kdelibs4 - en to ja translation catalogue (1819 entries)

en: 
    %1 options:
ja: 
    %1 オプション:

en: 
    Arguments:
ja: 
    引数:

en: 
    Generic options:
ja: 
    一般的なオプション:

en: 
    Options:
ja: 
    オプション:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ja: %1 から %2 まで

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ja[0]: X11 RGB 色指定文字列を読み込めません。以下のファイルの場所を調べました:
    %2
ja[1]: X11 RGB 色指定文字列を読み込めません。以下のファイルの場所を調べました:
    %2

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add to Custom Colors
ja: カスタム色に追加(&A)

en: &Deselect All
ja: すべて選択解除(&D)

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Minimize
ja: 最小化(&M)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

en: &Try
ja: 試す(&T)

en: 'ai_family' not supported
ja: サポートされていない ai_family

en: 'ai_socktype' not supported
ja: サポートされていない ai_socktype

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
ja: %EC 元年

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
ja: %EC 元年

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
ja: %EC 元年

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
ja: %EC 元年

en: *|All files
ja: *|すべてのファイル

en: -default-
ja: -デフォルト-

en: -unnamed-
ja: -名前なし-

en: 160 bit prime factor:
ja: 160 ビット素数因数:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ja: システムエラー: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ja: 未知のファミリ %1

en: <Error>
ja: <エラー>

en: <b>Other</b>
ja: <b>その他</b>

en: <b>Subject Information</b>
ja: 主体者情報

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当に <b>%1</b> を終了しますか？</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ja: %1 がありません。

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
ja: コプト暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
ja: エチオピア暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ja: グレゴリオ暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ja: ユダヤ暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
ja: インド国定暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ja: 無効な暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
ja: イスラム/ヒジュラ暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
ja: イラン暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ja: 和暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ja: ユリウス暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ja: 中華民国暦

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
ja: タイ暦

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
ja: モノスペース

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
ja: サンセリフ

[ctx: @item Font name]
en: Serif
ja: セリフ

[ctx: @item license]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: @item license]
en: Not specified
ja: 指定なし

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ja[0]: %1 ミリ秒
ja[1]: %1 ミリ秒

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ja[0]: %1 日
ja[1]: %1 日

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間
ja[1]: %1 時間

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ja: %1 日

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ja: %1 時間

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ja: %1 分

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ja: %1 秒

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ja: コメントを追加...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ja: 平均ビットレート

[ctx: @label]
en: Change...
ja: 変更...

[ctx: @label]
en: Channels
ja: チャネル

[ctx: @label]
en: Codec
ja: コーデック

[ctx: @label]
en: Color Depth
ja: 色数

[ctx: @label]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @label]
en: Content
ja: 内容

[ctx: @label]
en: Creator
ja: 作成

[ctx: @label]
en: Duration
ja: 期間

[ctx: @label]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: @label]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ja: インターレースモード

[ctx: @label]
en: Keyword
ja: キーワード

[ctx: @label]
en: MIME Type
ja: MIME タイプ

[ctx: @label]
en: Modified
ja: 更新

[ctx: @label]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @label]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: @label]
en: Programming Language
ja: プログラミング言語

[ctx: @label]
en: Rating
ja: レーティング

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ja: サンプリングレート

[ctx: @label]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @label]
en: Subject
ja: 主体者

[ctx: @label]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @label]
en: Total Size
ja: 合計サイズ

[ctx: @label]
en: Translation Date
ja: 翻訳日

[ctx: @label]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label]
en: Width
ja: 幅

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ja: 露光バイアス値

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ja: 露光時間

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ja: フラッシュ

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ja: 焦点距離

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ja: 焦点距離 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ja: ISO スピードレート

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ja: 製造

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ja: メーターリングモード

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ja: モデル

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ja: 向き

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ja: 口径

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ja: 最後の翻訳者

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ja: 翻訳済み

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ja: 未翻訳

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ja: ジェネレータ

[ctx: @label creation date]
en: Created
ja: 作成

[ctx: @label file content size]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ja: 依存

[ctx: @label file type]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ja: 更新

[ctx: @label music album]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: @label music title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @label music track number]
en: Track
ja: トラック

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ja: 文字数

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ja: 行数

[ctx: @label number of words]
en: Words
ja: 語数

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ja: 親フォルダ

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ja: どのデータを表示するかを選択:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ja: 以下の場所に新しいフォルダを作成:
    ‘%1’

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ja: 隠しフォルダを表示

[ctx: @title:tab]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ja: コメントを追加

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ja: コメントを変更

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ja: 表示データ設定

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: @title:window]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ja: デバッグ出力のための設定ダイアログ

en: A file or folder named %1 already exists.
ja: %1 という名前のファイルまたはフォルダが既に存在します。

en: Abort on fatal errors
ja: 致命的なエラーで中止

en: Acquire Image
ja: 画像を取り込み

en: Acre
ja: アクレ州

en: Add...
ja: 追加...

en: Africa/Abidjan
ja: アフリカ/アビジャン

en: Africa/Accra
ja: アフリカ/アクラ

en: Africa/Addis_Ababa
ja: アフリカ/アディスアベバ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェ

en: Africa/Asmara
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bamako
ja: アフリカ/バマコ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Banjul
ja: アフリカ/バンジュール

en: Africa/Bissau
ja: アフリカ/ビサウ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイヤ

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Casablanca
ja: アフリカ/カサブランカ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Conakry
ja: アフリカ/コナクリ

en: Africa/Dakar
ja: アフリカ/ダカール

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/El_Aaiun
ja: アフリカ/アイウン

en: Africa/Freetown
ja: アフリカ/フリータウン

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Lome
ja: アフリカ/ロメ

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババーネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Monrovia
ja: アフリカ/モンロビア

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Nouakchott
ja: アフリカ/ヌアクショット

en: Africa/Ouagadougou
ja: アフリカ/ワガドゥグー

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Pretoria
ja: アフリカ/プレトリア

en: Africa/Sao_Tome
ja: アフリカ/サントメ

en: Africa/Timbuktu
ja: アフリカ/トンブクトゥ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリス

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
ja: 午後

en: Alagoas, Sergipe
ja: アラゴアス州, セルジペ州

en: Alaska Time
ja: アラスカ標準時

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ja: アラスカ標準時 - アラスカ南東部の細長い地域

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ja: アラスカ標準時 - アラスカ南東部の細長い地域の付け根

en: Alaska Time - west Alaska
ja: アラスカ標準時 - アラスカ州西部

en: Aleutian Islands
ja: アリューシャン列島

en: All Pictures
ja: すべての画像

en: All Supported Files
ja: サポートされているすべてのファイル

en: Alpha:
ja: アルファ:

en: Already opened.
ja: 既に開いています。

en: Amapa, E Para
ja: アマパー州, パラ州東部

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック島

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグアイア

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ja: アメリカ/アルゼンチン/ブエノスアイレス

en: America/Argentina/Catamarca
ja: アメリカ/アルゼンチン/カタマルカ

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ja: アメリカ/アルゼンチン/コモドロリバタビア

en: America/Argentina/Cordoba
ja: アメリカ/アルゼンチン/コルドバ

en: America/Argentina/Jujuy
ja: アメリカ/アルゼンチン/フフイ

en: America/Argentina/La_Rioja
ja: アメリカ/アルゼンチン/ラ・リオハ

en: America/Argentina/Mendoza
ja: アメリカ/アルゼンチン/メンドーサ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ja: アメリカ/アルゼンチン/リオ・ガジェゴス

en: America/Argentina/Salta
ja: アメリカ/アルゼンチン/サルタ

en: America/Argentina/San_Juan
ja: アメリカ/アルゼンチン/サンファン

en: America/Argentina/San_Luis
ja: アメリカ/アルゼンチン/サンルイス

en: America/Argentina/Tucuman
ja: アメリカ/アルゼンチン/トゥクマン

en: America/Argentina/Ushuaia
ja: アメリカ/アルゼンチン/ウシュアイア

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atikokan
ja: アメリカ/アティコーカン

en: America/Atka
ja: アメリカ/アトカ島

en: America/Bahia
ja: アメリカ/バイア

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Blanc-Sablon
ja: アメリカ/ブランサブロン

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボアビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブエノスアイレス

en: America/Calgary
ja: アメリカ/カルガリー

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジ・ベイ

en: America/Campo_Grande
ja: アメリカ/カンポグランデ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエンヌ

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Coral_Harbour
ja: アメリカ/コーラル・ハーバー

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー島

en: America/Danmarkshavn
ja: アメリカ/ダンマークシャウン

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソン・クリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Ensenada
ja: アメリカ/エンセナーダ

en: America/Fort_Wayne
ja: アメリカ/フォートウェーン

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Fredericton
ja: アメリカ/フレデリクトン

