

en: Machine (hostname)
ja: マシン (ホスト名)

en: Match whole window class
ja: すべてのウィンドウクラスに一致

en: Maximized
ja: 最大化

en: Maximized horizontally
ja: 横に最大化

en: Maximized vertically
ja: 縦に最大化

en: Maximum Size
ja: 最大サイズ

en: Minimal Overlapping
ja: 最小限の重なり

en: Minimized
ja: 最小化

en: Minimum Size
ja: 最小サイズ

en: New window settings
ja: 新しいウィンドウ設定

en: No
ja: いいえ

en: No Placement
ja: 配置なし

en: No rules for specific windows are currently set
ja: 現在、指定されたウィンドウにルールは設定されていません

en: No titlebar and frame
ja: タイトルバーとフレームなし

en: No window properties changed
ja: ウィンドウプロパティは変更されませんでした

en: None
ja: なし

en: None selected
ja: 未選択

en: Normal
ja: 中

en: Normal Window
ja: 標準ウィンドウ

en: Obey geometry restrictions
ja: 座標の制限に従う

en: On Main Window
ja: メインウィンドウの上

en: On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ

en: Position
ja: 位置

en: Random
ja: ランダム

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Remember
ja: 記憶

en: Save Rules
ja: ルールを保存

en: Screen
ja: スクリーン

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Select the rules to export
ja: エクスポートするルールを選択

en: Set window type
ja: ウィンドウタイプを設定

en: Settings for %1
ja: %1 の設定

en: Shaded
ja: シェード

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Size
ja: サイズ

en: Size & Position
ja: サイズと位置

en: Skip pager
ja: ページャをスキップ

en: Skip switcher
ja: スイッチャーをスキップ

en: Skip taskbar
ja: タスクバーをスキップ

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
ja: 一部のアプリケーションは、起動後に独自の座標を設定し、サイズと位置の初期設定を上書きします。これらの設定を適用するには、プロパティ "%1" を "はい" に強制してください。

en: Splash Screen
ja: スプラッシュスクリーン

en: Standalone Menubar
ja: 単独メニューバー

en: Substring Match
ja: 部分一致

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
ja: ウィンドウプロパティの値が記憶され、ウィンドウが作成されるたびに 最後に記憶された値が適用されます。

en: The window property will be always forced to the given value.
ja: ウィンドウプロパティは必ず指定された値に強制されます。

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
ja: ウィンドウプロパティは、非表示になるまで指定された値に強制されます
    (このアクションは、ウィンドウが非表示になった後に削除されます)。

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
ja: ウィンドウプロパティは、ウィンドウが作成された後に 指定された値に設定されます。
    他の変更は影響を受けません。

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
ja: ウィンドウプロパティはすぐに指定された値に設定され、後で影響を受けることはありません
    (このアクションは後で削除されます)。

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
ja: ウィンドウプロパティは影響を受けないため、デフォルトの処理が使用されます。
    これを指定すると、子ウィンドウの設定が有効になりません。

en: This controls the focus protection of the currently active window.
    None will always give the focus away,
    Extreme will keep it.
    Otherwise it's interleaved with the stealing prevention
    assigned to the window that wants the focus.
ja: これは、現在アクティブなウィンドウのフォーカス保護を制御します。
    常にフォーカスを合わせるものはなく、"最高" はそれを維持します。
    それ以外の場合は、フォーカスが必要なウィンドウに割り当てられた移動防止機能と併用されます。

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
ja: このヘルパーユーティリティは、直接実行されるものではありません。

en: Titlebar color scheme
ja: タイトルバーのカラースキーム

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Torn-Off Menu
ja: 分離されたメニュー

en: Under Mouse
ja: マウスの下

en: Unimportant
ja: 重要でない

en: Unmanaged window
ja: 管理されていないウィンドウ

en: Unselect All
ja: すべて選択解除

en: Utility Window
ja: ユーティリティウィンドウ

en: Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップ

en: Virtual Desktops
ja: 仮想デスクトップ

en: When used, a window will receive
    all keyboard inputs while it is active, including Alt+Tab etc.
    This is especially interesting for emulators or virtual machines.
    
    Be warned:
    you won't be able to Alt+Tab out of the window
    nor use any other global shortcut (such as Alt+F2 to show KRunner)
    while it's active!
ja: 使用すると、ウィンドウがアクティブな間に Alt+Tab などを含む
    すべてのキーボード入力を受け取ります。
    これは、エミュレーターまたは仮想マシンで便利です。
    
    警告:
    アクティブな間は、ウィンドウの外で Alt+Tab を押したり、
    他のグローバルショートカット (KRunner を表示するための Alt+F2 など)
    を使用したりすることはできません。

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
ja: この設定をアプリケーションのすべてのウィンドウに適用するかどうか。

en: Whole window class
ja: すべてのウィンドウクラス

en: Window Rules
ja: ウィンドウルール

[ctx: Window caption for the application wide rules dialog]
en: Edit Application-Specific Settings
ja: アプリケーション固有の設定を編集

en: Window class (application)
ja: ウィンドウクラス (アプリケーション)

en: Window class not available
ja: ウィンドウクラスが利用できません

en: Window matching
ja: 一致するウィンドウ

en: Window role
ja: ウィンドウの役割

en: Window settings for %1
ja: %1 のウィンドウ設定

en: Window shall (not) appear in the Alt+Tab list
ja: ウィンドウを Alt+Tab リストに表示するかどうか

en: Window shall (not) appear in the manager for virtual desktops
ja: ウィンドウを仮想デスクトップのマネージャーに表示するかどうか

en: Window shall (not) appear in the taskbar.
ja: ウィンドウをタスクバーに表示するかどうか。

en: Window title
ja: ウィンドウタイトル

en: Window types
ja: ウィンドウタイプ

en: Windows can ask to appear in a certain position.
    By default this overrides the placement strategy
    what might be nasty if the client abuses the feature
    to unconditionally popup in the middle of your screen.
ja: ウィンドウを特定の位置に表示するように要求できます。デフォルトでは、クライアントが機能を悪用して画面の中央に無条件に ポップアップを表示することができますが、これを上書きします。

en: Windows may prevent to get the focus (activate) when being clicked.
    On the other hand you might wish to prevent a window
    from getting focused on a mouse click.
ja: ウィンドウは、クリックされたときにフォーカスを取得 (アクティブ化) できない場合があります。
    一方、クリックによってフォーカスされないようにしたい場合もあります。

en: Yes
ja: はい

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
ja: ウィンドウクラスに「重要でない」を選択しました。
    これは設定がすべてのアプリケーションのウィンドウに適用されるかもしれないということを意味します。本当に一般的な設定を作成したいのであれば、特別なウィンドウタイプを避けるために少なくともウィンドウタイプを制限することをお勧めします。