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレース・ベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ヌーク

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グース・ベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク島

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシージョ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ州/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ州/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ州/マレンゴ

en: America/Indiana/Petersburg
ja: アメリカ/インディアナ州/ピータースバーグ

en: America/Indiana/Tell_City
ja: アメリカ/インディアナ州/テルシティー

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ州/ビベー

en: America/Indiana/Vincennes
ja: アメリカ/インディアナ州/ビンセンズ

en: America/Indiana/Winamac
ja: アメリカ/インディアナ州/ウィナマク

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌヴィック

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イカルイト

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー州/ルイビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー州/モンティチェロ

en: America/Knox_IN
ja: アメリカ/インディアナ州クノックス

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイビル

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Marigot
ja: アメリカ/マリゴ

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティ

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン島

en: America/Moncton
ja: アメリカ/モンクトン

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレー

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/フェルナンド・デ・ノローニャ

en: America/North_Dakota/Center
ja: アメリカ/ノースダコタ州/中部

en: America/North_Dakota/New_Salem
ja: アメリカ/ノースダコタ州/ニューセーレム

en: America/Ontario
ja: アメリカ/オンタリオ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パングナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポート・オブ・スペイン

en: America/Porto_Acre
ja: アメリカ/ポルトアクレ

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルトベリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキンインレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジャイナ

en: America/Resolute
ja: アメリカ/レゾリュート

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロサリオ

en: America/Santarem
ja: アメリカ/サンタレン

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サントドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Saskatoon
ja: アメリカ/サスカトゥーン

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/イトコルトルミット

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/St_Barthelemy
ja: アメリカ/サン・バルテルミー島

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セント・ジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントクリストファー

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セント・トーマス島

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントビンセント島

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフトカレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/テューレ空軍基地

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティフアナ

en: America/Toronto
ja: アメリカ/トロント

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ島

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Virgin
ja: アメリカ/ヴァージン

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ja: アムンゼン・スコット基地 (南極点)

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/ケーシー基地

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス基地

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモン・デュルヴィル基地

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン基地

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マクマード基地

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー基地

en: Antarctica/Rothera
ja: 南極大陸/ロゼラ基地

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極大陸/南極点

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク基地

en: Aqtobe (Aktobe)
ja: アクトベ

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングイェールビーン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナディリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバット

en: Asia/Ashkhabad
ja: アジア/アシガバット

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダッド

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Beijing
ja: アジア/北京

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Choibalsan
ja: アジア/チョイバルサン

en: Asia/Chongqing
ja: アジア/重慶

en: Asia/Chungking
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Dacca
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルビン

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ja: アジア/ホーチミン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Katmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Kolkata
ja: アジア/コルカタ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Macau
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Makassar
ja: アジア/マカッサル

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノヴォシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Oral
ja: アジア/オラル

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pontianak
ja: アジア/ポンチアナック

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Qyzylorda
ja: アジア/クズロルダ

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Sakhalin
ja: アジア/サハリン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Tel_Aviv
ja: アジア/テルアビブ

en: Asia/Thimbu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/マカッサル

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Ulan_Bator
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ja: 大西洋標準時 - ケベック州 - 西経63度以東

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ja: 大西洋標準時 - ラブラドール地方 - ほぼ全域

en: Atlantic Time - New Brunswick
ja: 大西洋標準時 - ニューブランズウィック州

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ja: 大西洋標準時 - ノバスコシア州 (ほぼ全域), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ja: 大西洋標準時 - ノバスコシア州 - 1966-1971 に夏時間を採用しなかった場所

en: Atlantic islands
ja: 大西洋諸島

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス諸島

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリアス

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボベルデ

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Faroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ヤンマイエン島

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/Reykjavik
ja: 大西洋/レイキャビク

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/南ジョージア島

en: Atlantic/St_Helena
ja: 大西洋/セントヘレナ

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンリー

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ja: アティラウ州, マンギスタウ州

en: Australia/ACT
ja: オーストラリア/ACT

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Canberra
ja: オーストラリア/キャンベラ

en: Australia/Currie
ja: オーストラリア/カリー

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Eucla
ja: オーストラリア/ユークラ

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/LHI
ja: オーストラリア/LHI

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン島

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロード・ハウ島

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/NSW
ja: オーストラリア/ニューサウスウェールズ州

en: Australia/North
ja: オーストラリア/北部準州

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Queensland
ja: オーストラリア/クイーンズランド州

en: Australia/South
ja: オーストラリア/南オーストラリア州

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Australia/Tasmania
ja: オーストラリア/タスマニア

en: Australia/Victoria
ja: オーストラリア/ビクトリア州

en: Australia/West
ja: オーストラリア/西オーストラリア州

en: Australia/Yancowinna
ja: オーストラリア/ヤンコウィナ

en: Authorization Dialog
ja: 認証ダイアログ

en: Azores
ja: アゾレス諸島

en: Bahia
ja: バイア州

en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
ja: バヤンホンゴル県, ゴビ・アルタイ県, ホブド県, オブス県, ザブハン県

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
ja: 午前

en: Blue:
ja: 青:

en: Brazil/Acre
ja: ブラジル/アクレ

en: Brazil/DeNoronha
ja: アメリカ/フェルナンド・デ・ノローニャ

en: Brazil/East
ja: ブラジル/東部

en: Brazil/West
ja: ブラジル/西部

en: Buenos Aires (BA, CF)
ja: ブエノスアイレス (BA, CF)

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
ja: 平成

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
ja: 明治

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
ja: 昭和

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
ja: 大正

en: Canada/Atlantic
ja: カナダ/大西洋

en: Canada/Central
ja: カナダ/中部

en: Canada/East-Saskatchewan
ja: カナダ/サスカチュワン州東部

en: Canada/Eastern
ja: カナダ/東部

en: Canada/Mountain
ja: カナダ/山岳部

en: Canada/Newfoundland
ja: カナダ/ニューファンドランド島

en: Canada/Pacific
ja: カナダ/太平洋

en: Canada/Saskatchewan
ja: カナダ/サスカチュワン州

en: Canada/Yukon
ja: カナダ/ユーコン準州

en: Canary Islands
ja: カナリアス諸島

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ja: ケーシー基地 (ベイリー半島)

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
ja: カタマルカ (CT), チュブト (CH)

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ja: 8 ビットディスプレイでアプリケーションにプライベート
    カラーマップをインストールさせる

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ja: 中部標準時 - サスカチュワン州 - 中西部

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ja: 中部標準時 - サスカチュワン州 - ほぼ全域

en: Central Time
ja: 中部標準時

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ja: 中部標準時 - カンペチェ州, ユカタン州

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ja: 中部標準時 - コアウイラ州, ドゥランゴ州, ヌエボ・レオン州, タマウリパス州

en: Central Time - Indiana - Perry County
ja: 中部標準時 - インディアナ州 - ペリー郡

en: Central Time - Indiana - Pike County
ja: 中部標準時 - インディアナ州 - パイク郡

en: Central Time - Indiana - Starke County
ja: 中部標準時 - インディアナ州 - スターク郡

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ja: 中部標準時 - マニトバ州とオンタリオ州西部

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ja: 中部標準時 - ミシガン州 - ディキンソン郡, ゴジェビク郡, アイアン郡, メノミニー郡

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ja: 中部標準時 - ノースダコタ州 - モートン郡 (マンダンを除く)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ja: 中部標準時 - ノースダコタ州 - オリヴァー郡

en: Central Time - Quintana Roo
ja: 中部標準時 - キンタナ・ロー州

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ja: 中部標準時 - レイニーリバーとフォートフランシス (オンタリオ州)

en: Central Time - central Nunavut
ja: 中部標準時 - ヌナブト準州中部

en: Central Time - most locations
ja: 中部標準時 - ほぼ全域

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ja: 証明書の署名機関 (Signing Authority) のルートファイルが見つからなかったため、証明書を検証できませんでした。

en: Ceuta & Melilla
ja: セウタとメリリャ

en: Chatham Islands
ja: チャタム諸島

en: Chile/Continental
ja: チリ/本土

en: Chile/EasterIsland
ja: チリ/イースター島

en: Comment
ja: コメント

en: Confirm Quit From System Tray
ja: システムトレイからの終了の確認

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
ja: Thoout

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
ja: Tho

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
ja: Paone

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
ja: Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
ja: Epep

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
ja: Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
ja: Kouji nabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
ja: Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
ja: Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
ja: Kou

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
ja: Paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
ja: Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
ja: Hathor

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
ja: Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
ja: Kiahk

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
ja: Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
ja: Tobe

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
ja: Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
ja: Meshir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ja: Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
ja: Paremhotep

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
ja: Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
ja: Parmoute

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
ja: Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
ja: Pashons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
ja: Pas

en: Could not load print preview part
ja: 印刷プレビューコンポーネントをロードできませんでした

en: Cuba
ja: キューバ

en: Current maintainer
ja: 現メンテナ

en: Davis Station, Vestfold Hills
ja: デービス基地 (ヴェストフォール丘陵)

en: Debug Settings
ja: デバッグ設定

en: Default color
ja: デフォルト色

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ja: エリア

en: Device name
ja: デバイス名

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable all debug output
ja: すべてのデバッグ出力を無効にする

en: Disable crash handler, to get core dumps
ja: クラッシュハンドラを無効にし、コアダンプを得る

en: Display...
ja: 表示...

en: Do not run in the background.
ja: バックグラウンドで実行しない

en: Dornod, Sukhbaatar
ja: ドルノド県, スフバータル県

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ja: デュモン・デュルヴィル基地 (アデリーランド)

en: E Amazonas
ja: アマゾナス州東部

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ja: エラー: 未知のプロトコル %1

en: Easter Island & Sala y Gomez
ja: イースター島とサラ・イ・ゴメス島

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ja: 東部標準時 - アティコーカン (オンタリオ州) とサウサンプトン島 (ヌナブト準州)

en: Eastern Time
ja: 東部標準時

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - クロウフォード郡

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - デイヴィスズ郡, デュボイス郡, ノックス郡, マーティン郡

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - パイク郡

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - プラスキ郡

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - スターク郡

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - スウィッツランド郡

en: Eastern Time - Indiana - most locations
ja: 東部標準時 - インディアナ州 - ほぼ全域

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ja: 東部標準時 - ケンタッキー州 - ルイビル地区

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ja: 東部標準時 - ケンタッキー州 - ウェイン郡

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ja: 東部標準時 - ミシガン州 - ほぼ全域

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ja: 東部標準時 - オンタリオ州とケベック州 - 1967-1973 に夏時間を採用しなかった地域

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ja: 東部標準時 - オンタリオ州 - ほぼ全域

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ja: 東部標準時 - パングナータング (ヌナブト準州)

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ja: 東部標準時 - ケベック州 - ほぼ全域

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ja: 東部標準時 - レゾリュート (ヌナブト準州)

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ja: 東部標準時 - サンダーベイ (オンタリオ州)

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ja: 東部標準時 - ヌナブト東部 - ほぼ全域

en: Egypt
ja: エジプト

en: Eire
ja: アイルランド

en: Enable
ja: 有効にする

en: End of options
ja: オプションの最後

en: Error
ja: エラー

en: Error during rename.
ja: 名前変更中にエラー。

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
ja: Meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ja: Mes

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
ja: Sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
ja: Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
ja: Hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
ja: Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
ja: Nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
ja: Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
ja: Pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
ja: Pag

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
ja: Tequemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
ja: Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
ja: Hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
ja: Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
ja: Tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
ja: Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
ja: Ter

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
ja: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
ja: Yakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
ja: Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
ja: Magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
ja: Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
ja: Miyazya

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
ja: Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
ja: Genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
ja: Gen

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシニョフ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Guernsey
ja: ヨーロッパ/ガーンジー島

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Isle_of_Man
ja: ヨーロッパ/マン島

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブル

en: Europe/Jersey
ja: ヨーロッパ/ジャージー島

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルク

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリード

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Mariehamn
ja: ヨーロッパ/マリエハムン

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Podgorica
ja: ヨーロッパ/ポドゴリツァ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/ティラナ

en: Europe/Tiraspol
ja: ヨーロッパ/ティラスポリ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウージュホロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビリニュス

en: Europe/Volgograd
ja: ヨーロッパ/ヴォルゴグラード

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポリージャ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリヒ

en: Exponent: 0x
ja: 指数: 0x

en: Fatal Error
ja: 致命的なエラー

en: File
ja: ファイル

en: File '%1' is not readable
ja: ファイル ‘%1’ は読み取り不可です

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: GB
ja: 英国

en: GB-Eire
ja: 英国-アイルランド

en: Galapagos Islands
ja: ガラパゴス諸島

en: Gambier Islands
ja: ガンビエ諸島

en: Get help...
ja: ヘルプ...

en: Gilbert Islands
ja: ギルバート諸島

en: Green:
ja: 緑:

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ja: 1月

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ja: 1月

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ja: 1

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ja: 1月

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ja: 10月

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ja: 10月

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
ja: 10

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ja: 10月

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ja: 11月

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ja: 11月

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
ja: 11

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ja: 11月

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ja: 12月

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ja: 12月

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
ja: 12

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ja: 12月

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ja: 2月

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ja: 2月

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
ja: 2

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ja: 2月

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ja: 3月

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ja: 3月

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
ja: 3

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ja: 3月

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ja: 4月

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ja: 4月

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
ja: 4

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ja: 4月

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ja: 5月

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ja: 5月

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ja: 5

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ja: 5月

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ja: 5月

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ja: 6月

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ja: 6月

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
ja: 6

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ja: 6月

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ja: 7月

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ja: 7月

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
ja: 7

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ja: 7月

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ja: 8月

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ja: 8月

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
ja: 8

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ja: 8月

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ja: 9月

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ja: 9月

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
ja: 9

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ja: 9月

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ja: 月曜日

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ja: 月

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ja: 月|/|$[~setProps ~long '月曜日']

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ja: 火曜日

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ja: 火

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ja: 火|/|$[~setProps ~long '火曜日']

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ja: 水曜日

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ja: 水

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ja: 水|/|$[~setProps ~long '水曜日']

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ja: 木曜日

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ja: 木

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ja: 木|/|$[~setProps ~long '木曜日']

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ja: 金曜日

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ja: 金

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ja: 金|/|$[~setProps ~long '金曜日']

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ja: 土曜日

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ja: 土

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ja: 土|/|$[~setProps ~long '土曜日']

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ja: 日曜日

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ja: 日

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ja: 日|/|$[~setProps ~long '日曜日']

en: Hawaii
ja: ハワイ

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
ja: Tishrey

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
ja: Tis

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
ja: Tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
ja: Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
ja: Av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
ja: Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
ja: Elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
ja: Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
ja: Adar I

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
ja: Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
ja: Adar II

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
ja: Ad2

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
ja: Heshvan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
ja: Hed

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
ja: Kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
ja: Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
ja: Tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
ja: Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
ja: Shvat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
ja: Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
ja: Adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
ja: Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
ja: Nisan

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
ja: Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
ja: Iyar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
ja: Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
ja: Sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
ja: Siv

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ja: 黒竜江省 (漠河県を除く), 吉林省

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
ja: Muharram

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
ja: Muh

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
ja: Shawwal

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
ja: Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
ja: Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
ja: Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
ja: Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
ja: Hij

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
ja: Safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
ja: Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
ja: Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
ja: R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
ja: Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
ja: R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
ja: Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
ja: J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
ja: Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
ja: J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
ja: Rajab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
ja: Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
ja: Sha`ban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ja: Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
ja: Ramadan

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
ja: Ram

en: Hongkong
ja: 香港

en: Hue:
ja: 色相:

en: Iceland
ja: アイスランド

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
ja: Chaitra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
ja: Cha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
ja: Paush

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
ja: Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
ja: Māgh

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
ja: Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
ja: Phālgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
ja: Phā

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
ja: Vaishākh

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
ja: Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
ja: Jyaishtha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
ja: Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
ja: Āshādha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
ja: Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
ja: Shrāvana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
ja: Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
ja: Bhādrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
ja: Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
ja: Āshwin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
ja: Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
ja: Kārtik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
ja: Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
ja: Agrahayana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
ja: Agr

en: Indian/Antananarivo
ja: インド洋/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド洋/チャゴス諸島

en: Indian/Christmas
ja: インド洋/クリスマス島

en: Indian/Cocos
ja: インド洋/ココス

en: Indian/Comoro
ja: インド洋/コモロ

en: Indian/Kerguelen
ja: インド洋/ケルゲレン島

en: Indian/Mahe
ja: インド洋/マヘ

en: Indian/Maldives
ja: インド洋/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド洋/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド洋/マヨット

en: Indian/Reunion
ja: インド洋/レユニオン

en: Information
ja: 情報

en: Insufficient permissions in target directory.
ja: 保存先のディレクトリで権限が不足しています。

en: Iran
ja: イラン

en: Irian Jaya & the Moluccas
ja: パプア州とマルク諸島

en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
ja: Farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
ja: Far

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
ja: Dei

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
ja: Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
ja: Bahman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
ja: Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
ja: Esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
ja: Esf

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
ja: Ordibehesht

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
ja: Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
ja: Khordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
ja: Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
ja: Tir

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
ja: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
ja: Mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
ja: Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
ja: Shahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ja: Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
ja: Mehr

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
ja: Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
ja: Aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
ja: Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
ja: Azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
ja: Aza

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
ja: 元年

en: Java & Sumatra
ja: ジャワ島とスマトラ島

en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン環礁

en: Jujuy (JY)
ja: フフイ (JY)

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ja: 1月

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ja: 1月

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ja: 1月

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ja: 10月

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ja: 10月

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ja: 10月

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ja: 11月

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ja: 11月

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ja: 11月

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ja: 12月

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ja: 12月

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ja: 12月

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ja: 2月

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ja: 2月

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ja: 2月

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ja: 3月

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ja: 3月

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ja: 3月

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ja: 4月

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ja: 4月

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ja: 4月

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ja: 5月

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ja: 5月

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ja: 5月

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ja: 5月

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ja: 6月

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ja: 6月

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ja: 6月

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ja: 7月

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ja: 7月

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ja: 7月

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ja: 8月

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ja: 8月

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ja: 8月

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ja: 9月

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ja: 9月

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ja: 9月

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ja: 月曜日

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ja: 月

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ja: 月|/|$[~setProps ~long '月曜日']

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ja: 火曜日

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ja: 火

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ja: 火|/|$[~setProps ~long '火曜日']

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ja: 水曜日

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ja: 水

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ja: 水|/|$[~setProps ~long '水曜日']

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ja: 木曜日

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ja: 木

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ja: 木|/|$[~setProps ~long '木曜日']

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ja: 金曜日

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ja: 金

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ja: 金|/|$[~setProps ~long '金曜日']

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ja: 土曜日

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ja: 土

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ja: 土|/|$[~setProps ~long '土曜日']

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ja: 日曜日

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ja: 日

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ja: 日|/|$[~setProps ~long '日曜日']

en: KDE Application
ja: KDE アプリケーション

en: KDE Test Program
ja: KDE テスト用プログラム

en: Key type: DSA (%1 bit)
ja: 鍵タイプ: DSA (%1 ビット)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ja: 鍵タイプ: RSA (%1 ビット)

en: Kosrae
ja: コスラエ州

en: Kwajalein
ja: クェゼリン環礁

en: La Rioja (LR)
ja: ラ・リオハ (LR)

en: Library "%1" not found
ja: ライブラリ %1 が見つかりません

en: Libya
ja: リビア

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ja: アプリケーションが QApplication::ManyColor の色指定を使用
    している場合は、8 ビットディスプレイでカラーキューブに割り
    当てられた色数を制限する

en: Line Islands
ja: ライン諸島

en: Lord Howe Island
ja: ロード・ハウ島

en: MD5 digest
ja: MD5 ダイジェスト

en: Madeira Islands
ja: マデイラ諸島

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Marquesas Islands
ja: マルキーズ諸島

en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ州

en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソ・ド・スル州

en: Mawson Station, Holme Bay
ja: モーソン基地 (ホルム港)

en: McMurdo Station, Ross Island
ja: マクマード基地 (ロス島)

en: Mendoza (MZ)
ja: メンドーサ (MZ)

en: Message Box
ja: メッセージボックス

en: Mexico/BajaNorte
ja: メキシコ/バハ・カリフォルニア・ノルテ

en: Mexico/BajaSur
ja: メキシコ/バハ・カリフォルニア・スル

en: Mexico/General
ja: メキシコ/全域

en: Midway Islands
ja: ミッドウェー諸島

en: Minimize
ja: 最小化

en: Modulus:
ja: 係数:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
ja: モスクワ+00 - カスピ海

en: Moscow+00 - west Russia
ja: モスクワ+00 - ロシア西部

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ja: モスクワ+01 - サマラ州, ウドムルト共和国

en: Moscow+02 - Urals
ja: モスクワ+02 - ウラル

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ja: モスクワ+03 - ノヴォシビルスク州

en: Moscow+03 - west Siberia
ja: モスクワ+03 - シベリア西部

en: Moscow+04 - Yenisei River
ja: モスクワ+04 - エニセイ川

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ja: モスクワ+05 - バイカル湖

en: Moscow+06 - Lena River
ja: モスクワ+06 - レナ川

en: Moscow+07 - Amur River
ja: モスクワ+07 - アムール川

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ja: モスクワ+07 - サハリン島

en: Moscow+08 - Magadan
ja: モスクワ+08  - マガダン州

en: Moscow+09 - Kamchatka
ja: モスクワ+09 - カムチャッカ

en: Moscow+10 - Bering Sea
ja: モスクワ+10 - ベーリング海

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ja: モスクワ-01 - カリーニングラード州

en: Mountain Standard Time - Arizona
ja: 山岳部標準時 - アリゾナ州

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ja: 山岳部標準時 - ドーソン・クリークとフォート・セント・ジョン (ブリティッシュコロンビア州)

en: Mountain Standard Time - Sonora
ja: 山岳部標準時 - ソノラ州

en: Mountain Time
ja: 山岳部標準時

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ja: 山岳部標準時 - アルバータ州, ブリティッシュコロンビア州東部, サスカチュワン州西部

en: Mountain Time - Chihuahua
ja: 山岳部標準時 - チワワ

en: Mountain Time - Navajo
ja: 山岳部標準時 - ナバホ

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ja: 山岳部標準時 - バハ・カリフォルニア・スル州, ナヤリット州, シナロア州

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ja: 山岳部標準時 - ノースウエスト準州中部

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ja: 山岳部標準時 - アイダホ州南部とオレゴン州東部

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ja: 山岳部標準時 - ノースウエスト準州西部

en: Mountain Time - west Nunavut
ja: 山岳部標準時 - ヌナブト準州西部

en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ja: ブラジル北東部 (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NZ
ja: ニュージーランド

en: Name:
ja: 名前:

en: Named Colors
ja: 名前のある色

en: Navajo
ja: ナバホ

en: New South Wales - Yancowinna
ja: ニューサウスウェールズ州 - ヤンコウィナ

en: New South Wales - most locations
ja: ニューサウスウェールズ州 - ほぼ全域

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ja: ニューファンドランド標準時 (ラブラドール地方南東部を含む)

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ja: このプログラムのライセンスについては、
    ドキュメントまたはソースを確認してください。

en: No metainfo for %1
ja: %1 のメタ情報がありません

en: No target filename has been given.
ja: 保存するファイル名が指定されていません。

en: None
ja: なし

en: Northern Territory
ja: 北部準州

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
en: 1
ja: 1,27

en: OCR Image
ja: OCR 画像

en: Open
ja: 開く

en: OpenSSL could not be verified.
ja: OpenSSL を検証できませんでした。

en: Organizational Unit
ja: 組織単位

en: Output to:
ja: 出力先:

en: P&review
ja: プレビュー(&R)

en: PRC
ja: 中国

en: Pacific Time
ja: 太平洋標準時

en: Pacific Time - north Yukon
ja: 太平洋標準時 - ユーコン準州北部

en: Pacific Time - south Yukon
ja: 太平洋標準時 - ユーコン準州南部

en: Pacific Time - west British Columbia
ja: 太平洋標準時 - ブリティッシュコロンビア州西部

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム諸島

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダーベリー島

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ島

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビエ

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル島

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン島

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリスィマスィ島

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クェゼリン環礁

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルキーズ諸島

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェー

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌーメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポンペイ島

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレズビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ島

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン

en: Pacific/Samoa
ja: 太平洋/サモア

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ島

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/チューク

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク島

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ

en: Palmer Station, Anvers Island
ja: パーマー基地 (アンヴァース島)

en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ州

en: Phoenix Islands
ja: フェニックス諸島

en: Pick Certificates
ja: 証明書を選択

en: Please report bugs to %1.
ja: バグは %1 へ報告してください。

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ja: バグは http://bugs.kde.org へ報告してください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Ponape (Pohnpei)
ja: ポンペイ島

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Prime:
ja: 素数:

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Private key test failed.
ja: 秘密鍵のテストに失敗しました。

en: Public key:
ja: 公開鍵:

en: Queensland - Holiday Islands
ja: クイーンズランド州 - ホイットサンデー諸島

en: Queensland - most locations
ja: クイーンズランド州 - ほぼ全域

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ja: クズロルダ州

en: ROC
ja: 台湾

en: ROK
ja: 韓国

en: Red:
ja: 赤:

en: Redo
ja: やり直す

en: Remove
ja: 削除

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ja: 与えられた sessionId のアプリケーションを復元する

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ja: CRL (証明書失効リスト) の取得に失敗しました。つまり、CA (認証局) の CRL を見つけることができないということです。

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ja: 発行者証明書の取得に失敗しました。つまり、CA (認証局) の証明書を見つけることができないということです。

en: Rondonia
ja: ロンドニア州

en: Roraima
ja: ロライマ州

en: Rothera Station, Adelaide Island
ja: ロゼラ研究基地 (アデレード島)

en: Ruthenia
ja: ルテニア

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ja: ブラジル南部と南東部 (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
ja: SHA1 ダイジェスト

en: SSL Configuration Module
ja: SSL 設定モジュール

en: SSL Signers
ja: SSL 署名者

en: SSL support was not found.
ja: SSL サポートが見つかりません。

en: Sabah & Sarawak
ja: サバ州とサラワク州

en: San Juan (SJ)
ja: サンファン (SJ)

en: San Luis (SL)
ja: サンルイス (SL)

en: Santa Cruz (SC)
ja: サンタクルス (SC)

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
ja: イトコルトルミット (旧スコルズビスーン)

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Shell
ja: シェル

en: Show %1 specific options
ja: %1 に特有なオプションを表示

en: Show Hidden Folders
ja: 隠しフォルダを表示

en: Show all options
ja: すべてのオプションを表示

en: Show author information
ja: 著作者情報

en: Show help about options
ja: オプションに関するヘルプを表示

en: Show license information
ja: ライセンス情報を表示

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ja: 標準のリストダイアログではなく本格的なダイアログを表示する

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示

en: Signature Algorithm:
ja: 署名のアルゴリズム:

en: Signature Contents:
ja: 署名の内容:

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Society Islands
ja: ソシエテ諸島

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ja: アドレスは既に使用されています

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ja: ソケットは既にバインドされています

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ja: ソケットは既に作成されています

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ja: 接続は積極的に拒否されました

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ja: 接続タイムアウト

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ja: 操作は既に実行中です

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ja: 名前検索は失敗しました

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ja: ネットワーク障害が発生しました

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ja: エラーなし

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ja: ソケットはバインドされていません

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ja: ソケットは作成されていません

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ja: 操作はサポートされていません

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ja: リモートホストは接続を閉じました

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ja: 操作はタイムアウトしました

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ja: 未知の/予期しないエラーが発生しました

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ja: 操作がブロックされます

en: South Australia
ja: 南オーストラリア州

en: Synchronization to disk failed
ja: ディスクへの同期に失敗しました

en: Syowa Station, E Ongul I
ja: 昭和基地 (東オングル島)

en: System certificates
ja: システム証明書

en: Tasmania - King Island
ja: タスマニア - キング島

en: Tasmania - most locations
ja: タスマニア州 - ほぼ全域

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ja: CA (認証局) 証明書のキー ID と名前が、あなたが使用しようとしている証明書の Issuer セクションのキー ID と名前に一致していません。

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ja: CA (認証局) 証明書のキー ID が、あなたが使用しようとしている証明書の Issuer セクションのキー ID と一致していません。

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ja: CA (認証局) の証明書が見つかりません。おそらく信頼のチェーンが壊れています。

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ja: CRL (証明書失効リスト) はまだ有効ではありません。

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ja: CRL (証明書失効リスト) の署名が無効です。したがって、この CRL を検証することはできません。

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ja: OpenSSL プロセスがメモリ不足になりました。

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ja: この証明書は信頼のチェーンの唯一の証明書で、自己署名でもないため、検証できません。証明書に自己署名する場合は、必ず信頼する証明書のリストにインポートしてください。

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ja: 証明書チェーンが指定された最大の深さより長くなっています。

en: The certificate has been revoked.
ja: この証明書は取り消されました。

en: The certificate has not been issued for this host.
ja: 証明書はこのホストに発行されていません。

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ja: この証明書は、あなたが使用しようとした用途のためには署名されていません。つまり、CA (認証局) はそのような用途での使用を許可していないということです。

en: The certificate is invalid.
ja: 証明書は有効ではありません。

en: The certificate is not valid, any more.
ja: 証明書はもう有効ではありません。

en: The certificate is not valid, yet.
ja: 証明書はまだ有効ではありません。

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ja: この証明書は自己署名で、信頼する証明書のリストにもありません。この証明書を受け入れる場合は、信頼する証明書のリストにインポートしてください。

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ja: この証明書は自己署名です。信頼のチェーンを確立することは可能ですが、ルート CA (認証局) の証明書を見つけることはできません。

en: The certificate is valid.
ja: 証明書は有効です。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ja: 証明書の CA (認証局) が、証明書に記載されている CA 名と一致していません。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ja: 証明書の CA (認証局) が無効です。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ja: この証明書の CA (認証局) は、証明書に署名することを許可されていません。

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ja: 証明書の署名が無効です。したがって、この証明書を検証することはできません。

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ja: 発行者の公開鍵の解読に失敗しました。したがって、あなたが使用しようとした証明書を CA (認証局) の証明書を用いて検証することはできません。

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ja: CRL (証明書失効リスト) の署名の復号に失敗しました。これは、単に期待された結果にマッチしなかったということではなく、計算することさえできなかったということです。

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ja: 証明書の署名の復号に失敗しました。これは、単に期待された結果にマッチしなかったということではなく、計算することさえできなかったということです。

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ja: このアプリケーションによって開かれたファイルと URL は、使用後に削除されます

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ja: 信頼のチェーンの長さが CA (認証局) の pathlength パラメータの長さを超えているため、その後のすべての署名が無効になります。

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ja: ルート CA (認証局) があなたがそれを使用する目的に対し拒否のマークをつけています。

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ja: ルート CA (認証局) は、あなたがこの証明書を使用しようとした用途では信頼されていません。

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ja: この証明書の署名テストに失敗しました。これはおそらく、この証明書の署名または信頼のパス (trust path) にある署名のうちの一つが無効または解読できなかった、あるいは CRL (証明書失効リスト) を検証できなかったことを意味します。このメッセージが表示された場合は、より具体的な新しいメッセージを使うようにソフトウェアの作者に連絡してください。

en: The style '%1' was not found
ja: スタイル “%1” が見つかりませんでした

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ja: CRL (証明書失効リスト) の lastUpdate フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ja: CRL (証明書失効リスト) の nextUpdate フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ja: 証明書の notAfter フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ja: 証明書の notBefore フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ja: このアプリケーションは匿名でありたい誰かによって書かれました。

en: This certificate is not relevant.
ja: 証明書は適切ではありません。

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ja: この証明書、信頼のパス (trust path) にある証明書のうちの一つ、または CA (認証局) の CRL (証明書失効リスト) が有効ではありません。おそらく、これらのいずれかがまだ有効になっていないか、既に失効しています。このメッセージが表示された場合は、より具体的な新しいメッセージを使うようにソフトウェアの作者に連絡してください。

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ja: 明度:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ja: このプログラムは %1 のもとで配布されています。

en: Thule / Pituffik
ja: テューレ (Pituffik)

en: Tierra del Fuego (TF)
ja: ティエラ・デル・フエゴ (TF)

[ctx: Time zone]
en: Region
ja: 地域

en: Timed out trying to connect to remote host
ja: リモートホストへの接続試行中にタイムアウトしました

en: Tocantins
ja: トカンティンス州

en: Today
ja: 今日

en: Truk (Chuuk) and Yap
ja: チューク州とヤップ州

en: Tucuman (TM)
ja: トゥクマン (TM)

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turn area off
ja: エリアをオフにする

en: Turn area on
ja: エリアをオンにする

en: US/Alaska
ja: 米国/アラスカ

en: US/Aleutian
ja: 米国/アリューシャン

en: US/Arizona
ja: 米国/アリゾナ

en: US/Central
ja: 米国/中部

en: US/East-Indiana
ja: 米国/インディアナ州東部

en: US/Eastern
ja: 米国/東部

en: US/Hawaii
ja: 米国/ハワイ

en: US/Indiana-Starke
ja: 米国/インディアナ州スターク郡

en: US/Michigan
ja: 米国/ミシガン

en: US/Mountain
ja: 米国/山岳部

en: US/Pacific
ja: 米国/太平洋

en: US/Samoa
ja: 米国/サモア

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unexpected argument '%1'.
ja: 予期しない引数 “%1”

en: Unknown
ja: 未知

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ja: 未知の鍵アルゴリズム

en: Unknown option '%1'.
ja: 未知のオプション %1。

en: Usage: %1 %2
ja: 使用法: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ja: タイトルバーの名前に caption を使う

en: Use 'icon' as the application icon
ja: アプリケーションアイコンに icon を使う

en: Use --help to get a list of available command line options.
ja: 利用可能なコマンドラインオプションを表示するには --help を使ってください。

en: Use alternative configuration file
ja: 代替設定ファイルを使う

en: Use the X-server display 'displayname'
ja: X サーバディスプレイ displayname を使う

en: User-added certificates
ja: ユーザが追加した証明書

en: Validity period
ja: 有効期間

en: Victoria
ja: ビクトリア州

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ja: ボストーク基地, 南磁極

en: W Amazonas
ja: アマゾナス州西部

en: W Para
ja: パラ州西部

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ja: WM_NET 互換のウィンドウマネージャを待つ

en: Wake Island
ja: ウェーク島

en: Warning
ja: 警告

en: West Kazakhstan
ja: 西カザフスタン州

en: Western Australia - Eucla area
ja: 西オーストラリア州 - ユークラ地区

en: Western Australia - most locations
ja: 西オーストラリア州 - ほぼ全域

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You do not have permission to create that folder.
ja: あなたにはそのフォルダを作成する権限がありません。

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ja: ザポリージャ州, ルハンシク州東部

en: [%1-options]
ja: [%1-オプション]

en: [options]
ja: [オプション]

en: address family for nodename not supported
ja: ノード名のアドレスファミリはサポートされていません

en: am
ja: 午前

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ja: アプリケーションのウィジェットに Qt のスタイルシートを適用する

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ja: 中国中部 - 四川省, 雲南省, 広西チワン族自治区, 陝西省, 貴州省など

en: central Crimea
ja: クリミア中部

[ctx: color]
en: AliceBlue
ja: アリスブルー

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ja: アンティークホワイト

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ja: アンティークホワイト 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ja: アンティークホワイト 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ja: アンティークホワイト 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ja: アンティークホワイト 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ja: 皮むきアーモンド

[ctx: color]
en: BlueViolet
ja: ブルーバイオレット

[ctx: color]
en: CadetBlue
ja: カデットブルー

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ja: カデットブルー 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ja: カデットブルー 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ja: カデットブルー 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ja: カデットブルー 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ja: コーンフラワーブルー

[ctx: color]
en: DarkBlue
ja: ダークブルー

[ctx: color]
en: DarkCyan
ja: ダークシアン

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ja: ダークゴールデンロッド

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ja: ダークゴールデンロッド 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ja: ダークゴールデンロッド 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ja: ダークゴールデンロッド 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ja: ダークゴールデンロッド 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ja: ダークグレー

[ctx: color]
en: DarkGreen
ja: ダークグリーン

[ctx: color]
en: DarkGrey
ja: ダークグレー

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ja: ダークカーキ

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ja: ダークマゼンタ

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ja: ダークオリーブグリーン

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ja: ダークオリーブグリーン 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ja: ダークオリーブグリーン 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ja: ダークオリーブグリーン 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ja: ダークオリーブグリーン 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ja: ダークオレンジ

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ja: ダークオレンジ 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ja: ダークオレンジ 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ja: ダークオレンジ 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ja: ダークオレンジ 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ja: ダークオーキッド

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ja: ダークオーキッド 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ja: ダークオーキッド 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ja: ダークオーキッド 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ja: ダークオーキッド 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ja: ダークレッド

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ja: ダークサーモン

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ja: ダークシーグリーン

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ja: ダークシーグリーン 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ja: ダークシーグリーン 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ja: ダークシーグリーン 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ja: ダークシーグリーン 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ja: ダークスレートブルー

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ja: ダークスレートグレー

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ja: ダークスレートグレー 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ja: ダークスレートグレー 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ja: ダークスレートグレー 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ja: ダークスレートグレー 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ja: ダークスレートグレー

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ja: ダークターコイズ

[ctx: color]
en: DarkViolet
ja: ダークバイオレット

[ctx: color]
en: DeepPink
ja: ディープピンク

[ctx: color]
en: DeepPink1
ja: ディープピンク 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ja: ディープピンク 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ja: ディープピンク 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ja: ディープピンク 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ja: ディープスカイブルー

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ja: ディープスカイブルー 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ja: ディープスカイブルー 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ja: ディープスカイブルー 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ja: ディープスカイブルー 4

[ctx: color]
en: DimGray
ja: ディムグレー

[ctx: color]
en: DimGrey
ja: ディムグレー

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ja: ドジャーブルー

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ja: ドジャーブルー 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ja: ドジャーブルー 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ja: ドジャーブルー 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ja: ドジャーブルー 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ja: フローラルホワイト

[ctx: color]
en: ForestGreen
ja: フォレストグリーン

[ctx: color]
en: GhostWhite
ja: ゴーストホワイト

[ctx: color]
en: GreenYellow
ja: グリーンイエロー

[ctx: color]
en: HotPink
ja: ホットピンク

[ctx: color]
en: HotPink1
ja: ホットピンク 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ja: ホットピンク 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ja: ホットピンク 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ja: ホットピンク 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ja: インディアンレッド

[ctx: color]
en: IndianRed1
ja: インディアンレッド 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ja: インディアンレッド 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ja: インディアンレッド 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ja: インディアンレッド 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ja: ラベンダーブラッシュ

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ja: ラベンダーブラッシュ 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ja: ラベンダーブラッシュ 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ja: ラベンダーブラッシュ 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ja: ラベンダーブラッシュ 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ja: ローングリーン

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ja: レモンシフォン

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ja: レモンシフォン 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ja: レモンシフォン 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ja: レモンシフォン 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ja: レモンシフォン 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ja: ライトブルー

[ctx: color]
en: LightBlue1
ja: ライトブルー 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ja: ライトブルー 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ja: ライトブルー 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ja: ライトブルー 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ja: 明るいサンゴ色

[ctx: color]
en: LightCyan
ja: ライトシアン

[ctx: color]
en: LightCyan1
ja: ライトシアン 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ja: ライトシアン 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ja: ライトシアン 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ja: ライトシアン 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ja: ライトゴールデンロッド

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ja: ライトゴールデンロッド 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ja: ライトゴールデンロッド 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ja: ライトゴールデンロッド 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ja: ライトゴールデンロッド 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ja: ライトゴールデンロッドイエロー

[ctx: color]
en: LightGray
ja: ライトグレー

[ctx: color]
en: LightGreen
ja: ライトグリーン

[ctx: color]
en: LightGrey
ja: ライトグレー

[ctx: color]
en: LightPink
ja: ライトピンク

[ctx: color]
en: LightPink1
ja: ライトピンク 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ja: ライトピンク 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ja: ライトピンク 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ja: ライトピンク 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ja: ライトサーモン

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ja: ライトサーモン 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ja: ライトサーモン 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ja: ライトサーモン 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ja: ライトサーモン 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ja: ライトシーグリーン

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ja: ライトスカイブルー

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ja: ライトスカイブルー 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ja: ライトスカイブルー 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ja: ライトスカイブルー 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ja: ライトスカイブルー 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ja: ライトスレートブルー

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ja: ライトスレートグレー

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ja: ライトスレートグレー

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ja: ライトスチールブルー

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ja: ライトスチールブルー 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ja: ライトスチールブルー 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ja: ライトスチールブルー 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ja: ライトスチールブルー 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ja: ライトイエロー

[ctx: color]
en: LightYellow1
ja: ライトイエロー 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ja: ライトイエロー 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ja: ライトイエロー 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ja: ライトイエロー 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ja: ライムグリーン

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ja: ミディアムアクアマリン

[ctx: color]
en: MediumBlue
ja: ミディアムブルー

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ja: ミディアムオーキッド

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ja: ミディアムオーキッド 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ja: ミディアムオーキッド 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ja: ミディアムオーキッド 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ja: ミディアムオーキッド 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ja: ミディアムパープル

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ja: ミディアムパープル 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ja: ミディアムパープル 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ja: ミディアムパープル 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ja: ミディアムパープル 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ja: ミディアムシーグリーン

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ja: ミディアムスレートブルー

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ja: ミディアムスプリンググリーン

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ja: ミディアムターコイズ

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ja: ミディアムバイオレットレッド

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ja: ミッドナイトブルー

[ctx: color]
en: MintCream
ja: ミントクリーム

[ctx: color]
en: MistyRose
ja: ミスティローズ

[ctx: color]
en: MistyRose1
ja: ミスティローズ 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ja: ミスティローズ 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ja: ミスティローズ 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ja: ミスティローズ 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ja: ナバホホワイト

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ja: ナバホホワイト 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ja: ナバホホワイト 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ja: ナバホホワイト 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ja: ナバホホワイト 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ja: ネイビーブルー

[ctx: color]
en: OldLace
ja: オールドレース

[ctx: color]
en: OliveDrab
ja: オリーブドラブ

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ja: オリーブドラブ 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ja: オリーブドラブ 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ja: オリーブドラブ 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ja: オリーブドラブ 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ja: オレンジレッド

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ja: オレンジレッド 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ja: オレンジレッド 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ja: オレンジレッド 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ja: オレンジレッド 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ja: ペールゴールデンロッド

[ctx: color]
en: PaleGreen
ja: ペールグリーン

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ja: ペールグリーン 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ja: ペールグリーン 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ja: ペールグリーン 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ja: ペールグリーン 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ja: ペールターコイズ

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ja: ペールターコイズ 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ja: ペールターコイズ 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ja: ペールターコイズ 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ja: ペールターコイズ 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ja: ペールバイオレットレッド

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ja: ペールバイオレットレッド 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ja: ペールバイオレットレッド 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ja: ペールバイオレットレッド 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ja: ペールバイオレットレッド 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ja: パパイヤホイップ

[ctx: color]
en: PeachPuff
ja: ピーチパフ

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ja: ピーチパフ 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ja: ピーチパフ 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ja: ピーチパフ 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ja: ピーチパフ 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ja: パウダーブルー

[ctx: color]
en: RosyBrown
ja: ロージーブラウン

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ja: ロージーブラウン 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ja: ロージーブラウン 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ja: ロージーブラウン 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ja: ロージーブラウン 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ja: ロイヤルブルー

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ja: ロイヤルブルー 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ja: ロイヤルブルー 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ja: ロイヤルブルー 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ja: ロイヤルブルー 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ja: サドルブラウン

[ctx: color]
en: SandyBrown
ja: サンディブラウン

[ctx: color]
en: SeaGreen
ja: シーグリーン

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ja: シーグリーン 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ja: シーグリーン 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ja: シーグリーン 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ja: シーグリーン 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ja: スカイブルー

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ja: スカイブルー 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ja: スカイブルー 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ja: スカイブルー 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ja: スカイブルー 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ja: スレートブルー

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ja: スレートブルー 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ja: スレートブルー 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ja: スレートブルー 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ja: スレートブルー 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ja: スレートグレー

[ctx: color]
en: SlateGray1
ja: スレートグレー 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ja: スレートグレー 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ja: スレートグレー 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ja: スレートグレー 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ja: スレートグレー

[ctx: color]
en: SpringGreen
ja: スプリンググリーン

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ja: スプリンググリーン 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ja: スプリンググリーン 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ja: スプリンググリーン 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ja: スプリンググリーン 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ja: スチールブルー

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ja: スチールブルー 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ja: スチールブルー 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ja: スチールブルー 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ja: スチールブルー 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ja: バイオレットレッド

[ctx: color]
en: VioletRed1
ja: バイオレットレッド 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ja: バイオレットレッド 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ja: バイオレットレッド 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ja: バイオレットレッド 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ja: ホワイトスモーク

[ctx: color]
en: YellowGreen
ja: イエローグリーン

[ctx: color]
en: aquamarine
ja: アクアマリン

[ctx: color]
en: aquamarine1
ja: アクアマリン 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ja: アクアマリン 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ja: アクアマリン 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ja: アクアマリン 4

[ctx: color]
en: azure
ja: アズール

[ctx: color]
en: azure1
ja: アズール 1

[ctx: color]
en: azure2
ja: アズール 2

[ctx: color]
en: azure3
ja: アズール 3

[ctx: color]
en: azure4
ja: アズール 4

[ctx: color]
en: beige
ja: ベージュ

[ctx: color]
en: bisque
ja: ビスク

[ctx: color]
en: bisque1
ja: ビスク 1

[ctx: color]
en: bisque2
ja: ビスク 2

[ctx: color]
en: bisque3
ja: ビスク 3

[ctx: color]
en: bisque4
ja: ビスク 4

[ctx: color]
en: black
ja: ブラック

[ctx: color]
en: blue
ja: ブルー

[ctx: color]
en: blue1
ja: ブルー 1

[ctx: color]
en: blue2
ja: ブルー 2

[ctx: color]
en: blue3
ja: ブルー 3

[ctx: color]
en: blue4
ja: ブルー 4

[ctx: color]
en: brown
ja: ブラウン

[ctx: color]
en: brown1
ja: ブラウン 1

[ctx: color]
en: brown2
ja: ブラウン 2

[ctx: color]
en: brown3
ja: ブラウン 3

[ctx: color]
en: brown4
ja: ブラウン 4

[ctx: color]
en: burlywood
ja: バーリーウッド

[ctx: color]
en: burlywood1
ja: バーリーウッド 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ja: バーリーウッド 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ja: バーリーウッド 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ja: バーリーウッド 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ja: シャトルーズ

[ctx: color]
en: chartreuse1
ja: シャトルーズ 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ja: シャトルーズ 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ja: シャトルーズ 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ja: シャトルーズ 4

[ctx: color]
en: chocolate
ja: チョコレート

[ctx: color]
en: chocolate1
ja: チョコレート 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ja: チョコレート 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ja: チョコレート 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ja: チョコレート 4

[ctx: color]
en: coral
ja: サンゴ色

[ctx: color]
en: coral1
ja: サンゴ色 1

[ctx: color]
en: coral2
ja: サンゴ色 2

[ctx: color]
en: coral3
ja: サンゴ色 3

[ctx: color]
en: coral4
ja: サンゴ色 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ja: コーンシルク

[ctx: color]
en: cornsilk1
ja: コーンシルク 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ja: コーンシルク 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ja: コーンシルク 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ja: コーンシルク 4

[ctx: color]
en: cyan
ja: シアン

[ctx: color]
en: cyan1
ja: シアン 1

[ctx: color]
en: cyan2
ja: シアン 2

[ctx: color]
en: cyan3
ja: シアン 3

[ctx: color]
en: cyan4
ja: シアン 4

[ctx: color]
en: firebrick
ja: ファイアブリック

[ctx: color]
en: firebrick1
ja: ファイアブリック 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ja: ファイアブリック 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ja: ファイアブリック 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ja: ファイアブリック 4

[ctx: color]
en: gainsboro
ja: ゲインズボロ

[ctx: color]
en: gold
ja: ゴールド

[ctx: color]
en: gold1
ja: ゴールド 1

[ctx: color]
en: gold2
ja: ゴールド 2

[ctx: color]
en: gold3
ja: ゴールド 3

[ctx: color]
en: gold4
ja: ゴールド 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ja: ゴールデンロッド

[ctx: color]
en: goldenrod1
ja: ゴールデンロッド 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ja: ゴールデンロッド 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ja: ゴールデンロッド 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ja: ゴールデンロッド 4

[ctx: color]
en: green
ja: グリーン

[ctx: color]
en: green1
ja: グリーン 1

[ctx: color]
en: green2
ja: グリーン 2

[ctx: color]
en: green3
ja: グリーン 3

[ctx: color]
en: green4
ja: グリーン 4

[ctx: color]
en: honeydew
ja: ハニーデュー

[ctx: color]
en: honeydew1
ja: ハニーデュー 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ja: ハニーデュー 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ja: ハニーデュー 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ja: ハニーデュー 4

[ctx: color]
en: ivory
ja: アイボリー

[ctx: color]
en: ivory1
ja: アイボリー 1

[ctx: color]
en: ivory2
ja: アイボリー 2

[ctx: color]
en: ivory3
ja: アイボリー 3

[ctx: color]
en: ivory4
ja: アイボリー 4

[ctx: color]
en: khaki
ja: カーキ

[ctx: color]
en: khaki1
ja: カーキ 1

[ctx: color]
en: khaki2
ja: カーキ 2

[ctx: color]
en: khaki3
ja: カーキ 3

[ctx: color]
en: khaki4
ja: カーキ 4

[ctx: color]
en: lavender
ja: ラベンダー

[ctx: color]
en: linen
ja: リネン

[ctx: color]
en: magenta
ja: マゼンタ

[ctx: color]
en: magenta1
ja: マゼンタ 1

[ctx: color]
en: magenta2
ja: マゼンタ 2

[ctx: color]
en: magenta3
ja: マゼンタ 3

[ctx: color]
en: magenta4
ja: マゼンタ 4

[ctx: color]
en: maroon
ja: マルーン

[ctx: color]
en: maroon1
ja: マルーン 1

[ctx: color]
en: maroon2
ja: マルーン 2

[ctx: color]
en: maroon3
ja: マルーン 3

[ctx: color]
en: maroon4
ja: マルーン 4

[ctx: color]
en: moccasin
ja: モカシン

[ctx: color]
en: navy
ja: ネイビー

[ctx: color]
en: orange
ja: オレンジ

[ctx: color]
en: orange1
ja: オレンジ 1

[ctx: color]
en: orange2
ja: オレンジ 2

[ctx: color]
en: orange3
ja: オレンジ 3

[ctx: color]
en: orange4
ja: オレンジ 4

[ctx: color]
en: orchid
ja: オーキッド

[ctx: color]
en: orchid1
ja: オーキッド 1

[ctx: color]
en: orchid2
ja: オーキッド 2

[ctx: color]
en: orchid3
ja: オーキッド 3

[ctx: color]
en: orchid4
ja: オーキッド 4

[ctx: color]
en: peru
ja: ペルー

[ctx: color]
en: pink
ja: ピンク

[ctx: color]
en: pink1
ja: ピンク 1

[ctx: color]
en: pink2
ja: ピンク 2

[ctx: color]
en: pink3
ja: ピンク 3

[ctx: color]
en: pink4
ja: ピンク 4

[ctx: color]
en: plum
ja: プラム

[ctx: color]
en: plum1
ja: プラム 1

[ctx: color]
en: plum2
ja: プラム 2

[ctx: color]
en: plum3
ja: プラム 3

[ctx: color]
en: plum4
ja: プラム 4

[ctx: color]
en: purple
ja: パープル

[ctx: color]
en: purple1
ja: パープル 1

[ctx: color]
en: purple2
ja: パープル 2

[ctx: color]
en: purple3
ja: パープル 3

[ctx: color]
en: purple4
ja: パープル 4

[ctx: color]
en: red
ja: レッド

[ctx: color]
en: red1
ja: レッド 1

[ctx: color]
en: red2
ja: レッド 2

[ctx: color]
en: red3
ja: レッド 3

[ctx: color]
en: red4
ja: レッド 4

[ctx: color]
en: salmon
ja: サーモン

[ctx: color]
en: salmon1
ja: サーモン 1

[ctx: color]
en: salmon2
ja: サーモン 2

[ctx: color]
en: salmon3
ja: サーモン 3

[ctx: color]
en: salmon4
ja: サーモン 4

[ctx: color]
en: seashell
ja: シーシェル

[ctx: color]
en: seashell1
ja: シーシェル 1

[ctx: color]
en: seashell2
ja: シーシェル 2

[ctx: color]
en: seashell3
ja: シーシェル 3

[ctx: color]
en: seashell4
ja: シーシェル 4

[ctx: color]
en: sienna
ja: シエナ

[ctx: color]
en: sienna1
ja: シエナ 1

[ctx: color]
en: sienna2
ja: シエナ 2

[ctx: color]
en: sienna3
ja: シエナ 3

[ctx: color]
en: sienna4
ja: シエナ 4

[ctx: color]
en: snow
ja: スノー

[ctx: color]
en: snow1
ja: スノー 1

[ctx: color]
en: snow2
ja: スノー 2

[ctx: color]
en: snow3
ja: スノー 3

[ctx: color]
en: snow4
ja: スノー 4

[ctx: color]
en: tan
ja: タン

[ctx: color]
en: tan1
ja: タン 1

[ctx: color]
en: tan2
ja: タン 2

[ctx: color]
en: tan3
ja: タン 3

[ctx: color]
en: tan4
ja: タン 4

[ctx: color]
en: thistle
ja: アザミ色

[ctx: color]
en: thistle1
ja: アザミ色 1

[ctx: color]
en: thistle2
ja: アザミ色 2

[ctx: color]
en: thistle3
ja: アザミ色 3

[ctx: color]
en: thistle4
ja: アザミ色 4

[ctx: color]
en: tomato
ja: トマト

[ctx: color]
en: tomato1
ja: トマト 1

[ctx: color]
en: tomato2
ja: トマト 2

[ctx: color]
en: tomato3
ja: トマト 3

[ctx: color]
en: tomato4
ja: トマト 4

[ctx: color]
en: turquoise
ja: ターコイズ

[ctx: color]
en: turquoise1
ja: ターコイズ 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ja: ターコイズ 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ja: ターコイズ 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ja: ターコイズ 4

[ctx: color]
en: violet
ja: バイオレット

[ctx: color]
en: wheat
ja: 小麦色

[ctx: color]
en: wheat1
ja: 小麦色 1

[ctx: color]
en: wheat2
ja: 小麦色 2

[ctx: color]
en: wheat3
ja: 小麦色 3

[ctx: color]
en: wheat4
ja: 小麦色 4

[ctx: color]
en: white
ja: ホワイト

[ctx: color]
en: yellow
ja: イエロー

[ctx: color]
en: yellow1
ja: イエロー 1

[ctx: color]
en: yellow2
ja: イエロー 2

[ctx: color]
en: yellow3
ja: イエロー 3

[ctx: color]
en: yellow4
ja: イエロー 4

en: defines the application font
ja: アプリケーションフォントを定義する

[ctx: digit set]
en: Arabic
ja: アラビア数字

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ja: アラビア・インド数字

[ctx: digit set]
en: Bengali
ja: ベンガル文字

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ja: 東アラビア・インド数字

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

[ctx: digit set]
en: Kannada
ja: カンナダ文字

[ctx: digit set]
en: Khmer
ja: クメール文字

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

[ctx: digit set]
en: Oriya
ja: オリヤー文字

[ctx: digit set]
en: Tamil
ja: タミル文字

[ctx: digit set]
en: Telugu
ja: テルグ文字

[ctx: digit set]
en: Thai
ja: タイ文字

en: disable XIM
ja: XIM を無効にする

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ja: 中国東部 - 北京, 広東州, 上海など

en: east Dem. Rep. of Congo
ja: コンゴ民主共和国東部

en: east Uzbekistan
ja: ウズベキスタン東部

en: east coast, north of Scoresbysund
ja: 東海岸, イトコルトルミット北部

[ctx: folder name]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ja: 8 ビットディスプレイで強制的にアプリケーションに
    TrueColor を使わせる

en: invalid flags
ja: 無効なフラグ

en: invalid value for 'ai_flags'
ja: ai_flags に無効な値

en: mainland
ja: 本土

en: memory allocation failure
ja: メモリ割り当てに失敗

en: mirrors the whole layout of widgets
ja: ウィジェットのレイアウト全体を鏡像反転する

en: modified
ja: 変更されました

en: most locations
ja: ほぼ全域

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ja: ほぼ全域 (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ja: ほぼ全域 (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
ja: チベットのほぼ全域と西蔵自治区

en: name or service not known
ja: 未知の名前またはサービス

en: no address associated with nodename
ja: ノード名に関連付けられているアドレスはありません

en: no error
ja: エラーなし

en: non-recoverable failure in name resolution
ja: 名前解決の修復不可能なエラー

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ja: * カスタム色 *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ja: * 最近の色 *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ja: 40 色

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ja: Oxygen 色

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ja: 虹色

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ja: 壮美な色

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ja: ウェブ色

en: peninsular Malaysia
ja: マレーシア半島部

en: pm
ja: 午後

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ja: <html><p>KDE は世界中の翻訳チームの手によってさまざまな言語に翻訳されています。</p><p>KDE の国際化対応の詳細については <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a> をご覧ください。</p></html>

en: request was canceled
ja: 要求はキャンセルされました

en: requested family not supported
ja: 要求されたファミリはサポートしていません

en: requested family not supported for this host name
ja: 要求されたファミリはこのホスト名でサポートしていません

en: requested service not supported for this socket type
ja: 要求されたサービスはこのソケットタイプをサポートしていません

en: requested socket type not supported
ja: 要求されたサービスはサポートしていません

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ja: デバッガで実行すると暗示的に -nograb になります。
    これをオーバーライドするには -dograb を使用してください。

en: servname not supported for ai_socktype
ja: ai_socktype でサポートされていない servname

en: set XIM server
ja: XIM サーバを設定

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ja: XIM (X Input Method) 入力スタイルを設定。
    可能な値は onthespot, overthespot, offthespot, root。

en: sets the application GUI style
ja: アプリケーションの GUI スタイルを設定する

en: sets the application name
ja: アプリケーション名を設定する

en: sets the application title (caption)
ja: アプリケーションタイトル (キャプション) を設定する

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ja: メインウィジェットのクライアントジオメトリを設定 - 引数のフォーマットについては man X を参照してください (通常は WidthxHeight+XPos+YPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ja: 標準の背景色とアプリケーションパレットを
    設定する (光と影は計算されています)

en: sets the default button color
ja: 標準のボタン色を設定する

en: sets the default foreground color
ja: 標準の前景色を設定する

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ja: 漢字 ひらがな カタカナ Alphabet

en: switches to synchronous mode for debugging
ja: デバッグのために同期モードに切り替える

en: system error
ja: システムエラー

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ja: Qt にマウスやキーボードを処理させない

en: temporary failure in name resolution
ja: 名前解決の一時的な失敗

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ja: %1 の作者:
    %2

en: unknown error
ja: 未知のエラー

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ja: デフォルト以外のグラフィックシステムを使用する。オプションは raster か opengl (試験中)

en: west & central Borneo
ja: ボルネオ西部と中部

en: west Dem. Rep. of Congo
ja: コンゴ民主共和国西部

en: west Tibet & Xinjiang
ja: チベット西部と新疆ウイグル自治区

en: west Uzbekistan
ja: ウズベキスタン西部
